تلاش کردم از او درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در این کشور و امنیت سرمایه‌های موجود ایران در این کشور که درگیر بحران است، بپرسم. با انجام رفراندوم قانون اساسی در این کشور که با تظاهرات‌های متعدد خیابانی مخالفان همراه بود، مجلس مؤسسان در این کشور تأسیس شد و زمام امور را در دست گرفت. ونزوئلا انتخابات فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها را در پیش دارد و پس از آن انتخابات ریاست‌جمهوری فرا می‌رسد.

اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد تا آن ‌زمان نیکلاس مادورو جانشین هوگو چاوز در این کشور رئیس‌جمهوری خواهد بود. صبح یکشنبه حسن روحانی و نیکلاس مادورو رؤسای جمهوری ایران و ونزوئلا در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در آستانه قزاقستان با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. در این ملاقات بر توسعه روابط رو به پیشرفت تأکید شد.

اگرچه رابطه تهران - کاراکاس از دوره سیدمحمد خاتمی و دولت اصلاحات گسترش پیدا کرد اما در دوره محمود احمدی‌نژاد و هوگو چاوز اوج گرفت. قراردادهای همکاری متعدد و توسعه مشارکت و صدور خدمات فنی و مهندسی، تأسیس بانک و . . . از جمله همکاری‌های دو کشور بود. نزدیکی فکری دو رئیس‌جمهور بیش از آنچه تصور می‌شد، بود و نتیجه‌اش همکاری‌هایی بود که برخی از آنها مثل آب در هاون کوبیدن بود. سفیر فعلی که از اوایل دولت حسن روحانی به کاراکاس رفته، معتقد است هنوز امکان همکاری و مشارکت دو کشور وجود دارد.

در سال‌های دولت محمود احمدی‌نژاد سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ونزوئلا سیر صعودی پیدا کرد. در سفارت جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا آماری وجود دارد از اینکه در آن سال‌ها، ایران چه عددی در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرد؟

در ابتدا این را بگویم که ما در هیچ دوره‌ای در ونزوئلا سرمایه‌گذاری به معنی انتقال پول هنگفت به این کشور و کسب سود از این محل نداشتیم، بلکه مشارکت در طرح‌های فنی و مهندسی بوده‌ است. در پاسخ به سؤال شما، نمی‌توان رقمی از این مشارکت‌ها درآورد. این‌ اعداد را خود شرکت‌ها می‌توانند اعلام کنند. هر شرکت به اندازه توان خود و در چارچوب وظیفه و مسیری که در پروژه برایش تعیین کردند، در ونزوئلا هزینه کرده است. بسیاری از شرکت‌ها در دوران خود به سرمایه و سود خود دست پیدا کردند. هرکدام از پروژه‌ها نیز در حد و توانشان، کار خود را انجام داده‌اند. نکته‌ای که ضروری است و من همیشه به مقامات ونزوئلایی می‌گویم، این است که رابطه اقتصادی ما با کشوری مثل ونزوئلا در حوزه اقتصادی - از طرف ما - خیلی حالت کاسب‌کارانه ندارد. ما بر مبنای همکاری‌های بین‌المللی و مخصوصا همکاری‌های جنوب-جنوب و در چارچوب عدم تعهد یک‌سری اهداف مشترک و مشخص را دنبال و در همین راستا با ونزوئلا و کشورهای آمریکای لاتین همکاری می‌کنیم. اشاره کردم به بحث اهداف مشترک؛ ما در «عدم تعهد» با تمام کشورهای عضو اهداف مشترکی داریم؛ یکی از این اهداف همکاری جنوب-جنوب در چارچوب مساعدت به یکدیگر به‌منظور توسعه پایدار کشورهای عضو با اتکا به توانمندی‌های هر کدام از کشورهاست. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد این قرار را به‌صورت رسمی و در چارچوب اعلامیه‌ها با هم گذاشته‌اند که با استفاده از توانایی‌های یکدیگر برای ارتقای توسعه پایدار که به‌نفع‌ ملت‌هایشان باشد، با یکدیگر همکاری کنند.

همکاری ما با ونزوئلا با همکاری آمریکا، ایتالیا و اتحادیه اروپا با ونزوئلا فرق می‌کند. رابطه شرکت‌های ‌آنها با شرکت‌های ونزوئلایی با رابطه شرکت‌های ما با شرکت‌های ونزوئلایی فرق می‌کند. شرکت‌های آنها کاسب‌کارانه عمل می‌کنند. بیزینس‌من هستند و هر کجا پول باشد عمل‌ می‌کنند. برای همین می‌بینید الان که وضع اقتصادی ونزوئلا به‌خاطر کاهش قیمت نفت خراب شده است، شرکت‌های اروپایی یکی پس از دیگری کار خودشان را تعطیل کرده‌ و رفته‌اند. در ونزوئلا چند شرکت هواپیمایی مثل لوفت‌هانزا و آلی‌تالیا تعطیل شد. چون دولت ونزوئلا نتوانست مطالبات آنها را تأمین کند. کارخانه فورد در ونزوئلا تعطیل شده چون نتوانسته‌اند مطالبات خود را بگیرند. آنها کاری به توسعه ونزوئلا یا مردم ونزوئلا ندارند. اما جنس فعالیت‌های ما در ونزوئلا با جنس فعالیت‌های آنها -که در حوزه سرمایه‌داری تعریف می‌شود- فرق دارد. ما سعی می‌کنیم از توانمندی‌های هم استفاده کنیم. ما سعی کردیم از طریق مشارکت در صدور خدمات فنی و مهندسی در آنجا، در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی فعالیت‌ داشته باشیم. ما در ونزوئلا خیلی در صدور کالا فعال نیستیم؛ بیشتر در حوزه خدمات فنی و مهندسی فعالیت داریم و مشارکت کرده‌ایم؛ برای اینکه بتوانیم در شکل‌دهی به زیرساخت توسعه آنجا به دولت ونزوئلا کمک کنیم. در مجموع این پروژه‌ها توانست کار خود را انجام دهد اما به‌خاطر کاهش قیمت نفت ونزوئلا نتوانست «بعضی» از تعهداتش را به «بعضی» از شرکت‌ها عملی کند.

شما در مقاله‌ای که نوشته بودید اشاره کرده بودید شرکت «کیسون» پروژه خود را به‌موقع تمام کرد و به‌موقع هم مطالباتش را گرفت و از آن به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد. من در جلسه‌ای که از کیسون به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد حاضر بودم؛ جلسه دولتی‌ای هم نبود، جلسه اتاق بازرگانی بود و مجموعه‌ای از شرکت‌ها و بازیگران اقتصادی قَدَر فعال در ونزوئلا جایزه گرفتند و از آنها قدردانی شد. اما شرکت‌های دیگری هم در آنجا داریم که به‌دلیل وضعیتی که ونزوئلا پیدا کرده، محدود شده‌اند و دیگر آن‌طوری که قرار بود تولیدات داشته باشند، نمی‌توانند تولید داشته باشند.

فرمودید فعالیت ما در ونزوئلا در راستای اهداف جنبش عدم تعهد است. کشورهای زیادی در این حوزه جای می‌گیرند. آیا درحال‌حاضر ما چنین رابطه‌ای را با کشور دیگری مثل ونزوئلا داریم؟

بله، با بسیاری از کشورهایی که عضو «نم» هستند روابط دوستانه داریم.

منظورم رابطه اقتصادی است، فکر نمی‌کنید در بین همه اعضای جنبش عدم تعهد، «ونزوئلا» در این بین برای ما خاص بوده؟

بله. با ونزوئلا بیش از کشورهایی همچون اندونزی، مالزی و هند رابطه اقتصادی داریم. اینها کشورهای قدر عدم تعهد هستند و ما با ‌آنها، ارتباط اقتصادی داریم، اما ونزوئلا به ‌علت شرایطی که در آن قرار گرفت و گرایش‌های ضدسلطه‌ای که بیش از مابقی کشورها در آمریکای لاتین داشت، با سیاست‌ خارجی ما هم‌جهت بود. مسیر سیاست ‌خارجی ما که ضدسلطه بود، بیش از همه کشورها، در ارتباط با ونزوئلا قرار داشت. ما اصراری نداشتیم در ونزوئلا به‌طور گسترده عمل کنیم، مرحوم چاوز تشخیص داد اگر بخواهد با سلطه‌ای که بر کشور اوست، مبارزه کند، باید به کشورهایی اتکا کند که آنها بتوانند به توسعه زیرساخت اقتصادی کشورش کمک کنند. چاوز ایران را تشخیص داد. بارها چاوز و همین حالا مادورو ـ ایران را به‌عنوان کشور نوظهور اقتصادی معرفی کرده‌اند؛ کشوری که می‌توان بر آن اتکا کرد. با وجود همه مشکلاتی که خود ایران دارد و همه تحریم‌هایی که ایران متحمل شد، اما این تشخیص کماکان وجود دارد که ونزوئلا می‌تواند به کشوری مثل ایران متکی باشد تا بتواند به توسعه خود کمک کند و در مقابل فشار خارجی مقاومت کند. ما با ونزوئلا روابط نزدیکی داریم به این دلیل که همسویی خوبی در سیاست ‌خارجی ما وجود دارد.

تعهدات مشترک اعضای «نم» قابل فهم است. اما شما از همسویی در سیاست خارجی ایران و ونزوئلا سخن می‌گویید. خب، اکنون شرایط ایران و رابطه‌اش با جهان تغییرات زیادی کرده ‌است؛ به‌ویژه بعد از برجام. اکنون اروپا بیش از دیگر کشورها، شریک اقتصادی ایران است. در این شرایط همچنان ونزوئلا می‌تواند شریک خوبی برای ما باشد؟

این موضوعات هیچ مغایرتی با هم ندارد. ما در چارچوب جنبش عدم تعهد به سیاست‌هایمان ادامه می‌دهیم و ادامه تحقق این سیاست‌ها مغایرتی با گسترش روابط اقتصادی با دنیا و شرکت‌های اروپایی ندارد. حتی می‌تواند مکمل همدیگر باشد.

شما فرمودید شرکت‌های اروپایی، ونزوئلا را ترک کرده‌اند.

بله، بسیاری از آنها.

ما درحال‌حاضر شرکت فعال ایرانی‌ داریم که در ونزوئلا کار کند؟

بله داریم منتها به دلیل نوع قراردادها و فرمول‌های همکاری که در دوران ریاست‌جمهوری چاوز تنظیم شده بود محدود شده‌اند.

می‌توانید شرکت‌های فعال موجود را نام ببرید؟

شرکت «ون‌ایران‌تراکتور» را داریم که قبلا تولیداتی در ونزوئلا داشت ولی الان تولید خیلی خیلی مختصری دارد. اگر الان به این شرکت کمک شود و دولت ونزوئلا بتواند منابع مالی آن را تأمین کند [این شرکت] دوباره به دوران اوج خود بازمی‌گردد. اتفاقا مردم و به‌ویژه کشاورزان ونزوئلا از محصولات تراکتور ایران بسیار راضی هستند و می‌گویند هم کیفیت آن و هم قمیت آن کاملا رقابتی است. ما از کشورهای دیگر هم که خواهان تراکتور ایران هستند هم درخواست داریم.

این شرکت، همان است که کارش را در دولت آقای خاتمی شروع کرد؟

فکر می‌کنم خود آقای خاتمی هم برای افتتاح آن به ونزوئلا سفر کردند.

غیر از این شرکت، شرکت دیگری نیست؟

چرا ما ون‌ایران‌اتو را داریم؛ «ون» یعنی ونزوئلا، «ایران» که ایران است و «اتو» هم یعنی اتومبیل که تولید سمند و پراید را انجام می‌دهد. شما ونزوئلا که تشریف ببرید در خیابان‌ها نمونه‌های خیلی خوبی از سمند و پرایدهایی را می‌بینید که در حرکتند.

مثل همین نسخه‌های داخلی؟

نسل‌های قدیم‌تر همین تولید داخلی. مثلا تولید سورنا و دنای سمند را آنجا نداریم. پراید هم الان به‌دلیل مشکلاتی که وجود دارد به مشکل خورده است.

اینکه می‌گویید این شرکت‌ها هنوز فعال هستند یعنی اینکه یک دفتر وجود دارد و یکی، دو کارمند هم دارد ولی به‌اصطلاح کرکره‌شان را پایین نکشیده‌اند؟

این شرکت ایرانی نیست، شرکت مشترک است که بیشتر سهم آن را هم ونزوئلا داده است. اکثریت سهمش برای ونزوئلا است. البته قبل از آن، بیشتر سهمش برای ایران بود اما آنها خواستند و بخشی از سهم ایران را خریدند و الان بیشتر سهم برای ونزوئلا است. درحال‌حاضر سهم ایران آوردن «پک» است. پک سمند از ایران می‌رود و آنجا در خط‌هایی که وجود دارد مونتاژ می‌شود.

این شرکت هم درحال‌حاضر تولید ندارد؟

تولید ندارد؛ ولی طرح‌هایی در راه است که صادرات مجدد داشته باشد. درحال‌حاضر اگر ما بخواهیم درباره سمند صحبت بکنیم، باید با مدیر ونزوئلایی صحبت بکنیم.

در سؤال اول پرسیدم که آیا می‌توان عددی داد از میزان سرمایه‌گذاری‌ای که ما در ونزوئلا انجام دادیم و شما گفتید نمی‌شود . . . .

به‌این‌دلیل نمی‌شود که کار خیلی دولتی نیست؛ یعنی وزارت خارجه یا وزارت اقتصاد یا وزارت صنعت ما آنجا سرمایه‌گذاری نکرده است که ما آماری داشته باشیم. اگر بخواهید آمار بگیرید، باید از خود شرکت‌ها سؤال بکنید که چقدر آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در مجموع می‌توانم بگویم ما از مشارکت در ونزوئلا به‌هیچ‌وجه ضرر نکردیم. ورود ما در حوزه فنی-مهندسی ونزوئلا هم به توسعه ونزوئلا کمک کرد؛ هم به توسعه و اشتغال شرکت‌های خودمان کمک کردیم. در چارچوب همکاری‌های جنوب-جنوب شرکت‌های ایرانی، به تعهدات‌شان عمل کردند، سودآفرین بودند و زیرساخت‌های خوبی هم ایجاد کردند. در شرایط فعلی هم می‌توان با ونزوئلا کار مشترک کرد؛ به شکلی که سرمایه‌ها حفظ شود و سودده باشد.

آقای اعلایی، در زمان اوج سرمایه‌گذاری ایران در ونزوئلا، تعداد این شرکت‌ها از ۱۰، ۱۵ شرکت بیشتر بوده است؟

همین حدود بوده.

می‌توان گفت سرمایه‌گذاری کلان از طریق ایران‌خودرو و سایپا و با عنوان شرکتی که به طور مشترک تأسیس کردند، آمده است؛ همچنین از شرکت پتروپارس و شرکت کیسون و شرکت‌های خانه‌سازی که پروژه‌های سنگین‌تری داشتند. شرکت صدرا هم که هیچ کشتی تحویل نداده است؛ پس می‌توان عددی از میزان آورده این شرکت‌ها را محاسبه کرد؟

یک شرکت سوت ماشین هم هست که تقریبا کارش تمام شده و تحویل‌ داده است. چندین کارخانه لبنیات و کارخانه انتقال تکنولوژی ساخته است. آنها به تعهدات خود عمل کرده‌اند و یک مقدار مختصری از مطالبات آنها مانده است. شرکت سوت ماشین هم تقریبا کارش تمام شده‌ است.

بسیار خوب؛ آیا می‌توان گفت که بین کشورهای دیگری که در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، سهم ایران چقدر است؟ مثلا بین ایتالیا، فرانسه و حتی ترکیه و کشورهای دیگری که سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ترکیه به‌طور سنتی اصلا در آمریکای لاتین مشارکت نداشته؛ اما به‌تازگی خوب فعال شده است. در واقع در شاکله اقتصاد آمریکای لاتین آن‌ طور که آمریکا از صد سال پیش حضور دارد، روسیه، چین یا ژاپن حضور دارند، ترکیه حضور ندارد. ژاپن در ونزوئلا سرمایه‌گذاری زیادی کرده، کره‌جنوبی هم همین‌طور. به‌تازگی ترکیه در کوبا فعال شده و همچنین در ونزوئلا شرکت ترکیش‌ایرلاین راه افتاده که به کلمبیا و کوبا پرواز دارد. ترکیه کم‌کم در حال سرمایه‌گذاری در ونزوئلا است.

خب در بین این کشورها، سهم ایران چقدر است؟

در پاسخ به این سؤال ‌که ایران چند درصد سهم دارد، باید گفت ایران در حد توان خودش آنجا حضور دارد. در ونزوئلا کشورهای زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌ و مشارکت دارند. این‌طور نیست که سهم ایران زیاد باشد. ببینید آنجا شرکت‌های آمریکایی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و از خود منطقه آمریکای لاتین، شرکت‌های برزیلی و کوبایی حضور دارند. در یک برهه به دلیل همسویی سیاست‌ خارجی این فرصت به ایران داده شد. ایران هم این توانمندی را داشت که در چارچوب منافع خودش و توسعه ونزوئلا توانست آنجا حضور پیدا کند. البته نمی‌توان به‌طور مطلق گفت ولی در ونزوئلا شرکت‌های ایرانی حضور موفقی داشتند. هم در صنعت خودرو، هم در صنایع لبنی، هم در صنعت آب و هم در مسکن حضور موفقی داشتند. در کشتی‌سازی، شرکت صدرا به ‌خاطر مشکلاتی که بود، موفق نشد. اگر بخواهیم جمع‌بندی بکنیم، شرکت‌های ایرانی در انجام مأموریت‌شان که صدور خدمات فنی و مهندسی ایرانی به ونزوئلا باشد؛ که هم به توسعه ایران کمک می‌کند و هم به توسعه ونزوئلا کمک می‌کند، موفق بودند.

برایمان از وضعیت پروژه شرکت صدرا بگویید. این شرکت قرار بود چهار کشتی سنگین به ونزوئلا تحویل دهد؛ اما نتوانست حتی یکی از کشتی‌هایی را هم که قرار بود تحویل دهد. چه چیزی موجب شد؟

بله باید چهار کشتی سنگین تحویل می‌داد. الان کشتی‌سازی صدرا می‌گوید مشکلی ندارم و آماده تحویل هستم.

چه اتفاقاتی موجب شد که صدرا نتوانست به‌موقع تعهدش را انجام دهد؟

یک‌سری مشکلات بین دو طرف بوده که نتوانستند آنها را حل کنند؛ اما تلاش‌های زیادی شده که این مشکلات حل شود. کشتی مثل ماشین نیست، ‌هزاران قطعه دارد و حرکتش روی آب قانون‌مندی و مقررات خاص خودش را دارد. مجموعه جزئیات پیچیده فنی، کار تحویل را با دشواری مواجه می‌کند. این خاص ایران هم نیست. همه کشورهایی که کشتی‌سازی می‌کنند برای تحویل‌دادن آن یک‌سری مقررات خاص دارند، در آب‌انداختن آن یک‌سری مقررات خاص دارد . . . .

با توجه به همه این شرایط، بالاخره یک‌ زمانی برای تحویل کشتی تعیین شده بود؟

بله. ببینید خود ایران تحت تحریم بوده است. مجموعه شرایطی که در ایران و ونزوئلا بود، باعث شده کشتی‌ای به آب نیفتد. به‌هرحال کشتی‌سازی صدرا می‌گوید من آماده‌ام.

بسیار خب، نهادی که در کشور ونزوئلا با کشتی‌سازی صدرا در ارتباط بوده، هیچ ادعایی ندارند؟

ادعایی ندارند. ادعا از این جهت که بگویند ما این‌قدر از شما طلبکار هستیم و اگر ندهید ما پیگیری می‌کنیم، نه؛ به این صورت نیست؛ اما این پروژه هنوز تمام نشده و به خاتمه خود نرسیده است.

پس دعوی حقوقی‌ای مطرح نیست؟

نه هیچ دعوی حقوقی‌ای نشده است. یک پروژه است که هنوز هم سر جای خود باقی است و هنوز هم در حال مذاکره است مبنی بر اینکه کشتی دوم چگونه تحویل داده شود، کشتی سوم چگونه ساخته شود. منتها عرض کردم، کشتی‌سازی یک صنعت بسیار پیچیده است و مثل صنعت هواپیما می‌ماند. این‌طور نیست که شما بگویید ما یک ماه مذاکره کرده‌ایم و کار تمام است و از فردا شما می‌توانید سوار ماشین سمندتان بشوید. پروژه روی میز است و در حال تلاش است تا مشکلات فنی موجود حل شود.

پروژه کیسون تحویل داده شده و مطالبه‌ای ندارد؟

بله؛ تحویل داده شده و ادامه ندارد. البته کیسون هنوز آنجا دفتر دارد.

کیسون یک شرکت ایرانی است؟

کاملا ایرانی است؛ یعنی در ایران ثبت شده و آنجا دفتر دارد.

شرکت خانه‌سازی ایرانیان نتوانست تعهداتش را به‌موقع تحویل دهد و بنا بر آنچه من شنیده‌ام، دعوی حقوقی نیز مطرح است. درباره خانه‌سازی ایرانیان، چه چیزی روی میز است؟

خانه‌سازی ایرانیان به‌عنوان یک شرکت ایرانی که آنجا کار می‌کند، ادعا می‌کند به تعهدات خود عمل کرده است. من به پروژه‌های آنها سر زده‌ام و پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند و واحدها تا اندازه‌ای آماده است. منتها جزئیات فنی‌ای که می‌گویم، همه‌جا هست. به‌عنوان مثال، طرف ونزوئلایی با شرکت ایرانی قراردادی می‌بندد برای ۱۰ هزار واحد به ارزش ۲۰۰‌ میلیون دلار، بعد [طرف ایرانی] پیش‌پرداختی می‌گیرد و می‌گوید من در فلان سال، مثلا چهار سال دیگر، [خانه‌ها را] به شما تحویل می‌دهم. بعد به علت تغییرات مقطعی، در وسط کار اجرای پروژه با محدودیت روبه‌رو می‌شود. همه اینها را به‌عنوان مثال می‌گویم که ممکن است اتفاق بیفتد یا هر اتفاق دیگری که دقیقا منطبق با قرارداد اولیه روی کاغذ نباشد. این اتفاق‌ها ممکن است در ایران هم پیش بیاید. مثلا اگر شرکت ونزوئلایی در ایران مشغول باشد، شرکت تعهدپذیر یعنی شرکت ونزوئلایی، دو سال دیگر، سه سال دیگر در شرایطی قرار می‌گیرد که می‌خواهد ترم‌های قرارداد را تغییر دهد . . . آن‌وقت شرکتی که قرارداد بسته است، می‌گوید نه، ما با همان تعهدات اولیه می‌خواهیم.

این در صورتی است که دو طرف بنشینند و قرارداد را دوباره بازنویسی کنند. اگر قانون کشوری تغییر کند، قرارداد به همان سیاق قبل اجرا نمی‌شود؟

چرا همان قرارداد قبلی است. در چارچوب همان قرارداد قبلی تغییر ایجاد می‌کنند.

بنا بر توافق دو طرف؟

بله بنا بر توافق.

الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان توافقی کرده است؟

بله؛ توافق کرده است. ببینید وقتی شما می‌آیید کاری انجام دهید، امکانات خود را با توجه به شرایط و تعهدات طرف مقابلتان تنظیم می‌کنید؛ [مثلا] تعداد کارمندان، تعداد کارگران، تعداد تجهیزات. خانه‌سازی کار ساده‌ای نیست؛ اینکه چقدر بلدوزر و تجهیزات باید با خود ببرد یا از آنجا کرایه کند و اینکه چقدر مصالح نیاز دارد، همه را بر اساس فرمول اولیه تنظیم می‌کند. فرمول اولیه که به‌هم می‌خورد، حساب‌وکتاب‌های شرکت هم به‌هم می‌خورد. ممکن است [شرکت با شرایط جدید] موافقت کند تا کار را تمام کند، ولی این دلیل نمی‌شود شرکت با مشکل مواجه نشود. این شرکت باید بار دیگر برنامه‌ریزی کرده و مجدد برنامه را تنظیم کند.

الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان زمان تحویل جدیدی پذیرفته است؟

شرکت خانه‌سازی ایرانیان شرکتی کاملا خصوصی است و با هیچ وزارتخانه‌ای ارتباط ندارد. به‌نظرم بر اساس یک چارت جدید، توافق کرده‌ و کارشان را اصلاح کرده‌اند.

بانک توسعه صادرات و بانک ایران و ونزوئلا در چه وضعیتی هستند؟ بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد؟

بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد، ولی آن‌طوری نمی‌توانید بگویید شعبه بانک صادرات است؛ چون بانکی است که شخصیت حقوقی مستقل دارد. اسم‌ آن بانک بین‌المللی توسعه شده و دیگر شعبه بانک توسعه صادرات نیست و هنوز هم در ونزوئلا حضور دارد. بانک دیگری هم وجود دارد به نام بانک ایران و ونزوئلا، که مشترک است و در ایران است. این بانک به‌نظرم بانک سوددهی هم هست.

بانک ایران و ونزوئلا از زمانی که تأسیس شده تاکنون، حتی یک مراوده تجاری هم با ونزوئلا نداشته؟

خب به این خاطر است که [از ونزوئلا به آن] رجوع نکرده‌اند و [خود بانک هم] در جاهای دیگر از اعتباراتش استفاده کرده است.

به نظر من، به‌عنوان یک روزنامه‌نگار، مجموعه سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌هایی که در ونزوئلا انجام شده، کاملا هیجانی بوده است. مثل تأسیس بانک ایران و ونزوئلا که کاملا یک حرکت هیجانی به نظر می‌رسد و با یک سرمایه اندک (از نوع بانکی) تأسیس شد و خود ونزوئلا هم برای اینکه بتواند از آن استفاده بکند، برنامه‌ای نداشته است.

اینکه ونزوئلا برنامه‌ای داشته یا نداشته را نمی‌دانم اما همان‌طور که گفتم هدف کلی این بود که دو کشور در چارچوب هم‌سویی‌هایی که در سیاست خارجی دارند بتوانند به‌هم کمک کنند. یکی از برنامه‌هایی که کشورهای هم‌سو بلافاصله اجرا می‌کنند ایجاد یک صندوق توسعه است. خیلی از هم‌گرایی‌های منطقه‌ای چه در حوزه آمریکای لاتین، چه در حوزه خودمان اکو یا سارک در آسیای شرقی، صندوقی با هدف توسعه راه‌اندازی می‌کنند. حالا لفظ «هیجانی» که شما می‌گویید را نمی‌دانم ولی ایران و ونزوئلا براساس همان هم‌سویی‌هایی که داشتند و احساس می‌کردند می‌توانند از توانمندی‌های همدیگر استفاده بکنند، تصمیم گرفتند مثل همه هم‌گرایی‌های دیگر بانکی را تأسیس و از آن استفاده بکنند. البته این بانک قرار بود خیلی بزرگ‌تر باشد ولی به همین صورتی که هست توافق شد و دارد کار می‌کند. چون این بانک در ایران است من خیلی اطلاعی ندارم ولی به‌نظرم سودده است. استفاده‌ از اعتبارات بانک شرایطی دارد که توجیه اقتصادی را محور اول خودش قرار می‌دهد، مگر اینکه دستور دولتی باشد که شما این‌قدر به این کشور بدهید. وقتی یک پروژه تقاضای تأمین اعتبارات می‌کند، این تقاضا باید با شرایط بانک بخواند و بانک باید قبول بکند. حالا من خبر ندارم از ونزوئلا به بانک ایران و ونزوئلا رجوع کرده‌اند یا نه، به‌هرحال ما در ونزوئلا از سرمایه‌های آن بانک استفاده‌ای نداریم.

با بانک توسعه صادرات چطور؟

گفتم آن شعبه بانک توسعه صادرات نیست و الان یک بانک ونزوئلایی است. اتفاقا بانک رَنک اول هم است. سیستم بانکی آنها درجات مختلفی دارد؛ این بانک هم زیر نظر بانک مرکزی ونزوئلا به کار خود ادامه می‌دهد.

یعنی از نظر حقوقی دیگر هیچ ارتباطی با بانک توسعه صادرات ندارد؟

چرا بالاخره با بانک مؤسس خود ارتباط دارد. سرمایه خود را از کجا می‌خواهد بیاورد؟ سرمایه آن را بانک توسعه صادرات داده اما به‌محض‌اینکه این سرمایه آنجا آمده، تحت نام بانک بین‌المللی توسعه

کلیدواژه: شرکت خانه سازی ایرانیان | ونزوئلا سرمایه گذاری | صدور خدمات فنی و مهندسی | سرمایه گذاری کرده | بانک ایران و ونزوئلا | سرمایه گذاری | شرکت های ایرانی | بانک توسعه صادرات | توسعه ونزوئلا | طور نیست | یک شرکت ایرانی | آمریکای لاتین | بین المللی | درحال حاضر | ما در ونزوئلا | جنبش عدم تعهد | دولت ونزوئلا | ونزوئلا کشور | مردم ونزوئلا | کشتی سازی | ونزوئلا کار | داشته باشند | ونزوئلا کمک | کشورهای عضو | هم به توسعه | فرمول ها | پروژه ها | بانک مرکزی | گفت وگو | شرکت ها | سهم ایران | انجام شود | یک سری | قرار بود | کمک کنند | کار خود | دو طرف

منبع: ایلنا

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۰۷۸۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • چرخش اسرائیل به سمت آمریکای لاتین
 • پس از اینکه توگو خواهان لغو نشست سران آفریقا و اسرائیل شد که قرار بود در ماه میلادی آتی برگزار شود، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که برای احیای نقش این رژیم در آفریقا تلاش می‌کند با تنگنای سیاسی بزرگی مواجه شد. به گزارش ایسنا، روزنامه الحیاة در تحلیلی آورده است، استراتژی اسرائیل برای چرخش به سمت آمریکای لاتین به سرعت در حال انجام است و شخص بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پرچمدار این استراتژی است. آمریکای لاتین صحنه نبرد دیپلماتیک گسترده‌ای میان اسرائیل، تشکیلات خودگردان و ایران است؛ به ویژه پس از آنکه ایران موفق شد به این قاره که حیاط خلوت واشنگتن به حساب می‌آید، نفوذ کرده و روابط خود را با بسیاری از کشورهای آن عادی سازی کند و دست به نفوذهای ریشه‌ای در برخی از جوامع کشورهای آمریکای لاتین از طریق طرح‌های سرمایه گذاری در زمینه نفت، نیرو و کشاورزی و همچنین اعطای وام‌ها و کمک‌هایی با سود پایین یا بدون سود بزند. نخست وزیر اسرائیل اخیرا سفری به آرژانتین،‌ کلمبیا و مکزیک داشت. وی پیش از این سفر گفته بود، "ما در حال حاضر روابط خود را با آمریکای لاتین توسعه می‌دهیم که در این قاره کشورهای بسیار مهمی حضور دارند. ما وارد عرصه جدیدی می‌شویم". این سفر همزمان با هفتادمین سالگرد قطعنامه ۱۸۱ مجمع عمومی سازمان ملل پیرامون پایان دادن به قیمومت انگلیس بر فلسطین و اجازه تشکیل دولت یهودی بود. کشورهای آمریکای لاتین در آن هنگام نقش غیرقابل انکاری را در دادن جایگاه به رژیم صهیونیستی در سازمان ملل ایفا کردند، چراکه حمایت این کشورها از قطعنامه تقسیم فلسطین برای پذیرش عضویت اسرائیل در سازمان ملل به منزله یک اقدام تعیین کننده بود. به ویژه اینکه این کشورها بیش از یک سوم اعضای سازمان ملل را تشکیل می‌دادند. این سفر همچنین مصادف با بیست و پنجمین سالگرد حمله به سفارت اسرائیل در پایتخت آرژانتین...
 • واکنش به نامه وکیل احمدی نژاد آرای دیوان محاسبات قبلا به احمدی نژاد ابلاغ شده بود
 • ایران>سیاست داخلی - همشهری آنلاین:هرچه باشد اوضاع به نفع «محمود احمدی‌نژاد» پیش نمی‌رود. شاهد آن هم محتوای نامه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به نامه وکیل محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس است. روزنامه اعتماد نوشت: جعفرزاده ايمن‌آبادي اظهارات دادستان ديوان محاسبات درباره تخلفات احمدي‌نژاد را تاييد كرده و علاوه بر آن شماره احكام اوليه و تجديد نظر و حتي شماره رسيد دفتر محمود احمدي‌نژاد كه نشان مي‌دهد احكام ديوان به او ابلاغ شده را هم آورده است. حالا هرچه احمدي‌نژاد سخنان دادستان ديوان محاسبات را سياسي و كذب بداند يا وكيلش مدعي شود كه احكام صادر شده به او ابلاغ نشده يا به نمايندگان مجلس نامه بنويسند تا درباره اظهارات دادستان ديوان محاسبات تصميم بگيرند باز هيچ بارقه اميدي براي تبرئه احمدي‌نژاد از احكام صادر شده و اثبات ادعاي او پيدا نمي‌شود. ادعاي احمدي‌نژادي‌ها در مورد احكام صادره ٧ حكم قطعي ديوان محاسبات عليه احمدي‌نژاد از هشتم مردادماه و در جريان گفت‌وگوي فياض شجاعي، دادستان ديوان محاسبات با روزنامه اعتماد رسانه‌اي شد و از همان روز واكنش احمدي‌نژاد و چهره‌هاي نزديك به او به اين اظهارات تمامي ندارد. نهم مردادماه احمدي‌نژاد در نامه‌اي خطاب به «ملت ايران» اظهارات دادستان را «غيرقانوني و سراسر كذب» توصيف كرده بود و تاكيد كرده بود: «ضمن تكذيب قاطع اين ادعاها، اعلام مي‌دارد كه اظهارات اين فرد، مصداق مجرمانه اشاعه اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي و رفتار و اقدامات اين فرد كه به پشتيباني صاحبان قدرت تكرار مي‌شود بر خلاف قانون اساسي و مستوجب تعقيب قضايي است.» ١٩ مردادماه هم سيدعادل حيدري، وكيل احمدي‌نژاد گفته بود «از طريق جرايد در جريان وجود چنين پرونده‌هايي قرار گرفته‌ام.» او هم ضمن اينكه دادستان ديوان محاسبات را به خلاف‌گويي متهم كرده، گفته بود: «با مراجعه به ديوان محاسبات تعداد ٧ دادنامه را دريافت كردم كه اتفاقا موضوعاتي كه در مصاحبه...
 • فرافکنی به سبک محمود احمدی نژاد
 • خبرگزاري آريا - سجاد خداکرمي- روزنامه بهارمحمود احمدي‌نژاد باز هم دست به قلم شده و اين بار هم رئيس قوه قضا را مخاطب قرار داده است. وي البته يد طولايي در نامه نگاري‌هاي جنجالي دارد، از بازداشت اطرافيانش گرفته که به بهانه آن يا درخواست بازديد از کل زندان اوين را دارد يا خواستار آزادي فوري‌شان مي‌شود تا اعتراض مسئولان قضايي به عدم ارسال ليست مفسدان اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري‌اش‌، که او را به مکاتباتي وامي‌دارد تا گزارش‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پيوست کند. اين‌بار هم محمود احمدي‌نژاد در آخرين پاسخگويي به مقامات قضايي، آنجا که از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر مي‌شود، دست به قلم شد. وي البته در اين نامه تنها به موضوع پرونده خود نپرداخته و به نحوه رسيدگي به پرونده‌هاي رحيمي و بقايي نيز اعتراض کرده است. نکته جالب در نامه رئيس دولت‌هاي نهم و دهم خطاب به لاريجاني قوه قضا، تاکيد او بر کوبيدن لاريجاني قوه مقننه است و مدعي شده که علي لاريجاني قصد کانديداتوري براي انتخابات رياست‌جمهوري آينده را دارد.باز هم دغدغه رحيمي و بقاييرئيس دولت پاکدستان در اين نامه با اشاره به برخي انتقادات از دستگاه قضايي خطاب به آملي لاريجاني نوشته است: يکي از آشکارترين اين موارد نحوه برخورد دستگاه قضا با آقاي رحيمي معاون اول محترم دولت دهم بود. ابتدا و بدون هيچ مقدمه‌اي جنابعالي در رسانه‌ها حکم محکوميت ايشان را صادر کرديد و سپس زير مجموعه حضرتعالي رسيدگي را آغاز کردند و البته نتيجه از قبل معلوم بود. او با اشاره به اينکه مورد آشکار ديگر نحوه برخورد دستگاه قضا با آقاي حميد بقايي معاون محترم اجرايي دولت دهم است، در نامه خود آورده است: نحوه دستگيري و بازداشت موقت، نحوه بازجويي، نوع اتهامات بي اساس، نحوه تفتيش منزل و ضبط وسائل، نحوه اطلاع‌رساني، نحوه تمديد مکرر بازداشت موقت، نحوه رفتار در زندان...
 • دخل و خرج پاستور در دوره احمدی نژاد و روحانی
 • آنچه باید به ٦٨٢ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کرد حالا به ٣٧٠ میلیارد تومان یعنی حتی کمتر از پنج سال پیش کاهش پیدا کرده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، این بخشی کوتاه از دخل و خرج دولت است. دولت می‌گوید مخارج نهاد ریاست‌جمهوری را در سال گذشته نه تنها افزایش نداده بلکه به کمتر از سال ٩١ هم کاهش داده است. مخارج دولت و آنچه در نهاد ریاست‌جمهوری دوره محمود احمدی‌نژاد رخ داده بود با انتقادهای بسیاری مواجه شده بود اما حالا دولت دوازدهم مخارج را کمتر هم کرده است. معاونت پشتیبانی و تحول اداری نهاد ریاست‌جمهوری با انتشار گزارش عملکرد این معاونت در دولت یازدهم اعلام کرد: بودجه نهاد ریاست‌جمهوری در سال ٩٥ کمتر از سال ٩١ بوده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، معاونت پشتیبانی و تحول اداری نهاد ریاست‌جمهوری اعلام کرد که در دولت یازدهم، بودجه مصرفی نهاد از رقم ٣٨٥ میلیارد تومان در سال ١٣٩١ به ٣٧٠ میلیارد تومان در سال ١٣٩٥ تقلیل داده شد و این در حالی است که براساس روال متعارف، باید به ٦٨٢ میلیارد تومان افزایش می‌یافت. در گزارش عملکرد معاونت پشتیبانی و تحول اداری نهاد ریاست‌جمهوری، تصریح شده است که با اعمال نگاه پیشگیرانه در هرزروی منابع و تاکید بر استفاده بهینه از آن و اصلاح روند بودجه مصرفی نهاد، در حقیقت در این بخش طی دوره ٤ ساله دولت یازدهم، سالانه عملا ٣١٢ میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است. براساس این گزارش عملکرد، هزینه‌کرد انجام امور خدماتی (در قالب شرکت)، از ٤٢ میلیارد تومان در سال ١٣٩٢ به ٣٤ میلیارد تومان در سال ١٣٩٦ تقلیل یافته در حالی که انتظار می‌رفت به بیش از ١٠٠ میلیارد تومان افزایش یابد. در چارچوب این اقدام نیز سالانه ٦٦ میلیارد تومان از هزینه‌های نهاد کاسته شده است. اما نیروی انسانی نهاد ریاست‌جمهوری در زمانی که دولت محمود احمدی‌نژاد به...
 • پاسخ عضو کمیسیون برنامه به وکیل احمدی نژاد
 • هرچه باشد اوضاع به نفع «محمود احمدی‌نژاد» پیش نمی‌رود. شاهد آن هم محتوای نامه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به نامه وکیل محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس است. جایی که جعفرزاده ایمن‌آبادی اظهارات دادستان دیوان محاسبات درباره تخلفات احمدی‌نژاد را تایید کرده و علاوه بر آن شماره احکام اولیه و تجدید نظر و حتی شماره رسید دفتر محمود احمدی‌نژاد که نشان می‌دهد احکام دیوان به او ابلاغ شده را هم آورده است. به گزارش ایسنا، «اعتماد» در ادامه نوشت: حالا هر چه احمدی‌نژاد سخنان دادستان دیوان محاسبات را سیاسی و کذب بداند یا وکیلش مدعی شود که احکام صادر شده به او ابلاغ نشده یا به نمایندگان مجلس نامه بنویسند تا درباره اظهارات دادستان دیوان محاسبات تصمیم بگیرند باز هیچ بارقه امیدی برای تبرئه احمدی‌نژاد از احکام صادر شده و اثبات ادعای او پیدا نمی‌شود. ٧ حکم قطعی دیوان محاسبات علیه احمدی‌نژاد از هشتم مردادماه و در جریان گفت‌وگوی فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات با روزنامه اعتماد رسانه‌ای شد و از همان روز واکنش احمدی‌نژاد و چهره‌های نزدیک به او به این اظهارات تمامی ندارد. نهم مردادماه احمدی‌نژاد در نامه‌ای خطاب به «ملت ایران» اظهارات دادستان را «غیرقانونی و سراسر کذب» توصیف کرده بود و تاکید کرده بود: «ضمن تکذیب قاطع این ادعاها، اعلام می‌دارد که اظهارات این فرد، مصداق مجرمانه اشاعه اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و رفتار و اقدامات این فرد که به پشتیبانی صاحبان قدرت تکرار می‌شود بر خلاف قانون اساسی و مستوجب تعقیب قضایی است.» ١٩ مردادماه هم سیدعادل حیدری، وکیل احمدی‌نژاد گفته بود «از طریق جراید در جریان وجود چنین پرونده‌هایی قرار گرفته‌ام.» او هم ضمن اینکه دادستان دیوان محاسبات را به خلاف‌گویی متهم کرده، گفته بود: «با مراجعه به دیوان محاسبات تعداد ٧ دادنامه را دریافت کردم که اتفاقا موضوعاتی که در مصاحبه ایشان آمده بود برخلاف ‌آنچه...
 • واکنش رئیس کمیسیون اصل نود به ادعای احمدی نژاد
 • داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل نود در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه گزارشی از عدم رعایت قوانین و اجرای آن به وسیله احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و دهم در مجلس نهم به قوه قضاییه ارسال کردیم، گفت: گزارشی هم در مجلس دهم در حال تدوین داریم. وی تأکید کرد: برخی موارد تخلف قانونی مربوط به دولت احمدی نژاد و همینطور روحانی را نیز احصا کردیم که قرار است در صحن علنی قرائت شود. محمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احمدی نژاد ادعا کرده شکایت مجلس از وی شخصی بوده و از سوی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده است، تأکید کرد: خیر چنین چیزی نیست. رئیس کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: دولت احمدی نژاد ۲۰۰ مورد عدم اجرای قانون، عدم ابلاغ به موقع یا عدم تدوین آیین‌نامه داشته است که شکایت مجلس متشکل از شکایت‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف از احمدی‌نژاد را به قوه قضاییه ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخ آن به دست ما نرسیده است.
 • مقایسه درآمد نفتی در دولت احمدی نژاد و روحانی
 • به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشستی خبری به تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت به ویژه از منظر برنامه و بودجه پرداخت. وی به وضعیت مهمترین منبع افتصاد ایران یعنی نفت پرداخت و توضیح داد که به دلیل کاهش قیمت هر بشکه از ١٠٤ دلار در سال ١٣٩٢ به حدود ٤٣ دلار در سال گذشته، حدود ٥٨ درصد کاهش داشته است. نوبخت گفت: مجموع درآمد نفتی در دولت یازدهم و از سال ١٣٩١ تا ١٣٩٥ حدود ١٥٧ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم و از فاصله ١٣٨٨ تا ١٣٩١ حدود ٢٥ هزار میلیارد دلار بوده که نشان دهنده کاهش ٣٧ درصدی در آمد نفتی دو دولت یازدهم است. وی همچنین به تغییرات هزینه ای دولت اشاره کرد و گفت: هزینه‌های جاری از حدود ١٢٠ هزار میلیارد تومان سال ١٣٩١ به ٢٠٧ هزار میلیارد تومان سال ١٣٩٥ رسیده است. در مقابل بودجه‌های عمرانی از ٢٢ هزار میلیارد تومان به ٤٢ هزار میلیارد در سال گذشته افزایش یافته است. بر این اساس رشد اعتبارات هزینه‌ای تا ٧٣ درصد و عمرانی تا ٩٠ درصد بوده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: هزینه‌های جاری با توجه به اهمیت بخش‌های در بر گیرنده آن جای کسر و یا صرفه جویی چندانی ندارد، بنابر این در مورد پرداخت پرسنلی اقدام انقباضی نداشتیم. این در حالی است که حداقل حقوق کار کنان از ٤٩٠ هزار تومان در سال ١٣٩٢ به یک میلیون و ٣٥ هزار تومان در سال جاری رشد داشته است. همچنین متوسط حقوق از یک میلیون و ٤٧٠ هزار تومان به دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان رسیده است.
 • واکنش رئیس کمیسیون اصل ۹۰ به ادعای احمدی نژاد درباره شکایت مجلس از وی
 • سیاست > مجلس - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس کمیسیون اصل 90 به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه شکایت مجلس از سوی شخص لاریجانی انجام شده است، واکنش نشان داد. داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل نود با اشاره به اینکه گزارشی از عدم رعایت قوانین و اجرای آن به وسیله احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و دهم در مجلس نهم به قوه قضاییه ارسال کردیم، گفت: گزارشی هم در مجلس دهم در حال تدوین داریم. وی تأکید کرد: برخی موارد تخلف قانونی مربوط به دولت احمدی نژاد و همینطور روحانی را نیز احصا کردیم که قرار است در صحن علنی قرائت شود. محمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احمدی نژاد ادعا کرده شکایت مجلس از وی شخصی بوده و از سوی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده است، تأکید کرد: خیر چنین چیزی نیست. رئیس کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: دولت احمدی نژاد 200 مورد عدم اجرای قانون، عدم ابلاغ به موقع یا عدم تدوین آیین‌نامه داشته است که شکایت مجلس متشکل از شکایت‌های مردمی و دستگاه‌های مختلف از احمدی‌نژاد را به قوه قضاییه ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخ آن به دست ما نرسیده است. 29219 کلید واژه‌ها : کمیسیون اصل 90مجلس - محمود احمدی‌ نژاد -
 • یک نماینده مجلس مطرح کرد:روایتی از مصونیت خاص احمدی نژاد و دست های پشت پرده تفحص از بنیاد شهید
 • ایران>قوای سه‌گانه - همشهری آنلاین:عضو فراکسیون مستقلین مجلس در گفتگویی در رابطه نقش احمدی نژاد در اتفاقات سال ۸۸ و پشت پرده راه پر پیچ و خم تحقیق و تفحص از بنیاد شهید سخن گفت. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در روزهایی که یاد آور آغاز جنگ تحمیلی است و به نام هفته دفاع مقدس نامگذاری شده پای صحبت های سیاست مداری می نشینیم که حالا سالهاست ایستادن را فراموش کرده و یادگاری آن روزها هنوز روی تنش جا خوش کرده است. غلامعلی جعفرزاده نماینده ایثارگر مجلس که شرایط جسمی اش هیچ محدودیتی برای فعالیت های سیاسی اش ایجاد نکرده است معتقد است که سیاست ورزی زبان می خواهد و خیلی به پا احتیاجی ندارد. می گوید: عضو هیچ حزب و گروهی نیست و برای خوشایند هیچ جناحی کاری نمیکند چون معتقد است یک سیاست مدار خوب سیاست مداریست که اصولگرای اصلاح طلب با مشی اعتدالی باشد. بخش‌هايي از این گفت و گو را در ادامه بخوانید: *(شما بارها در مصاحبه های خود کسی را که دو دوره رئیس جمهور بوده متهم اصلی اتفاقات 88 معرفی کردید این نظرات مبنای حقوقی دارد یا نظر شخصی شما است؟)می توانم این قضیه را حقوقی اثبات کنم، البته نظر شخصی است مبتنی بر شواهد حقوقی که معتقدم می توانم آن را اثبات کنم و هرجا هم تا کنون لازم بوده آن را عنوان کردم البته ایشان بالاخره یک مصونیت خاصی دارد که کسی پذیرای آن نشده تا الان. *( شما به حجم بالای تخلفات در دولت دهم و نهم همیشه معترض بودید و حتی بارها از آقای روحانی خواستید این مفاسد را اعلام کند شما به عنوان نماینده مردم که مهم ترین وظایفتان نظارت است چرا خودتان این کار را نکردید؟)به کررات در کمیسیون اصل 90 پیگیری کردم و مستندات آن وجود دارد اما همان طور که عرض کردم اراده ای...
 • از نگرانی احمدی نژاد درباره پرونده اش تا برگزاری همه پرسی جدایی دراقلیم کردستان/پربازدیدهای سوم مهر
 • فرهنگ > رسانه - در سوم مهرماه، مهم‌ترین و پربازدیدترین خبر روز درباره برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبان در اقلیم کردستان عراق بود. نامه محمود احمدی‌نژاد به رئیس قوه قضاییه و طرح این مسئله که آیا رئیس‌جمهور سابق نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟ پربازدیدترین مطلب سرویس سیاسی بود. در این سرویس گزارشی درباره اینکه اقدامات‌ بنی‌صدر در جنگ خیانت بود یا اشتباه؟ هم پربازدید بود. در این سرویس روایتی از دلیل قطع ارتباط ایران با اقلیم کردستان عراق هم پربازدید شد.در سرویس اقتصادی گزارشی درباره ۷ شغل پُردرآمد در ایران پربازدید بود. همچنین خبری درباره آتش زدن خودروی بی‌ام‌و به نشانه اعتراض هم بازدید زیادی داشت. در این سرویس، خبر افزایش قیمت چند خودروی داخلی هم پربازدید بود.در پربازدیدترین خبر سرویس فرهنگی اعلام شد پس از رامبد جوان نوبت مالک جناب‌خان شده است. همچنین در این سرویس خبر مخالفت آیت‌الله علم‌الهدی با معرفی «نفس» به اسکار بازدید زیادی داشت. خبر پربازدیدی دیگری می‌گفت محمدرضا شهیدى‌فرد بعد از سال‌ها دورى در قاب تلویزیون دیده می‌شود.در پربازدیدترین خبر سرویس جامعه اعلام شد اقلیم کردستان عراق، مقصد گردشگری ایرانی‌ها نبوده است. همچنین در این سرویس اطلاعیه سازمان سنجش درباره اعلام نتایج آزمون استخدامی امسال مخاطبان زیادی داشت. گزارش پربازدید دیگری هم توضیح داد چه بیماری‌هایی ریشه در بیماری‌های خواب دارند؟در سرویس بین‌الملل نقل قولی از سلیمانی پربازدید بود که گفت: ممکن است کردهای اقلیم کردستان عراق حسرت بخورند. در این سرویس خبر انتشار تصاویر فرضی حمله کره‌شمالی به بمب‌افکن آمریکا بسیار پربازدید شد. خبر پربازدید دیگر، برگزاری رای‌گیری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بود. در سرویس طنز هم وضعیت عجیب آب تهران! برای مردم جالب توجه بود. 57231 کلید واژه‌ها : خبرآنلاین -
 • بصیرت عاشورایی موضوعی پر محتوا و ارزشمند و لازم است/ماجرای پیام آیت الله حسینی گرگانی به احمدی نژاد
 • استاد حوزه علمیه قم گفت :من در زمان احمدی نژاد و از کانال نزدیکانش به او پیام دادم که آیا فقط این دختران هستند که در جامعه حق دارند ؟ آیا فقط پسران حق دارند ؟ آیا معنای آزادی این است هر کسی هر کاری خواست انجام بدهد ؟ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ آیت الله سید میرتقی حسینی گرگانی در روز ششم محرم در مراسم سوگواره بصیرت عاشورایی هیئت رزمندگان در امامزاده عبدالله گرگان گفت : بصیرت عاشورایی موضوعی پر محتوا و ارزشمند و لازم است که در دعاهای مختلف برای اکتساب بینایی ظاهری و باطنی تاکیدات فراوانی شده است . آیت الله حسینی گرگانی افزود : نور چشم مظاهر مادی را می بیند ولی نور دل مظاهر معنوی را می بیند . این هنر یک انسان بخصوص انسان مسلمان و انسان شیعه و انسان ولایتمدار نیست که فقط به دیدن مظاهر مادی دنیا اکتفا کند ، به ما یاد داده اند که باید هر نوع حرکات و سکنات ما رنگ الهی و در ادامه رنگ ولایی به خود بگیرد . وی تصریح کرد : آنچه از قرآن و درک روح قرآن استفاده می شود ، بینایی باطنی است ، قرآن می گوید : کسی که می خواهد بصیرت بدست بیاورد باید گوش و چشم و قلبش را بینای باطنی بکند . جهاد همراه بصیرت نقطه اوج شکوفایی بصیرت باطنی است . این استاد برجسته حوزه علمیه قم اضافه کرد : از امام حسین (ع) در مسیر کربلا سوالی شد . امام در پاسخ به آن سوال فرمود : دنیای اسلام و جامعه اسلامی تغییر کرده و قابل شناخت نیست و معروفات و خیرات از جامعه اسلامی برداشته شده است . منکرات جایگزین آنها شده است و از آب حیات اسلام به اندازه نمی در ته ظرف...
 • تصاویر لشکرکشی رزمندگان عراقی به کرکوک/چرا احمدی نژاد نامه و پیام ویدیویی داد/ویدیو بدون سانسور جنجال در همایشی با حضور رضا کیانیان
 • «تابناک پلاس»، بسته ویدئویی «تابناک» است که برای ششصد و پنجاهمین روز منتشر می‎‌شود؛ بسته‌ای که روایتی از متن و حاشیه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و ورزش با لحنی متفاوت است و سوژه‌های مختلف با تکیه بر فیلم، صوت و تصاویری که احتمالاً ندیده‌اید، در فرمی متفاوت در «تابناک» عرضه می‌شود. «تابناک پلاس»، شنبه تا پنجشنبه به استثنای تعطیلات رسمی، پس از ساعت ۲۰:‌۰۰ برای مشاهده مخاطبان در «تابناک»‌ منتشر می‌شود. در ششصد و پنجاهمین «تابناک پلاس» تماشا می‌کنید: نه اروپا به تجزیه اسپانیا / تصاویر لشکرکشی رزمندگان عراقی به کرکوک / چرا احمدی نژاد نامه و پیام ویدیویی داد؟ / ویدیو بدون سانسور جنجال در همایشی با حضور رضا کیانیان / چگونه زنان سعودی به ورزشگاه رفتند؟ اشتراک گذاری گزارش خطا بازگشت به بالای صفحه .به کانال تلگرام ما بپیوندید برچسب ها تابناک پلاس به اضافه تابناک تابناک ویدیو خبرهای مرتبط ویدیوهای رزمایش توپخانه و جنگنده های ایران در مرزهای غربی / ویدیوی حمله با پهپاد ایرانی به داعش / تصاویر روسیه از حضور نظامیان آمریکا در مقر داعش! تشبیه روحانی به اوباما و ترامپ به احمدی نژاد توسط الجزیره! / عادی سازی نسل کشی میلیونی / بی بی سی برای تجزیه کردستان چه می‌کند؟ / موشک خرمشهر کدام نقطه را هدف قرار گرفته بود؟ از ویدیوی دیدنی انهدام داعش تا عملیات نیروهای ویژه ارتش سوریه / در سازمان ملل بر سر طرح بارزانی چه آمد؟ / نسخه شنیدنی حسین علیزاده برای تسلیم دشمنان ایران / ویدیوهای تکان دهنده از قتل کودک با پنجاه ضربه چاقو / تصاویر گدای قلابی که مرد از آب درآمد! تصاویر گوبلز آمریکا، نویسنده سخنرانی ترامپ! / تصاویر حواشی تکان دهنده اعدام قاتل آتنا اصلانی / ویدیو فریاد پیتزا فروش، حیا کن برای منصوریان؛ واقعاً استعفا داد؟! سفر مقام ارشد به نیویورک در قسمت اکونومی! / بازخوانی حرف‌های آقازاده وزیر ورزش همزمان با...
 • مرز جغرافیایی ضامن استقلال است/آیا احمدی نژاد مصونیت دارد/لابی عارف/همه پرسی و پیروزی محکوم به شکست/روایت کشاورزان تلگرامی و چوپان اینستاگرامی از اینترنت/موضع جمنا درباره همنشینی لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات
 • واکنش‌ها به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان و تحلیل‌های مختلف در مورد عواقب آن، بازگشت شهید حججی به وطن، انتقاد وزیر ارشاد از رفتارهای فراقانونی، رشد ۱۵ درصدی معاملات مسکن، طرح استیضاح رئیس دیوان محاسبات و گمانه زنی‌های رسانه‌ای از لاریجانی ۱۴۰۰ از مواردی است که محور گزارش‌های تحلیلی و خبری روزنامه‌های امروز را شامل می‌شود.به گزارش تابناک، روزنامه‌های امروز سه شنبه ۴ مهرماه و یک روز پس از برگزاری رفراندم استقلال کردستان عراق تحت تاثیر این موضوع صفحات اول خود را با تیتر‌ها و تصاویر مربوط به این اتفاق در همسایه غربی بسته اند. در شماره امروز روزنامه‌های بیشتر سرمقاله‌ها و یادداشت‌ها با موضوع همه پرسی کردستان عراق و آثار و عواقب آن بر منطقه نوشته شده است و گزارش‌های مفصلی از آخرین واکنش‌ها به این رفراندم در بیشتر روزنامه‌ها تهیه شده است. #carousel28952, #thumbs28952 , #carousel_desc28952 { overflow: hidden; } #carousel-wrapper28952 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel-wrapper228952 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel28952 span, #carousel28952 img, #thumbs28952 a, #thumbs28952 img { display: block; float: left; } #carousel_desc28952 span { width: 100%; /* height: 100%; */ display: block; float: left; position: relative; padding: 9px; } #carousel28952 span, #carousel28952 a, #thumbs28952 span, #thumbs28952 a { position: relative; display: block; height: 100%; } #carousel28952 img, #thumbs28952 img { border: none; width: 100%; height: 100%; position: absolute; top: 0; left: 0; } #carousel28952 span { width: 554px; height: 313px; } #carousel_desc28952 span { width: 554px; height: auto; } #thumbs-wrapper28952 { padding: 20px 40px; position: relative; } #thumbs28952 a { border: 2px solid #899; width: 150px; height: 100px; margin: 0 10px; overflow: hidden; border-radius: 10px; -webkit-transition: border-color .5s; -moz-transition: border-color .5s; -ms-transition: border-color .5s; transition: border-color .5s; } #thumbs28952 a:hover, #thumbs28952...
 • بازدید مدیر شبکه نسیم از کتاب باز/کتاب به سبد فرهنگی بازگردد
 • محمد احسانی مدیر شبکه نسیم روز گذشته به پشت صحنه برنامه «کتاب باز» رفت. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد احسانی مدیر شبکه نسیم به همراه میثم فضلعلی مدیر گروه تولید و امیرعباس اشرف مدیر روابط عمومی شبکه، روز گذشته دوشنبه سوم مهر ماه با حضور در پشت صحنه برنامه «کتاب باز» از روند تولید و ضبط این برنامه تلویزیونی بازدید کرد. برنامه روز گذشته با حضور سیدمهدی شجاعی نویسنده ضبط شد و وی نیز در جریان این بازدید با مدیر شبکه نسیم سخن گفت. همچنین محمدرضا رضائیان تهیه کننده و سروش صحت مجری برنامه به ارایه توضیحاتی درباره برنامه، بازخوردها و... پرداختند و گفتگویی صمیمانه شکل گرفت. احسانی مدیر شبکه نسیم در ابتدا درباره بازخوردهای برنامه بیان کرد: با توجه به اینکه تاکنون ۱۰ قسمت از برنامه پخش شده بازخوردهای خوبی داشتیم و مهمانان خوبی را هم شاهد بودیم. مدیر شبکه نسیم در سخنانی درباره تولید برنامه هایی چون «کتاب باز» گفت: هدف چنین برنامه هایی این است که کتاب محصول فرهنگی که فراموش شده دوباره به سبد فرهنگی خانواده ها بازگردد و اصل مطالعه در زندگی مردم مورد تشویق قرار گیرد. وی با اشاره به مهمانانی که به «کتاب باز» دعوت می شوند، یادآور شد: در این برنامه معرفی کتاب توسط افرادی صورت می گیرد که مورد علاقه مردم هستند و به نوعی مرجع و اهل فرهنگ و هنر محسوب می شوند. تلاش شده تا با ساختار متفاوتی که برای این برنامه در نظر گرفته شده و براساس ساعت پخش مناسب و شبکه پخش به نقطه های هدفگذاری شده در حوزه معرفی کتاب برسیم. احسانی با اشاره به اینکه شبکه نسیم برنامه های دیگری هم درباره کتاب دارد، اظهار کرد: «کتاب باز» می تواند به عنوان نقطه کانونی این برنامه ها باشد. مدیر شبکه نسیم در پایان سخنانش عنوان کرد: وظیفه ماست که مراقبت کنیم تا اهمیت...
 • امروز آخرین روز نمایشگاه کتاب/فروش کتاب های انتشارات پراکنده با ۵۰ درصد تخفیف
 • استان‌ها > لرستان - محمد تقی عزیزیان مدیر انتشارات پراکنده در نمایشگاه کتاب لرستان بیان داشت: تاکنون ۸۰ درصد از اثرات نویسندگان ، شاعران و پژوهشگران استان لرستان را به چاپ رسانده ام. به گزارش خبرآنلاین لرستان، عزیزیان افزود: تنها ناشر عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی استان هستیم که از طریق شبکه بوکران برای توزیع کتاب ها در سراسر کشور اقدام می کنیم و این یکی از اِلمان های نشر پراکنده است که کمتر نشری به این سیستم مجهز می باشد. این شاعر انقلابی که افتخار شعرخوانی در جلسات شب شعر مقام معظم رهبری را در پرونده هنری خود دارد ، افزود: تفاهم نامه همکاری چند ساله بین ما و انجمن قلم ایران به امضاء رسیده با توجه به این تفاهم نامه برگزاری مراسمات فرهنگی ادارات و نهادها را بر عهده گرفته ایم . وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز آخرین روز برپایی نمایشگاه کتاب است و کتاب های انتشارات پراکنده با قیمت ۵۰ درصد تخفیف به فروش می رسد. 46 کلید واژه‌ها : استان لرستان -
 • امروز آخرین روز نمایشگاه کتاب فروش کتاب های انتشارات پراکنده با ۵۰ درصد تخفیف
 • به گزارش خبرآنلاین لرستان، عزیزیان افزود: تنها ناشر عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی استان هستیم که از طریق شبکه بوکران برای توزیع کتاب ها در سراسر کشور اقدام می کنیم و این یکی از اِلمان های نشر پراکنده است که کمتر نشری به این سیستم مجهز می باشد. این شاعر انقلابی که افتخار شعرخوانی در جلسات شب شعر مقام معظم رهبری را در پرونده هنری خود دارد ، افزود: تفاهم نامه همکاری چند ساله بین ما و انجمن قلم ایران به امضاء رسیده با توجه به این تفاهم نامه برگزاری مراسمات فرهنگی ادارات و نهادها را بر عهده گرفته ایم . وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز آخرین روز برپایی نمایشگاه کتاب است و کتاب های انتشارات پراکنده با قیمت ۵۰ درصد تخفیف به فروش می رسد. 46
 • رونمایی از نخستین کتاب مستندنگاری در شیراز کتاب مستندنگاری زندگی یک شهید با معرفی شهید شعله/مادر شهید شعله کتاب را به شهید حججی و اسکندری تقدیم کرد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، رجبعلی راهی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با بیان اینکه واقعه عاشورا همانند ورق زرینی در تاریخ اسلام می‌درخشد، گفت: اتفاقات بعد از واقعه عاشورا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از طریق راویان کربلا است که اگر نبودند، واقعه کربلا به دست ما نمی‌رسید. مدیرکل بنیاد شهید استان فارس افزود: یکی از کارهای فاخر در مسیر زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا مسئله مستند کردن یاد و خاطره شهدا و ثبت آن‌ها در تاریخ به روش‌های مختلف کتاب، رمان و مستندسازی و یا تاریخ شفاهی است. وی با اشاره به اینکه مستندنگاری زندگی یک شهید نخستین کتاب مستند نگاری در استان فارس بوده است، بیان کرد: این کتاب در هزار و پانصد نسخه و 312 صفحه تدوین و چاپ اول آن تابستان 96 عرضه شد. معاون بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس نیز در ادامه این جلسه گفت: این اثر شصت و یکمین اثر مکتوب چاپ‌شده با حمایت این سازمان و در نوع خود اثری فاخر و ارزنده است. محمدی افزود: استان فارس در آثار مکتوب حوزه دفاع مقدس پیشتاز است و می‌توان گفت حرف اول را در کشور می‌زند. در این مراسم محمد کرم‌اللهی نیز اظهار داشت: ارادت ویژه باید داشت خدمت خانواده شهیدان که با تربیت فرزندان خود ضامن بقای مکتب حسینی در فرهنگ روح‌الله شده‌اند. رئیس حوزه هنری فارس ادامه داد: این نوع خدمات، خدمات به شهید نیست بلکه خدمات به مخاطبان شهید است، شهید بهترین کار خود را ارائه داده است، برای مخاطبان شهید می‌خواهیم شفافیت‌سازی کنیم. وی مستند نگاری را کاری سخت دانست و بیان کرد: مستند نگاری کاری سخت است و در مورد شهید که غائب است نیز سخت‌تر است پس این کار را ساده نپنداریم. کرم‌اللهی با اشاره به اینکه چراغ راه انسان‌ها شهدا و مکتب حسینی هستند، یادآور شد:...
 • لباس نو دولت بر تن میراث فرهنگی کرمان
 • کرمان - ایرنا - هرچند گذر اعصار و وقایع مختلف خرابی و غبار فراموشی را بر چهره میراث های گرانبهای کرمان نشانده، اما تدبیر و همت نماینده عالی دولت در مرمت آثار تاریخی این استان، جان تازه ای به کالبد میراث فرهنگی کرمان داده است. در روایات اساطیری و کتیبه های باستانی گستره بزرگی از جنوب شرق سرزمین پارس را به نام کارمانیا، بوتیا، گواشیر نامیده اند و کرمان امروز وارث تمدن کهن، فرهنگ غنی، آثار و ابنیه باستانی و تاریخی این دیارپر از رمز و راز است. طی اعصار متمادی هر قوم و طایفه و سلسله ای با سلطه و حکومت بر دیار کریمان ابنیه و سازه هایی از خود به یادگار گذاشته تا نام خود بر تارک این مرز و بوم بماند. به همت استاندار کرمان تلاشی عالی و بی نظیر در امر مرمت آثار باستانی و تاریخی آغاز شده است و بسیاری از اماکنی که روزگاری مخروبه بودن مرمت شده و به چرخه گردشگری استان بازگشتند.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مرمت آثار تاریخی استان کرمان در دوره های پیشین سطحی و در حد بودجه اندک میراث فرهنگی بوده در حالی که دولت تدبیر و امید در کرمان در بخش احیای آثار تاریخی این استان نیز در بیش از سه سال گذشته با استفاده از اعتبارات بخش خصوصی و تدابیر شایسته در هزینه کرد اعتبارات، خوش درخشیده است. محمود وفایی افزود: بیش از 30 اثر تاریخی کرمان پس از مطالعات و بررسی های کارشناسی مرمت شده اند و یا در حال بازسازی هستند. وی با بیان اینکه 31 کارگاه مشارکتی و 20 کارگاه با اعتبارات بخش دولتی به منظور مرمت آثار تاریخی در کرمان در حال فعالیت است افزود: کاروانسرای وکیل، خانه امینیان، کاروانسرای حاج آقا علی کرمان، خانه حاج علی رفسنجان، زائرسرای شاه نعمت الله ولی ماهان، هفت باب خانه...
 • مروری بر میراث حکمت در ویترین کتابفروشی ها
 • عصرایران - این بخش در نظر دارد با معرفی کتاب های مختلف (از تازه های نشر تا پرفروش ترین ها و آثار قابل اعتنا) رسالت خود را در قبال حوزه کتاب و نشر تا حد ممکن ایفا کند. در این بخش در طول هفته کتاب های مختلف به مخاطبان گرامی معرفی می شود تا با این اقدام تلاشی هر چند کوچک در مسیر ترویج فرهنگ کتابخوانی صورت گرفته باشد. مخاطبان عزیز می توانند کتاب های مورد نظر خود را برای معرفی به خوانندگان عصرایران به صورت نظر در انتهای خبر درج کنند.کتاب «حکایت حکمت» نوشته ی رضا مختاری اصفهانی در نشر نی به تازگی منتشر شده است.درباره این کتاب آمده است: «علی‌اصغر حکمت شیرازی از جمله رجال فرهنگی و سیاسی عصر پهلوی است که کارنامه‌ای پرفراز و نشیب دارد. حکایت حکمت حکایت نسلی است که از مشروطه سر برآورد و در دوره‌ی رضاشاه تجربه‌‌ی دولتمردی را از سر گذراند، تجربه‌ای که با نوسازی در حوزه‌های گوناگون همراه بود. این نوسازی از اهداف مشروطه بود، اما در حوزه‌ی سیاست میراث مشروطه پاس داشته نشد. نسل حکمت در بیم و امید، گاه مطیع و گاه منتقد، کارنامه‌ای از خود به‌جای گذاشت که از نیک و بد در آن می‌توان جست‌وجو کرد. از همین رو، برخی از میراث حکمت مانند دانشگاه تهران، ورزشگاه امجدیه، آثار مکتوب و ... همچنان در جامعه‌ی ایران ساری و جاری است.»کتاب «حکایت حکمت» در 332 صفحه و با 26 هزار تومان قیمت در دسترس مخاطبان کتابخوان است.
 • نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است
 • به گزارش خبرگزاری برنا از قم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «سیدمحمود مدنی» به موضوع اهمیت کتاب و نقش میراث مکتوب در تمدن بشری اشاره و عنوان کرد: برخی افراد، آغاز تمدن انسانی را همزمان با کتابت و میراث مکتوب می‌دانند. مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره تمدن سومریان به این که قدیمی ترین تمدن شناخته شده بشری است، اظهار داشت: این تمدن به عنوان میراثی پرافتخار در اختیار ما است که ۸۲ قانون بر روی یک سنگ نوشته حک شده است. حجت الاسلام مدنی با تصریح بر اینکه با حذف کتابت و میراث مکتوب از تمدن بشری، بیش از ۹۰ درصد میراث علمی بشر از بین می‌رود، تأکید کرد: نوشته، نوشتار و کتاب، سنگ تمدن بشری و منتقل کننده اساس دانش، فرهنگ و تمدن انسانی به نسل‌های بعد است. وی با بیان اینکه نقش بانوان در میراث مکتوب تمدن اسلامی مغفول مانده است، گفت: در طول تاریخ و تمدن پرافتخار اسلام، شخصیت‌های علمی برجسته ای در میان بانوان حضور داشتند که تألیفاتی از خود به یادگار گذاشتند. مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: بانو «آمنه بیگم مجلسی»، خواهر علامه مجلسی یکی از بانوان مجتهده در عصر خود بودند که از دانش و فقاهت ایشان، تألیفاتی به جای مانده، اما چهره ایشان در میان ما شناخته نشده است. حجت الاسلام و المسلمین مدنی ادامه داد: بانو «فاطمه فیض» خواهر علامه فیض کاشانی از دیگر بانوان دانشمند و بافضیلتی است که آثار ارزشمندی از ایشان به دست ما رسیده است. وی به دختر شهید اول اشاره کردند که بانوان آن عصر درباره مسائل فقهی به ایشان مراجعه می‌کردند و اظهار داشت: جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در ادامه این مسیر نورانی اقداماتی در دستور کار خود دارد تا بانوان جامعه به نقش و جایگاه شایسته خود در پیشبرد فرهنگ اسلامی برسند. برگزاری همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با بیان اینکه برگزاری همایش ملی کتاب...
 • انتظارات معلولان از مسئولان به بهانه روز گردشگری و میراث فرهنگی
 • رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان از عدم امکانات ویژه معلولان در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی انتقاد کرد و گفت: حتی قوانین حامی معلولان در این حوزه نیز به رسمیت شناخته نشده و اجرا نمی‌شوند. علی همت محمود نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان آنکه پنجم مهر ماه روز میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است گفت: متاسفانه هیچ یک از استانداردهای موجود جهان در حوزه گردشگری معلولان در هتل‌ها، مراکز اقامتی و رفاهی کشور موجود نیست. وی در ادامه از رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست تا بر خلاف رویه مدیران قبلی این سازمان در مورد حقوق معلولان در حوزه میراث فرهنگی تجدید نظر کنند. رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان همچنین اظهار کرد: با آنکه از 16 اردیبهشت ماه سال 83 بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بازدید از اماکن میراث فرهنگی برای معلولان نیم بهاء شده است اما این موضوع هیچ گاه به صورت رسمی در کشور اجرایی نشده و پذیرفته نمی‌شود. محمود نژاد تصریح کرد: زمانی که معلولان برای بازدید از اماکن تاریخی مراجعه می‌کنند به آنها گفته می‌شود که بازدید از این اماکن برای جانبازان نیم بهاست اما در خصوص معلولان دستورالعملی به آنها ابلاغ نشده است. به این ترتیب ما حتما باید نامه نگاری کرده، خواهش و تمنا کنیم تا مسئله حل شود. وی ادامه داد: حتی در لوکس‌ترین هتل‌های کشور یک اتاق ویژه معلولان وجود ندارد. این در حالیست که اتاق‌هایی هم که تحت عناوین مختلف همچون VIP در هتل‌ها وجود دارند به هیچ عنوان با استانداردهای لازم برای معلولان تطابق ندارند. رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ادامه داد: مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی کشور نیز فاقد سرویس‌های بهداشتی مناسب معلولان بوده و عملا استفاده از آنها برای معلولان و سالمندان امکان ناپذیر است. محمود نژاد همچنین از رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست...
 • ماجراى پولى که هدایتى به طارمى داد قرار نبود به حساب ریزه واریز شود گزارش ویژه ماجراى پولى که هدایتى به طارمى داد قرار نبود به حساب ریزه واریز شود گزارش ویژه مهدى طارمى به واسطه بازگشت به پرسپولیس بعد از عقد قرارداد با ریزه اسپور اکنون با دردسر بز
 • مهدى طارمى به واسطه بازگشت به پرسپولیس بعد از عقد قرارداد با ریزه اسپور اکنون با دردسر بزرگى مواجه شده است. به گزارش ایلنا، طارمى پیش از حضور در ترکیه به دعوت یک دوست مشترک در رستورانى با حسین هدایتى دیدار مى کند؛ دیدارى که در آن هوادار متول سرخپوشان از او مى خواهد با توجه به شرایط تیم از پیشنهادات خارجى اش گذشته و در صورتى که مساله مالى این انتقال براى او مطرح است حاضر است حتى آن را به هر شکلى پرداخت کند. هدایتى در این لحظه به مهاجم سرخپوش اعلام مى کند اگر چک رمزدار مى خواهد انجام مى دهد و اگر پول نقد هم خواست به منزلش مراجعه کند تا دلار و یورو به او بدهد. طارمى در آن لحظه پاسخى به این مساله نداد اما بعد از مذاکره با سرخپوشان پیش از ترک تهران به مقصد ترکیه که در آن زمان قصدش تفریحى بود به دوست مشترک اعلام مى کند باشگاه به او پیشنهاد تمدید قرارداد با ٨٥٠ میلیون و البته چند آپشن را داده است. این دوست مشترک در ادامه اما با اعلام اینکه هدایتى در این فصل در خصوص جذب وحید امیرى، سیدجلال حسینى و بیرانوند بخشى از مبلغ درخواستى را شخصا پرداخت کرده و مشکلى از این بابت ندارد به او اطمینان خاطر مى دهد که در صورت قبول آن هدایتى مبلغ مدنظر را به او پرداخت خواهد کرد. طارمى به همراه رضاییان راهى ترکیه شد و بعد از اینکه رضاییان او را وسوسه حضور در تست ریزه اسپور کرد در آن مورد توجه تیم ترکیه اى قرار گرفت. اما پس از مدتى با توجه به شرایط موجود تصمیم به بازگشت گرفت. باشگاه پرسپولیس اما همچنان روى مبلغ مدنظر خود مانده بود و این مساله بار دیگر پاى حسین هدایتى را به میان باز کرد...
 • لاریجانی:در برنامه ششم توجه خاصی برای حفظ میراث ارزشمند انقلابی شده است
 • به گزارش جماران؛ رئیس مجلس شورای اسلامی هم‌زمان با هفته دفاع مقدس از نمایشگاه عکس و کتاب دفاع مقدس که در راهروی مجلس برپا شده، بازدید کرد. علی لاریجانی امروز (سه شنبه 4 مهرماه) همزمان با هفته دفاع مقدس از نمایشگاه عکس و کتاب دفاع مقدس در راهروی مجلس بازدید کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب و عکس دفاع مقدس با قدردانی از برگزارکنندگان این نمایشگاه گفت: معتقدم همت عزیزان نسبت به سال گذشته در تألیف کتاب و گسترش موزه‌های دفاع مقدس بیشتر شده است و گام‌های خوبی نیز در این زمینه برداشته‌اند، اما از آنجا که دفاع مقدس بخشی از تاریخ مهم کشور را در بر گرفته، باید به این مهم توجه ویژه داشت لذا ضروری است ارگان‌های مختلف همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروهای مسلح، سازمان تبلیغات و ... کمک کنند تا علاوه بر تولید آثار مکتوب و تأسیس موزه در زمینه دفاع مقدس، آثار هنری نیز در این زمینه خلق شود تا دستاورد بسیار ارزشمند ملی به درستی به نسل‌های آینده منتقل شود. لاریجانی با بیان اینکه دفاع مقدس پشتوانه عظیمی برای ملت ایران است، اضافه کرد: از سردار کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و همکارانشان که تلاش دارند این حرکت در استان‌ها و شهرهای مختلف تسری پیدا کند، تشکر می‌کنم و برپایی نمایشگاهی با موضوع دفاع مقدس در مجلس شورای اسلامی قابل تقدیر است. وی با یادآوری اینکه در قانون برنامه ششم توسعه توجه خاصی برای حفظ میراث ارزشمند انقلابی شده است، گفت: در برنامه ششم توسعه برای حفظ و ثبت میراث ارزشمند ملی و تراوشات فکری در این خصوص تلاش شده است و ان‌شاءالله آثار عمیق‌تری نیز در این زمینه شاهد باشیم. بر اساس این گزارش، در این نمایشگاه که به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و روابط عمومی...
 • مقصرآتش سوزی دربازاروکیل میراث است/برخی مدارس اجازه بازرسی ندادند
 • شیراز _ رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: مقصر هرگونه آتش سوزی در بازار وکیل میراث فرهنگی است زیرا ما برای فعالیت در چنین مکانی باید مجوز میراث داشته باشیم. به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرخ زاده صبح سه شنبه در نشست خبری هفته ایمنی و آتش نشانی افزود: طی این هفته اولین مرکز تخصصی آموزش سگ های زنده یاب در شیراز راه اندازی می شود که به طور حتم در زمان حوادث بسیار موثر است. وی ادامه داد: اولین پارک امداد، نجات و پدافندغیر عامل نیز در حال راه اندازی است که دانش آموزان و بچه ها از سنین پایین آموزش های لازم را دریافت کنند. رئیس سازمان آتش نشانس شیراز تصریح کرد: شیراز باید دارای ۳۲ ایستگاه باشد که در حال حاضر ۲۰ ایستگاه فعال است و تا اوایل سال آینده ۴ ایستگاه اضافه می شود. فرخ زاده در خصوص وضعیت حوادث در شیراز نیز گفت: طی ۶ ماه اول سال ۹۵ معادل هفت هزار و 991 حادثه بوده و ۶ ماه ۹۶ تعداد هشت هزار و 498 حادثه روی داده است. وی ادامه داد: هفته ای ۵۱۰۰ تماس تلفنی داشتیم و ۱۲ درصد نیز کاهش آتش سوزی در شیراز هستیم. رئیس سازمان آتش نشانی افزود: در بحث امداد نیز شاهد ۱۶ درصد افزایش هستیم که نشان از فعالیت سریع هستیم و در بحث امداد حیات وحش ۱۶ درصد افزایش داشتیم و امداد زنبور و مار اولویت بوده است. فرخ زاده یادآور شد: در بحث پیشگیری در شیراز ۱۰۰ ساختمان بلند مرتبه داریم که بازرسی ها انجام شده و هرکدام به نوعی اخطار گرفته اند. وی ادامه داد: در بحث مدارس نیز بازدیدهای دوره ای از فصل تابستان انجام شد اما تمامی مدارس اجاره ورود ندادند که با آموزش و پرورش در حال رایزنی هستیم و بحث بر روی مدارس غیر انتفاعی است...
 • آیین نخل گردانی خمین آذرماه ۱۳۹۱ در فهرست میراث معنوی به ثبت ملی رسید
 • به‌گزارش ایسکانیوز ، مراسم مرتبط با سال قمری و شهادت سرور شهیدان حضرت امام حسین(ع) است و با نام نخلی که نمادی از تابوت امام حسین(ع) است نام‌گذاری می‌شود. به‌طور کلی شروع مراسم نخل‌گردانی در خمین در دهه اول محرم و با تزیین نخل از طرف شورای نخل همراه است. این شورا متشکل از 5 نفر: رئیس شورا، مسئول حسابداری، مسئول تدارکات و امورفرهنگی، بازرس و دیگر عضو فعال تشکیل می‌شود، این 5 نفر از طرف خاندان‌هایی که حق حمل نخل را دارند انتخاب می‌شوند. تزیین نخل خمین که از اول دهه محرم شروع می‌شود تا روز عاشورا بدین ترتیب است: یک روز قبل از محرم غبارروبی و عطرافشانی نخل صورت می‌گیرد و درِ نخل باز می‌شود. روز اول چادرهای مشکی نخل موجود تعویض و چادرها شست‌وشو به تن نخل پوشانده می‌شود. روز سوم طناب‌کشی نخل انجام می‌شود. طناب‌کشی به‌مانند دیگر نخل‌های ایران باعث استحکام چارچوبه نخل شده و به صورت ذوزنقه، لوزی و متوازی‌الاضلاع انجام می‌شود. روز پنجم چادر روی نخل عوض می‌شود و روز هفتم طره سبز نخل بسته می‌شود. روز هشتم داخل نخل با پارچه‌های کتیبه‌دار، و مزین به آیات قرآنی تزیین می‌شود. روز نهم و شب تاسوعا طرف راست و چپ نخل نام‌های حضرت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و در پیشانی نخل سپر و شمشیرها بسته می‌شود. به تابوت (طرفین اریب نخ) پارچه سبز براق و به کمر نخل یک کتیبه قرمز بسته می‌شود. در این روز تزیین نخل به پایان می‌رسد. نخل‌گردانی خمین از ساعت 8 صبح روز عاشورا و با انجام طناب‌کشی داخل نخل و بستن چوب‌های عمودی و پنجه‌های بالای آن شروع می‌شود. حاملان، نخل را از جایگاه یادشده بیرون آورده و آن را به‌طرف میدان پانزده خرداد حرکت می‌دهند. در نخل‌گردانی خمین از نکات حائز اهمیت حاملان نخل‌اند که در حقیقت از خاندان‌های اصیل شهر خمین هستند این خانواده‌ها بر اساس قراردادها...
 • دبیر نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه خبر داد شرکت ۸۵ درصد نشریات حوزوی در بخش مقالات کتاب سال حوزه
 • حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی‌حاجی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به ارزیابی همایش کتاب سال حوزه اظهار کرد: آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره به 16 هیأت داوری در قالب فلسفه، کلام، علوم قرآن، اخلاق و عرفان، ادبیات و هنر، فقه و اصول، علوم اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، روانشناسی و ... تقسیم شدند. وی خاطرنشان کرد: آثار این گروه در مرداد ماه امسال پس از ارزیابی اجمالی، به مرحله دوم داوری معرفی شدند. با اعلام نظرات ارزیابان علمی در هیأت داوری به طور مجدد مرحله سوم ارزیابی‌ها و جمع‌بندی زیر نظر هیأت داوری انجام می‌شود. دبیر نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه با بیان اینکه آثار منتخب به شورای علمی کتاب سال متشکل از اساتید و فرهیختگان حوزه علمیه برای نظارت و کنترل نهایی ارسال می‌شود گفت: فراخوان نخستین جشنواره مقالات علمی پژوهشی نیز اعلام و مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در فصلنامه‌های دارای رتبه به دبیرخانه ارسال شد. وی از ارسال یک‌هزار و 100 مقاله و کتاب به دبیرخانه جشنواره خبر داد و افزود: این تعداد شامل حدود 950 کتاب و پایان‌نامه و نزدیک به 150 مقاله علمی پژوهشی است. مقیمی حاجی خاطرنشان کرد: در نهایت 250 اثر به مرحله ارزیابی تفصیلی می‌رسد که از این تعداد 50 اثر در 16 هیأت داوری به عنوان رتبه اول، دوم و سوم معرفی می‌شوند. وی عنوان کرد: 85 درصد نشریات علمی پژوهشی حوزوی در بخش مقالات کتاب سال حوزه شرکت کردند که نشاندهنده استقبال خوب از این بخش جشنواره است. انتهای پیام/ن