حسین کمالی متولد ۱۳۳۲ است. او فعلا رئیس خانه احزاب و دبیرکل حزب اسلامی کار است. تا زمانی که آیت‌ا... هاشمی در قید حیات بود مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور اجتماعی بود.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، در گرمای ظهر به دیدار رئیس خانه احزاب می‌رویم. انگار اینکه می‌گویند بعد از انتخابات فعالیت احزاب هم تمام می‌شود حقیقت دارد.

محل دیدار ما ساختمان حزب اسلامی کار است؛ حزبی که به نظر می‌رسید نیمه‌تعطیل باشد چون در چهار طبقه این حزب حتی یک نفر نیز حضور نداشت. حسین کمالی متولد 1332 است. او فعلا رئیس خانه احزاب و دبیرکل حزب اسلامی کار است. تا زمانی که آیت‌ا. . . هاشمی در قید حیات بود مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور اجتماعی بود. حسین کمالی هشت سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم رفسنجانی و چهار سال در کابینه اول محمد خاتمی بود. او نماینده مردم تهران در سه دوره اول مجلس شورای اسلامی و در آن زمان دبیرکل خانه کارگر نیز بود. وی دارایفوق‌لیسانس اقتصاد سیاسی از دانشگاه تهران و دکتری اقتصاد سیاسیاست. رودرروی هم نشستیم تا به گفت‌وگو بپردازیم؛ گفت‌وگوی جذابی که با یک نان‌خامه‌ای شیرین آغاز شد.

در حال حاضر شاهد هستیم که خلل نبود آیت‌ا. . هاشمی در جامعه محسوس است. کنشگران بر این باورند که فردی باید جای ایشان بنشیند و سیاست‌ها و چشم‌اندازهای ایشان را انجام دهد. به نظر شما کدام شخصیت امروز نظام توانایی این را دارد که اهداف و برنامه‌های هاشمی‌رفسنجانی را دنبال کند؟

اینکه بپذیریم شخص یا اشخاصی هستند که در حال حاضر می‌توانند در جایگاه ایشان قرار بگیرند نیاز به تامل دارد و اینکه فرض کنیم کسانی ادامه‌دهنده راه آقای هاشمی‌رفسنجانی هستند را نمی‌توان نادیده گرفت.

امروز نمی‌توان کسی را در مقام جانشینی هاشمی دید

من فکر می‌کنم تفکرات ایشان رهروان و پیروان گسترده و وسیعی دارد که طی تمام سال‌هایی که ایشان به نوعی در کنج عزلت بودند ارتباط خود را حفظ کرده بودند. من در جلسات و دیدارهای مختلف با ایشان حضور داشتم و از داخل و خارج کشور شخصیت‌های برجسته‌ای با ایشان ملاقات داشتند.

گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی با ایشان ملاقات می‌کردند. نظرات ایشان برای بسیاری از افراد پذیرفته شده و منطقی به نظر می‌رسید. همان اشخاص آن نظرات و آن افکار را تعقیب می‌کنند. در حقیقت پیروان راه و روش ایشان کسانی هستند که آن عقاید و افکار و کنش فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایشان را پذیرفته‌اند.

اینکه در آینده مسئولان نظام چه کسی می‌تواند این نقش را ایفا کند و خود را بعدها در این قالب و شکل و موقعیت قرار دهد که گروه‌های مختلف اجتماعی او را بپذیرند و مرجعیت سیاسی و اجتماعی پیدا کند یا در برخی موارد مرجعیت مذهبی پیدا کند چیزی است که در آینده مشخص می‌شود. چیزی نیست که بتوان امروز درباره آن اظهارنظر کرد.

یعنی مقبولیت به تدریج در سایه نظریه‌پردازی، کار، تلاش، پایداری و جدیت شکل می‌گیرد. این چیزی نیست که کسی را منصوب کنیم. آن فرد باید از درون خود بجوشد و دارای این توانایی‌ها باشد. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی در یک روز با حزب موتلفه ملاقات داشت و یک ساعت بعد با مجاهدین انقلاب اسلامی دیدار می‌کرد.

هر دو گروه او را به‌عنوان یک مرجع ذی‌نفوذ سیاسی، اجتماعی و کسی که صاحب‌نظر است و می‌تواند مورد مشورت قرار گیرد، پذیرفته بودند و به رسمیت می‌شناختند. این توانایی و موقعیت را کسی می‌تواند به دست آورد که این نگاه را قبول داشته باشد.

یک زمانی شما موقعیتی دارید که به دلیل موقعیت شما بقیه با شما گفت‌وگو و کرنش می‌کنند و احترام می‌گذارند. اما زمانی هست که موقعیت، پست و مقام و شغل خاصی ندارید و افرادی که می‌آیند به‌عنوان یک مرجع صاحب‌نظر به شما رجوع می‌کنند. به یک عنصر ذی‌نفوذ اجتماعی مراجعه می‌کنند که اثرات فکر و گفت‌وگوهای او در کل جامعه اثرگذار و قابل لمس و درک است. در حقیقت هاشمی‌رفسنجانی این نقش را ایفا کرد. کسانی که می‌خواهد این نقش را به عهده بگیرد این توانایی را باید از خود بروز دهد.

اینکه ناطق نوری جایگزین آقای هاشمی شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد

برخی معتقدند فردی همانند آقای ناطق‌نوری با توجه به رویه اعتدالی‌ای که دارد، می‌تواند چنین جایگاهی پیدا کند. شما هم معتقد هستید؟

نمی‌دانم. من از این خبر که شما می‌دهید مطلع نیستم. به‌طور طبیعی ما فکر می‌کردیم اصلاح‌طلبان به حمایت جدی از آقای هاشمی‌رفسنجانی روی خواهند آورد.

یکسری ویژگی‌ها را باید ایجاد کنند.

هنوز نمی‌توان درباره این مساله داوری کرد و نظر داد. آقای ناطق‌نوری نکات مثبت بسیاری دارند. یکی مروت و مردانگی ایشان است. اخلاق بسیار پسندیده‌ای دارند. جنجال‌آفرین نیستند. مصالح و منافع نظام را به مصالح شخصی ترجیح می‌دهند. نکات مثبت بسیاری دارند ولی اینکه در این نقش بتوانند ظاهر شوند و این امر را عهده‌دار شوند چیزی است که در آینده معلوم می‌شود. الان درباره این مساله صحبت کردن، زود است.

هاشمی بستن روزنامه‌ها را قبول نداشت

در دولت‌های پنجم و ششم مشاهده کردیم که جریان چپ دیروز یا اصلاح‌طلب امروز یکسری حملات در روزنامه‌های خود علیه آقای هاشمی‌رفسنجانی انجام داده‌اند. برخی اذعان داشتند منتقدان آن روز دلخوری از آقای هاشمی دارند. مثلا آقای عباس عبدی معتقد است با دستور شخص آقای هاشمی به زندان افتاده یا مرحوم عزت‌ا. . . سحابی به نقل قول معروف آقای هاشمی اشاره می‌کند و می‌گوید: «سحابی پررو شده بیندازیدش زندان تا رویش کم شود. » نظر شما در این باره چیست؟
من بسیاری از این موارد را شخصا با آقای هاشمی‌رفسنجانی صحبت کرده بودم و فکر می‌کنم یک بخش مهمی از مطالبی که منتسب به ایشان شده غیرواقعی است. مثلا صاحب‌امتیاز یکی از روزنامه‌های معروف آن دوره که توقیف شده بود، به من گله کرد که در دولت آقای هاشمی‌رفسنجانی روزنامه ما را توقیف کردند و من روزنامه خود را از دست دادم. این به دستور آقای هاشمی‌رفسنجانی صورت گرفته است.

من گله ایشان را به آقای هاشمی منتقل کردم و گفتم فلان فرد چنین مطلبی را نقل کردند. ایشان تکذیب کردند و گفتند دخالتی در این کار نداشتند. ‌من این را به آن فرد منتقل کردم. موردی بود که فکر می‌کردند ایشان دستور بازداشت فردی را صادر کرده است. من با همان فرد صحبت کردم و به آقای هاشمی‌رفسنجانی منتقل کردم و ایشان تکذیب کردند. ایشان اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

خودسرها به هاشمی لقب عالیجناب سرخ‌پوش دادند

برخی اصلاح‌طلبان به آقای هاشمی‌رفسنجانی عنوان عالیجناب سرخ‌پوش را داده بودند. برخی می‌گویند آیت‌‌ا. . . هاشمی از دادن این لقب به خودشان بسیار رنجش پیدا کرده بودند. نظر شما چیست؟

یک مکانیسمی در کشور شکل گرفته بود که اقداماتی در کشور رخ می‌داد که الزاما مدیر و دستوردهنده خاصی نداشت. گروهی که بعدها این مسائل را بررسی می‌کرد تحت‌عنوان نیروهای خودسر از اینها نام می‌برد. این را کسانی که بیرون از دایره تصمیم‌گیری بودند بعضا به مدیر اجرایی کشور منتسب می‌کردند. آقای هاشمی‌رفسنجانی هم مسئول ذی‌نفوذ و قدرتمندی در آن زمان و در مجموعه نظام بود. کسی بود که می‌توانست هر اقدامی به ایشان نسبت داده شود. ایشان در مورد این مسائل تا جایی که من می‌دیدم و مطلع هستم، یکبار با یکی از معاونین یکی از وزارتخانه‌های امنیتی ملاقات داشتند و نسبت به نوع رفتارهایی که در دستگاه‌های امنیتی مربوطه صورت می‌گرفت اعتراض جدی داشتند.

آنهایی که قصد ترور هاشمی در حرم امام را داشتند، امروز مسئولیت دارند

زمان دولت پنجم و ششم بود؟

بله، زمانی که ایشان رئیس‌جمهور بود. یعنی به این نوع رفتارها معترض بود. می‌خواهم بگویم همه چیز را نمی‌توان این چنین ساده‌انگارانه به فردی نسبت داد. برخی مواقع گذشت‌های جدی از ایشان دیده‌ام.

موقعی عده‌ای خام فکر در جایی جمع شدند و برنامه ترور ایشان را طراحی کردند. در حرم امام به ایشان تیراندازی شد و بعد از دستگیری افراد، ایشان نسبت به دستگیری این افراد گذشت کردند. الان برخی از آنها آزاد هستند و بعضا مسئولیت هم در حوزه‌های مختلف دارند. چنین گذشتی را که از ایشان می‌بینید که از مسائل عبور کرده‌اند از کمتر کسی می‌توان دید.

من ایشان را فرد رحیم و باگذشتی می‌شناختم. اگر باور می‌کرد کسی مغرض نیست و دشمنی نمی‌کند و معترض و منتقد واقعی است، نوعی تحمل و ملاحظه و ملاطفت داشت و همراهی می‌کرد. سعی داشت در جامعه حالت تک‌صدایی وجود نداشته باشد. این که به برخی افراد گفتند ما باید روی اینها را کم کنیم را من نشنیده‌ام،گویندگان مطلب خود باید مسئولیت چنین حرفی را برعهده بگیرند.

هاشمی سال به سال پیشرفت فکری و علمی داشت

بحث عالیجناب سرخ‌پوش را چطور؟

آن چیزی که می‌توانم بگویم این است که در موارد حادتر از ایشان گذشت و بزرگواری نسبت به جریانات مختلف و افراد مختلف دیدم. این که چه سیر فکری را طی کردند، قطعا سیر تکاملی داشتند. از نظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همانند همه انسان‌ها بودند.

اگر این سیر را نداشتند باید این ایراد را می‌گرفتیم که چرا ایشان رشد نمی‌کنند و چرا پیشرفت و تکامل ندارند و چرا دانسته‌ها و دانش ایشان بیشتر نمی‌شود. این که بیشتر شده و روزبه‌روز به موقعیت علمی و اجتماعی بهتری رسیدند چیز مهمی است. بنابراین نمی‌توان افکاری که ایشان در دوران جوانی و نوجوانی داشتند را الزاما با دوران سالخوردگی یکسان دانست. زمانی ایشان صحنه را ترک کردند که منبعی از دانش و درک و فهم بودند. به پختگی خاصی رسیده بودند. سعه صدر ایشان نسبت به گذشته بیشتر و بهتر شده بود. من در سوال قبلی گفتم که ایشان نسبت به بسیاری از حوادث و اتفاقات رویکرد اعتراضی داشتند. باخت هاشمی در سال 84 به خاطر روحانی‌گریزی بین جوانان بود، در سال 84 بین اصلاح‌طلبان تفرقه وجود داشت، در سال 84 نسبت به هاشمی نارضایتی اجتماعی وجود داشت، فکر می‌کردیم انتخابات 84 به دور دوم بکشد.

به‌عنوان یکی از مشاوران ایشان نظرتان درباره حضور ایشان در انتخابات 84 چه بود؟ از جمله دلایل شکست ایشان را در سال 84 چه می‌دانید؟

در سال 84 گروه‌های مختلف اجتماعی زیادی به ایشان رجوع داشتند و از ایشان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌خواستند. خیلی از گروه‌ها به همین منظور مراجعه می‌کردند و می‌خواستند، مسئولیت ستاد ائتلاف نهم که از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کرد را ابتدا من برعهده داشتم و بعد به‌عهده آقای مهندس محسن گذاشتیم.

این گروه کار عملیاتی، اجرایی و میدانی انجام می‌داد. اما ستاد و گروه بعدی پیدا شد که بیشتر از صاحب‌منصبان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بودند و زیرنظر مرحوم دکتر حبیبی بودند. بیشتر از وزرای سابق بودند. آنها مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های دیگری را دنبال می‌کردند که نتیجه آن به دلیل نوع گفت‌وگوها و مناظراتی که صورت می‌گرفت و نوع عملکردی که در طی سال‌های 76 تا 84 وجود داشت نهایتا به نفع رقیب اعلام شد.

مخصوصا درخصوص جوانان نوعی روحانیت‌گریزی ایجاد شده بود. نسبت به مدیریت روحانیون اقبال خوبی نشان نمی‌دادند. البته تنها این عامل نبود. عوامل دیگری وجود داشت. دیدگاه اجتماعی و مسائل اقتصادی و سیاسی هم این چنین بود. یعنی نوعی نارضایتی وجود داشت. تفرقه‌ای بین کاندیداها صورت گرفت و تعداد کاندیداهای اصلاح‌طلب زیاد شد.

این عوامل رای آقای هاشمی‌رفسنجانی را شکستند. وقتی شورای نگهبان با تفرقه آن‌زمان چند کاندید اصلاح‌طلب را در کنار آقای هاشمی‌رفسنجانی قرار داد طبیعتا فکر می‌کردیم انتخابات با این شرایط به دوره دوم کشیده می‌شود. همین اتفاق رخ داد. یک بخشی از آرای آقای هاشمی‌رفسنجانی به سمت دیگران رفت.

دیگرانی که شاید به ملاحظات سیاسی برخی از آقایان در صحنه حاضر شدند. خود هم می‌دانستند رای ندارند ولی آمدند و رای آقای هاشمی را شکستند. در دوره دوم انتخابات هم بخش‌هایی که در این مواقع پیدا می‌شوند و نقش‌آفرینی می‌کنند، آمدند و نقش‌آفرینی کردند و انتخابات را به نفع محافظه‌کاران شکل دادند.

خیلی از اصلاح‌طلبان در سال 84 برای هاشمی به پای صندوق رای نیامدند

پیش‌بینی نمی‌کردند که در مرحله دوم آقای هاشمی شکست خواهد خورد؟

در مرحله دوم هم حتی اگر اصلاح‌طلبانی که از آقای هاشمی‌رفسنجانی اعلام حمایت کردند واقعا معتقدانه می‌آمدند و همه رای می‌دادند، ایشان صحنه را به رقیب واگذار نمی‌کردند. اتفاقی که افتاد این است که برخی اصلاح‌طلبان که در همان زمان اطلاعیه دادند و گفتند از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کنند، چندان جدی نبودند. کسانی که تا دو روز قبل منتقد بودند و ایراد می‌گرفتند و اشکالات تند وارد می‌کردند، نمی‌توانستند معتقدانه دفاع کنند و خیلی از این افراد پای صندوق‌های رای حاضر نشدند.

نتیجه انتخابات به نفع فرد دیگری اعلام شد. می‌خواهم بگویم تفرقه بین آرای جریان اعتدال و جریان اصلاح‌طلب باعث شد جریان محافظه‌کار میدان را به دست گرفته و کار را پیش ببرد.

در ستاد هاشمی فکر می‌کردیم او رای می‌آورد

اصلاح‌طلبان معتقدند همان جمعه‌ای که نتایج اعلام شد، به همراهان آقای هاشمی‌رفسنجانی و بزرگان اصلاحات پیام دادیم که شکست می‌خورند و کنار بکشند. آقای هاشمی‌رفسنجانی یکشنبه و دوشنبه بعد از اعلام نتایج به این نتیجه رسیدند که شکست می‌خورند، ‌چرا اصرار کردند بمانند؟

من جزء کسانی بودم که در آن زمان مسئولیت داشتم و در ستاد بودم. نه چنین پیامی را دریافت کردم و نه چنین باوری را داشتیم که این اتفاق رخ می‌دهد. ما فکر می‌کردیم آقای هاشمی‌رفسنجانی رای می‌آورد، ولی رای کمتری دارد. اینکه صحنه را واگذار کنیم ناشی از عدم حضور و رای ندادن عده‌ای بود که باعث شد این اتفاق تلخ رخ دهد.

اینکه برخی می‌گویند اگر کروبی در صحنه می‌ماند انتخابات 84 را برده بودیم، قبول ندارم

پس اینکه می‌گفتند آقای کروبی اگر می‌ماند در انتخابات پیروز می‌شد و هاشمی باید کنار می‌کشید صحت ندارد؟

بدیهی است که اینها اعتقاد خود را بیان می‌کنند و ما هم اعتقاد خود را بیان می‌کنیم.

برخی از منتقدان به دولت سازندگی و طیف کارگزاران، انتقاداتی به سیاست‌های آقای هاشمی دارند و می‌گویند که ایشان نگاه کارگزاران را برای اداره کشور داشتند؛ یک نگاه گران.

یعنی شما آقای هاشمی ‌رفسنجانی را برابر کارگزاران می‌دانید؟

خیر. حلقه مدیریتی ایشان در دولت‌های سازندگی و مشاوران و فرزندان ایشان در حال حاضر جزء طیف کارگزاران هستند.

برخی در حزب اعتدال و توسعه هستند و برخی همانند ما در احزاب دیگر اصلاح‌طلب هستیم.

فشار اقتصادی روی مردم در زمان هاشمی محسوس بود

بله. برخی معتقدند که ایشان در دولت پنجم و ششم کشور را گران اداره می‌کردند و اقشار ضعیف تحت فشار بودند. نظر شما در این باره چیست و آیا شما این دیدگاه را رد می‌کنید؟

اتفاقی که در اینجا رخ می‌دهد این است که برنامه تعدیل اقتصادی که به‌منظور اصلاح ساختار اقتصادی کشور اعمال شد و در برنامه‌های بعدی و در سند چشم‌انداز تکرار شد، در همان مقطع آقای هاشمی‌رفسنجانی این را به صورت جامع نگاه می‌کرد، منتها مجریان امر شاید قدری در اجرای آن به شکلی که باید، دقت نمی‌کردند.

به‌طور مثال، وقتی در توضیحات یا قسمتی اصلاح ساختار اقتصادی صورت می‌گرفت، در برخی واحدها یا بخش‌ها مشکل ایجاد می‌شد و بیمه بیکاری باید نقش ایفا می‌کرد یا مقرری بیکاری وضع می‌شد، که لایحه به مجلس داده شد و بعدا توسط دولت بعدی پس گرفته شد.

مثلا فرض کنید کوپن تخم‌مرغ را لغو کردند و در قسمت دیگر قرار بود جبران شود. یعنی کمکی که به مردم می‌شد، اگر در مقطعی قطع می‌شد در قسمت دیگر ‌باید جبران می‌کردند که به مردم فشار نیاید. آن قسمتی که کمکی قطع می‌شد، انجام می‌شد و در قسمتی که قرار بود کمکی شود تا این فشار جبران شود، برخی مدیران اجرایی عمل نمی‌کردند.

بخشی از نارضایتی که در آن مقطع صورت گرفت، ناشی از این بود که فشار روی مردم از محل این تغییرات به شکلی بود که قابل تحمل نبود، اما آن تغییراتی که باید صورت بگیرد تا مردم این فشار را احساس نکنند، یا انجام نمی‌شد یا کند صورت می‌گرفت و نارضایتی به وجود می‌آمد. این در عمل اتفاق افتاد، اما با اعتقادات خود ایشان همراه و ملازم نبود.

هاشمی دیدگاه‌های خود را می‌گفت ولی در آخر، از نظر رهبری تبعیت می‌کرد

برخی دوست داشتند آقای هاشمی‌رفسنجانی را مخالف دیدگاه مقام معظم رهبری ببینند، در صورتی که روابط نزدیک و دوستانه‌ای بین آنها وجود داشت. این را برای ما توضیح دهید.

هر دو طرف نسبت به سابقه دوستی خود، نسبت به محبتی که به هم دارند معترف بودند و بارها اذعان داشتند به اینکه سابقه دوستی و محبت و رفاقت دارند. البته این در مورد افراد به نگاهی که دارند مرتبط می‌شود. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی وقتی بحثی داشتند که رهبری نظر ارائه می‌دادند، نظرات خود را بیان می‌کردند. مخالفت خود را درباره هر موضوعی که اختلاف نظر داشتند، بیان می‌کردند. ولیکن در عمل اختیار تصمیم‌گیری نهایی را حق مقام معظم رهبری می‌دانستند و می‌گفتند ایشان باید تصمیم‌گیری کنند.

یعنی ایشان نظر خود را بیان می‌کردند، ولی نظر آخر را نظر رهبری می‌دانستند و از آن نظر تبعیت می‌کردند.

بله، به این اعتقاد داشتند. حتی در ماه مبارک رمضان بحث می‌شد که ماه دیده شده یا خیر، آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌گفتند رهبری هر زمان گفتند ماه دیده شده، درست است و مسئولیت با ایشان است.

حتی گاهی برخی از افراد می‌خواستند در کنار ایشان در تشخیص مصلحت نظام قرار گیرند و از من پیگیری می‌کردند تا بدانند آقای هاشمی‌رفسنجانی درباره آنها چه گفته است. من از آقای هاشمی‌رفسنجانی سوال می‌کردم و ایشان ‌می‌گفت مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاور رهبری است و کسانی باید اینجا کار کنند که رهبری را قبول داشته باشند.

به برخی مسائل این‌گونه نگاه می‌کردند. منتها برخی فکر می‌کنند بین دو عالم و دانشمند و صاحب‌نظر اسلامی گفت‌وگو همان‌گونه‌ای است که بین عوام وجود دارد. اینها فرق دارد. نوع نگاه، نوع گفت‌وگو و حتی دوستی و مخالفت آنها با افراد عادی متفاوت است.

آقای هاشمی‌رفسنجانی ارادت و نظرات خود را نسبت به این مسائل بارها بیان کرده بود. مقام معظم رهبری هم بارها این را به صراحت بیان کرده‌اند که دیدگاه‌شان چیست و تعارفی با کسی نداشتند.

اصلاح‌طلبان مهم‌ترین عامل پیروزی روحانی در انتخابات 96 بودند

به نظر شما چه عواملی باعث پیروزی آقای روحانی در سال 96 شد؟

از نظر من مهم‌ترین عامل این بود که اصلاح‌طلبان پشت ایشان قرار گرفتند.

در سال 92 اصلاح‌طلبان به صورت حزبی کاندیدایی نداشتند

یعنی حضور اصلاح‌طلبان را موثر می‌دانید؟

کل جریان را به نفع ایشان تغییر داد. تا چند ماه قبل از آن شاید گلایه‌هایی درباره مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، ‌سیاسی و فرهنگی بیان می‌شد، ولی وقتی اصلاح‌طلبان آمدند و اعلام حمایت کردند و پشت ایشان قرار گرفتند، شرایط متفاوت شد.

کاندیدای مقابل آقای روحانی را چطور می‌دیدید؟

سیاست با فیزیک و شیمی قدری تفاوت دارد. در فیزیک و شیمی و ریاضیات معمولا به نتیجه دو دوتا چهارتا اعتقاد دارید و منتظر هستید که این اتفاق رخ دهد. ولی در سیاست، لحظه آخر ممکن است اتفاقی رخ دهد که کل آرا زیر و رو شود. یک نظریه داده شود که همه چیز را تغییر دهد. یک گفت‌وگو یا یک اصلاح‌گری انجام شود و همه چیز را تغییر دهد.

نکته اول اینکه همه چیز می‌تواند اتفاق بیفتد و در سیاست نمی‌توان آن‌گونه که در سایر علوم پیش‌بینی می‌شود، پیش‌بینی کرد. نکته دوم این است که اگر رقبای آقای روحانی ساده جلو می‌آمدند، شاید احتمال موفقیت آنها بیشتر از این بود که از روش‌هایی استفاده کنند که سال‌ها علیه آن روش‌ها تبلیغ کرده بودند.

ایشان از اعمال روش‌هایی که اثرات منفی در جامعه باقی می‌گذارد خودداری می‌کردند. مثلا از برخی گفت‌وگوهای نامناسب یا برخی کارها که مردم آنها را نمایشی فرض می‌کنند یا از برخی روش‌ها و موقعیت‌ها که همیشه منتقد آن بوده‌اند، دوری می‌کردند. ‌اینها نشان می‌دهد به یکسری موضوعاتی برای گرفتن رای نزدیک می‌شوند که با اعتقادات آنها فاصله دارد.

برخی خشونت‌هایی که در گفت‌وگوها ایجاد می‌شد و برخی دخالت‌ها که صورت می‌گرفت، باعث می‌شد نتیجه عکس بدهد. وقتی این شایعه مطرح می‌شود که چه کسانی برای ریاست‌جمهوری تایید یا رد صلاحیت می‌شوند یا تایید و رد صلاحیت شدن بر چه اساسی است، روی افکار عمومی تاثیر دارد، لذا اینکه چه کسانی را انتخاب می‌کنند و چه شیوه‌هایی برای انتخاب وجود دارد، روی افکار عمومی تاثیر دارد.

همچنین گزینه‌هایی که انتخاب می‌شوند و نوع رفتاری که از اینها مشاهده می‌شود تاثیرگذار است. به طور مثال، آداب و رسومی وجود دارد که در آن آداب و رسوم مسائلی اعم از اخلاق، معرفت، انسانیت و محبت و. . . باید رعایت شود که در آیین ایرانی‌ها پذیرفته شده است. اگر کسانی گفت‌وگوهایی را انجام دهند که مردم اینها را مغایر این مسائل بدانند، نمی‌پسندند و فاصله می‌گیرند.

مثلا وقتی می‌بینید فردی دست یک نابینای عصا به‌دست را گرفته و او را به سمت دیگر خیابان می‌برد، ضمن احساس ترحم به نابینا، احترامی برای فرد کمک‌کننده هم قائل هستید. این در ضمیر و حالات و افکار شما منعکس می‌شود. احترام به هنجارهای ملی در تصمیم‌گیری جامعه نسبت به انتخاب سیاستمداران اثر‌گذار است.

شما یک زمانی در گفت‌وگوی بین دو فرد می‌بینید که فردی نسبت به دیگری خشن رفتار می‌کند، شما نسبت به فردی که نسبت به او خشونت شده است، احساس محبت یا ترحم می‌کنید. اینها در خیلی از کنش‌ها و

کلیدواژه: آقای هاشمی رفسنجانی | کاندیدای اصلاح طلبان | شورای عالی سیاستگذاری | هاشمی رفسنجانی | اصلاح طلبان | تشخیص مصلحت نظام | فکر می کردیم | صورت می گرفت | اصلاح طلب | حزب اسلامی کار | عنوان یک | مختلف اجتماعی | تصمیم گیری | فکر می کنم | عالیجناب سرخ | آقای روحانی | قرار گرفتند | جریان اصلاح | رخ می دهد | حمایت کردند | سیاست ها | پیش بینی | روحانی بود | ایشان نسبت | خانه احزاب | ایشان قرار | گفت وگو | نظر شما | ذی نفوذ | گروه ها | درباره آن | روحانی هم | اتفاقی رخ | وجود داشت | قرار گرفت | بخش ها | روش ها | عده ای | چه کسانی | قرار بود | اتفاق رخ | یک زمانی | رای آقای | شده بود | همه چیز | او رای | رخ دهد | بین دو

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۸۶۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • انتقادات پر و پیمان هاشمی طبا از برجام تا موتلفه
 • صراط: به‌سختی و از روی موانعی که از کیسه گچ تشکیل‌شده بود به راه‌پله‌ها رسیدیم، احتمال داشت تا قبل از رسیدن به طبقه چهارم، سطل رنگ یکی از کارگرهایی که مشغول مرمت ساختمان بود حال هوای قبل از مصاحبه‌مان را عوض کند.وارد دفتر کارش می‌شویم همه‌چیز بوی کهنگی دهه 60 می‌دهد حتی کتاب‌هایی که در قفسه‌ها چیده شده است؛ روی وایت بُرد اتاقش نوشته بود: «امام می‌گفت عقل رجایی از علمش بیشتر است» و همه‌چیز از همین جمله شروع می‌شود.چین‌های روی صورتش خط‌های موربی از تاریخ است؛ هم جلادان و شهیدان اوایل انقلاب را دیده هم شیادان و روشنفکران دهه 70 را؛ رو در روی مردی نشسته‌ایم که سابقه حضور در کابینه محمدجواد باهنر، میرحسین موسوی، اکبر هاشمی‌رفسنجانی و محمد خاتمی را در کارنامه دارد و کمی تا قسمتی ابری هم در وزارت ورزش دولت نخست روحانی کمک کرد، شاید بتوان وی را به دلیل حضور بی‌سابقه خود در دولت‌های جمهوری اسلامی «ابودُوَل» نامید.سید مصطفی هاشمی‌طبا را نمی‌توان صرفاً در ناهمگون «ورزش»، «سیاست» و «صنعت» خلاصه کرد بلکه سایه‌روشن‌هایی از وی در بازیگری سینما، موسیقی، نویسندگی، محیط‌زیست و حتی نقاشی هم وجود دارد.از تجربه بازیگری در فیلم «جنگ اطهر» به کارگردانی محمدعلی نجفی (شهردار فعلی تهران) برایمان گفت، می‌گوید که مدتی بنا داشته نقاشی با رنگ و روغن را آغاز کند که چون در این حرفه ضعیف بوده رها می‌کند اما تجربه کوتاهی نیز در موسیقی با «سنتور» داشته که به دلیل عدم استعداد ترکش می‌کند.آقای هاشمی‌طبا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد و تا آخر هم در صحنه ماند و طبق گفته خودش یک گفتمان جدید را در سپهر سیاست ایران مطرح کرد و آن مسئله «محیط‌زیست» بود و شعارش در این زمینه را بر پشت سالنامه سال 95 نیز چاپ کرده است.از وی در مورد کابینه دوازدهم پرسیدم؛ معتقد است که کابینه دوازدهم با کابینه قبلی...
 • پروازی:فرمانده جنگ ایران آقای هاشمی رفسنجانی بودند
 • به گزارش جماران کمتر نامی از پروازی مطرح بود تا اینکه از چندی پیش در مجالس «هیئت مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب» به عنوان سخنران حضور یافت؛ محمد پروازی از جمله اعضای هیئت مؤسس این تشکل است، تشکل اصلاح‌طلبی که بیشتر اعضای آن را چهره‌های نام‌آشنای اصلاح‌طلبی تشکیل می‌دهند که سابقه حضور در جبهه و جنگ هم دارند. محمد پروازی، سال ١٣٣٧ در محله نازی‌آباد تهران متولد شده است، در کالجی در تهران، مکانیک خوانده و بعد از آن، درس طلبگی می‌خواند و به لباس روحانیت ملبس می‌شود. با همین لباس عازم جبهه می‌شود و از همین‌جا، حضور رسمی پروازی در عرصه سیاست کلید می‌خورد. از تأسیس هیئت رزمندگان اسلام تا آنچه به او نسبت می‌دهند؛ یعنی عضویت در انصار حزب‌الله و بعد هم ماجرای آن سخنرانی معروف و امروز هم از اعضای هیئت مؤسس مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی است. محمد پروازی دوران دفاع مقدس یا به تعبیری دوران جبهه و جنگ را از نزدیک لمس کرده و در جریان بسیار از امور جنگ قرار دارد و می تواند پاسخگوی ابهاماتی از آن دوران باشد. او می گوید: چه تلاش می کردیم و چه تلاش نمی کردیم، جنگ میان ایران و عراق اتفاق می افتاد، جنگ به دو دلیل ۸ سال طول کشید، اول اینکه تمام مناطقی که تحت تصرف عراق بود، پس گرفته شود و دوم اینکه نگاه حاکم بر آن عصر این بود که اگر با عراق کنار بیاییم و اجازه دهیم که به واسطه عدم ادامه جنگ سازماندهی مجدد کند، جنگ دومی رخ خواهد داد، این یک بلند پردازی بود که ما در ذهن داشتیم و برای جلوگیری از آن یا باید بخش هایی از عراق را می گرفتیم یا باید تلاش می کردیم که صدام را ساقط کنیم. او علاوه بر اینکه دلایل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران را مطرح می کند، افسوس می...
 • رویارویی محمد هاشمی با عارف درباره انتخابات آینده
 • هاشمی در واکنش به سخنان عارف درباره عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات۹۸ گفته است: اصلاح‌طلبان اگر قصد دارند در انتخابات بعدی به پیروزی برسند باید با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنند.بدون ائتلاف در انتخابات شکست خواهند خورد. روزنامه آرمان: محمد هاشمی از اعضای سابق شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی درباره کابینه دولت دوازدهم و انتقاد برخی اصلاح‌طلبان نسبت به حضور برخی افراد در کابینه دوازدهم گفته است: بنده ارتباط خاصی با اصلاح‌طلبان ندارم و نمی‌توانم به نمایندگی از جریان اصلاحات صحبت کنم. با این وجود به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان انتظار بیشتری از آقای روحانی در انتخاب اعضای کابینه خود داشتند. این مسأله که آیا این انتظارات صحیح بوده و یا نه، نیازمند تحلیل و بررسی عمیق‌تر است.وی سخنان خود را اینگونه ادامه داده که اصلاح‌طلبان باید این نکته را در نظر داشته باشند که اگر قصد دارند در انتخابات بعدی به پیروزی برسند باید با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنند. بدون شک اگر اصلاح‌طلبان قصد داشته باشند به تنهایی و بدون ائتلاف در انتخابات شرکت کنند شکست خواهند خورد و به اهداف خود نخواهند رسید. از نظر آماری ۲۰ درصد از واجدان شرایط به کاندیدای جریان اصلاحات رأی می‌دهند و کاندیدای جریان اصولگرایی نیز از رأیی به همین اندازه برخوردار است. این در حالی است که جریال اعتدالگرای ایران بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آرای واجدان شرایط را به خود اختصاص داده است. در نتیجه هر کدام از جریان‌های سیاسی که قصد داشته باشند در انتخابات به پیروزی برسند باید با اعتدالگرایان ائتلاف کنند.‌ای عضو سابق حزب کارگزاران سازندگی برهمین اساس تاکید کرده است: اگر اصلاح‌طلبان با اعتدالگرایان ائتلاف نکنند ممکن است مانند سال ۸۴ با چند گزینه وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند و به همین دلیل به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنند. بدون شک خطر تکرار اتفاقات سال ۸۴ اصلاح‌طلبان را تهدید می‌کند. در نتیجه اگر هدف اصلاح‌طلبان پیروزی...
 • رفع مشکل تأخیر پروازهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد
 • پس از تاخیرهای مکرر پروازها در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد و گلایه شدید مسافران، شعبه رسیدگی به جرائم در این فرودگاه برخورد با متخلفان را آغاز کرد. اکنون زمان حرکت هواپیماها منظم شده است و مسافران از این اقدام رضایت دارند. دانلود دانلود
 • اعلام برنامه های بزرگداشت شهید هاشمی نژاد در خراسان رضوی
 • برنامه های بزرگداشت شهید هاشمی نژاد در استان اعلام شد به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی در نشست خبری گفت: مراسم نکوداشت شهید آیت الله هاشمی نژاد پنج شنبه در حرم مطهر رضوی برگزار می شود. حجت الاسلام و المسلمین سلطانی افزود : این مراسم از ساعت 16 تا 17 و سی دقیقه در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی با حضور مسئولان لشکری و کشوری و اقشار مردم و زائران برگزار می شود. او گفت: همچنین بمناسبت سالروز شهادت این شهید والامقام ده ها عنوان برنامه دیگر نیز در استان خراسان رضوی و مشهد مقدس برگزار می شود. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان افزود: فضاسازی و گل آرایی رواق دارالسلام مزار شهید هاشمی نژاد , برگزاری همایش در دانشگاه فرهنگیان از مهمترین برنامه ها در مشهد است. حجت الاسلام و المسلمین سلطانی گفت: برپایی نمایشگاه شهدای ترور در اماکن شهری و مسابقات کتابخوانی از مهمترین برنامه های سالروز شهادت شهید هاشمی نژاد در استان است. شهید آیت الله هاشمی نژاددبیر حزب جمهوری اسلامی در مشهد بود. در روز ۷ مهر 1360 با انفجار انتحاری نارنجک یکی از اعضاء نفوذی سازمان مجاهدین خلق در محل دفتر این حزب در خیابان عشرت آباد مشهد که بعداً به نام این شهید،تغییر نام داد ترور شد و در محل دارالسلام حرم علی بن موسی رضا(ع) به خاک سپرده شد.
 • ۱۵ نفر در حوادث کاشان جان خود را از دست دادند
 • مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی کاشان گفت: در شش ماه گذشته ۱۵ نفر در حوادث کاشان جان خود را از دست داده و ۳۷۲ نفر نیز مصدوم شدند. سید مهدی مجدالاشرفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان ضمن اشاره به دلایل ایجاد آتش‌سوزی در کاشان اظهار داشت: افروختن عمدی آتش، اتصالی برق، نشت مایعات قابل اشتعال، انتقال حرارت، پرتاب جرقه جوشکاری از جمله عوامل آتش‌سوزی است.مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان افزود: پرتاب جرقه مواد آتش‌زا، نقص فنی خودرو، نشت گاز و بالا بودن حرارت محیط از دیگر عوامل ایجاد آتش‌سوزی در کاشان است.مجدالاشرفی با بیان اینکه در شش ماه گذشته آتش‌نشانان کاشانی در 900 عملیات شرکت کردند، خاطرنشان کرد: تصادفات، سقوط از ارتفاع و چاه، ریزش آوار، آسانسور، آب افتادگی و نشست زمین از جمله حوادثی بوده که آتش‌نشانان در آن شرکت داشتند.وی تصریح کرد: گرفتن مار و حیوانات موذی، برق گرفتگی و غیره از دیگر حوادثی بوده که آتش‌نشانان کاشانی در آن شرکت کرده و هموطنان را از خطرات ناشی از آن حوادث نجات دادند.مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان با بیان اینکه در شش ماه گذشته 459 نفر توسط آتش‌نشانان کاشانی در حواث نجات پیدا کردند، ابراز داشت: متاسفانه در سوانح 15 نفر فوت و 372 نفر نیز مصدوم شدند.انتهای پیام/ R7845/P1357/S6,1369/CT11
 • رویارویی محمد هاشمی با عارف اصلاح طلبان بدون اعتدال گرایان بازنده اند
 • هاشمی در واکنش به سخنان عارف درباره عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات۹۸ گفته است: اصلاح‌طلبان اگر قصد دارند در انتخابات بعدی به پیروزی برسند باید با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنند.بدون ائتلاف در انتخابات شکست خواهند خورد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم محمد هاشمی از اعضای سابق شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی درباره کابینه دولت دوازدهم و انتقاد برخی اصلاح‌طلبان نسبت به حضور برخی افراد در کابینه دوازدهم گفته است: بنده ارتباط خاصی با اصلاح‌طلبان ندارم و نمی‌توانم به نمایندگی از جریان اصلاحات صحبت کنم. با این وجود به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان انتظار بیشتری از آقای روحانی در انتخاب اعضای کابینه خود داشتند. این مسأله که آیا این انتظارات صحیح بوده و یا نه، نیازمند تحلیل و بررسی عمیق‌تر است.وی سخنان خود را اینگونه ادامه داده که اصلاح‌طلبان باید این نکته را در نظر داشته باشند که اگر قصد دارند در انتخابات بعدی به پیروزی برسند باید با اصولگرایان معتدل ائتلاف کنند. بدون شک اگر اصلاح‌طلبان قصد داشته باشند به تنهایی و بدون ائتلاف در انتخابات شرکت کنند شکست خواهند خورد و به اهداف خود نخواهند رسید. از نظر آماری 20 درصد از واجدان شرایط به کاندیدای جریان اصلاحات رأی می‌دهند و کاندیدای جریان اصولگرایی نیز از رأیی به همین اندازه برخوردار است. این در حالی است که جریال اعتدالگرای ایران بین 30 تا40 درصد آرای واجدان شرایط را به خود اختصاص داده است. در نتیجه هر کدام از جریان‌های سیاسی که قصد داشته باشند در انتخابات به پیروزی برسند باید با اعتدالگرایان ائتلاف کنند.ای عضو سابق حزب کارگزاران سازندگی برهمین اساس تاکید کرده است: اگر اصلاح‌طلبان با اعتدالگرایان ائتلاف نکنند ممکن است مانند سال84 با چند گزینه وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند و به همین دلیل به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنند. بدون شک خطر تکرار اتفاقات سال84 اصلاح‌طلبان را تهدید می‌کند. در نتیجه اگر هدف اصلاح‌طلبان...
 • هزاران م رده در همه پرسی کردستان رأی دادند
 • همه‌پرسی منطقه کردستان عراق که در سایه مخالفت‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حالی برگزار شد که گزارشهای متعددی درباره تقلب و دست‌کاری در روند آن، در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق سرانجام، دوشنبه (دیروز 25 سپتامبر)، همه‌پرسی جدایی این منطقه را در سایه مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار کرد. این همه‌پرسی در حالی انجام شد که اخبار و گزارش‌های متعددی درباره تقلب در این همه‌پرسی به منظور بالا بردن میزان مشارکت مردمی، در رسانه‌های منتشر شد و حتی گزارش‌هایی درباره اقدام نیروهای امنیتی وابسته به بارزانی در وادار کردن خانواده‌های آواره در کرکوک به رای مثبت دادن به این همه‌پرسی منتشر شد و کار به جایی رسید که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق به نیروهای امنیتی تحت فرمانش دستور دارد از این شهروندان حمایت کنند و امنیت را برای آنها فراهم سازند. وبگاه خبری عراقی «الجورنال» نیز اعلام کرد که یکی از مسائل مضحک در روند همه‌پرسی روز گذشته در منطقه کردستان، مشارکت هزاران مرده در این همه‌پرسی و اجبار اقلیت‌های ساکن این منطقه به رای‌دادن بود. این در حالی است که برخی کارشناسان، حتی احتمال دستکاری در نتایج این همه‌پرسی را تایید می کنند و حتی احزاب مخالف همه‌پرسی اعلام می‌کنند که بعید نیست طرف‌های حامی همه‌پرسی به چنین اقدامی مبادرت ورزند. منابع آگاه می‌گویند «مسعود بارزانی» که دوره ریاستش بر منطقه کردستان به سر آمده، یک برنامه خاص برای این انتخابات خریداری کرده که قابلیت آن را داشته که آراء مخالف را به آراء موافق در همه‌پرسی تبدیل کند. منابع آگاه کردی اپوزیسیون می‌گویند دولت منطقه کردستان 500 میلیون دلار بابت خرید یک برنامه انتخاباتی از یک شرکت اسپانیایی متعلق به یک کارشناس متخصص در دست‌کاری نتایج انتخابات پرداخت کرده است. این فرد با یک تیم 9 نفره، مدیریت این برنامه را برعهده...
 • ۹۵ هزار نفر به حاتمی کیا نمره ۱۷ دادند
 • به گزارش خبرگزاری برنا، در نظر سنجی که در برنامه تلویزیونی حالا خورشید با اجرای رضا رشیدپور صورت گرفت، حدود 95 هزار نفر از مخاطبان تلویزیونی رضایت خود را از آثار ابراهیم حاتمی کیا در حوزه دفاع مقدس اعلام کردند. گفتنی است ابراهیم حاتمی کیا کارگردانی بسیاری از فیلم های شاخص حوزه دفاع مقدس را همچون مهاجر، از کرخه تا راین، آژانس شیشه ای، روبان قرمز و ... را در کارنامه خود دارد.
 • ذوب آهن و سایپا به تساوی رضایت دادند
 • دیدار تیم‌های ذوب‌آهن و سایپا با تساوی به پایان رسید. به گزارش مشرق، تیم‌های ذوب‌آهن و سایپا از ساعت 17:20 امروز (سه‌شنبه) در چارچوب هفته هشتم مسابقات لیگ برتر فوتبال، در ورزشگاه فولادشهر اصفهان به مصاف هم رفتند که این مسابقه با تساوی یک - یک خاتمه یافت. با این تساوی، تعداد بازی‌هایی که سایپا پیروز نشده به چهار مسابقه رسید. آخرین بازی سایپا که با پیروزی نارنجی‌پوشان به پایان رسید، دیدار هفته چهارم مقابل استقلال بود. مرتضی تبریزی در دقیقه 53، برای ذوب‌آهن و محمدحسین کنعانی‌زادگان در دقیقه 82 برای سایپا گلزنی کردند. تبریزی تعداد گل‌های خود را به عدد 5 رساند و موقتاً به تنهایی به صدر جدول آقای گلی صعود کرد. سید مهدی سیدعلی داور بازی، استنلی کی‌روش و حمید بوحمدان از ذوب‌آهن و امید خالدی از سایپا را با کارت زرد جریمه کرد. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • محمد هاشمی:اصلاح طلبان بدون ائتلاف در انتخابات شرکت کنند شکست خواهند خورد
 • محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق صداوسیما و برادر آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی(ره) است. ایشان از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که از دیرباز شاهد فراز و نشیب‌های رابطه ایران و آمریکا بوده است.این در حالی است کابینه دوازدهم نیز تشکیل شده است و دولت آقای روحانی در مسیری قرار گرفته که با چالش‌ها و فرصت‌های متفاوتی مواجه خواهد بود. به همین دلیل و به بهانه سخنرانی پرحرف و حدیث دونالد ترامپ در سازمان ملل و رویکرد دولت آقای روحانی در چهار سال آینده با ایشان گفت‌وگو کردیم. هاشمی معتقد است: «سخنرانی آقای روحانی با ترامپ تفاوت‌های مهمی داشت. ترامپ در سخنرانی خود از هیچ مقام و یا مسئول نظام سیاسی ایران نامی به زبان نیاورد و بلکه روی صحبت وی با نظام جمهوری اسلامی بود. این رویکرد در گذشته هم وجود داشته و رهبران سابق آمریکا نیز در سخنان خود نظام جمهوری اسلامی را مورد هجمه قرار می‌دادند و به اشخاص کاری نداشتند. رهبران آمریکا در طول چهل سال گذشته نسبت به قرائتی که حضرت امام(ره) و نظام جمهوری اسلامی از دین مبین اسلام دارند ناراحت هستند و این نوع قرائت را برخلاف منافع خود به شمار می‌آورند. به نظر من آقای روحانی نیز می‌بایست به جای اینکه به شخص ترامپ واکنش نشان دهد، نظام سلطه و استکباری آمریکا را زیر سوال می‌برد. بدون شک هنگامی که کنگره آمریکا تحریم جدیدی را علیه ایران تصویب می‌کند در سخنان ترامپ شریک است. نظام سیاسی آمریکا به این نتیجه رسیده که ترامپ باید در سازمان ملل علیه ایران سخنرانی کند. در نتیجه تقابل اصلی بین نظام جمهوری اسلامی و نظام سلطه است و اشخاص تنها نقش بازیگران این تقابل را ایفا می‌کنند.» در ادامه متن گفت‌وگوی مهندس محمد هاشمی رفسنجانی با «آرمان» را از نظر می‌گذرانید.چرا دونالد ترامپ با حمله به ایران در سازمان ملل تلاش کرد دوباره اختلافات عمیق ایران و آمریکا...
 • بازی می کنم پس هستم عناوینی که به ما درس فلسفه یاد دادند قسمت اول
 • خبرگزاري آريا - کتاب اولين رسانه اي است که از قاعده بقيه رسانه هاي نو رسيده پيروي نمي کند. در واقع، کتاب چندان مورد تاخت و تاز مردم عادي قرار نگرفت؛ هرچه باشد کتاب دين اسلام يعني قرآن از ديرباز جزو جدانشدني فرهنگ ايران بوده و همه با مفهوم و قصد کتاب آشنايي پيدا کردند.به همين دليل اگر از قضيه ممنوع کردن کتاب خواندن و آموزش زنان، منع انتشار تعداد زيادي از کتاب ها به دستور حاکمان جامعه و در نهايت سوق دادن آن‌ها به سمت يک سري از کتاب هاي مخصوص بگذريد، مي بينيد جز کتاب اصولاً هر رسانه اي که وارد کشورمان شده مورد بي مهري و بي توجهي قرار گرفته و مواضع بسيار تندي نسبت به آن‌ها گرفته شده.سينما نيز از اين قضيه مستثني نيست و دوره تاريک خود را در کشور سپري کرد. بعد از مدت طولاني، هويت رسانه براي همه مردم کشور آشکار مي شود و مردم بلاخره مي فهمند که هر چيز جديدي وارد زندگي شان مي شود لزوماً حرام يا خطرناک نيست.بازي ويديويي ابتدا با برچسب ترويج خشونت و تاثير روي ناخودآگاه فرزندان درکشور ايران به همگان معرفي شد. تلاش صدا و سيما براي هر چه بيشتر کوباندن بازي هاي ويديويي به اين تفکر دامن زد؛ برنامه هاي تلويزيوني با اين مضمون که بازي هاي ويديويي اعتيادآورند با قدرت هرچه تمام تر با دشمن فرضي جنگيدند تا بينندگان برنامه خود را بالا ببرند.خوشبختانه اين تفکر بعد از چندين سال در حال فروپاشي است؛ تقريباً همه ما مي دانيم که بازي هاي ويديويي به خودي خود بد نيستند و مي توان از آن به عنوان يک رسانه هم موجب سرگرمي مردم شد هم مفاهيم آموزنده زيادي را به آن ها منتقل کرد.يکي از مزاياي بازي هاي ويديويي، اين است که بازيکن در يک دنياي مجازي قرار مي گيرد و احساسات و مفاهيم را «تجربه»...
 • هزاران م رده در همه پرسی کردستان رأی دادند مشارکت کم رنگ کرکوک و سلیمانیه
 • خبرگزاري آريا - همه‌پرسي منطقه کردستان عراق که در سايه مخالفت‌‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي در حالي برگزار شد که گزارشهاي متعددي درباره تقلب و دست‌کاري در روند آن، در رسانه‌هاي مختلف منتشر مي‌شد.به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس، «مسعود بارزاني» رئيس منطقه کردستان عراق سرانجام، دوشنبه (ديروز 25 سپتامبر)، همه‌پرسي جدايي اين منطقه را در سايه مخالفت‌هاي داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي برگزار کرد.اين همه‌پرسي در حالي انجام شد که اخبار و گزارش‌هاي متعددي درباره تقلب در اين همه‌پرسي به منظور بالا بردن ميزان مشارکت مردمي، در رسانه‌هاي منتشر شد و حتي گزارش‌هايي درباره اقدام نيروهاي امنيتي وابسته به بارزاني در وادار کردن خانواده‌هاي آواره در کرکوک به راي مثبت دادن به اين همه‌پرسي منتشر شد و کار به جايي رسيد که «حيدر العبادي» نخست‌وزير عراق به نيروهاي امنيتي تحت فرمانش دستور دارد از اين شهروندان حمايت کنند و امنيت را براي آنها فراهم سازند.يک وبگاه خبري عراقي نيز اعلام کرد که يکي از مسائل مضحک در روند همه‌پرسي روز گذشته در منطقه کردستان، مشارکت هزاران مرده در اين همه‌پرسي و اجبار اقليت‌هاي ساکن اين منطقه به راي‌دادن بود. اين در حالي است که برخي کارشناسان، حتي احتمال دستکاري در نتايج اين همه‌پرسي را تاييد مي کنند و حتي احزاب مخالف همه‌پرسي اعلام مي‌کنند که بعيد نيست طرف‌هاي حامي همه‌پرسي به چنين اقدامي مبادرت ورزند.منابع آگاه مي‌گويند «مسعود بارزاني» که دوره رياستش بر منطقه کردستان به سر آمده، يک برنامه خاص براي اين انتخابات خريداري کرده که قابليت آن را داشته که آراء مخالف را به آراء موافق در همه‌پرسي تبديل کند. منابع آگاه کردي اپوزيسيون مي‌گويند دولت منطقه کردستان 500 ميليون دلار بابت خريد يک برنامه انتخاباتي از يک شرکت اسپانيايي متعلق به يک کارشناس متخصص در دست‌کاري نتايج انتخابات پرداخت کرده است. اين فرد با يک تيم 9 نفره، مديريت اين برنامه را برعهده داشتند تا با دست‌کاري، همه‌پرسي...
 • ترکیه و عراق از آغاز مانور نظامی مشترک در مرزهای خود خبر دادند
 • فرمانده ستاد عراق اعلام کرد که بغداد و آنکارا مانور نظامی مشترک گسترده‌ای را در نزدیکی مرزهای خود آغاز کرده‌اند.به گزارش مشرق، فرمانده ستاد عراق از آغاز مانور نظامی مشترک بین این کشور و ترکیه در مناطق مرزی خبر داد.به گزارش شبکه سومریه، سرلشکر عثمان الغانمی، فرمانده ستاد ارتش عراق شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه و عراق تمرین‌های نظامی گسترده‌ای را در مناطق مرزی مشترک خود شروع کرده‌اند.پیشتر امروز، بینالی ایلدیریم، نخست وزیر ترکیه گفته بود نیروهای عراق در مانورهای نظامی ترکیه در مرزهای جنوبی مشارکت خواهند کرد.مقامات اربیل به رغم هشدارها و درخواست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای تعویق همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق، امروز دوشنبه رأی گیری برای همه‌پرسی را آغاز کردند.دولت عراق بارها درباره برگزاری این همه‌پرسی هشدار داده بود و تأکید کرده است که نتایج این همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد.دولت عراق دیروز یکشنبه از اربیل خواست تمامی گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های داخل در منطقه کردستان را تحویل نیروهای دولت فدرال دهد.دولت عراق امروز همچنین اقدام به استقرار نیروهای خود بین بغداد و اربیل کرده‌ است. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • تروریست ها شهر محاصره شده فوعه سوریه را با ۱۴موشک گراد هدف قرار دادند
 • فوعه - ایرنا - گروه های تروریستی از بامداد سه شنبه شهرک فوعه در استان ادلب سوریه را با 14 موشک گراد هدف قراردادند. به گزارش ایرنا، در این موشک باران که از نخستین ساعت های بامداد سه شنبه آغاز شده است خسارت های فراوانی به منازل شهروندان وارد شد.هنوز اطلاعاتی از شما تلفات یا زخمی های احتمالی این حمله موشکی منتشر نشده است.این موشک باران توسط تروریست های مستقر در شهرک سرمین در شرق شهر ادلب انجام شد.دو شهرک فوعه و کفریا در 10 کیلومتری شمال ادلب از 28 مارس 2015 (8 فروردین 94) و پس از سقوط شهر ادلب واقع در شمال غربی کشور سوریه (هم مرز با ترکیه) به محاصره کامل تروریست ها درآمدند و از آن زمان به صورت روزانه هدف حمله خمپاره ای تروریست ها قرار می گیرند.شهرک ها و روستاهای بنش، طعوم، تفتناز، رام حمدان و معره مصرین اصلی ترین محل حضور تروریست هایی هستند که به صورت روزانه دو شهرک شیعه نشین و محاصره شده فوعه و کفریا را هدف قرار می دهند.کمک های غذایی محدود به ده ها هزار ساکن این دو شهرک نیز از طریق چتر انجام می شود و مردم در این دوشهرک از ابتدایی ترین امکانات زندگی و درمانی محروم هستند.26 فروردین ماه سال 96 حدود هشت هزار نفر از ساکنان این دو شهر در مقابل خروج هزاران تروریست و خانواده های آن ها از شهرهای مضایا، زبدانی، بقین و بلودان به استان حلب وارد شدند.ادامه تخلیه حدود هشت هزار ساکن محاصره شده این دو شهر با کارشکنی تروریست ها متوقف شد.خاورم**6116*1049انتشار دهنده: مریم کاظمی
 • بمب افکن های روسی مواضع تروریست ها در دیرالزور و ادلب را هدف قرار دادند
 • وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، مجموعه‌ای از بمب‌افکن‌های استراتژیک تو -۹۵ ام اس وابسته به نیروی هوایی روسیه حملاتی به مهم‌ترین پایگاه‌های داعش و النصره در دیرالزور و ادلب داشتند. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، ایگور کوناشینکف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، بمب‌افکن‌های استراتژیک موشک بر از نوع تو -۹۵ ام اس حملاتی با موشک‌های بالدار به پایگاه‌های این گروه‌های تروریستی در سوریه داشتند. انتهای پیام
 • مدیرانی که کار دست تراکتورسازی دادند/حمزه یونس با ۲۰۰ میلیون تومان راضی شده بود
 • خبرگزاری میزان- حمزه یونس حاضر بوده با دریافت فقط 60 هزار دلار بدون شکایت و شکایت‌کشی از تراکتورسازی جدا شود. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، حمزه یونس مهاجم پیشین تراکتورسازی به خاطر فسخ یکطرفه قراردادش با از سمت باشگاه تبریزی به فیفا شکایت کرد. در نهایت باشگاه تراکتورسازی 320 هزار دلار ( یک میلیارد و سیصد میلیون تومان) پرداخت کرد و از 2 پنجره نقل‌وانتقلاتی هم توسط فیفا محروم شد. این ماجرا اما وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید حمزه یونس حاضر بوده با دریافت فقط 60 هزار دلار (چیزی حدود 200 میلیون تومان) بدون شکایت و شکایت‌کشی از تراکتورسازی جدا شود اما مدیران وقت این پیشنهاد را قبول نمی‌کنند. در همان زمان حمزه یونس با حضور در باشگاه تراکتورسازی اعلام می‌کند حاضر است با دریافت 60 هزار دلار از این تیم جدا شود اما یکی از نزدیکان مدیرعامل وقت با این پیشنهاد مخالفت می‌کند تا کار برای باشگاه تراکتورسازی بسیار سخت شود و ضرر فراوانی هم به این باشگاه برسد. به زبان ساده مسئولان وقت باشگاه تراکتورسازی می‌توانستند با 200 میلیون تومان پرونده یونس را ببندند اما با انجام حرکتی نسنجیده در نهایت هم باشگاه را مجبور کردند حدود 6 برابر بیشتر پول بدهد و هم از 2 پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم شدند. انتهای پیام/
 • حاجیان ایرانی هشت میلیون و ۳۵۰ هزار دقیقه مکالمه در ایام حج انجام دادند
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از شرکت ارتباطات زیرساخت ایران؛سهراب آغ بیات افزود: این شرکت، امسال با توجه به پیش بینی نیازهای ارتباطی ایام حج، با در نظر گرفتن مسیرهای ترانزیت مناسب میان ایران و عربستان، به صورت دائم مسیرهای مورد نظر را مورد بازنگری کیفی قرار داد تا ضمن ارتقاء کیفی مکالمه ها، میزان ترافیک راهیابی نشده(No Route) کاهش چشمگیری پیداکند.به گفته وی، شاخص‌های کمی و کیفی ترافیک وارده و صادره به مقصد عربستان هر ساله در ایام حج برای ایجاد راحتی و سهولت در برقراری ارتباط بین حاجیان و بستگانشان در ایران، به طور ویژه تحت نظارت مستمر قرار می گیرد و در صورت مشاهده هرگونه اشکال و اختلال، بلافاصله هماهنگی لازم از سوی مراکز مدیریت شبکه این اداره کل برای رفع آن به کار گرفته می شود .مدیرکل کنترل و هماهنگی مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: همه ترافیک از طریق مسیرهای ترانزیتی هدایت شد و با توجه به پایش مستمر پارامترهای کیفیتی ترافیکی، کیفیت مناسبی در اختیار مشترکان قرار گرفت.وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب درصد موفقیت ارتباطات عربستان (ASR) به طور متوسط به 40.75 درصد و همچنین متوسط زمان مکالمه ها در حدود 2 دقیقه رسید که رقم مناسب و مطلوبی است و بر اساس بررسی های به عمل آمده، کیفیت صدا نیز مورد رضایت مشترکان قرار گرفته است.امسال ۸۶ هزار زائر و عوامل اجرایی حج به سرزمین وحی سفر کردند.
 • بمب افکن های روسیه مهم ترین مواضع داعش و النصره را در سوریه هدف قرار دادند
 • خبرگزاری میزان- وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمب‌افکن‌های این کشور مهمترین مواضع داعش و النصره در سوریه را هدف قرار دادند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمب‌افکن‌های این کشور مهمترین مواضع داعش و النصره در سوریه را هدف قرار دادند.
 • هاشمی طبا:زبان افرادی چون ظریف به دلیل مصالح کشور بسته است نمی توانند هر حرفی را به زبان بیاورند
 • به گزارش جماران، او با اشاره به استفاده ابزاری از واژه معیشت گفت: تمام این صحبت‌هایی که توسط آقای رئیسی، قالیباف و میرسلیم در مناظرات مطرح شد همان مسائل و صحبت‌هایی بود که از بی‌بی‌سی و VOA به گوش می‌رسید. مشروح مصاحبه او به شرح زیر است: آقای هاشمی طبا برای شروع گفت‌وگو چندماه به عقب برگردیم، زمانی که به عنوان نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در صحنه رقابت‌های سیاسی حاضر شده بودید، و از شما به عنوان شریک سیاسی تیم دولت یاد می‌شد، شخصی که در روند مناظرات پاس گل‌های خوبی را به آقای روحانی و جهانگیری داد... هاشمی‌طبا: اینطور نیست، پاس گلی در کار نبود؛ همان ایام هم به این مطلب پاسخ دادم. اما وقتی روند مناظرات و موضع‌گیری‌های شما را مرور می‌کنیم... هاشمی‌طبا: من نه باکسی بده بستانی داشتم نه به دنبال پاس گل بودم، بلکه حقایق و دیدگاه خودم را فقط بیان کردم. در آن ایام ملاقات خاصی با چهره‌های جریان اصلاحات داشتید؟ هاشمی‌طبا: خیر. آنها هم درخواست ملاقات نداشتند. هاشمی‌طبا: خیر، البته چند نفری تماس گرفتند که من اجتناب کردم. چه کسانی بودند؟ هاشمی‌طبا: قصد ندارم نامی از کسی ببرم. سبد آرایتان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ هاشمی‌طبا: خوب بود، استقبال خوبی شد، مردمی را که میدیدم می‌گفتند میخواهیم به شما رای دهیم. اما شما خودتان گفته بودید که به آقای روحانی رأی می‌دهید و حتی توصیه هم کرده بودید که دیگران هم به ایشان رای دهند. هاشمی‌طبا: بله، به همین دلیل مردمی که می‌دیدم می‌گفتند می‌خواستیم به شما رای بدهیم اما چون توصیه کردی به آقای روحانی رای دهیم، ما هم همین کار را کردیم. اعضای خانواده‌تان چه کردند؟ هاشمی‌طبا: برخی از آنها به توصیه عمل کردند و برخی دیگر گفتند به خودت رای دادیم. باتوجه به این توصیه‌ای که داشتید و اینکه می‌گوئید هدفتان پاس گل به نامزدهای دولت نبود، پس...
 • یادمان سردار شهید علی هاشمی به صورت کامل زیر آب رفته است توضیحات سردار کارگر درباره یادمانی که غرق شده
 • خبرگزاري آريا - رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس بر همين اساس تصريح کرد: قطعا بنياد نسبت به بازسازي يادمان هايي که در گذشته تعيين شده و هم اکنون زير آب رفته است اقدامات لازم را صورت مي دهد.سردار بهمن کارگر در گفت و گو با خبرنگار جهاد و مقاومت مشرق در خصوص از بين رفتن برخي يادمان ها در منطقه خوزستان به خصوص زيرآب رفتن يادمان سردار شهيد علي هاشمي، گفت: مشکلات منطقه خوزستان بسيار زياد بوده و سطح آب هم زياد است لذا بايد کارهاي فني انجام شود تا اين مشکل برطرف گردد.رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس بر همين اساس تصريح کرد: قطعا بنياد نسبت به بازسازي يادمان هايي که در گذشته تعيين شده و هم اکنون زير آب رفته است اقدامات لازم را صورت مي دهد.سردار کارگر همچنين درباره رهاشدن برخي مزارهاي شهداي گمنام در سطح شهر تهران و عدم کار فرهنگي در آنها، خاطرنشان کرد: در اين خصوص دستور العمل هايي نوشته ايم و هيأت امنا براي هر مزار شهداي گمنام تعيين شده که به زودي ساماندهي صورت مي گيرد.گفتني است، محل يادمان شهيد علي هاشمي در هورالهويزه ازسوي دولت براي حل مشکل گردوغبار خوزستان، آبگيري شده و در حال حاضر اين يادمان به صورت کامل زير آب رفته است.
 • وقتی علیه ترامپ مصاحبه کردم آمریکا کوتاه آمد/آنها کار خیلی احمقانه ای انجام دادند
 • مهاجم تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به مشکلاتی که برای سفر به آمریکا داشت، گفت: وقتی علیه ترامپ مصاحبه تندی انجام دادم بلافاصله ویزایم را صادر کردند. به‌ گزارش قدس آنلاین، رضا قوچان‌نژاد پاسپورت ایرانی دارد و البته بستگانی هم در آمریکا دارد. با این حال او از رفتن به آمریکا منع شده بود، چرا که طبق مصوبه‌ای که رییس جمهور فعلی این کشور آن را به تصویب رساند، شهروندان چند کشور از جمله ایران حق ورود به خاک آمریکا را پیدا نمی‌کنند. رضا قوچان‌نژاد درباره رفتن به آمریکا و صادر شدن روادید برای او، گفت‌: همسر من ایرانی - آمریکایی است. من خودم پاسپورت هلندی و البته پاسپورت ایرانی دارم. وقتی این قانون اجرا شد، از رفتن من به آمریکا جلوگیری به عمل آمد. پیش خودم گفتم که این خیلی کار احمقانه‌ای است. من نمی توانستم بستگان همسرم را در آمریکا ملاقات کنم. وی ادامه داد: یک سال پیش از سفارت درخواست کردم که کارهای من را انجام دهد و زمینه رفتن من به آمریکا را فراهم کنند. در حالت معمول باید دو هفته بعد جواب آن می آمد، ولی یک سال از این موضوع گذشت و خبری از ویزا نشد. قوچان‌نژاد تاکید کرد: پس از این اتفاق در یک روزنامه‌ هلندی درباره این تصمیم اعتراض کردم و آن چه که از دونالد ترامپ می دانستم را به زبان آوردم و گفتم که این خیلی احمقانه است که مانع از رفتن ما به آمریکا می‌شود. سه روز بعد از این مصاحبه ویزا به دست من رسید. بعد از آن مصاحبه حالا می‌توانم به آمریکا بروم.
 • بادامچی:متحدان ترامپ به مواضع ضد برجامی رییس جمهور آمریکا واکنش منفی نشان دادند
 • نایب اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: مسئولان در انتخابات صدای مردم را شنیدند و نباید در انتخاب مدیران افرادی را منصوب کنند که موجب ناامیدی‌شان شود. به گزارش ایسنا، محمدرضا بادامچی در نطق میان دستور امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با تسلیت ماه محرم و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: مشارکت مردم در انتخابات 29 اردیبهشت 96 عصر جدیدی را در سپهر سیاسی کشور رقم زد. نماینده مردم تهران در مجلس گفت: باید تمام قد به رفع نگرانی‌های مردم در حوزه ازدواج، معیشت و اشتغال پرداخت. دنیا راه‌های موفقی برای حل مشکل بیکاری دارند که باید از آنها استفاده کرد. باید با اتکاء به توانایی‌های جوانان، دانش ملی و ظرفیت‌های صنعتی و ملی از یافته‌های علمی استفاده کرده و جوانان و نخبگان‌مان را حفظ کنیم. وی با بیان اینکه بازار تولید در کشور به سرعت در حال نابودی است، گفت: انبوه کالای مختلف به ویژه پوشاک، اسباب بازی و سایر تولیدات صنعتی به صورت قانونی یا غیرقانونی با قیمت پایین و کیفیت نه چندان خوب در بنادر تخلیه و مثل مور و ملخ وارد کشور می‌شود. این کالاها در کارگاه‌های کشور ویتنام مارک ایرانی خورده و وارد کشور می‌شود. اینها اشتغال داخلی را نابود کرده است. نایب اول کمیسیون اجتماعی مجلس یکی از بنیادی ترین پیش‌نیازهای توسعه اشتغال فراگیر را رفع سوء تفاهم‌ها با دنیا و ورود به سازمان تجارت جهانی دانست و تاکید کرد: باید درهای کشور را به روی سرمایه‌گذاران خارجی و عرضه محصولات ایرانی به بازارهای دنیا باز کنیم. بادامچی با تاکید بر اینکه برای استقرار امنیت اقتصادی باید از برجام حفاظت کنیم، گفت: سیاستمداران آمریکا در صدد از بین بردن این دستاورد بزرگ هستند. البته ترامپ با سخنان سخیف خود با ناکامی بزرگی برای بر هم زدن برجام روبرو شد و متحدان او نیز با ایران همدلی نشان دادند و افکار عمومی داخلی آمریکا و دنیا...
 • مطهری:مقاماتی از ایران به کردستان عراق رفته و هشدار دادند/تا سرانجام رای گیری باید منتظر ماند
 • سیاست > مجلس - خانه ملت نوشت: نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه رفراندوم به معنای استقلال کردستان عراق نیست، گفت: موضع‌گیری سخت‌ در شرایط کنونی درست نیست لذا تا سرانجام نتیجه باید منتظر ماند. علی مطهری امروز ( سه شنبه 4 مهر) در حاشیه نشست علنی مجلس در جمع خبرنگاران درخصوص همه‌پرسی کرستان عراق، گفت: پیش از این باید برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم تلاش بیشتری صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون که رفراندوم برگزار و رای لازم را نیز کسب کرده، نباید حساسیت نشان داد چراکه موضوع نژادی مطرح است و کردها از رفراندوم حمایت می‌کنند. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: رفراندوم به معنای استقلال کردستان عراق نیست زیرا برای استقلال کامل مراحل طولانی به مدت 2 تا 3 سال باید طی شود، بنابراین در شرایط کنونی مردم کردستان عراق را باید توجیه و کردهای داخل کشور نیز قانع شوند که استقلال اقلیم کردستان به نفعشان نخواهد بود. رژیم صهیونیستی پشت پرده طرح استقلال کردستان عراق وی افزود: مقاماتی از جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان سفر کرده و هشدارهای لازم هم داده شد، چراکه این موضوع طرح بین‌المللی بوده و اسرائیل و آمریکا در پشت صحنه فعال هستند، حتی موضع ترکیه درباره استقلال اقلیم کردستان قابل اعتماد نیست. مطهری در پاسخ موضع ایران در برابر اقلیم کردستان در صورت استقلال، گفت: در شرایط کنونی که هیچ چیز مشخص نیست، نباید موضع سختگیرانه گرفته و حساسیت نشان داد تا در آینده وضعیت آنها روشن شود. در صورت مراجعه و درخواست پیگیر وضعیت بازداشت فعالان رسانه هستیم نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون امید برای بررسی وضعیت بازداشت‌ برخی فعالان رسانه، یادآور شد: متاسفانه در جریان تشکیل این کمیته نیستم اما مواردی که مراجعه و درخواست شده را از طریق وزارت اطلاعات یا...
 • مطهری:مقامات ایرانی به کردستان عراق رفته و هشدار دادند/نباید حساسیت نشان داد/موضع گیری سخت درست نیست
 • نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه رفراندوم به معنای استقلال کردستان عراق نیست، گفت: موضع‌گیری سخت‌ در شرایط کنونی درست نیست لذا تا سرانجام نتیجه باید منتظر ماند. آفتاب‌‌نیوز : علی مطهری امروز ( سه شنبه 4 مهر) در حاشیه نشست علنی مجلس در جمع خبرنگاران درخصوص همه‌پرسی کرستان عراق، گفت: پیش از این باید برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم تلاش بیشتری صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون که رفراندوم برگزار و رای لازم را نیز کسب کرده، نباید حساسیت نشان داد چراکه موضوع نژادی مطرح است و کردها از رفراندوم حمایت می‌کنند.به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از خانه ملت، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: رفراندوم به معنای استقلال کردستان عراق نیست زیرا برای استقلال کامل مراحل طولانی به مدت 2 تا 3 سال باید طی شود، بنابراین در شرایط کنونی مردم کردستان عراق را باید توجیه و کردهای داخل کشور نیز قانع شوند که استقلال اقلیم کردستان به نفعشان نخواهد بود.رژیم صهیونیستی پشت پرده طرح استقلال کردستان عراقوی افزود: مقاماتی از جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان سفر کرده و هشدارهای لازم هم داده شد، چراکه این موضوع طرح بین‌المللی بوده و اسرائیل و آمریکا در پشت صحنه فعال هستند، حتی موضع ترکیه درباره استقلال اقلیم کردستان قابل اعتماد نیست.مطهری در پاسخ موضع ایران در برابر اقلیم کردستان در صورت استقلال، گفت: در شرایط کنونی که هیچ چیز مشخص نیست، نباید موضع سختگیرانه گرفته و حساسیت نشان داد تا در آینده وضعیت آنها روشن شود.در صورت مراجعه و درخواست پیگیر وضعیت بازداشت فعالان رسانه هستیمنایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تشکیل کمیته‌ای در فراکسیون امید برای بررسی وضعیت بازداشت‌ برخی فعالان رسانه، یادآور شد: متاسفانه در جریان تشکیل این کمیته نیستم اما مواردی که مراجعه و درخواست شده را از طریق وزارت اطلاعات یا اطلاعات سپاه یا قوه قضاییه...
 • محمد هاشمی:ائتلاف با اعتدالگرایان برگ برنده اصلاح طلبان است/اصلاح طلبان به تنهایی وارد ۱۴۰۰ نشوند/اصلاح طلبان انتظار بیشتری از روحانی داشتند
 • محمد هاشمی رفسنجانی رئیس اسبق صداوسیما و برادر آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی(ره) است. ایشان از جمله سابقون انقلاب اسلامی است که از دیرباز شاهد فراز و نشیب‌های رابطه ایران و آمریکا بوده است. این در حالی است کابینه دوازدهم نیز تشکیل شده است و دولت آقای روحانی در مسیری قرار گرفته که با چالش‌ها و فرصت‌های متفاوتی مواجه خواهد بود. به همین دلیل و به بهانه سخنرانی پرحرف و حدیث دونالد ترامپ در سازمان ملل و رویکرد دولت آقای روحانی در چهار سال آینده با ایشان گفت‌وگو کردیم. در ادامه متن گفت‌وگوی مهندس محمد هاشمی رفسنجانی از نظر می‌گذرانید. **چرا دونالد ترامپ با حمله به ایران در سازمان ملل تلاش کرد دوباره اختلافات عمیق ایران و آمریکا را به یک مسأله جهانی تبدیل کند؟ آیا سیاست ایالات متحده به جای دشمنی با ایران به دشمن‌سازی تبدیل شده است؟ اختلاف ایران و آمریکا مختص به امروز و دوران ترامپ نیست و بلکه این اختلافات از ابتدای انقلاب اسلامی در سال57 آغاز شده و به شکل‌های مختلف تا به امروز ادامه داشته است. آمریکایی‌ها حتی در قبل از انقلاب اسلامی و در زمانی که حضرت امام(ره) در پاریس حضور داشتند نیز مواضع خصمانه خود را نسبت به انقلاب اسلامی و فرهنگ تشیع ابراز می‌کردند. کار حتی به جایی رسید که آمریکا دست به کودتا علیه انقلاب اسلامی در قبل و بعد از انقلاب نیز زد. در آستانه انقلاب57 آمریکایی‌ها ژنرال هایزر را به ایران فرستادند تا با یک کودتای نظامی همه انقلابیون و رهبران آن را نابود کند و رژیم پهلوی را از سقوط نجات بدهد. برنامه دیگر آمریکا این بود که هواپیمای حامل حضرت امام(ره) را به یک جزیره ناشناخته منتقل کند و همه رهبران انقلاب اسلامی را در اختیار خود بگیرد. این وضعیت پس از انقلاب نیز وجود داشت و آمریکایی‌ها با کودتای نوژه تلاش کردند نظام جمهوری اسلامی...