کشورهای گروه بریکس باحذف دلار ازتبادلات مالی دوجانبه،راه اندازی پول الکترونیکی جدیدو جلب اعتماددیگرکشورهای جهان برای حذف دلاراز مبادلات انرژی،شرایط لازم رابرای کنارزدن دلارازتجارت جهانی فراهم کرده اند

به گزارش مشرق، از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال دلار آمریکا به عنوان مهمترین واحد پولی جهانی، در تجارت دوجانبه بین کشورها بیشترین استفاده را داشته است.

دلار آمریکا در این مدت قدرت بلامنازع در عرصه تبادلات مالی جهان داشته و اولین انتخاب کشورهای برای ذخیره دارایی های خارجی شان بوده است.

از طرف دیگر از ۴۴ سال پیش تا به حال با توافقاتی که بین آمریکا و کشورهای اصلی صادرکننده نفت جهان انجام گرفته، دلار امتیاز انحصاری استفاده در تجارت انرژی جهان را به خود اختصاص داده است.

حذف دلار از تجارت انرژی چین

اما در حال حاضر این روند در حال تغییر است و بسیاری از کشورهای جهان به دنبال کاهش سلطه دلار و برداشتن سایه آن از تجارت خارجی، خصوصا در بخش تجارت انرژی هستند. در این میان کشورهای گروه بریکس نقش پیشرو در حذف دلار از تجارت جهانی را به عهده دارند.

هفته گذشته مقامات بخش انرژی کشور چین از قراردادهای خرید نفت جدید خود رونمایی کردند. این قراردادهای جدید می تواند موجب اثرگذاری بیشتر چین در عرصه قیمت گذاری انرژی در کنار بازارهایی همچون بازار انرژی شهرهای لندن و شیکاگو گردد.

در حال حاضر با وجود اینکه کشورهای غربی سهم چندانی در تولید و صادرات جهانی نفت ندارند، با راه اندازی بازارهای اصلی نفت نقشی مهم در قیمت گذاری این کالای استراتژیک دارند. حرکت جدید چین می تواند گامی برای کاهش انحصار بازارهای غربی نفت گردد.

اما مسئله مهم تر اینکه در قراردادهای جدید چین قیمت گذاری و خرید و فروش نفت با استفاده از یوآن چین و طلا انجام می گیرد و برای اولین بار به طور رسمی دلار از پروسه قیمت گذاری و تجارت انرژی حذف شده است.

گروه بریکس مصمم به پایان دادن استفاده از دلار است

خبر انتشار قراردادهای نفتی در حالی منتشر شد که چند روز بعد از آن کشور چین میزبان دیگر کشورهای گروه بریکس بود. در این نشست گروه بریکس که نهمین نشست این کشورها در طول ده سال اخیر بوده است، توافقات متعددی بین کشورهای گروه بریکس منعقد شد که نشان دهنده عزم جدی این کشورها برای کنار گذاشتن دلار از تجارت خارجی است.

در کنار اقدامات کشور چین در کنار زدن دلار از تجارت جهانی از جمله پیمان های پولی دوجانبه و همچنین رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، کشور روسیه نیز در این نشست عزم جدی خود را برای مقابله با محدودیت های موجود در تبادلات مالی جهان نشان داد.

حذف دلار کارویژه گروه بریکس

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معتقد است در حال حاضر نظام مالی جهان بیش از حد به دلار آمریکا متکی است و این مسئله محدویت های زیادی را برای کشورهای جهان ایجاد کرده است.

پوتین معتقد است انحصار دلار شرایط رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه را محدود نموده و از این رو کشورهای گروه بریکس باید برای ارتقاء نظام مالی جهانی و رهایی آن از سلطه دلار اقداماتی را انجام دهند.

از طرف دیگر یکی از مسائلی که در نشست اخیر کشورهای گروه بریکس مطرح شده، راه اندازی یک واحد پولی الکترونیکی جدید برای استفاده از تبادلات مالی بین المللی است. راه اندازی این واحد پولی نیز می تواند به طور مؤثر بر کاهش قدرت دلار در عرصه جهانی اثرگذار باشد. این واحد پولی جدید قرار است با پشتوانه طلا باشد تا کشورها با اطمینان بیشتری از آن استفاده نمایند.

در حال حاضر استفاده از پول های الکترونیکی رواج قابل توجهی در تبادلات مالی مردم جهان پیدا کرده است. اما مشخص نبودن پشتوانه این واحدهای پولی همچون بیت کوین و همچنین عدم شفافیت کامل در زمینه ذی نفعان اصلی آن، شبهاتی را در اذهان مردم ایجاد کرده که گسترش بیشتر این واحد های پولی را با مخاطره مواجه نموده است.

ارائه یک واحد پولی الکترونیکی توسط کشورهای گروه بریکس می تواند با رفع این نقیصه، اعتماد مردم را به استفاده از آن جلب نماید و بیش از گذشته سلطه دلار آمریکا را کاهش دهد.

بریکس در فکر ایجاد نظام مالی جایگزین

بنابراین به نظر می رسد کشورهای گروه بریکس عزم خود را برای ایجاد تغییر و تحول بنیادین در نظام مالی جهانی و پایان دادن به عصر سلطه دلار جزم نموده اند و در حال انجام تمامی اقدامات لازم برای این مهم هستند.

کشورهای گروه بریکس قصد دارند و با ایجاد مسیرهای جایگزین، نظام مالی جدیدی را پیش روی دیگر کشورهای جهان بگذارند تا علاوه بر رفع محدودیت های استفاده از دلار آمریکا، دیگر کشورهای جهان نیز به سمت استفاده کمتر از دلار حرکت نمایند.

حرکت کشورهای گروه بریکس به سمت تغییر بنیادین نظام مالی جهانی و رهایی از دلار، همانطور که به سلطه دلار پایان می دهد می تواند پایانی بر تحریم های مالی آمریکا نیز باشد.

چنانچه کشورهای جهان در تجارت خارجی خود از دلار آمریکا و نظا م پرداخت آن استفاده نکنند، عملا آمریکا ابزاری برای تحریم مالی دیگر کشورهای جهان در دست نخواهد داشت.

در حال حاضر کشورهای روسیه و چین با استفاده از ظرفیت پیمان های پولی دوجانبه تلاش های گسترده ای برای حذف دلار از تبادلات تجاری خود با دیگر کشورهای جهان انجام داده اند. برخی دیگر کشورها همچون ایران و ترکیه نیز گام هایی در این راستا برداشته اند.

یکی دیگر از قطعات پازل حذف دلار توسط کشورهای گروه بریکس نیز متقاعد کردن کشورهای صاحب انرژی به عدم استفاده از دلار در تجارت انرژی است. در همین راستا کشور چین توانسته است با کشور عربستان که بزرگترین صادر کننده نفت جهان محسوب می شود توافقاتی را در زمینه خرید و فروش یوآنی نفت و حذف دلار منعقد نماید.

گروه بریکس زمان مناسبی را برای حذف دلار انتخاب کرده است

در طول سال های اخیر آمریکا نتوانسته است از پیشروی کشورهای گروه بریکس در کاهش قدرت دلار جلوگیری نماید و یا اقداماتی برای تثبیت جایگاه دلار انجام دهد.

انفعال آمریکا نشان می دهد که کشورهای گروه بریکس زمان مناسبی را برای حرکت به سمت حذف دلار از تبادلات مالی جهانی انتخاب کرده اند.

در حال حاضر آمریکا قادر به مقابله با کشورهای گروه بریکس نیست و زمان و گزینه های بسیار محدودی برای جلوگیری از روند تغییر اساسی نظام مالی جهانی و حذف سلطه دلار دارد.

منبع: دیلی اکونومیست

منبع: شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی

ارسال به تلگرام

کلیدواژه: کشورهای گروه بریکس | دیگر کشورهای جهان | نظام مالی جهانی | نظام مالی جهان | دلار از تجارت | تبادلات مالی | تجارت جهانی | تجارت انرژی | دلار آمریکا | دیگر کشورها | حال حاضر | حذف دلار | قیمت گذاری | راه اندازی | واحد پولی | سلطه دلار | کشور چین

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۶۳۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • رشد تجارت جهانی شتاب می گیرد
 • سازمان جهانی تجارت (WTO) با اعلام اینکه تجارت جهانی بهبود قوی پیدا کرده اما ریسک‌های متوجه آن به قوت خود باقی مانده است، از رشد بالاتر تجارت در سال میلادی جاری خبر داد. به گزارش ایسنا، این نهاد جهانی انتظار دارد تجارت جهانی با تسریع رشد اقتصادی و تقاضای واردات رو به رشد در چین و آمریکا، ۳.۶ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد کند که در مقایسه با نرخ ۱.۳ درصد در سال گذشته بالاتر است. پیش بینی جدید در مقایسه با برآوردی که این سازمان در آوریل داشت، بهبود قابل توجهی نشان می‌دهد. سازمان جهانی تجارت در آوریل پیش بینی کرده بود رشد تجارت جهانی به دلیل ابهام اقتصادی و سیاسی بالا، ۲.۴ درصد در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. روبرتو آزودو، مدیر کل سازمان جهانی تجارت در بیانیه‌ای اعلام کرد: دورنمای بهبود یافته برای تجارت خبر خوبی است، اما ریسک‌های شایان توجهی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند، به قوت خود باقی مانده و ممکن است به راحتی احیای تجارت را تضعیف کنند. بر اساس گزارش رویترز، این ریسک‌ها شامل احتمال بدل شدن لحن حمایت‌گرایی به اقدامات محدود کننده تجاری، رشد نگران‌کننده تنش‌های ژئوپلتیکی جهانی و آسیب‌های اقتصادی فزاینده ناشی از بلایای طبیعی است. با این‌ همه رشد تجارت در سراسر مناطق جهان i همگام شده که ممکن است روند کنونی را تقویت کند. روند رشد سریع‌تر تجارت جهانی در سال ۲۰۱۷ به دنبال یک سال بسیار ضعیف صورت می‌گیرد، اما بعید است در سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند، زیرا انتظار می‌رود سیاست پولی آمریکا و منطقه‌ای یورو تحکیم شود و چین برای جلوگیری از داغی بیش از حد اقتصاد، خود روند اعتباردهی را محدود کند. انتهای پیام
 • ترامپ بانکهای جهانی را از تجارت با کره شمالی منع کرد
 • رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که هر بانکی بخواهد با کره شمالی همکاری داشته باشد، از دسترسی به نظام مالی آمریکا منع می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکااعلام کرد که بانک های خارجی که با کره شمالی کار می کنند از کار با سیستم اقتصادی آمریکا محروم هستند. ترامپ گفت: هر بانک خارجی که با پیونگ یانگ همکاری میکند از دسترسیبه سیستم مالی آمریکا محروم خواهد شد و این که دیگران در زمینه مالی از این کشور حمایت می کنند، غیر قابل قبول است. وی افزود: در مدتی بسیار طولانی، کره شمالی اجازه داشته تا از نظام مالی بین‌المللی سوءاستفاده کند. تحمل این اقدام سخیف دیگر امکان ندارد. گفتنی است که این تحریم هاشامل شرکت هایی که خدمات فنی و تکنولوژی نیز به پیونگ یانگ ارائه می دهند نیز می شود.
 • اما و اگرهای پیوستن به سازمان تجارت جهانی
 • یک کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به شرایط بین‌المللی حاکم بر دنیا و شرایط ویژه کشور ما، اصرار دولت به پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع کشور نیست و پیمان‌های تجاری و فعال‌تر کردن مبادلات تجاری منطقه‌ای بیشتر به نفع اقتصاد است. خبرگزاری فارس: عباسعلی نورا در مورد اینکه آیا در شرایط کنونی و با توجه به شعارهای ضد جهانی‌سازی ترامپ، اصرار ایران در پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع اقتصاد ایران است یا باید به فکر پیمان‌های چند‌جانبه‌ و منطقه‌ای بود، گفت: برای پیوستن به WTO عزم ملی در کشور وجود ندارد و شاخص‌های مختلف کشور دچار تعدد آراست.این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه باید منافع و مضرات پیوستن به سازمان تجارت جهانی در شرایط فعلی که شعارهای ضد جهانی‌سازی مطرح است مورد بررسی قرار گیرد، افزود: یقینا در یک فضای سالم اقتصادی و بدون اظهارات ضد جهانی‌سازی ترامپ پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع کشور است.استاد اقتصاد دانشگاه آزاد با تأکید بر اینکه شکی نیست که پیوستن به سازمان تجارت جهانی برای ما صرفه‌اقتصادی در برخواهد داشت، بیان داشت: ایران 20 سال قبل؛ تقاضای پیوستن به سازمان تجارت جهانی را داشته و 10 سال قبل هم ناظر این سازمان شده است و در دولت نهم هم پس از اینکه این سازمان از ما خواست تا رژیم تجاری‌مان را به آنها ابلاغ کنیم 3 سال طول کشید.نورا خاطرنشان کرد: این تأخیرها برای پیوستن به سازمان تجات جهانی تا آنجا ادامه یافت که ایران با تحریم‌های بین‌المللی مواجه شد،بطوریکه در زمان تحریم‌ دیگر صحبت از تجارت جهانی بی‌معنی بود.وی با بیان اینکه بعد از برجام و در زمانی که اوباما رئیس جمهور آمریکا بود، بسیاری از کارشناسان بر این اعتقاد بودند پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع ایران است، گفت: اما در این دوره هم عزم ملی برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی وجود نداشت و...
 • افزایش نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/برنت ۵۶/۵ دلار
 • در معاملات امروز بازار جهانی انرژی قیمت نفت افزایش نسبی را تجربه کرد و هر بشکه برنت ۵۶.۵۹ دلار قیمت‌گذاری شد. به گزارش مشرق به نقل از بلومبرگ، در معاملات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 16 سنت افزایش 56.59 دلار قیمت گذاری شد. نفت وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز 2سنت کاهش یافت و هر بشکه از 50.53 سنت قیمت‌گذاری شد. به گزارش پایگاه رسمی سازمان‌ کشورهای صادرکننده نفت، هر بشکه نفت اوپک در آخرین مبادلات روز گذشته بازار جهانی انرژی 54.59 دلار قیمت‌گذاری شد. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • واریز ۳ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی در سه ماهه نخست سال/۳۳ میلیارد دلار برای طرح ها مسدود شد
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ احمد دوست‌حسینی درباره وضعیت منابع صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در سه ماه اول امسال حدود 3 میلیارد دلار از محل منابع نفت و گاز به صندوق واریز شده است. رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه صندوق اجازه‌ سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار و بخش‌های اقتصادی ندارد، گفت: نمی‌توانیم مستقیما وارد عمل شویم و باید از طریق سیستم بانکی به فعالان اقتصادی تسهیلات پرداخت کنیم. او در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود صندوق طرح‌هایی که بانک‌ها بررسی کرده و به صندوق برای تسهیلات ارائه می‌کنند را مجددا بررسی می‌کند، تصریح کرد: طبق قانون بررسی توجیه فنی و اقتصادی، زیست محیطی و الزامات قانونی بر عهده بانک است. طرح برای بررسی به صندوق می‌آید و ضوابط را در مورد طرح‌ها کنترل می‌کند. دوست حسینی تاکید کرد: برای مثال سقف تسهیلات پرداختی به بنگاه‌های وابسته به موسسات عمومی غیردولتی 20 درصد است، بنابراین صندوق به مسئولیت و وظایف خود در قبال چنین مباحثی عمل می‌کند یا اینکه حداکثر سهم دولت در شرکت‌ها باید زیر 20 درصد باشد. اگر در محاسبات دقت نشده باشد مشکل ایجاد می‌کند بنابراین فقط این مباحث کنترل می‌شود. او افزود: صندوق توسعه ملی به هیچ وجه توجیه اقتصادی طرح را بررسی نمی‌کند. رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در مورد مسدودی طرح‌هایی که از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده‌اند بیان داشت: از اول تاسیس صندوق تا پایان سال 95 بالغ بر 33 میلیارد دلار مسدودی در نظر گرفته شده است. منبع: فارس 402 صندوق توسعه دلار تسهیلات موسسات کنترل منابع نفت وگاز بانک اقتصادی
 • تجارت ایران و چین ۲۰ میلیارد دلاری شد
 • مبادلات تجاری ایران و چین در ۷ ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۲۶.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۰.۸۶ میلیارد دلار رسید. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و چین در 7 ماه نخست سال جاری میلادی با افزایش 26.8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا جولای 2016 بالغ بر 16.4 میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا جولای سال جاری به 20.86 میلیارد دلار افزایش یافته است.صادرات چین به ایران و واردات از ایران در این دوره افزایش قابل توجه داشته است.صادرات چین به ایران در ژانویه تا جولای 2017 با افزایش 21.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 10.43 میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا جولای سال 2016 بالغ بر 8.6 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.واردات چین از ایران نیز برابر با صادرات این کشور به ایران بوده است. چین در ژانویه تا جولای 2016 بالغ بر 7.8 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با افزایش 32.9 درصدی در ژانویه تا جولای امسال به 10.43 میلیارد دلار رسیده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.انتهای پیام/* R1012122/P1012122/S7,77,78,1246/CT1
 • رشد دوبرابری تجارت کانتینری آسیا به آمریکا
 • تین‌نیوز | به گزارش گروه بین الملل مانا موسسه مشاوره کشتیرانی Drewry با اشاره به اینکه بازار کانتینری از آسیا به ساحل شرقی آمریکای جنوبی ECSA در مسیر رشد دو رقمی در سال جاری میلادی قرار دارد، اما با این وجود کمتر از رشدی که در سال 2015 شاهد آن بودیم، خواهد بود، افزود: حمل محمولات کانتینری از آسیا - ECSA پس از اینکه چند سالی در شرایط بسیار بدی قرار داشت، به مسیر بهبود بازگشته است. این گزارش ادامه داد: در هفت ماه نخست سال جاری میلادی ترافیک کانتینری با رسیدن به تقریبا 710 هزار TEU، افزایش11 درصدی را به نمایش گذاشت. علاوه بر این، جابجایی کانتینری در مسیر مذکور به یک میلیون و 300 هزار TEU در کل سال جاری میلادی خواهد رسید، رقمی که رشد 11 درصدی را در مقایسه با سال گذشته نشان می دهد، اما با این وجود، نسبت به سال 2015 و 2013 به ترتیب پنج و 15 درصد کاهش را به همراه خواهد داشت. در ادامه این گزارش آمده است: در تلاشی برای نرخ کرایه حمل بالاتر، سه خط کشتیرانی اورگرین تایوان، CMA CGM فرانسه و کاسکوی چین چند کشتی را در ماه جولای و آگوست سال جاری میلادی به مسیر آسیا -ECSA افزودند. در ادامه این گزارش آمده است: در ماه آگوست سال جاری میلادی میانگین سایز 39 فروند کشتی در حال فعالیت در مسیر آسیا- ECSA با ظرفیت هشت هزار و 955 TEU نسبت به ماه آگوست سال گذشته با 37 فروند شناور رشد، دو درصد رشد داشت. نرخ کرایه حمل مسیر بندر شانگهای چین به بندر Santos – شلوغ ترین بندر کانتینری در آمریکای لاتین- نیز با رسیدن به چهار هزار و 50 دلار در ماه جولای، به بالاترین سطح طی 44 ماه گذشته رسید. Drewry در پایان تاکید کرد، نرخ کرایه حمل در این مسیر تجاری نسبت به تغییرات...
 • فضای جرم خیز تجارت خارجی/ریشه های فاصله گرفتن از شفافیت
 • رئیس مجمع واردات گفت: تصدی‌گری های دولتهای مختلف در بخش واردات، حضور بنگاه های خصولتی و عطش مهار نشدنی دولت ها به ایجاد موانع غیر تعرفه‌ای از دلایل فاصله گرفتن تجارت خارجی از شفافیت است. علیرضا مناقبی رئیس مجمع واردات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جایگاه اقتصاد ایران در صف شفافیت اقتصادی کشورهای جهان اظهار داشت: سازمان بین‌المللی شفافیت، در گزارش سال گذشته خود، رتبه ایران در جهان را از ۱۷۰ کشور، ۱۳۲ اعلام کرد و این برای کشوری که به دنبال توسعه پایدار است، اصلا زیبنده نیست. وی ادامه داد: هرچند که گزارش های سازمان بین المللی شفافیت را نمی توان صد در صد علمی، مستند و به‌دور از جهت گیری‌های سیاسی دانست ولی به هر حال نشان از وضعیت نابهنجار شفافیت اقتصاد ایران دارد که اتفاقا تجربه فعالان اقتصادی نیز تاحدودی آن را تایید می کند. مناقبی اضافه کرد: وضعیت شفافیت اقتصادی ایران در شرایطی اینچنین اسفبار است که مبانی مشترک توسعه‌یافتگی در مناطق مختلف جهان، بدون توجه به تفاوت‌های فرهنگی-اجتماعی حاکی از آن است که بدون شفافیت اقتصادی، نمی توان به پیشبرد اهداف توسعه امید بست. رئیس مجمع واردات ادامه داد: در چند دهه اخیر کشورهای در حال توسعه جهان به دنبال این بوده اند که راهکارهای مناسب و بومی برای پیاده سازی اصول شفافیت پیدا کنند. چرا که فقدان آن را زمینه ساز تشدید تضاد در منافع گروه های ذی نفوذ اقتصادی می دانند که در نهایت با گسترده کردن دامنه فساد در جامعه، بودجه های عمومی را می بلعد. به گفته مناقبی برای تحقق افق ایران ۱۴۰۴ و اینکه یک کشور قابل ‌اعتنا در خاورمیانه باشیم، باید در مسیر شفاف سازی اقتصادی گام برداریم و این ضرورتی انکار ناپذیر است رئیس مجمع واردات ادامه داد: شفافیت اقتصادی سبب می شود امکان نظارت عمومی بر فعالیت بازیگران اقتصاد محقق شود و همین موضوع...
 • منوچین:میان تجارت با آمریکا یا کره شمالی یکی را انتخاب کنید
 • وزیر خزانه داری آمریکا می گوید شرکت های خارجی از این پس باید میان تجارت با آمریکا یا کره شمالی یکی را انتخاب کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا می گوید شرکت های تجاری سراسر جهان باید بین تجارت با آمریکا یا کره شمالی، تنها یکی را انتخاب کنند. وی در این باره گفت: شرکت های خارجی در انتخاب خود مختارند اما نمی توانند همزمان هر ۲ گزینه را برگزینند. گفتنی است در حالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز پنجشنبه از وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی خبر داد، شرکت های خارجی را نیز از داد و ستد با پیونگ یانگ منع کرد. این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز برای وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی، به توافق اولیه دست یافته است.
 • راه اندازی سوئیفت پستی ایران/برقراری تجارت الکترونیک با ۱۷۰ کشور
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛ حسین مهری اظهار داشت: نرم‌افزار پست مالی جهانی تا پایان آذرماه سال جاری به طور رسمی در ایران فعال شود. وی توضیح داد: نرم افزار تبادل مالی اتحادیه جهانی پست با نام IFS مخفف International Financial Services مانند سوئیفت پستی است که در ۱۷۰ کشور فعال است و با این نرم‌ افزار شهروندان می‌توانند مراودات مالی جهانی از جمله تجارت الکترونیک انجام دهند. مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ایران ۳۰ هزار دلار حق امتیاز نرم‌افزار را پرداخته و هماهنگی با ۴ کشور برای فعالیت آزمایشی نرم‌افزار انجام شده است که با ۵ کشور دیگر نیز بزودی توافق خواهد شد. مهری ادامه داد: در این مرحله سقف تبادل مالی از طریق این نرم‌افزار بین دو کشور ۱۰ هزار دلار است که این سقف اعتباری تعهدی قابل افزایش است و هر چند ماه یکبار تسویه حساب می‌شود. وی افزود: این نرم‌افزار در دفاتر پستی منتخب و شعب و باجه‌های منتخب پست‌بانک راه‌اندازی خواهد شد و لیست مراکز ارائه‌کننده در آینده اعلام می‌شود.
 • بازدید قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت از گمرکات آذربایجان غربی
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازمهاباد ،بعد از ظهر امروز خسرو تاج و هیئت همراه از گمرک مرزی بازرگان در منطقه آزاد ماکو با هدف بررسی مشکلات مسیرهای ترانزیت و نظارت براوضاع گمرک و ارائه آن در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه بازید کرد. این کمیسیون تا یکماه آینده در تهران برگزار خواهد شد که برگزاری این کمیسیون بسترساز فصل جدیدی از توسعه تجارت بین ایران و ترکیه خواهد بود. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بمنظور بررسی چگونگی روند صادرات و واردات از گمرک بازرگان، از گمرک ۱۲ هزار هکتاری منطقه آزاد ماکو نیز بازدید کرد. این هیئت بعد از بازدید از مرز های رازی در خوی و گمرک بازرگان در ماکو ، فردا به منظور بررسی وضعیت گمرک سرو ارومیه به این شهر سفر می کنند.انتهای پیام/ع سفر خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت به آذربایجان غربی
 • بررسی ظرفیت تجاری مرز رازی به منظور گسترش تجارت میان ایران و ترکیه
 • با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ظرفیت تجاری مرز رازی در جهت گسترش تجارت میان ایران و ترکیه ازطریق این گذرگاه مرز بررسی شد. به گزارش ایسنا، مجتبی خسروتاج در بررسی روند تجارت مرزی و ریلی از مرز رازی ایران و کاپی‌کوی ترکیه وجود مرز زمینی و ریلی در مرز رازی را ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه تجارت بین ایران و ترکیه در این مبدا دانست. وی تصریح کرد: در این مرز برای رسیدن به اهداف مهم اقتصادی باید به تجارت و حمل و نقل ریلی توجه بیشتری شود. خسروتاج افزود: تا یک ماه آینده کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در تهران برگزار می‌شود که این کمیسیون بسترساز فصل جدیدی از توسعه تجارت بین ایران و ترکیه خواهد بود. در این کمیسیون تعرفه‌های ترجیحی تجاری دو کشور براساس توافقنامه مشترک که شامل ۲۶۵ قلم کالاست اصلاح و اقلام جدید دیگری در بخش صنعت و کشاورزی به لیست این توافقنامه افزوده می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه را بدون احتساب نفت و مواد نفتی در ۶ ماه اول امسال ۲.۲ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در این مدت ایران حدود ۹۰۰ میلیون دلار به کشور ترکیه صادرات و در همین مدت ۱.۳ میلیارد دلار نیز از کشور ترکیه واردات داشته است. انتهای پیام
 • ظرفیت تجاری مرز رازی برای گسترش تجارت میان ایران و ترکیه بررسی شد
 • به گزارش جماران؛ با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ظرفیت تجاری مرز رازی در جهت گسترش تجارت میان ایران و ترکیه ازطریق این گذرگاه مرز بررسی شد. مجتبی خسروتاج در بررسی روند تجارت مرزی و ریلی از مرز رازی ایران و کاپی‌کوی ترکیه وجود مرز زمینی و ریلی در مرز رازی را ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه تجارت بین ایران و ترکیه در این مبدا دانست. وی تصریح کرد: در این مرز برای رسیدن به اهداف مهم اقتصادی باید به تجارت و حمل و نقل ریلی توجه بیشتری شود. خسروتاج افزود: تا یک ماه آینده کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در تهران برگزار می‌شود که این کمیسیون بسترساز فصل جدیدی از توسعه تجارت بین ایران و ترکیه خواهد بود. در این کمیسیون تعرفه‌های ترجیحی تجاری دو کشور براساس توافقنامه مشترک که شامل ۲۶۵ قلم کالاست اصلاح و اقلام جدید دیگری در بخش صنعت و کشاورزی به لیست این توافقنامه افزوده می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه را بدون احتساب نفت و مواد نفتی در ۶ ماه اول امسال ۲.۲ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در این مدت ایران حدود ۹۰۰ میلیون دلار به کشور ترکیه صادرات و در همین مدت ۱.۳ میلیارد دلار نیز از کشور ترکیه واردات داشته است.
 • گروه های مقاومت عراقی تحت فرمان رهبرانقلاب
 • دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء تاکید کرد که گروه‌های مقاومت عراقی تحت فرماندهی امام خامنه‌ای هستند. به گزارش جهان نيوز، مراسم چهلمین روز شهادت مدافع حرم «مرتضی حسین پور» عصر پنجشنبه در گلزار شهدای شلمان گیلان با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های معزز شهداء، شخصیت‌های کشوری و لشکری از جمله سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و نمایندگان گروه‌های مقاومت عراقی برگزار ‌شد.شیخ اکرم الکعبی دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء طی سخنانی در این مراسم باشکوهاظهار داشت: برادران شما در سازمان‌ها و گروه‌های مقاومت به‌عنوان بخشی از مجاهدان پیشرو تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب اسلامی به فداکاری مشغولند و در هر سرزمینی که نیاز به مبارزه با تروریسم، تکفیر و حامیان آنان باشد، حاضر می‌شوند. وی ضمن پاسداشت مقام شهداء، آنان را مردان با ایمان و مجاهدان بی‌نظیر راه حق و حقیقت آن‌هم در زمانی که دشمنان در کمین بودند تا پیکر امت اسلام را پاره‌ پاره نمایند و موجودیت، مقدسات، ارزش‌ها و اصول آن را به نابودی بکشانند، توصیف کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین «أکرم الکعبی» افزود: مراحل سخت و دشوار آزمایش الهی، در آبدیده شدن جوانان مسلمان در ارتش حق و تربیت آنان نقش مهمی ایفا کرد تا بتوانند مرزبانان مجاهدی باشند که شکوه اسلام را بازگردانده و روح امید را در کالبد آن دمیده و زمینه ظهور مولا و سرورمان امام زمان(عج) را فراهم آورند. وی با اشاره به ابعاد شخصیتی شهید «مرتضی حسین پور»، تأکید کرد: این شهید سعادتمند عزیز، همانند همه برادران شهیدش از ایران، عراق و لبنان و همه آزادگان از هر جای عالم، از نخبگان برگزیده‌ای بود که خود را برای میادین فداکاری و صبر آماده ساخته بودند؛ میادینی که امام خمینی(ره) پایه‌هایش را بنا نهاد و طلیعه آن را فراهم کرد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در ادامه وعده داد که امواج خروشان به‌ پا خاسته از طوفان مجاهدان، تمامی موانعی را که...
 • در نشست ایران و گروه ۱ ۵ در نیویورک چه گذشت
 • خبرگزاري آريا- حميد بعيدي نژاد جمع بندي محورهاي اصلي نشست نيويورک را از زبان فدريکا موگريني بيان کرد.به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا، حميد بعيدي نژاد سفير جمهوري اسلامي ايران در انگلستان پس از نشست وزيران امور خارجه کشورهاي پنج بعلاوه يک با وزير امور خارجه کشورمان در نيويورک در کانال تلگرامي خود جمع بندي محورهاي اصلي اين نشست را از زبان فدريکا موگريني بيان کرد.متن کامل آنچه که حميد بعيدي نژاد که در زمان مذاکرات با کشورهاي پنج بعلاوه يک، عضو تيم مذاکراه کننده کشورمان بود، به رشته تحرير در آورده به اين شرح است: 1- در اين جلسه همه پذيرفتند که تا به حال همه ي اعضاي برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده اند. در خصوص اجراي تعهدات هسته اي، آژانس انرژي اتمي تا به حال هشت بار اجراي کامل برجام توسط ايران را تاييد کرده است که آخرين آن حدود ده روز پيش بوده است. هيچ نقضي در اجراي برجام صورت نگرفته است.2- دامنه ي شمول برجام بحث هسته اي ايران است. مباحث ديگري مطرح مي شوند که اينها خارج از شمول برجام است و ربطي به آن ندارد و لازم است در جاي مناسب خود مورد بحث قرار گيرند. مثلا مخفي نيست که آمريکا مشغول ارزيابي سياست هاي خود در مورد ايران است، اين بحث خارج از چارچوب برجام صورت مي گيرد و نتايج آن ربطي به برجام ندارد. 3- برجام به خوبي عمل کرده و خوب هم نتيجه داده است. در شرايطي که در سطح بين المللي با بحرانهاي بزرگي از جمله بحران هسته اي روبرو هستيم، از ميان بردن برجام قابل پذيرش نيست.4- برجام توافقي دوجانبه و يا توافقي که حتي 6 يا 7 عضو داشته باشد نيست. برجام بخشي از قطعنامه شوراي امنيت است و لذا همه ي اعضاي سازمان ملل متعهد به اجراي کامل آن هستند. 5- ما نميتوانيم بحثي...
 • گروه های مقاومت عراقی تحت فرمان امام خامنه ای
 • دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء تاکید کرد که گروه‌های مقاومت عراقی تحت فرماندهی امام خامنه‌ای هستند. به گزارش مشرق، مراسم چهلمین روز شهادت مدافع حرم «مرتضی حسین پور» عصر پنجشنبه در گلزار شهدای "شلمان" گیلان با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های معزز شهداء، شخصیت‌های کشوری و لشکری از جمله سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و نمایندگان گروه‌های مقاومت عراقی برگزار ‌شد. شیخ اکرم الکعبی دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نجباء طی سخنانی در این مراسم باشکوهاظهار داشت: برادران شما در سازمان‌ها و گروه‌های مقاومت به‌عنوان بخشی از مجاهدان پیشرو تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب اسلامی به فداکاری مشغولند و در هر سرزمینی که نیاز به مبارزه با تروریسم، تکفیر و حامیان آنان باشد، حاضر می‌شوند. وی ضمن پاسداشت مقام شهداء، آنان را مردان با ایمان و مجاهدان بی‌نظیر راه حق و حقیقت آن‌هم در زمانی که دشمنان در کمین بودند تا پیکر امت اسلام را پاره‌ پاره نمایند و موجودیت، مقدسات، ارزش‌ها و اصول آن را به نابودی بکشانند، توصیف کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین «أکرم الکعبی» افزود: مراحل سخت و دشوار آزمایش الهی، در آبدیده شدن جوانان مسلمان در ارتش حق و تربیت آنان نقش مهمی ایفا کرد تا بتوانند مرزبانان مجاهدی باشند که شکوه اسلام را بازگردانده و روح امید را در کالبد آن دمیده و زمینه ظهور مولا و سرورمان امام زمان(عج) را فراهم آورند. وی با اشاره به ابعاد شخصیتی شهید «مرتضی حسین پور»، تأکید کرد: این شهید سعادتمند عزیز، همانند همه برادران شهیدش از ایران، عراق و لبنان و همه آزادگان از هر جای عالم، از نخبگان برگزیده‌ای بود که خود را برای میادین فداکاری و صبر آماده ساخته بودند؛ میادینی که امام خمینی(ره) پایه‌هایش را بنا نهاد و طلیعه آن را فراهم کرد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در ادامه وعده داد که امواج خروشان به‌ پا خاسته از...
 • آزادسازی ۸۷ درصد خاک سوریه از اشغال گروه های تروریستی
 • خبرگزاری میزان- وزارت دفاع روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای مسلح سوریه با پشتیبانی جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه تاکنون بیش از 87 درصد از خاک این کشور را در کنترل خود دارند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای مسلح سوریه تاکنون بخشهای زیادی از مناطق تحت اشغال داعش را آزاد کرده و هم‌اکنون دولت مرکزی سوریه کنترل 87 درصد خاک این کشور را در دست دارد. در حال تکمیل...
 • نفت برنت ۵۶/۵ دلار شد
 • رویداد۲۴-در معاملات امروز بازار جهانی انرژی قیمت نفت افزایش نسبی را تجربه کرد و هر بشکه برنت ۵۶.۵۹ دلار قیمت‌گذاری شد. در معاملات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 16 سنت افزایش 56.59 دلار قیمت گذاری شد.نفت وست‌تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز 2سنت کاهش یافت و هر بشکه از 50.53 سنت قیمت‌گذاری شد. هر بشکه نفت اوپک در آخرین مبادلات روز گذشته بازار جهانی انرژی 54.59 دلار قیمت‌گذاری شد.
 • گروه های مقاومت عراقی تحت فرماندهی امام خامنه ای هستن
 • به گزارشبولتن نیوز، مراسم چهلمین روز شهادت مدافع حرم «مرتضی حسین پور» عصر امروز پنجشنبه در گلزار شهدای "شلمان" گیلان با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده‌های معزز شهداء، شخصیت‌های کشوری و لشکری از جمله سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و نمایندگان گروه‌های مقاومت عراقی برگزار ‌شد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در این مراسم باشکوه به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن پاسداشت مقام شهداء، آنان را مردان با ایمان و مجاهدان بی‌نظیر راه حق و حقیقت توصیف کرد؛ آن‌هم در زمانی که دشمنان در کمین بودند تا پیکر امت اسلام را پاره‌پاره نمایند و موجودیت، مقدسات، ارزش‌ها و اصول آن را به نابودی بکشانند. حجت‌الاسلام والمسلمین «أکرم الکعبی» افزود: مراحل سخت و دشوار آزمایش الهی، در آبدیده شدن جوانان مسلمان در ارتش حق و تربیت آنان نقش مهمی ایفا کرد تا بتوانند مرزبانان مجاهدی باشند که شکوه اسلام را بازگردانده و روح امید را در کالبد آن دمیده و زمینه ظهور مولا و سرورمان امام زمان(عج) را فراهم آورند. وی با اشاره به ابعاد شخصیتی شهید «مرتضی حسین پور»، تأکید کرد: این شهید سعادتمند عزیز، همانند همه برادران شهیدش از ایران، عراق و لبنان و همه آزادگان از هر جای عالم، از نخبگان برگزیده‌ای بود که خود را برای میادین فداکاری و صبر آماده ساخته بودند؛ میادینی که امام خمینی(ره) پایه‌هایش را بنا نهاد و طلیعه آن را فراهم کرد. دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در ادامه وعده داد که امواج خروشان به‌ پا خاسته از طوفان مجاهدان، تمامی موانعی را که در برابر خیزش امت اسلام وجود دارد، متلاشی کند. شیخ اکرم الکعبی همچنین یادآور شد: انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و رهبران آن امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(دام‌ظله) الگوی زنده‌ای از اسلام ناب محمدی را به نمایش گذاشتند که ظلم و ستمگری را نمی‌پذیرد. ملت‌های انقلابی در این راه شهیدانی تقدیم نمودند و با...
 • آزاد سازی ۸۷ درصد از خاک سوریه از دست گروه تروریستی داعش
 • وزارت دفاع روسیه از آزادی ۸۷ درصد از خاک سوریه که در کنترل گروه تروریستی داعش بود از زمان آغاز عملیات نظامی این کشور درسوریه خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در خصوص عملکرد این کشور در سوریه تا تاریخ ۲۰ سپتامبر آمده است: نیروهای هوایی روسیه به طور کلی بیش از ۳۰ هزار سورتی رزمی برگزار کردند که به دنبال آن ۹۶ هزار و ۸۲۸ مقر تروریستی نابود شد. در این بیانیه تاکید شده است: حملات هوایی نیروهای روسی به نابودی ۸ هزار و ۳۳۲ مرکز فرماندهی و ۵۳ هزار و ۷۰۷ محل تجمع عناصر مسلح و ۹۷۰ پایگاه آموزشی تروریستها و ۶ هزار و ۷۶۹ انبار سلاح و ۹ هزار و ۳۲۸ موضع دیگر شده است. در این بیانیه آمده است:تاکنون ۸۷.۴ درصد از خاک سوریه که در دست گروه تروریستی داعش بوده از زمان آغاز عملیات روسیه در این کشور در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ آزاد شده است.
 • حمله موشکی روسیه به گروه های تروریستی در ادلب سوریه
 • خبرگزاری میزان- رسانه‌های روسیه روز جمعه از حمله موشکی نیروی دریایی این کشور به مواضع تروریستهای جبهه‌النصره در استان ادلب سوریه خبر دادند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، نیروی دریایی روسیه مواضع تروریستهای جبهه النصره را در استان ادلب با شلیک موشک هدف قرار داد. وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به اینکه این موشکها از فاصله 300 کیلومتری از یک زیردریایی شلیک شده‌اند افزود: موشکهای کروز کالیبر با موفقیت مراکز فرماندهی، پایگاه‌های آموزشی و خودروهای زرهی تروریستها در استان ادلب را منهدم کردند. در حال تکمیل...
 • تجمع سراسری گروه های مردمی امر به معروف و نهی از منکردر تهران برگزار می شود
 • تهران- ایرنا- ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتشار اطلاعیه ای تاکید کرد: تجمع سراسری گروه های مردمی امر به معروف و نهی از منکر امروز جمعه همگام با امت حزب الله و شهید پرور، پس از اقامه نماز جمعه از دانشگاه تهران به سمت میدان انقلاب برگزار خواهد شد. به گزارش روز جمعه ایرنا، ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص تجمع سراسری گروه های مردمی امر به معروف و نهی از منکر در تهران پس از اقامه نماز جمعه امروز تهران اعلام کرد: به اطلاع عموم مردم مومن و انقلابی تهران می رساند، با توجه به دعوت شورای محترم هماهنگی تبلیغات اسلامی از عموم مردم شهید پرور تهران جهت برگزاری راهپیمایی پس از اقامه نماز جمعه از محل دانشگاه تهران به سمت میدان انقلاب، در اعتراض و انزجار از یاوه گویی های بی شرمانه و وقیحانه اخیر رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، لذا در راستای یکپارچگی و هماهنگی با برنامه اعلامی از سوی شورای محترم هماهنگی تبلیغات اسلامی، برنامه تجمع سراسری گروه های مردمی امر به معروف و نهی از منکر نیز همگام با امت حزب الله و شهید پرور، پس از اقامه نماز جمعه از دانشگاه تهران به سمت میدان انقلاب برگزار می شود.همچنین؛ سایر برنامه های پیش بینی شده از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران در بخش پایانی این تجمع، از جمله تلاوت قرآن کریم، ذکر مصیبت و مداحی به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، شعار گویی و قرائت قطعنامه پایانی در ضلع شمال غربی میدان انقلاب برگزار خواهد شد.ستاد امر به معروف و نهی از منکر از عموم مردم شریف و شهید پرور تهران جهت حضوری حماسی در این تجمع در راستای ترویج فریضه اساسی امربه معروف و نهی از منکر دعوت کرد.خبرنگار: معصومه...
 • میشل عون:تقسیم کشورها به گروه های قومی و قبیله ای درست نیست
 • رییس‌جمهور لبنان گفت، تقسیم کشورها به گروه‌های قومی و قبیله‌ای یک راهکار درست نیست و مانع بروز جنگ نمی‌شود. به گزارش ایسنا، میشل عون، رییس‌جمهور لبنان در سخنرانی خود در هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ‌16 سال پیش نیویورک هدف حملات تروریستی قرار گرفت و هزاران تن کشته شدند. این رویداد فاجعه‌بار، جنگی بین‌المللی علیه تروریسم را جرقه زد اما اکنون این پدیده در نقاط مختلف جهان اشاعه یافته است. وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها در خاورمیانه هنوز هم درگیر عواقب جنگ با تروریسم هستند. تروریسم در سال‌های گذشته وجهه خونین‌تری به خود گرفته و در تمامی قاره‌ها اشاعه یافته است. میشل عون گفت: هیچ کس نمی‌داند تروریسم تا چه اندازه پیشرفت خواهد کرد و به کجا خواهد رسید. وی با بیان این که کشورش یکی از اولین قربانیان تروریسم بوده، اظهار کرد: دولت لبنان در مقابل تمامی افرادی که بخواهند از خطوط قرمز امنیت ملی این کشور عبور کنند، می‌ایستد. رییس‌جمهور لبنان گفت: به رغم توانایی‌های تروریست‌ها برای سازماندهی در شهرهای مختلف، لبنان قادر بوده که این عناصر را از میان بردارد. وی خاطرنشان کرد: مردم لبنان ثابت کرده‌اند که انسان‌دوست و مسئول هستند و در این راستا از پناهجویان سوری استقبال کرده و چیزهای لازم از جمله غذا و آموزش و پرورش در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند. وی اضافه کرد: با این حال موج پناهجویان به سمت لبنان بسیار زیاد است. میشل عون گفت: خطرناک‌تر این است که برخی از تروریست‌ها در میان این پناهجویان پناه می‌گیرند. رییس‌جمهور لبنان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: دولت سوریه اکنون حدود 85 درصد از قلمرو خود را بازپس گرفته است. افراد آواره در حال حاضر در شرایط بدی زندگی می‌کنند و برای لبنان دردناک است که نمی‌تواند شرایط آن‌ها را آنچنان که باید، بهبود بخشد. وی افزود: جای تردیدی وجود ندارد که اگر...
 • فدائی:اثربخشی اولویت اصلی برگزاری کار گروه رفع موانع تولید است
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازکرمان؛محمدجواد فدائی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با تاکید براینکه نمی توان اقتصاد استان را معطل دریافت مجوزهای لازم از برخی کمیسیونها در تهران کرد، گفت: برخی از این کمیسیون ها هر چندماه یکبار برگزار می شود و در این رابطه مدیران بانکها باید به نحوی عمل کنند که این مجوزها سریعا اخذ شود و یا اینکه اختیار این کمیسیون ها به استان داده شود. محمدجواد فدائی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان، افزود: معتقدیم جلسه ای که در آن اختیار تصمیم گیری نداشته باشیم، بی تاثیر است و نباید آن را برگزار نمود. وی ادامه داد: مدیران باید با اختیارات کامل در جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید حضور یابند تا بتوان مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی را برطرف کرد و در غیر اینصورت، برگزاری جلسات بی فایده است. سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان خاطرنشان کرد: در جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، مصوبات غیر اجرایی را تصویب نمی کنیم زیرا به دنبال اثرگذاری این جلسات و رفع موانع موجود در مسیر واحدهای صنعتی و تولیدی هستیم. در این نشست مشکلات واحدهای صنعتی اروند چرخ، کرمان موتور و شرکت تولیدی مرغ گوشتی لنگری زاده بررسی و در مورد آنها تصمیم گیری شد. همچنین در این جلسه مصوبات جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مورد تایید قرار گرفت. انتهای پیام /س توسعه اقتصاد کرمان را نمی توان معطل کرد
 • دلار بانکی افزایش یافت
 • بانک مرکزی نرخ تبادلی ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ ۱۶ ارز از جمله دلار نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۲۰ واحد پولی مانند یورو و پوند کاهش یافت؛ نرخ ۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از ایبِنا، براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه سی ام شهریورماه) با ۴۰ ریال افزایش نسبت به روز چهارشنبه ۳۳ هزار و ۵۷۰ ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۴۵ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۴۵ هزار و ۲۹۲ ریال و هر یورو با ۳۶۷ ریال کاهش ۳۹ هزار و ۸۹۹ ریال ارزش گذاری شد. براین اساس هر فرانک سوئیس ۳۴ هزار و ۵۶۶ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۱۸۷ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۲۶۶ ریال، کرون دانمارک ۵ هزار و ۳۶۲ ریال، روپیه هند ۵۲۲ ریال، درهم امارات متحده عربی ۹ هزار و ۱۳۸ ریال، دینار کویت ۱۱۱ هزار و ۳۱۰ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۱ هزار و ۸۵۴ ریال، یکصد ین ژاپن ۲۹ هزار و ۸۵۷ ریال، دلار هنگ کنگ ۴ هزار و ۳۰۲ ریال، ریال عمان ۸۷ هزار و ۲۴۷ ریال و دلار کانادا ۲۷ هزار و ۲۱۱ ریال قیمت خورد. نرخ راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۵۱۷ ریال، لیر ترکیه ۹ هزار و ۵۸۰ ریال، روبل روسیه ۵۷۷ ریال، ریال قطر ۹ هزار و ۳۳ ریال، یکصد دینار عراق ۲ هزار و ۸۶۹ ریال، لیر سوریه ۶۶ ریال، دلار استرالیا ۲۶ هزار و ۸۶۵ ریال، ریال سعودی ۸ هزار و ۹۵۱ ریال، دینار بحرین ۸۹ هزار و ۳۳ ریال، دلار سنگاپور ۲۴ هزار و ۸۴۱ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۱۹۹ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۲ هزار و ۶۵۳ ریال تعیین شد. نرخ یکصد درام...
 • شاخص ۲۱۴۹ واحد صعود کرد/گروه فلزی و فولاد پیشتاز معاملات
 • خبرگزاری میزان- شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات پنجمین هفته شهریور ماه با رشد در 5 روز کاری به ارتفاع 85 هزار و 832 واحدی دست یافت. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در اولین روز از پنجمین هفته شهریور ماه با روند مثبت 159 واحدی معاملات خود را آغاز و در ارتفاع 83 هزار 683 واحدی متوقف شد. به علاوه در بیست و ششمین روز از شهریور ماه شاخص به روند صعودی ادامه داد و با رشد 232 واحدی در پله 83 هزار و 916 واحدی رسید. این در حالی است که در بیست و هفتمین روز شهریور ماه شاخص بورس در مدار مثبت ماند و با رشد 497 واحدی به ارتفاع 84 هزار و 414 واحدی رسید و این روند مثبت در دو روز پایانی هفته ادامه یافت تا جایی که شاخص در پله 85 هزار و 832 متوقف شد. بر اساس این گزارش شاخص بورس در 5 روز کاری هفته گذشته با رشد 2 هزار و 149 واحد از ارتفاع 83 هزار و 683 واحدی به کانال 85 هزار و 832 واحدی رسید. گفتنی است روند نسبتا مثبت شاخص و توقف در نیمه کانال 83 هزار واحدی در هفته گذشته حاکی از تاثیر مثبت را گروه فلزی و فولاد، کامپیوتری و مخابرات بر شاخص بازار بورس بوده است. انتهای پیام/