خبرگزاري آريا - زاهدان - ايرنا - انتخاب رشته تحصيلي نقش و اهميت زيادي در زندگي آينده نوجوانان و جوانان دارد به همين سبب ضروريست اين مهم با حساسيت خاصي انجام شود تا در زمينه اشتغال نيز با مشکلي رو به رو نشوند.

به گزارش ايرنا، رشد همه جانبه افراد و تربيت انسان هاي سالم، کارآمد و مسئول براي ايفاي نقش در زندگي فردي و اجتماعي از مهمترين اهداف آموزش و پرورش است که در اين زمينه مولفه هايي همچون هدايت تحصيلي تاثير بسزايي دارد.


هدايت تحصيلي به معناي جهت دهي مناسب دانش آموزان در شاخه يا رشته تحصيلي بر اساس استعداد و علاقه آنان و نيز متناسب با امکانات و نيازهاي جامعه است.
به نظر کارشناسان دليل آمار بالاي بيکاري در شرايط کنوني را مي توان ناشي از تحصيل افراد در برخي رشته ها بدون در نظر گرفتن نياز جامعه و مهارت آموزي دانست در حالي که تحصيل در رشته هاي مهارتي، فني و حرفه اي و کار و دانش مي تواند سبب رفع بيکاري بسياري از جوانان شود.
با توجه به اهميت و تاثير انتخاب رشته تحصيلي در زندگي آينده دانش آموزان بايد اين انتخاب به گونه اي انجام شود که زمينه اشتغال افراد را در جامعه مهيا کند.
ايرنا مرکز زاهدان با در نظر گرفتن اهميت موضوع انتخاب رشته و نيز به منظور آگاهي مردم بويژه خانواده دانش آموزان از اين موضوع ميزگردي را با حضور مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان برگزار کرد.
**سيستان و بلوچستان کمترين چالش در هدايت تحصيلي
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان در اين ميزگرد اظهار داشت: هدايت تحصيلي بايد متناسب با تغيير نظام آموزشي در مدارس تغيير مي کرد.
حسنعلي شيرازي افزود: هدايت تحصيلي در گذشته به صورت نقطه اي انجام مي شد اما با تغيير نظام و تصويب سند تحول بنيادين آموزش و پرورش اين امر بايد بصورت فرايندي انجام مي شد و به متوسطه اول انتقال مي يافت.
وي بيان کرد: اما متاسفانه با توجه به اينکه نظام جديد سريع و شتاب زده اعمال شد بسترها براي اجراي هدايت تحصيلي به صورت فرآيندي فراهم نبود.
وي ادامه داد: گرچه برخي افراد اين امر را اقدامي بدون دستور العمل و بخش نامه مي دانند اما آيين نامه آن در اسفند 94 تصويب شده بود.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان افزود: مشکلات هدايت تحصيلي در سال گذشته را مي توان ناشي از فرآيندي بودن، انتقال از متوسط دوم به متوسطه اول و تصويب و ابلاغ دير هنگام آيين نامه در شوراي عالي آموزش پرورش دانست.
شيرازي با اشاره به فشرده بودن فرايند توسعه متوازن در سال قبل ادامه داد: توسعه متوازن از تاکيد هاي مسئولان وزارتخانه آموزش و پرورش در سال قبل بود و سعي داشتند تا اين توسعه بطور جدي اعمال شود اما اين امر با هدايت تحصيلي مد نظر در سيستان و بلوچستان مغاير بود.
وي تصريح کرد: هم اينک با پيگيري هاي لازم موضوع توسعه متوازن بصورت فشرده وجود ندارد و با تغيير سياست ها در هدايت تحصيلي، تاکيد اصلي در اين فرايند بر استعداد، توان و علاقه دانش آموزان مبتني است.
وي با اشاره به مشکلات موجود در فرايند هدايت تحصيلي خاطرنشان کرد: جدي نگرفتن مولفه هاي هدايت تحصيلي توسط برخي همکاران فرهنگي، عادي تلقي کردن آن همچون سالهاي گذشته، باور نداشتن خانواده ها به تخصصي بودن هدايت تحصيلي و شيطنت برخي رسانه ها و نيز حاشيه سازي و حساس کردن موضوع از جمله آسيب هاي وارده به اين حوزه در سال گذشته بود.
وي افزود: سيستان و بلوچستان با وجود بحران هايي که سال قبل در زمينه هدايت تحصيلي در کشور ايجاد شد با تکيه بر راهبردهاي اعضاي کميته هدايت تحصيلي استان کمترين بحران و چالش را در اين زمينه تجربه کرد.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: هر فردي در زندگي چند انتخاب مهم و سرنوشت ساز دارد که يکي از آنها انتخاب رشته تحصيلي است که با فرآيند هدايت تحصيلي انجام مي شود.
شيرازي گفت: هدايت تحصيلي در سالهاي گذشته به دليل بي توجهي دانش آموزان به علايق، استعدادها و ويژگي هاي شخصي و نيز انتخاب رشته آنان توسط گروه همسالان يا خانواده در حاشيه قرار گرفته اما با بررسي هاي لازم در سالهاي اخير اين فرايند به متن آموزش و پرورش آمده است.
وي تصريح کرد: نمرات و معدل دانش آموزان در برخي دروس در سالهاي قبل 50 درصد و بررسي هاي مشاوره اي نيز 50 درصد در هدايت تحصيلي تاثير گذار بوده است.
وي خاطرنشان کرد: هم اينک در فرايند هدايت تحصيلي جديد که با روش علمي و کارشناسي تر انجام مي شود 35 درصد نمرات و معدل دروس و 65 درصد بررسي هاي مشاوره اي موثر است.
وي تاکيد کرد: هدايت تحصيلي جديد بر اساس چهار مولفه ي علاقه، استعداد، توان دانش آموز و نيازهاي جامعه و نيز امکانات و شرايط منطقه اي و آيتم هاي عملکرد تحصيلي دانش آموزان در تمام دروس، نظرات دانش آموزان و والدين، آزمون رغبت و توانايي، نظر مشاوره و دبيران انجام مي شود.
رئيس اداره مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: اين نهاد به منظور کاهش مشکلات و بيان نحوه هدايت تحصيلي و نيز آشنايي با ويژگي هاي شخصيتي و علايق دانش آموزان از تابستان سال گذشته نشست هاي توجيهي را براي همکاران اداري، مديران و معاونان مدارس و اوليا و دانش آموزان برگزار کرده است.
شيرازي افزود: هدف اصلي از انجام اين امور ارتقاء توانايي دانش آموزان و والدين آنان به منظور انتخابي آگاهانه و آزاد است.
وي ادامه داد: بر اساس نظر بسياري از کارشناسان آمار زياد بيکاري به دليل تحصيل بيشتر افراد در رشته هاي نظري است که براي جلوگيري از اين روند بايد در فرايند هدايت تحصيلي دانش آموزان به سمت رشته هاي فني و کار و دانش سوق داده شوند.
** مهارت آموزي اولويت نخست طرح اوقات فراغت دانش آموزان سيستان و بلوچستان
معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان نيز در اين ميزگرد گفت: با توجه به اينکه گذراندن اوقات فراغت متاثر از فرهنگ جامعه بوده و در ساختار آن نيز تاثير گذار است و به مرور زمان سبب بروز تغييرات اجتماعي مي شود، برنامه ريزي صحيح و حساب شده در اين زمينه موجب توسعه ملي خواهد شد.
سعيده سرگلزايي مقدم ادامه داد: اين نهاد با توجه به شعار سال گذشته، به منظور رقم زدن تابستاني متفاوت براي نوجوانان و جوانان استان طرح هاي خلاقانه و ابتکاري را برنامه ريزي کرد.
وي افزود: در اين مدت 144 پايگاه طرح اوقات فراغت و 213 پايگاه طرح هجرت در مدارس استان با محوريت رشته هاي قرآني، معارف اسلامي، فعاليت هاي فرهنگي، هنري و علمي، بهداشتي و کمک هاي اوليه، مهارت آموزي و غيره راه اندازي شده است.
وي تاکيد کرد: از آنجايي که در فعاليت هاي اوقات فراغت ارگان ها و سازمان هاي ديگر نيز دخيل هستند و تنها آموزش و پرورش متولي اين امر نيست، اين نهاد هم افزايي بين نهادها را در اين بخش مهم مورد نظر قرار داده است.
وي افزود: به اين منظور آموزش و پرورش در سال گذشته از همکاري هلال احمر، کميته امدادامام خميني(ره)، فني و حرفه اي، اداره کل ورزش و جوانان، تبليغات اسلامي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، بسيج و سپاه، ميراث فرهنگي و برخي نهادهاي غير دولتي در اين امر کمک گرفت.
وي تصريح کرد: امسال نيز شعار «هر دانش آموز يک مهارت» با هدف کار آفريني و اشتغال براي دانش آموزان استان در نظر گرفته شده است.
وي با بيان اينکه آموزش و پرورش با توجه به اعلام آمادگي شهرستان ها امسال 164 پايگاه اوقات فراغت را براي دانش آموزان در نظر گرفته است گفت: اين نهاد بيشتر تاکيد بر راه اندازي پايگاه هاي توليدي، خدماتي، صنعتي و بازرگاني داشته که در اين رابطه با برقراري ارتباط با انجمن اوليا و مربيان درصدد هدايت دانش آموزان به واحدهاي توليدي و صنعتي است تا منجر به مهارت آموزي شود.
معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: همچنين سعي شده است نمايشگاه و فروشگاه هاي ويژه اي از محصولات توليدي دانش آموزان برگزار شود که در اين زمينه چهار جايگاه خاص نيز تعيين شده است.
سرگلزايي افزود: مقرر شده تا در چهار شهرستان چابهار، ايرانشهر، سراوان و زهک نمايشگاه دايمي عرضه محصولات توليدي دانش آموزان ايجاد شود.
**کمبود نيروي انساني چالش جدي در آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان نيز در اين ميزگرد گفت: متاسفانه اين استان از نظر نيروي انساني وضعيت مناسبي در کشور ندارد به گونه اي که بر اساس نرم کشوري و نيز بر اساس برخي شاخص ها کمبود هشت هزار و 444 نيرو احساس مي شود.
يارمحمد حسين بر اظهار داشت: همچنين بر اساس شاخص هايي مانند پراکندگي، تعداد کلاس هاي چند پايه و نسبت معلم به دانش آموز، حدود 13 هزار نفر کمبود نيروي انساني در اين استان وجود دارد.
وي افزود: بر اساس آمارهاي موجود وضعيت نيروي انساني آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بسيار شکننده است.
وي تصريح کرد: همچنين با نگاه به وضعيت دانش آموزي استان نيز متوجه خواهيم شد که از سال 92 تاکنون اين نهاد تنها در مدارس دولتي بيش از 60 هزار دانش آموز جديد را جذب کرده که اين امر نشاندهنده رشد جامعه دانش آموزي است که تعدادي از اين افراد بازمانده از تحصيل و تعدادي نيز به دليل عدم ماندگار بر تحصيل بودند.
وي تاکيد کرد: آمار ذکر شده نشان مي دهد که آموزش و پرورش با وضعيت نيروي انساني موجود سياست جذب بازماندگان را افزايش داده و به دنبال نرخ ماندگاري بر تحصيل است که کاري بسيار دشوار با منابع محدود در اختيار است.
وي افزود: اين نهاد با وجود همه کمبود ها بايد به درخواست هاي انتقالي همکاران فرهنگي خود نيز پاسخ دهد اما اين کار نيز بايد بسيار هوشمندانه باشد به گونه اي که نبايد منجر به تعطيلي مدارس يا کاهش پوشش تحصيلي شود.
**بکارگيري 2 هزار و380 نيروي خدمات آموزشي در سيستان و بلوچستان
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش استان ادامه داد: در سه سال اخير با توجه به چانه زني هاي مدير کل آموزش پرورش استان در سطح وزارتخانه، اين نهاد توانست بخشي از نياز خود را از محل نيروهاي خريد خدمات آموزشي جبران کند به گونه اي که حدود 2 هزار و 380 نيروي خدمات آموزشي بکار گرفته شدند که از محل بکارگيري اين نيروها تا حدودي مشکل نيروي انساني استان با وجود افزايش تعداد دانش آموزان برطرف شد.
وي تاکيد کرد: سياست جذب اين نيروها مبتني بر طرحي بود که ماندگاري نيرو در محل را افزايش مي داد به طوري که از نيروهاي تحصيل کرده بومي استفاده شد که اين امر يک فرصت براي سيستان و بلوچستان محسوب مي شود.
حسين بر اظهار داشت: بکارگيري اين نيروها سبب شد تا نقل و انتقال روندي روان داشته باشد.
وي تصريح کرد: آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان با وجود تقاضاهاي بسيار زيادي که در نقل و انتقالات دارد شاهد رويدادي مثبت يعني نزديک شدن استان به عدالت بوده است.
وي بيان کرد: بر اين اساس کسي منتقل مي شود که امتياز وي بر اساس معيارهاي علمي و تعريف شده از بقيه افراد متقاضي بيشتر است و عملا جلو هرگونه مداخله غير علمي در اين روند گرفته شده است.
وي افزود: روند نقل و انتقالات در چهار سال گذشته بر اساس نياز صورت گرفته به گونه اي که ديگر نمي خواهيم شاهد پديده دفتر نشيني معلمان به سبب نيروهاي مازاد در استاني که اين همه کمبود دارد باشيم.
وي ادامه داد: اين نهاد در سال تحصيلي 92 -93، 19 هزار و 700 ساعت در هفته در کدهاي 97 و 99 داشته است، يعني اينکه عملا معلم هاي ما به ميزان اين ساعت کار نمي کردند چون درسي نبود و ما به آنان حقوق مي داديم اما هم اينک در اين کدها هيچ نيرويي وجود ندارد.
وي با بيان اينکه سيستان و بلوچستان در زمينه ساماندهي نيروي انساني در 2 سال پي در پي رتبه نخست کشور را از آن خود کرد، گفت: هرچه فرآيند ساماندهي نيروي انساني استان بهتر باشد اين نهاد در فرآيند جذب( گرفتن سهميه هاي استخدامي) بيشتر موفق مي شود.
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان ادامه داد: هم اينک 2 روند جذب نيروي انساني از طريق پرديس فرهنگيان و استخدام آزاد وجود دارد که در استخدام آزاد اين استان در سه سال گذشته بيشترين سهميه را در کشور داشته به گونه اي که 10 درصد سهميه هاي آزاد به اين استان اختصاص يافته است.
حسين بر افزود: همچنين در دانشگاه فرهنگيان سهميه استان به نسبت خوب بود.
وي ادامه داد: بايد اين موضوع را در نظر گرفت که سيستان و بلوچستان بيشترين کمبود نيروي انساني و تعداد قابل توجهي بازمانده از تحصيل دارد به گونه اي که بر اساس آخرين آمار رسمي سال گذشته 114 هزار بازمانده از تحصيل در استان وجود داشت که تعداد قابل ملاحظه اي از آنان جذب شده اند.
**ساخت سه هزار مدرسه در سيستان و بلوچستان در طول سه سال
وي گفت: آموزش و پرورش در سه سال گذشته سه هزار کلاس درس جديد در سيستان و بلوچستان ايجاد کرده که امري بي سابقه تلقي مي شود به گونه اي که 24 هزار کلاس درس استان به 27 هزار کلاس افزايش يافته است.
معاون برنامه ريزي اداره کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: سيستان و بلوچستان تنها استان کشور بود که براي ايجاد کلاس درس جديد محدوديتي نداشته است.
حسين بر ادامه داد: در کشور به ازاي هر دانش آموز 5. 34 متر مربع فضاي آموزشي وجود دارد در صورتي که اين آمار در سيستان و بلوچستان 3. 11 متر مربع است.
وي با بيان اينکه در سيستان و بلوچستان با وسعتي برابر با چند استان کشور تنها يک پرديس فرهنگيان وجود دارد اظهار داشت: راه اندازي پرديس فرهنگيان در برخي شهرستان هاي استان براي تربيت نيروي انساني مورد نياز از جمله برخي نيازهاي اين استان با توجه به وسعت آن است که بايد مورد توجه جدي قرارگيرد.
**جهش در شاخص هاي آموزشي و جذب 120 هزار بازمانده از تحصيل
بي شک يکي از مشهودترين فعاليت هاي دولت تدبير و اميد همت در جذب بازماندگان از تحصيل بوده است که اين خدمت به دليل روشن کردن مشعل دانايي مردم در جامعه يکي از پر ارزشترين فعاليت هاي دولت محسوب مي شود.
مديرکل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با وجود تلاش هاي بسياري که در سه سال گذشته براي جذب 120 هزار کودک بازمانده از تحصيل در سيستان و بلوچستان انجام شده است اما هنوز 70 هزار کودک ديگر بازمانده از تحصيل در اين استان وجود دارند که تلاش براي جذب آنان همچنان ادامه دارد.
عليرضا نخعي بيان کرد: يکي از اهداف اصلي اين سازمان جذب اين کودکان به کلاس هاي درس است که با جذب کودکان لازم التعليم و بازمانده از تحصيل به جمع 630 هزار دانش آموز موجود مي توان شاهد افزايش شمار دانش آموزان استان به 700 هزار نفر در سال تحصيلي پيش رو باشيم.
وي اظهار داشت: هم اينک 26 هزار کلاس درس با متوسط تراکم 24 نفر وجود دارد که مي توان با افزودن سه نفر به اين کلاس ها شرايط را براي حضور 75 هزار دانش آموز جديد در مدارس فراهم کرد.
وي افزود: افزايش هزار کلاس درس جديد براي سال تحصيلي پيش رو در نظر گرفته شده است که مي توان از اين ظرفيت نيز براي جذب کودکان بازمانده از تحصيل بهره گرفت.
نخعي ادامه داد: 35 درصد مدارس متوسطه استان جمعيتي کمتر از حد استاندارد يعني 65 نفر دارند که بايد با ارائه سرويس مدارس براي کودکان سعي در تجميع آنان در مدارس کرد.
وي تصريح کرد: با ارائه خدمات سرويس مدارس تا کنون توانسته ايم 30 هزار کودک را جذب کلاس هاي درس کنيم که پيش بيني شده است درصورت استفاده از حداکثر توان بتوان به 60 هزار دانش آموز سرويس مدارس ارائه داد.
وي خاطرنشان کرد: تحقق اين هدف مستلزم 75 ميليارد ريال اعتبار است.
مدير کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان بيان کرد: هم اينک مدارس شبانه روزي استان با 22 هزار دانش آموز موجود، کمتر از ظرفيت خود فعاليت مي کنند که مي توان با استفاده از حداکثر ظرفيت مدارس اين رقم را به 32 هزار دانش آموز افزايش داد.
وي افزود: اين امر تنها با افزايش 30 درصدي اعتبارات مدارس شبانه روزي معادل 32 ميليارد ريال محقق مي شود.
يکي از فعاليت هاي ارزشمند در حوزه سواد آموزي توجه کردن به کودکان کار است زيرا کودکان کار حقيقتي انکار ناپذير در جامعه هستند و بايد براي تحصيل و افزايش سطح دانايي آنان اقدام شود.
مديرکل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان با اشاره به راه اندازي سيستم آموزش از راه دور اظهار داشت: هم اينک 84 مرکز آموزش از راه دور در استان راه اندازي شده و هفت هزار و 600 دانش آموز نيز در آنها ثبت نام کرده اند.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهاني ** انتشار دهنده: حيدر سراياني
انتهاي پيام /*

کلیدواژه: اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش | کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | سیستان و بلوچستان | بازمانده از تحصیل | هدایت تحصیلی | هزار دانش آموز | دانش آموزان | هزار کلاس درس | گونه ای | نیروی انسانی | ادامه داد | انتخاب رشته | اوقات فراغت | مهارت آموزی | رشته تحصیلی | راه اندازی | اظهار داشت | سال گذشته | سه سال | هم اینک | کلاس ها | بر اساس | رشته ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۹۳۳۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • ضرورت حذف صفر ها و تغییر واحد پول ملی
 • يكي از برنامه‌هاي دولت در قالب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اصلاح نظام بانكي و بازنگري در سياست‌هاي پولي و اعتباري است و در نخستين گام دولت در قالب لايحه‌اي به مجلس پيشنهاد تغيير واحد پول ملي ايران از ريال به تومان را مطرح كرده است. دوباره بحث قديمي تغيير واحد پولي كشور از ريال به تومان و حذف صفرهاي پول در دستور كار بانك مركزي كشور قرار گرفته و مسئولان از قطعي شدن حذف چند صفر از پول ملي خبر مي‌دهند. در پي اين امر، مباحث گسترده‌اي در محافل كارشناسي و عمومي مطرح شده است كه پيامدهاي مثبت و منفي اين اقدام چيست و آيا اين اقدام از منظر منطق اقتصادي قابل دفاع است؟ آيا منافع حذف صفرهاي پول ملي از هزينه‌هاي آن پيشي مي‌گيرد يا خير؟حذف صفر از واحد پولي كشورها، نخستين‌بار در آلمان و پس از جنگ جهاني دوم رخ داد. اين كشور پس از جنگ جهاني دوم تورمي شديد را تجربه كرد كه سياستگذاران اقتصادي آلمان را وادار به حذف صفرها از مارك كرد. پس از آن و از سال۱۹۶۰ تاكنون، در ۷۱مورد دولت‌هاي در حال توسعه مجبور شده‌اند چندين صفر را از پول ملي خود حذف كنند.آرژانتين طي سال۱۹۶۰ ميلادي، با حذف ۲صفر از پول خود ارزش آن را برابر دلار افزايش داد. اين كشور پس از تجربه يك تورم شديد در دهه۱۹۸۰ مجددا اقدام به حذف صفرهاي پول ملي خود كرد. در اوايل دهه۱۹۸۰ ميلادي هر دلار آمريكا در برابر ۱۸۰ هزار پزو دادوستد مي‌شد، دولت آرژانتين در سال۱۹۸۳، ۴صفر از پول خود را حذف كرد.در ژانويه۲۰۰۵ نيز تركيه ليره جديد را جايگزين ليره قديم خود كرد. بر اين اساس هر يك ميليون ليره قديم تركيه با حذف ۶ صفر به يك ليره جديد تبديل شد. در‌ ماه جولاي همين سال نيز روماني با حذف ۴صفر واحد پول جديد خود موسوم به ليو را معرفي...
 • ضرورت کاهش هزینه های تولید
 • تین‌نیوز | معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت گفت:متاسفانه طی سال‎های گذشته، کشور در مدیریت ظرفیت‎های موجود صنعت نفت عملکرد خوبی نداشته است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت؛ غلامرضا منوچهری با بیان اینکه کشور در بخش بالادست صنعت نفت، در نقطه تحول قرار گرفته و خیز وزارت نفت در امضای قراردادهای نفتی و جذب سرمایه و فناوری، نویدبخش آینده‎ای پررونق برای این صنعت است، گفت: انتظار می‎رود سرمایه‎ عمده‌‎ای با محوریت سرمایه‎ خارجی، جذب صنعت نفت ایران شود. به این ترتیب پیش‎بینی می‎کنیم به نسبت منطقی، از محل منابع داخلی هم جذب سرمایه داشته باشیم. مدیریت بهینه ظرفیت‎های موجود در صنعت نفت وی ادامه داد: متاسفانه در سال‎های گذشته، کشور در مدیریت ظرفیت‎های موجود در صنعت نفت عملکرد خوبی نداشته است؛ اما این موضوع در سال‎های اخیر مورد توجه واقع شد و شکل‎گیری شرکت‎های اکتشاف و تولید (E&P)، برنامه‎ریزی برای استفاده بیشتر از شرکت‎های ایرانی ارائه دهنده خدمات نفتی و شرکت‎های سازنده داخلی، همچنین بهره‎مندی از توان دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی، از اقدام‌هایی است که در مسیر مدیریت بهینه ظرفیت‎ها در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است. به گفته این مقام مسئول، شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی برای حضور موثر در پروژه‎های نفت و گاز کشور، همکاری‌‎های بین‎المللی را در برنامه خود قرار داده‎اند و به تدریج این شرکت‎ها در تامین سرمایه و اجرای پروژه‎های بالادستی نفت توانمندتر می‎شوند. منوچهری به خیز فناورانه در صنعت نفت هم اشاره کرد و گفت: خاستگاه این جهش، ذهن و عملکرد مسئولانی است که در صدد توسعه بخش خصوصی و افزایش حضور این بخش در صنعت نفت هستند و با برخورد علمی و رویکرد مبتنی بر تحقیق و توسعه و جذب فناوری در این مسیر گام برمی‎دارند. افزایش ضریب بازیافت و کاهش هزینه تولید معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، بر اهمیت ازدیاد برداشت تاکید کرد...
 • ضرورت حفظ ماموریت گرایی دانشگاه ها
 • معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر حفظ ماموریت گرایی دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: دانشگاه‌ها باید در تعامل با جامعه حرکت کنند، زیرا اگر دانشگاه از جامعه مستقل عمل کند نتیجه مطلوبی جهت رفع مشکلات جامعه حاصل نمی شود. به گزارش ایسنا، دکتر شریعتی نیاسر در مراسم آغار سال تحصیلی جدید در تالار حکمت دانشگاه گیلان، با بیان اینکه تولید دانش باید در راستای حل مشکلات جامعه باشد، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از پروژه های تحصیلات تکمیلی با نیازهای جامعه فاصله دارد، بنابراین باید در راستای پروژه‌های تقاضا محور حرکت کنیم . وی از اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان وام به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال جاری خبر داد و افزود: با فرصت بوجود آمده برای دانشجویان تکمیل، امیدواریم پروژه‌های از حالت عرضه محور به تقاضا محور تبدیل شود . شریعتی وضعیت و جهت گیری آموزش عالی در کشور طی سالیان اخیر مثبت ارزیابی کرد و گفت: پیشرفت های مناسبی در عرصه آموزشی کشور شاهد هستیم . شریعتی یاوه گویی‌های سردمداران استکبار علیه ایران را ناشی از کسب جایگاه علمی کشور در عرصه‌های بین المللی دانست و گفت: ایران اسلامی هم اکنون دارای جایگاه مناسبی در عرصه بین‌المللی است و موجب هراس دشمنان شده است . وی از وجود ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز آموزش عالی در کشور خبر داد و افزود: ۴ میلیون و۴۰۰ هزار دانشجو و ۸۰ هزار عضو هیئت علمی در سطح دانشگاه های کشور مشغول به فعالیت هستند . معاون آموزشی وزارت علوم دانشگاه گیلان را از دانشگاه های برتر کشور دانست و تصریح کرد: مکانیزه کردن سیستم دانشگاهی، مدیریت منطقه ای و ... از برنامه های موثر اجرا شده در دانشگاه گیلان است . شریعتی، ورود به عرصه بین الملل را یکی از مهمترین ویژگی های دانشگاه‌های امروز دانست و گفت: دانشگاه‌ها در عرصه بین‌الملل باید حرف برای گفتن داشته باشند . وی خطاب به...
 • ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی
 • اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - دکتر محمدحسین مهدوی‌عادلی :یکی از برنامه‌های دولت در قالب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اصلاح نظام بانکی و بازنگری در سیاست‌های پولی و اعتباری است و در نخستین گام دولت در قالب لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد تغییر واحد پول ملی ایران از ریال به تومان را مطرح کرده است. دوباره بحث قديمي تغيير واحد پولي كشور از ريال به تومان و حذف صفرهاي پول در دستور كار بانك مركزي كشور قرار گرفته و مسئولان از قطعي شدن حذف چند صفر از پول ملي خبر مي‌دهند. در پي اين امر، مباحث گسترده‌اي در محافل كارشناسي و عمومي مطرح شده است كه پيامدهاي مثبت و منفي اين اقدام چيست و آيا اين اقدام از منظر منطق اقتصادي قابل دفاع است؟ آيا منافع حذف صفرهاي پول ملي از هزينه‌هاي آن پيشي مي‌گيرد يا خير؟ حذف صفر از واحد پولي كشورها، نخستين‌بار در آلمان و پس از جنگ جهاني دوم رخ داد. اين كشور پس از جنگ جهاني دوم تورمي شديد را تجربه كرد كه سياستگذاران اقتصادي آلمان را وادار به حذف صفرها از مارك كرد. پس از آن و از سال1960 تاكنون، در 71مورد دولت‌هاي در حال توسعه مجبور شده‌اند چندين صفر را از پول ملي خود حذف كنند. آرژانتين طي سال1960 ميلادي، با حذف 2صفر از پول خود ارزش آن را برابر دلار افزايش داد. اين كشور پس از تجربه يك تورم شديد در دهه1980 مجددا اقدام به حذف صفرهاي پول ملي خود كرد. در اوايل دهه1980 ميلادي هر دلار آمريكا در برابر 180 هزار پزو دادوستد مي‌شد، دولت آرژانتين در سال1983، 4صفر از پول خود را حذف كرد. در ژانويه2005 نيز تركيه ليره جديد را جايگزين ليره قديم خود كرد. بر اين اساس هر يك ميليون ليره قديم تركيه با حذف 6 صفر به يك ليره جديد تبديل شد. در‌ ماه جولاي همين سال نيز روماني...
 • ضرورت افزایش مجازات درباره متکدیان
 • تكدي‌گري در سال‌هاي اخير در شهرهاي بزرگ در حالي افزايش يافته است كه اين عمل در قوانين جرم‌انگاري شده و براي آن نيز مجازات تعيين شده است، با وجود اين ، بر تعداد متكديان در خيابان‌ها افزوده شده كه اين امر سبب زشت شدن سيماي شهر شده است. به گزارش قانون، متكديان كه براي كسب درآمد بيشتر از ترفندهاي خاصي بهره مي‌گيرند؛ با گرفتن بچه‌هاي كوچك در آغوش، مظلوم‌نمايي يا بيمار جلوه دادن خود، به طرق گوناگون سعي در جلب ترحم بيشتر از سوي رهگذران دارند. اين افراد روزانه درآمدي معادل 20 تا 70 هزار تومان يا بيشتر دارند که حاصل آن در هر ماه، حتي بیش از درآمد برخی از افراد شاغل را رقم می‌زند. تكدي‌گري به عنوان آسيب اجتماعي در برخي از موارد خود، زمينه ارتكاب جرايم ديگر را نيز فراهم مي‌آورد. حال اين سوال مطرح است كه با توجه به مشكلات و تبعات تكدي‌گري در جامعه، قوانين در اين زمينه چگونه است؟در اين راستا بايد گفت مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامی موضوع تکدی‌گری را جرم شمرده و مجازات‌هایی را برای افرادی که به آن اقدام می‌کنند، پیش بینی کرده است. قانونگذار در ماده 712 قانون مجازات اسلامى درباره تکدی‌گری به وضوح اعلام مي‌كند: « هر شخصى که تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش کند، به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالى مرتکب عمل فوق شود، علاوه بر مجازات مذکور همه اموالى که از طریق تکدی‌گری به دست آورده است، مصادره خواهد شد». هرچند كه به نظر مي‌رسد با وجود در نظر گرفتن مجازات براي جرم تكدي‌گري، اين مجازات‌ها بازدارندگي لازم را ندارند و كاهش اين جرم را به دنبال نداشته‌اند.اما اين سوال مطرح است كه براي كاهش اين معضل اجتماعي چه اقداماتي بايد انجام شود؟افزايش تكدي‌گري در...
 • امر به معروف و نهی از منکر ضرورت جامعه اسلامی است
 • گرگان- استاد شجره طیبه صالحین سپاه نینوای گلستان گفت: امر به معروف و نهی از منکر از ضرورتهای جامعه اسلامی است و همه افراد جامعه باید به آن عمل کنند. به گزاش خبرنگار مهر، آیت الله میرتقی حسینی گرگانی ظهر دوشنبه در همایش «آمران امر به معروف و ناهیان از منکر» که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: ایامی که در آن قرار داریم مربوط به محرم و امام حسین (ع) بزرگ‌ترین آمر به معروف و نهی از منکر است که زندگی خود را برای نجات دین و مردم در طبق اخلاص قرار دارد. وی افزود: ما باید در این ایام با آرمان‌های سیدالشهدا تجدید میثاق کرده و خود را مکلف به اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کنیم. آیت الله حسینی گرگانی اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر از ضرورتهای جامعه اسلامی است وهرکس که به جمهوری اسلامی منتصب است باید امر به معروف و نهی از منکر را جزئی از اصول کاری خود بداند. وی هدف از برپایی جمهوری اسلامی را اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه عنوان کرد و افزود: مسلمان واقعی کسی است که به اصول دین اسلام معتقد و بر طبق ایمان خود عمل کند تا زیربنا و روبنای دین او محکم شود. استاد شجره طیبه صالحین سپاه نینوای گلستان عنصر تکمیل کننده ایمان را امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: این امر در زندگی مسلمانان حقیقی جایگاه ویژه‌ای دارد. وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه وظیفه‌ای همگانی است و همه افراد جامعه باید تذکر لسانی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. وی با توجه به اینکه تذکر لسانی نیز در این راستا می‌باشد...
 • ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی/منافع حذف صفر از اسکناس ها
 • عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است که حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی، از جمله ضرورت‌های اقتصاد ایران است. به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین مهدوی عادلی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در یادداشتی به ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی ایران تاکید کرده و از جوانب مختلف، به آن پرداخته است. یکی از برنامه‌های دولت در قالب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اصلاح نظام بانکی و بازنگری در سیاست‌های پولی و اعتباری است و در نخستین گام دولت در قالب لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد تغییر واحد پول ملی ایران از ریال به تومان را مطرح کرده است. دوباره بحث قدیمی تغییر واحد پولی کشور از ریال به تومان و حذف صفرهای پول در دستور کار بانک مرکزی کشور قرار گرفته و مسئولان از قطعی شدن حذف چند صفر از پول ملی خبر می‌دهند. در پی این امر، مباحث گسترده‌ای در محافل کارشناسی و عمومی مطرح شده است که پیامدهای مثبت و منفی این اقدام چیست و آیا این اقدام از منظر منطق اقتصادی قابل دفاع است؟ آیا منافع حذف صفرهای پول ملی از هزینه‌های آن پیشی می‌گیرد یا خیر؟ حذف صفر از واحد پولی کشورها، نخستین‌بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم رخ داد. این کشور پس از جنگ جهانی دوم تورمی شدید را تجربه کرد که سیاستگذاران اقتصادی آلمان را وادار به حذف صفرها از مارک کرد. پس از آن و از سال۱۹۶۰ تاکنون، در ۷۱مورد دولت‌های در حال توسعه مجبور شده‌اند چندین صفر را از پول ملی خود حذف کنند. آرژانتین طی سال۱۹۶۰ میلادی، با حذف ۲صفر از پول خود ارزش آن را برابر دلار افزایش داد. این کشور پس از تجربه یک تورم شدید در دهه۱۹۸۰ مجددا اقدام به حذف صفرهای پول ملی خود کرد. در اوایل دهه۱۹۸۰ میلادی هر دلار آمریکا در برابر ۱۸۰ هزار پزو دادوستد...
 • ضرورت تعامل ایران و اندونزی برای برقراری صلح و آرامش
 • مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و دسرا پرچایا مدیر کل آسیا، اقیانوسیه و آفریقا و رئیس اندونزیایی کمیته مشورتی سیاسی ایران و اندونزی دیدار کردند. به گزارش ایسنا، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و دسرا پرچایا مدیر کل آسیا، اقیانوسیه و آفریقا و رئیس اندونزیایی کمیته مشورتی سیاسی ایران و اندونزی در دیدار بعد از ظهر امروز خود بر ارتقاء همکاریهای اقتصادی و تجاری در کنار همکارهای بسیار خوب و سازنده دو کشور در زمنیه سیاسی در چارچوب دو و چندجانبه تاکید کردند. مرتضی سرمدی در این دیدار که بعد از برگزاری هفتمین نشست کمیته مشورتی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی در محل وزارتخارجه انجام شد، با برشمردن تشابهات و زمینه های بسیار همکاری دو کشور، ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت و روند رو به رشد روابط دوجانبه در ۳ سال گذشته، با توجه به نامتناسب بودن حجم مبادلات با زمینه و پتانسیل های فراوان فیمابین دو کشور برای همکاری، اظهار داشت بایستی از کلیه ظرفیت ها برای افزایش سطح مبادلات تجاری و بازرگانی و ارتقاء همه جانبه روابط دو کشور بزرگ اسلامی بهره برداری کرد. وی با اشاره به چالشهای موجود در جهان اسلام و مناطق خاور میانه و شرق آسیا، بر ضرورت تعامل و رایزنی و اقدام مشترک دو کشور بزرگ اسلامی برای برقراری صلح و آرامش در مناطق یادشده با توجه به نگاه اعتدالی و اسلام رحمانی حاکم بر دو کشور تاکید کرد. دسرا پرچایا نیز در این ملاقات از حضور و مشارکت ایران در اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمان ریاست اندونزی و همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از نامزدی اندونزی در مجامع بین المللی بویژه عضویت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکر و قدردانی کرد. انتهای پیام
 • ضرورت تشکیل شرکت های تخصصی حوزه صادرات در زنجان
 • زنجان-معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان گفت: توسعه صادرات در استان نیازمند تشکیل شرکت های تخصصی در این بخش است. به گزارش خبرنگار مهر، فرامز نیک سرشت شامگاه یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان، گفت: ظرفیت استان زنجان در امر تولید و صادرات بیش از هدف‌گذاری انجام شده است و باید بیش از آنچه که در سال‌های قبل تلاش و اقدام شده، تلاش کرد تا به نقطه مطلوب نزدیک‌تر شد. وی با بیان اینکه انتظار می رود تا پایان سال جاری حداقل ۲ شرکت صادراتی در استان تشکیل شود، ادامه داد: از دستگاه‌های متولی درخواست داریم برای تشکیل این شرکت‌ها اهتمام جدی داشته باشند و بعد از تشکیل این شرکت‌ها حمایت های لازم جهت تقویت و توسعه آن ها در دستور کار خواهد بود. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان تاکید کرد: بخش خدمات در صادرات استان و کشور مغفول و رها شده است و با توجه به رایزنی استان با کشورهای دیگر درخواست این کشورها نیازمندی در بخش خدمات به ویژه خدمات فنی-مهندسی بوده که در استان برای صادرات آن برنامه ریزی جدی صورت نگرفته است. نیک سرشت افزود: صادرات حاشیه امنی را برای تولیدکننده ایجاد می‌کند و سبب می‌شود که توان رقابتی تولیدکننده در بازارهای رقابتی افزایش یابد و در قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیری بالاتری نیز داشته باشد. همچنین ارتباط با بازار سایر کشورها سبب می‌شود که تولیدکننده و بازرگان با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید و به‌روز دنیا در بخش‌های مختلف آشنا شده و نسبت به آن احساس نیاز کند. وی با تاکید بر اینکه حوزه صادرات یک بخش تخصصی بوده و باید رویکرد و نگاه تخصصی به آن وجود داشته باشد، افزود: بخش تولید و تولیدکنندگان با توجه به حجم بالای فعالیت های خود نمی توانند به بخش صادرات نگاه تخصصی و جامع داشته باشد که برای توسعه صادرات باید شرکت هایی...
 • ضرورت شفاف سازی عملکرد مالی شهرداری اراک
 • اراک - ایرنا - رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: شفافیت عملکرد مالی شهرداری در دوره چهارم شورای اسلامی امری ضروری است و به دستور معاون وزیر کشور باید یک حسابرس حرفه ای ویژه برای این امر استخدام شود. به گزارش ایرنا، کاوه فلک افلاکی عصر دوشنبه در نشست شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: هفته گذشته نشستی در وزارت کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و داود تاجران شهردار پیشنهادی شورای اسلامی اراک برگزار و در این نشست گزارشی از وضعیت شهرداری اراک ارائه شد.رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: بنا به دستور معاون وزیر کشور باید حسابرسی هر چه سریعتر انجام و در این خصوص فردی که مورد نظر تمام اعضا باشد انتخاب می شود.فلک افلاکی در خصوص تایید شهردار اراک گفت: تمام مصوبات شورا باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری برسد و تنها انتخاب شهردار است که باید بر اساس ماده 90 قانون به تایید وزارت کشور برسد.وی بیان کرد: مطالبی در فضای مجازی در خصوص تایید نشدن داود تاجران به دلیل بازنشسته بودن این فرد منتشر شده بود که قانون استثناهایی را برای خانواده های محترم شهدا و ایثارگران در نظر گرفته و شهردار منتخب دوره پنجم شورای اسلامی کلانشهر اراک مدارک مورد نیاز در این خصوص را ارسال نکرده بود و نواقصی در پرونده وجود داشت.رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: این مدارک تکمیل و ارسال شده اما این موضوع قطعی و به معنای تایید کامل نیست و وضعیت شهردار منتخب تا چند روز آینده مشخص می شود.دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور این صحن گفت: هدف نهایی از خدمت رسانی چه در سطح محلی و چه در سطح ملی تامین حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش استرس شهروندان است.فرزانه رحمتی افزود: به طور اساسی در کشورهای...
 • بصیرت افزایی از اصلی ترین ضرورت های جامعه امروز است
 • خمین- امام جمعه خمین گفت: بصیرت افزایی در اسلام و اخلاق مداری اسلامی و همچنین رویارویی با دشمن و هجمه های آن، از اصلی ترین ضرورت های جامعه امروز است. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علی حسینی صبح دوشنبه در آئین صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی به مناسبت هفته دفاع مقدس در خمین اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) زمانی که دعوت خود را آغاز نمود، تلاش کرد مردم را آگاهانه و با بررسی و تحقیق به دین اسلام جذب کند. وی افزود: خداوند متعال نیز در قرآن کریم به پیامبر(ص) تاکید می کند به مردم بگو من شما را به دین اسلام دعوت می کنم اما با بصیرت بپذیرید. امام جمعه خمین ادامه داد: بصیرت در واقع فهم و درک باطن وقایع است و انسان با بصیرت عوامل پشت پرده و جریان ها را بررسی می کند ،پیامبر اکرم(ص) با یاران معدود بابصیرت خود توانست دین اسلام را ترویج دهد و بر افکار و قلب ها نفوذ کند. حسینی تصریح کرد: در زمان امام علی(ع) مردم در طول نیم قرن رفاه زده و دنیاطلب شده بودند و هرچه حضرت برای آنها خطبه می خواند تاثیری نداشت و در زمان امام حسن مجتبی(ع) نیز به دلیل بی بصیرتی مردم و نبود یاران آگاه، شکست ظاهری اتفاق می افتد. وی افزود: اگر امت زمان امام حسین(ع) بصیرت داشتند حادثه تلخ عاشورا اتفاق نمی افتاد و سیدالشهدا برای آگاه سازی و بصیرت افزایی بود که قیام کرد و در مقابل باطل ایستاد. امام جمعه خمین تاکید کرد: در زمان معاصر ما نیز امام خمینی(ره) شاگرد مکتب عاشورا بود و ملتی آگاه داشت که توانستند بر رژیم شاه پیروز شوند در حالی که قدرتمندان از این رژیم حمایت می کردند. جسینی ادامه داد: در دوران هشت سال دفاع مقدس، بصیرت امت علت مهم پیروزی در جبهه ای بود که ۳۱ کشور از...
 • ضرورت مسئولیت پذیری در قبال حوادث سرنوشت ساز منطقه
 • دبیر کل حزب الله لبنان: طرح صهیونیستی اعم از موجودیت اسرائیل و توسعه سلطه اش در منطقه، یا هجوم تروریست های تکفیری و برنامه های جدید آمریکا در منطقه، حوادث سرنوشت سازی هستند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی المنار لبنان، سید حسن نصرالله در سخنانی به مناسبت چهارمین شب محرم الحرام اظهار داشت: همه باید به اوضاع امنیتی، سیاسی و اقتصادی اهتمام بورزند، وقتی سخن درباره اسرائیل و اهداف، تجاوزگری ها و دشمنی های اسرائیل است همه باید به آن اهتمام بورزند یا هجوم تکفیری ها به همه مرتبط است. دبیر کل حزب الله لبنان افزود برخی از اتفاقات سرنوشت ساز هستند و تبعات آن می تواند سالیان متمادی باقی بماند، از جمله این اتفاقات سرنوشت ساز، جنگ جهانی اول یا توافقنامه سایکس پیکو بود، توافقنامه ای که منطقه را به کشورهایی که الان مشاهده می شود تجزیه کرد، یعنی اتفاقی که تبعاتش پس از گذشته صد سال باقیست و معلوم نیست تا چند سال دیگر باقی باشد. سیدحسن نصرالله گفت شکل گیری اسرائیل در سال هزار و نهصد و چهل و هشت اتفاقی بود که آثارش علیه منطقه، مردم منطقه و جهان با گذشت هفتاد سال باقیست. در نتیجه آنچه که این روزها و آینده رخ می دهد و رخ خواهد داد، می تواند دهها و صدها سال آثارش را در منطقه باقی بگذارد به همین منظور مسئولیت پذیری هایمان در قبال این تحولات، مضاعف است به این معنی که همگان باید به این مسائل اهتمام بورزند و مسئولیت پذیرانه عمل کنند.دبیر کل حزب الله لبنان افزود اگر مقاومت لبنان در سال هزار و نهصد و هشتاد و دو تشکیل نمی شد و دهها سال به تاخیر می افتاد، اسرائیل مستعمره های خود را بنا می کرد، نیروهای امنیتیش را در لبنان تشکیل می داد، معادلات و جغرافیای کشور را هم تغییر...
 • تاکید اردوغان و پوتین بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه
 • رسانه‌های خبری از گفتگوی تلفنی رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه خبر دادند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیاالیوم، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفتگویی تلفنی بر تمامیت ارضی عراق و سوریه تاکید کردند.همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق در حالی امروز، دوشنبه برگزار شد که بافشارهای بغداد، تهدیدها و هشدارهای بین‌المللی مواجه شده بود.نتیجه این همه‌پرسی الزام‌آور نیست، اما به مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان اجازه می‌دهد بر سر جدایی این منطقه تولیدکننده نفت با بغداد و سایر کشورهای همسایه مذاکره کند.انتهای پیام/ R36348/P36446/S8,89,90/CT10
 • رسانه های لرستان باهم متحد باشند/ضرورت پیگیری مطالبات مردم
 • خرم آباد - معاون فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان تاکید کرد: رسانه های استان برای پیگیری مطالبات مردم با هم متحد باشند. به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ ناصر فرید صبح دوشنبه در نشست روشنگری رسانه ای با موضوع جریانهای رسانه‌ ای کشور اظهار داشت: بحث عزاداری برای همه ایرانیان و مریدان امام حسین(ع) در این دهه مهم و خاص است و به خصوص در استان لرستان که رسوم خاص خود را دارد و بسیار هم به آن پایبند هستیم. وی در ادامه به بیان خاطراتی از جنگ هشت ساله دفاع مقدس پرداخت و افزود: علی رغم اینکه ۳۶ کشور به حکومت عراق کمک کردند، اما نتوانستند کاری از پیش ببرند. معاون فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان همدلی و یک جنس بودن مردم آن زمان را از دلایل ماندگاری ۸ سال دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: بسیاری از جوانان افسوس می خورند که چرا در آن زمان حضور نداشته و چرا اکنون مانند آن زمان نیست. سرهنگ فرید اضافه کرد: در عملیات حاج عمران ۳۲۰ شهید دادیم و تقریبا تمام شهر حجله شهدا بود و این به دلیل همدلی و همت مردم آن زمان بود. وی بیان داشت: توان رسانه ای آن زمان کشور ما در مقایسه با جهان بسیار فاصله داشت، اما با همین حداقل ها هم سعی می شد خبرها به گوش مردم رسانده شود. معاون فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان تاریخ را عبرت آموز توصیف کرد و آن را دست مایه زحمات بزرگی عنوان کرد و بیان داشت: باید زحمات این عزیزان نادیده گرفته نشود و نیاز است این جریان ادامه داشته باشد. سرهنگ فرید اظهارداشت: از رسانه انتظار می رود که در بخش فرهنگی، آموزشی و مطالبه گری کار کند. وی خاطرنشان کرد: توان رسانه ها در حال حاضر بسیار زیاد است و باید از تمام این نیرو در راستای مطالبه گری و حل مشکلات مردم...
 • استاد حوزه علمیه:امر به معروف ونهی ازمنکر ضرورت جامعه اسلامی است
 • گرگان - ایرنا - استاد شجره طیبه صالحین سپاه نینوای استان گلستان گفت که عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر جزو ضرورت های جامعه اسلامی به شمار می رود. آیت الله میرتقی حسینی گرگانی روز دوشنبه در همایش آمرین به معروف و ناهیان از منکر در تالار فخرالدین اسعد گرگانی مرکز استان گلستان اظهار کرد: همه باید امر به معروف و نهی از منکر را از اصول کاری خود دانسته و به آن عمل کنیم. این استاد حوزه علمیه یکی از اهداف تشکیل جمهوری اسلامی را اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بیان کرد و با تاکید بر اینکه تذکر لسانی نیز در این راستا است، افزود: رهبر معظم انقلاب همواره بر اجرای این فریضه الهی در جامعه تاکید داشته و ضرورت دارد همه در اجرای آن سهیم باشیم. آیت الله حسینی گرگانی همچنین با اشاره به قرار گرفتن در ایام محرم و صفر تاکید کرد: باید در این ایام با آرمان های سیدالشهدا تجدید بیعت کنیم و خود را مکلف به اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بدانیم.در این همایش که فرمانده سپاه نینوا گلستان، رییس دادگستری کل استان و جمعی از مسئولان دستگاه ها حضور داشتند از فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر این استان تجلیل شد. 6204/1648 تنظیم: علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیا
 • ضرورت توجه به شعور و اهداف قیام امام حسین ع در کنار شور حسینی
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از همدان، عبدالعظيم رضايي فرماندار ملاير شب گذشته در جمع عزاداران و هيئت امناي حسينيه حضرت سيداالشهدا(ع) ملایر، افزود: امام حسين(ع) براي برپا داشتن اين اهداف بلند و پيراستن دين مبين از کژي‌ها و ناراستي‌ها به پا خواستند و تمامي زواياي قيام ايشان گوياي اين مهم است.وی فرارسيدن هفته دفاع مقدس و تقارن اين دو رخداد مهم را گراميداشت و اظهار کرد: راه و هدف قيام و نهضت حضرت امام حسين(ع) و ياران پاکشان، امر به معروف ونهي از منکر، زنده نگهداشتن آئين و شريعت نبوي و برپاداشتن نماز بود.فرماندار ويژه ملاير با بیان اینکه حضرت ابا عبدالله(ع) با قرباني کردن هر آنچه داشتند و گذشتن از تمامي تعلقات در راه خدا، بزرگ ايثارگر تمامي تاريخ بوده و خواهند بود، ادامه داد: نگاه به قيام و شهادت امام حسين(ع) گوياي تمامي راستي‌ها و پاکي‌هاست و ايشان با نثار جان، خون، فرزند، برادر و خانواده خود درسي به تمامي بشريت دادند که هرگز از اذهان زدوده نخواهد شد.وی برپايي مراسمات و آئين‌هاي سوگواري حضرت سيدالشهدا(ع) را نيز در راستاي پاسداشت ارزش‌هاي اين شهيد جاويد دانست و افزود: باید تمام ارکان و اجزای برنامه‌ها و مراسم متناسب با اهداف و ارزش‌هاي قيام امام حسين(ع) باشد.فرماندار ويژه ملاير یادآور شد: درست است که در اين ايام تمامي ايران و جهان تشيع يکپارچه در عزاي حضرت اباعبدالله(ع) است و حتي پيروان اديان و مذاهب ديگر نيز به انحای مختلف با شيعيان همراهي مي‌کنند اما ايجاد زحمت براي ديگران، ادامه عزاداري‌ها تا ساعات خارج از عرف، استفاده از برخي آلات موسيقي که موجب زحمت سايرين مي‌شود و مواردي از اين دست، با اهداف و ارزش‌هاي اين قيام جاودانه تناسبي نداشته و ندارد.وی بر لزوم توجه به اهداف و ارزش‌هاي قيام عاشورا و نهضت امام حسين(ع) در سخنراني‌ها و نوحه‌سرايي‌ها تأکید و خاطرنشان کرد: باید در کنار شور و...
 • ضرورت مناسب سازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای معلولان و کم توانان جسمی
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، علی نبیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید پیگیر‌های خوبی در جهت مناسب سازی مسیرها، دستگاه‌های دولتی و بانک در استان صورت گرفت، گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته استان مازندران در این حوزه در شمار استان‌های برتر کشور قرار دارد. وی با بیان اینکه علیرغم اقدامات صورت گرفته، هنوز کار زیادی در این حوزه باقی مانده است و باید با طرح این پرسش که آیا یک فرد معلول و کم توان جسمی می‌تواند در همه محل‌هایی که نیاز دارد به آسانی حضور یابد، به سراغ تحقق هدف گذاری‌های این بخش رفت، افزود: دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌ها و سازمان ها، خود ارزیابی کاملی از میزان تحقق امور این بخش داشته باشند. معاون استاندار مازندران با اشاره به اینکه در این حوزه نباید همواره معطل اعتبارات باشیم و با مدیریت جهادی برخی امور را سامان دهیم، گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی باید در راستای تسهیل استفاده معلولین از خدمات حمل و نقل عمومی از الگو‌های مناسب و موفق بهره گیری نماید. نبیان با اشاره به گردشگر پذیر بودن مازندران، افزود: با توجه به این که مازندارن در این بخش خدمات ملی ارایه می‌دهد ضرورت مناسب سازی اماکن عمومی و فضا‌های شهری بیش از سایر استان‌ها در آن ضرورت دارد. وی با اشاره به این که رشد جمعیت مازندران به سمت سالمندی رو به افزایش است، تاکید کرد: مناسب سازی فضا برای سالمندان نیز باید در دستور کار دستگاه‌های مسئول باشد. انتهای پیام/آ اختصاص اعتبار ویژه برای مناسب سازی مسیر ها‌ی معلولان
 • ضرورت آگاه سازی بهداشتی عزاداران حسینی/ارزیابی ها مثبت است اما مطلوب نیست
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، ايرج حريرچى، سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى صبح امروز دوشنبه سوم شهریور‌ماه، با اشاره به سخن وزیر بهداشت مبنی بر لزوم ورود حوزه علمیه به بحث طب سنتی و طب اسلامی اظهار کرد: برای اجرای بند دوازده سیاست‌های کلی سلامت باید از همه حوزه‌ها کمک گرفته شود البته افراد باید در این حوزه متخصص باشند.وی افزود: زمانی افرادی که طبابت می‌کردند همه حکیم، روحانی و قاضی بودند که امروز دیگر متاسفانه چنین نیست.حریرچی با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات و خدمات بهداشتی و درمانی باید تحت نظارت وزارت بهداشت باشد گفت: بهترین کمک برخی از دوستان ما این است که اصلا کمکی نکنند، زیرا کمک آن‌ها نه نفعی برای مردم دارد نه برای خودشان نفعی می‌رساند.سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه به دلیل اطمینانی که برخی گروه‌ها به دلیل نفع مادی یا شخصی به بیمار می‌دهند، بیمار از درمان اصلی محروم می‌شود.وی با بیان اینکه در مورد درمان باید متخصص آن بیماری به درمان بپردازد، یادآور شد: طب مدرن یا سنتی برخی از این درمان‌ها عوارضی دارد و هر شخصی که درمان می‌کند باید به کنترل عوارض هم مسلط باشد. حریرچی در پاسخ به پرسش ایکنا مبنی بر نحوه نظارت بر موارد بهداشتی هیئت‌های عزاداری در ماه محرم عنوان کرد: ما دستورات لازم را به هیئت‌های عزاداری داده‌ایم و ارزیابی ما این است که اکثر هیئت‌ها غذای گرم در اختیار مردم می‌گذارند و این موارد را رعایت می‌کنند.وی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های مالی ممکن است مواردی مانند ظروف یکبار مصرف استفاده شود با این حال ما نظارت و دستورالعمل‌های گوناگون و نحوه استفاده از این ظروف را صادر کرده‌ایم.حریرچی افزود: علی‌رغم اینکه ارزیابی‌های ما مثبت است اما مطلوب نیست و باید بهتر شود، یکی از مشکلات عدم آگاه‌سازی‌های بهداشتی عزاداران است.
 • برای موفقیت برنامه های اشتغالزایی تلاش می کنیم/ضرورت توجه به ظرفیت های صنعت پوشاک
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، عیسی منصوری (معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) که صبح امروز برای بازدید از کارخانه روناک جین به منطقه باقرآباد شهر ری رفته بود، در جریان بازدید از بخش‌های مختلف این کارخانه با اشاره به برنامه‌های اشتغال فراگیر دولت گفت: صنعت پوشاک یکی از بخش‌هایی است که در برنامه اشتغال دولت جای ثابت دارد چراکه ظرفیت ایجاد شغل در آن بالا است. وی افزود: کارخانه روناک جین و چند کارخانه دیگر هم در چارچوب برنامه‌های توسعه اشتغال به جذب نیرو می‌پردازد و همزمان با استفاده از پتانسیل‌های دولت به بازارهای بین المللی متصل می‌شود. معاون توسعه اشتغال وزیر کار اضافه کرد: کارخانه روناک جین در گذشته به علت مشکلات اقتصادی دچار ریزش نیرو شده بود اما حالا با تعاملی که با دولت در زمینه اشتغالزایی برقرار کرده است می‌تواند از ظرفیت‌های برند پوشاک ال سی واکی برای فروش محصولات خود در خارج از ایران بهره مند شود و این پتانسیل روناک جین را قادر می سازد همزمان تعداد کارگران خود را افزایش دهد. وی افزود: حدود ۱۶ شرکت تولید پوشاک هم اکنون در طرح‌های اشتغال دولت مشارکت دارند که به زودی تعداد آنها افزایش چشمگیری خواهد داشت. وی با بیان اینکه بازدید از کارخانه‌های تولید پوشاک در آینده از برنامه‌های این وزارتخانه است، گفت: کارخانه‌های دیگری در شهرهای اصفهان، مشهد و ... وجود دارد که همگی آنها نیازمند نیروی کار ماهر برای اتصال به بازارهای جهانی هستند البته این نیروی کار نیازمند کسب مهارت نیز هست. وی افزود: به زودی مرکز آموزش صنعت پوشاک ایران را هم راه می‌ا‌ندازیم و از تمامی دستگاه‌های مرتبط برای گسترش آموزش‌ها و جذب نیروی کار بهره می‌بریم. وی در ادامه در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا که چه تضمینی برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های اشتغال دولت پیش بینی شده است، گفت: تمام تلاش ما این است برنامه‌های...
 • حساب های موجود در شهرداری اراک نابسامان است/ضرورت شفاف سازی در عملکرد مالی شهرداری
 • به گزارش ایلنا، کاوه فلک افلاکی عصر امروز در نشست شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: هفته گذشته نشستی در وزارت کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و داود تاجران شهردار پیشنهادی شورای اسلامی اراک برگزار و در این نشست گزارشی از وضعیت شهرداری اراک ارائه شد. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: بنا به دستور معاون وزیر کشور باید حسابرسی هر چه سریع‌تر انجام و در این خصوص فردی که مورد نظر تمام اعضا باشد انتخاب می شود. فلک افلاکی در خصوص تایید شهردار اراک گفت: تمام مصوبات شورا باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری برسد و تنها انتخاب شهردار است که باید بر اساس ماده 90 قانون به تایید وزارت کشور برسد. وی بیان کرد: مطالبی در فضای مجازی درباره تایید نشدن داود تاجران به‌دلیل بازنشسته بودن این فرد منتشر شده بود که قانون استثناهایی را برای خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران در نظر گرفته و شهردار منتخب دوره پنجم شورای‌شهر مدارک مورد نیاز در این خصوص را ارسال نکرده بود و نواقصی در پرونده وجود داشت. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: این مدارک تکمیل و ارسال شده اما این موضوع قطعی و به معنای تایید کامل نیست و وضعیت شهردار منتخب تا چند روز آینده مشخص می شود. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور این صحن گفت: هدف نهایی از خدمت رسانی چه در سطح محلی و چه در سطح ملی تامین حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش استرس شهروندان است. فرزانه رحمتی افزود: به‌طور اساسی در کشورهای پیشرفته صنعتی شهرهایی با مختصات شهر اراک دارای پیوندی ارگانیک با صنعت هستند و تحقق این امر به عنوان موتور محرک اقتصاد شهر نقش آفرینی می کند. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: امید است در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام...
 • حساب های موجود در شهرداری اراک نابسامان است ضرورت شفاف سازی در عملکرد مالی شهرداری
 • رئیس شورای‌شهر اراک گفت: شفافیت عملکرد مالی شهرداری در دوره چهارم شورا ضروری است. به گزارش ایلنا، کاوه فلک افلاکی عصر امروز در نشست شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: هفته گذشته نشستی در وزارت کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و داود تاجران شهردار پیشنهادی شورای اسلامی اراک برگزار و در این نشست گزارشی از وضعیت شهرداری اراک ارائه شد. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: بنا به دستور معاون وزیر کشور باید حسابرسی هر چه سریع‌تر انجام و در این خصوص فردی که مورد نظر تمام اعضا باشد انتخاب می شود. فلک افلاکی در خصوص تایید شهردار اراک گفت: تمام مصوبات شورا باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری برسد و تنها انتخاب شهردار است که باید بر اساس ماده 90 قانون به تایید وزارت کشور برسد. وی بیان کرد: مطالبی در فضای مجازی درباره تایید نشدن داود تاجران به‌دلیل بازنشسته بودن این فرد منتشر شده بود که قانون استثناهایی را برای خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران در نظر گرفته و شهردار منتخب دوره پنجم شورای‌شهر مدارک مورد نیاز در این خصوص را ارسال نکرده بود و نواقصی در پرونده وجود داشت. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: این مدارک تکمیل و ارسال شده اما این موضوع قطعی و به معنای تایید کامل نیست و وضعیت شهردار منتخب تا چند روز آینده مشخص می شود. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور این صحن گفت: هدف نهایی از خدمت رسانی چه در سطح محلی و چه در سطح ملی تامین حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش استرس شهروندان است. فرزانه رحمتی افزود: به‌طور اساسی در کشورهای پیشرفته صنعتی شهرهایی با مختصات شهر اراک دارای پیوندی ارگانیک با صنعت هستند و تحقق این امر به عنوان موتور محرک اقتصاد شهر نقش آفرینی می...
 • چه لباسی مروج فرهنگ کفر و شرک است
 • خبرگزاری میزان- در متن زیر به سوال "چه لباسی مروج فرهنگ کفر و شرک است" پاسخ داده شده است. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از کانال تلگرام فتاوای رهبر انقلاب در متن زیر به سوال "چه لباسی مروج فرهنگ کفر و شرک است" پاسخ داده شده است. لباسی که ترویج فرهنگ کفر و شرک است: استفاده از کروات و سایر پوشش ‌های غیر اسلامی، اگر منجر به ترویج فرهنگ غربی و ضد اسلامی شود، حرام است. پوشیدن لباسی که روی آن تبلیغ شراب وجود دارد، حرام است. واردات و خرید و فروش لباس ‌هایی که ترویج کننده فرهنگ غرب و ضد اسلام است، حرام است. اگر واردات و خرید و فروش این گونه لباس ‌ها ترویج کفر و ضد اسلام نباشد، نباید به دولت اسلامی ضرر اقتصادی بزند. انتهای پیام/
 • کروات مروج فرهنگ کفر و شرک است
 • در متن زیر به سوال چه لباسی مروج فرهنگ کفر و شرک است پاسخ داده شده است. لباسی که ترویج فرهنگ کفر و شرک است: استفاده از کروات و سایر پوشش ‌های غیر اسلامی، اگر منجر به ترویج فرهنگ غربی و ضد اسلامی شود، حرام است. پوشیدن لباسی که روی آن تبلیغ شراب وجود دارد، حرام است. واردات و خرید و فروش لباس ‌هایی که ترویج کننده فرهنگ غرب و ضد اسلام است، حرام است. اگر واردات و خرید و فروش این گونه لباس ‌ها ترویج کفر و ضد اسلام نباشد، نباید به دولت اسلامی ضرر اقتصادی بزند.
 • ثبت فرهنگ عامه عاشورایی با
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، حسین اسحاقی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی جنوب کرمان با بیان اینکه سوگواره عکس عاشورایی در ٢ بخش حرفه ای و آماتور( گوشی موبایل) در زمینه به تصویر کشیدن مراسم و آئین های عزاداری امام حسین(ع) شامل عکس هایی برای نمایش قیام عاشورا در فرهنگ عامه، آداب و تمامی سنن و اعمال مربوط به این فرهنگ برگزار می شود، گفت: علاقمندان می توانند آثار خود را تا تاریخ ٢٥ مهر به دبیرخانه سوگواره عکس عاشورایی جنوب کرمان واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد این منطقه ارسال کنند.وی هدف از برگزاری این سوگواره را اعتلای مفهوم غنی عزاداری در فرهنگ ایرانی، گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی و عاشورایی، تحکیم پیوند بین دین، هنر و رسانه، تشویق عکاسان آماتور، کمک به ارتقاء و معرفی عکاسان جوان و انعکاس جلوه های ناب از عشق و دلداگی مردم جنوب کرمان به امام حسین(ع) عنوان کرد و افزود: علاقمندان فقط باید در یک بخش شرکت کنند و هر عکاس می تواند حداکثر پنج عکس را ارایه کند. اسحاقی با اشاره به اینکه آثار ارسال شده به دبیرخانه بعد از اربعین داوری و از نفرات برتر تجلیل خواهد شد، از نمایش آثار برگزیده در تابلوهای تبلیغاتی هفت شهرستان جنوب کرمان خبر داد. سوگواره عکس عاشورایی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان و با همکاری مجتمع فرهنگی دیجیتال آرمین و انجمن عکاسان جنوب کرمان برنامه ریزی شده است. انتهای پیام/ی برگزاری سوگواره عکس عاشورایی در جنوب کرمان
 • ضرورت تبیین صحیح مواضع انقلابی/شبکه تلویزیونی امام رضا ع گسترش می یابد/گفتمان سازی مسائل اجتماعی بدون نگاه به دست بیگانه
 • خبرگزاري آريا - عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: براي حفظ سرمايه اجتماعي انتخابات و ديگر رويدادهاي سياسي کشور بايد مواضع انقلابي به درستي تبيين شوند و در اين راستا مجموعه نهادهاي فرهنگي بايد با يکديگر تعامل بيشتري داشته باشند.به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، آيت‌الله سيد ابراهيم رئيسي صبح امروز در نشست هم‌انديشي اساتيد و نخبگان بسيجي حوزه علميه استان اصفهان اظهار کرد: توفيقي است که در جمع علما، فضلا و طلاب حوزه علميه استان اصفهان هستم.وي افزود: ارتباط آستان قدس رضوي با حوزه علميه استان اصفهان ادامه پيدا خواهد کرد تا بتوانيم به صورت مشروح‌تر در جريان ديدگاه‌هاي اساتيد و علماي اين حوزه قرار گيريم و تعامل و همکاري في ما بين آستان مقدس رضوي و جمع نخبگاني حوزه علميه اصفهان صورت گيرد.عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: امام رضا(ع) فرموده‌اند «خدا رحمت کند کسي که امر ما را احيا کند»، فقه که شامل تمام شئون زندگي انسان در حوزه عقايد و باورهاي حقه، اخلاق کريمه و بايدها و نبايدهاي زندگي است، براي همه لايه‌هاي زندگي اجتماعي سخن، پيام و حکم دارد.وي خاطرنشان کرد: بايد در حوزه بانکداري، هنر، اقتصاد و سياست از فقه پاسخ بيابيم؛ معتقديم که امروز فقه جعفربن صادق(ع) مبتني بر اجتهاد تمدن‌ساز اين توانايي را براي اداره جامعه دارد و در مقابل هيچ يک از سؤالات جامعه بن بست نداشته بلکه پاسخگوي همه سؤالات جامعه است اما مجتهدان ما بايد تلاش کنند تا پاسخ سؤالات و مسائل جامعه را از طريق فقه بيابند تا آثار و برکات اين علم و دانش در جامعه تجلي پيدا کند که اين امر در پرتوي عالم آل محمد حضرت رضا(ع) امکان دارد تا هم از شهوت عملي و هم از شبهات علمي زير چتر ولايت اميرالمؤمنين(ع) رهايي يابيم.رئيسي عنوان داشت: فقه در پرتوي علم و دانش و سيره رضوي برکات زيادي براي زندگي اجتماعي جامعه امروز خواهد داشت؛...
 • بررسی فوری کالاهای دارای بیش از ۲۰درصد افزایش قیمت/ضرورت توجه ویژه به تنظیم قیمت برنج
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم پاسخگویی سریع به درخواست رییس جمهور مبنی بر رسیدگی به کالاهای با بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت، گفت: باید به تنظیم بازار محصول برنج توجه جدی کنیم. به گزارش اقتصادآنلاین، محمد شریعتمداری در جلسه ستاد تنظیم بازار با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت اقلام و کالاهای اساسی کشور ، افزود: مداخله در بازار با پیش بینی افزایش تقاضای یک محصول در فصل خاص مصرف آن، ضرورت دارد. وی اصلاح روش‌های توزیع کالا و نظارت بر بازار را از جمله موارد مورد تأکید در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: رییس جمهور دستور رسیدگی به کالاهایی که بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتند، را صادر کرد و از بانک مرکزی انتظار دارم در بررسی علت افزایش قیمت اقلام ضروری که دولت مسئولیت تنظیم بازار آن‌ها را بر عهده دارد، همکاری‌های لازم را انجام دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان را تنها سازمان تخصصی کنترل و بررسی قیمت معرفی کرد و گفت: در مجمع عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعمال روش‌های نظارتی این سازمان بر خدمات وزارت جهاد کشاورزی همانند وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد. شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات برنج در ۶ ماهه ۹۶، خاطر نشان کرد: باید از واردات بی رویه این محصول به خصوص در فصل عرضه آن جلوگیری شود. وی افزود: باید به تنظیم بازار برنج توجه جدی کنیم چرا که مصرف کننده داخلی به سمت برنج‌های وارداتی نمی رود. وی بررسی ترانزیت برنج کشورهای پاکستان و هند را در تعیین میزان قاچاق این محصول در کشور تأثیرگذار دانست و افزود: دبیرخانه ستاد تنظیم بازار این موضوع را باید در دستور کار قرار دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این موضوع که افزایش قیمت...