به گزارش گروه باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، از آفتاب‌‌سوختگی و گزش حشرات گرفته تا مسمومیت‌های غذایی، اسهال مسافرتی و عفونت‌های تنفسی، مسافران از لحاظ بهداشتی و سلامت با مسائل مختلفی روبرو هستند. این بیماری‌ها می‌توانند از لحظه شروع مسافرت تا ماه‌ها بعد از اتمام آن بروز پیدا کنند.

اگرچه مراجعه به متخصصان در رشته‌های مختلف پزشکی از جمله قلب و عروق، دیابت، ریه و. . . می‌تواند در پیشگیری از بیماری طی سفر نقش بسیار مهمی داشته باشد، اما یک رشته پزشکی وجود دارد که به‌طور اخص به مسائل بهداشتی و سلامت مرتبط با سفر می‌پردازد.

«طب مسافرتی» با معاینه مسافران و آموزش روش‌های خودمراقبتی به آنها، میزان تلفات و روزهای از دست رفته حین سفر را به حداقل می‌رساند.

متخصصان این طب با در نظر گرفتن وضعیت سلامت، سن و جنس افراد، شرایط سفر، مسیر حرکت، آب و هوای مقصد، محل اسکان، ساعت خواب و بیداری، شیوه تغذیه، بیماری‌های شایع در مقصد و. . . نکات لازم را به آنها یادآور می‌شوند.

1. اگر حین سفر دچار حالت تهوع می‌شوید. . .

بیماری حرکت یکی از اختلالات مربوط به سفر است که بر اثر تغییرات ایجادشده روی مویرگ‌های خونی منطقه حلزونی گوش ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد زمانی که در وسیله نقلیه قرار می‌گیرند به‌دلیل عدم انطباق اطلاعات دریافتی از گیرنده‌های چشم و منطقه حلزونی گوش دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند. برای کاهش این علائم در سفرهای هوایی ترجیحا صندلی فرد باید روی بال هواپیما قرار داشته باشد زیرا در این ناحیه، حرکات هواپیما و تربیولنس‌های هوایی کمتر احساس می‌شوند.

این افراد همچنین باید در کل زمان پرواز کمربند خود را بسته نگه دارند. کاهش استرس، نوشیدن مایعات زیاد قبل از پرواز و خودداری از مصرف قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و مواد نفاخ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. اگر علائم بیماری غیرقابل‌کنترل باشند، فرد می‌تواند با مشورت پزشک از داروهای ضدتهوع مثل دیمن‌هیدرینات، پرومتازین و متوکلوپرامید استفاده کند. توجه داشته باشید مصرف متوکلوپرامید برای بیماری حرکت در کودکان توصیه نمی‌شود. این بیماری معمولا با گذشت زمان و افزایش تعداد سفر برطرف می‌شود. در زمان قدیم که استفاده از وسایل نقلیه به اندازه امروز مرسوم نبود، بیماری حرکت بسیار بیشتر دیده می‌شد.

2. اگر دچار بیماری قلبی- عروقی هستید. . .

افرادی که جراحی قلب باز داشته‌اند، تا 3 هفته بعد از عمل حق مسافرت ندارند. اگر این افراد به دنبال جراحی دچار مشکل تنفسی یا ناراحتی ریوی شده باشند، این محدودیت به 6 هفته می‌رسد. کسانی که سکته قلبی کرده‌اند نیز معمولا تا 2 هفته حق پرواز ندارند. حال اگر همین افراد بر اثر سکته دچار شوک یا نارسایی قلبی شده باشند تا 8 هفته بعد از کنترل علائم خود نباید سوار هواپیما شوند. افرادی که آنژیوپلاستی کرده و در رگ خود استنت یا فنر قرار داده‌اند هم 1 تا 2 هفته اجازه سفر با هواپیما ندارند.

بیمارانی که دچار نارسایی قلبی، گرفتگی عروق، آنژین و درد قلبی و فشارخون بالا هستند باید حتما قبل از سفرهای هوایی با پزشک مشورت کنند و بیماری خود را تحت‌کنترل درآورند. ارتفاع برای این افراد بسیار مهم است. اگر هواپیما از 6 تا 8 هزار پا بالاتر پرواز کند، این افراد دچار مشکل می‌شوند. به‌طور کلی، اگر فرد در راه رفتن عادی یا بالا رفتن از پله (20 عدد پله با ارتفاع 12 تا 15 سانتی‌متر) دچار تنگی‌نفس یا درد قفسه‌سینه می‌شود باید بداند در پرواز نیز دچار مشکل خواهد شد.

3. اگر قصد سفر با نوزاد یا کودک دارید. . .

بعضی از کودکان با قرار گرفتن در هواپیما تا پایان پرواز گریه و بی‌قراری می‌کنند. خیلی از این کودکان دچار عفونت گوش میانی یا سینوزیت هستند و به‌دلیل آن در هواپیما درد شدیدی را تجربه می‌کنند. این وضعیت برای بزرگسالان نیز پیش می‌آید، اما سطح تحمل آنها از کودکان بالاتر است.

در بعضی موارد حتی این درد منجر به شوک وازوواگال و سنکوب در کودک یا نوزاد می‌شود و جان او را می‌گیرد، بنابراین لازم است حتما عفونت‌های گوش و سینوزیت قبل از پرواز تحت‌درمان کامل قرار بگیرند. لازم به ذکر است نوزادان تا 7 روز و ترجیحا 14 روز بعد از تولد نباید سفر هوایی داشته باشند.

بعضی از کودکان با قرار گرفتن در هواپیما تا پایان پرواز گریه و بی‌قراری می‌کنند

4. اگر دارای شکستگی و گچ‌گرفتگی هستید. . .

افرادی که دارای شکستگی و گچ‌گرفتگی هستند باید حتما با پرونده جراح ارتوپد و عکس رادیولوژی به پزشک طب مسافرتی مراجعه کنند تا پرونده‌شان تایید و به سفارتخانه فرستاده شود. در غیر این صورت در فرودگاه با مشکل مواجه خواهند شد. اگر این پرونده مورد تایید سفارتخانه قرار نگیرد، فرد به یکی از مراکز پزشکی مورد تایید سفارتخانه ارجاع داده می‌شود تا پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

5. اگر باردار هستید. . .

خانم‌های باردار در هر زمانی مجاز به مسافرت هوایی نیستند. بهترین زمان برای سفر 3 ماهه دوم بارداری است. مسافرت با هواپیما در 3 ماهه اول و 3 ماهه آخر، به‌خصوص بعد از هفته 36 بسیار خطرناک است. علاوه بر این، صندلی خانم باردار باید در ردیف وسط راهروی هواپیما باشد.

متاسفانه در ایران اغلب آژانس‌های هواپیمایی هنگام فروش بلیت به این موضوع توجه نمی‌کنند و سوالی درمورد باردار بودن یا نبودن خانم‌ها نمی‌پرسند. سفرهای زمینی نیز اگر بیش از 2 تا 4 ساعت طول بکشند به افراد باردار توصیه نمی‌شوند، به‌خصوص اگر مسیر ناهموار باشد.

6. اگر از اسهال و ناراحتی گوارشی رنج می‌برید. . .

شایع‌ترین بیماری مسافرتی در حال حاضر گاستروانتریت (التهاب معده و روده) و اسهال مسافرتی است. تقریبا نیمی از مسافران حداقل 1 بار این بیماری را طی سفر تجربه می‌کنند. اسهال مسافرتی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به‌موقع درمان شود.

در غیر این صورت با دفع آب و الکترولیت‌های بدن ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد. اسهال‌های مسافرتی می‌توانند بر اثر عوامل مختلف عفونی، سمی یا فانکشنال (عملکردی) ایجاد شوند. اسهال صرف‌نظر از عامل ایجاد‌کننده آن باید در ابتدای امر به صورت علامتی تحت‌درمان قرار بگیرد تا به سرعت آب و الکترولیت‌های بدن تامین شود.

در ادامه نیز با مشخص شدن عامل اسهال می‌توان به رفع آن پرداخت. باید توجه داشت گروهی از افراد هنگام سفر یا حین برنامه‌ریزی برای سفر دچار تنش‌های عصبی و اضطراب می‌شوند و علائم گوارشی مثل اسهال را تجربه می‌کنند. آنها معمولا با اتمام سفر به حالت قبل باز‌می‌گردند و بهبود می‌یابند.

در این موارد لازم است فرد با روان‌شناس مشورت داشته باشد. در گذشته برای این حالت از اصطلاح «هوا به هوا شدن» نیز استفاده می‌کردند.

درواقع، تغییر اقلیم یکی از علل اسهال غیرعفونی است. در پیشگیری از اسهال مسافرتی دو عامل نقش اساسی ایفا می‌کنند؛ شستشوی دست و تغذیه بهداشتی. شستشوی مرتب دست نه‌تنها از اسهال، بلکه از انتقال بسیاری از بیماری‌های واگیردار جلوگیری می‌کند. در رابطه با تغذیه نیز توصیه می‌شود حین سفر از رستوران‌های نامطمئن خرید نکنید و از مصرف سبزیجات کنار غذای رستوران یا غذای آماده بپرهیزید، مگر اینکه آن را به شخصه تهیه کرده و شستشو داده باشید. مصرف خوراکی‌هایی که کنار جاده به فروش می‌رسند مثل لواشک هم می‌تواند با خطر بیماری همراه باشد.

در مورد چشمه‌ها نیز باید بسیار دقت کرد. اگرچه ممکن است آب یک چشمه تمیز و پاک به نظر برسد، اما احتمال دارد این آب در مسیر خود آلوده شده باشد. پس بهتر است از مصرف آب‌های نامطمئن خودداری کنید. وهستانی و شرایط اتومبیل نامناسب باشد.

7. اگر قصد سفر به مناطق گرمسیری دارید. . .
سفر به مناطق گرمسیری مثل آفریقا و عربستان ملاحظات خاص خود را دارد. یکی از مسائل مهم در این مناطق بحث دمای هوا و گرماست. تابش شدید خورشید در این مناطق افراد را در معرض خطر آفتاب‌سوختگی قرار می‌دهد.

دمای بالای هوا احتمال فساد مواد غذایی و به دنبال آن، مسمومیت‌های گوارشی را نیز افزایش می‌دهد. مساله دوم، بیماری‌های ناشی از گزش‌ها هستند که مالاریا در راس‌ آنها قرار دارد. توصیه می‌شود برای آشنایی با راه‌های پیشگیری از بیماری در این مناطق، قبل از سفر با متخصص طب سفر مشورت کنید.

8. اگر دچار مشکلات اسکلتی- عضلانی هستید. . .
افرادی که دچار کمردرد هستند، ممنوعیتی برای سفر ندارند، اما بهتر است قبل از سفر به متخصص مراجعه کنند و با ورزش‌های مخصوص، وضعیت کمر خود را بهبود بخشند. اگر کمردرد شدید باشد یا بیمار نیاز به جراحی داشته باشد، نباید سفر کند. به‌طور کلی، افرادی که دچار مشکلات اسکلتی-عضلانی هستند باید قبل از سفر از روش‌های توانبخشی یا بازتوانی بهره بگیرند.

این افراد در سفر حج لزومی به انجام تمام مناسک حج ندارند. برای مثال فردی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کند با حضور میان جمعیت نه‌تنها خود را در معرض خطر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند باعث زمین خوردن افراد دیگر شود یا فردی که آرتروز شدید دارد، با فشار آوردن به مفاصل خود احتمال زمین خوردن را بالا می‌برد، بنابراین توصیه می‌شود افراد براساس توانایی‌ها و مقدورات خود اعمال حج را انجام دهند. خداوند نیز بیشتر از توان انسان از او انتظار ندارد.

9. اگر قصد سفر به مناطق کوهستانی دارید. . .
در مناطق کوهستانی و ارتفاع بالاتر از 3 هزار و 500 متر، بعضی از افراد با پدیده «کوه‌گرفتگی» یا «ارتفاع‌زدگی» مواجه می‌شوند. این حالت که بر اثر کاهش میزان اکسیژن و افزایش هموگلوبین خون ایجاد می‌شود با علائمی مانند تنگی‌نفس، سردرد، بی‌حالی و. . . همراه است. افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های ریوی و قلبی-عروقی ممکن است در این وضعیت دچار مشکلات حیاتی شوند. این افراد باید بلافاصله به ارتفاع پایین برگردند و اکسیژن کمکی دریافت کنند.

به‌طور کلی، توصیه می‌شود افراد مسن قبل از کوهنوردی و سفر به مناطق مرتفع از لحاظ شمارش سلول‌های خونی (CBC) بررسی شوند. همچنین اگر فرد سابقه کوهنوردی نداشته باشد باید این ورزش را از ارتفاع کم آغاز کند و به‌تدریج در ارتفاع بالاتر قرار بگیرد.

10. اگر سن شما بالای 60 است
طب مسافرتی برای سفرهای بین‌المللی در سنین زیر 35 سال، 35 تا 60 سال و بالای 60 سال پروتکل‌های خاصی دارد. افراد بالای 35 سال برای سفر به مناطقی مانند عربستان و انجام حج لازم است نوار قلب بگیرند و از لحاظ شمارش سلول‌های خونی و قندخون بررسی شوند.

افراد بالای 60 سال علاوه بر این آزمایش‌ها باید حتما از نظر میزان اوره و کراتینین خون و همچنین بیماری‌های قلبی-عروقی و ریوی، ناتوانی‌های جسمی و بیماری‌های عضلانی-اسکلتی بررسی شوند و از قفسه‌سینه عکس بگیرند. این افراد با صلاحدید پزشک ممکن است به آزمایش‌های بیشتری قبل از سفر نیاز داشته باشند.

11. اگر سنگ کلیه دارید. . .
سنگ کلیه ممنوعیتی برای پرواز ندارد، اما افراد مبتلا به آن باید حتما حین سفر، به‌خصوص در هوای گرم به اندازه کافی آب و مایعات مصرف کنند تا دچار کم‌آبی نشوند. این افراد بهتر است قبل از سفر به متخصص اورولوژی مراجعه کنند و در صورت نیاز سنگ‌شکنی انجام دهند. البته سنگ‌شکنی و کلیه اعمال بزرگ و مهم باید حداقل 1 ماه قبل از سفر انجام شوند. اعمال کوچک‌تر نیز باید 2 هفته با سفر فاصله داشته باشند. حتی اعمال دندان‌پزشکی بهتر است با فاصله 7 تا 10 روز از سفر انجام شوند. مبتلایان به سنگ کلیه اگر حین سفر دچار احساس درد شوند باید خیلی سریع به پزشک مراجعه و برای درمان اقدام کنند.

12. اگر سردرد یا میگرن دارید. . .
افرادی که از سردرد و میگرن رنج می‌برند باید توجه داشته باشند حمل مسکن‌های حاوی کدئین، دیازپام، لورازپام و. . . می‌تواند آنها را در بعضی کشورها از جمله عربستان تا مرز اعدام پیش ببرد. این موضوع درمورد داروها و شربت‌های ترک اعتیاد نیز صدق می‌کند، به‌خصوص امروزه که در فرودگاه‌ها از سگ‌های پلیس نیز استفاده می‌شود. مصرف‌کنندگان این داروها باید قبل از مسافرت به متخصص طب سفر مراجعه کنند تا برای آنها پرونده تشکیل شود. در این پرونده نوع بیماری، داروهای مورد نیاز فرد، تعداد دقیق داروها و نام، برند و مشخصات دارو ذکر می‌شود. سپس پرونده به سفارتخانه فرستاده می‌شود و در صورت تایید، مهر می‌خورد.

13. اگر واکسیناسیون خود را کامل نکرده‌اید. . .

افرادی که قصد سفر حج دارند باید حتما قبل از سفر واکسیناسیون معمول کشور (واکسن هپاتیت و دوگانه کزاز و دیفتری) را کامل کنند. این موضوع برای سایر سفرهای خارجی نیز توصیه می‌شود. تزریق واکسن مننژیت هم برای سفر به مکه و مدینه ضروری است.

در فصول سرما باید از واکسن آنفلوانزا نیز استفاده کرد. بهترین زمان برای تزریق واکسن 2 هفته قبل از سفر است. با این حال اگر فرد این موضوع را فراموش کند، بهتر است در هر زمانی حتی در پایگاه بهداشتی فرودگاه نیز آن را تزریق کند.

توجه به مسائل بهداشتی از جمله شستشوی مرتب دست‌ها از دیگر راهکارهای موثر در پیشگیری از بیماری طی سفر حج است. استفاده از ماسک‌های مخصوص هم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های میکروبی و ویروسی و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی کمک کند.

14. اگر از دارو استفاده می‌کنید. . .

افرادی که تحت‌درمان با دارو هستند باید بیش از نیاز خود در سفر دارو همراه داشته باشند. در سفر حج نیز توصیه می‌شود حداقل به اندازه 50 روز با خود دارو داشته باشید. همچنین باید داروها را در دو قسمت یا دو چمدان قرار دهید تا در صورت گم شدن یکی به دیگری دسترسی داشته باشید.

این موضوع درمورد عینک، سمعک و. . . نیز صدق می‌کند. علاوه بر اینها بهتر است فهرست داروها و نسخه پزشک با نام ژنریک و تجاری داروها را در کیف خود قرار دهید. بعضی از داروها مانند استامینوفن کدئین، دیفنوکسیلات و لوپرامید در بعضی از کشورها ممنوع هستند، بنابراین برای حمل آنها حتما باید از پزشک و سفارتخانه تاییدیه داشته باشید. توجه کنید حتما برند داروی ذکرشده در نسخه را از داروخانه تهیه کنید. داروهای ژنریک معمولا دارای نام‌های تجاری مختلف هستند و تهیه برند تجاری متفاوت از برند داروی مذکور در نسخه می‌تواند باعث ایجاد مشکل در فرودگاه شود.

15. اگر سابقه بیماری ریوی و تنفسی دارید. . .

مبتلایان به بیماری انسداد مزمن ریه، مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان، کارگران نانوایی و سایر افرادی که در شغل خود با دود، زغال و. . . در تماس هستند، ممکن است در سفرهای هوایی دچار مشکل شوند، بنابراین لازم است حتما قبل از سفر با پزشک مشورت کنند. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه باید از اسپری مخصوص استفاده کنند.

گاهی استفاده از این اسپری برای آنها حکم مرگ و زندگی دارد. از آنجایی که حمل اسپری در کابین هواپیما ممنوع است، این افراد باید حتما از قبل هماهنگی‌های لازم را با حفاظت پرواز انجام دهند. همچنین باید نسخه مهرشده پزشک را به زبان فارسی و انگلیسی همراه داشته باشند و دارو و اسپری اضافی در چمدان خود قرار دهند. علاوه بر این، باید احتمال نیاز به اکسیژن را در ارتفاعات بالا در نظر بگیرند و آژانس هواپیمایی یا کاروان حج را پیش از سفر از این موضوع مطلع کنند.

افراد مبتلا به سینوزیت و حساسیت‌های فصلی نیز باید از چند هفته قبل از سفر یا حج، درمان خود را آغاز کنند تا در طول پرواز دچار مشکل نشوند. عفونت‌های ریه مثل سل و آنفلوانزا هم باید حتما قبل از پرواز به‌طور کامل درمان شده باشند. در غیر این صورت اجازه سفر هوایی به فرد داده نمی‌شود. این افراد نه‌تنها جان خود را به خطر می‌اندازند، بلکه سایر مسافران را در معرض خطر انتقال عفونت قرار می‌دهند.

کلیدواژه: پیشگیری از بیماری | توصیه می شود | اسهال مسافرتی | بیماری ها | سفر به مناطق | مراجعه کنند | داشته باشند | داشته باشید | حتما قبل | قبل از سفر | باید حتما | دچار مشکل | برای سفر | قصد سفر | حین سفر | سفر حج | بر اثر

منبع: خبرگزاری برنا

منبع این خبر، وبسایت www.bornanews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۰۰۶۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • مهارتهایی که باید هنگام سفر بدانید
 • مسافرت‌های تنهاییامری است که امروزه خیلی باب شده و در این قرن روز به روز در حال افزایش است. به هر حال با روی کارآمدن شبکه‌های مجازی و گسترش‌ آن‌ها مردم هر روزه گوشه گیرتر شده و علاقه بیشتری به گذراندن اوقات‌شان به تنهایی را پیدا کرده‌اند. پس طبیعی است که مسافرت‌های تنهایی رو به افزایش باشد. اما نکاتی هست که باید در اینگونه سفرها به آن‌ها دقت کنید تا سفری خوش و بدون دغدغه داشته باشید که ما هم در ادامه لیستی از این نکات را برای شما آماده کرده‌ایم. 1. نیازی نیست حتما شب را در هتل یا مسافرخانه بگذرانید. زمانی که شما برای اقامت تان در اینترنت دنبال جایی می‌گردید اغلب هتل‌ها و مسافرخانه‌هایی سطح بالا پیدا می‌کنید که در آن‌ها شما با افراد دیگر ملاقات خواهید کرد که خود راهی برای ایجاد ارتباط است ولی سعی کنید خانه یا اتاقی‌ سنتی با حال و هوای همان منطقه پیدا کنید چراکه در آن احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و خستگی سفر از تن‌تان خارج می‌شود. حتی وقتی اجاره می‌کنید دیگر با خیال راحت می‌توانید وسایل خود را در آن جا گذاشته و به گشت و گذارتان بپردازید. پس اگر بدنبال مکانی آرام با فضایی سنتی هستید، اتاق یا خانه با قیمتی مناسب اجاره کنید؛ اگر بدنبال برقراری ارتباط به همراه فضایی لوکس و بروز هستید به هتل بروید که با این کار شانس خود را برای پیدا کردن یک همسفر بالا می‌برید. 2. در ابتدا یا انتهای سفر مضطرب و نگران نشوید. درسی که ما باید بعد از سال‌ها تجربه سفرهای تنهایی به شما بگوییم این است که باید در شب اول و آخر سفر احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید. چراکه در آن زمان شما در آسیب پذیرترین حالت ممکن هستید؛ برای مثال در شب آخر استرس زیادی برای برنامه‌ی...
 • نکاتی که باید درباره خندوانه یادآوری کرد/خندوانه را چگونه و چقدر باید نقد کنیم
 • در جامعه ایرانی که هنوز در حوزه های همچون اقتصاد مثل بانکداری و یا فرهنگ مثل نوع و میزان حجاب سخت در مسیر اسلامی شدن هستیم، مقوله طنز را نیز نمی توان جدا از روند کلی جامعه امروز ایران بررسی و نقد کرد. البته حوزه نثر و شعر طنز در ایران پیشینه بزرگ و عقبه حکیمانه و بی نظیری در قرن های گذشته دارد ولی امروز از یک برنامه طنز همانقدر باید انتظار داشت که از یک برنامه اقتصادی و فرهنگی در تلوزیون انتظار داریم که رعایت آرمان های اسلامی و انقلابی را داشته باشند. گروه فرهنگی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: برنامه طنز و سرگرمی موفق خندوانه پس از چند سال کار مدوام چد روز قبل به پایان رسید. گرچه برخی حواشی در هفته های اخیر این برنامه پررنگ بود ولی اینک جدای از این حواشی باید به مجموع روند برنامه خندوانه پرداخت. در همین راستا می توان نکات ذیل را بیان کرد: الف: برنامه خندوانه بی شک در حوزه سرگرمی و خنداندن مردم و جذب مخاطبین موفق بوده و شاید در دو دهه اخیر بتوان آن را یکی از ماندگارترین برنامه های تلوزیونی در حوزه طنز و سرگرمی دانست که از رسانه ملی پخش شده است. این برنامه آنقدر موفق بود که بتوان آن را یکی از عوامل اصلی ارتقا بیننده شبکه نسیم و مطرح شدن آن در میان شبکه های دیگر در سال های اخیر سیما نیز دانست. این نکته را نیز باید تصریح کرد که خندوانه پس از یک دوره موفق تلوزیون در پخش سریال های پر مخاطب طنز اینبار زمینه ساز برنامه های جدید و متفاوت تری برای شبکه های تلوزیونی نیز در حوزه طنز شد. ب: حواشی خندوانه گاه بر متن آن غلبه می کرد ولی درباره این حواشی نیز می توان چند نکته را بیان کرد. البته حواشی که حوزه اخلاق...
 • هر آنچه درباره جوراب باید بدانید
 • خبرگزاري آريا - افراد بايد جوراب متناسب با سايز پاي خود را انتخاب کنند. جوراب‌هاي تنگ و گشاد هر دو دردسر آفرين هستند،گاهي افراد از بوي بد پا شاکي هستند، عده ديگري هم به ويژه آنها که سابقه خانوادگي تعريق بيش از حد کف دست و پا دارند، از خيس شدن کف پاها و جوراب‌هايشان در برخي شرايط مانند استرس يا ورزش شاکي هستند. در اين مواقع، جوراب پوشيدن موجب جذب و تبخير بيشتر عرق در تماس با هوا مي‌شود.در شرايط آب و هوايي سرد، جوراب به حفظ رطوبت پاها کمک کرده و خطر يخ زدگي را کاهش مي‌دهد، هم‌چنين موجب حرکت آسان پاها در کفش، گرم نگه داشتن پا، تميز نگه داشتن و راحتي پا و پيشگيري از ابتلا به برخي بيماري‌هاي پوستي است.از منظر سلامت، بهتر است چه جورابي بپوشيم؟افراد بايد جوراب متناسب با سايز پاي خود را انتخاب کنند. جوراب‌هاي تنگ و گشاد هر دو دردسر آفرين هستند، به طور کلي بهترين جنس براي جوراب، نخ است چرا که قابليت جذب رطوبت و عرق پا و تبادل هوا را از طريق جوراب نخي، داخل کفش بهتر صورت مي‌گيرد. البته بسته به شرايط، براي مثال در فصل زمستان و در نقاط سردسير پوشيدن جوراب‌هايي با جنس گرم‌تر مانند جوراب‌هاي پشمي ‌بهتر است.آيا جوراب مي‌تواند در برخي افراد واکنش‌هاي حساسيتي ايجاد کند؟بله. برخي افراد به جنس خاصي از جوراب حساسيت دارند و به قرمزي و خارش پوست پا دچار مي‌شوند. يعني علايم اگزماي تماسي آلرژيک پيدا مي‌کنند. در اين موارد، پزشک متخصص پوست با ديدن علايم اگزمايي در پوست پا و شک به آلرژي تماسي، مي‌تواند به کمک برخي آزمايش‌ها اين شک را به يقين تبديل کند. البته گاهي، آلرژي پوستي فرد ناشي از رنگ پارچه است و ربطي به جنس آن ندارد. شايع‌ترين حالت آلرژي در اين موارد، حساسيت به جنس کفش است. براي مثال، در فردي که...
 • هرآنچه که درباره گوشت قرمز باید بدانید
 • گوشت قرمز معمولا به صورت کبابی، دنده و یا استیک خورده می شود. گوشت گاو به صورت چرخ کرده و یا قیمه ای هم مصرف می شود. گوشت چرخ کرده اغلب در همبرگر استفاده می شود. همچنین از محصولات گوشتی فرآوری شده می توان به گوشت نمک سود شده و سوسیس اشاره کرد. فواید گوشت قرمز گوشت منبع عالی پروتئین است و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مهم را که بدن ما برای رشد به آن ها نیاز دارد تامین می کند. گوشت قرمز، مانند گوشت گوساله، گوشت گاو و گوشت گوسفند، یک منبع غنی از آهن است و برای جلوگیری از بیماری کم خونی مهم است. خوردن گوشت قرمز یک یا دو بار در هفته می تواند به یک رژیم غذایی سالم، مخصوصا برای کودکان نوپا و زنان در سن باروری باشد. گوشت های با چربی کمتر مانند مرغ و بوقلمون می توانند در حفظ وزن سالم نقش خوبی داشته باشند. علاوه بر این، محتوای پروتئین بالا ممکن است به کنترل اشتها کمک کند و شما را برای مدت طولانی تر سیر نگه دارد. ویتامین های موجود در گوشت قرمز ویتامین ها و مواد معدنی زیر در گوشت گاو وجود دارد: ویتامین B12: غذاهای مشتق شده از حیوانات مانند گوشت، تنها منبع رژیم غذایی ویتامین B12 هستند که یک ماده غذایی ضروری برای تشکیل خون و عملکرد مغز و سیستم عصبی است. روی: گوشت گاو بسیار غنی از روی، یک ماده معدنی است که برای رشد و نگهداری بدن مهم است. سلنیوم: گوشت به طور کلی یک منبع غنی از سلنیوم است، که یک عنصر اساسی ضروری است که دارای ویژگی های مختلفی در بدن است. آهن: مقدار زیادی در گوشت گاو یافت می شود، آهن گوشت عمدتا در شکل هِم است که کارآمدی دارد. نیاسین: یکی از ویتامین های B که ویتامین B3 نیز نامیده می...
 • نکاتی که رانندگان سرویس مدارس باید رعایت کنند
 • هرساله با فرا رسیدن مهر و آغاز سال تحصیلی جدید موضوع استفاده از سرویس مدارس مهم تلقی شده و در این میان رانندگان سرویس مدارس نکاتی را باید مد نظر قرار دهند.به گزارش فارس، از روز قبل سال تحصیلی جدید به صورت رسمی آغاز شده و فرآیند انتقال دانش آموزان از خانه به مدرسه و بالعکس برعهده رانندگان سرویس مدارس قرار گرفته است.این در حالی است که رانندگان سرویس مدارس وظیفه بسیار مهمی دارند که شاید خودشان به آن به طور کامل واقف نباشند.در زیر برخی از وظایف مهم و مسئولیت های رانندگان سرویس مدارس را می‌شماریم.۱- مسئولیت ایمنی و سلامتی دانش آموزان در زمانی که سوار سرویس هستند، بر عهده شماست.۲- در بیشتر کشورهای جهان رانندگان سرویس مدارس ، علاوه بر شرایط عمومی همه رانندگان ، ملزم به داشتن شرایط ویژه ای مانند صلاحیت اخلاقی هستند. همچنین خودروهای سرویس مدارس با طرح ، رنگ و یا آرم ویژه ای از سایر خودروها متمایز می شود تا رانندگان دیگر نیز رعایت این خودرو را بکنند.۳- توجه و مراقبت از دانش آموزان در طول مسیر بر عهده شماست.۴- از سلامت فنی وسیله نقلیه خود اطمینان داشته باشید.۵- در هنگام سوار و پیاده شدن دانش آموزان ، به ویژه آنها که کوچک تر هستند ، صبر و حوصله داشته باشید.۶- دانش آموزان را در محل ایمن پیاده کنید.۷- قبل از حرکت از بسته بودن در خودرو مطمئن شوید.۸- رعایت نظم و زمان بندی در رفت و آمد باعث می شود که دانش آموزان با آرامش بیشتر برنامه درسی خود را شروع کنند.۹- از کشیدن سیگار و خوردن تنقلات در هنگام کار خودداری کنید.۱۰- با دانش آموزان و سایر رانندگان رفتار محترمانه داشته باشید.۱۱- خودروی خود را تا هنگامی که دانش آموزان سوار هستند ، حتی برای یک لحظه هم ترک نکنید. پسندیدم 0
 • همه مواردی که باید هنگام استفاده از لنز طبی رعایت کنید
 • خبرگزاری میزان- بعضی افراد نمی‌توانند از عینک استفاده کنند و لنز،‌ این امید را برای آنان به‌وجود می‌آورد که بتوانند عینک خود را بردارند. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، محمدرضا فتوک زاده متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه گفت: 25 درصد افراد دارای عینک از لنز استفاده می‌کنند. در ضمن، لنز کمک می‌کند میدان دید فرد بیشتر شود چون عینک میدان دید فرد راکاهش می‌دهد. در مواردی که نمره دو چشم مساوی نباشد، لنز تماسی کمک‌کننده است. برای عیوب انکساری می‌توان از لنز استفاده کرد؟ آیا برای نزدیک‌بینی، دوربینی،‌پیرچشمی و آستیگماتیسم که از عیوب انکساری هستند، می‌توان از لنز استفاده کرد؟ آستیگماتیسم که به اشکال قرنیه مربوط است، با لنز بهبود می‌یابد، اما اگر آستیگماتیسم مربوط به اشکالات داخل چشم باشد با لنز بهبود نمی‌یابد و تشخیص آن با پزشک است .در بعضی موارد، لنز می‌تواند هم در اصلاح آستیگماتیسم و هم در اصلاح نمره عینک موثر باشد. آیا برای سالمندان لنز مخصوص وجود دارد؟ بله، اما در ایران استفاده از آن شایع نیست. ما لنز‌هایی داریم که هم برای دید دور است، هم برای مطالعه، مثل عینک دوکانونه. لنز دوکانونه هم داریم برای کسی که می‌خواهد دور و نزدیک را ببیند. اگر فرد به‌طوراشتباه، لنز را بزند، چه مشکلی پیش می‌آید؟ با چند بار پلک زدن، لنز سر می‌خورد و سر جای خود می‌رود. اگر لنزهای دوکانونه و آستیگماتیسم اشتباه گذاشته شود، در عرض یک تا دو دقیقه با حرکات چشم به جای خودش برمی‌گردد. آیا می‌توان لنز زیبایی یا رنگی را خودسرانه تهیه کرد؟ لنز تماسی به گونه‌ای است که هنگام استفاده از خلل وفرج آن اکسیژن عبور می‌کند، چون اگر خون به قرنیه نرسد، ناراحتی در چشم ایجاد می‌شود، اما لنز‌های رنگی این‌طور نیستند یعنی از لنز رنگی اکسیژن عبور نمی‌کند. پس توصیه می‌شود افراد از لنز رنگی...
 • نکاتی درباره لاغری اصولی
 • «برای لاغریِ هر چه‌ زودتر، کالری دریافتی‌تان را کاهش دهید، بهتر غذا بخورید، ورزش کنید و مهم‌تر از همه این که یادتان باشد این تمرینی است که باید مدت‌ها (ماه‌ها یا سال‌ها) تکرار کنید. باید برای حفظ وزن‌تان بیشتر از دوستان‌تان و کسانی که هیچ‌وقت اضافه‌ وزن نداشته‌اند، تلاش کنید. فراموش نکنید پشت تمام این تصمیمات‌، مغزتان قرار دارد. مغزتان نیز مانند بدن‌تان در برابر تغییراتی که ایجاد کنید، عکس‌العمل نشان می‌دهد و خوشبختانه اصلاح‌پذیر است.» به گزارش ایسنا، وب‌سایت «چطور» نوشت: «امروزه مقالات زیادی در مورد لاغری می‌خوانیم. بسیاری از این مقالات به‌ نظر گیج‌کننده می‌آیند. پژوهش‌های علمی جدید نیز که به نکات خوب و ارزشمندی در مورد سوخت‌ و ساز بدن اشاره کرده‌اند، در مرحله‌ عمل به اموری گمراه‌کننده تبدیل می‌شوند. چیزهایی که به‌ طور قطعی در مورد کاهش وزن می‌دانیم، ساده و انگشت‌شمارند. با این‌ حال این چیزها بسیار ارزشمندند و می‌توانند تأثیرات چشمگیری در کاهش وزن داشته باشند. نتیجه‌‌ چند دهه مطالعه‌ پژوهشگران در ۶ نکته خلاصه می‌شود که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. ۱. تأثیر تغذیه از ورزش بیشتر است شاید از دیگران شنیده باشید یا در مقالات خوانده باشید که کمی ورزش و فعالیت فیزیکی مانند استفاده از راه‌پله‌ها به‌ جای آسانسور می‌تواند به کاهش وزن‌ کمک کند اما نباید فراموش کنید که کاهش کالری دریافتی نسبت‌ به افزایش ورزش، تأثیر بیشتری در کاهش وزن دارد. ساموئل کلاین، دکترای پزشکی و استاد مدرسه‌ پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «برای کاهش وزن کاهش غذای دریافتی مؤثرتر از افزایش فعالیت فیزیکی است. به‌ عنوان‌ مثال برای کاهش ۳۰۰ کیلوکالری باید ۴.۸ کیلومتر بدوید یا از خوردن ۵۶ گرم چیپس سیب‌زمینی خودداری کنید.» برخی پژوهش‌ها تأثیر ورزش را در مقابل تغذیه بررسی کرده‌اند. این پژوهش‌ها نشان می‌‌دهند کاهش کالری دریافتی نسبت‌ به افزایش فعالیت فیزیکی موفقیت بیشتری در لاغری دارد. البته برای دریافت بهترین نتیجه باید کاهش...
 • نکاتی که حرفه شما را در معرض نابودی قرار می دهد
 • خبرگزاري آريا - همواره موارد بسياري هستند که ممکن است موقعيت شغلي يک کارمند را نابود کنند. در ادامه 9 نکته اي که مي تواند منجر به از بين رفتن حرفه شما شود را بررسي مي نماييم:هوش هيجاني پايينقطعاً اگر نتوانيد در محيط کار، با ديگران ارتباط مناسب برقرار کنيد، از کار خود اخراج مي شويد. تحريک پذيري بيش از حد، تحقير کردن ديگران، پريدن وسط حرف همکاران و خود آگاهي ضعيف، به واسطه هوش عاطفي يا هيجاني پايين اتفاق مي افتد که مي تواند نابود کننده آينده شغلي شما باشد.وابستگي بيش از حد به مديربرخي از افراد همواره به دنبال رئيس خود هستند و وانمود مي کنند که در حال مديريت کردن امور هستند. اين وابستگي دقيقاً مخالف ارتباط بر مبناي احترام است. اين افراد همواره خود را دست کم مي گيرند و در مقابل کارمنداني که به تنهايي از پس کارهاي خود بر مي آيند، احساس نا تواني مي کنند. همواره ارتباط خود با مدير را حفظ کنيد ولي استقلال خود را نيز حفظ نماييد.بد قوليقول دادن براي همه ما وسوسه انگيز و ساده به نظر مي رسد؛ خصوصاً اگر سخت کوش و صادق باشيد به آن عادت داريد؛ ولي مشکل اينجاست که مرز بين بدل شدن از يک فرد خوش قول به بد قول به باريکي يک تار مو است. مثلاً گاهي ممکن است که قول انجام کاري در سريعترين زمان ممکن را بدهيد و در نهايت کمي پس از زمان مقرر کار را تحويل دهيد؛ از نظر خودتان، آن کار را در زمان کوتاه و به بهترين نحو انجام داده ايد و همه چيز خوب پيش رفته؛ ولي شايد از ديد ديگران، اين گونه به نظر برسد که کار شما به هيچ وجه مفيدنبوده! در حقيقت دليل اين مسئله اين است که فردي که کاري را به شما مي سپارد و از شما قول انجام آن...
 • اگر می خواهید بدانید دیسک کمر دارید یا خیر این تست جالب را انجام دهید
 • خبرگزاری میزان- خیلی از افراد نگران این هستند که نکند بیرون زدگی دیسک کمر داشته باشند و در آینده درد آن را نتوانند تحمل کنند اما با این تست می‌توانید بفهمید که بیرون زدگی دیسک کمر دارید یا خیر. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، خیلی از افراد نگران این هستند که نکند بیرون زدگی دیسک کمر داشته باشند و در آینده درد آن را نتوانند تحمل کنند اما با این تست می‌توانید بفهمید که بیرون زدگی دیسک کمر دارید یا خیر. روی سطح صاف دراز بکشید و پاهایتان را بالا بیاورید؛ اگر بين زاويه 30 تا 70 درجه درد شدیدی در كمر احساس كرديد؛ شما مشكل بيرون زدگى ديسک كمر داريد. منبع: باشگاه خبرنگاران انتهای پیام/
 • لو رفتن تاکتیک برانکو مثل فصل شانزدهم
 • برانکو قصد دارد اینبار هم همانند فصل شانزدهم که تیمش با برنامه تاکتیکی موفقی توانست حریفان را از پیش رو بردارد برابر الهلال عربستان قرار گیرد. به گزارش "ورزش سه"، سرمربی کروات سرخپوشان که اکنون توانسته پرسپولیس را در جمع چهار تیم برتر آسیا قرار دهد، به دنبال تکمیل ماموریت بزرگ خود در فصلی است که می‌تواند پایان آن ماجراهای زیادی را به همراه داشته باشد. پرسپولیس این روزها بزرگترین حاشیه و نزدیک به بحران را پشت سر می‌گذارد و از خوشبختی برانکو است که بازیکنان حداقل تا حد زیادی بی توجه به این مساله به دنبال موفقیت بزرگتر با تیم هستند. سرمربی کروات سرخپوشان که مرحله ابتدایی با خوش شانسی و البته پا پس نکشیدن شاگردانش تا لحظات آخر توانست به عنوان تیم دوم صعود کند، در دیدار برابر لخویا بعد از اینکه از موقعیت‌های پرشمار خود در استادیوم آزادی نتوانست به پیروزی دست یابد، در بازی برگشت تاکتیک دفاعی‌تری را در نظر گرفت که حاصل آن یک پیروزی شیرین و دریافت مجوز صعود به جمع هشت تیم بود. برانکو در بازی مقابل الاهلی عربستان در بازی رفت در دقایق ابتدایی فرسنگ‌ها دور از کیفیت همیشگی خود بود و همین نیز عاملی شد تا با دو گل از حریف عقب بیفتد و در 30 دقیقه پایانی اما توفان آنها بازی را به تساوی بکشاند. در بازی برگشت اما برانکو به فلسفه بازی تهاجمی همیشگی خود بازگشت تا در همان دقایق ابتدایی ضمن اینکه از حریف پیش بیفتد، چند موقعیت خطرناک نیز از آن خود کردند. اتفاقی که باعث شد عملا خط حمله خطرناک الاهلی بیکار بماند. اما در ادامه اخراج کمال کامیابی نیا برنامه آنها را برهم زد تا با یک یار کمتر رو به بازی تدافعی و پرس شدید بیاورند. چیزی که طی فصول اخیر توانسته بود نقطه قوت و وجه تمایز آنها نسبت به رقبای...
 • تصویری از بازیکن پرسپولیس در راه رفتن
 • ورزش>لیگ برتر - احمد نوراللهی امروز تهران را به مقصد دبی ترک کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ احمد نوراللهی هافبک دفاعی قرمزها سرانجام توانست مجوز خروج از کشور را بگیرد. این هم تصویری از او در فرودگاه امام(ره) و در راه رفتن. نوراللهی در بازی های آسیایی می تواند به میدان برود ولی حق شرکت در دیدارهای لیگ برتر را فعلا ندارد. 252 41 کلید واژه‌ها : باشگاه پرسپولیس -
 • بانک های مرکزی جهان در خطر فرو رفتن دام بدهی قرار دارند
 • خبرگزاري آريا - بانک تسويه حساب بين‌المللي اعلام کرد، بانک‌هاي مرکزي با تمرکز بر روي نرخ تورم بيشتر به سمت فرو رفتن در منجلاب بدهي حرکت مي‌کنند. به گزارش خبرگزاري آريا، بانک تسويه حساب بين المللي اعلام کرد، بانک هاي مرکزي جهان به دليل ترس از قصور در پرداخت بدهي ها و شرايط اقتصادي پر متلاطم در معرض خطر فرو رفتن در «دام بدهي» هستند. در همين حال «کلوديو بوريو» رئيس دپارتمان پولي و اقتصادي بانک تسويه حساب بين المللي گفت: اکنون زمان آن رسيده که بانک هاي مرکزي تمرکز کمتري بر روي تورم داشته باشند و بيشتر بر روي ثبات مالي توجه داشته باشند. همچنين در پيش گرفتن نرخ پايين بهره بانکي از سوي بسياري از بانک هاي مرکزي جهان به منظور بالا بردن نرخ تورم مي تواند منجر به افزايش بي رويه وام ها شود و چنين سياستي، بانک هاي مرکزي را در مورد تمرکز بر روي افزايش نرخ بهره با نگراني روبرو مي کند؛ ضمن اينکه افزايش وام مي تواند مصرف کنندگان را به سمت تنگنا و روند نزولي سطح اقتصادي آنها پيش برد. «بوريو» گفت: با وجود اعمال سياست هاي محرک مالي از سوي بسياري از بانک هاي مرکزي جهان با اعمال سياست پولي انبساطي، همچنان نرخ تورم در بسياري از قسمت هاي جهان، پايين باقي مانده است؛ ضمن اينکه فناوري هاي جديد، نوآوري ها و جهاني شدن تاثير سياست بانک هاي مرکزي را محدود مي کند. بنابراين کارشناسان اقتصادي نمي توانند بر روي توانمندي بانک هاي مرکزي براي کوک مناسب نرخ تورم، برآوردي داشته باشند. به گزارش ايبِنا، بر پايه اين گزارش، بانک تسويه حساب بين المللي اعلام کرد در حال حاضر نرخ تورم گروه جي 20 ( 20کشور برتر اقتصادي جهان) در سطح سال 2009ميلادي است که همچنان پايين قرار دارد. -->
 • جیمز:رفتن به کاخ سفید دیگر برای ما افتخار نیست
 • فوق ستاره تیم گلیولند کاوالیرز گفت: رفتن به کاخ سفید تا قبل از ریاست جمهوری ترامپ برای ما افتخار بود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، قهرمان لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا، هر سال برای مراسم تقدیر، میهمان کاخ سفید است اما امسال چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، استقبال چندان مناسبی در بین بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای این کشور نداشت. ترامپ، چهره محبوبی در بین ستاره‌های NBA نیست.استیفن کری، ستاره تیم گلدن استیت پس از قهرمانی تیمش در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا،‌ اعلام کرد که به کاخ سفید نخواهد رفت. ترامپ نیز در واکنش به این موضوع در صفحه اجتماعی خود نوشت: حضور در کاخ سفید برای هر قهرمان، افتخار بزرگی به حساب می‌آید. استیفن کری از آندن به کاخ سفید، سر باز زده، پس دیگر دعوتی در کار نیست!این عکس‌العمل ترامپ به عقیده کری،‌ شایسته یک رئیس جمهور نیست. او می‌گوید: من نمی‌دانم چرا ترامپ، فقط یک نفر را مورد خطاب قرار داده و در صفحه اجتماعی خود از من نام برده است؟! به اعتقاد من، رهبر یک کشور نیابد این طور رفتار کند.لغو ملاقات قهرمان NBA با رئیس جمهور آمریکا، واکنش دیگر ورزشکاران از جمله لبران جیمز، فوق ستاره کلیولند را نیز در پی داشت: استیفن کری گفته که به کاخ سفید نمی‌رود و دعوت هم کنسل شده است. رفتن به کاخ سفید تا قبل از ریاست جمهوری ترامپ برای ما افتخار بود.استیفن کری نیز تصریح کرد: برای من خیلی جالب و ارزشمند بود که بسیاری از بازیکنان لیگ در کنار من و در واقع در کنار یکدیگ باقی ماندند و از ما حمایت کردند. ما تلاش نمی‌کنیم که آمریکا را تقسیم کنیم بلکه سعی ما این است که مردم با عشق و علاقه در کنار هم باشند و زندگی با کیفیت بالا را تجربه کنند.انتهای پیام/ R1015159/P1435/S3,31/CT10
 • خدایا از همه چیز دل بریده ام اگر روحم برای رفتن به تکاپو افتاده به لطف تو بوده است عکس
 • شهید مدافع حرم محسن حججی دل نوشته ای را در محرم ۹۵خطاب به معبود خویش نوشته است. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا,شهید محسن حججی یکی از نیروهای لشکر زرهی 8 نجف اشرف و از نیروهای فعال موسسه شهید احمد کاظمی بود. او اهل اصفهان و 25 ساله بود که در منطقه مرزی عراق و سوریه طی یورش داعش، اسیر و دو روز بعد از اسارت همچون سالار شهید اباعبدالله الحسین علیه السلام به درجه رفیع شهادت نائل شد. از این شهید بزرگوار یک فرزند دو ساله به یادگار مانده است.مراسم تشییع پیکر مطهر این شهید والامقام چهارشنبه در تهران برگزار می شود.در ادامه دل‌نوشته شهید حججی در محرم سال 95 را می‌خوانید:خدایا، تو را به مُحرَم حسین علیه‌السلام مرا هم مَحرَم کن...یا رب الحسین علیه‌السلام خدایا؛ چندیست عقدۀ دل پیشت باز نکرده‌ام و باز به لطف شما فرصتی مهیا شد...خدایا؛ محرم حسین علیه‌السلام رسید... تاسوعا رسید... عاشورا رسید...محرم ره به اتمام است و من هنوز...خدایا؛ چه شده است؟ مگر چه کرده‌ام که این‎گونه باید رنج و فراق بکشم؟ خدایا؛ می‌دانم... می‌دانم روسیاهم، پرگناهم...اما... تو را به حسین علیه‌السلام... تو را به زینب سلام‌الله‌علیها... تو را به عباس علیه‌السلام...خدایا... دیگر بس است... اصلاً بگذار این‌گونه بگویم... غلط کردم.خدایا... بگذر... بگذر از گذشته‌ام. ببخش...باور ندارم در عالم کبریایی تو گنهکاران را راهی نباشد.یا اله العالمین...ببخش آن گناهانی را که از روی جهالت انجام داده‌ام. ببخش آن خطاهایی را که دیدی و حیا نکردم. خدایا، تو را به مُحرَم حسین علیه‌السلام مرا هم مَحرَم کن... این غلام روسیاه پرگناه بی‌پناه را هم پناه بده... خدایا، یکسال گذشت و من کل سال را تنها با خاطرات همان چند روز جهاد گذراندم... زنده‌ام به امید دوباره رفتن... مپسند... مپسند که این‌گونه رنج بکشم... سینه‌ام دیگر تاب ندارد... مگر چند نفر شوق رفتن دارند؟ یعنی بین این همه خوبان روسیاهی چون من راه ندارد؟مگر...
 • نمایش به مکتب رفتن لیلی و مجنون به مناسبت آغاز سال تحصیلی
 • خبرگزاری میزان- در موزه دوران اسلامی تک برگی از نسخه لیلی و مجنون به نمایش گذاشته شده که تصویر به مکتب رفتن لیلی و مجنون را نشان می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، این تصویر مربوط به بخش‌های آغازین داستان لیلی و مجنون از کتاب خمسۀ نظامی یا پنج گنج سروده سخن سرای بزرگ پارسی گوی ایران، حکیم نظامی گنجوی در سده ششم هجری قمری است. متن میانی و اصلی این نقاشی مکتب‌خانه یا مجلس‌ تعلیم و مباحثه را در فضایی ایوان دار نمایش داده که عده‌ای کودک در دو گروه جداگانه بر زمینه‌ای سبز رنگ و با لباس‌های رنگارنگ مشغول آموختن و تعلیم گرفتن از استادان هستند.چشم انداز بیرون با درختان و گل‌های رنگارنگ بر زمینه طلایی رنگ پوشیده شده است. در حجره‌ای که در کنار تصویر دیده می‌شود، استاد و شاگردی مشغول بحث و گفتگو هستند. بر مناره، احتمالاً موذنی در حال گفتن اذان دیده می‌شود. از ویژگی‌های این نقاشی علاوه بر زاویه نگرش از بالا، نشان دادن نوع لباس در دوره تیموری است. بر بالای تصویر ابیاتی به خط نستعلیق نوشته شده که عبارت است از:"هر کودک از امید و از بیممشغول شده به درس و تعلیمبا آن پسران خرد پیوندهم لوح نشسته دختری چندهر یک ز. قبیله‌ای و جاییجمع آمده در ادب سرایی"نگارگری فوق در مکتب شیراز ترسیم شده و مربوط به دوره تیموری است؛ که از ویژگی‌ها آن می‌توان به ترکیب بندی نظام مند، به کار گیری درست رنگ ها، نشان دادن اشخاص و وقایع مهم در متن است. این سبک مشخص در سدۀ نهم شکل گرفت و تا اواخر سدۀ دهم هجری قمری به تحول آرام، ولی مستمر خود ادامه داد. مجموعه آثار نگارگری موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران شامل مجموعه‌های بی نظیری از نگاره‌های مکاتب مختلف نقاشی ایرانی است. این نقاشی چشم نواز به شماره موزه 4210 در تالار تیموری...
 • نوازی:مسئولان باشگاه در مورد رفتن به رشت با من صحبت نکرده اند/عبداللهی گفت به تمرین بیایم
 • سرمربی تیم امید استقلال گفت: مسئولان باشگاه و کادر فنی در مورد رفتن به رشت با من صحبت نکرده‌اند. محمد نوازی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره حضور در تمرین امروز (یکشنبه) استقلال، اظهار داشت: آقای عبداللهی (سرپرست تیم استقلال) شب گذشته با من تماس گرفت و تقاضا کرد که در تمرینات شرکت کنم. من هم قبول کردم و امروز در تمرین استقلال حاضر شدم. میک مک درموت بعد از حضور در تمرین استقلال، من را به بازیکنان معرفی کرد و قسمت‌هایی از امور تمرین برعهده من بود.سرمربی امیدهای استقلال در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به‌عنوان عضوی از کادر فنی تیم بزرگسالان برای دیدار مقابل سپیدرود به رشت برود یا خیر، گفت: هنوز مسئولان باشگاه و کادر فنی در مورد رفتن به رشت برای بازی با سپیدرود با من صحبت نکرده‌اند.انتهای پیام/ R1443/P1015135/S3,27/CT1
 • با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما جواب نداد/از حضور صالح و رفتن فریبا خبر ندارم
 • خبرگزاری میزان- سرمربی تیم فوتبال امید استقلال گفت: نصرالله عبداللهی تماس گرفت و خواست به تیم بزرگسالان کمک کنم و من هم با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما جواب نداد. محمد نوازی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در رابطه با شرایط حال حاضر تیم فوتبال استقلال و حضورش در تمرین امروز تیم و نشستن روی نیمکت در بازی با سپیدرود گفت:‌ شب گذشته نصرالله عبداللهی با من تماس گرفت و خواست در شرایط فعلی بیایم و به تیم بزرگسالان کمک کنم. متعاقب این تماس من هم با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما او جواب نداد. در شرایط فعلی هدف من فقط کمک کردن است. وی افزود: علیرضا منصوریان به تنهایی مقصر ناکامی‌ها نبود و در این بین یکسری‌ شیطنت کرده و به هواداران خط می‌دهند. متاسفانه در این بین ما هم عجولانه تصمیمی می‌گیریم و به مربیان بی احترامی می‌کنیم که این موضوع باعث می‌شود خواه نا خواه تیم در شرایط نامناسب روحی قرار بگیرد و تحت فشار باشد. سرمربی تیم امید استقلال تصریح کرد: استقلال در بازی اخیر مقابل ذوب‌آهن خوب بازی کرد اما فرصت‌های بازیکنان تیم با بدشانسی فقط یک‌بار تبدیل به گل شد. در واقع بدشانسی فوتبال گریبان منصوریان را گرفت. در این شرایط مهم‌ترین موضوع اعتبار و شخصیت منصوریان است که در دل هواداران جا دارد. نوازی درباره با جلسه‌ای که با مک‌درموت داشت، تصریح کرد: جلسه خاصی نبود و مباحث فنی تیم بود. از حضور مجید صالح در کادرفنی استقلال بی‌خبرم. وی درباره غیبت‌های رحمتی و جباری در تمرینات تیم هم گفت: در مورد رحمتی و جباری تصمیمی گرفته نشده و اطلاعی از آنها ندارم. سرمربی تیم امید استقلال درباره گزینه‌های سرمربیگری تیم استقلال مثل تریم و زنگا گفت: وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد گزینه‌هایی مطرح می‌شوند. شاید اخبار اکثر این گزینه‌ها از درون باشگاه منتشر می‌شود و...
 • کارهای ممنوعه هنگام دوش گرفتن
 • هر چقدر بیشتر موها را بشویید موها چرب تر می شوند. چون پوست سر پس از شست وشو شروع به تولید چربی بیشتر برای موها می کند. بهتر است هر دو یا سه روز یک بار موها را بشویید. با این کار چربی طبیعی مو حفظ می شود و موها درخشان تر و سالم تر خواهند ماند. به گزارش جنوب نیوز، اگر می خواهید پوست را سالم و شاداب نگه دارید باید به رفتار کلی خود، حتی در هنگام حمام هم توجه کنید.به همین دلیل این بسیار مهم است که به خوراک، خواب و شست وشوی پوست توجه دقیقی داشته باشید و مراقب رفتار خودتان با پوست باشید.ما در اینجا به ۸ اشتباهی که معمولاً افراد موقع شست وشوی روزانه و دوش گرفتن انجام می دهند اشاره می کنیم. ممکن است پیش از این به این نکته ها توجه نکرده باشید اما برای مراقبت از پوست و رعایت بهداشت قطعاً این نکته ها مهم هستند.لیف حمام را عوض نمی کنیدحمام محیط مناسبی برای رشد باکتری هاست. شاید محیط حمام شما بسیار تمیز و مطبوع باشد اما باکتری ها همه جا هستند و بدون اینکه شما متوجه باشید اثر نامطلوب خود را بر پوست و سلامت عمومی بدن تان می گذارند. به همین دلیل لازم است بعد از هر ۴ یا ۵ دفعه استفاده از لیف حمام آن را با ماشین لباسشویی بشویید.برای اینکه مطمئن شوید لیف حمام تان کاملاً تمیز است بهتر است آن را با آب خیلی داغ بشویید. با شستن درست لیف حمام تمامی مواد شوینده شیمیایی، آلودگی های ناشی از شست وشوی بدن و چربی باقی مانده بر الیاف را پاک خواهید کرد. همچنین لازم است پس از ۳ ماه مصرف یک لیف آن را دور بیندازید.هر روز بدن را لایه برداری می کنیدشاید فکر کنید استفاده روزانه لیف و مصرف مواد لایه بردار و شامپوهای لایه...
 • رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتاب
 • تصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتابتصاویر رژه پنگوئن ها در هنگام غروب آفتاب
 • سقوط مرگبار هنگام سرقت یونولیت
 • به گزارش جام‌جم، عصر 21 شهریور امسال، در جریان سقوط دو مرد جوان به داخل چاهی در پل ستاری تهران، یکی از آنها فوت کرد و با دستور بازپرس محسن مدیرروستا، تحقیقات دراین باره آغاز شد. این درحالی بود که خانواده جوان فوت شده شناسایی و در جریان تحقیقات مدعی شدند پسرشان با مرد مجروح اختلاف حساب داشته و احتمال می‌دهند او به قتل رسیده است. دوست مرد فوت شده بعد از بهبود بازداشت شد و دیروز برای ادامه تحقیقات به شعبه ششم بازپرسی دادسرای جنایی تهران انتقال یافت. متهم به بازپرس محسن مدیرروستا گفت: ما سال‌ها باهم رفاقت داشتیم. کار او فروش مواد غذایی به مغازه‌داران بود. 10 روز قبل از حادثه من کارم را با او شروع کردم. او متاهل بود و دو فرزند داشت، به همین دلیل درآمد بیشتری نصیبش می‌شد. دوستم طلبمان را از مغازه‌داران گرفت و به من پولی نداد. ساعت 20 و 30 دقیقه سه‌شنبه، او سراغم آمد و خواست چون سقف خودرویش خراب شده، یونولیت کنار چاه را سرقت کنیم و روی سقف ماشین بگذاریم. من کنار خودرو ماندم و او رفت. 15 دقیقه گذشت، اما از او خبری نشد که با شنیدن ناله‌هایش، اطراف را جست‌وجو کردم. ناگهان به داخل چاه افتادم و متوجه شدم دوستم آنجا افتاده است. او چون پیش از این راننده آمبولانس بود مدام می‌گفت گمان می‌کند قطع نخاع شده است. سه ساعت او زنده بود و با هم حرف می‌زدیم. من بسختی خود را به دهانه‌چاه کشاندم و کمک خواستم که چند نفری آمدند و نجاتم دادند، اما دوستم فوت کرد. متهم جوان به پلیس آگاهی منتقل شد و قرار است دوربین‌های مداربسته اطراف محل حادثه مورد بازبینی قرار گیرد تا معلوم شود مرد فوت شده، خودش در چاه افتاده یا دوستش او را به داخل آنجا انداخته است.
 • عکس:لبخند پدرخوانده هروئین هنگام دستگیری
 • نامش "حاجی باغچو" است و DEA او را "مغز متفکر" یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های قاچاقچی هروئین در افغانستان می‌داند. منابع آژانس گفتند او از اوایل دهه 1990 به تولید هروئین و تریاک از خشخاش مشغول بوده که در افغانستان به‌وفور یافت می‌شوند. فرادید: نامش "حاجی باغچو" است و DEA او را "مغز متفکر" یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های قاچاقچی هروئین در افغانستان می‌داند. منابع آژانس گفتند او از اوایل دهه 1990 به تولید هروئین و تریاک از خشخاش مشغول بوده که در افغانستان به‌وفور یافت می‌شوند.
 • عبداللهی از من خواست بیایم و به استقلال کمک کنم/با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما جواب نداد/از حضور صالح و رفتن فریبا خبر ندارم
 • خبرگزاری میزان- سرمربی تیم فوتبال امید استقلال گفت: نصرالله عبداللهی تماس گرفت و خواست در شرایط فعلی بیایم و به تیم بزرگسالان کمک کنم و من هم با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما جواب نداد. محمد نوازی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در رابطه با شرایط حال حاضر تیم فوتبال استقلال و حضورش در تمرین امروز تیم و نشستن روی نیمکت در بازی با سپیدرود گفت:‌ شب گذشته نصرالله عبداللهی با من تماس گرفت و خواست در شرایط فعلی بیایم و به تیم بزرگسالان کمک کنم. متعاقب این تماس من هم با منصوریان تماس گرفتم تا رخصت بگیرم اما او جواب نداد. در شرایط فعلی هدف من فقط کمک کردن است. وی افزود: علیرضا منصوریان به تنهایی مقصر ناکامی‌ها نبود و در این بین یکسری‌ شیطنت کرده و به هواداران خط می‌دهند. متاسفانه در این بین ما هم عجولانه تصمیمی می‌گیریم و به مربیان بی احترامی می‌کنیم که این موضوع باعث می‌شود خواه نا خواه تیم در شرایط نامناسب روحی قرار بگیرد و تحت فشار باشد. سرمربی تیم امید استقلال تصریح کرد: استقلال در بازی اخیر مقابل ذوب‌آهن خوب بازی کرد اما فرصت‌های بازیکنان تیم با بدشانسی فقط یک‌بار تبدیل به گل شد. در واقع بدشانسی فوتبال گریبان منصوریان را گرفت. در این شرایط مهم‌ترین موضوع اعتبار و شخصیت منصوریان است که در دل هواداران جا دارد. نوازی درباره با جلسه‌ای که با مک‌درموت داشت، تصریح کرد: جلسه خاصی نبود و مباحث فنی تیم بود. از حضور مجید صالح در کادرفنی استقلال بی‌خبرم. وی درباره غیبت‌های رحمتی و جباری در تمرینات تیم هم گفت: در مورد رحمتی و جباری تصمیمی گرفته نشده و اطلاعی از آنها ندارم. سرمربی تیم امید استقلال درباره گزینه‌های سرمربیگری تیم استقلال مثل تریم و زنگا گفت: وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد گزینه‌هایی مطرح می‌شوند. شاید اخبار اکثر این گزینه‌ها از...
 • ترامپ:اخراج می شوید اگر در هنگام پخش سرود ملی نا ایستید
 • به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان ؛ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد که اگر کسی در زمان پخش سرود ملی نایستد اخراج می شود. ترامپ در حساب توئیتری خود نوشت: برای پرچم آمریکای بزرگ و سرود ملی باید سرپا ایستاد وگرنه اخراج می شوید، کار دیگری برای خود پیدا کنید. انتهای پیام/ تهدید ترامپ مبنی بر اخراج درپی نا ایستادن درهنگاه پخش سرود ملی
 • دستگیری یکی از فرماندهان مشهور داعش هنگام فرار
 • به گزارشگروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛محمد الملا علی ملقب به «ابو حسن عضلات» از فرماندهان مشهور داعش در دیرالزور در شمال استان حلب شناسایی بازداشت شد. شواهد نشان می‌دهد محمد الملا علی قصد فرار به ترکیه داشته است و در مسیر فرار، در ریف شمالی حلب شناسایی شده است. وی از فرماندهان سابق ارتش آزاد در دیرالزور بود که با بیعت مخفیانه با خلیفه داعش، به این گروه تروریستی برای اشغال دیرالزور کمک قابل توجهی کرد.
 • چرا روحانی هنگام صحبت از اسارت یهودیان فقط به سمت چپش نگاه کرد
 • به گزارش جماران، برای افرادی که سخنرانی ‌های پیشین روحانی را در سال ‌های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل مشاهده کرده‌اند، این سخنرانی مؤثرترین سخنرانی وی بوده است؛ هم به این دلیل که پس از صحبت ‌های ترامپ و نتانیاهو همه مشتاق شنیدن پاسخ و واکنش رئیس ‌جمهور روحانی بودند و هم به این دلیل که چارچوب نوشتاری و بیانی سخنرانی منجر به اثرگذاری بیشتر آن شده بود. در مقایسه با سخنرانی ‌های پیشین و به طور مشخص اولین سخنرانی روحانی در همین جایگاه، تفاوت ‌های بسیاری به نظر می‌آید. در میان ٤٨ تصویری که در پایگاه اطلاع‌ رسانی دولت منتشر شده، در تصاویری که به‌ وضوح می‌توان صورت روحانی را مشاهده کرد، رضایت، شعف، جدیت، تعجب و در جایی کمی خشم قابل تشخیص است. وقتی درباره دستاوردهای دولت در برجام می‌گفت، آرامش و طمأنینه در کلام وی پیدا بود. از سوی دیگر استفاده از جملاتی کوتاه با ترکیب ‌های متضاد ولی مرتبط مانند تعریف اعتدال که از ساختار «اعتدال یعنی... و نه...» و «جمهوری اسلامی در پی... و نه...» علاوه بر اینکه به سخنران امکان تنفس راحت‌تر در حین ادای پی ‌در پی کلمات را می‌دهد، از سویی دیگر با کاربرد مناسب وقفه و سکوت میان جملات بر اثرگذاری لحن سخنران می‌افزاید. اگرچه شاید بهتر بود هنگام بیان موارد سلبی کمی لحن محکم ‌تری به کار برده می‌شد، اما رعایت عدم تقابل آوایی با لحن تند سخنرانی ترامپ از موارد قابل توجه در این سخنرانی است که حتی لحظه‌ای وارد تقابل صدایی نمی‌شود. حتی آنجا که درباره نقض برجام سخن می‌گوید، از لحن و آهنگ صدا مراقبت می‌کند تا جلوه زمخت تهدیدی نداشته باشد. بسیاری از شنوندگان فارسی‌زبان که سخنرانی‌های روحانی را قبلا مشاهده کرده‌اند، او را در محافل داخلی و به‌ویژه در ایام تبلیغات انتخاباتی، سخنرانی ماهر می‌دانند، اما در بررسی سخنرانی‌ های وی...
 • به دام افتادن یکی از فرماندهان مشهور داعش هنگام فرار
 • به گزارشگروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛محمد الملا علی ملقب به «ابو حسن عضلات» از فرماندهان مشهور داعش در دیرالزور در شمال استان حلب شناسایی بازداشت شد. شواهد نشان می‌دهد محمد الملا علی قصد فرار به ترکیه داشته است و در مسیر فرار، در ریف شمالی حلب شناسایی شده است. وی از فرماندهان سابق ارتش آزاد در دیرالزور بود که با بیعت مخفیانه با خلیفه داعش، به این گروه تروریستی برای اشغال دیرالزور کمک قابل توجهی کرد.