وزیر خارجه دولت اصلاحات که در دوازده سال گذشته حضور در فضای علم، دانش و فرهنگ را به فعالیت در فضای سیاسی، اجرایی و دیپلماتیک ترجیح داده است، با وجود ریاست بر عالی‌ترین شورای مشورتی که وظیفه تهیه، تدوین و ارایه راهبرد در حوزه روابط خارجی به مقام معظم رهبری دارد، وقتی پای مسایل فرهنگی و جایگاه امید و اعتماد در جامعه به ویژه در بین جوانان به میان می‌آید تاکید می‌کند از بروز و ظهور انسان‌های بزرگ در حوزه فرهنگ حمایت می‌کند.


به گزارش ایسنا؛ او معتقد است ضروری است کاری کنیم تا جوانان احساس کنند حامل یک فرهنگ اصیل و افتخار آمیز ایرانی و اسلامی هستند.
دیپلمات سال‌های پر افتخار "گفت‌وگوی تمدن‌ها" و روزهای سخت 11 سپتامبر 2001، از دوستان نزدیک و یار غار شیخ حسن روحانی است، با این حال پیشنهادهای دیپلمات هسته‌ای پیشین و رییس‌جمهور فعلی را برای پذیرش مسوولیت در دولتش نپذیرفته و بر تصمیم خود در دور ماندن از فضای کار و سیاست پافشاری کرده است.
وزیر خارجه دولت اصلاحات که به کمتر خندیدن معروف است، از جلسات مشورتی‌اش با وزیر خارجه همیشه خندان دولت روحانی در شورا و جلسات جداگانه دیگر به خوبی یاد می‌کند و می‌گوید با یکدیگر درباره مسایل مختلف تبادل‌نظر داریم.
وقتی پای حضور زنان در عرصه سیاست و دیپلماسی به میان می‌آید و از موانع بر سر راه این مساله به ویژه موضوع دست دادن و مصافحه اشاره می‌کنیم،‌ با لبخندی پر معنا می‌گوید: زنان باید توانایی‌های خود را در صحنه سیاست خارجی نشان دهند تا زمینه این کار بیش از گذشته فراهم شود.
با توجه به گسترش فعالیت شورای راهبردی روابط خارجی در یک سال اخیر که با انجام نشست‌های تخصصی و کارشناسی و سفر مسوولان آن به چند کشور مهم اروپایی و آسیایی همراه بوده است بر آن شدیم تا با سید کمال خرازی به بررسی آخرین تحولات و رویدادهای مهم منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز ایران بپردازیم.
این دیپلمات برجسته و با سابقه کشور با اشاره به سیاست ایران در منطقه به ویژه در رابطه با موضوع سوریه معتقد است که "سیاست ایران در قبال نقشه­‌های دشمن در منطقه تا به حال مثبت بوده و از این طریق توانسته به تثبیت موقعیت خود بپردازد. "
او در رابطه با تنش میان ایران و عربستان تاکید دارد، اگر عربستان از سیاست‌های جاری در یمن،‌ بحرین،‌ سوریه و عراق دست بردارد زمینه مذاکره فراهم می‌شود.
خرازی تلاش آمریکا برای ضربه زدن به برجام را "جدی" خواند و در عین حال با اشاره به فضاسازی برای برهم زدن برجام از سوی این کشور گفت: اگر دیگران (آمریکا) از برجام خارج شوند، برجامی باقی نخواهد ماند و باید سیاست‌های گذشته را دنبال کرد.
وزیر امور خارجه وقت کشورمان که در کارنامه خود سابقه مدیریت رسانه‌ای دارد درباره ایسنا نیز گفت: ایسنا کارش را با دید جهادی آغاز کرد و همچنان با همین دید در خدمت نظام و کشور است.
او گفت که "نکته مهم در عرصه خبر اصل "بی‌طرفی" است و این‌که گرایش خاصی دنبال نشود و آنچه واقعیت است پیگیری و اخباری که در راستای منافع کشور است گزارش شود. ایسنا در مجموع اعتبار خوبی در کشور و انعکاس خوبی در رسانه‌ها دارد و این نشان‌دهنده بی­‌طرفی و متانت ایسنا است که توانسته چنین موقعیتی را برای خود ایجاد کند و انشاءلله که همچنان بتواند نقش موثری در کشور ایفا کند. "
افزایش حضور شورا در راستای تثبیت سیاست­‌های کلان نظام در افکار عمومی است
وزیر امور خارجه دوره اصلاحات در گفت‌وگوی خود با ایسنا در پاسخ به این پرسش که در چند ماه گذشته سفرهای خارجی و دیدارهای شما با مقامات کشورهای مختلف افزایش یافته است، با توجه به این‌که ماهیت شورا ارایه مشورت به مقام معظم رهبری در موضوعات مختلف است، قرار است در سیاست‌های شورا شاهد تغییرات شکلی و محتوایی خاصی باشیم؟ با تاکید بر این‌که "شورای راهبردی روابط خارجی" اصولا برای ارائه مشورت به مقام معظم رهبری تاسیس شده است، افزود: شورا سعی دارد راهبردهایی را در زمینه سیاست خارجی، روابط فرهنگی، علمی، دفاعی و امنیتی با دیدی آینده‌نگرانه طراحی کند و به سیاست‌گذاری در حوزه روابط خارجی کشور کمک کند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یکی دیگر از وظایف این شورا را توجیه افکار عمومی و تاثیرگذاری بر فضای ذهنی و فکری جامعه در راستای سیاست‌های ابلاغی کشور دانست و افزود: ما هیچ عجله‌ای نداشتیم که از ابتدا تمامی ظرفیت‌ها و نقش‌های محول شده به شورا را عملی سازیم، می‌خواستیم شرایط فراهم شود و تجارب کافی به دست بیاوریم تا بتوانیم چنین وظیفه‌ای را بر عهده بگیریم.
خرازی با تاکید بر این‌که وظیفه شورای راهبردی روابط خارجی رسیدگی به امور روزمره نیست و این‌که در رابطه با هر موضوعی اعلام موضع بکند، بلکه نقش شورا همان­‌گونه که از عنوان آن پیداست بررسی امور راهبردی و استراتژیک است. خاطرنشان کرد: اگر می­‌بینید فعالیت شورا در فضای رسانه‌ای بروز و ظهور بیش‌تری یافته است اولاً منحصر به ابعاد راهبردی روابط خارجی است و ثانیاً برای تثبیت سیاست­‌های کلان نظام در افکار عمومی است. بنا بر این وظیفه اصلی شورا تظاهر بیرونی نیست، بلکه پیشنهاد راهبرد به مقام معظم رهبری در حوزه روابط خارجی است تا چنان‌چه به مصلحت بدانند به مسوولان کشور ابلاغ کنند و آنها با آینده‌نگری و نگاه راهبردی نسبت به حل مسائل کشور اقدام کنند.
وی در ادامه توضیح داد: شورا چهار کمیسیون دارد و هر یک از اعضای شورا مسوولیت یکی از این کمیسیون‌ها را برعهده دارند و در جلسات کمیسیون‌ها از مسوولان کشور در سطوح مختلف دعوت می‌شود تا حضور یافته و در تهیه راهبرد همکاری کنند. انصافا هم همکاری خوبی از طرف دستگاه‌های مختلف در ارائه اطلاعات و کمک به طراحی راهبردها در حوزه‌های مختلف انجام می‌گیرد و در نهایت این دستگاه­‌ها هستند که باید راهبردهای ابلاغی را اجرا کنند.
از مذاکره با عربستان احتراز نداریم
خرازی در ادامه در پاسخ به این پرسش که به نظر شما سیاست دستگاه دیپلماسی در نپذیرفتن میانجی‌ برای رفع تنش میان ایران و عربستان سعودی سیاست درستی است؟ اظهار کرد: زمانی مذاکرات مفید است که دو طرف قائل به مذاکره باشند. تا به حال عربستان چنین سیاستی نداشته است و به اتکای پول و نفوذی که در برخی از کشورها دارد و حمایتی که از طرف آمریکا و غرب می­‌شود به ماجراجویی­‌های خود ادامه می­‌دهد.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: عربستان به جای مذاکره برای حل مسائل به کشتار کودکان و زنان بی­‌گناه و حمایت از تروریسم روی آورده است. وقتی آنها چنین رویکردی را در پیش گرفته‌اند زمینه‌ای برای مذاکره باقی نمی‌ماند. اگر عربستان از سیاست‌های جاری خود دست بردارد، جنگ بیهوده­‌ای را که در یمن به راه انداخته است متوقف کند و از حمایتی که از دولت بحرین در مقابل مردم این کشور دارد، دست بردارد و سیاست‌های معقولی را نسبت به مسائل منطقه از جمله سوریه و عراق اتخاذ کند، زمینه مذاکره فراهم می‌شود.
وزیر پیشین امور خارجه کشورمان افزود: مذاکره را باید در زمان مناسب آن شروع کرد. البته ما هیچ‌گاه نگفتیم که از مذاکره با عربستان احتراز داریم، بلکه هر زمان که شرایط ایجاب کند آماده مذاکره با عربستان هستیم؛ چراکه به رابطه با همسایگان‌ اهمیت می‌دهیم، اما عملکرد آنها باید نشان دهد که آماده مذاکره هستند.
بازگشت سفیر قطر به تهران حاکی از تغییر رویکرد آن در تعاملات منطقه‌ای است/ پیروزی‌های چشمگیر اسد موجب تجدیدنظر کشورهای مداخله­‌گر در سوریه و اختلاف بین آنها شد
وی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که از یک طرف با موضوع بازگشت مجدد سفیر قطر به تهران رو به رو هستیم که برخی معتقدند به خاطر لجبازی قطری‌ها با عربستان و برخی از کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس است و از طرفی تبادل هیات‌های ایرانی و سعودی را برای بازدید از سفارت‌خانه­‌ها در پیش داریم، اظهار کرد: مساله قطر نشان‌دهنده وجود اختلافات بنیادی بین عربستان و قطر است که از پیش وجود داشته است. متاسفانه عملکرد همه این کشورها اعم از قطر، امارات و عربستان در ماجرای سوریه و عراق منفی بود. با این حال قطر امروز رویکرد خود را تغییر داده است و بازگشت سفیر آنها به تهران نشان‌دهنده این تغییر رویکرد است؛ گرچه دوحه در گذشته از ریاض حمایت می‌کرد ولی امروز اختلافاتش با عربستان علنی شده است.
خرازی با بیان این‌که تحولات اخیر منطقه نقش مهمی در آشکار شدن اختلافات میان این کشورها داشته است افزود: برای مثال می‌توان به توطئه سرنگونی بشار اسد اشاره کرد که در نهایت به نتیجه نرسید و او با وجود دخالت بیگانگان در کشورش و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها از تروریسم توانست در برابر یک جنگ تمام عیار مقاومت کند و به پیروزی­‌های چشم­گیری دست یابد و همین امر در تجدیدنظر کشورهای مداخله­‌گر در سوریه و بروز اختلاف بین آنها نقش مؤثری داشته است.
این دیپلمات با سابقه کشورمان با اشاره به اتهامات عربستان علیه قطر مبنی بر این‌که قطر از تروریست‌ها حمایت می‌کند، گفت: این در حالی است که متهم ردیف اول در حمایت از تروریست­‌های وهابی تکفیری در منطقه، عربستان است، ولی عربستان در یک اقدام فرار به جلو و با هدف تبرئه خود، قطر را به عنوان حامی تروریسم معرفی ­می­‌کند و این مساله از مهم‌ترین دلایل بروز تنش بین دوحه و ریاض است. در هر حال قطر توانسته است در برابر فشارهای عربستان مقاومت کند و سیاست‌های خود را نسبت به ایران تصحیح کند، زیرا می‌داند ایران کشوری با ثبات و قدرتمند است که نفوذ بالایی در منطقه دارد، از این رو در نهایت باید روابط خود را با ایران اصلاح کند و ما هم از این تغییر سیاست قطر استقبال می­‌کنیم.
تروریسم در منطقه رو به شکست است/ رایزنی‌های مقامات عراقی و سعودی برای ایفای نقش در فضای جدید منطقه است
رییس شورای راهبردی روابط خارجی درباره سفرهای اخیر و متقابل مقامات عراقی و سعودی و تاثیر آن بر ایران، خاطرنشان کرد: این امر خود نشان‌دهنده واقعیت‌های منطقه است، زیرا تروریسم در منطقه رو به شکست است. داعش در عراق تقریباً به طور کامل منکوب شده است. در سوریه هم داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی در سراشیبی شکست قرار گرفته‌اند. طبیعی است کشورهایی مثل عربستان در پی تأمین منافع خود در فضای جدید باشند، از این رو این رفت و آمدها برای ایفای نقش در فضای جدید است. البته باید با دقت رویدادها را زیر نظر داشت و تحولات را تحلیل کرد که هدف نهایی عربستان چیست. آیا هدف آنها اصلاح روابط و بازگشت از سیاست‌های گذشته و کمک به بهبود شرایط است یا در شرایط جدید باز هم دنبال ماجراجویی دیگری هستند؟
خرازی در پاسخ به پرسشی درباره تاکید اقلیم کردستان عراق بر انجام رفراندوم با وجود تاکید مقامات ایرانی بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و عدم تجزیه خاک آن کشور، گفت: در حال حاضر همه کشورهای منطقه مثل عراق، ایران، سوریه، ترکیه و حتی کشورهای فرامنطقه­‌ای مثل آمریکا و اروپا مخالف برگزاری این رفراندوم هستند، بنا بر این برگزاری این رفراندوم و اعلام استقلال اقلیم کردستان عراق به نفع خودشان هم نخواهد بود، زیرا در آینده با مشکلات زیاد و محدودیت‌های فراوان رو به رو خواهند شد. آنها اگر به آنچه قانون اساسی عراق تعیین کرده است رضایت دهند و مسائل خودشان را با دولت مرکزی عراق حل کنند، می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند و طبیعی است ایران هم به توسعه و پیشرفت‌شان کمک خواهد کرد؛ همان‌طور که ایران تا به حال نیز سهم مهمی در توسعه کردستان عراق داشته است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا در پاسخ به این پرسش که شما بر تثبیت موقعیت ایران در منطقه تاکید دارید، اما برای تثبیت موقعیت یک کشور، جدای از ظرفیت‌های ژئواستراتژیک و ژئوپولیتیک، توجه به ظرفیت سازی به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی هم ضروری است، با این حال ایران حتی از اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله عقب است، با این شرایط چطور می‌توان به تثبیت موقعیت ایران امیدوار بود؟ گفت: ایران باید از چند جنبه به تلاش برای تثبیت موقعیت خود در منطقه ادامه دهد، یکی از این جنبه­‌ها حفظ و تقویت "امنیت" کشور است. اگر ایران از امنیت امروز خود برخوردار نبود، بخش زیادی از انرژی آن باید صرف مسایل امنیتی می‌شد و نمی‌توانست در صحنه بین‌المللی ایفای نقش کند، اما به برکت تلاش نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی، امروز ایران از امنیت بالایی برخوردار است و در واقع یکی از دلایل این‌که ایران به دعوت سوریه و عراق به کمک آنها شتافت حفظ امنیت ایران بود.
وی ادامه داد: داعش و گروه‌های دیگر داشتند به مرزهای ایران نزدیک می‌شدند و چیزی نمانده بود که بغداد سقوط کند و در آن صورت ما هم در مرزهای خود با خطرات جدی رو به رو می­‌شدیم. در واقع ما این خطرات را با حضور در میدان و کمک به دولت‌های سوریه و عراق از کشور دور ساختیم، بنا بر این کارنامه ایران در این بخش مثبت است و همه مردم اذعان دارند که اگر ایران به کمک سوریه و عراق نمی‌­شتافت، امروز در شرایط امنی به سر نمی‌­بردیم.
اگر تحریم نبود مسلماً بهتر می‌توانستیم سند 1404 را اجرا کنیم
خرازی در ادامه به اهمیت تثبیت قدرت کشور در حوزه "اقتصادی" نیز اشاره کرد و گفت: برای پیشرفت و توسعه سندهای مختلفی از جمله سند 1404 تصویب شده است، اما اجرای این سندها با مشکلات متنوعی از جمله تحریم رو به رو بوده است. در واقع اگر تحریم نبود ما مسلماً بهتر می‌توانستیم این سندها را اجرا کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر تحریم نبود الان کجای سند چشم‌انداز بودیم؟ با بیان این‌که پاسخ به این پرسش به یک ارزیابی علمی و دقیق نیاز دارد افزود: ما در برخی از بخش‌ها پیشرفت خوبی داشته­‌ایم و در برخی زمینه‌ها عقب­‌تر هستیم، اما تحریم عامل موثری بوده است که نتوانیم توفیق بالایی را در تحقق اهداف این سند داشته باشیم.
ارتقای امنیت اقتصادی از لوازم اقتصاد مقاومتی است
رییس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این که "توسعه اقتصادی یک مولفه مهم در تثبیت موقعیت کشور است" گفت: سیاست ابلاغی رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی مبتنی بر این پیش‌بینی است که تحریم‌ها به طور کامل برداشته نخواهد شد و فشارها همچنان باقی خواهد ماند از این رو باید ببینیم با وجود این فشارها چگونه می‌­توانیم به توسعه اقتصادی کشور ادامه دهیم. ایران دارای منابع خدادادی زیادی است و پول‌های سرگردان در دست ایرانیان نیز فراوان است. به نظر من اگر مدیریت درستی وجود داشته باشد و اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی کلمه اجرا شود می‌توان کاستی­‌های اقتصاد کشور را جبران کرد و مسیر رشد و توسعه را با اتکای به امکانات داخلی و توسعه روابط اقتصادی خارجی طی کرد.
خرازی تاکید کرد: البته اقتصاد مقاومتی به معنای عدم بهره­‌برداری از منابع خارجی نیست و از لوازم اقتصاد مقاومتی ارتقای امنیت اقتصادی است، به طوری که شرکت‌­های داخلی و خارجی احساس کنند می‌توانند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. دولت باید مشکلات سرمایه‌گذاری را برطرف کند و از ورود ایرانیان خارج از کشور و شرکت­‌های خارجی‌ برای سرمایه‌گذاری در ایران استقبال کند تا با اتکا به منابع سرشار داخلی و بدون وابستگی به قدرت‌­های خارجی بتوانیم مشکلات اقتصادی خود را حل کنیم.
وی ادامه داد: البته غیر از مشکلات اقتصادی مسایل و مشکلات فرهنگی را نیز نباید نادیده گرفت. این اتفاقاً حوزه‌­ای است که بیگانگان سرمایه‌­گذاری زیادی در آن کرده‌­اند تا جامعه ایران را از درون دچار ناامیدی و بدبینی کنند. باید اذعان کرد که متأسفانه ما با وجود میراث گران­‌سنگ فرهنگی خود نتوانسته‌­ایم به درستی فرهنگ ایرانی و اسلامی اصیل را در جامعه خود توسعه دهیم و به همین دلیل بستر نفوذ فرهنگی بیگانگان در جامعه فراهم آمده است و مسایل مختلفی ذهن عمومی جامعه را به خود مشغول ساخته است که از جمله رشد فساد مالی، اقتصادی و اخلاقی است که متأسفانه جامعه ما با آن رو به روست.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: ما زمانی می‌توانیم به عنوان یک الگو در جهان شناخته شویم که همه مشکلات خود از جمله مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خویش را به درستی حل کرده باشیم. البته با وجود همه این مشکلات همین الان هم ایران از نفوذ زیادی برخوردار است؛ ایرانی با ثبات که متکی به مردمش است و توانسته است در راستای حفظ استقلال و آرمان‌­های انقلابی خویش در برابر ابرقدرت‌ها ایستادگی کند و اقتصاد و معیشت مردم را تا حد زیادی تامین کند و این‌ خود منشأ نفوذ ایران در منطقه است.
وی گفت: اگر ایران را با کشورهای دیگر در منطقه مقایسه کنید می‌بینید که هر کدام از آنها با مشکلات امنیتی، اجتماعی و اقتصادی زیادی مواجه هستند، اما ایران در مجموع با وجود همه فشارها و تحریم‌هایی که علیه آن جاری است، توانسته است با اتکا به مردمش کشور را اداره کند، با این حال زمانی می‌تواند الگوی یک جامعه اسلامی مترقی و توسعه ­یافته باشد که همه مشکلات داخلی و خارجی خود را حل کرده باشد.
تقویت امید در جوانان تابعی از عملکرد دولت و مجموعه نظام است
خرازی در پاسخ به این پرسش که بزرگ‌ترین مشکل فرهنگی کشور را در چه چیز می‌بینید، و در رابطه با حفظ و افزایش اعتماد عمومی و امید در جامعه از سوی مسوولان کشور و نظام چه توصیه یا توصیه‌هایی دارید؟ اظهار کرد: این تابعی از عملکرد دولت و مجموعه نظام است که چقدر بتوانند امید را در بین جوانان تقویت کنند و آنها را با افتخارات میراث فرهنگی خود آشنا سازند. برای این کار داشتن برنامه‌های فرهنگی تأثیرگذار و جذاب، به نحوی که شادابی فرهنگی بیافریند و جوانان احساس کنند که حامل یک فرهنگ اصیل و افتخارآمیز ایرانی و اسلامی هستند ضروری است. البته، فرهنگ یک امر دستوری نیست، بلکه با روان و ذهن انسان‌ها سر و کار دارد و از دل انسان‌ها برمی­‌آید و لازمه آن حمایت از بروز و ظهور انسان‌های بزرگ در حوزه فرهنگی است. اما این روند با مشکلاتی رو به رو است که از جمله نفوذ فرهنگ بیگانه و سرمایه­‌گذاری بیگانگان در تخریب فضای روانی مردم است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: امروز شاهد تلاش بیگانگان برای نفوذ در فضای مجازی هستیم، شایعات، دروغ‌پردازی­‌ها و اخبار نادرست ذهن جوانان ما را مثل خوره می‌خورد و قطعاً دستگاه‌ها و عوامل بیگانه در صدد خبرسازی و دروغ‌پردازی علیه مصالح کشورمان هستند و این مشکلی جدی است که جامعه ما با آن رو به روست.
جای متفکرانی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی در جامعه خالی است
سیاست‌های فرهنگی‌مان بعد از انقلاب و جنگ درست نبود
وی مشکل دیگر را ضعف کشور در ایده‌پردازی فرهنگی با استفاده از میراث تمدنی گران­‌سنگ کشورمان دانست و گفت: بعضاً می‌بینیم که در تولیدات فرهنگی عده‌ای نگاه‌شان به غرب است، در حالی که نگاه ما باید به گنجیه میراث فرهنگی خودمان باشد و بتوانیم آن میراث گران‌سنگ را به زبان امروز و با استفاده از فن‌آوری­‌های روز به جامعه و به خصوص جوانان خودمان عرضه کنیم.
متاسفانه افرادی که بتوانند چنین کار مهمی را انجام دهند کم داریم و از این رو در حوزه ادبیات، هنر، فلسفه و به طور کلی علوم انسانی آثار برجسته­‌ای که موجب تحول و شکوفایی فرهنگی شود، نداریم. متأسفانه همان کتاب‌های قبلی تکثیر می‌شود در حالی که لازم است آثار فاخر و جذاب جدیدی تولید کنیم تا پاسخگوی سوالات جوانان این عصر باشد. در سال‌های گذشته آثار شهید مطهری و دکتر شریعتی چنین نقشی را در جامعه ایفا می­‌کرد و امروزه جای چنین متفکرانی در جامعه ما و در بین اندیشمندان خالی است که متناسب با شرایط امروز نقش آفرین باشند و حرکت ایجاد کنند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این پرسش که چرا بعد از انقلاب و به ویژه بعد از جنگ تحمیلی با روند کند توسعه فرهنگی مواجه شدیم، خودمان کم کاری کردیم یا این را هم باید از ناحیه بیگانگان بدانیم؟ گفت: خیر، سیاست‌های ما درست نبوده است. فرض کنید از زمانی که در دانشگاه‌ها برای ارزیابی کار اساتید کمیت‌گرایی مطرح شد، ضربات زیادی به علم، دانش و توسعه فکری وارد آمد. امروز شاهد هستیم که برخی از دانشجویان در پی تولید علم نیستند، بلکه صرفاً به دنبال کپی کردن مطالب و چاپ مقاله با پرداخت پول به بنگاه‌­های مقابل درب دانشگاه تهران هستند که رویه‌ای تاسف‌آور است. از این رو معتقدم باید در ملاک­‌ها و روند تولید علم، دانش و فرهنگ در کشور تجدید نظر شود.
آنچه تا به حال در منطقه رخ داده تنها به نفع اسراییل بوده است
خرازی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که برخی از تحلیل‌گران خارجی حضور و نقش ایران در منطقه از ایران تا لبنان را تلاش برای پیاده کردن سیاست "از ایران تا جولان" تعبیر می‌کنند تصریح کرد: این رویکرد در ادامه همان ذهنیتی‌ است که از سوی اسراییلی‌ها به عنوان "هلال شیعی" در ذهن عرب‌ها جا انداخته شد که ایران می‌خواهد در قبال اهل تسنن یک هلال شیعی در منطقه ایجاد کند و متاسفانه کشورهای عربی در دام این سیاست افتادند و به شیعه هراسی و ایران هراسی دامن زدند.
وی تاکید کرد: روزی مشخص خواهد شد که آنچه در سوریه اتفاق افتاد، یعنی حضور داعش و النصره و گروه‌های تروریست

کلیدواژه: رییس شورای راهبردی روابط خارجی | پاسخ به این پرسش | پرتاب موشک ماهواره | نفع اسراییل بود | برجام خارج شوند | مقام معظم رهبری | خرازی در پاسخ | وزیر امور خارجه | دوستان نزدیک | معاونت اقتصادی | اقتصاد مقاومتی | ایران در منطقه | تثبیت موقعیت | موقعیت ایران | سوریه و عراق | حضور زنان | برجامی باقی | وزارت خارجه | آقای روحانی | تعیین کننده | سیاست خارجی | اروپایی ها | وزیر خارجه | بین المللی | نشان دهنده | منافع کشور | خواهد بود | ادامه داد | نشان دهند | وجود داشت | تا به حال | انسان ها | منطقه ای | خواهد شد | رو به رو | بیش تری | سه کشور | بیش تر

منبع: عصر ایران

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۷۸۸۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • هشدار روسیه به آمریکا/سنگ اندازی دوستان واشنگتن در سوریه بی جواب نخواهد ماند
 • وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، روسیه به شکل واضح به ایالات متحده هشدار داده است که تلا‌ش‌ها برای مختل کردن عملیات علیه تروریست‌ها در سوریه، بدون پاسخ نخواهد ماند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از «روسیا‌الیوم»، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، روز جمعه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با همتای سوری خود «ولید المعلم» دیدار و گفت‌وگو کرد.لاوروف در این دیدار گفت: «ما از این فرصت برای نشست و هماهنگی در ارتباط با حل‌و فصل بحران در سوریه، مبارزه با تروریسم، ازسرگیری گفتمان ملی و به‌ویژه گام‌های بعدی در چارچوب تمامی این رویکرد‌ها خرسند هستیم.»وزیر خارجه روسیه گفت: «من مطئنم که پیروزی‌هایی که ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه به‌ویژه در دیرالزور و دیگر مناطق محقق کرده است، چشم‌اندازی روشن و نقشی سرنوشت‌ساز در جنگ با داعش دارد.»وی افزود: «ما رایزنی‌های دوره‌ای با آمریکایی‌ها از جمله با وزارت خارجه و پنتاگون صورت داده‌ایم و وزارت دفاع روسیه آن‌چه را اتفاق افتاده است برای آن‌ها علنا اعلام کرد.»وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: «ما با صراحت به آن‌ها گفته‌ایم که تمامی تلاش‌هایی، که با هدف سنگ‌اندازی در روند تکمیل کردن عملیات علیه تروریسم توسط دوستان آمریکایی‌ها (نیروهای دموکراتیک خلق) صورت می‌گیرد، بی‌جواب نخواهد ماند.»
 • حسین موسویان:قاضی برجام آژانس بین المللی انرژی اتمی است و نه آمریکا یا دولت ترامپ/اگر سایر قدرتها تسلیم آمریکا شوند برجام خواهد مرد/زبان و پیام روحانی دعوت به صلح وهمکاری و گفتگو بود
 • موسویان در این گفت وگو در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه ترامپ درسخنرانی خود در سازمان ملل، برجام را محکوم کرد و اتهامات زیادی به ایران زد و روحانی هم پاسخ داد. نظرش در مورد اظهارات روحانی چیست؟ افزود :اکنون جامعه جهانی درک خوبی از زبان ترامپ دارد. زبان ترامپ درسخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، زبان زور و تهدید و تحقیر وتقابل و جنگ بود. وی ادامه داد : متقابلا زبان و پیام روحانی دعوت به صلح وهمکاری و گفتگو بود. روحانی جامعه جهانی را به همکاری و اتحاد برای مبارزه با تروریسم دعوت کرد و آمریکا را مسئول و دخیل در ایجاد بحران های منطقه همچون عراق و افغانستان و گسترش تروریسم خواند. حرف روحانی این بود که بحرانهای منطقه همچون سوریه و یمن راه حل نظامی ندارد و صرفا از دیپلماسی و همکاری می توان بحرانها را مدیریت کرد درحالیکه سیاست آمریکا دردوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است. این کارشناس تصریح کرد:درعین حال روحانی از ابتدای ریاست جمهوری سیاست کاهش تشنج با آمریکا را دنبال کرده ضمن اینکه هیچگاه باج هم به آمریکا نخواهد داد. ایران برای حل مشکلات منطقه و اختلافات دوجانبه آماده همکاری و گفتگوست. پژوهشگر دانشگاه پرینستون ازسوی دیگر ابراز داشت که جامعه جهانی و ایران درمورد بحران هسته ای دوازده سال مذاکره کردند و بحرانی که می توانست به جنگ بیانجامد را ازطریق دیپلماسی حل کردند. تمام قدرتهای بزرگ پای برجام را امضاء کردند و شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تصویب کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بعد از اجرای برجام هشت بار تایید کرده ایران به تمام تعهداتش دربرجام کاملا عمل کرده است. وی اشاره نمود :اکنون جامعه جهانی منهای آمریکا و اسراییل و عربستان، خواهان اجرای کامل برجام هستند و لذا ترامپ نباید ابن توافق را تخریب کند. موسویان دراشاره مجری به این...
 • پرد ه برد اری از ۳ سناریوی برجامی د شمن مثلث برجام بی فرجام
 • برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین د‌‌ستاورد‌‌ د‌‌ولت تد‌‌بیر و امید‌‌ این روزها د‌‌ر وضعیت ناامید‌‌انه و متزلزلی به سر می‌برد‌‌. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین د‌‌ستاورد‌‌ د‌‌ولت تد‌‌بیر و امید‌‌ این روزها د‌‌ر وضعیت ناامید‌‌انه و متزلزلی به سر می‌برد‌‌؛ از وضعیت تحریم‌ها گرفته که از همان د‌‌ولت اوباما د‌‌نبال شد‌‌ و د‌‌ر د‌‌وران ترامپ و کنگره جد‌‌ید‌‌ با شد‌‌ت و حد‌‌ت بیشتری پیگیری و به ماد‌‌ر تحریم‌ها ختم شد‌‌، تا لفاظی‌ها و تهد‌‌ید‌‌ات ترامپ و تیمش، تا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه و اشاره تلویحی وی به برجام‌‌های بیشتر تا برسیم به اظهارات گابریل، وزیر خارجه آلمان که با اشاره صریح به «وضعیت فوق‌العاد‌‌ه د‌‌شوار» برجام خواستار اجرای د‌‌قیق توافق از سوی همه طرف‌ها شد‌‌!جد‌‌ا از تحلیل و ارزیابی اظهارات و کنش‌‌های اخیر سران 1+5 د‌‌رباره برجام و پیش‌بینی آیند‌‌ه، 3 موضوع بسیار مهم و راهبرد‌‌ی د‌‌ر بطن و زمینه فضای کنونی د‌‌ر رابطه با برجام نگرانی‌ها را بسیار جد‌‌ی‌‌‌‌‌‌تر می‌کند‌‌. د‌‌ر این یاد‌‌د‌‌اشت به این سه موضوع مهم که آنها را «امتد‌‌اد‌‌»، «التهاب» و «بسند‌‌گی» برجام نامید‌‌ه‌‌‌‌‌ایم خواهیم پرد‌‌اخت. موضوع نخست که جد‌‌ا از همه اظهارنظرها و کنش‌ها و واکنش‌ها د‌‌رباره برجام قابل توجه و تامل است بحث «امتد‌‌اد‌‌» برجام است. از ابتد‌‌ا قرار بود‌‌ مذاکرات هسته‌ای طی زمان و گام‌هایی مشخص طی شد‌‌ه و به یک توافق پاید‌‌ار با محد‌‌ود‌‌یت زمانی منجر شد‌‌ه و طبق مکانیزمی مشخص و مد‌‌ون به د‌‌ور از جنجال و بر اساس متن حقوقی به پیش رود‌‌ تا زمان آن طی شود‌‌ اما به نظر می‌رسد‌‌ قرار نیست برجام فرجامی د‌‌اشته باشد‌‌. د‌‌ر موضوع «امتد‌‌اد‌‌» برجام د‌‌شمن سعی د‌‌ارد‌‌ ضمن د‌‌رگیرسازی فرسایشی بد‌‌نه تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور به موضوعات پیرامون برجام، د‌‌ر یک سناریوی راهبرد‌‌ی اذهان را منحرف و کشور را از توجه، برنامه‌‌ریزی و حرکت د‌‌ر سایر حوزه‌‌های پیشرفت کند‌‌ یا متوقف کند‌‌، د‌‌قیقا د‌‌ر تقابل با راهبرد‌‌ «توقف...
 • غروب برجام نزدیک است رئیس جمهور سبک مغز تصمیم می گیرد
 • خبرگزاری میزان- ۲۳ مهر برابر با ۱۵ اکتبر، تاریخی است که این روز‌ها به کرات از زبان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شنیده می‌شود؛ در این تاریخ ترامپ قرار است نسبت به پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام و اینکه آمریکا در این توافق می‌ماند یا خیر، اظهارنظر کند. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، دونالد ترامپ رئیس جمهور سبک‌مغز آمریکا می‌گوید تصمیمش را درباره «ماندن» یا «نماندن» در برجام گرفته است اما آنرا فعلا نمی‌گوید! «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بامداد پنجشنبه 30 شهریور وقتی از نشست مشترک وزرای خارجه ایران و 1+5 خارج شد در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه آیا آمریکا در برجام خواهد ماند یا خیر؟ جواب داد:«سوال بعدی»! ۲۳ مهر برابر با ۱۵ اکتبر، تاریخی است که این روز‌ها به کرات از زبان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شنیده می‌شود؛ در این تاریخ ترامپ قرار است نسبت به پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام و اینکه آمریکا در این توافق می‌ماند یا خیر، اظهارنظر کند. این روزها شاه بیت سخنان ترامپ در سخنرانی‌ها و دیدارهای حاشیه‌ای‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل، «برجام ستیزی» است. «برجام» پای ثابت اظهارنظرهای اخیرا ترامپ بوده است. از منابع نزدیک به او نیز اخبار متناقض و متضادی به گوش می‌رسد؛ عده‌ای می‌گویند ترامپ در 15 اکتبر، پایبندی ایران به برجام را تایید می‌کند و حکم به باقی ماندن آمریکا در این توافق چندجانبه می‌دهد. عده‌ای اما نظر مخالف دارند و معتقدند ترامپ حتی برای خروج از برجام تدارکات لازم را هم دیده است. وعده اکتبری ترامپسکوت همراه با تردیدافکنی ترامپ نیز به این تناقضات درباره تصمیم 15 اکتبری و برجامی او دامن می‌زند. رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه 23 شهریور ساعتی پس از امضای تمدید 120 روزه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران به خبرنگاران مستقر در کاخ سفید گفت که «به زودی در ماه اکتبر خواهید دید...
 • مدارس از جنبه آموزشی صرف خارج شوند
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ،علیرضا رزم حسینی استاندار ظهر شنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش، ایستگاه اول توسعه کشور را بحث آموزش دانست و افزود: تا زمانی که به مسئله آموزش توجه نشود، جامعه با مشکلاتی رو برو خواهد بود.وی با تاکید براینکه مدارس باید از جنبه آموزشیِ صرف خارج شده و به جنبه های فرهنگی، اقتصادی و توسعه ای بپردازند، تصریح کرد: باید نظام آموزشی کشور فرهنگ توانایی تحمل دیگران و پیشرفت آنها را آموزش بدهد که در این راستا امید می رود در استان کرمان بتوانیم مدارس توسعه محور را ایجاد نمائیم.رزم حسینی با تاکید بر اینکه تحصیلات باید متناسب با حوزه کاری و در راستای کارآفرینی و توسعه باشد، خاطرنشان کرد: با تفویض اختیارات تام وزارت آموزش و پرورش به استان، مشکلات بودجه ای مرتفع خواهد شد.وی خواستار افزایش سرانه آموزشی استان در سطح ملی شد و افزود: بخش های شرقی و جنوبی استان کرمان مناطق محرومی دارند که باید توجه ویژه ای به آنها بشود. انتهای پیام/ی سرانه آموزش افزایش پیدا کند
 • شایعه جلسات درس خارج فقه روحانی
 • روزنامه آرمان- محمد طاهری‌جو: به‌تازگی خبری غیرموثق در برخی کانال‌های تلگرامی غیررسمی ازجمله کانال دولت بهار (وابسته به محمود احمدی‌نژاد) مخابره می‌شود که بیش از اهمیت خود خبر، نیت منتشرکنندگان آن سوال‌برانگیز است. در متن این خبر آمده است: «برخی از اطرافیان به حسن روحانی پیشنهاد کرده‌اند، جلسات تدریس خارج‌ فقه را در حوزه علمیه ناطق نوری با موضوع فقه المذاکره استارت بزند.» پرواضح است که چنین خبر زردی هیچ‌جای استناد ندارد و مطمئنا کسانی که آن‌ را تولید و نشر داده‌اند، هدفی جز ایجاد حاشیه برای رئیس‌جمهور ندارند. حوزه علمیه ناطق! در متن خبر به حوزه علمیه حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری اشاره شده که با بررسی کوتاهی در مورد مدیریت وی در حوزه علمیه مشخص می‌شود، او تنها مدیریت مدرسه علمیه امام‌حسن مجتبی(ع) در لواسان را برعهده دارد که یکی از 63 مدرسه متعلق به حوزه علمیه استان تهران است. اینکه شخصیتی چون ناطق نوری که در سال‌های اخیر سعی داشته هرچه بیشتر از فضای سیاسی فاصله بگیرد، با اعمال نفوذ، روحانی را به‌عنوان یک استاد خارج فقه در مدرسه خود (یا دیگران) قرار دهد، با هیچ‌منطقی هماهنگی ندارد. در این خبر همچنین اشاره شده که «برای ابتدای درس، سلسله‌جلساتی با عنوان فقه المذاکره برپا می‌شود و در ادامه فقه سیاست خارجی مطرح می‌شود. برخلاف دروس خارج مراجع تقلید، بایستی شاگردان این جلسه نیز کاملا انتخاب‌شده باشند و این‌طور نباشد که هرکس آزادانه به این کلاس، اجازه ورود داشته باشد». البته در متن این خبر به این اطرفیان روحانی که چنین دقیق برنامه ریخته‌اند و از پیش حتی شیوه برگزاری کلاس را نیز تعیین کرده‌اند، اشاره‌ای نشده و فقط تاکید می‌شود حتی شاگردان این درس هم انتخاب خواهند شد. در ادامه این خبر توضیح بیشتری مطرح نشده تا هدف خود، یعنی ایجاد شبهه در ذهن مخاطب را به‌خوبی انجام داده باشد. بررسی صحت خبر به‌سادگی می‌توان تشخیص داد که...
 • آقای روحانی ضرب و شتم کارگران هپکو با نطق شما در مود حقوق شهروندی منافات دارد
 • انجمن اسلامی دانشجویان مستقل واحد اهواز با صدور بیانیه‌ای درباره ضرب و شتم کارگران هپکو اعلام کردند: جناب روحانی؛ شما در نطق سالانه خود در سازمان ملل متحد از اعتدال، حقوق شهروندی سخن گفتید، اما آیا رفتاری که با کارگران شد، با گفته‌های شما مطابقت دارد؟! به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،انجمن اسلامی دانشجویان مستقل واحد اهواز با صدور بیانیه‌ای درباره ضرب و شتم کارگران هپکو اعلام کردند: جناب روحانی؛ شما در نطق سالانه خود در سازمان ملل متحد از اعتدال، حقوق شهروندی سخن گفتید، اما آیا رفتاری که با کارگران شد، با گفته‌های شما مطابقت دارد؟!متن این بیانیه به شرح زیر است:رهبر معظم انقلاب: کارگر یک قداست دارد. کارگر آن کسی است که دارد کار می‌کند تا ملت و کشورش به عزت و استقلال دست پیدا کند.امروز نابرابری‌ها و بی عدالتی‌ها در جامعه ما موج می‌زند و در پی آن سرکوب کردن‌ها نیز به مثابه نمک روی زخم پاشیدن است.کارگران مظلوم کارخانه‌های هپکو و آذراب اراک، فقط به خاطر اینکه برای رسیدن به مطالبات به حق و معوقه خود دست به اعتراض زدند، مورد شدید‌ترین ضرب و شتم‌ها قرار گرفتند.جناب رئیس جمهور سخن ما با شما این است مگر بنا به حرف خودتان قرار نبود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد هم چرخ زندگی مردم؛ پس چه شده است کارگری که مطالباتش چندین ماه عقب افتاده و شرمنده‌ خانواده اش است فقط به جرم اعتراض به عدم دریافت حقوقش باید مورد ضرب و شتم قرار گیرد، از طرفی مدیری که پشت میزش نشسته و ماهیانه ۲۰۰، ۳۰۰ میلیون حقوق می‌گیرد، ذخیره_نظام خوانده شود؟نه جناب آقای روحانی؛ امروز در حالی که در قلب رآکتور اراک بتن ریخته شده است و کارگران کارخانه‌های هپکو و آذراب اراک به خاطر اعتراض به حقوق حقه‌ خود مورد شدید‌ترین برخورد‌ها قرار گرفتند، معلوم می‌شود نه چرخ سانتریفیوژ چرخیده است و نه چرخ زندگی مردم.جناب روحانی شما...
 • اصلاح طلبان به دنبال عبور از روحانی نیستند/حرف آقای عارف نظر شخصی بود
 • به گزارش صدای ایران،فائزه عباسی در خبرآنلاین نوشت:«ائتلاف نمی کنیم»، «با پدیده اصلاح طلبان بدلی رو به رو هستیم» اینها جملاتی است که این روزها از اردوگاه چپ به گوش می‎رسد و شاید این آغازگر یک تغییر تاکتیک در میان اصلاح طلبان باشد؛ مسئله‎ای که حجت‌الاسلام محسن رهامی عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان می گوید چنین تصمیماتی زود است و ما باید با توجه به شرایط زمان و مکان تصمیم گیری کنیم. او گفت تا نزدیک انتخابات مجلس یازدهم، اعضای لیست امید را رصد می کنیم و بعد تصمیم نهایی را درباره آنها اتخاذ می کنیم. آنچه می خوانید مشروح این گفت‌وگو است: آقای عارف در صحبت های خود اعلام کرده است اصلاح طلبان در انتخابات 98 دیگر ائتلاف نمی کنند؛ علت این خداحافظی با ائتلاف چیست؟ اول باید بگویم به نظر می رسد آنچه آقای عارف مطرح کردند از جایگاه اعتقادات شخصی باشد و نه از جایگاه رئیس شورای عالی سیاست گذاری؛ چراکه جریان اصلاحات هنوز در مورد ائتلاف یا عدم ائتلاف تصمیمی نگرفته است و این موضوع یک دلیل محکم دارد و آن اینکه تصمیمات سیاسی تابع شرایط زمان و مکان است. در این راستا ما باید در زمان خود و باتوجه به آرایش نیروهای خود تصمیم بگیریم و نمی توان به سبک مسائل شرعی با آن برخورد کرد؛ یعنی براساس یکسری احکام، دستورات قطعی صادر کرد و گفت ائتلاف حرام است؛ حتی در مسائل شرعی هم باز باید شرایط زمان و مکان بحث کرد. این صحبت‌ها موضوعی نیست که بگوییم آقای عارف از روی احساسات مطرح کرده اند؛ به هر حال چنین صحبت هایی از زبان فردی مانند آقای عارف قطعا عقبه ای دارد؟ ماجرا و مشکل از آنجا آغاز شد که تعدادی از دوستان که از طریق ائتلاف با اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند، به قواعد ائتلاف و توافقاتی که صورت گرفته، پایبند نماندند....
 • روزنامه آمریکایی:ترامپ از برجام خارج نمی شود اما برای تغییر به متحدانش فشار بیاورد
 • به گزارش جماران؛ روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا با وجود تهدیداتش برای لغو توافق هسته‌ای ممکن است از آن خارج نشود و در ازاء متحدان واشنگتن در این توافق را برای اعمال تغییرات مورد نظرش تحت فشار قرار دهد. روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در ادامه گزارش خود نوشت: ترامپ گفته که تصمیم خود را درباره ماندن یا نماندن در برجام گرفته است. رئیس‌جمهور ترامپ ممکن است هم‌زمان که بررسی می‌کند چه کاری با توافق هسته‌ای انجام دهد، توپ را به زمین جامعه بین‌الملل بیندازد. وی به جای اینکه آمریکا را از توافق خارج کند، می‌پذیرد که دست کم برای چند ماه آینده در توافق هسته‌ای بماند و شرکای آمریکایی در این توافق را به چالش بکشد و از آن‌ها بخواهد به آنچه نقاط ضعف توافق می‌داند،‌ رسیدگی کنند. اگر ترامپ چنین رویکردی را اتخاذ کند که اظهارات مشاوران ارشد رئیس‌جمهور در حوزه سیاست خارجی و برخی رهبران خارجی که هفته گذشته با رئیس جمهور آمریکا دیدار داشتند، حاکی از آن است، دست به اقدامی مشابه با آنچه در قبال کودکان مهاجر انجام داد، خواهد زد. وی ماه گذشته سرنوشت حدود ۸۰ هزار مهاجر جوان ثبت نشده را که تحت پوشش قانون داکا قرار داشتند، به کنگره سپرد. لاورنس کورب، یک کارشناس دفاعی و امنیت ملی در مرکز پیشرفت آمریکایی در واشنگتن معتقد است که ترامپ ممکن است همان کاری را که با قانون داکا انجام داد درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز انجام دهد. وی تصریح کرد: ترامپ می‌تواند توافق را لغو نکند و از آن خارج نشود اما فشارها برای اعمال تغییرات در توافق را ادامه دهد. هر چند، هنوز احتمال خروج رئیس‌جمهور ترامپ از توافق وجود دارد طبق قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور موظف است هر ۹۰ روز یک‌بار گزارشی به کنگره درباره پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای ارائه دهد. وی تا...
 • روزنامه آمریکایی:ترامپ از برجام خارج نمی شود اما برای تغییر به متحدانش فشار می آورد
 • به گزارش جماران؛ روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی نوشت: رئیس‌جمهور آمریکا با وجود تهدیداتش برای لغو توافق هسته‌ای ممکن است از آن خارج نشود و در ازاء متحدان واشنگتن در این توافق را برای اعمال تغییرات مورد نظرش تحت فشار قرار دهد. روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در ادامه گزارش خود نوشت: ترامپ گفته که تصمیم خود را درباره ماندن یا نماندن در برجام گرفته است. رئیس‌جمهور ترامپ ممکن است هم‌زمان که بررسی می‌کند چه کاری با توافق هسته‌ای انجام دهد، توپ را به زمین جامعه بین‌الملل بیندازد. وی به جای اینکه آمریکا را از توافق خارج کند، می‌پذیرد که دست کم برای چند ماه آینده در توافق هسته‌ای بماند و شرکای آمریکایی در این توافق را به چالش بکشد و از آن‌ها بخواهد به آنچه نقاط ضعف توافق می‌داند،‌ رسیدگی کنند. اگر ترامپ چنین رویکردی را اتخاذ کند که اظهارات مشاوران ارشد رئیس‌جمهور در حوزه سیاست خارجی و برخی رهبران خارجی که هفته گذشته با رئیس جمهور آمریکا دیدار داشتند، حاکی از آن است، دست به اقدامی مشابه با آنچه در قبال کودکان مهاجر انجام داد، خواهد زد. وی ماه گذشته سرنوشت حدود ۸۰ هزار مهاجر جوان ثبت نشده را که تحت پوشش قانون داکا قرار داشتند، به کنگره سپرد. لاورنس کورب، یک کارشناس دفاعی و امنیت ملی در مرکز پیشرفت آمریکایی در واشنگتن معتقد است که ترامپ ممکن است همان کاری را که با قانون داکا انجام داد درباره توافق هسته‌ای با ایران نیز انجام دهد. وی تصریح کرد: ترامپ می‌تواند توافق را لغو نکند و از آن خارج نشود اما فشارها برای اعمال تغییرات در توافق را ادامه دهد. هر چند، هنوز احتمال خروج رئیس‌جمهور ترامپ از توافق وجود دارد طبق قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور موظف است هر ۹۰ روز یک‌بار گزارشی به کنگره درباره پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای ارائه دهد. وی تا کنون...
 • پایبندی به اصول قرآنی سبب کمال فرد و رشد جامعه می شود
 • بجنورد- نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با تأکید بر پایبندی به اصول قرآنی گفت: عمل به این اصول، تربیت فردی و اجتماعی را در پی دارد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی بعدازظهر شنبه در جلسه شورای اداری خراسان شمالی با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، از این زمان به‌عنوان فصل تعلیم و تربیت یادکرد. حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به هم‌زمانی آغاز سال تحصیلی جدید با ایام محرم، تصریح کرد: در بهار تعلیم و تربیت که فصل رویش نونهالان ما است، نماز را جدی بگیریم و آن را به فرزندان خود توصیه کنیم. وی افزود: نماز هم خودسازی است و هم جامعه سازی، بنابراین با گسترش نماز خوبی‌ها را در جامعه گسترش داده‌ایم. وی تأکید کرد: مقید به انجام کارهای نیک و پسندیده باشیم و از منکرها دوری‌کنیم چراکه این دو مهم از توصیه‌های قرآن است. رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی تأکید کرد: بر اصولی که قرآن برای تربیت فردی و اجتماعی دارد پایبندی بیشتری داشته باشیم. حجت‌الاسلام یعقوبی بابیان اینکه فلسفه قیام عاشورا نیز زنده کردن فرهنگ نماز و گسترش معروف‌ها در جامعه بود، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران نیز در راستای همین قیام شکل گرفت. وی افزود: با درس گرفتن از قیام عاشورا که اقامه نماز، امربه‌معروف و نهی از منکر و استقامت درراه هدف ازجمله مهم‌ترین آن‌ها بود باید راه رزمندگان دفاع مقدس را ادامه داد. وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس تبلوری از تمام درس‌های عاشورایی بود، عنوان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر تکلیف بزرگی است که در مسیر دین‌داری و بندگی باید در برابر سختی‌های آن صبور بود.
 • مردی که هنوز هم خواهان تبریک گفتن به برجام روحانی است
 • اگرچه سخنرانی دانلد ترامپ یک افتضاح برای آمریکا و سخنرانی آقای روحانی یک سخنرانی مجموعا مثبت برای دولت جمهوری اسلامی بود اما از امثال آقای کرباسچی انتظار می‌رود که خردمندی و عبرت‌مداری بیشتری نسبت به حوادث جهان و رخدادهای بین‌المللی داشته باشند. به گزارش جهان نيوز؛ غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی و از فعالان اصلاح‌طلب، طی یادداشتی در شماره پنجشنبه گذشته روزنامه اعتماد، با اشاره به سخنرانی تند دانلد ترامپ در سازمان ملل نوشته است: «امروز در یک حرکت معکوس می بینیم آمریکا یک طرف ایستاده و ایران در مقابل همراه با قدرت‌های بزرگ جهانی اروپا و آسیای حامی منطق و ادعای ایران یک طرف. اینکه بالاترین مسئولان سیاسی اروپا و روسای جمهور کشورها بلافاصله پس از استماع این سخنان در مقابل آن به نفع ایران موضع بگیرند و رسما در برابر آمریکا آن را اعلام کنند، نشان از موفقیت بزرگ دیپلماتیک ایران دارد که نه تنها حقانیت خود را در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به دنیا ثابت کرد و نه تنها همه همراهان سابق امریکا در برابر خود را به مقابله با امریکایی ها واداشته که به گونه‌ای در صحنه سیاسی بین‌الملل در این سه ساله ظاهر شده و پروژه‌ای را پیش برده که بالاترین قدرت اجرایی آمریکا اعلام شرمندگی از برجام را در یک عرصه بزرگی چون تریبون سازمان ملل اعلام کند و تنها کسی که برای او کف بزند نتانیاهو و همراهان او باشند.» او می‌افزاید: آیا نباید ما در داخل با همه اختلاف سلیقه‌ها از دولتی که بی‌منطق‌ترین دشمنانی چون امریکا و اسراییل را با تهیه و تصویب برجام شرمنده کرده با تمام توان حمایت کنیم و این موفقیت بزرگ بین‌المللی را به رهبری و ملت و دولت تبریک بگوییم؟[1] *اگرچه سخنرانی دانلد ترامپ یک افتضاح برای آمریکا و سخنرانی آقای روحانی یک سخنرانی مجموعا مثبت برای دولت...
 • روحانی هیچ گاه به آمریکا باج نمی دهد/قاضی برجام آژانس است نه دولت ترامپ
 • به گزارش ایلنا، سید حسین موسویان در مصاحبه با شبکه خبری ریل نیوز آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ در سخنرانی سازمان ملل خود، برجام را محکوم کرد و اتهامات زیادی به ایران زد و روحانی هم پاسخ داد. نظر شما در مورد اظهارات روحانی چیست؟ گفت: اکنون جامعه جهانی درک خوبی از زبان ترامپ دارد. زبان ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، زبان زور و تهدید و تحقیر و تقابل و جنگ بود. زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود وی با اشاره به سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: متقابلا زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود. روحانی جامعه جهانی را به همکاری و اتحاد برای مبارزه با تروریست دعوت کرد و آمریکا را مسئول و دخیل در ایجاد بحران‌های منطقه همچون عراق و افغانستان و گسترش تروریسم خواند. سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا ادامه داد: حرف روحانی این بود که بحران‌های منطقه همچون سوریه و یمن راه‌حل نظامی ندارد و صرفا از دیپلماسی و همکاری می‌توان بحران‌ها را مدیریت کرد در حالی که سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است. روحانی هیچگاه باج به آمریکا نخواهد داد موسویان با بیان اینکه روحانی از ابتدای ریاست‌جمهوری سیاست کاهش تشنج با آمریکا را دنبال کرده است، تصریح کرد: روحانی ضمن این سیاست، هیچگاه باج هم به آمریکا نخواهد داد. ایران برای حل مشکلات منطقه و اختلافات دوجانبه آماده همکاری و گفت‌وگوست. ایران به تمام تعهداتش در برجام کاملا عمل کرده است وی با بیان اینکه جامعه جهانی و ایران در مورد بحران هسته‌ای دوازده سال مذاکره کردند و بحرانی که می‌توانست به جنگ بیانجامد را از طریق دیپلماسی حل کردند، خاطرنشان کرد: تمام قدرت‌های بزرگ پای برجام...
 • سیدحسین موسویان:روحانی هیچ گاه به آمریکا باج نمی دهد/قاضی برجام آژانس است نه دولت ترامپ
 • سید حسین موسویان در مصاحبه با شبکه خبری ریل نیوز آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ در سخنرانی سازمان ملل خود، برجام را محکوم کرد و اتهامات زیادی به ایران زد و روحانی هم پاسخ داد. نظر شما در مورد اظهارات روحانی چیست؟ گفت: اکنون جامعه جهانی درک خوبی از زبان ترامپ دارد. زبان ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، زبان زور و تهدید و تحقیر و تقابل و جنگ بود. زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود وی با اشاره به سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: متقابلا زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود. روحانی جامعه جهانی را به همکاری و اتحاد برای مبارزه با تروریست دعوت کرد و آمریکا را مسئول و دخیل در ایجاد بحران‌های منطقه همچون عراق و افغانستان و گسترش تروریسم خواند. سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا ادامه داد: حرف روحانی این بود که بحران‌های منطقه همچون سوریه و یمن راه‌حل نظامی ندارد و صرفا از دیپلماسی و همکاری می‌توان بحران‌ها را مدیریت کرد در حالی که سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است. روحانی هیچگاه باج به آمریکا نخواهد داد موسویان با بیان اینکه روحانی از ابتدای ریاست‌جمهوری سیاست کاهش تشنج با آمریکا را دنبال کرده است، تصریح کرد: روحانی ضمن این سیاست، هیچگاه باج هم به آمریکا نخواهد داد. ایران برای حل مشکلات منطقه و اختلافات دوجانبه آماده همکاری و گفت‌وگوست. ایران به تمام تعهداتش در برجام کاملا عمل کرده است وی با بیان اینکه جامعه جهانی و ایران در مورد بحران هسته‌ای دوازده سال مذاکره کردند و بحرانی که می‌توانست به جنگ بیانجامد را از طریق دیپلماسی حل کردند، خاطرنشان کرد: تمام قدرت‌های بزرگ پای برجام را امضا کردند و شورای...
 • وبلاگ مشرق بی ادبی عضو شورای شهر به ساحت عزاداران حسینی/مردی که هنوز هم خواهان تبریک گفتن به برجام روحانی است
 • خبرگزاري آريا - «عبور از روحاني»؛ پيام معکوسي که شايد تاجزاده به چپ‌ها داد. او گفته است عبور از روحاني به فردايي بهتر منجر نمي‌شود.سرويس سياست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشي روزانه در لابه‌لاي اخبار و مطالب رسانه‌هاي کشور است. ما درباره اين خوانش البته تحليل‌ها و پيشينه‌هايي را نيز در اختيار مخاطبان محترم مي‌گذاريم. 7:30 هر روز با بسته ويژه خبري-تحليلي مشرق همراه باشيد.*** بي‌ادبي عضو شوراي شهر به ساحت عزاداران حسيني زهرا صدراعظم نوري، فعال اصلاح‌طلب و رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر پنجم تهران به تازگي در مصاحبه‌اي با خبرگزاري ايلنا، ضمن ارائه توضيحاتي درباره رسوايي خريد يک ميليارد توماني خودرو و تبلت براي اعضاي شوراي شهر؛ به فرايند قانوني دريافت بن توسط اعضاي شوراي شهر براي کمک به هيئت‌هاي مذهبي اشاره کرده و گفته است: «براي آنکه بن‌ها را بين هيات‌هاي و تشکيلات مذهبي توزيع کنيم هيچ معيار و شاخصي نداريم و اساساً توزيع بر مبناي معيار عدالت نخواهد بود. در حقيقت هرکس که نزديک‌تر باشد و بيشتر بتواند ارتباط برقرار کند، مي‌تواند برخوردار باشد. اما از آنجايي که ما نماينده همه مردم هستيم بايد به همه با يک ديد نگاه کنيم و من اين بن‌ها را قبول نکردم.»اين عضو اصلاح‌طلب شوراي شهر همچنين تصريح مي‌کند:«با وجود احترامي که براي همه تشکل‌ها و هيات‌هاي مذهبي قائل هستم، با اين رويه اساساً مخالف بوده و اعتقاد دارم مردم تهران وقتي منابع درآمدي شهرداري را از طريق پرداخت عوارض تامين مي‌کنند، مايل نيستند اين عوارض به اين نحو هزينه شود. وقتي مردم پولي براي عوارض مي‌دهند نبايد صرف خرج خريد برنج و روغن براي هيئت‌هاي مذهبي شود.» خبرگزاري ايلنا، اين مصاحبه را با تيتر «ماليات مردم نبايد خرج خريد برنج و روغن براي هيئت‌هاي مذهبي شود» منتشر کرده است![1]در همين حال، حجت نظري، ديگر عضو اصلاح‌طلب شوراي شهر نيز در آستانه هفته دفاع مقدس در يک توييت نوشته است:«جنگ...
 • طارمی آقای گ ل یا آقای دسته گل
 • عصرایران؛ احسان محمدی- هنوز پرسپولیسی ها از عملکرد مهدی طارمی و موقعیت های عجیبی که مقابل سپاهان در لیگ برتر هدر داد تا آنها با تساوی 2-2 اصفهان را ترک کنند اندوهگین بودند که نیمه شب خبر رسید مهدی طارمی از ترکیه به قلب باشگاه سرخ پوش تهرانی شلیک کرده است! خبری که نیمه شب آخرین روز تابستان که جمعه است به ایران برسد اندازه کافی عجیب به نظر می رسد بخصوص اینکه در آن آمده باشد مهمترین مهاجم پرسپولیس در آستانه حساس ترین بازی این تیم در یک دهه اخیر 4 ماه محروم شده است! خبر آنقدر همه را غافلگیر کرد که روزنامه هواداری باشگاه حتی در تیتر شش کلمه ای خود اشتباه نگارشی داشت و دو بار از حرف اضافه «از» استفاده کرد: « دفاع از از حق پرسپولیس در فیفا»!فدراسیون فوتبال نیمه شب اعلام کرد که در تعطیلات هستیم و فردا واکنش نشان می دهیم. باشگاه اول تکذیب کرد، عده ای از هوداران به اینستاگرام وکیل طارمی حمله کردند و گفتند او در جریان انتقال ناکامش به ترکیه مسئول این خسارت است.امروز اصل نامه منتشر شد که روزنامه نگاران ورزشی آن را حاوی این نکات کلیدی می دانند: ۱- ماجرای محرومیت پرسپولیس واقعی است. طبق این نامه مهدی طارمی چهار ماه از تمام بازی های باشگاهی و ملی محروم می شود. باشگاه پرسپولیس نیز دو پنجره نقل و انتقالات را از دست داده خواهد داد. ۲- فیفا تاکید کرده این حکم قطعی است و تجدیدنظری وجود ندارد اما امکان شکایت به دادگاه عالی ورزش CAS، وجود دارد. ۳- مهدی طارمی مبلغ ۷۸۹ هزار یورو جریمه شده است. پرسپولیس و او باید ظرف سی روز این مبلغ را پرداخت کنند در غیراین صورت با جریمه‌های بیشتری روبه‌رو می‌شود. ۴- نامه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داده شده سربرگ و تاریخ ندارد. در واقع قسمت بالای نامه بریده...
 • پرد ه برد اری از ۳ سناریوی برجامی د شمن
 • برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین د‌‌ستاورد‌‌ د‌‌ولت تد‌‌بیر و امید‌‌ این روزها د‌‌ر وضعیت ناامید‌‌انه و متزلزلی به سر می‌برد‌‌؛ از وضعیت تحریم‌ها گرفته که از همان د‌‌ولت اوباما د‌‌نبال شد‌‌ و د‌‌ر د‌‌وران ترامپ و کنگره جد‌‌ید‌‌ با شد‌‌ت و حد‌‌ت بیشتری پیگیری و به ماد‌‌ر تحریم‌ها ختم شد‌‌. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ماشاالله ذراتی طی یادداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین د‌‌ستاورد‌‌ د‌‌ولت تد‌‌بیر و امید‌‌ این روزها د‌‌ر وضعیت ناامید‌‌انه و متزلزلی به سر می‌برد‌‌؛ از وضعیت تحریم‌ها گرفته که از همان د‌‌ولت اوباما د‌‌نبال شد‌‌ و د‌‌ر د‌‌وران ترامپ و کنگره جد‌‌ید‌‌ با شد‌‌ت و حد‌‌ت بیشتری پیگیری و به ماد‌‌ر تحریم‌ها ختم شد‌‌، تا لفاظی‌ها و تهد‌‌ید‌‌ات ترامپ و تیمش، تا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه و اشاره تلویحی وی به برجام‌‌های بیشتر تا برسیم به اظهارات گابریل، وزیر خارجه آلمان که با اشاره صریح به «وضعیت فوق‌العاد‌‌ه د‌‌شوار» برجام خواستار اجرای د‌‌قیق توافق از سوی همه طرف‌ها شد‌‌! جد‌‌ا از تحلیل و ارزیابی اظهارات و کنش‌‌های اخیر سران 1+5 د‌‌رباره برجام و پیش‌بینی آیند‌‌ه، 3 موضوع بسیار مهم و راهبرد‌‌ی د‌‌ر بطن و زمینه فضای کنونی د‌‌ر رابطه با برجام نگرانی‌ها را بسیار جد‌‌ی‌‌‌‌‌‌تر می‌کند‌‌. د‌‌ر این یاد‌‌د‌‌اشت به این سه موضوع مهم که آنها را «امتد‌‌اد‌‌»، «التهاب» و «بسند‌‌گی» برجام نامید‌‌ه‌‌‌‌‌ایم خواهیم پرد‌‌اخت. موضوع نخست که جد‌‌ا از همه اظهارنظرها و کنش‌ها و واکنش‌ها د‌‌رباره برجام قابل توجه و تامل است بحث «امتد‌‌اد‌‌» برجام است. از ابتد‌‌ا قرار بود‌‌ مذاکرات هسته‌ای طی زمان و گام‌هایی مشخص طی شد‌‌ه و به یک توافق پاید‌‌ار با محد‌‌ود‌‌یت زمانی منجر شد‌‌ه و طبق مکانیزمی مشخص و مد‌‌ون به د‌‌ور از جنجال و بر اساس متن حقوقی به پیش رود‌‌ تا زمان آن طی شود‌‌ اما به نظر می‌رسد‌‌ قرار نیست برجام فرجامی د‌‌اشته باشد‌‌. د‌‌ر موضوع «امتد‌‌اد‌‌»...
 • پرده برداری از ۳ سناریوی برجامی دشمن
 • این هشدار به دولت تدبیر و امید و جناب رئیس‌جمهور داده می‌شود که مواظب روزی باشند که ۸ سال از ریاست‌جمهوری ایشان گذشته است. به گزارش مشرق، «ماشاالله ذراتی» در یادداشت روزنامه «وطن امروز» نوشت: برجام، این به‌اصطلاح مهم‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید این روزها در وضعیت ناامیدانه و متزلزلی به سر می‌برد؛ از وضعیت تحریم‌ها گرفته که از همان دولت اوباما دنبال شد و در دوران ترامپ و کنگره جدید با شدت و حدت بیشتری پیگیری و به مادر تحریم‌ها ختم شد، تا لفاظی‌ها و تهدیدات ترامپ و تیمش، تا اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه و اشاره تلویحی وی به برجام‌های بیشتر تا برسیم به اظهارات گابریل، وزیر خارجه آلمان که با اشاره صریح به «وضعیت فوق‌العاده دشوار» برجام خواستار اجرای دقیق توافق از سوی همه طرف‌ها شد! جدا از تحلیل و ارزیابی اظهارات و کنش‌های اخیر سران ۱+۵ درباره برجام و پیش‌بینی آینده، ۳ موضوع بسیار مهم و راهبردی در بطن و زمینه فضای کنونی در رابطه با برجام نگرانی‌ها را بسیار جدی‌تر می‌کند. در این یادداشت به این سه موضوع مهم که آنها را «امتداد»، «التهاب» و «بسندگی» برجام نامیده‌ایم خواهیم پرداخت. موضوع نخست که جدا از همه اظهارنظرها و کنش‌ها و واکنش‌ها درباره برجام قابل توجه و تامل است بحث «امتداد» برجام است. از ابتدا قرار بود مذاکرات هسته‌ای طی زمان و گام‌هایی مشخص طی شده و به یک توافق پایدار با محدودیت زمانی منجر شده و طبق مکانیزمی مشخص و مدون به دور از جنجال و بر اساس متن حقوقی به پیش رود تا زمان آن طی شود اما به نظر می‌رسد قرار نیست برجام فرجامی داشته باشد. در موضوع «امتداد» برجام دشمن سعی دارد ضمن درگیرسازی فرسایشی بدنه تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر کشور به موضوعات پیرامون برجام، در یک سناریوی راهبردی اذهان را منحرف و کشور را از توجه، برنامه‌ریزی و حرکت در...
 • سیاست برجامی ترامپ محکوم به شکست است
 • تهران - ایرنا- پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی در یادداشتی نوشت: شرایط بین‌المللی به نفع ایران است و آمریکا در قضیه نقض احتمالی برجام در انزوا است. در ادامه این یادداشت به قلم حسن بهشتی پور می خوانیم: دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش کرد برجام را یک توافق بد برای افکار عمومی مردم دنیا معرفی کند اما در عمل بخاطر آنکه تحلیل او به صورت یکجانبه و انفعالی ارائه شد نتوانست مخالفان سیاست های غیرمنطقی خود را متقاعد کند.ترامپ به این واقعیت توجه ندارد که برجام یک توافق جمعی حداقلی برای طرف های مذاکره کننده بوده است، زیرا برجام زمانی به نتیجه رسید که تمام طرف های مذاکره کننده از بخشی از خواسته های خود گذشتند و دیدگاه ها و نظرات خود را به هم نزدیک کردند تا بتوانند به یک توافق جامع دست پیدا کنند. اگرچه در این توافق نواقصی دیده می شود اما در آن برهه تاریخی برجام بهترین توافقی بود که می توانست به دست بیاید.اگر قرار بود همه طرف های مذاکره کننده به آنچه که در نهایت می خواستند دست پیدا کنند اصولا توافقی بدست نمی آمد. همچنان که اگر قرار باشد ایرادهای برجام گرفته شود همه طرف های برجام می توانند مدعی باشند این توافق چون همه منافع آنها را تامین نمی کند باید از آن خارج شوند.بنابراین وقتی ترامپ در سخنرانی خود اعلام می کند این توافق بیشترین موفقیت را برای ایران و بدترین نتایج را برای آمریکا به دست آورده، در نزد افکار عمومی دنیا و مجامع بین المللی و حتی آمریکایی ها هم قابل قبول نیست به دلیل آنکه به اذعان اکثر تحلیلگران برجام یک توافق چندجانبه برای تامین نظرات گروه 1+5 و ایران بود. این توافق به اصولی پایبند است که می تواند به عنوان الگویی برای رفع مشکلات...
 • فقط یک خط باریک از جنگل های شمال باقی مانده است
 • رئیس‌انجمن جنگلبانی ایران با انتقاد از برداشت بی‌رویه از جنگل‌ها:رئیس‌انجمن جنگلبانی ایران با انتقاد از رویکرد سازمان جنگل‌ها در قبال برداشت بی‌رویه از جنگلها گفت: با دوپهلو حرف زدن به دنبال ادامه برداشت چوب هستند. هادی‌کیا دلیری در گفت‌وگو با فارس، با بی‌منطق خواندن استدلالات معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص بالا رفتن خطر آتش‌سوزی باوجود درختان قطع‌شده در جنگل‌های نکاء گفت: عجیب است که همه این دوستان می‌خواهند طرح تنفس جنگل را طرحی غلط جلوه دهند تا با همان رویه قدیم بهره‌برداری ادامه دهند.وی با‌اشاره به آمار ارائه‌شده از سوی سازمان جنگل‌ها که نشانگر دخالت‌های 95 درصدی عامل انسانی در ایجاد آتش‌سوزی جنگل است اظهار داشت: وقتی بر اساس آمار رسمی سازمان جنگل‌ها گفته می‌شود 95 درصد از عامل آتش‌سوزی‌ها انسان است، دیگر چرا نگران چند درخت بر زمین‌مانده‌اید؟ آیا به آمار اعلامی خودتان هم اعتقاد ندارید؟این کارشناس جنگل با ‌اشاره به ادعای مطرح‌شده در خصوص تبدیل درختان قطع‌شده در اثر طوفان به محل ایجاد آفات جدید اظهار داشت: گفته می‌شود براثر طوفان سال 94 هزاران اصله درخت در یک مساحت 20 هزار هکتاری در جنگل‌های نکاء واقع در شرق استان مازندران شکسته و قطع‌ شده‌اند، مآمن آفت هستند؛ یعنی مسئولان سازمان جنگل‌ها نمی‌دانند که آفت چیست؟ عجیب است.کیا دلیری ادامه داد: درختان شکسته شده، آفت تولید نمی‌کنند بلکه حشرات بسیار مفیدی ایجاد می‌کنند که در خشک شدن و تجزیه درختان افتاده تأثیر به سزایی دارند این حشرات نه‌تنها آفت محسوب نمی‌شود بلکه ضامن سلامتی جنگل هستند. آنها به‌ سعنوان شکارگران عمل کرده و همراه با انواع پرندگان یک اکوسیستم کوچک را به وجود می‌آورند.رئیس‌انجمن جنگلبانی ایران این استدلال را که وجود درختان قطع‌شده در جنگل منجر به بالا رفتن میزان قاچاق چوب می‌شود نیز خاطرنشان کرد: باید از مسئولان سازمان جنگل‌ها پرسید؛ آیا آماری از میزان قاچاق چوب وجود دارد؟ اگر قاچاقچی روستایی...
 • بی چشم و رویی فرانسه با وجود دریافت امتیازات برجامی
 • صحبت‌های رئیس‌جمهور فرانسه که همان تاکید بر برجام دو و یا برجام مکمل است نشان از آن می‌دهد که امتیازات فراوان دولت یازدهم و دوازدهم به 5+1 رضایت کامل این کشورها را به ارمغان نیاورده و فرانسه نیز به شکل آشکاری در پی ایجاد محدودیت‌های جدیدتری بر روی ایران است. در واقع نظام استکباری قدم به قدم جلوتر آمده و قصد ایجاد سدهای جدید در برابر پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف چون موشکی و منطقه‌ است. عقب‌نشینی صورت گرفته در مسئله‌ هسته‌ای که به برجام انجامید نه‌تنها باعث کاهش بهانه‌های نظام استکباری نشد بلکه این روزها شاهد زیاده‌خواهی‌های روزافزون این کشورها نیز هستیم. درهمین راستا درحالی‌که دولت‌مردان از کشورهای اروپایی انتظار داشتند که در برابر نقض عهدهای مکرر آمریکا درقبال برجام در برابر این کشور قرار بگیرند اما این کشورها نه‌تنها با آمریکا مقابله به مثل نکردند بلکه با این کشور همراه نیز شدند چنان‌که رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با حسن روحانی «چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران بعد از سال 2025» را مطرح کرد. امانوئل مکرون به روحانی هشدار داده است تهران می‌بایست تحریک آمریکا ازطریق فعالیت‌های منطقه‌ای‌اش را متوقف کند. ماکرون با این اظهارات در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تکرار کرد و گفت: من امیدوارم که بتوانیم بر روی محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم کار کنیم. ما باید بر روی راهکاری برای دوره پس از 2025 کار کنیم. صحبت‌های رئیس‌جمهور فرانسه که همان تاکید بر برجام دو و یا برجام مکمل است نشان از آن می‌دهد که امتیازات فراوان دولت یازدهم و دوازدهم به 5+1 رضایت کامل این کشورها را به ارمغان نیاورده و فرانسه نیز به شکل آشکاری در پی ایجاد محدودیت‌های جدیدتری بر روی ایران است. در واقع نظام استکباری قدم به قدم جلوتر آمده و قصد ایجاد سدهای جدید در برابر پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف چون موشکی و...
 • کسب کرسی نایب رئیسی صلیب سرخ برای ایران باقی است
 • مشاور ارشد فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، گفت: کاندیدای کسب جایگاه نایب رئیسی صلیب سرخ، در صورت تغییر ریاست جمعیت هلال احمر نیز ممکن است. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مصطفی محقق تاکید کرد: کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از سوی هلال‌احمر ایران، فرصت‌های ارزشمند و بی‌سابقه‌ای برای ارتقای حضور و نقش‌آفرینی هلال‌احمر در سطح بین‌المللی و ایجاد بستر لازم به‌منظور نمایش بهتر ارزش‌های بشردوستانه مردم نوع‌دوست ایران اسلامی، در سراسر جهان ایجاد خواهد کرد. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اخبار منتشر شده درباره تغییر و تحولات و انتخاب رئیس جدید هلال‌احمر، در صورت اجرایی شدن این تغییر، تکلیف کاندیداتوری هلال‌احمر برای کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، چه می‌شود، گفت: بر اساس قوانین فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، کاندیداتوری برای کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون، بر اساس شخصیت حقیقی کاندیدا و با تایید جمعیت ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر صورت می‌گیرد؛ بر این اساس که کاندیدای این جایگاه باید دارای صلاحیت‌های فردی از جمله سابقه کار مرتبط در سطح مشابه و ملی و تایید جمعیت ملی مربوطه باشد؛ بنابراین در صورت تغییر ریاست جمعیت، کاندیدای قبلی معرفی شده جمعیت در صورت ادامه حضور در جمعیت هلال‌احمر و همکاری در جایگاه مشاور یا یکی از مسئولیت‌های سطوح عالیه، همچنان می‌تواند به عنوان کاندیدای هلال‌احمر در انتخابات آتی فدراسیون شرکت کرده و انتخاب شود. محقق ادامه داد: در انتخابات فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در آبان ۹۶، سه مسئولیت مهم شامل یک نفر به عنوان رئیس، ۴ نایب رئیس و ۲۰ جمعیت ملی به عنوان اعضای هیات حاکمه مطرح است که برای تصدی پست نایب رئیسی سه ویژگی مهم برای فرد کاندیدا، از اهمیت برخوردار است. مشاور ارشد فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر افزود: نظر به اهمیت جایگاه نایب رئیسی فدراسیون در...
 • اسلوونی:توافق هسته ای ایران باید باقی بماند
 • وزیر خارجه اسلوونی تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران باید ادامه داشته باشد. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری اس‌.تی‌.ای، کارل ارجاواک وزیر خارجه اسلوونی با تاکید بر لزوم باقی ماندن توافق هسته‌ای ایران هشدار داد که لغو این توافق می‌تواند باعث بی‌اعتمادی جامعه بین‌الملل نسبت به این‌گونه توافق‌های بین‌المللی شود. وی همچنین افزود: اسلوونی به معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای نخواهد پیوست؛ چراکه این معاهده نقض پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای (ان.پی.تی) محسوب می‌شود. دونالد ترامپ پیش‌تر اعلام کرده که ممکن است در ماه اکتبر پایبندی ایران به برجام را اعلام نکند. این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) همواره و تاکنون 8 بار در گزارش‌های خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. انتهای پیام
 • بارزانی:برای تعویق همه پرسی زمانی باقی نیست
 • رئیس اقلیم کردستان در دیدار با سفیر فرانسه با تأکید بر این که همه‌پرسی استقلال این منطقه در موعد مقرر خود برگزار می‌شود، اظهار کرد: زمانی برای مذاکره بر سر به تعویق انداختن همه‌پرسی باقی نمانده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) در دیدار با بروبو اوبرت، سفیر فرانسه در عراق تاکید کرد که برگزاری همه‌پرسی تصمیم مردم کردستان است و دیگر به دست یک حزب یا شخص نیست. بارزانی تصریح کرد که این همه پرسی در موعد مقرر خود (روز دوشنبه) برگزار می‌شود. در همین حال، سفیر فرانسه تاکید کرد که کشورش مخالف تمایل مردم کردستان نبوده و پاریس خواهان توسعه روابط تاریخی میان مردم فرانسه و کردستان است. وی تصریح کرد که کشورش به عنوان یک اصل مخالف همه‌پرسی نیست. انتهای پیام
 • کسب کرسی نایب رئیسی صلیب سرخ برای کاندیدای ایران باقی است
 • سرویس سلامت و پزشکی بی باک؛ بخش مهمترین عناوین: مشاور ارشد فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، گفت: کسب جایگاه نایب رئیسی صلیب سرخ، برای کاندیدای معرفی شده ایران باقی است. به گزارش بی‌باک، دکتر مصطفی محقق تاکید کرد: کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از سوی هلال‌احمر ایران، فرصت‌های ارزشمند و بی‌سابقه‌ای برای ارتقای حضور و نقش‌آفرینی هلال‌احمر در سطح بین‌المللی و ایجاد بستر لازم به‌منظور نمایش بهتر ارزش‌های بشردوستانه مردم نوع‌دوست ایران اسلامی، در سراسر جهان ایجاد خواهد کرد. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به اخبار منتشر شده درباره تغییر و تحولات و انتخاب رئیس جدید هلال‌احمر، در صورت اجرایی شدن این تغییر، تکلیف کاندیداتوری هلال‌احمر برای کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، چه می‌شود، گفت: بر اساس قوانین فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، کاندیداتوری برای کسب جایگاه نایب رئیسی فدراسیون، بر اساس شخصیت حقیقی کاندیدا و با تایید جمعیت ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر صورت می‌گیرد؛ بر این اساس که کاندیدای این جایگاه باید دارای صلاحیت‌های فردی از جمله سابقه کار مرتبط در سطح مشابه و ملی و تایید جمعیت ملی مربوطه باشد؛ بنابراین در صورت تغییر ریاست جمعیت، کاندیدای قبلی معرفی شده جمعیت در صورت ادامه حضور در جمعیت هلال‌احمر و همکاری در جایگاه مشاور یا یکی از مسئولیت‌های سطوح عالیه، همچنان می‌تواند به عنوان کاندیدای هلال‌احمر در انتخابات آتی فدراسیون شرکت کرده و انتخاب شود. محقق ادامه داد: در انتخابات فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در آبان ۹۶، سه مسئولیت مهم شامل یک نفر به عنوان رئیس، ۴ نایب رئیس و ۲۰ جمعیت ملی به عنوان اعضای هیات حاکمه مطرح است که برای تصدی پست نایب رئیسی سه ویژگی مهم برای فرد کاندیدا، از اهمیت برخوردار است. مشاور ارشد فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر افزود: نظر به اهمیت...
 • مطهری:ایران در تله برجامی ترامپ نمی افتد/اعضای شورایعالی امنیت بر یافتن راه حلی برای حصر توافق دارند
 • علی مطهری اطمینان می دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا برجام ادامه پیدا کند. آفتاب‌‌نیوز : علی مطهری اخیرا گفت‌وگویی با مجله «لوپون» فرانسه داشته و در آن به بعضی سوالات راجع به سیاست خارجی و مسائل داخلی پاسخ داده است. این مجله می‌نویسد: آقای علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته‌ای ایران ادامه یابد. علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در سال 2016، به گروه اعتدال گرایان رئیس جمهور روحانی ملحق شده است. پدر وی، آیت الله مطهری، یک نظریه پرداز جمهوری اسلامی بود. علی مطهری در مجلس ایران نماینده طیف محافظه کار بوده است و اخیرا به اردوگاه میانه‌روهای حامی رئیس جمهور روحانی ملحق شده است. از آن پس، نائب رئیس مجلس، بیشتر به عنوان بزرگترین منتقد سوء استفاده از قدرت قضایی، به‌خصوص در مبحث حقوق بشر ظاهر شده است. اظهارات ترامپ، موضوع هسته ای ایران، زندانیان سیاسی و مسئله حقوق زنان، مسائلی است که علی مطهری به سوالات«لوپوئن» در باره آنها، پاسخ هایی ارائه داده است. مشروح این گفتگو را به نقل از کانال تلگرامی نایب رئیس مجلس بخوانید؛ صحبت‌های دونالد ترامپ در تریبون سازمان ملل متحد، بخصوص شامل تهدیداتی بر علیه ایران بوده است. آیا توافق هسته ای از نظر شما در معرض خطر است؟ همیشه یک احتمال وجود دارد، حتی اگر ضعیف باشد، و آن اینکه اقدامات آقای ترامپ، حرکت به سوی پایان توافق هسته ای را تشویق می کند و یا حداقل به وجود آوردن نوعی مشکل در آن را . اما، بطور بسیار روشن، آنچه آمریکایی ها در پی آن هستند، این است که ایران را بسوی عدم رعایت...