در گرمای ظهر به دیدار رئیس خانه احزاب می‌رویم. انگار اینکه می‌گویند بعد از انتخابات فعالیت احزاب هم تمام می‌شود حقیقت دارد. محل دیدار ما ساختمان حزب اسلامی کار است؛ حزبی که به نظر می‌رسید نیمه‌تعطیل باشد چون در چهار طبقه این حزب حتی یک نفر نیز حضور نداشت. به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، حسین کمالی متولد 1332 است.

او فعلا رئیس خانه احزاب و دبیرکل حزب اسلامی کار است. تا زمانی که آیت‌ا. . . هاشمی در قید حیات بود مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور اجتماعی بود. حسین کمالی هشت سال وزیر کار و امور اجتماعی در کابینه اول و دوم رفسنجانی و چهار سال در کابینه اول محمد خاتمی بود. او نماینده مردم تهران در سه دوره اول مجلس شورای اسلامی و در آن زمان دبیرکل خانه کارگر نیز بود. وی دارایفوق‌لیسانس اقتصاد سیاسی از دانشگاه تهران و دکتری اقتصاد سیاسیاست. رودرروی هم نشستیم تا به گفت‌وگو بپردازیم؛ گفت‌وگوی جذابی که با یک نان‌خامه‌ای شیرین آغاز شد.

در حال حاضر شاهد هستیم که خلل نبود آیت‌ا. . هاشمی در جامعه محسوس است. کنشگران بر این باورند که فردی باید جای ایشان بنشیند و سیاست‌ها و چشم‌اندازهای ایشان را انجام دهد. به نظر شما کدام شخصیت امروز نظام توانایی این را دارد که اهداف و برنامه‌های هاشمی‌رفسنجانی را دنبال کند؟

اینکه بپذیریم شخص یا اشخاصی هستند که در حال حاضر می‌توانند در جایگاه ایشان قرار بگیرند نیاز به تامل دارد و اینکه فرض کنیم کسانی ادامه‌دهنده راه آقای هاشمی‌رفسنجانی هستند را نمی‌توان نادیده گرفت.

امروز نمی‌توان کسی را در مقام جانشینی هاشمی دید

من فکر می‌کنم تفکرات ایشان رهروان و پیروان گسترده و وسیعی دارد که طی تمام سال‌هایی که ایشان به نوعی در کنج عزلت بودند ارتباط خود را حفظ کرده بودند. من در جلسات و دیدارهای مختلف با ایشان حضور داشتم و از داخل و خارج کشور شخصیت‌های برجسته‌ای با ایشان ملاقات داشتند.

گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی با ایشان ملاقات می‌کردند. نظرات ایشان برای بسیاری از افراد پذیرفته شده و منطقی به نظر می‌رسید. همان اشخاص آن نظرات و آن افکار را تعقیب می‌کنند. در حقیقت پیروان راه و روش ایشان کسانی هستند که آن عقاید و افکار و کنش فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایشان را پذیرفته‌اند.

اینکه در آینده مسئولان نظام چه کسی می‌تواند این نقش را ایفا کند و خود را بعدها در این قالب و شکل و موقعیت قرار دهد که گروه‌های مختلف اجتماعی او را بپذیرند و مرجعیت سیاسی و اجتماعی پیدا کند یا در برخی موارد مرجعیت مذهبی پیدا کند چیزی است که در آینده مشخص می‌شود. چیزی نیست که بتوان امروز درباره آن اظهارنظر کرد.

یعنی مقبولیت به تدریج در سایه نظریه‌پردازی، کار، تلاش، پایداری و جدیت شکل می‌گیرد. این چیزی نیست که کسی را منصوب کنیم. آن فرد باید از درون خود بجوشد و دارای این توانایی‌ها باشد. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی در یک روز با حزب موتلفه ملاقات داشت و یک ساعت بعد با مجاهدین انقلاب اسلامی دیدار می‌کرد.

هر دو گروه او را به‌عنوان یک مرجع ذی‌نفوذ سیاسی، اجتماعی و کسی که صاحب‌نظر است و می‌تواند مورد مشورت قرار گیرد، پذیرفته بودند و به رسمیت می‌شناختند. این توانایی و موقعیت را کسی می‌تواند به دست آورد که این نگاه را قبول داشته باشد.

یک زمانی شما موقعیتی دارید که به دلیل موقعیت شما بقیه با شما گفت‌وگو و کرنش می‌کنند و احترام می‌گذارند. اما زمانی هست که موقعیت، پست و مقام و شغل خاصی ندارید و افرادی که می‌آیند به‌عنوان یک مرجع صاحب‌نظر به شما رجوع می‌کنند. به یک عنصر ذی‌نفوذ اجتماعی مراجعه می‌کنند که اثرات فکر و گفت‌وگوهای او در کل جامعه اثرگذار و قابل لمس و درک است. در حقیقت هاشمی‌رفسنجانی این نقش را ایفا کرد. کسانی که می‌خواهد این نقش را به عهده بگیرد این توانایی را باید از خود بروز دهد.

اینکه ناطق نوری جایگزین آقای هاشمی شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد

برخی معتقدند فردی همانند آقای ناطق‌نوری با توجه به رویه اعتدالی‌ای که دارد، می‌تواند چنین جایگاهی پیدا کند. شما هم معتقد هستید؟

نمی‌دانم. من از این خبر که شما می‌دهید مطلع نیستم. به‌طور طبیعی ما فکر می‌کردیم اصلاح‌طلبان به حمایت جدی از آقای هاشمی‌رفسنجانی روی خواهند آورد.

یکسری ویژگی‌ها را باید ایجاد کنند.

هنوز نمی‌توان درباره این مساله داوری کرد و نظر داد. آقای ناطق‌نوری نکات مثبت بسیاری دارند. یکی مروت و مردانگی ایشان است. اخلاق بسیار پسندیده‌ای دارند. جنجال‌آفرین نیستند. مصالح و منافع نظام را به مصالح شخصی ترجیح می‌دهند. نکات مثبت بسیاری دارند ولی اینکه در این نقش بتوانند ظاهر شوند و این امر را عهده‌دار شوند چیزی است که در آینده معلوم می‌شود. الان درباره این مساله صحبت کردن، زود است.

هاشمی بستن روزنامه‌ها را قبول نداشت

در دولت‌های پنجم و ششم مشاهده کردیم که جریان چپ دیروز یا اصلاح‌طلب امروز یکسری حملات در روزنامه‌های خود علیه آقای هاشمی‌رفسنجانی انجام داده‌اند. برخی اذعان داشتند منتقدان آن روز دلخوری از آقای هاشمی دارند. مثلا آقای عباس عبدی معتقد است با دستور شخص آقای هاشمی به زندان افتاده یا مرحوم عزت‌ا. . . سحابی به نقل قول معروف آقای هاشمی اشاره می‌کند و می‌گوید: «سحابی پررو شده بیندازیدش زندان تا رویش کم شود. » نظر شما در این باره چیست؟
من بسیاری از این موارد را شخصا با آقای هاشمی‌رفسنجانی صحبت کرده بودم و فکر می‌کنم یک بخش مهمی از مطالبی که منتسب به ایشان شده غیرواقعی است. مثلا صاحب‌امتیاز یکی از روزنامه‌های معروف آن دوره که توقیف شده بود، به من گله کرد که در دولت آقای هاشمی‌رفسنجانی روزنامه ما را توقیف کردند و من روزنامه خود را از دست دادم. این به دستور آقای هاشمی‌رفسنجانی صورت گرفته است.

من گله ایشان را به آقای هاشمی منتقل کردم و گفتم فلان فرد چنین مطلبی را نقل کردند. ایشان تکذیب کردند و گفتند دخالتی در این کار نداشتند. ‌من این را به آن فرد منتقل کردم. موردی بود که فکر می‌کردند ایشان دستور بازداشت فردی را صادر کرده است. من با همان فرد صحبت کردم و به آقای هاشمی‌رفسنجانی منتقل کردم و ایشان تکذیب کردند. ایشان اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند.

خودسرها به هاشمی لقب عالیجناب سرخ‌پوش دادند

برخی اصلاح‌طلبان به آقای هاشمی‌رفسنجانی عنوان عالیجناب سرخ‌پوش را داده بودند. برخی می‌گویند آیت‌‌ا. . . هاشمی از دادن این لقب به خودشان بسیار رنجش پیدا کرده بودند. نظر شما چیست؟

یک مکانیسمی در کشور شکل گرفته بود که اقداماتی در کشور رخ می‌داد که الزاما مدیر و دستوردهنده خاصی نداشت. گروهی که بعدها این مسائل را بررسی می‌کرد تحت‌عنوان نیروهای خودسر از اینها نام می‌برد. این را کسانی که بیرون از دایره تصمیم‌گیری بودند بعضا به مدیر اجرایی کشور منتسب می‌کردند. آقای هاشمی‌رفسنجانی هم مسئول ذی‌نفوذ و قدرتمندی در آن زمان و در مجموعه نظام بود. کسی بود که می‌توانست هر اقدامی به ایشان نسبت داده شود. ایشان در مورد این مسائل تا جایی که من می‌دیدم و مطلع هستم، یکبار با یکی از معاونین یکی از وزارتخانه‌های امنیتی ملاقات داشتند و نسبت به نوع رفتارهایی که در دستگاه‌های امنیتی مربوطه صورت می‌گرفت اعتراض جدی داشتند.

آنهایی که قصد ترور هاشمی در حرم امام را داشتند، امروز مسئولیت دارند

زمان دولت پنجم و ششم بود؟

بله، زمانی که ایشان رئیس‌جمهور بود. یعنی به این نوع رفتارها معترض بود. می‌خواهم بگویم همه چیز را نمی‌توان این چنین ساده‌انگارانه به فردی نسبت داد. برخی مواقع گذشت‌های جدی از ایشان دیده‌ام.

موقعی عده‌ای خام فکر در جایی جمع شدند و برنامه ترور ایشان را طراحی کردند. در حرم امام به ایشان تیراندازی شد و بعد از دستگیری افراد، ایشان نسبت به دستگیری این افراد گذشت کردند. الان برخی از آنها آزاد هستند و بعضا مسئولیت هم در حوزه‌های مختلف دارند. چنین گذشتی را که از ایشان می‌بینید که از مسائل عبور کرده‌اند از کمتر کسی می‌توان دید.

من ایشان را فرد رحیم و باگذشتی می‌شناختم. اگر باور می‌کرد کسی مغرض نیست و دشمنی نمی‌کند و معترض و منتقد واقعی است، نوعی تحمل و ملاحظه و ملاطفت داشت و همراهی می‌کرد. سعی داشت در جامعه حالت تک‌صدایی وجود نداشته باشد. این که به برخی افراد گفتند ما باید روی اینها را کم کنیم را من نشنیده‌ام،گویندگان مطلب خود باید مسئولیت چنین حرفی را برعهده بگیرند.

هاشمی سال به سال پیشرفت فکری و علمی داشت

بحث عالیجناب سرخ‌پوش را چطور؟

آن چیزی که می‌توانم بگویم این است که در موارد حادتر از ایشان گذشت و بزرگواری نسبت به جریانات مختلف و افراد مختلف دیدم. این که چه سیر فکری را طی کردند، قطعا سیر تکاملی داشتند. از نظر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همانند همه انسان‌ها بودند.

اگر این سیر را نداشتند باید این ایراد را می‌گرفتیم که چرا ایشان رشد نمی‌کنند و چرا پیشرفت و تکامل ندارند و چرا دانسته‌ها و دانش ایشان بیشتر نمی‌شود. این که بیشتر شده و روزبه‌روز به موقعیت علمی و اجتماعی بهتری رسیدند چیز مهمی است. بنابراین نمی‌توان افکاری که ایشان در دوران جوانی و نوجوانی داشتند را الزاما با دوران سالخوردگی یکسان دانست. زمانی ایشان صحنه را ترک کردند که منبعی از دانش و درک و فهم بودند. به پختگی خاصی رسیده بودند. سعه صدر ایشان نسبت به گذشته بیشتر و بهتر شده بود. من در سوال قبلی گفتم که ایشان نسبت به بسیاری از حوادث و اتفاقات رویکرد اعتراضی داشتند. باخت هاشمی در سال 84 به خاطر روحانی‌گریزی بین جوانان بود، در سال 84 بین اصلاح‌طلبان تفرقه وجود داشت، در سال 84 نسبت به هاشمی نارضایتی اجتماعی وجود داشت، فکر می‌کردیم انتخابات 84 به دور دوم بکشد.

به‌عنوان یکی از مشاوران ایشان نظرتان درباره حضور ایشان در انتخابات 84 چه بود؟ از جمله دلایل شکست ایشان را در سال 84 چه می‌دانید؟

در سال 84 گروه‌های مختلف اجتماعی زیادی به ایشان رجوع داشتند و از ایشان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌خواستند. خیلی از گروه‌ها به همین منظور مراجعه می‌کردند و می‌خواستند، مسئولیت ستاد ائتلاف نهم که از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کرد را ابتدا من برعهده داشتم و بعد به‌عهده آقای مهندس محسن گذاشتیم.

این گروه کار عملیاتی، اجرایی و میدانی انجام می‌داد. اما ستاد و گروه بعدی پیدا شد که بیشتر از صاحب‌منصبان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بودند و زیرنظر مرحوم دکتر حبیبی بودند. بیشتر از وزرای سابق بودند. آنها مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های دیگری را دنبال می‌کردند که نتیجه آن به دلیل نوع گفت‌وگوها و مناظراتی که صورت می‌گرفت و نوع عملکردی که در طی سال‌های 76 تا 84 وجود داشت نهایتا به نفع رقیب اعلام شد.

مخصوصا درخصوص جوانان نوعی روحانیت‌گریزی ایجاد شده بود. نسبت به مدیریت روحانیون اقبال خوبی نشان نمی‌دادند. البته تنها این عامل نبود. عوامل دیگری وجود داشت. دیدگاه اجتماعی و مسائل اقتصادی و سیاسی هم این چنین بود. یعنی نوعی نارضایتی وجود داشت. تفرقه‌ای بین کاندیداها صورت گرفت و تعداد کاندیداهای اصلاح‌طلب زیاد شد.

این عوامل رای آقای هاشمی‌رفسنجانی را شکستند. وقتی شورای نگهبان با تفرقه آن‌زمان چند کاندید اصلاح‌طلب را در کنار آقای هاشمی‌رفسنجانی قرار داد طبیعتا فکر می‌کردیم انتخابات با این شرایط به دوره دوم کشیده می‌شود. همین اتفاق رخ داد. یک بخشی از آرای آقای هاشمی‌رفسنجانی به سمت دیگران رفت.

دیگرانی که شاید به ملاحظات سیاسی برخی از آقایان در صحنه حاضر شدند. خود هم می‌دانستند رای ندارند ولی آمدند و رای آقای هاشمی را شکستند. در دوره دوم انتخابات هم بخش‌هایی که در این مواقع پیدا می‌شوند و نقش‌آفرینی می‌کنند، آمدند و نقش‌آفرینی کردند و انتخابات را به نفع محافظه‌کاران شکل دادند.

خیلی از اصلاح‌طلبان در سال 84 برای هاشمی به پای صندوق رای نیامدند

پیش‌بینی نمی‌کردند که در مرحله دوم آقای هاشمی شکست خواهد خورد؟

در مرحله دوم هم حتی اگر اصلاح‌طلبانی که از آقای هاشمی‌رفسنجانی اعلام حمایت کردند واقعا معتقدانه می‌آمدند و همه رای می‌دادند، ایشان صحنه را به رقیب واگذار نمی‌کردند. اتفاقی که افتاد این است که برخی اصلاح‌طلبان که در همان زمان اطلاعیه دادند و گفتند از آقای هاشمی‌رفسنجانی حمایت می‌کنند، چندان جدی نبودند. کسانی که تا دو روز قبل منتقد بودند و ایراد می‌گرفتند و اشکالات تند وارد می‌کردند، نمی‌توانستند معتقدانه دفاع کنند و خیلی از این افراد پای صندوق‌های رای حاضر نشدند.

نتیجه انتخابات به نفع فرد دیگری اعلام شد. می‌خواهم بگویم تفرقه بین آرای جریان اعتدال و جریان اصلاح‌طلب باعث شد جریان محافظه‌کار میدان را به دست گرفته و کار را پیش ببرد.

در ستاد هاشمی فکر می‌کردیم او رای می‌آورد

اصلاح‌طلبان معتقدند همان جمعه‌ای که نتایج اعلام شد، به همراهان آقای هاشمی‌رفسنجانی و بزرگان اصلاحات پیام دادیم که شکست می‌خورند و کنار بکشند. آقای هاشمی‌رفسنجانی یکشنبه و دوشنبه بعد از اعلام نتایج به این نتیجه رسیدند که شکست می‌خورند، ‌چرا اصرار کردند بمانند؟

من جزء کسانی بودم که در آن زمان مسئولیت داشتم و در ستاد بودم. نه چنین پیامی را دریافت کردم و نه چنین باوری را داشتیم که این اتفاق رخ می‌دهد. ما فکر می‌کردیم آقای هاشمی‌رفسنجانی رای می‌آورد، ولی رای کمتری دارد. اینکه صحنه را واگذار کنیم ناشی از عدم حضور و رای ندادن عده‌ای بود که باعث شد این اتفاق تلخ رخ دهد.

اینکه برخی می‌گویند اگر کروبی در صحنه می‌ماند انتخابات 84 را برده بودیم، قبول ندارم

پس اینکه می‌گفتند آقای کروبی اگر می‌ماند در انتخابات پیروز می‌شد و هاشمی باید کنار می‌کشید صحت ندارد؟

بدیهی است که اینها اعتقاد خود را بیان می‌کنند و ما هم اعتقاد خود را بیان می‌کنیم.

برخی از منتقدان به دولت سازندگی و طیف کارگزاران، انتقاداتی به سیاست‌های آقای هاشمی دارند و می‌گویند که ایشان نگاه کارگزاران را برای اداره کشور داشتند؛ یک نگاه گران.

یعنی شما آقای هاشمی ‌رفسنجانی را برابر کارگزاران می‌دانید؟

خیر. حلقه مدیریتی ایشان در دولت‌های سازندگی و مشاوران و فرزندان ایشان در حال حاضر جزء طیف کارگزاران هستند.

برخی در حزب اعتدال و توسعه هستند و برخی همانند ما در احزاب دیگر اصلاح‌طلب هستیم.

فشار اقتصادی روی مردم در زمان هاشمی محسوس بود

بله. برخی معتقدند که ایشان در دولت پنجم و ششم کشور را گران اداره می‌کردند و اقشار ضعیف تحت فشار بودند. نظر شما در این باره چیست و آیا شما این دیدگاه را رد می‌کنید؟

اتفاقی که در اینجا رخ می‌دهد این است که برنامه تعدیل اقتصادی که به‌منظور اصلاح ساختار اقتصادی کشور اعمال شد و در برنامه‌های بعدی و در سند چشم‌انداز تکرار شد، در همان مقطع آقای هاشمی‌رفسنجانی این را به صورت جامع نگاه می‌کرد، منتها مجریان امر شاید قدری در اجرای آن به شکلی که باید، دقت نمی‌کردند.

به‌طور مثال، وقتی در توضیحات یا قسمتی اصلاح ساختار اقتصادی صورت می‌گرفت، در برخی واحدها یا بخش‌ها مشکل ایجاد می‌شد و بیمه بیکاری باید نقش ایفا می‌کرد یا مقرری بیکاری وضع می‌شد، که لایحه به مجلس داده شد و بعدا توسط دولت بعدی پس گرفته شد.

مثلا فرض کنید کوپن تخم‌مرغ را لغو کردند و در قسمت دیگر قرار بود جبران شود. یعنی کمکی که به مردم می‌شد، اگر در مقطعی قطع می‌شد در قسمت دیگر ‌باید جبران می‌کردند که به مردم فشار نیاید. آن قسمتی که کمکی قطع می‌شد، انجام می‌شد و در قسمتی که قرار بود کمکی شود تا این فشار جبران شود، برخی مدیران اجرایی عمل نمی‌کردند.

بخشی از نارضایتی که در آن مقطع صورت گرفت، ناشی از این بود که فشار روی مردم از محل این تغییرات به شکلی بود که قابل تحمل نبود، اما آن تغییراتی که باید صورت بگیرد تا مردم این فشار را احساس نکنند، یا انجام نمی‌شد یا کند صورت می‌گرفت و نارضایتی به وجود می‌آمد. این در عمل اتفاق افتاد، اما با اعتقادات خود ایشان همراه و ملازم نبود.

هاشمی دیدگاه‌های خود را می‌گفت ولی در آخر، از نظر رهبری تبعیت می‌کرد

برخی دوست داشتند آقای هاشمی‌رفسنجانی را مخالف دیدگاه مقام معظم رهبری ببینند، در صورتی که روابط نزدیک و دوستانه‌ای بین آنها وجود داشت. این را برای ما توضیح دهید.

هر دو طرف نسبت به سابقه دوستی خود، نسبت به محبتی که به هم دارند معترف بودند و بارها اذعان داشتند به اینکه سابقه دوستی و محبت و رفاقت دارند. البته این در مورد افراد به نگاهی که دارند مرتبط می‌شود. مثلا آقای هاشمی‌رفسنجانی وقتی بحثی داشتند که رهبری نظر ارائه می‌دادند، نظرات خود را بیان می‌کردند. مخالفت خود را درباره هر موضوعی که اختلاف نظر داشتند، بیان می‌کردند. ولیکن در عمل اختیار تصمیم‌گیری نهایی را حق مقام معظم رهبری می‌دانستند و می‌گفتند ایشان باید تصمیم‌گیری کنند.

یعنی ایشان نظر خود را بیان می‌کردند، ولی نظر آخر را نظر رهبری می‌دانستند و از آن نظر تبعیت می‌کردند.

بله، به این اعتقاد داشتند. حتی در ماه مبارک رمضان بحث می‌شد که ماه دیده شده یا خیر، آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌گفتند رهبری هر زمان گفتند ماه دیده شده، درست است و مسئولیت با ایشان است.

حتی گاهی برخی از افراد می‌خواستند در کنار ایشان در تشخیص مصلحت نظام قرار گیرند و از من پیگیری می‌کردند تا بدانند آقای هاشمی‌رفسنجانی درباره آنها چه گفته است. من از آقای هاشمی‌رفسنجانی سوال می‌کردم و ایشان ‌می‌گفت مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاور رهبری است و کسانی باید اینجا کار کنند که رهبری را قبول داشته باشند.

به برخی مسائل این‌گونه نگاه می‌کردند. منتها برخی فکر می‌کنند بین دو عالم و دانشمند و صاحب‌نظر اسلامی گفت‌وگو همان‌گونه‌ای است که بین عوام وجود دارد. اینها فرق دارد. نوع نگاه، نوع گفت‌وگو و حتی دوستی و مخالفت آنها با افراد عادی متفاوت است.

آقای هاشمی‌رفسنجانی ارادت و نظرات خود را نسبت به این مسائل بارها بیان کرده بود. مقام معظم رهبری هم بارها این را به صراحت بیان کرده‌اند که دیدگاه‌شان چیست و تعارفی با کسی نداشتند.

اصلاح‌طلبان مهم‌ترین عامل پیروزی روحانی در انتخابات 96 بودند

به نظر شما چه عواملی باعث پیروزی آقای روحانی در سال ۹۶ شد؟

از نظر من مهم‌ترین عامل این بود که اصلاح‌طلبان پشت ایشان قرار گرفتند.

در سال 92 اصلاح‌طلبان به صورت حزبی کاندیدایی نداشتند

یعنی حضور اصلاح‌طلبان را موثر می‌دانید؟

کل جریان را به نفع ایشان تغییر داد. تا چند ماه قبل از آن شاید گلایه‌هایی درباره مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، ‌سیاسی و فرهنگی بیان می‌شد، ولی وقتی اصلاح‌طلبان آمدند و اعلام حمایت کردند و پشت ایشان قرار گرفتند، شرایط متفاوت شد.

کاندیدای مقابل آقای روحانی را چطور می‌دیدید؟

سیاست با فیزیک و شیمی قدری تفاوت دارد. در فیزیک و شیمی و ریاضیات معمولا به نتیجه دو دوتا چهارتا اعتقاد دارید و منتظر هستید که این اتفاق رخ دهد. ولی در سیاست، لحظه آخر ممکن است اتفاقی رخ دهد که کل آرا زیر و رو شود. یک نظریه داده شود که همه چیز را تغییر دهد. یک گفت‌وگو یا یک اصلاح‌گری انجام شود و همه چیز را تغییر دهد.

نکته اول اینکه همه چیز می‌تواند اتفاق بیفتد و در سیاست نمی‌توان آن‌گونه که در سایر علوم پیش‌بینی می‌شود، پیش‌بینی کرد. نکته دوم این است که اگر رقبای آقای روحانی ساده جلو می‌آمدند، شاید احتمال موفقیت آنها بیشتر از این بود که از روش‌هایی استفاده کنند که سال‌ها علیه آن روش‌ها تبلیغ کرده بودند.

ایشان از اعمال روش‌هایی که اثرات منفی در جامعه باقی می‌گذارد خودداری می‌کردند. مثلا از برخی گفت‌وگوهای نامناسب یا برخی کارها که مردم آنها را نمایشی فرض می‌کنند یا از برخی روش‌ها و موقعیت‌ها که همیشه منتقد آن بوده‌اند، دوری می‌کردند. ‌اینها نشان می‌دهد به یکسری موضوعاتی برای گرفتن رای نزدیک می‌شوند که با اعتقادات آنها فاصله دارد.

برخی خشونت‌هایی که در گفت‌وگوها ایجاد می‌شد و برخی دخالت‌ها که صورت می‌گرفت، باعث می‌شد نتیجه عکس بدهد. وقتی این شایعه مطرح می‌شود که چه کسانی برای ریاست‌جمهوری تایید یا رد صلاحیت می‌شوند یا تایید و رد صلاحیت شدن بر چه اساسی است، روی افکار عمومی تاثیر دارد، لذا اینکه چه کسانی را انتخاب می‌کنند و چه شیوه‌هایی برای انتخاب وجود دارد، روی افکار عمومی تاثیر دارد.

همچنین گزینه‌هایی که انتخاب می‌شوند و نوع رفتاری که از اینها مشاهده می‌شود تاثیرگذار است. به طور مثال، آداب و رسومی وجود دارد که در آن آداب و رسوم مسائلی اعم از اخلاق، معرفت، انسانیت و محبت و. . . باید رعایت شود که در آیین ایرانی‌ها پذیرفته شده است. اگر کسانی گفت‌وگوهایی را انجام دهند که مردم اینها را مغایر این مسائل بدانند، نمی‌پسندند و فاصله می‌گیرند.

مثلا وقتی می‌بینید فردی دست یک نابینای عصا به‌دست را گرفته و او را به سمت دیگر خیابان می‌برد، ضمن احساس ترحم به نابینا، احترامی برای فرد کمک‌کننده هم قائل هستید. این در ضمیر و حالات و افکار شما منعکس می‌شود. احترام به هنجارهای ملی در تصمیم‌گیری جامعه نسبت به انتخاب سیاستمداران اثر‌گذار است.

شما یک زمانی در گفت‌وگوی بین دو فرد می‌بینید که فردی نسبت به دیگری خشن رفتار می‌کند، شما نسبت به فردی که نسبت به او خشونت شده است، احساس محبت یا ترحم می‌کنید. اینها در خیلی از کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی مردم اثرگذار است. من فکر می‌کنم آنهایی که پایش انتخابات رقبای آقای روحانی را برعهده دارند، خیلی علمی و سنجیده رفتار نکردند. روش‌هایی را که پیشنهاد دادند برای این کار مناسب و خوب نبود. می‌توان این را تا حدودی در نتایج آرا حس کرد.

جهانگیری هم کاندیدای اصلاح‌طلبان برای انتخابات 96 نبود

در سال 96 آقای جهانگیری کاندیدای اصلاح‌طلبان بود.

آقای جهانگیری هم کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان در سال ۹۶ نبود.

روحانی ابتدا قبول نکرد که کنارش کاندیدایی باشد

خیلی‌ها معتقد هستند اصلاح‌طلبان اصرار کردند حاضر شوند.

من خودم حضور داشتم. ازجمله افراد طرف مذاکره بودم.

مساله را شما توضیح دهید.

ما در شورای عالی سیاستگذاری به این نتیجه رسیدیم که برای بحث انتخابات نباید تک‌گزینه وارد میدان شویم. اگر اتفاقی رخ دهد همانند آقای هاشمی‌رفسنجانی که ردصلاحیت شدند، اگر آقای روحانی را رد صلاحیت می‌کردند در صحنه گزینه‌ای نداشتیم و مجبور می‌شدیم به افراد جناح راست رای دهیم.

بنابراین پیشنهاد کردیم تک‌گزینه وارد نشویم. در دو مرحله با آقای روحانی مذاکره کردیم. در مرحله اول پیشنهاد کردیم ایشان تمایل نداشت این پیشنهاد را بپذیرد. در مرحله دوم که من و مرعشی و موسوی‌لاری با ایشان صحبت کردیم، به ایشان پیشنهاد دادیم یا بیطرف یا جهانگیری یا ملک‌زاده وزیر سابق بهداشت را در کنار شما کاندیدا کنیم. گوینده این مطلب نیز بنده بودم.

اتاق فکر روحانی به او گفته بود که نپذیرد کنارش کسی دیگر هم کاندیدا شود

پیشنهاد شورای عالی سیاستگذاری بود؟

بله. پیشنهاد کارگروهی بود که مامور این کار شده بود. موسوی‌لاری و مرعشی و من از سوی شورای عالی سیاستگذاری مامور مذاکره با روحانی بودیم. ایشان ابتدا قدری دلایل بیشتری برای پذیرفتن این مطلب می‌خواستند. قدری هم بخش‌های دیگر به ایشان ابراز نگرانی کردند مخصوصا کسانی که به‌عنوان اتاق فکر ایشان عمل می‌کردند به ایشان توصیه کردند این پیشنهاد را نپذیرند.

اتاق فکر یعنی حزب اعتدال؟

اسم نبریم و در این حد بسنده کنیم. پیشنهاد کردند که این مساله را روحانی نپذیرد. گفتند چیز خوبی نیست ولی بالاخره ایشان قانع شدند و به ما گفتند شما به جهانگیری و نوبخت بگویید ثبت‌نام کنند. به جهانگیری گفتیم. برای نوبخت نتوانستیم وقت را تنظیم کنیم و این شد که جهانگیری و روحانی جلسه گذاشتند و در آخرین دقایق جهانگیری ثبت‌نام کرد.

شورای عالی سیاستگذاری بین جهانگیری و نوبخت تمایل بیشتری به جهانگیری داشتند. درست است؟

قرار نبود جهانگیری بعد از تایید صلاحیت‌ها بماند

پیشنهاد روحانی بود.

روحانی گفت یا جهانگیری یا نوبخت ثبت‌نام کنند که بعد ما صحبت کردیم و جهانگیری با روحانی جلسه برگزار کردند و به این تصمیم رسیدند و

کلیدواژه: آقای هاشمی رفسنجانی | شورای عالی سیاستگذاری | کاندیدای اصلاح طلبان | هاشمی رفسنجانی | عالیجناب سرخ پوش | حزب اسلامی کار | اصلاح طلبان | مختلف اجتماعی | فکر می کردیم | اصلاح طلب | صورت می گرفت | قرار گرفتند | جریان اصلاح | آقای روحانی | حمایت کردند | عنوان یک | خانه احزاب | تصمیم گیری | ایشان نسبت | ایشان قرار | روحانی بود | نظر شما | فکر می کنم | وجود داشت | قرار گرفت | روحانی هم | اتفاقی رخ | درباره آن | رخ می دهد | رای آقای | اتفاق رخ | قرار بود | چه کسانی | یک زمانی | سیاست ها | پیش بینی | گفت وگو | همه چیز | گروه ها | آن زمان | ذی نفوذ | شده بود | او رای | روش ها | رخ دهد | بین دو | بخش ها | عده ای

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۶۱۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختی شروع کردم چون دوستانش پای کار نمی آمدند اما عنایات شهید کار را جلو برد. خانواده اش هم می گفتند کسی تاکنون نتوانسته کار کتاب شهید را جلو ببرد اما... گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پیکر شهید سردار علی هاشمی در هورالهویزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را برای عبرت به شهر بیاورد و شور دوباره ای برپا کند. در همان روزهایی که مردم تهران و اهواز برای تشییع پیکر شهید هاشمی آماده می شدند، خبر رونمایی از کتابی با محوریت زندگی این شهید هم در بین خبرها خودنمایی کرد. این کتاب را مرضیه نظرلو نوشته بود. او یک عصر تابستانی مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعالیت هایش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم این گفتگو زیاد شد اما حرف های خانم نظرلو خواندنی است. چند سال است که در حوزه کتاب های دفاع مقدس فعالیت می کنید؟ حدود 11 سال است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی فعالیت می کنم. اگر می شود کمی هم خودتان را معرفی کنید و اینکه چطور شد به این مسیر آمدید؟ من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتی سال 85 فارغ التحصیل شدم به این حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبیات فارسی خواندم و چون معدلم الف بود خیلی از اساتید اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبیات چیز بیشتری دستگیرم نمی شود. به همین خاطر ادامه ندادم. یکی از اساتید که جانباز بودند، علایق من را پرسیدند و من وقتی از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ایشان هم من را به موسسه روایت فتح معرفی کردند. قبل از آن هم دستی در نوشتن داشتید؟ بله. قبل از آن هم می نوشتم و شعر...
 • هفته دفاع هفت گفتگو/۴/مرضیه نظرلو نویسنده و پژوهشگر دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • خبرگزاري آريا - کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختي شروع کردم چون دوستانش پاي کار نمي آمدند اما عنايات شهيد کار را جلو برد. خانواده اش هم مي گفتند کسي تاکنون نتوانسته کار کتاب شهيد را جلو ببرد اما...گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پيکر شهيد سردار علي هاشمي در هورالهويزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را براي عبرت به شهر بياورد و شور دوباره اي برپا کند. در همان روزهايي که مردم تهران و اهواز براي تشييع پيکر شهيد هاشمي آماده مي شدند، خبر رونمايي از کتابي با محوريت زندگي اين شهيد هم در بين خبرها خودنمايي کرد. اين کتاب را مرضيه نظرلو نوشته بود. او يک عصر تابستاني مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعاليت هايش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم اين گفتگو زياد شد اما حرف هاي خانم نظرلو خواندني است.چند سال است که در حوزه کتاب هاي دفاع مقدس فعاليت مي کنيد؟حدود 11 سال است که در حوزه ادبيات دفاع مقدس و تاريخ شفاهي فعاليت مي کنم.اگر مي شود کمي هم خودتان را معرفي کنيد و اينکه چطور شد به اين مسير آمديد؟من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتي سال 85 فارغ التحصيل شدم به اين حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبيات فارسي خواندم و چون معدلم الف بود خيلي از اساتيد اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبيات چيز بيشتري دستگيرم نمي شود. به همين خاطر ادامه ندادم. يکي از اساتيد که جانباز بودند، علايق من را پرسيدند و من وقتي از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ايشان هم من را به موسسه روايت فتح معرفي کردند.قبل از آن هم دستي در نوشتن داشتيد؟بله. قبل از آن هم مي نوشتم و شعر مي گفتم اما در...
 • توضیح وکیل خانواده هاشمی درباره ممنوع الخروجی فائزه هاشمی
 • وکیل مدافع خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید برخلاف آنچه که فائزه هاشمی عنوان کرده، ممنوع‌الخروجی وی ارتباطی با پرونده‌ قضایی ندارد.سید محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا ممنوع‌الخروج شدن فائزه هاشمی به خاطر محکومیت یا داشتن پرونده قضایی است اظهار کرد: ممنوع‌الخروجی خانم هاشمی به خاطر پرونده قضایی نیست بلکه بر اساس ماده 16 قانون گذرنامه ممنوع‌الخروج شده است.این وکیل دادگستری اضافه کرد: طبق ماده 16 قانون گذرنامه، اگر قاضی خروج کسی را از کشور به مصلحت نداند می‌تواند بدون داشتن پرونده قضایی، فرد را ممنوع‌الخروج کنند و امروز بسیاری از سیاسیون و مقامات کشور با این موضوع مواجه هستند.
 • تیم های آریا پیام و شاهین حریفان خود را شکست دادند
 • قم - تیم‌های فوتبال آریا، پیام و شاهین در هفته سوم لیگ فوتبال نوجوانان قم حریفان خود را شکست دادند. به گزارش خبرنگار مهر، رقابت‌های فوتبال لیگ رده سنی نوجوانان استان قم به پایان هفته سوم خود رسید و حضور ۴ تیم ۷ امتیازی در بالای جدول نشانگر رقابت نزدیک بر سر کسب عنوان قهرمانی این مسابقات است. در آخرین دیدار از هفته سوم این مسابقات غروب شنبه در ورزشگاه تختی قم تیم فوتبال آریا در دیدار برابر پناه آفرین با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید و با کسب این پیروزی و اولین برد این فصل خود تا رده ششم جدول ۱۰ تیمی این مسابقات بالا آمد. پناه آفرین که از ۲ بازی قبلی خود یک امتیاز کسب کرده و در حسرت کسب برد بود از پس آریا هم بر نیامد تا با این شکست به قعر جدول لیگ نوجوانان قم سقوط کند گرچه این تیم در امتیاز یک در قهر جدول تنها نیست. تیم پیام یکی از تیم‌های پیروز هفته سوم بود که در دیدار برابر هنگ ۳ بر یک صاحب برتری شد و با این پیروزی توانست خود را به رده سوم جدول برساند و همچنان امید خود را برای کسب عنوان قهرمانی حفظ کند. دیدار سیاه جامگان و سهیل نیز یکی از بازی‌های زیبای هفته بود که سیاه جامگان موفق شد ۲ بر صفر سهیل را شکست دهد و با کسب اولین برد خود و کسب ۴ امتیاز تا رده پنجم جدول صعود کند اما به نظر می‌رسد امسال خبری از اقتدار سال‌های گذشته سیاه جامگان در لیگ‌های پایه فوتبال قم نیست. دیدار تیم‌های آبادگران و هما یکی از بازی‌های نزدیک و نفس گیر هفته سوم بود که ۲ تیم از مدعیان قهرمانی در این مسابقه برابر هم صف آرایی کردند اما توپی از خط دروازه‌ها عبور نکرد تا در نهایت،...
 • نمایشگاه تهران و جشنواره خیام فراخوان دادند
 • نخستین فراخوان شرکت در نمایشگاه گروهی عکس «تهران» با هدف نمایش دریافت‌ها و تعاریف فردی هنرمندان از شهر تهران منتشر شد. به گزارش ایسنا، روابط عمومی گالری شَلمان اعلام کرده است: هنرمندان می‌توانند تهران را در قالب تصاویر خود تعریف کنند و این شهر را از زوایای مختلف به‌نمایش بگذارند. به همین دلیل، از تمام علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد هنری دعوت به عمل می‌آید. گالری شلمان در راستای اهدف کلی‌اش که حمایت از هنرمندان جوان است و به منظور شناسایی استعدادهای جوان عکاسی، فراهم ساختن بستری برای ورود هنرمندان جوان به دنیای حرفه‌ای و تعامل با سایر هنرمندان هم رشته و کشف نگاه‌های نو و خلاقانه در این حوزه، نخستین فراخوان نمایشگاه عکس «تهران» را منتشر کرد. شرکت در نمایشگاه برای تمام هنرمندان آزاد است. ارسال اثر و شرکت در نمایشگاه به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس‌هاست. بنابراین مسئولیت اصالت آثار و رعایت قوانین کپی‌رایت عکس‌ها برعهده ارسال‌کننده اثر است. عکس‌ها می‌توانند به صورت مستند، خلاقانه و فاین‌آرت ارائه شوند، بنابراین اصلاح عکس‌های بخش خلاقانه و فاین‌آرت در راستای ایده و اهداف هنرمند آزاد است. هر عکاس می‌تواند سه عکس ارسال کند که از میان آن‌ها عکس نهایی توسط هیات داوران انتخاب می‌شود. همچنین در صورت تمایل عکاس برای ارائه بیش از یک عکس، به تعداد هر عکس باید هزینه شرکت در نمایشگاه پرداخت شود و نیز هنرمند تقاضای خود را هنگام ارسال آثار اعلام کند. عکس‌ها در سایز ۵۰×۷۰ سانتی‌متر چاپ می‌شوند و روی شاسی به‌نمایش درمی‌آیند. عکاسان باید آثار خود را به صورت دیجیتال و با رزولوشن ۳۰۰ دی پی آی با فرمت و کیفیت مناسب برای چاپ به ایمیل گالری ارسال کنند. هزینه شرکت در نمایشگاه برای هر عکس ۱۲۵،۰۰۰ تومان است که شامل چاپ عکس و هزینه‌های جانبی نمایشگاه است. حضور هنرمند در نمایشگاه الزامی نیست و کسانی‌ که به هر علتی امکان حضور...
 • اعضای دولت به پنج استاندار پیشنهادی رأی اعتماد دادند
 • رییس جمهور با آرزوی توفیق برای استانداران منتخب، بر رعایت مشی اعتدالی در اداره استان تأکید کرد و اقتصاد مقاومتی، رونق اقتصادی، جذب سرمایه و توسعه اشتغال را از اولویت های مهم استانداران دانست. به گزارش ایسنا، هیات دولت امروز یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی تشکیل جلسه داد و استانداران پیشنهادی پنج استان از هیات وزیران رأی اعتماد گرفتند. بر این اساس، آقایان محمدحسین مقیمی، هوشنگ بازوند، قاسم سلیمانی، مصطفی سالاری و مجید خدابخش به ترتیب به عنوان استانداران استانهای تهران، کرمانشاه، ایلام، گیلان و آذربایجان شرقی منصوب شدند. رییس جمهور با آرزوی توفیق برای استانداران منتخب، بر رعایت مشی اعتدالی در اداره استان تأکید کرد و اقتصاد مقاومتی، رونق اقتصادی، جذب سرمایه و توسعه اشتغال را از اولویت‌های مهم استانداران دانست. دکتر روحانی در ادامه، با اشاره به ترکیب قومیتی تعدادی از این استانها و وجود مذاهب مختلف در آنها، بر رعایت حقوق اقوام و مذاهب تاکید کرد. رعایت حقوق شهروندی و تأکید بر لزوم آرامش در محیط استان و تقویت فضای امن و فرهنگی و تلاش برای تقویت همکاری بین جناحهای سیاسی، از توصیه‌های دیگر رییس جمهور به استانداران جدید بود. دکتر روحانی همچنین استانداران را به شایسته سالاری و استفاده مناسب از جوانان و زنان در مسئولیت های مدیریتی توصیه کرد و اظهار داشت که در این توصیه به دنبال تظاهر نیستیم و وجود جوانان و زنان تحصیلکرده و شایسته و هزینه هایی که برای تحصیل آنان شده است و رعایت عدالت اقتضا می کند که از آنها به نحو شایسته استفاده کنیم. بحث و بررسی درباره همه پرسی اقلیم و گزارش سفر و مذاکرات رییس جمهور در سفر اخیر به سازمان ملل بخش دیگری از جلسه امروز را به خود اختصاص داد. همچنین گزارش وزارت آموزش و پرورش از شروع سال تحصیلی و تغییرات در تعداد دانش آموزان، میزان پوشش تحصیلی، ترکیب جمعیت...
 • ترکیه و عراق کمیته بحران تشکیل دادند
 • ترکیه و عراق برای مقابله با همه پرسی کردستان، کمیته بحران تشکیل داده اند. خبرگزاری مهر: بحران همه پرسی کردستان باعث شده تا آنکار و بغداد بر تشکیل کمیته بحران در این زمینه به توافق برسند. بر اساس این خبر این کمیته به صورت مداوم جلساتی تشکیل خواهد داد و در خصوص اتخاذ تصمیم های پیشگیرانه رایزنی و مذاکره خواهد کرد.منابع آگاه به پایگاه تحلیلی-خبری الرأی الیوم گفته اند که هیأتی به نمایندگی از آنکارا و بغداد به عنوان اعضای کمیته بحران تشکیل شده اند و این اقدام در راستای اظهارات پیشین «بن علی ییلدریم» نخست وزیر ترکیه که گفته بود که در پاسخ به همه پرسی کردستان، ایران، ترکیه، عراق و دیگر کشورها همکاری نزدیک به هم خواهند داشت.نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ در ناتو است، گفته بود که همه پرسی کردستان امنیت ترکیه را به خطر می اندازد و باعث می شود تا آنکارا اقدام به تحریم اقلیم کردستان عراق کند. ترکیه در طول چندسال گذشته یکی از مهم ترین گذرگاه های کردستان به سوی بازارهای بین المللی بوده است.پیشتر نیز رئیس ستاد مشترک ارتش عراق برای دیدار با همتای خود به ترکیه سفر کرده بود، بر اساس این خبر قرار است رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز ۴ اکتبر راهی تهران شود.
 • افرادی که ماندگاری ایران را به مدال و قهرمانی ترجیح دادند
 • به گزارش خبرنگار گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان مهدی رضایی مجد فرزند حسین در زمستان سال 1342 در محله‌ پاچنار به دنیا آمد. دوران نوجوانی شهید رضایی مجد توام با درس و ورزش همراه بود که در ورزش پله های ترقی را به سرعت می پیمود. مهدی رضایی مجد فرزند چهارم خانواده ای ورزشی است که با کشتی ورزش خود را آغاز کرد و حتی قهرمان هم شد و با توصیه بردار بزرگ تر حاج اکبر رضایی مجد به سمت فوتبال رفت. مهدی رضایی مجد در فوتبال در تیم های آذر ، اکباتان و تهران جوان بازی کرد، سپس به تیم ‏پرسپولیس پیوست و با این باشگاه قرارداد امضا کرد و 4 ماه در تمرینات پرسپولیس حضور داشت. با حضور در تیم پرسپولیس ‏می توانست به تیم ملی بزرگسالان هم دعوت شود اما مهدی رضایی مجد برای دفاع از کشور و اسلام حضور در جبهه را به ‏بازی در پرسپولیس ترجیح داد. مهدی رضایی مجد همدوره امیر قلعه نویی، صمد مرفاوی، قنبرپور و رضا رجبی و بسیاری از چهره های مطرح دیگر فوتبال ‏بود. مهدی 15 گل برای تیم ملی جوانان زد و کاپیتان تیم ملی جوانان بود. یکی از گل های به یاد ماندنی او در بازی ایران و کره ‏جنوبی زده شد در مسابقات جام قهرمانی در بنگلادش که فدراسیون تیم ملی جوانان را به جای تیم ملی بزرگسالان به مسابقات ‏اعزام کرده بود.‏ مهدی سرآمد اخلاق بود و همواره تلاش می کرد بین ‏سه ضلع ورزش، جنگ و مذهب ارتباطی نزدیک برقرار کند. مهدی رضایی مجد همدوره امیر قلعه نویی، صمد مرفاوی، قنبرپور و رضا رجبی و بسیاری از چهره های مطرح دیگر فوتبال ‏بود. مهدی 15 گل برای تیم ملی جوانان زد و کاپیتان تیم ملی جوانان بود. مهدی رضایی مجد مدال قهرمانی ‏فوتبال را رها کرد و پلاک شهادت را انتخاب کرد تا از...
 • مردم و مسئولان پاسخ محکمی به سوالات ترامپ دادند
 • دشتی- امام‌ جمعه خورموج از موضع مسئولین نظام در برابر سخنان ترامپ قدردانی کرد و گفت: سخنان سخیف ترامپ در سازمان ملل با واکنش شدید مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مواجه شد. حجت الاسلام عبدالحسین مصلح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع سازمان ملل اظهار داشت: سخنان سخیف ترامپ در سازمان ملل عمق دشمنی آمریکایی‌ها با ملت بزرگ ایران اسلامی بود. مصلح با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا به ملت مسلمان ایران توهین کرد افزود: بعد از سخنان سخیف ترامپ مسولین پاسخ محکم و دندان‌شکن به سخنان او دادند که از واکنش رئیس‌جمهوری ایران در سازمان ملل و محافل مختلف نسبت به این سخنان قدردانی می کنم. وی همچنین از دیگر مسئولین نظام که نسبت به این سخنان موضع گیری مناسب داشتند تقدیر کرد.
 • چه کتاب هایی زندگی جاناتان فرانزن را تغییر دادند
 • نویسنده سرشناس آمریکایی درباره این سخن گفته است که کدام کتاب‌ها زندگی او را تغییر دادند و کدام‌ها او را به گریه انداختند و آرزو داشت کدام کتاب‌ها را خودش نوشته باشد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، جاناتان فرانزن متولد ۱۹۵۹ در شیکاگو است که مدتی نیز در مونیخ و برلین زندگی کرده و اکنون به تناوب ساکن نیویورک و سانتا کروز کالیفرنیا است. رمان‌های فرانزن از جمله «تصحیحات» و «آزادی» از آثار مهم ادبی معاصر است. وی را از مهمترین نویسندگان اجتماعی نسل خودش می‌دانند. پاسخ وی به سوال‌هایی درباره کتاب جالب است: کتاب‌هایی که زندگی مرا تغییر دادند کتاب‌خواندن به معنی کسب تجربه است؛ هر کتابی که خواندم حداقل اندکی زندگی مرا تغییر داد. اولین بار می‌توانم به خاطر بیاورم که وقتی ۱۰ سال داشتم با خواندن بیوگرافی توماس ادیسون بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. کتابی که آرزو داشتم خودم نوشته باشم شاید دوست داشتم کتاب‌هایی مثل «سرگذشت پرنده کوکی» هاروکی موراکامی یا رمان‌های ناپلی النا فرانته را نوشته باشم، اما چرا نباید بیشتر دلم بخواهد خود آنها کتابشان را نوشته باشند؟ آخرین کتابی که مرا به گریه انداخت اگر کسی کتاب «مردم مستقل» هالدور لاکسنس را خواند و بدون گریه کردن آن را به پایان برد، خودم با او درمی‌افتم. کتابی که بیشترین تاثیر را بر نویسندگی من گذاشت شاید کتاب‌های «نارنیا» نوشته سی‌اس لوییس، چون دلم می‌خواست آن‌ها را بارها وبارها بخوانم، زیرا نوشتن با این نوع کتاب خواندن شروع می شود. کتابی که فکر می‌کنم خیلی در حقش کم لطفی شده «مردی که عاشق بچه‌ها بود» شاهکار کریستینا استید هنوز افسانه‌ای ترین کتابی است که به سختی هر کسی که من می‌شناختم توانسته است آن را بخواند. کتابی که نتوانستم تمامش کنم «اولیس». لازم بود یک مشاور نوشتن تز فارغ‌التحصیلی بالای سرم باشد و به جانم شلاق بکشد تا بتوانم آن را...
 • ورزشکارانی که ماندگاری ایران را به مدال و قهرمانی ترجیح دادند
 • خبرگزاری میزان- شاید باورش سخت باشد، اما جبهه‌های جنگ تحمیلی در دوران هشت سال دفاع مقدس، میزبان ورزشکاران رشته‌های مختلف از جمله فوتبال بود. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،مهدی رضایی مجد فرزند حسین در زمستان سال 1342 در محله‌ پاچنار به دنیا آمد. دوران نوجوانی شهید رضایی مجد توام با درس و ورزش بود که در ورزش پله های ترقی را به سرعت می پیمود. مهدی رضایی مجد فرزند چهارم خانواده ای ورزشی است که با کشتی ورزش خود را آغاز کرد و حتی قهرمان هم شد و با توصیه برادر بزرگ تر حاج اکبر رضایی مجد به سمت فوتبال رفت. مهدی رضایی مجد در فوتبال در تیم های آذر ، اکباتان و تهران جوان بازی کرد، سپس به تیم ‏پرسپولیس پیوست و با این باشگاه قرارداد امضا کرد و 4 ماه در تمرینات پرسپولیس حضور داشت. با حضور در تیم پرسپولیس ‏می توانست به تیم ملی بزرگسالان هم دعوت شود اما مهدی رضایی مجد برای دفاع از کشور و اسلام حضور در جبهه را به ‏بازی در پرسپولیس ترجیح داد. مهدی رضایی مجد همدوره امیر قلعه نویی، صمد مرفاوی، قنبرپور و رضا رجبی و بسیاری از چهره های مطرح دیگر فوتبال ‏بود. مهدی 15 گل برای تیم ملی جوانان زد و کاپیتان تیم ملی جوانان بود. یکی از گل های به یاد ماندنی او در بازی ایران و کره ‏جنوبی زده شد در مسابقات جام قهرمانی در بنگلادش که فدراسیون تیم ملی جوانان را به جای تیم ملی بزرگسالان به مسابقات ‏اعزام کرده بود.‏ مهدی سرآمد اخلاق بود و همواره تلاش می کرد بین ‏سه ضلع ورزش، جنگ و مذهب ارتباطی نزدیک برقرار کند. مهدی رضایی مجد مدال قهرمانی ‏فوتبال را رها کرد و پلاک شهادت را انتخاب کرد تا از اسلام و کشور دفاع کند. شهید مهدی رضایی مجد در 10 اسفند سال 65 در عملیات...
 • رأی الیوم:ترکیه و عراق کمیته بحران تشکیل دادند
 • بین الملل>خاورمیانه - مهر نوشت: پایگاه تحلیلی-خبری به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ترکیه و عراق برای مقابله با همه پرسی کردستان، کمیته بحران تشکیل داده اند. به گزارش «الرأی الیوم»، بحران همه پرسی کردستان باعث شده تا آنکار و بغداد بر تشکیل کمیته بحران در این زمینه به توافق برسند. بر اساس این خبر این کمیته به صورت مداوم جلساتی تشکیل خواهد داد و در خصوص اتخاذ تصمیم های پیشگیرانه رایزنی و مذاکره خواهد کرد.منابع آگاه به پایگاه تحلیلی-خبری الرأی الیوم گفته اند که هیأتی به نمایندگی از آنکارا و بغداد به عنوان اعضای کمیته بحران تشکیل شده اند و این اقدام در راستای اظهارات پیشین «بن علی ییلدریم» نخست وزیر ترکیه که گفته بود که در پاسخ به همه پرسی کردستان، ایران، ترکیه، عراق و دیگر کشورها همکاری نزدیک به هم خواهند داشت.نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ در ناتو است، گفته بود که همه پرسی کردستان امنیت ترکیه را به خطر می اندازد و باعث می شود تا آنکارا اقدام به تحریم اقلیم کردستان عراق کند. ترکیه در طول چندسال گذشته یکی از مهم ترین گذرگاه های کردستان به سوی بازارهای بین المللی بوده است.پیشتر نیز رئیس ستاد مشترک ارتش عراق برای دیدار با همتای خود به ترکیه سفر کرده بود، بر اساس این خبر قرار است رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز ۴ اکتبر راهی تهران شود. 52310 کلید واژه‌ها : کردستان عراق -
 • الرأی الیوم:ترکیه و عراق کمیته بحران تشکیل دادند
 • پایگاه تحلیلی-خبری به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ترکیه و عراق برای مقابله با همه پرسی کردستان، کمیته بحران تشکیل داده اند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «الرأی الیوم»، بحران همه پرسی کردستان باعث شده تا آنکار و بغداد بر تشکیل کمیته بحران در این زمینه به توافق برسند. بر اساس این خبر این کمیته به صورت مداوم جلساتی تشکیل خواهد داد و در خصوص اتخاذ تصمیم های پیشگیرانه رایزنی و مذاکره خواهد کرد. منابع آگاه به پایگاه تحلیلی-خبری الرأی الیوم گفته اند که هیأتی به نمایندگی از آنکارا و بغداد به عنوان اعضای کمیته بحران تشکیل شده اند و این اقدام در راستای اظهارات پیشین «بن علی ییلدریم» نخست وزیر ترکیه که گفته بود که در پاسخ به همه پرسی کردستان، ایران، ترکیه، عراق و دیگر کشورها همکاری نزدیک به هم خواهند داشت. نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه ارتش ترکیه دومین ارتش بزرگ در ناتو است،گفته بود که همه پرسی کردستان امنیت ترکیه را به خطر می اندازد و باعث می شود تا آنکارا اقدام به تحریم اقلیم کردستان عراق کند. ترکیه در طول چندسال گذشته یکی از مهم ترین گذرگاه های کردستان به سوی بازارهای بین المللی بوده است. پیشتر نیز رئیس ستاد مشترک ارتش عراق برای دیدار با همتای خود به ترکیه سفر کرده بود، بر اساس این خبر قرار است رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز ۴ اکتبر راهی تهران شود.
 • ترکیه و عراق مرکز دائمی مدیریت بحران تشکیل دادند
 • در سایه بحران اقلیم کردستان عراق برخی منابع ویژه فاش کردند که دولت‌های ترکیه و عراق درخصوص تشکیل یک مرکز دائمی مدیریت بحران دائمی توافق کردند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، ترکیه و عراق تصمیم گرفتند که یک تیم ویژه دائمی و 24 ساعته را برای رایزنی درخصوص بحران مربوط به همه پرسی جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق تشکیل دهند.برخی منابع ویژه به روزنامه رای الیوم گفتند: این تیم ویژه مورد توافق آنکارا و بغداد به منزله یک مرکز دائمی مدیریت بحران عمل خواهد کرد.این مرکز همان چیزی است که بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه به آن اشاره کرد. وی متعهد شد که پاسخ به تنش اقلیم کردستان عراق هماهنگ و از طریق همکاری مستحکم با عراق و ایران و کشورهای دیگر باشد.ییلدریم در پاسخ به این سوال که آیا اجرای یک عملیات در خارج از مرزها از جمله گزینه های مطرح است، گفت: طبیعی است که این امر صورت گیرد..مسئله مربوط به زمانبدی اجرای گزینه های امنیتی، اقتصادی و سیاسی است..تحولاتی که روی خواهد داد، ماهیت این امر را مشخص خواهد کرد.انتهای پیام/ R7891/P36447/S8,89,90/CT10
 • سرپرست وزارتخانه علوم و رئیس دانشگاه آزاد برنامه های خود برای سال تحصیلی جدید ارائه دادند
 • میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون متبوع خود اظهار کرد: در این جلسه سرپرست وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه برنامه‌های آموزشی و فرهنگی این وزارتخانه برای سال تحصیلی جدید پرداخت. وی ادامه داد: علاوه بر این کمیسیون آموزش امروز میزبان فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد بود که وی نیز به بیان برنامه‌های آموزشی و فرهنگی دانشگاه‌ آزاد در سال تحصیلی جدید با تأکید بر توجه بیشتر بر رشته‌های مهارتی پرداخت. میرزاده خاطرنشان کرد: ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش هم در جلسه امروز کمیسیون آ‌موزش حضور یافت و درباره نتایج کنکور سراسری امسال گزارشی را ارائه کرد. انتهای پیام/
 • افتادن وزنه علی هاشمی روی میز داور
 • در مسابقات وزنه‌برداری دسته ۱۰۵ کیلوگرم بازیهای داخل سالن آسیا و در حرکت سوم یک ضرب، علی هاشمی پشت وزنه ۱۸۵ کیلوگرم قرار گرفت که با وجود بالای سر بردن نتوانست آن را ثابت نگه دارد و وزنه پس از افتادن، بر روی میز داور پرتا ب شد.
 • ممنوع الخروجی ۵عضو خانواده هاشمی
 • بنابراین فرزندان آیت‌ا... ابایی از رسیدگی به پرونده‌هایی ندارند که علیه آنها تشکیل می‌شود و به قانون تن می‌دهند، مانند همین اظهار نظر فائزه هاشمی که نشان می‌دهد آنها از قانون تخطی نکرده و هر زمان احضار می‌شوند، به دادگاه می‌روند. فائزه هاشمی می‌گوید: «قبلا من این‌قدر پرونده نداشتم. قبلا کم‌وبیش داشتم، ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد و به‌ نظر هم می‌رسد که این ماجرا می‌خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد.» اما بی‌تردید این دادگاه رفتن‌ها و محدودیت‌ها از 19 دی سال گذشته معنای دیگری دارد؛ گویی پشتوانه محکم عاطفی که پیش از این وجود داشت، دیگر وجود ندارد و به عبارتی دیگر پدر نیست که قرآن را بالای سر فرزند بگیرد و برای او دعا کند. در آن زمان که مهدی برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان رفت، آیت‌ا... ناراحت بود، اما سعی کرد این ناراحتی پنهان بماند، چرا که می‌دانست او پشتوانه محکمی برای فرزندان خود و فرزندان کشور است. غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌ا...، در مورد آن روز می‌گوید: «ایشان پدری است که معتقد است پسرش مجرم نیست و به‌دلیل مسئولیت بالایی که در نظام دارد، واکنشی نداشته و سخنی نگفته تا جامعه ملتهب نشود، اما به زندان رفتن مهدی معترض است. واکنش آیت‌ا... هاشمی در همان روز زندان رفتن مهدی، طبیعی و عادی بود و فقط زودتر از مجمع رفتند تا ناهار را با فرزند خود قبل از زندان رفتن صرف و وی را بدرقه کند. ایشان صبح روز زندان رفتن مهدی، هنگام ورود به مجمع با لبخند با من برخورد کرد و کاملا عادی بود، اما قاعدتا مثل هر پدری عاطفه دارد، اما این عاطفه را به مثابه یک سیاستمدار درکنش اجتماعی و سیاسی خود بروز و ظهور نمی‌دهد.» روایت محسن هاشمی محسن هاشمی، پسر بزرگ آیت‌ا... هاشمی، نقش بزرگتر...
 • هاشمی طبا:پرسپولیس و استقلال منحل شوند
 • رییس پیشین کمیته ملی المپیک معتقد است سرخابی‌های پایتخت علاوه بر درآمدزا نبودن مشکلاتی نیز برای وزارت ورزش ایجاد کرده‌اند. او تاکید دارد که این دو باشگاه بهتر است منحل شوند، اگر درآمدزا نیستند. به گزارش مشرق، مصطفی هاشمی طبا، رییس اسبق سازمان تربیت ‌بدنی درباره وضعیت نابسامان و فعلی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، بیان‌ کرد: متاسفانه ورزش ایران در این دو باشگاه خلاصه می‌شود. این دو باشگاه جزو اصل "۱۴۱" هستند که یا باید سودمند باشند و یا با اعلام ورشکستگی دیگر جزو این اصل نباشند و به کار خود ادامه‌ دهند. البته این باشگاه‌ها درآمدزا نیستند و تا حدودی نیز باعث به وجود آمدن ضررهایی نیز شده‌اند. ما نباید تمام ذهن خود را معطوف باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس کنیم، زیرا آنها بخشی از ورزش ایران هستند نه تمام آن. او درباره تغییرات مدیریتی در طی سالیان اخیر در دو باشگاه مطرح پایتخت، تصریح کرد: اصولا این تغییرات منفی بوده است، ولی این که کدام بهتر از آن یکی بوده است، جای بحث دارد. چیزی که بیشتر از همه مشاهده می‌شود این است که بسیاری از مدیرانی که در طول این چند سال در این دو باشگاه قبول مسئولیت کرده‌اند آمادگی حضور برای این سمت را نداشته‌اند. رییس پیشین کمیته ملی المپیک درباره خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تصریح کرد: تا زمانی که من یادم می‌آید قرار بود این دو باشگاه خصوصی شوند اما دولت تصویب کرد که این دو باشگاه فرهنگی هستند و نباید خصوصی سازی شوند. اگر این مصوبه را بر گردانند، به نفع این دو باشگاه می‌شود و آنها می‌توانند خصوصی شوند. پرسپولیس و استقلال باید از دولت و وزارت ورزش و جوانان جدا شوند، زیرا آنها تنها برای این وزارتخانه گرفتاری دارند. وی تاکید کرد: این دو باشگاه باید جدا شوند و به دست مردم سپرده شوند و توسط کسانی اداره شوند...
 • علت ممنوع الخروج بودن فائزه هاشمی
 • وکیل مدافع خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید برخلاف آنچه که فائزه هاشمی عنوان کرده، ممنوع‌الخروجی وی ارتباطی با پرونده‌ قضایی ندارد. به گزارش جهان نيوز؛ سید محمود علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سؤال که آیا ممنوع‌الخروج شدن فائزه هاشمی به خاطر محکومیت یا داشتن پرونده قضایی است اظهار کرد: ممنوع‌الخروجی خانم هاشمی به خاطر پرونده قضایی نیست بلکه بر اساس ماده 16 قانون گذرنامه ممنوع‌الخروج شده است. این وکیل دادگستری اضافه کرد: طبق ماده 16 قانون گذرنامه، اگر قاضی خروج کسی را از کشور به مصلحت نداند می‌تواند بدون داشتن پرونده قضایی، فرد را ممنوع‌الخروج کنند و امروز بسیاری از سیاسیون و مقامات کشور با این موضوع مواجه هستند.
 • علت ممنوع الخروجی فائزه هاشمی چیست
 • وکیل مدافع خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید برخلاف آنچه که فائزه هاشمی عنوان کرده، ممنوع‌الخروجی وی ارتباطی با پرونده‌ قضایی ندارد. به گزارش مشرق، سید محمود علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سؤال که آیا ممنوع‌الخروج شدن فائزه هاشمی به خاطر محکومیت یا داشتن پرونده قضایی است اظهار کرد: ممنوع‌الخروجی خانم هاشمی به خاطر پرونده قضایی نیست بلکه بر اساس ماده 16 قانون گذرنامه ممنوع‌الخروج شده است. این وکیل دادگستری اضافه کرد: طبق ماده 16 قانون گذرنامه، اگر قاضی خروج کسی را از کشور به مصلحت نداند می‌تواند بدون داشتن پرونده قضایی، فرد را ممنوع‌الخروج کنند و امروز بسیاری از سیاسیون و مقامات کشور با این موضوع مواجه هستند. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • هاشمی:۱۰۰ تا ۲۰۰ ساختمان شبیه پلاسکو داریم
 • رئیس شورای شهر تهران گفت: در اجرای آیین نامه های ساختمان سازی دچار مشکل هستیم، چرا که این کار منافع تعدادی را به خطر می‌اندازد و برخی از مجریان ساخت و ساز هم به وظایف خود عمل نمی‌کنند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران که امروز(یکشنبه) برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه پلاسکو‌ اظهار داشت: اخیرا دولت گزارشی را در مجلس ارائه داد و دوباره موضوع پلاسکو مطرح شد و اعضای شورای اسلامی شهر تهران هم معتقد بودند تا این مسئله دوباره مطرح شود.هاشمی رفسنجانی با اشاره به عدم رسیدگی حق و حقوق مستاجری پلاسکو گفت: این موضوع در شورا مطرح شد و قابل پیگیری است.وی ادامه داد: موضوع ایمنی ساختمان‌های ناایمن شهر تهران مانند ساختمان پلاسکو اهمیت دارد و آمارها از وجود 100 تا 200 ساختمان ناایمن در تهران خبر می‌دهد.رئیس شورای اسلامی تهران در رابطه با ساختمان های جدید ساخته شده در شهر، افزود: در حال حاضر ساختمان‌های جدیدی خارج از آیین نامه‌های شهرسازی در خیابان‌ها و کوچه‌های باریک شهر ساخته شده و بعضا سازندگان آن‌ها در حال خلاف سازی هم هستند که همه این مسائل باعث می شود تا اعضای شورای شهر به این موضوع حساسیت نشان دهند و دائما براساس وظیفه نظارتی آن ها تذکراتی به صورت مکتوب به شهرداری ابلاغ شود تا دیگر شاهد این قبیل اتفاق‌ها نباشیم.وی در ادامه افزود: در اجرای آیین نامه های زیادی دچار مشکل هستیم، چرا که این کار منافع تعدادی را به خطر می اندازد و موانعی را برای اجرا به وجود می آورد، از طرفی هم مجریان باید قوانین را اجرا کنند، اما در عمل به وظایفشان عمل نمی کنند و در نتیجه ما دچار مشکلاتی می شویم. پسندیدم 0 برچسب ها محسن هاشمی پلاسکو
 • عکس های جدید مهشید ناصری همسر دوم هدایت هاشمی
 • هدایت هاشمی بازیگر 42 ساله کشورمان پس از جدایی از نگار عابدی, چندسالی است که برای بار دوم ازدواج کرده است. آفتاب‌‌نیوز : هدایت هاشمی در کنار همسرش مهشید ناصری و دخترش جانا مهشید ناصری در کنار دخترش جانا
 • اظهارات فائزه هاشمی درباره ازدواج موقت
 • روزنامه شهروند مصاحبه‌ای با فائزه هاشمی انجام داده است.بخشهایی از این مصاحبه را می خوانید:پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم. خب قبلا من آن‌قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم‌وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد و به‌ نظر هم می‌رسد که این ماجرا می‌خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد.من در ٢٦ اردیبهشت امسال ممنوع‌الخروج شدم.شاید تصور می‌شود که ما اسنادی را از اسرار نظام در اختیار داریم که می‌خواهیم منتشرش کنیم در حالی ‌که چنین چیزی نیست؛ آقای‌ هاشمی عاقل‌تر و باتدبیرتر و سیاستمدارتر از این بود که بخواهد اسنادی را برای ما به جا بگذارد. حداقل من یکی که هیچی ندارم. حالا اگر بر فرض هم اسنادی باشد، با تکنولوژی امروز لازم به خروج از کشور برای انتشار آنها نیست. به ‌نظر می‌رسد با شایعات و گزارش‌ها و پرونده‌هایی که برای من درست کرده‌اند، به دنبال این هستند که عامل بیگانه، جاسوس و در این مایه‌ها چیزی دربیاورند.من همیشه به بابا می‌گفتم چرا ما زن وزیر نداریم، عضو زن مجمع تشخیص یا رئیس زن دانشگاه و خیلی از سمت‌های دیگر را نداریم. جواب ایشان این بود که خود زنان به زنان رأی نمی‌دهند، شما چه انتظاری دارید؟ می‌گفت اگر شما به خودتان رأی بدهید الان همه مجلس زن بودند. حرف درستی هم بود ولی البته من جوابی هم به ایشان می‌دادم و می‌گفتم خب چرا زنان به زنان رأی نمی‌دهند؟ چون زن‌ها هم را نمی‌شناسند. هر کس که در رسانه‌هاست، معمولا مردم آن را می‌شناسند و به او رأی می‌دهند و رسانه‌ها نیز پر است از صدای مسئولان که عمدتا مردان هستند.من فکر می‌کنم بین کاندیداها، محسن گزینه مناسبی برای شهرداری بود و فکر می‌کنم مردم به شهردارشدن محسن رأی دادند. این موضوعی است که این‌روزها زیاد...
 • فائزه هاشمی:با ازدواج موقت مجردها موافقم
 • من با ازدواج موقت موافقم البته به شرطی که قانون آن درست باشد و حقوق زنان ضایع نشود و باید فرهنگ آن نیز ایجاد شود، چون چیزی است که ممکن است برای خیلی از افراد جانیفتاده باشد. سرویس سیاسی فردا: روزنامه شهروند مصاحبه‌ای با فائزه هاشمی انجام داده؛ که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید:*پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم. خب قبلا من آن‌قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم‌وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد و به‌ نظر هم می‌رسد که این ماجرا می‌خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد.*من همیشه به بابا می‌گفتم چرا ما زن وزیر نداریم، عضو زن مجمع تشخیص یا رئیس زن دانشگاه و خیلی از سمت‌های دیگر را نداریم. جواب ایشان این بود که خود زنان به زنان رأی نمی‌دهند، شما چه انتظاری دارید؟ می‌گفت اگر شما به خودتان رأی بدهید الان همه مجلس زن بودند. حرف درستی هم بود ولی البته من جوابی هم به ایشان می‌دادم و می‌گفتم خب چرا زنان به زنان رأی نمی‌دهند؟ چون زن‌ها هم را نمی‌شناسند. هر کس که در رسانه‌هاست، معمولا مردم آن را می‌شناسند و به او رأی می‌دهند و رسانه‌ها نیز پر است از صدای مسئولان که عمدتا مردان هستند.*من حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم و با حجاب برای خودم مشکلی نداشتم و ندارم.*مادرم هر وقت من را می‌بیند، می‌گوید چرا جوراب پایت نیست، چرا دست‌هایت بیرون است، چرا با مردها حرف می‌زنی و ‌هزار چرای دیگر. این رفتار مامان بعد از فوت پدر شدیدتر هم شده، شاید فکر می‌کند در نبود بابا مسئولیت سنگین‌تری دارد. هنوزم که هنوز است این تذکرات را به ما می‌دهد. به هر حال برای پدر و مادر، همیشه شما بچه هستی. ما...
 • توضیحات هاشمی درباره واگذاری تبلت وخودرو
 • رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش درباره واگذاری تبلت و خودرو به اعضای شورای شهر تهران توضیح داد. به گزارش جهان نيوز، محسن هاشمی رفسنجانی پس از هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران، درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: در جلسه امروز گزارشی درباره پلاسکو ارائه شد که قبلاً این گزارش در دولت و محلس نیز ارائه شده بود. وی افزود: با ارائه این گزارش نکات مبهم آن احصا شد و توسط هیأت رئیسه به کمیسیون‌ها ارجاع داده خواهد شد و نتیجه این بررسی‌ها را به شهرداری اعلام خواهیم کرد. وی بیان داشت: به حادثه پلاسکو باید از منظرهای مختلف نگاه کرد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش یادآور شد: یکی از مواردی که هرچه سریع‌تر باید تعیین تکلیف شود کسبه پلاسکو است که در حال حاضر با مشکلاتی مواجه هستند. هاشمی رفسنجانی افزود: در حال حاضر حدود 200 ساختمان مانند ساختمان پلاسکو در شهر تهران است که باید تعیین تکلیف شود. وی افزود: اخیراً نیز ساختمان‌های بلندمرتبه در کوچه‌های باریک در حال ساخت است که غیرقانونی نیز ساخته می‌شود. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش اضافه کرد: قطعاً‌ اعضای شورای شهر به این موارد حساسیت لازم را خواهند داشت و بررسی می‌کنند. هاشمی رفسنجانی بیان داشت: در خصوص ساختمان‌های ناایمن آیین‌نامه‌های زیادی داریم ولی در اجرا با مشکل مواجه شده‌ایم. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه توجیهی برای خرید تبلت و خودرو برای اعضای شورای شهر تهران دارید، گفت: در این خصوص کم‌لطفی صورت گرفته است. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ادامه داد: در شهرداری تهران اتوماسیون اداری برای 63 هزار نفر در حال انجام است و بیشتر کارکنان شهرداری دارای تبلت یا کامپیوتر در اداره‌های خود هستند. هاشمی رفسنجانی بیان داشت: با توجه به به‌روز شدن تکنولوژی تبلت‌ها دیگر جای لپ‌تاپ را...
 • توضیحات محسن هاشمی درباره تبلت و خودرو
 • رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش درباره واگذاری تبلت و خودرو به اعضای شورای شهر تهران توضیح داد. به گزارش فارس، محسن هاشمی رفسنجانی پس از هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران، درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: در جلسه امروز گزارشی درباره پلاسکو ارائه شد که قبلاً این گزارش در دولت و محلس نیز ارائه شده بود. وی افزود: با ارائه این گزارش نکات مبهم آن احصا شد و توسط هیأت رئیسه به کمیسیون‌ها ارجاع داده خواهد شد و نتیجه این بررسی‌ها را به شهرداری اعلام خواهیم کرد. وی بیان داشت: به حادثه پلاسکو باید از منظرهای مختلف نگاه کرد. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش یادآور شد: یکی از مواردی که هرچه سریع‌تر باید تعیین تکلیف شود کسبه پلاسکو است که در حال حاضر با مشکلاتی مواجه هستند. هاشمی رفسنجانی افزود: در حال حاضر حدود 200 ساختمان مانند ساختمان پلاسکو در شهر تهران است که باید تعیین تکلیف شود. وی افزود: اخیراً نیز ساختمان‌های بلندمرتبه در کوچه‌های باریک در حال ساخت است که غیرقانونی نیز ساخته می‌شود. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش اضافه کرد: قطعاً‌ اعضای شورای شهر به این موارد حساسیت لازم را خواهند داشت و بررسی می‌کنند. هاشمی رفسنجانی بیان داشت: در خصوص ساختمان‌های ناایمن آیین‌نامه‌های زیادی داریم ولی در اجرا با مشکل مواجه شده‌ایم. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه توجیهی برای خرید تبلت و خودرو برای اعضای شورای شهر تهران دارید، گفت: در این خصوص کم‌لطفی صورت گرفته است. رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ادامه داد: در شهرداری تهران اتوماسیون اداری برای 63 هزار نفر در حال انجام است و بیشتر کارکنان شهرداری دارای تبلت یا کامپیوتر در اداره‌های خود هستند. هاشمی رفسنجانی بیان داشت: با توجه به به‌روز شدن تکنولوژی تبلت‌ها دیگر جای لپ‌تاپ را گرفته‌اند...