باخت هاشمی در سال 84 به خاطر روحانی‌گریزی بین جوانان بود، در سال 84 بین اصلاح‌طلبان تفرقه وجود داشت، در سال 84 نسبت به هاشمی نارضایتی اجتماعی وجود داشت، فکر می‌کردیم انتخابات 84 به دور دوم بکشد. گروه سیاسی جهان نيوز: در گرمای ظهر به دیدار رئیس خانه احزاب می‌رویم. انگار اینکه می‌گویند بعد از انتخابات فعالیت احزاب هم تمام می‌شود حقیقت دارد.

محل دیدار ما ساختمان حزب اسلامی کار است؛ حزبی که به نظر می‌رسید نیمه‌تعطیل باشد چون در چهار طبقه این حزب حتی یک نفر نیز حضور نداشت.

حسین کمالی متولد 1332 است. او فعلا رئیس خانه احزاب و دبیرکل حزب اسلامی کار است. تا زمانی که آیت‌ا. . . هاشمی در قید حیات بود مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور اجتماعی بود. حسین کمالی هشت سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم رفسنجانی و چهار سال در کابینه اول محمد خاتمی بود.

او نماینده مردم تهران در سه دوره اول مجلس شورای اسلامی و در آن زمان دبیرکل خانه کارگر نیز بود. وی دارایفوق‌لیسانس اقتصاد سیاسی از دانشگاه تهران و دکتری اقتصاد سیاسیاست. رودرروی هم نشستیم تا به گفت‌وگو بپردازیم؛ گفت‌وگوی جذابی که با یک نان‌خامه‌ای شیرین آغاز شد.

در حال حاضر شاهد هستیم که خلل نبود آیت‌ا. . هاشمی در جامعه محسوس است. کنشگران بر این باورند که فردی باید جای ایشان بنشیند و سیاست‌ها و چشم‌اندازهای ایشان را انجام دهد. به نظر شما کدام شخصیت امروز نظام توانایی این را دارد که اهداف و برنامه‌های هاشمی‌رفسنجانی را دنبال کند؟
اینکه بپذیریم شخص یا اشخاصی هستند که در حال حاضر می‌توانند در جایگاه ایشان قرار بگیرند نیاز به تامل دارد و اینکه فرض کنیم کسانی ادامه‌دهنده راه آقای هاشمی‌رفسنجانی هستند را نمی‌توان نادیده گرفت.

امروز نمی‌توان کسی را در مقام جانشینی هاشمی دید
من فکر می‌کنم تفکرات ایشان رهروان و پیروان گسترده و وسیعی دارد که طی تمام سال‌هایی که ایشان به نوعی در کنج عزلت بودند ارتباط خود را حفظ کرده بودند. من در جلسات و دیدارهای مختلف با ایشان حضور داشتم و از داخل و خارج کشور شخصیت‌های برجسته‌ای با ایشان ملاقات داشتند.
گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی با ایشان ملاقات می‌کردند. نظرات ایشان برای بسیاری از افراد پذیرفته شده و منطقی به نظر می‌رسید. همان اشخاص آن نظرات و آن افکار را تعقیب می‌کنند. در حقیقت پیروان راه و روش ایشان کسانی هستند که آن عقاید و افکار و کنش فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایشان را پذیرفته‌اند.
اینکه در آینده مسئولان نظام چه کسی می‌تواند این نقش را ایفا کند و خود را بعدها در این قالب و شکل و موقعیت قرار دهد که گروه‌های مختلف اجتماعی او را بپذیرند و مرجعیت سیاسی و اجتماعی پیدا کند یا در برخی موارد مرجعیت مذهبی پیدا کند چیزی است که در آینده مشخص می‌شود. چیزی نیست که بتوان امروز درباره آن اظهارنظر کرد.
یعنی مقبولیت به تدریج در سایه نظریه‌پردازی، کار، تلاش، پایداری و جدیت شکل می‌گیرد. این چیزی نیست که کسی را منصوب کنیم. آن فرد باید از درون خود بجوشد و دارای این توانایی‌ها باشد. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی در یک روز با حزب موتلفه ملاقات داشت و یک ساعت بعد با مجاهدین انقلاب اسلامی دیدار می‌کرد.
هر دو گروه او را به‌عنوان یک مرجع ذی‌نفوذ سیاسی، اجتماعی و کسی که صاحب‌نظر است و می‌تواند مورد مشورت قرار گیرد، پذیرفته بودند و به رسمیت می‌شناختند. این توانایی و موقعیت را کسی می‌تواند به دست آورد که این نگاه را قبول داشته باشد.
یک زمانی شما موقعیتی دارید که به دلیل موقعیت شما بقیه با شما گفت‌وگو و کرنش می‌کنند و احترام می‌گذارند. اما زمانی هست که موقعیت، پست و مقام و شغل خاصی ندارید و افرادی که می‌آیند به‌عنوان یک مرجع صاحب‌نظر به شما رجوع می‌کنند. به یک عنصر ذی‌نفوذ اجتماعی مراجعه می‌کنند که اثرات فکر و گفت‌وگوهای او در کل جامعه اثرگذار و قابل لمس و درک است. در حقیقت هاشمی‌رفسنجانی این نقش را ایفا کرد. کسانی که می‌خواهد این نقش را به عهده بگیرد این توانایی را باید از خود بروز دهد.

اینکه ناطق نوری جایگزین آقای هاشمی شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد

برخی معتقدند فردی همانند آقای ناطق‌نوری با توجه به رویه اعتدالی‌ای که دارد، می‌تواند چنین جایگاهی پیدا کند. شما هم معتقد هستید؟
نمی‌دانم. من از این خبر که شما می‌دهید مطلع نیستم. به‌طور طبیعی ما فکر می‌کردیم اصلاح‌طلبان به حمایت جدی از آقای هاشمی‌رفسنجانی روی خواهند آورد.

یکسری ویژگی‌ها را باید ایجاد کنند.
هنوز نمی‌توان درباره این مساله داوری کرد و نظر داد. آقای ناطق‌نوری نکات مثبت بسیاری دارند. یکی مروت و مردانگی ایشان است. اخلاق بسیار پسندیده‌ای دارند. جنجال‌آفرین نیستند. مصالح و منافع نظام را به مصالح شخصی ترجیح می‌دهند. نکات مثبت بسیاری دارند ولی اینکه در این نقش بتوانند ظاهر شوند و این امر را عهده‌دار شوند چیزی است که در آینده معلوم می‌شود. الان درباره این مساله صحبت کردن، زود است.

هاشمی بستن روزنامه‌ها را قبول نداشت
در دولت‌های پنجم و ششم مشاهده کردیم که جریان چپ دیروز یا اصلاح‌طلب امروز یکسری حملات در روزنامه‌های خود علیه آقای هاشمی‌رفسنجانی انجام داده‌اند. برخی اذعان داشتند منتقدان آن روز دلخوری از آقای هاشمی دارند. مثلا آقای عباس عبدی معتقد است با دستور شخص آقای هاشمی به زندان افتاده یا مرحوم عزت‌ا. . . سحابی به نقل قول معروف آقای هاشمی اشاره می‌کند و می‌گوید: «سحابی پررو شده بیندازیدش زندان تا رویش کم شود. » نظر شما در این باره چیست؟
من بسیاری از این موارد را شخصا با آقای هاشمی‌رفسنجانی صحبت کرده بودم و فکر می‌کنم یک بخش مهمی از مطالبی که منتسب به ایشان شده غیرواقعی است. مثلا صاحب‌امتیاز یکی از روزنامه‌های معروف آن دوره که توقیف شده بود، به من گله کرد که در دولت آقای هاشمی‌رفسنجانی روزنامه ما را توقیف کردند و من روزنامه خود را از دست دادم. این به دستور آقای هاشمی‌رفسنجانی صورت گرفته است.
من گله ایشان را به آقای هاشمی منتقل کردم و گفتم فلان فرد چنین مطلبی را نقل کردند. ایشان تکذیب کردند و گفتند دخالتی در این کار نداشتند. ‌من این را به آن فرد منتقل کردم. موردی بود که فکر می‌کردند ایشان دستور بازداشت فردی را صادر کرده است. من با همان فرد صحبت کردم و به آقای هاشمی‌رفسنجانی منتقل کردم و ایشان تکذیب کردند. ایشان اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

خودسرها به هاشمی لقب عالیجناب سرخ‌پوش دادند

برخی اصلاح‌طلبان به آقای هاشمی‌رفسنجانی عنوان عالیجناب سرخ‌پوش را داده بودند. برخی می‌گویند آیت‌‌ا. . . هاشمی از دادن این لقب به خودشان بسیار رنجش پیدا کرده بودند. نظر شما چیست؟
یک مکانیسمی در کشور شکل گرفته بود که اقداماتی در کشور رخ می‌داد که الزاما مدیر و دستوردهنده خاصی نداشت. گروهی که بعدها این مسائل را بررسی می‌کرد تحت‌عنوان نیروهای خودسر از اینها نام می‌برد. این را کسانی که بیرون از دایره تصمیم‌گیری بودند بعضا به مدیر اجرایی کشور منتسب می‌کردند. آقای هاشمی‌رفسنجانی هم مسئول ذی‌نفوذ و قدرتمندی در آن زمان و در مجموعه نظام بود. کسی بود که می‌توانست هر اقدامی به ایشان نسبت داده شود. ایشان در مورد این مسائل تا جایی که من می‌دیدم و مطلع هستم، یکبار با یکی از معاونین یکی از وزارتخانه‌های امنیتی ملاقات داشتند و نسبت به نوع رفتارهایی که در دستگاه‌های امنیتی مربوطه صورت می‌گرفت اعتراض جدی داشتند.

آنهایی که قصد ترور هاشمی در حرم امام را داشتند، امروز مسئولیت دارند

زمان دولت پنجم و ششم بود؟
بله، زمانی که ایشان رئیس‌جمهور بود. یعنی به این نوع رفتارها معترض بود. می‌خواهم بگویم همه چیز را نمی‌توان این چنین ساده‌انگارانه به فردی نسبت داد. برخی مواقع گذشت‌های جدی از ایشان دیده‌ام.
موقعی عده‌ای خام فکر در جایی جمع شدند و برنامه ترور ایشان را طراحی کردند. در حرم امام به ایشان تیراندازی شد و بعد از دستگیری افراد، ایشان نسبت به دستگیری این افراد گذشت کردند. الان برخی از آنها آزاد هستند و بعضا مسئولیت هم در حوزه‌های مختلف دارند. چنین گذشتی را که از ایشان می‌بینید که از مسائل عبور کرده‌اند از کمتر کسی می‌توان دید.

من ایشان را فرد رحیم و باگذشتی می‌شناختم. اگر باور می‌کرد کسی مغرض نیست و دشمنی نمی‌کند و معترض و منتقد واقعی است، نوعی تحمل و ملاحظه و ملاطفت داشت و همراهی می‌کرد. سعی داشت در جامعه حالت تک‌صدایی وجود نداشته باشد. این که به برخی افراد گفتند ما باید روی اینها را کم کنیم را من نشنیده‌ام،گویندگان مطلب خود باید مسئولیت چنین حرفی را برعهده بگیرند.

هاشمی سال به سال پیشرفت فکری و علمی داشت

بحث عالیجناب سرخ‌پوش را چطور؟
آن چیزی که می‌توانم بگویم این است که در موارد حادتر از ایشان گذشت و بزرگواری نسبت به جریانات مختلف و افراد مختلف دیدم. این که چه سیر فکری را طی کردند، قطعا سیر تکاملی داشتند. از نظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همانند همه انسان‌ها بودند.
اگر این سیر را نداشتند باید این ایراد را می‌گرفتیم که چرا ایشان رشد نمی‌کنند و چرا پیشرفت و تکامل ندارند و چرا دانسته‌ها و دانش ایشان بیشتر نمی‌شود. این که بیشتر شده و روزبه‌روز به موقعیت علمی و اجتماعی بهتری رسیدند چیز مهمی است. بنابراین نمی‌توان افکاری که ایشان در دوران جوانی و نوجوانی داشتند را الزاما با دوران سالخوردگی یکسان دانست. زمانی ایشان صحنه را ترک کردند که منبعی از دانش و درک و فهم بودند. به پختگی خاصی رسیده بودند. سعه صدر ایشان نسبت به گذشته بیشتر و بهتر شده بود. من در سوال قبلی گفتم که ایشان نسبت به بسیاری از حوادث و اتفاقات رویکرد اعتراضی داشتند. باخت هاشمی در سال 84 به خاطر روحانی‌گریزی بین جوانان بود، در سال 84 بین اصلاح‌طلبان تفرقه وجود داشت، در سال 84 نسبت به هاشمی نارضایتی اجتماعی وجود داشت، فکر می‌کردیم انتخابات 84 به دور دوم بکشد.

به‌عنوان یکی از مشاوران ایشان نظرتان درباره حضور ایشان در انتخابات 84 چه بود؟ از جمله دلایل شکست ایشان را در سال 84 چه می‌دانید؟
در سال 84 گروه‌های مختلف اجتماعی زیادی به ایشان رجوع داشتند و از ایشان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌خواستند. خیلی از گروه‌ها به همین منظور مراجعه می‌کردند و می‌خواستند، مسئولیت ستاد ائتلاف نهم که از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کرد را ابتدا من برعهده داشتم و بعد به‌عهده آقای مهندس محسن گذاشتیم.

این گروه کار عملیاتی، اجرایی و میدانی انجام می‌داد. اما ستاد و گروه بعدی پیدا شد که بیشتر از صاحب‌منصبان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بودند و زیرنظر مرحوم دکتر حبیبی بودند. بیشتر از وزرای سابق بودند. آنها مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های دیگری را دنبال می‌کردند که نتیجه آن به دلیل نوع گفت‌وگوها و مناظراتی که صورت می‌گرفت و نوع عملکردی که در طی سال‌های 76 تا 84 وجود داشت نهایتا به نفع رقیب اعلام شد.

مخصوصا درخصوص جوانان نوعی روحانیت‌گریزی ایجاد شده بود. نسبت به مدیریت روحانیون اقبال خوبی نشان نمی‌دادند. البته تنها این عامل نبود. عوامل دیگری وجود داشت. دیدگاه اجتماعی و مسائل اقتصادی و سیاسی هم این چنین بود. یعنی نوعی نارضایتی وجود داشت. تفرقه‌ای بین کاندیداها صورت گرفت و تعداد کاندیداهای اصلاح‌طلب زیاد شد.
این عوامل رای آقای هاشمی‌رفسنجانی را شکستند. وقتی شورای نگهبان با تفرقه آن‌زمان چند کاندید اصلاح‌طلب را در کنار آقای هاشمی‌رفسنجانی قرار داد طبیعتا فکر می‌کردیم انتخابات با این شرایط به دوره دوم کشیده می‌شود. همین اتفاق رخ داد. یک بخشی از آرای آقای هاشمی‌رفسنجانی به سمت دیگران رفت.
دیگرانی که شاید به ملاحظات سیاسی برخی از آقایان در صحنه حاضر شدند. خود هم می‌دانستند رای ندارند ولی آمدند و رای آقای هاشمی را شکستند. در دوره دوم انتخابات هم بخش‌هایی که در این مواقع پیدا می‌شوند و نقش‌آفرینی می‌کنند، آمدند و نقش‌آفرینی کردند و انتخابات را به نفع محافظه‌کاران شکل دادند.

خیلی از اصلاح‌طلبان در سال 84 برای هاشمی به پای صندوق رای نیامدند

پیش‌بینی نمی‌کردند که در مرحله دوم آقای هاشمی شکست خواهد خورد؟
در مرحله دوم هم حتی اگر اصلاح‌طلبانی که از آقای هاشمی‌رفسنجانی اعلام حمایت کردند واقعا معتقدانه می‌آمدند و همه رای می‌دادند، ایشان صحنه را به رقیب واگذار نمی‌کردند. اتفاقی که افتاد این است که برخی اصلاح‌طلبان که در همان زمان اطلاعیه دادند و گفتند از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کنند، چندان جدی نبودند. کسانی که تا دو روز قبل منتقد بودند و ایراد می‌گرفتند و اشکالات تند وارد می‌کردند، نمی‌توانستند معتقدانه دفاع کنند و خیلی از این افراد پای صندوق‌های رای حاضر نشدند.
نتیجه انتخابات به نفع فرد دیگری اعلام شد. می‌خواهم بگویم تفرقه بین آرای جریان اعتدال و جریان اصلاح‌طلب باعث شد جریان محافظه‌کار میدان را به دست گرفته و کار را پیش ببرد.

در ستاد هاشمی فکر می‌کردیم او رای می‌آورد

اصلاح‌طلبان معتقدند همان جمعه‌ای که نتایج اعلام شد، به همراهان آقای هاشمی‌رفسنجانی و بزرگان اصلاحات پیام دادیم که شکست می‌خورند و کنار بکشند. آقای هاشمی‌رفسنجانی یکشنبه و دوشنبه بعد از اعلام نتایج به این نتیجه رسیدند که شکست می‌خورند، ‌چرا اصرار کردند بمانند؟
من جزء کسانی بودم که در آن زمان مسئولیت داشتم و در ستاد بودم. نه چنین پیامی را دریافت کردم و نه چنین باوری را داشتیم که این اتفاق رخ می‌دهد. ما فکر می‌کردیم آقای هاشمی‌رفسنجانی رای می‌آورد، ولی رای کمتری دارد. اینکه صحنه را واگذار کنیم ناشی از عدم حضور و رای ندادن عده‌ای بود که باعث شد این اتفاق تلخ رخ دهد.

اینکه برخی می‌گویند اگر کروبی در صحنه می‌ماند انتخابات 84 را برده بودیم، قبول ندارم

پس اینکه می‌گفتند آقای کروبی اگر می‌ماند در انتخابات پیروز می‌شد و هاشمی باید کنار می‌کشید صحت ندارد؟
بدیهی است که اینها اعتقاد خود را بیان می‌کنند و ما هم اعتقاد خود را بیان می‌کنیم.

برخی از منتقدان به دولت سازندگی و طیف کارگزاران، انتقاداتی به سیاست‌های آقای هاشمی دارند و می‌گویند که ایشان نگاه کارگزاران را برای اداره کشور داشتند؛ یک نگاه گران.
یعنی شما آقای هاشمی ‌رفسنجانی را برابر کارگزاران می‌دانید؟

خیر. حلقه مدیریتی ایشان در دولت‌های سازندگی و مشاوران و فرزندان ایشان در حال حاضر جزء طیف کارگزاران هستند.
برخی در حزب اعتدال و توسعه هستند و برخی همانند ما در احزاب دیگر اصلاح‌طلب هستیم.

فشار اقتصادی روی مردم در زمان هاشمی محسوس بود

بله. برخی معتقدند که ایشان در دولت پنجم و ششم کشور را گران اداره می‌کردند و اقشار ضعیف تحت فشار بودند. نظر شما در این باره چیست و آیا شما این دیدگاه را رد می‌کنید؟
اتفاقی که در اینجا رخ می‌دهد این است که برنامه تعدیل اقتصادی که به‌منظور اصلاح ساختار اقتصادی کشور اعمال شد و در برنامه‌های بعدی و در سند چشم‌انداز تکرار شد، در همان مقطع آقای هاشمی‌رفسنجانی این را به صورت جامع نگاه می‌کرد، منتها مجریان امر شاید قدری در اجرای آن به شکلی که باید، دقت نمی‌کردند.
به‌طور مثال، وقتی در توضیحات یا قسمتی اصلاح ساختار اقتصادی صورت می‌گرفت، در برخی واحدها یا بخش‌ها مشکل ایجاد می‌شد و بیمه بیکاری باید نقش ایفا می‌کرد یا مقرری بیکاری وضع می‌شد، که لایحه به مجلس داده شد و بعدا توسط دولت بعدی پس گرفته شد.
مثلا فرض کنید کوپن تخم‌مرغ را لغو کردند و در قسمت دیگر قرار بود جبران شود. یعنی کمکی که به مردم می‌شد، اگر در مقطعی قطع می‌شد در قسمت دیگر ‌باید جبران می‌کردند که به مردم فشار نیاید. آن قسمتی که کمکی قطع می‌شد، انجام می‌شد و در قسمتی که قرار بود کمکی شود تا این فشار جبران شود، برخی مدیران اجرایی عمل نمی‌کردند.
بخشی از نارضایتی که در آن مقطع صورت گرفت، ناشی از این بود که فشار روی مردم از محل این تغییرات به شکلی بود که قابل تحمل نبود، اما آن تغییراتی که باید صورت بگیرد تا مردم این فشار را احساس نکنند، یا انجام نمی‌شد یا کند صورت می‌گرفت و نارضایتی به وجود می‌آمد. این در عمل اتفاق افتاد، اما با اعتقادات خود ایشان همراه و ملازم نبود.

هاشمی دیدگاه‌های خود را می‌گفت ولی در آخر، از نظر رهبری تبعیت می‌کرد

برخی دوست داشتند آقای هاشمی‌رفسنجانی را مخالف دیدگاه مقام معظم رهبری ببینند، در صورتی که روابط نزدیک و دوستانه‌ای بین آنها وجود داشت. این را برای ما توضیح دهید.
هر دو طرف نسبت به سابقه دوستی خود، نسبت به محبتی که به هم دارند معترف بودند و بارها اذعان داشتند به اینکه سابقه دوستی و محبت و رفاقت دارند. البته این در مورد افراد به نگاهی که دارند مرتبط می‌شود. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی وقتی بحثی داشتند که رهبری نظر ارائه می‌دادند، نظرات خود را بیان می‌کردند. مخالفت خود را درباره هر موضوعی که اختلاف نظر داشتند، بیان می‌کردند. ولیکن در عمل اختیار تصمیم‌گیری نهایی را حق مقام معظم رهبری می‌دانستند و می‌گفتند ایشان باید تصمیم‌گیری کنند.

یعنی ایشان نظر خود را بیان می‌کردند، ولی نظر آخر را نظر رهبری می‌دانستند و از آن نظر تبعیت می‌کردند.
بله، به این اعتقاد داشتند. حتی در ماه مبارک رمضان بحث می‌شد که ماه دیده شده یا خیر، آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌گفتند رهبری هر زمان گفتند ماه دیده شده، درست است و مسئولیت با ایشان است.
حتی گاهی برخی از افراد می‌خواستند در کنار ایشان در تشخیص مصلحت نظام قرار گیرند و از من پیگیری می‌کردند تا بدانند آقای هاشمی‌رفسنجانی درباره آنها چه گفته است. من از آقای هاشمی‌رفسنجانی سوال می‌کردم و ایشان ‌می‌گفت مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاور رهبری است و کسانی باید اینجا کار کنند که رهبری را قبول داشته باشند.
به برخی مسائل این‌گونه نگاه می‌کردند. منتها برخی فکر می‌کنند بین دو عالم و دانشمند و صاحب‌نظر اسلامی گفت‌وگو همان‌گونه‌ای است که بین عوام وجود دارد. اینها فرق دارد. نوع نگاه، نوع گفت‌وگو و حتی دوستی و مخالفت آنها با افراد عادی متفاوت است.
آقای هاشمی‌رفسنجانی ارادت و نظرات خود را نسبت به این مسائل بارها بیان کرده بود. مقام معظم رهبری هم بارها این را به صراحت بیان کرده‌اند که دیدگاه‌شان چیست و تعارفی با کسی نداشتند.

اصلاح‌طلبان مهم‌ترین عامل پیروزی روحانی در انتخابات 96 بودند

به نظر شما چه عواملی باعث پیروزی آقای روحانی در سال ۹۶ شد؟
از نظر من مهم‌ترین عامل این بود که اصلاح‌طلبان پشت ایشان قرار گرفتند.

در سال 92 اصلاح‌طلبان به صورت حزبی کاندیدایی نداشتند

یعنی حضور اصلاح‌طلبان را موثر می‌دانید؟
کل جریان را به نفع ایشان تغییر داد. تا چند ماه قبل از آن شاید گلایه‌هایی درباره مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، ‌سیاسی و فرهنگی بیان می‌شد، ولی وقتی اصلاح‌طلبان آمدند و اعلام حمایت کردند و پشت ایشان قرار گرفتند، شرایط متفاوت شد.

کاندیدای مقابل آقای روحانی را چطور می‌دیدید؟
سیاست با فیزیک و شیمی قدری تفاوت دارد. در فیزیک و شیمی و ریاضیات معمولا به نتیجه دو دوتا چهارتا اعتقاد دارید و منتظر هستید که این اتفاق رخ دهد. ولی در سیاست، لحظه آخر ممکن است اتفاقی رخ دهد که کل آرا زیر و رو شود. یک نظریه داده شود که همه چیز را تغییر دهد. یک گفت‌وگو یا یک اصلاح‌گری انجام شود و همه چیز را تغییر دهد.
نکته اول اینکه همه چیز می‌تواند اتفاق بیفتد و در سیاست نمی‌توان آن‌گونه که در سایر علوم پیش‌بینی می‌شود، پیش‌بینی کرد. نکته دوم این است که اگر رقبای آقای روحانی ساده جلو می‌آمدند، شاید احتمال موفقیت آنها بیشتر از این بود که از روش‌هایی استفاده کنند که سال‌ها علیه آن روش‌ها تبلیغ کرده بودند.
ایشان از اعمال روش‌هایی که اثرات منفی در جامعه باقی می‌گذارد خودداری می‌کردند. مثلا از برخی گفت‌وگوهای نامناسب یا برخی کارها که مردم آنها را نمایشی فرض می‌کنند یا از برخی روش‌ها و موقعیت‌ها که همیشه منتقد آن بوده‌اند، دوری می‌کردند. ‌اینها نشان می‌دهد به یکسری موضوعاتی برای گرفتن رای نزدیک می‌شوند که با اعتقادات آنها فاصله دارد.
برخی خشونت‌هایی که در گفت‌وگوها ایجاد می‌شد و برخی دخالت‌ها که صورت می‌گرفت، باعث می‌شد نتیجه عکس بدهد. وقتی این شایعه مطرح می‌شود که چه کسانی برای ریاست‌جمهوری تایید یا رد صلاحیت می‌شوند یا تایید و رد صلاحیت شدن بر چه اساسی است، روی افکار عمومی تاثیر دارد، لذا اینکه چه کسانی را انتخاب می‌کنند و چه شیوه‌هایی برای انتخاب وجود دارد، روی افکار عمومی تاثیر دارد.
همچنین گزینه‌هایی که انتخاب می‌شوند و نوع رفتاری که از اینها مشاهده می‌شود تاثیرگذار است. به طور مثال، آداب و رسومی وجود دارد که در آن آداب و رسوم مسائلی اعم از اخلاق، معرفت، انسانیت و محبت و. . . باید رعایت شود که در آیین ایرانی‌ها پذیرفته شده است. اگر کسانی گفت‌وگوهایی را انجام دهند که مردم اینها را مغایر این مسائل بدانند، نمی‌پسندند و فاصله می‌گیرند.
مثلا وقتی می‌بینید فردی دست یک نابینای عصا به‌دست را گرفته و او را به سمت دیگر خیابان می‌برد، ضمن احساس ترحم به نابینا، احترامی برای فرد کمک‌کننده هم قائل هستید. این در ضمیر و حالات و افکار شما منعکس می‌شود. احترام به هنجارهای ملی در تصمیم‌گیری جامعه نسبت به انتخاب سیاستمداران اثر‌گذار است.
شما یک زمانی در گفت‌وگوی بین دو فرد می‌بینید که فردی نسبت به دیگری خشن رفتار می‌کند، شما نسبت به فردی که نسبت به او خشونت شده است، احساس محبت یا ترحم می‌کنید. اینها در خیلی از کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی مردم اثرگذار است. من فکر می‌کنم آنهایی که پایش انتخابات رقبای آقای روحانی را برعهده دارند، خیلی علمی و سنجیده رفتار نکردند. روش&a

کلیدواژه: آقای هاشمی رفسنجانی | کاندیدای اصلاح طلبان | شورای عالی سیاستگذاری | هاشمی رفسنجانی | اصلاح طلبان | اصلاح طلب | فکر می کردیم | صورت می گرفت | حزب اسلامی کار | عنوان یک | مختلف اجتماعی | تصمیم گیری | فکر می کنم | قرار گرفتند | آقای روحانی | رخ می دهد | حمایت کردند | جریان اصلاح | پیش بینی | سیاست ها | انتخابات 84 | خانه احزاب | ایشان قرار | روحانی بود | ایشان نسبت | نظر شما | گروه ها | گفت وگو | ذی نفوذ | روحانی هم | درباره آن | اتفاقی رخ | قرار گرفت | وجود داشت | روش ها | عده ای | بخش ها | رای آقای | اتفاق رخ | یک زمانی | قرار بود | چه کسانی | شده بود | همه چیز | او رای | بین دو | رخ دهد

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۷۴۱۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • تاج و ساکت حمایت خوبی از تیم زیر ۱۷ سال داشتند
 • به گزارش وانانیوز، حسین مرادی در گفت‌وگویی، در مورد برنامه تیم زیر 17 سال ایران، گفت: قرار است عصر امروز یک بازی دوستانه برگزار کنیم. سپس اعضای تیم قبل از اعازم به اسپانیا راهی برج میلاد می‌شوند تا شام را آنجا صرف کنیم. مهدی تاج رئیس فدراسین فوتبال هم در کنار بازیکنان حضور خواهد یافت تا همچنان حمایت‌های فدراسیون از تیم‌های پایه ادامه داشته باشد. وی افزود: ساعت 6 صبح راهی ترکیه می‌شویم و از آنجا به مالاگا خواهیم رفت. طی روزهای 6 و 9 مهر در اسپانیا با مکزیک و فرانسه بازی می‌کنیم و روز 11 مهر وارد هندوستان محل برگزاری مسابقات جام جهانی خواهیم شد. سرپرست تیم فوتبال زیر 17 سال ایران، یادآور شد: 21 بازیکن ما در این مسابقات مشخص شدند و با تمامی نفرات به اسپانیا می‌رویم. ما در جام جهانی با توسل و توکل به شهدای کربلا وارد مسابقات می‌شویم. امیدوار هستیم بتوانیم به موفقیت برسیم و پرچم امام حسین را به اهتزاز در بیاوریم. وی در پایان خاطرنشان کرد: جا دارد از مهدی تاج رئیس فدراسیون و محمدرضا ساکت دبیر کل فدراسیون تشکر کنیم. آنها در این مدت کنار تیم بودند و تا جاییکه در توان فدراسیون بوده از تیم زیر 17 سال حمایت کردند. سفر به اسپانیا و برگزار دو دیدار دوستانه مقابل دو تیم طراز اول فوتبال جهان برای اولین بار است که در این سطح اتفاق می‌افتاد و این قبیل اقدامات جای تقیدر و تشکر دارد.
 • مخالفان خاتمی هم برایش احترام خاصی قائل اند/روزی می رسد که احمدی نژاد هم به دیدار خاتمی خواهد رفت
 • به گزارش صدای ایران، محمد کیانوش‌راد درباره انتشار عکس علی لاریجانی در کنار سیدمحمد خاتمی و مطرح شدن برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این که رئیس مجلس دهم کاندیدایی است که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ با وی ائتلاف خواهند کرد، گفت: مشی، منش و روش آقای خاتمی به گونه‌ای بوده است که حتی مخالفان ایشان نیز برایش احترام خاصی قائل بوده و هستند، موضع آقای خاتمی در این سال‌ها تغییری نکرده، بلکه این دیگران هستند که با نگاه واقع‌بینانه‌تری به آقای خاتمی و جریان اصلاحات می‌نگرند. وی ادامه داد: اصل گفت‌وگو و تعامل با همه کسانی که در درون نظام اسلامی فعالیت می‌کنند از جمله مواردی است که همواره مورد تائید و تاکید آقای خاتمی بوده و هست،‌ به همین دلیل اگر بگوییم روزی می‌رسد که چهره‌هایی چون علی لاریجانی و در آینده افرادی همچون محمود احمدی‌نژاد به سمت آقای خاتمی بروند دور از ذهن نیست و این به معنای نقطه قوت جریان اصلاحات و شخص آقای خاتمی است. این فعال سیاسی تاکید کرد: اصلاح‌طلبان از کسانی که به چارچوب‌های قانون اساسی پایبندند، به رأی مردم احترام می‌گذارند و قائل به گفت‌وگوی ملی و تعامل گروه‌های سیاسی با یکدیگر هستند همواره با نگاهی مثبت نگریسته‌اند. وی خاطرنشان کرد: مشی و منش آقای خاتمی از ابتدا مبتنی بر روش اعتدالی بوده است اگرچه جریانات مخالف اصلاحات با تندی با وی و این جریان برخورد نموده‌اند، اما گذر زمان نشان داد آقای خاتمی روشی مبنی بر آشتی ملی در پیش داشته و دارد. کیانوش‌راد با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۴ سال آینده گفت: کاندیداتوری علی لاریجانی در سال ۱۴۰۰ دور از ذهن نیست اما چنین جریاناتی را نباید از هم اکنون تحلیلی-انتخاباتی که مورد نظر اصلاح‌طلبان است، ارزیابی کرد. در ۴ سال آینده تحولات گوناگونی در جامعه ایران و در سطح سیاسی اتفاق خواهد افتاد که هرگونه تصمیم‌گیری را به شرایط مورد...
 • مخالفان خاتمی هم برایش احترام خاصی قائل اند/روزی می رسد که احمدی نژاد هم به دیدار خاتمی خواهد رفت/کاندیداتوری لاریجانی در سال ۱۴۰۰ دور از ذهن نیست
 • محمد کیانوش‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره انتشار عکس علی لاریجانی در کنار سیدمحمد خاتمی و مطرح شدن برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این که رئیس مجلس دهم کاندیدایی است که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ با وی ائتلاف خواهند کرد، گفت: مشی، منش و روش آقای خاتمی به گونه‌ای بوده است که حتی مخالفان ایشان نیز برایش احترام خاصی قائل بوده و هستند، موضع آقای خاتمی در این سال‌ها تغییری نکرده، بلکه این دیگران هستند که با نگاه واقع‌بینانه‌تری به آقای خاتمی و جریان اصلاحات می‌نگرند. وی ادامه داد: اصل گفت‌وگو و تعامل با همه کسانی که در درون نظام اسلامی فعالیت می‌کنند از جمله مواردی است که همواره مورد تائید و تاکید آقای خاتمی بوده و هست،‌ به همین دلیل اگر بگوییم روزی می‌رسد که چهره‌هایی چون علی لاریجانی و در آینده افرادی همچون محمود احمدی‌نژاد به سمت آقای خاتمی بروند دور از ذهن نیست و این به معنای نقطه قوت جریان اصلاحات و شخص آقای خاتمی است. این فعال سیاسی تاکید کرد: اصلاح‌طلبان از کسانی که به چارچوب‌های قانون اساسی پایبندند، به رأی مردم احترام می‌گذارند و قائل به گفت‌وگوی ملی و تعامل گروه‌های سیاسی با یکدیگر هستند همواره با نگاهی مثبت نگریسته‌اند. وی خاطرنشان کرد: مشی و منش آقای خاتمی از ابتدا مبتنی بر روش اعتدالی بوده است اگرچه جریانات مخالف اصلاحات با تندی با وی و این جریان برخورد نموده‌اند، اما گذر زمان نشان داد آقای خاتمی روشی مبنی بر آشتی ملی در پیش داشته و دارد. کیانوش‌راد با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۴ سال آینده گفت: کاندیداتوری علی لاریجانی در سال ۱۴۰۰ دور از ذهن نیست اما چنین جریاناتی را نباید از هم اکنون تحلیلی-انتخاباتی که مورد نظر اصلاح‌طلبان است، ارزیابی کرد. در ۴ سال آینده تحولات گوناگونی در جامعه ایران و در سطح سیاسی اتفاق خواهد افتاد که هرگونه تصمیم‌گیری را به...
 • اولین جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی عصر امروز در دفتر جهانگیری
 • گروه سیاسی- عزت اله یوسفیان ملا نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با بیان اینکه حدود 2 ماه است که جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل نشده، گفت: از زمان آغاز بکار دولت دوازدهم تا کنون ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی جلسه نداشت. وی افزود: اولین جلسه ستاد در دولت جدید عصر امروز دوشنبه در دفتر آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود. عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: دستور کار جلسه نیز بررسی عملکرد ستاد است و قرار شد دستگاههای مختلف از آنچه در زیر مجموعه های خود برای مبارزه با فساد تشکیل دادند، گزارشی ارائه کنند.
 • امروز مقابل دوربین آهوی پیشونی سفید۲ می روم/در جدید جواد هاشمی نقش کوتاهی دارم
 • خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم سینمایی "زیر سقف دودی" گفت: در حال حاضر در کار جدید سید جواد هاشمی "آهوی پیشونی سفید2" حضور پیدا کرده و امروز مقابل دوربین می روم. حسام نواب صفوی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در خصوص آخرین فعالیت خود گفت: در حال حاضر برای حضور مقابل دوربین سید جواد هاشمی برای بازی در فیلم سینمایی "آهوی پیشونی سفید2" آماده می شوم. وی ادامه داد: نقشی که در "آهوی پیشونی سفید" بازی می کنم نقش کوتاهی است اما به دلیل جذابیت هایی که برایم داشت آن را پذیرفتم.این بازیگر سینما ادامه داد: امروز اولین روز حضورم در این فیلم سینمایی است و نمی دانم تا چه زمانی کارم در این فیلم سینمایی به پایان می رسد اما همان طور که گفتم نقش کوتاهی دارم و فکر نمی کنم زمان زیادی را در این اثر داشته باشم.نواب صفوی در خصوص اینکه "آهوی پیشونی سفید2" برای جشنواره فیلم فجر آماده می شود یا خیر خاطرنشان کرد: از حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر خبری ندارم و هنوز صحبتی در این مورد با من نشده است.در خلاصه‌ داستان فیلم آمده است: «اختاپوس» از درون یک غار، امورات قلعه را فرمانروایی می‌ کند. او برای به دام انداختن آهوها و نوشیدن عصاره تن آن‌ها «بل بله» را به خدمت گرفته اما آهوها با نقشه‌ای «پیشونی‌سفید» را از قلعه فرار می دهند. از سوی دیگر مادر «پیشونی‌سفید» برگشته تا آهو را از «سالار» یعنی پدر خوانده‌اش پس بگیرد و «پیشونی‌سفید» به دلیل رنجش از سالار، می‌ خواهد پیش مادرش بازگردد اما... عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از: نویسنده و کارگردان: سید جواد هاشمی، مدیر تولید: ایرج طایفه، جانشین تهیه و دستیار اول کارگردان: عباس دلدار، مدیر برنامه‌ ریزی: یوسف طاهریان، طراح گریم: شهرام خلج، طراح صحنه: علی شایانفر، آهنگساز: بهنام صبوحی، مدیر...
 • نصرالله:از امام حسین ع مسئولیت پذیری را یاد گرفتیم
 • دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در پنجمین شب عزاداری ماه محرم تاکید کرد که ما از امام حسین(ع) مسئولیت پذیری را یاد گرفتیم. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، سید حسن نصر الله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در پنجمین شب عزاداری ماه محرم تاکید کرد: ما از امام حسین (ع) و یارانش مسئولیت پذیری را یاد گرفتیم.در حال تکمیل ...
 • دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختی شروع کردم چون دوستانش پای کار نمی آمدند اما عنایات شهید کار را جلو برد. خانواده اش هم می گفتند کسی تاکنون نتوانسته کار کتاب شهید را جلو ببرد اما... گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پیکر شهید سردار علی هاشمی در هورالهویزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را برای عبرت به شهر بیاورد و شور دوباره ای برپا کند. در همان روزهایی که مردم تهران و اهواز برای تشییع پیکر شهید هاشمی آماده می شدند، خبر رونمایی از کتابی با محوریت زندگی این شهید هم در بین خبرها خودنمایی کرد. این کتاب را مرضیه نظرلو نوشته بود. او یک عصر تابستانی مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعالیت هایش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم این گفتگو زیاد شد اما حرف های خانم نظرلو خواندنی است. چند سال است که در حوزه کتاب های دفاع مقدس فعالیت می کنید؟ حدود 11 سال است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی فعالیت می کنم. اگر می شود کمی هم خودتان را معرفی کنید و اینکه چطور شد به این مسیر آمدید؟ من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتی سال 85 فارغ التحصیل شدم به این حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبیات فارسی خواندم و چون معدلم الف بود خیلی از اساتید اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبیات چیز بیشتری دستگیرم نمی شود. به همین خاطر ادامه ندادم. یکی از اساتید که جانباز بودند، علایق من را پرسیدند و من وقتی از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ایشان هم من را به موسسه روایت فتح معرفی کردند. قبل از آن هم دستی در نوشتن داشتید؟ بله. قبل از آن هم می نوشتم و شعر...
 • هنرمندان بزرگ از کار سیاسی به نام امام حسین ع ابا دارند
 • مراسم رونمایی از آلبوم عاشورایی «سربلندان» عصر امروز ۳ مهرماه با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران در حوزه هنری برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این مراسم عباس محمدی معاون اجرایی مرکز موسیقی حوزه هنری بیان کرد: بر خود واجب می دانم از تمامی بزرگوارانی که در مدت ۶۰ روزه آماده سازی آلبوم ما را کمک کردند تشکر کنم. از بزرگوارانی که در چند مرحله به انتخاب اشعار پرداختند ممنونم از همین رو امیدوارم از اجر معنوی این کار برخوردار باشند و دعای آنها بدرقه راه ما باشد. سپس محسن جلیلی آهنگساز این آلبوم اظهار کرد: همه بزرگواران می دانند که تاریخچه ادیان با هنر گره خورده و با هنر رابطه تنگاتنگ دارند و در این بین موسیقی نقش بسزا و اثرگذاری داشته است. بسیاری از نغماتی که می شنویم رابطه نزدیکی با ادبیات و موسیقی آیینی دارد اما در این سال ها به یک رکود در موسیقی آیینی رسیده ایم و این اتفاق باعث شده بخشی از موسیقی آیینی مانند هنر مداحی دچار مشکل شود. وی افزود: در سال های نه چندان دور در این هنر آثار ماندگاری وجود داشت اما چند سالی است نوحه رکود پیدا کرده و شاهد ملودی هایی هستیم که در شان اهل بیت نیست. باید بپذیریم که نوع ملودی پیامی دارد اما برخی از مداحان از ملودی هایی استفاده می کنند که از یک آهنگ غیرمرتبط برداشته شده و تنها روی آن شعر می خوانند. این نوحه ها حتی تداعی گر تصنیف اصلی هستند کما اینکه حقوق مولف هم در چنین حالتی رعایت نمی شود. این روند در این سال ها باعث شده که به جای اینکه جنبه صلح طلبی امام حسین را ببینیم آن حضرت در برخی نغمات به عنوان فرد جنگ طلب شناخته شود. این شرایط ما را به فکر فرو...
 • هفته دفاع هفت گفتگو/۴/مرضیه نظرلو نویسنده و پژوهشگر دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • خبرگزاري آريا - کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختي شروع کردم چون دوستانش پاي کار نمي آمدند اما عنايات شهيد کار را جلو برد. خانواده اش هم مي گفتند کسي تاکنون نتوانسته کار کتاب شهيد را جلو ببرد اما...گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پيکر شهيد سردار علي هاشمي در هورالهويزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را براي عبرت به شهر بياورد و شور دوباره اي برپا کند. در همان روزهايي که مردم تهران و اهواز براي تشييع پيکر شهيد هاشمي آماده مي شدند، خبر رونمايي از کتابي با محوريت زندگي اين شهيد هم در بين خبرها خودنمايي کرد. اين کتاب را مرضيه نظرلو نوشته بود. او يک عصر تابستاني مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعاليت هايش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم اين گفتگو زياد شد اما حرف هاي خانم نظرلو خواندني است.چند سال است که در حوزه کتاب هاي دفاع مقدس فعاليت مي کنيد؟حدود 11 سال است که در حوزه ادبيات دفاع مقدس و تاريخ شفاهي فعاليت مي کنم.اگر مي شود کمي هم خودتان را معرفي کنيد و اينکه چطور شد به اين مسير آمديد؟من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتي سال 85 فارغ التحصيل شدم به اين حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبيات فارسي خواندم و چون معدلم الف بود خيلي از اساتيد اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبيات چيز بيشتري دستگيرم نمي شود. به همين خاطر ادامه ندادم. يکي از اساتيد که جانباز بودند، علايق من را پرسيدند و من وقتي از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ايشان هم من را به موسسه روايت فتح معرفي کردند.قبل از آن هم دستي در نوشتن داشتيد؟بله. قبل از آن هم مي نوشتم و شعر مي گفتم اما در...
 • اعضا ی شورای شهر در حمایت از برنامه های مذهبی اتفاق نظر دارند/برای مراسم اربعین ۱۰ میلیارد در نظر گرفته شده
 • رویداد۲۴-رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و داوطلب به مرز بعداً تصمیم گیری خواهد شد،گفت: تغییری در اعتبارات مراسم اربعین صورت نخواهد گرفت و سقف اعتبارات همان ۱۰ میلیارد تومان خواهد بود.محسن هاشمی رفسنجانی، با اشاره به برنامه‌‌ریزی‌ مدیریت شهری برای برگزاری مراسم عزاداری در تهران اظهار کرد: در این بخش هماهنگی‌های لازم با معاونت‌های مربوطه شهرداری انجام شده است.وی با اشاره وظایف شهرداری تهران در چنین مراسمی بیان کرد: مدیریت شهری تنها تسهیل کننده خدمات است و دخالتی در هیئت‌ها نخواهد داشت.هاشمی رفسنجانی با اشاره به برخی از حواشی به وجود آمده در خصوص عدم حمایت شهرداری از برگزاری مراسم ‌مذهبی، گفت: در این بخش تمامی اعضا‌ اتفاق نظر برای حمایت از برنامه‌ها دارند.رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا سقف اعتبارات در نظر گرفته شده برای مراسم اربعین در کربلا تغییر خواهد کرد یا خیر، افزود: در این بخش طبق مصوبه شورا عمل خواهیم کرد و تغییری در میزان اعتبارات صورت نمی‌گیرد.وی افزود: امسال 10 میلیارد برای این مراسم اعتبار در نظر گرفته شده است ضمن اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و نیروهای دواطلب به مرز و کربلا در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • تغییری در اعتبار مراسم اربعین صورت نمی گیرد/تمامی اعضا ی شورای شهر در حمایت از برنامه های مذهبی اتفاق نظر دارند
 • رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و داوطلب به مرز بعداً تصمیم گیری خواهد شد،گفت: تغییری در اعتبارات مراسم اربعین صورت نخواهد گرفت و سقف اعتبارات همان ۱۰ میلیارد تومان خواهد بود. محسن هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به برنامه‌‌ریزی‌ مدیریت شهری برای برگزاری مراسم عزاداری در تهران اظهار کرد: در این بخش هماهنگی‌های لازم با معاونت‌های مربوطه شهرداری انجام شده است.وی با اشاره وظایف شهرداری تهران در چنین مراسمی بیان کرد: مدیریت شهری تنها تسهیل کننده خدمات است و دخالتی در هیئت‌ها نخواهد داشت.هاشمی رفسنجانی با اشاره به برخی از حواشی به وجود آمده در خصوص عدم حمایت شهرداری از برگزاری مراسم ‌مذهبی، گفت: در این بخش تمامی اعضا‌ اتفاق نظر برای حمایت از برنامه‌ها دارند.رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا سقف اعتبارات در نظر گرفته شده برای مراسم اربعین در کربلا تغییر خواهد کرد یا خیر، افزود: در این بخش طبق مصوبه شورا عمل خواهیم کرد و تغییری در میزان اعتبارات صورت نمی‌گیرد.وی افزود: امسال 10 میلیارد برای این مراسم اعتبار در نظر گرفته شده است ضمن اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و نیروهای دواطلب به مرز و کربلا در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.انتهای پیام/ R1491/P34399/S2,25/CT1
 • قمه زنی از معضلات بزرگ امروز جامعه/شیوه صحیح نذر خون در عزای امام حسین ع اهدای خون است
 • جمعی از دانشجویان و فعالان فرهنگی همدان با اهدای خونشان و جاری کردن آن در بدن بیماران نیازمند پسندیده ترین کار را در جهت نذر برای امام حسین(ع) انجام دادند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صبح الوند ؛ صبح امروز جمعی از دانشجویان بسیجی به همراه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان در مرکز اهدا خون همدان حضور یافتند و با اقدامی خداپسندانه اقدام به اهدای خون به یماران کردند. سعید جامعه بزرگی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان در گفت و گو با خبرنگار صبح الوند ضمن اشاره براینکه اهدای خون عملی خداپسندانه است گفت: توصیه من به همه دانشجویان عزیز،همکاران واساتید این که لااقل سالی یکبار خون بدهند تا بتوانند به افرادی که دچار سانحه میشوند و نیازمند خون هستند کمکی کرده باشند. وی در ادامه احیا کردن و زنده نگهداشتن سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) را وظیفه ای همگانی دانست و افزود: وجود مراسم ها و هیئت ها به ویژه دهه اول محرم جای تقدیر دارد اما همانطور که حضرت آقا فرمودند باید مرقب باشیم تا خرافات وارد دین ما نشود؛ همانطور که دین انسان را زنده نگه میدارد انسان هم باید مراقبت کند دین او سالم بماند و دچار معضلات خاص نشود. جامعه بزرگی با تاکید بر اینکه قمه زنی و لطمه زنی از معضلات بزرگ امروزه هستند گفت: متاسفانه این اقدامات اشتباه مورد استفاده رسانه های خارجی قرار میگیرد و باعث میشود چهره خشن از دین اسلام را ارائه دهند ؛ علاوه بر آن انسان با قمه زنی و لطمه زنی به سلامتی بدن خود که امانت الهی نزد انسان میباشد آسیب میرساند. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان ضمن اشاره بر اینکه مردم باید سمت معنویات و هدف امام حسین (ع) که همان امر...
 • شگفت انگیزترین شیوه درمانی برای آنهایی که از آمپول می ترسند
 • خبرگزاري آريا - براي تمامي بيماري‌ها نمي‌توان از دارو‌هاي خوردني استفاده کرد و ناگزير برخي دارو‌ها حالت تزريقي دارند، به همين دليل کارشناسان نسل جديد دارو‌هاي تزريقي را توليد کرده اند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از باشگاه خبرنگاران، ترس از تزريقات و آمپول زدن يک مشکل شايع بين ميليون ها انسان در سراسر جهان است، اين ترس باعث شده تا بيماري برخي افراد پيشرفت کند و حتي عده اي جان خود را از دست بدهند، به همين دليل دانشمندان نسل جديدي از داروهاي تزريقي را براي کمک به اين دسته از افراد توليد کرده اند.در اين شيوه خبري از تزريق آمپول بدون درد نيست بلکه تعداد زيادي از داروها در يک تزريق وارد بدن فرد مي شود.اين شيوه درماني به ويژه مي تواند براي دوره هاي واکسيناسيون کودکان مورد استفاده قرار گيرد، زيرا کودکان بيش از ساير گروه هاي سني از آمپول زدن مي ترسند.در اين فناوري کپسول هاي کوچکي در مايع تزريقي وجود دارد که به تدريج و طي سال ها بعد در بدن فرد فعال مي شود و مي تواند براي مدت 12 سال در بدن انسان اثربخشي داشته باشد.از جمله مهم ترين داروها در اين طرح واکسن فلج اطفال، مننژيت و ذات الريه است.دانشمندان اين شيوه درماني را در بدن موش هاي آزمايشگاهي بررسي کرده و توانسته اند زمان فعال سازي هريک از واکسن ها در بدن را بين 9، 20 و الي 41 روز به عقب بيندازند.واکسن آنفلوآنزا يکي از واکسن هاي بسيار مفيد براي سلامت بدن است و مي تواند خطر ابتلا به عفونت را در کودکان تا 66 درصد کاهش دهد ولي هرسال نياز به تزريق واکسن جديدي است اما با استفاده از اين شيوه درماني جديد نياز به تزريق در بازه هاي زماني کوتاه از بين مي رود و از بدن فرد محافظت مي شود.اين فناوري جديد حاصل پژوهش هاي دانشمندان موسسه...
 • برگزاری پنل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در شورای حقوق بشر تاکید بر توانمندسازی زنان قربانی ترور
 • پنل توانمندسازی زنان قربانی ترور ضرورتی برای آینده بشر، در سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد. به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، پنل توانمندسازی زنان قربانی ترور ضرورتی برای آینده بشر، با همکاری انجمن میراث مادران و انجمن نگهبان (Sentinel) در سی و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.در این پنل شخصیت‌ها و اساتیدی از اسپانیا، انگلیس، کامرون، ایران و همچنین چند تن از خانواده‌های قربانیان ترور حضور داشتند و به ایراد سخنرانی پرداختند.خانم روث استافل، استاد دانشگاه کاردینال هررا اسپانیا با تاکید بر ضرورت توانمندسازی زنان قربانی ترور بیان داشت: همه قربانیان ترور از جمله قربانیان مستقیم و غیرمستقیم، افرادی که خانواده‌شان را از دست داده‌اند به طور برابر قربانی‌اند، اما در اصل قربانی اصلی تروریسم، جامعه، مردم و خانواده‌هایی‌ هستند که مورد حمله قرار گرفته‌اند.استاد دانشگاه کاردینال هررا اسپانیا در سخنرانی خود اظهار داشت: در بیشتر جهان، حتی جوامع پیشرفته زنانی که در اثر تروریسم بیمار یا معلول شده‌اند، از شانس کمتری برای ادامه زندگی برخوردارند. به دلیل اینکه زنان در نقش‌های متفاوتی ظاهر می‌شوند، ستون جامعه هستند. در جوامعی که مردان مسئولیت اقتصادی خانواده را بر عهده دارند، کشته شدن یا معلولیت مردان روی تمام خانواده تاثیرگذار است و به دلیل تبعیضاتی که بر ضد زنان اعمال می‌شود، زنان قربانی ترور، صدمات بیشتری نسبت به مردان می‌بینند.وی در سخنرانی خود، پیشنهادهای زیر را برای توانمندسازی زنان قربانی ترور ارائه کرد: 1 – به طور کلی تبعیض در تمام جهان باید کاهش یابد 2- تمامی قربانیان را باید قربانی ترور به حساب آورد و آنان نباید دسته‌بندی کرد 3- باید پرداخت غرامت به قربانیان صورت پذیرد 4- باید در جهت التیام دردهای قربانیان اقداماتی از قبیل روان درمانی و حمایت‌های اجتماعی صورت گیرد 5- باید زنان قربانی ترور دیده شده و به تجارب،...
 • مخالفان خاتمی هم برایش احترام قائلند
 • خبرگزاري آريا - محمد کيانوش‌راد در گفت‌وگو با ايلنا،‌ درباره انتشار عکس علي لاريجاني در کنار سيدمحمد خاتمي و مطرح شدن برخي گمانه‌زني‌ها مبني بر اين که رئيس مجلس دهم کانديدايي است که اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 با وي ائتلاف خواهند کرد، گفت: مشي، منش و روش آقاي خاتمي به گونه‌اي بوده است که حتي مخالفان ايشان نيز برايش احترام خاصي قائل بوده و هستند، موضع آقاي خاتمي در اين سال‌ها تغييري نکرده، بلکه اين ديگران هستند که با نگاه واقع‌بينانه‌تري به آقاي خاتمي و جريان اصلاحات مي‌نگرند.وي ادامه داد: اصل گفت‌وگو و تعامل با همه کساني که در درون نظام اسلامي فعاليت مي‌کنند از جمله مواردي است که همواره مورد تائيد و تاکيد آقاي خاتمي بوده و هست،‌ به همين دليل اگر بگوييم روزي مي‌رسد که چهره‌هايي چون علي لاريجاني و در آينده افرادي همچون محمود احمدي‌نژاد به سمت آقاي خاتمي بروند دور از ذهن نيست و اين به معناي نقطه قوت جريان اصلاحات و شخص آقاي خاتمي است.اين فعال سياسي تاکيد کرد: اصلاح‌طلبان از کساني که به چارچوب‌هاي قانون اساسي پايبندند، به رأي مردم احترام مي‌گذارند و قائل به گفت‌وگوي ملي و تعامل گروه‌هاي سياسي با يکديگر هستند همواره با نگاهي مثبت نگريسته‌اند.وي خاطرنشان کرد: مشي و منش آقاي خاتمي از ابتدا مبتني بر روش اعتدالي بوده است اگرچه جريانات مخالف اصلاحات با تندي با وي و اين جريان برخورد نموده‌اند، اما گذر زمان نشان داد آقاي خاتمي روشي مبني بر آشتي ملي در پيش داشته و دارد.کيانوش‌راد با اشاره به انتخابات رياست جمهوري 4 سال آينده گفت: کانديداتوري علي لاريجاني در سال 1400 دور از ذهن نيست اما چنين جرياناتي را نبايد از هم اکنون تحليلي-انتخاباتي که مورد نظر اصلاح‌طلبان است، ارزيابي کرد. در 4 سال آينده تحولات گوناگوني در جامعه ايران و در سطح سياسي اتفاق خواهد افتاد که هرگونه تصميم‌گيري را به شرايط مورد نظر...
 • مسئولان سابق جبهه النصره الجولانی را به ترور فرماندهان این جبهه متهم کردند
 • مسئولان سابق جبهه النصره، ابومحمد الجولانی را به ترور بسیاری از فرماندهان این جبهه طی سال‌های گذشته متهم کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، مسئولان سابق در جبهه النصره (جبهه فتح الشام) اعلام کردند که ابومحمد الجولانی، رهبر جبهه فتح الشام در ترور "ابوهاجر الحمضی" ملقب به "ابوعمر سراقب"، فرمانده نظامی جیش الفتح دست داشته به این دلیل که وی خواسته از این گروه جدا شود و به احرار الشام بپیوندد. از جمله کسانی که ترور شدند یونس شعیب(ابوالحسن تفتناز) است که بسیاری از اقدامات الجولانی در داخل این جبهه را ناکام گذاشته بود. به گفته منابع الجولانی همچنین مکان و موقعیت واطلاعات بسیاری از فرماندهان القاعده را که به جبهه النصره پیوسته بودند از جمله ابوفرج المصری و ابوفراس السوری مشخص کرده بود. ابوفراس السوری به شدت از الجولانی انتقاد می‌کرد و همچنین اطلاعات و آمار مربوط به عبدالله المحیسنی را نیز مشخص کرده بود و همین مسئله وی را واداشت که از جبهه النصره جدا شود. انتهای پیام
 • غلامرضا خاتمی نیا به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتخاب شد
 • طبق برخی از شنیده‌ها، غلامرضا خاتمی‌نیا به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتخاب شد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، طبق برخی از شنیده‌ها غلامرضا خاتمی نیا به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتخاب شده و به احتمال زیاد روز چهارشنبه پنجم مهرماه معارفه وی با حضور وزیر بهداشت انجام خواهد شد.
 • چه کسی فیلترینگ را به وجود آورد
 • امروزه فیلترینگ به اشکال و انواع گوناگون در کشورهای مختلف دنیا وجود دارد و چیزی نیست که ابداع و ابتکار آن متعلق به کشورمان باشد. گسترده‌ترین فیلترینگ تارنماهای اینترنتی دنیا مربوط به کشورهای کره‌ی شمالی، چین و عربستان است که تنها بخش کوچکی از تارنماهای ملی خود را برای دسترسی عموم فعال کرده‌اند. به گزارش ایسنا، از زمان ورود اینترنت به ایران، در کشور ما نیز ضرورت وجود فیلترینگ سازماندهی‌شده و قانون‌مند، وجود داشت چراکه دسترسی کنترل‌نشده، نقطه‌ی شروع آسیبها و آفتهایی است که در قرن بیست و یکم و عصر رسانه‌های نوین، کودکان، نوجوانان و جوانان ما را بیش از دیگران تهدید می‌کند و آرامش روحی و سلامت فکری آنان را هدف قرار می‌دهد و به اذعان کارشناسان و تحلیلگران، فیلترینگ سامان‌دهی‌شده و قانونمند برای سالم‌سازی فضای اینترنت و حفاظت از آرامش روحی افراد جامعه، نه تنها یک امکان بلکه یک ضرورت است. اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نوع نگاه به فیلترینگ می‌گوید هر فضا و شرایطی که برای ما به وجود می‌آید، فرصت‌ها و تهدیداتی دارد. می‌توان به یک پدیده به عنوان تهدید نگاه کرده و آن را ببندیم یا از فرصت‌هایش بهره‌مند شویم. نگاهی در سابق وجود داشت که هر سرویسی در عرصه کشور فعال می‌شد به دلیل تهدیداتی که وجود داشت، آن را می‌بستند. جهرمی ادامه داد: در مقابل این پدیده، در دولت یازدهم بحث پالایش هوشمند مطرح شد. اینکه ما از فرصت‌ها استفاده کنیم و موارد منفی را حذف کنیم و با سرویس‌های اینترنت فله‌ای برخورد نکنیم زیرا توانمندسازهایی در عرصه‌ی کشور هستند و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اینجا نیز یک مفهوم و یک پروژه به اسم پالایش هوشمند وجود دارد. مفهوم پالایش هوشمند در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و تاییدیه گرفت که در سرویس اینستاگرام اجرا شد. به گفته وی در مقطعی که این پالایش فعال بود، موفق عمل کرد....
 • شانس به انصاری فرد روی آورد
 • به گزارش وانانیوز، به نقل از سایت اسپورت یونان، بسنیک هاسی، سرمربی آلبانیایی المپیاکوس پس از شکست در رقابت‌های هفته پنجم سوپر لیگ یونان مقابل آ.اک پیامی را از سوی مقامات این باشگاه منبی بر برکناری‌اش دریافت کرد. شکست ۲ بر صفر مقامات المپیاکوس را مجاب کرد تا بسنیک را اخراج کنند. گفته می‌شود گوستاو پویت، سرمربی اروگوئه‌ای گزینه اصلی جانشینی او در المپیاکوس است. نیکوپولیدیس قرار شد در بازی با یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا موقتا زمان المپیاکوس را به دست داشته باشد. بسینک با کریم انصاری فرد، مهاجم ایرانی المپیاکوس مشکل داشت و چندین بار در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود که او مهاجم اولش نیست و جایی در ترکیب اصلی تیمش ندارد حتی این اواخر کریم را در فهرست ۱۸ نفره تیمش نیز قرار نمی‌داد.
 • کاراته کاهای ما اشتباهات تاکتیکی داشتند
 • به گزارش وانانیوز، مهران بهنام فر در گفت‌وگویی، با ابراز نارضایتی از عملکرد تیم ملی جوانان در تورنمنت بین المللی ترکیه گفت: حسنی که مسابقات تدارکاتی دارد این است که نقاط ضعف و قوت تیم شناسایی می‌شود. من به این رقابت تدارکاتی به دید مسابقات معتبر و رسمی نگاه می‌کردم. به هیچ عنوان فکر نمیکردم که بچه‌های ما دچار اشتباهاتی شوند که بارها و بارها روی آن کار کرده بودیم. اشتباهات تاکتیکی که شاید بیش از صدها بار روی آن کار کرده بودیم که در 10 ثانیه آخر وقتی جلو هستند امتیاز به حریف واگذار نکنند و باعث باخت نشوند. وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: متاسفانه ما در این رویداد دیدیم که بچه‌های ما اشتباهات تاکتیکی داشتند. امیدوار هستم که تجربه‌ای برای آنها شود که در مسابقات جهانی اسپانیا چنین چیزی تکرار نشود. سرمربی تیم ملی جوانان کاراته در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: کاپیتان تیم ما در حالی که سه برهیچ در دور سومجلو بود ضربه خطایی زد و بازنده شد. این هم مزید بر علت که یکی از طلاها را از دست بدهیم. فکر میکنم در فرصت باقی مانده روی ضعف ها کار کنیم. قطعا جای اشتباه در اسپانیا نداریم. دنبال یک نتیجه عالی هستم و انشاالله به آن خواهیم رسید. وی در پایان صحبت‌های خود گفت: کار ما فوق العاده سخت است. با توجه به پتانسیلی که دیدیم به هر حال سطح این مسابقات با جهانی قابل مقایسه نیست. در این مسابقات 30 کشور حضور داشتند و در جهانی 100 کشور حضور خواهند داشت. خیلی امیدوار هستم که در آخرین حضورم یکی عملکرد فوق العاده خوبی به جا بگذارم. انتهای پیام/س
 • فراموش شدن چیزی که جانبازان را به درد آورد
 • در مراسم «زندگی پشت خط» همسر شهید منوچهر مدق مطرح کرد که آنچه او و همرزمانش را به درد می آورد تحمل سختی نیست بلکه فراموش شدن روزی چون روز جانباز است. به گزارش خبرنگار مهر، در برنامه ای با عنوان «زندگی پشت خط» که به تجدید خاطره همسران و دختران فرماندهان شهید دفاع مقدس می پرداخت و عصر امروز ۳ مهرماه در نخلستان اوج برگزار شد، فرشته ملکی همسر شهید سیدمنوچهر مدق همسر شهید سیدمنوچهر مدق گفت: سال ۱۳۵۷ و در جریان مبارزات انقلابی با همسر خود آشنا شدم. دیروز خاطرات زندگی مشترک با او را مرور کردم تا خاطره ای را انتخاب و برای شما روایت کنم. آنچه پررنگ تر از هر خاطره ای در ذهنم نقش بست لحظه شهادت منوچهر بود. ملکی با اشاره به اینکه شهید منوچهر مدق و بسیاری از همرزمانش بیش از تحمل درد از فراموش شدن رنجیده بودند، افزود: منوچهر مدق تحمل درد را داشت و آنچه او را رنجانده بود آن همه درد و رنج و بیماری نبود بلکه از این رنجیده خاطر شده بود که هیچ کس روز جانباز و فداکاریهای او و همرزمانش را به خاطر نمی آورد. همسر شهید مدق در پایان گفته های خود ابراز امیدواری کرد ای کاش شرمنده شهدای خود نباشیم. کاش حرفی برای گفتن با آنها داشته باشیم. کاش بتوانیم بگوییم جوانان ما چه کردند و به کجا رسیدند؟ پس از او اشتری یکی از بانوان پزشک یار حاضر در ۸ سال دفاع مقدس به نقل خاطرات خود پرداخت و گفت: من ۱۶ ساله بودم که به جبهه رفتم. محاصره آبادان ۹ ماه به طور انجامید. رزمندگان ما تجهیزات نداشتند و ناچار بودند به لشگر دشمن شبیه خون بزنند و در پایان هر شبیه خون جوانانی به جا می ماندند که نه دست داشتند و نه پا. او در ادامه بیان کرد: یک...
 • شانس به کریم انصاری فرد روی آورد
 • سرمربی المپیاکوس که با مهاجم ایرانی این تیم مشکل داشت پس از شکست مقابل آ.اک اخراج شد. به گزارش مشرق، به نقل از سایت اسپورت یونان، بسنیک هاسی، سرمربی آلبانیایی المپیاکوس پس از شکست در رقابت‌های هفته پنجم سوپر لیگ یونان مقابل آ.اک پیامی را از سوی مقامات این باشگاه منبی بر برکناری‌اش دریافت کرد. شکست ۲ بر صفر مقامات المپیاکوس را مجاب کرد تا بسنیک را اخراج کنند. گفته می‌شود گوستاو پویت، سرمربی اروگوئه‌ای گزینه اصلی جانشینی او در المپیاکوس است. نیکوپولیدیس قرار شد در بازی با یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا موقتا زمان المپیاکوس را به دست داشته باشد. به گزارش فارس، بسینک با کریم انصاری فرد، مهاجم ایرانی المپیاکوس مشکل داشت و چندین بار در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بود که او مهاجم اولش نیست و جایی در ترکیب اصلی تیمش ندارد حتی این اواخر کریم را در فهرست ۱۸ نفره تیمش نیز قرار نمی‌داد. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • فراموش شدن موضوعی که دل جانبازان را به درد آورد
 • در مراسم «زندگی پشت خط» همسر شهید منوچهر مدق مطرح کرد که آنچه او و همرزمانش را به درد می آورد تحمل سختی نیست بلکه فراموش شدن روزی چون روز جانباز است. به گزارش خبرنگار بی‌باک، در برنامه ای با عنوان «زندگی پشت خط» که به تجدید خاطره همسران و دختران فرماندهان شهید دفاع مقدس می پرداخت و عصر امروز ۳ مهرماه در نخلستان اوج برگزار شد، فرشته ملکی همسر شهید سیدمنوچهر مدق همسر شهید سیدمنوچهر مدق گفت: سال ۱۳۵۷ و در جریان مبارزات انقلابی با همسر خود آشنا شدم. دیروز خاطرات زندگی مشترک با او را مرور کردم تا خاطره ای را انتخاب و برای شما روایت کنم. آنچه پررنگ تر از هر خاطره ای در ذهنم نقش بست لحظه شهادت منوچهر بود. ملکی با اشاره به اینکه شهید منوچهر مدق و بسیاری از همرزمانش بیش از تحمل درد از فراموش شدن رنجیده بودند، افزود: منوچهر مدق تحمل درد را داشت و آنچه او را رنجانده بود آن همه درد و رنج و بیماری نبود بلکه از این رنجیده خاطر شده بود که هیچ کس روز جانباز و فداکاریهای او و همرزمانش را به خاطر نمی آورد. همسر شهید مدق در پایان گفته های خود ابراز امیدواری کرد ای کاش شرمنده شهدای خود نباشیم. کاش حرفی برای گفتن با آنها داشته باشیم. کاش بتوانیم بگوییم جوانان ما چه کردند و به کجا رسیدند؟ پس از او اشتری یکی از بانوان پزشک یار حاضر در ۸ سال دفاع مقدس به نقل خاطرات خود پرداخت و گفت: من ۱۶ ساله بودم که به جبهه رفتم. محاصره آبادان ۹ ماه به طور انجامید. رزمندگان ما تجهیزات نداشتند و ناچار بودند به لشگر دشمن شبیه خون بزنند و در پایان هر شبیه خون جوانانی به جا می ماندند که نه دست داشتند و نه پا. او در ادامه بیان کرد: یک شب...
 • ایوانکا ترامپ رسوایی به بار آورد
 • خبرگزاري آريا - ساعاتي پس از افشاي رسوايي جديد نزديکان ترامپ و استفاده داماد وي از ايميل شخصي براي انجام کارهاي دولتي، مشخص شد که همسر کوشنر يعني ايوانکا ترامپ هم همين خطا را مرتکب شده است.هفته نامه نيوزويک بر اساس مدارک موجود در تحريريه خود، گزارشي در خصوص تکرار رسوايي ايميلي «هيلاري کلينتون» براي دختر رقيب وي يعني «ايوانکا ترامپ» خبر داده است.يکي از تبليغات منفي بسيار تأثيرگذار عليه هيلاري کلينتون در انتخابات رياست‌جمهوري اخير آمريکا، استفاده وي از ايميل شخصي براي ارسال نامه‌هاي مهم اداري در دوره تصدي پست وزير خارجه آمريکا بود.آنطور که در خبر نيوزويک آمده، ايوانکا ترامپ که در سمت مشاور ارشد پدرش در کاخ سفيد کار مي‌کند، براي ارسال نامه به برخي مقامات دولتي، از ايميل شخصي استفاده کرده است.يک گروه نظارتي آمريکايي با استفاده از قانون جريان آزاد اطلاعات به اين مطلب پي برده و دريافته که ايوانکا با ايميل شخصي خود با «ليندا مک‌ماهون» مدير کسب و کارهاي کوچک مکاتبه کرده است.البته ايوانکا اين کار را در ماه فوريه و يک ماه پيش از انتصاب در پست دولتي فعلي خود انجام داده است.اين خبر پس از آن منتشر مي شود که امروز نشريه پليتيکو از استفاده «جيرد کوشنر» مشاور ارشد ديگر ترامپ و همسر ايوانکا از ايميل شخصي براي برنامه‌ريزي مراسم دولتي و ديگر امور کاخ سفيد خبر داده بود.
 • بلایی که کارگزاران بر سر ایدئولوژی و استراتژی چپ آورد
 • سالهاست صدای اصلاحات از رسانه‌های متعدد کارگزاران شنیده می‌شود؛ گاهی از «شهروند امروز» دهه هشتاد، «هم‌میهن»، «آسمان»، «مردمِ امروز»، «صدا» و سردبیر همه آنها هم نه عباس عبدی و حجاریان و فلانی، بلکه «قوچانی» کارگزاران است. گروه سیاسی جهان نيوز، فرج اللهی: «موسوی‌خوئینی‌ها، مهدی‌کروبی، هادی خامنه‌ای، علی‌اکبر محتشمی‌پور، بهزاد نبوی، سعید حجاریان، محسن آرمین، مصطفی تاج‌زاده، عباس عبدی»؛ روزگاری وقتی اسم «جناح چپ اسلامی» یا بعدتر«اصلاح‌طلب» می‌آمد؛ نام این افراد بود که در ذهنها تداعی می‌شد. اما چه اتفاقی افتاد که در جریان اصلاحات هم این چهره‌ها مدتهاست منزوی شده‌اند؟ «هویتِ چپ در دوران پس از امام» یکی از مهمترین دغدغه‌ها و ویژگی مشترک روزنامه «سلام» -ارگان غیررسمی مجمع روحانیون- و هفته‌نامه «عصرِما» -ارگان سازمان مجاهدین انقلاب- به عنوان دو نشریه مهم چپ در ابتدای دهه هفتاد است. به همین خاطر بخش قابل توجهی از مطالب آنها به «لزوم بازتعریف جریانهای سیاسی کشور» و «شفافیت مواضع چپ در برابر مسائل مختلف» اختصاص داشت. اما حالا دیگر سالهاست فرمانِ لوکوموتیو قطار اصلاحات نه در دست «مجمعِ روحانیون مبارز» و «سازمان مجاهدین انقلاب»؛ بلکه در دستان «کارگزاران» است. دیگر نه از «سلامِ» خوئینی‌ها خبری هست، نه از «بیانِ» محتشمی‌پور و «جهان‌اسلامِ» هادی خامنه‌ای و نه از «صبحِ امروزِ» حجاریان. سالهاست صدای اصلاحات از رسانه‌های متعدد کارگزاران شنیده می‌شود؛ گاهی از «شهروند امروز» دهه هشتاد، «هم‌میهن»، «آسمان»، «مردمِ امروز»، «صدا» و سردبیر همه آنها هم نه عباس عبدی و حجاریان و فلانی، بلکه «قوچانی» کارگزاران است. برای «چپ سنتی» می‌توان ویژگی‌های هویتی و تا حدی ایدئولوژیک قائل شد، اما برای «کارگزاران» همه چیز در نسبت با «قدرتِ سیاسی» معنا پیدا می‌کند و این رازِ «تقدم استراتژی بر ایدئولوژی» است. گاهی تلاش برای نزدیکی کروبی-موسوی، گاهی ائتلاف هاشمی-خاتمی-حسن خمینی؛ گاهی ائتلاف روحانی-لاریجانی. گاهی برای فتح پاستور، گاهی برای حفظ پاستور، گاهی انتخابات مجلس، گاهی شورای‌شهر. وقتی «هم‌آهنگی سیاسی»، جای خود...
 • شهرداری ها بیشترین همکاری را در مناسب سازی شهری داشتند
 •   مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: شهرداری های استان اردبیل به ویژه شهرداری مرکز استان بیشترین همکاری را در مناسب سازی فضای شهری برای تردد راحت معلولان داشته اند. به گزارش ایسنا، بهزاد ستاری در جلسه ستاد مناسب سازی فضای شهری در استانداری اردبیل اظهار کرد:  با توجه به همکاری و مشارکت 39 دستگاه دخیل در این حوزه عملکرد یک ساله آنها در 9 شاخص مناسب سازی مورد ارزیابی قرار گرفته که به زودی نتایج کلی و جمع بندی شده از این ارزیابی ها به دستگاه های مرتبط اعلام خواهد شد. وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل براساس شاخص های عمومی این ارزیابی را انجام داده به طوری که سهم بنیاد شهید و امور ایثارگران و همچنین اقتصاد و دارایی با کسب بالاترین امتیاز در جایگاه های برتر قرار گرفته اند. مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با اشاره به اقدامات خوب شهرداری ها در مناسب سازی فضای شهری برای تردد راحت و ایمن معلولان و جانبازان خاطرنشان کرد: هم در پازل کاری و پیاده روسازی و هم محل ایمن تردد معلولان شهرداری ها بسیاری از موارد تعریف شده و استاندارد را مراعات کردند. ستاری از همه دستگاه های اجرایی استان اردبیل خواست؛ تا با تلاشی مضاعف سعی کنند شاخص های ابلاغ شده را در ارتباط با مناسب سازی کیفی و کمی انجام داده و رضایت بیشتر گروه های هدف را فراهم کنند. وی به برگزاری مرتب جلسات مناسب سازی شهری و عنایت ویژه معاونت عمرانی استاندار اردبیل به ارتقای توان اجرایی و هماهنگی در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: ما همچنان بر این باوریم که حق و حقوق جامعه معلولان براساس نظام جامع تعریف شده برای این قشر باید مورد توجه قرار گیرد که در این بین آراستگی فضای شهری و عمومی، پارک ها، بوستان ها و ترددگاه های معلولان باید به شکل ویژه مورد دقت نظر...