هم‌زمان با روز رفراندوم قانون اساسی در ونزوئلا گزارشی از تکلیف پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت ایران در این کشور منتشر کردیم که بر مبنای اطلاعات منابع آگاه و البته شرکت‌های فعال در آن کشور تهیه شد. تلاش داشتیم هم‌زمان با انتشار آن گزارش با سفیر ایران در ونزوئلا نیز گفت‌وگویی داشته ‌باشیم که این کار آن ‌زمان محقق نشد.

اما در موعد مرخصی سفیر که به تهران بازگشته بود، توانستیم با مصطفی اعلایی سفیر ایران در ونزوئلا گفت‌وگو کنیم.

به گزارش ایسنا، «شرق» در ادامه نوشت: تلاش کردم از او درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در این کشور و امنیت سرمایه‌های موجود ایران در این کشور که درگیر بحران است، بپرسم. با انجام رفراندوم قانون اساسی در این کشور که با تظاهرات‌های متعدد خیابانی مخالفان همراه بود، مجلس مؤسسان در این کشور تأسیس شد و زمام امور را در دست گرفت. ونزوئلا انتخابات فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها را در پیش دارد و پس از آن انتخابات ریاست‌جمهوری فرا می‌رسد. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد تا آن ‌زمان نیکلاس مادورو جانشین هوگو چاوز در این کشور رئیس‌جمهوری خواهد بود. صبح یکشنبه حسن روحانی و نیکلاس مادورو رؤسای جمهوری ایران و ونزوئلا در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در آستانه قزاقستان با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. در این ملاقات بر توسعه روابط رو به پیشرفت تأکید شد.

اگرچه رابطه تهران - کاراکاس از دوره سیدمحمد خاتمی و دولت اصلاحات گسترش پیدا کرد اما در دوره محمود احمدی‌نژاد و هوگو چاوز اوج گرفت. قراردادهای همکاری متعدد و توسعه مشارکت و صدور خدمات فنی و مهندسی، تأسیس بانک و . . . از جمله همکاری‌های دو کشور بود. نزدیکی فکری دو رئیس‌جمهور بیش از آنچه تصور می‌شد، بود و نتیجه‌اش همکاری‌هایی بود که برخی از آنها مثل آب در هاون کوبیدن بود. سفیر فعلی که از اوایل دولت حسن روحانی به کاراکاس رفته، معتقد است هنوز امکان همکاری و مشارکت دو کشور وجود دارد.

در سال‌های دولت محمود احمدی‌نژاد سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ونزوئلا سیر صعودی پیدا کرد. در سفارت جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا آماری وجود دارد از اینکه در آن سال‌ها، ایران چه عددی در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرد؟

در ابتدا این را بگویم که ما در هیچ دوره‌ای در ونزوئلا سرمایه‌گذاری به معنی انتقال پول هنگفت به این کشور و کسب سود از این محل نداشتیم، بلکه مشارکت در طرح‌های فنی و مهندسی بوده‌ است. در پاسخ به سؤال شما، نمی‌توان رقمی از این مشارکت‌ها درآورد. این‌ اعداد را خود شرکت‌ها می‌توانند اعلام کنند. هر شرکت به اندازه توان خود و در چارچوب وظیفه و مسیری که در پروژه برایش تعیین کردند، در ونزوئلا هزینه کرده است. بسیاری از شرکت‌ها در دوران خود به سرمایه و سود خود دست پیدا کردند. هرکدام از پروژه‌ها نیز در حد و توانشان، کار خود را انجام داده‌اند. نکته‌ای که ضروری است و من همیشه به مقامات ونزوئلایی می‌گویم، این است که رابطه اقتصادی ما با کشوری مثل ونزوئلا در حوزه اقتصادی - از طرف ما - خیلی حالت کاسب‌کارانه ندارد. ما بر مبنای همکاری‌های بین‌المللی و مخصوصا همکاری‌های جنوب-جنوب و در چارچوب عدم تعهد یک‌سری اهداف مشترک و مشخص را دنبال و در همین راستا با ونزوئلا و کشورهای آمریکای لاتین همکاری می‌کنیم. اشاره کردم به بحث اهداف مشترک؛ ما در «عدم تعهد» با تمام کشورهای عضو اهداف مشترکی داریم؛ یکی از این اهداف همکاری جنوب-جنوب در چارچوب مساعدت به یکدیگر به‌منظور توسعه پایدار کشورهای عضو با اتکا به توانمندی‌های هر کدام از کشورهاست. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد این قرار را به‌صورت رسمی و در چارچوب اعلامیه‌ها با هم گذاشته‌اند که با استفاده از توانایی‌های یکدیگر برای ارتقای توسعه پایدار که به‌نفع‌ ملت‌هایشان باشد، با یکدیگر همکاری کنند.

همکاری ما با ونزوئلا با همکاری آمریکا، ایتالیا و اتحادیه اروپا با ونزوئلا فرق می‌کند. رابطه شرکت‌های ‌آنها با شرکت‌های ونزوئلایی با رابطه شرکت‌های ما با شرکت‌های ونزوئلایی فرق می‌کند. شرکت‌های آنها کاسب‌کارانه عمل می‌کنند. بیزینس‌من هستند و هر کجا پول باشد عمل‌ می‌کنند. برای همین می‌بینید الان که وضع اقتصادی ونزوئلا به‌خاطر کاهش قیمت نفت خراب شده است، شرکت‌های اروپایی یکی پس از دیگری کار خودشان را تعطیل کرده‌ و رفته‌اند. در ونزوئلا چند شرکت هواپیمایی مثل لوفت‌هانزا و آلی‌تالیا تعطیل شد. چون دولت ونزوئلا نتوانست مطالبات آنها را تأمین کند. کارخانه فورد در ونزوئلا تعطیل شده چون نتوانسته‌اند مطالبات خود را بگیرند. آنها کاری به توسعه ونزوئلا یا مردم ونزوئلا ندارند. اما جنس فعالیت‌های ما در ونزوئلا با جنس فعالیت‌های آنها -که در حوزه سرمایه‌داری تعریف می‌شود- فرق دارد. ما سعی می‌کنیم از توانمندی‌های هم استفاده کنیم. ما سعی کردیم از طریق مشارکت در صدور خدمات فنی و مهندسی در آنجا، در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی فعالیت‌ داشته باشیم. ما در ونزوئلا خیلی در صدور کالا فعال نیستیم؛ بیشتر در حوزه خدمات فنی و مهندسی فعالیت داریم و مشارکت کرده‌ایم؛ برای اینکه بتوانیم در شکل‌دهی به زیر‌ساخت توسعه آنجا به دولت ونزوئلا کمک کنیم. در مجموع این پروژه‌ها توانست کار خود را انجام دهد اما به‌خاطر کاهش قیمت نفت ونزوئلا نتوانست «بعضی» از تعهداتش را به «بعضی» از شرکت‌ها عملی کند.

شما در مقاله‌ای که نوشته بودید اشاره کرده بودید شرکت «کیسون» پروژه خود را به‌موقع تمام کرد و به‌موقع هم مطالباتش را گرفت و از آن به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد. من در جلسه‌ای که از کیسون به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد حاضر بودم؛ جلسه دولتی‌ای هم نبود، جلسه اتاق بازرگانی بود و مجموعه‌ای از شرکت‌ها و بازیگران اقتصادی قَدَر فعال در ونزوئلا جایزه گرفتند و از آنها قدردانی شد. اما شرکت‌های دیگری هم در آنجا داریم که به‌دلیل وضعیتی که ونزوئلا پیدا کرده، محدود شده‌اند و دیگر آن‌طوری که قرار بود تولیدات داشته باشند، نمی‌توانند تولید داشته باشند.

فرمودید فعالیت ما در ونزوئلا در راستای اهداف جنبش عدم تعهد است. کشورهای زیادی در این حوزه جای می‌گیرند. آیا درحال‌حاضر ما چنین رابطه‌ای را با کشور دیگری مثل ونزوئلا داریم؟

بله، با بسیاری از کشورهایی که عضو «نم» هستند روابط دوستانه داریم.

منظورم رابطه اقتصادی است، فکر نمی‌کنید در بین همه اعضای جنبش عدم تعهد، «ونزوئلا» در این بین برای ما خاص بوده؟

بله. با ونزوئلا بیش از کشورهایی همچون اندونزی، مالزی و هند رابطه اقتصادی داریم. اینها کشورهای قدر عدم تعهد هستند و ما با ‌آنها، ارتباط اقتصادی داریم، اما ونزوئلا به ‌علت شرایطی که در آن قرار گرفت و گرایش‌های ضدسلطه‌ای که بیش از مابقی کشورها در آمریکای لاتین داشت، با سیاست‌ خارجی ما هم‌جهت بود. مسیر سیاست ‌خارجی ما که ضدسلطه بود، بیش از همه کشورها، در ارتباط با ونزوئلا قرار داشت. ما اصراری نداشتیم در ونزوئلا به‌طور گسترده عمل کنیم، مرحوم چاوز تشخیص داد اگر بخواهد با سلطه‌ای که بر کشور اوست، مبارزه کند، باید به کشورهایی اتکا کند که آنها بتوانند به توسعه زیرساخت اقتصادی کشورش کمک کنند. چاوز ایران را تشخیص داد. بارها چاوز و همین حالا مادورو ـ ایران را به‌عنوان کشور نو‌ظهور اقتصادی معرفی کرده‌اند؛ کشوری که می‌توان بر آن اتکا کرد. با وجود همه مشکلاتی که خود ایران دارد و همه تحریم‌هایی که ایران متحمل شد، اما این تشخیص کماکان وجود دارد که ونزوئلا می‌تواند به کشوری مثل ایران متکی باشد تا بتواند به توسعه خود کمک کند و در مقابل فشار خارجی مقاومت کند. ما با ونزوئلا روابط نزدیکی داریم به این دلیل که همسویی خوبی در سیاست ‌خارجی ما وجود دارد.

تعهدات مشترک اعضای «نم» قابل فهم است. اما شما از همسویی در سیاست خارجی ایران و ونزوئلا سخن می‌گویید. خب، اکنون شرایط ایران و رابطه‌اش با جهان تغییرات زیادی کرده ‌است؛ به‌ویژه بعد از برجام. اکنون اروپا بیش از دیگر کشورها، شریک اقتصادی ایران است. در این شرایط همچنان ونزوئلا می‌تواند شریک خوبی برای ما باشد؟

این موضوعات هیچ مغایرتی با هم ندارد. ما در چارچوب جنبش عدم تعهد به سیاست‌هایمان ادامه می‌دهیم و ادامه تحقق این سیاست‌ها مغایرتی با گسترش روابط اقتصادی با دنیا و شرکت‌های اروپایی ندارد. حتی می‌تواند مکمل همدیگر باشد.

شما فرمودید شرکت‌های اروپایی، ونزوئلا را ترک کرده‌اند.

بله، بسیاری از آنها.

ما درحال‌حاضر شرکت فعال ایرانی‌ داریم که در ونزوئلا کار کند؟

بله داریم منتها به دلیل نوع قراردادها و فرمول‌های همکاری که در دوران ریاست‌جمهوری چاوز تنظیم شده بود محدود شده‌اند.

می‌توانید شرکت‌های فعال موجود را نام ببرید؟

شرکت «ون‌‌ایران‌تراکتور» را داریم که قبلا تولیداتی در ونزوئلا داشت ولی الان تولید خیلی خیلی مختصری دارد. اگر الان به این شرکت کمک شود و دولت ونزوئلا بتواند منابع مالی آن را تأمین کند [این شرکت] دوباره به دوران اوج خود بازمی‌گردد. اتفاقا مردم و به‌ویژه کشاورزان ونزوئلا از محصولات تراکتور ایران بسیار راضی هستند و می‌گویند هم کیفیت آن و هم قمیت آن کاملا رقابتی است. ما از کشورهای دیگر هم که خواهان تراکتور ایران هستند هم درخواست داریم.

این شرکت، همان است که کارش را در دولت آقای خاتمی شروع کرد؟

فکر می‌کنم خود آقای خاتمی هم برای افتتاح آن به ونزوئلا سفر کردند.

غیر از این شرکت، شرکت دیگری نیست؟

چرا ما ون‌ایران‌ا‌تو را داریم؛ «ون» یعنی ونزوئلا، «ایران» که ایران است و «اتو» هم یعنی اتومبیل که تولید سمند و پراید را انجام می‌دهد. شما ونزوئلا که تشریف ببرید در خیابان‌ها نمونه‌های خیلی خوبی از سمند‌ و پرایدهایی را می‌بینید که در حرکتند.

مثل همین نسخه‌های داخلی؟

نسل‌های قدیم‌تر همین تولید داخلی. مثلا تولید سورنا و دنای سمند را آنجا نداریم. پراید هم الان به‌دلیل مشکلاتی که وجود دارد به مشکل خورده است.

اینکه می‌گویید این شرکت‌ها هنوز فعال هستند یعنی اینکه یک دفتر وجود دارد و یکی، دو کارمند هم دارد ولی به‌اصطلاح کرکره‌شان را پایین نکشیده‌اند؟

این شرکت ایرانی نیست، شرکت مشترک است که بیشتر سهم آن را هم ونزوئلا داده است. اکثریت سهمش برای ونزوئلا است. البته قبل از آن، بیشتر سهمش برای ایران بود اما آنها خواستند و بخشی از سهم ایران را خریدند و الان بیشتر سهم برای ونزوئلا است. درحال‌حاضر سهم ایران آوردن «پک» است. پک سمند از ایران می‌رود و آنجا در خط‌هایی که وجود دارد مونتاژ می‌شود.

این شرکت هم درحال‌حاضر تولید ندارد؟

تولید ندارد؛ ولی طرح‌هایی در راه است که صادرات مجدد داشته باشد. درحال‌حاضر اگر ما بخواهیم درباره سمند صحبت بکنیم، باید با مدیر ونزوئلایی صحبت بکنیم.

در سؤال اول پرسیدم که آیا می‌توان عددی داد از میزان سرمایه‌گذاری‌ای که ما در ونزوئلا انجام دادیم و شما گفتید نمی‌شود . . . .

به‌این‌دلیل نمی‌شود که کار خیلی دولتی نیست؛ یعنی وزارت خارجه یا وزارت اقتصاد یا وزارت صنعت ما آنجا سرمایه‌گذاری نکرده است که ما آماری داشته باشیم. اگر بخواهید آمار بگیرید، باید از خود شرکت‌ها سؤال بکنید که چقدر آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در مجموع می‌توانم بگویم ما از مشارکت در ونزوئلا به‌هیچ‌وجه ضرر نکردیم. ورود ما در حوزه فنی-مهندسی ونزوئلا هم به توسعه ونزوئلا کمک کرد؛ هم به توسعه و اشتغال شرکت‌های خودمان کمک کردیم. در چارچوب همکاری‌های جنوب-جنوب شرکت‌های ایرانی، به تعهدات‌شان عمل کردند، سودآفرین بودند و زیرساخت‌های خوبی هم ایجاد کردند. در شرایط فعلی هم می‌توان با ونزوئلا کار مشترک کرد؛ به شکلی که سرمایه‌ها حفظ شود و سودده باشد.

آقای اعلایی، در زمان اوج سرمایه‌گذاری ایران در ونزوئلا، تعداد این شرکت‌ها از ۱۰، ۱۵ شرکت بیشتر بوده است؟

همین حدود بوده.

می‌توان گفت سرمایه‌گذاری کلان از طریق ایران‌خودرو و سایپا و با عنوان شرکتی که به طور مشترک تأسیس کردند، آمده است؛ همچنین از شرکت پتروپارس و شرکت کیسون و شرکت‌های خانه‌سازی که پروژه‌های سنگین‌تری داشتند. شرکت صدرا هم که هیچ کشتی تحویل نداده است؛ پس می‌توان عددی از میزان آورده این شرکت‌ها را محاسبه کرد؟

یک شرکت سوت ماشین هم هست که تقریبا کارش تمام شده و تحویل‌ داده است. چندین کارخانه لبنیات و کارخانه انتقال تکنولوژی ساخته است. آنها به تعهدات خود عمل کرده‌اند و یک مقدار مختصری از مطالبات آنها مانده است. شرکت سوت ماشین هم تقریبا کارش تمام شده‌ است.

بسیار خوب؛ آیا می‌توان گفت که بین کشورهای دیگری که در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، سهم ایران چقدر است؟ مثلا بین ایتالیا، فرانسه و حتی ترکیه و کشورهای دیگری که سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ترکیه به‌طور سنتی اصلا در آمریکای لاتین مشارکت نداشته؛ اما به‌تازگی خوب فعال شده است. در واقع در شاکله اقتصاد آمریکای لاتین آن‌ طور که آمریکا از صد سال پیش حضور دارد، روسیه، چین یا ژاپن حضور دارند، ترکیه حضور ندارد. ژاپن در ونزوئلا سرمایه‌گذاری زیادی کرده، کره‌جنوبی هم همین‌طور. به‌تازگی ترکیه در کوبا فعال شده و همچنین در ونزوئلا شرکت ترکیش‌ایرلاین راه افتاده که به کلمبیا و کوبا پرواز دارد. ترکیه کم‌کم در حال سرمایه‌گذاری در ونزوئلا است.

خب در بین این کشورها، سهم ایران چقدر است؟

در پاسخ به این سؤال ‌که ایران چند درصد سهم دارد، باید گفت ایران در حد توان خودش آنجا حضور دارد. در ونزوئلا کشورهای زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌ و مشارکت دارند. این‌طور نیست که سهم ایران زیاد باشد. ببینید آنجا شرکت‌های آمریکایی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و از خود منطقه آمریکای لاتین، شرکت‌های برزیلی و کوبایی حضور دارند. در یک برهه به دلیل همسویی سیاست‌ خارجی این فرصت به ایران داده شد. ایران هم این توانمندی را داشت که در چارچوب منافع خودش و توسعه ونزوئلا توانست آنجا حضور پیدا کند. البته نمی‌توان به‌طور مطلق گفت ولی در ونزوئلا شرکت‌های ایرانی حضور موفقی داشتند. هم در صنعت خودرو، هم در صنایع لبنی، هم در صنعت آب و هم در مسکن حضور موفقی داشتند. در کشتی‌سازی، شرکت صدرا به ‌خاطر مشکلاتی که بود، موفق نشد. اگر بخواهیم جمع‌بندی بکنیم، شرکت‌‌های ایرانی در انجام مأموریت‌شان که صدور خدمات فنی و مهندسی ایرانی به ونزوئلا باشد؛ که هم به توسعه ایران کمک می‌کند و هم به توسعه ونزوئلا کمک می‌کند، موفق بودند.

برایمان از وضعیت پروژه شرکت صدرا بگویید. این شرکت قرار بود چهار کشتی سنگین به ونزوئلا تحویل دهد؛ اما نتوانست حتی یکی از کشتی‌هایی را هم که قرار بود تحویل دهد. چه چیزی موجب شد؟

بله باید چهار کشتی سنگین تحویل می‌داد. الان کشتی‌سازی صدرا می‌گوید مشکلی ندارم و آماده تحویل هستم.

چه اتفاقاتی موجب شد که صدرا نتوانست به‌موقع تعهدش را انجام دهد؟

یک‌سری مشکلات بین دو طرف بوده که نتوانستند آنها را حل کنند؛ اما تلاش‌های زیادی شده که این مشکلات حل شود. کشتی مثل ماشین نیست، ‌هزاران قطعه دارد و حرکتش روی آب قانون‌مندی و مقررات خاص خودش را دارد. مجموعه جزئیات پیچیده فنی، کار تحویل را با دشواری مواجه می‌کند. این خاص ایران هم نیست. همه کشورهایی که کشتی‌سازی می‌کنند برای تحویل‌دادن آن یک‌سری مقررات خاص دارند، در آب‌انداختن آن یک‌سری مقررات خاص دارد . . . .

با توجه به همه این شرایط، بالاخره یک‌ زمانی برای تحویل کشتی تعیین شده بود؟

بله. ببینید خود ایران تحت تحریم بوده است. مجموعه شرایطی که در ایران و ونزوئلا بود، باعث شده کشتی‌ای به آب نیفتد. به‌هرحال کشتی‌سازی صدرا می‌گوید من آماده‌ام.

بسیار خب، نهادی که در کشور ونزوئلا با کشتی‌سازی صدرا در ارتباط بوده، هیچ ادعایی ندارند؟

ادعایی ندارند. ادعا از این جهت که بگویند ما این‌قدر از شما طلبکار هستیم و اگر ندهید ما پیگیری می‌کنیم، نه؛ به این صورت نیست؛ اما این پروژه هنوز تمام نشده و به خاتمه خود نرسیده است.

پس دعوی حقوقی‌ای مطرح نیست؟

نه هیچ دعوی حقوقی‌ای نشده است. یک پروژه است که هنوز هم سر جای خود باقی است و هنوز هم در حال مذاکره است مبنی بر اینکه کشتی دوم چگونه تحویل داده شود، کشتی سوم چگونه ساخته شود. منتها عرض کردم، کشتی‌سازی یک صنعت بسیار پیچیده است و مثل صنعت هواپیما می‌ماند. این‌طور نیست که شما بگویید ما یک ماه مذاکره کرده‌ایم و کار تمام است و از فردا شما می‌توانید سوار ماشین سمندتان بشوید. پروژه روی میز است و در حال تلاش است تا مشکلات فنی موجود حل شود.

پروژه کیسون تحویل داده شده و مطالبه‌ای ندارد؟

بله؛ تحویل داده شده و ادامه ندارد. البته کیسون هنوز آنجا دفتر دارد.

کیسون یک شرکت ایرانی است؟

کاملا ایرانی است؛ یعنی در ایران ثبت شده و آنجا دفتر دارد.

شرکت خانه‌سازی ایرانیان نتوانست تعهداتش را به‌موقع تحویل دهد و بنا بر آنچه من شنیده‌ام، دعوی حقوقی نیز مطرح است. درباره خانه‌سازی ایرانیان، چه چیزی روی میز است؟

خانه‌سازی ایرانیان به‌عنوان یک شرکت ایرانی که آنجا کار می‌کند، ادعا می‌کند به تعهدات خود عمل کرده است. من به پروژه‌های آنها سر زده‌ام و پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند و واحد‌ها تا اندازه‌ای آماده است. منتها جزئیات فنی‌ای که می‌گویم، همه‌جا هست. به‌عنوان مثال، طرف ونزوئلایی با شرکت ایرانی قراردادی می‌بندد برای ۱۰ هزار واحد به ارزش ۲۰۰‌ میلیون دلار، بعد [طرف ایرانی] پیش‌‌پرداختی می‌گیرد و می‌گوید من در فلان سال، مثلا چهار سال دیگر، [خانه‌ها را] به شما تحویل می‌دهم. بعد به علت تغییرات مقطعی، در وسط کار اجرای پروژه با محدودیت روبه‌رو می‌شود. همه اینها را به‌عنوان مثال می‌گویم که ممکن است اتفاق بیفتد یا هر اتفاق دیگری که دقیقا منطبق با قرارداد اولیه روی کاغذ نباشد. این اتفاق‌ها ممکن است در ایران هم پیش بیاید. مثلا اگر شرکت ونزوئلایی در ایران مشغول باشد، شرکت تعهدپذیر یعنی شرکت ونزوئلایی، دو سال دیگر، سه سال دیگر در شرایطی قرار می‌گیرد که می‌خواهد ترم‌های قرارداد را تغییر دهد . . . آن‌وقت شرکتی که قرارداد بسته است، می‌گوید نه، ما با همان تعهدات اولیه می‌خواهیم.

این در صورتی است که دو طرف بنشینند و قرارداد را دوباره بازنویسی کنند. اگر قانون کشوری تغییر کند، قرارداد به همان سیاق قبل اجرا نمی‌شود؟

چرا همان قرارداد قبلی است. در چارچوب همان قرارداد قبلی تغییر ایجاد می‌کنند.

بنا بر توافق دو طرف؟

بله بنا بر توافق.

الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان توافقی کرده است؟

بله؛ توافق کرده است. ببینید وقتی شما می‌آیید کاری انجام دهید، امکانات خود را با توجه به شرایط و تعهدات طرف مقابلتان تنظیم می‌کنید؛ [مثلا] تعداد کارمندان، تعداد کارگران، تعداد تجهیزات. خانه‌سازی کار ساده‌ای نیست؛ اینکه چقدر بلدوزر و تجهیزات باید با خود ببرد یا از آنجا کرایه کند و اینکه چقدر مصالح نیاز دارد، همه را بر اساس فرمول اولیه تنظیم می‌کند. فرمول اولیه که به‌هم می‌خورد، حساب‌‌وکتاب‌های شرکت هم به‌هم می‌خورد. ممکن است [شرکت با شرایط جدید] موافقت کند تا کار را تمام کند، ولی این دلیل نمی‌شود شرکت با مشکل مواجه نشود. این شرکت باید بار دیگر برنامه‌ریزی کرده و مجدد برنامه را تنظیم کند.

الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان زمان تحویل جدیدی پذیرفته است؟

شرکت خانه‌سازی ایرانیان شرکتی کاملا خصوصی است و با هیچ وزارتخانه‌ای ارتباط ندارد. به‌نظرم بر اساس یک چارت جدید، توافق کرده‌ و کارشان را اصلاح کرده‌اند.

بانک توسعه صادرات و بانک ایران و ونزوئلا در چه وضعیتی هستند؟ بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد؟

بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد، ولی آن‌طوری نمی‌توانید بگویید شعبه بانک صادرات است؛ چون بانکی است که شخصیت حقوقی مستقل دارد. اسم‌ آن بانک بین‌المللی توسعه شده و دیگر شعبه بانک توسعه صادرات نیست و هنوز هم در ونزوئلا حضور دارد. بانک دیگری هم وجود دارد به نام بانک ایران و ونزوئلا، که مشترک است و در ایران است. این بانک به‌نظرم بانک سوددهی هم هست.

بانک ایران و ونزوئلا از زمانی که تأسیس شده تاکنون، حتی یک مراوده تجاری هم با ونزوئلا نداشته؟

خب به این خاطر است که [از ونزوئلا به آن] رجوع نکرده‌اند و [خود بانک هم] در جاهای دیگر از اعتباراتش استفاده کرده است.

به نظر من، به‌عنوان یک روزنامه‌نگار، مجموعه سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌هایی که در ونزوئلا انجام شده، کاملا هیجانی بوده است. مثل تأسیس بانک ایران و ونزوئلا که کاملا یک حرکت هیجانی به نظر می‌رسد و با یک سرمایه اندک (از نوع بانکی) تأسیس شد و خود ونزوئلا هم برای اینکه بتواند از آن استفاده بکند، برنامه‌ای نداشته است.

اینکه ونزوئلا برنامه‌ای داشته یا نداشته را نمی‌دانم اما همان‌طور که گفتم هدف کلی این بود که دو کشور در چارچوب هم‌سویی‌هایی که در سیاست خارجی دارند بتوانند به‌هم کمک کنند. یکی از برنامه‌هایی که کشورهای هم‌سو بلافاصله اجرا می‌کنند ایجاد یک صندوق توسعه است. خیلی از هم‌گرایی‌های منطقه‌ای چه در حوزه آمریکای لاتین، چه در حوزه خودمان اکو یا سارک در آسیای شرقی، صندوقی با هدف توسعه راه‌اندازی می‌کنند. حالا لفظ «هیجانی» که شما می‌گویید را نمی‌دانم ولی ایران و ونزوئلا براساس همان هم‌سویی‌هایی که داشتند و احساس می‌کردند می‌توانند از توانمندی‌های همدیگر استفاده بکنند، تصمیم گرفتند مثل همه هم‌گرایی‌های دیگر بانکی را تأسیس و از آن استفاده بکنند. البته این بانک قرار بود خیلی بزرگ‌تر باشد ولی به همین صورتی که هست توافق شد و دارد کار می‌کند. چون این بانک در ایران است من خیلی اطلاعی ندارم ولی به‌نظرم سودده است. استفاده‌ از اعتبارات بانک شرایطی دارد که توجیه اقتصادی را محور اول خودش قرار می‌دهد، مگر اینکه دستور دولتی باشد که شما این‌قدر به این کشور بدهید. وقتی یک پروژه تقاضای تأمین اعتبارات می‌کند، این تقاضا باید با شرایط بانک بخواند و بانک باید قبول بکند. حالا من خبر ندارم از ونزوئلا به بانک ایران و ونزوئلا رجوع کرده‌اند یا نه، به‌هرحال ما در ونزوئلا از سرمایه‌های آن بانک استفاده‌ای نداریم.

با بانک توسعه صادرات چطور؟

گفتم آن شعبه بانک توسعه صادرات نیست و الان یک بانک ونزوئلایی است. اتفاقا بانک رَنک

کلیدواژه: شرکت خانه سازی ایرانیان | ونزوئلا سرمایه گذاری | سرمایه گذاری کرده | صدور خدمات فنی و مهندسی | بانک ایران و ونزوئلا | سرمایه گذاری | شرکت های ایرانی | بانک توسعه صادرات | ایران در ونزوئلا | توسعه ونزوئلا | طور نیست | یک شرکت ایرانی | آمریکای لاتین | درحال حاضر | بین المللی | ما در ونزوئلا | جنبش عدم تعهد | ونزوئلا کشور | دولت ونزوئلا | مردم ونزوئلا | کشتی سازی | ونزوئلا کار | داشته باشند | ونزوئلا کمک | کشورهای عضو | هم به توسعه | پروژه ها | بانک مرکزی | شرکت ها | گفت وگو | انجام شود | سهم ایران | یک سری | قرار بود | کمک کنند | کار خود | دو طرف

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۸۸۵۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • واکنش احمدی نژاد به دیدارهای ظریف
 • محمدجواد ظریف در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، علاوه بر دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی و بزرگ با برخی همتایان خود از کشورهای کوچک نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، روزنامه «قانون» این موضوع را دستمایه مطلب طنز زیر قرار داده است. انتهای پیام
 • نامه احمدی نژاد به آیت الله آملی لاریجانی
 • رویداد24--احمدی نژاد رئیس جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نامه ای را خطاب به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نوشت که امروز (یکشنبه) تحویل دفتر ایشان شد.محمود احمدی نژاد در این نامه ، به نقض قوانین و مقررات و حقوق اساسی مردم در دستگاه قضایی و بی پروایی برخی افراد در سوء استفاده از قدرت برای پی جویی مقاصد سیاسی شدیدا اعتراض کرده و خواستار احیای حقوق مردم و جلوگیری از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.منبع: سایت دولت بهار
 • رمزگشایی عباس عبدی از حضور احمدی نژاد در مجمع
 • عباس عبدی در باره ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت گفت: ترکیب جدید تغییر چندانی با ترکیب گذشته ندارد. با توجه به اینکه آقای هاشمی نیست بعید می‌دانم که حتی ترکیب جدید بتواند نقش اندکی که مجمع تشخیص مصلحت در گذشته داشت را امروز ایفا کند. به گزارش روزنامه اعتماد، وی درباره نقش هاشمی شاهرودی اظهار داشت: آقاي‌ هاشمي‌شاهرودي نيز قطعا نمي‌تواند نقش آقاي هاشمي را بازي كند. به لحاظ حوزه نفوذ ايشان نسبت به نيروها فكر مي‌كنم مجمع تشخيص افول را تجربه خواهد كرد. او در باره اضافه شدن رييسي، قاليباف و تمديد حكم محمود احمدي‌نژاد گفت:اضافه شدن آقايان قاليباف و رييسي فكر نمي‌كنم معناي خاصي داشته باشد. طبيعي است كه در دوره جديد تعدادي نيروهاي جديد اضافه وتعدادي فوت كنند يا كنار بروند.اگر قرار بود كه چند نفر اضافه شوند چندان غيرمنتظره نبود. هرچند من نمي‌دانم چطور فردي مي‌تواند همزمان رييس آستان قدس باشد و بعد بتواند به تهران بيايد و در جلسات مجمع شركت كند. در مورد آقاي احمدي‌نژاد به نظر من سياستي كه اتخاذ شده حداكثر كوشش براي حفظ او و خارج نكردنش از دايره حكومت است. همچنان كه براي برنامه تنفيذ دعوت شد. در نهايت اينها صوري است. آقاي احمدي‌نژاد راهش را انتخاب كرده و فكر نمي‌كنم راهش را با اين تصميمات تغيير دهد يا حتي اگر بخواهد بتواند تغيير دهد.
 • واکنش احمدی نژاد به دیدار ظریف با وزیر خارجه گینه پاپوا و مونته نگرو
 • طنز و کاریکاتور>طنز - ضمیمه طنز «بی قانون» امروز هم به برخی اخبار و اظهارنظرها واکنش نشان داد. برای مشاهده بهتر، روی تصویر کلیک کنید 6060 کلید واژه‌ها : طنز -
 • واعظ آشتیانی:احمدی نژاد طرفداران زیادی دارد/رای دادن چشم بسته به یک لیست سی نفره موفقیت نیست
 • امیررضا واعظ آشتیانی گفت: آقای احمدی‎نژاد تا انتخابات ریاست جمهوری جزیی از خانواده اصولگرایان بود چون اساسا این اصولگرایان بودند که ایشان را به عنوان شهردار انتخاب کردند. اگر ایشان شاخص های لازم از جمله اصولگرایی را نداشت هرگز شورای دوم ایشان را به عنوان شهردار انتخاب نمی کرد. بنابراین ایشان از نردبان اصولگرایی بالا رفت و پیروز میدان شد. اما من به ایشان حق می دهم که پس از پیروزی معتقد باشد که وام دار هیچ گروهی از اصولگرایان نیستند، چون اصولگرایان روی فرد دیگری اجماع کرده بودند و اصلاً هیچ حسابی روی آقای احمدی نژاد باز نکرده بودند و ایشان با توجه به گفتمان جدیدی که مطرح کرد از جمله بحث عدالت توانست رای مردم را به دست آورد. در نتیجه اگر ایشان خودش را از بدنه اصولگرایی نمی داند بحث جدایی است اما پیروزی ایشان با عملکرد مثبت شورای دوم و عملکرد خودش در شهرداری تهران متاثر از گفتمان جدیدی بود که مطرح کرده بود. اهم اظهارات واعظ آشتیانی به شرح زیر است: * پس از پیروزی در انتخابات و پایان دوره دوم شورای شهر، این طیف برای لیست شورای سوم دچار انشقاق شدند چرا که یک سوم لیست شورای انتخاب شده از اصلاح طلبان بود. * لیستی که برای مجلس دهم و شورای شهر پنجم داده شد، طیف قابل توجه ای از رای دهندگان اصلا این لیست را قبول نداشتند یکی از دلایلی که اصولگرایان در تهران شکست مطلق خوردند این بود که از فرمول شایسته سالاری استفاده نکردند. برداشت من این است که طرفداران اصولگرایان اصولاً طیف زحمت کش جامعه هستند. * اگر بخواهیم پایه رای ثابت اصولگرایان و اصلاح طلبان را با هم مقایسه کنیم، پایگاه رای اصولگرایان بیشتر از اصلاح طلبان است. منتهی آن چیزی که سرنوشت انتخابات را تعیین می کند آن قشر خاکستری است که بشود آن را با نوع گفتمان،...
 • عباس عبدی:مجمع تشخیص بدلیل بالانبودن نفوذهاشمی شاهرودی قدرتش کم می شود/دلیل انتصاب احمدی نژاد
 • عباس عبدی در باره ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت به روزنامه اعتماد گفت:ترکیب جدید تغییر چندانی با ترکیب گذشته ندارد. با توجه به اینکه آقای هاشمی نیست بعید می‌دانم که حتی ترکیب جدید بتواند نقش اندکی که مجمع تشخیص مصلحت در گذشته داشت را امروز ایفا کند. آفتاب‌‌نیوز : وی درباره نقش هاشمی شاهرودی اظهار داشت: آقاي‌ هاشمي‌شاهرودي نيز قطعا نمي‌تواند نقش آقاي هاشمي را بازي كند. به لحاظ حوزه نفوذ ايشان نسبت به نيروها فكر مي‌كنم مجمع تشخيص افول را تجربه خواهد كرد.او در باره اضافه شدن رييسي، قاليباف و تمديد حكم محمود احمدي‌نژاد گفت:اضافه شدن آقايان قاليباف و رييسي فكر نمي‌كنم معناي خاصي داشته باشد. طبيعي است كه در دوره جديد تعدادي نيروهاي جديد اضافه وتعدادي فوت كنند يا كنار بروند.اگر قرار بود كه چند نفر اضافه شوند چندان غيرمنتظره نبود. هرچند من نمي‌دانم چطور فردي مي‌تواند همزمان رييس آستان قدس باشد و بعد بتواند به تهران بيايد و در جلسات مجمع شركت كند. در مورد آقاي احمدي‌نژاد به نظر من سياستي كه اتخاذ شده حداكثر كوشش براي حفظ او و خارج نكردنش از دايره حكومت است. همچنان كه براي برنامه تنفيذ دعوت شد. در نهايت اينها صوري است. آقاي احمدي‌نژاد راهش را انتخاب كرده و فكر نمي‌كنم راهش را با اين تصميمات تغيير دهد يا حتي اگر بخواهد بتواند تغيير دهد.
 • مسابقه کتاب خوانی از کتاب دختر شینا در نطنز برگزار می شود
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،علیمشربی امروز در جمع اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس،اظهارکرد:هفتهدفاع مقدس فرصت بسیار ارزشمندی برای تبیین و تشریح اهداف این دفاع و بیانرشادت‌هایوایثارگری‌هایرزمندگان عزیز اسلام است. وی افزود:یکیازراه‌هایانتقال این مفاهیم بلند وباارزش،انتقالمفاهیم از دریچه و منظومه هنر است چون زبانهنریکزبانگویا وموردپذیرشمخاطب است،حالمی‌تواندیکاثر خوشنویسی یا نقاشی باشد و یا بیان مفاهیم دفاع مقدس از طریق ساخت فیلم یا از طریق نمایش و تئاتر باشد. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز تصریح کرد:درسال‌هایبعد از دفاع مقدس بخشی از خاطرات رزمندگان غیور اسلام توسط خودشان یا نویسندگان عزیز به زیور طبع آراسته شد و در اختیارعلاقهمندانقرار گرفت که اتفاق این حرکت فرهنگی همواره مدنظر مقام معظم رهبری بوده و خواهد بود. وی عنوان کرد:به مناسبتفرارسیدن هفته دفاع مقدس به همت مدیریت کانون فرهنگی امامزاده ایوب و جمیلهخاتون (ع) روستای کمجان نطنز و با همکاری قرارگاه فرهنگی شهید سیاح طاهریباهدفترویج فرهنگکتابخوانیودانشافزاییمردم، اقدام به برگزاری مسابقهکتابخوانیازکتاب «دخترشینا» نموده است. مشربی اضافه کرد:اینکتاب، خاطرات قدم خیر محمدی، همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی از زندگییکدختر روستایی ست که در حال و هوای روزهای جنگمی‌گذردوبه رغمتعلق به ادبیات پایداری و جنگ، اثری است که عین زندگی را با تمامسختی‌هاوخوشی‌هایش، روایتمی‌کند. وی گفت:علاقهمندانبرای تهیه کتاب و شرکت در مسابقه مذکور به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نطنز یا کانون فرهنگی هنری امامزاده ایوب کمجان مراجعه وپاسخنامه‌هایتکمیل شدهرا تا تاریخاولآبان ماه تحویل اداره یا کانون بدهند. انتهای پیام/م برگزاری مسابقه کتابخوانی
 • تا نفس دارم کتاب می نویسم/کتاب بانوی فتنه منتشر شد
 • اهر - بانوی رمان آذربایجان از انتشار کتاب جدید خود با عنوان "بانوی فتنه" خبر داد، گفت: تا نفس دارم کتاب می‌نویسم. به گزارش خبرنگار مهر، اعظم فرخ‌زاد (آخوندزاده اهری) نویسنده کتاب‌های رمان است که با انتشار ده‌ها کتاب به بانوی رمان آذربایجان لقب گرفته، وی اخیراً کتابی با عنوان "بانوی فتنه" منتشر کرده که در این رابطه با فرخ‌زاد به گفت‌وگو نشسته‌ایم. *خانم فرخ‌زاد باخبر شدیم کتاب جدیدتان روانه بازار شده، درباره این اثر توضیحاتی را ارائه فرمایید؟ با سلام خدمت شما خبرنگار محترم و عرض خسته نباشید به دست‌اندرکاران خبرگزاری مهر؛ "بانوی فتنه" عنوان اثر داستان بلند به قلم حقیر است که به‌تازگی توسط انتشارات پرسمان منتشر و روانه بازار شده است، این کتاب یک رمان در سبک رمان تاریخی و چهارمین رمان تاریخی و بیست و هشتمین اثر چاپی بنده محسوب می‌گردد. *موضوع رمان "بانوی فتنه" درباره چیست؟ کمی برای مخاطبان از بستر داستان اطلاعاتی اعلام کنید موضوع "بانوی فتنه" در حرم‌سرای ناصرالدین‌شاه چرخ می‌خورد و یکی از بانوان درجه پائین شاه به نام شهربانو با ذهن خبیثی که دارد سازنده خیلی از ماجراهای فتنه‌انگیز برای اهالی حرم‌سرا می‌شود. پرنسا و گل نسا خواهران دوقلو از دست این زن بسیار آسیب می‌بینند، در مقابل، حال و هوای عاشقانه و ماجراهای رمانتیکانه ای که در کل داستان موج می‌زند فضا را شاد و داستان را شیرین و خواندنی می‌کنند. یک ویژگی ناب آثار داستان‌های بلند تاریخی این است که مستندات تاریخی در قالب داستان و با تخیل و خیال‌پردازی‌های طبیعی داستان ارتباط تنگاتنگ برقرار می‌کند و در قالب داستان اطلاعات تاریخی قابل‌توجه به مخاطب و خواننده ارائه می‌دهد. *به نظرتان در این بازار بد فروش کتاب و کم شدن اقبال چرا آثار رمان هنوز هم مشتری و مخاطب خود را تا حدودی حفظ نموده است؟ آثار داستان به جهت دور نمودن فضای ذهنی مخاطب از زندگی ماشینی کنونی...
 • زندگی شیخ خطیب در میراث مرثیه روایت می شود
 • خبرگزاری میزان- دومین قسمت مجموعه مستند «میراث مرثیه» روایتی از زندگی شیخ رضا سراج از خطبای نام آشنای سال های نه چندان دور ایران، یکشنبه 2 مهر از شبکه افق پخش خواهد شد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، مجموعه مستند داستانى «میراث مرثیه» در هر قسمت به زندگى و آثار یکى از شاعران و مداحان اهل بیت(ع) می پردازد.در هر قسمت، علاوه بر گفت وگو با مداحان و کارشناسان شعر آیینی، بخش هایی از زندگی این شعرا به صورت داستانی به نمایش در می آید.دومین قسمت «میراث مرثیه» به زندگی شیخ رضا سراج از خطبای توانمند و نام‌آشنای سال‌های نه چندان دور کشور می پردازد.بازیگران این قسمت از «میراث مرثیه» امیر مولوی و سیامک احمدی هستند و بهمن فریور دوبلور، زندگی شیخ رضا را روایت می کند.«میراث مرثیه» با تهیه کنندگی سیدمازیار هاشمی و کارگردانی مهدی زنگنه، یکشنبه 2 مهرماه ساعت 22:00 از شبکه افق پخش می شود؛ تکرار آن هم ساعت 7:00 روز بعد روی آنتن می رود.انتهای پیام/
 • ۴ کتاب طرح کتاب خوان مهرماه ۱۳۹۶ معرفی شد
 • به گزارش ایسکانیوز از نهاد کتابخانه های عمومی کشور، چهار کتاب «برج قحطی» نوشته هادی حکیمیان، «تشنه لبان» نوشته حمید گروگان، «قصه های خواندنی مثنوی مولوی» بازنویسی جعفر ابراهیمی، «داستان های یک قل دو قل» نوشته طاهره ایبد در قالب طرح کتاب‌خوان مهر ماه ۱۳۹۶ برای استفاده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی معرفی شد. چهار کتاب «برج قحطی» نوشته هادی حکیمیان، «تشنه لبان» نوشته حمید گروگان، «قصه های خواندنی مثنوی مولوی» بازنویسی جعفر ابراهیمی، «داستان های یک قل دو قل» نوشته طاهره ایبد برای طرح کتاب‌خوان ویژه مهرماه ۱۳۹۶ از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور معرفی شدند. طرح ملی «کتاب‌خوان» با هدف ترویج مطالعه و کتابخوانی، به اشتراک گذاری کتاب‌های خوانده شده و معرفی کتاب‌های مفید و کاربردی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طراحی و به اجرا گذاشته شده است. در سلسله نشست های این طرح، کتابداران کتابخانه‌های عمومی، نویسندگان، فرهیختگان، فعالان رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی می‌توانند ضمن ثبت‌نام در طرح کتاب‌خوان، به معرفی کتاب‌های خوانده شده خود بپردازند و از این طریق کتاب‌های دلخواه خود را با دیگر اهالی کتاب و کتابخوانی به اشتراک بگذارند. در هریک از نشست‌های طرح کتاب‌خوان، هر فرد در مدت زمان تقریبی 7 دقیقه خلاصه‌ای از کتاب موردنظر خود را به دیگر کتاب‌دوستان معرفی می‌کند. نخستین نشست از سلسله نشست‌های طرح کتاب‌خوان 27 خردادماه 94 با حضور «علیرضا مختارپور» دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تهران برگزار شد. علاقه‌مندان به شرکت در این طرح در استان یزد و معرفی کتاب‌های مورد علاقه خود می‌توانند با مراجعه به سایت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان به آدرس www.yazdpl.ir بخش ثبت‌نام کتابخوان مراجعه کنند. 502 برج قحطی کتاب و کتابخوانی طرح کتاب‌خوان علیرضا مختارپور
 • شهرداران به سازمان میراث فرهنگی مشاوره گردشگری بدهند
 • تهران- ایرنا- معاون گردشگری کشور از شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر درخواست کرد به سازمان میراث فرهنگی، مشاوره گردشگری دهند و شهرها را برای ایجاد بسترهای گردشگری وارد رقابت کنند. به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد محب خدایی روز یکشنبه در نشست خبری روز جهانی گردشگری اظهار کرد: برای رسیدن به آمار 20 میلیون گردشگر در سند چشم انداز 1404 به مولفه های متعددی نیازمندیم.وی افزود: بعد از برجام، به لحاظ رتبه گردشگری در بین 136 کشور جهان از رتبه 97 به 93 رسیده ایم، یعنی جایگاه کشور ما از نظر جایگاه سفر و گردشگری چهار پله ارتقا یافته است.خدایی ادامه داد: برای موفقیت در توسعه گردشگری باید به دست اندرکاران این عرصه، معافیت های مالیاتی و یارانه دهیم و طرح شهر گردشگر را در کشور به خوبی اجرا کنیم.وی تاکید کرد: برای توسعه گردشگری کشور، 40 برنامه تدوین کردیم که در ریل طرح شهر گردشگر تعریف می شود.خدایی تصریح کرد: طرح شهر گردشگر می گوید به جای پاسخ دادن به جامعه شهروند ساکن، باید شهروندها و گردشگران غیر ساکن خارجی و داخلی را مدنظر قرار داده و نیازهای آنان را پاسخ دهیم.خدایی گفت: بر اساس آمار، 6/16 درصد از جمعیت جهان گردشگر هستند بنابراین مدیران شهری برای ارزآوری از گردشگران کشورهای دیگر باید به بالا بردن استانداردهای گردشگری و افزایش بهره وری فرودگاهی و تجاری آن شهر اهمیت دهند.وی تاکید کرد: اختلاف عمیقی بین بحث گردشگری شهری و شهر گردشگر وجود دارد و در شهر گردشگر تمام برنامه ریزی های مراکزی مانند بیمارستان، بازار، رسانه ها و تلویزیون همه با هدف جذب گردشگر انجام می شود.معاون گردشگری کشور یادآور شد: 70 درصد رستوران های ترکیه، سنتی و فقط 30 درصد مدرن است در حالی که ما برای جذب گردشگر از داشته های اصیل و سنتی خود استفاده نمی کنیم.خدایی تاکید کرد: مشکل اصلی گردشگری کشور تامین زیرساخت...
 • میراث به جامانده درلرستان آمارهای مشکوک بهارستانی که به خزان نشست
 • آمار احیای واحدهای تولیدی که قبلا ۱۴۰ واحداعلام شده بودحالا به۴۰ واحدرسیده، در کنار این مصائب لاستیک‌سازی و تقاطع بهارستان راهم بایداضافه کردتا فهرست میراث به جا مانده برای لرستان تکمیل شود. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: آمار احیای ۴۰ واحد تولیدی لرستان کجا و ۱۴۰ واحدی که کمتر از چند هفته پیش اعلام شد کجا؛ موسی خادمی استاندار جدید لرستان می‌گوید که این آمارها را بررسی خواهد کرد تا این نخستین زخم به‌جامانده‌ای باشد که حالا تنها یک هفته بعد از تودیع استاندار قبلی لرستان سر باز می‌کند. اما این همه ماجرا نیست، خبر لغو پروازهای دو شرکت هواپیمایی در لرستان آن‌هم به‌صورت هم‌زمان، تازه‌ترین اتفاق رخ‌داده در حوزه توسعه‌ای لرستان است، رخدادی که ناخودآگاه ذهن ما را به سمت وعده مسئولان سابق برای کارهای ریشه‌ای و زیرساختی در فرودگاه بیش از ۸۰ ساله خرم‌آباد می‌برد؛ فرودگاهی که حالا طرح توسعه‌اش بهره‌برداری شده ولی باید به استقبال تعطیلی دوهفته‌ای پروازها برود. برخی بدبینانه موضوع لغو پروازها را بی‌ارتباط به تغییر مدیریتی در استان نمی‌دانند؛ ولی حتی اگر هم خوش‌بین باشیم نمی‌توان از کنار مشکلاتی که تعطیلی فرودگاه خرم‌آباد پیش روی استان قرار می‌دهد گذشت؛ حالا دلیل آن هرچه می‌خواهد باشد. غلامرضا بنی‌صدر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به کنسل شدن پروازهای دو شرکت هواپیمایی در فرودگاه خرم‌آباد طی هفته جاری اظهار داشت: بر اساس نامه ارسال شده از سوی شرکت هواپیمایی «تابان» علت کنسل شدن پروازهای این شرکت در فرودگاه خرم‌آباد، مشکل فنی و چک کردن هواپیما اعلام شده است. وی با بیان اینکه بر اساس این نامه شرکت هواپیمایی تابان اعلام کرده است که پروازهای این شرکت در فرودگاه خرم‌آباد تا دو هفته آینده کنسل خواهد بود، گفت: در این راستا، موضوع را از طریق مسئولان استان پیگیری خواهیم کرد. مدیر فرودگاه خرم‌آباد با اشاره به کنسل شدن پروازهای شرکت هواپیمایی «ماهان» در این فرودگاه اظهار...
 • تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر استانداردسازی در مقوله گردشگری غذا
 • به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ عصر امروز طی مراسمی از حامیان و شرکت کنندگان گیلانی حاضر در دومین جشنواره سفره ایرانی،فرهنگ گردشگری به میزبانی استان گلستان تجلیل شد. در این مراسم رضا علیزاده به نقش ارزنده و جایگاه ممتاز فعالان حوزه خوراک و تشکل های مردم نهاد حوزه گردشگری در توسعه فرهنگ گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: فرهنگ غذایی گیلان از غنای والایی برخوردار است که این مهم می تواند باعث توسعه این صنعت پر رونق در استان باشد. مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ گردشگری خوراک را یکی از اشکال گردشگری فرهنگی دانست که می تواند به جاذبه مطلوبی جهت انگیزه سفر برخی گردشگران تبدیل شود و تجربه فرهنگی خوبی از جامعه میزبان را در اختیار گردشگران قرار دهد. مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه خوراک و غذا باید بعنوان یک نماد فرهنگی همراه با پیشینه تاریخی، موجب جذب پیروان سایر فرهنگها باشد ؛ از مقوله خوراک بعنوان عامل تعیین کننده تفاوتهای فرهنگی و همچنین تقویت کننده روابط قومیت ها یاد کرد. علیزاده با اشاره به احیای غذاهای بومی و محلی به عنوان یکی از مهمترین اهداف شرکت در جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ غذایی، لزوم فرصت سازی برای آشنایی و جذب گردشگران به این غذاها را در طی برگزاری این رویدادها مورد تاکید قرار داد. انتقال پیام های فرهنگی، افزایش نشاط اجتماعی و برنامه ریزی تورهای گردشگری بازدید از رویدادها از دیگر عناوینی بود که علیزاده از آنها به عنوان دستاوردهای جشنواره های این چنینی یاد کرد و اظهار داشت: استان های خطه شمالی کشور با همپوشانی خدمات گردشگری برای هموطنان، زمینه را برای رشد هرچه بهتر این صنعت فراهم می کنند. وی خواستار تعامل فرهنگ دوستان گیلان برای تدوین سیاستی نوین حیطه معرفی هرچه بهتر خوراک اصیل این استان در سراسر کشور شد و افزود: مقوله گاسترونومی(گردشگری غذایی) در گیلان باید...
 • ضوابط میراث فرهنگی در روستاهای آذربایجان غربی رعایت نشده است
 • ارومیه - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ضوابط میراث فرهنگی در گذشته در توسعه تعدادی از روستاهای استان رعایت نشده است. به گزارش خبرنگار مهر، جلیل جباری عصر یکشنبه در دیدار با مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی با بیان اینکه در سال های پیش رو مجریان طرحهای هادی در روستاها به ضوابط و مقررات حفاظت از آثار تاریخی در روستاها بیشتر توجه کنند افزود: اگر بناست در استان قدمهای مثبتی برداشته شود معتقدم با همکاری ارگانها و سازمانها انجام خواهد شد. وی با بیان اینکه از بخشی نگری در استان پرهیز کرده و مجری سیاستهای توسعه باشیم اظهارداشت: رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال دو مقوله مهم برای توسعه استان می تواند باشد. جباری اضافه کرد: رویکرد اصلی سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری کشور توسعه همه جانبه روستاها بوده و در این بین توسعه گردشگری در روستاها می تواند در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی روستاها کمک کند. وی اظهارداشت: آذربایجان غربی استانی است که دارای روستاهای با ظرفیت های غنی تاریخی، فرهنگی و طبیعی که برای رشد و توسعه گردشگری بسیار مهم و لازم است. جباری افزود: راه سازی و ایجاد بسترهای لازم نمی تواند از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری کند بلکه رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای افراد بومی می تواند زمینه ساز اجرای زیرساختها باشد. وی اضافه کرد: ایجاد خانه صنایع دستی روستایی، خانه گردشگری روستایی،‌ تقویت شرکتهای تعاونی روستایی از عواملی می تواند باشد تا رونق اقتصادی در منطقه ایجاد شود. مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی نیز در دیدار اظهارداشت: ما در تعداد زیادی از روستاهای استان اقدامات زیادی انجام دادیم اما همکاری و نگرش گردشگری مطمئناً منجر به ایجاد اشتغال در روستا ها خواهد شد. محمود بدلی افزود: اگر همت کرده و از تجارب یکدیگر استفاده کنیم می توانیم کارهای مهمی را انجام دهیم و برای شروع همکاریها...
 • احمدی دیدار آسیایی پرسپولیس را گزارش می کند
 • به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در ابوظبی میهمان الهلال عربستان است و این دیدار ساعت 19:30 دقیقه سه شنبه برگزار خواهد شد. گزارش این دیدار بر عهده محمدرضا احمدی است و از شبکه 3 سیما به صورت زنده پخش می‌شود.
 • توضیحات وثوق احمدی درباره اساسنامه فدراسیون کشتی
 • به گزارش وانانیوز، چندی پیش بود که رسانه‌ها از ایراد اتحادیه جهانی کشتی به اساسنامه ارسالی فدراسیون کشتی و بند دردسر ساز حق رای وزیر ورزش یا معاونش در مجمع انتخاباتی مبنی بر دخالت دولت خبر دادند، اما وزارت ورزش خیلی زود وارد گود شد و عنوان کرد فدراسیون کشتی در ارسال اساسنامه عجله کرده است و اساسنامه قدیمی را برای اتحادیه جهانی ارسال کرده است و اگر کمی صبر می‌کرد و اجازه می‌داد اساسنامه جدید در هیات دولت به تصویب برسد تمام این ایرادات در آن دیده شده و مشکلات برطرف خواهد شد.اما سوال در این بین این است که آیا با ارسال اساسنامه جدید سایه تعلیق از روی کشتی ایران برطرف خواهد شد؟روزبه وثوق احمدی در گفت‌وگویی در این باره گفت: اساسنامه فدراسیون کشتی آخرین بار چند ماه قبل تغییر پیدا کرد و داورزنی به‌عنوان نماینده وزارت ورزش در آن جلسه حضور داشت و آن را امضا کرد و این اساسنامه برای اتحادیه جهانی کشتی ارسال شد که از یکی از این بندها (بند 5) ایراد گرفته شد.وی ادامه داد: پس اصلاح باید بر اساس همین اساسنامه صورت بگیرد که ما این موضوع را پیش‌بینی کرده‌ایم که با برگزاری مجمع فوق‌العاده تغییرات لازم را بر اساس ایراد اتحادیه جهانی اعمال خواهیم کرد. بنابراین نمی‌توانیم اساسنامه دیگری را ارسال کنیم چون اساسنامه قبلی ترجمه، تأیید و ارسال شده است و تغییرات مورد نظر اتحادیه جهانی باید بر اساس آخرین اساسنامه ارسال‌شده صورت گیرد.عضو کمیته حقوقی اتحادیه جهانی کشتی تصریح کرد: این موضوع باید در مجمع عمومی و فوق‌العاده فدراسیون کشتی مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحات انجام شود و نمی‌توانیم اساسنامه جدیدی را به آنها ارسال کنیم.انتهای پیام/
 • احمدی لاشکی:ترامپ هنوز نمی داند سازمان ملل محل زبان نرم برای صلح جهانی است
 • نماینده مردم نوشهر در مجلس گفت: سخنان رییس‌جمهور در سازمان ملل پاسخ مثبتی به اظهارات نابخردانه ترامپ تاجر بود. این فرد هنوز نمی‌داند که سازمان ملل محل زبان نرم برای صلح جهانی است، وی مشق شب نتانیاهو را در سازمان ملل قرائت کرد. به گزارش ایسنا، قاسم احمدی لاشکی در نطق میان دستور امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با تسلیت ماه محرم، گفت: بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی از سفر حج برگشتند. از حج عزتمندانه و متولیان امر، از سیاست‌گذاری مدبرانه رهبری و برنامه‌ریزی خوب بعثه مقام معظم رهبری، مراجع تقلید، قاضی عسگر و رییس سازمان حج و زیارت و پایبندی کشور میزبان به تعهداتش قدردانی می‌کنم. نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خطاب به رییس‌جمهور، گفت: از حضور و سخنان سنجیده و اثرگذار و نافذ شما در نشست سازمان ملل و موضع‌گیری محکم و همراه با صلح و دوستی که مورد حمایت ملت قرار گرفت، تشکر می‌کنم. این سخنان پاسخ مثبتی به ترامپ تاجر بود. این فرد هنوز نمی‌داند که سازمان ملل محل زبان نرم برای صلح جهانی است. این فرد مشق شب نتنیاهو را قرائت کرد. وی ادامه داد: از مباحثی که در روز اول مهر بیان کردید تشکر می‌کنم. حق باشماست، کتاب‌هایمان فقط فونت و تغییر جلد و تغییر برخی عبارت‌ها را دارد ولی محتوای آن به تناسب تغییر زمان تغییر نکرده است اما چرا نکات مهمتر در آموزش و پرورش را بیان نکردید؟ نادیده گرفتن معلم به عنوان رکن اصلی تعلیم و تربیت، سقوط یک کشور را در پی دارد. معوقات معلمان را پرداخت کنید، به نیروهای ستادی و اداری آموزش و پرورش توجه کنید و برای تعیین تکلیف حق‌التدریسی‌ها وقت بگذارید. نماینده مردم نوشهر در مجلس خطاب به کوچکی‌نژاد، رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه و رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: کار شما آن قدر به...
 • سقاخانه های بروجرد محلی برای ارادت به امام حسین ع/آئینی سنتی که در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد
 • سقاخانه های بروجرد، آئینی سنتی است که قدمتی دیرینه دارد، این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده و در ایام محرم محلی برای عزاداری عاشقان سید الشهدا(ع) است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ و به نقل از سفیر افلاکمحرمی دیگر از راه رسیده، ماه غم و اندوه، ماه عزاداری سرور و سالار شهیدان و سیاه بر تن کردن و در این ایام همه عاشقان و ارادتمندان اباعبدالله(ع) از پیر و جوان، مرد و زن، کودکان در غم شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش بر سر و سینه می زنند. خیابانها و کوچه ها سیاهپوش شده، بر سر درب بسیاری از منزل بیرق های سیاه قد علم کرده و دود اسپند، عود و گلاب همه فضا را حال و هوایی خاص بخشیده و دستجات و هیات های عزاداری با سینه زنی و زنجیر زنی به عزاداری می پردازند. در گوشه و کنار هر شهری در ایام محرم خصوصا در دهه اول آئین هایی برپا می شود که برخی از این مراسم ویژه و منحصر به فرد هستند که در شهرستان بروجرد برپایی سقاخانه ها آئینی سنتی است که قدمتی بسیار دیرینه دارد. بسیاری از بانوان بروجردی در ایام محرم یکی از بهترین اتاق های منزل را با پارچه های سیاه به یاد امام حسین(ع) سیاهپوش می کنند و در این سقاخانه منبر پلکانی وجود دارد که چراغ هایی روی آن روشن شده اند. پرچم هایی منقش به نام اهل بیت(ع) در این سقاخانه بر روی دیوارهای اتاق نصب شده و عزاداران حسینی به هنگام ورود به این سقاخانه ها با احترام خاصی وارد می شوند، صاحب خانه با نصب پرچمی بر روی درب منزل نشان می دهد که در این منزل سقاخانه برپا شده و عزاداران حسینی می توانند ساعتی در شب در این...
 • خرید بیش از ۱۱ میلیارد ریال کتاب در جلسه ۵۸۰ هیات خرید کتاب
 • خرید بیش از یازده میلیارد ریال کتاب در پانصد و هشتادمین جلسه هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسید. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ در جلسه ۵۸۰ هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرید ۴۰۳ عنوان کتاب در ۶۱ هزار و ۶۰۰ نسخه به مبلغ کل ۰۰۰ / ۴۰۰ / ۵۵۸ / ۱۱ (یازده میلیارد و پانصد و پنجاه و هشت میلیون و چهارصد هزار) ریال برای خرید مورد تصویب قرار گرفت. عناوین کتاب‌های مصوب برای خرید در سایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در تارنمای هیات انتخاب و خرید کتاب به نشانی http://mof.farhang.gov.ir/fa/home/book بارگذاری شده است. مراحل تحویل کتاب و سایر مدارک به شرح زیر است: الف) ناشران محترم بعد از اطلاع از تصویب عناوین ارسالی‌شان همراه با کتاب‌های مصوب به میزان اعلام شده، به انبار کتاب واقع در: جاده مخصوص کرج، کیلومتر ١٠، روبروی شهاب خودرو، خیابان نخ زرین، خیابان شهید جلال، روبروی صنایع آموزشی (هنرستان پیام شهید)، تلفن: ٥١ - ٤٤٥٤٥١٤٩، مراجعه کنند و پس از تحویل کتاب‌ها و دریافت رسید انبار، طی مراجعه به امور مالی معاونت امور فرهنگی وزارتخانه (اتاق ٣٢٥)، مدارک زیر را به مسئول ذی‌ربط تحویل دهند: ١ -رسید انبار ٢ برگی (نسخه ذی حسابی و امور مالی (٢ -کپی پروانه نشر معتبر (از زمان تحوبل مدارک به معاونت، حداقل تا یک ماه اعتبار داشته باشد (٣ -فاکتور فروش (اصل و تصویر)الف) باید در سربرگ انتشارات و به صورت رسمی باشد (داشتن آرم، نشانی و شماره تلفن انتشارات در سربرگ الزامی است)ب) فاکتور‌ها دارای شماره و تاریخ باشند و تاریخ فاکتور و تاریخ رسید انبار برابر باشند.ج) در قسمت خریدار، فقط نام معاونت امور فرهنگی ذکر شودد) مهر و امضاء فقط با خودکار یا قلم جوهر آبی مورد قبول است. ٤ -اعلام شماره حساب: فقط شماره شبا بانک...
 • انتقال ۱۸۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی
 • خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - ٦ماه پس از دستور رئيس جمهوري مبني بر انتقال حساب شرکت هاي دولتي به بانک مرکزي، اکنون مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي مي گويد که ٤٢٠٠ فقره حساب در اين نهاد متمرکز شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري ١٦ اسفند ماه سال 1395 در بخشنامه اي به همه شرکت هاي دولتي دستور داد ظرف مدت يک ماه از تاريخ ابلاغ اين بخشنامه، تمام حساب هاي بانکي خود اعم از حساب هاي درآمدي و پرداخت را با مجوز خزانه داري کل کشور، نزد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران افتتاح و حساب هاي خود نزد کليه بانک ها را مسدود کنند. با گذشت بيش از ٦ ماه از اين بخشنامه، «مسعود رحيمي» مديرکل ريالي و نشر بانک مرکزي روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا اظهار داشت: پيش از ابلاغ رئيس جمهوري، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب هاي خود به بانک مرکزي بود. وي افزود: تا پايان سال ٩٥ در مجموع 2400 حساب دولتي به بانک مرکزي منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته اين ميزان به ٤٢٠٠ فقره رسيد. يعني در اين مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداري 1800 حساب ديگر شديم که نشان مي دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کرديم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است. وي در پاسخ به اينکه تصور مي کنيد اين فرآيند تا چه زمان به طول انجامد، گفت: متغيرهاي ديگري نيز در اين کار دخيل است که همه در اختيار بانک مرکزي نيست .رحيمي توضيح داد: يکي از مشکلاتي که در اين مسير وجود دارد، فقدان بستر ارتباطي و شبکه اي مناسب بين بانک مرکزي و شرکت هاي دولتي يا موسسات و سازمان هاي مشمول اين انتقال حساب است. مدير...
 • ٤٢٠٠ حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شد
 • رویداد۲۴-مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: تا پایان سال ٩٥ در مجموع 2400 حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به ٤٢٠٠ فقره رسید. یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری 1800 حساب دیگر شدیم که نشان می دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است. ٦ماه پس از دستور رئیس جمهوری مبنی بر انتقال حساب شرکت های دولتی به بانک مرکزی، اکنون مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی می گوید که ٤٢٠٠ فقره حساب در این نهاد متمرکز شده است.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ١٦ اسفند ماه سال 1395 در بخشنامه ای به همه شرکت های دولتی دستور داد ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، تمام حساب های بانکی خود اعم از حساب های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه داری کل کشور، نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح و حساب های خود نزد کلیه بانک ها را مسدود کنند.با گذشت بیش از ٦ ماه از این بخشنامه، «مسعود رحیمی» مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اظهار داشت: پیش از ابلاغ رئیس جمهوری، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب های خود به بانک مرکزی بود.وی افزود: تا پایان سال ٩٥ در مجموع 2400 حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به ٤٢٠٠ فقره رسید. یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری 1800 حساب دیگر شدیم که نشان می دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است.وی در پاسخ به اینکه تصور می کنید این فرآیند تا چه زمان به طول انجامد، گفت: متغیرهای دیگری نیز در این کار دخیل است...
 • ۱۸۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شد
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ١٦ اسفند ماه سال ۱۳۹۵ در بخشنامه ای به همه شرکت های دولتی دستور داد ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، تمام حساب های بانکی خود اعم از حساب های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه داری کل کشور، نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح و حساب های خود نزد کلیه بانک ها را مسدود کنند. با گذشت بیش از ٦ ماه از این بخشنامه، «مسعود رحیمی» مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اظهار داشت: پیش از ابلاغ رئیس جمهوری، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب های خود به بانک مرکزی بود. وی افزود: تا پایان سال ٩٥ در مجموع ۲۴۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به ٤٢٠٠ فقره رسید. یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری ۱۸۰۰ حساب دیگر شدیم که نشان می دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است. وی در پاسخ به اینکه تصور می کنید این فرآیند تا چه زمان به طول انجامد، گفت: متغیرهای دیگری نیز در این کار دخیل است که همه در اختیار بانک مرکزی نیست . رحیمی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، فقدان بستر ارتباطی و شبکه ای مناسب بین بانک مرکزی و شرکت های دولتی یا موسسات و سازمان های مشمول این انتقال حساب است. مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی تاکید کرد : تامین این بستر امن و مطمئن کار مشکلی است که در حال حاضر بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد و این وزارتخانه باید آن را فراهم کند. وی ادامه داد: فقدان این بستر ارتباطی، مهمترین مانع در پیشرفت...
 • انتقال فقط ۶ درصد حساب های دولتی به بانک مرکزی
 • مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی از انتقال ۱۸۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی طی ۵ ماه گذشته خبر داد و گفت: از ۷۰ هزار حساب دولتی تاکنون ۴۲۰۰ حساب معادل ۶ درصد کل حساب ها به بانک مرکزی منتقل شده است . خبرگزاری تسنیم: مسعود رحیمی مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اظهار داشت: پیش از ابلاغ رئیس جمهوری مبنی بر انتقال حساب شرکت های دولتی به بانک مرکزی که 6 ماه پیش صادر شد، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب های خود به بانک مرکزی بود. وی افزود: تا پایان سال ٩٥ در مجموع 2400 حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به 4200 فقره رسید. یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری 1800 حساب دیگر شدیم که نشان می دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است. وی در پاسخ به اینکه تصور می کنید این فرآیند تا چه زمان به طول انجامد، گفت: متغیرهای دیگری نیز در این کار دخیل است که همه در اختیار بانک مرکزی نیست . رحیمی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، فقدان بستر ارتباطی و شبکه ای مناسب بین بانک مرکزی و شرکت های دولتی یا موسسات و سازمان های مشمول این انتقال حساب است. مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی تاکید کرد : تامین این بستر امن و مطمئن کار مشکلی است که در حال حاضر بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد و این وزارتخانه باید آن را فراهم کند. وی ادامه داد: فقدان این بستر ارتباطی، مهمترین مانع در پیشرفت انتقال حساب های دولتی است و بانک مرکزی راه حل سریع تری نیز در این زمینه دارد. رحیمی درباره اینکه باید در مجموع...
 • تراکتورسازی با آخرین شاکی خارجی هم تسویه حساب کرد
 • ورزش>لیگ برتر - باشگاه تراکتورسازی با آخرین شاکی خارجی خود هم به‌طور کامل تسویه‌حساب کرد. به گزارش تسنیم، باشگاه تراکتورسازی که در هفته‌های گذشته مشغول پرداخت بدهی بازیکنان خارجی‌اش بود، بدهی حمزه یونس را هم پرداخت کرد تا به‌طور کامل با وی تسویه حساب کند.تراکتورسازان بدهی آیان رمزی را هم چند روز پیش به طور کامل پرداخت کرده بودند و حالا با پرداخت مطالبات حمزه یونس، رسماً همه پرونده‌های خود در فیفا را بستند، البته رسید مختومه شدن این دو پرونده هنوز به دست باشگاه تراکتورسازی نرسیده و آنها منتظر رسیدن آن هستند.با پرداخت مطالبات این مهاجم تونسی، همه پرونده‌های تراکتورسازی در فیفا بسته شد و این باشگاه مشکلی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نخواهد داشت.43 43 کلید واژه‌ها : باشگاه تراکتورسازی -
 • دیگر نیازی به کارت برای برداشت پول از حساب نیست
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،مدیر بازرگانی ABC در جینان مرکز استان شاندونگ شرق چین اظهار کرد: یکی از بهترین موارد امنیتی در فناوری، سیستم تشخیص چهره است. با این سیستم دیگر نیازی نیست برای عملیات بانکی کارت‌های متعدد با خود حمل کنند. بانک ABC فناوری تشخیص چهره را در دستگاه‌های خودپرداز(ATM) راه‌اندازی کرده است. بانک‌های دیگری مانند Merchants Bank (بانک تجارت) و Construction Bank (بانک توسعه) چین نیز فناوری مشابه خود را در ATM ها ارائه کرده‌اند. Zhang Baojing مدیر بانکداری در ABCاظهار کرد: در این روش دکمه تشخیص چهره فشرده شده و سپس چهره توسط دوربین اسکن می‌شود.در مرحله بعد شماره تلفن یا شماره شناسایی وارد شده و مقدار پول و رمز عبور ثبت می‌شود. وی در ادامه افزود: با این روش خطر کپی کارت‌های بانکی به صورت غیرقانونی و ضبط شدن کارت توسط ATMها نیز کاهش می‌یابد. کارکنان فناوری در ABC گفتند که تشخیص چهره روشی ایمن در عملیات بانکی خواهد بود چون نیازمند شماره شناسه یا شماره تلفن و کلمه عبور است. علاوه بر این، تصاویر مشتریان با تصاویر آنان در سیستم امنیتی عمومی مقایسه خواهد شد. دوربین‌های مادون قرمز نیزخطر فعالیت‌های غیر قانونی را کاهش می‌دهند. یانگ گان از موسسه تحقیقاتی شهر هوشمند در استان گویژو در جنوب غربی چین اظهار کرد: ممکن است بسیاری از شهروندان به سختی به این روش اعتماد و یا از آن استفاده کنند، اما به تدریج این فناوری در جامعه رایج می‌شود. وی در ادامه افزود: در آینده پرداخت از طریق سیستم تشخیص چهره و تلفن همراه مکمل یکدیگر خواهند بود. پیشرفت سیستم تشخیص چهره در چین موجب استفاده در روش‌های ابتکاری زیادی شده است. منبع:ایسنا انتهای پیام/ سیستم تشخیص چهره در بانک‌های چین
 • ۱۸۰۰ حساب دولتی به بانک مرکزی انتقال یافت
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ١٦ اسفند ماه سال 1395 در بخشنامه ای به همه شرکت های دولتی دستور داد ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، تمام حساب های بانکی خود اعم از حساب های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه داری کل کشور، نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح و حساب های خود نزد کلیه بانک ها را مسدود کنند. با گذشت بیش از ٦ ماه از این بخشنامه، «مسعود رحیمی» مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اظهار داشت: پیش از ابلاغ رئیس جمهوری، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب های خود به بانک مرکزی بود. مدیر کلی ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: تا پایان سال ٩٥ در مجموع 2400 حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به ٤٢٠٠ فقره رسید. یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری 1800 حساب دیگر شدیم که نشان می دهد موفق تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب ها مشهود است. او در پاسخ به اینکه تصور می کنید این فرآیند تا چه زمان به طول انجامد، گفت: متغیرهای دیگری نیز در این کار دخیل است که همه در اختیار بانک مرکزی نیست . رحیمی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، فقدان بستر ارتباطی و شبکه ای مناسب بین بانک مرکزی و شرکت های دولتی یا موسسات و سازمان های مشمول این انتقال حساب است. مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی تاکید کرد : تامین این بستر امن و مطمئن کار مشکلی است که در حال حاضر بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد و این وزارتخانه باید آن را فراهم کند. او ادامه داد: فقدان این بستر ارتباطی...