روزنامه شرق نوشت: هم‌زمان با روز رفراندوم قانون اساسی در ونزوئلا گزارشی از تکلیف پروژه‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت ایران در این کشور منتشر کردیم که بر مبنای اطلاعات منابع آگاه و البته شرکت‌های فعال در آن کشور تهیه شد. تلاش داشتیم هم‌زمان با انتشار آن گزارش با سفیر ایران در ونزوئلا نیز گفت‌وگویی داشته ‌باشیم که این کار آن ‌زمان محقق نشد.

اما در موعد مرخصی سفیر که به تهران بازگشته بود، توانستیم با مصطفی اعلایی سفیر ایران در ونزوئلا گفت‌وگو کنیم. تلاش کردم از او درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در این کشور و امنیت سرمایه‌های موجود ایران در این کشور که درگیر بحران است، بپرسم. با انجام رفراندوم قانون اساسی در این کشور که با تظاهرات‌های متعدد خیابانی مخالفان همراه بود، مجلس مؤسسان در این کشور تأسیس شد و زمام امور را در دست گرفت. ونزوئلا انتخابات فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها را در پیش دارد و پس از آن انتخابات ریاست‌جمهوری فرا می‌رسد. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد تا آن ‌زمان نیکلاس مادورو جانشین هوگو چاوز در این کشور رئیس‌جمهوری خواهد بود. صبح یکشنبه حسن روحانی و نیکلاس مادورو رؤسای جمهوری ایران و ونزوئلا در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در آستانه قزاقستان با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. در این ملاقات بر توسعه روابط رو به پیشرفت تأکید شد.
اگرچه رابطه تهران- کاراکاس از دوره سیدمحمد خاتمی و دولت اصلاحات گسترش پیدا کرد اما در دوره محمود احمدی‌نژاد و هوگو چاوز اوج گرفت. قراردادهای همکاری متعدد و توسعه مشارکت و صدور خدمات فنی و مهندسی، تأسیس بانک و. . . از جمله همكاري‌هاي دو كشور بود. نزدیکی فکری دو رئیس‌جمهور بیش از آنچه تصور می‌شد، بود و نتیجه‌اش همکاری‌هایی بود که برخی از آنها مثل آب در هاون کوبیدن بود. سفیر فعلی که از اوایل دولت حسن روحانی به کاراکاس رفته، معتقد است هنوز امکان همکاری و مشارکت دو کشور وجود دارد. ‌‌‌‌‌‌‌ در سال‌های دولت محمود احمدی‌نژاد سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ونزوئلا سیر صعودی پیدا کرد. در سفارت جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا آماری وجود دارد از اینکه در آن سال‌ها، ایران چه عددی در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرد؟در ابتدا این را بگویم که ما در هیچ دوره‌ای در ونزوئلا سرمایه‌گذاری به معنی انتقال پول هنگفت به اين كشور و کسب سود از این محل نداشتیم، بلکه مشارکت در طرح‌های فنی و مهندسی بوده‌ است. در پاسخ به سؤال شما، نمی‌توان رقمی از این مشارکت‌ها درآورد. این‌ اعداد را خود شرکت‌ها می‌توانند اعلام کنند. هر شرکت به اندازه توان خود و در چارچوب وظیفه و مسیری که در پروژه برایش تعیین کردند، در ونزوئلا هزینه کرده است. بسیاری از شرکت‌ها در دوران خود به سرمایه و سود خود دست پیدا کردند. هرکدام از پروژه‌ها نیز در حد و توانشان، کار خود را انجام داده‌اند. نکته‌ای که ضروری است و من همیشه به مقامات ونزوئلایی می‌گویم، این است که رابطه اقتصادی ما با کشوری مثل ونزوئلا در حوزه اقتصادی - از طرف ما - خیلی حالت کاسب‌کارانه ندارد. ما بر مبنای همکاری‌های بین‌المللی و مخصوصا همکاری‌های جنوب-جنوب و در چارچوب عدم تعهد یک‌سری اهداف مشترک و مشخص را دنبال و در همین راستا با ونزوئلا و کشورهای آمریکای لاتین همکاری می‌کنیم. اشاره کردم به بحث اهداف مشترک؛ ما در «عدم تعهد» با تمام کشورهای عضو اهداف مشترکی داریم؛ یکی از این اهداف همکاری جنوب-جنوب در چارچوب مساعدت به یکدیگر به‌منظور توسعه پایدار کشورهای عضو با اتکا به توانمندی‌های هر کدام از کشورهاست. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد این قرار را به‌صورت رسمی و در چارچوب اعلامیه‌ها با هم گذاشته‌اند که با استفاده از توانایی‌های یکدیگر برای ارتقای توسعه پایدار که به‌نفع‌ ملت‌هایشان باشد، با یکدیگر همکاری کنند.
همکاری ما با ونزوئلا با همکاری آمریکا، ایتالیا و اتحادیه اروپا با ونزوئلا فرق می‌کند. رابطه شرکت‌های ‌آنها با شرکت‌های ونزوئلایی با رابطه شرکت‌های ما با شرکت‌های ونزوئلایی فرق می‌کند. شرکت‌های آنها کاسب‌کارانه عمل می‌کنند. بیزینس‌من هستند و هر کجا پول باشد عمل‌ می‌کنند. برای همین می‌بینید الان که وضع اقتصادی ونزوئلا به‌خاطر کاهش قیمت نفت خراب شده است، شرکت‌های اروپایی یکی پس از دیگری کار خودشان را تعطیل کرده‌ و رفته‌اند. در ونزوئلا چند شرکت هواپیمایی مثل لوفت‌هانزا و آلی‌تالیا تعطیل شد. چون دولت ونزوئلا نتوانست مطالبات آنها را تأمین کند. کارخانه فورد در ونزوئلا تعطیل شده چون نتوانسته‌اند مطالبات خود را بگیرند. آنها کاری به توسعه ونزوئلا یا مردم ونزوئلا ندارند. اما جنس فعالیت‌های ما در ونزوئلا با جنس فعالیت‌های آنها -که در حوزه سرمایه‌داری تعریف می‌شود- فرق دارد. ما سعی می‌کنیم از توانمندی‌های هم استفاده کنیم. ما سعی کردیم از طریق مشارکت در صدور خدمات فنی و مهندسی در آنجا، در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی فعالیت‌ داشته باشیم. ما در ونزوئلا خیلی در صدور کالا فعال نیستیم؛ بیشتر در حوزه خدمات فنی و مهندسی فعالیت داریم و مشارکت کرده‌ایم؛ برای اینکه بتوانیم در شکل‌دهی به زیر‌ساخت توسعه آنجا به دولت ونزوئلا کمک کنیم. در مجموع این پروژه‌ها توانست کار خود را انجام دهد اما به‌خاطر کاهش قیمت نفت ونزوئلا نتوانست «بعضی» از تعهداتش را به «بعضی» از شرکت‌ها عملی کند.
شما در مقاله‌ای که نوشته بودید اشاره کرده بودید شرکت «کیسون» پروژه خود را به‌موقع تمام کرد و به‌موقع هم مطالباتش را گرفت و از آن به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد. من در جلسه‌ای که از کیسون به‌عنوان بهترین شرکت تقدیر شد حاضر بودم؛ جلسه دولتی‌ای هم نبود، جلسه اتاق بازرگانی بود و مجموعه‌ای از شرکت‌ها و بازیگران اقتصادی قَدَر فعال در ونزوئلا جایزه گرفتند و از آنها قدردانی شد. اما شرکت‌های دیگری هم در آنجا داریم که به‌دلیل وضعیتی که ونزوئلا پیدا کرده، محدود شده‌اند و دیگر آن‌طوری که قرار بود تولیدات داشته باشند، نمی‌توانند تولید داشته باشند.
‌‌ فرمودید فعالیت ما در ونزوئلا در راستای اهداف جنبش عدم تعهد است. کشورهای زیادی در این حوزه جای می‌گیرند. آیا درحال‌حاضر ما چنین رابطه‌ای را با کشور دیگری مثل ونزوئلا داریم؟بله، با بسیاری از کشورهایی که عضو «نم» هستند روابط دوستانه داریم.
‌‌ منظورم رابطه اقتصادی است، فکر نمی‌کنید در بین همه اعضای جنبش عدم تعهد، «ونزوئلا» در این بین برای ما خاص بوده؟بله. با ونزوئلا بیش از کشورهایی همچون اندونزی، مالزی و هند رابطه اقتصادی داریم. اینها کشورهای قدر عدم تعهد هستند و ما با ‌آنها، ارتباط اقتصادی داریم، اما ونزوئلا به ‌علت شرایطی که در آن قرار گرفت و گرایش‌های ضدسلطه‌ای که بیش از مابقی کشورها در آمریکای لاتین داشت، با سیاست‌ خارجی ما هم‌جهت بود. مسیر سیاست ‌خارجی ما که ضدسلطه بود، بیش از همه کشورها، در ارتباط با ونزوئلا قرار داشت. ما اصراری نداشتیم در ونزوئلا به‌طور گسترده عمل کنیم، مرحوم چاوز تشخیص داد اگر بخواهد با سلطه‌ای که بر کشور اوست، مبارزه کند، باید به کشورهایی اتکا کند که آنها بتوانند به توسعه زیرساخت اقتصادی کشورش کمک کنند. چاوز ایران را تشخیص داد. بارها چاوز و همین حالا مادورو ـ ایران را به‌عنوان کشور نو‌ظهور اقتصادی معرفی کرده‌اند؛ کشوری که می‌توان بر آن اتکا کرد. با وجود همه مشکلاتی که خود ایران دارد و همه تحریم‌هایی که ایران متحمل شد، اما این تشخیص کماکان وجود دارد که ونزوئلا می‌تواند به کشوری مثل ایران متکی باشد تا بتواند به توسعه خود کمک کند و در مقابل فشار خارجی مقاومت کند. ما با ونزوئلا روابط نزدیکی داریم به این دلیل که همسویی خوبی در سیاست ‌خارجی ما وجود دارد.
‌تعهدات مشترک اعضای «نم» قابل فهم است. اما شما از همسویی در سیاست خارجی ایران و ونزوئلا سخن می‌گویید. خب، اکنون شرایط ایران و رابطه‌اش با جهان تغییرات زیادی کرده ‌است؛ به‌ویژه بعد از برجام. اکنون اروپا بیش از دیگر کشورها، شریک اقتصادی ایران است. در این شرایط همچنان ونزوئلا می‌تواند شریک خوبی برای ما باشد؟این موضوعات هیچ مغایرتی با هم ندارد. ما در چارچوب جنبش عدم تعهد به سیاست‌هایمان ادامه می‌دهیم و ادامه تحقق این سیاست‌ها مغایرتی با گسترش روابط اقتصادی با دنیا و شرکت‌های اروپایی ندارد. حتی می‌تواند مکمل همدیگر باشد.
‌‌ شما فرمودید شرکت‌های اروپایی، ونزوئلا را ترک کرده‌اند. بله، بسیاری از آنها.
‌ ما درحال‌حاضر شرکت فعال ایرانی‌ داریم که در ونزوئلا کار کند؟بله داریم منتها به دلیل نوع قراردادها و فرمول‌های همکاری که در دوران ریاست‌جمهوری چاوز تنظیم شده بود محدود شده‌اند. ‌‌ می‌توانید شرکت‌های فعال موجود را نام ببرید؟شرکت «ون‌‌ایران‌تراکتور» را داریم که قبلا تولیداتی در ونزوئلا داشت ولی الان تولید خیلی خیلی مختصری دارد. اگر الان به این شرکت کمک شود و دولت ونزوئلا بتواند منابع مالی آن را تأمین کند [این شرکت] دوباره به دوران اوج خود بازمی‌گردد. اتفاقا مردم و به‌ویژه کشاورزان ونزوئلا از محصولات تراکتور ایران بسیار راضی هستند و می‌گویند هم کیفیت آن و هم قمیت آن کاملا رقابتی است. ما از کشورهای دیگر هم که خواهان تراکتور ایران هستند هم درخواست داریم.
‌‌ این شرکت، همان است که کارش را در دولت آقای خاتمی شروع کرد؟فکر می‌کنم خود آقای خاتمی هم برای افتتاح آن به ونزوئلا سفر کردند.
‌‌ غیر از این شرکت، شرکت دیگری نیست؟چرا ما ون‌ایران‌ا‌تو را داریم؛ «ون» یعنی ونزوئلا، «ایران» که ایران است و «اتو» هم یعنی اتومبیل که تولید سمند و پراید را انجام می‌دهد. شما ونزوئلا که تشریف ببرید در خیابان‌ها نمونه‌های خیلی خوبی از سمند‌ و پرایدهایی را می‌بینید که در حرکتند.
‌‌ مثل همین نسخه‌های داخلی؟نسل‌های قدیم‌تر همین تولید داخلی. مثلا تولید سورنا و دنای سمند را آنجا نداریم. پراید هم الان به‌دلیل مشکلاتی که وجود دارد به مشکل خورده است.
‌‌ اینکه می‌گویید این شرکت‌ها هنوز فعال هستند یعنی اینکه یک دفتر وجود دارد و یکی، دو کارمند هم دارد ولی به‌اصطلاح کرکره‌شان را پایین نکشیده‌اند؟این شرکت ایرانی نیست، شرکت مشترک است که بیشتر سهم آن را هم ونزوئلا داده است. اکثریت سهمش برای ونزوئلا است. البته قبل از آن، بیشتر سهمش برای ایران بود اما آنها خواستند و بخشی از سهم ایران را خریدند و الان بیشتر سهم برای ونزوئلا است. درحال‌حاضر سهم ایران آوردن «پک» است. پک سمند از ایران می‌رود و آنجا در خط‌هایی که وجود دارد مونتاژ می‌شود.
‌‌ این شرکت هم درحال‌حاضر تولید ندارد؟تولید ندارد؛ ولی طرح‌هایی در راه است که صادرات مجدد داشته باشد. درحال‌حاضر اگر ما بخواهیم درباره سمند صحبت بکنیم، باید با مدیر ونزوئلایی صحبت بکنیم.
‌‌ در سؤال اول پرسیدم که آیا می‌توان عددی داد از میزان سرمایه‌گذاری‌ای که ما در ونزوئلا انجام دادیم و شما گفتید نمی‌شود. . . .
به‌این‌دلیل نمی‌شود که کار خیلی دولتی نیست؛ یعنی وزارت خارجه یا وزارت اقتصاد یا وزارت صنعت ما آنجا سرمایه‌گذاری نکرده است که ما آماری داشته باشیم. اگر بخواهید آمار بگیرید، باید از خود شرکت‌ها سؤال بکنید که چقدر آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در مجموع می‌توانم بگویم ما از مشارکت در ونزوئلا به‌هیچ‌وجه ضرر نکردیم. ورود ما در حوزه فنی-مهندسی ونزوئلا هم به توسعه ونزوئلا کمک کرد؛ هم به توسعه و اشتغال شرکت‌های خودمان کمک کردیم. در چارچوب همکاری‌های جنوب-جنوب شرکت‌های ایرانی، به تعهدات‌شان عمل کردند، سودآفرین بودند و زیرساخت‌های خوبی هم ایجاد کردند. در شرایط فعلی هم می‌توان با ونزوئلا کار مشترک کرد؛ به شکلی که سرمایه‌ها حفظ شود و سودده باشد.
‌‌ آقای اعلایی، در زمان اوج سرمایه‌گذاری ایران در ونزوئلا، تعداد این شرکت‌ها از ۱۰، ۱۵ شرکت بیشتر بوده است؟همین حدود بوده.
‌‌ می‌توان گفت سرمایه‌گذاری کلان از طریق ایران‌خودرو و سایپا و با عنوان شرکتی که به طور مشترک تأسیس کردند، آمده است؛ همچنین از شرکت پتروپارس و شرکت کیسون و شرکت‌های خانه‌سازی که پروژه‌های سنگین‌تری داشتند. شرکت صدرا هم که هیچ کشتی تحویل نداده است؛ پس می‌توان عددی از میزان آورده این شرکت‌ها را محاسبه کرد؟یک شرکت سوت ماشین هم هست که تقریبا کارش تمام شده و تحویل‌ داده است. چندین کارخانه لبنیات و کارخانه انتقال تکنولوژی ساخته است. آنها به تعهدات خود عمل کرده‌اند و یک مقدار مختصری از مطالبات آنها مانده است. شرکت سوت ماشین هم تقریبا کارش تمام شده‌ است.
‌‌ بسیار خوب؛ آیا می‌توان گفت که بین کشورهای دیگری که در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، سهم ایران چقدر است؟ مثلا بین ایتالیا، فرانسه و حتی ترکیه و کشورهای دیگری که سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ترکیه به‌طور سنتی اصلا در آمریکای لاتین مشارکت نداشته؛ اما به‌تازگی خوب فعال شده است. در واقع در شاکله اقتصاد آمریکای لاتین آن‌ طور که آمریکا از صد سال پیش حضور دارد، روسیه، چین یا ژاپن حضور دارند، ترکیه حضور ندارد. ژاپن در ونزوئلا سرمایه‌گذاری زیادی کرده، کره‌جنوبی هم همین‌طور. به‌تازگی ترکیه در کوبا فعال شده و همچنین در ونزوئلا شرکت ترکیش‌ایرلاین راه افتاده که به کلمبیا و کوبا پرواز دارد. ترکیه کم‌کم در حال سرمایه‌گذاری در ونزوئلا است.
‌خب در بین این کشورها، سهم ایران چقدر است؟در پاسخ به این سؤال ‌که ایران چند درصد سهم دارد، باید گفت ایران در حد توان خودش آنجا حضور دارد. در ونزوئلا کشورهای زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌ و مشارکت دارند. این‌طور نیست که سهم ایران زیاد باشد. ببینید آنجا شرکت‌های آمریکایی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و از خود منطقه آمریکای لاتین، شرکت‌های برزیلی و کوبایی حضور دارند. در یک برهه به دلیل همسویی سیاست‌ خارجی این فرصت به ایران داده شد. ایران هم این توانمندی را داشت که در چارچوب منافع خودش و توسعه ونزوئلا توانست آنجا حضور پیدا کند. البته نمی‌توان به‌طور مطلق گفت ولی در ونزوئلا شرکت‌های ایرانی حضور موفقی داشتند. هم در صنعت خودرو، هم در صنایع لبنی، هم در صنعت آب و هم در مسکن حضور موفقی داشتند. در کشتی‌سازی، شرکت صدرا به ‌خاطر مشکلاتی که بود، موفق نشد. اگر بخواهیم جمع‌بندی بکنیم، شرکت‌‌های ایرانی در انجام مأموریت‌شان که صدور خدمات فنی و مهندسی ایرانی به ونزوئلا باشد؛ که هم به توسعه ایران کمک می‌کند و هم به توسعه ونزوئلا کمک می‌کند، موفق بودند.
‌‌ برایمان از وضعیت پروژه شرکت صدرا بگویید. این شرکت قرار بود چهار کشتی سنگین به ونزوئلا تحویل دهد؛ اما نتوانست حتی یکی از کشتی‌هایی را هم که قرار بود تحویل دهد. چه چیزی موجب شد؟بله باید چهار کشتی سنگین تحویل می‌داد. الان کشتی‌سازی صدرا می‌گوید مشکلی ندارم و آماده تحویل هستم.
‌‌ چه اتفاقاتی موجب شد که صدرا نتوانست به‌موقع تعهدش را انجام دهد؟یک‌سری مشکلات بین دو طرف بوده که نتوانستند آنها را حل کنند؛ اما تلاش‌های زیادی شده که این مشکلات حل شود. کشتی مثل ماشین نیست، ‌هزاران قطعه دارد و حرکتش روی آب قانون‌مندی و مقررات خاص خودش را دارد. مجموعه جزئیات پیچیده فنی، کار تحویل را با دشواری مواجه می‌کند. این خاص ایران هم نیست. همه کشورهایی که کشتی‌سازی می‌کنند برای تحویل‌دادن آن یک‌سری مقررات خاص دارند، در آب‌انداختن آن یک‌سری مقررات خاص دارد. . . .
‌‌ با توجه به همه این شرایط، بالاخره یک‌ زمانی برای تحویل کشتی تعیین شده بود؟بله. ببینید خود ایران تحت تحریم بوده است. مجموعه شرایطی که در ایران و ونزوئلا بود، باعث شده کشتی‌ای به آب نیفتد. به‌هرحال کشتی‌سازی صدرا می‌گوید من آماده‌ام.
‌‌ بسیار خب، نهادی که در کشور ونزوئلا با کشتی‌سازی صدرا در ارتباط بوده، هیچ ادعایی ندارند؟ادعایی ندارند. ادعا از این جهت که بگویند ما این‌قدر از شما طلبکار هستیم و اگر ندهید ما پیگیری می‌کنیم، نه؛ به این صورت نیست؛ اما این پروژه هنوز تمام نشده و به خاتمه خود نرسیده است.
‌‌ پس دعوی حقوقی‌ای مطرح نیست؟نه هیچ دعوی حقوقی‌ای نشده است. یک پروژه است که هنوز هم سر جای خود باقی است و هنوز هم در حال مذاکره است مبنی بر اینکه کشتی دوم چگونه تحویل داده شود، کشتی سوم چگونه ساخته شود. منتها عرض کردم، کشتی‌سازی یک صنعت بسیار پیچیده است و مثل صنعت هواپیما می‌ماند. این‌طور نیست که شما بگویید ما یک ماه مذاکره کرده‌ایم و کار تمام است و از فردا شما می‌توانید سوار ماشین سمندتان بشوید. پروژه روی میز است و در حال تلاش است تا مشکلات فنی موجود حل شود.
‌‌ پروژه کیسون تحویل داده شده و مطالبه‌ای ندارد؟بله؛ تحویل داده شده و ادامه ندارد. البته کیسون هنوز آنجا دفتر دارد.
‌‌ کیسون یک شرکت ایرانی است؟کاملا ایرانی است؛ یعنی در ایران ثبت شده و آنجا دفتر دارد.
‌‌ شرکت خانه‌سازی ایرانیان نتوانست تعهداتش را به‌موقع تحویل دهد و بنا بر آنچه من شنیده‌ام، دعوی حقوقی نیز مطرح است. درباره خانه‌سازی ایرانیان، چه چیزی روی میز است؟خانه‌سازی ایرانیان به‌عنوان یک شرکت ایرانی که آنجا کار می‌کند، ادعا می‌کند به تعهدات خود عمل کرده است. من به پروژه‌های آنها سر زده‌ام و پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند و واحد‌ها تا اندازه‌ای آماده است. منتها جزئیات فنی‌ای که می‌گویم، همه‌جا هست. به‌عنوان مثال، طرف ونزوئلایی با شرکت ایرانی قراردادی می‌بندد برای ۱۰ هزار واحد به ارزش ۲۰۰‌ میلیون دلار، بعد [طرف ایرانی] پیش‌‌پرداختی می‌گیرد و می‌گوید من در فلان سال، مثلا چهار سال دیگر، [خانه‌ها را] به شما تحویل می‌دهم. بعد به علت تغییرات مقطعی، در وسط کار اجرای پروژه با محدودیت روبه‌رو می‌شود. همه اینها را به‌عنوان مثال می‌گویم که ممکن است اتفاق بیفتد یا هر اتفاق دیگری که دقیقا منطبق با قرارداد اولیه روی کاغذ نباشد. این اتفاق‌ها ممکن است در ایران هم پیش بیاید. مثلا اگر شرکت ونزوئلایی در ایران مشغول باشد، شرکت تعهدپذیر یعنی شرکت ونزوئلایی، دو سال دیگر، سه سال دیگر در شرایطی قرار می‌گیرد که می‌خواهد ترم‌های قرارداد را تغییر دهد. . .
آن‌وقت شرکتی که قرارداد بسته است، می‌گوید نه، ما با همان تعهدات اولیه می‌خواهیم.
‌‌ این در صورتی است که دو طرف بنشینند و قرارداد را دوباره بازنویسی کنند. اگر قانون کشوری تغییر کند، قرارداد به همان سیاق قبل اجرا نمی‌شود؟چرا همان قرارداد قبلی است. در چارچوب همان قرارداد قبلی تغییر ایجاد می‌کنند.
‌‌ بنا بر توافق دو طرف؟بله بنا بر توافق.
‌ الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان توافقی کرده است؟بله؛ توافق کرده است. ببینید وقتی شما می‌آیید کاری انجام دهید، امکانات خود را با توجه به شرایط و تعهدات طرف مقابلتان تنظیم می‌کنید؛ [مثلا] تعداد کارمندان، تعداد کارگران، تعداد تجهیزات. خانه‌سازی کار ساده‌ای نیست؛ اینکه چقدر بلدوزر و تجهیزات باید با خود ببرد یا از آنجا کرایه کند و اینکه چقدر مصالح نیاز دارد، همه را بر اساس فرمول اولیه تنظیم می‌کند. فرمول اولیه که به‌هم می‌خورد، حساب‌‌وکتاب‌های شرکت هم به‌هم می‌خورد. ممکن است [شرکت با شرایط جدید] موافقت کند تا کار را تمام کند، ولی این دلیل نمی‌شود شرکت با مشکل مواجه نشود. این شرکت باید بار دیگر برنامه‌ریزی کرده و مجدد برنامه را تنظیم کند.
‌‌ الان شرکت خانه‌سازی ایرانیان زمان تحویل جدیدی پذیرفته است؟شرکت خانه‌سازی ایرانیان شرکتی کاملا خصوصی است و با هیچ وزارتخانه‌ای ارتباط ندارد. به‌نظرم بر اساس یک چارت جدید، توافق کرده‌ و کارشان را اصلاح کرده‌اند.
‌‌ بانک توسعه صادرات و بانک ایران و ونزوئلا در چه وضعیتی هستند؟ بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد. بانک توسعه صادرات آنجا شعبه دارد، ولی آن‌طوری نمی‌توانید بگویید شعبه بانک صادرات است؛ چون بانکی است که شخصیت حقوقی مستقل دارد. اسم‌ آن بانک بین‌المللی توسعه شده و دیگر شعبه بانک توسعه صادرات نیست و هنوز هم در ونزوئلا حضور دارد. بانک دیگری هم وجود دارد به نام بانک ایران و ونزوئلا، که مشترک است و در ایران است. این بانک به‌نظرم بانک سوددهی هم هست.
‌‌ بانک ایران و ونزوئلا از زمانی که تأسیس شده تاکنون، حتی یک مراوده تجاری هم با ونزوئلا نداشته؟خب به این خاطر است که [از ونزوئلا به آن] رجوع نکرده‌اند و [خود بانک هم] در جاهای دیگر از اعتباراتش استفاده کرده است.
‌‌ به نظر من، به‌عنوان یک روزنامه‌نگار، مجموعه سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌هایی که در ونزوئلا انجام شده، کاملا هیجانی بوده است. مثل تأسیس بانک ایران و ونزوئلا که کاملا یک حرکت هیجانی به نظر می‌رسد و با یک سرمایه اندک (از نوع بانکی) تأسیس شد و خود ونزوئلا هم برای اینکه بتواند از آن استفاده بکند، برنامه‌ای نداشته است.
اینکه ونزوئلا برنامه‌ای داشته یا نداشته را نمی‌دانم. اما همان‌طور که گفتم هدف کلی این بود که دو کشور در چارچوب هم‌سویی‌هایی که در سیاست خارجی دارند بتوانند به‌هم کمک کنند. یکی از برنامه‌هایی که کشورهای هم‌سو بلافاصله اجرا می‌کنند ایجاد یک صندوق توسعه است. خیلی از هم‌گرایی‌های منطقه‌ای چه در حوزه آمریکای لاتین، چه در حوزه خودمان اکو یا سارک در آسیای شرقی، صندوقی با هدف توسعه راه‌اندازی می‌کنند. حالا لفظ «هیجانی» که شما می‌گویید را نمی‌دانم ولی ایران و ونزوئلا براساس همان هم‌سویی‌هایی که داشتند و احساس می‌کردند می‌توانند از توانمندی‌های همدیگر استفاده بکنند، تصمیم گرفتند مثل همه هم‌گرایی‌های دیگر بانکی را تأسیس و از آن استفاده بکنند. البته این بانک قرار بود خیلی بزرگ‌تر باشد ولی به همین صورتی که هست توافق شد و دارد کار می‌کند. چون این بانک در ایران است من خیلی اطلاعی ندارم ولی به‌نظرم سودده است. استفاده‌ از اعتبارات بانک شرایطی دارد که توجیه اقتصادی را محور اول خودش قرار می‌دهد، مگر اینکه دستور دولتی باشد که شما این‌قدر به این کشور بدهید. وقتی یک پروژه تقاضای تأمین اعتبارات می‌کند، این تقاضا باید با شرایط بانک بخواند و بانک باید قبول بکند. حالا من خبر ندارم از ونزوئلا به بانک ایران و ونزوئلا رجوع کرده‌اند یا نه، به‌هرحال ما در ونزوئلا از سرمایه‌های آن بانک استفاده‌ای نداریم.
‌‌ با بانک توسعه صادرات چطور؟گفتم آن شعبه بانک توسعه صادرات نیست و الان یک بانک ونزوئلایی است. اتفاقا بانک رَنک اول هم است. سیستم بانکی آنها درجات مختلفی دارد؛ این بانک هم زیر نظر بانک مرکزی ونزوئلا به کار خود ادامه می‌دهد.
‌‌ یعنی از نظر حقوقی دیگر هیچ ارتباطی با بانک توسعه صادرات ندارد؟چرا بالاخره با بانک مؤسس خود ارتباط دارد. سرمایه خود را از کجا می‌خواهد بیاورد؟ سرمایه آن را بانک توسعه صادرات داده اما به‌محض‌اینکه این سرمایه آنجا آمده، تحت نام بانک بین‌المللی توسعه ثبت شده و دیگر بانک، بانک ایرانی نیست. بانک، ونزوئلایی است و تحت نظر بانک مرکزی ونزوئلا است.
‌‌ خب در چنین شرایطی اگر بانک مرکزی بخواهد بانک توسعه صادرات سرمایه خود را از ونزوئلا خارج کند یا آنکه آن بانک را ببندد، چه می‌شود؟بانک خصوصی در هر کشوری تصمیم خودش را می‌گیرد. بانک مرکزی ونزوئلا کاری به بانک توسعه صادرات ندارد، اصلا آن را نمی‌شناسد، بانکی را می‌شناسد به اسم بانک توسعه بین‌المللی ونزوئلا و طبق مقررات آنجا کار می‌کند. این بانک هر لحظه بخواهد کار خود را تمام کند می‌تواند این کار را بکند و درخواست بدهد.
‌‌ یعنی ایران می‌تواند این کار را انجام بدهد؟نه، ایران نه. بانک توسعه بین‌المللی.
‌‌ خب سرمایه‌ آن به ایران بازمی‌گردد؟بله سرمایه آن برای بانک توسعه صادرات است.
‌‌ شما در مدتی که در ونزوئلا به‌عنوان سفیر عازم شده‌اید، تقریبا در دوران بحران ونزوئلا سفیر شدید. آغاز بحران ۲۰۱۴ بود که هنوز آقای سلطانی آنجا بودند. آن‌موقع انتخابات ریاست‌جمهوری بود که آقای مادورو پیروز شد. چون با حاشیه رأی بسیار کمی پیروز شد، اپوزیسیون تظاهرات‌های خیلی گسترده‌ای انجام داد.
‌‌ همان تظاهرات ۶۰روزه را می‌گویید؟بله. ۳۰، ۴۰ نفر هم

کلیدواژه: ونزوئلا سرمایه گذاری | شرکت خانه سازی ایرانیان | صدور خدمات فنی و مهندسی | بانک ایران و ونزوئلا | بانک توسعه صادرات | سرمایه گذاری کرده | سرمایه گذاری | ایران در ونزوئلا | توسعه ونزوئلا | شرکت های ایرانی | یک شرکت ایرانی | آمریکای لاتین | جنبش عدم تعهد | ما در ونزوئلا | دولت ونزوئلا | مردم ونزوئلا | ونزوئلا کشور | طور نیست | ونزوئلا کار | داشته باشند | ونزوئلا کمک | کشورهای عضو | هم به توسعه | بانک مرکزی | درحال حاضر | کشتی سازی | انجام شود | سهم ایران | کمک کنند | قرار بود | شرکت ها | گفت وگو | کار خود | دو طرف | یک سری

منبع: فرارو

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۸۷۷۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • واکنش به نامه وکیل احمدی نژاد آرای دیوان محاسبات قبلا به احمدی نژاد ابلاغ شده بود
 • ایران>سیاست داخلی - همشهری آنلاین:هرچه باشد اوضاع به نفع «محمود احمدی‌نژاد» پیش نمی‌رود. شاهد آن هم محتوای نامه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به نامه وکیل محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس است. روزنامه اعتماد نوشت: جعفرزاده ايمن‌آبادي اظهارات دادستان ديوان محاسبات درباره تخلفات احمدي‌نژاد را تاييد كرده و علاوه بر آن شماره احكام اوليه و تجديد نظر و حتي شماره رسيد دفتر محمود احمدي‌نژاد كه نشان مي‌دهد احكام ديوان به او ابلاغ شده را هم آورده است. حالا هرچه احمدي‌نژاد سخنان دادستان ديوان محاسبات را سياسي و كذب بداند يا وكيلش مدعي شود كه احكام صادر شده به او ابلاغ نشده يا به نمايندگان مجلس نامه بنويسند تا درباره اظهارات دادستان ديوان محاسبات تصميم بگيرند باز هيچ بارقه اميدي براي تبرئه احمدي‌نژاد از احكام صادر شده و اثبات ادعاي او پيدا نمي‌شود. ادعاي احمدي‌نژادي‌ها در مورد احكام صادره ٧ حكم قطعي ديوان محاسبات عليه احمدي‌نژاد از هشتم مردادماه و در جريان گفت‌وگوي فياض شجاعي، دادستان ديوان محاسبات با روزنامه اعتماد رسانه‌اي شد و از همان روز واكنش احمدي‌نژاد و چهره‌هاي نزديك به او به اين اظهارات تمامي ندارد. نهم مردادماه احمدي‌نژاد در نامه‌اي خطاب به «ملت ايران» اظهارات دادستان را «غيرقانوني و سراسر كذب» توصيف كرده بود و تاكيد كرده بود: «ضمن تكذيب قاطع اين ادعاها، اعلام مي‌دارد كه اظهارات اين فرد، مصداق مجرمانه اشاعه اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي و رفتار و اقدامات اين فرد كه به پشتيباني صاحبان قدرت تكرار مي‌شود بر خلاف قانون اساسي و مستوجب تعقيب قضايي است.» ١٩ مردادماه هم سيدعادل حيدري، وكيل احمدي‌نژاد گفته بود «از طريق جرايد در جريان وجود چنين پرونده‌هايي قرار گرفته‌ام.» او هم ضمن اينكه دادستان ديوان محاسبات را به خلاف‌گويي متهم كرده، گفته بود: «با مراجعه به ديوان محاسبات تعداد ٧ دادنامه را دريافت كردم كه اتفاقا موضوعاتي كه در مصاحبه...
 • پاسخ نماینده مجلس به نامه وکیل احمدی نژاد:آرای قطعی دیوان محاسبات قبلا به احمدی نژاد ابلاغ شده بود
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - اعتماد نوشت: هرچه باشد اوضاع به نفع «محمود احمدی‌نژاد» پیش نمی‌رود. شاهد آن هم محتوای نامه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به نامه وکیل محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس است. جعفرزاده ايمن‌آبادي اظهارات دادستان ديوان محاسبات درباره تخلفات احمدي‌نژاد را تاييد كرده و علاوه بر آن شماره احكام اوليه و تجديد نظر و حتي شماره رسيد دفتر محمود احمدي‌نژاد كه نشان مي‌دهد احكام ديوان به او ابلاغ شده را هم آورده است. حالا هرچه احمدي‌نژاد سخنان دادستان ديوان محاسبات را سياسي و كذب بداند يا وكيلش مدعي شود كه احكام صادر شده به او ابلاغ نشده يا به نمايندگان مجلس نامه بنويسند تا درباره اظهارات دادستان ديوان محاسبات تصميم بگيرند باز هيچ بارقه اميدي براي تبرئه احمدي‌نژاد از احكام صادر شده و اثبات ادعاي او پيدا نمي‌شود. ادعاي احمدي‌نژادي‌ها در مورد احكام صادره ٧ حكم قطعي ديوان محاسبات عليه احمدي‌نژاد از هشتم مردادماه و در جريان گفت‌وگوي فياض شجاعي، دادستان ديوان محاسبات با روزنامه اعتماد رسانه‌اي شد و از همان روز واكنش احمدي‌نژاد و چهره‌هاي نزديك به او به اين اظهارات تمامي ندارد. نهم مردادماه احمدي‌نژاد در نامه‌اي خطاب به «ملت ايران» اظهارات دادستان را «غيرقانوني و سراسر كذب» توصيف كرده بود و تاكيد كرده بود: «ضمن تكذيب قاطع اين ادعاها، اعلام مي‌دارد كه اظهارات اين فرد، مصداق مجرمانه اشاعه اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي و رفتار و اقدامات اين فرد كه به پشتيباني صاحبان قدرت تكرار مي‌شود بر خلاف قانون اساسي و مستوجب تعقيب قضايي است.» ١٩ مردادماه هم سيدعادل حيدري، وكيل احمدي‌نژاد گفته بود «از طريق جرايد در جريان وجود چنين پرونده‌هايي قرار گرفته‌ام.» او هم ضمن اينكه دادستان ديوان محاسبات را به خلاف‌گويي متهم كرده، گفته بود: «با مراجعه به ديوان محاسبات تعداد ٧ دادنامه را دريافت كردم كه اتفاقا موضوعاتي كه در مصاحبه ايشان...
 • نامه مهم محمود احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه/نگرانی احمدی نژاد از سرنوشت خود یا بقایی/احضاریه برای رئیس جمهور سابق فرستاده خواهد شد
 • از بازداشت اطرافيانش گرفته كه به بهانه آن يا درخواست بازديد از كل زندان اوين را دارد يا خواستار آزادي فوري‌شان مي‌شود تا اعتراض مسوولان قضايي به عدم ارسال ليست مفسدان اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري‌اش‌، كه او را به مكاتباتي وامي‌دارد تا گزارش‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پيوست كند.به گزارش صدای ایران،اين‌بار هم محمود احمدي‌نژاد در آخرين پاسخگويي به مقامات قضايي، آنجا كه از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر مي‌شود، دست به قلم شده و باز هم نامه‌اي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني مي‌نويسد. در سايت دولت‌ بهار آمده است: «محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، نامه مهمي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني رييس قوه قضاييه نوشت كه روز يكشنبه تحويل دفتر ايشان شد.»اين سايت در ادامه خبر داد كه «محمود احمدي‌نژاد در اين نامه، به نقض قوانين و مقررات و حقوق اساسي مردم در دستگاه قضايي و بي‌پروايي برخي افراد در سوءاستفاده از قدرت براي پي‌جويي مقاصد سياسي شديدا اعتراض كرده و خواستار احياي حقوق مردم و جلوگيري از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.»نگراني احمدي‌نژاد از سرنوشت خود يا بقايي؟اگرچه متن كامل نامه محمود احمدي‌نژاد به رييس قوه قضاييه منتشر نشده و سايت دولت بهار، تنها موضوع آن را منتشر كرده است، اما نمي‌توان آن را بي‌ربط به اظهارات اخير دادستان كل كشور دانست. اظهاراتي كه محمدجعفر منتظري در بحث مربوط به روند رسيدگي به پرونده رييس دولت‌هاي نهم و دهم عنوان كرده بود: «يك‌سري گزارش‌هايي دريافت شد و پرونده وي به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.»هرچند منتظري از زماني كه رسيدگي به اين پرونده در دادسرا به خود اختصاص مي‌دهد تا به صدور كيفرخواست بينجامد، خبر نداد اما مي‌توان با اظهاراتي كه در هفته‌اي كه گذشت از سوي مقامات قضايي عنوان شد، اين‌گونه دريافت كه پرونده محمود احمدي‌نژاد ديگر همچون...
 • حق الوکاله های بی حساب
 • در بازار کسب‌و‌کار هر کس ذائقه خود را برای کار دارد، از پزشکان و فروشندگان و مهندسان و... بگیر تا وکلا. در بازار وکالت هم هر وکیل راه و روش خودش را برای کسب‌و‌کار دارد. همان‌طور که برخی وکالت حرفه خانوادگی‌شان است، برای ورود به این شغل و ریشه‌گرفتن در آن و رسیدن به درآمد مشکلی ندارند، اما عده‌ای که باید از صفر شروع کنند و با هیچ نهاد خاصی ارتباط ویژه ندارند، همیشه دغدغه پا گرفتن در این حرفه را دارند و بعید است درآمدشان از درآمد متعارف که عرف جامعه است، تجاوز کند. البته که در همه جای این جامعه و در هر شغلی که سرک بکشیم عده‌ای هستند که با همین شیوه‌ها کار خود را پیش می‌برند و از هر ترفندی برای ادامه بقا در میان هم‌صنفی‌های‌شان استفاده می‌کنند. به نظر عده‌ای در این بین نیز وکلایی هستند که دستگاه قضائی صفت کارچاق‌کن به آنها داده که به هر قیمتی و با هر ترفندی پرونده موکل خویش را به نتیجه می‌رسانند و ابا ندارند از این‌که حقی را ناحق کنند یا در روند طبیعی یک پرونده دست ببرند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، پیش کشیدن ماجرای وکلایی که از بابت هر پرونده پول هنگفت در می‌آورند که آدم‌های معمولی در طول چند ‌سال کار و تلاش جمع نمی‌کنند، بحث قدیمی و در واقع نبش قبر میت است. همیشه و همیشه این بحث‌ها در جامعه ما میان همه مشاغل وجود داشته است و حالا برای چندمین‌بار درباره وکلا هم مطرح شده است. در همه مشاغل چه در ایران و چه در تمام دنیا برای خدماتی که ارایه می‌شود یا اجناسی که فروخته می‌شود، تعرفه و قانونی وجود دارد. برای وکالت هم مانند بسیاری از دیگر مشاغل در ایران تعرفه‌ای هست که باید وکیل و موکل به آن تعرفه پایبند باشند؛ اما گویا بعضی از...
 • استفاده از صورت حساب های مالی
 • هر شرکتی که در بورس سهام است و به شکل عمومی معامله می‌شود باید صورت حساب های مالی خود را به صورت دوره‌ای منتشر کند، این یک قانون است. صورت حساب ها به دو بخش فصلی و سالانه تقسیم می‌شوند. یافتن آن‌ها بسیار آسان است، چون تقریباً همه شرکت های بزرگ آن‌ها را در وب‌سایت خود دارند.صورت حساب های مالی نشانگر تصویری از سلامتی مالی یک شرکت است. آن‌ها نشان می‌دهند که یک شرکت چگونه امور تجاری اش را مدیریت می‌کند تا سهامداران بتوانند در مورد عملکرد مدیریت تصمیم بگیرند و همچنین سایر سرمایه گذاران بتوانند تصمیم بگیرند که آیا سهامدار این شرکت بشوند یا خیر.اصلی‌ترین صورت حساب های مالیچند نوع مختلف از صورتحساب ها، بسته به نوع کسب و کار یک شرکت، وجود دارند، ولی در کل همه آن‌ها، موارد زیر را به عنوان هسته صورت حساب های مالی در خود خواهند داشت:ترازنامهاین صورت حساب جایگاه مالی یک شرکت را در یک تاریخ مشخص به شما می‌گوید: چیزهایی که شرکت مالک آن است و قرض هایی که دارد. چیزهایی که شرکت مالک آن است را دارایی های شرکت می‌گویند: چیزهایی مثل پول نقد، کارخانه‌ها، زمین و فهرست موجودی (دارایی).قرض هایی شرکت را بدهی ها می‌گویند. این‌ها چیزهایی مثل قبوض هستند که هنوز باید پرداخت شوند یا پولی هستند که از بانک وام گرفته شده است.حالا زمانی که این قبوض پرداخت شدند، برای ارزش باقی‌مانده چه اتفاقی میفتد؟ خب این ارزش طبیعتاً به صاحبان شرکت تعلق دارد. این سهم آن‌هاست و آن را حقوق صاحبان سهام می‌نامند.صورت حساب سود و زیانصورت حساب سود و زیان به شما می‌گوید که تجارت شرکت چگونه پیش می‌رود. این صورتحساب، درآمدها را نشان می‌دهد که اساساً یعنی شرکت چقدر پول از فروش عایدش شده است. همچنین هزینه ها را نیز نمایش می‌دهد که یعنی شرکت چه مقدار پول برای مدیریت شرکت خرج کرده است.تفاوت...
 • هشدار به مدیران دانشگاه ها درباره حساب های خاص
 • روزنامه خراسان نوشت: طبق ابلاغیه یک نهاد مسئول در دولت، به همه دانشگاه ها و مراکز موسسات آموزشی وابسته، تاکید شده است با عنایت به پیگیری های دیوان محاسبات کشور که منجر به ابطال مجوزهای مربوط به واریز برخی وجوه به حساب های خاص دانشگاه های متعلق به دولت در سراسر کشور شده، مخاطبان این ابلاغیه توجه داشته باشند از این پس مبالغ مذکور صرفا به حساب مشخص شده در خزانه داری کل کشور واریز شود چراکه متخلفان، به مجازات های مقرر در قانون دیوان محاسبات، محکوم خواهند شد. پسندیدم 0 برچسب ها ابلاغیه دانشگاه ها موسسات آموزشی دیوان محاسبات واریز برخی وجوه حساب های خاص مجازات متخلفان
 • واردات بی حساب وکتاب برنج که ۱۶ درصد گران شد
 • درحالی که به گفته مسئولان جهاد کشاورزی تولید برنج نسبت به سال گذشته رکورد شکسته است، واردات آن نزدیک به ۸۰ درصد بیشتر شده و جالب اینکه قیمت این محصول وارداتی ۱۶ درصد هم گران شده که سود آن به جیب تاجران هندی و پاکستانی رفته است که حدود ۹۰ درصد در بازار برنج وارداتی ایران سهم دارند. به گزارش ایسنا، وزارت جهاد کشاورزی طی سال‌های گذشته با وجود ایجاد محدودیت برای کشت و تولید برنج در استان‌های غیرشمالی توانست وضعیت تولید این محصول را در حالت متعادلی (حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن) نگه دارد و واردات آن را نیز از روند بی حساب و کتاب قبل نجات دهد، اما امسال علی‌رغم این که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، تولید برنج، رکوردشکنی بی‌نظیری داشته و به حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است شاهد واردات بیش از یک میلیون تنی برنج هستیم. عباس کشاورز به ایسنا گفت: امسال به دلیل شرایط جوی بسیار مناسب برای شالیزارهای استان‌های شمالی، وضعیت تولید برنج بسیار مناسب بود به حدی که شالیکاران در سطح گسترده‌ای حدود ۱۴۰ هزار هکتار کشت دوم و راتون در استان شمالی مازندران و گیلان انجام دادند که پیش از این سابقه نداشت. اما با وجود اینکه معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرده که "با توجه به تولید مناسب برنج در سال جاری و واردات انجام شده در ماه‌های ابتدایی امسال، به نظر می‌رسد نیاز چندانی به واردات برنج نداریم که باید به تناسب تولید و نیاز داخلی کنترل شود"، شاهد افزایش عجیب و غریبی واردات این محصول و رشد بیش از دو برابری آن هستیم که البته قیمت آن نیز با افزایش حدود ۱۱ درصدی از نظر دلاری و افزایش حدود ۱۶ درصدی از نظر ریالی نسبت به سال گذشته روبرو شده است. چرا که براساس آمار موجود یک میلیون و ۸۰۶۲ تن...
 • شماره حساب کمک به مسلمانان میانمار در بانک رفاه اعلام شد
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی بانک رفاه؛هموطنان گرامی می توانند برای کمک و همدردی با مردم مسلمان و بی پناه میانمار، وجوه نقدی خود را به شماره حساب اعلام شده واریز کنند.
 • هشدار به مدیران دانشگاه ها درباره حساب های خاص/ادعای ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در بهار ۹۶ چه قدر باورکردنی است/۳ شناور در اروند توقیف شدند
 • فرمانده مرزبانی استان خوزستان از توقیف 40 هزار لیتر سوخت قاچاق در آبراه اروند خبر داد. سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند. کیهان صحنه‌آرایی همه‌پرسی در کردستان عراق و پشت پرده‌‌ای که BBC لو داد دم‌خروس تجزیه‌طلبی در عراق در پوشش همه‌پرسی در کردستان، از شبکه دولتی انگلیس بیرون زد. در حالی که برخی محافل می‌کوشند ماجرای اخیر را محدود به کردستان کنند، سایت شبکه دولتی انگلیس پیش‌بینی (آرزو) کرده که این موج تجزیه‌طلبی تا مرزهای افغانستان برود! مفهوم دیگر این سخن، پیگیری رویای شکست‌خورده و بر باد رفته‌ای است که مثلث صهیونیسم مسیحی (انگلیس، آمریکا و اسرائیل) از سال 2001 با قشون‌کشی به منطقه و اعلان طرح خاورمیانه جدید رونمایی کردند. در نقشه‌های منتشره از این طرح تجزیه کشورهای اسلامی پاکستان، افغانستان، عراق، ایران، ترکیه و حتی عربستان دیده می‌شود. طبق این نقشه، صهیونیسم مسیحی مایل بودند کشورهای جعلی نظیر کردستان، آذربایجان، بلوچستان و... تأسیس کنند و به تضعیف کشورهای اسلامی که تهدیدی برای رژیم جعلی اسرائیل و آمریکا و انگلیس محسوب می‌شوند بپردازند. گفتنی است رژیم استعماری انگلیس، بنیانگذار این قبیل طرح‌های تجزیه‌طلبانه در آسیاست؛ چنان‌که علیه قدرت‌های بزرگی نظیر ایران و عثمانی در طول قرن‌های 19 و 20 انجام شد. تبدیل ایران بزرگ به ایرانستان، از جمله نقشه‌های شومی بود که در طول 2 قرن اخیر صورت گرفت و موجب جدایی هرات (افغانستان فعلی)، بخش‌هایی از عراق و بحرین از ایران شد. شبکه دولتی بی‌بی‌سی در قالب تحلیل، آرزو کرد که چالش و التهاب اخیر در کردستان عراق به مرزهای ایران و افغانستان و بلوچستان نیز سرایت کند. بی‌بی‌سی نوشت: استقلال‌خواهی در کردستان، می‌تواند بر جمعیت افغانستان و پاکستان و ایران هم اثر بگذارد. یادآور می‌شود پس از...
 • حساب های موجود در شهرداری اراک نابسامان است/ضرورت شفاف سازی در عملکرد مالی شهرداری
 • به گزارش ایلنا، کاوه فلک افلاکی عصر امروز در نشست شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: هفته گذشته نشستی در وزارت کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و داود تاجران شهردار پیشنهادی شورای اسلامی اراک برگزار و در این نشست گزارشی از وضعیت شهرداری اراک ارائه شد. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: بنا به دستور معاون وزیر کشور باید حسابرسی هر چه سریع‌تر انجام و در این خصوص فردی که مورد نظر تمام اعضا باشد انتخاب می شود. فلک افلاکی در خصوص تایید شهردار اراک گفت: تمام مصوبات شورا باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری برسد و تنها انتخاب شهردار است که باید بر اساس ماده 90 قانون به تایید وزارت کشور برسد. وی بیان کرد: مطالبی در فضای مجازی درباره تایید نشدن داود تاجران به‌دلیل بازنشسته بودن این فرد منتشر شده بود که قانون استثناهایی را برای خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران در نظر گرفته و شهردار منتخب دوره پنجم شورای‌شهر مدارک مورد نیاز در این خصوص را ارسال نکرده بود و نواقصی در پرونده وجود داشت. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: این مدارک تکمیل و ارسال شده اما این موضوع قطعی و به معنای تایید کامل نیست و وضعیت شهردار منتخب تا چند روز آینده مشخص می شود. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور این صحن گفت: هدف نهایی از خدمت رسانی چه در سطح محلی و چه در سطح ملی تامین حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش استرس شهروندان است. فرزانه رحمتی افزود: به‌طور اساسی در کشورهای پیشرفته صنعتی شهرهایی با مختصات شهر اراک دارای پیوندی ارگانیک با صنعت هستند و تحقق این امر به عنوان موتور محرک اقتصاد شهر نقش آفرینی می کند. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: امید است در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام...
 • حساب های موجود در شهرداری اراک نابسامان است ضرورت شفاف سازی در عملکرد مالی شهرداری
 • رئیس شورای‌شهر اراک گفت: شفافیت عملکرد مالی شهرداری در دوره چهارم شورا ضروری است. به گزارش ایلنا، کاوه فلک افلاکی عصر امروز در نشست شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: هفته گذشته نشستی در وزارت کشور با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی و داود تاجران شهردار پیشنهادی شورای اسلامی اراک برگزار و در این نشست گزارشی از وضعیت شهرداری اراک ارائه شد. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: بنا به دستور معاون وزیر کشور باید حسابرسی هر چه سریع‌تر انجام و در این خصوص فردی که مورد نظر تمام اعضا باشد انتخاب می شود. فلک افلاکی در خصوص تایید شهردار اراک گفت: تمام مصوبات شورا باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری برسد و تنها انتخاب شهردار است که باید بر اساس ماده 90 قانون به تایید وزارت کشور برسد. وی بیان کرد: مطالبی در فضای مجازی درباره تایید نشدن داود تاجران به‌دلیل بازنشسته بودن این فرد منتشر شده بود که قانون استثناهایی را برای خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران در نظر گرفته و شهردار منتخب دوره پنجم شورای‌شهر مدارک مورد نیاز در این خصوص را ارسال نکرده بود و نواقصی در پرونده وجود داشت. رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: این مدارک تکمیل و ارسال شده اما این موضوع قطعی و به معنای تایید کامل نیست و وضعیت شهردار منتخب تا چند روز آینده مشخص می شود. دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور این صحن گفت: هدف نهایی از خدمت رسانی چه در سطح محلی و چه در سطح ملی تامین حقوق شهروندی، ایجاد نشاط اجتماعی و کاهش استرس شهروندان است. فرزانه رحمتی افزود: به‌طور اساسی در کشورهای پیشرفته صنعتی شهرهایی با مختصات شهر اراک دارای پیوندی ارگانیک با صنعت هستند و تحقق این امر به عنوان موتور محرک اقتصاد شهر نقش آفرینی می...
 • عکس زیرخاکی از حمید معصومی نژاد در جنگ
 • تصویر زیرخاکی از حضور حمید معصومی نژاد در جنگ تحمیلی را مشاهده می‌کنید. انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌ها R41383/P41383/S9,1297/CT12
 • عکس زیرخاکی از حمید معصومی نژاد
 • حمید فرخ نژاد از بیمارستان مرخص شد
 • به گزارش بولتن نیوز، حمید فرخ‌نژاد که مشغول بازی در فیلم سینمایی «تگزاس» به کارگردانی مسعود اطیابی در برزیل به سر می‌برد، به دلیل دردناک شدن آپاندیس در بیمارستانی در سائوپائولو بستری شد . که پس از عمل جراحی و استراحت از بیمارستان مرخص شد. او هم اینک در هتل محل اقامت گروه استراحت می کند و ظرف روزهای آتی جلوی دوربین خواهد رفت. فیلم «تگزاس» با نام قبلی «من اینجا چی می خوام» در حال فیلمبرداری است و صحنه های مربوط به پژمان جمشیدی، سام درخشانی فیلمبرداری می شود تا فرخ نژاد دوران نقاهت را سپری کند و جلوی دوربین برود. بنابراین گزارش، فرخ نژاد در اینستاگرامش عکسی از خودش روی تخت بیمارستان منتشر کرد و نوشت: مثل اینکه مقدر است سالی یه بار بستری شم و اینبار برزیل و اینبار اپاندیس... تشکر می کنم از اقای دکتر جراح ژواو پائلو , برادر عزیزم امیر رحیمی ،خانوده خوب عامریان و سفیر خوب و محترممون در برزیل اقای دکتر سقائیان و همه بچه های خوب گروه ساخت فیلم تگزاس که نهایت لطف رو در حق من کردن
 • عمل جراحی حمید فرخ نژاد در برزیل
 • حمید فرخ‌نژاد که به دلیل بیماری آپاندیس در بیمارستانی در برزیل بستری شده بود، بعد از انجام عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد.به گزارش صدای ایران،حمید فرخ‌نژاد که مشغول بازی در فیلم سینمایی «تگزاس» به کارگردانی مسعود اطیابی در برزیل به سر می‌برد، به دلیل دردناک شدن آپاندیس در بیمارستانی در سائوپائولو بستری شد . که پس از عمل جراحی و استراحت از بیمارستان مرخص شد.او هم اینک در هتل محل اقامت گروه استراحت می کند و ظرف روزهای آتی جلوی دوربین خواهد رفت.فیلم «تگزاس» با نام قبلی «من اینجا چی می خوام» در حال فیلمبرداری است و صحنه های مربوط به پژمان جمشیدی، سام درخشانی فیلمبرداری می شود تا فرخ نژاد دوران نقاهت را سپری کند و جلوی دوربین برود.بنابراین گزارش، فرخ نژاد در اینستاگرامش عکسی از خودش روی تخت بیمارستان منتشر کرد و نوشت: مثل اینکه مقدر است سالی یه بار بستری شم و اینبار برزیل و اینبار اپاندیس... تشکر می کنم از اقای دکتر جراح ژواو پائلو , برادر عزیزم امیر رحیمی ،خانوده خوب عامریان و سفیر خوب و محترممون در برزیل اقای دکتر سقائیان و همه بچه های خوب گروه ساخت فیلم تگزاس که نهایت لطف رو در حق من کردن
 • ابعاد نژاد پرستی آمریکایی گسترده شد
 • رئیس جمهور آمریکا با تغییر قانون مهاجرتی، ورود اتباع برخی کشورهای دیگر را به آمریکا ممنوع کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر اساس قانون جدید، سودان از این فهرست خارج و کشورهای چاد و کره شمالی به فهرست منع مهاجرتی افزوده شده اند. این قانون از 26 مهر اجرایی می شود. قانون جدید مانع ورود اتباع کشورهای چاد، لیبی، سوریه، کره شمالی، سومالی، ایران و یمن به این کشور می شود. این محدودیت ها، برای مقامات دولتی ونزوئلا و خانواده های آنها هم اعمال شده است. بنابر اعلام یک مقام آمریکا؛ اتباع عراق مورد بررسی های بیشتری قرار خواهند گرفت، اما با محدودیت ورود مواجه نخواهند بود. رئیس جمهور آمریکا گفت: ایمن کردن مجدد آمریکا اولویت اول من است و ما به کسانی که نمی توانیم سابقه آنها را به درستی بررسی کنیم اجازه ورود نمی دهیم. در ابلاغیه ترامپ از ایران به عنوان کشور حامی تروریسم یاد شده است. بر اساس این ابلاغیه دولت ایران با امریکا در شناسایی تهدیدهای امنیتی همکاری نکرده، لذا ورود شهروندان ایران به عنوان مهاجر یا غیرمهاجر به آمریکا تعلیق می شود. در دستور مربوط به ایران دارندگان ویزای دانشجو و ویزای مبادله دانشجو از این محدودیت معاف شده اند هر چند که این افراد باید در معرض بررسی های بیشتر قرار گیرند.وزیر خارجه کشورمان در پیام توییتری نوشت: ابراز همدردی دروغین ترامپ با ایرانیان طنینی تو خالی تر از همیشه است، آنهم با وجود ممنوعیت جدید و حتی توهین آمیزتر او علیه چنین شهروندان برجسته ای.
 • حکم دیوان محاسبات به احمدی نژاد ابلاغ شده
 • روزنامه اعتماد: هرچه باشد اوضاع به نفع «محمود احمدی‌نژاد» پیش نمی‌رود. شاهد آن هم محتوای نامه غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به نامه وکیل محمود احمدی‌نژاد به نمایندگان مجلس است. جایی که جعفرزاده ایمن‌آبادی اظهارات دادستان دیوان محاسبات درباره تخلفات احمدی‌نژاد را تایید کرده و علاوه بر آن شماره احکام اولیه و تجدید نظر و حتی شماره رسید دفتر محمود احمدی‌نژاد که نشان می‌دهد احکام دیوان به او ابلاغ شده را هم آورده است. حالا هرچه احمدی‌نژاد سخنان دادستان دیوان محاسبات را سیاسی و کذب بداند یا وکیلش مدعی شود که احکام صادر شده به او ابلاغ نشده یا به نمایندگان مجلس نامه بنویسند تا درباره اظهارات دادستان دیوان محاسبات تصمیم بگیرند باز هیچ بارقه امیدی برای تبرئه احمدی‌نژاد از احکام صادر شده و اثبات ادعای او پیدا نمی‌شود. ادعای احمدی‌نژادی‌ها در مورد احکام صادره ٧ حکم قطعی دیوان محاسبات علیه احمدی‌نژاد از هشتم مردادماه و در جریان گفت‌وگوی فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات با روزنامه اعتماد رسانه‌ای شد و از همان روز واکنش احمدی‌نژاد و چهره‌های نزدیک به او به این اظهارات تمامی ندارد. نهم مردادماه احمدی‌نژاد در نامه‌ای خطاب به «ملت ایران» اظهارات دادستان را «غیرقانونی و سراسر کذب» توصیف کرده بود و تاکید کرده بود: «ضمن تکذیب قاطع این ادعاها، اعلام می‌دارد که اظهارات این فرد، مصداق مجرمانه اشاعه اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و رفتار و اقدامات این فرد که به پشتیبانی صاحبان قدرت تکرار می‌شود بر خلاف قانون اساسی و مستوجب تعقیب قضایی است.» ١٩ مردادماه هم سیدعادل حیدری، وکیل احمدی‌نژاد گفته بود «از طریق جراید در جریان وجود چنین پرونده‌هایی قرار گرفته‌ام.» او هم ضمن اینکه دادستان دیوان محاسبات را به خلاف‌گویی متهم کرده، گفته بود: «با مراجعه به دیوان محاسبات تعداد ٧ دادنامه را دریافت کردم که اتفاقا موضوعاتی که در مصاحبه ایشان آمده بود برخلاف...
 • نامه احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه
 • به گزارش حوزه احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از مهر مردم، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در نامه ای خطاب به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نوشت. متن کامل این نامه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم آیت الله صادق لاریجانی رییس محترم قوه قضاییه با سلام و آرزوی موفقیت در خدمت به ملت بزرگ ایران و در سنگر بسیار مهم قوه قضاییه ، ضروری است نکاتی را به استحضار جنابعالی برسانم. روند نامناسب در بخش های مهمی از دستگاه قضا موجب نگرانی بسیاری از مردم و دلسوزان کشور و انقلاب شده است. ظاهراً عده ای بدون توجه به قوانین و مقررات و حقوق اساسی مردم و با احساس امنیت و مصونیت از هر نوع رسیدگی ، بی پروا مقاصد سیاسی و غیر سیاسی خود را در پوشش این دستگاه و با استفاده نادرست از قدرتی که ملت در اختیار این مجموعه قرار داده است دنبال می کنند. موارد متعددی از این دست می توان نام برد و اینجانب به عنوان یک شهروند ایرانی موظف و البته مجاز به طرح مشکل و دفاع از حقوق همه کسانی هستم که در این روند ناعادلانه مورد ظلم و اجحاف قرار می گیرند. این یک عهد الهی است که امروز مصمم تر و آگاهانه تر تا پای جان بر آن خواهم ایستاد. مگر نه اینکه قیام امام حسین‌(ع) برای مقابله با ظلم بود. یکی از آشکارترین این موارد نحوه برخورد دستگاه قضا با آقای رحیمی معاون اول محترم دولت دهم بود. ابتدا و بدون هیچ مقدمه ای جنابعالی در رسانه ها حکم محکومیت ایشان را صادر کردید و سپس زیر مجموعه حضرتعالی رسیدگی را آغاز کردند و البته نتیجه از قبل معلوم بود. مورد آشکار دیگر نحوه برخورد دستگاه قضا با آقای حمید بقایی معاون محترم اجرایی دولت دهم است. نحوه دستگیری...
 • مصونیت احمدی نژاد به روایت یک نماینده
 • جانبازی که امروز دهه پنجم عمرش را روی ویلچر میگذراند شاید همان قهرمانی باشد که دیروز در میادین ورزشی جوانی اش را قهرمانی کرده باشد. به گزارش خانه ملت، غلامعلی جعفرزاده نماینده ایثارگر مجلس که شرایط جسمی اش هیچ محدودیتی برای فعالیت های سیاسی اش ایجاد نکرده است معتقد است که سیاست ورزی زبان می خواهد و خیلی به پا احتیاجی ندارد. می گوید: عضو هیچ حزب و گروهی نیست و برای خوشایند هیچ جناحی کاری نمیکند چون معتقد است یک سیاست مدار خوب سیاست مداری است که اصولگرای اصلاح طلب با مشی اعتدالی باشد. در ادامه بخش هایی از این گفت و گو را می خوانید. شما که خیبری هستید دود برخی موتوری ها شما را اذیت نمی کند؟ قطعا اذیت می کند موتوری هایی که تخته گاز می روند و توجهی به عابر پیاده و مردم هم ندارند همه را متاثر می کنند؛ تندروی این موتوری هایی که اگزوز ندارند مردم را اذیت می کند و این اشکال دارد. طبیعتا این تندروی ها در مجلس هم هست، البته شدت و حدت آن بالا و پایین دارد اما دعا کنید که این موتوری ها پنچر شوند. کشور نیاز به آرامش دارد و استحقاق کشوری که 230 هزار شهید داده، 500 هزار جانباز تقدیم کرده و 30 هزار اسیر داشته این نیست و برای اینکه به استحقاق خود برسد ترمزهای مختلف نباید سرراهش باشد. این کشور رهبر دارد، رئیس جمهور دارد و روسای قوای سه گانه در آن فعال هستند و اگر هرکس بخواهد خودش تشخیص دهد و ورود کند آسیب می رساند و این یعنی که سرمایه گذار وارد نشود، اقتصاد نچرخد و این ها آسیب می رساند. شما بارها در مصاحبه های خود کسی را که دو دوره رئیس جمهور بوده متهم اصلی فتنه 88 معرفی کردید این نظرات مبنای حقوقی دارد یا نظر شخصی شما است؟ می توانم این قضیه را حقوقی...
 • تمجید فائزه هاشمی از احمدی نژاد
 • انتخاب یک وزیر زن توسط محمود احمدی نژاد هم گامی رو به جلو و حرکتی انقلابی بود که صورت گرفت. سرویس سیاسی فردا: فائزه هاشمی در گفتگو با شماره جدید هفته نامه سازندگی در خصوص بدعت گذار حضور زنان در دولت و مدیران ارشد گفته است: به نظر من هر کدام از روسای جمهوری در زمینه حضور زنان بدعت گذاری کردند. زمان هاشمی حضور مشاور زن بدعت گذاری مهم و انتخاب شهلا حبیبی به عنوان مشاور امور زنان قدم بزرگی بود. در دوران اصلاحات باز اتفاقات جدید و خوبی رخ داد و در دولت هفتم و هشتم معاون زن در هیئت دولت حضور داشت. حتی انتخاب یک وزیر زن توسط محمود احمدی نژاد هم گامی رو به جلو و حرکتی انقلابی بود که صورت گرفت.
 • احمدی نژاد به آملی لاریجانی نامه نوشت
 • محمود احمدي‌نژاد انگار قرار نيست كه هيچ‌يك از اقدامات دستگاه قضا را بدون پاسخ بگذارد؛ از بازداشت اطرافيانش گرفته كه به بهانه آن يا درخواست بازديد از كل زندان اوين را دارد يا خواستار آزادي فوري‌شان مي‌شود تا اعتراض مسوولان قضايي به عدم ارسال ليست مفسدان اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري‌اش‌، كه او را به مكاتباتي وامي‌دارد تا گزارش‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پيوست كند. به گزارش روزنامه اعتماد، اين‌بار هم محمود احمدي‌نژاد در آخرين پاسخگويي به مقامات قضايي، آنجا كه از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر مي‌شود، دست به قلم شده و باز هم نامه‌اي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني مي‌نويسد. در سايت دولت‌ بهار آمده است: «محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، نامه مهمي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني رييس قوه قضاييه نوشت كه روز يكشنبه تحويل دفتر ايشان شد.» اين سايت در ادامه خبر داد كه «محمود احمدي‌نژاد در اين نامه، به نقض قوانين و مقررات و حقوق اساسي مردم در دستگاه قضايي و بي‌پروايي برخي افراد در سوءاستفاده از قدرت براي پي‌جويي مقاصد سياسي شديدا اعتراض كرده و خواستار احياي حقوق مردم و جلوگيري از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.»نگراني احمدي‌نژاد از سرنوشت خود يا بقايي؟اگرچه متن كامل نامه محمود احمدي‌نژاد به رييس قوه قضاييه منتشر نشده و سايت دولت بهار، تنها موضوع آن را منتشر كرده است، اما نمي‌توان آن را بي‌ربط به اظهارات اخير دادستان كل كشور دانست. اظهاراتي كه محمدجعفر منتظري در بحث مربوط به روند رسيدگي به پرونده رييس دولت‌هاي نهم و دهم عنوان كرده بود: «يك‌سري گزارش‌هايي دريافت شد و پرونده وي به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.» هرچند منتظري از زماني كه رسيدگي به اين پرونده در دادسرا به خود اختصاص مي‌دهد تا به صدور كيفرخواست بينجامد، خبر نداد اما مي‌توان با اظهاراتي...
 • احمدی نژاد برای آملی لاریجانی چه نوشت
 • رویداد۲۴-محمود احمدي‌نژاد انگار قرار نيست كه هيچ‌يك از اقدامات دستگاه قضا را بدون پاسخ بگذارد؛ از بازداشت اطرافيانش گرفته كه به بهانه آن يا درخواست بازديد از كل زندان اوين را دارد يا خواستار آزادي فوري‌شان مي‌شود تا اعتراض مسوولان قضايي به عدم ارسال ليست مفسدان اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري‌اش‌، كه او را به مكاتباتي وامي‌دارد تا گزارش‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پيوست كند. اين‌بار هم محمود احمدي‌نژاد در آخرين پاسخگويي به مقامات قضايي، آنجا كه از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر مي‌شود، دست به قلم شده و باز هم نامه‌اي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني مي‌نويسد. در سايت دولت‌ بهار آمده است: «محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، نامه مهمي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني رييس قوه قضاييه نوشت كه روز يكشنبه تحويل دفتر ايشان شد.» اين سايت در ادامه خبر داد كه «محمود احمدي‌نژاد در اين نامه، به نقض قوانين و مقررات و حقوق اساسي مردم در دستگاه قضايي و بي‌پروايي برخي افراد در سوءاستفاده از قدرت براي پي‌جويي مقاصد سياسي شديدا اعتراض كرده و خواستار احياي حقوق مردم و جلوگيري از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.»نگراني احمدي‌نژاد از سرنوشت خود يا بقايي؟اگرچه متن كامل نامه محمود احمدي‌نژاد به رييس قوه قضاييه منتشر نشده و سايت دولت بهار، تنها موضوع آن را منتشر كرده است، اما نمي‌توان آن را بي‌ربط به اظهارات اخير دادستان كل كشور دانست. اظهاراتي كه محمدجعفر منتظري در بحث مربوط به روند رسيدگي به پرونده رييس دولت‌هاي نهم و دهم عنوان كرده بود: «يك‌سري گزارش‌هايي دريافت شد و پرونده وي به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.» هرچند منتظري از زماني كه رسيدگي به اين پرونده در دادسرا به خود اختصاص مي‌دهد تا به صدور كيفرخواست بينجامد، خبر نداد اما مي‌توان با اظهاراتي كه در هفته‌اي...
 • نامه مهم محمود احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه
 • به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه اعتماد نوشت: محمود احمدي‌نژاد انگار قرار نيست كه هيچ‌يك از اقدامات دستگاه قضا را بدون پاسخ بگذارد. از بازداشت اطرافيانش گرفته كه به بهانه آن يا درخواست بازديد از كل زندان اوين را دارد يا خواستار آزادي فوري‌شان مي‌شود تا اعتراض مسوولان قضايي به عدم ارسال ليست مفسدان اقتصادي در دوران رياست‌جمهوري‌اش‌، كه او را به مكاتباتي وامي‌دارد تا گزارش‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پيوست كند. به گزارش نامه نیوز اين‌بار هم محمود احمدي‌نژاد در آخرين پاسخگويي به مقامات قضايي، آنجا كه از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر مي‌شود، دست به قلم شده و باز هم نامه‌اي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني مي‌نويسد. در سايت دولت‌ بهار آمده است: «محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، نامه مهمي را خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني رييس قوه قضاييه نوشت كه روز يكشنبه تحويل دفتر ايشان شد.» اين سايت در ادامه خبر داد كه «محمود احمدي‌نژاد در اين نامه، به نقض قوانين و مقررات و حقوق اساسي مردم در دستگاه قضايي و بي‌پروايي برخي افراد در سوءاستفاده از قدرت براي پي‌جويي مقاصد سياسي شديدا اعتراض كرده و خواستار احياي حقوق مردم و جلوگيري از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.» نگراني احمدي‌نژاد از سرنوشت خود يا بقايي؟ اگرچه متن كامل نامه محمود احمدي‌نژاد به رييس قوه قضاييه منتشر نشده و سايت دولت بهار، تنها موضوع آن را منتشر كرده است، اما نمي‌توان آن را بي‌ربط به اظهارات اخير دادستان كل كشور دانست. اظهاراتي كه محمدجعفر منتظري در بحث مربوط به روند رسيدگي به پرونده رييس دولت‌هاي نهم و دهم عنوان كرده بود: «يك‌سري گزارش‌هايي دريافت شد و پرونده وي به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.» هرچند منتظري از زماني كه رسيدگي به اين پرونده...
 • نامه محمود احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه
 • روزنامه اعتماد نوشت: محمود احمدی‌نژاد انگار قرار نیست که هیچ‌یک از اقدامات دستگاه قضا را بدون پاسخ بگذارد. از بازداشت اطرافیانش گرفته که به بهانه آن یا درخواست بازدید از کل زندان اوین را دارد یا خواستار آزادی فوری‌شان می‌شود تا اعتراض مسوولان قضایی به عدم ارسال لیست مفسدان اقتصادی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش‌، که او را به مکاتباتی وامی‌دارد تا گزارش‌های دستگاه‌های اجرایی در مورد تخلفات صورت گرفته را به آن پیوست کند. این‌بار هم محمود احمدی‌نژاد در آخرین پاسخگویی به مقامات قضایی، آنجا که از ارسال پرونده‌اش به دادسرا باخبر می‌شود، دست به قلم شده و باز هم نامه‌ای را خطاب به آیت‌الله آملی‌لاریجانی می‌نویسد. در سایت دولت‌ بهار آمده است: «محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نامه مهمی را خطاب به آیت‌الله آملی‌لاریجانی رییس قوه قضاییه نوشت که روز یکشنبه تحویل دفتر ایشان شد.» این سایت در ادامه خبر داد که «محمود احمدی‌نژاد در این نامه، به نقض قوانین و مقررات و حقوق اساسی مردم در دستگاه قضایی و بی‌پروایی برخی افراد در سوءاستفاده از قدرت برای پی‌جویی مقاصد سیاسی شدیدا اعتراض کرده و خواستار احیای حقوق مردم و جلوگیری از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.» نگرانی احمدی‌نژاد از سرنوشت خود یا بقایی؟ اگرچه متن کامل نامه محمود احمدی‌نژاد به رییس قوه قضاییه منتشر نشده و سایت دولت بهار، تنها موضوع آن را منتشر کرده است، اما نمی‌توان آن را بی‌ربط به اظهارات اخیر دادستان کل کشور دانست. اظهاراتی که محمدجعفر منتظری در بحث مربوط به روند رسیدگی به پرونده رییس دولت‌های نهم و دهم عنوان کرده بود: «یک‌سری گزارش‌هایی دریافت شد و پرونده وی به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.» هرچند منتظری از زمانی که رسیدگی به این پرونده در دادسرا به خود اختصاص می‌دهد تا به صدور کیفرخواست بینجامد، خبر نداد اما می‌توان با...
 • نامه عجیب احمدی نژاد به رییس قوه قضاییه
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محمود احمدی‌نژاد رییس دولت نهم و دهم در نامه‌ای که در کانال تلگرام خود منتشر کرده است،خطاب به رییس قوه قضاییه از نحوه برخورد این قوه با معاون اول خود در دولت دهم و حممید بقایی شکوه کرده ودر خاتمه خود و اطرافیانش را قربانی اهداف سیاسی دانسته است. متن کامل این نامه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم آیت الله صادق لاریجانی رییس محترم قوه قضاییه با سلام و آرزوی موفقیت در خدمت به ملت بزرگ ایران و در سنگر بسیار مهم قوه قضاییه ، ضروری است نکاتی را به استحضار جنابعالی برسانم. روند نامناسب در بخش های مهمی از دستگاه قضا موجب نگرانی بسیاری از مردم و دلسوزان کشور و انقلاب شده است. ظاهراً عده ای بدون توجه به قوانین و مقررات و حقوق اساسی مردم و با احساس امنیت و مصونیت از هر نوع رسیدگی ، بی پروا مقاصد سیاسی و غیر سیاسی خود را در پوشش این دستگاه و با استفاده نادرست از قدرتی که ملت در اختیار این مجموعه قرار داده است دنبال می کنند. موارد متعددی از این دست می توان نام برد و اینجانب به عنوان یک شهروند ایرانی موظف و البته مجاز به طرح مشکل و دفاع از حقوق همه کسانی هستم که در این روند ناعادلانه مورد ظلم و اجحاف قرار می گیرند. این یک عهد الهی است که امروز مصمم تر و آگاهانه تر تا پای جان بر آن خواهم ایستاد. مگر نه اینکه قیام امام حسین‌(ع) برای مقابله با ظلم بود. یکی از آشکارترین این موارد نحوه برخورد دستگاه قضا با آقای رحیمی معاون اول محترم دولت دهم بود. ابتدا و بدون هیچ مقدمه ای جنابعالی در رسانه ها حکم محکومیت ایشان را صادر کردید و سپس زیر مجموعه حضرتعالی رسیدگی را آغاز کردند و البته نتیجه از قبل معلوم...
 • آخرین خبرها از وضعیت سلامتی حمید فرخ نژاد
 • حمید فرخ‌نژاد که به دلیل بیماری آپاندیس در بیمارستانی در برزیل بستری شده بود، بعد از انجام عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد. خبرگزاری فارس: حمید فرخ‌نژاد که مشغول بازی در فیلم سینمایی «تگزاس» به کارگردانی مسعود اطیابی در برزیل به سر می‌برد، به دلیل دردناک شدن آپاندیس در بیمارستانی در سائوپائولو بستری شد . که پس از عمل جراحی و استراحت از بیمارستان مرخص شد.او هم اینک در هتل محل اقامت گروه استراحت می کند و ظرف روزهای آتی جلوی دوربین خواهد رفت.فیلم «تگزاس» با نام قبلی «من اینجا چی می خوام» در حال فیلمبرداری است و صحنه های مربوط به پژمان جمشیدی، سام درخشانی فیلمبرداری می شود تا فرخ نژاد دوران نقاهت را سپری کند و جلوی دوربین برود.بنابراین گزارش، فرخ نژاد در اینستاگرامش عکسی از خودش روی تخت بیمارستان منتشر کرد و نوشت:مثل اینکه مقدر است سالی یه بار بستری شم و اینبار برزیل و اینبار اپاندیس... تشکر می کنم از اقای دکتر جراح ژواو پائلو , برادر عزیزم امیر رحیمی ،خانوده خوب عامریان و سفیر خوب و محترممون در برزیل اقای دکتر سقائیان و همه بچه های خوب گروه ساخت فیلم تگزاس که نهایت لطف رو در حق من کردن