مدیر دفتر تئاتر خیابانی بر این باور است که این عرصه هنری می‌تواند به استقلال مالی دست یابد و با ایجاد فضای درآمدزایی این امکان وجود دارد تئاتر خیابانی از بدنه دولت نیز مستقل شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، از زمان حضور سامان خلیلیان در دفتر تئاتر خیابانی، با آمدن آرامش پس از طوفان - متعلق به زمان نوشیر - تلاش‌هایی برای آموزش و بازگشت رویه پژوهشی در این عرصه تئاتری آغاز شد.

نتیجه این رویه حضور گونه‌های دیگری تئاتر خیابانی در جشنواره‌ها، چاپ و نشر کتب مربوطه و دعوت از گروه‌های خلاق خارجی بوده است. همه اینها بهانه‌ای شد تا از او درباره سیاست‌هایش در دفتر خیابانی بپرسیم.

آنچه می‌خوانید صحبت‌های سامان خلیلیان است درباره این روزهای تئاتر خیابانی.

***

تسنیم: جشنواره تعداد کارهای خارجی خیلی خوبی دارد؛ ولی چرا تبدیل به مسابقه بین‌الملل نشدند؟

خلیلیان: قرار بر این بود که مسابقه شود، اینطوری برنامه‌ریزی شده بود. خیلی تلاش شد که اتفاق بیفتد و بخش بین‌الملل آن در کنار بخش مسابقهٔ نمایش‌های داخلی برگزار شود، دو وضعیت شکلی پیش آمد. یکی اینکه قرار ما این بود که تا کار بیاید، اعلام کردند قطعی هم شد، دو سه هفته پایانی که به برنامه‌ریزی‌ها باقی‌مانده بود، 2 گروه‌ها انصراف دادند بنا به شرایطی که آنها نمی‌توانستند اینجا حاضر باشند. به 6 کار تقلیل پیدا کرد؛ چون برنامه‌ریزی اینطوری بود که کار از بخش بین‌الملل و از کشورهای خارجی می‌آیند باشد. چهارکار هم از نمایش‌های ایرانی که قابلیت دارند در رقابت بین‌الملل حاضر شوند، آن‌ها هم اضافه شود که به یک رندومان نسبی خوبی هم برسد که رقابت یک رقابتِ شکلیِ خوبی شود؛ ولی با انصراف آن دو کار، عملاً از حضور گروه‌های خارجی کم شد.

بعد هم از این سمت یک مسئلهٔ دیگری پیش آمد این بود که گروه‌های خارجی به خاطر وضعیت ترددشان که باید برمی‌گشتند طوری بود که ما حضور آنها را در اختتامیه‌ها نداشتیم یعنی عملاً تمام گروه‌ها بیست و یکم شهریور باید مریوان را ترک می‌کردند.

تسنیم: نمی‌شد جشنواره را زودتر شروع می‌کردید؟

خلیلیان: نه، برنامه‌ریزی طوری نبود که بشود این تغییرات را ایجاد کرد. واقعاً در حوزهٔ حضورِ گروه‌های تئاتری خارج از کشور شرایط اینکه همهٔ اینها را بشود کنار هم قرار داد خیلی سخت‌تر است، یعنی یکسری از آنها در دسترس ما هم شاید نباشد. در هر صورت این اتفاقات در کنار همدیگر نهایتاً منتج به این شد که به صورت کلی تصمیم گرفته شود بخش بین‌الملل وضعیت رقابتی را نداشته باشد.

تسنیم: شما برای گروه‌ها دعوت‌نامه فرستادید یا نه یک فراخوان پخش شد، یا سایتی است که تمام جشنواره‌ها را پوشش می‌دهد؟

100 دعوت‌نامهٔ رسمی هم به سفارتخانه‌ها فرستاده شد و هم به کمپانی‌های معتبری

خلیلیان: امسال در حوزهٔ دفتر بین‌الملل ادارهٔ کل هنرهای نمایشی هم از سمت دبیرخانه خیلی تلاش خوبی کردند. 100 دعوت‌نامهٔ رسمی هم به سفارتخانه‌ها فرستادند و هم به کمپانی‌های معتبری که در حوزهٔ بین‌الملل در کارهایی که در فضای محیطی و خیابانی فعالیت می‌کنند. برای آنها دعوتنامه فرستاده شد و نزدیک به 50 کار فیلم رسید. در بین آنها کارهای خوبی بود چون من خودم آثار را دیدم، انصافاً کارهای قابل‌قبول و مبسوطی هم بین آنها بود؛ ولی باید این را هم بپذیریم که در دو وجه شاید امکان حضور گروه‌ها در اینجا نباشد.

یک و مهمترینش وضعیت بودجه‌ای است که آنها شرایط خاص خودشان را دارند. علاوه بر دستمزدهایی که می‌گیرند که دستمزدهای بالایی برای ماست، شاید به هر حال یک مقدار بایدبه این قضیه اندیشید؛ چون مثلاً یک سوم بودجه جشنواره باید برود برای دو کار. بضاعت جشنواره آن‌گونه نیست که بخواهد چنین هزینه‌ای بکند؛ چون دستمزدشان را می‌گیرند، هزینه ترانسفر و فرودگاه و آمد و شدن آنها عملاً امکان حضور شاید 6، 7 گروه را حضور یک گروه خارجی سلب کند. یک مقدار معضلاتِ این‌گونه داریم.

یک مسئلهٔ دیگر هم وجود دارد. بعضی فهم نمایش‌ها و شرایطی که اجرا می‌کنند و اینکه به هر حال قرار است اینجا مراودات فرهنگی پیش بیاید و ما هم قائل به این هستیم که هویت فرهنگ و ایران‌زمین خودمان را به تبع با حضور این گروه‌ها یک مقدار غنی بکنیم. بعضاً شاید به لحاظ موضوعی یا محتوایی یا شکل اجرایی خیلی قابلیتِ اجرا در فضای جشنوارهٔ ما را هم اینجا نداشته باشند. این‌ها دو مسئلهٔ عمده است که شاید امکان حضور خیلی از گروه‌ها را سلب بکند و اولی خیلی پررنگ‌تر است.

تسنیم: اصلاً دستمزدهای اینها مشخص است؟

خلیلیان: خیر، هر کمپانی، بخش خصوصی حساب می‌شود. این کمپانی دستمزد را خودش مشخص می‌کند، یعنی مطالبهٔ آنهاست بعضاً هم شاید با یک چانه‌زنی مثلاً هزار دلار بالا و پایین هم بشود؛ ولی به هر حال نرخ‌هایی که دارند بنا به تعداد نفراتشان، سبقهٔ گروه، برندی که گروه دارد همهٔ اینها تأثیرگذار است و مسلماً نرخ خودشان را اعلام می‌کنند.

تسنیم: نهادی مانند آی‌تی‌آی هیچ دخالتی ندارند؟

خلیلیان: خیلی ورود به این قضیه نمی‌کند؛ چون آی‌تی‌آی مسئولِ برنامه‌ریزی کلان در حوزهٔ تئاتر جهان است، یعنی سعی می‌کند فستیوال‌ها را به لحاظ معنوی حمایت بکند، حضور اینها و نوع تبادلی که می‌تواند داشته باشد با کشورها را، برای آن برنامه‌ریزی می‌کند. این‌ها چون کمپانی‌های خصوصی‌اند خیلی محتمل نیست؛ حتی روی نرخ‌گذاری اثر هنری بخواهد ورود کند یا مثلاً نرخی را تعیین بکند، به نوعی آی‌تی‌آی صنفی برخورد نمی‌کند.

تسنیم: جشنواره مریوان آی‌تی‌آی ثبت شده و کاری برای آن انجام می‌دهد؟

جشنواره مریوان جزء 3 جشنواره‌ ثبت شده در آی‌تی‌آی است

خلیلیان: بله، جزء 3 جشنواره‌ای است که در آی‌تی‌آی ثبت شده و در حال حاضر جشنواره مریوان واقعاً جایگاه خودش را به عنوان یکی از جشنواره‌هایی که در دنیا دارد، جشنواره‌هایی که در حوزهٔ تئاتر خیابانی یا تئاترهای محیطی و خارج از عرف صحنه برگزار می‌شود، خیلی زیاد نیست، علیرغم اینکه شاید خیلی فکر کنند ما شاید دو هزار تئاتر خیابانی و محیطی داریم، این‌گونه نیست بعضاً این جشنواره‌ها محدودند و واقعاً کم داریم.

تسنیم: چند تا معروف داریم؟

خلیلیان: معروفیتشان اینکه صرفاً خاصِ جشنواره باشد شاید من 10 تا را بشناسم. در کنار اتفاق تئاتری که در فستیوال می‌افتد این گروه‌ها هم هستند و الآن حضور خودشان را دارند. یک مسئلهٔ دیگر هم براساس تجربهٔ اخیرم دیدم، گروه‌هایی که خارج از صحنهٔ نمایش اجرا می‌کنند آنها اصلاً ارتباط ارگانی و دولتی برای اجراهایشان برقرار نمی‌کنند. بعضاً و عموماً شاید شهرداری‌ها به آنها مجوز می‌دهند که در خیابان‌ها و محل‌های مشخصِ فرهنگی و پیاده‌روی‌های فرهنگی و هنری که برای آنها در هر شهری تعریف شده است، شهرداری‌ها به آنها مجوزهایی می‌دهد و آنها هم شروع به فعالیت می‌کنند.

تسنیم: چرا این را در ایران این گونه مراوده‌ای نداریم؟

خلیلیان: دو سه مسئله وجود دارد، دارم آن را آسیب‌شناسی می‌کنم، وضعیتِ اجرای نمایش‌ها در خارج از فضاهای تئاتری در ایران پیروِ مقررات داخلی ایران است، مثلاً شاید گروه‌های نمایشی خارجی که در فضاهای بیرون از سالن‌های نمایش در خارج اجرا می‌روند ضرورتاً نیاز به گرفتن مجوز آن‌چنانی ندارند؛ اما اینجا اگر یک اجرا بخواهد در یک پارک صورت بگیرد ضرورتاً باید با شهرداری هماهنگ کنید، مجوز پلیس پارک، مجوز انتظامی. همین مسائلی که الآن موجود است شاید اصلاً یکی از اصل‌های تئاترهای خیابانی، بهنگام بودن و نابهنگام بودنش، اینکه یک تئاتری می‌تواند در یک موقعیت در یک لحظه به خودش شکل بگیرد، این‌ها را ما نداشته باشیم.

تسنیم: این مسئله باعث نمی‌شود نمایش در همان بدو شروعش دچار خدشه شود؟

خلیلیان: بله، به همین دلیل بچه‌ها ما عملاً دنبالِ مخاطراتِ این‌گونه نمی‌روند. بدون مجوز اگر اجرایی بخواهد شکل بگیرد قطعاً دچار مشکل خواهند شد، یعنی ما خودمان همین الآن هم سعی می‌کنیم مجوزها را برای اینکه گَزندی به گروه وارد نشود و اجرایش مختل نشود، قطعاً چندین روز پیش‌تر مجوزها را برای حضور گروه‌ها در محوطه‌ها یا مکان‌های مشخص می‌گیریم؛ اما یک بخش اصلی دیگرش هم برمی‌گردد به خود بچه‌ها. در نمایش‌های ایرانی کاسه‌گردی این مرسوم بوده یا اینکه گروه‌ها بخواهند ارتزاق خودشان را از مردم بگیرند. الآن یک نوع گاردی به لحاظ ذهنی وجود دارد. بچه‌ها شاید یک مقداری این قضیه را در شهر نمی‌دانند یا واقعاً از فرهنگ ما یک مقداری دور شده است.

در چندین مورد من دیدم در چند کشور دیدم، گروه‌ها ارتزاق و درآمدشان از مردم است. با احترام تمام نمایششان را عرضه می‌کنند و در انتهای نمایش به‌راحتی تمام از مردم به خاطر تشویق‌هایشان تشکر می‌کنند و نهایتاً از مردم می‌خواهند برای اینکه هنر اینها بتواند ادامه پیدا کند به آنها کمک بکنند و دستمزد بدهند. این ارتزاق و اینکه در ایران چرا مکان‌های مشخصی نیست اولاً باید سیاست‌گذاران و مسئولین به این نتیجه برسند. اگر بچه‌ها در حوزهٔ تئاتر خیابانی به این نتیجه برسند که خودشان می‌توانند منابع درآمدی خودشان را داشته باشند، مسلم بدانید از بدنهٔ سیاست‌گذاری دولتی هم جدا خواهند شد، به انتظار نمی‌نشینند که مثلاً مرکز هنرهای نمایشی یا دفتری که من مسئولیت آن را دارم برای سالی 3 یا 4 میلیون تومان برای 4 اجرا با آنها قرارداد ببندم.

تسنیم: یکی از آسیب‌هایش این است که تئاتر خیابانی تحت‌الحمایه نهادها و سازمان‌ها شده است.

برای من ارزشمند است که ارگان‌های دولتی واقف‌اند به اینکه تئاتر خیابانی زبانی گویا و پویا دارد

خلیلیان: بله، البته این خوب است. واقعاً برای من ارزشمند است که ارگان‌های دولتی الآن خیلی واقف شدند به اینکه تئاتر خیابانی زبان بسیار گویا و پویایی دارد. برای اینکه بتواند مفاهیم اجتماعی و اخلاقی و اهداف سازمانی را بتواند به مردم خیلی راحت و تأثیرگذارتر، حتی از رادیو و تلویزیون، انجام بدهد. این کم‌کم در ارگان‌های دولتی ما آشنازدایی شده و واقعاً اتفاق خیلی خوبی است؛ اما اصل قضیه این است که ما (من هم جزئی از این بدنه هستم) باید به نظرم به مسیری برویم و سعی بکنیم ارتزاق خودمان را از بدنهٔ دولتی به یک شکلی دور کنیم. بگذاریم مرکز هنرهای نمایشی سیاست‌گذاری خودشان را بکند.

باید سعی بکنیم ارتزاق خودمان را از بدنهٔ دولتی به یک شکلی دور کنیم

برای اینکه این اهداف به صورت بهینه رخ بدهد به نظرم ایجاد پاتوق‌های تئاتر خیابانی مؤثر باشد. ما از جهت دادن مجوزها برای نمایش‌ها هیچ منعی نداریم. گروه می‌تواند بیاید درخواست مجوز بکند ما کارش را به‌راحتی تمام بدون اینکه مشکلی برای آنها باشد مجوز اجرا به آنها بدهیم و بگوییم این محوطه‌ها در اختیار شماست اما گروه‌ها این مطالبات را ندارند، تمام بسندگی ما به چند محدوده و محوطهٔ خیلی خاص شده است که آن هم بعضاً شاید در جریان جشنواره‌های محوطه‌ها دیده می‌شوند. اما واقعاً اگر بچه‌ها بخواهند بروند در تمام بوستان‌ها این امکان را ما داریم با برنامه‌ریزی‌ای که می‌توانیم انجام بدهیم بروند اجرای خودشان را انجام بدهند و درآمد خودشان را هم از مردم داشته باشند، واقعاً منعی من در این نمی‌بینم.

تسنیم: گروه فعال این مدلی دارید؟

خلیلیان: نه، گروه‌های فعالی داریم که می‌روند با ارگان‌ها قرارداد می‌بندند و اجرا می‌کنند، این شکل کاسه‌گردی و جمع کردن پول نیست، خیلی جالب است بدون اینکه اتفاق بیفتد مردم خودشان پول می‌دهند.

تسنیم: در موسیقی این اتفاق افتاده است و قبح آن شکسته شده است.

خلیلیان: جذابیت‌هایش هم مهم است، اگر باورتان بشود من این را خودم رصد کردم. در انتهای خروج مردم از یک کنسرت در تالار وحدت که همزمان شده بود با پاتوق قهوه‌خانهٔ نمایش‌های آیینی سنتی، در حد نیم ساعت شاید یک مبلغی حول‌وحوش 200 هزار تومان جمع شد، برای 20 دقیقه اجرا و این را با گوش‌های خودم شنیدم، شخصی به خانم یا دخترش می‌خواست یک 2 هزارتومانی بدهد، آن آقا گفت اگر می‌خواهی به هنرمند پول بدهید هیچ‌وقت 2 یا 5 هزارتومانی ندهید، به عنوان یک ارزش هنری به آینه پول داده می‌شود، این خیلی ارزشمند است.

تسنیم: پس تئاتر این ظرفیت را دارد.

خلیلیان: واقعاً دارد، من قویاً به این اعتقاد دارم که این اتفاق می‌تواند رخ داد.

تسنیم: همیشه سر امنیت اطراف تئاتر شهر بحث بوده، در جشنواره عروسکی کارناوالی که شکل گرفت یک مقدار این فضا را تغییر داد، همین مرحله در جشنواره آیینی سنتی، بافت یک‌دفعه تغییر می‌کند. این به عنوان تمهیدی برای حریم نامریی تئاتر شهر که همیشه سرش بحث است، می‌تواند کارا باشد؟

خلیلیان: تئاتر خیابانی کار خودش را انجام می‌دهد و واقعاً شاید سالیانی است من درگیر این وضعیت شکلیِ اجرایی هستم. هیچ موردی را به یاد ندارم، مواردی بوده که یک اختلالی ایجاد شده یا حتی دعوا هم شده باشد؛ اما اینها هیچ‌کدام در بدنه و بافت اجراهای نمایش ما نبوده. محوطهٔ تئاتر شهر متأسفانه به خاطر اینکه حریم مشخص خودش را ندارد این امکان حضور را برای همهٔ این آدم‌ها ایجاد کرده است که هر کسی می‌تواند تردد بکنند و بعضاً شاید آنجا اختلال و حتی دعوایی هم شکل بگیرد؛ اما واقعاً خود تئاتر و اجراهای نمایش اتفاقاً حال و هوای آنجا را تلطیف می‌کند. یعنی آن‌قدر که جو را مثبت می‌کند به سمت مناقشه نمی‌رود و حتی اگر موردی هم قرار است پیش بیاید حضور گروه‌های تماشاچی و مردم مانع می‌شود. بعضاً دیدم خود مردم رفتند وساطت کردند یا جلوگیری کردند از اینکه کسی بخواهد روند نمایشی را مختل بکند.

تسنیم: پس این توانایی را دارد به عنوان یک حصار تئاتر شهر تبدیل شود؟

تئاتر خیابانی واقعاً هوای محوطه تئاتر شهر را تصفیه می‌کند

خلیلیان: نامرئی‌اش بله، حصار کلمهٔ خوبی نیست. به نظرم این‌گونه می‌شود به عنوان یک تصفیه‌کنندهٔ هوا اگر آن را ببینیم. واقعاً هوای آنجا را تصفیه می‌کند و حالت معنوی و حالت هنری را خیلی تلطیف می‌کند و هر کسی وارد آن اتمسفر می‌شود جوزدگی آن اتمسفر و هوایی که در حین اجراها تنفس می‌شود همه را به سمت خودش می‌کشاند و حال همه خوب است من به این شکل نگاه می‌کنیم، این حریمِ خوش و خوب و شادآوری که نمایش‌ها دارند.

تسنیم: در دو جشنواره اخیر مهم فجر یک اتفاقی که افتاد،شاهد گونه‌های مختلفی از تئاتر خیابانی با نام تئاتر تعاملی و محیطی بودیم یعنی از شکل مرسومش کمی خارج شد. حتی اگر مانند اجرای فرانسه خیلی به آن نقد داشتند؛ ولی گروه‌های ایرانی در جشنواره مریوان خیلی دنبال شیوه‌های جدید تئاتر خیابانی نمی‌روند، به نظر شما علت این چیست؟

خارج از کشور تنها یک گفتمان وجود دارد و آن هم گفتمان اجراست که نمایش با شما صحبت می‌کند

خلیلیان: گفتمانی که الآن در تئاتر مدرن و شکل اجراهای نمایش‌هایی که در فضای بیرونی ما دارد اتفاق می‌افتد در خارج از کشور خیلی متفاوت است. به نظرم الآن کسی در آنجا دغدغه‌مند اینکه در چه حال و هوایی و با چه شکلی نمایش دارد اجرا می‌شود واقعاً نیستند. خارج از کشور تنها یک گفتمان وجود دارد و آن هم گفتمان اجراست که نمایش با شما صحبت می‌کند. اصلاً دنبال مناقشات و درگیری‌های ذهنیِ این‌گونه نیستند که حالا این چرا از رئالیسم جادویی استفاده کرده است، دیگری چرا در سورئال رفته. واقعیتش این است که آنها فقط اجرا را می‌بینند، یعنی خروجی اثر و یک اجرای نمایشی. این گفتمان اینجا هنوز واکاوی نشده است، این اختلال ذهنی مبنی بر اینکه هنوز دنبال این هستیم که واژگان را اصل قرار بدهیم نه خود اثر را، این مداخلات ذهنی هنوز وجود دارد و واقعاً داریم می‌بینیم که خیلی دنبال این هستند که تعریف بدهند که تئاتر خیابانی چیست؟ تئاتری که در خیابان اجرا شده است می‌توانست در صحنه باشد در خیابان چه می‌کند؟ دنبال فاکت هستند؛ ولی واقعاً خارج از ایران این چیزها مطرح نیست، افراد می‌آیند اجرا می‌کنند هر کسی خوشش بیاید می‌ایستد.

تسنیم: تنوع اجرا بیشتر نیست؟

می‌گفتند بخش‌های تعاملی و آلترناتیو فجر را با تریلی هم نمی‌شود جمع‌شان کرد

خلیلیان:بله، چون گفتمان گفتمانِ اجراست، عملاً شما محیطِ بسته‌ای برای اجرا کردن خاص ندارید. این اتفاق را ما دو سال در جشنواره تئاتر فجر رقم زدیم که با همت آقای اسدی شکل گرفت که هم واقعاً همسویی کرد و دغدغه‌مند این قضیه بود. من هم مسئول بخش بودم. با هم تعاملات ذهنی کردیم و در دورهٔ اول شاید برای اینکه این تابو شکسته شود، جدول شد تئاتر خیابانی و با دو کار محیطی، کاری از حمید پورآذری و کاری که در زندان قصر اجرا می‌شد، با دو کار ما جدول را آوردیم که بگوییم داریم یک راهی را شروع می‌کنیم که در سال بعد در جدول تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی، دیگر گونه‌های نمایشی، آلترناتیو، کاربردی و غیره را می‌دیدید. باز همهٔ اینهایی که دیدید عنوانش را اضافه کردیم که می‌گفتند با تریلی هم نمی‌شود جمع‌شان کرد.

اینها اقلی از کل است، ما حتی ژستوال تئاتر را دیده بودیم، گونه‌هایی که شاید اصلاً پس‌ذهنی بچه‌ها نسبت به آن ندارند یا اصلاً ندیده باشند. نمونه‌های اجرایی، این‌ها را ورود دادیم برای اینکه به بچه‌ها بگوییم تعاملات ذهنی ما در نمایش تئاتر خیابانی فقط گفتمانِ دیالوگ‌محور دو نفر و سه نفر به عنوان بازیگر در وسط نیست. می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد که ما با خیلی از آنها اصلاً آشنا نیستیم و اصلاً نمی‌دانیم. امسال در فراخوان در صحبتی که با دوستان کردیم، ما این را در حد عنوان آوردیم؛ اما واقعاً نگاه ما این بود اگر اجرایی در این فضا بیاید، دیده شود. حتی در جلسهٔ جمع‌بندی هیئت انتخاب آثار می‌دیدم که صحبت شد و من هم حضور داشتم، چند نمونهٔ اجرایی را که متفاوت بودند به عنوان کارهای پِرفورمنس‌آرت داشته باشیم، در فضاهایی که شاید قسمتی از تئاتر را با خودشان همسویی می‌کنند. از این صحبت‌ها هم شد؛ اما نمونه کم داشتیم. تئاتر مریوان شروع کرده و مطمئنم سال آینده با یک برنامه‌ریزی درست‌تر از تقویم جلوتر، می‌شود راهگشا شود که نمونه‌های دیگری هم واردش شود.

تسنیم: خیلی از اجراها متعلق به شمال غرب کشور است. این قضیه وجود دارد که اینها بچه‌ها را هم آموزش بدهند؟

در درخواست جشنواره‌ای که برای مریوان داده بودند تقریباً نیمی از آثار برای کردستان بود

خلیلیان: امسال در درخواست جشنواره‌ای که برای مریوان داده بودند تقریباً نیمی از آثار برای کردستان بود. این نشان می‌دهد استمرار را در یک وضعیت شکلی قرار دادید باعث این می‌شود که تولیدات به سمت‌وسوی ارائهٔ آثار مشخص خودش هم برود. دارد تربیت می‌کند و پرورش می‌دهد و این نشان از پویایی این قضیه است. آموزش هم که می‌گویید مسلماً تأثیر خودش را می‌گذارد کما اینکه ما الآن در دفتر تئاتر خیابانی از اردیبهشت‌ماه شروع کردیم تا استان‌ها مشخصاً یک مبلغ مشخصی برای آموزش صرفاً در حوزهٔ تئاتر خیابانی و محیطی دیده شده، 7 استان هم برگزار کرده است و این مسیر برای تمام استان‌ها اتفاق خواهد افتاد. مثلاً در اصفهان کارگاه آموزشی‌ای که آقای برهانی‌مرند برگزار کرد در حوزهٔ طرح و ایدهٔ اجرایی از طرح تا اجرا باعث شد تا کمتر از یک ماه - نه اینکه بگویم جشنواره ملاک خوبی است برای اعتبارسنجی - 4 کار از کارهایی که در جشنواره لاهیجان امسال آمد از اصفهان بود، یعنی به لحاظ کمی من این را می‌پذیرم و روی آن قطعیت دارم. آموزش می‌تواند راهگشا باشد برای اینکه تولید اثر و محتوا بکند.

در حوزهٔ آموزش اگر مشخصاً ما تیترها و سرفصل‌های مشخصی داشته باشیم عملاً می‌توانیم کمک کنیم برای اینکه گونه‌های دیگر تئاتری هم وارد این عرصه شود؛ اما چون هنوز اساس آن آماده نیست، ضرورت دارد ما مقدمات را بچینیم، دوستان را آشنا بکنیم و تعامل بکنیم. پارسال در جشنواره تئاتر فجر من این را با افتخار اعلام کردم 10 کارگردان از 10 کارگردان‌هایی که در بخش مسابقه اثر داشتند از لیسانس تا دانشجوی دکتری تئاتر بودند. این برای اولین بار داشت اتفاق می‌افتاد. یعنی بدنهٔ تئاتر دانشگاهی و دانشجویان تئاتری هم علاقه‌مند شدند. برای اینکه وارد این عرصه شوند. این نوع نگاهِ اسبق نیست که بگویند جا نیست برویم اجرا، به ما نمی‌دهند بیاییم سمت تئاتر خیابانی، این نگاهِ نگاهِ آگاهانه است. یعنی این نوع تئاتر را انتخاب می‌کنند؛ چون دارند می‌بینند گفتمانش متفاوت است، مخاطبینش گسترده‌تر است، مکان‌های اجراییِ بیشتری می‌توانند داشته باشند، کارهایی را مبتنی بر فضاهایی که الآن می‌تواند موجود باشد می‌توانند تولید بکنند.

محدودیت سالن‌های نمایشی اتفاقاً باعث این رویکرد شده که الآن تئاترهای محیطی در اطراف خانه‌هایی که اطراف تئاتر شهر و چهارراه ولیعصر و آن اطراف هستند هنرمندان دنبال جاهایی هستند که براساس محتوایشان و مکانی که می‌توانند نمایش اجرا کنند دارند آنجا اجرا تولید می‌کنند. همین الآن دفتر تئاتر نمایش خیابانی دارد از 3 اثر نمایشی حمایت می‌کند که این 3 اثر یکی از پیام عزیزی که با یک نگاهِ محیط‌زیستی و حمایت‌گرانه از محیط‌زیست و حیات‌وحش دارد داستان حضرت نوح و کشتی نوح را در محوطهٔ تئاتر شهر تمرین می‌کند. یک کار بسیار عظیم و حجیمی است. مسلماً یک اتفاق جدید با یک رویکرد جدید است. یک اثر نمایشی دیگری که دفتر تئاتر خیابانی به همت و کمک آقای شفیعی و آقای شریعتی حمایت می‌کند قرار است در محوطهٔ پارک دریاچه خلیج‌فارس اجرا شود، قسمتی از آن در درون دریاچه اتفاق می‌افتد و قسمتی از آن در درون ساحل آنجا برنامه‌ریزی می‌شود، برای آن متن نوشته شده است. ما از یک اثر برگزیدهٔ جشنواره تئاتر فجر در حوزهٔ تئاتر محیطی برای اجرای عمومی حمایتش را گرفتیم یعنی در همان خانه‌ای که اجرای جشنواره فجر رفته شرایط امکان عمومش را داریم فراهم می‌کنیم.

==================

مصاحبه از احسان زیورعالم

انتهای پیام/

R1369/P1356/S4,39/CT2

کلیدواژه: دفتر تئاتر خیابانی | تئاتر خیابانی | تئاتر خیابانی | جشنواره مریوان | اجرا می کنند | حضور گروه ها | برنامه ریزی | جشنواره ها | آی تی آی | بین الملل | خارج از کشور | داشته باشند | نمایش ها | ارگان ها | عنوان یک | امکان حضور | تئاتر شهر | بچه ها | یک مقدار | برای آن | دو کار

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۱۵۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • بانک ملی ایران آماده تخصیص منابع مالی خارجی به سرمایه گذاران
 • بانک ملی ایران به تازگی در چند قرارداد بزرگ مالی میان کشور جمهوری اسلامی ایران با کشورهای چین، کره جنوبی، اتریش و دانمارک مشارکت کرده است. آفتاب‌‌نیوز : نخست مشارکت در امضای قرارداد فاینانس با اگزیم بانک کره جنوبی بود که ارزش آن 8 میلیارد یورو است. براساس این قرارداد، پروژه‌های مختلف اقتصادی کشور می توانند با هزینه مالی بسیار مناسب، تسهیلات ارزی بلند مدت دریافت کنند.قرارداد دوم، در نظر گرفتن خط اعتبارى ٣٥ میلیارد دلارى بانک های ایرانی با بانک هاى چین براى سرمایه گذارى در پروژه هاى کشورمان بود.یه تازگی نیز قرارداد یک و نیم میلیون یورویى میان بانک هاى ایرانى از جمله بانک ملى ایران و چند بانک اتریشى و دانمارکى نهایی شد.این قراردادها امتیازات خوبی برای بانک های ایرانی و سرمایه گذاران داخلی ایجاد کرده، به طوری که صاحبان پروژه ها دیگر دغدغه تامین مالی نخواهند داشت.با وجود این قراردادها، سرمایه گذاران می توانند طرح های خود را برای تامین مالی به بانک ملی ایران ارائه کرده و در زمان مشخص، پس از دریافت تاییدیه و مصوبات لازم، از این خطوط اعتباری استفاده کنند.بانک ملی ایران بدون فوت وقت، از همین امروز آماده دریافت طرح های سرمایه گذاران است و امیدوار است با پشتوانه ای از اعتماد و اطمینان که به این بانک وجود دارد، سهم قابل توجهی از این خطوط اعتباری از طریق بانک ملی ایران تخصیص یابد.بانک ملی ایران اطمینان می دهد که در جریان نقل و انتقال وجوه به داخل کشور، هیچ مانعی وجود نخواهد داشت و سرمایه گذاران بدون هیچ نگرانی می توانند از این اعتبارات استفاده کنند.
 • بانک سرمایه گذاری دولتی فرانسه در تأمین مالی پروژه های ایران مشارکت می کند
 • مدیر عامل بانک دولتی بی پی آی فرانسه اعلام کرد که این نهاد در تأمین مالی پروژه‌ها در ایران، مشارکت می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، نیکولا دوفورک، مدیر عامل بانک بی پی آی دیروز (شنبه، یکم مهرماه) اعلام کرد: این بانک دولتی فرانسه در تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های فرانسوی در ایران از سال 2018 میلادی مشارکت می‌کند. به گفته وی، این بانک سالانه 500 میلیون یورو (معادل 598 میلیون دلار) اعتبار سالانه برای پروژه‌های یاد شده ارائه خواهد کرد. این مدیر فرانسوی گفت: به جز موارد غیر مترقبه، ما از آغاز سال 2018 میلادی کنار آنها خواهیم بود؛ ما تنها بانک فرانسوی هستیم که بدون خطر مجازات در آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های باقیمانده، می‌توانیم این کار را انجام دهیم. با توجه به این که بانک بی بی آی اکنون هیچ فعالیتی خارج از فرانسه ندارد، خطر جریمه‌های احتمالی به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا، این بانک را تهدید نمی‌کند. شرکت‌های فرانسوی در زمینه‌هایی همچون صنعت نفت، خودرو، هواپیما، کشتی‌رانی، بخش سلامت، کشاورزی و آب، توافق‌هایی با شرکت‌های ایرانی داشته‌اند.
 • کشته شدن ۳ صلح بان سازمان ملل در مالی
 • هیأت حافظ صلح سازمان ملل در غرب آفریقا امروز اعلام کرد که در اثر انفجار یک بمب دست‌ساز در شمال مالی ۳ صلح‌بان این سازمان کشته و ۵ نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند. به گزارش مشرق، هیأت صلح‌بان سازمان ملل در غرب آفریقا امروز یکشنبه با اشاره به کشته شدن 3 صلح‌بان این سازمان و زخمی شدن 5 نفر دیگر در اثر وقوع انفجاری در شمال مالی، تأکید کرد که این انفجار زمانی رخ داد که نیروهای صلح‌بان در حال همراهی یک کاروان در این منطقه بودند. خبرگزاری رویترز گزارش داد که این کاروان در جاده‌ای بین دو منطقه الانفیس و غاو در شمال مالی بودند که حدود ساعت 7 صبح به وقت محلی یک بمب‌دست ساز در مسیر حرکت آنها منفجر شد. طبق این گزارش 3 صلح‌بان سازمان ملل در این انفجار کشته و 5 نفر دیگر نیز زخمی شدند که البته این آمارها اولیه است. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • تحریم های اقتصادی و مالی علیه اربیل
 • مقامات اطلاعاتی و امنیتی عراق از تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه اقلیم کردستان توسط بغداد، آنکارا و تهران خبر دادند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات اطلاعاتی و امنیت عراق به طور اختصاصی به پایگاه خبری و تحلیلی المدار در لندن گفتند: طی چند روز گذشته طرحی در بغداد، آنکارا و تهران مورد بررسی قرار گرفت که براساس آن، اقلیم کردستان تحت تحریم های شدید مالی و اقتصادی عراق، ترکیه و ایران قرار می گیرد. این تحریم ها در پایان روز 25 سپتامبر یعنی روز برگزاری همه پرسی استقلال به اجراء گذاشته می شود.این مقامات آگاه که در تدوین بندهای طرح مزبور شرکت داشتند، افزودند: این طرح به یک باره تدوین نشده و به تصویب نرسیده بلکه خطوط کلی آن قبلا توسط مسئولان شورای امنیت ملی و مقامات سیاسی ترکیه و ایران اعلام شده است.دریادار علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران مشروعیت معابر و گذرگاه‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران با مناطق اقلیم کردستان عراق را صرفاً بدلیل وجود اقلیم به عنوان بخشی از عراق یکپارچه عنوان کرد و اظهار داشت: توافقات مرزی صرفاً با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود.بن علی ییلدرم نخست وزیر ترکیه نیز سخنانی بدین معنا گفت که آنکارا مجازات های اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک علیه اقلیم کردستان عراق اعمال خواهد کرد.یک مقام آگاه در عراق تاکید کرد: رئیس ستاد مشترک ارتش عراق شنبه به آنکارا رفت. هدف از این سفر بحث و گفت‌وگو درباره تحریم های اقتصادی علیه اقلیم کردستان، همکاری بغداد- آنکارا جهت بستن مرزها و اقدام بغداد برای قطع مناسبات تجاری اقلیم کردستان با سایر استان های عراق عنوان شده است. در اینجا باید به این نکته اشاره شود که ایران نیز دارای ماموریت مشابهی است.وی افزود: اولین هدف...
 • کمک مالی شهرداری رشت به محرومان ادامه یابد
 • سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت گفت: کمک مالی شهرداری رشت به افرادی که زیرپوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند ادامه یابد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سید امیرحسین علوی عصر امروزدر سومین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رشتبا اشاره به مصوبات صورت گرفته در دوره گذشته شورای اسلامی شهر رشت برای کمک به افرادی که خانه‌های نسقی دارند و یا سرپناهی برای زندگی ندارند اظهار داشت: وام بدون بهره و بدون پیش پرداخت به بسیاری از افراد برای رفع مشکلات ملکی پرداخت شد.سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دوره چهارم شورایشهر رشت بحث تقاضای بخشودگی تخلفات ساختمانی وجود داشت گفت: اگر قرار است بحث بخشودگیتخلفات انجام نشود باید با نامه‌نگاری به‌صورت کلی انجام آن منتفی شود.فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه در نظر گرفتن سقف کمک به محرومان در ساخت و ساز بهمحرومان کمک می‌کند بیان داشت: کمک مالی باید به افرادی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند ادامه یابد.احمد رمضانپور نرگسی نیز در این جلسه با اشاره به آغاز ایام محرم و تسلیت این ایام گفت: قانون بحث فردی نیست و کسی نباید تخلف کند و منابع ساخت و ساز باید در مراکز عام‌المنفعه که به عموم خدمات می ‌دهد و نفع آن به تمام جامعه می‌رسد استفاده شود.عضو شورای شهر رشت بابیان اینکه شورای شهر رشت باید در اجرای طرح های عمومی شرکت کند و تنها به ساخت و سازهای فردی اشخاص توجه نشود خاطرنشان کرد: ساخت منازل باید برای افرادی که نیازمند هستند و سرپناهی ندارند انجام شود.حجت جذب نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: نباید لوایحتوسط ارتباط اشخاص با نمایندگان شورای شهر در صحن شورای شهر رشت مطرح شود و مطرح کردن کار شخصی افراد در جلسه شورای شهر درست نیست.فرهاد زاهد رئیس کمیسیونبودجه شورای شهر رشت...
 • حذف رابطه مالی بیمار و پزشک آرمانی است
 • به گزارش حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد نعیم امینی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص اظهارات معاون نظارت سازمان نظام پزشکی مبنی برضرورت حذف رابطه مالی پزشک و بیمار، اظهارداشت: حذف کامل رابطه مالی میان پزشک و بیمار یک مسئله آرمانی است، در تمامی سیستم های پیشرفته پزشک با بیمار رابطه مالی ندارد؛ اما این موضوع منوط به این است که سیستم های بیمه ای به لحاظ شکلی و محتوایی فراگیر باشند. وی با اشاره به اینکه به لحاظ شکلی درحال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه قرار دارند، افزود: به دلیل عدم توانمندی بیمه ها و وجود مشکلات ساختاری در آنها نمی توان ازبیمه ها در این خصوص انتظاری داشت، زیرا راهنماهای بالینی مد نظر در اختیار بیمه ها قرار نداشته و به لحاظ مالی نیز توانمند نیستند؛ بنابراین بسیاری از خدمات را بیمه ها نمی توانند پوشش دهند. امینی فرد تصریح کرد: در هیچ نقطه ای از دنیا بیمه ها همه خدمات را به یکباره تحت پوشش قرار نمی دهد، اما می توان تعدادی از خدمات اساسی و پایه را تحت پوشش بیمه قرار داد، تا بیمه ها نیز بتوانند براساس سیستم ارجاع و اجرای راهنماهای بالینی خدمات درمانی را پوشش دهند؛ همچنین حذف فرانشیز در سیستم بیمه یعنی جلوگیری از پرداخت بیمار به طور کامل، به طور طبیعی منجر به افزایش نیازهای القایی می شود؛ یعنی افزایش بارالقایی درمسیر ضربه به اقتصاد سلامت به وجود می آید. وی با اشاره به اینکه به شکل محتوایی در سیستم بیمه ای برای حذف کامل رابطه مالی میان پزشک و بیمار باید توجه کرد، گفت: بیمه ها باید از توانمندی لازم مالی برخوردار بوده و براساس سیستم ارجاع خرید خدمت کنند، ضمن اینکه عدم حمایت از بخش خصوصی در طرح تحول سلامت به این معنا نیست که این طرح...
 • فزایش احتمال دست داشتن نتانیاهو در فساد مالی
 • یک مقام پلیس رژیم صهیونیستی شامگاه جمعه اعلام کرد که با توجه به شهادت های اخیر علیه فساد مالی بنیامین نتانیاهو، احتمال درخصوص دست داشتن وی در فساد مالی افزایش یافته است. به گزارش پایگاه خبری فلسطین الیوم، «آری هان» از مقام های ارشد پلیس صهیونیستی افزود: پلیس قصد دارد تا از اواسط اکتبر (مهر/ آبان) تحقیق درخصوص فساد مالی بنیامین نتانیاهو را از سربگیرد. براساس این گزارش، تحقیق شامل فسادهای مالی بنیامین نتانیاهو موسوم به پرونده 1000 و پرونده 2000می شود. پلیس از چند ماه گذشته تحقیقات درباره نتانیاهو به جرم فساد مالی را آغاز کرد، اما تاکنون درخواست از مشاور حقوقی دولت برای ارائه لایحه اتهام علیه نتانیاهو را مشخص نکرده است. پلیس اسرائیل در این باره گفته بود که اتهام نتانیاهو مربوط به دو پرونده است،‌ مورد نخست مربوط به دریافت سیگار و مشروبات گران قیمت الکلی است که نتانیاهو و خانواده اش از دو تاجر گرفته اند. پرونده دوم نیز مربوط به توافق نتانیاهو با مالک یدیوت آحارنوت یکی از بزرگ ترین روزنامه های اسرائیلی است که براساس آن این روزنامه متعهد شده است تا مقابل اعمال محدودیت بر فعالیت روزنامه اسرائیل هیوم (اسرائیل امروز)،‌ اخبار بهتری از نتانیاهو را پوشش دهد. روزنامه های صهیونیستی پس از تکمیل تحقیقات پرونده فساد مالی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش بینی کردند که زندان یا خانه نشینی در انتظار او است.
 • شهرداری بی وقفه در صدد برون رفت از شرایط خطرناک مالی است
 • عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، ری و تجریش نسبت به چالش بزرگ عدم تعادل هزینه و درآمد در شهرداری تهران هشدار داد. به گزارش ایسنا، حسن رسولی در تذکر پیش از دستور خود در صحن علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش با بیان اینکه بخش مهمی از اداره پایتخت بر عهده مدیریت شهری است، گفت: با این حال انجام این همه کار مهم به تنهایی و بدون هماهنگی سایر ارکان نظام عملا میسر نیست. وی اظهار کرد: مستحضرید که تهران امروز علاوه بر آلودگی هوا و ترافیک فزاینده و انبوهی از آسیب‌های اجتماعی با چالش بزرگی به نام عدم تعادل هزینه و درآمد مواجه است که باید برای آن چاره اندیشی کرد. رسولی با بیان اینکه مدیریت مالی شهرداری در نیمه اول به گونه ای بود که در شش ماهه دوم سال دچار بحران می‌شویم، گفت: شهرداری بی وقفه در صدد شناسایی راهکارهای برون رفت از شرایط خطرناک مالی کنونی است و در این راه باید از راهنمایی بزرگان نظام استفاده کنیم و تقاضا می‌شود مجددا تقاضای دیدار با مقام معظم رهبری و بهره‌مندی از فرمایشات ایشان را در دستور کار قرار دهید. انتهای پیام
 • کشته شدن مسئول مالی طالبان در ولایت سمنگان
 • به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت داخله افغانستان از کشته شدن مسئول مالی گروه طالبان در ولایت سمنگان خبر داد. وزارت داخله در بیانیه ای اعلام کرد: «ملا رمز الله» مشهور به زبیر، مسئول مالی و یکی از افراد کلیدی طالبان در ولایت سمنگان، درگیری با نیروهای پلیس محلی کشته شده است.این رویداد عصر دیروز هنگامی رخ داده است که گروه طالبان با حمله بر یک مرکز امنیتی پلیس در روستای دایکندی ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان، با نیروهای امنیتی افغانستان درگیر شدند. به گفته وزارت داخله افغانستان، «ملا رمز الله» در طراحی حملات این گروه به ویژه در تهیه و تدارک منابع مالی طالبان در ولایت سمنگان نقش مهمی داشته است. انتهای پیام/
 • امضا قرارداد تامین مالی ایران و اروپا
 • مدیر عامل بانک توسعه صادرات کشور از امضای نخستین قرارداد تامین مالی (فاینانس) بین ایران و اروپا خبرداد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی صالح آبادی در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: این قرارداد به مبلغ یک میلیارد یورو بین 14 بانک ایرانی و "اوبر بانک" اتریش منعقد شده است.وی همچنین با اعلام اینکه اوبر بانک یک بانک منطقه ای در قلب اروپاست، گفت: به موجب این قرارداد، منابع بانک اتریشی برای تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی بخش خصوصی و دولتی دارای مجوزهای لازم تخصیص خواهد یافت.مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران با اعلام اینکه دوره ساخت و بازپرداخت اقساط فاینانس اتریش برای هر پروژه 12 سال است، افزود: این قرارداد نخستین قرارداد تامین مالی بانک های ایران با بانک های اروپایی در دوران پسابرجام است که بعد از قراردادهای منعقده بین بانک های ایران با کره جنوبی و چین در مجموع به مبلغ 35 میلیارد دلار امضا شده است.وی با اعلام اینکه ایران در آینده نزدیک با یک بانک دیگر اتریشی قرارداد تامین مالی امضا خواهد شد، گفت: اسم این بانک پس از نهایی شدن مذاکرات اعلام می شود.صالح آبادی گفت: انعقاد قرارداد بانکی کشورهای اروپایی با ایران به مفهوم جدا کردن راه خود با آمریکا و به نوعی اعلام پایبندی به مسئله برجام است.
 • برکناری مدیر امور مالی واتیکان به جرم جاسوسی
 • واتیکان روز یکشنبه از ‏برکناری مدیر امور مالی خود ‏به جرم جاسوسی خبر داد.‏ به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ واتیکان اعلام ‏کرد لیبرو میلون نخستین مدیر ‏عمومی مالی خود را به جرم ‏آنکه از مسئولان ارشد جاسوسی کرده، ‏برکنار کرده است.این در ‏حالی است که میلون در ژوئن ‏گذشته بدون هیچ گونه توضیحی ‏از سمت خود کناره گیری کرد.‏لیبرو میلون قبلا در گفتگو با ‏روزنامه ایتالیایی ایل کوریه ‏ره دلا سرا گفته بود‏:«‏ من به ‏خواست خودم استعفاء نکردم. ‏من را تهدید کردند که اگر از ‏سمتم کناره گیری نکنم ‏بازداشت خواهم شد.»وی افزود ‏علت کنار گذاشتن نیز، تحقیق ‏درباره فعالیت های غیر ‏قانونی برخی از مسئولان ارشد ‏واتیکان بوده است.‏بعد از اینکه میلون این گونه ‏افشاگری کرد واتیکان این نهاد مذهبی، بلافاصله ‏واکنش نشان داد و اعلام کرد ‏میلون برای تحقیق درباره ‏زندگی خصوصی برخی از اعضای ‏واتیکان به یک شرکت خارجی ‏متوسل شده بود. همین امر ‏باعث شد تا این دولت شهر ‏اعتماد خود را به او به ‏عنوان مدیر کل امور مالی از ‏دست بدهد. هنگامی که وی ‏با مسئولیت هایش مواجه شد و ‏فهمید چه اشتباهی کرده است ‏به طور آزادانه کناره گیری ‏اش از این سمت را پذیرفت. ‏‏
 • توافق مشترک کرباسیان و سیف درباره صورتهای مالی بانکها سند
 • وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در توافقی مشترک درباره صورتهای مالی بانکها، وظایف بانک مرکزی و سازمان حسابرسی را بعد از اختلافات اخیر مشخص کردند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در صورت جلسه مشترک سیف و کرباسیان در خصوص تعیین تکلیف صورتهای مالی وگزارشهای سالیانه بانکها، آمده به منظور حل و فصل مشکلات ایجاد شده در مورد تنظیم صورتهای مالی و گزارش سالیانه بانکها که برگزاری مجامع عمومی را تحت تاثیر قرار داد بررسیهای کارشناسی به عمل آمد که مهمترین نتایج به شرح زیر میباشد.مرجع تدوین اصول حسابداری سازمان حسابرسی بوده اما مرجع نظارتی بانک مرکزی می‌باشد. صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام در دستور کار سازمان حسابرسی قرار خواهد گرفت.بر اساس این توافق مشترک بانکها موظف شده‌اند صورتهای مالی سال 95 خود را بر اساس موارد مطرح شده تنظیم و همراه با گزارش حسابرسی با تاکید بر تنظیم یک صورت مالی و ارائه یک گزارش حسابرسی جهت برگزاری مجمع عمومی اقدام کنند.متن کامل این توافق در ادامه قابل مشاهده میباشد.انتهای پیام/ R1389/P1012122/S7,77,79/CT1
 • هدف واقعی همه پرسی سرپوش گذاشتن بر فساد مالی مسئولان کرد است
 • حیدر العبادی:عراق برای همه عراقی ها باقی خواهد ماند به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل ازشبکه تلویزیونی العراقیه؛حیدر العبادی گفت عراق برای همه عراقی ها باقی خواهد ماند و به علت مواضع خصمانه مسئولان این منطقه (کردستان عراق) علیه همه همسایگان شان و علیه جامعه بین المللی، هیچ پشتیبانی نه از طرف جامعه بین المللی و نه از طرف همسایگان وجود نخواهد داشت. دانلود دانلود تصویرحیدر العبادی نخست وزیر عراق در واکنش به همه پرسی روز دوشنبه در منطقه کردنشین عراق برگزار شود با مردم عراق سخن گفت. وی در این سخنان گفت « سلام به مردم بزرگوار عراق از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آن. در این لحظاتی که فرزندان غیور عراق جان و خون پاک خود را برای دفاع از خاک و وحدت کشور و در روزهای سخت جنگ علیه تروریسم در کف دست گرفته اند و با نزدیک شدن به پیروزی نهایی علیه داعشی ها در غرب الانبار و در الحویجه و در غرب کرکوک و در همه نقاط، عده ای خواهان تجزیه و تکه تکه کردن وحدت عراق و تفرقه بین فرزندان میهن یکپارچه بر اساسی قومیت و نژاد هستند که پیامدهای آنرا به جز خدا کسی نمی داند و در زمانی که مردم و مبارزان برای مقابله با باند جنایتکار داعش متحد شدند با درخواست های تفرقه افکنانه و بازگشت به دوره ظلم و سیطره و دیکتاتوری غافلگیر شده ایم. نیروهای غیور ما تکریت، الانبار و موصل را آزاد کردند و خطر را از اربیل و بغداد و شهرهای شمال دور کردند و این وظیفه ای بود که ادا کردیم و به دفاع از وجب به وجب خاک ارزشمند عراق ادامه خواهیم داد. امروز تاکید می کنیم ما از شهروندان کردمان و از امنیت و رفاه آنها چشم پوشی نخواهیم کرد و ما تشکیل کشوری فرقه ای...
 • طبق قانون لیست مراودات مالی شهرداری در سنوات قبل ارائه شد
 • خبرگزاري آريا - معاون نظارت شوراي شهر تهران با اعلام اينکه پيرو بخشنامه صادر شده توسط شهردار تهران صدور هولوگرام ها ممنوع شده است، گفت: در راستاي ايجاد شفافيت در اين خصوص و جلوگيري از پرداخت نقدي موديان به صورت پشت باجه و تعيين تکليف مراودات في مابين شهرداري و کارگزاري ها، از سرعت عمل شهردار تهران براي صدور اين بخشنامه ممنوعيت سپاسگزارم.به گزارش خبرگزاري آريا، افشين حبيب زاده در تذکر پيش از دستور هشتمين جلسه شورا، با تاکيد بر اينکه صدور هولوگرام ها بخش قابل توجهي از مشکلات شهرداري را در خود جاي داده است، تصريح کرد: نبايد به تعيين تکليف مراودات في مابين شهرداري و کارگزاري ها اکتفا کنيم و درخواست ارائه گزارش کاملي از اين مراودات در سال هاي گذشته را نيز دارم.وي با اعلام اينکه طبق ماده 73 قانون بايد ليستي از اين مراودات تهيه شود، ادامه داد: در اين راستا خواستار تهيه ليست کاملي از املاکي که به شرکت هاي کارگزاري از سوي شهرداري تهران واگذار شده، ليستي از مبلغ چک هاي واگذار شده به شرکت هاي کارگزاري به تفکيک شرکت ها و مبلغ تسويه شده با پيمانکاران شهرداري از سوي شرکت هاي کارگزاري و نحوه و نوع تهاترها نيز هستم.
 • موسسات مالی سپرده مردم را خرید و فروش می کنند
 • شاهرود - عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بی‌اعتمادی به نظام بانکی و سرنوشت نامشخص موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در کنار رانت‌، موجب خرید و فروش سپرده در این موسسات شده است. به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، سیدحسن حسینی شاهرودی، با اشاره به موضوع خرید و فروش سپرده‌های مردم در موسسات مالی غیرمجاز گفت: کمیسیون اقتصادی برای رفع کردن این مشکل مکاتباتی با بانک مرکزی داشته تا معضل عدم مشخص بودن هویت اصلی سرمایه‌گذار و سپرده گذار در این گونه موسسات رفع شود. وی افزود: مردم اعتماد خود را به موسسات مالی از دست داده‌اند و سپرده گذاران برای رسیدن به حداقل سرمایه‌های خود هر کاری را انجام می‌دهند و در این میان نیز عده‌ای با استفاده از این بی اعتمادی و در خلاء قانونی ناشی از ضعف عملکرد بانک مرکزی سپرده‌های مردم را با قیمتی بسیار پایین تر خریداری می کنند و به رقم واقعی نقد می‌کنند. نماینده مردم شاهرود و میامی خاطرنشان کرد: برخی افراد با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و مسیرهای ارتباطی امکان وصول مطالبات را دارند و با سودجویی اموال مردم عادی را به نام خود دریافت می کنند و این مشکل بانک مرکزی است که رویه قانونی مناسب را در این زمینه در پیش نگرفته در حالیکه در برنامه ششم توسعه نیز اختیارات لازم به بانک مرکزی داده شده است. وی تصریح کرد: در گذشته نیز شاهد بودیم افرادی زمانی که یکی از موسساتاقدام به پرداخت سپرده‌های مردم می کرد با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و لابی‌گری، موجودی مردم را به نام خود دریافت می کردند.
 • توافق مشترک کرباسیان و سیف درباره صورتهای مالی بانک ها سند
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ در صورت جلسه مشترک سیف و کرباسیان در خصوص تعیین تکلیف صورتهای مالی وگزارشهای سالیانه بانکها، آمده به منظور حل و فصل مشکلات ایجاد شده در مورد تنظیم صورتهای مالی و گزارش سالیانه بانکها که برگزاری مجامع عمومی را تحت تاثیر قرار داد بررسیهای کارشناسی به عمل آمد که مهمترین نتایج به شرح زیر میباشد. مرجع تدوین اصول حسابداری سازمان حسابرسی بوده اما مرجع نظارتی بانک مرکزی می‌باشد. صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام در دستور کار سازمان حسابرسی قرار خواهد گرفت. بر اساس این توافق مشترک بانکها موظف شده‌اند صورتهای مالی سال 95 خود را بر اساس موارد مطرح شده تنظیم و همراه با گزارش حسابرسی با تاکید بر تنظیم یک صورت مالی و ارائه یک گزارش حسابرسی جهت برگزاری مجمع عمومی اقدام کنند. متن کامل این توافق در ادامه قابل مشاهده است. 401 ولی الله سیف بانک مرکزی صورت مالی مجامع عمومی
 • لغو امتیاز ۱۲ نشریه استان بوشهر به دلیل ناتوانی مالی
 •  رئیس خانه مطبوعات و رسانه استان بوشهر گفت: 12 نشریه مکتوب این استان اعم از هفته‌نامه، دو هفته‌نامه و ماه‌نامه به علت نداشتن توان مالی، لغو امتیاز شدند. مازیار هوشمند در جمع خبرنگاران افزود: در استان بوشهر 80 رسانه مجوز فعالیت داشتند که با لغو امتیاز این نشریه‌ها 16 درصد رسانه‌های مکتوب این استان حذف شده‌اند.وی بیان کرد: با تداوم شرایط نامساعد مالی رسانه‌ها و نشریه‌های استان بوشهر حدود 50 درصد دیگر از نشریه‌های مکتوب این استان بدلیل ناتوانی در ادامه فعالیت در آستانه لغو مجوز قرار دارند.هوشمند گفت: هم اکنون بیش از 70 درصد آگهی‌های دولتی در استان بوشهر سهم وزارت نفت است که براساس آیین‌نامه‌ای که چهار سال پیش ابلاغ شد، رسانه‌های مکتوب استان بوشهر از این آگهی‌ها محروم شدند.رئیس خانه مطبوعات استان بوشهر افزود: براساس قانون مطبوعات توزیع آگهی‌های دولتی در همه ادارات، سازمانها، وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها در سراسر کشور به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده است.هوشمند یادآورشد: این درحالی است که روابط عمومی وزارت نفت از چهارسال پیش با تاسیس اداره‌ای تحت عنوان توزیع آگهی‌ها، تقسیم آگهی‌های دولتی همه شرکت‌ها، سازمان‌ها، ادارات زیرمجموعه این وزارتخانه را به عهده این اداره که زیرمجموعه این روابط عمومی است، گذاشته است.رئیس خانه مطبوعات استان بوشهر ادامه داد: اداره توزیع آگهی‌های وزارت نفت نیز توزیع آگهی‌های مجموعه وزارت نفت را به دفاتر مرکزی نشریات سراسری در تهران محدود و در بخشنامه‌ای همه زیر مجموعه‌های وزارت نفت در استان‌ها را از دادن هر گونه آگهی به نشریات و رسانه‌ها در سراسر کشور منع کرده است.هوشمند یادآورشد: این بخشنامه در درآمد‌زایی و بیکاری نیروهای نشریات و رسانه‌های استان بوشهر که صنعت نفت بیشترین فعالیت را در این استان دارد، تاثیر منفی زیادی داشته و باعث رکود فعالیت و تعطیلی آنها شده است.وی در بخش دیگری از سخنان خود در باره یارانه مطبوعات و رسانه‌ها اظهارکرد: تخصیص یارانه رسانه‌ها توسط وزارت...
 • ماهیت پرونده های مالی زمان بر است/شنیدن معترضان سخت و دردآور است
 • به گزارش ایلنا، احمد توکلی در کانال تلگرامی خود نوشت: امروز بعدازظهر به جمع مالباختگان کاسپین و معترضین به دستگاه قضائی رفتم. هم حرف‌شان را شنیدم و هم از پیگیری این پرونده در دیده‌بان شفافیت و عدالت خبر دادم. شنیدن اعتراض و دادخواهی پیرزن و پیرمردهایی که سرمایه عمر ودارایی‌شان را از دست داده‌اند، سخت و دردآور است. تعجب می‌کنم چرا مسئولین حتی حاضر به شنیدن حرف این مردم نیستند. کنار پیاده‌رو حلقه زدند و برایشان توضیح دادم که الحمدلله دستگاه قضائی شکایت و اعلام جرم دیده‌بان علیه مسئولین بانک مرکزی و وزارت تعاون در ماجرای پرونده ثامن‌الحجج را مورد توجه و پی‌گیری قرار داده است و به‌زودی قرار است سمن اسناد خود از تخلف مسئولین را به دادگاه ارائه کند. گفتم این گام قوه قضائیه را باید به فال نیک گرفت و آن را طلیعه‌ای برای حل مشکل دیگر موسسات مالی از جمله کاسپین دانست. با این حال تاکید کردم ماهیت پرونده‌های مالی زمان‌بر است و در همه‌جای دنیا هم چنین است. لذا شما هم باید همراهی کنید. برخی از حاضرین اعترض کردند این موسسات ورشکسته نشدند و من هم تاکید کردم که حدس من هم چنین است و ضمن اینکه متخلفین در میان مسئولین بانک مرکزی و وزارت تعاون باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، اما نمی‌توان برای جبران خسارت مردم از بانک مرکزی توقع داشت که پول چاپ کنند. باید به روش‌هائی قضائی، اموال و سرمایه و املاک صاحبان این موسسات را کشف و جبران خسارت کنند. همچنین توضیح دادم که برخی می‌گویند ورشکستگی یک نهاد مالی نیز مثل ورشکستگی یک بنگاه تولیدی است و نباید دولت را مقصر دانست. این در حالی است که موسسات مالی و اعتباری با پول مردم، خلق پول می‌کنند. وقتی کفش می‌خریم، این خرید ما به اعتبار وزارت تعاون و وزارت جهاد نیست ولی وقتی پول بانک می‌گذاریم به اعتبار حاکمیت...
 • محرومیت و جریمه سنگین مالی تاوان اشتباهات عجیب پرسپولیس
 • در حالی که مدیران پرسپولیس پس از ماه‌ها تلاش، موفق شدند رقم مربوط به محکومیت در پرونده مانوئل ژوزه را تامین کنند، با یک حکم باورنکردنی دیگر مواجه شده‌اند، به طوری که بابت شکایت باشگاه ترکیه‌ای نه تنها تیم و طارمی محروم شد، بلکه پرسپولیس باید تا یک ماه آینده 4 میلیارد تومان به عنوان غرامت پرداخت کند.  جمعه شب خبر محرومیت چهار ماهه مهدی طارمی منتشر شد. برخی منابع خبری در خصوص این خبر یادآور شدند: «فدراسیون جهانی فوتبال در پی شکایت باشگاه ریزه اسپور ترکیه، مهدی طارمی بهترین گلزن پرسپولیس را در پرونده قطع همکاری با تیم ترکیه‌ای ریزه اسپور، مقصر دانسته و او را چهارماه از فوتبال محروم کرده است. این باشگاه پیش از این چندین بار تهدید کرده بود که با پیگیری این ماجرا‌، حکم سنگینی علیه این بازیکن و باشگاه ایرانی خواهد گرفت. با این حال محرومیت قرمزها در این پرونده تنها به طارمی ختم نمی‌شود و باشگاه پرسپولیس نیز در دو پنجره نقل و انتقالات آتی از خرید بازیکن جدید محروم است. این حکم قطعی است و به این ترتیب پرسپولیس در بازی مقابل الهلال عربستان اجازه استفاده از طارمی را ندارد.»فرصت 30 روزه برای پرداخت جریمهچند ساعت پس از انتشار این خبر‌، صحبت‌های وثوق احمدی مسئول کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال با شبکه خبر ابعاد تازه‌ای از میزان محرومیت پرسپولیس و طارمی را مشخص کرد. احمدی گفت: طبق رای صادر شده از سوی فیفا، مهدی طارمی بعد از ابلاغ (عصر روز جمعه 31 شهریور ماه) از حضور در بازی‌های رسمی برای باشگاهش محروم است. پرسپولیس هم از ۲ پنجره نقل و انتقالاتی محروم شده است. طارمی و پرسپولیس هم متفقا مبلغ ۷۸۹ هزار و پانصد یورو(نزدیک به چهار میلیارد تومان) به عنوان غرامت باشگاه ریزه اسپور محکوم شدند. وی افزود: آرای فیفا به این صورت است که بعد از محکومیت ۳۰ روز زمان...
 • اوضاع مالی هیئت وزنه برداری اصفهان حال و روز خوبی ندارد
 • دبیر هیئت وزنه‌برداری استان اصفهان گفت: اوضاع مالی هیئت وزنه‌برداری استان اصفهان با وجود فعالیت قهرمان المپیک، جهان و آسیا مناسب نیست. مرتضی زغالیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره وضعیت وزنه‌برداران استان اصفهان اظهار داشت: وزنه‌برداران اصفهانی در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند و تمرینات آمادگی خود را به خوبی انجام می‌دهند.وی با اشاره به تشکیل رشته وزنه‌برداری در بخش بانوان گفت: برنامه‌های این هیئت به صورت استعداد‌یابی ادامه خواهد داشت و درحال تشکیل رشته وزنه‌برداری در بخش بانوان هستیم که در ماه جاری فراخوانی برای بانوان علاقه‌مند به رشته وزنه‌برداری به شهرستان‌ها ابلاغ می‌کنیم.دبیر هیئت وزنه‌برداریاستان اصفهان درباره‌ نحوه‌ برگزاری کلاس‌های بانوان بیان کرد: در سطح استان و شهرستان‌ها کلاس‌های بازآموزی، توجیهی و همچنین کلاس‌های داوری و مربیگری درجه 3 را برگزار خواهیم کرد.وی وضعیت مالی این هیئت را نامناسب توصیف کرد و گفت: اوضاع مالی هیئت وزنه‌برداری اصفهان با وجود فعالیت قهرمان المپیک، جهان و آسیا در سطح استان اصفهان مناسب نیست.زغالیان ادامه داد: شرایط مالی کشور به نحوی است که توقع آن‌چنانی نیز نداریم، اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان در حد توان خود به ما کمک می‌کند و هر زمان که برای دریافت بودجه به این ارگان مراجعه کردیم دست خالی برنگشتیم.انتهای پیام / R41346/P1361/S6,51/CT1
 • شفافیت مالی لازمه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است
 • سمنان - رئیس اتاق بازرگانی سمنان، اعتماد سازی را مهمترین اصل سرمایه گذاری دانست و گفت: شفافیت مالی لازمه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است. به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر جمعه ای صبح یکشنبه در مجمع عمومی انتخابات انجمن مدیرانصنایع شهرستان گرمسار، ضمن اشاره به موانع تولید، بیان داشت: قانون مالیات بر ارزش افزوده باید ‌شفاف سازی شود و تا زمانی که ارکان این قانون برای عموم مشخص نباشند، مشکلات عدم اجرای صحیح قانون بر کسب کار و فعالان ‌اقتصادی سایه می اندازد. وی افزود: قانون مالیات ارزش افزوده باید به درستیپیاده ‌سازی شود و مصرف کننده نهایی باید مالیات بر ارزش افزوده را ‌پرداخت کندکه این روند در صورت اصلاح می تواند کمک بسیار خوبی به اقتصاد باشد. رئیس اتاق بازرگانی سمنان با بیان اینکه اجرا و اعمال درست قانون مالیات بر ارزش افزوده باعث می شود ‌تا ورود کالای قاچاق و کالاهای مکشوفه به حداقل برسد، تاکید کرد: این امر درست نقطه یاری رسان به تولید محسوب می شود. جمعه ای در ادامه اجماع فعالان اقتصادی در مسائل و مشکلات را مهم خواند و بیان داشت: صاحبان حرف و کسب کار باید آشنایی کامل به ‌قوانین داشته باشند و با توجه به آگاهی کامل از نمایندگان قوه ‌مقننهمطالبه درستی داشته باشند. وی برآیند قانون بهبود فضای کسب کار را خواسته بخش خصوصی دانست و بیان کرد: تلاش مضاعف نمایندگان بخش خصوصی توانست ‌جایگاه مناسب کنونیبرای پارلمان بخش خصوصی کشور ترسیم کند.
 • قوه قضائیه هر چه سریعتر مسائل مربوط به موسسات مالی را به نتیجه برساند
 • نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه هر چه سریعتر مسائل مربوط به موسسات مالی را به نتیجه برساند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان طی تذکر شفاهی با بیان اینکه قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران اجرایی نشده است، اظهار داشت: علاوه بر این قانون که اجرا نشده قانون بیمه شخص ثالث نیز برای صدور گواهینامه نیاز به کارت پایان خدمت ندارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، اما هنوز اجرا نشده است.وی با بیان اینکه چندین روز از تجمع سپرده گذاران کاسپین در مقابله قوه قضائیه می‌گذرد، گفت: ماده ۳۶ را در خصوص بانک مرکزی تصویب کرده‌ایم، اما مشخص نیست چه سرانجامی پیدا کرده است، همچنین در خصوص موسسات مالی ثامن‌الحجج، البرز، آرمان و پردیسبان وضعیت بدی را برای چندین میلیون خانواده ایرانی ایجاد کرده است.«هنوز پول گندم کشاورزان پرداخت نشده در حالی که ما در اینجا قانون وضع می‌کنیم، اما برای اجرای آن پیگیری نمی‌کنیم که باید چاره‌اندیشی شود.»به گزارش فارس، علی مطهری که در غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از جلسه علنی امروز خانه ملت را به عهده داشت، در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: در خصوص عدم اجرای قوانین باید مجلس پیگیری‌های لازم را انجام دهد.وی با بیان اینکه در خصوص عدم اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران کمیته‌ای از اعضای ستاد کل نیروهای مسلح و دو نفر از نمایندگان نیز در حال پیگیری هستند که جلساتی را نیز برگزار کرده‌اند، گفت: در خصوص موسسات مالی نیز این موضوع به قوه قضائیه ارجاع داده شده است و طبق ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی، قوه قضائیه باید نتیجه را زودتر اعلام کند، ولی متأسفانه در این مواقع مشاهده کرده‌ایم که این ارسال‌های ماده ۲۳۶ با تأخیر در قوه قضائیه رسیدگی شده است که اگر به نتیجه نرسد ما باید راه دیگری را برای رسیدگی به...
 • قوه قضائیه هر چه سریع تر مسائل مربوط به موسسات مالی را به نتیجه برساند
 • به گزارشخبرنگار مجلسگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز در تذکری شفاهی گفت: متاسفانه قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران اجرایی نشده است. وی ادامه داد: قانون بیمه شخص ثالث هم برای صدور گواهینامه نیاز به کارت پایان خدمت ندارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، اما هنوز اجرا نشده است. نماینده مردم شاهین شهر با اشاره به اینکه چندین روز از تجمع سپرده گذاران کاسپین در مقابله قوه قضائیه می‌گذرد، متذکر شد: ماده 236 را درباره بانک مرکزی تصویب کرده‌ایم، اما مشخص نیست چه سرانجامی پیدا کرده است. وی تصریح کرد: همچنین موسسات مالی ثامن‌الحجج، البرز، آرمان و پردیسبان وضعیت و شرایط سختی را برای چندین میلیون خانواده ایرانی ایجاد کرده است. علی مطهری که ریاست جلسه را به عهده داشت در پاسخ به این تذکر اظهار کرد: در باره عدم اجرای قوانین باید مجلس پیگیری‌های لازم را انجام دهد. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد عدم اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران کمیته‌ای از اعضای ستاد کل نیرو‌های مسلح و دو نفر از نمایندگان نیز در حال پیگیری هستند که جلساتی را هم برگزار کرده‌اند. مطهری با بیان اینکه موضوع موسسات مالی هم به قوه قضائیه ارجاع داده شده است، خاطر نشان کرد: طبق ماده 236 آیین‌نامه داخلی، قوه قضائیه باید نتیجه را زودتر اعلام کند، اما متأسفانه در این مواقع مشاهده کرده‌ایم که این ارسال‌های ماده 236 با تأخیر در قوه قضائیه رسیدگی شده که اگر به نتیجه نرسد ما باید راه دیگری را برای رسیدگی به مشکلات موسسات مالی انتخاب کنیم. انتهای پیام/
 • تغییر مالکیت ۹۹۳ میلیون برگه دارایی مالی در بورس تهران
 • سهامداران بورس تهران امروز بیش از 993 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ ارزش این مبادلات بیش از 3هزار و 73 میلیارد ریال بود و در 59 هزار نوبت معاملاتی ثبت شد. همچنین در این روز گروه های خودرو، محصولات فلزی و فلزات اساسی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. امروز نمادهای هلدینگ نفت و گاز پارسیان، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، گل گهر، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی پردیس با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص و افت 209 واحدی این متغیر را رقم زدند. شاخص کل در پایان معاملات امروز به 85هزار و 588 واحد رسید. مخابرات امروز با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر این متغیر شد. شاخص بازار اول در این روز 278 واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم 256 واحد نزولی شد. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای های وب، پگاه آذربایجان غربی، آلومینیوم ایران، فرآورده های نسوز آذر، لبنیات پاک، پارس سرام و تولیدی کاشی تکسرام بود. در مقابل نمادهای گرانیت بهسرام، پاکسان، سیمان بجنورد، سرمایه گذاری مسکن شمال شرق، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران، دارویی لقمان و قند پیرانشهر با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. سرمایه گذاران بورسی امروز برای خرید سهام های وب، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق مشارکت رایان سایپا، سهام چدن سازان، اوراق صکوک فولاد کاوه کیش و سهام سرمایه گذاری خوارزمی بیشتری تقاضای خرید را ثبت کردند. طولانی ترین صف های فروش متعلق به نمادهای اوراق مشارکت ملی نفت ایران، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، سهام پیاذر، اوراق صکوک سایپا، اوراق مشارکت شهرداری تهران و واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر بود. در پایان معاملات امروز پارس خودرو با معامله بلوکی 227 میلیون سهمی بیشترین حجم معاملات...
 • کمک ۲۰ میلیارد ریالی برای آزادی ۵۳ زندانی محکوم مالی در استان یزد
 • یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات امنای ستاد دیه استان یزد گفت: با تامین 20 میلیارد و 224 میلیون ریال از محل کمک های خیری در سه ماهه گذشته، 53 مددجوی محکوم مالی جرائم غیرعمد از زندان های استان آزاد شدند. به گزارش عصر روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل زندان های یزد ، رضا ذوالفعلی نژاد در ادامه افزود: به همت افراد نیکوکار از سال 83 تاکنون یک هزار و 157 زندانی محکوم مالی جرائم غیر عمد آزاد و به آغوش خانواده های خود بازگشتند.مدیرکل زندان های استان بیان کرد: برای آزادی این افراد 295 میلیارد و 252 میلیون ریال توسط ستاد دیه به شکلات پرداخت شده است.ذوالفعلی نژاد یادآور شد: همکاری مردم و خیران در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد استان بسیار موثر است، امیدواریم همچنان شاهد همکاری آنها در ادامه سال 96باشیم .در قالب جشن های گلریزان ماه مبار رمضان در سال جاری افزون بر سه میلیارد ریال توسط خیران استان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کمک شد.سال های گذشته نیز با جمع آوری 120 میلیارد ریال زمینه آزادی 118 زندانی جرائم غیرعمد در استان فراهم شده بود.7536*2047* دریافت کننده*کاظم سبحان زاده*انتشار- عباسقلی اشکورجیری
 • حذف کامل رابطه مالی پزشک و بیمار ممکن نیست/ناتوانی بیمه ها
 • عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه حذف کامل رابطه مالی میان پزشک و بیمار امکان پذیر نیست، گفت: بیمه ها از توانمندی لازم برای ارائه همه خدمات درمانی به بیماران برخوردار نیستند. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد نعیم امینی فرد در خصوص اظهارات معاون نظارت سازمان نظام پزشکی مبنی برضرورت حذف رابطه مالی پزشک و بیمار، اظهارداشت: حذف کامل رابطه مالی میان پزشک و بیمار یک مسئله آرمانی است، در تمامی سیستم های پیشرفته پزشک با بیمار رابطه مالی ندارد؛ اما این موضوع منوط به این است که سیستم های بیمه ای به لحاظ شکلی و محتوایی فراگیر باشند. وی با اشاره به اینکه به لحاظ شکلی درحال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه قرار دارند، افزود: اما به دلیل عدم توانمندی بیمه ها و وجود مشکلات ساختاری در آنها نمی توان ازبیمه ها در این خصوص انتظاری داشت، زیرا راهنماهای بالینی مد نظر در اختیار بیمه ها قرار نداشته و به لحاظ مالی نیز توانمند نیستند؛ بنابراین بسیاری از خدمات را بیمه ها نمی توانند پوشش دهند. امینی فرد تصریح کرد: در هیچ نقطه ای از دنیا بیمه ها همه خدمات را به یکباره تحت پوشش قرار نمی دهد، اما می توان تعدادی از خدمات اساسی و پایه را تحت پوشش بیمه قرار داد، تا بیمه ها نیز بتوانند براساس سیستم ارجاع و اجرای راهنماهای بالینی خدمات درمانی را پوشش دهند؛ همچنین حذف فرانشیز درسیستم بیمه یعنی جلوگیری از پرداخت بیمار به طور کامل، به طور طبیعی منجر به افزایش نیازهای القایی می شود؛ یعنی افزایش بارالقایی درمسیر ضربه به اقتصاد سلامت به وجود می آید. وی با اشاره به اینکه به شکل محتوایی در سیستم بیمه ای برای حذف کامل رابطه مالی میان پزشک و بیمار باید توجه کرد، گفت: بیمه ها باید از توانمندی لازم مالی برخوردار بوده و براساس...