اما نکته مغفول در صحبت‌های سیاسیون چگونگی ارتباط شفافیت با مبارزه با فساد و ارائه راهکاری عملی است که چگونه می‌توان با شفافیت به جنگ غول فساد رفت؟ از کجا باید شروع کرد؟

به گزارش مشرق، مجلس بعنوان قوه ناظر و قانونگذار مهم‌ترین نهادی است که می‌تواند در مبارزه با فساد و ناکارآمدی نقش ایفا کند. اما لازمه ایفای این نقش، عاری شدن مجلس از فساد و ناکارآمدی است که تحقق این مهم صرفاً از طریق نظارت عمومی و شفافیت حاصل خواهد شد.

[1]

این روزها سخن از مبارزه با فساد و شفافیت بسیار رانده می‌شود. بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که کلید حل بسیاری از مشکلات کشور، مبارزه با فساد در همه ابعاد اداری، اقتصادی، سیاسی و … آن است و البته تعداد محدودتری به این یافته رسیده‌اند که راه مبارزه با فساد از شفافیت می‌گذرد. اساساً در دنیای کنونی با تعاملات بسیار پیچیده بین مفسدان و روش‌های محیرالعقول ابداعی توسط آنها، دولت‌ها از نظارت و پیشگیری در مانده شده‌اند و در بهترین حالت فقط به کشف مفاسد می‌پردازند و نیک مشخص است که تبعات و هزینه‌های این کشف‌ها هر چند امری ضروریست خیلی بیشتر از پیشگیری از فساد است. از طرفی، همه ابعاد فساد، مربوط به دزدی‌ها و اختلاس‌ها و انواع دیگر مفاسد اقتصادی نمی‌شود. در تعریف فراگیر از فساد، ناکارآمدی، حیف کردن منابع عمومی و تصمیمات غیر کارشناسی و … را نیز فساد می‌نامند. شفافیت تنها ابزاری است که بوسیله آن می‌توان علاوه بر مبارزه اثرگذارتر با فسادهای نوع اول از مفاسد نوع دوم نیز پیشگیری کرد.

البته شفافیت فواید دیگری نظیر افزایش اعتماد مردم به حاکمیت و در نتیجه افزایش سرمایه اجتماعی نظام، افزایش مشارکت مردم در اقتصاد،‌ سیاست، فرهنگ و … دارد که در این یادداشت به این ابعاد از فواید شفافیت نمی‌پردازیم.

اما نکته مغفول در صحبت‌های سیاسیون چگونگی ارتباط شفافیت با مبارزه با فساد و ارائه راهکاری عملی است که چگونه می‌توان با شفافیت به جنگ غول فساد رفت؟ از کجا باید شروع کرد؟ آیا ایجاد سامانه‌های بانکی، گمرکی و … به معنای ایجاد شفافیت است؟

دسته بندی‌های مختلفی برای شفافیت می‌توان ارائه داد. مثلاً شفافیت را می‌توان از بالا به پایین (شفافیت حاکمیت برای مردم) یا از پایین به بالا (شفافیت مردم برای حاکمیت) تعریف کرد. در یک تقسیم بندی دیگر شفافیت را می‌توان به دو حوزه حاکمیتی (سیاسی) و اقتصادی تبدیل کرد. منظور از شفافیت سیاسی، شفافیت افراد و نهادهای تصمیم گیر در حوزه‌های گوناگون حاکمیتی است. با این تعریف درواقع می‌توان شفافیت اقتصادی را نیز ذیل شفافیت سیاسی دسته بندی نمود که به دلیل حساسیت بیشتر مردم و رسانه‌ها بصورت مجزا نام برده می‌شود.

لذا می‌توان گفت راه اندازی سامانه‌هایی برای جمع آوری داده‌های بانکی، گمرکی و … هرچند از ضروریات مدیریت مطلوب این نهادها به شمار می‌آید، اما به معنای شفافیت اقتصادی نمی‌باشد. زیرا همانگونه که برای راه اندازی و مدیریت مطلوب یک بانک نیاز به انواع سخت افزار مانند محل کار، میز و صندلی و رایانه و … و نرم افزار و نیروی انسانی وجود دارد، نیاز به ICT (سامانه‌های اطلاعاتی و . . . ) نیز وجود دارد. امری که [تقریباً] در هیچ یک از مقالات علمی حوزه شفافیت از آن با عنوان شفافیت اقتصادی یاد نمی‌شود و تقریباً همه محققان این حوزه سامانه‌های اطلاعاتی را یکی از مصادیق ابزاری برای مدیریت مطلوب نهادهایی چون بانک و بیمه و گمرک می‌دانند. ایشان معتقدند که شفافیت اقتصادی به معنای شفافیت افراد، نهادها، شوراها و کمیسیون‌هایی است که این تصمیمات از دل آنها بیرون می‌آید. با این بیان شناختن افراد یا نهادهایی که دستور راه اندازی یا جمع آوری سامانه‌های اقتصادی را می‌دهند و چرایی این تصمیمات مهمتر از راه اندازی سامانه‌هاست.

از مطالب پیش گفته این چنین برمی آیند که شفافیت در حوزه سیاسی مهمترین و اثرگذارترین نوع شفافیت است و صحبت از شفافیت در سایر حوزه‌ها آدرسی غلط و برای گمراه کردن مخاطب است. اما شفافیت سیاسی را از کجا و از کدام نهادها و افراد باید شروع کرد؟ این نوع از شفافیت چه مولفه‌هایی دارد؟ چگونه باید مسئولین و سیاستمداران را به سوی این نوع از شفافیت سوق داد؟

بررسی‌های مجموعه شفافیت برای ایران، بعنوان اولین و غنی‌ترین مجموعه داخلی در حوزه شفایت و مفاهیم پیرامونی نظیر تعارض منافع، درب‌های گردان، گزارشگری تخلف و … نشان می‌دهد که پارلمان به معنای عام کلمه که نهاد مسئول قانونگذاری و نظارت است در صدر اولویت‌های شفاف شدن قرار دارد. طبیعتاً در یک نگاه بومی پارلمان را می‌توان به مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام تعبیر کرد.

در زیر به دلایل اولویت دار بودن مجلس برای شفاف شدن اشاره می‌شود:

رسانش بالای شفافیت مجلس به دیگر نهادها
اگر شفافیت در مجلس شورای اسلامی محقق بشود، این نهاد بعنوان قوه ناظر بر عملکرد سایر قوا و ریل گذار حرکت کشور، با تسری این نگاه در تقنین و نظارت، سایر نهادها را نیز وادار به شفافیت خواهد کرد. در واقع اگر مجلس شفاف بشود و کلید حل مشکلات کشور را در شفافیت ببیند، قدرت قانونگذاری این نهاد همه کشور را به مرور شفاف خواهد کرد و اگر نه اقدامات شفافیت سازی مانند طرح شبنم یا کارت سوخت نیز مقطعی، کوتاه مدت و نا پایدار خواهند بود. برای مثال دولت یازدهم با کارت سوخت که یکی از سامانه‌های اطلاعاتی مهم و شفافیت ساز در حوزه انرژی است مخالف بود و عملاً کارایی آن را از بین برد. اما مجلس شورای اسلامی با وضع قانون توانست این سامانه را از مرگ نجات دهد. هرچند سامانه کارت سوخت هنوز در حالت کماست اما امید می‌رود تا روزی به هوش آید، مصرف بنزین و نیاز به واردات را کاهش دهد.

سهولت نسبی دسترسی به نمایندگان
تلاش برای ترویج و تزریق شفافیت در یک نهاد، نیازمند ارتباط مستقیم و تعامل مستمر با مسئولین ارشد تصمیم‌گیر در آن نهاد است. متأسفانه در حال حاضر دسترسی به عموم مسئولین از دستگاه‌های مختلف بسیار دشوار بوده که در نتیجه تعامل مستمر با آنها را با دشواری زیادی روبرو می‌سازد. در حالی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی علاوه بر دیدارهای عمومی که در دفتر کار خود در مجلس دارند، هر هفته به حوزه انتخابیه سفر کرده و با مردم بصورت مستقیم دیدار و گفتگو می‌کنند که در نتیجه مسیرهای سهل‌الوصولی برای ارتباط و تعامل مستمر با نمایندگان مجلس را در اختیار قرار داده و آنها را از عموم مسئولین کشور ممتاز می‌نماید. .

امکان اجرای طرح‌های «شفافیت داوطلبانه»
یکی از مزایای سهولت دسترسی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امکان طرح و به سرانجام رساندن پویش‌هایی چون «شفافیت داوطلبانه» به عنوان شکننده سد قانونی شفافیت است. اما چرا این مسئله حائز اهمیت فراوان است؟ از آنجا که تصویب قوانینِ شفاف کنندهٔ مجلس از اختیارات خود مجلس است، لذا به دلیل وجود تعارض منافع، بعید بنظر می‌رسد که این نهاد، قوانین جامع و سختگیرانه‌ای در این حوزه تصویب کند. در چنین شرایطی راهبرد شفافیت داوطلبانه یکی از بهترین و عملیاتی‌ترین مسیرهایی ست که منجر به شفافیت می‌شود. در این روش تعدادی از نمایندگان مجلس با انگیزه‌های گوناگونی نظیر به رخ کشیدن فعالیت‌ها و اقدامات خود، پاسخگو کردن سایر نمایندگان، به چالش کشیدن تصمیمات حزب حاکم بر مجلس،‌ ارتقای کارآمدی و بهینگی انجام امور اقدام به انتشار داوطلبانه اطلاعات مربوط به خود در رسانه‌ها می‌کنند. پس از این اقدام، مردم و رسانه‌ها سراغ سایر نمایندگان رفته، از آن‌ها می‌خواهند که به جمع این داوطلبان اضافه شده و آنها نیز اطلاعات عملکردی خود را شفاف نمایند. تجربه عملی این شیوه برای دستیابی به شفافیت پارلمان، در کشور ایالات متحده جالب توجه است. در این کشور بدون وجود قانونی در زمینه شفافیت آراء نمایندگان به طرح‌های مختلف و تنها از طریق شفافیت داوطلبانه تعدادی از نماینده‌های کنگره و فشارهای رسانه‌ای و مردمی، اکنون شفافیت آراءبه یک عرف سیاسی فراگیرتبدیل شده است.

تشکیل مجلس از شاخص‌های شفافیتی بسیار متنوع
مطالعات نشان می‌دهد برای مجلس می‌توان حدود 100 شاخص شفافیتی تعریف کرد. این شاخص‌ها که در حوزه‌های مربوط به نمایندگان، کمسیون‌ها، صحن مجلس، بخش اداری، مرکز پژوهش‌ها،‌ موزه، کتابخانه و مرکز اسناد، سازمان‌های مردم نهاد و . . . تعریف می‌شوند، چنان تنوعی دارند که می‌توان آنها را گلچین خوبی از شاخص‌های شفافیت سایر نهادها قلمداد کرد. برای مثال در حوزه شفافیت عملکرد نمایندگان، شاخص‌هایی از قبیل انتشار عمومی حقوق و مزایا، سفرها و مزایای مسافرتی، هدایای دریافتی، تعارضات منافع ملی با منافع محلی و شخصی و … وجود دارند که این شاخص‌ها دقیقاً در مورد سایر مسئولین کشور نیز قابل ارائه هستند. در مثالی دیگر شاخص‌های مربوط به کمیسیون‌ها از قبیل حضور و غیاب اعضا، فهرست مدعوین جلسه، مشروح مذاکرات کمیسیون، مشروح آراء افراد به طرح‌ها و لوایح و … هستند که این شاخص‌ها را هم در مورد سایر شوراها و کمیسیون‌های کشور مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شوراهای شهر و روستا و … نیز می‌توان استفاده کرد. لذا با شفاف شدن مجلس شورای اسلامی مسیر روشنی در مقابل سایر نهادها و مسئولین باز می‌شود تا یا با الگوگیری از مجلس، به سمت شفافیت خود گام بردارند و یا تحت فشار مجلس، رسانه‌ها و مطالبه عمومی به این کار تن دهند.
حسن دیگر وجود این تنوع، احتمال بالای اثرگذاری اقدامات، سمن‌ها و گروه‌های مردمی در یک یا تعدادی از این شاخص‌ها و شفافیت بیشتر مجلس در آنهاست. تعداد بالای شاخص‌های شفافیت مجلس باعث آن خواهد شد که در صورت تمرکز مطالبات مردمی برای شفافیت این نهاد، احتمال و سرعت اثرگذاری بسیار بالا برود. این اتفاق علاوه بر امیدبخشی به فعالین این حوزه، زمینه را برای مطالبه شفافیت سایر شاخص‌ها نیز مهیا می‌کند.

سادگی و عامه‌فهم بودن شفافیت مجلس (امکان جذب حساسیت و مطالبه مردم)
ساده و عامه فهم بودن شاخص‌های شفافیت پارلمان از مهمترین ویژگی‌هایی‌ست که این نهاد را در صدر اولویت اقدامات سمن‌ها و تشکل‌های مردمی قرار می‌دهد. حضور و غیاب نماینده، میزان حقوق و مزایا، سفرهای داخلی و خارجی و میزان پاداش و مزایای این سفرها، هزینه‌های نمایندگی، آراء نمایندگان به طرح‌ها و لوایحی که هریک با سرنوشت مردم ارتباطی تنگاتنگ دارند و …. همه و همه شاخص‌هایی هستند که علاوه بر عامه فهم بودن، امکان جذب حساسیت و مطالبه مردمی نیز دارند.

وجود بزنگاه‌ها (فرصت‌های طلایی ترویج شفافیت)
بزنگاه‌هایی چون انتخابات، فرصتی طلایی برای شفافیت نمایندگان ایجاد می‌کند. نماینده‌های مجلس که برای بقا در این سمت خود را محتاج رأی مردم می‌دانند، سعی در توضیح عملکرد خود و پاسخ مستند به شبهات مطرح شده توسط رقبای سیاسی خواهند کرد و تکرار این اتفاق زمینه مساعدی برای ارائه نظامند اطلاعات و شفافیت مجلس را بوجود می‌آورد. در واقع می‌توان از رهگذر دعواهای سیاسی، شفافیت مجلس را مطالبه و حاصل نمود.
از طرفی برخی تصمیمات مهم و کلان مجلس، که تبدیل به دغدغه روز مردم می‌شوند نیز همین پتانسیل را برای شفافیت آراء، حضور و غیاب، مشروح و ویدئو جلسات دارند. برای مثال می‌توان به تصمیمات مجلس پیرامون برجام و حقوق‌های نجومی اشاره کرد که تبدیل به یک چالش ملی شده بودند و هه مردم توقع داشتند بدانند نماینده‌های مختلص مجلس چه رایی به طرح‌ها و لوایح مطرح شده در این حوزه‌ها می‌دهند و چه استدلاهایی را در قبال آن مسائل ارائه می‌نمایند.

کارآمدشدن مجلس در حوزه‌های دیگر بسیار اثرگذار است
مهمترین اثر شفافیت مجلس، کارآمدتر کردن این قوه مهم است که باید در رأس امور باشد. با افزایش شفافیت و نظارت مردمی، نمایندگان مجلس همواره خود را در معرض نگاه مردم، رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی رقیب می‌بینند و لذا سعی در بهبود عملکرد خود در همه زمینه‌ها خواهند داشت. این بهینگی عملکردِ تک تک نمایندگان منجر به کارآمدی و بهینگی مجلس شورای اسلامی بعنوان ریل گذار حرکت کشور خواهد شد. این بهینگی عملکرد مجلس خود را در افزایش خبرگی و میزان کارشناسی بودن طرح‌ها و در نهایت شدت یافتن رفتار حرفه‌ای قانونگذاری نشان خواهد داد که در نتیجه عموم حوزه‌های کشور از این افزیش خبرگی در وضع قوانین بهره مند خواهند شد. هیچ نهاد دیگری را نمی‌توان یافت که شفافیت و بهینگی عملکرد آن به این وسعت و سرعت در حرکت کشور اثرگذار باشد.

با توجه مطالب فوق امید می‌رود سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای دانشجویی که خواهان مبارزه با فساد و افزایش کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند با درک ضرورت پرداختن به شفافیت مجلس، این مهم را در صدر مطالبات خود قرار داده و در این مسیر گام‌های عملی بردارند.

[1] - http://map. tp4. ir/post/2

ارسال به تلگرام

کلیدواژه: مجلس شورای اسلامی | شفافیت داوطلبانه | مبارزه با فساد | شاخص های شفافیت | شفافیت اقتصادی | نمایندگان مجلس | شفافیت مجلس | برای شفافیت | شاخص ها | راه اندازی | برای شفاف | طرح ها | رسانه ها | طرح ها | حوزه ها

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۲۸۸۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • گام اول شهردار تهران برای مبارزه با فساد/جزییات ممنوعیت صدور هولوگرام در پایتخت
 • حبیب‌زاده با اشاره به ابهاماتی که پس از ابلاغ این بخشنامه مهم بوجود آمده است، گفت: هولوگرام‌ و پیچیدگی‌ عملکردی که به واسطه آن در شهرداری ایجاد شده بود، ابهامات بسیار زیادی را در این خصوص به وجود آورده بود، بطوریکه صدور هولوگرام زیان‌های بسیاری به شهرداری تحمیل کرد.وی افزود: متاسفانه در طول سال‌های اخیر اخبار دقیقی از آنها منتشر نمی‌شد و من به شخصه از مسئولان وقت امور مالی شهرداری، در این مورد سوال کردم، اما باز هم پاسخ دقیقی دریافت نکردم.این عضو شورای شهر در تشریح فرآیند صدور هولوگرام گفت: زمانی که مودیان و کسانی که باید به شهرداری بابت عوارض‌های مختلف پول پرداخت کنند به شهرداری مراجعه می‌کردند، شهرداری از مودیان می‌خواست چکی را در وجه خود صادر کرده پشت آن را امضا کنند و تحویل امور مالی شهرداری‌‌ها بدهند. خود این اقدام یک تخلف محسوب می‌شود، چرا که مودیان موظف هستند، پول را مستقیما به خزانه شهرداری واریز کنند. شهرداری پس از تحویل چک از اشخاص، عینشان را به همراه نامه‌ای برای شرکت‌های کارگزاری می‌فرستاد و این نامه هولوگرام نام می‌گرفت.او ادامه داد: سپس پیمانکاران و طلبکاران به این شرکت‌های کارگزاری معرفی می‌شدند تا طلب خود را به صورت غیرنقدی دریافت کنند. وقتی پیمانکاران به شرکت‌های کارگزاری مراجعه می‌کردند، این شرکت‌ها پیشنهادهای مختلفی به آنها می‌دادند، برای مثال پیشنهاد می‌دادند در قبال طلب غیرنقدی‌شان از شرکت کارگزاری ماشین یا ملک دریافت کنند، آن هم به قیمت کارشناسی که شرکت کارگزاری و یا کارشناس شرکت مشخص می‌کرد و خود این قیمت‌گذاری هم جای بحث دارد. یکی دیگر از روش‌ها این بود که در قبال طلب پیمانکار پیشنهاد خرید تراکم می‌دادند.معاون شورای شهر در امور نظارتی با تاکید براینکه تراکم یکی از انواع پیشنهاداتی بود که توسط شرکت‌های کارگزاری به پیمانکاران و طلبکاران در ازای طلبشان پیشنهاد می‌شد، افزود: در هر حال تراکم یکی از انواع پیشنهادات بود...
 • آخرین جزئیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق
 • این هیات از خرداد ماه ۹۶ شروع به کار کرده است و در ۶ ماهه دوم سال ۹۶ نتایج آن اعلام خواهد شد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات تحقیق و تفحص ازگمرک گفت: هیات تحقیق و تفحص در صدد بررسی حجم قاچاق کالاو اقدامات انجام شده برای مبارزه با آن و بررسی آیین نامه‌ها و میزان اجرای قانون در قاچاق کالا است. البته این هیات از خرداد ماه ۹۶ شروع به کار کرده است و در ۶ ماهه دوم سال ۹۶ نتایج آن اعلام خواهد شد.احمد انارکی محمدی با اشاره به ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که براساس آن باید هرکالایی دارای کد شناسه باشد افزود: وقتی کالایی کد شناسه داشته باشد در آن صورت خریدار و یا مصرف کننده به‌راحتی می‌توانندکالای قاچاق از کالای غیر قاچاق تشخیص دهند قانونی که وزارت بازرگانی تا کنون آن را اجرایی نکرده است.وی ادامه داد: موضوع دیگر تصمیم گیری برای امحای کالای قاچاق و یا صادرات مجدد آن است که باید مورد پیگیری قرار گیرد.انارکی‌محمدی در ارتباط با روند تحقیق و تفحص قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور نیزگفت: جلسات متعددی برای تحقیق و تفحص در روند مبارزه با قاچاق کالا با اعضای مرتبط ستاد و سایر دستگاه‌ها تشکیل و نیز دفتر کاری در ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای بحث تحقیق و تفحص در نظر گرفته و شماره تلفن‌های آن اطلاع رسانی شده است. همچنین از تمامی افراد حقیقی و حقوقی و دستگاه‌هایی که در این زمینه اطلاعاتی را در اختیار دارند درخواست کردیم تا اطلاعات خود را به دفتر تحقیق و تفحص اعلام نمایند.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طی جلسات مختلف برگزار شده گزارش هایی گرفته شده است و در حال تهیه استعلام‌ها و جمع آوری این گزارش‌ها و نیز برنامه‌ریزی برای بازدید گروه تحقیق...
 • کوهنوردان شیرازی گمشده در ارتفاعات شاهرود پیدا شدند
 • با تلاش تیم امداد کوهستان ، کوهنوردان مفقود شده در ارتفاعات قله کهکشان شاهرود پیدا شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، این تیم چهار نفره از کوهنوردان شیرازی بودند که از روز پنج شنبه به ارتفاعات مجن صعود کردند و در مسیر بازگشت از قله کهکشان ، مسیر را گم کردند.علی آقا یحیایی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سمنان گفت : تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر به همراه تیم جستجوی هیات کوهنوردی شاهرود حدود پنج ساعت وقت گذاشتند و ساعت 21 ، کوهنوردان گمشده را پیدا کردند .وی افزود : کوهنوردان در سلامت کامل هستند.قله کهکشان از سلسله جبال البرز در کیلومتر 50 جاده شاهرود - گرگان قرار گرفته و حدود سه هزار و 800 متر ارتفاع دارد .
 • اعزام تیم امداد کوهستان برای یافتن کوهنوردان گمشده در شاهوار
 • تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر برای یافتن کوهنوردان گمشده در ارتفاعات شاهوار شاهرود اعزام شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، معاون امداد و نجات هلال احمر استان سمنان گفت : این تیم چهار نفره از کوهنوردان غیر بومی هستند که در مسیر بازگشت از ارتفاعات شاهوار ، مسیر را گم کرده اند .علی آقا یحیایی افزود : این افراد از روز پنجشنبه برای کوهنوردی به کوهستان های شاهوار رفته بودند .به گفته وی ، تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر به همراه تیم جستجوی هیات کوهنوردی شاهرود برای یافتن این افراد تلاش می کنند .قله سه هزار و 910 متری شاهوار در 35 کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد .
 • دختر ورزشکار تهرانی رکورد ملی حلقه هولاهوپ دور کمر را شکست
 • زهرا کاظمی دختر ورزشکار جوان تهرانی رکورد ملی چرخش مداوم حلقه دور کمر هولاهوپ را برای نخستین بار در رده نوجوانان شکست. سکینه دادخواه نائب رئیس کمیته ثبت رکوردهای کشوری از فدراسیون ورزش‌های همگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهراناظهار داشت: زهرا کاظمی دختر جوان ورزشکار تهرانی که 20 سال سن دارد، موفق شد رکورد حلقه زدن دور کمر (هولاهوپ) را به‌صورت متوالی و بدون خطا به‌مدت زمان 12 ساعت و 12 دقیقه و 12 ثانیه در سطح ملی به ثبت برساند.وی افزود: درخواست مراسم رکوردزنی حلقه زدن هولاهوپ دور کمر توسط خود ورزشکار به فدراسیون ارجاع داده شد که ما نیز پس از ایجاد شرایط لازم و در حضور مروارید جواهری داور ثبت رکورد فدراسیون ورزش‌های همگانی و خبرنگاران در سالن ورزشی شهید عوایدی منطقه 17 تهران موفق شد رکورد جدیدی را در این رشته و در سطح ملی به ثبت برساند.نائب‌رئیس کمیته ثبت رکوردهای کشوری از فدراسیون ورزش‌های همگانی تصریح کرد: پیش از این برای نخستین بار این رکورد با نام خانم محمودی ورزشکار قائمشهری ثبت شده بود که قطعاً خانم کاظمی با به‌جای گذاشتن این رکورد سبب ایجاد انگیزه مضاعف در روحیه سایر ورزشکاران هم‌سن‌وسال خود خواهد شد.دادخواه خاطرنشان کرد: کمیته ثبت رکورد فدارسیون ورزش‌های همگانی آمادگی خود را برای پیگیری و ثبت رکوردهای قابل ثبت اعلام کرده و از متقاضیان درخواست دارد برای انجام امور ثبت رکورد ورزشی به هیئت ورزش‌های همگانی شهرستان خود مراجعه کنند.وی در خاتمه متذکر شد: فدراسیون با نمایندگان گینس در ارتباط است و اگر ورزشکاران بخواهند اقدام به ثبت رکورد جدید جهانی کنند؛ ما این مسیر را برای آن‌ها محقق می‌کنیمو حتی زهرا کاظمی که توانست رکورد جدیدی را رشته هولاهوپ ثبت کند، ما آمادگی این را داریم که شرایط حضور وی را برای ثبت رکورد جدید در سطح بین‌المللی فراهم کنیم.انتهای پیام/ R41362/P41362/S6,60/CT47
 • شفافیت چکیده قانون نظام سلامت اداری است
 • دو ماموریت اصلی بازرسی در صنعت نفت، پیشگیری از وقوع تخلف و مقابله با تخلفات و مفاسد احتمالی است که با آن مواجه می‌شویم. به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیدرحیم عقیق، مشاور وزیر و مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت نفت در مراسم تجلیل از اقدامات شرکت ملی گاز در اجرای ماده ۲۸ قانون سلامت اداری و بخشنامه وزیر نفت، اظهار کرد: در جمع‌بندی‌های به عمل آمده در باره رعایت معیارهای شاخص سلامت اداری، شرکت ملی گاز جزو برترین‌های وزارت نفت شناخته شد که به این وسیله از زحمات حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز تشکر و قدردانی کرده و امیدوارم که در سال‌های آینده وضع ما در این زمینه هر روز بهتر از دیروز شود. وی با بیان اینکه در بحث پیشگیری، ما به دو منبع قانون ارتقای سلامت اداری و بهره‌گیری از تجارب موفق کشورهای توسعه‌یافته در حوزه مبارزه با فساد مراجعه کرده‌ایم، افزود: با این حال با توجه به بخش‌نامه وزیر نفت در باره اجرایی کردن ماده ۲۸، اولویت را در حوزه پیشگیری قرار دادیم تا بتوانیم مشکلات پیش رو را اصلاح کنیم. این مقام مسئول تصریح کرد: آغاز کار با خودارزیابی در شرکت‌ها برنامه‌ریزی شد و در این راستا، ما دو هدف را دنبال کردیم؛ مشارکت عمومی در ارتقای سلامت اداری و سپس استفاده از خود مدیران که نسبت به چگونگی عملکردها در سازمان متبوع خود، نظارتی داشته باشند. عقیق افزود: به همین منظور، در این باره، 9 معیار و شاخص اصلی سلامت اداری از طرف شورای دستگاه‌های نظارتی مبنای عملیاتی شدن ماده ۲۸ قرار گرفت و به همه دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد. این 9 شاخص شامل؛ قانون‌گرایی به عنوان رکن اول، شفافیت به عنوان اساسی‌ترین موضوع‌ها، توسعه سامانه‌های الکترونیکی، کنترل نظارت‌های داخلی، پاسخگو بودن دستگاه‌ها، انضباط اداری، آموزش و مهارت، شایسته‌سالاری و الگوی مصرف...
 • شفافیت و پاسخگویی سر لوحه کار شهرداری گناوه باشد
 • بوشهر - رئیس شورای شهر گناوه گفت: شفافیت و پاسخگویی سر لوحه کار شهرداری گناوه باشد. به گزارش خبرنگار مهر، روح‌الله ملک‌زاده بعد از ظهر شنبه در نشست اعضای شورای شهر با شهردار گناوه اظهار داشت: تکریم ارباب رجوع و کرامت شهروندان می‌بایست سر لوحه کاری پرسنل شهرداری باشد. وی افزود: پرسنل شهرداری باید با همدلی و همراهی برای توسعه عمران و آبادانی گناوه از هیچ تلاشی فرو گزار نباشند. رئیس شورای شهر گناوه اظهار داشت: حق شهروندان ارائه خدمات بهینه و موثر از سوی پرسنل شهرداری است. وی یادآور شد: شهرداری سازمانی مردم نهاد است که از محل درآمدهای عمومی که از سوی شهروندان پرداخت می‌شود، مدیریت می شود. ملک زاده در پایان گفت: مطالبه گری شهروندان حق طبیعی آنها محسوب می‌شود و قطعا شفافیت و پاسخگویی سر لوحه کار شهردار و مجموعه شهرداری قرار می گیرد. این جلسه با حضور تمامی اعضای شورای شهر و کلیه پرسنل شهرداری برای معرفی ماشااله احمدی شهردار جدید گناوه انجام گرفت.
 • نجفی:نیاز جامعه شفافیت صداقت و پاک دستی است
 • محمد علی نجفی استاندار البرز به خبرگزاری برنا گفت: جامعه در حال رشد و توسعه است و نمی توانیم این رشد و آگاهی را نادیده بگیریم. اکنون اختیار داریم که همگام با مردم حرکت کنیم و باید نسبت به دغدغه های آنان حساسیت ویژه ای به کار ببریم وی افزود: موضوعی که باید سرفصل ادبیات ذهنی همه مسئولین استان البرز باشد اینکه به گونه ای عملکرد داشته باشند که باعث رشد و ارتقاء اعتماد و باور عمومی باشند اکنون در شرایط حساسی هستیم که هر گونه اشتباهی را مردم نمی پذیرند باید این واقعیت را بپذیریم که اگر تکیه گاه مطمئنی به نام مردم را از دست بدهیم بسیار ضرر خواهیم کرد استاندار البرز ادامه داد: جامعه امروز محتاج صداقت، پاک دستی و شفافیت عملکردها است و در این زمینه باید تلاشی دوچندان داشته باشیم چرا که این سرزمین و موجودیت آن متعلق به مردم است و کسی نمی تواند داعیه دار این باشد که از مردم دل سوز تر است ایشان بیان داشت: در بسیاری از حوزه ها احتیاج به باز تعریف و باز تولید مفاهیم هستیم و اگر بخواهیم روی بعضی از مواضع ادبیات پیشین را به کار ببریم نه تنها راه گشا نیست بلکه با یک سد محکمی به نام عدم باورمندی مردم روبرو خواهیم شد وی در پایان گفت: از نهادهایی که امنیت ساز هستند خواهشمندم که شرایط جامعه را درک کنند و به گونه ای عملکرد داشته باشند که مثل همیشه مردم آنان را پاسداران واقعی خطاب کنند چرا که قدرت نظامی به اضافه قدرت غیر قابل کتمان مردم است که می تواند هر تهدیدی را خنثی کند. جامعه امروز احتیاج به تعادل و اصلاح امور در خیلی موضوعات دارد و حتم دارم که همگی واقعیت های جامعه امروز را درک می کنیم. خبرنگار: امید فراغت
 • رئیس کل دادگستری استان تهران مطرح کرد آخرین وضعیت پرونده سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه
 • غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران در گفت‌وگو با میزان در تشریح آخرین جزئیات پرونده محمد علی طاهری سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه گفت: وکیل محکوم علیه اعتراض خود را نسبت به رای صادره به شعبه ارائه کرده است. وی افزود: پرونده در شرف ارسال به دیوان عالی کشور است. چندی قبل غلامحسین اسماعیلی اعلام کرده بود: رای محمد علی طاهری سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه توسط دادگاه انقلاب صادر و به احدی از وکلای محکوم علیه ابلاغ شده است. وی افزود: رای صادره قطعی نبوده و قابل تجدید نظر در دیوان عالی کشور است.
 • شفافیت مالی لازمه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است
 • سمنان - رئیس اتاق بازرگانی سمنان، اعتماد سازی را مهمترین اصل سرمایه گذاری دانست و گفت: شفافیت مالی لازمه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است. به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر جمعه ای صبح یکشنبه در مجمع عمومی انتخابات انجمن مدیرانصنایع شهرستان گرمسار، ضمن اشاره به موانع تولید، بیان داشت: قانون مالیات بر ارزش افزوده باید ‌شفاف سازی شود و تا زمانی که ارکان این قانون برای عموم مشخص نباشند، مشکلات عدم اجرای صحیح قانون بر کسب کار و فعالان ‌اقتصادی سایه می اندازد. وی افزود: قانون مالیات ارزش افزوده باید به درستیپیاده ‌سازی شود و مصرف کننده نهایی باید مالیات بر ارزش افزوده را ‌پرداخت کندکه این روند در صورت اصلاح می تواند کمک بسیار خوبی به اقتصاد باشد. رئیس اتاق بازرگانی سمنان با بیان اینکه اجرا و اعمال درست قانون مالیات بر ارزش افزوده باعث می شود ‌تا ورود کالای قاچاق و کالاهای مکشوفه به حداقل برسد، تاکید کرد: این امر درست نقطه یاری رسان به تولید محسوب می شود. جمعه ای در ادامه اجماع فعالان اقتصادی در مسائل و مشکلات را مهم خواند و بیان داشت: صاحبان حرف و کسب کار باید آشنایی کامل به ‌قوانین داشته باشند و با توجه به آگاهی کامل از نمایندگان قوه ‌مقننهمطالبه درستی داشته باشند. وی برآیند قانون بهبود فضای کسب کار را خواسته بخش خصوصی دانست و بیان کرد: تلاش مضاعف نمایندگان بخش خصوصی توانست ‌جایگاه مناسب کنونیبرای پارلمان بخش خصوصی کشور ترسیم کند.
 • خدابخشی:پیگیر ایجاد سامانه ای برای شفافیت مالی مسئولان هستیم
 • محمد خدابخشی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوزدر مورد ایجاد سامانه ای برای شفافیت دریافتی مسئولان گفت: ما در فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه توسعه کشور پیگیر این موضوع هستیم. وی تصریح کرد: این تبصره از قانون برنامه ششم را در دستور کار قرار دهیم تا پیگیری کنیم. خدابخشی در مورد تبصره 29 برنامه ششم اظهار داشت: این تبصره برای ایجاد شفافیت است که دولت مکلف شد تا تمامی پرداختی ها برای همه نهاد ها چه نقدی و غیر نقدی در این سامانه باشد. 303 شفافیت مالی مجلس مسئولان
 • مدیریت حلقه مفقودی چالش های ایران/مدیریت درست شود مشکلات حل خواهد شد
 • ساعت حدود 8 شب روز جمعه بود که خبری بلافاصله جنجالی در رسانه‌ها ایجاد کرد و همه در تکاپوی درستی و نادرستی آن بودن؛ خبر این بود، مهدی طارمی 4 ماه و تیم فوتبال پرسپولیس هم از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شدند؛ علاوه بر آن، تیم ایرانی باید حدود 789 هزار یورو به‌عنوان خسارت پرداخت کنند؛ اصلاً موضوع یادداشت، فوتبال و یا باشگاه پرسپولیس و حکم فیفا نیست؛ موضوع، موضوع مدیریت است، کلمه‌ای که شاید اگر نتوان گفت منشأ تمامی مشکلات باشد، اما اکثر مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح است، بخصوص در حوزه اقتصاد و فرهنگ. امروز این اتفاق برای یک تیم پرطرفدار ایرانی رخ‌داده، درست هنوز نمی‌توان در مورد سرنوشت آن نظر داد که در آخر این حکم صادره لازم‌الاجرا خواهد شد یا نه اما باکمی درایت و مدیریت می‌توانستیم شاید چنین اتفاقی نباشیم. به جرات می‌توان گفت که یکی از دلایل ایجاد مشکلات و چالش‌ها، عدم مدیریت درست و صحیح است. امروز موضوع اقتصاد و فرهنگ، اصلی‌ترین موضوعات کشور است، بخصوص بحث اقتصاد که با معیشت مردم ارتباط نزدیک دارد و این وضعیت حاصل تصمیمات مدیران و مسوولان بوده و است. به گفته رهبر حکیم انقلاب، اقتصاد اصلی‌ترین موضوع جامعه است و با چالش‌هایی بی‌شماری در این بخش مواجه هستیم که برخی از این‌ها، ابر چالش هستند، مانند بحران آب، مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی و صندوق بازنشستگی، بودجه دولت و نظام بانکی و بیکاری و... چالش اقتصاد ایران است. رهبر انقلاب بارها در خصوص مدریت صحیح تأکید کردند؛ مثلاً ایشان در روز اول فروردین امسال در حرم رضوی فرمودند: بنده از ضعف‌های فعّالیّتهای مسئولین کشور ازجمله خودِ این حقیر در سطح عموم ملّت ایران و در طول سال‌ها، آگاهم؛ ضعف‌های زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریت‌های ما است، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هر جا یک مدیریت انقلابیِ فعّالِ پر...
 • تغذیه دام با نان کپک زده موجب فساد گوشت و بیماری می شود
 • بهرام پورضرب روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : آفلاتوکسین یا سم تولید شده از کپک نان به دلیل اثرات بیوشیمیایی و بیولوژیکی منجر به مشکلات جنینی، کاهش قوای ایمنی بدن و ابتلا به سرطان می شود.وی همچنین از کشف 40 کیلوگرم گوشت فاسد در آستارا خبر داد و افزود: این میزان گوشت قرمز فاسد و غیر بهداشتی از یک واحد قصابی کشف و فرد متخلف به محاکم قضایی معرفی شد.وی افزود: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در مقابل دسته های عزاداری، بدون رعایت معاینات و نظارت‌ بهداشتی خودداری کنند.وی متذکر شد: مردم وضعیت هشدار بیماری تب کریمه کنگو را جدی بگیرند و دام مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت بهداشتی تهیه کنند.رئیس شبکه دامپزشکی آستارا از واردات 29 تن گوشت منجمد گوسفند از مرز زمینی گمرک آستارا به کشور خبر داد و بیان کرد: مبدا این محموله، کشورهای مغولستان و داغستان است و با رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه به مقصد تهران حمل می شود.وی اظهار کرد: پیش بینی می شود تا پایان امسال حدود 2 هزار تن گوشت قرمز از روسیه و از طریق مرز زمینی آستارا وارد کشور شود.شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده است و دامداران این شهرستان، 18 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 16 هزار راس گوسفند و بز را به روش های سنتی و نیمه سنتی نگهداری می کنند.خبرنگار: یوسف هدایتی**انتشار دهنده: بابایی7105 / 7124 /6030
 • امر به معروف و نهی از منکر از گسترش فساد در جامعه جلوگیری می کند
 • سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: اجرای فریضه واجب الهی امر به معروف و نهی از منکر از گسترش فساد، ربا خواری، اختلاس و دزدی در جامعه جلوگیری می کند. به گزارش ایرنا، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی روز یکشنبه در همایش بزرگداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام محرم و در پیش بودن تاسوعا و عاشورای حسینی، توسعه رفاه و آبادانی جامعه را مرهون اجرای این فریضه دانست.وی اظهار کرد: حضرت امام حسین (ع) هدف از قیام علیه یزید زمان را اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح سیره جدش رسول الله (ص) عنوان کرده است.آیت الله حسینی شاهرودی افزود: خدواند متعال در قرآن مجید تاکید کرده از میان شما مسلمانان گروه خاصی موظف هستند مردم را به خیر و نیکی دعوت کنند.وی یکی از رسالت های خطیر تمام انبیا و اولیای الهی و همه صالحان تاریخ اجرای امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد و یادآور شد: اجرای امر به معروف و نهی از منکر یکی از فرایض واجب دین است و در سایه این فریضه الهی تمام واجبات و معروفات دیگر ابقا می شود.نماینده ولی فقیه در استان کردستان احیای امر به معرو ف و نهی از منکر و ترویج آن در جامعه اسلامی را ضروری برشمرد و افزود: اگر در جامعه ای این فریضه الهی به فراموشی سپرده شود برکت از جامعه رخت بر می بندد، انسان ها شرور بر جامعه مسلط خواهند شد. مسئول امور استان های ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: اجرای این فریضه واجب در جامعه بدون ارتباطات موثر کلامی و غیرکلامی امکانپذیر نیست. حجت الاسلام محمد حسین توانایی به ارزش و منزلت والای علم و دانش از دیدگان دین مبین اسلام اشاره کرد و افزود: کسب علم...
 • فزایش احتمال دست داشتن نتانیاهو در فساد مالی
 • یک مقام پلیس رژیم صهیونیستی شامگاه جمعه اعلام کرد که با توجه به شهادت های اخیر علیه فساد مالی بنیامین نتانیاهو، احتمال درخصوص دست داشتن وی در فساد مالی افزایش یافته است. به گزارش پایگاه خبری فلسطین الیوم، «آری هان» از مقام های ارشد پلیس صهیونیستی افزود: پلیس قصد دارد تا از اواسط اکتبر (مهر/ آبان) تحقیق درخصوص فساد مالی بنیامین نتانیاهو را از سربگیرد. براساس این گزارش، تحقیق شامل فسادهای مالی بنیامین نتانیاهو موسوم به پرونده 1000 و پرونده 2000می شود. پلیس از چند ماه گذشته تحقیقات درباره نتانیاهو به جرم فساد مالی را آغاز کرد، اما تاکنون درخواست از مشاور حقوقی دولت برای ارائه لایحه اتهام علیه نتانیاهو را مشخص نکرده است. پلیس اسرائیل در این باره گفته بود که اتهام نتانیاهو مربوط به دو پرونده است،‌ مورد نخست مربوط به دریافت سیگار و مشروبات گران قیمت الکلی است که نتانیاهو و خانواده اش از دو تاجر گرفته اند. پرونده دوم نیز مربوط به توافق نتانیاهو با مالک یدیوت آحارنوت یکی از بزرگ ترین روزنامه های اسرائیلی است که براساس آن این روزنامه متعهد شده است تا مقابل اعمال محدودیت بر فعالیت روزنامه اسرائیل هیوم (اسرائیل امروز)،‌ اخبار بهتری از نتانیاهو را پوشش دهد. روزنامه های صهیونیستی پس از تکمیل تحقیقات پرونده فساد مالی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش بینی کردند که زندان یا خانه نشینی در انتظار او است.
 • مؤلفه های فساد در نظام حقوقی ایران بررسی می شود
 • نشست بررسی مؤلفه‌های فساد در نظام حقوقی ایران با هدف نهایی تبیین و طراحی نظام حقوقی براساس نگاه تمدنی به اهداف انقلاب اسلامی ۱۴ مهرماه در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، نشست یک روزه بررسی مؤلفه‌های فساد در نظام حقوقی ایران که به همت معاونت جهاد علمی فرهنگی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان برگزار می‌شود، اهدافی از قبیل ایجاد کارگروه‌های تخصصی در زمینه مبارزه با فساد، آشنایی با مبانی فساد و راهکارهای پیشگیری از آن، بررسی گزاره قیام بالقسط و راهکارهای عملیاتی شدن آن را دنبال می‌کند. هدف نهایی نشست یک روزه بررسی مؤلفه‌های فساد در نظام حقوقی ایران، تبیین و طراحی نظام حقوقی مبتنی بر نگاه تمدنی به اهداف انقلاب اسلامی است. با همین هدف نیز از شرکت کنندگان در این نشست یک روزه و مصاحبه علمی، نسبت به جذب افراد مستعد و توانمند در کانون حقوق‌دانان اقدام خواهد شد.
 • درد دل یک رزمنده با نماینده مجلس:بیخود مجلس نرو بمان خانه و استراحت کن چون مصوباتتان اجرا نمی شود
 • سیاست>مجلس - نماینده فراکسیون ولایی در صحبت‌های از رئیس‌جمهور به دلیل سخنرانی شایسته در سازمان ملل تشکر کرد. او که در بخشی از صحبت‌هایش نسبت به وضعیت موسسات‌مالی گله کرده بود، با این پاسخ مطهری مواجه‌ شد: قوه قضائیه سریع‌تر رسیدگی کند. به گزارش خبرآنلاين؛ حسينعلي حاجي عضو فراكسيون ولايي در تذكري ابتدا از سخنان رئيس جمهور در سازمان ملل تشكر كرد و گفت: از مواضع خوب آقاي روحاني در مجمع سازمان ملل و سخنراني در رژه 31 شهريور تشكر مي‎كنم. او در ادامه گفت: پريشب از فرودگاه اصفهان مي آمدم كه يكي از رزمندگان نزد من آمد و گفت "فلاني كجا مي‌روي؟" گفتم به مجلس مي‎روم، گفت "براي چه مي‎روي؟نمي‌خواهد بيخود بروي! برو خانه استراحت كن!" من هم پرسيدم چرا؟ او هم جواب داد كه شما مي‌رويد قانوني را تصويب مي كنيد كه اجرا نمي‌شود. اين رزمنده در صحبت‌هاي به بيمه شخص ثالث و كسر خدمت فرزندان رزمندگان اشاره كرد. حاجي در بخشي ديگر از صحبت‌هايش به مشكل موسسات مالي اشاره كرد و گفت: چند روز است كه سپرده گذاران ثامن الحج و كاسپين مقابل قوه قضاييه تجمع كرده اند؟ اين ها مظلوم واقع شده اند و خيلي مشكل دارند. ما مي‎خواهيم چه كنيم؟ ما اينجا نشسته ايم و قانون تصويب مي‌كنيم ولي پيگيري نمي‎كنيم كه اجرا شود. مطهري كه رياست مجلس را برعهده داشت، در پاسخ به اين تذكر گفت: در مورد بحث اولتان يعني اجرا نشدن قانون، خب اين را خود مجلس بايد پيگيري كند و در مورد قانون مربوط به ايثارگران كميته اي تشكيل شده است و درحال پيگيري است. او در مورد مشكل سپرده گذاران چند موسسه مالي، توضيح داد: بحث موسسات مالي هم به قوه قضائيه رفته است و اين قوه بايد هر چه زودتر نتيجه را اعلام كند. اما متاسفانه در اين مواقع ديده‎ايم كه ارسال مواردي ذيل عنوان ماده 236...
 • سایه فساد بر سر پارلمان افغانستان آقای رئیس اختلاس کرده است
 • پس از انتشار گزارشی مبنی بر استفاده نادرست رئیس پارلمان افغانستان از بودجه این مجلس، تعدادی از نمایندگان افغان واکنش‌های متفاوتی را نشان دادند و برخی خواستار استعفای ابراهیمی شدند. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اخیرا شبکه «طلوع‌نیوز» گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان به اختلاس و هزینه بودجه این مجلس برای مصارف شخصی متهم شد و واکنش‌های مختلفی را در پی داشت.«محمدسرور عثمانی فراهی» نماینده ولایت فراه در پارلمان افغانستان در این باره گفت: بررسی اتهام اختلاس رئیس پارلمان که تحت بررسی دادستانی کل افغانستان قرار گرفته باعث بدنامی خانه ملت است.وی تصریح کرد: عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان افغانستان در نتیجه رای گیری نمایندگان به ریاست این نهاد انتخاب نشده است بلکه بر اساس مصلحت سیاسی از طرف یک حزب خاص تعیین شد.عثمانی فراهی ادامه داد: حالا که رئیس پارلمان افغانستان به اختلاش متهم شده است همان چند حامی محدود نیز باید او را از این مقام عزل کنند.وی از دادستانی کل افغانستان خواست تا پس از احضار رئیس پارلمان از او بازجویی شود.«غلام فاروق مجروح» نماینده ولایت هرات در پارلمان افغانستان نیز اظهارداشت که هنوز حقیقت اتهام اختلاس به رئیس پارلمان مشخص نشده است بنابراین پس از بررسی اتهامات باید حکم صادر کرد.«عبدالرحیم ایوبی» نمانیده قندهار در پارلمان افغانستان نیز در واکنش به این موضوع تاکید کرد که در تلویزیون علیه عبدالرئوف ابراهیمی تبلیغات منفی صورت گرفته است.«رمضان علی بشر دوست» نیز تصریح کرد که دادستانی کل افغانستان تا زمانی که ابراهیمی در مقام ریاست پارلمان این کشور قرار دارد کاری از پیش نخواهد برد.وی افزود: برای این که رئیس پارلمان افغانستان بازپرسی شود باید نمایندگان افغان با جمع آوری امضاء ریاست ابراهیمی بر پارلمان را به حالت تعلیق درآورند.عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان افغانستان در دوران مبارزه با شوروی سابق از فرماندهان مطرح «حزب اسلامی» در شمال افغانستان محسوب می‌شد.گفته...
 • فساد اداری و عدم پاسخگویی مناسب به مردم در ادارات از جمله منکرات است
 • به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، سعید شبستری در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر استان که در دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی برگزار شد، افزود: شناساندن مصادیق معروف و منکر در جامعه امروز یک ضرورت است که بهتر است به این موضوع بیش از پیش توجه کرد. وی با انتقاد از عدم اجرای برخی مصوبات شورای امر به معروف و نهی از منکر، عنوان کرد: تا زمانی که مقوله امر به معروف و نهی از منکر به یکی از خواسته های عمومی مردم تبدیل نشود و در برخی موضوعات به سیاست های اجباری روی آوریم، بسیاری از مشکلات موجود در جامعه رفع نخواهد شد. وی امر به معروف و نهی از منکر را به مثابه نماز و روزه دانست و ابراز کرد: باید سیاست هایی اتخاذ کنیم که مردم نسبت به این موضوع همچون نماز و روزه توجه ویژه ای داشته باشند. سرپرست استانداری آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ساختار و دستورالعمل های ابلاغی از تهران به استان ها با وضعیت جامعه و خواسته های مردم منطبق نیست تصریح کرد: باید بتوانیم با تغییر نگرش مردم در برخی موضوعات، به بحث گفتمان سازی و فرهنگ سازی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر بیش از پیش توجه کنیم. شبستری از برنامه ریزی دشمنان نظام و استکبار جهانی برای سال های آتی در راستای افزایش شبیخون فرهنگی عنوان کرد: ما نیز باید در این زمینه بیش از پیش دقت کرده و با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی و مردم برنامه های شوم استکبار را خنثی کنیم. وی با ابراز مخالفت خود نسبت به مسائلی همچون فیلترینگ، گفت: رشد روزافزون تکنولوژی باعث شده که جوانان با یک فیلترشکن ساده بتوانند به هر سایتی که می خواهند دسترسی داشته باشند و به همین...
 • بررسی اتهام فساد مالی رئیس پارلمان افغانستان توسط نمایندگان
 • به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان پارلمان افغانستان در جلسه امروز خواستار رسیدگی فوری به اتهام فساد مالی علیه رئیس پارلمان شدند. نمایندگان پارلمان افغانستان تاکید کردند که اتهام فساد مالی علیه «عبدالرئوف ابراهیمی»، رئیس پارلمان باید به شکل جدی از سوی دادستانی کل کشور بررسی شود. حدود دو ماه پیش، «همایون همایون»، معاون اول پارلمان ادعا کرد که اسنادی را مبنی بر فساد گسترده در دبیرخانه این مجلس را به دادستانی کل فرستاده است. وی گفته بود، ده ها میلیون دالر به بهانه قرادادها، استخدام کارمندان قراردادی و کرایه خانه از سوی رئیس دبیرخانه مجلس اختلاس شده و رئیس مجلس نیز در آن دست دارد. موضوع اختلاس رئیس مجلس افغانستان بار دیگر در نشست عمومی امروز مطرح شد. معاون اول پارلمان که ریاست نشست امروز را بر عهده داشت گفت: "من شخصاً کسی را متهم نکرده ام، اما در دبیرخانه مجلس ده ها میلیون افغانی اختلاس صورت گرفته که اسناد کامل آن را به سارنوالی فرستاده ام؛ امیدوارم سارنوالی این موضوع را به صورت دقیق بررسی کند و نتیجه اش را به مجلس بفرستد". آقای همایون به مواردی از این اختلاس نیز اشاره کرد و گفت: دبیرخانه مجلس، 370 کارمند قراردادی استخدام کرده بود که 200 نفر آن عملاً وجود نداشت و تنها از این بابت، ماهانه 4 میلیون افغانی به جیب شخصی افراد می رفت. او گفت: "پس از آن که این اسناد را به دادستانی فرستادم 217 تن این کارمندان خیالی همان روز منفک شده اند". دیگر نمایندگان نیز دست داشتن آقای ابراهیمی، رئیس پارلمان افغانستان را در این موضوع شرم آور خواندند و خواستار بررسی جدی این موضوع از سوی پارلمان و دادستانی کل شدند. برخی نمایندگان از جمله رمضان بشردوست و محمد سرور عثمانی فراهی خواستار تعلیق وظیفه رئیس پارلممان شدند تا این اتهام از سوی دادستانی رشون گردد. همایون همایون، معاون اول...
 • جنجال در برزیل پس از سخنان یک ژنرال درباره احتمال دخالت در بحران فساد
 • اظهارات یک ژنرال برزیلی مبنی بر توانایی ارتش برای مداخله در بحران فساد در این کشور آمریکای لاتین، در جامعه‌ای که با دو دهه حکومت دیکتاتوری روبرو بوده، تنش‌هایی ایجاد کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از سخنان یک فرمانده ارشد ارتش برزیل درباره احتمال دخالت ارتش برای پایان دادن به پرونده فساد، ادواردو ویلاس بوئس، فرمانده کل ارتش برزیل مجددا بر "تعهد ارتش برای تحکیم دموکراسی" تاکید کرد. با این حال فقدان اقدام تنبیهی علیه ژنرال آنتونیو همیلتون مورائو، از مقام‌های تابع او موجب شگفتی شده است. مورائو از ژنرال‌های سرشناس است که هفته گذشته گفته بود: یا نهادهای غیر نظامی این مشکل سیاسی را از طریق قوه قضاییه و یا عزل تمام کسانی که در اقدامات غیرقانونی نقش داشتند، حل می‌کنند و یا ما مجبور می‌شویم آن را تحمیل کنیم. او در اظهاراتی که به صورت آنلاین منتشر شد، گفت: آنها مجبورند که به دنبال راه حل بگردند. اگر آنها موفق نشوند، زمان آن فرا می‌رسد که ما راه‌حلی را تحمیل کنیم." این ژنرال ارتش برزیل تاکید داشت که او "طرز تفکر ارتش" را بیان می‌کند. با این حال ویلاس بوئس با رد این ایده گفت که او تنها کسی است که از جانب ارتش حرف می‌زند. اما او درباره تبعات احتمالی حرف‌های این ژنرال و اقدامات‌ تنبیهی علیه او حرفی نزد و گفت به وزیر دفاع اطلاع داده است. یک سخنگوی ارتش برزیل نیز گفته است که تدابیری "داخلی" اتخاذ شده است و از نظر ویلاس بوئس این مساله مختومه است. انتهای پیام
 • گشت و گذار آزادانه یکی از متهمان اصلی فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان/غندالی چگونه آزاد شد
 • در حالی که هنوز پرونده صندوق ذخیر فرهنگیان مفتوح است، متهم اصلی اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان در حالی که سال گذشته بازداشت شده بود آزادانه در مراسم والده بطحایی حضور داشت. به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پنجشنبه هفته گذشته مراسم ختم والده بطحائی در مسجد نور تهران برگزار شد که علیرغم تاکید وزیر آموزش و پرورش بر عدم لزوم حضور مدیران و معاونان آموزش و پرورش، چهره های زیادی از این وزارت خانه در مراسم حضور داشتند. در همین راستا یکی از افراد حاشیه ساز سال های گذشته در آموزش و پرورش هم در این مراسم حضور داشت؛ شهاب‌الدین غندالی یکی از کسانی بود که در این مراسم حاضر بود اما هنوز مشخص نیست وی چگونه از زندان آزاد شده است. حضور غندالی در این مراسم در حالی است که کمتر از یک سال گذشته به خاطر اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان پس از تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با قرار بازداشت موقت روانه زندان شده بود. با توجه به اینکه پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است مشخص نیست غندالی با قرار وثیقه آزاد شده و یا اینکه اتهامات از وی برداشته شده است. پیش از غندالی، همسر و یکی از فرزندان او هم دستگیر و راهی زندان شده بودند. انتهای پیام/
 • کمر داعش در حومه شرقی شهر شرقاط شکسته شد/حرکت کاروان جبهه مقاومت به سوی لانه فساد تروریست ها نقشه میدانی
 • در مرحله سوم عملیات نیروهای عراقی که منجر به پاکسازی کامل محور شرقی رود دجله شد، نزدیک به ۴۰ روستای از لوث وجود عناصر تروریستی داعش آزاد شد. به گزارش مشرق، آخرین تحولات میدانی از شمال استان صلاح الدین عراق حاکیست، عملیات پاکسازی حومه شرقی شهر الشرقاط همچنان ادامه دارد و نیروهای عراقی در چهارمین روز عملیات، ضربات سنگینی را به تروریست های داعش وارد کردند. نیروهای ارتش، بسیج مردمی، پلیس فدرال و واکنش سریع عراق پس از ۴ روز موفق شدندعملیات را در بخش شمال شرق، شرق و جنوب شرق حومه شهر الشرقاط با موفقیت به پایان برساندند و در نهایت بخش شرقی رود دجله از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی شد. در مرحله سوم عملیات نیروهای عراقی که منجر به پاکسازی کامل محور شرقی رود دجله شد، نزدیک به ۴۰ روستای از لوث وجود عناصر تروریستی داعش آزاد شد. در جریان این عملیات، دهها تن از تروریست های داعش کشته و زخمی شدند. اسامی مهم ترین مناطق آزاد شده در حومه شرقی شهر الشرقاط به شرح ذیل است: « تل شعیر، تل محمد، ارحمه،سروه، شاطی الجدر،النور،تل النور،ام العظام،تل الورد،الاغر،تل الاغر،الجدر،جویکس،دوسره،سفلی،صبیح فوقانی،لزراریه،شریعه،الحلوه،کررود،جار بردان،حلیوه سفلی،حلیوه العلیا،حلیوه الوسطی،شمیط.ساردک، الخازر العلیا،عتیره العنادیه،عرب سلمان،نجم،الشاوی،حمد محمد علی،النمل،لسدر،حتیره لخازر،الصباغیه، رجم الوادی،الروایه،رانجی،الشک،القبه،سفله،النمیصه،العون،السبیل و العنادیه» نیروهای عراقی در این عملیات همچنین توانستند پل مهم «الزرکه» که محل اتصال دو شهر « طوز خورما و تکریت» است را به همراه جاده ارتباطی « الحدادیه - پل الزرکه» را به طور کامل از وجود تروریست های داعش پاکسازی کنند. در جریان این درگیری ها هم ۸۵ تن از تروریست ها کشته و زخمی شدند. به گزارش مشرق، در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای عراقی موفق شدند ۳۴۶ کیلومتر مربع از مساحت آلوده را در شمال استان صلاح الدین ( حومه شرقی شهر شرقاط) پاکسازی کنند؛ در جریان مرحله سوم عملیات هم ۶ پایگاه و ۵ خودروی انتحاری تروریست های داعش...
 • همکاری فیس بوک برای مبارزه با تروریسم
 • ایتنا- فیس‌بوک به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی، اطلاعات محرمانه‌ای را در دسترس سازمان‌های امنیتی که مورد حملات تروریستی قرار گرفته اند، قرار خواهد داد. پس از فشار و تهدید بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا، سرانجام فیس بوک به همکاری با این کشورها در راستای مقابله با تروریسم و اقدامات مداخله جویانه امنیتی اذعان کرد. به گزارش ایتنا از ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پس از درخواست ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی بسیاری از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک مبنی بر آنکه آنها باید به مقابله با حرکات تروریستی و اقدامات مداخله جویانه امنیتی بپردازند، شبکه اجتماعی فیس بوک ضمن آنکه این اتهامات را رد کرد، پذیرفت که با این کشورها در این خصوص همکاری خواهد کرد. قرار شد فیس‌بوک به عنوان بزرگترین و محبوب‌ترین شبکه اجتماعی مورد استفاده در جهان، اطلاعات محرمانه‌ای را در دسترس سازمان های امنیتی ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی که مورد حملات تروریستی قرار گرفته اند، قرار بدهد. ترزا می - نخست وزیر انگلستان - اعلام کرده بود که با هدف مقابله با تروریسم و افراط گرایی، شبکه های اجتماعی در فضای اینترنتی نظیر گوگل، فیس بوک و توییتر باید از انتشار پیام هایی که سایرین را به اقدامات تروریستی تحریک و تشویق می‌کند و یا به توسعه طرفداران تروریست‌ها و افراطی‌ها منجر می‌شود، جلوگیری به عمل بیاورند و در صورتیکه در این راستا اقدامی انجام ندهند، جریمه‌های سنگینی در انتظارشان خواهد بود. وی با بیان اینکه این شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار پررنگی در انتشار و توسعه این گونه محتواها داشته است، عنوان کرده که انگلستان قرار است قوانین و مقررات سخت گیرانه تری را در خصوص شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی وضع کند. بدین ترتیب غول‌های تکنولوژی و فضای سایبری را موظف کرده تا هرچه سریع‌تر به مقابله با حرکات تروریستی و اقدامات مداخله جویانه...
 • روایت خبرنگار جنگ از مبارزه با تکفیری ها
 • مستند «خبرنگار جنگ» در مورد حضور همیشگی سمیرا مواقی خبرنگار الجزایری در صحنه‌های مختلف نبرد با تکفیری‌ها در عراق و سوریه، شنبه ۱ مهر از شبکه افق پخش می‌شود. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ «خبرنگار جنگ» مستندی است درباره فعالیت سمیرا مواقی خبرنگار الجزایری که ۱۱ سال است حرفه خبرنگاری را شروع کرده و حالا در سوریه، مبارزه نیروهای دولتی و مردمی با تکفیری‌ها را پوشش می‌دهد.او تاکنون با فرماندهان و شخصیت‌های مختلفی درباره این نبرد بی امان گفت: وگو کرده و گزارش‌های خبری اش، نقش مهمی در نمایاندن واقعیت جنگ با تکفیری‌ها در سطح بین المللی داشته است.سمیرا مواقی به طور مستقیم در صحنه‌های نبرد و درگیری با داعشی‌ها و دیگر گروه‌های تروریستی حضور داشته و گزارش هایش دست اول و بی واسطه هستند.او سعی می‌کند همیشه واقعیت را آنطور که هست نشان دهد و به همین دلیل، جانش را کف دست گفته و همراه با رزمندگان جبهه مقاومت، در خط مقدم حضور یافته است.یکی از مهمترین فعالیت‌های حرفه‌ای او به عنوان خبرنگار، حضور در عملیات آزادسازی موصل در عراق بوده است.در یکی از صحنه‌های نبردی که سمیرا حضور داشته، بر اثر ترکش خودروی انتحاری در خط مقدم از ناحیه سر مجروح شد؛ بعد از این اتفاق بود که از شبکه‌ای که در آن کار می‌کرد اخراج شد و در حال حاضر در خبر جنگ بسیج مردمی مشغول بکار است.«خبرنگار جنگ» به کارگردانی حسین بیات، شنبه ۱ مهرماه ساعت ۲۱: ۰۰ از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت ۵: ۰۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.
 • مبارزه با اچ آی وی به کمک یک آنتی بادی قدرتمند
 • رویداد۲۴-محققان طی انجام یک پژوهش جدید آنتی‌بادی تولید کرده‌اند که قادر به کشتن 99 درصد از گونه های " اچ‌آی‌وی" (HIV)است. به نقل از ساینس‌آلرت، این پروتئین از سه آنتی بادی خنثی کننده ساخته شده و گفته می‌شود که از تمام آنتی بادی‌هایی که به طور طبیعی یافت می شوند بیشتر موثر هستند.محققان در "موسسه ملی سلامت ایالات متحده"(NIH) با همکاری شرکت داروسازی "سانوفی" (Sanofi) یک آنتی‌بادی را تولید کرده‌اند که قادر به از بین بردن 99 درصد از گونه های HIV است. انجمن بین المللی ایدز از این یافته به عنوان یک "پیشرفت هیجان انگیز" یاد کرده است.بدن انسان برای مبارزه با اچ‌آی‌وی دچار مشکل می‌شود زیرا این ویروس تغییر کرده و جهش می‌کند و یک بیمار می‌تواند به طور همزمان تعداد زیادی از عفونت‌ها را در بدن خود داشته باشد.در نهایت تعداد کمی از افرادی که به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند، ابزاری را برای خنثی کردن آنتی بادی‌ها تولید می‌کنند.این پروتئین‌ها دارای توانایی از بین بردن تعداد بی‌شماری از گونه‌های اچ‌آی‌وی را دارند. بنابراین در این مطالعه مشترک بین NIH و سانوفی، محققان برای یافتن راهی برای مهار این دفاع طبیعی، تلاش می‌کنند.محققان برای حل این مشکل سه آنتی بادی منحصر به فرد را برای تولید آنتی بادی سه خاصیتی ترکیب کردند. در حالی که موثرترین آنتی بادی‌های طبیعی می‌تواند تنها 90 درصد از گونه‌های اچ‌آی‌وی را هدف قرار دهد، این آنتی بادی می تواند تا 99 درصد موثر باشد.محققان این آنتی‌بادی را بر روی 24 میمون مورد آزمایش قرار داده و نتایج را موفقیت آمیز اعلام کردند.گفته می‌شود که گام بعدی این محققان آغاز آزمایشات بالینی این آنتی بادی قدرتمند بوده که از سال 2018 آغاز خواهد شد.