خبرگزاري آريا - تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن آن غلبه پيدا خواهد کرد و دولت ترامپ به احتمال زياد سفره برجام را در کنگره تحت تسلط جمهوريخواهان پهن خواهد کرد.
به گزارش سرويس سياسي جام نيـوز، تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن آن غلبه پيدا خواهد کرد و دولت ترامپ به احتمال زياد سفره برجام را در کنگره تحت تسلط جمهوريخواهان پهن خواهد کرد.


دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا کمتر از يک ماه ديگر تصميم نهايي دولت خود را در قبال برجام خواهد گرفت.
دولت ترامپ تا کنون دو مرتبه پايبندي جمهوري اسلامي ايران به برجام را مورد تاييد قرار داده و از زمان آغاز به کار دو مرتبه با اعلام به کنگره آمريکا تحريم هاي هسته اي ايران را تعليق کرده است؛ اما اين اعلام پايبندي با رضايت او همراه نبوده و گزارش ها حاکي است بحث هاي داغي بين ترامپ و وزرا و مشاورانش جريان داشته است.
ترامپ در طي اين مدت اصرار داشته تا راهي براي عدم تاييد پايبندي ايران به برجام با کمترين هزينه براي دستگاه سياست خارجي پيدا شود؛ او حتي از چند ماه پيش تيمي را مامور بررسي استراتژي دولت خود در قبال جمهوري اسلامي ايران کرده است؛ تيمي که قرار است با بازبيني استراتژي دولت پيشين آمريکا در قبال ايران، ديدگاه هاي دولت جديد آمريکا را وارد سياست هاي دولت جديد واشنگتن در قبال تهران کند.
نتايج فعاليت هاي اين تيم در کمتر از يک ماه ديگر با ارايه گزارشي به ترامپ معلوم خواهد شد؛ اين تيم قرار است رويکرد کلي دولت ترامپ در قبال برجام را نيز تعيين کند و دونالد ترامپ بر اساس همين گزارش قرار است رويکرد نهايي دولت خود در قبال تداوم يا تغيير برجام را براي 3. 5 سال آتي دولت خود معلوم کند.
ترامپ در گزارش ماه اکتبر به کنگره معلوم خواهد کرد که رويکرد کلي او در قبال تداوم يا تغيير برجام چه خواهد بود.
سناريوهاي مختلفي در اين راستا مطرح است؛ تا کنون تاييد دوباره دولت ترامپ از پايبندي ايران به برجام به حساب سياست دولت او نوشته نشده است؛ چون همه ناظران مي دانند ترامپ و بسياري ديگر از مقامات ارشد کابينه و مشاوران او رويکردي منفي نسبت به برجام داشته و در 7 ماه گذشته با اکراه به اجراي آن تن داده اند.
لُبّ کلام آنها اين است: آمريکا از اين معامله دستاورد خاصي حاصل نکرده در حالي که جمهوري اسلامي ايران با رها شدن از فشارهاي شديد تحريمي و اقتصادي از باتلاق تحريم ها بيرون آمده و با بازيابي توان خود بار ديگر در مسير سياست هاي ضد آمريکايي و افزايش نفوذ در منطقه گام برداشته است.
ترامپ و بخش بزرگي از تيم سياسي و اقتصادي او مي خواهند اين معادله را بر هم بزنند؛ از نظر آنها اگر ايران به توسعه برنامه موشکي، حمايت از گروه هاي به زعم آنها تروريستي ( از جمله حزب الله و حماس) و سياست هاي منطقه اي خود در سوريه و عراق و يمن و. . . ادامه دهد نبايد بدون مزاحمت تحريم جلو برود.
آنها مي خواهند گرانيگاه اصلي تضمين اجراي برجام را از نقطه کانوني توافقات صرفا هسته اي به ديگر موضوعات بکشند.
اين خلاف نص صريح برجام است هر چند بسياري از ناظران در دو سال گذشته برجام را دوپاره کرده و از متن و روح آن سخن مي گويند.
اين ادبيات سازي هم از سوي ايران و هم از سوي آمريکا انجام شده است. از نظر دولتمردان جمهوري اسلامي ايران متن اصلي برجام توافقات صرفا هسته اي است اما اقداماتي همچون تحريم ايران به بهانه هايي همچون برنامه موشک هاي بالستيک و بهانه حمايت ايران از گروه هاي تروريستي همان کاري است که نقض روح برجام به آن اطلاق شده است.
از نظر دولت جديد آمريکا هم با وجودي که توافق برجام معيوب بسته شده و به ديگر موضوعات از قبيل برنامه هاي موشکي و سياست هاي منطقه اي ايران توجهي نشده، اما اقدامات و سياست هاي منطقه اي ايران از جمله آزمايش هاي موشکي بالستيک و حمايت ايران از گروه هايي چون حماس و حزب الله نقض روح برجام محسوب مي شود.
بنابراين از نظر ايران و آمريکا برجام يک نص صريح شامل توافقات در مسايل هسته اي دارد اما روح آن حاوي ديگر موضوعات است؛ با اين تفاوت که همه اختلافات موجود بين جمهوري اسلامي و ايالات متحده آمريکا در نزديک به 4 دهه گذشته به روح سرگردان برجام نقل مکان کرده است.
ايران تحريم هاي غير هسته اي خود در دوران پس از برجام را مغاير روح برجام مي خواند و ايالات متحده آمريکا فعاليت هاي موشکي، ادامه سياست هاي منطقه اي پيشين و تداوم سياست ضد آمريکايي ايران را مغاير با روح برجام مي خواند.
تا کمتر از يک ماه ديگر روح برجام بر متن اصلي آن سايه افکن خواهد شد و به احتمالي زياد متن اصلي را به حاشيه خواهد برد. گزارش بعدي دولت ترامپ درباره تاييد يا عدم تاييد پايبندي ايران به برجام کاملا با غلبه نگاه روح محورانه بر برجام تهيه خواهد شد.
دولت ترامپ تکليف نهايي خود با برجام را تا کمتر از يک ماه ديگر معلوم خواهد کرد؛ ظن بسياري بر اين است که به احتمال فراوان دولت ترامپ توپ را به زمين کنگره خواهد انداخت و با طرح مساله نقض مستمر روح برجام از سوي جمهوري اسلامي، نمايندگان کنگره را به چاره جويي درباره لغو يا تداوم تحريم هاي هسته اي مخير خواهد کرد.
دولت اوباما اجازه نداد نمايندگان کنگره که غالب آنها از جمهوريخواهان مخالف برجام بودند، متن نهايي توافق برجام را شخم زني کرده و با بيرون کشيدن ايرادات بني اسراييلي از داخل آن جلوي اجراي آن را بگيرند؛ اما از قرار معلوم ترامپ مي خواهد دقيقا همان کاري را بکند که باراک اوباما با جديت از انجام آن پرهيز داشته و با تهديد به وتو جلوي باز شدن سفره بررسي برجام در کنگره آمريکا را گرفت.
تا کمتر از يک ماه ديگر احتمال زيادي وجود دارد که سفره برجام بار ديگر در کنگره پهن شود و نمايندگان غالبا جمهوريخواه مخالف برجام ، اين توافق بين المللي را با عينک غلبه روح بر متن بررسي دوباره اي بکنند و نتيجه اين کار آنها ممکن است کاملا مغاير با توافقات انجام شده در متن برجام باشد.
عصر ايران
202

کلیدواژه: تا کمتر از یک ماه دیگر | جمهوری اسلامی ایران | سیاست های منطقه ای | ایران به برجام | دولت ترامپ | روح برجام | دولت خود | هسته ای | بر متن

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۹۸۵۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • ترامپ:درباره برجام تصمیم گرفته ام
 • رئیس جمهور آمریکا گفت که تصمیم گرفته است که با توافق هسته‌ای ایران چکار کند، اما وی از اعلام تصمیم خود امتناع کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که تصمیم گرفته است که با توافق هسته‌ای ایران چکار کند، اما وی از اعلام تصمیم خود امتناع کرد و گفت: شما را از آن مطلع خواهم کرد.انتهای پیام/. R36439/P36439/S8,95,97,1128/CT47
 • ترامپ:تصمیمم را درباره برجام گرفته ام
 • رئیس جمهور آمریکا دقایقی پیش اعلام کرد که تصمیمش را درباره «برجام» گرفته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دقایقی پیش گفت که تصمیمش را درباره توافق هسته‌ای ایران گرفته است؛ اما نگفت که این تصمیم چیست. ادامه دارد ...
 • ترامپ تصمیم خود را درباره برجام گرفته است
 • معاون رئیس جمهور آمریکا: وی تصمیم خود را در زمان خود اعلام خواهد کرد. ما ضرب الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمامایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس درباره برخی مسائل از جمله ایران به اظهار نظر پرداخت.مجری این شبکه از پنس پرسید درباره توافق هسته ای ایران، آیا رئیس جمهور (آمریکا) تصمیم گرفته است که آن را تایید نکند؟پنس پاسخ داد رئیس جمهور دیروز گفت که تصمیم خود را گرفته است.مجری از وی پرسید که آیا می دانید تصمیم ترامپ چیست؟پنس پاسخ داد وی تصمیم خود را در زمان خود به انتخاب خود اعلام خواهد کرد. ما ضرب الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. مجری از پنس پرسید که آیا شما فکر می کنید ترامپ باید توافق را تایید کند؟پنس پاسخ داد رئیس جمهور این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل دیدگاه خود را درباره توافق ایران بسیار روشن بیان کرد. وی این توافق را چیزی کمتر از شرمسازی قلمداد نمی کند. شاید بدترین توافق یک طرفه در تاریخ آمریکا.مجری شبکه در عین حال توضیح داد که این مسئله، نقض توافق هسته ای نیست. پنس گفت یک موضوع، تبعیت فنی و موضوع دیگر، روح توافق است.مجری گفت توافق هسته ای جلوی دستیابی ایران را به سلاح هسته ای گرفت. هدف از توافق این است. بسیاری از کشورها این را تایید کرده اند و از رئیس جمهور می خواهند که آن را تایید کند.پنس پاسخ داد من فکر می کنم که شما شنیدید دولت ایران این هفته اعلام کرد که آنها می توانند این برنامه را خیلی سریع از سر بگیرند. بیشتر مردم آمریکا می دانند که این یک توافق 10 ساله است. توافق هسته ای ایران...
 • سنا درباره برجام از ترامپ توضیح خواست
 • هفت سناتور دموکرات از دولت ترامپ خواسته‌اند توضیح دهد که چرا ممکن است از صدور تائیدیه پایبندی ایران به برجام خودداری کند.به گزارش فارس، هفت سناتور دموکرات روز چهارشنبه در نامه‌ای به دولت آمریکا از وزرای خارجه، دفاع، دارایی و انرژی خواستند در مورد ادعای عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای توضیح دهند.بر اساس قانونی که دو سال پیش همزمان با حصول توافق هسته‌ای، در کنگره آمریکا تصویب شد، رئیس‌جمهور این کشور باید هر 90 روز یکبار پایبندی ایران به برجام و همچنین همسو بودن رفع تحریم‌ها با منافع امنیت ملی آمریکا را تائید کند.«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل دو هفته پیش با بیان اینکه ادامه رفع تحریم‌های ایران در راستای منافع آمریکا نیست، عملا از احتمال خودداری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از صدور تائیدیه بعدی در مورد برجام در ماه آینده میلادی خبر داد.در نامه سناتورهای دموکرات، با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه کنگره رئیس‌جمهور موظف است در صورت دریافت اطلاعاتی مبنی بر «نقض فاحش توافق» یا نگرانی از عدم پایبندی ایران به برجام، ظرف 10 روز کاری این موضوع را به اطلاع کنگره برساند، آمده است: «تا این تاریخ، سنا چنین اطلاعاتی دریافت نکرده است.»این نامه با بیان اینکه دولت ترامپ به ندرت توضیح عمومی در مورد وضعیت اجرای برجام از سوی ایران به کنگره داده، به جلسه بررسی صلاحیت «پائول سلوا» معاون رئیس کل ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اشاره کرده که وی در آن پایبندی ایران به برجام را تائید کرد.در ادامه این نامه آمده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارش راستی‌آزمایی 31 اوت 2017 تائید کرد که ایران پایبند بوده است. شرکای 1+5 ما نیز این دیدگاه را تائید می‌کنند. در واقع، خود رئیس‌جمهور هم دو بار پایبندی ایران به توافق و همسو بودن پایبندی به توافق با منافع امنیت ملی ایالات متحده را تائید کرده است.»تدوین‌کنندگان این نامه با...
 • ادامه گزافه گویی ترامپ درباره برجام
 • به گزارش پارس نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: درباره اینکه آیا آمریکا باید ازموافقتنامه هسته ایسال 2015 بین ایران و قدرت های جهان خارج شود یا خیر، تصمیم گیری کرده است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد. اگر ترامپ ماه اکتبر پایبندی ایران را به موافقتنامه هسته ای تایید نکند، کنگره آمریکا 60 روز فرصت خواهد داشت تصمیم بگیرد آیا تحریم هایی را که ایران در چارچوب موافقتنامه هسته ای از آنها معاف شده است، مجددا اعمال کند یا خیر.
 • انتقاد رئیس سیا از سخنان ترامپ درباره برجام
 • بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند. به گزارش جهان نيوز؛ مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران (برجام) در هفتاد و دومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد. مایکل هیدن در گفتگو با این شبکه تلویزیونی ضمن تند و نامناسب توصیف کردن لحن ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: او (ترامپ) از توافق ایران به شدت انتقاد و آن را مایه شرم سازی آمریکا توصیف کرد و به نظر من لحنی که او استفاده کرد باز هم کمی تند بود. هیدن در ادامه درباره اقدام ترامپ به تهدید کردن ایران مبنی بر اینکه توافق هسته ای ایران را تصدیق نخواهد کرد، گفت: اگر قرار بر مذاکره باشد، پس چرا شما قصد دارید به جهان نشان دهید که ایالات متحده شریک مذاکره کننده باثباتی نیست؟ چرا از قراردادی که دولت پیشین آمریکا آن را به امضا رسانده است، فرار می کنید؟ او در ادامه افزود: بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند. هیدن افزود: ابهامی که در سخنان رئیس جمهور در خصوص سیاست آمریکا وجود داشت بسیاری از شرکت کنندگان در این جلسه را عصبی کرده بود. منبع: باشگاه خبرنگاران
 • ۷ سناتور از ترامپ درباره لغو برجام توضیح خواستند
 • هفت سناتور ارشد دموکرات با اشاره به احتمال عدم تایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در ماه اکتبر از کاخ سفید خواستند تا هرگونه اطلاعاتی را که نشان می دهد ایران به توافق پایبند نبوده است، در اختیار سناتورها قرار دهد. به نقل از رویترز در نامه‌ای به رکس تیلرسون، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا که به رویت رویترز رسیده است، هفت سناتور دموکرات تاکید کرده اند که کاخ سفید که تحت قانون بررسی برجام باید این اطلاعات را در اختیار کنگره قرار دهد از انجام چنین اقدامی خودداری کرده است. ترامپ روز سه‌شنبه و در جریان سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن انتقاد از برجام گقت که این توافق مایه شرمساری آمریکا است. او پیش‌تر نیز از احتمال اعلام عدم پایبندی ایران به برجام در ماه اکتبر و در گزارش به کنگره خبر داده است. این در حالی است که رهبران کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، آلمان و فرانسه بر حمایت از برجام تاکید کردند. منبع:ایسنا
 • مایک پنس:ترامپ تصمیم خود را درباره برجام گرفته است
 • معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ترامپ تصمیم خود را درباره برجام در زمان مناسب اعلام خواهد کرد. ما ضرب‌الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. به گزارش ایسنا، مایک پنس در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس درباره برخی مسائل از جمله ایران به اظهار نظر پرداخت. مجری این شبکه از پنس پرسید درباره توافق هسته‌ای ایران، آیا رئیس‌جمهور (آمریکا) تصمیم گرفته است که آن را تایید نکند؟ پنس پاسخ داد: رئیس‌جمهور دیروز گفت که تصمیم خود را گرفته است. مجری از وی پرسید که آیا می‌دانید تصمیم ترامپ چیست؟ پنس پاسخ داد: وی تصمیم خود را در زمان مناسب به انتخاب خود اعلام خواهد کرد. ما ضرب‌الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. مجری از پنس پرسید که آیا شما فکر می‌کنید ترامپ باید توافق را تایید کند؟ پنس پاسخ داد: رئیس جمهور این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل دیدگاه خود را درباره توافق ایران بسیار روشن بیان کرد. وی این توافق را چیزی کمتر از شرمسازی قلمداد نمی‌کند؛ شاید بدترین توافق یک‌طرفه در تاریخ آمریکا. مجری شبکه در عین حال توضیح داد که این مسئله (انتقاد ترامپ از برجام)، نقض توافق هسته‌ای نیست. پنس گفت: یک موضوع، تبعیت فنی و موضوع دیگر، روح توافق است. مجری با بیان آنچه که آن را «جلوگیری توافق هسته‌ای از دستیابی ایران به سلاح اتمی» گفت: هدف از توافق این است. بسیاری از کشورها این را تایید کرده‌اند و از رئیس‌جمهور می‌خواهند که آن را تایید کند. پنس مدعی شد: من فکر می‌کنم که شما شنیدید دولت ایران این هفته اعلام کرد که آنها می‌توانند این برنامه را خیلی سریع از سر بگیرند. بیشتر مردم آمریکا می‌دانند که این یک توافق ۱۰ ساله است. توافق هسته‌ای ایران مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی...
 • ترامپ:تصمیمم را درباره ماندن یا نماندن در برجام گرفته ام
 • رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که تصمیم خود را برای ماندن یا نماندن در برجام گرفته و در آینده این تصمیم را با همگان در میان می‌گذارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا 25 روز مانده به موعد گزارش به کنگره در خصوص پایبند بودن یا نبودن ایران به برجام، گفته که تصمیمش را در خصوص این توافق چندجانبه گرفته است. آنطور که رویترز گفته، ترامپ در جمع خبرنگاران 3 بار اعلام کرده که تصمیمش را در خصوص ماندن یا نماندن در برجام گرفته ولی از پاسخ به این سوال که تصمیمش چیست، طفره رفته و گفته «در آینده خواهید فهمید.» ترامپ باید بر اساس قواعد مصوب کنگره آمریکا برای قبول برجام، در روز 15 اکتبر (23 مهر) گزارشی به کنگره در خصوص پایبند بودن یا نبودن ایران به برجام به این نهاد ارائه دهد. ترامپ و دولتمردانش چند وقتی است که به نقض روح برجام با آزمایش‌های موشکی ایران تکیه می‌کنند؛ آمریکایی‌ها اخیراً از میان کلمات مقدمه برجام هم دستاویز جدیدی پیدا کرده و می‌گویند که بر اساس مقدمه این سند، انتظار می‌رفته که ایران در راستا کاهش تنش‌ها در منطقه گام بردارد و چون این چنین نشده، برجام نقض شده است. در حال تکمیل ...
 • ترامپ:درباره خارج شدن یا نشدن از برجام تصمیم خود را گرفته ام
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل ازخبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حاشیه دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: درباره اینکه آیا آمریکا باید از موافقتنامه هسته ای سال 2015 بین ایران و قدرت های جهان خارج شود یا خیر، تصمیم گیری کرده است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد. اگر ترامپ ماه اکتبر پایبندی ایران را به موافقتنامه هسته ای تایید نکند، کنگره آمریکا 60 روز فرصت خواهد داشت تصمیم بگیرد آیا تحریم هایی را که ایران در چارچوب موافقتنامه هسته ای از آنها معاف شده است، مجددا اعمال کند یا خیر. انتهای پیام/ ادامه گزافه‌گویی ترامپ درباره برجام
 • ترامپ:تصمیم خود را درباره ماندن یا خروج از برجام گرفته ام
 • رئیس‌جمهور آمریکا گفت که تصمیمش را درباره ماندن در توافق هسته‌ای یا خروج از آن گرفته است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بدون ارائه هیچ‌گونه جزئیاتی به خبرنگاران گفت: تصمیم گرفته‌ام که آمریکا به ماندن در توافق هسته‌ای ادامه دهد یا نه. بعدا به شما می‌گویم. وی ساعاتی پیش از برگزاری نشست وزیران امور خارجه گروه 1+5 با ایران در نیویورک این اظهارات را بیان کرده است. در این نشست رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا برای اولین بار با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار خواهد کرد. هم‌چنین نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز قرار است در این نشست حضور یابد. نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 قرار است ساعت 18 به وقت محلی و 2:30 بامداد به وقت تهران در محل سازمان ملل برگزار شود. انتهای پیام
 • رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام انتقاد کرد
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل ازسی ان ان، مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران (برجام) در هفتاد و دومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد. مایکل هیدن در گفتگو با این شبکه تلویزیونی ضمن تند و نامناسب توصیف کردن لحن ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: او (ترامپ) از توافق ایران به شدت انتقاد و آن را مایه شرم سازی آمریکا توصیف کرد و به نظر من لحنی که او استفاده کرد باز هم کمی تند بود. هیدن در ادامه درباره اقدام ترامپ به تهدید کردن ایران مبنی بر اینکه توافق هسته ای ایران را تصدیق نخواهد کرد، گفت: اگر قرار بر مذاکره باشد، پس چرا شما قصد دارید به جهان نشان دهید که ایالات متحده شریک مذاکره کننده باثباتی نیست؟ چرا از قراردادی که دولت پیشین آمریکا آن را به امضا رسانده است، فرار می کنید؟ او در ادامه افزود: بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند. هیدن افزود: ابهامی که در سخنان رئیس جمهور در خصوص سیاست آمریکا وجود داشت بسیاری از شرکت کنندگان در این جلسه را عصبی کرده بود. انتهای پیام/ انتقادها از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل همچنان ادامه دارد
 • واکنش رئیس سابق سیا به سخنان ترامپ درباره برجام
 • به گزارش پارس نیوز، مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران (برجام) در هفتاد و دومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد. مایکل هیدن در گفتگو با این شبکه تلویزیونی ضمن تند و نامناسب توصیف کردن لحن ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: او (ترامپ) از توافق ایران به شدت انتقاد و آن را مایه شرم سازی آمریکا توصیف کرد و به نظر من لحنی که او استفاده کرد باز هم کمی تند بود. هیدن در ادامه درباره اقدام ترامپ به تهدید کردن ایران مبنی بر اینکه توافق هسته ای ایران را تصدیق نخواهد کرد، گفت: اگر قرار بر مذاکره باشد، پس چرا شما قصد دارید به جهان نشان دهید که ایالات متحده شریک مذاکره کننده باثباتی نیست؟ چرا از قراردادی که دولت پیشین آمریکا آن را به امضا رسانده است، فرار می کنید؟ او در ادامه افزود: بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند. هیدن افزود: ابهامی که در سخنان رئیس جمهور در خصوص سیاست آمریکا وجود داشت بسیاری از شرکت کنندگان در این جلسه را عصبی کرده بود.
 • انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام
 • مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران (برجام) در هفتاد و دومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد. بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند.مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) از سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای ایران (برجام) در هفتاد و دومین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد کرد.مایکل هیدن در گفتگو با این شبکه تلویزیونی ضمن تند و نامناسب توصیف کردن لحن ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: او (ترامپ) از توافق ایران به شدت انتقاد و آن را مایه شرم سازی آمریکا توصیف کرد و به نظر من لحنی که او استفاده کرد باز هم کمی تند بود.هیدن در ادامه درباره اقدام ترامپ به تهدید کردن ایران مبنی بر اینکه توافق هسته ای ایران را تصدیق نخواهد کرد، گفت: اگر قرار بر مذاکره باشد، پس چرا شما قصد دارید به جهان نشان دهید که ایالات متحده شریک مذاکره کننده باثباتی نیست؟ چرا از قراردادی که دولت پیشین آمریکا آن را به امضا رسانده است، فرار می کنید؟او در ادامه افزود: بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در حالی جلسه را ترک کردند که در خصوص سیاست ریاست جمهوری ترامپ دچار ابهام شده بودند.هیدن افزود: ابهامی که در سخنان رئیس جمهور در خصوص سیاست آمریکا وجود داشت بسیاری از شرکت کنندگان در این جلسه را عصبی کرده بود.
 • ماکرون:ناامید نیستم از متقاعدکردن ترامپ درباره برجام
 • رویداد۲۴-رییس‌جمهور فرانسه با ادعای اینکه برجام کافی نیست، تاکید کرد که هنوز از متقاعد کردن ترامپ برای تغییر دیدگاهش در مورد توافق هسته ای با ایران نا امید نشده است.اگر چه امانوئل ماکرون مدعی شد که برجام یک توافق کافی نیست. ماکرون پیشتر در ادعاهایی بی اساس گفته بود که باید برجام محدود کردن برنامه موشکی ایران را نیز شامل شود.
 • ترامپ تصمیم گیری درباره خروج از برجام را به کنگره واگذار می کند
 • به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه ان بی سی؛ چهار مقام آگاه از جمله یک مقام ارشد دولتی، نزدیک به کاخ سفید، اعلام کردند، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مسیر محکوم کردن توافق هسته ای ایران قرار دارد؛ اما تصمیم گیری درباره خروج از این توافق را به نمایندگان کنگره واگذار خواهد کرد. به گفته این منابع آگاه، ترامپ واگذاری تصمیم گیری درباره برجام را احتمالا تا قبل از 15 اکتبر (23 مهر) که موعد 90 روزه تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای سر می رسد، اجرایی خواهد کرد. پس از آن نمایندگان کنگره 60 روز فرصت خواهند داشت تا درباره بازگرداندن تحریم های ایران به دوران قبل از برجام تصمیم گیری کنند. هدف رئیس جمهور ترامپ این است که در آن زمان، متحدان آمریکا را که بخشی از توافق هسته ای هستند، تحریک کند قسمت هایی از توافق بار دیگر مورد مذاکره قرار گرفته و ایران را برای بازگشت بر سر میز مذاکرات تحت فشار قرار دهند. البته هنوز هم منابعی هستند که معتقدند ممکن است نظر ترامپ در سه هفته باقیمانده تا سر رسید تایید پایبندی ایران به برجام، تغییر کند. زیرا با اقبال چندانی از سوی متحدان اروپایی مواجه نشده است. ترامپ روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود وی درمورد طرحی عملی تصمیم گیری کرده است؛ اما از ذکر جزئیات این طرح خودداری کرد. مقام ارشد دولت ترامپ به ان بی سی گفت: رئیس جمهور تصمیم گرفته است وضع کنونی را ادامه ندهد؛ اما دست کم یک گزینه دیگر را در ارتباط با توافق هسته ای مورد توجه قرار خواهد داد. دو منبع آگاه دیگر درباره «گزینه دیگر» ترامپ اظهار کردند: در این گزینه جایگزین، به متحدان اروپایی 90 روز فرصت داده می شود تا بر سر مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای ایران به توافق برسند. به...
 • معاون ترامپ:رئیس جمهور تصمیم خود را درباره برجام گرفته است
 • به گزارش جماران؛ معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ترامپ تصمیم خود را درباره برجام در زمان مناسب اعلام خواهد کرد. ما ضرب‌الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. مایک پنس در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس درباره برخی مسائل از جمله ایران به اظهار نظر پرداخت. مجری این شبکه از پنس پرسید درباره توافق هسته‌ای ایران، آیا رئیس‌جمهور (آمریکا) تصمیم گرفته است که آن را تایید نکند؟ پنس پاسخ داد: رئیس‌جمهور دیروز گفت که تصمیم خود را گرفته است. مجری از وی پرسید که آیا می‌دانید تصمیم ترامپ چیست؟ پنس پاسخ داد: وی تصمیم خود را در زمان مناسب به انتخاب خود اعلام خواهد کرد. ما ضرب‌الاجلی در اواسط ماه اکتبر داریم که آیا توافق ایران را تایید کنیم یا خیر. مجری از پنس پرسید که آیا شما فکر می‌کنید ترامپ باید توافق را تایید کند؟ پنس پاسخ داد: رئیس جمهور این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل دیدگاه خود را درباره توافق ایران بسیار روشن بیان کرد. وی این توافق را چیزی کمتر از شرمسازی قلمداد نمی‌کند؛ شاید بدترین توافق یک‌طرفه در تاریخ آمریکا. مجری شبکه در عین حال توضیح داد که این مسئله (انتقاد ترامپ از برجام)، نقض توافق هسته‌ای نیست. پنس گفت: یک موضوع، تبعیت فنی و موضوع دیگر، روح توافق است. مجری با بیان آنچه که آن را «جلوگیری توافق هسته‌ای از دستیابی ایران به سلاح اتمی» گفت: هدف از توافق این است. بسیاری از کشورها این را تایید کرده‌اند و از رئیس‌جمهور می‌خواهند که آن را تایید کند. پنس مدعی شد: من فکر می‌کنم که شما شنیدید دولت ایران این هفته اعلام کرد که آنها می‌توانند این برنامه را خیلی سریع از سر بگیرند. بیشتر مردم آمریکا می‌دانند که این یک توافق ۱۰ ساله است. توافق هسته‌ای ایران مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی...
 • تایم:ترامپ همچنان در مورد تصمیم اش درباره برجام سکوت کرده است
 • تهران-ایرنا- نشریه تایم در گزارشی عنوان کرد: رئیس جمهوری آمریکا رویکردش را در قبال توافق هسته ای مشخص کرده، اما حتی مشاوران ارشد امنیتی ملی خود را در جریان این تصمیم قرار نداده است. به گزارش ایرنا، در این گزارش تایم آمده است: رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور وی و دیگر مقامات دولتی را در جریان تصمیم اش درباره رویکرد در قبال توافق هسته ای با ایران قرار نداده و حتی ترامپ از گفتن جزئیات تصمیم اش در این رابطه با ترزا می نخست وزیر انگلیس نیز امتناع کرده است.گفته شده ترزا می از ترامپ خواسته بود وی را در جریان این تصمیم قرار دهد، اما رئیس جمهوری آمریکا از این کار امتناع کرده است.تیلرسون گفت: زمانی که ترامپ آشکارا اعلام کرد که تصمیم اش را در مورد توافق هسته ای گرفته، متعجب شدم.در حالی که گفته می شود ترامپ تصمیم خود را در مورد کنار گذاشتن یا حفظ برجام گرفته است، وی در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل به شدت از این توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد. وی پیش از این نیز از برجام انتقاد کرده بود.نشریه تایم در ادامه عنوان کرد: ترامپ با سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل سیگنال های قوی را مبنی بر اینکه وی ممکن است از توافق نامه هسته ای غرب با ایران کنار بکشد، انتقال داد. در صورتی که آمریکا از این توافق کنار بکشد، زمینه برای دولت ترامپ در اعمال تحریم های جدید علیه ایران و شرکایش فراهم می شود. ایرانی ها نیز در عوض تهدید کرده اند به هر گونه اقدام آمریکا برای کناره گیری از برجام با ازسرگیری فعالیت های هسته ای پاسخ دهند.در ادامه این گزارش نشریه تایم آمده است: هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا ترامپ به واقع تصمیم...
 • نظر تیلرسون درباره گفتگو با ظریف/ترامپ با غروب برجام مشکل دارد
 • وزیر خارجه آمریکا گفتگو با همتای ایرانی را مثبت و مسالمت آمیز ارزیابی کرد اما گفت مشکلات واشنگتن با برجام جدی است و به قوت خود باقی می ماند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اس بی اس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در پایان نشست وزراری خارجه ایران و ۱+۵، گفت: درباره برخی واقعیت ها با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی صحبت کردم اما به هر حال واشنگتن همچنان مشکلات جدی با توافق هسته ای ایران دارد. وی افزود: فرصت خوبی برای دیدار و دست دادن بود. لحن گفتار حقایق زیادی در خود گنجانده بود. نشانه ای از فریاد نبود و کفش هایمان را به سمت هم پرتاب نکردیم. تیلرسون ادامه داد: هیچ نشانی از عصبانیت نبود و موضوع تنها بر سر تبادل واقعیات بر مبنای اختلاف نظر ما در باره این توافق بود. با این حال، تیلرسون باز هم مدعی شد که ترامپ با بند موسوم به «غروب آفتاب برجام» مشکل دارد. این بند شامل بازه زمانی رفع محدودیت های هسته ای ایران است. وی در نهایت گفت: ترامپ درباره برجام تصمیم گیری کرده اما همانطور که خودش گفت این تصمیم را هنوز به دیگران اعلام نکرده است.
 • اعتراض مسافران پرواز اردبیل به تاخیر ۴ساعته/۱۶۲مسافر سرگردان شدند
 • اردبیل – تأخیر پروازهای اردبیل به حدی افزایش یافته و طولانی شده که این بار مسافران بعد از چهار ساعت سرگردانی در فرودگاه، در مقابل شرکت هواپیمایی آسمان تجمع کردند. به گزارش خبرنگار مهر، مشکلات تأخیر پرواز از اردبیل و حتی به اردبیل طی یک سال اخیر صدای مسافران را درآورده است، اما این مشکلات همچنان از سوی متولیان نادیده و نشنیده گرفته می شود. براین اساس از یک سو فرودگاه اردبیل خود را مسئول تأخیر پروازها ندانسته و از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی نیز در حوزه روابط عمومی فعالیت مطلوبی نداشته و اغلب پاسخگوی اعتراض به تأخیر و لغوی پروازهای خود نبوده‌اند. تأخیرهای چندساعته پروازها از فرودگاه اردبیل در حالی است که روزانه یک، دو و برخی از ایام هفته سه پرواز از این فرودگاه انجام می شود اما همین تعداد نیز با تأخیرهای طولانی مدت مواجه می‌شود. با وجود اینکه اخیراً در جلسه‌ای مشترک با مسئولان ارشد استانی و مسئولان هواپیمایی نسبت به رفع این مشکل درخواست‌هایی مطرح شد اما درخواست‌ها راه به جایی نبرده و تأخیر پرواز این بار مسافران شرکت هواپیمایی آسمان را به تجمع و اعتراض وادار کرد. بعداز ظهر پنجشنبه ۱۶۲ مسافر شرکت هواپیمایی آسمان به دلیل تأخیر چهار ساعته پرواز تهران - اردبیل خواستار پاسخگویی مسئولان شرکت و حتی فرودگاه اردبیل شدند. پیش از این در زمستان و پاییز شرایط جوی بهانه تأخیر و لغو پروازها اعلام می‌شد اما در طول تابستان با وضعیت مطلوب جوی مسافران که هزینه قابل‌توجه برای خرید بلیط هواپیما پرداخت کرده‌اند، خواستار رسیدگی به وضعیت تأخیر پروازها هستند. مدیر کل فرودگاه‌های استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص تصریح کرد: تأخیر پروازها ارتباطی به فرودگاه ندارد. سید فخرالدین هاشمی تصریح کرد: در صورتی که فرودگاه در آماده‌سازی باند جهت فرود هواپیما کوتاهی داشته باشد، می‌بایست نسبت به تأخیر یا لغو پرواز پاسخگو باشد. وی با...
 • آمریکا پایبندی ایران به برجام را پذیرفت/برجام نیاز به بازبینی ندارد/آمادگی اروپا برای برگزاری مذاکرات چندجانبه درباره اختلاف های آمریکا و ایران
 • به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، فدریکا موگرینی که چهارشنبه شب به وقت محلی در شورای امنیت سازمان ملل با خبرنگاران گفت وگو می کرد، خبر داد که اتحادیه اروپا آماده برگزاری مذاکرات چندجانبه درباره اختلاف ها میان آمریکا و ایران است. وی گفت: در این جلسه توافق کردیم که همه طرف ها تاکنون بطور کامل به برجام پایبند بوده اند و آژانس هم بر آن صحه گذاشته است. موگرینی تاکید کرد که در این جلسه بحثی درباره تغییر مفاد برجام نشد و افزود: برجام مربوط به موضوعات هسته ای است و مسایل دیگری هست که خارج از چارچوب آن قرار دارد. آن مسایل می تواند در چارچوب دیگری مورد بحث و بررسی قرار گیرد. هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این پرسش که مسایل خارج از برجام که اشاره کردید، چگونه مورد مذاکره قرار خواهد گرفت، گفت: در شرایط کنونی، وجود این توافق هسته ای دارای اهمیت راهبردی بسیار است. این توافق از یک جنگ بالقوه جلوگیری کرد. هیچ نیازی برای تغییر بخش هایی ازتوافق نیست. وی افزود: این توافق مربوط به موضوع هسته ای بوده است و تاکنون هم جواب داده است. برای همین هم نیازی به بازبینی ندارد. موضوعات دیگری هست به مانند بحران سوریه و بحران یمن که مسایل ژئوپولیتیک میان ایران و آمریکا هستند. اگر ایران و آمریکا خواستار مذاکره چندجانبه درباره آنها هستند، آمادگی داریم. هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نشان دادن متن توافق هسته ای به خبرنگاران گفت که این توافق متعلق به هفت کشور و در واقع جامعه جهانی است. موگرینی اضافه کرد: دوازده سال برای تک تک کلمات این توافقنامه کار شده است. من شما را دعوت می کنم که متن این توافق را بخوانید. نشست کمیسیون مشترک برجام عصر چهارشنبه با حضور وزیر خارجه کشورمان و وزیران خارجه گروه 1+5 در مقر سازمان ملل در...
 • نیکی هیلی:ترامپ با برجام مخالف است اما این به منزله خروج از برجام نیست
 • تهران – ایرنا – نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه به تلویزیون سی بی اس نیوز گفت: دونالد ترامپ با برجام مخالف است اما این به منزله خروج امریکا از برجام نیست. به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی به تلویزیون آمریکایی افزود: ترامپ مخالفت خود را با برجام به صراحت اعلام می کند، اما خروج از برجام را به صراحت اعلام نکرده است.رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنانی در سازمان ملل، توافق هسته ای با ایران را یکی از بدترین توافق ها توصیف کرده بود.ترامپ برغم انتقادها از برجام، تاکنون سه بار تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرده است.اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که امروز قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، نشست وزیران امور خارجه 5+1 با ایران نیز برگزار شود.اروپام**1416مترجم: صفر سرابی - انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان
 • ترامپ با برجام مخالف است اما این به منزله خروج از برجام نیست
 • به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی به تلویزیون آمریکایی افزود: ترامپ مخالفت خود را با برجام به صراحت اعلام می کند، اما خروج از برجام را به صراحت اعلام نکرده است. رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنانی در سازمان ملل، توافق هسته ای با ایران را یکی از بدترین توافق ها توصیف کرده بود. ترامپ برغم انتقادها از برجام، تاکنون سه بار تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرده است. اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود که امروز قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، نشست وزیران امور خارجه 5+1 با ایران نیز برگزار شود. ایرنا
 • اتهامات بی پایه و اساس ترامپ علیه ایران در شان سازمان ملل و رییس جمهور یک کشور نبود/برجام غیرقابل مذاکره است/نسبت به برجام قاطع خواهیم بود و در انتخاب گزینه ها مشکلی نداریم/اگر برجام هم نباشد توسعه و پیشرفت اقتصادی را ادامه خواهیم داد
 • خبرگزاری میزان- رییس جمهوری اسلامی ایران در پایان یک سفر کاری فشرده و پس از شرکت و سخنرانی در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، عصر پنجشنبه به تهران بازگشت. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال معاون اول رییس جمهور و مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل قرار گرفت. رییس جمهور در گفت: وگویی کوتاه با خبرنگاران، هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را متفاوت از اجلاس‌های سال‌های گذشته این مجمع دانست و گفت: نشست مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی است که صدای مردم ایران به گوش جهانیان برسد. روحانی با بیان تفاوت اجلاس امسال با سال‌های گذشته، گفت: در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل، از میان بیش از ۱۹۰ کشور شرکت کننده، فقط دو نفر بودند که سخنانشان نقطه مقابل بقیه اعضا بود. رییس جمهوری افزود: در تاریخ آمریکا و سازمان ملل کمتر اتفاق افتاده که در آن رییس جمهور آمریکا در مورد چند موضوع مهم موضعگیری کند و بعد از آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی مشابه همان سخنان را تکرار نماید، اما هیچکس آن سخنان را تایید نکند. روحانی با اشاره به مخالفت‌های صریح سران کشور‌ها و نمایندگان رسانه‌های همگانی با این اظهارات رییس جمهور آمریکا گفت: ترامپ خطا‌های بزرگ و اتهامات بسیار بی پایه و اساسی مطرح کرد که نه در شان سازمان ملل بود و نه در شان فردی که رییس جمهور یک کشور است. رییس جمهور گفت: به تعبیر برخی از رسانه‌های آمریکایی، آقای ترامپ حرف ناصحیح را در مکان اشتباه و با مخاطبان اشتباه، مطرح کرد. روحانی با بیان اینکه ترامپ علیه برجام حرف زد در حالی که همه در سازمان ملل به نفع برجام سخن گفتند، اظهارداشت: می‌گفت: برجام توافق خوبی نیست، ولی دیگران گفتند که توافق خوبی است که...
 • پیشنهاد فرانسوی ها درباره برجام
 • خبرگزاري آريا - رئيس جمهور فرانسه در تلاشي براي رفع نگراني هاي آمريکا در مورد برجام خواستار گسترش توافق هسته اي ميان ايران و 1+5 شده است.به گزارش سرويس سياسي جام نيـوز، امانوئل مکرون روز چهارشنبه در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل گفت: ما بايد توافق 2015 را نگه داريم چون توافق خوبي با نظارت قوي بر شرايط جاري بود و بايد دو يا سه رکن به آن اضافه کنيم.مکرون گفت اين تدابير بايد شامل يکي براي کنترل بهتر فعاليت هاي موشکي و بالستيک ايران باشد و ديگري تمديد توافق وراي 2025 باشد زماني که به تدريج از محدوديت هاي غني سازي در ايران کاسته مي شود.به گفته او يک رکن سوم مي تواند شامل بحث باز با ايران درباره اوضاع جاري در منطقه باشد.در جريان مذاکرات براي رسيدن به برجام گزارش مي شد که دولت وقت فرانسه مواضعي سخت براي گرفتن امتياز بيشتر از ايران اتخاذ کرده بود اما رهبران کنوني فرانسه بارها از توافق به دست آمده ميان ايران و گروه پنج به علاوه يک (فرانسه، آمريکا، بريتانيا، روسيه، چين و آلمان) دفاع کرده اند.به گزارش بي بي سي، از سوي ديگر فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پي نشست کميسيون نظارت بر اجراي برجام - متشکل از وزيران امور خارجه چند کشور از جمله ايران، روسيه و آمريکا - گفت که موافقت شده که همه طرفين برجام به طور کامل به آن پايبند بوده اند.او گفت که برجام فقط شامل فعاليت هاي هسته اي ايران مي شود و حل و فصل مسايل ديگر بايد در چارچوب ديگري صورت گيرد.او گفت: همه مي دانند که ايالات متحده در حال بازبيني سياست خودش در قبال ايران است اما مساله خارج از بحث توافق هسته اي است. توافق هسته اي نتيجه بخش بوده و جامعه بين المللي نمي تواند توافق هسته اي که موثر بوده است را برهم...
 • مذاکره مجدد درباره برجام ممکن نیست
 • خبرگزاری میزان- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گو با اسکای نیوز عربی گفت: مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای با ایران امکان ندارد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گو با اسکای نیوز عربی گفت: مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای با ایران امکان ندارد. وی گفت: هدف ما منع ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای و پرونده ایران از بارزترین مسائل مطروحه در مجمع عمومی سازمان است. موگرینی تأکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار‌ها بر پایبندی ایران بر توافق هسته‌ای تأکید کرده است. انتهای پیام/