فعالیت بازار در روز جمعه با سقوط شدید قیمت‌های نفت به پایان رسیده بود که ناشی از نگرانی‌ها از تخریب شدید طوفان ایرما در ایالت فلوریدای امریکا بود.

با این حال، اخباری که در روزهای بعدی به گوش رسید، اثر این نگرانی را تا حدی خنثی کرد و با باز شدن بازارهای جهانی در صبح دیروز، قیمت نفت صعود کرد؛ صعودی که البته مطلق نبود و به دلیل اندک نگرانی‌های باقیمانده از تاثیرات توفان ایرما روی تقاضای نفت در ساعاتی موجب نوسانات قیمتی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، افزایش دیروز قیمت نفت در قراردادهای آتی بازار نیویورک، برابر با 0. 5درصد بود. این در حالی است که روز جمعه این بازار شاهد کاهشی 3. 3درصدی بود. چندین دلیل برای این افزایش قیمتی متصور است: نخست آنکه توفان ایرما پس از درنوردیدن ایالت فلوریدای امریکا از قدرتش کاسته شده است. دوم، پالایشگاه‌های امریکایی حاشیه خلیج مکزیک به سرعت در حال احیا پس از توفان هاروی هستند و ظرفیت تولید آنها رو به افزایش است. اما مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت نفت را می‌توان واکنش بازار به تصمیمات احتمالی اوپک در نشست ماه جاری دانست.

سقوط قیمت‌های آتی نفت در روز جمعه، ناشی از این تصور بود که توفان قدرتمند ایرما، خسارت‌های بسیاری بر جای خواهد گذاشت و تقاضای نفت در منطقه فلوریدا را به‌شدت تضعیف خواهد کرد. با این حال هم‌اکنون سرعت توفان ایرما تضعیف شده و به حدود 120کیلومتر در ساعت رسیده است. سرعت این توفان در زمان عبور از جزایر جنوب شرقی امریکا به بیش از 240کیلومتر هم رسیده بود. این توفان پس از آن آرام گرفت که یک‌شنبه در پی بارش باران از بار آن کاسته شد. هرچند ایالات سر راه توفان ایرما دارای پالایشگاه‌ برجسته‌یی نیستند، اما با توجه به جمعیت ساکن و از منظر تقاضا برای حمل و نقل یکی از اثرگذارترین ایالت‌های امریکا بر بازار جهانی به حساب می‌آیند.

توفان ایرما براساس برآوردهای بلومبرگ منجر به اختلال زندگی 4. 5میلیون نفر از شهروندان فلوریدا شده، روند عبور و مرور کشتی‌های حمل نفت را مختل کرده و 6هزار جایگاه پمپ‌ بنزین را تعطیل کرده است. با این حال خرابی‌های ایرما و همچنین کاهش تقاضای ناشی از آن کمتر از حد انتظار بوده و اکنون بازار در حال احیای قیمت‌هایی است که روز جمعه و در پی نگرانی‌ها سقوط کرده بودند. میزان سقوط قیمت نفت روز جمعه در 2 ماه گذشته بی‌سابقه بود و فعالان بازار بر این باور بودند که تقاضای بنزین و سایر سوخت‌های حمل‌ونقل نیز به‌شدت کاهش خواهد یافت. آمریتا سن، تحلیلگر ارشد نفت در موسسه مشاوره انرژی اسپکت در یک مصاحبه تلویزیونی درباره اثر توفان ایرما بر بازار جهانی به اظهارنظر پرداخت: «مقداری تقاضا از بین خواهد رفت. واضح است که فلوریدا یک مرکز بزرگ تقاضای بنزین است. با این حال، با توجه به آنکه خسارت‌ها به بزرگی انتظارات نیست، میزان کاهش تقاضا هم نسبتا اندک خواهد بود. »

با وجود این تحلیلگران گلدمن‌ساکس از وجود نیرویی منفی در بازارهای مبادلات نفتی خبر می‌دهند. آنها این‌گونه استدلال می‌کنند که توفان ایرما همچنان در حال آسیب زدن به میزان تقاضای نفت امریکاست، اما اثری بر تولید نخواهد داشت. این وضعیت منجر به افزایش قابل توجه ذخایر تجاری خواهد شد و اثر منفی آن را باید در ادامه مشاهده کرد. ادامه گشایش واحدهای پالایشگاهی تگزاس و لوئیزیانا از دیگر عوامل افزایش تقاضای بازار جهانی و تقویت قیمت نفت در روز گذشته بوده است. در حالی که توفان هاروی 2 هفته پیش باعث شده بود تا حدود یک‌چهارم از ظرفیت پالایشگاهی ایالات متحده تعطیل شود، هم‌اکنون این رقم به 6درصد از کل ظرفیت پالایشگاهی کاهش یافته است. البته نمی‌توان از این حقیقت چشم‌پوشی کرد که در پی توفان هاروی، میزان واردات نفت خام از اسکله‌های سواحل خلیج‌مکزیک به کمترین سطح خود از سال 1990 به بعد رسید، با این حال بازگشت پالایشگاه‌ها، خطوط لوله و تاسیسات دور از دریا در حال بازگرداندن واردات نفت امریکا به حالت قبلی است.

کاهش تولید نفت اوپک

روز یک‌شنبه و در تعطیلی بازارهای جهانی مبادلات نفتی، گزارش تحقیقات نفتی موسسه تامسون رویترز انتشار یافت که نشان از کاهش عرضه نفت خام اعضای اوپک داشت. براساس این گزارش، تولید نفت اوپک در ماه آگوست به کمترین رقم پس از ماه آوریل رسیده است. هر چند حجم عرضه این سازمان در بازه زمانی ژانویه تا آگوست ۲۰۱۷ هنوز بیشتر از دوره مشابه پارسال است، اما انتشار آمار مربوط به کاهش تولید نفت اوپک در ماه آگوست، اثر روانی مثبت خود را بر بازارهای جهانی گذاشته و افزایش قیمت نفت در همان ساعات ابتدایی دیروز را باید ناشی از این موضوع دانست.

گزارش موسسه تامسون رویترز حکایت از این دارد که صادرات نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه آگوست به ۲۵میلیون و ۱۹۰هزار بشکه در روز رسیده که پایین‌ترین رقم از ماه آوریل تاکنون بوده است. این کاهش در حالی محقق شده که تولید نفت اعضای خاورمیانه‌یی اوپک، در مجموع حدود 200 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. البته روز یک‌شنبه گزارشی از پلاتز اویل هم انتشار یافت که آن هم حاکی از انتظار کاهش تولید اوپک در ماه آگوست است.

تمدید توافق اوپک

وزارت انرژی عربستان‌سعودی اعلام کرد: روز جمعه وزیر انرژی این کشور با همتایان ونزوئلایی و قزاقستانی خود درباره تمدید احتمالی توافق کاهش تولید نفت پس از پایان مدت آن در مارس سال ۲۰۱۸ گفت‌وگو کرده است. اوپک و سایر تولیدکنندگان شامل روسیه با هدف کاهش ذخایر جهانی نفت و حمایت از قیمت‌ها موافقت کرده‌اند، تولیدشان را تا مارس سال میلادی آینده حدود 1. 8میلیون بشکه در روز کاهش دهند. در آستانه نشست 173ام اوپک تمدید این توافق برای سه ماه دیگر مورد بحث قرار گرفته است.

وزارت انرژی عربستان درباره دیدار خالد الفالح، با قناعت بوزومبایف، وزیر انرژی قزاقستان در بیانیه‌یی اعلام کرد: هر دو کشور موافق بودند که بررسی گزینه تمدید توافق کاهش تولید پس از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ با توجه به وضعیت بازار مناسب خواهد بود.

دیدارهای فالح در آستانه شامل ملاقات با با اولوخیو دل پینو، وزیر نفت ونزوئلا نیز بود. دو طرف در این دیدار بر اهمیت باز نگهداشتن همه گزینه‌ها از جمله تمدید احتمالی توافق کاهش تولید پس از پایان آن در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ توافق کردند. دل پینو روز جمعه گفته بود: ذخایر نفت جهانی بسیار بالا مانده و از تولیدکنندگان درخواست کرده بود معافیت‌های اعطا شده به کشورهایی مانند لیبی و نیجریه و تاثیر این معافیت‌ها بر بازار را مورد بازبینی قرار دهند. روز پنج‌شنبه هم مسوولان نفتی عربستان و روسیه از توافق دو کشور برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک سخن گفته بودند. دیدار و گفت‌وگوی روسای جمهور ایران و ونزوئلا در روز یک‌شنبه هم به این نتیجه رسیده بود که توافق کاهش تولید اوپک، نتیجه‌بخش بوده و این سیاست باید ادامه پیدا کند.

فشار بر نیجریه

از دیگر اقدامات احتمالی اوپک که در هفته‌های گذشته، صحبت‌های بسیاری پیرامون آن شده، فشار بیشتر این سازمان بر نیجریه برای کاهش تولیداتش است. در یکی از جدیدترین این گمانه‌زنی‌ها، گاردین انگلستان عنوان کرد که احتمالا در نشست 22 سپتامبر سازمان اوپک در وین اتریش، به نیجریه فشار بیشتری وارد خواهد شد تا میزان تولید نفتی 1. 8 در هر روز خود را کاهش دهد.

براساس این گزارش، هم‌اکنون اکثر اعضای اوپک معتقدند که صلح نسبی در دلتای نیجر منجر به آن شده که تولیدات ملی این کشور افزایش یافته و احتمالا به بیش از 1. 8میلیون بشکه در روز هم رسیده است. این موضوع را داده‌های جمع‌آوری شده از منابع ثانویه اوپک تایید می‌کنند. نیجریه تاکنون در مقابل درخواست کاهش تولید نفتی مقاومت کرده و تولیدات خود را پایین‌تر از 1. 8میلیون بشکه در روز عنوان کرده است. امانوئل کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه، داده‌های مطرح شده درباره میزان تولید این کشور را نادرست خوانده است. در هر صورت وزیر نیجریه هم به اجلاس بعدی وزرای نفتی کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیرعضو خواهد آمد تا به تشریح آینده تولید نفت نیجریه بپردازد. براساس انتظارات از نیجریه پرسیده خواهد شد که تولید نفت خود در 2 تا 9 ماه آینده را چگونه ارزیابی می‌کند. زمانی که این موضوع روشن شود، نشست وزرا در این مورد تصمیم‌گیری خواهد کرد که تعیین سقف تولید برای نیجریه هم اعمال شود یا خیر.

براساس برآوردهای اوپک، تولید نفت حال حاضر نیجریه به یک‌میلیون و 700هزار در روز می‌رسد و 300هزار بشکه هم میزان تولید میعانات آن است. این کشور از ماه آگوست تحت فشار برای حضور در جلسات کمیته نظارت بر تولید اوپک نبوده و بدون تعهد به برنامه‌های کاهش تولید به فعالیت نفتی خود ادامه داده است. در هر صورت براساس گفته منبع آگاه گاردین در اوپک، این سازمان به دنبال آن است که مانع از افزایش تولید نفت نیجریه به بالاتر از 1. 8 میلیون بشکه در روز شود و در صورت حضور نیافتن وزیر نفت این کشور در نشست وزرای اوپک، این موضوع برداشت خواهد شد که نیجریه قصد محدود کردن تولیدات خود و همکاری با اوپک در برنامه کاهش تولید را ندارد.

کلیدواژه: توافق کاهش تولید | کاهش تولید نفت | ماه آگوست | تمدید توافق | توفان ایرما | بشکه در روز | تولید اوپک | یک شنبه | روز جمعه | قیمت نفت | خواهد شد | بر بازار

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۷۱۲۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • تمدید کاهش تولید نفت به نفع اعضای اوپک است
 • رویداد۲۴-یک کارشناس اقتصادی با اشاره به نشست روز آینده کشورهای عضو اوپک و غیراوپک، اظهار کرد: همه یا اکثر کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به این جمع بندی رسیده‌اند که باید از برنامه کاهش تولید حمایت کنند، زیرا می‌دانند این تصمیم به نفع آنها است. جواد نوفرستی،با تاکید بر این که بازیگران اصلی بازارهای جهانی نفت با تمدید کاهش تولید موافقت خواهند کرد، گفت: نشانه‌ای نیست که بازیگران اصلی مخالف تمدید کاهش تولید باشند، اما احتمال این که میزان کاهش تولید افزایش یابد بسیار کم است.وی افزود: کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند عربستان سعودی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش قیمت نفت با کسری بودجه مواجه شدند به همین دلیل حتی کشورهایی که در سال‌های گذشته با کاهش تولید نفت موافق نبودند در حال حاضر جزو همراهان این تصمیم هستند.این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که بازیگران اصلی اوپک موافق تمدید تعهد کاهش تولید هستند، تصریح کرد: احتمال این که تعهد کاهش تولید تمدید شود بسیار قوی است، اما این انتظار نمی‌رود که میزان کاهش، افزایش پیدا کند.نوفرستی با بیان این که اوضاع قیمت نفت در بازارهای جهانی مساعد نیست، اظهار کرد: اتفاقات اخیر از جمله توفان آمریکا در حالت عادی می‌توانست قیمت نفت را افزایش دهد، اما به دلیل عرضه زیاد نفت در بازار شاهد افزایش قیمت نبودیم به همین دلیل کشورهای تولید کننده نفت از هر برنامه‌ای برای افزایش قیمت نفت حمایت می‌کند.وی در ادامه با اشاره به حضور کشورهای لیبی و نیجریه در نشست روز آینده اوپک، گفت: حضور این دو کشور نشان می‌دهد که آنها هم متوجه خطر کاهش قیمت نفت شده‌اند و احتمالا برای حمایت از تصمیم اوپک در این نشست شرکت می‌کنند. تعیین سهمیه تولید برای این کشورها به اوضاع بازار کمک خواهد کرد.
 • تیم فوتبال امید کاسپین از سد امید فجر تهران گذشت
 • قزوین- تیم فوتبال امید کاسپین قزوین که خود را بر ای رقابت های دسته اول امیدهای کشور آماده می کند در بازی دوستانه برابر امید فجر تهران به برتری رسید. به گزارش خبرنگار مهر، شاگردان صادق افشار در این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ از سد امید فجر تهران گذشتند. این بازی دوستانه در ورزشگاه سردارآزادگان قزوین برگزار شد. لیگ یک فوتبال امیدهای کشور، از نیمه دوم مهر ماه آغاز می شود. برد شاگردان حسن نایبی در رقابت های بسکتبال داخل سالن آسیا در آغاز پنجمین دوره رقابت های بسکتبال داخل سالن آسیا تیم ملی بسکتبال ۳*۳ بانوان که افسانه حسن نایبی سرمربی قزوینی هدایت آن را بر عهده دارد، با دو برد در دور مقدماتی سر گروه شد. در دور مقدماتی این رقابت ها تیم ملی بانوان کشورمان برابر افغانستان با ۲۱ بر ۴ به برتری رسید، ملی پوشان بسکتبال در بازی دوم خود با نتیجه ۱۶ بر ۱۵ چین را برد و سرروه شد. شاگردان حسن نایبی شنبه در بازی مرحله یک هشتم برابر ترکمنستان به میدان می روند و در صورت برد راهی مرحله نیمه نهایی می شوند. رقابت های داخل سالن آسیا در ترکمنستان برگزار می شود. قهرمانی تنیسور قزوینی در رقابت های قهرمانی نونهالان کشور در پایان مسابقات تنیس رده سنی نونهالان زیر ده سال کشور، در بخش دختران هانا سلطانی از قزوین با شکست حریفان قهرمان شد، فردخت علیمی دیگر تنیسور قزوینی عنوان چهارم این رقابت ها را کسب کرد. این مسابقات از ۲۵ شهریور به مدت ۴ روز با شرکت ۳۴ بازیکن دختر و پسر از استان های فارس، قزوین، تهران، مازندران، گلستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، کرمان، لرستان، خوزستان، ایلام، بوشهر، گیلان و سمنان در باشگاه ورزشی پارت سمنان برگزار شد.
 • اوپک از اختلافات مصون خواهد بود
 • به گزارش شانا، دفتر محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در طبقه هفتم دبیرخانه این سازمان با قالیچه ایرانی فرش شده است. پرچم هر ١٤ کشور عضو را روی میز کناری اتاقش قرار داده و از تلویزیون مدام اخبار را دنبال می‌کند. بارکیندو، دبیرکل نیجریه‌ای سازمانی است که در ماه گذشته میلادی (اوت) ٣٢ میلیون و ٧٥٥ هزار بشکه در روز، نفت خام تولید کرده‌اند. سازمانی که آذرماه پارسال (٣٠ نوامبر ٢٠١٦) پس از چند سال، سرانجام متحد شد و ضمن موافقت با کاهش روزانه تولید یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه‌ای، متعهد شد که تولید خود را تا حد ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز نگه دارد. اعضای اوپک ماه گذشته حدود ٩٤ درصد به برنامه کاهش عرضه نفت پایبند بوده‌اند. این ١٤ کشور عضو اوپک با همکاری کشورهای غیرعضو این سازمان به رهبری روسیه، توانسته‌اند از کاهش قیمت نفت جلوگیری کنند. شاخص نفت خام برنت، عصر روز چهارشنبه (29 شهریورماه) ٥٥ دلار و ٩٧ سنت برای هر بشکه معامله شد. قرار است روز جمعه وزیران نفت و انرژی عربستان، روسیه، کویت، الجزایر، عمان و ونزوئلا به همراه دبیرکل اوپک، در نشست کمیته وزارتی نظارت بر برنامه کاهش عرضه نفت اوپک و غیر اوپک (JMMC) در وین گردهم بیایند تا میزان پایبندی کشورها به تعهد کاهش عرضه نفت را ارزیابی و تحولات بازار نفت را رصد کنند؛ بازاری که به دلیل افزایش تقاضا، از سطح ذخیره‌سازی‌های نفت خام آن کاسته شده است. به همین دلیل است که کارشناسان، روند قیمت نفت را صعودی ارزیابی می‌کنند. این روند، کشورهای عضو و غیر عضو اوپک را به تمدید توافق کاهش تولید نفت، بعد از مارس ٢٠١٨ ترغیب کرده است. بارکیندو، یکی از معماران اصلی توافق اوپک و غیر اوپک بود.وی حالا دوباره روزهای شلوغی را می‌گذراند. سه روز پیش از نشست وزارتی کمیته رصد و نظارت...
 • قیمت نفت چشم به راه تصمیم فردای اوپک
 • روز پنجشنبه، قیمت نفت تقریبا ثابت ماند. تجار منتظر شنیدن ماحصل نشست اوپک با شرکایش در روز جمعه هستند. در این نشست ممکن است تصمیمی مبنی بر تمدید قرارداد کاهش تولید نفت، برای کاهش بیشتر تولید در جهت ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، گرفته شود. بازار نفت بیش از سه سال است که به دلیل تولید بیش از تقاضا، در حالت اشباع شده به سر می برد.به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ٥ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ٥٦.٢٤ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ١٥ سنت کاهش، بشکه‌ای ٥٠.٥٤ دلار صورت گرفت.نمایندگان سازمان کشورهای صادر کننده نفت، روسیه و برخی از تولیدکنندگان دیگر روز جمعه در وین گرد هم می آیند تا در مورد تمدید قرارداد اوپک که از ماه ژانویه امسال آغاز شده است، گفتگو کنند.در تاریخ ۲۵ می سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.جفری هالیو تحلیلگر OANDA گفته است: "احتمال تمدید قرارداد یا تشدید میزان کاهش در این نشست وجود دارد."در سه ماه گذشته هر دو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت، بیش از ١٥ درصد به دلیل کاهش میزان تولید افزایش داشته اند. قیمت نفت در سه ماهه سوم امسال ۱۵.۵ درصد افزایش داشته است که این می تواند به معنی قویترین رشد قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال ۲۰۰۴ تا به امروز باشد.ANZ Research طی یادداشتی آورده است: "بهبود زمینه های اقتصاد کلان منجر به تقویت رشد...
 • ثبات قیمت های نفت در آستانه نشست کلیدی اوپک
 • قیمت‌های نفت در آستانه نشست تولید کنندگان نفت که ممکن است به تمدید توافق کاهش تولید منتهی شود، روز پنجشنبه عمده رشد قیمتی که روز قبل به دست آورده بود را حفظ کرد. به گزارش ایسنا، نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، پنج سنت کاهش یافت و به ۵۶.۲۴ دلار در هر بشکه رسید. نفت سبک آمریکا با ۱۵ سنت کاهش، به ۵۰.۵۴ دلار در هر بشکه رسید. هر دو قیمت پایه طی سه ماهه گذشته که میزان اشباع عرضه جهانی کمتر شده است، بیش از ۱۵ درصد رشد کرده‌اند. تولیدکنندگان عضو اوپک به همراه سایر تولیدکنندگان خارج از این سازمان شامل روسیه قرار است روز جمعه در وین دیدار کنند و تمدید توافق کاهش تولید را که از ژانویه به اجرا درآمده است، مورد بررسی قرار دهند. اوپک و متحدانش موافقت کرده‌اند با هدف پایین آوردن سطح ذخایر جهانی نفت، تولیدشان را تا مارس سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. بسیاری از تحلیلگران اکنون انتظار دارند این توافق احتمالا تا پایان سال آینده تمدید شود. جفری هالی، تحلیلگر شرکت کارگزاری OANDA پیش‌بینی کرد در این نشست، تمدید توافق کاهش تولید یا کاهش بیشتر آن اعلام شود. تولید بالاتر در برخی از مناطق جهان از جمله آمریکا تلاش‌های اوپک برای مقابله با اشباع عرضه جهانی را با مانع رو به رو کرده است. وقوع توفان‌های اخیر در خلیج مکزیک نیز ذخایر نفت خام را در برخی از نقاط آمریکا افزایش داد زیرا پالایشگاه‌های آمریکایی به دلیل جاری شدن سیل ناچار شدند فعالیتشان را متوقف کنند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام تجاری این کشور در هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر، به میزان ۴.۶ میلیون بشکه افزایش یافت و به ۴۷۲.۸۳ میلیون بشکه رسید که سومین افزایش هفتگی متوالی بود. تولید نفت آمریکا پس از این که توفان هاروی سواحل...
 • بارکیندو:اوپک از اختلافات مصون خواهد بود/تضمین امنیت عرضه نفت از اصول ما است
 • دفترش در طبقه هفتم دبیرخانه اوپک با قالیچه ایرانی فرش شده است. پرچم هر ١٤ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت را روی میز کناری اتاقش قرار داده و از تلویزیون مدام اخبار را دنبال می‌کند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، محمد سینوسی بارکیندو، دبیرکل نیجریه‌ای سازمانی است که ماه گذشته (آگوست) ٣٢ میلیون و ٧٥٥ هزار بشکه در روز، نفت خام تولید کرده‌اند. سازمانی که آذرماه سال گذشته (٣٠ نوامبر ٢٠١٦) پس از چند سال، بالاخره متحد شد و ضمن موافقت با کاهش روزانه تولید ١میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه‌ای، متعهد شد که تولید خود را تا حد ٣٢ میلیون و٥٠٠ هزار بشکه در روز نگه دارد. اوپکی‌ها ماه گذشته حدود ٩٤ درصد به این تعهد خود پایبند بوده‌اند. این ١٤ کشور اوپکی با همکاری غیر اوپکی‌ها به رهبری روسیه، توانسته‌اند از کاهش قیمت نفت جلوگیری کنند. نفت برنت، عصر دیروز بشکه‌ای ٥٥ دلار و ٩٧ سنت معامله شد. قرار است فردا وزرای عربستان، روسیه، کویت، الجزایر، عمان و ونزوئلا به همراه دبیرکل اوپک، کمیته رصد و نظارت اوپک و غیر اوپک (JMMC) را در وین تشکیل دهند تا میزان پایبندی کشورها به تعهد کاهش تولید نفت را ارزیابی و تحولات بازار نفت را رصد کنند؛ بازاری که به دلیل افزایش تقاضا، از ذخایر نفتش کاسته شده است. به همین دلیل است که کارشناسان، روند قیمت نفت را صعودی ارزیابی می‌کنند. این روند، کشورهای عضو و غیر عضو اوپک را به تمدید توافق کاهش تولید نفت، بعد از مارس ٢٠١٨ ترغیب کرده است. دبیرکل بارکیندو، یکی از معماران اصلی توافق سال گذشته اوپک و غیر اوپک بود. او حالا دوباره روزهای شلوغی را می‌گذراند. سه روز قبل از جلسه کمیته رصد و نظارت اوپکی‌ها و غیر اوپکی‌ها (JMMC)، آقای دبیرکل با مهربانی جلسه‌اش را ٣٠ دقیقه جابه‌جا می‌کند تا مصاحبه‌مان انجام شود. در روزی که دبیرخانه...
 • از امید تا استعفا پایان شماره ۱۰ استقلال
 • به گزارش وانانیوز، 12 خرداد 1395، شماره 10 سابق استقلال به آرزویی که فصول چهاردهم و پانزدهم را روی نیمکت نفت تهران با آن رویاپردازی کرده بود، دست یافت و توسط هیات مدیره‌ی وقت به نیمکت آبی‌ها سنجاق شد. سمتی که 475 روز آن را عهده دار بود و در نهایت در 29 شهریور 96 با جملات توام با یاس استعفای خود از آن را اعلام کرد.علیرضا منصوریان که روزهای تلخ و شیرینی را در فصل گذشته با این تیم پشت سر گذاشته بود، بعد از اینکه در دربی رفت فصل شانزدهم توانست تیمش را از برزخ خارج کند در سمت خود باقی ماند و دربی برگشت و پیروزی حماسی مقابل پرسپولیس سند ادامه همکاری او را ثبت مجدد کرد. با این حال پایان فصل و شکست شش گله مقابل العین امارات می‌توانست پایان کار او تلقی شود اما هیات مدیره از تعطیلات فوتبال سود برد و با زمان دادن مجدد به این مربی تمامی برگه‌های شانس را از او گرفت. لیگ هفدهم با تمام اتفاقات مثبتی که با توجه به موفقیت آنها در نقل و انتقالات همراه بود می‌توانست علیرضا منصوریان را بار دیگر به عنوان مرد محبوب سکوها تبدیل کند اما آنها همچنان تیمی بی کیفیت و غیر جذاب برای هواداران بودند تا شرایط برای باقی ماندن سخت و سخت تر شود و صحبت‌های عجیب در برنامه نود با حضور سیدمهدی رحمتی، رضا افتخاری و ملکی نیز به معنای پایان مردی بود که دیگر کمتر هواداری حاضر بود نام او را از ته قلبش صدا بزند.علیرضا منصوریان اما به امیر قلعه نویی رسید؛ مردی که جایگاهش را در لیگ پانزدهم نشانه گرفته بود و بنا به آنچه که کم تجربگی عنوان شده بود در برابر پرویز مظلومی در دستیابی به آن ناکام ماند و بار دیگر به نیمکت نفت تهران بازگشت تا در لیگ شانزدهم آن را از...
 • واکنش فراکسیون امید به سخنان ترامپ
 • فراکسیون امید مجلس طی پیامی در واکنش به سخنان ترامپ و نتانیاهو، تصریح کرد: نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست. به گزارش مشرق، در پی اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد،‌ فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پیامی صادر کرد. متن پیام این فراکسیون به این شرح است: بسم‌الله الرحمن الرحیم سخنرانی‌های سرشار از خشم و بی منطق سران آمریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد و در مقابل دیدگان همه مردم جهان، به روشنی نشان داد که متولیان پروژه ایران هراسی در جهان، چگونه با دستانی خالی، در حال تلاش برای پنهان کردن شکست این پروژه هستند. صدای آنها در بین نمایندگان همه کشورهای جهان، منزوی‌ترین صداها بود و تظاهر دروغین آنها درباره دلسوزی برای مردم ایران، چنانکه خود نیز به دروغ بودنش ایمان دارند، در میان مردم ایران نیز جز برای دستمایه طنز و استهزاء، خریداری نیافت. باری مردم ایران، سالهاست که بدون چشمداشت به چنین سخنان مزورانه‌ای، راه خود را یافته‌اند و هرگاه نیاز به تغییری داشته‌اند، صندوق‌های رای را محمل این نیاز دانسته‌اند. اینک فراکسیون امید مجلس که نتیجه همین اراده بزرگ و میل ترقی‌خواهانه ملت شریف ایران بوده است، با محکوم کردن سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و همچنین سخنان مضحک فردی که زمامداری‌اش در مناطق اشغالی، قائم به کشتار مردم و غصب اراضی آنهاست، اعلام می‌کند که نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست و ما همان‌گونه که در درون کشور خود با انتخاب دولتی مقتدر، مردمسالاری دینی را به بهترین نحو در معرض دید جهانیان قرار داده‌ایم، در عرصه بین‌المللی نیز با ثبت برجام به عنوان نقطه عطفی در تاریخ روابط بین‌الملل، ثابت کرده‌ایم...
 • برد تیم فوتبال امید کاسپین در بازی دوستانه
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازقزوین؛ تیم فوتبال امید کاسپین قزوین که خود را بر ای رقابت های دسته اول امیدهای کشور آماده می کند در این بازی با نتیجه ۳ بر ۲ از سد امید فجر تهران گذشت. این بازی دوستانه در ورزشگاه سردارآزادگان قزوین برگزار شد. لیگ یک فوتبال امیدهای کشور ، از نیمه دوم مهر ماه آغاز می شود. انتهای پیام/ پیروزی تیم فوتبال کاسپین قزوین برابر فجر تهران
 • پیام فراکسیون امید در واکنش به سخنان ترامپ
 • صراط:فراکسیون امید مجلس طی پیامی در واکنش به سخنان ترامپ و نتانیاهو، تصریح کرد: نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست.به گزارش فارس،‌ در پی اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد،‌ فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پیامی صادر کرد.متن پیام این فراکسیون به این شرح است:بسم‌الله الرحمن الرحیمسخنرانی‌های سرشار از خشم و بی منطق سران آمریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد و در مقابل دیدگان همه مردم جهان، به روشنی نشان داد که متولیان پروژه ایران هراسی در جهان، چگونه با دستانی خالی، در حال تلاش برای پنهان کردن شکست این پروژه هستند.صدای آنها در بین نمایندگان همه کشورهای جهان، منزوی‌ترین صداها بود و تظاهر دروغین آنها درباره دلسوزی برای مردم ایران، چنانکه خود نیز به دروغ بودنش ایمان دارند، در میان مردم ایران نیز جز برای دستمایه طنز و استهزاء، خریداری نیافت.باری مردم ایران، سالهاست که بدون چشمداشت به چنین سخنان مزورانه‌ای، راه خود را یافته‌اند و هرگاه نیاز به تغییری داشته‌اند، صندوق‌های رای را محمل این نیاز دانسته‌اند.اینک فراکسیون امید مجلس که نتیجه همین اراده بزرگ و میل ترقی‌خواهانه ملت شریف ایران بوده است، با محکوم کردن سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و همچنین سخنان مضحک فردی که زمامداری‌اش در مناطق اشغالی، قائم به کشتار مردم و غصب اراضی آنهاست، اعلام می‌کند که نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست و ما همان‌گونه که در درون کشور خود با انتخاب دولتی مقتدر، مردمسالاری دینی را به بهترین نحو در معرض دید جهانیان قرار داده‌ایم، در عرصه بین‌المللی نیز با ثبت برجام به عنوان نقطه عطفی در تاریخ روابط بین‌الملل، ثابت کرده‌ایم که با منطق گفت‌وگو و تاکید بر راهبرد برد ـ‌...
 • کدام کشور بالاترین سن امید به زندگی را دارد
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بر اساس‌ آماری که توسط اداره ملی آمار ژاپن منتشر شده است، تعداد افراد بالای 90 سال این کشور از سال 2004 تاکنون دو برابر شده است. طبق آمار رسمی دولت، 35 میلیون نفر از جمعیت این کشور بیش از 65 سال سن دارند که در مجموع حدود 27.7 درصد از جمعیت ژاپن را تشکیل می‌دهند. ژاپن تایمز گزارش داده است، از میان افراد 65 ساله و بالاتر، 7 میلیون و 700 هزار نفر شاغل هستند و 11.9 درصد نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. بر اساس اظهارات یک مقام وزارت امور خارجه، «افراد سالمند مشتاق کار هستند و شرکت‌های زیادی درخواست آنها را برای اشتغال قبول می‌کنند». کیفیت مراقبت‌های بهداشتی در ژاپن به این کشور کمک کرده است که بالاترین سن امید به زندگی را در جهان داشته باشد؛ گرچه این کشور تحت تأثیر اثرات کهنسالی نیز قرار دارد. پلیس ملی ژاپن در سال 2016 اعلام کرد: «کشور از بحران زوال عقلی رنج می‌برد و در سال 2015، گم شدن بیش از 12 هزار فرد مبتلا به زوال عقلی گزارش شده است؛ باوجود اینکه تعداد زیادی از آنها در مدت زمان کمی پیدا شدند اما 479 نفر از افراد گمشده جان باخته بودند». منبع:فارس انتهای پیام/ ژاپن بالاترین سن امید به زندگی را در جهان دارد
 • درخشش تیم دوومیدانی زنجان در لیگ امید بانوان کشور
 • لیگ امید بانوان کشور با درخشش تیم دوومیدانی زنجان همراه شد. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز زنجان؛تیم دوومیدانی استان زنجان با کسب 4 مدال رنگارنگ در آخرین مرحله لیگ امید بانوان کشوردرخشید. زینب نوروزی نشان طلای 1500متر، شقایق خطیبی نشان نقره 1500متر، رقیه پرویزی نشان برنز پرش سه گام، نگین ریاحی نشان برنز پرتاب وزنه را به خود اختصاص داد. این مسابقات در ورزشگاه تخصصی دوومیدانی آفتاب انقلاب تهران برگزار شد.
 • ژسوس به زودی قرارداد خود با منچسترسیتی را تمدید می کند
 • خبرگزاری میزان- ستاره تیم فوتبال منچسترسیتی به زودی قراردادش را با این تیم تمدید می‌کند. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تنها نه ماه از انتقال ۲۷ میلیون پوندی ستاره سابق تیم فوتبال پالمیراس به منچسترسیتی می‌گذرد و هر دو طرف خیلی سریع بر سر تمدید قرارداد به توافق رسیده‌اند.منچسترسیتی تلاش می‌کند تیم‌های اروپایی را از ستاره ۲۰ ساله‌اش دور نگه دارد. طبق گزارش‌ها قرارداد فعلی او، دستمزدی ۷۰ هزار پوندی در هفته را شامل می‌شود اما انتظار می‌رود که این مبلغ، رشد زیادی کند. قرارداد فعلی ژسوس تا سال ۲۰۲۱ است اما امکان دارد که یک سال دیگر به مدت زمان این قرارداد افزوده شود.انتهای پیام/
 • شروط بارسلونا برای تمدید با اینیستا
 • به نظر می رسد که اینیستا پس از ماه ها انتظار در حال توافق با بارسلونا برای تمدید قرارداد است.به گزارش "ورزش سه"، چندی پیش اینیستا در مصاحبه ای اعتراف کرد که هرگز تصور نمی کرد که روزی به جدایی از بارسا فکر کند؛ اما به دلیل بی توجهی باشگاه به تمدید قراردادش، ممکن است تصمیم به جدایی بگیرد.پس از آن بود که رئیس بارسلونا خبر از توافق اولیه با اینیستا را داد که البته از سوی این بازیکن تکذیب شد.در همین رابطه امروز مارکا ادعا کرد که مذاکرت بین دو طرف جدی شده و رسیدن به توافق جدی است.بر این اساس اینیستا قراردادش را دو ساله تمدید خواهد کرد و این حق را دارد که سال به سال آن را تمدید کند. او همچنین در صورت نارضایتی از شرایطش در باشگاه، این حق را دارد تا درخواست جدایی کند؛ اما به شرطی که راهی هیچ تیم سطح بالایی در اسپانیا و اروپا نشود.در واقع اینیستا فقط می تواند به پیشنهاداتی از کشورهای حوزه خلیج فارس، امریکا یا چین پاسخ مثبت دهد. اینستا همچنین می تواند راهی تیم هایی کوچک مثل تیم زادگاهش آلباسته شود.اینیستا که قدم در 33 سالگی گذاشته، بارها گفته است که دوست ندارد یک بار اضافی برای بارسلونا باشد و اگر نتواند در بالاترین سطح بازی کند، این تیم را ترک خواهد کرد. او البته گفته است که دوست ندارد جایی بازی کند که مجبور شود مقابل بارسا قرار بگیرد.
 • تمدید رکوردشکن رئال با هواپیمایی امارات
 • هواپیمایی امارات ۵ سال دیگر به همکاری تجاری خود با کهکشانی‌‌ها ادامه خواهد داد.به گزارش "ورزش سه"، نشریه مارکا اعلام کرد که باشگاه رئال مادرید قرارداد خود را با اسپانسر پیراهنش، خطوط هوایی امارات تا سال 2022 تمدید و به موجب این قرارداد سالانه 70 میلیون یورو از این شرکت اماراتی دریافت خواهد کرد.به این ترتیب کهکشانی‌ها از حیث کسب درآمد سالانه از اسپانسر پیراهن از دو رقیب اصلی خود، یعنی بارسلونا و منچستریونایتد سبقت گرفتند.بارسلونا به موجب قراردادی که با شرکت ژاپنی راکوتن بسته، سالانه 55 میلیون یورو می‌گیرد. این در حالی است که شیاطین سرخ هم از محل قراردادشان با شرکت خودروسازی شورولت آمریکا، سالانه 62 میلیون یورو دریافت می‌کنند.خبر تمدید قرارداد با خطوط هوایی امارات هنوز به صورت رسمی توسط باشگاه رئال مادرید تأیید نشده اما به گزارش سایت پالکو 23 اسپانیا، این قرارداد به امضای طرفین رسیده است.در همین حال نشریه مارکا از تلاش باشگاه رئال مادرید با عقد قراردادی جدید با دیگر اسپانسر بزرگش شرکت آدیداس خبر داده است. این نشریه از تلاش رئالی‌ها برای عقد قرارداد با شرکت آلمانی تولید کننده لوازم و پوشاک ورزشی خبر داد که این تیم را در رده نخست پردرآمدترین تیم‌ها از محل قرارداد با تأمین کننده پوشاک ورزشی‌شان قرار می‌دهد.
 • دونده بانه ای مقام دوم مسابقات دوومیدانی لیگ امید کشور را کسب کرد
 • سنندج - میثم رشیدی دونده بانه ای با شرکت در رقابت های دو و میدانی لیگ امید پسران کشور موفق شد در ماده ۱۰۰ متر عنوان نایب قهرمانی مسابقات را کسب کند. به گزارش خبرنگار مهر، مرحله نهایی رقابت های دو و میدانی لیگ امید مردان کشور به پایان رسید و دونده بانه ای موفق شد مقام دوم را در ماه ۱۰۰ متر به دست آورد. این مسابقات با شرکت ۱۰۰ ورزشکار دعوت شده از سراسر استان های کشور برگزار شد و در مواد مختلف در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران به رقابت پرداختند. این دوره از رقابت ها در مواد ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر، ۴۰۰ متر، ۸۰۰ متر، ۱۵۰۰ متر، ۵۰۰۰ متر، ۳۰۰۰ متر بامانع، ۱۱۰ متر بامانع، ۴۰۰ متر بامانع، ، پرش سه گام، پرش بانیزه، پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب نیزه، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و پرتاب چکش انجام گرفت. در پایان مرحله نهایی رقابت های دو و میدانی لیگ امید مردان کشور، میثم رشیدی دونده بانه ایی با زمان ۱۱.۰۳ ثانیه عنوان نایب قهرمانی مسابقات را کسب کرد و سکوی دوم را تصاحب کرد. گفتنی است، به نفرات اول هر ماده مبلغ پنج میلیون ریال، نفرات دوم سه میلیون و به نفرات سوم نیز جایزه دو میلیون ریالی اهدا شد.
 • فراکسیون امید اظهارت ترامپ و نتانیاهو در سازمان ملل را محکوم کرد
 • فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پیامی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل را محکوم کرد. به گزارش ایسنا، در پیام فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در این باره آمده است: بسم الله الرحمن الرحیم سخنرانی های سرشار از خشم و بی منطق سران امریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد و در مقابل دیدگان همه مردم جهان، به روشنی نشان داد که متولیان پروژه ایران هراسی در جهان، چگونه با دستانی خالی، در حال تلاش برای پنهان کردن شکست این پروژه هستند. صدای آنها در بین نمایندگان همه کشورهای جهان، منزوی ترین صداها بود و تظاهر دروغین آنها درباره دلسوزی برای مردم ایران، چنانکه خود نیز به دروغ بودنش ایمان دارند، در میان مردم ایران نیز جز برای دستمایه طنز و استهزاء، خریداری نیافت. باری مردم ایران، سالهاست که بدون چشمداشت به چنین سخنان مزورانه ای، راه خود را یافته اند و هرگاه نیاز به تغییری داشته اند، صندوقهای رای را محمل این نیاز دانسته اند. اینک فراکسیون امید مجلس که نتیجه همین اراده بزرگ و میل ترقی خواهانه ملت شریف ایران بوده است، با محکوم کردن سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا و همچنین سخنان مضحک فردی که زمامداری اش در مناطق اشغالی، قائم به کشتار مردم و غصب اراضی آنهاست، اعلام می کند که نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست و ما همانگونه که در درون کشور خود با انتخاب دولتی مقتدر، مردمسالاری دینی را به بهترین نحو در معرض دید جهانیان قرار داده ایم، در عرصه بین المللی نیز با ثبت برجام به عنوان نقطه عطفی در تاریخ روابط بین الملل، ثابت کرده ایم که با منطق گفتگو و تاکید بر راهبرد برد-برد می توانیم پیام آور صلح و رفع منازعات در جهان باشیم. قطعا چنین ملت...
 • توقف تمدید روادید کارگران کره شمالی در قطر و کویت
 • قطر و کویت در ارتباط با فشارهای آمریکا بر کره شمالی و به دلیل برنامه اتمی آن و عمل به قطعنامه‌ شورای امنیت، تمدید روادید کارگران این کشور را متوقف کردند. خبرگزاری فارس: قطر که سال 2022 میزبان جام جهانی فوتبال است، اعلام کرد که به تمامی مصوبات سازمان ملل درباره اعمال تحریم‌ علیه کره شمالی پایبند است.دوحه اعلام کرده که صدور روادید برای اتباع کره شمالی را بر اساس قطعنامه شورای امنیت علیه پیونگ‌یانگ متوقف کرده است.دفتر اطلاع‌رسانی دولت قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ یک از کارگران کره شمالی در هیچ یک از پایگاه‌های ساخت‌وساز مخصوص برگزاری جام جهانی فوتبال 2022 مشارکت ندارند و برخی شرکت‌ها پیش از سال 2015 از این کارگران استفاده می‌کردند.خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که اکثر اتباع کره شمالی در قطر در شش ماه اول سال 2018 قطر را ترک خواهند کرد.یک منبع کره شمالی نیز گفت که کویت به «سوچانگ سک» سفیر کره شمالی در کویت یک ماه مهلت داده تا این کشور را ترک کند.کویت هم اکنون میزبان حدود سه هزار تبعه کره شمالی است و تأکید کرده که سطح روابط دیپلماتیک با این کشور را کاهش خواهد داد و از صدور ویزا برای اتباع کره شمالی ممانعت و پروازهای مستقیم به این کشور را متوقف کرده است.
 • شروط باشگاه بارسلونا برای تمدید با اینیستا
 • به نظر می رسد که اینیستا پس از ماه ها انتظار در حال توافق با بارسلونا برای تمدید قرارداد است. به گزارش "ورزش سه"، چندی پیش اینیستا در مصاحبه ای اعتراف کرد که هرگز تصور نمی کرد که روزی به جدایی از بارسا فکر کند؛ اما به دلیل بی توجهی باشگاه به تمدید قراردادش، ممکن است تصمیم به جدایی بگیرد. پس از آن بود که رئیس بارسلونا خبر از توافق اولیه با اینیستا را داد که البته از سوی این بازیکن تکذیب شد. در همین رابطه امروز مارکا ادعا کرد که مذاکرت بین دو طرف جدی شده و رسیدن به توافق جدی است. بر این اساس اینیستا قراردادش را دو ساله تمدید خواهد کرد و این حق را دارد که سال به سال آن را تمدید کند. او همچنین در صورت نارضایتی از شرایطش در باشگاه،این حق را دارد تا درخواست جدایی کند؛ اما به شرطی که راهی هیچ تیم سطح بالایی در اسپانیا و اروپا نشود. در واقع اینیستا فقط می تواند به پیشنهاداتی از کشورهای حوزه خلیج فارس،امریکا یا چین پاسخ مثبت دهد. اینستا همچنین می تواند راهی تیم هایی کوچک مثل تیم زادگاهش آلباسته شود. اینیستا که قدم در 33 سالگی گذاشته، بارها گفته است که دوست ندارد یک بار اضافی برای بارسلونا باشد و اگر نتواند در بالاترین سطح بازی کند، این تیم را ترک خواهد کرد. او البته گفته است که دوست ندارد جایی بازی کند که مجبور شود مقابل بارسا قرار بگیرد. بارسلونا اینیستا
 • بارتومئو در مورد تمدید قرارداد مسی دروغ می گوید
 • نامزد سابق ریاست باشگاه بارسلونا که این روزها در تلاش برای برکناری جوزپ ماریا بارتومئو(رئیس فعلی بارسا) به سر می برد، صحت خبر تمدید قرارداد مسی را زیر سوال برد. به گزارش "ورزش سه"، باشگاه بارسلونا سه ماه پیش خبر از تمدید قرارداد مسی داد ولی روزها از آن تاریخ گذشته اند و هنوز خبری از رسمی شدن این تمدید نیست. مشخص نیست مسی چه زمانی در نشست خبری تمدید قراردادش شرکت خواهد کرد و با رئیس بارسلونا عکس خواهد گرفت. آگوستین بندیتو که تاکنون 10 هزار امضا برای استیضاح بارتومئو جمع کرده، در کنفرانسی خبری گفت:« بارتومئو گفته است که پدر مسی قرارداد جدید را امضا کرده و این نشان دهنده تمدید قرارداد رسمی مسی است اما تاامضای مسیپای برگه قرارداد نباشد، هیچ چیز رسمیت نخواهد داشت. ادعای بارتومئو صحت ندارد و برگه تمدید قرارداد نیاز به امضای خود مسی دارد. من فکر می کنم حضور خود بارتومئو بر راس باشگاه، بزرگترین مانع برای تمدید قرارداد مسی است و اگر او تاکنون امضای نهایی را نزده، به همین دلیل است.» بارسلونا جوزپ ماریا بارتومئو (مدیرعامل) لیونل مسی
 • تمدید قرارداد رکوردشکن رئال با هواپیمایی امارات
 • هواپیمایی امارات ۵ سال دیگر به همکاری تجاری خود با کهکشانی‌‌ها ادامه خواهد داد. به گزارش "ورزش سه"، نشریه مارکا اعلام کرد که باشگاه رئال مادرید قرارداد خود را با اسپانسر پیراهنش، خطوط هوایی امارات تا سال 2022 تمدید و به موجب این قرارداد سالانه 70 میلیون یورو از این شرکت اماراتی دریافت خواهد کرد. به این ترتیب کهکشانی‌ها از حیث کسب درآمد سالانه از اسپانسر پیراهن از دو رقیب اصلی خود، یعنی بارسلونا و منچستریونایتد سبقت گرفتند. بارسلونا به موجب قراردادی که با شرکت ژاپنی راکوتن بسته، سالانه 55 میلیون یورو می‌گیرد. این در حالی است که شیاطین سرخ هم از محل قراردادشان با شرکت خودروسازی شورولت آمریکا، سالانه 62 میلیون یورو دریافت می‌کنند. خبر تمدید قرارداد با خطوط هوایی امارات هنوز به صورت رسمی توسط باشگاه رئال مادرید تأیید نشده اما به گزارش سایت پالکو 23 اسپانیا، این قرارداد به امضای طرفین رسیده است. در همین حال نشریه مارکا از تلاش باشگاه رئال مادرید با عقد قراردادی جدید با دیگر اسپانسر بزرگش شرکت آدیداس خبر داده است. این نشریه از تلاش رئالی‌ها برای عقد قرارداد با شرکت آلمانی تولید کننده لوازم و پوشاک ورزشی خبر داد که این تیم را در رده نخست پردرآمدترین تیم‌ها از محل قرارداد با تأمین کننده پوشاک ورزشی‌شان قرار می‌دهد. رئال مادرید
 • موافقت بازیگران اصلی نفتی با تمدید کاهش تولید
 • یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که بازیگران اصلی بازارهای جهانی نفت با تمدید کاهش تولید موافقت خواهند کرد، گفت: نشانه‌ای نیست که بازیگران اصلی مخالف تمدید کاهش تولید باشند، اما احتمال این که میزان کاهش تولید افزایش یابد بسیار کم است. جواد نوفرستی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نشست روز آینده کشورهای عضو اوپک و غیراوپک، اظهار کرد: همه یا اکثر کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به این جمع بندی رسیده‌اند که باید از برنامه کاهش تولید حمایت کنند، زیرا می‌دانند این تصمیم به نفع آنها است. وی افزود: کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند عربستان سعودی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش قیمت نفت با کسری بودجه مواجه شدند به همین دلیل حتی کشورهایی که در سال‌های گذشته با کاهش تولید نفت موافق نبودند در حال حاضر جزو همراهان این تصمیم هستند. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که بازیگران اصلی اوپک موافق تمدید تعهد کاهش تولید هستند، تصریح کرد: احتمال این که تعهد کاهش تولید تمدید شود بسیار قوی است، اما این انتظار نمی‌رود که میزان کاهش، افزایش پیدا کند. نوفرستی با بیان این که اوضاع قیمت نفت در بازارهای جهانی مساعد نیست، اظهار کرد: اتفاقات اخیر از جمله توفان آمریکا در حالت عادی می‌توانست قیمت نفت را افزایش دهد، اما به دلیل عرضه زیاد نفت در بازار شاهد افزایش قیمت نبودیم به همین دلیل کشورهای تولید کننده نفت از هر برنامه‌ای برای افزایش قیمت نفت حمایت می‌کند. وی در ادامه با اشاره به حضور کشورهای لیبی و نیجریه در نشست روز آینده اوپک، گفت: حضور این دو کشور نشان می‌دهد که آنها هم متوجه خطر کاهش قیمت نفت شده‌اند و احتمالا برای حمایت از تصمیم اوپک در این نشست شرکت می‌کنند. تعیین سهمیه تولید برای این کشورها به اوضاع بازار کمک خواهد کرد. انتهای پیام
 • متوسط خرید سالانه گندم در دولت تدبیر و امید ۸۳ درصد بیشتر شده است
 • اسماعیل اسفندیاری پور روز پنجشنبه در همایش آغاز کشت پاییزه گندم در آذربایجان غربی با ارائه گزارشی از وضعیت تولید گندم در سطح کشور و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی درباره کشت پاییزه گندم افزود: سالانه هشت میلیون و 500 هزار تن گندم برای خبازی آرد نیاز داریم که این میزان در داخل کشور تامین می شود. وی بیان کرد: طبق برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید 14 میلیون و 800 هزار تن گندم در سال 1404 پیش بینی شده است. وی با انتقاد از واردات گندم به کشور در سال های پیش از دولت یازدهم اظهار کرد: در سال 91 نزدیک به هفت میلیون تن گندم با قیمت هر تن 385 دلار وارد کشور شد که این واردات 2 میلیارد و 600 میلیون دلار هزینه برای کشور به همراه داشت. اسفندیاری پور اضافه کرد: این در حالی است که هزینه های واردات گندم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور می شد. وی با اشاره به مشکل کم آبی در کشور ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و 25 هزار هکتار از اراضی دیم کشور کمتر از 300 میلی متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه کشت خارج شده است. وی اضافه کرد: استراتژی بازار در بخش کشاورزی از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده و از موضوعاتی است که باید در اولویت توجه قرار گیرد. مشاور وزیر جهاد کشاورزی اقدامات حمایتی در کشت گندم را بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: حمایت و پشتیبانی، توجه به سیاست گذاری درست در سطوح ملی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم می تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب تر بیانجامد. مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: در سال زراعی جدید 2 میلیون و 300 هزار تن نهاده‌های کشاورزی برای مصرف کشاورزان استان تهیه می شود....
 • تمدید مجوز پرداخت تسهیلات جعاله ۲۰ میلیون تومانی در پاییز
 • به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، محمود یوسفی رییس اداره کل سازمان و روش هابانک مسکن گفت: مطابق با جمع‌ بندی‌های صورت گرفته و با توجه به وضعیت فعلی منابع و مصارف بانک مسکن، هیأت مدیره این بانک تصمیم گرفت روند پرداخت تسهیلات جعاله ۲۰ میلیون تومانی را برای متقاضیان دریافت این تسهیلات تا پایان آذرماه تمدید کند. وی افزود: بر این اساس، پرداخت تسهیلات جعاله مسکن با سقف تسهیلاتی بیش از ۱۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰ میلیون تومان از محل اوراق حق تقدم استفاده ازتسهیلات مسکنبه تنهایی و یا همراه با تسهیلات جعاله با سپرده، به متقاضیانی که حداکثر تا پایان آذرماه امسال نسبت به تشکیل پرونده تسهیلات جعاله اقدام کنند، امکان پذیر خواهد بود. یوسفی ادامه داد: مطابق با این مصوبه، تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحدهای مسکونی با سقف تسهیلاتی بیش از ۱۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰ میلیون تومان صرفا در صورتی قابل پرداخت است که تقاضای استفاده از تسهیلات جعاله همزمان با خرید واحد مسکونی از سوی متقاضیان اعلام شده باشد؛ این در حالی است که در بخش دیگری از این مصوبه آمده است متقاضیانی که از تاریخ ۴ خردادماه سال ۹۶ اقدام به خرید واحد مسکونی کرده‌اند و در زمان خرید واحد مسکونی تسهیلات جعاله ۲۰ میلیون تومانی دریافت نکرده اند می‌توانند بدون الزام به شرط همزمانی خرید مسکن برای دریافت این تسهیلات، اقدام به ارائه درخواست و تکمیل مدارک در شعببانک مسکنبرای دریافت تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله کنند. همچنین در زمان تعویض وثیقه و یا انتقال مانده بدهی تسهیلات فروش اقساطی مسکن (انتقال تسهیلات به خریدار جدید واحد مسکونی)، نیز پرداخت تسهیلات جعاله تا سقف ۲۰ میلیون تومان برای شعببانک مسکنبلامانع است. این در حالی است که بر اساس مصوبه جدیدبانک مسکندر خصوص شرایط پاییزی دریافتتسهیلات مسکن، تقاضاهای متقاضیان برای دریافت تسهیلات جعاله با سقف ۲۰...
 • بازیگران اصلی نفتی با تمدید کاهش تولید موافقت کردند
 • یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که بازیگران اصلی بازارهای جهانی نفت با تمدید کاهش تولید موافقت خواهند کرد، گفت: نشانه‌ای نیست که بازیگران اصلی مخالف تمدید کاهش تولید باشند، اما احتمال این که میزان کاهش تولید افزایش یابد بسیار کم است. جواد نوفرستی با اشاره به نشست روز آینده کشورهای عضو اوپک و غیراوپک، اظهار کرد: همه یا اکثر کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به این جمع بندی رسیده‌اند که باید از برنامه کاهش تولید حمایت کنند، زیرا می‌دانند این تصمیم به نفع آنها است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مانند عربستان سعودی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش قیمت نفت با کسری بودجه مواجه شدند به همین دلیل حتی کشورهایی که در سال‌های گذشته با کاهش تولید نفت موافق نبودند در حال حاضر جزو همراهان این تصمیم هستند. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که بازیگران اصلی اوپک موافق تمدید تعهد کاهش تولید هستند، تصریح کرد: احتمال این که تعهد کاهش تولید تمدید شود بسیار قوی است، اما این انتظار نمی‌رود که میزان کاهش، افزایش پیدا کند. نوفرستی با بیان این که اوضاع قیمت نفت در بازارهای جهانی مساعد نیست، اظهار کرد: اتفاقات اخیر از جمله توفان آمریکا در حالت عادی می‌توانست قیمت نفت را افزایش دهد، اما به دلیل عرضه زیاد نفت در بازار شاهد افزایش قیمت نبودیم به همین دلیل کشورهای تولید کننده نفت از هر برنامه‌ای برای افزایش قیمت نفت حمایت می‌کند. وی در ادامه با اشاره به حضور کشورهای لیبی و نیجریه در نشست روز آینده اوپک، گفت: حضور این دو کشور نشان می‌دهد که آنها هم متوجه خطر کاهش قیمت نفت شده‌اند و احتمالا برای حمایت از تصمیم اوپک در این نشست شرکت می‌کنند. تعیین سهمیه تولید برای این کشورها به اوضاع بازار کمک خواهد کرد.
 • جلسه اضطراری پارلمان ترکیه برای تمدید مأموریت نظامی در عراق
 • پایگاه «دیلی صاباح» ترکیه از تشکیل جلسه اضطراری پارلمان این کشور برای بررسی تمدید مأموریت نظامی در عراق خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «مصطفی الیتاش» معاون حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه روز پنج‌شنبه از تشکیل جلسه فوق‌العاده پارلمان این کشور برای بررسی تمدید مأموریت نظامی ترکیه در عراق خبر داد.به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» نزدیک به دولت ترکیه، این نشست روز شنبه یک روز پس از جلسه شورای امنیت ملی ترکیه برای بحث در مورد واکنش‌های احتمالی آنکارا به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق برگزار خواهد شد.علاوه بر حزب حاکم، حزب جنبش ملی‌گرای ترکیه هم از تمدید مأموریت نظامی ترکیه‌ای در عراق حمایت کرده است. جلسه فوق‌العاده پارلمان در حالی برگزار می‌شود که نمایندگان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند، که این مسئله اهمیت این جلسه را نشان می‌دهد.در نشست روز جمعه شورای امنیت ملی ترکیه که با حضور سران نظامی این کشور برگزار می‌شود، قرار است واکنش احتمالی آنکارا به همه‌پرسی کردستان مشخص شود.دیلی صاباح نوشته است: «تا الان رسانه‌های مختلف گفته‌اند که احتمالا یک عملیات نظامی فرامرزی و تحریم کردستان عراق در پیش باشد.»ترکیه که بزرگترین جمعیت کرد را دارد، بار‌ها با برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق مخالفت و بر لزوم حفظ یکپارچگی عراق تأکید کرده است.برخی رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند که قطع انتقال نفت کردستان از خاک ترکیه، بستن مرز و توقف پرواز‌ها به سلیمانیه و اربیل از جمله تحریم‌های مد نظر دولت ترکیه است.