خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- گروهي از بازيگران در سينماي ايران هستند که با وجود آنکه هر يک در سطح و مرتبه‌ کاري و هنري خود، توانمند به ‌شمار مي‌روند و در ضمن، مشکل بيماري نيز ندارند، اما به دلايلي نامشخص سال‌ها است که کم‌تر به نقش‌ آفريني مي‌پردازند.

21 شهريور ماه را «روز ملّي سينما» نام‌گذاري کرده‌اند.

اين روز به افتخار «سينمايي» در صفحه تقويم‌ها ثبت شده که در طول حياتِ صد و چند ساله‌اش (از ورود نخستين دوربين فيلم‌برداري به ايران در عهد مظفرالدين شاه قاجار تاکنون) توانسته جداي از پيشرفت‌هاي فنّي، هنري و کمّي، ايران را در جهان سينما، کشوري «صاحب سينما» معرفي کند.
اين «سينماي ملّي» افزون بر همه دستاوردهايش و همه افتخارهاي ملّي و بين‌المللي‌اش، از سيمرغ گرفته تا اسکار و خرس نقره‌ اي و نخل طلا و . . . ، انبوهي از خاطره‌هاي فراموش‌ ناشدني را نيز براي مخاطبان داخلي و خارجي خود خلق کرده است. در آفرينش اين خاطره‌هاي سينمايي، نويسندگان، کارگردانان، تهيه‌کنندگان، فيلم‌برداران و تصويربرداران، صدابرداران و صداگذاران، تدوينگران، چهره‌پردازان، آهنگسازان، دستياران، طراحانِ صحنه و لباس، منشيان صحنه، صداپيشگان، تدارکات‌چيان، اصلاح‌گرانِ نور و رنگ، طراحان و مجريان جلوه‌هاي ويژه، عکاسان، بدلکاران، هنروران و . . . نقش دارند؛ اما نتيجه زحمت‌ها و کوشش‌هاي هنرمندانِ اين صنف‌ها در ساخت و پرداخت فيلم‌ها در ويترين جذاب و هنرمندانه بازيِ «بازيگران» است که به جلوه‌گري در مي‌آيد و بر پرده نقره‌ اي مي ‌نشيند و يا از جعبه جادو پخش مي‌شود.
از اين‌رو است که در سرتاسر جهان بسياري از مردم، فيلم‌ها را با «بازيگرانِ» آن‌ها مي‌شناسند و هنوز هم شماري از مخاطبانِ سينما، فيلم‌ها را براساس بازيگراني که در آن‌ها بازي مي‌کنند، براي تماشا برمي‌گزينند.
** بازيگران و سرنوشت‌هاي متفاوتشان
سينماي ايران طي سال‌هاي زندگيِ پُر فراز و نشيب خود، بازيگرانِ مرد و زنِ بسياري را معرفي و مشهور کرده است؛ برخي از اين بازيگران خوشبختانه پس از سال‌ها همچنان به بازيگري و خاطره‌آفريني ادامه مي‌دهند. برخي ديگر، بازيگراني هستند که در دوره‌اي به اوجِ شهرت و پُرکاري مي‌رسند، اما پس از افولِ ستاره خوشبختي، فعاليتشان کم‌تر مي‌شود و ادامه راه را به شکلي عادي با بازي در نقش‌هاي معمولي و نه‌چندان مطرح ادامه مي‌دهند.
گروهي ديگر اما کساني‌اند که چون از آغاز به اشتباه وارد جاده بازيگري شده‌اند، بسيار زود نيز يا از مسير منحرف مي‌شوند و يا اينکه دچار نقص فني مي‌شوند و براي هميشه از ادامه حرکت در راه پُر پيچ و خم بازيگري باز مي‌مانند. دسته ديگرِ بازيگرانِ سينماي ما، آن‌هايي هستند که پس از سال‌ها فعاليت، به‌شکلي به ‌تقريب خودخواسته از عالمِ بازيگري کناره مي‌گيرند؛ از جمله اين بازيگران مي‌توان به بازيگران توانمندي چون حسين گيل يا شهلا رياحي و کتايون رياحي اشاره کرد. البته برخي بازيگران نيز هستند که در عين توانمندي، به علت بيماري به ناچار تاحدي از دنياي بازيگري جدا شده‌اند؛ استادان محمدعلي کشاورز و فخري خوروش از اين دست بازيگرانند که چند سالي است سينماي ايران توفيق حضورِ آنان را از دست داده است.
در کنار اين‌ها، گروهي ديگر از بازيگران نيز هستند که با وجود آنکه هر يک در سطح و مرتبه‌ کاري و هنري خود، توانمند به‌شمار مي‌روند و در ضمن، مشکل بيماري نيز ندارند، اما به دلايلي نامشخص سال‌ها است که کم‌تر به نقش‌آفريني مي‌پردازند. در ميان اين گروه از بازيگران که تعدادشان نيز بسيار است، هنرمندانِ شاخصي به چشم مي‌خورند که سابقه نامزدي يا دريافت سيمرغ از جشنواره فيلم فجر را هم در کارنامه خويش دارند، اما با وجود اين، متأسفانه به‌ نظر مي‌رسد که گويي از گردونه پرماجراي بازيگري در سينما و حتي تلويزيون ايران بيرون شده‌اند. آنچه جاي خالي اين گروه از نقش‌آفرينان را در سينماي ما پررنگ‌تر کرده، اين است که اغلب هنرمنداني که به اين سرنوشت دچار شده‌اند، داراي لحن و جنس بازيگريِ خاص و منحصر به‌ فردي هستند، که حاصل سال‌ها هنرنمايي آنان در تئاتر، سينما و تلويزيون است.
اگر فيلم‌ها و سريال‌هاي ما اين لحن‌ها و جنس‌هاي ويژه و متفاوت بازيگران را فراموش نکرده بودند، امروز بدين وضعيت دچار نمي‌شديم که در بسياري از فيلم‌ها و سريال‌ها شاهد حضورِ چرخشي و تکراري تعدادي مشخص از بازيگران براي نقش‌هاي اول و دوم و سوم و چندم باشيم.
روز ملّي سينما بهانه‌اي شد تا به ياد بياوريم، چند تن از نقش‌آفرينانِ هنرمند سينماي ايران را که چند سالي است چشم سينما و تلويزيون و مخاطبانشان به جمالِ خاطره‌سازشان روشن نشده است.
** فرامرز صديقي
بازي در فيلم «خاک و آتش» (مهدي صباغ زاده / 1389) آخرين حضور فرامرز صديقي بر پرده نقره‌اي سينما بوده است. دو سال پيش از اين فيلم نيز او در فيلمِ «دختر آدم، پسر حوا » (رامبد جوان / 1387) حضوري بسيار بسيار کم‌رنگ داشت. اين بازيگر در اين هفت سال حتي در سريال‌هاي تلويزيوني نيز بازي نکرده است.
فرامرز صديقي که در سال 1371 فيلم طعمه را نيز ساخته است، از جمله بازيگراني است که با شماري از کارگردانان بزرگ و صاحب‌ سبک سينماي ايران همکاري کرده، که «دندان مار» و «تيغ و ابريشم» (هر دو از مسعود کيميايي)، «دلشدگان» (علي حاتمي)، «زمان از دست رفته» (پوران درخشنده)، «مارال» و «عشق کافي نيست» (مهدي صباغ زاده)، «آخرين پرواز» (احمدرضا درويش) و «سايه‌هاي غم» (شاپور قريب)، از جمله اين همکاري‌ها است.
فرامرز صديقي يک بار در سال 1370 براي بازي در فيلم «دادستان» (بزرگمهر رفيعا) سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد را از آن خود کرد. وي همچنين سه بار براي بازي در «دندان مار»، «مارال» و «هزاران زن مثل من» (رضا کريمي) نامزد دريافت سيمرغ شده است.
** سعيد پورصميمي و اسماعيل محرابي
سعيد پورصميمي، از برجسته‌ترين بازيگران ايران است که اين بزرگي و هنرمندي‌اش را همگان تصديق کرده‌اند و اين را مي‌توان از تعريف و تمجيد‌هاي نامداران سينما از اين بازيگر دريافت. سعيد پورصميمي گرچه در سال‌هاي اخير گه‌گاه در فيلم‌هايي همچون `يه حبّه قند` (رضا ميرکريمي / 1388) يا «بوسيدن روي ماه» (همايون اسعديان / 1390) و يا «نرگس مست» (جلال‌الدين درّي / 1395) و «يک تعبير عاشقانه» (ابراهيم مختاري / 1395) بازي کرده، اما اين حضور مقطعي به هيچ روي درخورِ بازيگري چون پورصميمي نيست که سه بار سيمرغ جشنواره فجر را از آن خود کرده و چهار بار هم نامزد دريافت آن شده است.
به راستي در سينماي ايران چند نفر مانند سعيد پورصميمي داريم که در فيلم‌هايي چون «ناخدا خورشيد»، «تحفه‌ها»، «پرده آخر»، «تک درخت‌ها»، «قاعده بازي»، «نسل سوخته»، «مدرسه پيرمردها»، «تا غروب»، «آباداني‌ها» و «دلشدگان» طوري بازي کند که هم بازي‌اش شبيه به «سعيد پورصميمي» باشد و هم با ديگر نقش‌هايش تفاوت داشته باشد؟
اسماعيل محرابي نيز که خاطره بازي‌هايش در فيلم‌ها و سريال‌هايي چون «خواستگاري»، «بالاش»، «بوعلي سينا»، «تنهاترين سردار» و «هزاردستان» فراموش نمي‌شود، به تازگي، پس از چندين سال فيلمي را بر پرده سينماها دارد (فيلم «گذر موقت» به کارگرداني افشين هاشمي). محرابي نيز از سرمايه‌هاي سينماي ايران است که سال‌هايي ارزشمند از عمر خود را به دور از بازي و بازيگري و خاطره‌آفريني گذارنده و اي کاش حال که دوباره به سينماها آمده است، اين حضور شيرينش تداوم داشته باشد.
** مصطفي طاري
مصطفي طاري، با آن سيما و صداي ويژه‌اش، از بازيگران قديمي تئاتر، سينما و تلويزيون ايران است که از سال 1348 کار خود را با بازي در تئاتر آغاز کرد. طاري در سال 1351 با ايفاي نقش در فيلم «تجربه» به کارگرداني روانشاد عباس کيارستمي، ايستادن جلو دوربين را تجربه کرد؛ و پس از آن نيز در «مسافر» کيارستمي بازي کرد.
از ويژگي‌هاي بازي مصطفي طاري، يکي اين است که وي به‌خوبي از چشمان نافذ و صداي خاص خود براي هرچه بهتر ايفا کردن نقش بهره مي‌برد. اين چهره و صدا با آنکه براي بازي در نقش‌هاي جدّي و گاه خاکستري و حتي منفي بسيار مناسب است، اما هنرمندي و توانمندي طاري اين مجال را برايش فراهم کرده که بتواند چهره و صدايش را در نقش‌هايي با رگه‌هاي طنز نيز به کار گيرد؛ مانند بازي درخشان او در نقشِ «گرگيش» سريال «تفنگ سرپر» (امرالله احمدجو) و يا نقش‌آفريني‌اش در مجموعه «شاهگوش» (داوود ميرباقري).
اين بازيگر قديميِ سينماي ايران در فيلم‌هايي چون «از فرياد تا ترور» (منصور تهراني)، «آوار» (سيروس الوند)، «بهار در پاييز»، «خواستگاري» و هم‌نفس» (مهدي فخيم‌زاده)، «بي‌پناه» (فرامرز قريبيان)، «جنگلبان» (منوچهر حقاني‌پرست) بازي کرده است. بازي در نقش «بن حريث»، رئيس دارالشرطه‌ کوفه در زمان ابن زياد (عليه‌العنه)، در سريال «مختارنامه»، يکي از ماندگارترين نقش‌آفريني‌هاي طاري در تلويزيون بوده است. «سفر سبز» به کارگرداني محمدحسين لطيفي از ديگر سريال‌هايي است که طاري بازي کرده است.
آخرين بازي مصطفي طاري در سينما باز مي‌گردد به سال 1392 و ايفاي نقشي کوتاه در فيلم «نازنين» (مهدي گلستانه).
** گلچهره سجاديه
آخرين فيلمي که از بازيگر گزيده‌کار سينماي ايران، گلچهره سجاديه، به نمايش درآمده، «حوالي اتوبان» (سياوش اسعدي / 1387) است. البته وي در سال 1394 نيز در فيلم «باران مي‌باريد» ساخته علي صفي‌خاني بازي کرده که اين فيلم هنوز به اکران درنيامده است.
سجاديه نيز از سيمرغ‌داران سينماي ايران است؛ او براي بازي در نقش خانم دکتر فيلم «سرزمين خورشيد» (احمدرضا درويش / 1375) هم سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن را دريافت کرده و هم تنديس زرين اولين جشن خانه سينما را. سجاديه همچنين براي بازي در فيلم‌هاي «هبوط» (احمدرضا معتمدي / 1372) و «هيوا» (رسول ملاقلي پور / 1377) دو بار نامزد دريافت سيمرغ بلورين جشنواره فيلم فجر شده است.
اين بازيگر که در سه فيلم «دندان مار»، «گروهبان» و «رد پاي گرگ» مسعود کيميايي و نيز «کلاغ» بهرام بيضايي بازي کرده، نخستين بار با بازي در نقش «رعنا» در سريالي به همين نام (اثر داوود ميرباقري) به مخاطبان تلويزيون نيز معرفي شد. سجاديه به تازگي و پس از سال‌ها، دوباره به تلويزيون بازگشته و دارد در سريالي به نام آنام (جواد افشار) بازي مي‌کند؛ مجموعه‌اي که گفته مي‌شود شايد در پاييز امسال به پخش برسد.
** جهانگير الماسي
جهانگير الماسي؛ بازيگري است که در دهه شصت، مزه «در اوج بودن» را به‌ تمامي چشيده است. او که پيش از انقلاب در تئاترهاي بسياري به بازيگري و کارگرداني پرداخته بود، پس از انقلاب در «هزاردستانِ» روانشاد علي حاتمي بازي کرد و بعد از آن تا چندين سال در بهترين آثار دهه شصت به ايفاي نقش پرداخت.
«تنوره ديو» و «شبح کژدم» (کيانوش عياري)، «آشيانه مهر» (جلال مقدم)، «نار و ني» (سعيد ابراهيمي‌فر)، «لنگرگاه» (کيومرث پوراحمد)، «ريشه در خون»، «آوار» و «محموله» (سيروس الوند)، «ويزا» (بهرام ري پور) و «افسانه آه» (تهمينه ميلاني) از فيلم‌هايي است که الماسي در دهه شصت بازي کرده است. در دهه هفتاد نيز اين بازيگر کمابيش در فيلم‌هاي مختلفي چون «هبوط» (احمدرضا معتمدي)، «آذرخش» (احمدرضا درويش)، «باني چاو» (احمدرضا گرشاسبي) هنرنمايي کرد؛ اما از اواخر دهه هفتاد، رفته رفته، فعاليت وي در سينما و بعد هم در تلويزيون کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شد تا جايي که در دهه هشتاد تنها در سه فيلم / سريال «صنوبر» (مجتبي راعي)، فيلم / سريال «پشت پرده مه» (پرويز شيخ‌طادي) و فيلم «دايناسور» (پرويز شيخ‌طادي) بازي کرد و از سال 86 تاکنون نيز در هيچ فيلمي بازي نکرده است. آخرين بازي الماسي در تلويزيون نيز به سريال «طفلان مسلم» (مجتبي ياسيني / 1387) باز مي‌گردد.
الماسي که بازي درخشانش در «شبح کژدم»» از ياد نمي‌رود، در اين سال‌هاي دوري از بازي و فيلم و سينما، به قول خودش کوشيده تا از هر راهي که شده مسيرش را در دنياي سينما ادامه دهد؛ از اين رو، گاه طرح‌هايي نوشته که بر مبناي يکي از آن‌ها فيلم «سيب و سلما» (حبيب‌الله بهمني) ساخته شد و يا در سال 1392 فيلم پُرحاشيه «رنج و سرمستي» را ساخت که هنوز هم به اکران درنيامده است. الماسي درباره اين فيلم گفته که «رنج و سرمستي» فيلمي است که رنجش براي او بوده و سرمستي‌اش براي ديگران!
البته قرار بود که الماسي با بازي در«کاناپه»، فيلم توقيف شده کيانوش عياري، پس از سال‌ها به سينما برگردد که بازي وي در اين فيلم منتفي شد. تازه‌ترين بازي الماسي، نقش‌آفريني‌اش در نمايش «بن‌بست» است که دو ماه پيش روي صحنه رفت.
** آخرين مادرهاي بازمانده
سينما و تلويزيون ايران در دوره‌اي، مادرها و مادربزرگ‌هاي بسياري داشت که با بازي‌هاي درخشان، ساده و باورپذير خود، حس مادري را به خوبي به بيننده منتقل مي‌کردند؛ روانشادان حميده خيرآبادي، رقيه چهره‌آزاد، مهري مهرنيا، نيکو خردمند، مهري وداديان، مليحه نظري، فرخ‌لقا هوشمند، جميله شيخي، پروين سليماني، مليحه نيکجومند، پروين‌دخت يزدانيان، مهين شهابي، لوريک ميناسيان، فاطمه طاهري، معصومه اسکندري و آنيک شفرازيان از جمله اين مادران بودند که، خاک بر آنان خوش باد.
اما از ميان مادراني که همچنان سايه سبزشان بر سر سينما و تلويزيون ايران گسترده است، مي‌توان از ژاله علو، پري اميرحمزه و ثريا قاسمي نام برد. به جز ثريا قاسمي که کمابيش در تلويزيون و سينما حضور دارد و آخرين هنرنمايي‌اش، در فيلم «ويلايي‌ها» (منير قيدي / 1395) به نمايش درآمده، دو بانوي ديگر چند سالي است که نه در سينما فيلمي بازي کرده‌اند و نه در تلويزيون.
اگرچه ژاله علو به تازگي گويندگي تيزر فيلمِ هنوز اکران نشده‌ي «آذر» (محمد حمزه‌يي) را انجام داده، آخرين حضورِ تصويري‌اش اما باز مي‌گردد به مجموعه «مختارنامه». «پري اميرحمزه» نيز آخرين بار در سريال «سير و سرکه» (غلامرضا رمضاني / 1390) بازي کرده است. اين درحالي است که هر دو اين بازيگران ارزشمند، جنس خاصي از بازي را به نمايش مي‌گذارند که کم‌تر مي‌توان نمونه‌اش را در بازيگراني ديگر ديد.
** ديگراني که هستند و نيستند
اين چند بازيگري که اشاره کوتاهي به خاطره‌سازيشان شد، نمونه‌هايي از ده‌ها هنرمندِ کاربلدي هستند که سينما و تلويزيون ما آن‌ طور که شايد و بايد قدرشان را نمي‌داند و از وجودِ هنرمندشان بهره نمي‌برد.
عنايت شفيعي، توران مهرزاد، جلال پيشواييان، عنايت بخشي، سيروس ابراهيم زاده، مرجان محتشم، جهانبخش سلطاني، پروانه معصومي، حسين خاني بيک، فردوس کاوياني، اسماعيل شنگله، ميرصلاح حسيني، حسن رضايي، ميرحسين معلومي، تانيا جوهري، محسن زهتاب، امرالله صابري، محمود بصيري، محمد کاسبي، شهاب عسکري ،ولي الله شيراندامي، اردلان شجاع کاوه، رضا فيض نوروزي، شهين عليزاده، حميد عبدالملکي، بهزاد جوانبخش، سروش گودرزي، رضا بابک، چنگيز وثوق، روح الله مفيدي، مظفر مقدم و بسياري بازيگرانِ ديگر، سال‌ها است که يا در عرصه بازيگري حضور ندارند، يا اگر هستند، بسيار کم‌رنگ و درحاشيه روزگار مي‌گذرانند.
راستي ياد خسرو شجاع‌ زاده يا همان «جمالِ» سريال «پدرسالار» که در «غريبه و مه» بهرام بيضايي نيز بازي کرده بود، خوش و روحش شاد، که با وجود هنرمندي سال‌ها در گمنامي و عزلت و دور از بازيگري روزگار گذراند و در غريبي اسفند ماه 1395 به رحمت حق پيوست.
ميزگرد و گزارش**3067*1436*گزارش: اميرحسين دولتشاهي*انتشار: داود پورصحت*
انتهاي پيام /*

کلیدواژه: سینما و تلویزیون | تلویزیون ایران | سعید پورصمیمی | بازی کرده | سینمای ایران | برای بازی | پس از سال ها | بازی در نقش | نقش آفرینی | فیلم ها | فیلم هایی | سریال ها | ی ایران | ی سینما | شده اند | کم رنگ

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۷۵۲۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • ثروتمندانی که با کلی پول فقیر هستند
 • فقر فرهنگی، فقری جدا از سر نداری نیست فقر افکار است، ممکن است از نظر مالی در بهترین حالت ممکن به سر ببری ولی فقر فرهنگی در جای جای زندگی ات به چشم بخورد. به گزارش مشرق، بخوانیدش تجمل، یا همان چشم و هم چشمی معروف همانی که مدتی است وارد زندگی اکثر ایرانی ها شده و به سرعت در حال انتشار است. همانی که نگرانی رهبر انقلاب را در پی داشته، همانی که با زندگی ائمه بسیار متفاوت است، همانی که پیامبر اسلام به شدت آن را نهی کرده اند. بیماری چشم هم چشمی که جزو یکی از بیماری های روانی است و فرد را آنقدر در تجملات و نگاه کردن به زندگی دیگران غرق میکند که فرد کم کم مشاعرش را از دست داده و فقط به فکر تقلید از زندگی دیگران میفتد. حتی لوازم و وسایلی را خریداری می کند که نیازی به آن ندارد و مورد استفاده اش نیست و تنها به دلیل این که اطرافیانش وسیله ای را خریداری کرده اند او نیز می خواهد داشته باشد . به میان آنهایی که دنبال تجمل هستند که می روی، هر یک دلایل خود را دارند، هیچکدام اسم این کار را تجمل گرایی و یا چشم و هم چشمی نمی گذارند و از بیماری خود بی اطلاع هستند. دعوای چند زن در بازار بر سر عروسک با محمد 38 ساله که چندسالی در بازار کار می کند و به قول خودش حسابی با چم و خم کار آشنا است گفتگو می کنم درباره این که مردم معمولا چه چیزهایی می خرند آیا وسایلی که در مغازه می فروشید همه مورد نیاز است یا اکثرا حالت تزیینی و لوکس هستند. او می گوید: هرروز شاهد چیزهایی در مغازه هستم که برایم عجیب است گاهی وسایلی را ما وارد مغازه می کنیم که صرفا استفاده ضروری ندارند ولی به...
 • ۶۰ تا ۷۰ درصد کودکان کار غیرایرانی هستند
 • بهاره آروین در هشتمین جلسه شورای شهر پنجم در نطق پیش از دستور خود با اشاره به طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان با بیان اینکه چندین دستگاه مملکت جمع شده‌اند و میلیاردها تومان بودجه مملکت را هزینه می‌کنند تا بی‌پناهترین انسان‌های این شهر را از جلوی چشم‌ها دور کنند، گفت: کودکانی که ناخواسته و بالاجبار به دنیای سرد و خشن بزرگسالی پرتاب شده‌اند بدون اینکه امکان تجربه لذت بخش لحظه‌های سرخوشانه کودکی را داشته باشند، کودکانی که به خاطر فقر و دیگر شرایط آسیب‌دیده خانواده، مجبور به کار در خیابان شده‌اند، چندین دستگاه مملکت جمع شده‌اند تا این جاماندگان از کودکی و مهر را از جلوی دیدگان دور کنند مبادا که لابد اسباب دل‌مشغولی‌ شوند. وی افزود: به گفته مسئولین بهزیستی، 90 درصد کودکانی که با زور و اجبار از سطح شهر جمع آوری می‌شوند دارای سرپرست و خانواده‌اند که برای بازپس‌گیری فرزندان‌شان به مراکز نگهداری موقت این کودکان مراجعه می‌کنند. فرآیند کار این‌گونه است که خانواده‌ها پس از پرس‌وجو و یافتن فرزندشان در یکی از مراکز نگهداری، باید بروند در دادگاه تعهد بدهند که دیگر بچه‌شان کار نخواهد کرد و بعد حکم قضایی برای آزادی و بازپس‌گیری فرزندشان بگیرند، چرخه‌ای معیوب، بی‌ثمر و سرشار از هزینه‌های گزاف روانی که به کودکان و خانواده‌های آسیب‌دیده‌شان وارد می‌شود آروین ادامه داد: به گفته مسئولان مربوطه، حدود 60 تا 70 درصد این کودکان غیرایرانی هستند، حال می‌توان پرسید که این شاخ و شانه دولتی برای چه کسی کشیده می‌شود؟ برای افغانستانی‌های نجیب، سر به زیر و در عین‌حال بی‌کس و کار در این مملکت که باید دنبال بچه‌های‌شان، پیش کوچک و بزرگ مسئولین ما گردن خم کنند؟ برای زهر چشم گرفتن از چنین بی‌پناهانی است که به چندین دستگاه دولتی لشکر کشی کرده‌اند؟ زورمان به علت‌های «قدر قدرت» اجتماعی نمی‌رسد، به جایش یقه معلول‌های آسیب‌ دیده‌ای را می‌گیریم که نفس...
 • شهدا زنده های جاوید هستند
 • خبرگزاري آريا- مديرکل بنياد کردستان گفت: شهدا زندگان جاويد هستند و مقامشان در نزد پروردگار رفيع است.به گزارش خبرگزاري آريا، مراسم بازگشايي مدارس با حضور مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران در دبيرستان شاهد دخترانه شهيده شهلا هادي ياسيني برگزار شد.دراين مراسم محمد سليماني مديرکل بنياد کردستان ضمن تسليت به مناسبت ايام محرم و شهادت حضرت اباعبدالله الحسين(ع) و گراميداشت هفته دفاع مقدس گفت: رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس حماسه ها آفريدند و بارها تا مرز شهادت پيش رفتند و براي ملت بزرگ ايران عزت و سربلندي را به ارمغان آوردند.وي با استناد به آيات نوراني قرآن مجيد گفت: شهدا زندگان جاويد هستند و مقامشان در نزد پروردگار رفيع است.مديرکل بنياد با اشاره به بازگشايي مدارس اظهار داشت: در احاديث ائمه مي خوانيم فضليت علم و دانش برتري به خون شهدا دارد و بايد دانش آموزان با تحصيل به کشور خود خدمت کنند.
 • همه بازیکنان در موفقیت سهیم هستند
 • به گزارش وانانیوز، ژرمی تولیان بعد از برد ۶ بر یک شب گذشته تیمش مقابل بورسیامونشن‌گلادباخ اظهارداشت:فوق‌العاده بود. یک شب رویایی را داشتیم. ۶ بر یک مقابل حریفی خوب برنده شدیم.بهتر از این نمی‌شد.کیفیت تیم بسیار بالا است. توانستیم به یکسری نفرات استراحت دهیم و بقیه چنین نتیجه‌ای بگیرند. وی ادامه داد:مردم می‌بینند هیچ افتی در عملکرد تیم وجود ندارد. از اینجهت مربی می‌‌تواند از بین نفراتش، انتخاب کند. تولیان افزود:باید به نکته مثبت دیگری اشاره کنم که جو تیم خوب است چون هر بازیکنی امکان بازی می‌یابد و در کسب نتیجه، نقش دارد. در این مصاف فیلیپ۲۸ و ۳۸، اوبامیانگ ۴۵، ۴۹ و ۶۲ و وایگل ۷۹ برای مشکی و زردپوشان گلزنی کردند. تک گل حریف نیز توسط اشتیندل دقیقه ۶۶ زده شد.
 • مردان بیشتر از زنان خودشیفته هستند
 • لیلا رازقیان جهرمی متخصص اعصاب و روان در گفتگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛با بیان این که اختلال شخصیت خودشیفته شیوعی بین یک تا ۶ درصد درجامعه دارد، گفت: شیوع آن در مردان بیش از زنان است و افراد دچار اختلال شخصیت خودشیفته مدام نیاز به تحسین از جانب دیگران دارند. وی افزود: این افراد دارای صفاتی مانند خود بزرگ بینی بوده و خود را فردی مهم می‌پندارند و قادر به درک دیگران و همدلی با آن‌ها نیستند. رازقیان جهرمی ادامه داد: این اختلال از اوایل نوجوانی شروع می‌شود و اکثر افراد خودشیفته با استعداد، باهوش و زیبا هستند و این خصوصیات سبب می‌شود که احساس خاص بودن داشته باشند. این متخصص اعصاب و روان با بیان این که افراد خودشیفته معتقدند که دیگران باید به طرز خاصی با آن‌ها برخورد کنند، تصریح کرد: این افراد توان تحمل انتقاد را ندارند و از آنجا که برای آن‌ها حفظ شأن و منزلت اجتماعی امر مهمی است، معمولا به خود اجازه نمی‌دهند به شکل مستقیم درصدد انتقام برآیند و به قول معروف با پنبه سر می‌برند و بیشتر اهل توطئه و زیر آبی بوده و خونسردانه دشمن خود را از سر راه حذف می‌کنند. وی بیان کرد: این افراد بیش از سایرین در پی به دست آوردن شهرت و ثروت هستند و برای دستیابی به این اهداف دیگران را استثمار می‌کنند. این روانپزشک تاکید کرد: در واقع خودشیفتگی دفاعی در برابر احساس حقارت و فرودستی است چرا که این افراد بر خلاف ظاهر پر غروری که از خود به نمایش میگذارند اعتماد به نفس کمی دارند. به گفته رازقیان جهرمی افراد خودشیفته در صورتی که احساس کنند احتمال آسیب به اعتماد به نفس شکننده شان وجود دارد به افرادی خطرناک تبدیل می‌شوند و اکثر آن‌ها درباره دستاورد‌های خود اغراق می‌کنند و از دیگران انتظار دارند بدون آن...
 • دشمنان درصدد تغییر وجه فرهنگی ما هستند
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلیل امجدی، جانباز انقلاب اسلامی در نشست کتابخوان که دیروز در سالن شاهد و ایثار رشت برگزار شد، با معرفی کتاب سرو قامتان، در مورد زندگی جانبازان قطع نخاع و نقش همسران آنها در پرستاری از آنان با بیان اینکه به گفته بزرگان دانشگاه واقعی جایی است که کتاب های بسیاری در آنجا نگهداری و به مردم عرضه می شود گفت: مخاطبان در کتابخانه حتی فراتر از دانشگاه می توانند خواسته های علمی خود را مرتفع کنند. نویسنده کتاب سرو قامتان با بیان اینکه امروز جنگ دیگری بنام جنگ فرهنگی بر علیه مردم ما در جریان است خاطرنشان کرد: دشمنان ما در صدد هستند با تغییروجه فرهنگی ما و القاء کتاب نخوان بودن جوانان ما دست به نابودی کشوری بزنند که بزرگانی چون حافظ و سعدی و فردوسی و نیما یوشیج و دیگران در آن رشد کرده اند. وی به سخنان ویکتور هوگو در خصوص نابودی یک ملت با گرفتن هویت فرهنگی آن اشاره کرد و گفت: اگر فرهنگ کتابخوانی در یک ملت تضعیف شود آن کشور به انحطاط اجتماعی و در نهایت به ورته نابودی خواهد رسید. امجدی با قدردانی از اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در قالب برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی، برگزاری نشست های کتاب خوان را در ارتقاء فرهنگ مطالعه بسیار پراهمیت توصیف کرد. این جانباز انقلاب وی در معرفی کتاب خود که به روایت زندگی 11تن از جانبازان دفاع مقدس گفت: برای جمع آوری روایت زندگی این جانبازان به اقصی نقاط کشور سفر کردم و در سال1395 پس ازیکسال تلاش شبانه روزی منتشر و برای مطالعه علاقمندان در اختیار ایشان قرار دادم. امجدی در پایان بخشهایی از این کتاب را برای حاضرین معرفی و حاظرین را دعوت به حضور در منازل...
 • مردان بیشتر خودشیفته هستند یا زنان
 • به گزارش جام نیوز، لیلا رازقیان جهرمی متخصص اعصاب و روان با بیان این که اختلال شخصیت خودشیفته شیوعی بین یک تا ۶ درصد درجامعه دارد، گفت: شیوع آن در مردان بیش از زنان است و افراد دچار اختلال شخصیت خودشیفته مدام نیاز به تحسین از جانب دیگران دارند. وی افزود: این افراد دارای صفاتی مانند خود بزرگ بینی بوده و خود را فردی مهم می‌پندارند و قادر به درک دیگران و همدلی با آن‌ها نیستند. رازقیان جهرمی ادامه داد: این اختلال از اوایل نوجوانی شروع می‌شود و اکثر افراد خودشیفته با استعداد، باهوش و زیبا هستند و این خصوصیات سبب می‌شود که احساس خاص بودن داشته باشند. این متخصص اعصاب و روان با بیان این که افراد خودشیفته معتقدند که دیگران باید به طرز خاصی با آن‌ها برخورد کنند، تصریح کرد: این افراد توان تحمل انتقاد را ندارند و از آنجا که برای آن‌ها حفظ شأن و منزلت اجتماعی امر مهمی است، معمولا به خود اجازه نمی‌دهند به شکل مستقیم درصدد انتقام برآیند و به قول معروف با پنبه سر می‌برند و بیشتر اهل توطئه و زیر آبی بوده و خونسردانه دشمن خود را از سر راه حذف می‌کنند. وی بیان کرد: این افراد بیش از سایرین در پی به دست آوردن شهرت و ثروت هستند و برای دستیابی به این اهداف دیگران را استثمار می‌کنند. این روانپزشک تاکید کرد: در واقع خودشیفتگی دفاعی در برابر احساس حقارت و فرودستی است چرا که این افراد بر خلاف ظاهر پر غروری که از خود به نمایش میگذارند اعتماد به نفس کمی دارند. به گفته رازقیان جهرمی افراد خودشیفته در صورتی که احساس کنند احتمال آسیب به اعتماد به نفس شکننده شان وجود دارد به افرادی خطرناک تبدیل می‌شوند و اکثر آن‌ها درباره دستاورد‌های خود اغراق می‌کنند و از...
 • ساکت اف:صاحب فرهنگ فقط مردم هستند
 • مسعود ساکت اف کارشناس فرهنگی به خبرگزاری برنا گفت: تصور بسیاری از مدیران ما از فرهنگ با واقعیت انطباق ندارد. بسیاری از دست اندرکاران جامعه تصور می کنند که اگر پیام های مورد نظر ایشان با بسته بندی زیبا به جامعه ارائه شود مردم این پیام ها را می پذیرند وتغییرات نگرشی ودرنهایت رفتاری در ایشان ایجاد می شود واین را مهمترین کاربرد فرهنگ می دانند. وی افزود: درصورتی که این یک اشتباه برداشت از امر فرهنگی است واصولا فرهنگ چنین کاربردی ندارد.مثال نقض این برداشت این است که امروزه با بحران جدی آب مواجه هستیم وبسیاری از مراجع دینی کشور ما به درستی آب را انفال اعلام نموده اند که معنی آن حرام بودن برداشت آب از چاه های غیر قانونی شخصی است! واین درحالی است که به نظر نمی رسد این امر نتیجه ملموسی در این روند غلط درجامعه ایجاد کرده باشد ویا درمورد ربوی بودن سودهای بانکی عملا این انذار مذهبی تاثیری درعدم گرایش مردم به سودهای بانکی نداشته است. ساکت اف ادامه داد: این به معنای این نیست که مردم به فتاوای دینی به عنوان مهم ترین رکن رجوع فرهنگی بی تفاوت باشند بلکه به معنای آن است که نوع تعریف ونگاه ما به مقوله فرهنگ وابزارهای فرهنگی وکاربرد آن اشتباه است. وی در پایان گفت: فرهنگ توسط مردم ساخته می شود وهنرمندان واهالی فرهنگ صرفا به بازنمایی روابط جاری وساری جامعه می پردازند و هرچقدر فضای گفتگوی فرهنگی بین عناصر فرهنگی جامعه تسهیل شود تغییرات فرهنگی آرام تر و مطمئن تر ایجاد می شود. خبرنگار: فراغت
 • پرسپولیسی ها خواهان شفاف سازی هستند
 • مدافع - هافبک پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ماجرای محرومیت مهدی طارمی نباید بازیکنان پرسپولیس را برای بازی با الهلال تحت‌تأثیر قرار دهد. خبرگزاری تسنیم: رضا شاهرودی درباره محرومیت طارمی و باشگاه پرسپولیس گفت: به‌هرحال باشگاه ریزه اسپور به صورت قانونی کارش را پیگیری کرد و این اتفاق بد برای پرسپولیس و طارمی رخ داد. در حال حاضر نباید پرسپولیس را در ماجرای طارمی وارد بحران کنیم، چون این تیم یک بازی حساس برابر الهلال دارد که این مسابقه حیثیتی است و یک بازی ملی محسوب می‌شود.مدافع - هافبک پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در ادامه افزود: زمان کافی وجود دارد تا این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد و هواداران هم خواهان شفاف‌سازی هستند، اما الان پرسپولیس بازی با الهلال را در پیش دارد و باید به این تیم آرامش بدهیم.وی همچنین در مورد بازی تیم پرسپولیس مقابل الهلال عربستان در دور رفت از مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: هر دو تیم بازی سختی پیش رو دارند، اما من معتقدم پرسپولیس می‌تواند در بازی رفت نتیجه خوبی بگیرد. من به نتیجه گرفتن پرسپولیس خوش‌بین هستم، فقط امیدوارم بازیکنان به خوبی حرف برانکو را گوش کنند و تمرکز داشته باشند. بازیکنان پرسپولیس باید باهوش باشند و بی‌جهت هم اخطار نگیرند.
 • ۶ میوه ای که آبرسان قوی برای پوست هستند
 • به گزارش گروه اجتماعی برنا ، وقتی پوست صورت و بدنتان کم آب می شود پیری و چروک زودتر به سراغتان می آید . برپایه این خبر ، 6 میوه ای که آبرسان قوی برای پوست هستند از سوی پزشکان معرفی شده اند که مصرف آنها می تواند به آبرسانی مناسب پوست بدن کمک بسزایی کند. و اما این شش میوه و میزان آبرسانی آنها در ادامه آمده است : خـیار 96%، گوجـه 94%،آنانـاس 87%،کدو سبز 95%،هنـــدوانه 92% و توت فرنـــگی 92%
 • کشاورزان گچسارانی عاشق کشاورزی هستند
 • گچساران - استاد دانشگاه ازمیر ترکیه گفت: کشاورزان شهرستان گچساران به کشاورزی علاقه ویژه ای دارند و چون برای بار اول است به گچساران آمده ام نمی توانم نظر خاصی در مورد کشاورزی گچساران بدهم ولی نهال های گچساران نسبت به نهال های ازمیر ترکیه متفاوت است. دکتر تایفر اردیچ در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی در گفتگویی با خبرنگار قدس آنلاین گفت: در این کارگاه به آموزشی هایی در خصوص طریقه رشد گیاهان و تغذیه مرکبات پرداختیم. وی افزود: در این خصوص باید زمین ها و سطح آموزش کشاورزان را به حدی برسانیم که از یک زمین با مساحت کم، محصولات بیشتری برداشت کنیم. آردیچ با اشاره به مدتزمانی که در ایران است، گفت: اکنون روز دومی است که به دعوت دکتر آبسالانبه جهت کمک کردن به کشاورزان منطقه در زمینه مرکبات به ایران آمده ام. استاد دانشگاه ازمیر ترکیه با اشاره به مرکبات گچساران بیان داشت: کشاورزان شهرستان گچساران به کشاورزی علاقه ویژه ای دارند و چون برای بار اول است به گچساران آمده ام نمی توانم نظر خاصی در مورد کشاورزی گچساران بدهم ولی نهال های گچساران نسبت به نهال های ازمیر ترکیه متفاوت است. در طول کارگاه دکتر تایفور اردیچ گفت: اسرائیل با کشور ترکیه و ایران دشمن است و باید در همه ی زمینه ها بلاخص کشاورزی از آنها جلوتر باشید و ما هم همچون شما از اسرائیل متنفر هستیم. وی در این خصوص به خبرنگار قدس آنلاین گفت: در رابطه با سیاست های اسرائیل و خود اسرائیل، دشمن ما بحساب می آید و از ارتباطی که با دولت آمریکا دارد و ظلم هایی که می کنند مخالف و دشمن آنان هستم.
 • طرفداران ازدواج سفید چه کسانی هستند
 • به گزارش خبرنگار حوزه سیاسیون گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ازدواج سفيد یا هم‌خانگی بدون ازدواج ، پدیده‌ای است که دختر و پسر به عنوان هم‌خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، بی آنکه میان آن‌ها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشد. در دنیای غرب، با توجه به تغییر سبک زندگی و در کنار آن، افزایش فشارهای اقتصادی، به طور کلی میل به ازدواج شرعی و رسمی کاهش یافته و روابط، بیشتر بر پایه ارضای غرایز شکل می گیرد. حسین دهباشی، خبرنگار و مستندساز که ساخت مستند انتخاباتی رئیس دولت یازدهم را هم در کارنامه دارد، با انتشار پستی در صفحه توییتر خود نسبت به این پدیده فساد برانگیز واکنش نشان داد. حسین دهباشی در صفحه توییتر خود نوشت: "ازدواج سفید یا دوست دختر و پسری ممدوح و مطابق فمنیسیم است و ازدواج موقت (صیغه) نادرست و مخالف منزلت زنان؟ممکن است توضیح بدهید چرا؟ انتهای پیام/ اظهارنظر دهباشی در خصوص پدیده ازدواج سفید
 • ثروتمندترین همسران دنیا مشغول چه کاری هستند
 • به گزارش پارس نیوز، از محبوبیت بی حد و حصر مجموعه «خانه داران واقعی» محصول شبکه Bravo‌ آمریکا، مشخص است که مردم آمریکا عاشق و شیفته دنبال کردن جریانات زندگی شخصی همسران ثروتمند هستند. ملیندا گیتس ملیندا گیتس، بیشتر به عنوان همسر بنیانگذار شرکت مایکروسافت، بیل گیتس معروف شناخته شده است. بیل و ملیندا گیتس، در بنیاد خیریه خود به نام بنیاد بیل و ملیندا گیتس به طور خستگی ناپذیری برای ریشه کن کردن فقر جهانی کار کرده اند. در سال 2012، ملیندا اعلام کرد که این بنیاد، 560 میلیون دلار از درآمد شرکت اش را صرف دسترسی زنان کشورهای جهان سوم، به روش های پیشگیری از بارداری کرده است. دانستن این موضوع ضرری ندارد که گیتس، ثروتی به ارزش 87.2 میلیارد دلار دارد. با این حال، آنچه ممکن است در مورد بیل ندانید این است که او در ابتدا رئیس و کارفرمای ملیندا بود. ظاهرا، بیل به دنبال او به پارکینگ شرکت رفته و از او پرسیده که آیا وقتش برای یکشنبه آزاد است. ملیندا نیز در پاسخ گفته «یکشنبه برای من امکان پذیر نیست» و در ادامه ملیندا تعریف می کند: «به او گفتم که قبل از یکشنبه به من زنگ بزند تا برنامه ام را چک کنم وقت آزاد دارم یا خیر.» بعد از اولین ملاقات، هفت سال طول کشید تا این رابطه، به ازدواج تبدیل شود. ملیندا گفت که شیفته هوش و ذوق و شوخ طبعی بیل شده بود. اما در آغاز، تغییر رابطه آنها از همکار به شریک زندگی مشکل بود. او می گوید: «ما قطعا زمانی که با هم بودن را شروع کردیم، در یک سطح نمی کردیم. من در مایکروسافت از نظر سطح شغلی، سه پله پایین تر از بیل بودم و او مدیر عامل آن شرکت بود. ما باید تغییر می کردیم تا همانند هم شویم. این موضوع...
 • یوسف زاده:چین و استرالیا مهمترین حریفان ما هستند
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مهری یوسف زاده، سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر بانوان، در پایان دومین مرحله از تمرینات تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه، در خصوص تمرینات این مرحله گفت: در اردوی اول از 18 ورزشکار دعوت بعمل آوردیم که در پایان سه بازیکن حذف شدند و اردوی دوم با 15 بازیکن آغاز شد. در پایان اردوی دوم نیز سه نفر دیگر حذف می شوند و اردوی سوم با ترکیب 12 ملی پوش که ترکیب نهایی تیم را نیز تشکیل می دهند آغاز خواهد شد. یوسف زاده خاطر نشان کرد: مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه به میزبانی چین و به منظور کسب سهمیه رقابت های جهانی آلمان در سال 2018، از اوایل آبان ماه برگزار خواهد شد و به همین منظور 4 مرحله اردوی تدارکاتی برای تیم ملی در نظر گرفته شده که دو مرحله آن برگزار شد و دو مرحله دیگر نیز یکی در مشهد مقدس و دیگری که متصل به اعزام نیز هست، در تهران برگزار می شود. سرمربی تیم ملی افزود: تاکنون به جز ایران حضور تیم های استرالیا، چین، ژاپن و افغانستان در مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه قطعی شده که در این میان تیم های چین و استرالیا مهم ترین حریفان ما هستند و از آنجا که تنها دو تیم اول موفق به کسب سهمیه مسابقات جهانی می شوند، کار سختی در پیش داریم. وی تصریح کرد: زمان کمی در اختیار داریم و از سوی دیگر در بحث تجهیزات به ویژه ویلچرهای تخصصی، شرایط ما به نسبت اکثر تیم های حاضر پایین تر هست، با این حال تلاش می کنیم با بالا بردن انگیزه های ملی پوشان بهترین عملکرد خود را در مسابقات به نمایش بگذاریم و صرف نظر از نتیجه، آنچه در توان داریم را ارائه کنیم و امیدوارم این تلاش ها منجر به کسب نتایج خوبی نیز...
 • نیروهای مسلح مایه مباهات ملت ایران هستند
 • استاندار مازندران با اشاره به اینکه بسیج، فرزند انقلاب و ملت مومن و انقلابی ایران اسلامی است، گفت: نیروهای مسلح مایه مباهات ملت ایران هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، ربیع فلاح جلودار امروز در مراسم صبحگاه مشترک بسیج ادارات مازندران با گرامی‌داشت یاد و خاطره 10400 شهید دوران دفاع مقدس استان و شهیدان والامقام مازنی مدافع حرم، اظهار داشت: امام حسین (ع) مظهر حق‌طلبی و ظلم‌ستیزی و ایستادگی در برابر جور و ستم بود و عظمت مردم ایران اسلامی در سایه فرهنگ عاشورا و آموزه‌های آن امام همام است.وی، هفته دفاع مقدس را یاد آور رشادت‌ها و ایثارگری‌های مردان و زنان غیور ایران اسلامی دانست و افزود: نیروهای مسلح و نیروی مردمی بسیج، مایه مباهات ملت ایران هستند.فلاح با اشاره به اینکه هفته دفاع مقدس گرامی‌داشت شرافت، اقتدار و عزت ایران اسلامی و رشادت‌های بی نظیر دلاورمردان عرصه جنگ و شهادت است، تصریح کرد: هفته دفاع مقدس فرصت مغتنمی برای تجلیل از زنان و مردان مجاهدی بوده که برای دفاع از کشور و ارزش‌های دینی خود جانانه جنگیدند.استاندار مازندران با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در خط مقدم مبارزه با تروریسم است، گفت: مشاورین نظامی ما در اقصی نقاط جهان با توجه به تجربه دوران دفاع مقدس، به ملت‌های مظلوم در مبارزه با تروریسم، مشاوره نظامی می‌دهند.فلاح با اشاره به اینکه بسیج، فرزند انقلاب و ملت مومن و انقلابی ایران اسلامی است، تاکید کرد: امروز در دوران سازندگی و تلاش برای اعتلا، عمران و آبادانی ایران، تفکر بسیجی باید الگوی کار قرار گیرد.وی با بیان اینکه با وجود نیروی مقتدر بسیج، ملت شکست ناپذیر خواهیم بود، افزود: تفکر بسیجی باید در همه عرصه‌ها نهادینه شود.استاندار مازندران به نامگذاری امسال به‌عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، اشاره کرد و با بیان اینکه برای تحقق سیاست‌های راهبرد نجات بخش اقتصاد مقاومتی باید با تفکر بسیجی...
 • برخی به دنبال تقسیم ارث در شهرداری شیراز هستند
 • عضو شورای اسلامی شهر شیراز به آنچه تقسیم ارث توسط برخی افراد در خصوص مسئولیت های مدیریتی در شهرداری این کلانشهر عنوان می شد، انتقاد و تاکید کرد که هنوز بدن میت گرم است و عده ای از وابستگان سببی و نسبی به دنبال تقسیم ارث هستند. به گزارش ایسنا، سیروس پاکفطرت در نطق قبل از دستور جلسه علنی 2 مهر ماه شورای اسلامی شیراز گفت: عده‌ای متاسفانه به نظر میرسد که درصدد تقسیم ارث هستند و در این ایام شاهد ارائه لیست های مدیریتی عریض و طویل و انتشار آنها در شبکه های مجازی هستیم. او خواستار برخورد با چنین مسائلی شد و در ادامه گفت: در پاسخ به برخی منتقدان به اصطلاح دلسوز شهر عرض می کنم که اداره شهرداری می تواند به مدت سه ماه با سرپرست انجام شود و اکنون هم با توجه به درایت و مدیریت سرپرست کنونی شهرداری جای هیچ نگرانی در این خصوص نیست. عضو شورای اسلامی شیراز در عین حال خواستار پیگیری لازم از سوی هیئت رئیسه شورا برای تسریع در ارائه پاسخ وزارت کشور در خصوص معرفی شهردار منتخب شد. پاکفطرت از مدیران و کارکنان شهرداری شیراز درخواست کرد که بدون توجه به شایعات غیرواقعی در خصوص تغییرات در سطوح مدیریتی و میانی، به خدمت خود در شهرداری ادامه دهند. نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز خواستار تعیین تکلیف شهردار شیراز شد. به گزارش ایسنا، ابراهیم صبوری عصر یکشنبه در دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شیراز گفت: یک ماه از زمان انتخاب و معرفی آقای معافیان به عنوان شهردار منتخب شورای پنجم می گذرد اما هنوز هیچ پاسخی از سوی وزارت کشور داده نشده است. وی با بیان اینکه وزارت کشور باید ظرف مدت 10 روز نظر خود را در مورد شهردار معرفی شده از سوی شورا اعلام می کرد، گفت: از وزیرکشور تقاضا دارم که هر چه زودتر وضعیت...
 • صفارهرندی:برخی به دنبال برجام جدید هستند
 • به گزارش فارس، محمدحسین صفارهرندی دقایقی پیش در مراسم گرامیداشت دفاع مقدس که با حضور پرشور خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و اقشار مختلف مردم در تالار کاشفی سبزوار برگزار شد با بیان اینکه تقارن هفته دفاع مقدس و ایام ماه محرم بسیار ارزشمند است و در این هفته باید دستاوردهای دفاع مقدس بررسی شود، اظهار داشت: از طریق روایات، تاریخ و تصاویر باید نسل جوانان جامعه از دستاوردهای دفاع مقدس آگاهی یابند. وی ادامه داد: امروز ثمره خون شهدای دفاع مقدس را شاهد هستیم، بنابراین یاد و خاطره آن‌ها به‌هیچ‌ عنوان به پایان نرسیده است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: اقتدار، امنیت، افتخار، غرور و الهام‌بخشی از عالم محصول خون شهداست. صفارهرندی بیان کرد: امروز آثار جهاد و شهادت پیشگامان دوران دفاع مقدس سبب شد که ابرقدرت‌های بین‌المللی نگاه دیگری نسبت به جمهوری اسلامی ایران داشته باشند. وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی دوقطبی‌گری در جهان را برهم زد و راهبری جهان را از کشورهای استکباری گرفت، یادآور شد: در جنگ جهانی اول 15 میلیون نفر به دلیل خودخواهی کشورهای استکباری به کام مرگ رفتند و همچنین در جنگ جهانی دوم در چند ساعت با پرتاب یک بمب چندین هزار نفر از مردم کشورهای مختلف از بین رفتند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کسانی که در کارنامه خود جنایات متعددی علیه مردم بی‌گناه را دارند، نمی‌توانند راهبری دنیا را به دست بگیرند، مطرح کرد: زمانی که دشمن از نگاه توسعه‌بخشی انقلاب اسلامی در دنیا آگاهی یافت، در مناطق مرزی با ایجاد شرارت و ترور بزرگان، نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داد. صفار هرندی ادامه داد: حاصل جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس تثبیت ادعایی بود که انقلابیون در دهه 50 مطرح کردند، بدون توجه به‌ حکمرانی آمریکا، قطب شرقی و غربی می‌توان در مقابل دشمن ایستادگی کرد. وی با اشاره به در آستانه قرار گرفتن...
 • روهینگیایی های بیشتری به دنبال فرار به بنگلادش هستند
 • هزاران نفر در میانمار گرفتار شده اند و نمی توانند فرار کنند زیرا ارتش این کشور تعداد زیادی از قایق ها را به آتش کشیده است. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صداوسیما؛به نقل از شبکه تلویزیونی اسوشیتد پرس (ای پی تی ان)،اگرچه گفته می شود که فرار گسترده مسلمانان روهینگیا از خشونت های مرگبار میانمار (برمه) و مهاجرت به بنگلادش کاهش یافته است، اما حداقل ده ها هزار نفر در سواحل و یا جنگل های میانمار آماده فرار هستند.آن دسته از مسلمانان روهینگیا که موفق شده اند در طی هفته گذشته از میانمار فرار کنند می گویند که سربازان ارتش این کشور آنهایی را که قصد فرار دارند با گلوله هدف قرار می دهند.بر اساس برخی از گزارش ها، هزاران نفر در میانمار گرفتار شده اند و نمی توانند فرار کنند زیرا ارتش این کشور تعداد زیادی از قایق ها را به آتش کشیده است.طی یک ماه گذشته، بیش از 430 هزار مسلمان روهینگیا از میانمار به بنگلادش گریخته اند زیرا سربازان ارتش این کشور خانه و روستاهای آنها را به آتش کشیده اند. دانلود دانلود تصویرانگلیس، امریکا، فرانسه، مصر، قزاقستان، سنگال و سوئد از آنتونیو گوترش دبیر‌کل سازمان ملل خواسته اند شورای امنیت را در جریان عملیات نظامی ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین بگذارد، البته هنوز زمان جلسه هم مشخص نیست.اتیوپی به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده است که در حال رایزنی برای تعیین زمان دقیق برگزاری این نشست است.شورای امنیت خواستار پایان خشونت ها شده است ولی سازمان های حقوق بشری اعلام کرده اند که خشونت ها همچنان ادامه دارد.سازمان ملل عملیات نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی خوانده است.امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز تاکید کرده است که این عملیات در میانمار نسل کشی است.
 • چقدر از ماشین بیهوشی های کشور آمریکایی هستند
 • به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،بر اساس آمار گمرک در 5 ماهه نخست سال 1396 قریب به 6 تن ماشين بيهوشی، به ارزش ریالی 47741276785 و ارزش دلاری 1471316 وارد کشور شده است. کشور آلمان با صادرات 4 تن ماشين بيهوشی، با ارزش ریالی 32116633625 و ارزش دلاری 989720 و همچنین کشور آمریکا نیز با صادر کردن قریب به یک تن ماشين بيهوشی، به ارزش دلاری 191046 و ارزش ریالی 6196576480 جزو کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می کنند. انتهای پیام/ واردات بیش از 6 تن ماشین بیهوشی در 5 ماهه نخست امسال
 • ۳۰ درصد البرزی ها در حاشیه شهرها ساکن هستند
 • مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز از سکونت ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفری البرز در حاشیه شهرها خبر داد. به گزارش خبرنگار ایسنا، تقی رضایی در جلسه کارگروه اشتغال استان که امروز یکشنبه دوم مهرماه در استانداری البرز برگزار شد، گفت: طبق مطالعات انجام شده به همراه برآوردهای مطالعه نشده حدود ۳۰ درصد از جمعیت استان در حاشیه شهرها سکونت دارند. رضایی افزود: این یعنی از جمعیت دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفری استان، حدود ۹۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرها سکونت دارند. وی در ادامه با تاکید بر لزوم توسعه مشاغل خانگی در این مناطق برای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: در البرز کارهای بزرگی در این بخش می توان انجام داد. رضایی در خصوص بافت های فرسوده نیز خاطرنشان کرد: در این بخش نیز باید کارهایی انجام داد. این مسئول در خصوص برآوردهای آماری از کارگران مشغول در بخش ساختمان سازی خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد نمی توان این آمار را در سامانه های برآورد اشتغال وارد کرد بر همین اساس پیشنهاد می شود به ازای هر ۵۰ میلیون تومان هزینه در این بخش یک شغل در نظر گرفته شود. انتهای پیام
 • شهدا اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند
 • تویسرکان - سرپرست تبلیغات اسلامی تویسرکان بابیان اینکه دستاوردهای نظام اسلامی مرهون خون پاک شهدا است، گفت: شهدا اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند. به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی کاروند ظهر یکشنبه در جمع مبلغان اظهار داشت: همه دستاوردهای نظام، مرهون خون پاک شهداست. وی افزود: هفته دفاع مقدس، مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت بزرگ ایران در دفاع از انقلاب، شریعت و اسلام ناب محمدی(ص) و دفاع از مرزهای آبی و خاکی میهن‌اسلامی را در خود دارد که دلیرمردانش درخشنده‌ترین و نفیس‌ترین حماسه‌ها را در طول تاریخ این سرزمین به یادگار گذاشته‌اند. وی با بیان اینکه شهر تویسرکان در دوران دفاع مقدس ۳ بار آماج حملات هوایی دشمن قرار گرفت، افزود: جاری بودن روح مقاومت و دفاع مقدس در جامعه، سرمایه‌ای پایان ناپذیری را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داده است که طی دهه‌های اخیر انقلاب اسلامی را در مواجهه با چالش‌ها، بحران‌ها و مشکلات تحمیلی ناشی از سناریوهای جبهه معاندین نظام به‌ویژه در عرصه تحریم‌ها و تهدیدهای استکباری به سلامت عبور دهد. سرپرست تبلیغات اسلامی تویسرکان ادامه داد: تمام دستاوردهای نظام اسلامی مرهون خون پاک شهداست و به تعبیر مقام معظم رهبری، شهدا اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند. نقش روحانیون در دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست رابط روحانیون طرح هجرت تویسرکان نیز گفت: نقش روحانیون در دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست. حجت‌الاسلام محمد رضیئی به وجود ۲۱ شهید روحانی در شهرستان تویسرکان اشاره و در خصوص نقش روحانیون در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: روحانیون مبارز و متعهد همواره صیانت از اسلام و انقلاب را در دستور کار خود قرارداده و در گوشه و کنار این مرز و بوم و به خصوص در دوران دفاع مقدس با تقویت نیروی نظامی و همچنین فکری و اعتقادی سایر رزمندگان دین خود را به انقلاب و اسلام ادا کردند. رضیئی یادآور شد: روحانیون با ایمان قلبی و...
 • شاهرودی:پرسپولیسی ها خواهان شفاف سازی هستند
 • مدافع - هافبک پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ماجرای محرومیت مهدی طارمی نباید بازیکنان پرسپولیس را برای بازی با الهلال تحت‌تأثیر قرار دهد. به گزارش مشرق، رضا شاهرودی درباره محرومیت طارمی و باشگاه پرسپولیس گفت: به‌هرحال باشگاه ریزه اسپور به صورت قانونی کارش را پیگیری کرد و این اتفاق بد برای پرسپولیس و طارمی رخ داد. در حال حاضر نباید پرسپولیس را در ماجرای طارمی وارد بحران کنیم، چون این تیم یک بازی حساس برابر الهلال دارد که این مسابقه حیثیتی است و یک بازی ملی محسوب می‌شود. مدافع - هافبک پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در ادامه افزود: زمان کافی وجود دارد تا این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد و هواداران هم خواهان شفاف‌سازی هستند، اما الان پرسپولیس بازی با الهلال را در پیش دارد و باید به این تیم آرامش بدهیم. وی همچنین در مورد بازی تیم پرسپولیس مقابل الهلال عربستان در دور رفت از مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: هر دو تیم بازی سختی پیش رو دارند، اما من معتقدم پرسپولیس می‌تواند در بازی رفت نتیجه خوبی بگیرد. من به نتیجه گرفتن پرسپولیس خوش‌بین هستم، فقط امیدوارم بازیکنان به خوبی حرف برانکو را گوش کنند و تمرکز داشته باشند. بازیکنان پرسپولیس باید باهوش باشند و بی‌جهت هم اخطار نگیرند. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • دارایی هایی که در آینده غیرقابل بیمه هستند
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونویمست به نقل از الجزیره انگلیسی؛بسیاری از موسسات فعال در حوزه مدیریت بحران و همچنین صنعت بیمه اتکایی جهان در حال حاضر تلاش می کنند تا خسارت وارده به دارایی ها را به دلیل وقوع طوفان های سهمگین در سال جاری میلادی برآورد کنند.این در حالی است که برخی از ارزیاب ها معتقد هستند که تغییرات اقلیمی به این معنی است که در آینده بعضی از دارایی ها غیر قابل بیمه خواهند بود. همچنین خطر تغییرات قابل توجه آب و هوایی یعنی اینکه مبالغ خسارت پرداختی از سوی شرکت های بیمه ای بسیار بیشتر از آنچه که از قبل برآورد شده، سیر افزایشی به خود خواهند گرفت.بر همین اساس برخی از شرکت ها به دنبال تهیه بسته ای تحت عنوان بیمه طوفان های سهمگین و نیز تمدید سریع بیمه نامه ها هستند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.همچنین برآورد می شود که طوفان هاروی آمریکا خسارت ۱۸۰ میلیارد دلاری را به اقتصاد این کشور وارد کرده باشد که شرکت های بیمه ای باید بخشی از آن را متحمل شوند.
 • وارثین سببی و نسبی در حال تقسیم پست های مدیریتی هستند
 • شیراز _ عضو شورای شهر شیراز گفت: پست های مدیریتی فارس از جانب وارثین سببی و نسبی در فضای مجازی در حال تقسیم است که جای تاسف دارد. به گزارش خبرنگار مهر، سیروس پاک فطرت بعد از ظهر یکشنبه در صحن علنی شورای شهر شیراز، افزود: متاسفانه شاهد تقسیم ارث از جانب وارثین سببی و نسبی در شیراز و فارس هستیم. وی ادامه داد: ارائه لیست های مدیریتی عریض و طویل و پخش آن در شبکه های مجازی و امضاء مکاتبات و نامه های رسمی از جانب برخی مدیران دولتی و خصوصی با عناوین مختلف و شهرداری که هنوز به طور طبیعی و در زمان قانونی در حال پی گیری است جای تامل دارد. عضو شورای شهر شیرازدر بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خدمات رسانی به مردم، گفت: مدیران شهرداری بدور از هرگونه شائبه و شایعات و لیست های تکذیبی، به امور مردم رسیدگی کنند. پاک فطرت تصریح کرد: مدیران به مباحث عمرانی به خصوص تملک هایی که عقب مانده است توجه ویژه داشته باشند تا افتتاح ها در زمان مشخص انجام شود.
 • چه کسانی مقصر پرونده محرومیت پرسپولیس و طارمی هستند
 • انتشار خبر محرومیت سنگین مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس به خاطر شکایت باشگاه ریزه اسپور ترکیه توسط فیفا مانند شوک بزرگی به فوتبال ایران و پرسپولیس بود، آن هم در شرایطی که تیم پرسپولیس در آستانه دیدار حساس با الهلال عربستان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد. در این گزارش قصد داریم تمام ابعاد و اشخاصی که باعث این محرومیت شده‌اند را مورد بررسی و کنکاش قرار بدهیم. مسلماً مقصران ردیف اول این محرومیت مهدی طارمی و مدیران باشگاه پرسپولیس هستند. نحوه جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس، پیوستن این بازیکن به ریزه اسپور و مهم‌تر از آن جدایی پرحرف و حدیث این مهاجم از تیم ترکیه‌ای و بازگشت دوباره به پرسپولیس از همان ابتدا قابل پیش‌بینی بود که مشکل‌ساز است. در این بین سؤال اینجاست که خود مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس نمی‌دانستند چه عواقبی در انتظار آنهاست؟ مدیران پرسپولیس که ادعا می‌کنند از ابتدا آمادگی چنین احکامی را داشتند چرا زیر بار امضای قرارداد طارمی رفتند؟ نقش معاونان حقوقی و وکلا و مدیربرنامه‌های این بازیکن در این جنجال چیست؟ آیا کسی نمی‌دانست که انجام چنین حرکت غیرحرفه‌ای چقدر به ضرر پرسپولیس و خود طارمی تمام می‌شود؟ واسطه‌هایی که شرایط را برای حضور طارمی در ترکیه و بدتر از آن بازگشت غیرحرفه‌ای او به ایران داشتند چقدر مقصر هستند؟ در همان روز‌های بازگشت طارمی به پرسپولیس می‌شد پیش‌بینی کرد که چنین اتفاقی رخ می‌دهد پس چرا مسئولان حراست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش همان موقع دخالت نکردند؟ چرا باید به‌خاطر ندانم‌کاری عده‌ای جریمه‌ای سنگین (۷۹۰ هزار یورو) به باشگاه ترکیه‌ای پرداخت شود؟ چرا به‌خاطر غیرحرفه‌ای‌گری باید چنین مبلغی از کشور خارج شود؟ مگر همین چند روز پیش نبود که باشگاه پرسپولیس مبلغ سنگینی حدود ۸ میلیارد تومان را به‌خاطر ندانم‌کاری به ژوزه پرداخت نکرد پس چرا دوباره مدیران باشگاه پرسپولیس طوری رفتار کردند که مجبور شوند چیزی حدود...
 • ۷۰ درصد از افرادی که به مددسراها مراجعه می کنند معتاد هستند
 • مدیر عامل خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به کمک های شهرداری به افراد مجرد و متاهل بی خانمان گفت: بیش از 70 درصد افرادی که به مددسراها مراجعه می کنند معتاد هستند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا قدیمی با بیان اینکه شهرداری تهران برای کمک به افراد بی خانمان تهران اقدامات و برنامه های متعددی را در دستور کار دارد، به افراد بی خانمان گفت: 18 درصد مددسرا در سراسر مناطق 22 گانه تهران وجود دارد که خدمات متعددی را ارایه می دهند.وی افزود: ورود به این مددسراها به صورت داوطلبانه بوده و برای جذب افرادی که در این اماکن حضور پیدا می کنند گشت و نیرو اعزام نمی شود، بلکه این افراد با مراجعه به گشت ها و یا مددسراها، از خدمات این مراکز بهره مند می شوند.قدیمی خاطرنشان کرد: خدمات مددسراها شامل یک وعده غذای گرم، استحمام، معاینات پزشکی، آرایشگاه و مشاوره های انگیزشی است. مددکارهایی که در این مراکز حضور دارند ، مشاوره هایی را با این افراد انجام می دهند و آنها را ترغیب به ادامه حیاتی سالم می کنند، زیرا متاسفانه درصد بالایی از افرادی که به مددسراها مراجعه می کنند معتاد هستند.وی ادامه داد: بیش از 70 درصد از افرادی که به مددسراها مراجعه می کنند معتاد هستند و به دلایل و مشکلات مختلفی که در حوزه اعتیاد و آسیب های اجتماعی داشتند، از خانواده هایشان طرد شدند، تعدادی دیگر از این افراد نیز از مسافران شهرستان های مختلف هستند که جایی برای سکونت ندارند یا برخی دیگر دچار شکست های اقتصادی و شغلی شده و سرگردان هستند.مدیر کل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: همه این افراد از عصر تا صبح فردا در مددسراها حضور پیدا می کنند و پس از صرف صبحانه خارج می شوند و در این مراکز از طریق مصاحبه های انفرادی، سخنرانی های انگیزشی...