خبرگزاري آريا - رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي با بيان اينکه مواضع کشورهاي اروپايي در قبال برجام تاکنون صحيح و روشن بوده، گفت: اروپا براي استقلال بيشتر خود بايد موانعي همچون مسائل بانکي و بيمه‌اي بر سر راه توافق وين را بردارد.
به گزارش گروه سياست خارجي خبرگزاري فارس، نشست بررسي چشم انداز راهبردي روابط ايران و فرانسه روز گذشته (دوشنبه) با حضور سيدکمال خرازي رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي و اوبر ودرين وزير خارجه اسبق فرانسه برگزار شد.


در ابتداي اين نشست، وزير خارجه اسبق فرانسه با اشاره به اهميت موضوع توافق هسته‌اي ايران و 1+5 اظهار داشت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فصل جديدي در روابط ايران با جهان به ويژه اروپاست، با اين حال آمريکايي‌ها مي‌خواهند اين توافق را زير سؤال ببرند، اما تلاش‌هاي آنها بيهوده است.
به گزارش شوراي راهبردي روابط خارجي، ودرين تاکيد کرد که در حال حاضر مشکل اصلي در آمريکا اين است که جريان‌هاي زيادي در اين کشور وجود دارند که مي‌خواهند مانع تقويت و اجراي برجام شوند و اين تلاش‌ها هنوز هم ادامه دارد، همچنان که امروز ترامپ رئيس جمهور اين کشور که کاملا هم غيرقابل پيش بيني است، مخالف اصلي اين توافق محسوب مي‌شود.
وزير خارجه اسبق فرانسه با اشاره به گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مبني بر پايبندي ايران به تعهداتش خاطرنشان کرد: امروز ما در يک لحظه استراتژيک قرار داريم و از همين رو به نفع همه است که اين توافق اجرايي شود. در اوضاع حساسي به سر مي‌بريم و اميدواريم در آينده نزديک امضا کنندگان برجام بتوانند مانع شوند که آمريکا روند منفي در اين توافق ايجاد کند. امضا کنندگان بايد بنشينند و ببينند که چطور مي‌شود همه کشورها توافق را اجرايي کنند.
ديپلمات سابق فرانسوي به نگاه اين کشور در خصوص نقش ايران در منطقه اشاره کرد و گفت: براي ما جالب است و نگاه مي‌کنيم که ايران چگونه در منطقه موضع مي‌گيرد. براي مثال در مورد يمن، سوريه و عراق همچنين سناريوهاي آينده افغانستان، سياست ترکيه و روسيه. بنابراين بسيار خوب است که مذاکرات در سطح عالي بين مقامات ايران و فرانسه در خصوص مسائل مختلف صورت گيرد.
سيدکمال خرازي رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي هم با اشاره به آزمايش بزرگي که امروز دنيا در مقابل آمريکا پيش رو دارد، اظهار داشت: بايد ديد چگونه کشورهاي اروپايي اقتدار خود را در مقابل آمريکا نشان مي‌دهند و اين يک آزمايش بزرگ است، اما مواضع کشورهاي اروپايي در قبال برجام تاکنون صحيح و روشن بوده است و اروپا براي استقلال بيشتر خود بايد موانع بر سر برجام را بردارد.
وي افزود: امروز مهم است که کشورهاي اروپايي از برجام حمايت کنند و موانعي همچون مسائل بانکي، بيمه‌اي و ساير موارد سر راه برجام را بردارند و اميدواريم اين روند به استقلال اروپا در مقابل سياست‌هاي آمريکا منجر شود.
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي با اشاره به کمک ايران به حکومت‌هاي مستقل منطقه از جمله سوريه در مقابل تروريسم خاطرنشان کرد: ايران نشان داده اهل مذاکره است و آمادگي دارد در راستاي ثبات در منطقه، تلاش جدي داشته باشد.
وي ادامه داد: ايران در عمل با حمايت از دولت‌هاي مستقر در سوريه و عراق، نقش ثبات‌آفرين خود را نشان داده است.
خرازي افزود: اقدامات ايران نشان مي‌دهد برخلاف اتهام‌زني آمريکا و برخي کشورهاي منطقه، جمهوري اسلامي ايران نيروي ثبات‌ آفرين است.
وي در خصوص تعامل کشورهاي اروپايي با ايران نيز افزود: کشورهاي اروپايي اين روزها مشاهده مي‌کنند که ايران چه نقشي در منطقه دارد و ديگران چه رفتارهايي دارند؛ بنابراين بايد بر اين اساس، سياست‌هاي خود را تنظيم کنند.
طرف‌هاي برجام، مستقل از آمريکا بين خودشان هماهنگ هستند
ودرين وزير خارجه اسبق فرانسه درباره زمزمه‌هاي خروج آمريکا از برجام و اقدامات کشورهاي اروپايي در اين زمينه گفت: کشورهاي امضاءکننده برجام در زمان مذاکرات، گفت‌وگوها را حول محور تمام نکات قرار دادند، بر خلاف آمريکا که در آن زمان رئيس جمهور آمريکا تنها بود و البته سياست خوبي را در مقابل کنگره که اکثريت آنها مخالف توافق هسته‌اي بودند، نشان داد.
وي افزود: هر چند در فرانسه و برخي کشورهاي اروپايي برخي رسانه‌ها موافق خط آمريکا بودند، اما سياست‌هاي اصلي اين کشورها موافقت با برجام بود و هم اکنون هم بعد از برجام، کشورهاي امضاءکننده غير از آمريکا منسجم هستند و در اين زمينه با هم هماهنگ خواهند بود.
ودرين گفت: در کشورهاي اروپايي برخلاف آمريکا اختلافي دراين باره نه در سطح دولت‌ها، نه در مجالس ملي و نه در سطح افکار عمومي وجود نداشت، البته برخي رسانه‌ها موافق خط آمريکا بودند و مي‌گفتند نمي‌شود به ايران اعتماد کرد، هر چند اينها در اقليت بودند.
وزير خارجه اسبق فرانسه خاطرنشان کرد: در زمان مذاکرات و بعد از آن امضا کنندگان برجام مستقل از آمريکا بين خودشان هماهنگ و منسجم هستند.
سناريوهاي متعدد برجامي
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي هم درباره اظهارات اخير رئيس سازمان انرژي اتمي مبني بر اينکه ايران با فرض احتمال خروج آمريکا از برجام با اروپايي‌ها اين توافق را اجرا مي‌کند، گفت: اين بستگي دارد به اينکه بقيه امضا کنندگان برجام چه مواضعي داشته‌ باشند. اگر اروپايي‌ها بر سر مواضع خود بايستند و از برجام حمايت کنند، يک سناريو هست و اگر دست از حمايت بردارند سناريوي ديگري است.
خرازي تصريح کرد: بايد براي هر سناريو آمادگي داشته باشيم و دستگاه‌هاي مربوط هم به سناريوهاي مربوط فکر کرد که چگونه‌ عکس‌العمل نشان دهند؛ بنابراين مواضعي که دوستان مي‌گيرند در چنين قالبي قابل تفسير است
دوره مهم در روابط فرانسه با ايران
وزير خارجه اسبق فرانسه هم با بيان اينکه آمريکايي‌ها منتظر هستند ايران توافق را ترک کند، گفت: آمريکايي‌ها به دنبال بهانه و خواهان بازگشت به سياست‌هاي قبل از برجام خود هستند.
اوبر ودرين درباره چشم‌انداز روابط ايران و فرانسه نيز اظهار داشت: روابط ايران و فرانسه روابطي قديمي است، البته لحظات دشواري هم در اين مسير وجود داشته، اما ما امروز اميدوار به چشم‌انداز مثبت هستيم.
وزير خارجه اسبق فرانسه درباره سياست فرانسه در قبال برجام نيز گفت: فرانسه در قبال سياست آمريکا تنها نيست. فرانسه مي‌تواند به ارائه پاسخ منسجم اروپا و ساير امضا کنندگان برجام به آمريکا نقش تعيين‌کننده‌اي ايفا کند، در عين حال سطح روابط بين ايران و فرانسه خوب نيست و دو طرف مي‌توانند روابط استراتژيک داشته باشند.
وي تاکيد کرد: فرانسه عضو دائم شوراي امنيت است و مسائل زيادي وجود دارد که مي‌تواند نقشي در مسائل داشته باشد و متن‌‌هايي را (در شوراي امنيت) پيشنهاد کند.
ودرين با بيان اينکه روابط استراتژيک بين دو کشور فقط بحث حرف و خطابه نيست، اضافه کرد: دوره مهمي در حيات روابط دوجانبه ايران و فرانسه ايجاد شده است، البته از نظر نتايج اقتصادي برجام، نتايج کافي نيست.
وزير خارجه اسبق فرانسه از اوباما بابت پيوستن به اين توافق تمجيد کرد، چرا که قبل از انتخابات رياست جمهوري آمريکا هم در اين کشور اکثريت کنگره مخالف توافق بودند و نمي‌خواستند برجام را تصويب کنند.
وي خاطرنشان کرد: علاوه بر اين مي‌دانيم که نتانياهو مخالف اين توافق بود و مي‌خواست تحريم‌ها دوباره اعمال شود. او هنوز هم در حزب جمهوريخواه نفوذ دارد. شرايط دشوار است و حضور ترامپ هم وضعيت را بدتر کرده است.
ودرين با اشاره به تعليق برخي از تحريم‌ها و اعمال دوباره آنها از سوي دولت جديد آمريکا بيان داشت: ايران هم از يکجانبه‌گرايي حقوقي آمريکا انتقاد مي‌کند که اين موضوع، بحثي قديمي است.
ودرين اضافه کرد: ما به لحظه‌اي رسيده‌ايم که چين و اروپايي‌ها با يکجانبه‌گرايي آمريکا مخالف هستند، زيرا ما به دنبال روابط اقتصادي خوب هستيم؛ در عين حال نبايد فراموش کرد که آمريکا شرايط و موقعيت گذشته را ندارد.
وزير خارجه اسبق فرانسه ادامه داد: من در دهه 90 اصطلاح قدرت برتر را مطرح کردم، اين تحليل نبود، بلکه مشاهده شرايط سال‌هاي 90 بود که آمريکا بزرگ‌ترين قدرت اقتصادي است، ولي امروز دنيا تغيير کرده است. وي اضافه کرد: آمريکا با سوءاستفاده از تحريم‌ها به دنبال حفظ محدوديت‌ها عليه ايران است.
ودرين تصريح کرد: در عين حال من فکر مي‌کنم نياز است نظام بانکي ايران مدرن شود و اين موضوع مستقل از موضوع تحريم‌ها است.
وزير خارجه اسبق فرانسه درباره سياست فرانسه در قبال رژيم صهيونيستي و فلسطين، همچنين محدودسازي برنامه هسته‌اي اين رژيم نيز اظهار داشت: فرانسه تنها کشور اروپايي است که نسبت به دولت فلسطين متعهد بوده و آخرين کشوري است که بايد از آن انتقاد کنيد.
وي افزود: البته اگر نخواهيم به تاريخ برگرديم و دوره مارشال دوگل را مدنظر قرار دهيم، ژيسکاردستن اولين کسي بود که از اروپايي‌ها تحت عنوان اعلاميه ونيز خواستار تشکيل دولت مستقل براي فلسطيني‌ها شد و اين در حالي است که در آمريکا مشکلات زيادي در اين باره وجود داشت و شاهد حملات بي‌رحمانه‌اي از طرف اسرائيل بوديم.
ودرين افزود: فرانسه به سياست خود و دفاع از ايده دولت فلسطيني ادامه مي‌دهد؛ اين امر با مخالفت بسياري از اروپايي‌ها روبرو شده است که خواهان ريسک نيستند. با وجود اينکه سياست‌هاي اسراييل و حزب ليکود را دوست ندارند در عين حال مايل نيستند با آن درگير شوند و مشکل کماکان باقي است.
اين ديپلمات پيشين فرانسوي تاکيد کرد که چند ماه قبل از انتخاب رئيس جمهور جديد فرانسه، لوران فابيوس، وزير خارجه پيشين فرانسه سعي کرد فرآيند صلح را از سر بگيرد، اما اين تلاش‌ها کافي نيست.
وزير خارجه اسبق فرانسه درباره محدودسازي برنامه هسته‌اي رژيم صهيونيستي نيز گفت: فرانسه تنها کشور غربي است که موضع متفاوتي در قبال مسائل مختلف دارد؛ البته نه آنقدر که شما مي‌خواهيد. فرانسه به تنهايي مي‌خواهد عدالت را در دنيا اجرا کند، اما جهان واقعياتي هم دارد؛ هر چند ما بعضا سياست يک بام و دو هوا را مشاهده مي‌کنيم.
وي افزود: شما مي‌توانيد به يک کشور کوچک و شکننده ايراد بگيريد، اما چرا به کشورهاي ديگر انتقاد نمي‌کنيد. در هر صورت فرانسه از ديرباز سياست خاص خود را داشته و دو رو نبوده است؛ ضمن اينکه در فرانسه مباحث داخلي وجود دارد، مبني بر اينکه بايد موضع مستقلي داشته باشد و منافع فرانسه به چه نحو تامين شود.
ودرين درباره وضعيت آينده روابط بين‌الملل نيز اظهار داشت اگر بخواهيم واقعيت را بگوييم، جهان چندقطبي نيست، ولي اگر اين امر به عنوان هدف باشد چرا که نه؟ ما در وضعيت ميانه قرار داريم، برخي مي‌گويند آمريکا همانند سابق نيست و قطبي هم وجود ندارد، به طوري که فردي به نام هاس در آمريکا از دنياي بدون قطب سخن مي‌گويد و فابيوس هم از اين تعبير استفاده مي‌کند. نبايد فراموش کرد که ما دنياي چندجانبه‌اي داريم، البته مفاهيم ساده نيستند. ما در دنياي به هم ريخته‌اي به سر مي‌بريم؛ در واقع شرايط آرام نيست.
وزير خارجه اسبق فرانسه يادآور شد: در شرايط حساس فعلي، توافق برجام موضوع بسيار مهمي است که با اختلاف‌هاي نظري بسيار زياد و شرايط بسيار پيچيده‌اي حاصل شد و اين خيلي با ارزش است و بايد به هر قيمتي شده رهيافت وسيع‌تري داشته باشيم و اين توافق را حفظ کنيم.
ودرين درباره مناسبات اقتصادي ايران و فرانسه اظهار داشت: اينکه هر لحظه بگويم ما در قبال روابط منافع کافي نداشته‌ايم، در تعاملات اقتصادي نبايد اينگونه استدلال کرد. در حال حاضر ايراني‌ها مي‌توانند ايرباس بخرند، البته اين خريدها مخالفاني هم دارد، اما بايد از دو طرف به مساله نگاه کرد. وقتي توتال به ايران مي‌آيد، شجاعت به خرج مي‌دهد. بايد شرايط آمريکا را هم در نظر گرفت. البته روشن است که متقابلا دو کشور از قرارداد نفتي منتفع مي‌شوند.
وزير خارجه اسبق فرانسه در همين راستا افزود: ايران کشوري است که محکم از منافع خود دفاع مي‌کند و من مثالي نمي‌شناسم که ايران به طرف خود کادو داده باشد، اما در مذاکرات اقتصادي شما بايد توسعه روابط را مدنظر قرار دهيد، به طوري که آمريکا نتواند اين روابط را از بين ببرد و در عين حال توسعه کشور خود را مدنظر داشته باشيد.
وي درخصوص موضع فرانسه در قبال آزمايش موشکي ايران و پرتاب موشک ماهواره بر سيمرغ اظهارداشت: من وارد جزئيات نمي شوم، اما در سياست بايد همه چيزها را در نظر گرفت.
اين ديپلمات پيشين فرانسوي بيان کرد: بايد شرايط را در نظر گرفت که واشنگتن مي‌تواند از اين اقدامات سوءاستفاده کند؛ در حالي که اين فعاليت‌ها قانوني هستند، آنها بهانه‌هايي مطرح مي‌کنند. در واقع اينها بستگي دارد که ما در تهران چه ايده‌اي داشته باشيم و نسبت به توازن قوا در واشنگتن چه نظري داريم.
ودرين در پايان يادآور شد: وضعيت دنيا پيچيده است و هر کشوري از منافع خود دفاع مي‌کند، اما بايد به شکل هوشمندانه‌اي اين کار را انجام دهد.
ضرورت تجديدنظر در ساختار سازمان ملل
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي نيز با اشاره به بهم‌ريختگي موجود در نظم جهان کنوني عنوان کرد: نظم گذشته وجود ندارد، آمريکا برخلاف منشور سازمان ملل با توسل به زور مي‌خواهد موقعيت خود را به عنوان ابرقدرت تثبيت کند و سازمان ملل به يک ارگان بي‌خاصيت تبديل شده است.
خرازي ادامه داد: اساس سازمان ملل به ويژه در دوران دبيرکل سابق با گرفتن پول از کشورهايي مانند عربستان براي سرپوش گذاشتن بر جنايات اين کشور زير سئوال رفته است.
وي با اشاره به برخي از کشورها که بدون توجه به چارچوب‌هاي سارمان ملل به راحتي به ديگر کشورها حمله مي‌کنند، گفت: اساسنامه سازمان ملل نياز به تجديد نظر دارد و اين سازمان بايد برقرار کننده امنيت باشد.
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در خصوص روابط اقتصادي ايران و فرانسه نيز اظهار داشت: در روابط تجاري، هر کشوري منافع خود را در نظر مي‌گيرد و ايران همواره مذاکره‌کنندگاني سرسخت داشته است که از منافع کشور دفاع کرده‌اند. همچنين در ايران سيستم‌هاي نظارتي وجود دارد که در کمتر کشوري ديده مي‌شود و اين سيستم‌هاي نظارتي هميشه مذاکرات را زير نظر داشته‌اند.
خرازي با اشاره به مواضع فرانسه در خصوص آزمايش ماهواره بر سيمرغ از سوي ايران تاکيد کرد: ماهواره‌بر سيمرغ قابليت حمل کلاهک هسته‌اي نداشت و براي مردم ايران جاي سؤال است که فرانسه چرا بيانيه‌اي را در اين خصوص امضا کرد که حرف‌هاي آمريکا در اين بيانيه زده مي‌شد، زيرا اين آزمايش مغايرتي با قطعنامه 2231 نداشت.
وي همچنين از ميزباني فرانسه از گروهک تروريستي منافقين انتقاد کرد و گفت: ميزباني فرانسه از يک گروهک تروريستي که 13 هزار ايراني را به قتل رسانده، توجيه‌پذير نيست.
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در پايان گفت: ايران يک کشور با ثبات و با نفوذ در منطقه است و اين به نفع فرانسه است که روابط بهتري با ايران داشته باشد.
انتهاي پيام/

کلیدواژه: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی | وزیر خارجه اسبق فرانسه درباره | وزیر خارجه اسبق فرانسه | امضا کنندگان برجام | کشورهای اروپایی | ایران و فرانسه | فرانسه در قبال | نیز اظهار داشت | اروپایی ها | روابط ایران | تحریم ها | سازمان ملل | هسته ای | عین حال | نشان داد

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۱۲۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • اتهامات بی پایه و اساس ترامپ علیه ایران در شان سازمان ملل و رییس جمهور یک کشور نبود/برجام غیرقابل مذاکره است/نسبت به برجام قاطع خواهیم بود و در انتخاب گزینه ها مشکلی نداریم/اگر برجام هم نباشد توسعه و پیشرفت اقتصادی را ادامه خواهیم داد
 • خبرگزاری میزان- رییس جمهوری اسلامی ایران در پایان یک سفر کاری فشرده و پس از شرکت و سخنرانی در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، عصر پنجشنبه به تهران بازگشت. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال معاون اول رییس جمهور و مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل قرار گرفت. رییس جمهور در گفت: وگویی کوتاه با خبرنگاران، هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را متفاوت از اجلاس‌های سال‌های گذشته این مجمع دانست و گفت: نشست مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی است که صدای مردم ایران به گوش جهانیان برسد. روحانی با بیان تفاوت اجلاس امسال با سال‌های گذشته، گفت: در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل، از میان بیش از ۱۹۰ کشور شرکت کننده، فقط دو نفر بودند که سخنانشان نقطه مقابل بقیه اعضا بود. رییس جمهوری افزود: در تاریخ آمریکا و سازمان ملل کمتر اتفاق افتاده که در آن رییس جمهور آمریکا در مورد چند موضوع مهم موضعگیری کند و بعد از آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی مشابه همان سخنان را تکرار نماید، اما هیچکس آن سخنان را تایید نکند. روحانی با اشاره به مخالفت‌های صریح سران کشور‌ها و نمایندگان رسانه‌های همگانی با این اظهارات رییس جمهور آمریکا گفت: ترامپ خطا‌های بزرگ و اتهامات بسیار بی پایه و اساسی مطرح کرد که نه در شان سازمان ملل بود و نه در شان فردی که رییس جمهور یک کشور است. رییس جمهور گفت: به تعبیر برخی از رسانه‌های آمریکایی، آقای ترامپ حرف ناصحیح را در مکان اشتباه و با مخاطبان اشتباه، مطرح کرد. روحانی با بیان اینکه ترامپ علیه برجام حرف زد در حالی که همه در سازمان ملل به نفع برجام سخن گفتند، اظهارداشت: می‌گفت: برجام توافق خوبی نیست، ولی دیگران گفتند که توافق خوبی است که...
 • با اعلام مواضع صریح رئیس جمهور در سازمان ملل برجام جای مذاکره ندارد
 • امام جمعه شهر کرد گفت: رئیس‌جمهور ایران با مواضع صریح در سازمان ملل اعلام کرد که دیگر برجام جای مذاکره ندارد و این موضعی عقلانی و اساسی برای کشور است. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین «محمدعلی نکونام» امروز 31 شهریورماه در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد، با اشاره به این‌که خداوند افرادی را که رابطه پنهانی با کفار دارند به شدت سرزنش می‌کند، اظهار کرد: باید از کفار و فرهنگ آنان بیزاری جست. نکونام تصریح کرد: اگر در کسانی که راه کفر را در پیش گرفتند، زمینه ایمان آوردن مشاهده می‌شود باید آنان را به مسیر خداپرستی دعوت کرد اما در صورتی که در برابر دین و توحید ایستادند از آن‌ها باید فاصله گرفت. وی با اشاره به سخنان ترامپ در سازمان ملل علیه ایران، تصریح کرد: شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل، شعار عقیدتی ماست و تا زمانی که سلطه‌گری‌های آمریکا ادامه داشته باشد مردم شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند و یک شعار استراتژیک است که از فرهنگ دینی و باور اعتقادی مردم ایران نشأت می‌گیرد. امام جمعه شهرکرد با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص این‌که جامعه اسلامی باید روی پای خود بایستد و دل به بیگانه نبندد، ادامه داد: آمریکا دو سال با موضوع برجام مردم ایران را فریب داد و این از همان ابتدا برای مردم ایران مشخص بود اما برخی فکر می‌کردند شاید آمریکا از مواضع خویش پائین آید. وی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور ایران با مواضع صریح در سازمان ملل اعلام کرده است که دیگر برجام جای مذاکره ندارد و این موضعی عقلانی و اساسی برای کشور است. نکونام کشتار مردم میانمار را نسل‌کشی مسلمانان دانست و گفت: مدعیان حقوق بشر در مقابل چنین جنایاتی سکوت مرگبار دارند اما ملت ایران در دفاع از این مظلومیت به حمایت برخاسته است. نماینده ولی فقیه در چهار محال و بختیاری با اشاره...
 • ظریف:سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال برجام نشان می دهد مذاکره با آمریکا بی فایده است
 • وزرای امور خارجه ایران و ژاپن در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا، در این دیدار ابعاد مختلف روابط دو جانبه، به ویژه همکاری های بانکی، سرمایه گذاری، انرژی، علمی و دانشگاهی و مسائل منطقه ای و بین المللی به ویژه برجام مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف با اشاره به بحران شبه جزیره کره اظهار داشت: ما هرگونه تولید، آزمایش و توسعه سلاح هسته ای را مردود می دانیم.‌ درایت ژاپن و دیگر کشورهای منطقه و جهان می تواند از یک بحران بزرگ جلوگیری کند. وی افزود: سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال برجام این پیام را به جهان می دهد که مذاکره با آمریکا بی فایده است. وزیر امور خارجه کشورمان وضعیت میانمار را یادآور شد و خواستار کمک ژاپن به عنوان کشور مهم منطقه برای بهبود وضعیت مسلمانان این کشور شد. وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار گفت: ایران کشوری مهم و ریشه دار در جهان است. ژاپن از برجام حمایت می کند و به همه کشورها اهمیت آن را گوشزد کرده است. وی همچنین ضمن مخالفت با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت برای ژاپن اتحاد و یکپارچگی عراق اهمیت دارد. مسایل حوزه خلیج فارس و بحران یمن و دیپلماسی منطقه ای ژاپن در این حوزه از دیگر محورهای تبادل نظر این دو مقام بود. انتهای پیام
 • اتهامات بی پایه و اساس ترامپ در شأن سازمان ملل و رییس جمهور یک کشور نبود/برجام غیرقابل مذاکره است
 • رییس جمهور ایران در پایان یک سفر کاری فشرده و پس از شرکت و سخنرانی در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، عصر پنجشنبه به تهران بازگشت. به گزارش مشرق، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال معاون اول رییس جمهور و مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل قرار گرفت. رییس جمهور در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران، هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را متفاوت از اجلاس های سال های گذشته این مجمع دانست و گفت: نشست مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی است که صدای مردم ایران به گوش جهانیان برسد. روحانی با بیان تفاوت اجلاس امسال با سالهای گذشته، گفت: در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل، از میان بیش از 190 کشور شرکت کننده ، فقط دو نفر بودند که سخنانشان نقطه مقابل بقیه اعضا بود. رییس جمهور افزود: در تاریخ آمریکا و سازمان ملل کمتر اتفاق افتاده که در آن رییس جمهور آمریکا در مورد چند موضوع مهم موضعگیری کند و بعد از آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی مشابه همان سخنان را تکرار نماید اما هیچکس آن سخنان را تایید نکند. روحانی با اشاره به مخالفت های صریح سران کشورها و نمایندگان رسانه های همگانی با این اظهارات رییس جمهور آمریکا گفت: ترامپ خطاهای بزرگ و اتهامات بسیار بی پایه و اساسی مطرح کرد که نه در شان سازمان ملل بود و نه در شان فردی که رییس جمهور یک کشور است. رییس جمهور گفت: به تعبیر برخی از رسانه های آمریکایی، آقای ترامپ حرف ناصحیح را در مکان اشتباه و با مخاطبان اشتباه، مطرح کرد. روحانی با بیان اینکه ترامپ علیه برجام حرف زد در حالی که همه در سازمان ملل به نفع برجام سخن گفتند، اظهار داشت: می گفت برجام توافق خوبی نیست ولی دیگران گفتند که توافق...
 • دو مذاکره کننده هسته ای آمریکا:دولت از حماقت های خطرناکش دست بردارد و به توافق پایبند بماند
 • دو عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در یادداشتی رویکرد رئیس جمهور کشورشان در قبال برجام برای نابود کردن این توافق را احمقانه و خطرناک توصیف کردند که نتیجه‌ای جز انزوای آمریکا و بی اعتبار شدن این کشور به همراه ندارد. به گزارش ایسنا، ویلیام برنز و جیک سولیوان، دو مذاکره کننده پیشین آمریکا در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز به بررسی رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پرداختند که گفته است از این توافق خوشش نمی‌آید و مایل است از آن خارج شود. برنز و سولیوان در یادداشت مشترک خود با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا درخصوص سیاست‌های ایران در منطقه خاورمیانه نوشتند: در یک دنیای ایده‌آل، ما دانش چرخه سوخت هسته‌ای ایران را حذف می‌کردیم، زرادخانه موشکی این کشور را از بین می‌بردیم، استفاده ایران از نیروهای نیابتی در منطقه را متوقف می‌کردیم و در مجموع این کشور را به یک قدرت منطقه‌ای مهارپذیرتر تبدیل می‌کردیم، اما ما در جهانی ایده‌آل زندگی نمی‌کنیم. دیپلماسی نیازمند سازش‌های دشوار است و توافق هسته‌ای به بهترین گزینه‌های ممکن دست پیدا کرد. دیپلماسی مانع از جنگی دیگر در خاورمیانه شد و یک بحران مشابه را که اکنون با کره شمالی با آن مواجهیم، رفع کرد. با این حال، پس از دو سال تایید مکرر پایبندی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی‌مان، سیاست خارجی آمریکا بر سر یک دو راهی برای اتخاذ تصمیمی مهم و ضروری قرار دارد. این دو مقام سابق آمریکا در ادامه با طرح ادعایی دیگر علیه ایران تصریح کردند: راه هوشمندانه این است که اتحاد میان قدرت‌های جهان و گذاشتن بار اثبات پایبندی بر دوش ایران حفظ شود. این به معنی همکاری با شرکا برای اجرای مستمر توافق، تقویت تحریم های غیرهسته‌ای ایران که حمایت از تروریسم و برنامه موشکی را هدف قرار می‌دهد، همکاری...
 • نقوی حسینی:آنچه که ترامپ از تریبون سازمان ملل بیان کرد نشان از عصبانیت اوست/جمشیدی:اختلاف نظر در مورد کارکرد برجام در میان سیاست مداران آمریکا وجود دارد
 • به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیدحسین نقوی‌حسینیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،جمشيدی کارشناس روابط بین الملل ورضاخواه پژوهشگر ايرانی در آمريكابا حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی سياست‌های آمريكا در قبال برجامپرداختند. نقوي حسينی با بیان اینکه آنچه كه ترامپ از تريبون سازمان ملل بيان كرد نشان از عصبانيت او است، اظهار داشت: صحبت‌های او مخالف با شعار انتخاباتی‌اش مبنی بر اولويت آمريكا بودو مديران آمريكايی و اروپايی منتقد سخنرانی ترامپ بودند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عصبانيت آنها ناشی از موفقيت ايران در سوريه و تحولات منطقه است. آمريكا در سوريه و تحولات منطقه به اهداف خود دست نيافته است. آنها أمده بودند كه بر عراق و سوريه مسلط شوند.آمریکا در يمن در باتلاق گير كرده است جمشيدی کارشناس روابط بین‌الملل نیز در ادامه گفت: ما بايد راهبرد آمريكا را بشناسيم.با توجه به راهبرد مشخص و ثابت آمريكا در قبال ايران ترامپ راه اوباما را پيش خواهد رفت. وی با بیان اینکه آمريكایی‌ها فكر می‌كنند اگر جامعه ايران را تحت فشار اقتصادی قرار بدهند، آنها تحريك خواهند شد، بیان داشت: صحبت‌های ترامپ همه از جنس اجتماعی بود و مردم را هدف صحبتهای خود قرار داده بود.انها به دنبال مذاكره مجدد در خصوص برجام هستند تا آن را موسع‌تر كنند. رضاخواه پژوهشگر ايراني در آمريكا نیز در ادامه برنامه اظهار داشت: رسانه‌های آمريكا بيشتر انتقادشان بر صحبت ترامپ در قبال برجام معطوف به كره شمالی بود و اينكه اگر ترامپ در قبال برجام رفتار ديپلماتيك نداشته باشد. آنان در مقابله با كره شمالی راه به جايی نخواهد برد. نقوی حسينی با بیان اینکه آمريكا منابع قدرت ايران مانند مردم، سپاه،ولايت فقيه و قدرت ايران در منطقه را مورد هدف قرار داده است، تصریح کرد: بهترين ابزار به نظر آنها تحريم اقتصادی است. جمشيدی نیز...
 • شرط برای مذاکره مجدد درباره برجام
 • وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران تنها در صورتی درباره تغییر توافق هسته‌ای مذاکره خواهد کرد که در هر امتیازی که تهران داده است -از جمله دست برداشتن از سوخت هسته‌ای- تجدید نظر شود. به گزارش جهان نيوز، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز هرگونه مذاکره جدید با آمریکا را بر سر تمدید مدت یا شرایط توافق هسته‌ای سال دو هزار و پانزده، رد کرد و گفت: ایران تنها در صورتی درباره تغییر توافق هسته‌ای مذاکره خواهد کرد که در هر امتیازی که تهران داده است -از جمله دست برداشتن از سوخت هسته‌ای- تجدید نظر شود. وزیر امور خارجه ایران گفت: این بدین معناست که ایران مالکیت ذخیره سوخت هسته‌ای را که -در زمان اجرایی شدن توافق- به روسیه منتقل کرد، بار دیگر در اختیار خواهد گرفت. ظریف درباره دست برداشتن ایران از حدود نود و هشت درصد از ذخیره سوخت هسته‌ای -که یکی از بزرگترین امتیازاتی محسوب می‌شود که ایران به طرف مقابل داده است- گفت: «آیا شما آماده‌اید بازگشت اختیار ما را برای داشتن 10 تن اورانیوم غنی شده بپذیرید؟» بر اساس توافق هسته‌ای، ایران مقدار بسیار کمی اورانیوم غنی شده دارد در حدی که برای ساخت یک بمب اتمی کافی نیست. ظریف -که تحصیل کرده آمریکاست- یک روز پس از صحبت کردن با همتایانش از 6 کشور جهان -یعنی انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا- که بر سر توافق هسته‌ای ایران مذاکره کردند، با خبرنگاران، ستون نویسان و سردبیران نیویورک تایمز گفت‌وگو کرد. نشست‌های ظریف در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد. این نخستین باری بود که ظریف با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد، کسی که گفت، آمریکا خواهان «اصلاح» آن چیزی است که او آن را نقص‌های موجود در توافق خواند، حتی با آن...
 • خروج آمریکا از برجام یا نقض آن نشانه خباثت آنان است/به هر اشتباه دشمن پاسخ کوبنده ای داده می شود
 • خبرگزاري آريا - فرمانده قرارگاه مرکزي خاتم‌الانبيا(ص) گفت: هرگونه اشتباه دشمن در محاسباتش با پاسخ کوبنده‌ ما مواجه خواهد شد.به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، سردار سرلشکر غلامعلي رشيد صبح امروز در رژه ملي نيروهاي مسلح مستقر در استان هرمزگان اظهار کرد: 37 سال از تجاوز سراسري دشمن به ايران اسلامي و 28 سال از پايان جنگ گذشته است اما ما هنوز هم در جنگ زندگي مي‌کنيم و از خوبي‌ها و زيبايي‌هاي جنگ سخن مي‌گوييم و دفتر و تاريخ جنگ را باز نگه داشته‌ايم و آن را نبسته‌ايم.وي افزود: 8 سال دفاع مقدس يک حادثه بزرگ تاريخي براي ما و براي جهان بود. يک حادثه محلي نبود. جنگ ما از بسياري از جنگ هايي که در دوران نظام دو قطبي در جهان اتفاق افتاده بود، مهم‌تر و اهميت آن فراتر بود و اهميت آن اين بود که جهان در آستانه تغييري بزرگ قرار گرفت و امام با اعلام سياست نه شرقي و نه غربي يک نه بزرگ به جهان کنوني گفت.فرمانده قرارگاه مرکزي خاتم‌الانبيا (ص) ادامه داد: حضرت امام بر وابستگي کشور به قدرت‌هاي بيگانه خط بطلان کشيدند و قدرت‌ها انکار خود را تاب نياوردند و آزادي و استقلال طلبي ملت ايران را آماج حملات قرار دادند.سردار رشيد بيان کرد: براي اولين بار در طي حاکميت 5 دهه نظام دوقطبي هر دو ابرقدرت شرق و غرب به مقابله با نظام اسلامي برآمدند و دفاع مقدس ما در مقياس و اشل جهاني قرار مي‌گيرد چرا که ملت ايران در برابر ابرقدرت‌ها سر برآورد و ايستادگي کرد و ثمره آن ايستادگي بزرگ نير دفاع مقدس و فرهنگ برآمده از آن و عزت و اقتدار ملت ايران است.وي عنوان کرد: در برابر ملت ايران هر دو ابرقدرت شرق و غرب و قدرت هاي مرتجع منطقه ايستادند و از صدام حمايت کردند و اين ملت ايران و نيروهاي مسلح ايران و سپاه و ارش...
 • ایران تنها در صورتی درباه تغییر برجام صحبت خواهد کرد که هر امتیازی داده را پس بگیرد
 • خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر آمریکا خواهان امتیازات جدید هسته‌ای است، ایران هم متقابلا خواهان امتیاز جدید است؛ آیا دولت آمریکا حاضر است ۱۰ تن اورانیوم غنی‌شده ما را به ما بازگرداند؟ به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، گفت: اگر آمریکا خواهان امتیازات جدید هسته‌ای است، ایران هم متقابلا خواهان امتیاز جدید است؛ آیا دولت آمریکا حاضر است 10 تن اورانیوم غنی‌شده ما را به ما بازگرداند؟ وی تصریح کرد: ایران تنها در صورتی درباه تغییر برجام صحبت خواهد کرد که هر امتیازی که برای عقد این توافق داد را پس بگیرد. وزیر امور خارجه کشورمان افزود: هیچ معامله‌ای کامل نیست. زیرا در هر معامله شما باید بده بستان داشته باشید. در غیر اینصورت معامله‌ای صورت نخواهد گرفت. ظریف خاطرنشان کرد: چرا ما باید درباره افزودن یک ضمیمه جدید به قرارداد صحبت کنیم؟ آمریکا نمی‌تواند به دنبال امتیازات بیشتر باشد بدون اینکه امتیازات بیشتری به ایران بدهد. انتهای پیام/
 • بعیدی نژاد:اروپا متعهد است که برجام حفظ شود
 • بعیدی نژاد در این یادداشت نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را به شرح زیر اعلام کرد. ١- در این جلسه همه پذیرفتند که تابه‌حال همه‌ی اعضای برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده‌اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی تابه‌حال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تائید کرده است که آخرین آن حدود 10 روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است. ٢- دامنه‌ی شمول برجام بحث هسته‌ای ایران است. مباحث دیگری مطرح می‌شوند که این‌ها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست‌های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می‌گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد. ٣- برجام به‌خوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین‌المللی با بحران‌های بزرگی ازجمله بحران هسته‌ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل‌پذیرش نیست. ٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد نیست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه‌ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند. ٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی‌تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تأکید می‌کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می‌کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته‌ای و یک درگیری نظامی احتمالی را گرفت و هیچ‌گاه نباید این را فراموش کنیم. چرا وقتی‌که توافقی دارد به‌خوبی کار می‌کند و نتیجه می‌دهد آن را تغییر دهیم؟...
 • اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد
 • حمید بعیدی‌نژاد در یادداشتی نوشت: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد. به گزارش خبرگزاری مهر، بعیدی نژاد در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را به شرح زیر اعلام کرد. ١- در این جلسه همه پذیرفتند که تابه‌حال همه‌ی اعضای برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده‌اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی تابه‌حال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تائید کرده است که آخرین آن حدود ۱۰ روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است. ٢- دامنه‌ی شمول برجام بحث هسته‌ای ایران است. مباحث دیگری مطرح می‌شوند که این‌ها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست‌های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می‌گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد. ٣- برجام به‌خوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین‌المللی با بحران‌های بزرگی ازجمله بحران هسته‌ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل‌پذیرش نیست. ٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد نیست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه‌ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند. ٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی‌تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تأکید می‌کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می‌کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته‌ای و یک درگیری...
 • سخنان ترامپ در سازمان ملل نشان از ضعف آمریکا دارد
 • شهرری ـ ایرنا ـ امام جمعه شهرری با بیان اینکه آمریکایی ها از پیروزی های مقاومت در عراق و لبنان درمانده شده اند گفت: سخنان ترامپ در سازمان ملل نشان از ضعف آمریکا در برابر جبهه مقاومت دارد. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید علی شاهچراغی در خطبه های امروز نماز جمعه شهرری در حرم مطهر عبدالعظیم الحسنی(ع) با بیان اینکه ترامپ در سخنانش حداقل 20 دروغ آشکار داشت گفت: وضع ترامپ در سازمان ملل مانند لات های چاله میدان در گذشته است که سر گذرها می ایستادند و مردم را اذیت می کردند و باج می گرفتند. وی افزود:امروز اگر بشریت بخواهد از کشوری بترسد باید از آمریکا که مانند گاو شاخ دار بی عقل است بترسد نه از ایران و جبهه مقاومت، که با تکیه بر اهل بیت(ع) و در راه دفاع از آنان با ترورست ها مقابله می کنند.شاهچراغی در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس بیان کرد: دفاع مقدس یکی از مقاطع طلائی تاریخ ملت ایران است که فرهنگ مقاومت، صبوری، مقابله با مستکبران و شهادت را به ملت بزرگ ایران ارزانی داشت.وی ادامه داد: سرمایه و فرهنگی که دفاع مقدس به ملت ایران داد باعث شد که تمامی دشمنان خارجی که فکر تعرض به این خاک را داشتند و همچنین فتنه گرانی که در داخل کشور حضور داشتند نا امید و مایوس شوند.شاهچراغی در بخش دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه شهرری با اشاره به فرا رسیدن هفته امر به معروف و نهی از منکر و همچنین فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالاری شهیدان گفت: اصلی ترین انگیزه امام حسین(ع) برای قیام احیای این دو فریضه الهی بود.وی افزود: امروز احیای فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نباید فقط در ایام خاص و بدست افراد معدودی انجام شود، بلکه باید همه اقشار جامعه...
 • گاردین:تعمیق شکاف میان اروپا و آمریکا بر سر برجام
 • خبرگزاري آريا - لندن - ايرنا - روزنامه گاردين روز پنجشنبه در گزارشي عنوان کرد که اختلاف ميان آمريکا و اروپا در رابطه با پايبندي به توافق هسته‌اي ايران به دنبال نشست کميسيون مشترک برجام در سازمان ملل متحد، بيشتر شده است. به گزارش ايرنا، گاردين نوشت: رکس تيلرسون وزير امور خارجه آمريکا پس از پايان اين نشست اذعان داشت که ايران به متن برجام پايبند بوده اما تأکيد کرد که اين کشور توقع هاي مندرج در توافق را برآورده نکرده است. وي اعلام کرد دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري آمريکا در رابطه با ماندن يا خروج از برجام تصميم خود را گرفته است.اين روزنامه انگليسي افزود: بااين‌حال فدريکا موگريني مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا که رياست نشست کميسيون مشترک برجام را بر عهده داشت گفت جاي هيچ شکي نيست که اين توافق ادامه پيدا خواهد کرد و هشدار داد هر کشوري که از آن خارج شود، قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل را نقض کرده است. وي همچنين عنوان کرد درصورتي‌که کاخ سفيد از برجام خارج شود، کشورهاي اروپايي به تعهدات خود پايبند مي‌مانند. گاردين نوشت: رکس تيلرسون مي‌گويد که دونالد ترامپ حتي درخواست `ترزا مي` نخست ‌وزير انگليس در رابطه با کسب اطلاع از تصميم کاخ سفيد براي خروج احتمالي از برجام را رد کرده است.اين روزنامه انگليسي افزود: حسن روحاني پيشتر گفته بود چنانچه آمريکا از برجام خارج شود، اين کشور پاسخ قاطعي را خواهد داد. وي در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت يکي از راهکارهاي ايران در چنين شرايطي، توسعه غني‌سازي اورانيوم خواهد بود اما تأکيد کرد که کشورش هرگز به سمت ساخت کلاهک هسته‌اي نخواهد رفت.گاردين افزود: رئيس‌جمهوري ايران همچنين عنوان کرد که واکنش کشورش بستگي به رفتار اروپايي‌ها نسبت به اقدام آمريکا خواهد داشت.اين روزنامه انگليسي در ادامه به ديدار رکس تيلرسون و محمدجواد ظريف در جريان نشست کميسيون مشترک برجام پرداخت و نوشت: اين براي اولين بار...
 • برجام احیاگر اروپاعاملی برای جدایی اروپا از آمریکا
 • گروه بین الملل: مصطفی مطهری* در یادداشت پیش رو که پیرامونبرجام احیاگر اروپاعاملی برای جدایی اروپا از آمریکا نگاشته شده، نویسنده معتقد است: اتحادیه اروپا به عنوان حامیان توافق هسته ای1+5 با ایران (برجام) بر این باورند که تضعیف یا کنار گذاشتن برجام نه تنها بسترها را برای تشدید خشونت ها در منطقه فراهم می آورد، بلکه موجب خواهد شد که کره شمالی را هم از میز مذاکره دورتر کند. به گزارشبولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار ما قرار گرفته به شرح زیر می باشد: اظهارات متفاوت روسای جمهور ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا (فرانسه) در نشست سالیانه اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نه تنها اختلافات میان دیدگاه ها را نمایان ساخت بلکه نشان داد ایالات متحده آمریکا و اروپا با توجه به تفاوت در نظرگاه ها به مسائل جهانی از جمله برجام در مسیری متفاوتی از هم گام برمی دارند. در واقع اروپای پسا برگزیت (اروپایِ بدون بریتانیا)، سعی دارد با استقلال و اتحاد بیشتری در مقابل ایالات متحده آمریکا با زعامت ترامپ عمل کند، هر چند منافع همگون کلان و راهبردی میان دو سوی آتلانتیک به نوعی مانع جدایی کامل آنها برای کنشگری در عرصه بین المللی خواهد شد؛ از سویی دیگر نیز فارغ از پیچیدگی و درهم تنیدگی منافع میان طرفین، اساساً رویارویی میان دوسوی آتلانتیک در مواردی همچون برجام برجسته شده است که هر کنشگر به منافع حیاتی خود را در ذیل راهکارها و راهبردها از کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت جستجو می کنند که با آمدن ترامپ و بوجود آمدن در قالب شکاف در روابط اروپا و ایالات متحده آمریکا رخ نمایی کرده است. از جمله مواردی که تقابل دیدگاهی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا را فراهم آورده است چگونگی رفتار با ایران است؛ در واقع ترامپ در خلال سخنرانی...
 • بعیدی نژاد:اروپا متعهد به اجرا و تداوم برجام است
 • بین الملل>دیپلماسی - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود، به تشریح نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام پرداخت. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت: خانم موگريني كه رياست جلسه وزيران كشورهاي ٥+١ را بعهده داشت ديشب محورهاي اصلي جمع بندي خود از جلسه را بدين صورت اعلام نمود. ١- در اين جلسه همه پذيرفتند كه تا به حال همه ي اعضاي برجام تعهدات خود را به طور كامل اجرا كرده اند. در خصوص اجراي تعهدات هسته اي، آژانس انرژي اتمي تا بحال هشت بار اجراي كامل برجام توسط ايران را تاييد كرده است كه آخرين آن حدود ده روز پيش بوده است. هيچ نقضي در اجراي برجام صورت نگرفته است. ٢- دامنه ي شمول برجام بحث هسته اي ايران است. مباحث ديگري مطرح مي شوند كه اين ها خارج از شمول برجام است و ربطي به آن ندارد و لازم است در جاي مناسب خود مورد بحث قرار گيرند. مثلا مخفي نيست كه آمريكا مشغول ارزيابي سياست هاي خود در مورد ايران است، اين بحث خارج از چارچوب برجام صورت مي گيرد و نتايج آن ربطي به برجام ندارد. ٣- برجام بخوبي عمل كرده و خوب هم نتيجه داده است. در شرايطي كه در سطح بين المللي با بحران هاي بزرگي از جمله بحران هسته اي روبرو هستيم، از ميان بردن برجام قابل پذيرش نيست. ٤- برجام توافقي دوجانبه و يا توافقي كه حتي ٦ يا ٧ عضو داشته باشد اينست. برجام بخشي از قطعنامه شوراي امنيت است و لذا همه ي اعضاي سازمان ملل متعهد به اجراي كامل آن هستند. ٥- ما نمي توانيم بحثي در خصوص تغيير برجام داشته باشيم و برجام نمي تواند مورد مذاكره مجدد قرار گيرد. تاكيد مي كنم كه مباحثي كه خارج از شمول برجام هستند بايد در جاي...
 • سخنان ترامپ در سازمان ملل نشان دهنده درماندگی آمریکا بود
 • شاهرود-امام جمعه شاهرود با بیان اینکه سخنان ترامپ در سازمان ملل نشان دهنده درماندگی آمریکا بود، گفت: ایران با رژه نیروهای مسلح اقتدار نظامی را به رخ دشمنان می کشد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس امینی صبح جمعه در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در مراسم رژه نیروهای مسلح بابیان اینکه صحبت های ترامپ در سازمان ملل نه نشان دهنده قدرت بلکه بیانگر ضعف و درماندگی آمریکا بود، ابراز داشت: اگر امروز شاهد سخنان سخیف و بی منطق ترامپ ناشی از عقب افتادگیهستیم تنها به دلیل برخورداری از سپاه و ارتش قوی در ایران است. وی افزود: نیروهای مقتدر و سایر نهادها رژه قدرت می روند و اقتدار خود را به رخ جهانیان می کشند هشت سال دفاع مقدس درس هایی نه تنها برای ایران بلکه برای کشورهای جهان داشت که اگر خواهان حفظ حریم خانواده، تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم باید بر خودمان تکیه کنیم نه عصای فرسوده دیگران. امام جمعه شاهرود با بیان اینکه سال ها قبل از واقعه عاشورا و حادثه خونین کربلا حرارتی از شهادت در قلوب مومنان ایجاد می شود که سرد شدنی نیست، ابراز داشت: آنچه که رزمندگان در طی هشت سال دفاع مقدس انجام دادند دفاع از حیثیت و سرزمین ایران و برگرفته از حرارات پایان ناپذیر پیامبر خاتم در دفاع از ارزش های انقلاب و ترویج فرهنگ شهادت طلبی است. امینی با تاکید بر اینکه باید حماسه های جنگ هشت ساله برای نسل جدید بازگو شود، تصریح کرد: دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی با حمایت صدام می خواستند در مقابل جریان صدور انقلاب بایستند و آیا با انواع تهدیدها و تحریم ها توانستند جلوی نفوذ انقلاب را بگیرند؟ تجریه و جدا کردن بخشی از ایران یکی از اهداف آن ها بود. وی افزود: سربندهایی که بر پیشانی رزمندگان بسته می شد حاوی پیام های شور حسینی و کربلایی بود به...
 • سردار رشید در رژه ملی نیروهای مسلح در بندرعباس:خروج آمریکا از برجام یا نقض آن نشانه خباثت آنان است/به هر اشتباه دشمن پاسخ کوبنده ای داده می شود
 • به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، سردار سرلشکر غلامعلی رشید صبح امروز در رژه ملی نیروهای مسلح مستقر در استان هرمزگان اظهار کرد: 37 سال از تجاوز سراسری دشمن به ایران اسلامی و 28 سال از پایان جنگ گذشته است اما ما هنوز هم در جنگ زندگی می‌کنیم و از خوبی‌ها و زیبایی‌های جنگ سخن می‌گوییم و دفتر و تاریخ جنگ را باز نگه داشته‌ایم و آن را نبسته‌ایم. وی افزود: 8 سال دفاع مقدس یک حادثه بزرگ تاریخی برای ما و برای جهان بود. یک حادثه محلی نبود. جنگ ما از بسیاری از جنگ هایی که در دوران نظام دو قطبی در جهان اتفاق افتاده بود، مهم‌تر و اهمیت آن فراتر بود و اهمیت آن این بود که جهان در آستانه تغییری بزرگ قرار گرفت و امام با اعلام سیاست نه شرقی و نه غربی یک نه بزرگ به جهان کنونی گفت. فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) ادامه داد: حضرت امام بر وابستگی کشور به قدرت‌های بیگانه خط بطلان کشیدند و قدرت‌ها انکار خود را تاب نیاوردند و آزادی و استقلال طلبی ملت ایران را آماج حملات قرار دادند. سردار رشید بیان کرد: برای اولین بار در طی حاکمیت 5 دهه نظام دوقطبی هر دو ابرقدرت شرق و غرب به مقابله با نظام اسلامی برآمدند و دفاع مقدس ما در مقیاس و اشل جهانی قرار می‌گیرد چرا که ملت ایران در برابر ابرقدرت‌ها سر برآورد و ایستادگی کرد و ثمره آن ایستادگی بزرگ نیر دفاع مقدس و فرهنگ برآمده از آن و عزت و اقتدار ملت ایران است. وی عنوان کرد: در برابر ملت ایران هر دو ابرقدرت شرق و غرب و قدرت های مرتجع منطقه ایستادند و از صدام حمایت کردند و این ملت ایران و نیروهای مسلح ایران و سپاه و ارش و نیروهای انتظامی و نیروهای مخلص و شجاع بسیجی بودند که در پایان جنگ فاتح...
 • بعیدی نژاد:اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد
 • لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز پنجشنبه با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرامش به تشریح دیدگاه خود در رابطه با آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام پرداخت و تاکید کرد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد. به گزارش ایرنا، بعیدی نژاد در این یادداشت نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را بدین‌صورت اعلام نمود.١- در این جلسه همه پذیرفتند که تابه‌حال همه‌ی اعضای برجام تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا کرده‌اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی تابه‌حال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تائید کرده است که آخرین آن حدود 10 روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است.٢- دامنه‌ی شمول برجام بحث هسته‌ای ایران است. مباحث دیگری مطرح می‌شوند که این‌ها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست‌های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می‌گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد. ٣- برجام به‌خوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین‌المللی با بحران‌های بزرگی ازجمله بحران هسته‌ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل‌پذیرش نیست.٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد نیست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه‌ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند. ٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی‌تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تأکید می‌کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً فردا ما در...
 • یاوه گویی ترامپ در سازمان ملل نشان از کوته فکری و استیصال است
 • نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی گفت: یاوه‌گویی ترامپ در سازمان ملل نشان از کوته فکری وی و عملکردهای ننگین آمریکا نشان از یاغی بودن ترامپ و دولت آمریکاست. به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی قریشی ظهر امروز در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه اظهار داشت: مجالس عزاداری نباید بدون منبر برگزار شود و حتماً باید یک عالم و فرد دین شناسی دعوت شود تا اهداف قیام امام حسین (ع) را تبیین کند و نباید تنها به سینه‌زنی و زنجیرزنی کفایت کنیم.وی افزود: باید مراقبت کنیم تا حرمت ماه محرم را به خوبی رعایت کنیم و در ظاهر خود و شهر نیز این موضوع را جاری کنیم تا به همگان نشان دهیم که فرهنگ امام حسین (ع) و عاشورا در میان ما جای دارد و شعارها و نوحه‌هایمان انقلابی باشد و برای دیگران مزاحمتی ایجاد نشود.امام جمعه ارومیه بیان کرد: باید تلاش کنیم تا میان مذاهب اختلافی ایجاد نشود و کشورهای غربی به‌ویژه دولت‌های آمریکا و اسرائیل به دنبال تفرقه‌افکنی میان مسلمانان هستند و ما باید از مکتب عاشورا درس بگیریم و از اختلاف پرهیز کنیم چراکه امام حسین (ع) نسبت به همگان احترام را واجب می‌داند.وی با اشاره به هفته امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: به هفته امر به معروف و نهی از منکر وارد می‌شویم که یکی از محورهای اصلی انقلاب سیدالشهدا (ع) بود و تمامی خون‌هایی که در صحنه عاشورا بر روی زمین ریخت به دنبال این آرمان بود که بر هیچ یک از انسان‌ها این موضوع پوشیده نیست.امر به معروف و نهی از منکر یکیاز صفات مؤمنان استقریشی تصریح کرد: امروزه موضوع امر به معروف و نهی از منکر بسیار کمرنگ شده است و این در حالی است که در دین ما بسیار به این موضوع امر شده است و باید مؤمنان بدانند که این مهم یکی از صفات...
 • یاوه گویی ترامپ در سازمان ملل نشان از کوته فکری وی در دیپلماسی است
 • امام جمعه موقت بندرعباس گفت: ترامپ یاوه‌سرایی‌هایی می‌کند که آمریکا را با سخنانش می‌شناساند و سخنان سخیف ترامپ موجب شد کاخ سفید آمریکا به کاخی سیاه تبدیل شود که تا ابد آبروی آمریکا در مقابل چشمان جهانیان برود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، حجت‌الاسلام سید علی حسینی‌پور در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بندرعباس با اشاره به 31 شهریور سالروز آغاز جنگ تحمیلی که به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده استاظهار داشت: رژیم بعث عراق در سال 59 تنها به قصد تصرف قسمتی از آب و خاک ایران به کشور ما حمله نکرد بلکه هدف آنها تصرف اسلام ناب محمدی(ص) و مقابله با انقلاب اسلامی ایران بود.وی با قدردانی از رژه مقتدرانه نیروهای مسلح در کنار آب‌های نیلگون خلیج فارس، افزود: ملت ایران با روحیه‌ای برخاسته از قیام امام حسین(ع) در دوران جنگ به دفاع جانانه پرداخت و امروز نیز اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران موجب شده که دشمنان جرات حمله به ایران را نداشته باشند.امام جمعه موقت بندرعباس با تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بیان داشت: فضای خیابان‌ها و کوچه‌ها باید بهتر و بیشتر از فضای کنونی رنگ و بوی عزای حسینی بگیرد.حجت‌الاسلام حسینی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود، حرف‌های رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل را یاوه‌سرایی‌هایی دانست که برای ملت ایران تازگی ندارد و اظهار داشت: یاوه‌سرایی‌های ترامپ، دولت آمریکا را در اذهان جهانیان خوار و خفیف کرده است.وی گفت: ترامپ یاوه‌سرایی‌هایی می کند که آمریکا را با سخنانش می شناساند اما طبق فرموده امام راحل آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکندو سخنان سخیف ترامپ موجب شد کاخ سفید آمریکا به کاخی سیاه تبدیل شود که تا ابد آبروی آمریکا در مقابل چشمان جهانیان برود.امام جمعه موقت بندرعباس به سخنان مقام معظم رهبری که آمریکا هیچ‌گاه قابل اطمینان نبوده است، اشاره کرد...
 • ساخت چکمه فضایی با قابلیت هشدار موانع
 • رویداد۲۴-محققان چکمه های فضایی ساخته اند که موانع در سطح را به کاربر خود هشدار می دهد. به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه MIT و موسسه تحقیقات غیرانتفاعی lab Draper مشغول ساخت چکمه های فضایی مجهز به حسگر هستند.حسگرها با ردیابی ارتعاشات سطح به کاربر خود کمک می کنند موانع را شناسایی کنند. علاوه برآن چکمه ها دارای نمایشگر واقعیت افزوده هستند تا بازخورد بصری برای کاربر فراهم کنند.این چکمه ها وسیله ای حیاتی برای کاوشگران در مریخ به حساب می آیند. به عنوان مثال اگر فضانورد در نتیجه برخورد با مانعی بیافتد و لباس او سوراخ شود، احتمال مرگ او وجود دارد. علاوه بر آن این چکمه ها روی زمین نیز کاربرد دارد.تحقیقات برای تولید این گجت، به ساخت نمونه اولیه چکمه ای منجر شد که دارای یک حوزه یاب اولتراسونیک، حسگر تقریبی و یک دستگاه ردیابی است.هنگامیکه چکمه مانعی را ردیابی می کند، ارتعاشاتی به انگشت پا، پاشنه و بخش بیرونی پا وارد می شود. شدت این ارتعاشات مختلف است تا فاصله تا مانع را به کاربر اعلام کند.حال علاوه بر این فناوری ها محققان یک نمایشگر واقعیت افزوده به چکمه اضافه کرده اند که با استفاده از سرنخ های بصری موقعیت خطرات سطحی را به کاربر نشان می دهد.به گفته محققان چنین تحقیقاتی به طراحی گجت های جهت یابی برای افراد نابینا نیز کمک می کند.
 • رئیس جمهورآمریکا باید از یاوه گویی خود دست بردارد
 • امام جمعه بجنورد گفت: باید آمریکا از یاوه‌گویی دست بردارد، چون با این کار ملت خود را تحقیر و آبروی خود را می‌برد. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام «ابوالقاسم یعقوبی» در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل، اظهار کرد: باید ترامپ از یاوه‌گویی دست بردارد، چون با این سخنان ملت این کشور تحقیر و آبروی آنان را می‌برد. وی ادامه داد: ترامپ از بیان این سخنان بیهوده کار به جایی نمی‌برد. یعقوبی با بیان این‌که اگر مذاکره از سوی ایران پذیرفته شده به این معنا نیست، هر چیزی که آمریکا بخواهد با آن موافقت می‌شود، در ادامه گفت: سخنان جاهلانه وابلهانه آمریکا بی‌پاسخ نمی‌ماند و این یاوه‌گویی‌ها پاسخ داده می‌شود. وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تنظیم برجام، گفت: باید این قرارداد طوری تنظیم می‌شد که دشمن سوءاستفاده نکرده و به نفع خود تفسیر نکند. یعقوبی خاطرنشان کرد: برهم زدن برجام سبب بردن آبروی بین‌الملل نیز می‌شود، چون دیگر کسی به تعهدات و قراردادهای بین‌المللی اعتماد نخواهد کرد. وی با اشاره به سخنان سردار سلیمانی مبنی بر نابودی داعش در چند ماه آینده، افزود: آمریکا در کشورهای مختلف همانند عراق و سوریه پول خرج کرد، این در حالی است که امروز دستش خالی شده و نمی‌تواند پاسخگوی مردم خود باشد، بنابراین دست به هر کاری می‌زند. یعقوبی با بیان این‌که مسئولان بکوشند تا فضای محرم در شهر بیش از پیش پررنگ‌تر شود، خاطرنشان کرد: نباید مجموعه مدیریت شهری از برپایی ایستگاه‌های صلواتی در شهر جلوگیری کنند، چون فضای محرم در شهر پررنگ تر خواهد شد. وی با تأکید بر این‌که دفاع مقدس الگویی از عاشوراست، یادآور شد: چون نشانه‌های عاشورا که همانا لبیک یا حسین است، در زمان جنگ سرلوحه رزمندگان بود. یعقوبی با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس با محرم، گفت: مداحان توجه کنند...
 • امیدوارم با حمایت های دکتر سلطانی فر کشتی در راه موفقیت قدم بردارد
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، پرویز سیروس‌پور پیشکسوت و رییس اسبق فدراسیون کشتی درخصوص دیدار اعضای شورای فنی فدراسیون با وزیر ورزش و جوانان صحبت کرد. سیروس‌پور در گفتگو با خبرنگار برنا اظهار داشت:باید زودتر از این شورای فنی به دیدار دکتر سلطانی‌فر می‌آمد و این جلسه برگزار می‌شد و از این بابت بسیار خوشحال هستم. یه سری گله‌مندی‌ها بعد از مسابقات جهانی پاریس پیش آمده بود که لازم بود این جلسه برگزار شود و به مشکلات خانواده کشتی رسیدگی شود. وی در ادامه افزود: درد دل‌ها در دیدار با دکتر سلطانی‌فر مطرح شد و مشکلات و موانعی که در کشتی کشور وجود دارد را با ایشان مطرح کردیم. واقعیت‌ها روشن شد برای هر دو طرف و امیدوارم شدیم که با حمایت‌های وزیر ورزش به زودی همچون گذشته کشتی ما در راه موفقیت قدم بردارد.
 • امواج به پا خاسته از طوفان مجاهدان راه حق موانع پیش روی امت اسلامی را برمی دارد
 • لاهیجان - ایرنا - دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء گفت: امواج به پا خاسته از طوفان مجاهدان راه حق و حقیقت تمامی موانع اقتصادی ، علمی و نظامی پیش روی امت اسلامی را برمی دارد. به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام أکرم الکعبی عصر پنجشنبه در مراسم چهلمین روز شهادت مرتضی حسین پور از شهدای مدافع حرم در گلزار شهدای شهر شلمان شهرستان لنگرود افزود: گروه‌های مقاومت به‌عنوان بخشی از مجاهدان امت اسلامی تحت فرماندهی امام خامنه ای به فداکاری مشغولند و در هر جایی که نیاز به مبارزه با تروریسم، تکفیری ها و حامیان آنان باشد؛ حاضر می‌شوند و می جنگند.وی اظهار داشت: شهید حسین پور ازجمله جوانان آبدیده و مرزبانان مجاهد امت اسلامی بشمار می رود که می خواهند شکوه اسلام را باز گردانند و روح امید را به کالبد سرزمین های اسلامی دمیده و زمینه ظهور امام زمان (عج) را مهیا سازند.حجت‌الاسلام أکرم الکعبی خاطرنشان کرد: این جوانان با جهاد و فداکاری خود، نقشه های پلید دشمنان را نقش بر آب کرده و با پای خود به قربانگاه می روند تا پرچم اسلام در اهتزاز بماند.وی یادآور شد: شهید حسین پور و دیگر برادران شهیدش در عراق ، ایران، سوریه و لبنان از نخبگانی بودند که خود را برای میادین سخت آماده کرده بودند؛ میادینی که امام خمینی(ره) پایه های آن را بنیان گذاشته است.دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء تاکید کرد: شهدایی که از کشورهای اسلامی به یاوران سیدالشهدا پیوستند و جان خود را سخاوتمندانه در طبق اخلاص گذاشتند تا از مرزهای اسلامی دفاع کنند؛ مردان مجاهدی بودند که در راه حق و حقیقت به شهادت رسیدند.وی ادامه داد: مجاهدانی که در مقابل کفر و الحاد بار سنگین دفاع از اسلام و مستضعفان را بدوش می کشند و در مقابل استکبار جهانی و آمریکا ، کفر و الحاد و غرب زدگی می ایستند.دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء...
 • فدائی:اثربخشی اولویت اصلی برگزاری کار گروه رفع موانع تولید است
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازکرمان؛محمدجواد فدائی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با تاکید براینکه نمی توان اقتصاد استان را معطل دریافت مجوزهای لازم از برخی کمیسیونها در تهران کرد، گفت: برخی از این کمیسیون ها هر چندماه یکبار برگزار می شود و در این رابطه مدیران بانکها باید به نحوی عمل کنند که این مجوزها سریعا اخذ شود و یا اینکه اختیار این کمیسیون ها به استان داده شود. محمدجواد فدائی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان، افزود: معتقدیم جلسه ای که در آن اختیار تصمیم گیری نداشته باشیم، بی تاثیر است و نباید آن را برگزار نمود. وی ادامه داد: مدیران باید با اختیارات کامل در جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید حضور یابند تا بتوان مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی را برطرف کرد و در غیر اینصورت، برگزاری جلسات بی فایده است. سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان خاطرنشان کرد: در جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، مصوبات غیر اجرایی را تصویب نمی کنیم زیرا به دنبال اثرگذاری این جلسات و رفع موانع موجود در مسیر واحدهای صنعتی و تولیدی هستیم. در این نشست مشکلات واحدهای صنعتی اروند چرخ، کرمان موتور و شرکت تولیدی مرغ گوشتی لنگری زاده بررسی و در مورد آنها تصمیم گیری شد. همچنین در این جلسه مصوبات جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مورد تایید قرار گرفت. انتهای پیام /س توسعه اقتصاد کرمان را نمی توان معطل کرد
 • فیلم/خدا این توان را به این ملت داده است
 • گرچه این دقایق کوتاه، حتی نمی از یم نیز به شمار نمی رود اما امید داریم که ثمری قلیل در مسیر بازخوانی گفتمانِ ارزشمند آن حضرت، داشته باشد دریافت 7 MB به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، با آغاز بیست و هشتمین سال گشت آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، لزوم بازخوانی مجدد راهبردها و رهنمودهای این زعیم عالیقدر شیعه و پیشوای تنها حکومت دینی در سده های اخیر که نزدیک به سه دههُ سکاندار یکی از بزرگ ترین جوامع انسانی مشرق زمین است، بیش از پیش لازم به نظر می رسد. این مهم، بسیار بزرگ تر از آن است که از عهده ی این پایگاه مجازی برآید اما این دلیل، عذری موجه برای کنار گداشتن چنین تکلیفی از سوی مشرق نیست. گروه جهاد و مقاومت مشرق، در حد بضاعت ناچیز خود، از این پس، گزیده هایی کوتاه از سخنان «رهبر معظم انقلاب اسلامی» را زینت بخش خود خواهد نمود. گرچه این دقایق کوتاه، حتی نمی از یم نیز به شمار نمی رود اما امید داریم که ثمری قلیل در مسیر بازخوانی گفتمانِ ارزشمند آن حضرت، داشته باشد. ان شاءالله بخش دهم منبع: فارس ارسال به تلگرام