مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید تلفات آلودگی هوا در تهران به اندازه سقوط سالانه ۱۰۰ بوئینگ پانصد نفری است. آفتاب‌‌نیوز : شفقنا با محمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره بحران آب، الودگی هوا و خاک و چالش‌ها و چشم انداز محیط زیست ایران به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه آمده است:

* مهم‌ترین مسئله‌ی محیط‌زیست در حال حاضر بحران آب و آلودگی هوا در کلانشهرها علی‌الخصوص در پایتخت بیشتر به چشم می‌آید، به نظر شما دولت و به ویژه سازمان محیط زیست در چهار سال آینده مهم‌ترین برنامه‌ای که باید در این راستا داشته باشد، چیست؟

اولاً که مهم‌ترین بحران محیط زیست ما آلودگی هوا یا بحران آب نیست، مهم ترین بحران محیط زیستی ما بحران خاک است.

در واقع سه برابر متوسط آسیا نرخ هدر رفت خاک از آن ما است و بالاترین نرخ را در جهان داریم. ما سالانه دو میلیارد تن خاک را داریم از دست می‌دهیم که با توجه به این که هر تن خاک بیست و هشت دلار ارزش گذاری شده است. یعنی ما سالی ۵۶ میلیارد دلار خاک داریم از دست می دهیم که سرمایه ملی نیز به شمار می‌آید. سال ۹۵ ما بالاترین میزان تولید کشاورزی را داشتیم اگر ارزش کل تولید کشاورزی اعم از زراعت، باغ، دام، طیور، شیلات و…باشد سال گذشته چیزی حدود ۴۷ یا ۴۸ میلیارد دلار بود و ما برای این کشاورزی ۵۶ میلیارد دلار خاک داریم از دست می‌دهیم.

*با توجه به این میزان از دست دادن خاک در ایران، سرعت خاکزایی ما چقدر است؟

سرعت خاکزایی در ایران یک ششم سرعت از دست رفتن خاک است و اگر کشوری خاک خود را از دست بدهد به این منظور است که کارش تمام شده است. به دلیل اینکه هر سانتی‌متر خاک در ایران به طور متوسط ۸۰۰ سال زمان می‌برد تا شکل بگیرد. کشورهایی که دچار کمبود آب باشند با تمهیدات مختلف می‌توانند آب خود را جبران کنند، در آخرسر می‌توانند بروند نمک زدایی از آب دریا کنند، و آب خود را جبران کنند. اما کشوری که خاک نداشته باشد هیچ کشوری به آن خاک نمی‌دهد.

*چراغ قرمز بحران خاک از چه زمانی روشن شد؟

از سال ۱۹۸۰ بود که گزارش فاوا منتشر شد و اعلام کردند که ۵۶ ملیون هکتار از وسعت ایران فرسایش بالای ۱۲ تن در هکتار است.

*ما بعد از این همه سال هنوز نتوانستیم برای این موضوع راه حلی پیدا کنیم؟

نه تنها برنامه‌ای نداشتیم بلکه به مراتب وضعیت بدتر شد.

*دلیل بحران کمبود خاک چیست؟

ما موقعی معضل فرسایش خاک را درک کردیم که سد ساختیم. وقتی سد ساختیم گفتیم‌ سدی که عمر متوسط آن را ما ۵۰ سال گذاشته بودیم چرا آنقدر زود پر شد، چرا دیگر کارایی ندارد؟ بعد فهمیدیم این خاک‌ها شسته می‌شود و پشت این سدها پر می‌شود، بعد تازه با یک بحرانی به نام لایروبی سدها روبرو شدیم و فهمیدیم که چرا نرخ فرسایش خاک در ایران زیاد هست. این که می‌گویند سدها به هیچ درد نمی‌خورد به این درد خورد، تنها دردی که این سدها به آن می‌خوردند این هست.

*پس در حال حاضر بحران کمبود آب و آلودگی هوا معضل جدی ما بشمار نمی‌آید؟

چرا معضل است، خیلی معضل جدی‌ای هم هست ولی بحران خاک به مراتب بحران جدی تری است.

*چه شد که ما بحران خاک پیدا کردیم؟

ما به بهانه‌ی توسعه‌ی کشاورزی رفتیم در اراضی شیبدار، اجازه دادیم تراکتور برود و آنها را تبدیل به دیمزار کردیم، دیمزارها حداقل ۶ ماه از سال خالی و لخت هستند و در معرض قطرات باران به شدت قرار گرفتند چون پوشش گیاهی طبیعی‌شان را هم دامنه ها از دست دادند و عملاً شسته شدند و خاک آنها از بین رفت که یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع بود. دلایل دیگر، تغییر کاربری رویشگاه‌های جنگلی و اراضی کشاورزی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلاها و سکونتگاه‌های صنعتی و جاده سازی و راه سازی‌های غیراصولی و همه‌ی اینها دست به دست هم دادند تا نرخ فرسایش خاک در ایران به این مرز فاجعه بار برسد. بخشی از فرسایش خاک ما فرسایش بادی است که خشک شدن تالاب ها باعث شد چشمه‌های تولید گرد و خاک جدید بوجود بیاید که می توان گفت کانون‌های بحران فرسایش بادی را در واقع تشدید کرد. ماجرای جابه‌جایی خاک که حدود یک میلیارد تن از کل دو میلیارد تن ناشی از فرسایش بادی است همچنین نیمی از فرسایش خاک هم آبی و هم بادی است که این موضوع فاجعه بزرگی برای ما رقم می خورد. سدسازی‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل خشک شدن تالاب ها در پایین دست است به همراه توسعه‌ی کشاورزی، زدن چاه‌های عمیق و غیرعمیق که باعث شده است تالاب‌های ما نابود شود و به جای تالاب ها در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی شکل گرفته است. دریاچه‌ی ارومیه، گاوخونی، هامون، بختگان، تشت، بهارلو، کمجان، هرژن، کافتر، شادگان ، هورالعظیم، اینها از جمله‌ی تالاب‌های ما هست که الان تبدیل به چشمه‌های تولید گرد و خاک شده است.

*سوالی که اینجا بوجود می آید این است که با توجه به کمبود خاکی که شما عنوان می کنید پس چرا ما قاچاق خاکی که سال گذشته عنوان شد داریم!

این که سال گذشته مطرح شد قاچاق خاک نبود، قاچاق یک ماده‌ی اولیه‌ی سیمان بود که به آن کلینکر می‌گویند که به بوشهر برده بودند که یک ماده‌ی خامی است. مثلاً سنگ آهن، مس صادر می‌کنیم این ماده اولیه نیز صادر می‌کنیم. یک گزارشی ۱۰ سال پیش از انتقال خاک‌های حاصلخیز ما از دامنه‌های سهند و سبلان داشتیم برای گلخانه‌های امارات متحده‌ی عربی و یک تفاهم نامه‌ای هم در واقع سفیر ما در قطر بسته بود برای لایروبی اروند رود و کارون که لایه‌های آن را ببرند به کشورهای حوزه‌ی جنوب خلیج فارس به ویژه قطر که جلوی آن گرفته شد. یعنی عملاً هیچ صادرات خاکی وجود ندارد.

*قاچاق خاک به آن صورتی که پارسال این همه سر و صدا ایجاد کرد وجود نداشت؟

نه اصلاً.

*بحران خاک فاصله بگیریم، بحث آلودگی آب و کمبود آب را شما چطور می‌بینید؟

آلودگی هوا بحران خیلی جدی‌ای در ایران هست. سال ۲۰۱۷، آژانس محیط زیست اتحادیه‌ی اروپا یک گزارشی را منتشر کرد از میزان تلفات آلودگی هوا در سال ۲۰۱۶، فکر می‌کنید در سال ۲۰۱۶ چند نفر در اثر آلودگی هوا کشته شدند؟ این نکته را اشاره کنم که کیفیت خودروهای اتحادیه‌ی اروپا خیلی خوب است ولی با توجه به این موضوع چهارصد هزار نفر کشته شدند و اتحادیه‌ی اروپا رسما اعلام کرد. در بریتانیا ۴۰ هزار نفر سال گذشته کشته شدند، در لندن ۹ هزار ولی جالبی مطلب اینجاست که ایران نیز اعلام کرد که در تهران ۵ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا کشته شدند که این شوخی بزرگی است. یعنی در بریتانیا که حداقل استاندارد خودرو یورو۶ است و سوخت آن یورو۶ است چهل هزار نفر کشته می‌شود، در لندن نه هزار و پانصد نفر، در تهران حداقل باید ۹۵ هزارنفر کشته شوند نه ۵ هزار نفر که متاسفانه ما اعلام نمی‌کنیم! به خاطر این که می‌ترسیم. مردم نگران می‌شوند و کاری هم نمی‌توانیم برایشان کنیم.

*چرا ما از دهه ۶۰ الودگی هوا داریم و هنور نتوانستیم در این باره راه چاره‌ای بیاندیشیم؟

اصلاً ما داریم راه را اشتباه می‌رویم. وقتی شما در یک اتوبان دارید راه را اشتباه می‌روید کم کردن سرعت تو را به مقصد نمی‌رساند، اگر می‌خواهید به مقصد برسید باید شجاعت دور زدن داشته باشید. حرف من هم این است در اتحادیه‌ی اروپا که خودرو یورو۶ هست، بنزین یورو۶ هست، چهل هزارنفر کشته شدند، پس حالا فرضاً بنزین یورو۴ هم نه، یورو ۶ بیاوریم، خودروها هم همه آخرین مدل باشد، چرا آمستردام، کوپنهاگ، استهکلم ، اِسلو رفتند به سمت ترد خودرومحوری به سمت ایجاد مسیرهای ایمن دوچرخه سواری، پیاده‌راه، گسترش حمل و نقل ریلی و چرا دیگر نرفتند بزرگراه و پل بسازند؟ اتوبان بسازند؟ پارکینگ طبقاتی بسازند؟ چون اصلاً این راه جواب نمی‌دهد.

الان دیگر هیچ فرد خردمندی نمی‌آید وسط بافت تاریخی مثل نواب یک اتوبان بکشد خودش هم بگذارد لیدر سازندگی! این یک خطای بزرگ است. کسی وسط بافت شهری‌اش اتوبان نمی‌سازد که مثل یک هیولا دی اکسید و مونوکسید کربن را در شهر بدمد. اتفاقاً ما باید کاری بکنیم تا وضعیت سخت‌تر شود تا وضعیت برای خودروسواری دشوارتر بشود که مردم رغبت کنند خودروهایشان را کنار بگذارند. اگر ما می‌خواهیم معضل آلودگی هوا را حل کنیم باید مبلمان شهری را براساس انسان محوری از نو تعریف کنیم. سازمان محیط زیست امسال آمده جشنواره سکونتگاه‌های سبز را دارد، برگزار می‌کند که از این طریق انگیزه ایجاد می‌کند برای رهبران شهری که هر رهبری که بیشترین مسیر ایمن دوچرخه سواری را ایجاد کرد، بیشتر مسیر پیاده راه ایجاد کرد و آلودگی صوتی را کم کرد و به سمت گسترش حمل و نقل ریلی رفت. آن وقت آن هست که دیده می‌شود، آن هست که از معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌شود. اولین دوره این جشنواره امسال برگزار می‌شود.

*آیا با برگزاری همایش، تشکیل کمپین، سخنرانی ها و… مشکل حل می‌شود، چرا نباید یک راه حل درست و حسابی در این باره داشته باشیم با توجه به اینکه تهران هر روز بزرگتر از روز گذشته می شود؟

شمافکر می‌کنید کی جوابگو است؟ من فکر می‌کنم یک راه اصلی این هست؛ این که ما فشار بیاوریم خودروهای بی کیفیت را حذف کنیم و پلاک نکنیم، خودروهای فرسوده را حذف کنیم و جایگزین بذاریم حتی به سراغ خودروهای هیبرید برقی برویم.

*فرهنگ آمستردام را می‌خواهید با فرهنگ ایران یکی کنیم؟

خیر، ولی آمستردام ظرف ۴۷ سال این اتفاق در آن افتاده است. نه ظرف یک سال، ما در همین ۹۱ هفته‌ای که سه شنبه‌های بدون خودرو را راه انداخته‌ایم هشتصد و شصت و پنج کیلومتر مسیر ایمن دوچرخه سواری در ۱۴ شهر ایجاد کردیم و توانستیم تغییر راهبردی ایجاد کنیم، پس ما می‌توانیم در واقع کار مهمی در این حوزه انجام بدهیم. ما در واقع در ۹ شهر پیاده راه ایجاد کردیم. اصفهان چهارباغ خود را به روی خودروهای موتوری بسته است و اینها اتفاقاتی است که اتفاقاً از مرحله‌ی شعار و حرف گذشته است و وارد مرحله‌ی عمل شده است. این‌ها را ما باید ادامه بدهیم. برای این که ادامه بدهیم نیاز به این هست که انگیزه ایجاد کنیم.

*اشاره به شهرداری کردید، تعامل محیط زیست و شهرداری در زمان آقای قالیباف چطور بود؟

خیلی بد.

*چرا؟

در واقع آقای قالیباف کمتر فهمی از یک شهر انسان محور داشت. آقای قالیباف عنوان کمپین انتخاباتی خود را گذاشته بود «می‌خواهم ایران را تهران کنم». آقای قالیباف تابلو می‌گذاشت جلوی تونل نیایش، جلوی تونل توحید، جلوی اتوبان صدر که سیصد و چهل و هفت روز مانده به افتتاح آن، ۲۴۰ روز مانده به افتتاح آن. بعد گفت منفی ۷۰ روز، ببخشید دیر شد و همه می‌گفتند این عجب رهبری است، عجب شهرداری است دارد عذرخواهی می‌کند که این پروژه دارد دیر تمام می‌شود. اما مسئله این هست که این پروژه‌ها اشتباه بود. اگر ۵۰۰ هزارنفر ، ۵۰۰ هزار خودرو در تهران دارد شماره گذاری می‌شود یک دلیل آن مبلمان غلط تهران است که چراغ سبز نشان داد به خودرو محوری. شهروندان تهرانی بیست میلیون ساعت از عمرشان در ترافیک هدر می‌رود که ارزش آن می‌شود ده هزار میلیارد تومان. تهرانی که بالاترین میزان نزاع در هر صد هزارنفر در کشور را دارد، هفت هزار نزاع در هر صد هزار نفر که به خاطر این آلودگی صوتی که به ۸۲ دسی بل رسیده است. وقتی به آقای قالیباف می‌گفتیم که برای تهران مسیر ایمن دوچرخه سواری طراحی کنید، عنوان می‌کردند ۴۰۰ هزار میلیارد پول آن می‌شود ما نداریم. اگر ندارید چطور ۶۸۰۰میلیارد تومان داشتید اتوبان صدر را دوطبقه کنید همچنین برای تونل توحید، نیایش و… ۱۱ هزار میلیارد تومان پول داشتید آن وقت ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه ندارید که مسیر دوچرخه سواری ایجاد کنید!؟ به دلیل اینکه در اولویت‌های شهرداری نبود!

*پس شورا، شهرداری، با محیط زیست هیچگونه تعاملی نداشتند؟

بله کاملاً. امیدواریم که این دوره بهتر باشد.

*پیش بینی شما از تعامل این دوره شهرداری و شورای شهر جدید با محیط زیست چگونه است؟

به نظرم این دوره تعامل بهتر است به خاطر این که این دوره از اعضا تمایلات محیط زیستی بیشتری دارند و تیمی که در راس کار آمده تیم خیلی قوی‌تر هستند. ما چندین جلسه با اعضای شورای شهر داشتیم که خروجی این جلسات این بود که به سمت انسان محوری حرکت کنند که اولین گامی که برداشتند مسیر ایمن دوچرخه سواری در خیابان کریمخان را ایجاد کردند و این اتفاق خجسته‌ای است که نشان دهنده‌ی تغییر است.

* بحران آب ما چقدر جدی هست؟

بحران آب ما بسیار جدی است. ما به جای اینکه ۲۰ درصد تا ۴۰ درصد آب را در یک سال مصرف کنیم، آب قابل استحصال‌مان بیش از ۱۰۰ درصد داریم مصرف می‌کنیم. هیچ وقت در تاریخ ایران سابقه نداشته که هم آلماگول، آلاگل، آج گل در پایاب اترک خشک شود، هم گومیشان یک و نیم کیلومتر عقب‌نشینی کند. هم خلیج گردان تبدیل شود به یک چشمه‌ی تولید گرد و خاک.

* دلیل کمبود آب چه هست؟ آیا استفاده‌ی نادرست هست یا آن هم دارد قاچاق می‌شود؟

خیر. در واقع ما متناسب با واقعیت‌های اکولوژیک سرزمین بارگذاری نمی‌کنیم. ما در کمربند خشک جهان هستیم، میانگین ریزش‌های آسمانی ما یک سوم میانگین جهانی است، تبخیر ما ۵۰ درصد بیشتر است، بعد می‌آییم بر اساس آسمان بارگذاری می‌کنیم، به توسعه‌ی کشاورزی مشغول هستیم، به توسعه‌ی صنایع پرمصرف مثل فولاد مشغول هستیم، یا سیمان، یا سفال یا لاستیک. در صورتی که مزیت‌های ما استحصال انرژی‌های نو است. مزیت‌های ما زیرساخت‌های لازم برای گردشگری پایدار است. رفتن به سمت کسب و کارهای سبز است. اینها مزیت‌های ما هستند. ما در قلب جاده‌ی ابریشم قرار گرفتیم و می‌توانیم از محل ترانزیت بازرگانی پول تولید کنیم، ما می‌توانیم از ۴۷۰۰ کیلومتر مرز آبی خود پول تولید بکنیم، ما می‌توانیم از سرمایه‌ی انسانی خود پول تولید بکنیم، از توریسم عشایر، از توریسم علمی، از توریسم پزشکی، از توریسم ورزشی می‌توانیم پول تولید بکنیم، اما ما رفته‌ایم سراغ خودکفایی در کشاورزی و این بزرگترین بلا را بر سر منابع آب کشاورزی ما ، منابع آب زیرزمینی ما آورده است. همه‌ی تالاب‌های ما خشک شده است. ما به شدت دچار ضعف مدیریتی هستیم. ما می‌آییم گوجه فرنگی، هندوانه، برنج، چغندر می‌کاریم و فقط اگر آب اینها را حساب کنیم ده‌ها برابر قیمت این محصولات است. ما باید ببریم به سمت گزینه‌هایی که مزیت‌های واقعی کشور ما هستند. یعنی ما باید برویم به سمت ایجاد اکوکمپ‌ها، اکولوژها، ایجاد اکوسافاری‌ها، جامعه‌ی محلی و بوم نشین ما باید از محل تماشای چشم اندازهای منحصر به فرد طبیعی، تاریخی و فرهنگی پول بسازیم و ما باید این زیرساخت‌ها را ایجاد بکنیم. باید فرودگاه‌های مجهز در تمام شهرهایمان ایجاد بکنیم، هتل‌های مجهز ایجاد بکنیم، اکوکمپ‌های مجهز ایجاد بکنیم.

*ارزیابی شما از مدیریت ۴ ساله خانم ابتکار چیست؟

دوره‌ی چهار ساله‌ای که خانم ابتکار ریاست سازمان را داشت از نظر حمایت نرم افزاری و سخت افزاری یکی از فلاکت بارترین دوره‌‌های سازمان محیط زیست بود.

*چرا؟

به شدت بودجه‌ی سازمان محیط زیست کم بود و کمتر هم شد. حتی سال گذشته ۵۵ میلیارد تومان، یعنی یک سوم بودجه‌ی سازمان محیط زیست کم شد. به خاطر تنگناهای دولت، به خاطر تحریم‌ها و به خاطر مشکلاتی که داشت، بودجه‌ی سازمان محیط زیست به اندازه‌ی شهرداری ناحیه‌ی ۲ منطقه‌ی پنج تهران هم نیست. دولت جمهوری اسلامی ایران هر سال به منطقه‌ی آزاد ارس، به منطقه‌ی آزاد ماکو، ششصد میلیارد تومان کمک بلاعوض می‌کند. کل بودجه‌ی سازمان محیط زیست هرگز به دویست میلیارد تومان نرسید. این سازمان با این همه مسئولیت و با این پول چه کاری می‌تواند بکند؟ کاری نمی‌تواند بکند، حتی نمی‌توان پول بنزین محیط بانانش را بدهد. نگاه به محیط زیست یک نگاه فانتزی است. ما می‌خواهیم که یک سازمان محیط زیست داشته باشیم. اما قرار نیست سازمان محیط زیست ما قدرتمند باشد و بتواند مسیر توسعه را تغییر دهد.

*فکر نمی‌کنید همین آسیب به بدنه‌ی ایران وارد می شود؟

بله. دارد می‌زند. این عدم توجه می‌زند اما چون در درازمدت می‌زند و عمر دولت‌ها چهارساله است و دولت‌ها می‌خواهند نشان بدهند که اشتغال ایجاد کردند و تورم را مهار کردند حالا چهارتا درخت کمتر، چهارتا تالاب کمتر، اما بعد به یک جایی می‌رسیم که دیگر هیچ کاری نمی‌شود کرد. مثل الان خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه که یقه‌ی دولت روحانی را گرفته است که باید بیست هزار میلیارد تومان هزینه کنیم تا بتوانند دریاچه را احیا کنیم. یعنی هزار برابر بودجه‌ی سازمان محیط زیست در یک سال.

شما دقت کنید بالاترین میزان افسردگی، طلاق، بزهکاری، قاچاق مواد مخدر در همچین شهری رخ می‌دهد. به نظر من، مردم در کلانشهرها زندگی نمی‌کنند که، زنده‌گی می‌کنند. با توجه به آلودگی‌های زیادی که داریم مردم همه دچار اختلالات روانی شدید هستند. اینها همه در واقع نتیجه‌ی عدم توجه به ملاحظات محیط زیستی در تهران است. تهران به جای این که از محل عوارض درآمد حفاظت خود را تامین بکند از محل تراکم فروشی دارد تامین می‌کند. تهران همچنان ارزان ترین شهر ایران است. همه رها می‌کنند می‌آیند تهران می‌گویند بالاخره یک کاری هم پیدا می‌کنیم. نباید اینطور باشد!

*چرا هیچ قدرتی وجود ندارد این را سامان بدهد؟

متأسفانه مدیرانی که قرار بوده در این حوزه‌ها مسئولیت داشته باشند فهم سکونتگاه‌های زیستی را در واقع نداشتند. آقای قالیباف می‌توانست یک فرمانده‌ی نیروی انتظامی خیلی خوبی باشد اما چرا آقای قالیباف باید شهردار تهران باشد؟

*چون هیچ کس جای خود نیست؟

هیچ کس جای خودش نیست و بعد هم همچین اتفاقی می‌افتد. حتی فکر می‌کند خیلی کار خوبی کرده است و باید رئیس جمهور شود. بعد اسم کمپین خود را می‌گذارد «من می‌خواهم ایران را تهران بکنم»

*تهران را از لحاظ بهداشت چطور می‌بینید؟

اگر بخواهم با دقت به این سوال جواب بدهم، باید برویم به آمارهایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده رجوع کنیم، این که در ۹ ماهه‌ی اول سال متوسط عمر درگذشتگان در تهران ۴۹٫۸ دهم است و روی کاغذ امید به زندگی ۷۷ هست در تهران، نشان دهنده‌ی این هست که وضع ما خیلی خراب است. اما اعلام نمی‌شود. پنج هزار نفر کشته در تهران یعنی این که ده تا بوئینگ پانصد نفری سقوط بکند. یک اتوبوس هفته‌ی پیش ۹ نفر کشته داد چه جنجالی به پا کرد! حتماً باید ۱۰ بوئینگ سقوط بکند تا ما متوجه عمق بحران در تهران بشویم. واقعاً وضعیت زمانی بغرنج‌تر است که یادمان باشد که ۱۰ بوئینگ در تهران سقوط نمی‌کند، ۱۰۰ تا بوئینگ است که دارد سقوط می‌کند!! و ما اعلام نمی‌کنیم. یعنی تلفات آلودگی هوا حدود ۱۰۰ هزار نفر است و در بیمارستان‌هاست و ما اعلام نمی‌کنیم. !!

*چقدر امید دارید این دوره‌ی جدید شورا و ریاست آقای نجفی می‌تواند کمک حال باشد؟

این امید را داریم که حداقل وضعیت بدتر نشود، یک سری از خطاها جبران بشود و یا تشدید نشود، اما مشخص است که ماجرای تهران اگر قرار باشد که درست بشود دست کم به بیست سال کار درست مدیریت خردمندانه احتیاج دارد. نیاز به این دارد که پایتخت سیاسی ایران جابه جا شود و در تهران نباشد، نیاز به این دارد که هزینه‌ی زندگی در تهران افزایش پیدا بکند. نیاز به این دارد که ما اجازه ندهیم هیچ خانه‌ای زیر ۱۰۰ سال کلنگی اعلام شود، نیاز به این دارد که تراکم فروشی متوقف شود، نیاز به این داریم که قانون باغ شهرها مُلغی اعلام بشود، نیاز به این دارد که در تهران کسی با خودروی شخصی تردد نکند، مسیرهای ایمن برای دوچرخه سواری، پیاده روها و سیستم‌های حمل و نقل ریلی باشد و در شیب تهران مردم از دوچرخه‌های برقی هیبرید استفاده می‌کنند. اگر این اتفاقات بیفتد تهران می‌تواند یک شهر کاملاً قابل سکونت با استانداردهای مطلوب زیستی باشد.

کلیدواژه: بودجه ی سازمان محیط زیست | مسیر ایمن دوچرخه سواری | تلفات آلودگی هوا | اتحادیه ی اروپا | میلیارد تومان | هزار میلیارد | آقای قالیباف | محیط زیست | خاک در ایران | ما اعلام | فرسایش بادی | ایجاد بکنیم | فرسایش خاک | کشته شدند | پول تولید | ی کشاورزی | سال گذشته | بحران خاک | کمبود آب | تالاب ها | مهم ترین | نفر کشته | بحران آب | هزار نفر | توسعه ی

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۴۱۰۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • کاهش آلودگی هوای تهران با همکاری ایران و ژاپن مردم برای کاهش آلودگی هوای تهران دست به دست هم دهند
 • شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:رییس دفتر سازمان‌ همکاری‌های ژاپن در ایران با اشاره به این که پروژه همکاری ایران و ژاپن در زمینه کاهش آلودگی هوا در قالب کمک‌های رسمی توسعه‌ای انجام می‌شود، اظهار کرد: طی این پروژه متخصصان و کارشناسان ژاپنی دانش و تجربه خود را در زمینه کاهش آلودگی هوا در اختیار متخصصان ایرانی قرار خواهند داد. به گزارش ایسنا، کوبا یاشی رییس دفتر سازمان‌ همکاری‌های ژاپن (جایکا) در ایران در نشست خبری امضای قرارداد همکاری بین دولت ایران و ژاپن در زمینه همکاری‌های علمی، فنی و آموزشی، اظهار کرد: جایکا یک سازمان دولتی ژاپنی است که اجرای پروژه کاهش آلودگی هوای تهران را بر عهده گرفته است.وی افزود: بر اساس یافته‌های مطالعات توسعه‌ای که در سال ۱۳۷۶ انجام شد می‌توانیم در شرایط کنونی پروژه جدیدی را آغاز کنیم. این پروژه‌ي کاهش آلودگی هوا چهار سال به طول خواهد انجامید.رییس دفتر سازمان‌ همکاری‌های ژاپن در ایران گفت: امیدواریم طی چهارسال آینده بتوانیم با حمایت‌های جایکا ظرفیت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران را تقویت کنیم و شناسایی منابع آلاینده را به دقت انجام دهیم همچنین امیدواریم با سیاست‌هایی که دولت ایران در پیش می‌گیرد کاهش آلودگی هوای تهران محقق شود.یاشی تاکید کرد: تنها تلاش جایکا و دولت ایران موجب کاهش آلودگی هوای تهران نمی‌شود بلکه مردم نیز باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم با تلاش جمعی بهبود شرایط هوای تهران را محقق کنیم. در همین چارچوب جایکا حمایت‌های خود را از دولت ایران تقویت می‌کند و از فعالیت‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حمایت مستمر خواهد کرد.وی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم در پایان دوره چهار ساله شاهد این باشیم که این پروژه بخشی از آلودگی هوا را کاهش داده باشد.رییس دفتر سازمان‌ همکاری‌های ژاپن در ایران با اشاره به این که هدف اصلی پروژه همکاری علمی، فنی و آموزشی کاهش هوای تهران، تقویت...
 • کمک ۲۰ میلیون دلاری ژاپنی ها برای کاهش آلودگی هوای تهران
 • شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران به نمایندگی از دولت ایران و جایکا به نمایندگی از کشور ژاپن قرارداد 4 ساله‌ای به ارزش 20 میلیون دلار برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران امضا کردند.به گزارش فارس، شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران به نمایندگی از دولت ایران و جایکا به نمایندگی از دولت ژاپن در راستای کاهش آلودگی هوای شهر تهران و اقدامات لازم در این خصوص قرارداد همکاری 4 ساله منعقد کردند. وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره این همکاری و تعامل اظهار داشت: قرارداد ایران و ژاپن دریافت کمک‌های فنی، علمی و تجهیزاتی برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران است. وی ادامه داد: از کشور ایران به نمایندگی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران شهر تهران و از کشور ژاپن جایکا برای این همکاری و قرارداد انتخاب شدند. حسینی با اشاره به اینکه جایکا پروژه‌های مختلف زیست محیطی را در کشور ایران داشته است، گفت: این بار این سازمان برای کاهش آلودگی هوای شهر تهران به کمک آمده است که یک مشکل ملی محسوب می‌شود.مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، بیان داشت: حدود دو سال است که جزئیات قرارداد ایران و ژاپن در خصوص کاهش آلودگی هوا در حال بررسی بوده و کارشناسان در مسائل مختلف آلودگی هوا بررسی‌های لازم را داشته‌اند. وی بیان داشت: در این قرارداد مقصرین اصلی آلودگی هوا مشخص می‌شوند و باید پاسخگوی افزایش آلودگی هوا باشند و راهکارهای لازم نیز برای این معضل ارائه خواهد شد.حسینی بیان داشت: ما از تجربه کشور ژاپن در کاهش آلودگی هوای شهر استفاده خواهیم کرد تا با خطاهای کمتری در این خصوص مواجه شویم. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران با تأکید بر اینکه در این قرارداد کشور ایران هزینه‌ای را پرداخت نخواهد کرد، گفت: طرف ژاپنی بر اساس قرارداد در طول 4 سال 7 میلیون دلار برای کاهش...
 • انعقاد قرارداد همکاری ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوای تهران
 • تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از امضای قرارداد 2 جانبه همکاری شهرداری تهران با شرکت ژاپنی جایکا برای کاهش آلودگی هوای تهران در یک دوره 4 ساله خبر داد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وحید حسینی پس از امضای قرارداد همکاری با شرکت ژاپنی جایکا افزود: این قرارداد با هدف همکاری‌های علمی، فنی، آموزشی و تجهیزاتی میان ایران ژاپن منعقد شده که مجری این قرارداد در دولت ایران «شرکت کنترل کیفیت هوای تهران» وابسته به شهرداری و مجری این قرارداد در دولت ژاپن نیز سازمان «جایکا» است.وی با بیان اینکه جایکا پروژه‌های متعددی در زمینه محیط زیست در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران اجرا کرده اظهار کرد: این سازمان دولتی در پروژه احیای دریاچه ارومیه همکاری دارد و این بار بر اساس تعهدات بین‌المللی خود تصمیم گرفته در زمینه کاهش آلودگی هوای کلان شهر تهران نیز همکاری کند.به گفته حسینی، مذاکرات قرارداد همکاری بین ایران و ژاپن در راستای کاهش آلودگی هوای تهران 2 سال طول کشیده و این پروژه در بازه زمانی 4 ساله انجام خواهد شد که طی آن کارشناسان و متخصصان ژاپنی با کارشناسان و متخصصان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و اداره کل محیط زیست استان تهران همکاری می کنند.وی افزود: بر اساس این قرارداد، منابع اصلی آلودگی هوای تهران شناسایی و سهم‌بندی آلاینده‌ها به طور دقیق انجام خواهد شد.حسینی با اشاره به اینکه تاکنون مطالعاتی در زمینه شناسایی منابع آلاینده تهران انجام شده گفت: دلایل اصلی آلودگی هوا مشخص شده اما نیاز داریم که در برخی زمینه‌ها به جزئیات بیشتری دست پیدا کنیم، برای مثال دستیابی به جزئیات و اطلاعات بیشتر در مورد آلاینده ازن و هیدروکربن‌ها نیاز شهر تهران است.مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد: امیدواریم در پایان 4 سال در زمینه سیاستگذاری و وضع قوانین کاهش آلودگی...
 • سومین روز متوالی آلودگی هوای اراک/وضعیت همچنان ناسالم است
 • اراک- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: غلظت ذرات معلق هوای اراک در روز چهارم مهرماه بیش از حد استاندارد است و هوای این شهر برای سومین روز متوالی در وضعیت ناسالم قرار دارد. سعید محمودی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای شهر اراک در روز دوشنبه سوم مهرماه، ۱۱۹ بود که بیانگر وضعیت هوای ناسالم برای گروه های حساس است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون در هوای اراک، صبح روز سه شنبه چهارم مهرماه نیز، ۴۲میکروگرم بر مترمکعب اندازه گیری شد که فراتر از حدمجاز است. وی بیان کرد: حد استاندارد میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون در هوا، ۳۵میکروگرم بر مترمکعب بوده، بنابراین طی روز جاری وضعیت هوای ناسالم برای گروه های حساس در شهر اراک اعلام می شود. محمودی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون شهر اراک ۳۴ روز را با وضعیت هوای ناسالم پشت سر گذاشته و امروز سی و پنجمین روز آلودگی هوای این شهر طی امسال است. وی توضیح داد: کیفیت نامناسب هوا و وضعیت ناسالم برای گروه های حساس، شرایطی است که برای کودکان، زنان باردار، بیماران قلبی و تنفسی و سالمندان زیان بار بوده و این افراد به جز موارد ضروری باید از رفت و آمد در محیط شهری و مناطق پرتردد خودداری کنند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به شمار روزهای ناسالم هوای شهر اراک در سال ۹۵ تصریح کرد: شهر اراک طی سال گذشته، ۱۰۵روز آلودگی و هوای ناسالم را پشت سر گذاشت که از مجموع این روزها، یکصد روز در وضعیت هوای ناسالم برای گروه های حساس و پنج روز نیز در شرایط ناسالم برای تمام گروه های جمعیتی قرار داشته است.
 • ادعای عجیب استقلالی ها:مذاکره با فرانک رایکارد
 • استقلالی ها ادعا می کنند که با فرانک رایکارد سرمربی سابق بارسلونا برای برعهده گرفتن هدایت تیم استقلال مذاکره کرده اند! آفتاب‌‌نیوز : استقلالی ها ادعا می کنند که با فرانک رایکارد سرمربی سابق بارسلونا برای برعهده گرفتن هدایت تیم استقلال مذاکره کرده اند! به گزارش جام جم، فرانک رایکارد هم وسیله ای در راستای ماجرای بازی با نام هاست؟ هر چه هست اکنون استقلالی ها مدعی هستند با او مذاکره می کنند. رایکارد سرمربی اسبق بارسلوناست. خبر احتمال حضور فرانک رایکارد بر روی نیمکت استقلال ( که البته خیلی بعید است) از سوی باشگاه استقلال تکذیب نشده است. محمدحسین زرندی مدیر روابط عمومی باشگاه استقلال در اینباره گفت: «انتخاب سرمربی در حیطه اختیارات افتخاری است. مذاکرات تا دو سه روز آینده ادامه دارد و در صورتی که مربی خارجی باشد قطعا از حضور مربی ایرانی در کادر فنی نیز استفاده خواهد شد.» وی درباره انتخاب بهتاش فریبا به عنوان سرمربی موقت استقلال در دیدار با سپیدرود رشت گفت: «فریبا در کنار استقلال نیست و جایی هم بر روی نیمکت استقلال ندارد.» زرندی مذاکره استقلال با رایکارد را تکذیب نکرد.
 • ۲۰ سال تعامل تهران و ژاپن برای آلودگی هوا
 • شهر > شهری - محمد علی نجفی:نخستین مطالعه جامع در زمینه آلودگی هوای تهران را ۲۰سال پیش کارشناسان جایکا انجام دادند. در آن زمان كارشناسان كشور هيچ نوع مطالعه‌اي در اين موضوع انجام نداده بودند و مطالعه جايكا مبنايي شد براي مطالعات پايه‌اي ديگر در اين عرصه. همچنين پروژه كاهش انتشار آلايندگي خودروها توسط سوئدي‌ها كمك كرد تا طرح جامعي در اين زمينه پايه‌گذاري شود. طرح جامع بدين‌ترتيب از سال 79كار خود را در مرحله اجرايي آغاز كرد. از سويي در سال 82ماموريت دوم جايكا بر موضوع تقويت گروه‌هاي دخيل در كاهش آلودگي هوا تمركز داشت. متأسفانه شهري نظير تهران با آلاينده‌هاي جوي مختلفي تهديد شده و به تجهيزات نويني براي روزآمد كردن شناخت آلودگي هوا نياز است. از سويي بهره‌گيري از اين تجهيزات به هزينه‌هاي بسيار بالا نياز دارد كه در مقياس بودجه‌هاي شهري و كشوري محيط‌زيست نمي‌گنجد. براي نمونه ذرات معلق منتشر شده در تهران از سال 94منشأ‌يابي شدند اما آناليز آن در ايالات متحده آمريكا صورت گرفت. بدين‌ترتيب نياز واقعي براي تجهيز امكانات شناخت آلودگي هوا براي شهري در حد و اندازه‌هاي تهران به وضوح احساس مي‌شد. ذكر اين نكته نيز ضروري مي‌نمايد كه پايش پيوسته، مسير را براي شناخت و مقابله با آلودگي هوا فراهم مي‌سازد. شايد تمركز بر اين حلقه مفقوده بوده كه جايكا و ژاپني‌ها را در قالب كمك‌هاي بين‌المللي به تهران كشانده است. يكي از نقصان‌ها در عرصه شناخت آلودگي‌هاي تهران تهيه سياهه انتشار از منابع ساكن بوده است. كارخانجات، صنايع و پالايشگاه‌ها بخش عظيم و لايه‌اي غيرقابل دسترس براي شناخت و اندازه‌گيري آلاينده‌هاي جوي بودند و تجهيزات و زيرساخت‌هاي اندازه‌گيري آلاينده‌هاي آن نزد نهادهاي مسئول امر نبوده و نيست. در عين حال كمك جايكا با توجه به تجارب سابق مي‌تواند زمينه‌ساز تكميل خلأ وجود باشد. آلاينده‌هاي خاص هم برگ برنده ديگر جايكا براي ورود دوباره به تهران محسوب مي‌شود. سال‌هاست شهرداري...
 • ادعای میانمار در سازمان ملل درباره مبارزه با تروریسم
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، نماینده دائم میانمار در سازمان ملل در سخنرانی خود در آخرین روز مجمع عمومی این سازمان، اتهامات مربوط به پاکسازی نژادی در ایالت راخین در غرب این کشور و علیه مسلمانان را رد کرد. «هائو دو ساون» در سخنرانی خود مدعی شد که میانمار در حال مبارزه با تروریسم است! وی خطاب به حاضران در مجمع عمومی گفت: اجاز بدهید شفاف بگویم که هیچ پاکسازی نژادی در کار نیست. رهبران میانمار که سالها برای آزادی و حقوق بشر تلاش می‌کنند از این سیاست ها حمایت نمی‌کنند. ما هرکاری می‌کنیم تا از آنچه که پاکسازی نژادی یا نسل کشی خوانده می‌شود جلوگیری کنیم. ارتش و نیروهای امنیتی میانمار از ماههای قبل حملات شدیدی را علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در غرب این کشور آغاز کرده‌اند، به گونه‌ای که به گفته سازمان ملل بیش از 500 هزار نفر از خانه‌های خود فرار کرده و به مرزهای بنگلادش پناه برده‌اند. نیروهای ارتش میانمار منازل مسکونی و روستاهای متعلق به مسلمانان را تخریب و یا به آتش می کشند تا امکان هیچ نوع سکونتی در آنجا وجود نداشته باشد. طبق آمار سازمان های حقوق بشری، صدها نفر از مسلمانان طی این حملات به روش های وحشیانه کشته و یا سوزانده شده‌اند.
 • کاهش ۲۲ درصدی تلفات رانندگی در شرق تهران
 • به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سردار عبدالرضا ناظری در خصوص جلسه رسیدگی به مشکلات وچالش های ترافیکی حوزه شرق استان تهران که با حضور نمایندگان سازمان های امداد و نجات، اورژانس، هلال احمر آتش نشانی و راهداری و وزارت راه و شهرستان های شمالی وپاکدشت در فرمانداری دماوند برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق منویات رهبری در خصوص حوزه تصادفات و ترافیک در راستای اجرای فرامین رهبری از گرو ههای حاضر در جلسه دعوت به عمل آوردیم و مشکلات و معضلات سال گذشته را مورد بررسی قرار دادیم. ناظری افزود: از جمله موارد مورد بررسی قرار گرفته در این جلسه، اعلام نقاط حادثه خیز، مشکلات اورژانس و سازمان های امدادی بود و همانطور که می دانیم ۵۰ درصد از فوتی های تصادف بعد از صحنه تصادف، در مسیر رسیدن به بیمارستان و یا در مراحل اولیه اورژانس جان خود را از دست می دهند و لذات کمبود امکانات پیش درمانی به خصوص در شهر های شمالی سبب بروز این فوتی ها می شود. وی با بیان اینکه دو محور اصلی هراز و فیروزکوه از محورهای اصلی شمالی کشور هستند گفت: بارش نزولات آسمانی زیاد و همچنین حجم تردد خودروها در این دو محور مواصلاتی در سال گذشته سبب شد که این جلسه برگزار شود و مشکلاتی که در حوزه کاری هر کدام رده ها وجود داشت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جلسه بعدی ما با رده های استانی این دستگاه ها خواهد بود. فرمانده انتظامی شرق استان تهران با اشاره به اینکه ما فرارسیدن فصل زمستان را در پیش روی داریم افزود: برای این حوزه نیز برنامه ریزی خاص در نظر داریم و یکی از اهداف دیگر این جلسه این بود که دستگاه های متولی هر کار پیش بینی های لازم را جهت وقوع حوادث غیر مترقبه داشته باشند که بتوانند در اسرع وقت و...
 • همکاری ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی تهران
 • صراط: مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از امضای قرارداد 2 جانبه همکاری شهرداری تهران با شرکت ژاپنی جایکا برای کاهش آلودگی هوای تهران در یک دوره 4 ساله خبر داد.به گزارش ایرنا، وحید حسینی پس از امضای قرارداد همکاری با شرکت ژاپنی جایکا افزود: این قرارداد با هدف همکاری‌های علمی، فنی، آموزشی و تجهیزاتی میان ایران ژاپن منعقد شده که مجری این قرارداد در دولت ایران «شرکت کنترل کیفیت هوای تهران» وابسته به شهرداری و مجری این قرارداد در دولت ژاپن نیز سازمان «جایکا» است.وی با بیان اینکه جایکا پروژه‌های متعددی در زمینه محیط زیست در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران اجرا کرده اظهار کرد: این سازمان دولتی در پروژه احیای دریاچه ارومیه همکاری دارد و این بار بر اساس تعهدات بین‌المللی خود تصمیم گرفته در زمینه کاهش آلودگی هوای کلان شهر تهران نیز همکاری کند.به گفته حسینی، مذاکرات قرارداد همکاری بین ایران و ژاپن در راستای کاهش آلودگی هوای تهران 2 سال طول کشیده و این پروژه در بازه زمانی 4 ساله انجام خواهد شد که طی آن کارشناسان و متخصصان ژاپنی با کارشناسان و متخصصان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و اداره کل محیط زیست استان تهران همکاری می کنند.وی افزود: بر اساس این قرارداد، منابع اصلی آلودگی هوای تهران شناسایی و سهم‌بندی آلاینده‌ها به طور دقیق انجام خواهد شد.حسینی با اشاره به اینکه تاکنون مطالعاتی در زمینه شناسایی منابع آلاینده تهران انجام شده گفت: دلایل اصلی آلودگی هوا مشخص شده اما نیاز داریم که در برخی زمینه‌ها به جزئیات بیشتری دست پیدا کنیم، برای مثال دستیابی به جزئیات و اطلاعات بیشتر در مورد آلاینده ازن و هیدروکربن‌ها نیاز شهر تهران است.مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد: امیدواریم در پایان 4 سال در زمینه سیاستگذاری و وضع قوانین کاهش آلودگی هوا نیز موفقیت‌هایی داشته باشیم.حسینی در مورد هزینه اجرای پروژه کاهش آلودگی هوای...
 • ادعای معاون پارلمان افغانستان درباره دخالت دولت در انتخابات
 • به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، معاون اول مجلس افغانستان در نشست امروز مجلس ادعا کرد که یکی از عموهای رییس جمهور به برخی نمایندگان مجلس وعده داده است که نامشان شامل لیست برندگان حتمی انتخابات آینده پارلمانی خواهد بود. پیش از این معاون اول مجلس ادعا کرده بود که حکومت لیستی را ترتیب تعیین است که چه کسانی در انتخابات آینده پارلمانی به مجلس راه یابند. «همایون همایون»، معاون اول مجلس افغانستان گفت: "عموی اشرف غنی برخی نمایندگان را به دفتر کار خود دعوت می کند و به آنان وعده می دهد در صورتی که از حکومت آقای غنی حمایت کنند نامشان شامل لیست کسانی خواهد شد که در انتخابات آینده به مجلس راه می یابند". از سوی دیگر، شکیبا هاشمی دیگر عضو مجلس ادعا می کند که حکومت در نظر دارد تا ضیاالحق امرخیل رییس سابق دبیرخانه کمیسیون انتخابات را از طریق راهیابی 151 نماینده در انتخابات آینده پارلمانی، به ریاست مجلس برساند. خانم هاشمی با اشاره به اختلاف میان اعضای کمیسیون انتخابات تاکید کرد که این اختلافات نیز ناشی از دخالت حکومت در امور کمیسیون انتخابات است. اخیراً، برخی اعضای کمیسیون انتخابات، برخی اعضای دیگر این کمیسیون را متهم کرده اند که در امور کاری بدون مشورت با سایر اعضا تصمیم یک جانبه اتخاذ می کنند. پیش از این، معاون اول مجلس بارها از دخالت حکومت در امور کمیسیون انتخابات انتقاد کرده و گفته است که اشرف غنی از اعضای کمیسیون انتخابات استعفا نامه بدون تاریخ گرفته است و در صورتیکه هرکدام آنان خلاف میلش کار کند، استعفایش را امضا خواهد کرد. معاون اول مجلس در نشست امروز به این مساله نیز اشاره کرد و گفت: یکی از اعضای کمیسیون صدق گفته های او را در یکی از نشست های آینده مجلس تایید خواهد کرد. این در حالی است که مجلس نمایندگان روز شنبه هفته...
 • کاهش ۲۲ درصدی تلفات رانندگی طی ۶ ماه اخیر در شرق استان تهران
 • دماوند- فرمانده انتظامی شرق استان تهران از کاهش ۲۲ درصدی تلفات رانندگی طی ۶ ماه اخیر در شرق استان تهران خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبدالرضا ناظری عصر سه شنبه در خصوص جلسه رسیدگی به مشکلات وچالش های ترافیکی حوزه شرق استان تهران که با حضور سازمان های امداد و نجات، اورژانس، هلال احمر آتشنشانی و راهداری و وزارت راه و شهرستان های شمالی وپاکدشت در فرمانداری شهرستان دماوند برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق منویات رهبری در خصوص حوزه تصادفات و ترافیک در راستای اجرای فرامین رهبری از گرو ههای حاضر در جلسه دعوت به عمل آوردیم و مشکلات و معضلات سال گذشته را مورد بررسی قرار دادیم. ناظری افزود: از جمله موارد مورد بررسی قرار گرفته در این جلسه، اعلام نقاط حادثه خیز، مشکلات اورژانس و سازمان های امدادی بود و همانطور که می دانیم۵۰درصد از فوتی های تصادف بعد از صحنه تصادف، در مسیر رسیدن به بیمارستان و یا در مراحل اولیه اورژانس جان خود را از دست می دهند و لذات کمبود امکانات پیش درمانی به خصوص در شهر های شمالی سبب بروز این فوتی ها می شود. وی با بیان اینکه دو محور اصلی هراز و فیروزکوه از محورهای اصلی شمالی کشور هستند گفت: بارش نزولات آسمانی زیاد و همچنین حجم تردد خودروها در این دو محور مواصلاتی در سال گذشته سبب شد که این جلسه برگزار شود و مشکلاتی که در حوزه کاری هر کدام رده ها وجود داشت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جلسه بعدی ما با رده های استانی این دستگاه ها خواهد بود. فرمانده انتظامی شرق استان تهران با اشاره به اینکه ما فرارسیدن فصل زمستان را در پیش روی داریم افزود: برای این حوزه نیز برنامه ریزی خاص در نظر داریم و یکی از اهداف دیگر این جلسه این بود که دستگاه های...
 • کاهش ۲۲ درصدی تلفات رانندگی طی ۶ ماه نخست سال جاری در شرق تهران
 • دماوند- فرمانده انتظامی شرق استان تهران از کاهش ۲۲ درصدی تلفات رانندگی طی ۶ ماه سال جاری در شرق این استان خبر داد. به گزارش خبرنگار بی‌باک، سردار عبدالرضا ناظری سه شنبه در خصوص جلسه رسیدگی به مشکلات وچالش های ترافیکی حوزه شرق استان تهران که با حضور نمایندگان سازمان های امداد و نجات، اورژانس، هلال احمر آتش نشانی و راهداری و وزارت راه و شهرستان های شمالی وپاکدشت در فرمانداری دماوند برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق منویات رهبری در خصوص حوزه تصادفات و ترافیک در راستای اجرای فرامین رهبری از گرو ههای حاضر در جلسه دعوت به عمل آوردیم و مشکلات و معضلات سال گذشته را مورد بررسی قرار دادیم. ناظری افزود: از جمله موارد مورد بررسی قرار گرفته در این جلسه، اعلام نقاط حادثه خیز، مشکلات اورژانس و سازمان های امدادی بود و همانطور که می دانیم ۵۰ درصد از فوتی های تصادف بعد از صحنه تصادف، در مسیر رسیدن به بیمارستان و یا در مراحل اولیه اورژانس جان خود را از دست می دهند و لذات کمبود امکانات پیش درمانی به خصوص در شهر های شمالی سبب بروز این فوتی ها می شود. وی با بیان اینکه دو محور اصلی هراز و فیروزکوه از محورهای اصلی شمالی کشور هستند گفت: بارش نزولات آسمانی زیاد و همچنین حجم تردد خودروها در این دو محور مواصلاتی در سال گذشته سبب شد که این جلسه برگزار شود و مشکلاتی که در حوزه کاری هر کدام رده ها وجود داشت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جلسه بعدی ما با رده های استانی این دستگاه ها خواهد بود. فرمانده انتظامی شرق استان تهران با اشاره به اینکه ما فرارسیدن فصل زمستان را در پیش روی داریم افزود: برای این حوزه نیز برنامه ریزی خاص در نظر داریم و یکی از اهداف دیگر این جلسه این بود...
 • واکنش رئیس کمیسیون اصل ۹۰ به ادعای احمدی نژاد درباره شکایت مجلس از وی
 • سیاست > مجلس - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس کمیسیون اصل 90 به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه شکایت مجلس از سوی شخص لاریجانی انجام شده است، واکنش نشان داد. داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل نود با اشاره به اینکه گزارشی از عدم رعایت قوانین و اجرای آن به وسیله احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و دهم در مجلس نهم به قوه قضاییه ارسال کردیم، گفت: گزارشی هم در مجلس دهم در حال تدوین داریم. وی تأکید کرد: برخی موارد تخلف قانونی مربوط به دولت احمدی نژاد و همینطور روحانی را نیز احصا کردیم که قرار است در صحن علنی قرائت شود. محمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احمدی نژاد ادعا کرده شکایت مجلس از وی شخصی بوده و از سوی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده است، تأکید کرد: خیر چنین چیزی نیست. رئیس کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: دولت احمدی نژاد 200 مورد عدم اجرای قانون، عدم ابلاغ به موقع یا عدم تدوین آیین‌نامه داشته است که شکایت مجلس متشکل از شکایت‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف از احمدی‌نژاد را به قوه قضاییه ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخ آن به دست ما نرسیده است. 29219 کلید واژه‌ها : کمیسیون اصل 90مجلس - محمود احمدی‌ نژاد -
 • هوای تهران سالم است
 • مرکز پایش آلودگی هوا، شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۸۹ و در وضعیت «سالم» اعلام کرد.به گزارش مهر، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ چهارم مهر ۹۶ در وضعیت «سالم» بوده است.وی افزود: در این بازه زمانی وضعیت آلاینده منواکسیدکربن پاک (۴۶)، ازن پاک (۳۷)، دی اکسید نیتروژن سالم (۶۹)، دی اکسید گوگرد پاک (۱۸)، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون سالم (۷۴) و ذرات معلق با قطر کمتر از ۲/۵ میکرون سالم (۸۹) بوده است. پسندیدم 0
 • آلاینده مرموز در هوای تهران
 • به گزارش جام‌جم، وجود آلاینده‌های ناشناخته دیروز در مراسم امضای قرارداد همکاری فنی ـ مطالعاتی ‌بین ایران و ژاپن به منظور کاهش آلودگی هوای تهران مطرح شد.‌ وحید حسینی، ‌مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد‌ در زمینه ذرات معلق تهران آنالیز شیمیایی صورت گرفته، ولی نیازمند اطلاعات بیشتر در این زمینه هستیم. یوسف رشیدی، ‌کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه وجود منابع آلاینده نامشخص را اتفاق تازه‌ای نمی‌داند او در این باره به جام‌جم می‌گوید: در این مورد یک دیدگاه کلی وجود دارد،‌ 80 درصد آلودگی مختص خودروهاست و 20 درصد به‌واسطه منابع ثابت است. این در قالبی قرار می‌گیرد که ما از آلاینده‌های معیار اطلاعاتش را استخراج می‌کنیم که این آلاینده‌ها شامل مونوکسیدکربن، هیدروکربن‌ها، اکسیدهای ازت، ‌اکسیدهای گوگرد و ذرات معلقی است. سوخت غیراستاندارد یکی از مصادیق «آلاینده‌های معیار» وضع سوخت مصرفی در تهران است. سوخت،‌ متهم اصلی آلودگی هوا در تهران است. منشایی که البته در چند سال گذشته با فیلتر سیاست به آن نگاه شده است، اما تجربه ثابت کرده مناسب نبودن کیفیت سوخت و حجم زیاد استفاده از آن در ماه‌های پیش رو با پدیده وارونگی دما همراه شده و نفس کشیدن را برای شهروندان کلانشهرها دشوار می‌کند و‌ ‌وارونگی دما اما پدیده مختص به ایران نیست‌. به باور بسیاری از کارشناسان استاندارد نبودن خودروها و سوخت یکی از دلایل تشدید این پدیده در کشورمان است، بنابراین تا زمانی که هر روز به تعداد میلیونی وسایل نقلیه اضافه می‌شود و‌ استانداردها نیز بهبود پیدا نمی‌کند‌ باید همچنان گوش به زنگ شنیدن این جمله‌ هشدار گونه مبنی بر بروز پدیده وارونگی هوا در شهر و این که کودکان و سالمندان از منزل خارج نشوند، باشیم. به باور این کارشناس محیط زیست بسیاری از تصمیمات گرفته شده برای این پدیده تاثیرات مقطعی دارد. او می‌گوید: تصمیماتی همچون در نظر گرفتن محدوده طرح ترافیک یا زوج و...
 • کیفیت هوای تهران با شاخص۹۰سالم است
 • «شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است». محمد رستگاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون هوای شهر تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 8 امروز با 16 عدد افزایش بر روی عدد 90قرار گرفته است. وی با اشاره به افزایش آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون در 24 ساعت گذشته از 63 به72اظهار کرد: در همین مدت میزان آلاینده منوکسید کربن نیز از 31به 30کاهش یافته است. معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاههای پارک قائم (منطقه18 ) با شاخص137، شهرداری منطقه 15با شاخص 119وشهرداری منطقه 21 با شاخص115بیشترین میزان آلودگی شهر تهران در 24 ساعت گذشته را داشتند. رستگاری افزود: ایستگاه های فرمانداری شهرری (منطقه20 )با شاخص17، شهرداری منطقه 16 با شاخص32و دانشگاه تهران(منطقه 6) با شاخص40 کمترین میزان آلودگی را در 24 ساعت گذشته داشته اند. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران؛ از ابتدای امسال کیفیت هوای پایتخت 9 روز پاک،160 روز سالم و 21 روز نیز برای گروههای حساس ناسالم بوده است. *برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.خبرنگار: فرانک عابد نژاد انتشاردهنده:موسی فعالیان تهرام/1735 / 1539
 • موضعگیری عجیب سخنگوی کاخ سفید درباره همه پرسی
 • «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید امشب به سخنان اخیر «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی در خصوص اعلان جنگ آمریکا به کره، پاسخ داد. خبرگزاری فارس: سخنگوی کاخ سفید می‌گوید منظور ترامپ از تهدید کره شمالی به نابودی کلی، اعلان جنگ علیه این کشور نبوده است و اگر کسی چنین حرفی بزند، حرف مزخرفی زده است. «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید امشب به سخنان اخیر «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی در خصوص اعلان جنگ آمریکا به کره، پاسخ داد. وزیر خارجه کره شمالی امروز در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفته بود که سخنان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل، اعلان جنگ آشکار به کشورش است. ترامپ در سازمان ملل گفته بود که در صورت نیاز، کره شمالی را به کلی نابود خواهد کرد. سارا سندرز در کنفرانس خبری امشب کاخ سفید، ادعای وزیر کره‌ای را رد کرد و گفت: «ما علیه کسی اعلان جنگ نکرده‌ایم. اگر کسی چنین بگوید، حرف مزخرفی زده است.» وزیر خارجه کره شمالی همچنین گفته بود که پیونگ‌یانگ با توجه به اعلان جنگ واشنگتن، از این به بعد، هدف قرار دادن هواپیماهای آمریکا را در هر جایی حق خود می‌داند. دو روز پیش چند بمب‌افکن راهبردی بی-1 بر فراز آب‌های آزاد در نزدیکی ساحل شرقی کره شمالی پرواز کرده بودند؛ پروازی که پنتاگون آن را نشانه قدرت آمریکا و در دسترس بودن گزینه نظامی خواند. سخنگوی کاخ سفید به این تهدید هم پاسخ داد و گفت: «مناسب نیست که هواپیماهای یک کشور در آب‌های آزاد هدف قرار بگیرد. ما در پی خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره به روشی مسالمت‌آمیز هستیم.» سندرز در خصوص همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق هم موضعی مبهم گرفت. وی در این خصوص گفت: «امیدواریم عراق متحد، داعش را نابود کند و ایران را به عقب براند.»
 • پاسخ عجیب تهیه کننده درباره افت فصل دوم شهرزاد
 • محمد امامی درباره افت فصل دوم «شهرزاد» گفت: «بازی تاج و تخت» هم در بعضی فصل ها افت داشت! سرویس فرهنگی فردا: تهیه‌کننده سریال شهرزاد در توضیح دلیل افت کیفیت این مجموعه در فصل دوم، آن را با سریال Game of Thrones مقایسه کرده است. سریال شهرزاد قطعا یکی از محبوب‌ترین سریال‌های ایرانی طی سال‌های اخیر است که این روز‌ها فصل دوم آن به قسمت‌های پایانی نزدیک می‌شود. یکی از مواردی که از ابتدای پخش فصل دوم سریال شهرزاد به آن پرداخته شده، موضوع افت کیفیت سریال در مقایسه با فصل اول است. حال در جدید‌ترین اخبار سینمای ایران، محمد امامی، تهیه‌کننده سریال، در مصاحبه‌ای که با مجله همشهری جوان داشته، این افت کیفیت را پذیرفته است. وی همچنین شهرزاد را با سریال Game of Thrones مقایسه کرده و گفته که حتی سریالی مثل بازی تاج و تخت هم گاهی دچار افت شده، اما در فصل بعدی، این افت را جبران کرده است و این اتفاقی است که قرار است برای شهرزاد هم رخ بدهد و در فصل سوم، شاهد سریال بهتری خواهیم بود. امامی در این مورد گفت: من خیلی اهل اینکه بگویم همه‌چیز در سطح عالی پیش می‌رود نیستم، اما باید این را بگویم که همه‌چیز خیلی آگاهانه پیش می‌رود. هیچ چیزی از سر اجبار نیست و ما هم سریال را از سر اجبار تولید نمی‌کنیم. شما اگر به سریال‌های بزرگ دنیا هم نگاه کنید، گاهی ممکن است شاهد یک فصل افت باشیم و پس از آن سریال در فصل بعدی احیا شود. مثلا سریال بازی تاج و تخت در فصل چهارم دچار افت شد، اما در فصل پنج سازندگانش آن را احیا کردند و شاهد شکسته شدن رکورد‌های متعددی توسط این سریال بودیم. حال ما هم باید به آینده نگاه کنیم و در فصل سوم سریال شهرزاد، ایراد‌های فنی، گرافیکی، محتوایی و پخش را برطرف کنیم.
 • نتایج عجیب و نگران کننده یک نظرسنجی درباره مسلمانان
 • به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، این در حالی است که بیش از ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی پذیرفته‌اند که درباره جهان عرب چیز زیادی نمی‌دانند. این نظرسنجی در اواسط ماه اوت امسال (۲۰۱۷) از سوی روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز و همچنین موسسه تحقیقاتی Yougov با شرکت ۲۱۴۲ فرد بزرگسال در بریتانیا انجام شده است. بر همین اساس، بیشتر مردم بریتانیا معتقدند سیاست‌های خارجی این کشور در خاورمیانه شکست خورده است. این مطالعه همچنین نشان داده است که حدود ۷۰ درصد از شهروندان بریتانیایی بر این باورند که اظهارات سیاستمداران کشورشان علیه پناهجویان باعث تشدید جرایم مرتبط با نفرت می‌شود. در بخش دیگری از این نظرسنجی به پناهجویان خاورمیانه هم اشاره شده است و ۷۰ درصد شرکت کنندگان معتقدند باید پناهجویان کمتری از کشورهای عراق و سوریه وارد کشورشان شوند. حدود شصت درصد پاسخ دهندگان هم بر این باور بودند که مهاجرانی که از کشورهای عربی به بریتانیا یا اروپا رفته‌اند نتوانسته‌اند وارد جامعه میزبان شوند. به گزارش بی بی سی، بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی ایران را از جمله کشورهای عربی قلمداد کرده بودند. در مورد افغانستان این رقم کمتر از نصف شرکت‌کنندگان بود. کریس دویل، مدیر شورای تفاهم اعراب و بریتانیا نبود سطح آگاهی فراگیر در جامعه بریتانیا درباره جهان عرب را مایه نگرانی خوانده است. در این گزارش همچنین آمده است بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان از مداخله نظامی بریتانیا علیه داعش حمایت می‌کنند. بیش از ۸۰ درصد همین افراد معتقد بودند حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرنگونی صدام حسین انجامید، اشتباه بوده است. نتایج این نظرسنجی در حالی منتشر شده که جرایم مرتبط با اسلام‌هراسی در بریتانیا افزایش داشته است. به گفته پلیس بریتانیا شمار حملات به...
 • هشدار شهردار تهران درباره عواقب بی توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام
 • شهردار تهران درباره عواقب بی‌توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام هشدار داد. آفتاب‌‌نیوز : نجفی شهردار تهران در پیامی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر شده درباره عواقب بی‌توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام هشدار داد.در این پیام آمده است: «بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است. حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود و این اتمام حجت من است».
 • ژاپنی ها برای رفع آلودگی هوا آمدند
 • شهر > محیط زیست ایران - سید‌محمد فخار:قرارداد ۴ ساله همکاری ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوای تهران امضا شد تا تخصص داخلی برای کنترل آلودگی هوا با تجربه ژاپنی همراه شود و غول آلودگی هوا سرانجام از پانزدهمین کلانشهر جهان رخت بربندد. منابع دانشگاهي تخمين مي‌زنند كه ۷۰ درصد مرگ‌وميرها در تهران ناشي از مشكلات تنفسي و قلبي است كه اين مشكلات ارتباط مستقيم با آلودگي هواي تهران دارند. از سويي براساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، آلودگي هوا چهارمين عامل مرگ‌ومير زودرس انسان‌ها در جهان است و در تهران و كلانشهرهاي كشور نيز شرايط براي مقابله با آلودگي هوا فراهم نشده است. شركت جايكا به نمايندگي از دولت ژاپن در قالب كمك‌هاي بين‌المللي قرار است طي 2نوبت، 20ميليون دلار به تهران براي مقابله با آلودگي هوا كمك بلاعوض انجام دهد. البته روز گذشته قرارداد نوبت اول اين همكاري بين‌المللي به ارزش 7ميليون دلار امضا شد. امضاي قرارداد با طرف ژاپني ديروز قرارداد دوجانبه ميان طرف ايراني و ژاپني به امضا رسيد اما 11ارديبهشت امسال بود كه شوراي شهر چهارم تهران با تصويب يك لايحه دو‌فوريتي، زمينه استفاده از خدمات آژانس همكاري‌هاي بين‌المللي ژاپن (جايكا) در حوزه ارتقاي دانش سنجش كيفيت هوا را تصويب كرد. براساس اين مصوبه، شهرداري تهران نيز در اين تفاهم دوجانبه سوله‌اي را براي نصب تجهيزات آزمايشگاه احداث مي‌كند. بدين‌ترتيب نخستين گام‌هاي همكاري تهران و ژاپن براي كاهش آلودگي هوا برداشته شد. مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران پس از امضاي قرارداد دوجانبه، در نشست خبري با حضور نمايندگان سازمان‌ همكاري‌هاي ژاپن در ايران(جايكا) و اصحاب رسانه گفت: اين قرارداد منعقد شده تا همكاري‌هاي علمي، فني، آموزشي و تجهيزاتي بين اين دو كشور صورت گيرد. مجري اين قرارداد در دولت ايران، شركت كنترل كيفيت هواي تهران وابسته به شهرداري تهران و مجري اين قرارداد در دولت ژاپن، جايكاست. وحيد حسيني با بيان اينكه جايكا...
 • قرارداد ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوا
 • روزنامه شرق: قرارداد چهارساله همکاری ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوای تهران امضا شد. «وحید حسینی»، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پس از امضای قرارداد دوجانبه، در نشست خبری با حضور نمایندگان سازمان‌ همکاری‌های ژاپن در ایران (جایکا) گفت: برای کاهش آلودگی هوای تهران این قرارداد منعقد شده تا همکاری‌های علمی، فنی، آموزشی و تجهیزاتی بین این دو کشور صورت گیرد. مجری این قرارداد در دولت ایران، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وابسته به شهرداری تهران و مجری این قرارداد در دولت ژاپن، جایکاست. به گفته حسینی، مذاکرات قرارداد همکاری بین ایران و ژاپن در راستای کاهش آلودگی هوای تهران دو سال طول کشیده است. این پروژه در بازه‌ای چهارساله انجام خواهد شد که در آن کارشناسان و متخصصان ژاپنی با کارشناسان و متخصصان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و اداره کل محیط زیست استان تهران همکاری خواهند داشت. بر اساس قرارداد، منابع اصلی آلودگی هوای تهران شناسایی و سهم‌بندی آلاینده‌ها به طور دقیق انجام خواهد شد. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تأکید کرد: امیدواریم در پایان چهار سال در زمینه سیاست‌گذاری و وضع قوانین کاهش آلودگی هوا نیز موفقیت‌هایی داشته باشیم. حسینی در مورد هزینه اجرای پروژه کاهش آلودگی هوای تهران اظهار کرد: هزینه‌ای که طرف ژاپنی برای اجرای این قرارداد می‌پردازد، هفت‌ میلیون دلار در چهار سال برآورد شده است. این کمک مالی به طور بلاعوض از سوی دولت ژاپن پرداخت خواهد شد. در اجرای این پروژه طرف ایرانی هیچ هزینه‌ای متقبل نمی‌شود. وی تأکید کرد: امیدواریم در پایان دوره چهارساله اجرای پروژه علاوه بر شناسایی دقیق آلاینده‌های هوای تهران بتوانیم متخصصان ایرانی در زمینه مقابله با آلودگی هوا را تربیت کنیم. تربیت کارشناسان و متخصصان ایرانی به‌عنوان یک هدف جانبی در این پروژه دنبال خواهد شد. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با کمک اداره کل محیط زیست استان...
 • آلودگی هوا ریشه ۶۳ درصد بیماری های قلبی و عروقی
 • مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طبق بررسی‌های انجام شده 63 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی ناشی از آلودگی هواست. به گزارش ایسنا، علی‌اصغر حسنی امروز در همایش روز جهانی بهداشت محیط که در هتل ثامن برگزار شد، با اشاره به اینکه «بهداشت محیط از مواردی است که بیش‌ترین تاثیر را در سلامت افراد دارد»، اظهار کرد: امروز در سطح جهانی برای اینکه بتوانند بیش‌ترین تاثیر را بر روی سلامت افراد داشته باشند به بهداشت محیط توجه کرده‌اند، زیرا روزبه‌روز عوامل محیطی جدیدی وارد زندگی ما می‌شود. وی ادامه داد: بر این اساس هر ساله شعار خاصی برای روز جهانی بهداشت محیط در نظر گرفته می‌شود و امسال هم موضوع کیفیت و آلودگی هوا چه در محیط آزاد و چه در محیط بسته مورد توجه قرار گرفته است، همچنین عوامل محیطی دیگر همچون تشعشعات، سموم کشاورزی، مواد شیمیایی و گازهای سمی از جمله عوامل محیطی اثرگذار بر سلامتی است که باید به آن توجه شود. حسنی با بیان اینکه «آلودگی هوا یکی از 10 خطری است که باعث مرگ و میر افراد می‌شود»، تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال 1990 بیش از ۱۷ هزار نفر به علت آلودگی هوا در کشور خود را از دست دادند که این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۲۶ هزار نفر افزایش یافت. وی آلودگی هوا را مهم‌ترین عامل در ابتلا بیماری‌های عروقی عنوان کرد و گفت: طبق بررسی‌های انجام شده 63 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی ناشی از آلودگی هواست و آلودگی هوا بیش‌ترین تاثیر خود را بر روی کودکان و گروه‌های حساس دارد. مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به آلودگی هوا در محیط‌های بسته، خاطرنشان کرد: کمبود اکسیژن و وجود گازهای مضر می‌تواند به سلامتی افراد شاغل در محیط‌های بسته از جمله...
 • سیل مشگین شهر تلفات جانی نداشت
 • مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با بیان اینکه سیلاب مشگین‌شهر هیچ گونه تلفات جانی نداشته است گفت: آبگرفتگی معابر و خانه‌های روستایی از جمله خسارات این سیلاب بوده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مسعود امامی یگانه پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: بارش باران که از بعد از ظهر روز گذشته در مشگین‌شهر آغاز شد سبب جاری شدن سیلاب و وارد شدن خسارات به بخش‌های از شهرستان به ویژه در مناطق روستایی شد.وی با بیان اینکه این سیلاب هیچ گونه تلفات جانی نداشته است، افزود: آبگرفتگی معابر و خانه‌های روستایی از جمله خسارات این سیلاب بوده که سبب آسیب‌دیدن به منازل روستاییان و راه‌های روستایی شده است که البته میزان دقیق خسارات در حال حاضر احصا نشد و در حال جمع‌بندی هستیم.مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به تخریب راه چند روستا در این منطقه بیان کرد: در حال حاضر با تلاش نیروهای امدادی و خدمات‌رسان راه این روستاها بازگشایی شده است و تلاش برای رفع مشکلات ادامه دارد.امامی یگانه تصریح کرد: قطعی برق در مشگین‌شهر نیز از دیگر مشکلات روز گذشته در شهرستان بود که البته ربطی به سیلاب نداشته و به دلیل مدیریت خطول انتقال این قطعی انجام شده و با تلاش نیروهای شرکت برق این مشکل نیز برطرف شده است.وی در مورد انتشار اخباری در شبکه‌های مجازی مبنی بر جان باختن فردی بر اثر اصابت صاعقه در مشگین‌شهر گفت: این مساله صحت ندارد و لازم است مردم از انتشار چنین اخباری در فضای مجازی خودداری کنند.انتهای پیام/ R41374/P1357/S6,49/CT11
 • سیلاب در شهرستان مشگین شهر تلفات جانی ندارد
 • اردبیل- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت:بارش باران همراه با تگرگ باعث جاری شدن سیل در مناطق روستایی مشگین شهر و بروز خسارت هایی شد اما سیل هیچ گونه تلفات جانی نداشته داست. مسعود امامی یگانه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اثر این سیلاب و آبگرفتگی منازل روستایی و معابر خسارتی به اماکن و معابر وارد شده که این خسارت ها در حال جمع بندی است.وی اضافه کرد : دیروز در شبکه های مجازی خبری در باره جان باختن یک نفر بر اثر صاعقه منتشر شد که غیر واقعی بود. امامی در باره قطعی برق در مشگین شهر افزود: علت قطعی برق ناشی از مدیریت خطوط انتقال بوده که باتلاش شرکت برق رفع شده و این امر ربطی به سیل نداشت .عصر دوشنبه بارش باران به همراه تگرگ باعث آبگرفتگی منازل روستایی و معابر در مشگین شهر شد و در اثر این سیلاب خسارتی به اماکن عمومی وارد شد.مشگین شهر در شمال غرب اردبیل واقع می باشد . این شهرستان یکی از سیل خیز ترین مناطق استان می باشد. در سال های اخیر چندین مورد سیل در این شهرستان با خسارت جانی و مالی بوقوع پیوسته است.خبرنگار:یعقوب شاددل** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده 7110/6016
 • سیلاب در شهرستان مشگین شهر تلفات جانی نداشته است
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل افزود: بارش باران همراه با تگرگ باعث جاری شدن سیل در مناطق روستایی مشگین شهر و بروز خسارت هایی شد اما سیل هیچ گونه تلفات جانی نداشته است. وی گفت: بر اثر این سیلاب و آبگرفتگی منازل روستایی و معابر خسارتی به اماکن و معابر وارد شده که این خسارت ها در حال جمع بندی است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل بیان کرد: دیروز در شبکه های مجازی خبری در باره جان باختن یک نفر بر اثر صاعقه منتشر شد که غیر واقعی بود. امامی یگانه گفت: علت قطعی برق ناشی از مدیریت خطوط انتقال بوده که باتلاش شرکت برق رفع شده و این امر ربطی به سیل نداشت. وی افزود: عصر دوشنبه بارش باران به همراه تگرگ باعث آبگرفتگی منازل روستایی و معابر در مشگین شهر شد و در اثر این سیلاب خسارتی به اماکن عمومی وارد شد. انتهای پیام/ح جاری شدن سیل در مناطق روستایی مشگین شهر