جامعه>سلامت - دکتر عفت‌السادات مرقاتی‌خویی می‌گوید: از نظر شرعی مسئول تربیت جنسی نسل جوان هستیم که به دام انحرافات اخلاقی و جنسی نیفتند.

فهیمه حسن‌میری: وقتی خبر تلخ قتل ستایش در ورامین به گوش رسید، خیلی‌ها از این که چطور یک پسر نوجوان می‌تواند چنین جنایتی انجام دهد اظهار تعجب کردند، اما همزمان، کارشناس‌ها گفتند وقتی کودکان و نوجوانان را به حال خودشان و بدون آموزش‌های لازم رها کرده باشیم، نتیجه‌های ناخوشایندی مثل این مورد دور از انتظار نیست.

با این حال، کسی صدای کارشناس‌ها را نشنید تا این که خبر قتل آتنا در اردبیل، دوباره بحث لزوم خودمراقبتی به کودکان را پررنگ کرد. این ماجرا باعث شد خیلی‌ها انتقاد کنند که چرا به خانواده‌ها درباره نگهداری از فرزندان، آموزش‌های صحیح داده نمی‌شود. حتی مسئولان هم به این مورد اشاره کردند، بعضی صریح‌تر و بعضی پنهان‌تر.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه از مسئولانی بود که در یک نشست خبری در پاسخی مبنی بر افزایش قتل و تعرض به کودکان بی‌دفاع که عمدتا دختر هم هستند و وظیفه دستگاه‌ها برای جلوگیری از این جرم و بزه گفت: همه برای پیشگیری از چنین جرمی وظیفه داریم رسانه یک جور، دولت یک جور، نیروی انتظامی و قوه قضاییه هم یک جور، باید اقداماتی داشته باشیم که هیچ جرم و خشونتی خصوصا به افرادی که هیچ دفاعی از خود ندارند به‌ویژه کودکان واقع نشود و این افراد مورد حمایت بیشتری باشند.

رییس سازمان بهزیستی هم با اشاره به این که «خودمراقبتی کودکان» مانع تکرار حوادثی همچون قتل آتنا می‌شود، گفت: هر چقدر آگاه‌سازی در زمینه خودمراقبتی را به خصوص در سنین اولیه کودکی افزایش دهیم کمتر شاهد بروز چنین حوادث تلخی در کشور خواهیم شد.

این هشدارها در حالی مطرح می‌شود که مدتی پیش كه حرف از آموزش‌های لازم به كودكان پیش آمد، هجمه‌های زیادی علیه این موضوع ایجاد شد. واكنش‌هایی كه نشان می‌داد با وجود تاكید كارشناس‌ها بر لزوم آموزش از سنین كودكی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و همچنین بسیاری از بیماری‌ها، هنوز عده‌ای از افراد جامعه، سرپوش گذاشتن بر مسائل را ترجیح می‌دهند. عده‌ دیگری هم البته تصور درستی از آموزش مسائل جنسی كودكان ندارند و تصور می‌كنند قرار است مسائل جنسی بزرگسالان به آنها آموزش داده شود. این در شرایطی است كه دكتر مرقاتی‌خویی، سكسولوژیست، معتقد است اصلا چنین چیزی نیست بلكه تآکید این آموزش‌ها در ابتدا بر نحوه برقراری ارتباط كودكان یا نوجوانان با والدینشان است چون یكی از معضلات در كشور ما این است كه ارتباط والدین با فرزندان قطع شده و نامناسب است.

این متخصص تاكید می‌كند نباید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاق ناگواری پیش می‌آید بعد واكنش نشان دهیم یا برای مشکل راه چاره بیندیشیم. این كه دست روی دست بگذاریم كه آموزش‌های جنسی از طریق غیرصحیح و از كانال‌های نادرست به فرزندانمان داده شود درمان كار نیست، باید خودمان پیشگام باشیم و آموزش‌های لازم مبتنی بر فرهنگ كشور خودمان را به كودكانمان ارائه كنیم.

او همچنین می‌گوید اگر این آموزش‌ها داده نشود باید منتظر عواقب زیادی مثل آسیب‌های جنسی خفته، گسترش بیماری‌های روحی-روانی، عفونت‌هایی مثل اچ‌آی‌وی،‌ تجاوزات جنسی و رفتارهای مخاطره‌‌آمیز جنسی باشیم.

گفت‌وگوی خبرآنلاین با دكتر عفت‌السادات مرقاتی‌خویی، مدیر گروه سلامت خانواده-جنسی پژوهشکده علوم اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) را در ادامه بخوانید.

شما بیش از یك دهه است که در حوزه آموزش مسائل جنسی در ایران فعالیت می‌كنید، از زمانی كه حرف زدن درباره مسائل جنسی خیلی سخت‌تر از امروز بود و حتی رسانه‌ها امكان پرداختن به این موضوعات را نداشتند. فكر می‌كنید در طی این سال‌ها و با فعالیت‌هایی كه انجام شده، نگرش جامعه به این مساله چه تغییری كرده است؟

از سال ۸۵ كه به ایران آمدم، با تلاش در شناخت نیاز جامعه، ابتدا از توانمندسازی والدین در تربیت جنسی كودكان آغاز کردم. در آن زمان همواره این سوال مطرح بود که "مگر كودكان موجودات جنسی هستند؟ مگر نوجوانان باید این موارد را بدانند؟" ولی ما طی این سال‌ها تلاش فراوان كردیم؛ حتی بهای گران هم بعضا پرداختیم! ولی نیازهایی را كه جامعه در این زمینه داشت شناسایی كرده و در حد توان پاسخ دادیم. با شواهد متقن علمی که ارائه شد به سازمان‌ها به‌ویژه سازمان‌هاي دولتی مانند وزارت بهداشت و درمان نشان دادیم كه ورود به مسائل جنسی برای حفظ سلامت مردم، نیاز جامعه است، قرار نیست آسیبی به جامعه وارد شود و اگر می‌خواهیم نسل حال و آینده در حفظ سلامت و شادکامی خود حرکت کنند و گام بردارند،‌ لازم است چنین آموزش‌هایی را در دستور كار قرار دهیم. طی این سال‌ها هم به نظرم صحیح و در قالب هنجارهاي فرهنگی کشورمان حركت كرده‌ایم كه سازمان‌های سیاست‌گذار و تصمیم‌ساز پذیرفته‌اند که این اتفاق بیفتد. جای خوشوقتی است که ما تاكنون حدود ۵ هزار نفر از والدین را در خصوص تربیت و آموزش جنسی کودکانشان و مدیریت و نظارت بر رفتارهای جنسی نوجوانان و جوانانشان آموزش داده‌ایم. هرچند تعداد افراد متخصص در حوزه سلامت جنسي براي كشوري به اين وسعت بسیار کم است، در این سال‌ها آزمونشان را در ایران پس داده‌اند؛ به دنبال فعالیت‌های مستمر موفق شده‌ایم شاهد این امر باشیم که بسیاری از خانواده‌ها در مقایسه با قبل، با آگاهی و دانش بیشتری با فرزندانشان درباره مسائل جنسی مواجه می‌شوند.

با تمام این تلاش‌ها به نظر می‌رسد هنوز جامعه ما آماده پذیرش این مسئله نیست.

این را كه جامعه ما آماده نیست قبول ندارم چون با مراجعاتی كه به ما می‌شود می‌بینیم چقدر خانواده‌ها مشتاق دانستن درباره این موارد هستند و به آگاهی بیشتر برای مواجهه با فرزندانشان نیاز دارند، ولی خدمات متناسبی به آنها ارائه نمی‌شود. ما نباید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاق ناگواری پیش می‌آید بعد واكنش نشان دهیم یا برای مشکل راه چاره بیندیشیم. مسئولان و كسانی كه هدایت سلامت جامعه را برعهده دارند باید پیش از مردم حركت كرده و با شناسایی نیازهای جامعه، از بروز مشكلات در آینده بكاهند. این كه دست روی دست بگذاریم كه آموزش‌های جنسی از طریق غیرصحیح و از كانال‌های نادرست به فرزندانمان داده شود درمان كار نیست. باید خودمان با روش‌هایی كه منطبق با فرهنگ و هنجارهاي دینی خودمان است این آموزش‌ها را بدهیم. اگر نگاهمان پیشگیری است و اعتقاد به حقوق جنسی افراد اعم از زوجین، نوجوانان، کودکان، قشرهایی با بیماری‌های خاص و . . . باشد نمی‌توانیم این حقوق را نادیده بگیریم، با این تصور كه فضای جامعه آماده نیست. یكی از معضلات در كشور ما این است كه ارتباط والدین با فرزندان قطع شده و نامناسب است. دیدگاه‌های محدودكننده باعث می‌شود فرزندان ما به دست شبكه‌های اینترنتی و ماهواره‌ها و زیرنویس ماهواره‌ها سپرده شوند كه باید نگرانی اصلی همه باشد. بنابراین لازم است به جای این شایعه‌پراكنی‌ها، اتفاقا به متخصصان كمك شود كه این آموزش‌ها را در مسیر صحیح و تلفیق شده با فرهنگ ایرانی-دینی ارائه كنند.

آموزش مسائل جنسی صحیح به والدین و فرزندان شامل چه چيزهايي مي‌شود؟

تأکید این آموزش‌ها ابتدا بر نحوه برقراری ارتباط فرزندان و تسهیل آن با والدینشان است. نوجوانان باید منبع اطلاعاتی و فرد مورد اعتمادشان والدینشان باشند که در حال حاضر در روند جامعه‌پذیری جنسی والدین در خط مقدم نیستند، چون والدین مهارت‌های ارتباط گرفتن با آنها را به‌ویژه در حوزه رفتارهای جنسی، ندارند. تربیت جنسی هم مثل بقیه ابعاد تربیتی فرزندان است كه نمی‌شود از آن غافل شد. والدین باید آمادگی رویارویی با مسائل جنسی كودكان و نوجوانان را داشته باشند. آموزگاران خط اول، خود والدین هستند و درواقع ما برای كودكان زیر ۱۲ سال، والدین را توانمند و آگاه می‌كنیم كه چطور با پرسش‌های فرزندانشان مواجه شوند، چطور از آنها محافظت كنند و در نهایت چگونه کودکان و نوجوانان از خودشان محافظت كنند؛ مهارت گفتمان داشته باشند و حریم خصوصی را بشناسند. ما به كودكان آموزش نمی‌دهیم، در مهدكودك‌ها با بچه‌ها كاری نداریم، بلكه این آموزش امور جنسی به والدین انجام می‌گیرد. بسیاری از والدین آگاهی‌های كافی درباره این موارد را ندارند و حتی بعضا باورهای خرافی و اطلاعات نادرستی را شاهد هستیم که می‌تواند موجب رفتارهای نامناسب با نوجوانان شود. به عنوان مثال درباره «خودلمسی» كودكان، والدین اصلا نمی‌دانند باید چه كار كنند، دست به تنبیه كودكان می‌زنند در حالی كه این رفتار طبیعی كودكان است و اگر والدین مهارت‌های لازم را كسب كرده‌ باشند، می‌توانند از تكرار این رفتار جنسی در كودكان پیشگیری كنند. نمی‌توانند این رفتار را قطع كنند چون بروز رفتارهای جنسی از همان نوزادی ناگزیر اتفاق می‌افتد، نمی‌توان به قطع کامل رفتارها یا "نبود" آنها فکر کرد! باید والدین با كسب دانش لازم و مهارت‌ها، این رفتارهای جنسی را در مسیر صحیح هدایت كنند.

درباره نوجوان‌ها چطور؟

درباره نوجوانان آموزش‌های مربوط به مسائل جنسی رسمی را از والدین انتظار نداریم، بلکه ضروری است والدین مهارت‌های ارتباط و تعامل با آنها را فرا بگیرند. آموزش جنسی غیررسمی از آنها انتظار می‌رود، چون "حفظ مرزها" از اصول تربیت جنسی است؛ نهادهای رسمی باید این آموزش‌ها را به عهده بگیرند مانند نهادهای دینی، دانشگاه‌ها، مدارس و. . . از سال ۲۰۱۱ بنده و تیم همراه، نزدیك ۵۷۰ مربی و مدیر مهدكودك و معلمان و مدیران را آموزش داده‌ایم و مربیانی داریم كه تربیت شده‌اند برای آموزش در مسائل جنسی كودكان. فقط كافی است این اهتمام وجود داشته باشد كه از این مربیان استفاده شود و مربیان دیگری نیز چنین آموزش‌هایی را فرا بگیرند.


رسانه‌ها از جمله صداوسیما يا رسانه‌های مكتوب هم علاوه بر آموزش‌وپرورش می‌توانند در زمینه آموزش مسائل جنسی نقش داشته باشند؟

آموزش مسائل جنسی نوجوانان نیازمند اهداف درازمدت، ارزشیابی و مشخص كردن پیامدهاست. نمی‌توانیم آموزش جنسی كودكان و نوجوانان را به دست رسانه‌ای بسپاریم كه اهداف خودش را دارد و ممكن است در كوتاه‌مدت برنامه‌هایی را تدارك ببیند. لازم است این كار را به نهادهایی بسپاریم كه وظیفه طولانی‌مدت خودشان را در تعلیم و آموزش و نیز مراقبت از كودكان و نوجوانان تعریف كرده‌اند. البته در برخی جوامع از رسانه هم به عنوان ابزاری برای آموزش درازمدت استفاده می‌شود ولی در شرایط فعلی كشورمان، موافق سپردن نوجوانان به رسانه نیستم که هنوز با آموزش‌های جنسی به طور کلی با چالش روبروست. در هر حال انكارناپذیر است كه باید به نوجوانانمان آموزش‌های لازم را بدهیم تا ابتدا سالم و شاد باشند و ثانیا آنها را در مسیرهای مخاطره‌آمیز قرار ندهیم.

مانند آن‌چه درباره ماجرای قتل ستایش توسط یك پسر نوجوان اتفاق افتاد.

بله. اگر تربیت جنسی جدی گرفته شود، كمتر شاهد این آسیب‌ها خواهیم بود؛ نوجوان مشکل‌دار زود شناسایی خواهد شد، ستایش‌ها قادر خواهند بود از خود محافظت کنند و والدین از هوشمندی کافی برخوردار خواهند شد. متاسفانه والدین خیلی دیرهنگام به مسائل جنسی فرزندانشان ورود پیدا می‌کنند؛ زمانی درباره مسائلی مانند دوران بلوغ با فرزندانشان حرف می‌زنند و زمانی به این فكر می‌افتند كه دیگر خیلی دیر است. اگر در فاجعه ستایش، آن نوجوان در فضای خانواده تربیت و آموزش‌های صحیح را دریافت کرده بود، اگر توانسته بود با والدین خود ارتباط صحیح داشته باشد مسلما علامت‌های هشداردهنده را والدین متوجه می‌شدند كه فرزندشان در معرض چه خطری است، آن نوجوان می‌توانست دغدغه‌های ذهنی و مشکلاتش را با پدر و مادر و اولیای قابل اعتمادش در مدرسه در میان بگذارد، كمك بگیرد و مسلما می‌توانستیم از این فاجعه پیشگیری کنیم. ولی ما در كشورمان پنهانكاری‌هایی داریم كه پرداختن به این اتفاقات را پیش از آن كه واقعه تلخی رخ دهد دشوار می‌كند. البته تراژدی ستایش یعنی تجاوز جنسی و قتل، انتهای طیف است. ما در جامعه‌مان بیشتر باید نگران همین كودكان و نوجوانانی باشیم كه در زندگی روزانه و در بسترهای عادی خانواده‌ها با آنها مواجهیم.

منظورتان كدام خانواده‌هاست؟

ما باید از خانه‌هایی حرف بزنیم كه والدین فرزندانشان را با دیگران تنها می‌گذارند بدون اینکه به پیشگیری و امنیت فرزندشان دقت کافی داشته باشند، باید از كودكانی بگوییم كه تفاوتی بین غریبه و آشنا قائل نیستند و نمی‌دانند حریم خصوصی‌شان شامل چه مواردی است. باید از آسیب‌های جنسی‌ای حرف بزنیم كه توسط اطرافیان آشنا برای كودكان اتفاق می‌افتد و در عین حال كه همه توجه‌ها به دختران است، باید از تجاوزها و لمس‌هایی بترسیم كه در پسران اتفاق می‌افتد. بیش از نیمی از كودكان كه مورد آزار و اذیت جنسی توسط نزدیكان قرار می‌گیرند، پسران هستند. مسئولانی كه برای كشور دلسوزند باید برای این موارد چاره‌اندیشی كنند، نه این كه باعث شوند با سكوت‌ها و كم‌كاری‌ها، اتفاقات ناگواری را در این زمینه شاهد باشیم. اتفاقات ناگوار الزاما تعداد قلیل تجاوزات گزارش شده نیستند، بلکه دستمالی‌های جنسی است که نه توسط کودک و نوجوان گزارش می‌شود و نه توسط والدین آنها! در کلینیک‌ها شاهد زخم‌های کهنه جنسی هستیم که بعد از ازدواج یا در دوره جوانی سر باز می‌كنند.

بنابراين شما با افرادی كه معتقدند آموزش مسائل جنسی به كودكان و نوجوانان نگران‌كننده است مخالفيد.

همین‌طور است، متاسفانه به علت دشواری دسترسی ما به تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران، همکاران غیرمتخصص در حوزه سلامت جنسی گزارش‌های غیرصحیح و بعضا سوگیرانه را به مقامات ارائه می‌دهند. این اوج بی‌انصافی و برخورد غیرتخصصی است. در متون علمی حتی در جوامع غیرمسلمان نمی‌بینید كه قرار باشد کودکان با روابط جنسی بزرگسالان آشنا شوند؛ این موضوع اصلا جزء نیازهای آنها نیست. با چنین گزارش‌های غیرکارشناسانه، مخالفت تصمیم‌ساز از نگاه من دور از انتظار نیست. اما واقعا باید مسئولان این صدا را بشنوند كه اصلا قرار نیست چنین مواردی كه شنیده و گفته می‌شود به كودكان و نوجوانان آموزش داده شود. ما در شرایطی هستیم كه با افزایش سن ازدواج مواجهیم و لازم است این بازه بلوغ تا ازدواج را با آموزش‌های لازم برای جوانان همراه كنیم. ما از نظر شرعی هم مسئول تربیت جنسی نسل جوان هستیم كه به دام بسیاری از مسائل مانند پورنوگرافی نیفتند.


اگر تربیت امور جنسی اتفاق نیفتد باید منتظر چه عواقبی باشیم؟

اگر این آموزش‌ها داده نشود باید منتظر عواقب زیادی مثل آسیب‌های جنسی خفته، گسترش بیماری‌های روحی-روانی، عفونت‌ها مانند اچ‌آی‌وی،‌ تجاوزات جنسی و رفتارهای مخاطره‌‌آمیز جنسی باشیم كه در جای‌جای زندگی، افراد را تهدید می‌كند. در كلینیك‌های سلامت جنسی افراد زیادی مراجعه می‌كنند كه به دلیل این كه در كودكی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند، در روابط زناشویی دچار مشكل هستند و همین مسئله می‌تواند علت پنهان بسیاری از جدایی‌ها باشد. وقتی می‌توان از این موارد پیشگیری كرد، چرا این كار را نكنیم؟

آماری از تجاوزات جنسی وجود دارد؟

از توهین،‌ تهاجم‌ و تجاوز جنسی آمار کشوری قابل استنادی در دست نیست، ولی آن‌چه به تجربه برای بنده روشن است این است که در مواردی حریم جنسی افراد مورد هجوم و اهانت قرار می‌گیرد، بدون اینکه فرد بتواند از حریم خودش دفاع کند؛ بدون اینکه زنی توانمندی کافی داشته باشد از مراجع قانونی کمک بخواهد یا فرد خاطی را به پلیس معرفی کند! وقتی كشور ما از جهات زیادی امن است، چرا وقتی زنان در خیابان راه می‌روند باید سنگینی نگاه‌های یک مرد را بر خودشان احساس كنند و نتوانند در محافظت از حریم بدنی و جنسی‌شان به شکل صحیح کاری انجام دهند! این‌ها به این دلیل است كه به افراد جامعه یاد نداده‌ایم احترام به حریم دیگران چگونه باید باشد و به چه معناست. به افراد نیاموخته‌ایم که در جامعه با محرک‌ها و نمادهای جنسی باید چگونه روبرو شد و در عین حال رفتار سالم داشت. و یا مردم چگونه خود و احساسات جنسی‌شان را بشناسند و آنها را در جهت امنیت و سلامت جامعه مدیریت کنند. فراموش نکنیم که انسان‌های سالم را نباید موجودات جنسی غیرقابل کنترل با حس و رفتار حیوانی تلقی کرد که هیچ‌گونه کنترل و توانی در مدیریت رفتارشان ندارند و در مواجهه با محرک‌ها و نمادها کنترل از کف خواهند داد! با آموزش و تربیت موضوعات جنسی مانند دیگر موضوعات، افراد یاد می‌گیرند و حساسیت‌ها به نسبت کاهش می‌یابد، تعاملات شکل اجتماعی به خود می‌گیرد و نگاه‌ها تغییر می‌کند و نهایتا می‌توانیم شاهد جامعه‌ای بدون تکانش‌های جنسی باشیم و نیز تبعات ناخوشایند آن را در كوچه و خیابان نخواهیم دید.

بعضی از كارشناس‌ها هشدار می‌دهند كه به دلایلی مانند كاهش سن بلوغ و افزایش سن ازدواج یا گستردگی دسترسی به اطلاعات، بخشی از جامعه ما دچار نوعی نابسامانی و عارضه و حتی نوعی بحران در این زمینه شده. با این هشدار موافقید؟

معتقد نیستم که جامعه ما در این زمینه بحرانی را تجربه می‌کند. خیلی از مسائل که به‌زعم برخی بحران است از دید من پدیده‌ای طبیعی مانند دیگر جوامع انسانی است. من جوان‌ها و خاستگاه‌های جنسی آنها را بحران نمی‌نامم بلکه ویژگی طبیعی آنها می‌دانم. مخالفم با افرادی که نوجوان یا جوان را قشری معرفی می‌کنند که سبب بحران و خطر جنسی هستند، چون مطمئنم هر نوجوان و جوانی که در بستر خانواده دارای سیستم ارزشی درست باشد که به‌تبع آن سیستم ارزشی جنسی برای خود تعریف کرده باشد و در خصوص حفظ آن ارزش‌ها آموزش ببیند و احساس ناآگاهی و محدودیت نکند، مسلما به روشی عمل خواهد کرد که در مجموع، ارزش‌های جامعه بزرگ‌تر یعنی کشورش محافظت شود. آن‌چه بحران است بی‌توجه به عوارض برخی مسائل است که ما را نگران می‌کند. من افزایش سن ازدواج و كاهش سن بلوغ یا آغاز رفتارهای جنسی زودهنگام در دوره نوجوانی را عارضه اجتماعی می‌دانم نه بحران اجتماعی. این بحران نیست كه دختری به پسر یا برعکس به همدیگر گرایش پیدا می‌كنند، این بخشی از آفرینش و ویژگی طبیعت سالم آن جوان است و محدود کردن یا قطع کردن آن، تصنعی و غیرواقعی است! بحران این است كه ندانند با این گرایش باید چه كار كنند؟ آن را چگونه مدیریت کنند؟ چگونه حرکت کنند که به سیستم ارزشی‌شان لطمه نخورد؟ بحران این است كه ندانند چطور باید مسئولیت سلامت خودشان را به عهده بگیرند و از چه راه‌های امن و صحیح عرفی و شرعی به نیازهای جنسی‌ و گرایش‌هایشان پاسخ دهند. در واقع اگر بخواهم به این وضعیت نام هشدار بدهم، باید بگویم كه در مرحله هشدار هستیم اما نه هشدار از طرف جوان‌ها بلكه مسئولانی كه در حوزه‌های مختلف مثل آموزش و اطلاع‌رسانی كوتاهی و كم‌كاری می‌كنند.

عکس‌ها: محمدرضا حسایی

47234

کلید واژه‌ها : رفتارهای پرخطر جنسی - کودکان - رابطه جنسی - سلامت جنسی - وزارت آموزش و پرورش -

کلیدواژه: کودکان و نوجوانان | آموزش های لازم | آموزش مسائل جنسی | آموزش ها | رفتارهای جنسی | خانواده ها | سال ها | بیماری ها | جنسی کودکان | داشته باشند | مهارت ها | آموزش داده | باید منتظر | تربیت جنسی | آسیب ها | داده شود | جامعه ما

منبع: خبرآنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۸۰۱۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • خروجی آموزش در مدارس لرستان باید تربیت انسان هایی با مهارت باشد
 • استاندار لرستان گفت: خروجی آموزش در مدارس لرستان باید تربیت انسان‌هایی بامهارت باشد تا این سرمایه‌های انسانی پس از پایان تحصیلات بتوانند زندگی کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید موسی خادمی صبح امروز در مراسم زنگ مهر و مقاومت که در دبیرستان استعدادهای درخشان خرم‌آباد برگزار شد ضمن گرامی داشت آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: امروز آمده‌ایم برای اینکه 320 هزار سرمایه اصلی استان لرستان را روانه کار تحولات اجتماعی، فرهنگی، علمی و تکنولوژی می‌کنیم.وی افزود: برای حمایت از آموزش‌وپرورش و معلمان ما آماده‌ایم چراکه معتقدیم آموزش‌وپرورش به‌تنهایی نمی‌تواند این کار بزرگ را انجام دهد و همه باید کمک کنیم.استاندار لرستان عنوان کرد: امروز منابع انسانی مهم‌ترین سرمایه کشورها است، مطالعات نشان می‌دهد در کشورهای توسعه‌یافته بیش از 70 درصد سهم ثروت مربوط به سرمایه انسانی است و کمتر از 30 درصد این سهم به منابع طبیعی و ثروت‌های تولیدی برمی‌گردد.وی بیان کرد: در کشورهای کمتر توسعه‌یافته و متأسفانه در کشور ما این رابطه کاملاً معکوس است و بیش از 80 درصد ثروتمان ناشی از منابع طبیعی و تولیدات فیزیکی است و حدود 15 درصد به ثروت انسانی برمی‌گردد و به این معنا است که ما برای منابع انسانی کارنکرده‌ایم و فاصله زیادی با جهان توسعه‌یافته داریم.این مسئول تصریح کرد: امروز رابطه بین توسعه انسانی و آموزش‌وپرورش کاملاً مشخص و شاخصی تحت عنوان توسعه انسانی مطرح است که سه‌پایه اصلی وضعیت آموزش‌وپرورش، درمان و وضعیت درآمدی دارد که شاخص اصلی و تعیین‌کننده شاخص تحصیلات و آموزش‌وپرورش است.وی بابیان اینکه اگر تحصیلات و آموزش شکل گرفت هم بهداشت و درمان مناسب خواهد شد و هم‌سطح درآمد افزایش پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: توسعه و آموزش‌وپرورش رابطه‌ای متقابل و در یک سیکل فزاینده کار می‌کند؛ اگر بخواهیم توسعه شکل بگیرد باید به آموزش‌وپرورش توجه شود و هزینه در آموزش‌وپرورش مصرف نیست بلکه سرمایه‌گذاری است و باید از این سرمایه‌گذاری مراقبت...
 • تربیت دانش آموزان خلاق مستلزم تعلیم و تربیت در علوم مختلف است
 • سرپرست استانداری آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای اینکه دانش آموزانی خلاق و با مهارت تربیت کنیم باید به تعلیم و تربیت در تمامی علوم مختلف توجه شود.  به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی سعید شبستری در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در مدرسه کلکته‌چی تبریز با اشاره به اینکه امنیت و آرامش موجود در کشور در سایه‌ی ایثارگری و جان فشانی شهدای هشت سال دفاع مقدس به دست آمده است، اظهار کرد: دانش آموزان باید علاوه بر تحصیل خود، مهارت آفرینى و خلاقیت را نیز بیاموزند و مهارت‌هاى کارآفرینى باید از مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود.  وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان، آینده‌ی کشور را رقم می‌زنند، بیان کرد: دانش آموزان باید در تمامی مراحل زندگی خود موفق شوند؛ چرا که این فرزندان سینه‌هایشان را برای اعتلاء و رشد جمهوری اسلامی ایران سپر کرده‌اند.  سرپرست استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: جوانان کشور در عرصه‌های مختلف علمی از جمله نانو تکنولوژی، انرژی هسته‌ای و توان موشکی کشور فعالیت کرده و موفقیت‌های بزرگی کسب کرده اند که تمامی این موفقیت‌ها به برکت وجود جوانان و دانشمندانی است که در همین مدارس تربیت یافته‌اند.  وی افزود:باید بیش از پیش قدر امنیت و آرامش موجود در جمهوری اسلامی ایران، را بدانیم و برای همه‌ی ما تکلیف است این راه را با انگیزه و توان بیشتر ادامه دهیم. انتهای پیام
 • از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین
 • کره شمالی یازده تن از نوازندگان را با سلاح های سنگین قتل رسانده است. آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین الملل-روزنامه بریتانیایی «میرر» به نقل از «هی یئون لیم» ۲۶ ساله که از کره شمالی فرار کرده و زندگی اش را به خطر انداخته است اشاره می کند که حکومت کره شمالی یازده تن از موزیسین ها یا نوازندگان را با استفاده از سلاح های ضد هوایی و تانک مورد حمله قرار داده و آنان را کشته است.به گزارش آفتاب نیوز، این فرد فرار کرده از کره شمال دختر یک سرهنگ ارتشی بوده است که پس از مشاهده اقدامات به گفته او خشونت بار رژیم کره شمالی از پیونگ یانگ فرار کرده است. او می گوید شاهد کشته شدن یازده موزیسین بوده است اتهام وارد شده علیه آنان مشارکت در ساخت یک فیلم مستهجن بوده است. او می گوید اجرای حکم اعدام در استادیوم فوتبال انجام شده است. هی یون هم چنین می گوید که هر وعده غذایی کیم جونگ اون در وعده ناهار هزار پوند ارزش دارد این در حالیست که میلیون ها نفر از ساکنان کره شمالی مجبور به خوردن علف و گیاهان هستند.او هم چنین می گوید که دختران نوجوان از مدارس در کره شمالی برده می شوند و به عنوان برده های جنسی مجبور به کار می شدند. او می گوید که صدها خانه لوکس مخفی در کره شمالی وجود دارند که غیر ممکن است جاسوسان خارجی بتوانند آن مکان ها را شناسایی کنند.او می گوید مسئولان آنان را محبور به ترک کلاس های درس کردند و گفتند باید در استادیوم صحنه اعدام را تماشا کنند. او می گوید حدود ۱۰ هزار نفر در آن روز شاهد این رویداد وحشتناک بودند. او می گوید پس از مشاهده صحنه تیراندازی به سوی موزیسین ها و خون پاشیدن به اطراف تا سه روز نمی توانست غذا بخورد و دچار درد...
 • قتل سواستفاده جنسی و بیگاری از کودکان ربوده شده اسپانیایی و اروپایی
 • پریا قناتی در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه داستان نمایش«کمپراچیکو» درواقع به‌نوعی تجارت عجیب و غریب است که این گروه راه انداخته‌اند، گفت: البته این قضیه براساس یک واقعه تاریخی بوده اما ما آن را فانتزی کرده و در قالب قصه درآوردیم و روی کودک بودن و پرنده بودن‌شان تاکید کردیم. او ادامه داد: در اسپانیای قدیم یعنی حدود 1700 میلادی گروهی از کولی‌ها به اسم «کمپراچیکوها» بودند که بچه‌ها را می‌دزدیدند و تغییر شکل می‌دادند؛ این گروه کولی تقریبا در همه جای اروپا حضور داشتند و این کار را انجام می‌دادند و داستان‌ها و افسانه‌های زیادی پیرامون آنها وجود دارد و ما آن را دستمایه پرداخت نمایشی کردیم. کارگردان نمایش «کمپراچیکو» با اشاره به ارتباط داستان این نمایش با جامعه امروز، گفت: وقتی چنین موضوعی را انتخاب می‌کنی و ناگهان به یک داستان قدیمی متوسل می‌شوی حتما چیز جدیدی جلوی چشم بوده که برای بیان کردنش دنبال داستانی می‌روی. دیدن چنین وقایع تلخ و وحشتناکی در همین امروزمان، باعث شد دنبال چنین داستانی بگردیم تا اتفاقات را در قالب یک داستان تعریف کنیم؛ البته وقایع را از حالت رئال خارج کرده و به یک داستان تقریبا فانتزی بردیم. قناتی با تاکید بر اینکه «در این نمایش به زنانگی، بچه‌ها، بچه‌دار شدن و بچه‌هایی که دزدیده شدند خیلی توجه کردم و زن بودنم به عنوان یک کارگردان در این زمینه بی‌تاثیر نبود» گفت: البته علی‌محمد رحیمی نویسنده اثر هم خیلی با من در این زمینه همکاری کرد. خیلی از دیدگاه فمنیستی به این قضیه نگاه کردیم و سعی کردیم اتفاقات وحشتناکی که برای یک مادر وقتی بچه‌اش دزدیده می‌شود؛ می‌افتد را نشان دهیم. او ادامه داد: از سوی دیگر اتفاق وحشتناک‌تر این است که وقتی بچه‌ای دزدیده شد دیگر نمی‌دانی چه اتفاقی برایش افتاده است. در داستان اشاره می‌کنیم که از این بچه‌ها کار می‌کشند، سواستفاده جنسی می‌شود، کشته...
 • نشانه های کودک آزاری را می شناسید/باورهای غلط در رابطه با آزار جنسی کودکان
 • خبرگزاري آريا - دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران با اشاره به نشانه‌هاي کودک آزاري گفت: کودکان معلول يا عقب‌مانده ذهني سه برابر بيشتر از ساير کودکان در معرض آسيب‌هاي کودک‌آزاري قرار دارند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي انجمن علمي روانپزشکان ايران دکترمحسن رحيم‌نيا در آستانه برگزاري سي و چهارمين کنگره سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران اظهارداشت:اين روزها بحث آزار و اذيت کودکان در شبکه‌هاي اجتماعي بسيار مطرح شده و هر چند اين موضوعات از نظر روانپزشکان موضوعات جديدي نيستند، ولي بسيار حائز اهميت هستند. در بحث کودک‌آزاري نکته اولي که بسيار حائز اهميت است،‌ اين بوده که آزار و اذيت کودکان صرفاً محدود و منحصر به آزار جسمي و تنبيه بدني نيست.وي ادامه داد: انواع مختلفي از آزار و اذيت کودکان وجود دارد که ممکن است به دليل اينکه جسمي و فيزيکي نبوده کمتر به چشم آيد و ليکن مي‌تواند سبب آسيب رساندن رواني به کودکان شود. به طور مثال بحث ناديده گرفته شدن کودکان است و کودکان زيادي هستند که به اندازه کافي ديده نمي‌شوند و نيازهايشان مورد توجه قرار نمي‌گيرد.رحيم نيا گفت: آزار جنسي کودکان نيز از ديگر انواع آزار و اذيت کودکان به شمار ميرود که ممکن است گاهي مورد غفلت قرار گيرد. باور غلطي که در اين زمينه وجود دارد اين است که بسياري فکر مي‌کنند کودک‌آزاري تنها در خانواده‌هايي وجود دارد که از لحاظ اجتماعي و اقتصادي رتبه پاييني دارند. در حالي که اين چنين نيست و همه بچه‌ها ممکن است در معرض اين آسيب باشند در صورتي که مورد مراقبت قرار نگيرند.وي اضافه کرد: باور غلط ديگري که در زمينه آزار جنسي کودکان وجود دارد اين است که اکثراً خيال مي‌کنند کساني که بچه‌ها را مورد اذيت جنسي قرار مي‌دهند غريبه هستند در حالي که دقيقاً اين قضيه برعکس است و اغلب کودکاني که مورد...
 • حمایت سینماگران از پویش قایم باشک و پیشگیری از آزار جنسی کودکان
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، همزمان با ابتدای مهرماه، سازمان مردم‌نهاد راه و کنترل اس پلاس پویش پیشگیری از آزار جنسی کودکان را آغاز کرد. این پویش توسط جمعی از جوانان متخصص به منظور آگاه‌سازی کودکان و والدین تشکیل شده است. تاکنون هنرمندانی همچون احترام برومند، مرضیه برومند، مهوش شیخ الاسلامی، منیژه حکمت، شیرین جاهد، پوران درخشنده، رخشان بنی‌اعتماد، تهمینه میلانی، مونا زندی، مهناز افضلی، مرجان اشرفی‌زاده‌، نگار آذربایجانی و نرگس آبیار از این پویش حمایت کرده‌اند. این پویش در فضای مجازی و در اینستاگرام و تلگرام به نام قایم باشک به آدرس زیر فعال است: آدرس سایتGhayembashak.com آدرس اینستاگرام instagram.cm/ghayembashak آدرس تلگرام:‌t.me/ghayembashak.com
 • دوست صمیمی قربانی سوء ظن
 • خبرگزاري آريا - پسر جوان که به‌خاطر يک سوءظن اثبات نشده درباره رابطه پنهاني همسر برادرش، نقشه قتل دوستش را اجرا کرده بود، درتازه‌ترين اعتراف‌هايش گفت که تصميم به قتل زن جوان نيز داشت اما به‌دليلي منصرف شده بود.به گزارش سرويس حوادث جام نيـوز، جنايتکار 23 ساله که دانشجوي دانشگاه تربيت معلم است، بامداد سه‌شنبه گذشته با ورود به انبار کفش بازار حضرتي، نگهبان 21 ساله را با ضربات چاقو مجروح کرده و متواري شده بود. با مرگ پسر جوان در بيمارستان اشرفي اصفهاني و در حالي که چهره ضارب در تصاوير دوربين‌هاي مداربسته محل جنايت شناسايي شده بود، دو ساعت پس ازماجرا، قاتل به کلانتري 113 بازار رفت و به قتل اعتراف کرد.پسر جوان که ساکن يکي از شهرهاي غرب کشور است و براي تحصيل و کار به پايتخت آمده، در گفت‌و‌گو با خبرنگار جنايي «ايران» در حالي که بي‌وقفه اشک مي‌ريخت، به تشريح جزئيات قتل و انگيزه‌اش پرداخت.چه شد که تصميم به قتل گرفتي؟/ به همسر برادرم مشکوک شدم؛ او با دوستم- مقتول- ارتباط پنهاني داشت.چرا به آنها مشکوک شدي؟/ حدود دو هفته قبل، من و سياوش-مقتول- به همراه برادرم و زن برادرم براي عروسي به شهرستان رفتيم. من و سياوش و زن برادرم روي صندلي عقب خودروي پرايد برادرم نشسته بوديم. چون من بين آنها بودم متوجه شدم که پنهاني به هم پيام مي‌دهند. آن موقع بود که به رابطه پنهاني همسر برادرم –ثريا- با سياوش پي بردم و تصميم گرفتم از آنها انتقام بگيرم.چرا موضوع را به برادرت اطلاع ندادي و خودت وارد عمل شدي؟/ موضوع را به برادرم گفتم که بين آنها دعوا شد. بعد هم ثريا به خانه پدرش رفت و حتي پدر ثريا با او سر همين موضوع درگير شده بود، اما نمي‌توانستم از برادرم انتظار داشته باشم که براي انتقام کاري کند.چرا؟ تو برادر شوهر او بودي و به جاي همسرش تصميم...
 • در ستایش راستی
 • تابستان سال شصت و یک که برای نخستین بار آیت الله راستی کاشانی را با آن چهره ی مهربان و خنده ی ملیحی که در چشم و بر لب داشت، دیدم، احساس کردم سالیان درازی است که او را می شناسم و جایی و در جهانی اثیری با او زیسته ام. می دانستم آن جهان اثیری، حوزه ی بینش و معرفتی آن حضرت بود که جوانانی چون مرا در آن سالهای پر از التهاب و خروش و هیجان، با مهر و پدری تمام، دست گرفت و از دلِ امواجی که می توانست ما را به گرداب های تشنه و بلعنده تقدیم کند، رهایی بخشید و به ساحل امن بینش درست و تفکر صحیح هدایت کرد. من در آن جهان اثیری، با او بودم و با شهیدمطهری که چه بسیار وامدار او هم هستم: در شناخت و دریافت اسلام و تشیع راستین. تشیع نبوی و فاطمی و علوی و حسنی و حسینی. آیت الله راستی اجتماع خجسته ی فقاهت و خرد و عقلانیت جمعی، فقاهت و اجتهاد اجتماعی، فقاهت و بینش ژرف سیاسی، فقاهت و اخلاق توحیدی هماره رو به اوج، فقاهت و فرهنگ ناب، فقاهت و درک زمان و نیازهای متکثر آن، و... بود. او یک فقیه تمام عیار بود. همان فقیهی که می تواند و باید در مکتب فقه جعفری بیاموزد و ببالد و بالا بلند و استوار، چتر محبتی عام، و اندیشه ی هدایتگری برای جامعه باشد. بسا عالمان دین که با شنیدن نظرات شاذ و حتی ادبیات تند و ملامتگر، چهره در هم می کشند و روی بر می تابند و گوینده را اگر نه تکفیر، از خود می رانند. اما در مشی و مرام فکری و اخلاقی آیت الله راستی، هیچ رد و نشانی از اینگونه رفتارها نبود. او سینه ای گشاده برای شنیدن، ظرفیت شگفتی برای شکیبایی، جان به توسع رسیده ای برای مدارا و...
 • ماریا همچنان قربانی می گیرد
 • طوفان ماریا در دومینیکا جان ۱۵ تن را گرفت و نخست‌وزیر این جزیره در دریای کارائیب همچنین از ناپدید شدن ۲۰ نفر بر اثر این طوفان خبر داده است. به گزارش ایسنا، ماریا نام جدیدترین طوفانی است که به جان و مال ساکنان جزایر کارائیب افتاده است. این طوفان از اواخر دوشنبه دومینیکا را در نوردید و صدها خانه را ویران کرد.بعد از آن این طوفان به پورتوریکو رسید و تمام سامانه برق رسانی این جزیره را از بین برد.به گزارش بی‌بی‌سی، در پورتوریکو مقام‌ها از مردم خواسته‌اند که خود را به نقاط مرتفع برسانند. پیش‎بینی می‌شود که آب باران و سیل تا ۷۶ سانتی متر بالا بیاید.به گفته فرماندار پورتوریکو اثر ماریا بر شبکه برق پورتوریکو چنان بد بوده که شاید ماه‌ها برای بازسازی آن وقت لازم باشد.ماریا اکنون به طوفان درجه3 تنزل کرده و از غرب پورتوریکو به سمت جزایر تورکز و کایکوس در حرکت است.
 • ابوالفضل را کشتم تا مثل من قربانی تجاوز نشود عکس
 • «ابوالفضل را به بهانه دیدن کبوتر به خانه کشاندم. فکر می‌کردم از خانه بیرون برود و مردی که مرا در کودکی آزار داده او را هم مورد آزار قرار می‌دهد. به همین خاطر پسر بچه را کشتم.» آفتاب‌‌نیوز : این بخشی از اعترافات عامل قتل پسر 11 ساله در جنوب تهران است. علی پسر 24 ساله‌ای است که 17 شهریور امسال پسر 11 ساله همسایه‌شان را به بهانه نشان دادن کبوترهایش در خیابان رباط کریم تهران به خانه کشاند. وی این کودک را با ضربه‌های مرگبار به قتل رساند و جسد او را با انداختن داخل چمدانی در 60 کیلومتری جاده قم ـ تهران رها کرد. متهم برای تحقیقات به دادسرا منتقل شد و در بازجویی‌ها به تشریح قتل پرداخت. پسر جوان که چهره‌ای آرام دارد، در گفت‌وگو با جام جم از انگیزه‌اش برای قتل گفت. مقتول را می‌شناختی؟ پدرش حوالی خانه‌مان موتورسازی داشت. زمانی که به مغازه پدرش می‌آمد یا در پارک همان حوالی بازی می‌کرد، او را می‌دیدم. اما بدم می‌آمد او در آنجا بازی کند. چرا؟ چون او مرا به یاد گذشته تلخ خودم در آن پارک می‌ انداخت. من همسن او بودم که آن کابوس تلخ سر زندگی و کودکی‌ام آمد و آینده‌ام را تباه کرد. مگر چه اتفاقی برایت افتاده بود؟ من زمانی که 11 ساله بودم و برای بازی با دوستانم به همان پارک رفته بودم، یک مرد به بهانه نشان دادن کبوتر مرا از آن پارک به سمت خانه‌اش برد. در خانه را بست و مرا داخل اتاق تاریکی انداخت و مورد آزار و اذیت قرار داد. بعد هم تهدیدم کرد از این ماجرا برای کسی حرف نزنم. همین باعث شد در این سال‌ها همیشه کابوس ببینم و بترسم. چرا از این ماجرا به خانواده ات حرفی نزدی؟ خانواده سنتی دارم، اگر به آنها ماجرا را می‌گفتم حتما آنها به جای گوش دادن...
 • باز هم نبستن کمربند ایمنی قربانی گرفت
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از تسنیم، جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ از مرگ سرنشین یک خودروی پراید به دنبال پرت شدن از داخل خودرو در جنوب پایتخت خبر داد. سرگرد مومنی با اشاره به تصادف یک دستگاه پراید و مرگ سرنشین آن در یکی از بزرگراه‌های پایتخت اظهار داشت: ساعت 13:30 امروز در مسیر جنوب به شمال بزرگراه شهید آوینی و در دوربرگردان سلمان، یک دستگاه پراید با یک خودرو پژو برخورد کرد. جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: بر اثر این حادثه و با توجه به شدت تصادف، خودرو پراید واژگون شد که به دنبال آن سرنشین پراید از داخل خودرو به بیرون پرتاب شد و در دم جان باخت. وی ادامه داد: توصیه می‌شود تا رانندگان در مسیرهای بزرگراهی با سرعت مطمئنه تردد کرده و قبل از رسیدن به بریدگی و دوربرگردان‌ها، مسیر خود را تعیین کنند و لازم است راننده و سرنشینان خودرو مادامی که داخل خودرو هستند، کمربند ایمنی را بسته نگاه دارند. 705 جانشین اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ سرگرد مومنی تصادف پراید پرت شدن خودرو کمربند ایمنی سرعت مطمئنه
 • آتنا ستایش و بنیتا را از یاد نبریم
 • خبرگزاري آريا - افزايش برنامه‌هاي همخوان با بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي همزمان با نزديک شدن به ماه مهر، رويکرد چندان غريبي در رسانه ملي به نظر نمي‌رسد.سالهاست که به رسم معمول، همزمان با شروع پاييز، صداوسيما حجم بالايي از برنامه‌ها، گزارش‌ها و کليپ‌هايي مرتبط با اين ايام را روي آنتن مي‌فرستد تا به خانواده‌ها بباوراند که با او همراه است. اما اينکه اين برنامه‌ها در تمام اين سال‌ها تا چه اندازه در جذب بيننده و تاثيرگذاري بر مخاطب هدف، مثمر ثمر بوده‌اند و اصولا بايد چگونه برنامه‌سازي کرد که در عين تاکيد بر وجه آموزش از جذابيت هم برخوردار باشد، موضوعي است که در گفت‌وگوي ايسنا با چند برنامه‌ساز به بحث گذاشته شده است.********برنامه‌هاي آموزشي صداوسيما مستمر باشندآرمان ستوده، از سردبيران راديو ا يران با اشاره به اينکه بايد در برنامه‌ها بحث سرگرمي را کنار آموزش در نظر بگيريم، بيان کرد: در برنامه‌ها بايد سرگرمي را درنظر گرفت. همچنين با توجه به پيشرفت تکنولوژي، دسترسي همه به فضاي مجازي و صرف وقت در اين فضا بايد در ساختار برنامه‌هاي راديو و تلويزيون به لحاظ آموزشي و سرگرمي جذابتي وجود داشته باشد تا مخاطبان به خصوص رده سني کودک را جذب کند. مخاطب بايد از برنامه اقناع شود و اگر اقناع در ساختار برنامه صورت نگيرد، مخاطبي هم نخواهند داشت.سردبير سلام ايران با اشاره به نقش خانواده‌ها ، گفت: خانواده‌ها در تربيت و شکل‌گيري شخصيت فرزندان نقش بي بديلي دارند. شايد رده سني کودک در تعامل با جامعه آسيب پذير تر باشد که اين امر نقش خانواده را پررنگ تر مي‌کند. ما از طريق برنامه‌ها بايد پدر ومادر را از خطراتي که گروه سني کودک را تهديد مي‌کند، روش هاي آموزشي جديد و شيوه تربيت درست آگاه کنيم. برنامه‌ساز و رسانه ، خانواده و فرزند نقش محوري در آموزش دارند و مکمل هم هستند، اگر ميان اين موارد تعامل...
 • قاتل ستایش محکوم به پرداخت دیه شد
 • وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی از محکومیت قاتل به پرداخت 120 میلیون تومان به خانواده مقتول خبر داد. به گزارش مشرق، عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش اظهار داشت: 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی که اولیای دم ستایش داده بودند، جلسه دادگاه به منظور تعیین مهرالمثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. وی افزود: دادگاه برای تعیین میزان ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرده تا کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص تصمیم گیری کند. وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی تصریح کرد: امروز نظر کارشناس رسمی دادگستری در خصوص تعیین میزان ارش البکاره و مهر المثل به دادگاه ارسال شد که براساس نظر کارشناس 60 میلیون تومان بابت ارش البکاره و 60 میلیون تومان بابت مهر المثل باید از سوی قاتل به خانواده ستایش پرداخت شود. منبع: باشگاه خبرنگاران ارسال به تلگرام
 • قاتل:ابوالفضل را کشتم تا قربانی تجاوز نشود عکس
 • «ابوالفضل را به بهانه دیدن کبوتر به خانه کشاندم. فکر می‌کردم از خانه بیرون برود و مردی که مرا در کودکی آزار داده او را هم مورد آزار قرار می‌دهد. به همین خاطر پسر بچه را کشتم.» جام جم آنلاین: این بخشی از اعترافات عامل قتل پسر 11 ساله در جنوب تهران است. علی پسر 24 ساله‌ای است که 17 شهریور امسال پسر 11 ساله همسایه‌شان را به بهانه نشان دادن کبوترهایش در خیابان رباط کریم تهران به خانه کشاند. وی این کودک را با ضربه‌های مرگبار به قتل رساند و جسد او را با انداختن داخل چمدانی در 60 کیلومتری جاده قم ـ تهران رها کرد. متهم برای تحقیقات به دادسرا منتقل شد و در بازجویی‌ها به تشریح قتل پرداخت. پسر جوان که چهره‌ای آرام دارد، از انگیزه‌اش برای قتل گفت. مقتول را می‌شناختی؟ پدرش حوالی خانه‌مان موتورسازی داشت. زمانی که به مغازه پدرش می‌آمد یا در پارک همان حوالی بازی می‌کرد، او را می‌دیدم. اما بدم می‌آمد او در آنجا بازی کند. چرا؟ چون او مرا به یاد گذشته تلخ خودم در آن پارک می‌ انداخت. من همسن او بودم که آن کابوس تلخ سر زندگی و کودکی‌ام آمد و آینده‌ام را تباه کرد. مگر چه اتفاقی برایت افتاده بود؟ من زمانی که 11 ساله بودم و برای بازی با دوستانم به همان پارک رفته بودم، یک مرد به بهانه نشان دادن کبوتر مرا از آن پارک به سمت خانه‌اش برد. در خانه را بست و مرا داخل اتاق تاریکی انداخت و مورد آزار و اذیت قرار داد. بعد هم تهدیدم کرد از این ماجرا برای کسی حرف نزنم. همین باعث شد در این سال‌ها همیشه کابوس ببینم و بترسم. چرا از این ماجرا به خانواده ات حرفی نزدی؟ خانواده سنتی دارم، اگر به آنها ماجرا را می‌گفتم حتما آنها به جای گوش دادن به حرف‌هایم، مرا...
 • منصوریان نخستین قربانی لیگ هفدهم فوتبال ایران
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ مهم ترین تساوی هفته که نتیجه آن منجر به برکناری علیرضا منصوریان شد بین دو تیم استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان اتفاق افتاد. دراین دیدار تیم استقلال در اثر یک اتفاق توسط روزبه چشمی به گل رسید و در ادامه این تیم ذوب آهن بود که برتری خود را به حریف دیکته کرد و سرانجام به گل تساوی رسید. تغییرات در ترکیب استقلال نیز به سود تیم تمام نشد و علیرضا منصوریان با کارنامه ای غیر قابل قبول در یکی از بهترین تیم های ایران در لیگ برتر در لیگ هفدهم به کار خود پایان داد. در ادامه و در دیگر دیدار مهم هفته که باز هم به تساوی انجامید پای یک تیم اصفهانی و یک تیم تهرانی در میان بود، شاگردان برانکو ایوانکوویچ که برای برگزاری این دیدار راهی دیار نصف جهان شده بودند در نیمه نخست همانند حریف نامدار خود کار خاصی نتوانستند انجام دهند و به لطف پنالتی که به سود این تیم گرفته شد از حریف پیش افتادند. اما در نیمه دوم به خصوص پس از بازشدن دروازه علیرضا بیرانوند، یکی از زیباترین بازی های لیگ برتر را از هر دو تیم شاهد بودیم. در این دیدار تماشایی که چهار گل رد و بدل شد سهم هر تیم دو گل بود و به جز گل اول پرسپولیس که از روی نقطه پنالتی زده شد هر سه گل دیگر بازی می تواند نامزد بهترین گل های این هفته باشند. در دیگر دیدار مهم و تاثیر گذار در جدول رده بندی این رقابت ها، شب گذشته تیم سایپا با تیم صدرنشین پارس جم جنوبی روبرو شد. سایپا در حالی که در 90 دقیقه بازی به برتری رسیده بود، در وقت های اضافه بازی که شش دقیقه بود، به تیم جنوبی پنالتی داد تا بازی به تساوی کشیده شد تا داد...
 • تبریک توئیتری سیاستمدار زن به یک قربانی اسید پاشی/عکس
 • به گزارش پارس نیوز، تبریک توئیتری شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی به مرضیه، قربانی اسید پاشی اصفهان که ازدواج کرد را منتشر کرد.
 • مرضیه دختر اصفهانی قربانی اسیدپاشی ازدواج کرد عکس
 • بتازگی در شبکه های اجتماعی تصاویری منتشر شده که از ازدواج «مرضیه ابراهیمی»، خبر می‌دهد. این دختر جوان، سال ۹۳ در اصفهان قربانی اسیدپاشی شد. آفتاب‌‌نیوز : بتازگی در شبکه های اجتماعی تصاویری منتشر شده که از ازدواج «مرضیه ابراهیمی»، خبر می‌دهد. این دختر جوان، سال ۹۳ در اصفهان قربانی اسیدپاشی شد. به گزارش سلامت آنلاین،مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید. او چهارمین قربانی مهرماه ٩٣ در اصفهان بود. او حادثه اسیدپاشی را این‌گونه تعریف می‌کند: ٢٣مهر ١٣٩٣ بود. ٢۴سال و ١٠ماهه بودم. وقت دندانپزشکی داشتم با ماشین راه افتادم و رفتم به سمت خیابان توحید اصفهان. ترافیک سنگینی بود. عجله داشتم و منتظر بودم ماشین‌ها آرام آرام جلو بروند. دنبال جای پارک می‌گشتم. آن موقع شیشه ماشین را بالا کشیده بودم و صدای ضبط ماشین هم کم بود. گرمم شده بود. برای همین شیشه ماشین را پایین کشیدم. همان لحظه احساس کردم یک عالمه آب داغ رویم ریختند. شوکه شدم و می‌سوختم. هنوز هم وقتی این اتفاق یادم می‌آید، تنم می‌لرزد و حالم بد می‌شود. آن لحظه فقط جیغ می‌کشیدم و نمی‌دانستم چه شده است. به خودم آمدم و دیدم فایده‌ای ندارد. باید بهترین کار را انجام می‌دادم. سریع ماشین را از جایی که ترافیک شده بود جابه‌جا و سر خیابان مهرداد پارک کردم، از نخستین مغازه‌دار خواهش کردم کمکم کند، گفتم به من اسید پاشیده‌اند ولی توجهی نکرد. او در ادامه می‌گوید: مغازه دیگری که رفتم روسری‌فروشی بود. همه مردم آمده بودند بیرون. به فروشنده گفتم کمکم کنید.من را بردند داخل مغازه کمی آب ریختند ولی فایده‌ای نداشت چون اسیدی که روی من ریخته شده بود ١٠٠ درصد خالص بود. اگر کلی آب هم می‌ریختند باز هم آثار فجیعش را روی صورتم می‌گذاشت. می‌گفتم «تورو خدا به من بگید صورتم رفته؟» احساس می‌کردم گوشت...
 • فاجعه آتنا ستایش و بنیتا را از یاد نبریم
 • خبرگزاري آريا - افزايش برنامه‌هاي همخوان با بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي همزمان با نزديک شدن به ماه مهر، رويکرد چندان غريبي در رسانه ملي به نظر نمي‌رسد.سالهاست که به رسم معمول، همزمان با شروع پاييز، صداوسيما حجم بالايي از برنامه‌ها، گزارش‌ها و کليپ‌هايي مرتبط با اين ايام را روي آنتن مي‌فرستد تا به خانواده‌ها بباوراند که با او همراه است. اما اينکه اين برنامه‌ها در تمام اين سال‌ها تا چه اندازه در جذب بيننده و تاثيرگذاري بر مخاطب هدف، مثمر ثمر بوده‌اند و اصولا بايد چگونه برنامه‌سازي کرد که در عين تاکيد بر وجه آموزش از جذابيت هم برخوردار باشد، موضوعي است که در گفت‌وگوي ايسنا با چند برنامه‌ساز به بحث گذاشته شده است.***برنامه‌هاي آموزشي صداوسيما مستمر باشندآرمان ستوده، از سردبيران راديو ا يران با اشاره به اينکه بايد در برنامه‌ها بحث سرگرمي را کنار آموزش در نظر بگيريم، بيان کرد: در برنامه‌ها بايد سرگرمي را درنظر گرفت. همچنين با توجه به پيشرفت تکنولوژي، دسترسي همه به فضاي مجازي و صرف وقت در اين فضا بايد در ساختار برنامه‌هاي راديو و تلويزيون به لحاظ آموزشي و سرگرمي جذابتي وجود داشته باشد تا مخاطبان به خصوص رده سني کودک را جذب کند. مخاطب بايد از برنامه اقناع شود و اگر اقناع در ساختار برنامه صورت نگيرد، مخاطبي هم نخواهند داشت.سردبير سلام ايران با اشاره به نقش خانواده‌ها ، گفت: خانواده‌ها در تربيت و شکل‌گيري شخصيت فرزندان نقش بي بديلي دارند. شايد رده سني کودک در تعامل با جامعه آسيب پذير تر باشد که اين امر نقش خانواده را پررنگ تر مي‌کند. ما از طريق برنامه‌ها بايد پدر ومادر را از خطراتي که گروه سني کودک را تهديد مي‌کند، روش هاي آموزشي جديد و شيوه تربيت درست آگاه کنيم. برنامه‌ساز و رسانه ، خانواده و فرزند نقش محوري در آموزش دارند و مکمل هم هستند، اگر ميان اين موارد تعامل...
 • آخرین وضعیت پرونده ستایش قریشی
 • عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دمستایشقریشیدر خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش اظهار داشت: 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی کهاولیایدمستایشداده بودند، جلسه دادگاه به منظور تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. وی افزود: دادگاه برای تعیین میزان ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرده تا کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص تصمیم گیری کند. وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی تصریح کرد: امروز نظر کارشناس رسمی دادگستری در خصوص تعیین میزان ارش البکاره و مهر المثل به دادگاه ارسال شد که براساس نظر کارشناس 60 میلیون تومان بابت ارش البکاره و 60 میلیون تومان بابت مهر المثل باید از سوی قاتل به خانواده ستایش پرداخت شود.
 • تعیین ۱۲۰ میلیون تومان به خانواده ستایش
 • به گزارش بولتن نیوز، عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش اظهار داشت: 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی که اولیای دم ستایش قریشی داده بودند، جلسه دادگاه برای تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. وی افزود: دادگاه برای تعیین میزان ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرد تا کارشناس رسمی دادگستری در این باره تصمیم گیری کند. وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی تصریح کرد: امروز نظر کارشناس رسمی دادگستری درباره تعیین میزان ارش البکاره و مهرالمثل به دادگاه ارسال شد و بر اساس نظر کارشناس دادگستری 60 میلیون تومان بابت ارش البکاره و 60 میلیون تومان بابت مهرالمثل باید از سوی قاتل به خانواده ستایش پرداخت شود.
 • سیاست های اقتصادی وزرای متمول در آذرآب قربانی گرفت
 • به گزارش خبرنگارحوزه دانشگاهیگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند روز پیش کارگران 2 کارخانه آذراب و هپکو اراک به تاخیر یکساله پرداخت حقوق خود معترض شدند، اما به جای دریافت حقوق معوقه با واکنش نیروهای ضد شورش نیروی انتظامی مواجه شدند و به گفته‌ شاهدان، نزدیک به 180 نفر از این کارگران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و راهی بیمارستان شدند. تشکل‌های دانشجویی نیز در پی ضرب و شتم کارگران کارخانه آذرآب و هپکو با انتشار بیانیه‌های مختلف اعتراض خود را به این موضوع نشان دادند. دانشجویان۱۵ دفتر انجمن‌ اسلامی دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌ای به وزیر کشور در خصوص سیاست‌های اقتصادی دولت نوشتند که متن آن در زیر آمده است. همانطور که مستحضر هستید، سه روز از مقابله‌ ناشایست نیروهای انتظامی با کارگران کارخانه‌ی صنعتی آذرآب می‌گذرد که بازتاب‌های وسیعی در داخل و خارج از کشورداشته است. سیاست‌های اقتصادی نادرستی که در چهارسال گذشته از وزرای متمول دولت، سرکرده‌های چندین میلیارد دلاری ساخته و امروز در آذرآب قربانی گرفته است، این نوید را می‌دهد که آذرآب شروع یک جریان است، به جای جنجال آفرینی انتخاباتی با عنوان پول‌های کثیفی که سر از انتخابات ریاست جمهوری درمی‌آورد که شما برگزار کننده آن بودید باید برای این روزها هم عاقبت اندیشی می‌کردید. استاندار برای سرکوب کارگران به نیروهای انتظامی متوسل شد این دانشجویان با با بیان اینکه شخص استاندار از نیروهای انتظامی برای سرکوب کارگران استفاده کرد، افزودند: علی رغم تذکرهای متعدد مراجع قضایی اراک و حتی اعلام جرم دادستانی علیه سرمایه دار کارخانه مذکور، فشارها و پیگیری‌های افراد و جریان‌های منتسب به دولت و استانداری مانع از اجرای حکم دادستانی شده است، از سوی دیگر، استاندار در راس کار از نیروهای انتظامی در جهت سرکوب کارگرانی معترض استفاده کرد که سرمایه داران کارخانه حقوق هشت ماهه آنها را چپاول کرده بود. ردپای افراد نزدیک به...
 • سانحه رانندگی در جاده ایذه باغملک قربانی گرفت
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، علی اکبر آبسته، رییس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان ایذه گفت: این حادثه ساعت 1:20 دقیقه بامداد امروز در حوالی پادگان قدس ایذه رخ داد که ‌موجب کشته شدن یک مرد 32 ساله در محل وقوع حادثه و مصدومیت 2 ‌خانم 27 و 34 ساله ‌و‌ انتقال آن ها به بیمارستان برای درمان شد. وی تصریح کرد: مصدومان با آمبولانس مرکز فوریت های پزشکی به بیمارستان شهدای ایذه منتقل و پس از اقدامات اولیه برای درمان با آمبولانس به اهواز اعزام شدند. آبسته بیان داشت: دلیل وقوع این حادثه توسط پلیس راه در دست بررسی است. جاده های ایذه ‌جز محورهای حادثه خیر خوزستان هستند که شاهد وقوع حوادث در آن ها هستیم. انتهای پیام/گ کشته و مصدوم شدن 3 نفر در سانحه رانندگی
 • ازدواج دختر قربانی اسیدپاشی تاثیرگذارترین عروسی ایرانی
 • ایران اکونومیست - مرضیه ابراهیمی ۲۳ مهرماه سال ۹۳ در حالیکه وقت دندانپزشکی داشت و در ترافیک اصفهان گیر افتاده بود، با پایین دادن شیشه ماشینش ناگهان حجم وسیعی از اسید صد در صد خالص را روی صورتش احساس کرد.متاسفانه این دختر اصفهانی بخشی از صورت و یکی از قرنیه‌های چشم خود را به خاطر اسیدپاشی از دست داد. مدتهاست خبری از مرضیه نداشتیم تا اینکه طی ۷۲ ساعت گذشته او باز هم خبرساز شد، این بار خبر ازدواجش مثل یک بمب در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیچید.این خبر به قدری تاثیرگذار بود که نوید محمدزاده بازیگر مطرح سینمای ایران که در فیلم لانتوری به ایفای نقش یک اسیدپاش پرداخته بود در صفحه اینستاگرام خود پستی را به اشتراک گذاشت. همسر مرضیه ابراهیمی بدون توجه به مشکلی که برای چهره همسرش ایجاد شده است با او ازدواج کرد. این اتفاق زیبا و تاثیرگذار به طور قطع می‌تواند پیام‌های مهمی برای زوج‌های جوان و دختران و پسران داشته باشد.
 • نظر کارشناس دادگستری درباره پرونده ستایش قریشی
 • جامعه>قضایی - باشگاه خبرنگارن جوان نوشت: وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی گفت: کارشتاس دادگستری نظر خود را درباره میزان مهر‌المثل و ارش‌البکاره پرونده ستایش قریشی اعلام کرد. عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی؛ در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش گفت: 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی که اولیای دم ستایش قریشی داده بودند، جلسه دادگاه برای تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. وی افزود: دادگاه برای تعیین میزان ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرد تا کارشناس رسمی دادگستری در این باره تصمیم گیری کند. وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی گفت: امروز نظر کارشناس رسمی دادگستری درباره تعیین میزان ارش البکاره و مهرالمثل به دادگاه ارسال شد و بر اساس نظر کارشناس دادگستری 60 میلیون تومان بابت ارش البکاره و 60 میلیون تومان بابت مهرالمثل باید از سوی قاتل به خانواده ستایش پرداخت شود. 42238 کلید واژه‌ها : کودک آزاری - خشونت جنسی علیه کودکان - قوه قضاییه -
 • قاتل ستایش محکوم به پرداخت ۱۲۰ میلیون تومان شد
 • عسگر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران؛ در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکلش اظهار داشت: 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی که اولیای دم ستایش داده بودند، جلسه دادگاه به منظور تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. وی افزود: دادگاه برای تعیین میزان ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرده تا کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص تصمیم گیری کند. وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی تصریح کرد: امروز نظر کارشناس رسمی دادگستری در خصوص تعیین میزان ارش البکاره و مهر المثل به دادگاه ارسال شد که براساس نظر کارشناس 60 میلیون تومان بابت ارش البکاره و 60 میلیون تومان بابت مهر المثل باید از سوی قاتل به خانواده ستایش پرداخت شود.
 • آخرین وضعیت ۵۰ پرونده مهم قضایی از بابک زنجانی تا ستایش
 • صراط: «وقتی در یک شعبه در دادگاه ماهانه ۱۱۰پرونده وارد می‌شود، نمی‌توان از قاضی توقع زیادی داشت در حالی کهاگر قاضی وقت بیشتری داشته باشد، دقت بیشتری هم خواهد داشت. در گزارشی که به من داده‌اند در برخی کشورهای اروپایی در هر روز یک پرونده کیفری و برای ۲ روز یک پرونده حقوقی به دادگاه ارسال می‌شود و این در حالی است که آمار ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی کشور بسیار زیاد است» این جملات تنها بخشی از سخنان آیت اللهآملی لاریجانی در مصاحبه تلویزیونی خود با مردم در تیرماه امسال بود. بنابراین می توان گفتآمار ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی طبق گفته مسئولان قضایی در این چند سال اخیر نه تنها کاهش نداشته بلکه با افزایش هم مواجه بوده است. به گزارش مهر در این میان در شش ماه نخست سال جاری هم پرونده های بسیار مهمی به دستگاه قضایی آمد و با صدور حکم، چند پرونده جنجالی نیز مختومه شد با این حال ذکر این نکته ضروری است که تعداد این پرونده های مختومه کم است و بسیاری از پرونده های مهم یک سالی هست که همچنان مفتوح است. در دسته بندی کلی در مورد وضعیت پرونده های مهم قضایی در شش ماه نخست سال جاری که تغییرات قضایی در آنها رخ داد، می توان پرونده های امنیتی با محوریت پرونده های جاسوسی را در صدر مهم ترین پرونده های کلانی دانست که قوه قضائیه به آنها ورود کرد. از جمله این پرونده ها می توان به صدور کیفرخواست برای ۸پرونده امنیتی اشاره کرد که تنها یکی از آنها مربوط به یکی از مدیران مرکز مطالعات ایران و عرب است، علاوه بر این پرونده جاسوس آمریکایی که به بهانه ادامه تحصیل به ایران آمده بود از مهم ترین پرونده هایی بود که با ورود دستگاه قضا حکم مقتضی صادر و در نهایت مختومه شد. در کنار احکام...