دولت دوازدهم در آغاز کار خود قرار دارد و برای انجام وظایفش در چهارسال آینده دست کمک به سوی همه گروه‌ها و جریانات سیاسی دراز کرده است، محمدرضا میرتاج‌الدینی و احمد حکیمی‌پور در مناظره‎ای در خبرآنلاین به آنچه در دو دولت گذشته رخ داد، پرداخته و نگاه دو جریان سیاسی کشور به دولت دوازدهم را تشریح کردند.

به گزارش صدای ایران،انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در حالی برگزار شد که اصلاح طلبان یکپارچه پشت سر حسن روحانی قرار گرفتند و قریب به اتفاق اصولگرایان نیز از سیدابراهیم رئیسی پشتیبانی کردند.

آنهایی هم که به چنین پشتیبانی راغب نبودند رویه سکوت پیش گرفتند تا بعدها وحدت شکن و عامل شکست لقب نگیرند.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی خود را رئیس جمهور همه ملت ایران خواند و برای پیشرفت و توسعه کشور از همه جناح ها و گروه ها یاری طلبید، بر همین اساس در انتخاب اعضای کابینه خود را محدود به جریان خاصی نکرد با این هدف که دولتی ملی در چهار سال آینده مسئولیت امور اجرایی کشور را به عهده بگیرد و همه سلایق سیاسی برای کمک به دستگاه اجرایی وارد میدان شوند.

امروز برخلاف زمان انتخابات ریاست جمهوری از انتقادهای تندوتیز اصولگرایان به دولت خبری نیست، در مقابل نیز اصلاح طلبان از شور و اشتیاق زمان انتخابات دور شده‎اند. برخی تحلیلگران بر این باورند که به مرور موضع اصلاح طلبان و اصولگرایان در قبال دولت روحانی در حال جابه‌جا شدن است یعنی هرچه می گذرد اصولگرایان به دولت نزدیک تر و اصلاح طلبان از دولت دورتر می شوند.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی و احمد حکیمی پور با حضور در مناظره‌ای در کافه خبر درباره نوع نگاه جریان های سیاسی به دولت روحانی با یکدیگر به گفت‎وگو نشستند.

میرتاج‌الدینی گفت:اصولگرایان از اول منتقد دولت روحانی بودند، در انتخابات کاندیدای دیگری داشتند، امروز نیز در قبال دولت دوازدهم مسیر خود را خواهند داشت. آنجایی که دولت دوازدهم در راستای انقلاب و مصالح نظام و منافع مردم حرکت کند، حمایت و در غیر این صورت از آن انتقاد می کنند.

احمد حکیمی پور نیز یادآور شد:برنامه های اعلامی دولت از نظر اصلاح طلبان بسیار خوب است. اصلاح طلبان کمک می کنند که این برنامه ها تحقق پیدا کند. ولی نهایتا جاهایی که ضعف باشد حتما مشفقانه تذکر می دهند و جاهایی هم که قوت است برای تقویتش تلاش می کنند اما دولت باید خودش تصمیم بگیرد که چقدر می خواهد از توان کارشناسی و مدیریتی جریان اصلاح طلبی در پیشبرد برنامه هایش استفاده کند. چون اصلاح طلباننمی خواهندطلبکارانه با دولت برخورد کنند.

مشروح مناظره میرتاج الدینی و حکیمی پور را در ادامه بخوانید.

****

خبرآنلاین: می خواهیم از نگاه هر دو جناح سیاسی به عملکرد دولت آقای روحانی برآوردی داشته باشیم. در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم شاهد بودیم نامزدها به مشکلات برجامانده از دولت دهم اشاره داشتند و حتی برای توصیف این مشکلات از تعبیر «آواربرداری» استفاده شد. جناب آقای میرتاج الدینی ابتدا شما بفرمایید با توجه به مسئولیتی که در دولت قبل داشتید، چقدر این مسائل و مشکلات برجای مانده از دولت آقای احمدی‌نژاد را واقعی می دانید و حرکت دولت آقای روحانی را در راستای رفع مسائل چه‌طور ارزیابی می کنید؟

میرتاج الدینی:فکر می کنم الان در دولت دوازدهم دیگر از این مباحث عبور شده است. دولت یازدهم یک شعاری را از اول مطرح کرد و همه مشکلات را بر گردن گذشتگان مخصوصا دولت های نهم و دهم انداخت. الان وقتی از دولت گذشته حرف می زنند دیگر منظور دولت یازدهم است. دیگر جامعه و مردم از دولت و دولتمردان نمی پذیرند که باز بهانه ای برای خودشان پیدا کنند و همه مشکلات را به گردن گذشته بیندازند. بالاخره یک دولت هشت سال در دو دوره چهارساله فرصت دارد. چهار سال دوره یازدهم ریاست جمهوری گذشت و به طور معمول در ‌دو سال اول، دولت می تواند به بررسی و برنامه ریزی رفع موانع از گذشته بپردازد اما دیگر همه چهار سال را هم نمی تواند به این منوال بگذراند. الان هم که آن چهار سال گذشته و چهار سال دوم شروع شده علی الظاهر هیچ مانعی در مقابل دولت وجود ندارد.
مجلس همراه با دولت است. اکثر وزرای پیشنهادی بیش از 225 رأی موافق به دست آوردند. این همراهی مجلس با دولت را نشان می دهد. بقیه ارگان ها و نهادهای سیاسی حتی شورای شهر و شهرداری های کلان‎شهرها نیز با دولت همراهی دارند بنابراین همه شرایط آماده است و باید ببینیم که دولت در چهار پیش روی خود چه کار می کند.
اینکه گذشته را کلا سیاه نشان دهیم و تخریب کنیم، آن وقت مقایسه مردم را پی خواهد داشت. مردم خودشان عملکردها و کارها را مقایسه می کنند.
ميرتاج الديني: ميانگين درآمد نفتي دوره احمدي نژاد و روحاني يکي بود/ حکيمي پور:درخشانترين دوره درآمد نفتي را در دولت احمدي نژاد داشتيم، ولي اوضاع خزانه را هم ديديم!
کلا معتقدم که انصاف نیست همه گذشته را نفی کنیم.

خبرآنلاین: اما آقای احمدی نژاد هم معتقد بودند که دولت‎های قبل کارکرد خاصی نداشتند یعنی خود او نیز چنین نسبتی به گذشتگانش داده بود. نفرمودید که آیا از دولت دهم آواری برای دولت یازدهم مانده بود که این دولت بخواهد آن را بردارد؟

میرتاج الدینی: این رویکرد که بخواهیم گذشته را نقد کنیم از هر کسی که باشد، قبول ندارم ولو رفتار آقای احمدی نژاد باشد. انصاف همیشه حکم می کند که انسان خوبی ها و بدی ها را با هم ببیند. در گذشته، کارهای زیادی انجام شده بود. دوره ریاست جمهوری قبل از دولت یازدهم هشت سال بود، که می توان آن را به یک شش سال و یک دو سال تقسیم کرد. همه افرادی که خواستند در مورد گذشته قضاوت کنند دو سال آخر را فقط گفته اند و کسی به آن 6 سال اشاره نکرد. درحالی که در ‌آن 6 سال،‌ کار و فعالیت و تلاش زیادی انجام شد. مواضع سیاسی آقای احمدی نژاد در اواخر دوره ریاست جمهوری چرخش روشنی داشت که اصولگرایان از او فاصله گرفتند. کسی از جریان او در مقابل مخالفان سرسختش که اصلاح طلبان بودند، دفاع نکرد. بخشی از این مسئله به عملکرد و رفتار سیاسی آقای احمدی نژاد برمی گشت و بخش دیگر هم وقتی تریبون دست دولت یازدهم افتاد، همه گذشته را تخریب کرد.
وزرای مربوطه دولت یازدهم در حوزه های انرژی و عمرانی کارنامه‎شان را ارائه دهند. تخریب و آواری که از‌ آن حرف می زنند، ‌چیست؟ یک نمونه اش را بگویند. در آخرین سال دولت دهم کل درآمد کشور ‌حدود صدهزار میلیارد تومان بود که 95 هزار میلیارد تومان آن هزینه شد.

میرتاج‌الدینی: انصاف داشته باشيد اگر هيچي در خزانه نبود پس اعضاي اين دولت از کجا آوردند و کشور را اداره کردند؟/ حکيمي‌پور: دولت احمدي‎نژاد هزينه اداره کشور را بالا برد و در کنترل تورم و ثبات شغلي و معيشتي بد عمل کرد.

بخشی از هزینه ها مربوط به بودجه های عمرانی و بخشی عمده نیز مربوط به بودجه جاری کشور بود که دولت دهم سال آخر در هزینه این صدهزار میلیارد تومان طوری عمل کرد که 5هزار میلیارد تومان برای سال بعد باقی ماند. این بودجه در دولت یازدهم هزینه شد. اصلا اگر پولی در خزانه نبود، از کجا آوردند و خرج کردند؟ از درآمدهای کشور هزینه کردند دیگر! البته الان هزینه های جاری هم دو، ‌سه برابر شده و موضوعات زیادی قابل بحث کردن است.

خبرآنلاین: آقای میرتاج الدینی گفتند «آواری به جامانده از دولت دهم در کار نبوده و صحبت های مسئولان دولت یازدهم ‌تخریب است». آقای حکیمی پور نظر شما چیست و عملکرد ‌آقای روحانی را در دولت یازدهم چه طور ارزیابی می کنید؟

حکیمی پور:با این مطلب موافقم که نباید مسائل را صفر و صد دید. هر دولتی که می‌آید نباید فکر کند که باید کار را از صفر شروع کند و کلا به فعالیت های گذشته با نگاه منفی بنگرد و آنها را نفی کند. در کنار این حتما نقد کارشناسی لازم است که باید براساس مبانی کاملا علمی، واقع بینانه و منصفانه باشد.
متاسفانه ما سیاست را عرصه نبرد حق و باطل می بینیم درحالی که اینطوری نیست. سیاست و حتی مدیریت یک امر نسبی است و باید به نسبت بگوییم چقدر جلو آمدیم یا عقب رفته ایم. طبیعتا هر دولتی برنامه هایی دارد و عملکردش براساس برنامه هایی که اعلام کرده و از مردم رای گرفته و همچنین برنامه های کلان نظام و اسناد رسمی بالادستی باید ارزیابی شود. یعنی کلا اگر می خواهیم نقد و ارزیابی کنیم باید از این راه وارد شویم تا ضعف ها دربیاید و تکرار نشود و نقاط قوت هم دربیاید تا تقویت شود.
حرفم این است که بالاخره ساختار حکومت و چارچوب های یک سیستم سیاسی حالت پایدار دارد. افراد و اشخاص می‌آیند و می روند و در واقع این ساختارها ثابت و متصل به هم است. من خودم جزو منتقدین دولت ‌آقای احمدی نژاد بودم ولی اینجوری نگاه نمی کنم که بگویم هرکاری در دولت های نهم و دهم انجام شد، همه غلط بود و هیچ کار مثبتی صورت نگرفته. حرف من همیشه این است که می گویم آدم همیشه باید در کنار اصلاح طلب بودن و اصولگرا بودن، «انصاف طلب» هم باشد.
به نکته ای می خواستم اشاره کنم و آن، این است که ما نباید بگذاریم انقطاع پیش بیاید. دولت ها مستمرند و اشکال کار این است که مسئولین در کشور ما وقتی در جایگاهی قرار می گیرند، فکر می کنند مالک آنجا هستند و از موضع مالکیت برخورد می کنند. این درست نیست. این نوع نگاه کردن در دولت احمدی نژاد بیشتر به چشم می خورد که قوانین و چارچوب ها را رعایت نمی کرد و به هم می ریخت. ما در دوره آقای احمدی نژاد مخصوصا دو سال آخر که آقای میرتاج الدینی هم به آن اشاره کردند،‌ واقعا در شکل بسیار بدی به مرحله تقابل بین قوا رسیدیم. یعنی از موضع تعامل و همراهی به جایی رسیدیم که منازعه و کشمکش سنگین بین قوا را شاهد بودیم. مخصوصا بین قوه مجریه و مقننه. این خوب نیست و برای کشور هزینه دارد. درست است که ما در نظام مان استقلال قوا داریم و همه هم این را پذیرفته اند ولی قوا باید بتوانند درجایگاه خودشان همدیگر را تکمیل و تقویت کنند. تفاوت را در این می بینم.
در دوره آقای خاتمی ارتباط میان قوا وضعیت خوب و تعاملی بود و یک وحدت،‌ همراهی و همدلی وجود داشت. اما متاسفانه این وحدت و همراهی و همدلی را در بین قوا در دولت دوم احمدی نژاد کم دیدیم و کار به جاهای بدی رسیده بود که در نهایت به ضرر نظام شد؛ چون مشکل مردم را بیشتر می کرد تا اینکه بخواهد مشکلی را حل کند.

خبرآنلاین: شما لفظ آواربرداری را قبول دارید یا خیر؟ آقای میرتاج الدینی گفتند یک نمونه از آواری اگر بود، بیان کنید.

حکیمی پور:‌ اینها اصلاحات محاوره ای یا ژورنالیستی است. باید مسائل را کارشناسی بررسی کرد. به نظرم دولت آقای احمدی نژاد هزینه های کشور را خیلی بالا برد. در بخش مربوط به کنترل تورم و ثبات شغلی و معیشتی مخصوصا در اواخر دوره دولت دهم وضع به نحو بدی شده بود. سیر گران شدن قیمت ها مخصوصا ارزاق مردم دیگر به صورت عمودی بالا می رفت. من خودم شاهد بودم که سوپرمارکت‌ها می گفتند معلوم نیست اجناسی که امروز می فروشیم را فردا چند بخریم؟ حتی مایل بودند کالاهایی را که عمر طولانی دارند و فاسد نمی شدند را در انبارهایشان نگه دارند تا بعد به فروش برسانند! اینها مشکلاتی بود که با آن مواجه بودیم. ضمن اینکه در بحث اشتغال اتفاق خاصی نیفتاد.

حکيمي‎پور: مسکن مهر پروژه‌اي براي حل مشکل مسکن طبقات پايين بود اما اينگونه نشد/ ميرتاج الديني: دو ميليون مسکن ساختيم که ممکن است 50 هزارتايش مشکل داشته باشد. اين که رقمي نيست!

در بخش سهام عدالت هم همین وضعیت را مشاهده کردیم. هدفی که دولت دهم در عدالت اجتماعی داشت به این معنی که فاصله طبقاتی کم و توازنی در جامعه ایجاد شود، به طوریکه طبقات آسیب پذیر و پایین جامعه احساس کنند به حدی از وفور رسیدند، عملا محقق نشد. برنامه های دولت مثل همین مسکن مهر به هم خورد. البته نمی خواهم نام اینها را آوار بگذارم اما می گویم مشکلاتی بود که عملا از سیاست‎های غلط دولت سرچشمه می گرفت و در نهایت طوری شد که دولت بعدی درگیر این بود که این مشکلات را به یک نقطه تعادلی برساند.

خبرآنلاین: اگر اجازه دهید عملکرد دولت آقای روحانی را در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی بررسی کنیم. در دولت آقای احمدی نژاد با بیشترین نرخ قیمت نفت در ادوار تاریخ جمهوری اسلامی روبه رو بودیم و به قول آقای میرتاج الدینی اگر خزانه خالی بود پس کشور چگونه اداره می شد؟ ولی در دولت یازدهم گرچه با کاهش نرخ نفت مواجه شدیم ولی در مقابلش برخی از تحریم ها برداشته شد. عملکرد اقتصادی دو دولت را چطور ارزیابی می کنید. بخصوص دولت آقای روحانی؟ این دولت مدعی ایجاد ثبات اقتصادی و کاهش نرخ تورم است و این ثبات را حداقل در بازارهایی مثل ارز، کالا و مسکن شاهد هستیم. آقای میرتاج الدینی آیا واقعا دولت یازدهم در این زمینه موفق بود؟

میرتاج الدینی:من نمی خواستم به صورت جدی وارد بحث اول شوم چون آن خودش یک بحث مستقلی است که بخواهیم عملکرد دولت گذشته را ارزیابی کنیم طبعا الان هم به راحتی امکان پذیر است. می توان عملکرد چهار سال دولت یازدهم را با استفاده از شاخص ها به راحتی با دولت قبلی مقایسه کرد. اینکه اینها چقدر مسکن ساخته اند و آنها چقدر ساخته اند؟ آنها چقدر راه ساخته اند و اینها چقدر؟ آنها کدام کارهای اساسی را در حوزه داخلی در زمینه اقتصاد انجام داده اند و اینها چه کارهای اساسی در اقتصاد بین المللی داشتند؟ اگر وارد آن بحث ها شویم، دیگر خارج نمی شویم. اگر قرار به مناظره درباره این موضوعات باشد باید معاونان یا وزرای دولت دهم را آورد خودم هم شرکت می کنم. بعد از این طرف هم برخی وزرای دولت یازدهم بیایند؛ چون آقای حکیمی پور هم نمی تواند از طرف دولت یازدهم دفاع کند چون در کارهای اجرایی نبوده است.
معتقدم که صحبت از آواربرداری بی انصافی است. آقای حکیمی پور به نکته خوبی اشاره کرد و آن اینکه آدم «انصاف طلب» هم باید باشد. دولت دهم دو میلیون برای ملت مسکن ساخت، حالا در این دو میلیون مسکن، ممکن است 50 هزارتایش هم مشکل داشته باشد یا مثلا به 50 هزار واحد مسکونی‌اش نیازی نباشد یا زیرساخت‎های شان هنوز کامل نشده باشد. این طبیعی است، اما دیگر هیچ کس بی سرپناه نماند. با مقاوم کردن مسکن روستایی دیگر نگران زلزله ها در روستاها نمی شویم. هر دولتی که بتواند این کار را انجام دهد؛ بی انصافی است که به کارش، آوار بگوییم. این دولت هم نشان دهد که چند مسکن ساخته است؟ یا چند مسکن روستایی را مقاوم سازی کرده است؟ بعد از گذشت 4 سال دیگر باید کارنامه خود را بیان کنند. وزیر مسکن که دوباره هم رای اعتماد از مجلس گرفت، اعلام کرد که 50 هزار مسکن اجتماعی می سازد. این را در ابتدای دولت یازدهم اعلام کرد. با فرض اینکه حتی یک صفر این عدد را کم کنیم، 5 هزار مسکن را در چهار سال ساخته که الان نشان دهد؟ کجای مقایسه عدد دو میلیون و عدد 5 هزار، به آوار می ماند؟
میزان تولید برق را در دولت آقای احمدی‎نژاد دو برابر کردیم، یعنی 37 هزار مگابایت تولید برق در آغاز دولت نهم داشتیم که در پایان دولت دهم این عدد به 70 هزار مگابایت رسید و دیگر قطعی برق در کل کشور نداشتیم. تولید سیمان، فولاد، آلومینیم همه دو برابر شد. ما برنامه هسته ای را از مرحله پایلوت به کجا رساندیم؟ 3. 5 برابر پایلوت، سوخت هسته ای داشتیم، یعنی عدد 100، 200 یا 300 سانتریفیوژ به 19 هزار سانتریفیوژ رسید باضافه اینکه غنی سازی را هم به 20 درصد رساندیم. وقتی کار را تحویل دولت یازدهم دادیم، 1 تن اورانیوم غنی شده داشتیم. آیا این آوار بود؟ این قدرت و اقتدار را دولت یازدهم در دست داشت که توانست برود و مذاکره کند تا 20 درصد توان غنی سازی را بدهد و 3. 5 درصد را نگه دارد! 19 هزار سانتیریفیوژ را بدهد و 6 هزار سانتیریفیوژ را نگه دارد!همین ها را در حوزه موشکی، فضایی و رشد علم ملاحظه کنیم، کسی نمی تواند بگوید که اینها آوار بود. هرچند اشکالاتی هم وجود داشت.
وقتی آقای خاتمی دولت را تحویل داد، من در مجلس بودم و یادم است که حدود یکصد هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور بود که باید دولت بعدی آنها را تکمیل می کرد. وقتی هم که دولت دهم تمام شد و کار را تحویل دولت یازدهم داد، دو، سه برابر این پروژه نیمه تمام داشت. همیشه دولت‎ها که می آیند و می روند؛ در مدت خدمتشان باید کار کنند و بقیه کارها را دولت‌های بعدی تکمیل می کنند. همچنین میانگین قیمت نفت در دولت یازدهم نزدیک به میانگین قیمت نفت در هشت سال قبل از آن حدود 65 تا 67 دلار بود.

خبرآنلاین: اما فاصله اش زیاد بود.

کلیدواژه: آقای میرتاج الدینی گفتند | دولت آقای احمدی نژاد | انتخابات ریاست جمهوری | پروژه های نیمه تمام | طور ارزیابی می کنید | هزار میلیارد تومان | دولت آقای روحانی | مذاکرات هسته ای | جریان اصلاح طلب | دولت دوازدهم | دولت احمدی نژاد | پروژه نیمه تمام | دولت احمدی نژاد | احزاب و گروه ها | دولت یازدهم | گروه های سیاسی | آقای حکیمی پور | دولت یازدهم | دولت یازدهم هم | جریان اصولگرا | میرتاج الدینی | جمهوری اسلامی | حکیمی پور | تمام از دولت | دوره آقای | بر همین اساس | برنامه هایی | شورای امنیت | دولت روحانی | عملکرد دولت | چهار سال | برنامه ها | مسکن مهر | دولت دهم | تحریم ها | موضع ضعف | آقای خاتمی | برداشته شد | خانه احزاب | خواهد داشت | آقای جلیلی | فکر می کنم | حکیمی پور | تومان بود | ایجاد شده | برای مردم | سال آینده | غنی سازی | ایجاد شد | پیش بینی | سه برابر | انجام شد | پروژه ها | موفق بود | دولت قبل | قیمت نفت | هزینه ها | هم همین | روبه رو | حوزه ها | برای ما | کشور ما | دولت ها | آن زمان | خطر جنگ | الان هم | دیگر هم | شده بود | تشکل ها | سال آخر | ضعف ها | چه کار | بحث ها | دو سال | چ

منبع: صدای ایران

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۰۶۸۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • ادعای جان بولتون:برجام منافع زیادی برای ایران به دنبال داشته است
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ «جان بولتون»، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، که از طرفداران خروج این کشور از توافق هسته ای ایران است، در پیامی در حساب توییتر خود مدعی شد: «برجام منافع بسیاری را برای ایران در ازای امتیازاتی جزئی و برگشت‌پذیر به دنبال داشته است.» بولتون تاکنون بارها دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به خروج از توافق هسته‌ای ایران تشویق کرده است. وی حدود سه هفته پیش اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای ایران باید در مبارزه با مشاورانش بر آنها چیره شود. او در مصاحبه با واشنگتن فری بیکن درباره خروج آمریکا از برجام و یا ماندن در آن اعلام کرد: مسئله این است که حرف چه کسی به کرسی می نشیند: رئیس جمهور یا مشاورانش. انتهای پیام/ توییت جدید بولتون بر ضد برجام
 • اسبقی:با عدم اعزام من و خدابخشی به گرندپری منافع ملی را در نظر نگرفتند/تمایلی برای بازگشت ما به تیم ملی وجود ندارد
 • قهرمان سابق تکواندو جهان گفت: فدراسیون با عدم اعزام ما به مسابقات گرندپری حتی منافع ملی را هم در نظر نگرفت تا ما با شکست رقبای بازیکنان دیگر اجازه کسب امتیاز به آنها را ندهیم. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، به دنبال اختلافات سرمربی تیم ملی تکواندو با بهنام اسبقی و مهدی خدابخشی قبل از مسابقات جهانی موجو کره‌جنوبی، این دو بازیکن از اردوی تیم ملی کنار گذاشته‌ شدند. با وجود برگزاری جلساتی میان مدیرفنی تیم‌های ملی تکواندو با این دو بازیکن بعد از مسابقات جهانی اما همچنان این نفرات با وجود داشتن رنکینگ در فدراسیون جهانی از همراهی تیم ملی در مسابقات گرندپری محروم هستند و مسئولان فدراسیون تکواندو نیز از اظهارنظر رسمی در خصوص آینده این ورزشکاران خودداری می‌کنند.بهنام اسبقی، قهرمان سابق جهان، آسیا و بازی‌های آسیایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص آخرین شرایط خود صحبت کرده است که در زیر می‌خوانید:تسنیم: تیم ملی تکواندو در حال حاضر در مسابقات گرندپری مراکش حضور دارد و همچنان خبری از تو و مهدی خدابخشی در تیم نیست. در این مدت دیداری با مسئولان فدراسیون تکواندو برای مشخص شدن شرایط خود نداشتید؟همچنان هیچ خبری از فدراسیون تکواندو در خصوص وضعیت ما نیست و با این وضعیت نیز امیدی به بازگشت من و مهدی خدابخشی به تیم ملی وجود ندارد. چندین بار به فدراسیون تکواندو رفتیم اما شرایط برای برگزاری هیچ جلسه‌ای میان ما و مسئولان فدراسیون تکواندو و سرمربی تیم ملی مهیا نشده و فقط با افراد در حاشیه‌تر فدراسیون دیدار کردیم.تسنیم: در این مدت دیداری با رئیس فدراسیون یا سرمربی تیم ملی نداشتید؟ چند بار خواستار برگزاری جلسه با رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی شدیم تا صحبت‌هایم را با آنها رودرو مطرح و شاید تعاملی حاصل شود اما هیچ اتفاقی در این زمینه نیفتاد . دلیل این خواسته ما نیز این بود که شاید...
 • اولویت یک نماینده تلاش برای رفع مشکل مردم باشد نه جشن تولد آنچنانی
 • هنوز دسته گل هایی که برخی از نمایندگان به آب داده بودند از آب گرفته نشده و هنوز طمع تلخ حقارت سلفی تعدادی از نمایندگان با "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کام ایرانیان وجود دارد و حال در روزهای گذشته شاهد حرکت غیرمتعارف جشن تولد دوسالگی صفحه اینستاگرام جعفرزاده ایمن آبادی بودیم که همچنان واکنش های بسیاری را به دنبال دارد. به گزارش جهان نيوز به نقل ازرودآور؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی یکی از نمایندگانی بود که در قالب لیست امید به مجلس دهم راه یافت، اقدام اخیر او که در عملی غیرمتعارفجشن تولد ۵۱ سالگی خود را همزمان با جشن تولد دو سالگی صفحه رسمی اینستاگرامش برگزار کردنه تنها واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشت بلکه سبب شد تا دیگر نمایندگان نیز در این باره عکس العمل هایی داشته باشند. هنوز دسته گل هایی که برخی از نمایندگان به آب داده بودند از آب گرفته نشده و هنوز طمع تلخ حقارت سلفی تعدادی از نمایندگان با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کام ایرانیان وجود دارد و حال در روزهای گذشته شاهد این حرکت غیرمتعارف بودیمکه همچنان واکنش های بسیاری را به دنبال دارد. اولویت یک نماینده تلاش برای رفع مشکل مردم باشد نه جشن تولد آنچنانی از این رو «حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی»نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرنگار رودآور، گفت: مقام معظم رهبری برای مسئولان نظامر اولویت ها را ترسیم و مشخص کرده اند و ما سند چشم انداز 20 ساله، برنامه توسعه پنج ساله و برنامه بودجه یک ساله داریم و همه مسئولان مؤظف هستند تا با کار و تلاش این برنامه ها را به سرانجام برسانند. وی اظهار کرد: و اما در اینجا نمایندگان مجلس وظیفه یشان بسیار سنگین است و اگر نماینده ای وظیفه شناس باشد شاید کمتر فرصت کند...
 • حمایت از سرمایه گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان خمین است
 • فرماندار خمین با بیان اینکه حمایت از سرمایه‌گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان خمین است گفت: اعتبارات شهرستان نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از خمین، سیدمهدی ساداتی ظهر امروزدرجلسه شورای اداری شهرستان کهدر محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد با اشاره به اولویت‌های فعالیت مدیران در این شهرستان اظهار داشت:امروز حمایت از سرمایه‌گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان شهرستان خمین است که قطعا در سال 96 این مهم را با جدیت و تلاش بسیار پیگیری خواهیم کرد.وی اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا در باره ایران و پاسخ رئیس جمهور کشورمان به سخنان سخیف ترامپ در خصوص ملت ایران افزود: سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل فریاد رسای ملت ایران بود و نشان داد تمدن و فرهنگ ایرانی با پاسخی محکم و کوبنده در دهان یاوه گوی آمریکا می‌زند.ساداتی با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس تصریح کرد: دوران هشت ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این مرز و بوم، به عنوان یکی از حساس ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان خواهد درخشید.فرماندار خمین با تبریک بمناسبت آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس گفت: در سال تحصیلی جدید تعداد 18هزار و500 دانش آموز در مقاطع تحصیلی مختلف در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند و تعداد هزار و 490 معلم نیز کار آموزش این دانش آموزان را عهده‌دار خواهند بود.فرماندار شهرستان خمینبا تاکید بر لزوم اتحاد و انسجام مسئولان شهرستان جهت سازندگی و توسعه خمین افزود: دولت تدبیر و امید از همه ظرفیت‌های خود برای کاهش نرخ بیکاری و توسعه و پیشرفت این شهرستان استفاده کرده است که تکمیل محورهای مواصلاتی، قرار دادن نام خمین در بین مناطق کمتر...
 • بازی با اسامی برای استاندار کردستان/گزینه بومی بودن اولویت نیست
 • سنندج – با رفتن عبدالمحمد زاهدی از استانداری کردستان طی دو هفته اخیر اسامی مختلفی برای این پست مهم و حساس مطرح شده و همچنان بازی با اسامی برای استاندار شدن در کردستان ادامه دارد. خبرگزاری مهر – گروه استانها؛ آرمان نصراللهی: عبدالمحمد زاهدی خیلی بی سر و صدا و بدون اینکه همفکران وی در استان متوجه باشند، استاندار قزوین شد تا بار دیگر داستان انتخاب استاندار کردستان به یکی از مسائل مهم و اصلی در این استان تبدیل شود. با رفتن زاهدی از استانداری کردستان و با فاصله ای چند روزه، علیرضا آشناگر معاون سیاسی و امنیتی وی به عنوان سرپرست استانداری کردستان منصوب شد تا باز هم داستان انتخاب استاندار جدید برای کردستان خبر اول تمامی رسانه ها و همچنین شبکه های اجتماعی باشد. هر چند که روایت ها در خصوص رفتن زاهدی از استانداری کردستان زیاد است، ولی بر اساس گفته های یکی از فعالان سیاسی نزدیک به دولت در استان، عبدالمحمد زاهدی به دلیل اختلاف با شماری از اصلاح طلبان کردستانی که در پست های مدیریتی حضور دارند، ترجیح داده تا ادامه مسیر کاری خود را در استانی دیگر دنبال کند. از زمان انتصاب عبدالمحمد زاهدی به عنوان استاندار قزوین، بار دیگر بازی با اسامی و گزینه های پیشنهادی برای استاندار شدن در کردستان آغاز شد و طی روزهای اخیر و با جنب و جوش اصلاح طلبان دولتی به اوج خود رسیده است. در ابتدای یکی دو اسم از مدیران سابق استان کردستان برای استاندار شدن مطرح شد که پیگیری های خبرنگار مهر نشان می دهد که این افراد خود پیشقدم شده و با فضاسازی رسانه ای به دنبال پست گرفتن در دولت بوده اند و خبری از سوی مسئولان کشوری به ویژه وزارت کشور برای دعوت از این افراد در میان نبوده است. همزمان با این مهم نمایندگان مردم کردستان در گفتگوهای خود با اصحاب...
 • مدیریت تعارض منافع
 • به گزارش ایلنا،‌ رئیس جمهور محترم اخیراً ضمائم احکام وزرای محترم را ابلاغ کرد. این ضمیمه دارای مقدمه و اولویت های عمومی و تخصصی است . در مقدمه بر لزوم تحقق برنامه‌های دولت که در انتخابات اردیبهشت ۹۶ مورد تائید مردم قرار گرفت و نیز برنامه‌های وزرا که با رای اعتماد و نمایندگان محترم به هر یک از وزرا مورد تائید مجلس واقع شده است، تاکید و مقرر شده است مراتب در چارچوب قانون و اسناد بالادستی و بویژه سیاستهای کلی اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی بمورد اجرا گذاشته شود. همچنین سازوکار گزارش دهی و گزارش‌گیری اقدامات وزرای محترم در این زمینه و زمانبندی آن مشخص شده است . در بخش اولویت‌های عمومی به نکات اساسی و مهمی اشاره شده است از جمله سلامت اداری، شفافیت، قانونمندی، شایسته‌سالاری، حقوق شهروندی، محیط زیست، کاهش تصدی‌های غیرحاکمیتی دولت، کاهش انحصارات و امتیازات خاص، دولت الکترونیک و بکارگیری جوانان و زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی در سطوح و مدیریتی و کارشناسی و ... ، ولی در این میان بایستی به یکی از فرازهای مهم اولویت‌های عمومی که برای تمامی وزاری محترم لازم الاتباع می‌باشد و عبارت از بند ۲ اولویت های عمومی است یعنی لزوم مدیریت تعارض منافع اشاره نمود بدین ترتیب که رئیس جمهور محترم در بند یک اولویت‌های عمومی آورده اند : ۱- ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قرار دادن قانون در همه امور . و بلافاصله در بند ۲ اولویت های عمومی به یکی از علل و اسباب بروز مفاسد اداری و حیف و میل اموال عمومی، بیت المال و حق الناس پرداخته اند که عبارت است تعارض منافع که ناشی از بروز پدیده‌هایی نظیر تضاد منافع، تعارض نقشو درب چرخان می باشد . ۲- اعمال شایسته سالاری به عنوان...
 • واگذاری کیش ایر باید با هدف حفظ منافع جزیره کیش باشد
 • تین‌نیوز | مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش‌ایر از احتمال ورود هواپیما تا قبل از پایان سال جاری برای این شرکت خبر داد و گفت: بحث واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مطرح شده است اما اولویت این شرکت پس از واگذاری «حفظ منافع جزیره کیش» خواهد بود. کاپیتان محمدتقی جدیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس هوایی تین‌نیوز با بیان اینکه شرکت هواپیمایی کیش‌ایر با محوریت اتصال اقصی نقاط کشور به جزیره زیبای کیش به دنبال توسعه ناوگان هوایی خود است، بیان کرد: کیش‌ایر اولین ایرلاینی است که بعد از انقلاب در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» و آسمان تشکیل شد و این شرکت‌ هواپیمایی پتانسیل و بضاعت بیشتری برای معرفی جزیره کیش دارد در همین راستا به دنبال توسعه و افزایش ناوگان هوایی این شرکت هستیم. وی ادامه داد: برای گسترش و توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی کیش‌ایر برنامه‌های بسیاری مدون کرده‌ایم. مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش‌ایر با بیان اینکه این ایرلاین جزو شرکت‌هایی است که تفاهم‌نامه‌هایی را با کمپانی بوئینگ و ایرباس برای خرید هواپیما به امضاء رسانده است، گفت: هیچ شرکتی توانایی خرید نقدی هواپیماها را ندارد و همه شرکت‌ها خریدها را به‌صورت فاینانس انجام می‌دهند و تنها 10 درصد پیش‌پرداخت اولیه را پرداخت می‌کنند. وی افزود: شرکت هواپیمایی کیش آمادگی تامین‌مالی پیش‌پرداخت اولیه هواپیماها را دارد و برای این کار پیش‌پرداخت را جداسازی کرده است؛ در همین راستا ما برای سال جاری خرید 6 فروند هواپیما را مدنظر داریم که در صورت خوب پیش رفتن کارها دو فروند از این هواپیماها وارد کشور خواهند شد. جدیدی با بیان اینکه این شرکت نوع، مدل و سال ساخت هواپیماها را مشخص کرده است، بیان کرد: احتمال ورود هواپیما تا قبل از پایان سال برای این شرکت هواپیمایی کیش وجود دارد. این مقام مسئول در شرکت هواپیمایی کیش با بیان این‌که یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این شرکت جذب «گردشگر حلال» به جزیره...
 • تکیه بر بیگانه منافع و قدرت درونی را تضعیف می کند
 • به گزارش ایسکانیوز، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ، با اشاره یاوه‌گویی‌های ترامپ در سازمان ملل گفت: آنچه در سخنرانی ترامپ برای همه مردم جهان مشهود بود ادبیات قرون وسطایی، زورگویانه و قلدرمآبانه وی بود که در قرن بیست و یکم در مجمع عمومی سازمان ملل به کار برد، به گونه‌ای که افرادی که سخنرانی و چهره ترامپ را ملاحظه می‌کردند احساس می‌کردند چند قرن به گذشته تاریخ برگشته‌اند. عضو شورای مرکزی نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: در سخنرانی ترامپ نه منطقی حاکم بود نه یک پشتوانه عقلانی در سخنان وی دیده می‌شد او حالت یک فرد قلدر، چاقوکش و بی‌منطق را داشت که در صحنه جهانی دارد جولان می‌دهد. * سخنان ترامپ حقیقتا در شان ملت و نخبگان آمریکا نیست کلانتری خاطرنشان کرد: چنین برخوردی و سخنانی حقیقتا در شان ملت آمریکا و به ویژه نخبگان آمریکایی نیست. اینکه رئیس‌جمهور یک کشور بخواهد با مردم جهان اینگونه سخن بگوید، مردمش را هم سرشکسته می‌کند. معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: در سخنان ترامپ به وفور تهدید یک ملت، یک کشور و یک حاکمیت سیاسی دیده می‌شد که این برخلاف همه معاهدات جهانی و بین‌المللی به ویژه برخلاف متن صریح برجام بود. ترامپ بدون هیچ ملاحظه‌ای مانند کسی که هیچ اطلاعی ندارد و به نقش سیاسی خودش واقف نیست مسائل را با صدای بلند در مقابل مردم جهان مطرح می‌کرد که این بسیار مضحک بود. * به هیچ وجه نمی‌شود و نباید به پیمان‌ها، وعده‌ها و تعهدات آمریکا اعتماد کرد وی تاکید کرد: این نوع سخن گفتن و ادبیات برای ملت و دولت ما یک پیام بزرگ داشت و آن اینکه به هیچ وجه نمی‌شود و نباید به پیمان‌ها و عده‌ها و تعهداتd که با آمریکا بسته می‌شود اعتماد کرد. آنها دائما عهدشکنی و ظالم بودن خودشان را به اثبات...
 • اولویت های وزیر اقتصاد برای اقتصاد
 • اقتصاد>اقتصاد کلان - ایلنا نوشت:وزیر اقتصاد اولویت استفاده از سرمایه‌ها و خطوط اعتباری خارجی را بخش‌های تولیدی و اشتغال‌زا اعلام کرد. مسعود کرباسیان گفت: سرمایه های خارجی در بخش های تولیدی و اشتغال زا سرمایه گذاری می شود و اولویت استفاده از سرمایه ها و خطوط اعتباری خارجی، با بخش خصوصی است. وزیر اقتصاد افزود: از راه های تامین سرمایه برای تولید و اشتغال، جذب منابع خارجی است که به دو شیوه سرمایه گذاری و خطوط اعتباری انجام می شود. وی با اشاره به قرارداد جدید ایران با اتریش و دانمارک برای برقراری خطوط اعتباری افزود: بزودی بخش های تولیدی و فعالیت های اقتصادی توجیه پذیر کشور به ویژه دربخش خصوصی از این منابع بهره مند می شوند. کرباسیان با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی گفت: همزمان با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، اخیرا اوراق سخا (اسناد خزانه اسلامی) نیز در بازار ثانویه بورس عرضه شده که می تواند نقش مهمی در رونق بازار سرمایه داشته باشد و امیدواریم همه این اقدامات به رونق تولید و اشتغال کمک کند. 3535 کلید واژه‌ها : اقتصاد ایران - رشد اقتصادی - وزارت امور اقتصادی و دارایی -
 • در واردات خودرو باید منافع ملی در نظر گرفته شود/واردات ۴۴ هزار دستگاه اتومبیل در ۶ ماه
 • به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مجتبی خسرو تاجمعاون وزیر صنعت، در نشست خبری روز ملی صادرات ایران اظهار کرد: در واردات خودرو باید منافع ملی در نظر گرفته شود و اصلاح قوانین واردات این محصول در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی بوده است و صرفاً برای هوشمند سازی واردات این محصول صورت گرفته است. وی افزود: در 6 ماهه سال جاری 44 هزار دستگاه خودروی سواری به کشور وارد شده است که از نظر ارزشی 40 درصد و از لحاظ تعداد 38 درصد افزایش یافته است. رییس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: ارزش واردات خودرو در این مدت یک میلیارد و 180 میلیون دلار بوده است. وی گفت: حمایت لازم از تولید داخلی از طریق بالا رفتن تعرفه ها صورت می گیرد و اصلاح کردن نحوه واردات خودرو و ایجاد الزام به وجود نمایندگی و خدمات پس از فروش صرفا برای هوشمند سازی واردات صورت گرفته است. در حال تکمیل... واردات خودرو به ارزش یک میلیارد دلار در 6 ماه
 • جامعه پزشکی مردم و منافع مردم را بر خود مقدم می داند
 • وزیر بهداشت گفت: امروز جامعه پزشکی مردم و منافع مردم را بر خود مقدم می داند. به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه همایش شهدا و رزمندگان داروساز در جمع خبرنگاران گفت: مردم خیلی خوب با خدمات پزشکان هم در دوران انقلاب و هم در دوران دفاع مقدس آشنا هستند، به خصوص افرادی که رفتند و شهید شدند. اکنون تنها کاری که می توان کرد این است که بر عهد و پیمان خود ایستادگی کنیم. وی افزود: کسانی که از جامعه پزشکی به جبهه های نبرد رفتند و شهید شدند ویژگی های خاصی داشتند، آنها انسانهای منزه و پسندیده ای بودند که انتخاب شدند، بنابراین در ادامه راه آنها بهترین کار وفاداری به آرمانهای شهداست، حتی ارزش آن بیشتر از مراسم و یادبود است. اگر چه همین یادواره ها نیز خوب است، اما قابل قیاس نسبت با عملی که بایستی هر کدام از ما داشته باشیم، نیست. امروزه جامعه پزشکی این چنین است و مردم و منافع مردم را بر خود مقدم می داند. وزیر بهداشت در پایان افزود: آرزو می کنم همه عمر ما در راستا و مسیری باشد که آرزوهای شهدای بزرگوار را عملی کنیم.
 • تعارض منافع کشورها و سیاست برنده برنده
 • تعارض منافع میان کشورها و ملت‌های موجود جهان هرگز دست‌کم تا کوتاه‌مدت تمام‌شدنی نیست اما می‌توان امیدوار بود که ملت‌ها و دولت‌ها و کشورها تعارض منافع را به‌گونه‌ای هدایت کنند که طرف مقابل احساس درماندگی و بیچارگی نکند. این داستان که امروزه از سوی شمار قابل اعتنایی از نظریه‌پردازان به اسم «برنده- برنده» مشهود شده است، به سمت غلبه بر سایر راهکارها پیش می‌رود. شوربختانه باید گفت مجموع رفتارهای دولت جدید آمریکا نشان می‌دهد در برابر ایران می‌خواهد از این راهبرد استفاده کند. در تقابل تازه‌ای که اکنون میان دولت جدید آمریکا و ایران برپا شده است، نباید منتظر انعطاف از سوی آمریکایی‌ها باشیم. دونالد ترامپ نشان داده است که می‌خواهد سخنان و خواسته‌هایش را به هر قیمت لباس عمل بپوشاند و این برای مردم ایران یک تهدید واقعی است. ایران باید انتظار بدترین سناریو را در دور تازه مقابله با دولت آمریکا داشته باشد و بدترین سناریو این است که تحریم‌های سست و حذف‌شده آمریکا به اقتصاد ایران برگردد. رهبران احزاب حاکم بر آمریکا نشان داده‌اند که خزانه‌دارشان جلودار مبارزه علیه کشورهای دیگر است و جنگ‌سالاران پشت سر خزانه‌دار آمریکا حرکت می‌کنند. این استراتژی اکنون در روسیه، در برابر کره‌شمالی و در برابر ایران اتخاذ شده است و ایران باید مواظب باشد از این ناحیه دوباره آسیب نبیند. بدترین سناریوی داخلی این است که رفتار دولت آمریکا با اقتصاد ایران را به نفع جناح خود تفسیر و به ویژه نهاد دولت را تضعیف کنیم. از آن بدتر اما این است که خوشبینی افراطی نسبت به رفتار احتمالی سایر کشورها را دستمایه سیاستگذاران قرار دهیم به این معنی که به اتکای وعده‌ها و حرف‌های کشورهایی مثل اعضای اتحادیه اروپا، چین یا روسیه تصمیم‌های غیرکارشناسی بگیریم. از همین دو روز قبل که ترامپ سخنان تندی علیه ایران گفت، شاهد نوعی عقب‌نشینی فرانسه و آلمان در حوزه مناسبات اقتصادی و سیاسی با...
 • احتمال خروج آمریکا از برجام بسیار کم است/ترامپ اقتدار آمریکا را فدای منافع شخصی کرد/مشی اعتدالی روحانی در سازمان ملل تحسین جهانیان را برانگیخت
 • «محمد علی ابطحی» فعال سیاسی اصلاح طلب درباره سفر رییس جمهوری به نیویورک به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: سفر امسال رییس جمهوری از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. این سفر به دلیل موضوع ویژه توافق هسته ای موسوم به برجام و اظهارات رییس جمهوری جدید آمریکا حائز اهمیت بود. دکتر روحانی در این سفر با نطق خود به خوبی توانستند دیپلماسی اعتدال را گسترش داده و از موضع قدرت با طرف آمریکایی صحبت کنند. ابطحی ادامه داد: این سفر تقابل بین ادبیات، گفت‌وگو، اندیشه بی ادبانه و اندیشه غیر دیپلماتیک ترامپ در مقابل ادبیات دیپلماتیک و اندیشه اعتدالی روحانی بود. منش و سیاق روحانی در این سفر باعث شد تا جامعه جهانی به آمریکا پشت کرده و حامی جمهوری اسلامی ایران شوند و آمریکا در این تقابل به انزوا کشیده شد و مشی اعتدالی روحانی تحسین جهانیان را برانگیخت. این یک فرصت کم نظیری است که نصیب ایران شده و باید به خوبی از آن استفاده کرد. او ادامه داد: ترامپ به جای یک رییس جمهوری به عنوان یک تاجر وارد شد و تمام اقتدار آمریکا را فدای نفع شخصی خود کرد. جامعه آمریکا و همچنین سیاستمداران با تجربه آمریکایی بیش از سایر کشورها نگران اظهارنظرهای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل هستند. ترامپ با ادبیاتی زشت و خارج از عرف به ایران تاخت اما متانت هیات ایرانی در تقابل با این برخورد اقتدار او را زیر سوال برد. اکنون دیگر آمریکا با حضور ترامپ جامعه جهانی را نه تنها همراه ندارد بلکه خود را در مقابل ایران منزوی می‌بیند و این سبب بروز نگرانی های جدی در میان مردم آمریکا شده و این موفقیت مرهون اعتدا و اندیشه دولت و تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است. ابطحی در پایان درباره برآورد خود از آینده برجام گفت: آینده برجام نگران کننده نیست و احتمال خروج آمریکا از این قرارداد...
 • آموزش و پرورش اولویت نخست
 • دیروز با نواخته شدن زنگ مدارس در سراسر کشور میلیون‌ها دانش آموز با عشق و امید به آینده، سال تحصیلی جدید را آغاز کردند. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، دیروز با نواخته شدن زنگ مدارس در سراسر کشور میلیون‌ها دانش آموز با عشق و امید به آینده، سال تحصیلی جدید را آغاز کردند. این بزرگترین تحول فرهنگی فراگیر در سراسر کشور است که تقریباً تمامی خانواده‌ها را با فضای جدید فرهنگی مواجه می‌کند و درس و کتاب را به درون خانواده‌ها می‌برد. از این تحول شگرف باید نهایت بهره گیری ممکن را به عمل آورد و در عین حال با نگاهی عمیق، متمرکز و کارشناسانه به کارنامه نظام آموزشی کشور، به بررسی نقاط قوت و نقاط قابل بهبود مهمترین بخش از خدمات عمومی نظام اجرائی کشور بپردازیم.اگرچه در هر کشوری نظام آموزشی مسئولیت سنگینی تعلیم و تربیت دانش آموزان را برعهده دارد ولی نظام آموزشی ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی یا مسئولیت‌های سنگین‌تری مواجه است که باید دانش آموزان سراسر کشور را با فرهنگ انقلابی و اسلامی آشنا سازد. باید پرسید نظام آموزشی ما تا چه اندازه در انجام این رسالت بزرگ خود توفیق داشته است؟ آنجا که موفقیت بیشتری داشته، رمزگشائی شود که مولفه‌های توانمندی و کارآئی نظام آموزشی از چه علل و عواملی بهره جسته و نمود عینی پیدا کرده است؟ بعلاوه در مواردی که توفیقات حاصله در حد انتظار نبوده، مشکل و نارسائی از کجاست؟ و چگونه می‌توان به جبران مافات پرداخت؟ ناگفته پیداست که این کلام به منزله طلبکاری از نظام آموزشی کشور نیست بلکه تلاش برای ریشه یابی مسائل و مشکلات و اقدام برای آسیب شناسی نظام آموزشی کشور، جزو نخستین وظایف تعطیل ناپذیر نظام اجرائی کشور است و لازم است برای هر یک از یافته‌ها در این مقوله، اهمیتی مضاعف قائل باشیم تا ضریب بهره وری در نظام آموزشی...
 • اولویت های استفاده از منابع خارجی
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛مسعود کرباسیان گفت: سرمایه های خارجی در بخش های تولیدی و اشتغال زا سرمایه گذاری می شود و اولویت استفاده از سرمایه ها و خطوط اعتباری خارجی، با بخش خصوصی است.وزیر اقتصاد افزود: از راه های تامین سرمایه برای تولید و اشتغال، جذب منابع خارجی است که به دو شیوه سرمایه گذاری و خطوط اعتباری انجام می شود.وی با اشاره به قرارداد جدید ایران با اتریش و دانمارک برای برقراری خطوط اعتباری افزود: بزودی بخش های تولیدی و فعالیت های اقتصادی توجیه پذیر کشور به ویژه دربخش خصوصی از این منابع بهره مند می شوند.کرباسیان با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی گفت: همزمان با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، اخیرا اوراق سخا (اسناد خزانه اسلامی) نیز در بازار ثانویه بورس عرضه شده که می تواند نقش مهمی در رونق بازار سرمایه داشته باشد و امیدواریم همه این اقدامات به رونق تولید و اشتغال کمک کند.
 • اولویت استقلال جذب بازیکن خارجی است
 • به گزارش پارس نیوز، رضا افتخاری درباره وضعیت مربیاستقلالگفت:اکنون در حال بررسی چند گزینه خارجی هستیم و به طور حتم پس از برنامه ریزی به یک جمع بندی خواهیم رسید .اما باید بگویم مظلومی و زنگا جزو گزینه های ما نیستند . او ادامه داد:هدف اصلی ما جذب گزینه خارجی است و با توجه به صحبت هایی که با فاتح تریم داشتیم او برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده اما هنوز روی مبلغ به توافق نرسیده ایم . مدیر عاملاستقلالدرباره رقم قرارداد 4 میلیون یوروییفاتح تریمبیان کرد:هنوز مطلبی در این باره به ما اعلام نشده و در حال پیگیری هستیم تا حضور این مربی را در ایران فراهم کنیم . افتخاریدرباره وضعیت مگویان گفت:برای این بازیکن منزلی را تامین کردیم و باید منتظر بمانیم تا ببینیم سرمربی جدید خواهان مگویان خواهد بود یا خیر . مدیر عامل استقلالدر پایان خاطر نشان کرد:زنگا جزو گزینه های ما نیست و ما اکنون روی 5 یا 6 گزینه در حال بررسی هستیم.
 • اولویت نزاجا هوشمندسازی تجهیزات است
 • به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امیر سرتیپ دوم زواره‌ای معاون سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مراسم رونمایی از جدیدترین دستاورد‌های این نیرو که در پایگاه شهید فلاحی لویزان برگزار شد؛ گفت: در ماموریت‌هایی ابلاغی امسال اولویت ما اتوماسیون سازی و هوشمند کردن تجهیزات بود. وی ادامه داد: طی شش ماه سه پروژه در محوریت توپخانه و خودرو‌های زرهی موفق به هوشمندسازی شده ایم و ان‌شاءالله به تولید انبوه خواهد رسید. انتهای پیام/
 • طرح های اولویت دار اشتغال گلستان در شهرستان ها مشخص شود
 • گرگان- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با بیان اینکه سهم دستگاه های اجرایی در اشتغال استان ابلاغ شده، خواستار مشخص شدن طرح های اولویت دار اشتغال در شهرستان ها شد. به گزارش خبرنگار مهر، سعید مازندرانی عصر شنبه در سومین کارگروه اشتغال استان گلستان اظهار کرد: سیاست های اشتغال در سال ۹۶ مشخص شده و برنامه سنگینی برای اجرای تعهدات دولت در استان در این حوزه مشخص شده است. وی با یادآوری اینکه برنامه اشتغال دستگاه های اجرایی استان در سال ۹۶ مشخص و به مدیران و فرمانداران ابلاغ شده است، افزود: هم اکنون ستاد اشتغال شهرستان ها تشکیل شده و انتظار داریم با سرعت و دقت طرح های اولویت دار شهرستان ها در حوزه اشتغال مشخص شود. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان با یادآوری اینکه رسته های آی تی، بوم گردی و گردشگری از طرح های اولویت دار استان بوده است، ادامه داد: صنایع غذایی، پوشاک و شیلات هم به این رسته ها اضافه شده و باید طرح های اولویت دار شهرستان ها در این رسته ها هم مشخص شود. وی اضافه کرد: از تسهیلات ۲۰ هزار میلیاردی بند الف و ب ماده ۱۸ حدود ۲.۷ درصد به گلستان اختصاص می یابد که بین سه تا ۵ درصد یارانه دارد. مازندرانی با بیان اینکه سهم استان ها از این تسهیلات هنوز ابلاغ نشده است، تصریح کرد: اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار تسهیلات برای ایجاد اشتغال روستایی در کشور تصویب و ابلاغ شده است و باید برنامه ها و طرح های دستگاه های اجرایی برای جذب این تسهیلات هم با سرعت مشخص شود. وی به اجرای موفق طرح کارورزی گلستان در سال گذشته اشاره و بیان کرد: سال گذشته سهم گلستان به عنوان استان پایلوت در اجرای این طرح ۵۵۰ نفر بود که امسال این رقم به چهار هزار و ۲۳۰ نفر افزایش یافته است. مازندرانی تاکید...
 • اولویت های ابلاغی روحانی به وزیر اقتصاد
 • در اینفوگرافیک زیر اولویت های ۱۸ گانه عمومی و تخصصی ابلاغی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد را می بینید. برای دیدن اندازه اصلی تصویر، روی آن کلیک کنید
 • هنوز اقتصاد اولویت اول کشور محسوب نمی شود
 • به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، مصطفی رناسی در جلسه کمیسیون سیاست گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: چنانچه اقتصاد در اولویت قرار گیرد مسایل و مشکلات این بخش با سرعت بیشتری از سوی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط برطرف می‌شد. وی آغاز فعالیت‌های شرکت توتال فرانسه در میدان‌های نفتی ایران و همچنین اجرایی شدن فاز توسعه فرودگاه اصفهان و مشهد توسط شرکت وینسی فرانسه را گام‌های ارزشمند برای توسعه اقتصاد کشور برشمرد و گفت: رشد اقتصادی ایران به‌آرامی افزایش می‌یابد و چنانچه همه بخش‌ها اولویت اول خود را اقتصاد قرار دهند رشد اقتصادی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی مرکز آموزش اتاق بازرگانی اصفهان اشاره کرد و گفت: آموزش مهارت‌های شغلی بر اساس نیاز اعضای اتاق ازجمله مهم‌ترین هدف راه‌اندازی این مرکز است . رناسی خواستار همکاری نزدیک‌تر دانشگاه و واحدهای صنعتی در انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی شد و گفت: ارایه موضوع پایان‌نامه از سوی واحدهای صنعتی به دانشجویان دانشگاه و انجام تحقیق بر اساس مسایل واحدهای صنعتی می‌تواند رابطه صنعت و دانشگاه را تحکیم تر سازد. امیر کشانی رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی اتاق بازرگانی به ارایه عملکرد این کمیسیون و کمیته‌های هفت‌گانه پرداخت و گفت: راه‌اندازی مرکز توسعه سرمایه انسانی اتاق بازرگانی ،راه‌اندازی پورتال آموزشی اعضا ،برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی از فعالیت کمیسیون است . وی همکاری برای راه‌اندازی مهدکودک ویژه کارآفرینی و بازرگانی در اصفهان را از برنامه‌های کمیسیون برشمرد و گفت: برگزاری دوره آموزشی بازرگانان کوچک و استقبال اتاق‌های اراک و قزوین نشان از موثر بودن این دوره است که همچنان موردتوجه اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور است . وی با اشاره به برگزاری همایش‌های سلام بر کار با حضور مسئولین و کارکنان سازمان‌های تامین اجتماعی گفت: این همایش باهدف آشنایی کارکنان با مسایل کار و کارآفرینی هر بار با حضور یک سازمان دولتی برگزار...
 • جذب مربی ایرانی از اولویت استقلال خارج شد
 • با وجود شایعاتی که در روزهای گذشته به راه افتاده است سرمربی آینده استقلال قطعا یک مربی خارجی است. به گزارش "ورزش سه"، بعد از استعفای علیرضا منصوریان از سمت سرمربیگری استقلال شایعاتی در مورد گزینه های داخلی برای هدایت این تیم به راه افتاده و از حسین فرکی و پرویز مظلومی به عنوان گزینه های جایگزینی او یاد می شود. این اخبار در حالی است که بعد از منصوریان که محبوبیت زیادی در بین سکوهای آزادی داشت حالا همه انتظار دارند یک سرمربی بزرگ مثل برانکو ایوانکویچ را روی نیمکت استقلال ببینند، سرمربی که بتواند استقلال را در ایران و آسیا به یک تیم مدعی تبدیل کند. این موضوعی است که مدیران باشگاه استقلال هم کاملا به آن واقف هستند و به همین دلیل تصمیم نهایی آنها این است که یک مربی خارجی را جایگزین منصوریان کنند. گفته می شود مذاکرات برای جذب مربی خارجی همچنان ادامه دارد و مسوولان باشگاه استقلال از بین گزینه های مختلف در حال تصمیم گیری هستند. استقلال تهران
 • داخل شرکت هوآوی کیفیت بالاترین اولویت
 • گروه فناوری _ هر برندی از مزیت های رقابتی متمایز کننده مخصوص به خود بهره می برد که به نوعی امضای اختصاصی آن محسوب شده و نشان دهنده اولین احساس کاربران نسبت به آن برند و همچنین اولویت های اصلی آن می باشد. در دنیای رقابتی و تکنولوژیک گوشی های هوشمند، این امضاها به نوعی نشان دهنده ارزش هر برند بوده و انتظار کاربران از آن برند را نشان می دهند. مثلاً برخی برندها به دلیل طراحی زیبایشان معروف هستند و برخی دیگر به دلیل اکو سیستم نرم افزاری گسترده شان ولی امضای هوآوی کیفیت محصولاتش است به گزارش بولتن نیوز وبه نقل از جی اس ام ، در عصر گذشته تلفن همراه کیفیت معادل دوام معنا می شد. امروز در دنیای گوشی های هوشمند هوآوی دوباره کیفیت را معنا کرده و این امر با آمار رسمی منتشر شده در ارتباط با این شرکت همخوانی دارد. برای شرکتی که برندهای رقیب خود را شکست داده و هم اکنون در جایگاه سوم - بر مبنای برخی آمارها دوم - با شاخص سهم بازار در بازار جهانی گوشی های هوشمند قرار گرفته، پر واضح است که تعهد آن به فرهنگ حفظ کیفیت در محصولاتش موجب این شهرت و موفقیت در این صنعت پر رقابت شده است. هوآوی استانداردهای سخت کیفی را در تولیدات خود مد نظر قرار داده تا مطمئن باشد هیچ محصول بی کیفیتی در اختیار مشتریان قرار نخواهد گرفت. وجود یک سیستم مدیریت کیفیت یا QMS در تمام فرآیندهای تولید محصولات هواوی این اطمینان ایجاد می کند که این فرآیند هر روز از روز قبل از لحاظ کیفیت بهتر عمل می کنند. این سیستم کل فرآیندهای مرتبط به تولید محصولات، حتی مواد اولیه را زیر نظر دارد. برای تست های مختلفی چون تست کیفیت دوربین ها یا کم کردن میزان شکستن گوشی ها در صورت افتادن روی زمین به رقم...
 • اشتغالزایی اولویت اول استاندار جدید فارس باشد
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ محمدرضا رضایی نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز استان فارس در موضوع اشتغال جایگاه مناسبی در کشور ندارد و باید یک برنامه‌ریزی تمام اشتغالزایی و حمایت از طرح‌های اشتغالزایی مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: با حمایت جدی از بخش خصوصی، بنگاه‌های کوچک صنعتی و کارآفرینی برای جوانان تحصیل کرده و جویای کار می‌توان در ایجاد اشتغال موثر بود. رضایی ادامه داد: برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به اشتغال دارد که باید با یک برنامه‌ریزی همه جانبه از این فرصت برای عمران و آبادانی استان فارس بهره برد. وی بیان کرد: امروز استان فارس هیچ سهمی در آزاد راه ندارد و باید تکمیل پروژه‌های آزادراهی در این استان از جمله آزادراه شیراز- اصفهان مورد توجه قرار گیرد. رضایی اظهار داشت: در موضوع اشتغالزایی همچنین باید طوری برنامه‌ریزی شود که در طرح ‌هایی که در مناطق مختلف به بهره‌برداری می‌رسد اولویت بکارگیری و جذب نیرو به صورت بومی و از بین اهالی همان منطقه باشد. عضو مجمع نمایندگان فارس تصریح کرد: همچنین طرح‌های زیادی در بخش‌های مختلف عمرانی نیز در استان فارس نیمه‌تمام است که امیدواریم استاندارجدید در این زمینه همت ویژه داشته باشد. رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: انتصاب مدیران شایسته و دغدغه‌مند نسبت به برطرف کردن مشکلات مردم نیز از موضوع‌هایی است که نمایندگان انتظار دارند استاندار جدید فارس، این مهم را یکی از اولویت‌های برنامه خود قرار دهد.انتهای پیام/ر توجه به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی در فارس
 • هنوز اقتصاد اولویت نخست کشور محسوب نمی شود
 • رییس کمیسیون سیاست‌گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان گفت: هنوز اقتصاد اولویت اول کشور محسوب نمی‌شود و همواره در رده‌های دوم و سوم پس از سیاست قرار دارد. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، مصطفی رناسی در جلسه کمیسیون سیاست‌گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: چنانچه اقتصاد در اولویت قرار گیرد مسایل و مشکلات این بخش با سرعت بیشتری از سوی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط برطرف می‌شد. وی آغاز فعالیت‌های شرکت توتال فرانسه در میدان‌های نفتی ایران و هم‌چنین اجرایی شدن فاز توسعه فرودگاه اصفهان و مشهد توسط شرکت وینسی فرانسه را گام‌های ارزشمند برای توسعه اقتصاد کشور برشمرد و گفت: رشد اقتصادی ایران به ‌آرامی افزایش می‌یابد و چنانچه همه بخش‌ها اولویت اول خود را اقتصاد قرار دهند رشد اقتصادی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد. رییس کمیسیون سیاست‌گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان به راه‌اندازی مرکز آموزش اتاق بازرگانی اصفهان اشاره کرد و افزود: آموزش مهارت‌های شغلی بر اساس نیاز اعضای اتاق از جمله مهم‌ترین هدف راه‌اندازی این مرکز است . رناسی خواستار همکاری نزدیک‌تر دانشگاه و واحدهای صنعتی در انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی شد و ادامه داد: ارایه موضوع پایان‌نامه از سوی واحدهای صنعتی به دانشجویان دانشگاه و انجام تحقیق بر اساس مسایل واحدهای صنعتی می‌تواند رابطه صنعت و دانشگاه را محکم‌تر سازد. هم‌چنین رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی اتاق بازرگانی به ارایه عملکرد این کمیسیون و کمیته‌های هفت‌گانه پرداخت و گفت: راه‌اندازی مرکز توسعه سرمایه انسانی اتاق بازرگانی، راه‌اندازی پورتال آموزشی اعضا، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی از فعالیت کمیسیون است . امیر کشانی همکاری برای راه‌اندازی مهدکودک ویژه کارآفرینی و بازرگانی در اصفهان را از برنامه‌های کمیسیون برشمرد و گفت: برگزاری دوره آموزشی بازرگانان کوچک و استقبال اتاق‌های اراک و قزوین نشان از موثر بودن این دوره است که هم‌چنان مورد توجه اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور است...
 • اینفوگرافی/۱۸ اولویت اقتصاد کلان در دولت دوزادهم
 • به گزارش ایلنا، اینفوگراف اولویت های 18 گانه عمومی و تخصصی ابلاغی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد به شرح زیر است:
 • اولویت آتش نشانی گرگان آموزش ایمنی به شهروندان است
 • گرگان - ایرنا - مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان گفت که اولویت فعالیت سازمان، سرمایه گذاری بیش از گذشته در حوزه آموزش ایمنی به شهروندان است. به گزارش خبرنگار ایرنا مهدی قره قاشی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به هفتم مهر روز آتش نشانی اظهار داشت: اکنون این سازمان در 6 نقطه شهر گرگان دارای ساختمان و امکانات برای ارائه خدمات است که در صورت اعلام نیاز از سوی شهروندان اقدام خواهد شد. به گفته وی؛ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان علاوه بر 100 آتش نشان، یکهزار و 100 داوطلب آموزش دیده دارد که برای برگزاری دوره های آموزشی به دیگر شهروندان می توانند به سازمان کمک کنند. وی افزود: در نیمه نخست امسال به دو هزار و 704 شهروند گرگانی آموزش اطفا حریق و پیشگیری از آتش سوزی داده شد که بیشتر این جمعیت، قشر دانش آموز بودند.*شناسایی 40 نقطه در شهر گرگان برای نصب شیر اضطرار مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان از شناسایی 40 نقطه در سطح این شهر برای نصب شیر اضطرار خبر داد و خواستار همکاری شرکت آب و فاضلاب شهری در نصب این تعداد شیر آتش نشانی شد.به گفته وی؛ از این جانمایی برای نصب شیر اضطرار ، 10 نقطه در بافت قدیم شهر قرار دارد که آتش نشانی برای خدمت رسانی به هنگام بروز حوادث به نصب و بهره برداری از آنها نیاز مبرم دارد. *هیات های مذهبی توصیه های ایمنی را مد نظر داشته باشند. قره قاشی از مسئولان هیات های مذهبی خواست که در رفع نواقص ایمنی محل فعالیت خود اقدام کنند تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری شود. به گفته وی؛ سازمان آتش نشانی توصیه ها در خصوص رعایت نکات ایمنی را از طریق تلگرام نیز اطلاع رسانی می کند و هیات های مذهبی و بخش های...