قرار مصاحبه با او بعد از یک نشست خبری هماهنگ شد. از همان ابتدا با روی باز و گرم پیشنهاد ما را برای حضور در خبرگزاری قبول کرد.

محمد معتمدی خواننده جوان موسیقی ایرانی که همکاری با مجید درخشانی و مرحوم محمدرضا لطفی از او یک خواننده طراز اول ساخته حالا بعد از یک دهه فعالیت توانسته تجربه خواندن در اکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی و اجرای‌های متفاوت در خارج از کشور را به اندوخته‌های خود اضافه کند.

در سال‌های ابتدایی فعالیت‌های هنری‌اش حوالی سال 87 براساس تصمیم ناگهانی استاد محمدرضا لطفی قطعه «سپیده» را اجرا کرد تا عمق صدایش علاقمندان به آواز ایرانی را متوجه ظهور خواننده‌ای متفاوت با هم نسلان خود کند.

معتمدی در سال‌های گذشته با ساخت قطعات ماندگار و همکاری با خوانندگان و نوازندگان سایر کشورها، چراغ راه موسیقی اصیل را در میان نسل جدید روشن نگه داشته است.

او در این گفت‌وگو از چگونگی همکاری با «روزاریو» خواننده سبک فلامینگو اسپاینا تا باطل شدن بیمه‌اش و انتظارش از رئیس جمهور گفت که در ادامه از نظر شما نیز می‌گذرد آنچه با محمد معتمدی گفتیم و شنیدیم.


**آقای معتمدی شروع کار حرفه ای شما با محمدرضا لطفی بود، پس اگر موافق هستید برای سوال اول برگردیم به سال 87 و اجرای قطعه «سپیده» که ظاهرا به پیشنهاد استاد لطفی شما آن را بازخوانی کردید. این قطعه برای اولین بار توسط محمدرضا شجریان خوانده شده بود و بسیاری با آن خاطره داشتند و پس از بازخوانی شما حواشی برایتان بوجود آورد. در این باره صحبت می کنید؟
اول این نکته را عرض کنم که من قبل از همکاری با استاد لطفی، فعالیتم را با مجید درخشانی آغاز کردم اما قبول دارم با همکاری که با محمدرضا لطفی داشتم، بیشتر از قبل در میان مردم دیده شدم. در سال دوم همکاری که با استاد لطفی داشتم، او تصمیم گرفت که آثار سه دهه قبل خود را دوباره بازسازی کند و به روی صحنه ببرد. ما برای عملی کردن این تصمیم ناگهانی تنها ده روز فرصت داشتیم که این مدت کوتاه برای آمادگی کامل من را بسیار نگران کرد. برخی از کارها که قرار است بازخوانی شود باید علاوه بر آمادگی تکنیکی و قدرت صدا در واقع به لحاظ عیار اجرا نیز از اجرای اول چیزی کمتر نداشته باشد. به دلایل دلواپسی‌های اجرا قطعه «سپیده» که یک بار توسط محمدرضا شجریان و بار دیگر توسط شهرام ناظری خوانده شده بود را با استاد لطفی در میان گذاشتم و از آنجایی که به نظر محمدرضا لطفی قطعه اول همیشه در ذهن افراد ماندگار می شود به این نتیجه رسیدیم که لحن و حالت اجرا را به قطعه «سپیده» که شجریان در سال 57 ارائه دادند، شبیه کنیم که خوشبختانه با راهنمایی‌های استاد لطفی این قطعه با همان کیفیت و مشخصات فنی در آواز خوانده شد.
اجرای آثاری مانند قطعه «سپیده» برایم باعث افتخار است اما برخی گمان می کنند بازسازی یک اثر به معنای نادیده گرفتن خواننده اصلی است. بازسازی و مرور آثار گذشتگان در این جامعه که در موسیقی انقطاع نسلی وجود دارد، یک ضرورت اجتماعی محسوب می شود. بسیاری از هنرمندان موسیقی در غرب نیز آثار بزرگان موسیقی مانند بتهوون را هر چند سال یک بار بازخوانی و بازسازی می کنند چرا که با بایگانی این قطعات ذهن مردم از اصالت موسیقی شان خالی می شود.


**فکر می کنم پس از اجرای قطعه «سپیده » در جشنواره موسیقی فجر از سوی برخی رسانه ها بایکوت شدید، خودتان علت این ناراحتی را چه می دانید؟
متاسفانه برخی با ترور شخصیت فرد دیگر به خواننده محبوب خود ابراز ارادت می کنند. خب اهالی رسانه هم گاهی در همین شرایط قرار می‌گیرند و ممکن است بازخوانی من را به اشتباه، توهین به استادن برداشت کرده باشند اما این مقوله برای هنرمندان موسیقی به خصوص موسیقی اصیل صدق نمی‌کند چرا که همه این افراد جزو یک قبیله هستند و همه باید حمایت شوند. از سوی دیگر بازخوانی یک اثر به معنای روی برگرداندن از خواننده اصلی آن قطعه نیست.
ما باید گذر زمان را بپذیریم به طور مثال باید قبول کنیم که شخصی که بیست سال پیش در هر عرصه ای درخشیده، امروز همان توانایی را ندارد. شاید من 20 سال آینده قابلیت این روزها را نداشته باشم بنابراین باید صحنه را به نسل بعد خودمان تحویل دهیم. بنابراین با وجود اینکه استادان گذشته ما آثار فوق‌العاده‌ای را خلق کردند اما باید بپذیریم که موسیقی اصیل به نفس‌های تازه هم برای ادامه مسیرنیاز دارد. خود من هم علاقمند بسیاری از خوانندگان گذشته هستم و این موضوع هیچ تناقضی با نو شدن ندارد. بازسازی و بازخوانی آثار گذشتگان در واقع نکوداشت عزیزانی است که قبلاً قطعات را اجرا کرده‌اند.**اگر موافق باشید به اجرای های مشترک شما با خواننده های خارجی هم اشاره ای داشته باشیم مخصوصاً قطعه ای که با همخوانی خواننده اسپانیایی ساخته اید، درباره نحوه شکل گیری این اجرای مشترک توضیح می دهید.
در بسیاری از فستیوال‌های کشورهای خارجی شرکت می کنم و تقریباً بیشتر مدیران این فستیوال‌ها با سبک آوازی من آشنا هستند. به نظر چند نفر از آنها آواز موسیقایی من با صدای موسیقی فلامینگو ارتباط خوبی قرار می‌کند، بنابراین پیشنهاد اجرای مشترک دادند که در وهله اول به دلیل آداب و چهارچوب های موسیقی سنتی نپذیرفتم چرا که احساس کردم به نوعی چارچوب شکستنی محسوب می‌شود.
با گذر زمان و پیش آمدن پیشنهادهای بعدی از سوی افراد دیگر، این موضوع رفته رفته برای من هم جدی شد که شاید همخوانی های اینچنینی خوشایند باشد بنابراین به دعوت فستیوال اوزنابوروک آلمان به همراه یک گروه موسیقی فلامینگو اسپانیا به مدت هشت روز در شهر اوزنابوروک با تیم اسپانیایی خانم رزاریو که از خوانندگان مطرح اسپانیا، معاشرت کردیم، آواز خواندیم و تفاوت‌ها و شباهت‌هایی که در موسیقی‌های یکدیگر وجود داشت را یافتیم.
من از فرهنگ ردیفی موسیقی ایران را در قطعات مشترک اقتباس کردم و همچنین یکسری تصنیف های جدید هم برای آن اثر ساختم. از طرف دیگر خانم رزاریو هم برای آشنایی بیشتر با شعر و موسیقی ایرانی، اشعار حافظ را به زبان اسپانیایی ترجمه کرد و شیفته بسیاری از این آثار شد.
اولین بار که در شهر اوزنابوروک آلمان این قطعات را اجرا کردیم، آنقدر مورد توجه قرار گرفت که در یک هفته ده فستیوال مختلف از این پروژه استقبال کردند. در حال حاضرکه نزدیک به پنج سال از اجرای اول می‌گذرد، همان پروژه بدون هیچ تغییری به فستیوال‌های مختلف دعوت می‌شود. 20 روز پیش هم همین قطعات در تونس به روی صحنه رفت و شباهت های میان موسیقی ایرانی و فلامینکو همچنین ارتباط هماهنگ موسیقی از دو قاره مختلف مورد استقبال مردم قرار گرفت.

**با انتشار قطعات همخوانی با خواننده اسپانیایی نظرات موافق و مخالف درباره ترکیب موسیقی شما بسیار بود. نظر خودتان درباره این ترکیب چیست؟
به نظر من ترکیب موسیقی ایرانی و فلامینگو بسیار خوب است. ایرادی به این پروژه حتی از نظر سنت‌گرایان معتقد به از دست ندادن چارچوب اصلی موسیقی وارد نیست چرا که بخش عمده این کنسرت بر مبنای ردیف است یعنی گوشه‌های ردیف و تصانیف اصیل موسیقی ایرانی را در این اجراها به کار بردم و این اثر را پروژه بسیار موفقی می‌دانم. دیپلماسی که پشت اینگونه آثار نهفته است می‌تواند به برقراری ارتباط فرهنگی و پایدار جامعه جهانی و ایرانی کمک های چشمگیری کند چراکه تنها سیاست برای برقراری ارتباط با دنیا موثر نیست، فرهنگ و هنر نیز بسیار می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.**در حال حاضر برخی از خوانندگان موسیقی سنتی بعضاً مطرح کشور به سمت موسیقی پاپ روی آورده اند و قطعاتی را خوانده اند. نظرتان در این باره چیست؟
از نگاه من اگر یک خواننده در هر سبکی قطعه‌ای متفاوت با سبک خود را بخواند، هیچ اشکالی پیش نمی‌آید. عده‌ای برای موسیقی سنتی قداستی را در نظر دارند که به همین دلیل این موضوع برایشان قابل قبول نیست. این دیدگاه در جایگاه خود محترم است اما من با توجه به سفرهایی که به کشورهای مختلف دنیا داشته‌ام متوجه شدم خواننده‌های موسیقی اصیل آن کشورها ژانرها، سبک‌ها و آوازهای مختلف را ذوق آزمایی می کنند تنها نکته ای که در این میان باید مورد توجه باشد این است که قطعه ای که در سبک دیگر خوانده می شود با قامت و صدای شخص هماهنگ باشد.
تنها مشکل من با این موضوع این است که وقتی خواننده‌ای در سبک پاپ قطعه‌ای را اجرا می‌کند، ترانه را سنتی معرفی کند وگرنه تغییر در سبک خوانندگی به انتخاب و علاقه خواننده بر می‌گردد و هیچ ایرادی نمی‌تواند به این موضوع وارد شود چرا که یک موضوع شخصی است.

**شما تیتراژهای کمی در تلویزیون خوانده اید اما یک از این کارها که خوانده اید تیتراژ «در محاصره» است. قطعه ای که بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، چطور شد که این تیتراژ را اجرا کردید؟
همواره به خواندن تیراژ «در محاصره» افتخار می‌کنم چرا که برای مردم کشورم این قطعه را اجرا کرده‌ام و سعی می کنم به حواشی اهمیتی ندهم چرا که معتقدم آن اثر برای رشادت مردم کشورم در دفاع از مملکت و خاک خودم بوده است.

**بارها از عدم حمایت صدا و سیما و وجود گروه های مافیا در عرصه موسیقی صحبت کرده اید. در این باره بیشتر توضیح می‌دهید.
نقاط ضعف صدا و سیما درباره عدم حمایتش از موسیقی سنتی و همچنین صدای خودم را با نیت خیر بازگو کرده ام تا به سمت رشد و بالندگی موسیقی ایران پیش رویم. من حمایت خاصی از رسانه ملی ندیده‌ام و این گله هم نیست و تنها یک واقعیت است. صدا و سیما به هر دلیلی که خودش می داند، تاکنون نخواسته که شخصی به نام محمد معتمدی را به رسمیت بشناسد. به طور مثال برنامه هایی در تلویزیون هست که شاید 15 سال سابقه پخش دارند و موسیقی هم جزء لاینفک آنهاست اما هرگز نام و صدای من شنیده نشده است و به نظرم این موضوع نمی تواند اتفاقی باشد. از سوی دیگر صحبت هایم درباره مافیا به وجود گروه های اغماری در هنر برمی گردد. یعنی گروهی در موسیقی با عزیزانی در صدا و سیما و عده‌ای در بدنه دولت یک حلقه‌ای را تشکیل می‌دهند که خودشان با توجه به روابطی که دارند، یکدیگر را حمایت می‌کنند. مشکلات چهار سال گذشته در حوزه موسیقی هم به همین حلقه بر می‌گردد. من از همه دولت مردان و دکتر روحانی تقاضا می کنم که به جز افراد حاضر در کمپین های انتخاباتی، سایر هنرمندان را نیز مورد توجه قرار دهند و همه فرصت‌ها را نیز در اختیار همان چند نفر قرار ندهند و بقیه را به کل نابود کنند چرا که بقیه افراد هم عضوی از فرهنگ این مملکت هستند. امتیاز دادن‌های بی‌مورد به برخی از افراد در واقع ظلم به عده ای دیگر است چرا که آن امتیازها به فرصت‌های تمامیت خواهانه تبدیل شده و عرصه بر دیگران تنگ می‌شود. من در همین شهریور ماه سال 96 در هرجای این کشور نتوانستم سالنی را حتی برای یک سانس پیدا کنم.


**درباره استقبال مردم در چند سال گذشته از موسیقی سنتی صحبت کنیم. به نظرتان توجه مردم به سنتی بیشتر شده است؟

استقبال از کنسرت‌هایی که با عنوان موسیقی سنتی برگزار می‌شود به نسبت زیاد است و در همین میان بسیاری از مردم نیز فکر می‌کنند مخاطب موسیقی سنتی هستند اما در واقعیت مخاطب موسیقی اصیل به دلیل عدم ارایه موسیقی با کیفیت بسیار کمتر از گذشته شده است. من میان موسیقی اصیل و موسیقی سنتی تفاوت قائل می‌شوم. موسیقی سنتی همان چیزی است که در زمان قاجار ارائه می شد اما موسیقی اصیل با تغذیه از همان موسیقی سنتی، نوایی تولید می‌کند که با جامعه امروز ما هماهنگ است.
مخاطب موسیقی اصیل ما به دلیل عدم شناخت و آگاهی نسل امروز از این سبک بسیار کمتر از گذشته شده است و به نظرم دلیل کاهش مخاطبان این سبک از موسیقی به عدم شناخت و آگاهی مردم برمی گردد که این جهل عمومی منشأ آسیب نیز است.

**اگر موافق باشید به عنوان سوال پایانی بفرمایید الان وضعیت هنرمندان موسیقی سنتی با همدیگر چطور است؟
در گذشته بزرگانی درجامعه هنری ما وجود داشتند که خودشان از منابع مالی موسیقی نفعی نمی بردند یا به عبارتی در اقتصاد هنر ذینفع نبودند ولی از سایر هنرمندان جوان بدون نفع شخصی حمایت می کردند و حتی استعدادهای جدید را هم کشف می کردند. درحال حاضر عدم وجود یک بزرگتر در موسیقی را خیلی شدید احساس می کنیم. در این سال ها دیگر بزرگان و جوانان موسیقی کنار هم جمع نمی شوند و حلقه اتصال هنرمندان از بین رفته است. بازخورد و استقبال مردم از موسیقی اصیل که حالتی بسیار جدی دارد، در اقصا نقاط ایران متفاوت است. این موسیقی با پشتیبانی و حمایت بزرگان و نهادهای مختلف می تواند مخاطبان بسیاری را جلب کند اما متاسفانه در کشور ما از هنرمندان حمایت نمی کند. وقتی صنف هنرمندان موسیقی حتی بیمه ای که هزینه آن را دولت پرداخت می کند را قطع می کند، دیگر نمی توان از دولت مردان انتظاری داشت.

**آواز خوانی محمد معتمدی در ایسکانیوز را اینجا ببینید

گفت‌وگو از: نازنین میرزایی

محمد معتمدی دکترروحانی موسیقی اصیل ایرانی هنرمندان محمد رضا لطفی تلویزیون

کلیدواژه: هنرمندان موسیقی | موسیقی ایرانی | موسیقی ایران | محمدرضا لطفی | laquo سپیده raquo | موسیقی سنتی | محمد معتمدی | موسیقی اصیل | استاد لطفی | صدا و سیما | مورد توجه

منبع: ایسکانیوز

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۷۲۸۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • شهبازیان:موسیقی آیینی برگرفته از موسیقی اصیل ایران است
 • به گزارش ایلنا، مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «سربلندان» با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران دوشنبه، سوم مهرماه در حوزه هنری برگزار شد. محسن جلیلی، آهنگساز این اثر نیز با بیان اینکه تاریخچه تمدن‌ها و ادیان با هنر گره خورده است، اظهار کرد: موسیقی در تمام ادیان نقش بسزایی داشته است. چراکه هنر موسیقی بی‌واسطه‌ترین هنرهاست. بسیاری از آثار و نغماتی که به یادگار و جاودانه شده‌اند، پیوند و رابطه نزدیکی با ادبیات آیینی و موسیقی آیینی دارد. وی همچنین گفت: در سال‌های اخیر و در بحث موسیقی آیینی دچار رکود هستیم و این اتفاق منجر به این شده که مداحی، که حتما باید آن را به عنوان نوعی از موسیقی آئینی پذیرفت نیز دچار آسیب شود. سالیانی بود که اساتید و هنرمندان بزرگ موسیقی آثار جامع و ماندگاری را در فضای آئینی به یادگار گذاشتند و این آثار، تاثیر مستقیمی بر هنر مداحی داشت. اما به هر حال چند سالی است که این عرصه کمی خالی‌تر شده است. شاهد نغمات و ملودی‌هایی هستیم که برای اهل بیت (ع) خوانده می‌شود؛ بدون این که در شان آن‌ها باشد. جلیلی خاطرنشان کرد: شاهد این هستیم که برخی مداحان برخی ملودی‌ها را استفاده می‌کنند و بر آن شعری می‌گذارند و می‌خوانند. این کار هم درست نیست. چراکه هر ملودی، پیام‌هایی را به شنونده منتقل می‌کند و به صرف اینکه قطعه ملودی را بپسندید و بخواهید آن را به عنوان قطعه آئینی ارائه کنید درست نیست. همچنین بدون اینکه اجازه‌ای از آهنگساز گرفته شود، قطعه برداشته می شود و این هم اشتباه است. او اظهار داشت: متاسفانه این روند در این سال‌ها اتفاقی را منجر شده که مخاطب به جای اینکه جنبه صلح طلبی از واقعه عاشورا را ببینیم، متاسفانه به دلیل بار حسی و روانشناختی برخی ملودی‌ها نتیجه معکوس...
 • موسیقی آیینی به سفارش آهنگ های جدید نیاز دارد
 • فریدون شهبازیان رهبر ارکستر ملی ایران معتقد است که موسیقی آیینی و عاشورایی در حال حاضر پُر است از ملودی‌های تکراری و این نشان دهنده‌ی نیاز ما به آهنگ‌های جدید است. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، روز گذشته دوشنبه سوم مهر 1396، آلبوم «سربلندان» در سالن سوره حوزه هنری رونمایی شد.آلبوم «سربلندان» اثری است که در آن 9 خواننده موسیقی ایرانی حضور دارند. علی اصغر شاهزیدی، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، محمد معتمدی، بامداد فلاحتی، اشکان کمانگری، قاسم رفعتی، سروش بخشش و امیرحسین مدرس خوانندگانی هستند که در این آلبوم آواز خوانده‌اند. آهنگساز این اثر محسن جلیلی است.فریدون شهبازیان رهبر ارکستر ملی ایران در مراسم رونمایی از آلبوم «سربلندان» به نقد و بررسی این اثر پرداخت. شهبازیان در پایان این مراسم متن صحبت‌هایش را در اختیار خبرنگار تسنیم قرار داد که در ادامه متن کامل سخنان او درباره‌ی آلبوم «سربلندان» را می‌خوانید:شیفتگان موسیقی ایران خوب می دانند که از اواخر دوره قاجار تا به امروز همواره بر سر این که موسیقی ایران باید چگونه باشد و چه منش و روشی را دنبال کند، بحث و گفت و گوی بسیار بوده است. در سرزمین ما هر گروهی از جامعه خود را با نوعی از موسیقی سرگرم می کنند و بر مبنای سلیقه خود از نوعی از موسیقی که دوست دارند بهره می برند.بسیاری از شهرستانی های مقیم تهران ضمن توجه به موسیقی اصیل ایران، موسیقی کلاسیک و حتی موسیقی پاپ، همچنان نسبت خود را با موسیقی محلی و مقامی شان حفظ کرده اند. حتی کسانی که از شنیدن موسیقی پرهیز دارند، ناخودآگاه نیاز خود را با آوای تعزیه، نوحه خوانی و مجالس مذهبی که همانند موسیقی آیینی ماست، برآورده می سازند و در عین حال گروهی همچنان موسیقی بی هویت، وارداتی بازاری و پاپ گوش می دهند که این خود در هر تربیتی نشان دهنده ی نیاز روحی انسان به...
 • پیوستگی تاریخ ادیان با هنر/نوحه های اصیل موسیقی غنی دارند
 • مراسم رونمایی از آلبوم عاشورایی «سربلندان» عصر امروز ۳ مهرماه در حوزه هنری برگزار شد. به گزارش خبرنگار بی‌باک، در ابتدای این مراسم عباس محمدی رئیس مرکز موسیقی حوزه هنری بیان کرد: بر خود واجب می دانم از تمامی بزرگوارانی که در مدت ۶۰ روزه آماده سازی آلبوم ما را کمک کردند تشکر کنم. از بزرگوارانی که در چند مرحله به انتخاب اشعار پرداختند ممنونم از همین رو امیدوارم از اجر معنوی این کار برخوردار باشند و دعای آنها بدرقه راه ما باشد. سپس محسن جلیلی آهنگساز این آلبوم اظهار کرد: همه بزرگواران می دانند که تاریخچه ادیان با هنر گره خورده و با هنر رابطه تنگاتنگ دارند و در این بین موسیقی نقش بسزا و اثرگذاری داشته است. بسیاری از نغماتی که می شنویم رابطه نزدیکی با ادبیات و موسیقی آیینی دارد اما در این سال ها به یک رکود در موسیقی آیینی رسیده ایم و این اتفاق باعث شده بخشی از موسیقی آیینی مانند هنر مداحی دچار مشکل شود. وی افزود: در سال های نه چندان دور در این هنر آثار ماندگاری وجود داشت اما چند سالی است نوحه رکود پیدا کرده و شاهد ملودی هایی هستیم که در شان اهل بیت نیست. باید بپذیریم که نوع ملودی پیامی دارد اما برخی از مداحان از ملودی هایی استفاده می کنند که از یک آهنگ غیرمرتبط برداشته شده و تنها روی آن شعر می خوانند. این نوحه ها حتی تداعی گر تصنیف اصلی هستند کما اینکه حقوق مولف هم در چنین حالتی رعایت نمی شود. این روند در این سال ها باعث شده که به جای اینکه جنبه صلح طلبی امام حسین را ببینیم آن حضرت در برخی نغمات به عنوان فرد جنگ طلب شناخته شود. این شرایط ما را به فکر فرو برد و برهمین اساس بالغ بر هزار قطعه شعر را بررسی کردیم و آنها را...
 • استفاده از آلات موسیقی در هیئت ها چه حکمی دارد
 • حکم استفاده از آلات موسیقی در هیئت های عزاداری سالار شهیدان (ع) را طبق نظر مراجع تقلید در گزارش زیر بخوانید. باشگاه خبرنگاران جوان: ذات هنر و هنرمند با احساسات عجین شده است، چه زیبا و نیکوست که این هنر را در خدمت معارف اهل بیت (ع) و شعائر عاشورایی امام حسین (ع) بکار بگیریم، شعائری که گاهی شعر است و نوحه و یا عکس و دیوار نوشته ای در سطح شهر، کشور و جهان.زبان هنر و لطافت هنرمندانه از جمله ابزاری است که بارها در بیانات مقام معظم رهبری برای انتقال مفاهیم قرآنی، دینی و اهل بیت (ع) به آن اشاره شده است. البته زبانی که بتواند پرچم اسلام و بیرق حسینی را در جهان برافراشته کند، نه آنکه با سوء استفاده و یا رنگ و بویی توطئه برانگیز به نمایش دربیاید.ماه محرم نیز با برگزاری هیئت های مذهبی و یا حرکت حسینی دسته جات عزاداری در نقاط مختلف دنیا همراه است و هر کدام به فراخور اقلیم و گویش، مرثیه اهل بیت (ع) را با استفاده از ابزار موسیقی هر منطقه بیان می شود.اما سوال اینجاست، با این توصیف که نگهداری آلات موسیقی از نظر برخی از مراجع تقلید حرام است، استفاده و یا نگهداری آن در هیئت های مذهبی چیست؟مقام معظم رهبریپرسش: نظر شریف حضرتعالی نسبت به ادامه حرکت دسته‏‌های عزاداری در شب‌های محرم تا نصف شب همراه با استفاده از طبل و نی چیست؟پاسخ: به راه انداختن دسته‏‌های عزاداری برای سیدالشهدا و اصحاب او (علیهم‌السلام) و شرکت در امثال این مراسم امر بسیار پسندیده ومطلوبی است و از بزرگترین اعمالی است که انسان را به خداوند نزدیک می‏کند، ولی باید از هر عملی که باعث اذیّت دیگران می‏شود و یا فی‏نفسه از نظر شرعی حرام است، پرهیز کرد.پرسش: استفاده از آلات موسیقی مانند اُرگ (از آلات موسیقی و شبیه پیانو است) و سنج و غیر آن‌ها...
 • استفاده از آلات موسیقی در هیئت های عزاداری چه حکمی دارد
 • ذات هنر و هنرمند با احساسات عجین شده است، چه زیبا و نیکوست که این هنر را در خدمت معارف اهل بیت (ع) و شعائر عاشورایی امام حسین (ع) بکار بگیریم، شعائری که گاهی شعر است و نوحه و یا عکس و دیوار نوشته ای در سطح شهر، کشور و جهان. زبان هنر و لطافت هنرمندانه از جمله ابزاری است که بارها در بیانات مقام معظم رهبری برای انتقال مفاهیم قرآنی، دینی و اهل بیت (ع) به آن اشاره شده است. البته زبانی که بتواند پرچم اسلام و بیرق حسینی را در جهان برافراشته کند، نه آنکه با سوء استفاده و یا رنگ و بویی توطئه برانگیز به نمایش دربیاید. ماه محرم نیز با برگزاری هیئت های مذهبی و یا حرکت حسینی دسته جات عزاداری در نقاط مختلف دنیا همراه است و هر کدام به فراخور اقلیم و گویش، مرثیه اهل بیت (ع) را با استفاده از ابزار موسیقی هر منطقه بیان می شود. اما سوال اینجاست، با این توصیف که نگهداری آلات موسیقی از نظر برخی از مراجع تقلید حرام است، استفاده و یا نگهداری آن در هیئت های مذهبی چیست؟ مقام معظم رهبری پرسش: نظر شریف حضرتعالی نسبت به ادامه حرکت دسته‏‌های عزاداری در شب‌های محرم تا نصف شب همراه با استفاده از طبل و نی چیست؟ پاسخ: به راه انداختن دسته‏‌های عزاداری برای سیدالشهدا و اصحاب او (علیهم‌السلام) و شرکت در امثال این مراسم امر بسیار پسندیده ومطلوبی است و از بزرگترین اعمالی است که انسان را به خداوند نزدیک می‏کند، ولی باید از هر عملی که باعث اذیّت دیگران می‏شود و یا فی‏نفسه از نظر شرعی حرام است، پرهیز کرد. پرسش: استفاده از آلات موسیقی مانند اُرگ (از آلات موسیقی و شبیه پیانو است) و سنج و غیر آن‌ها در مراسم عزاداری چه حکمی دارد؟ پاسخ: استفاده از آلات موسیقی، مناسب با عزاداری سالار...
 • استان سمنان ۳۰دانش آموخته عالی موسیقی دارد
 • سمنان - رییس انجمن موسیقی استان سمنان، با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ مدرس موسیقی فقط در شهرستان سمنان فعالیت دارند گفت: این استان از وجود ۳۰ دانش آموخته عالی موسیقی بهره‌مند است. به گزارش خبرنگار مهر، رامین صبری در دیدار صبح سه شنبه فعالان موسیقی استان سمنان با استاندار به میزبانی دفتر وی، ضمن بیان اینکه استان ۳۰ دانش آموخته عالی موسیقی دارد که غالبا در پایتخت و خارج کشور فعالیت دارند، تاکید داشت: باید از هنرمندان و به خصوص نخبگان این حوزه حمایت شود. وی با بیان اینکه ظرفیت های فراوان موسیقی در استان سمنان وجود دارد که یک نمونه آن وجود ۱۰۰ مدرس فقط در شهرستان سمنان است، افزود: بیش از یک هزار و ۵۰۰ هنرجوی موسیقی در هر فصل در کلاس های موسیقی شرکت می کنند که این عدد در تابستان به بیش از دو نفر می رسد و این نشان می دهد ما استانی مستعد هستیم. رییس انجمن موسیقی استان سمنان با بیان اینکه نیاز شدید استان به یک سالن اختصاصی موسیقی احساس می شود، گفت: اگر از هنرمندان موسیقی استان حمایت شود چرخه اقتصادی استان در این حوزه نیز فعال خواهد شد. ‌ صبری خواستار تسهیل در ارائه موسیقی توسط هنرمندان به جامعه شد و بیان کرد: ما می توانیم با حمایت استاندار در عرصه ی موسیقی از موازی کاری دیگر ارگانها در زمینه موسیقی جلوگیری کنیم از سوی دیگر می توانیم نظارت بهتری نیز بر ارائه موسیقی داشته باشیم ما می پذیریم که برخی از موسیقی های اجرا شده از هیچ ارزش هنری و فرهنگی برخوردار نیست لذا باید این سازوکار بهبود یابد. وی افزود: برای داشتن موسیقی خوب و مطلوب، به برگزاری کارگاه های تخصصی، کلاسهای پایه و حضور اساتید بزرگ در استان نیاز داریم که این امر با حمایت میسر خواهد شد. رییس انجمن موسیقی استان سمنان به داشته های...
 • وقتی درویش رضا منظمی برای مادران شهید موسیقی می سازد/کامپیوترها کار کاتیوشا را می کنند
 • شهرام منظمی با حضور در گفتمان موسیقی دفاع مقدس ماجرای ساختنِ قطعه‌ی روله توسط پدرش را شرح داد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «گفتمان موسیقی دفاع مقدس» صبح امروز سه شنبه پنجم مهر 1396 در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.مهمانان این برنامه دکتر محمود اکرامی – شاعر و منتقد ادبی، شعرام منظمی آهنگساز، تنظیم کننده و مدرس موسیقی و مصطفی محدثی خراسانی – شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی بودند. همچنین علیرضا علیزاده به عنوان کارشناس مجری در این برنامه حضور داشت.در ابتدای این نشست علیرضا علیزاده موضوع نشست را «مردمی کردن ترانه‌های دفاع مقدس» بیان کرد و سپس مهمانان برنامه این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دادند و هر کدام از آنان به بیان دیدگاه‌هایشان پرداختند:ترانه‌های محلی تاثیر بسیاری در دوران دفاع مقدس داشتندشهرام منظمی: ما چیزی به نام جنگ نداشتیم. چون ما تهاجمی به کشور دیگری نکردیم و تنها از میهنمان دفاع کردیم. وقتی بحث دفاع پیش می آید ما متحمل آسیب‌هایی می‌شویم. ابزارهای مختلف به کمک بیان این واقعیت می‌آیند که کشوری در حال دفاع بوده است. در قرن چهارم فردوسی در شاهنامه از پهلوانانی می‌گوید که جایگاه بسیار والایی دارند و کارهای بزرگی انجام می‌دهند. شاید آنچه فردوسی آورده در ذهن ما افسانه بیاید اما آنچه فردوسی گفته نمی‌تواند افسانه باشد.نواها و آواهایی که حاج صادق آهنگران و غلام کویتی پور ساختند از مهمترین نمونه‌های موسیقی دفاع مقدس است. سرود «ای لشگر صاحب زمان آماده باش آماده باش» از کارهایی است که بسیار مهیج بود. آهنگی در موسیقی لرستان هست با نام «دایه دایه» که متعلق به زمان خان کُشی در زمان رضا خان بود اما بهترین استفاده از این ترانه در دوران دفاع مقدس بود. موسیقی که در لرستان برای دوران دفاع مقدس شنیده میشد، بسیار تاثیرگذارتر از هر اتفاق دیگری برای شورآفرینی میان مردم بود. باید دید...
 • کشتی آبادان نیاز به حمایت جدی دارد
 • آبادان – رئیس هیئت کشتی آبادان بر نیاز جدی این هیئت در برخورداری از حمایت همه جانبه دستگاههای مختلف شهری تاکید کرد.  میلاد قلاوند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در زمان حاضر این هیئت از کم برخوردارترین هیئت های فعال در شهر به لحاظ مالی است، گفت: این موضوع مانع از اعزام مرتب و مناسب کشتی گیران آبادانی حتی از سطح آموزشگاهها به مسابقات مختلف شده که امید می رود با کمک و همراهی دستگاههای توانمند شهری ضمن رفع این مشکل زمینه اعزام بیشتر و بهتر کشتی گیران مستعد، پرتوان و لایق آبادانی به مسابقات و اردوهای مختلف فراهم شود. وی با بیان اینکه هزینه برخی اعزام ها را از طریق رایزنی و تعامل با سایر دستگاهها تامین و پرداخت کرده ایم، افزود: توانستیم حدود۲۰ مسابقه قهرمانی، اعزام و اردو را برای کشتی گیرانمان به انجام برسانیم. قلاوند اظهار کرد: در زمان حاضر تمرکز ما بر روی کشتی رده های پایه با حفظ داشته هایمان است تا به این ترتیب مسیر آینده کشتی آبادان را برای سالهای آینده همواره کنیم. وی تصریح کرد: سطح کشتی ما به خصوص در کشتی فرنگی به نسبت سایر شهرهای استان از جمله اندیمشک و اهواز در جایگاه پائین تری قرار دارد ضمن اینکه سطح فنی مربیان ما نیز به نسبت مربیان سایر شهرهای استان در سطح پائینی است. رئیس هیئت کشتی آبادان گفت: به منظور ارتقای سطح کیفی و قنی کشتی گیران و مربیان آبادانی از مربیان کشوری برای حضور در اردو و ارائه آموزشهای لازم دعوت کرده ایم. قلاوند افزود: اعزام کشتی گیران ما برای شرکت در مسابقات قهرمانی لیگ باشگاهی کشور بیشتر برای آشنایی آنها با میدان و حضور در مسابقات بود. وی با اشاره به حضور موفق کشتی گیران آبادانی در مسابقات کشتی قهرمانی بسیج کشور اظهار کرد:...
 • حسینیه اعظم برند ابراز ارادت مردم زنجان به اهل بیت ع
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از زنجان، محمدجواد غم‌پرور، ریس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان، شامگاه دیروز دوشنبه سوم مهرماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: برنامه‌های عزاداری سالار شهیدان در محرم امسال از اولین روز محرم و با تعویض پرچم گنبد حسینیه اعظم آغاز شد. وی با اشاره به اینکه طبق سنوات گذشته برنامه‌های عزاداری حسینیه اعظم از ساعت ۲۰ آغاز و تا ۲۳ ادامه دارد، افزود: این برنامه‌ها با تلاوت قرآن مجید آغاز و با مداحی و سخنرانی ادامه پیدا می‌کند. غم‌پرور تصریح کرد: طبق سال‌های گذشته صبح روز تاسوعای حسینی ویژه‌برنامه شیرخوارگان حسینی از ساعت ۹ صبح تا اذان ظهر برگزار و صبح عاشورا نیز مراسم قرائت زیارت عاشورا، سخنرانی، مقتل‌خوانی، عزاداری و نماز ظهر عاشورا برگزار می‌شود. رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه حسینیه اعظم به عنوان برند ابراز ارادت مردم زنجان به اهل بیت (ع) است، تاکید کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ خادم برای خدمت‌رسانی به عزاداران حسینی با این مجموعه طی این مدت همکاری دارند. غم‌پرور با بیان اینکه از دو سال گذشته امکان ذبح نیابتی برای افرادی که نذر قربانی دارند، ایجاد شده است، گفت: سال اول این طرح برای خارج از استان بود ولی در حال حاضر این امکان برای عموم فراهم شده است. وی با تاکید بر اینکه استفتائات لازم در خصوص ذبح نیابتی از مراجع صورت گرفته و همه قوانین شرعی در این مورد رعایت می‌شود، تصریح کرد: سال گذشته ۹۰۰ راس گوسفند در این طرح ذبح شد که از این تعداد ۵۰۰ راس سفارش خارج از استان بود. غم‌پرور بر لزوم همکاری مسئولان در ارائه خدمت حسینیه اعظم اشاره کرد و گفت: با حضور مردم فضای ۷۰۰ مترمربعی حسینیه اعظم به ۳ هزار مترمربع مساحت و ۱۵ هزار مترمربع زیربنا افزایش پیدا کرده است این...
 • خانبان:در لیگ های پایین تر دوپینگ وجود دارد/داورها با استرس قضاوت می کنند
 • مربی خونه به خونه بابل می‌گوید هر دیدار در لیگ یک مانند یک دیدار جام حذفی است و هیچ تیمی خودش را از پیش برنده یا بازنده نمی‌داند. به‌ گزارش ‌ایسنا، تیم فوتبال خونه به خونه بابل پس از دو هفته ناکامی در کسب پیروزی، در چارچوب هفته ششم لیگ دسته یک توانست تیم صدرنشین و بدون باخت نفت مسجد سلیمان را در خانه‌اش با نتیجه‌ یک بر صفر شکست دهد. آنها در حال‌ حاضر با هشت امتیاز در رده دهم جدول ۱۸ تیمی لیگ آزادگان قرار دارند. مهرداد خانبان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دیدار خونه به خونه مقابل نفت مسجد سلیمان گفت: تیم ما بدون در نظر گرفتن شرایط جدول و بحث مهمان بودن فقط با هدف پیروزی وارد بازی شد. کادر فنی و در رأس آن جواد نکونام در تمام روزهای منتهی به بازی در حال‌ تجزیه و تحلیل بازی تیم حریف، مشخصات فردی بازیکنان و حتی تفکرات فنی مربی حریف بود و خدا را شکر بازی به شکلی که پیش‌بینی می‌کردیم جلو رفت و توانستیم با یک نتیجه‌ خوب از بازی خارج شویم. روز قبل از برگزاری این دیدار از احتمال دوپینگ بازیکنان نفت مسجد سلیمان در دیدار مقابل آلومینیوم اراک با استناد به فیلم‌هایی که پس از بازی این دو تیم از رختکن نفتی‌ها پرده برداشته شد. مربی خونه به خونه درباره این اتفاق یک روز مانده به تقابل با نفت مسجد سلیمان، اظهار کرد: باید بگویم که کادر فنی تیم خونه به خونه از ابتدا توجهی به شایعات نداشت و حتی یک درصد هم با بدبینی به این شایعه نگاه نکرد. به نظر من فدراسیون فوتبال باید با این گونه شایعه پراکنی‌ها مقابله کند. البته به اعتقاد من پدیده مذموم و ناجوانمردانه دوپینگ در لیگ‌های فوتبال نه تنها در ایران،‌ بلکه در سایر کشورهای آسیایی هم وجود دارد به خصوص در لیگ‌های سطح پایین‌تر...
 • رونمایی ازآلبوم موسیقی سربلندان
 • آلبوم موسیقی «سربلندان» از تولیدات حوزه هنری با حضور عوامل تولید این اثر در سالن سوره رونمایی شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آلبوم موسیقی «سربلندان» از تولیدات مرکز موسیقی حوزه هنری امروز با حضور فریدون شهبازیان، علی موسوی گرمارودی، فاضل نظری، حمیدرضا نوربخش، علیرضا قزوه، سعید بیابانکی، فرید سعادتمند،مسعود فروتن، وحید جلیلوند و عوامل تولید این اثر در سالن سوره رونمایی گردید.آلبوم موسیقی «سربلندان» از تازه ترین تولیدات مرکز موسیقی حوزه هنری است شامل 15 قطعه موسیقی با آهنگسازی محسن جلیلی و آواز هنرمندانی همچون علی اصغر شاه‌زیدی، قاسم رفعتی، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، محمد معتمدی، بامداد فلاحتی، اشکان کمانگری، سروش بخشش و امیر حسین مدرس است.همچنین اشعار آثار بزرگان ادبیات کلاسیک کشور حافظ و مولوی و شاعرانی همچون فاضل نظری، سید علی موسوی گرمارودی، عمران صلاحی، قادر طهماسبی (فرید)، سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، عمران صلاحی و حبیب‌الله چایچیان (حسان) سروده شده است.
 • رسانه های انقلابی باید جریان ساز و تاثیرگذار باشند/برخی رسانه ها چهره بزک کرده ای از آمریکا نشان می دهند
 • فرمانده سپاه استان قزوین بیان کرد: نیروی توانمند و با سواد در مجموعه رسانه زیاد است؛ اما کار جمعی نمی‌شود و هم افزایی ندارند؛ به همین علت اثر بخشی کم است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ سردار محمد شاهرخی فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در نشست صمیمی با اصحاب رسانه در سالن جلسات سپاه استان گفت: عدم انسجام یک ضعف بزرگ است که در مجموعه فعالیت‌های جریان انقلاب مشاهده می‌شود. وی افزود: باید یک هدف کلی را مد نظر قرار داد و به مسائل انقلاب پرداخت و آنها را مطرح کرد. این مسئول با اشاره به انتظاراتی که از مجموعه رسانه وجود دارد، اظهار کرد: اولین توقع از این مجموعه، جریان سازی است که باید یک موج ایجاد کرده و مسائل و مشکلات را حل کند؛ این موضوع نباید مقطعی باشد تا ماندگاری کار افزایش یابد و تا این موضوع تحقق نیابد اثرگذاری هم حاصل نمی‌شود. وی بیان کرد: باید از داشته‌ها، ظرفیت و توانمندی خود حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم تا اثرگذاری ملموس شود و به چشم آید و به دنبال آن اثربخشی صورت بگیرد. فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین با توجه به جریان سازی و اثربخشی ابراز کرد: اگر به این موضوع توجه نشود، عموم بخشی ارزش‌های محوری انقلاب کمرنگ می‌شود و باید فکری برای حفظ جامعه و انسجام جامعه شود تا دچار ریزش نشویم. وی با اشاره به فلسفه تشکیل بسیج رسانه عنوان کرد: بسیج رسانه جایگاهی است تا فعالان رسانه و نیروهای مومن و معتقد به انقلاب دور هم جمع می‌شوند و بدون تفرقه برای تداوم ارزش‌های انقلاب اسلامی برنامه ریزی می‌کنند‌. شاهرخی با اشاره به اینکه یکی از علل شهادت امام حسین(ع) تعصب قبیله‌ای بود، تصریح کرد: امروز تعصب‌های جریانی و سیاسی...
 • اعلام جزییات کارگروه موسیقی حماسی
 • فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره برگزاری اولین جلسه کارگروه موسیقی حماسی به عنوان یکی از کارگروه های پانزده گانه طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که از مدت ها قبل انجام گرفته بود اولین جلسه کارگروه موسیقی حماسی کشور روز یکشنبه دوم مهر ماه با حضور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، برخی از مسئولان و تعدادی از هنرمندان شاخص کشور از جمله محمد گلریز، سالار عقیلی، هادی آزرم، سید محمد میرزمانی، حسام الدین سراج، تقی ضرابی برگزار شد که طی آن تلاش شد ضمن تاکید بر راهکارهای استفاده موثر از موسیقی حماسی بتوانیم به تعریف درستی از این گونه موسیقی برسیم. وی ادامه داد: یکی از نکات مثبت جلسه روز گذشته این بود که جمع اعضای شرکت کننده معتقد بودند مسایل روز جامعه ایرانی همچون اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی ایرانی – اسلامی و مسایل منطقه در کنار موسیقی انقلاب و دفاع مقدس، موسیقی حماسی را شکل می دهد؛ موسیقی‌ای که می تواند جامعه ما را در حرکت به سمت اهداف والایش یاری کند. مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از مباحث دیگری که در این جلسه مورد توافق قرار گرفت، اجتناب از نگاه سفارشی به موسیقی حماسی بود. همه دوستان بر این باور بودند اثری که از جان یک هنرمند برآمده باشد تاثیر بیشتری و ماندگارتری خواهد داشت و چنین آثاری باید مورد حمایت قرار گیرد. طالبی توضیح داد: به طور حتم تشکیل کارگروه موسیقی در طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه به برگزاری این جلسه ختم نخواهد شد، زیرا هم این کارگروه و هم دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجدانه پیگیر اجرایی شدن مباحثی است که در جلسه روز گذشته مطرح شد و بر این باوریم تداوم این جلسات می تواند با ارایه...
 • همه ردیف های موسیقی مناسب مداحی نیستند
 • فرهنگ > هنر - ندا انتظامی:حاتم عسگری را اهالی هنــر بـه‌خوبـی می‌شناسند؛ کسی که دلسوز و نگران موسیقی تعزیه و البته مداحی است. او تعزيه و مداحي را براساس موسيقي رديف ايراني مي‌داند؛ امري كه به گفته او اين روزها با مشكلات زيادي مواجه است. با او درباره موسيقي تعزيه و البته مداحي‌هايي كه اين روزها مي‌شنويم به گفت‌وگو نشسته‌ايم. در جايي به نقل از شما خواندم كه تعزيه را اپراي جهان اسلام و بسيار زيبا خوانده‌ايد. تعزيه پيش از هنرهاي ديگر وجود داشته است. تعزيه يا شبيه‌خواني را اپراي جهان اسلام مي‌دانم كه از دل تشيع بيرون آمده است و اگر دقت كنيد متوجه مي‌شويد كه سال‌ها بعد فرنگي‌ها به فكر ايجاد اپرا افتادند. اما در مورد زيبايي تعزيه بايد اين سؤال را مطرح كرد كه زيبايي به كدام و چه معناست. اين هنر بايد سعي كند مردم را به سمت خداوند و شهادت ببرد. زماني كه درباره شهادت تعزيه داريم، يعني امري كه عده‌اي براي عقيده و اسلامي كه به آن ايمان دارند شهيد شده‌اند، طبيعي است كه براي اين موضوع بايد بهترين آهنگ‌ها را انتخاب و آن را به بهترين شكل ممكن اجرا كرد. به‌عبارت ديگراز نظر شما شبيه‌خوان‌ها بايد بر اين اساس تفكر اشعار، موسيقي و لحن را انتخاب كنند؟ به شخصه 5تعزيه خوانده‌ام و در همه موارد از اشعاري استفاده كرده‌ام كه انسان را به سمت انسانيت، مردانگي و شجاعت هدايت مي‌كند و از اشعار غمگين هرگز استفاده نكرده‌ام چرا كه به‌نظر من اين گروه با ديد يقين به اين سفر آمدند و مي‌دانستند يا شهيد خواهند شد يا اسير. آنها با رشادت خودشان چنين معناهاي باارزشي را براي ما به‌جا گذاشته‌اند. زماني هست كه كسي نمي‌داند قرار است شهيد شود يا نشود، با همين ديد هم به جبهه مي‌رود. به اين دليل است كه اين جبهه با آن جبهه (كربلا) تفاوت دارد....
 • موسیقی نجیب آیینی این هنر را زنده نگاه داشته است
 • به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، محسن جلیلی در مراسم رونمایی از آلبوم «سربلندان» که بعد از ظهر امروز در حوزه هنری برگزار شد، درباره چگونگی ساختن این آلبوم، اظهار کرد: از دیرباز تا کنون تاریخچه تمدن ها و ادیان با هنر گره خورده است و از سوی دیگر موسیقی بی واسطه ترین نوع هنرهاست که بیشترین تاثیر را در زنده نگه داشتن آیین های مذهبی در همه کشورها است. در کشور ما هم بسیاری از آثار ماندگار موسیقی با اسلام و مناسک مختلف مذهبی رابطه نزدیکی دارند. وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر در بحث موسیقی آیینی دچار رکود شده ایم، ادامه داد: هنر مداحی نوعی از موسیقی آیینی است که بسیاری از هنرمندان بزرگ کشور در این عرصه از هنر آثار جاودانه ای را به یادگار گذاشته اند اما متاسفانه در سال های اخیر فعالیت در این حوزه یا بسیار کمرنگ شده است و یا در شان امامان معصوم نیستند. این آهنگساز همچنین افزود: برخی از مداحان شعرهای آیینی جدید را بدون اجازه آهنگساز بر روی ملودی هایی که در گذشته ساخته شده، می گذارند که دیگر برای مردم جذابیتی ندارد. جلیلی در ادامه با اشاره به لزوم ساختن قطعات آیینی، تاکید کرد: کمبود قطعات ماندگار در حوزه مداحی سبب شد تا ما از میان صدها شعر ، 15 تا از بهترین اشعار را انتخاب کنیم و با حفظ اصالت موسیقی اصیل ایرانی و رنگ آمیزی موسیقایی جدید این آلبوم را تولید کنیم. وی خاطر نشان کرد: هدف ما از تولید این آلبوم عرضه آثاری بود که تنها در ایام سوگواری محرم مورد استفاده قرار نگیرد و به عنوان آثاری ماندگار در اختیار مخاطبان قرار گیرد. در ادامه این مراسم محمد معتمدی، خواننده آواز ایرانی درباره هدف خود از اجرای قطعه ای از این آلبوم، اظهار کرد: خوشحالم که توانستم سهم کوچکی در این...
 • تابستان رویایی برای هفت تهیه کننده ی موسیقی
 • خبرگزاري آريا - روزنامه هفت صبح - مصطفي آراني: بازار موسيقي در فصل تابستان بسيار پررونق بود و در اين ميان سود کلاني به جيب تهيه کنندگان موسيقي مي رود. از کنسرت هاي متعدد حامد همايون تا شور بهنام باني و البته کنسرت نمايش سي. اين ها گل سرسبد موسيقي در تابستان 1396 بودند. موسيقي ظاهرا در حال تبديل به يک کسب و کار بسيار سودده است اما به جز کساني که روي استيج براي ما مي خوانند و براي آن ها کفت و سوت مي کشيم؛ کساني در پشت پرده مناسبات موسيقي هستند که کمتر از آن ها شنيده ايم ولي درواقع بار اصلي اجرايي تهيه آلبوم و برگزاري کنسرت خواننده را به دوش مي کشند و البته سود خوبي هم از اين ماجرا مي برند. سودي که آن قدر بالاست که گاهي تهيه کنندگاني مثل محسن رجب پور پيدا شوند و انرژي خود را روي چهره هاي ناشناخته اي مثل حامد همايون بگذارند و در نهايت هم نتيجه قابل توجهي از نظر مالي دريافت کنند.اين مطلب نگاهي دارد به 7 تهيه کننده که کارهاي مربوط به 8 خواننده مشهور و محبوب اين روزها را انجام مي دهند. در نوشتن معرفي برخي از خوانندگان در اين متن از گزارش بهمن بابازاده در سايت موسيقي ما استفاده شده است.بهنام باني- برادران حاتم پورخواننده اي که بازارش اين روزها خيلي داغ است، بهنام باني نام دارد. در قسمت بيوي اينستاگرام او نوشته شده «تمامي حقوق مرتبط و فعاليت هاي هنري من تحت نظر شرکت فرهنگي هنري «آواي فروهر» است.» اين شرکت در مالکيت برادران حاتم پور (محمد و مجتبي) است.مريم خوشرنگ، خبرنگار سايت نواي فارس مصاحبه اي با اين دو نفر داشته که در مقدمه آن نوشته: «از سال 88 شرکت «آواي فروهر» با مديريت محمد و مجتبي حاتم پور و با برگزاري کنسرت هايي در شهرستان هاي مختلف، در گردش...
 • تابستان رویایی برای ۷ تهیه کننده ی موسیقی
 • بازار موسیقی در فصل تابستان بسیار پررونق بود و در این میان سود کلانی به جیب تهیه کنندگان موسیقی می رود. از کنسرت های متعدد حامد همایون تا شور بهنام بانی و البته کنسرت نمایش سی. این ها گل سرسبد موسیقی در تابستان 1396 بودند. موسیقی ظاهرا در حال تبدیل به یک کسب و کار بسیار سودده است اما به جز کسانی که روی استیج برای ما می خوانند و برای آن ها کفت و سوت می کشیم؛ کسانی در پشت پرده مناسبات موسیقی هستند که کمتر از آن ها شنیده ایم ولی درواقع بار اصلی اجرایی تهیه آلبوم و برگزاری کنسرت خواننده را به دوش می کشند و البته سود خوبی هم از این ماجرا می برند. سودی که آن قدر بالاست که گاهی تهیه کنندگانی مثل محسن رجب پور پیدا شوند و انرژی خود را روی چهره های ناشناخته ای مثل حامد همایون بگذارند و در نهایت هم نتیجه قابل توجهی از نظر مالی دریافت کنند. این مطلب نگاهی دارد به 7 تهیه کننده که کارهای مربوط به 8 خواننده مشهور و محبوب این روزها را انجام می دهند. در نوشتن معرفی برخی از خوانندگان در این متن از گزارش بهمن بابازاده در سایت موسیقی ما استفاده شده است. بهنام بانی- برادران حاتم پور خواننده ای که بازارش این روزها خیلی داغ است، بهنام بانی نام دارد. در قسمت بیوی اینستاگرام او نوشته شده «تمامی حقوق مرتبط و فعالیت های هنری من تحت نظر شرکت فرهنگی هنری «آوای فروهر» است.» این شرکت در مالکیت برادران حاتم پور (محمد و مجتبی) است. مریم خوشرنگ، خبرنگار سایت نوای فارس مصاحبه ای با این دو نفر داشته که در مقدمه آن نوشته: «از سال 88 شرکت «آوای فروهر» با مدیریت محمد و مجتبی حاتم پور و با برگزاری کنسرت هایی در شهرستان های مختلف، در گردش این چرخه هنری قرار گرفتند...
 • استفاده از سبک ترانه و موسیقی در مداحی جایز نیست
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، آیت الله شبیری زنجانی در پاسخ به این سوال که "بعضی از مداحان در مداحی از سبک‌های ترانه و موسیقی استفاده می‌کنند، آیا این کار جایز است" گفت: استفاده از سبک ترانه و موسیقی در مداحی اگر مطرب باشد یا موجب تنزل و خفیف شدن مجلس عزا شود جایز نیست. وی افزود: در غیر این صورت هم شایسته است اجتناب شود و چه خوب است از سبک‌های سنتی و مضامین عالی متناسب برای انعکاس این واقعه عظیم استفاده گردد. آیت الله شبیری زنجانی در پاسخ به استفتای دیگری اعلام کرد: گِل مالیدن و پابرهنه شدن در عزاداری، مانعی ندارد بلکه از مصادیق تعظیم شعائر و مستحب است. وی در پاسخ به این سوال که آیا جایز است مداح یا سخنران در مجلس عزای حسینی مطالبی را به‌عنوان زبان حال بگوید؟ تا چه حد می‌تواند مطالبی که علم به وقوع آن ندارند را مطرح کند؟ خاطرنشان کرد: فی حد نفسه اشکال ندارد. اما باید دقت نمود که از حقیقت خارج نشده و مقام و منزلت اهل‌بیت علیهم‌السلام رعایت شود. چنانکه در موارد غیر جزمی به‌گونه‌ای مطرح شود که متکلم احتمالی بودن مطلب را درک نماید. انتهای پیام/ش جایز نبودن استفاده از سبک ترانه در مداحی
 • عکس هایی از چهارمین گفتمان موسیقی دفاع مقدس
 • چهارمین جلسه گفتمان موسیقی دفاع مقدس صبح امروز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «گفتمان موسیقی دفاع مقدس» صبح امروز سه شنبه پنجم مهر 1396 در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.مهمانان این برنامه دکتر محمود اکرامی – شاعر و منتقد ادبی، شعرام منظمی آهنگساز، تنظیم کننده و مدرس موسیقی و مصطفی محدثی خراسانی – شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی بودند. همچنین علیرضا علیزاده به عنوان کارشناس مجری در این برنامه حضور داشت. نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسعکس‌هایی از چهارمین گفتمان موسیقی دفاع مقدس نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدسنشست گفتمان موسیقی دفاع مقدس R33357/P1439/S4,40,42/CT1
 • لزوم وجود فضای مناسب برای اسکان دانشجویان بیش از پیش احساس می شود/ساخت خوابگاه ۱۵ خرداد ویژه دختران
 • رئیس دانشگاه بجنورد گفت: در حال حاضر دانشجویان در سطح استان با کمبود فضای خوابگاهی مواجه هستند و لزوم وجود فضای مناسب برای اسکان دانشجویان بیش از پیش احساس می‌شود. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد گفت: در حال حاضر دانشجویان در سطح استان با کمبود فضای خوابگاهی مواجه هستند و لزوم وجود فضای مناسب برای اسکان دانشجویان بیش از پیش احساس می‌شود.وی با اشاره به فعالیت ۹ خوابگاه بخش خصوصی در استان، افزود: با افزایش ورودی‌های جدید طی سال جاری، نیاز به خوابگاه نیز افزایش می‌یابد؛ بنابراین باید بخش خصوصی برای راه اندازی خوابگاه در استان اقدام کند.محقر با بیان اینکه ۶۰ درصد دانشجویان استان غیر بومی هستند، ادامه داد: معیار برای ارائه خدمات خوابگاهی به دانشجویان فاصله محل زندگی دانشجو با دانشگاه ۴۰ کیلومتر است، حال اینکه در شرایط برابر اولویت با دانشجویی بوده که بعد مسافتی آن بین بیش از یک هزار کیلومتر است.وی با اشاره به بهره برداری از خوابگاه مصلی نژاد در دانشگاه بجنورد، یادآورشد: هم اکنون خوابگاه ۱۵ خرداد ویژه دختران نیز در این دانشگاه درحال ساخت است.محقر خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این خوابگاه در دست احداث هنوز به سه باب خوابگاه دیگر در این دانشگاه نیاز است.وی عنوان کرد: در بخش دانشجویان پسر نیز به شدت با کمبود فضای خوابگاهی مواجه بود و در این حوزه در مضیقه هستیم.محقر با تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ایجاد خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: باید از ظرفیت خیرین نیز در راه اندازی خوابگاه برای دانشجویان استان نیز بهره ببریم.
 • موسیقی زیر پرچم امام حسین ع از گزندها محفوظ ماند
 • آلبوم موسیقی سربلندان با آواز ۹ خواننده موسیقی ایرانی و با موضوع حماسه عاشورا رونمایی شد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از آلبوم عاشورایی «سربلندان» عصر امروز دوشنبه 3 مهر 1396 در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.آلبوم «سربلندان» اثری است که در آن 9 خواننده موسیقی ایرانی آثاری را خوانده اند. علی اصغر شاهزیدی، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، محمد معتمدی، بامداد فلاحتی، اشکان کمانگری، قاسم رفعتی، سروش بخشش و امیرحسین مدرس خوانندگانی هستند که در این آلبوم حضور دارند و هر کدام یک قطعه را خوانده اند. آهنگساز این اثر محسن جلیلی است.اجرای مراسم رونمایی از آلبوم «سربلندان» را سیدعباس سجادی برعهده داشت.در ابتدای این مراسم عباس محمدی مدیر موسیقی حوزه هنری روی صحنه آمد و ضمن خوش آمدگویی به حاضران از همه خوانندگان آلبوم «سربلندان» و از همه ی کسانی که در تهیه این اثر همکاری کرده اند تشکر کرد.صلح‌طلبی امام حسین(ع) در آثار عاشورایی کم‌رنگ شده استمحسن جلیلی آهنگساز اثر «سربلندان» هم در سخنانی گفت: تاریخچه ی تمدن ها و ادیان با هنر گره خورده است. موسیقی در تمام ادیان نقش مهمی داشته است. موسیقی هنری بی واسطه است و به همین دلیل هم نقش مهمی در همه ادیان داشته است. آثار ماندگاری که در طول تاریخ باقی مانده براساس آیین های آسمانی است.او ادامه داد: در سال های اخیر متاسفانه شاهد رکودی در موسیقی آیینی خودمان هستیم. بخشی از موسیقی آیینی ما مداحی است. چند سالی است که عرصه مداحی از حضور استادان عرصه موسیقی کم رنگ شده است و ما شاهد اجرای ملودی ها و نغمه هایی هستیم که در شان بزرگان دین ما نیست. از سوی دیگر برخی از مداحان از ملودی هایی استفاده می کنند که تنها شعرشان تغییر کرده است.جلیلی تاکید کرد: صرف استفاده از یک ملودی و تغییر شعرش، کار درستی نیست. همچنین هر اثری صاحب معنوی...
 • تی تووک وارد تالار وحدت می شود/همراهی چهره های تئاتر و موسیقی
 • گروه تئاتر «تی تووک» جدیدترین اثر نمایشی خود را بهمن و اسفند سال جاری در تالار وحدت به صحنه می برد، اثری که به موضوع صلح جهانی می پردازد. ابراهیم پشت کوهی سرپرست گروه تئاتر «تی تووک» درباره جدیدترین فعالیت این گروه تئاتری به خبرنگار مهر گفت: در حال نگارش نمایشنامه ای با عنوان «ویلی کو ویلی کو بدو» هستم که متنی اورجینال است و با نگاهی به «هزار و یک شب» و «شهرزاد» شکل گرفته است. در این نمایشنامه از هفت تمدن بزرگ دنیا از جمله ایران یاد می شود. وی درباره موضوع نمایشنامه «ویلی کو ویلی کو بدو» توضیح داد: این نمایشنامه به موضوع صلح جهانی می پردازد و پیروزی عشق برابر جنگ و خشونت را مدنظر قرار می دهد. این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر که پیش از این در مجموعه تئاتر شهر، تالار حافظ و تماشاخانه ایرانشهر آثار خود را به صحنه برده بود، درباره زمان و مکان اجرای جدیدترین اثر خود گفت: قرار است این نمایش را بهمن و اسفند سال جاری در تالار وحدت روی صحنه ببریم. پشت کوهی با اشاره به تعداد بالای بازیگران نمایش «ویلی کو ویلی کو بدو»، درباره دلایل انتخاب تالار وحدت برای اجرای این اثر یادآور شد: این نمایش دارای گستره بزرگی است و تنها سالنی که در ایران برای اجرای این اثر مناسب بود، تالار وحدت است از این رو برای اجرا در تالار وحدت اقدام کردیم. سرپرست گروه تئاتر «تی تووک» درباره بازیگران و عوامل نمایش «ویلی کو ویلی کو بدو» اظهار کرد: در این نمایش شاهد حضور بازیگران چهره نیز خواهیم بود ضمن اینکه در کنار خواننده گروه، یک خواننده معروف هم خواهیم داشت. ابراهیم پشت کوهی پیش از این نمایش هایی چون «تنها سگ اولی می داند چرا پارس می کند، مکبث»، «کمدی الهی، جلد دوزخ»، «آخرین انار دنیا» و «مثل آب برای شکلات» را...
 • اجرای موسیقی صحنه ای به مرکز استان سمنان محدود نشود
 • سمنان - استاندار سمنان، گفت: اجرای موسیقی صحنه ای محدود به مرکز استان نشود و نگاه جامع مدّ نظر قرار گیرد چرا که موسیقی می تواند روحیه مثبت و حتی شهادت طلبی را ایجاد کند. به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا خباز صبح سه شنبه در دیدار با فعالان حوزه موسیقی استان سمنان در استانداری، ضمن بیان اینکه موسیقی می تواند ایجاد روحیه مثبت و حتی شهادت طلبی را در انسانها ایجاد کند، بیان داشت: در صدر اسلام جایگاه یک شاعر حماسی از جایگاه رزم آوران بیشتر بود. وی با بیان اینکه خداوند انسانهای نیک کردار را به موسیقی در بهشت نوید می دهد، افزود: در سالهای دفاع مقدس کاربرد موسیقی در ایجاد شور و نشاط انقلابی بسیار موثر و کارا بود. حمایت از هنرمندان ضروری است استاندار سمنان همچنین با اشاره به ضرورت حمایت از هنرمندان موسیقی، تاکید کرد: در موسیقی باید و نباید وجود دارد که می تواند به عنوان الگو برای نسل آینده عمل نماید. خباز افزود: من تاسف می خورم که شنیدم بسیاری از هنرمندان موسیقی در تنگنای مالی هستند لیکن می بایست مشکلات فعالان این حوزه را برطرف کنیم. وی درباره اقدامات صورت گرفته درباره ترویج موسیقی، بیان داشت: در سفر ریاست جمهور طرح ایجاد یک سالن چند منظوره و تخصصی با اعتبار ۱۷ میلیارد تومان به تصویب رسید که بزودی اقدامات عمرانی آن آغاز خواهد شد. مشکلی درباره اختصاص زمین برای سالن موسیقی نداریم استاندار سمنان از احتمال ساخت یک سالن مخصوص موسیقی در استان نیز خبر داد و تاکید داشت: مشکلی در اختصاص زمین برای ساخت سالن تخصصی موسیقی وجود ندارد و آماده ارائه زمین به منظور ساخت سالن به شرط داشتن اعتبار هستیم. خباز در بخش دیگری از سخنان خود، درباره رابطه برخی نهاد های دولتی و غیر دولتی با پدیده موسیقی، توضیح داد: اعتقاد من بر آن است که...
 • اعلام جزییات نمایشگاه صنعت موسیقی در تهران/برج میلاد میزبان شد
 • اولین نمایشگاه تخصصی هنر – صنعت موسیقی ایران با هدف همگام سازی استاندارهای بین المللی نمایشگاه های صنعت موسیقی دنیا در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار می شود. به گزارش خبرنگار مهر، اولین نمایشگاه تخصصی هنر-صنعت موسیقی ایران با هدف همگام سازی استاندارهای بین المللی نمایشگاه های صنعت موسیقی دنیا با همکاری چند نهاد دولتی و خصوصی روزها هفتم تا دهم آذر ماه امسال در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار می شود. در توضیح نحوه برگزاری این نمایشگاه آمده است: «نخستین نمایشگاه صنعت موسیقی کشور با حضور شرکت ها داخلی و خارجی طی چهار روز در سایت نمایشگاهی برج میلاد برگزار می شود. تیم اجرایی این رویداد با شناخت کامل اتفاقات و جریان های اصناف مرتبط بر فضای موسیقی کشور و دغدغه های فعالان این بازار وسیع و پرمخاطب تشکیل شده است. به همین منظور این تیم با کارشناسی دقیق تمام ابعاد فضای ذکر شده و همچنین دریافت نظرات و خواسته های واردکنندگان تجهیزات و ادوات موسیقی و شرکت های ناشر، در نظر دارند در اولین دوره برگزاری این نمایشگاه در حالتی منطبق با نمونه های مشابه بین المللی بستری مناسب را برای شرکت کنندگان فراهم آورده تا علاوه بر معرفی آخرین دستاوردها و محصولات موسیقایی، زمینه ای برای ادامه برگزاری این نمایشگاه را به صورت سالانه مهیا سازند.» معرفی و ایجاد شبکه بین نهادهای موسیقی ایران به منظور توسعه فضای کسب و کار هنر و صنعت موسیقی، حضور اثربخش تشکل ها، انجمن ها و اتحادیه های حوزه هنر و صنعت موسیقی ایران، شناسایی و توسعه فرصت های کارآفرینی و کسب و کار در هنر و صنعت موسیقی ایران، امکان بسترسازی و تسهیل ارتباطات هنر و صنعت موسیقی برای ورود به بازارهای بین المللی، توسعه و ارتقای سرمایه انسانی و دانش در حوزه هنر و صنعت موسیقی ایران، توسعه، شناسایی و تجلیل از شرکت های...
 • اجراهای موسیقی فولکلور و محلی هیچ ممنوعیتی در خراسان ندارد/درحال گفت وگو با علما هستیم
 • سیدسعید سرابی (مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره تدابیر مسئولان استان خراسان برای کاهش هزینه‌های ناشی از اتفاقاتی مانند لغو کنسرت‌ها گفت: همانطور که در برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس هم عنوان شد گفتگو بین کنشگران مختلف عرصه فرهنگ بسیار می‌تواند بسیار در نزدیک کردن آراء و اندیشه‌ها در این زمینه موثر باشد. من فکر می‌کنم ما در این مسیر قرار گرفته‌ایم و اتفاقات خوبی را نیز در این اواخر داشته‌ایم. نقاط اتفاق نظر بین کنشگران استان مانند همین موسیقی نواحی و مقامی و جریان فاخر موسیقی می‌تواند ما را به آن نقطه مشترک نزدیک‌تر کند. به نظر دورنمای بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا در این زمینه با علما هم دیدار داشته‌اید؟ گفت: بله ما دیدارهایی با این عزیزان در قالب اتاق‌های فکر داشته‌ایم. با برنامه‌ریزی‌هایی که در این زمینه کرده‌ایم ان‌شاءالله در فضای گفتگو دیدگاه‌ها را به هم نزدیک‌تر خواهیم کرد. مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پاسخ به این سئوال که آیا آنچه به عنوان قانون در زمینه برگزاری کنسرت‌ها شامل کل ایران می‌شود شامل خراسان و مشهد نیز خواهد شد؟ عنوان کرد: در این خصوص صحبت‌هایی زیادی شده است. من بنا ندارم که آن صحبت‌ها دوباره بازخوانی کنم. منتهی یک راهبرد جدی در این زمینه؛ گفتگو است. قوانین و ضوابط سرجای خودش طبیعی و مشخص و شفاف است و از بیان ریاست محترم‌جمهور نیز به این موضوع پرداخته شده است. ولی گفتگو بهترین راه‌حل در این زمینه است که دیدگاه‌ها را به یکدیگر نزدیک کند. سرابی در ادامه افزود: همه این موضوعات در خلاء گفتگو روی می‌دهد. من فکر می‌کنم با شواهد و قراین اخیر که اخیرا شاهد آن هستیم؛ توجه به جریان موسیقی فاخر می‌تواند مسیر را برای پیدا...
 • مردم استان احساس مسئولیت بیشتری برای احیای امر به معروف کنند
 • یاسوج- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تسلیت ماه محرم، گفت: مسئولان اجرایی و قشرهای مختلف مردم این استان احساس مسئولیت بیشتری در زمینه ترویج و احیای فرایض امر به معروف و نهی از منکر کنند. به گزارش ایرنا، فتاح محمدی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری راهپیمایی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در یاسوج در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لازمه تحقق چنین امر مهمی نهادینه شدن روزافزون فرهنگ ترویج و احیای این فرایض مهم بین مردم استان است.وی افزود: باید مردم کهگیلویه و بویراحمد بیش از پیش با ضرورت عمل کردن به این 2 فریضه الهی آشنا شوند.معاون سیاسی، امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: یکی از مبانی اصلی نهضت عاشورا و قیام امام حسین (ع) ترویج و احیای امر به معروف و نهی از منکر است.محمدی عنوان کرد: ماه محرم بهترین فرصت برای عمل کردن به این 2 فریضه مهم دینی بوده و باید در کهگیلویه و بویراحمد نیز مورد استفاده بهینه قرار گیرد.وی ابراز داشت: انتظار می رود در ایام مختلف سال به ویژه ماه های محرم و صفر راهپیمایی و یا برنامه هایی در زمینه حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و تبیین اهمیت ترویج و احیای فرایض امر به معروف و نهی از منکر در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد برگزار شود.این راهپیمایی با حضور گسترده مردم و جمعی از مسئولان اجرایی و متولیان فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از میدان شهدای نیروی انتظامی تا میدان هفتم تیر شهر یاسوج مرکز این استان برگزار شد. این راهپیمایی به همت ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد برگزار و شعارهای مطرح شده در آن نیز شامل «لبیک یا حسین» (ع)، «هیهات من الذله»، «امت انقلابی ذلت نمی‌پذیرد» و «قوه قضائیه اقدام انقلابی» بود. در پایان این راهپیمایی بیانیه 12 ماده‌ای...