ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک سوری ممکن است برای تحت کنترل درآوردن مناطق نفت خیز استان دیرالزور،در مقابل یکدیگر قرار بگیرندکه روسیه و آمریکا،بعنوان حامیان آنها،را نیزدرمعرض درگیری نظامی قرارخواهدداد.

به گزارش مشرق، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی می‌نویسد: عملیات تهاجمی موفق نیروهای تحت فرمان بشار اسد با حمایت نیروی هوایی و نیروهای ویژه روسیه در استان دیرالزور، دارای اهمیت راهبردی بسیار زیادی است.

البته این واقعیت اصلا به منزله آن نیست که درگیری‌های نظامی در خاک سوریه به این زودی به پایان خواهد رسید.

مبارزه با گروه تروریستی داعش در خاک سوریه که از یک سو نیروهای دولتی و از سوی دیگر ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا، در حال اجرای آن هستند، ممکن است منجر به بروز یک درگیری نظامی بین سوریه و روسیه در یک طرف و شبه نظامیان کرد و نیروهای نظامی پنتاگون از طرف دیگر شود. برخی مسائل رخ داده در سوریه، این احتمال را افزایش داده است.

مقام نظامی آمریکایی آشکارا ارتش سوریه را تهدید کرده

چندی پیش رسانه های گروهی عرب زبان خبر دادند که سرلشکر "روبرت جونز" فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه اعلام کرده که اجازه نخواهد داد نیروهای دولتی سوریه کرانه رود فرات در منطقه دیرالزور را تحت کنترل خود درآوردند. ظاهرا این فرمانده آمریکایی حتی تهدید کرده که هر بخشی از ارتش سوریه که چنین تلاشی کند، نابود خواهد شد.

البته این مسئله از سوی مقامات رسمی آمریکایی تایید نشده است. با این وجود، کاملا می توان به چنین خبری اعتماد داشت، برای اینکه بطور منطقی اقدامات نیروهای بشار اسد و «نیروهای دموکراتیک سوریه» که تحت حمایت آمریکا قرار دارند برای آزادسازی دقیقا یک منطقه است که در حال حاضر در کنترل تروریست‌های داعشی قرار دارد و برای هر دو طرف اهمیت راهبردی دارد.

تشدید رویارویی بین ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک

مقامات دمشق از هم اکنون اعلام کرده‌اند که بزودی تمامی شهر دیرالزور را پاکسازی کرده و به سمت رود فرات در جنوب شرقی این استان پیشروی خواهند نمود که حوزه نفت خیز این استان محسوب می شود. ظاهرا آمریکایی ها نیز با کمک نیروهای دموکراتیک سوریه که بیشتر آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می دهند، نیز دقیقا همین هدف را دنبال می کنند. تفاوت تنها در این است که ارتش سوریه در خاک خود عملیات نظامی انجام داده و آمریکا بدون کسب اجازه از دمشق، مشغول اقدامات نظامی در این کشور است.

رسانه های کردزبان نیز خبر داده اند که برخی از نیروهای دموکراتیک سوریه که در حال عملیات در نزدیکی دیرالزور هستند، قصد درگیر شدن با نیروهای دولتی سوریه را ندارند. به گفته آنها، ولی اگر ضرورت ایجاب کند، حاضر هستند از خود دفاع کنند. منطقی است که ارتش سوریه نیز در صورت ضرورت، دقیقا همین تصمیم را خواهد گرفت. بدین ترتیب گسترش رویارویی بین دمشق و نیروهای دموکراتیک سوریه که از مخالفان مسلح بشار اسد هستند، کاملا جدی و قابل پیش بینی است.

واقعیت این است که عملا نظامیان کرد نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت آمریکا بیش از پیش دست به اقدامات تهاجمی تری می زنند و مقامات دمشق کاملا آماده هستند تا با آنها برخورد کرده و پاسخ مناسبی به آنها بدهند. روسیه فعلا موضع گیری مشخصی در این رابطه اتخاذ نکرده است، ولی بطور کلی متحد نظامی دمشق محسوب می شود. به عقیده ژنرال بازنشسته ارتش روسیه "یوری نیتکاچیف" و کارشناس مسائل نظامی، چنین وضعیتی به گسترش یافتن اهداف واشنگتن در سوریه مربوط می شود.

اهداف آمریکا برای پیشی گرفتن از ارتش سوریه در دیرالزور

این کارشناس برجسته روس یادآور شد: «اولا، اگر کردها موفق شوند بر ارتش سوریه پیشی گرفته و بخش وسیع تری از استان دیرالزور را آزاد کنند، این به منزله آن خواهد بود که آمریکا عملا کنترل این مناطق که غنی از منابع نفت و گاز است را در اختیار خواهد داشت. در ثانی، چنین وضعیتی این امکان را به کردهای ساکن سوریه می دهد تا پایه و اساس اقتصادی لازم برای جدا شدن از دولت مرکزی این کشور و تشکیل دولت مستقل کرد را پیدا کنند. و سومین نکته هم این است که با تحت کنترل درآودن بخش وسیعی از استان دیرالزور که نیروهای گروه داعش در آنجا تثبیت یافته بودند، آمریکا خواهد توانست بر بخش اعظم تروریستهایی جدا شده از داعش که در حال حاضر بعضا بصورت گروهی تسلیم شبه نظامیان کرد می شوند، نفوذ پیدا کند و بعد آنها را به زادگاه‌های خود، از جمله به مناطق قفقاز و آسیای مرکزی بفرستد که این افراد می توانند به عوامل جدی برای بی ثباتی اوضاع و اقدامات تروریستی در منطقه تبدیل شوند. »

ارتش سوریه قوی‌تر از نیروهای دموکراتیک تحت حمایت آمریکا

به عقیده ژنرال نیتکاچییف، البته برخی عوامل هستند که می توانند مانع از عملیات تهاجمی موفق شبه نظامیان کرد در منطقه دیرالزور شوند که مهمترین آنها این واقعیت است که ارتش سوریه در حال حاضر بسیار قدرتمندتر از نیروهای دموکراتیک سوریه عمل می کند، یا وجودیکه آنها فعالانه از سوی آمریکا حمایت می شوند.

این کارشناس ابراز اطمینان نمود: «اقدامات نظامی آمریکا در خاک سوریه کاملا غیرقانونی است. ارتش سوریه در خاک کشور خود عمل می کند و می تواند به هرکجا که دلش می خواهد حمله کند، ولی اگر آمریکایی ها مانع از پیشرفت آن شوند، قطعا این مسئله به یک جنجال بین المللی جدی تبدیل خواهد شد. ضمن اینکه به عقیده من، روسیه هم که از نیروهای دولتی سوریه حمایت می کند، اجازه چنین اقدامی را به آمریکا نخواهد داد و ممکن است حتی به چنین اقدامی پاسخ شدیدالحنی بدهد. »

تلاش کردها برای ایجاد دولت خودمختار در سوریه

به نوشته این روزنامه، این در حالی است که آمریکا تدابیری دیگری، از جمله اقدامات غیرنظامی، نیز برای تضعیف دولت سوریه انجام می دهد. طبق اطلاعات رسانه های عرب زبان، کردهای سوریه با حمایت آمریکا قصد دارند در تاریخ ۲۲ سپتامبر، انتخاباتی تحت عنوان «شورای قومین» برگزار کنند. در ژانویه سال ۲۰۱۸ قرار است که از هر یک از شش مناطق کردنشین، نمایندگانی برای پارلمان خودمختاری کردهای سوریه انتخاب شوند که می بایست ارگان‌های قوه مجریه در منطقه را تشکیل دهند. البته کردهای سوریه فعلا تصمیم به جدا شدن از خاک سوریه را نداشته و تنها روی ایجاد دولت خودمختار تاکید دارند، ولی این انتخابات بدون موافقت مقامات دمشق قرار است برگزار شود و می تواند باعث بروز مشکلاتی در روابط آنها با دولت سوریه شود. لازم به یادآوری است که تا پایان سال ۲۰۱۷ هم قرار است بعد از نابودی کامل داعش در منطقه، ارگانهای خودمختار کرد در شمال سوریه بوجود آید.

آمریکا از هر اقدامی که دمشق را تضعیف کند، حمایت می‌کند

اگر چنین مسئله‌ای اتفاق بیفتد، کردستان خودمختار سوریه تقریبا یک سوم از خاک سوریه را با کمک دوستان خویش در واشنگتن، تحت کنترل خواهد داشت که نیمی از این مناطق دارای منابع انرژی قابل توجهی هستند. بدین ترتیب دورنمای اوضاع چندان برای مقامات دمشق خوشحال کننده نیست. ضمن اینکه باید توجه داشت که چنین وضعیتی برای دو کشور ترکیه و ایران نیز رضایت بخش نخواهد بود.

"یوری نبی‌اف" رئیس انجمن همکاری و همبستگی کردهای ساکن روسیه معتقد است: «دولت سوریه عملا اکنون نیز تنها در مرکز کشور کنترل اوضاع را در دست دارد. زمانی که کردهای سوری انتخاباتی در سطوح مختلف برگزار کنند، بطور قانونی اداره مستقل مناطق خویش را در اختیار خواهند گرفت. »

البته "ولادیمیر فیتین" رئیس مرکز خاورمیانه در موسسه تحقیقات راهبردی روسیه با این نظریه موافق نیست. وی می گوید: «خودمختاری کردستان سوریه فعلا دورنمای روشنی ندارد. به غیر از اسرائیل، هیچکس در منطقه از تشکیل دولت خودمختار کردها حمایت نمی کند. مواضع سه کشور عراق، ترکیه و ایران در این رابطه که کاملا واضح است. مسکو نیز از این اقدام حمایت نمی کند. »

این کارشناس روس یادآور شده است: «در مورد مواضع واشنگتن باید بگویم که به نظر من آمریکا مخالف خودمختاری کردها نیست. واقعیت این است که مقامات واشنگتن نوعی بازی دوگانه را در این رابطه به اجرا گذاشته اند. بطور رسمی خود را مخالف این اقدام نشان می دهند، ولی در واقع از هر اقدامی که مواضع دمشق و مسکو را در خاورمیانه تضعیف کند، حمایت می کنند. »

منبع: تسنیم ارسال به تلگرام

کلیدواژه: نیروهای دموکراتیک سوریه | شبه نظامیان | استان دیرالزور | نیروهای دولتی | ارتش سوریه | حمایت آمریکا | مقامات دمشق | تحت کنترل | خاک سوریه

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۴۲۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • داعش ۳ نظامی روسیه را در حومه دیرالزور کشت
 • دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن سه سرباز روس در درگیری‌های شدید میان نیروهای دولت سوریه و تروریست‌های داعش در استان دیرالزور در شرق این کشور خبر داد. مسکو هنوز هیچ واکنشی به این خبر نداشته است. به گزارش جماران، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، رامی عبدالرحمان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه اظهار داشت: سه تن از نظامیان روسیه روز دوشنبه در جریان درگیری‌ها در روستای مراط در حومه دیرالزور که با حمله انتحاری و پرتاب خمپاره از سوی تروریست‌ها همراه بود، کشته شدند. وی با بیان اینکه جسد این سربازان به احتمال زیاد نزد تکفیری‌های داعش است تصریح کرد: درگیری‌ها در روستای مراط که آماج حملات پی در پی تروریست‌هاست هنوز ادامه دارد. پیشتر گروه تروریستی داعش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، در پی درگیری‌های شدید با استفاده از سلاح‌های مختلف سه تن از نیروهای سوریه کشته شدند. این در حالی است که مسکو تاکنون هیچ بیانیه رسمی صادر نکرده است که کشته شدن این سربازان را تایید کند. روستای مراط اولین روستایی است که ارتش سوریه توانست در راستای ورود به بخش شرقی دیرالزور، با بهره گیری از پوشش هوایی روسیه از آن عبور کرده و وارد آن شود.
 • کشته شدن ۳ نظامی روسیه در حمله داعش در حومه دیرالزور
 • دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن سه سرباز روس در درگیری‌های شدید میان نیروهای دولت سوریه و تروریست‌های داعش در استان دیرالزور در شرق این کشور خبر داد. مسکو هنوز هیچ واکنشی به این خبر نداشته است. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، رامی عبدالرحمان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر سوریه اظهار داشت: سه تن از نظامیان روسیه روز دوشنبه در جریان درگیری‌ها در روستای مراط در حومه دیرالزور که با حمله انتحاری و پرتاب خمپاره از سوی تروریست‌ها همراه بود، کشته شدند. وی با بیان اینکه جسد این سربازان به احتمال زیاد نزد تکفیری‌های داعش است تصریح کرد: درگیری‌ها در روستای مراط که آماج حملات پی در پی تروریست‌هاست هنوز ادامه دارد. پیشتر گروه تروریستی داعش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، در پی درگیری‌های شدید با استفاده از سلاح‌های مختلف سه تن از نیروهای سوریه کشته شدند. این در حالی است که مسکو تاکنون هیچ بیانیه رسمی صادر نکرده است که کشته شدن این سربازان را تایید کند. روستای مراط اولین روستایی است که ارتش سوریه توانست در راستای ورود به بخش شرقی دیرالزور، با بهره گیری از پوشش هوایی روسیه از آن عبور کرده و وارد آن شود. انتهای پیام
 • ترامپ به سوی درگیری با ایران پیش می رود/آمریکا از پس این جنگ بر نمی آید
 • خبرگزاري آريا- بلومبرگ به عواملي پرداخت که نشان مي دهد دولت ترامپ در خاورميانه با سرعت به سوي درگيري احتمالي با ايران پيش مي رود.به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، هال براندز، در گزارشي در بلومبرگ (آمريکا)، نوشت: مرحله بعدي جنگ خاورميانه در پيش است و آمريکا به سوي رويارويي مي رود که از پس آن بر نمي آيد.آمريکا به سرعت در مسيري پيش مي رود که انتهاي آن رويارويي با دشمني است که قوانين و عرف بين الملل را زير پا مي گذارد؛ دشمني احتمالي که ثابت کرده است در راه رسيدن به منافع خود، از جمله در توسعه برنامه هسته اي تجاوزگرانه خود و توانمندي هاي نظامي مربوط به آن، منطقي و البته ستمگر است. شايد اين کشور ناقض قوانين و عرف بين الملل که بهترين مصداق توصيف فوق است، نه کره شمالي که ايران باشد.اگر چه اين بحران آهسته که برنامه هاي اتمي و موشکي کره شمالي را نيز در بر مي گيرد، بي ترديد خطرناک است؛ اما هنوز هم اين که منطق بازدارندگي هسته اي تا اندازه اي احتياط در همه جوانب را ترويج کند، محتمل به نظر مي رسد. با وجود اين، دولت دونالد ترامپ در خاورميانه با سرعت به سوي درگيري احتمالي با ايران پيش مي رود؛ جنگي که تا کنون کاخ سفيد قابليت چنداني را در مديريت آن نشان نداده است.علت اين رويارويي در حال شکل گيري، سه عامل قدرتمند است که اکنون با يکديگر تلاقي کرده اند. نخستين عامل نزديک شدن سريع به پايان جنگ با «دولت اسلامي» است. شکست اين ارتش تروريستي موضوع همکاري پنهان ميان ايران و آمريکا را از بين مي برد و در همين حال رقابت منطقه اي ميان آن ها را تشديد مي کند. واشنگتن و تهران براي مبارزه سياسي سختي بر سر نفوذ در دولت عراق آماده مي شوند. احتمال خشونت ميان هر نيروي آمريکايي...
 • آمریکا پایگاه نظامی التنف سوریه را ترک می کند
 • یک منبع آگاه نظامی اعلام کرده که آمریکا تصمیم دارد پایگاه نظامی خود در شهر التنف سوریه را ترک و نیروهای خود را از این پایگاه خارج کند. خبرگزاری مهر: یک منبع آگاه نظامی اعلام کرده که ایالات متحده به دنبال آن است که پایگاه نظامی خود در شهر التنف سوریه را تعطیل کند.این منبع به خبرگزاری اسپوتنیک گفته که آمریکا هنوز تاریخ دقیق خروج خود از این پایگاه نظامی را مشخص نکرده است. بر اساس این خبر این منبع در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا قرار است این پایگاه را در اختیار یکی از گروه های معارض سوری قرار دهد گفت: آنها در حال آماده سازی برای این اقدام هستند اما مشخص نیست که این انتقال کی صورت می گیرد و چه گروهی مسئولیت پایگاه التنف را بر عهده خواهد داشت.آمریکا از این پایگاه نظامی برای آموزش نیروهای نظامی معارضان سوری استفاده می کرد، پیشتر گزارش هایی منتشر شده بود که معارضان مسلحی که در این پایگاه حضور دارند تجهیزات و سلاح های آمریکایی را به تروریست های داعش می فروشند.
 • آمریکا اعطای مجدد کمک های نظامی به مصر را بررسی می کند
 • تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با همتای مصری خود وعده داد که اعطای دوباره کمک های نظامی متوقف شده به مصر را بررسی می کند. به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت که اعطای مجدد کمک های نظامی متوقف شده به مصر را بررسی خواهد کرد.دولت آمریکا ماه گذشته با ادعای نقض حقوق بشر از سوی دولت مصر، 95.7 میلیون دلار کمک نظامی را متوقف کرده و اعطای 195 میلیون دلار دیگر را به تعویق انداخت.ترامپ پیش از دیدار با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در پاسخ به سئوالی مبنی بر احتمال بازگرداندن این کمک نظامی گفت: قطعا این موضوع را بررسی خواهیم کرد.دولت آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که 65.7 میلیون دلار در سال مالی 2017 و 30 میلیون دلار در سال مالی 2016 که مربوط به کمک های مالی این کشور به مصر بوده را در ردیف های بودجه دیگر صرف خواهد کرد.واشنگتن در تصمیمی دیگر کمک 195 میلیون دلاری به ارتش مصر را متوقف کرد و در صورتی که این مبلغ تا پایان ماه جاری میلادی بازنگردد، براساس قوانین آمریکا دیگر قابل برداشت نخواهد بود.به نوشته تارنمای رویترز، این مبالغ در مقایسه با کمک های هنگفت آمریکا به مصر بسیار ناچیز است.براساس گزارش اداره پژوهش های کنگره آمریکا، این کشور بین سال های 1948 تا 2016، مبلغی برابر با 77.4 میلیارد دلار به مصر کمک کرده است.شبد**9416**1379مترجم: علیرضا آقازاده** انتشار دهنده: هادی افتخاری
 • آمریکا از سرگیری اعطای کمک نظامی به مصر را بررسی می کند
 • رئیس جمهور آمریکا قصد دارد از سرگیری ارسال کمک‌های نظامی به مصر را مورد بررسی قرار دهد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی گفت: ایالات متحده از سرگیری بخشی از کمک های نظامی به مصر را مد نظر قرار خواهد داد.دولت آمریکا ماه گذشته تصمیم گرفت تا به خاطر نگرانی های حقوق بشری، کمک مالی 95.7 میلیون دلاری به مصر را به حالت تعلیق درآورد و 195 میلیون دلار کمک نظامی دیگر را فعلا متوقف کند.وی در آغاز نشست با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره بازنگری در ارسال کمک های نظامی به مصر، گفت: ما قصد داریم قطعا این مساله را مورد بررسی قرار دهیم.27 آگوست برخی منابع آگاه اعلام کردند که دولت ترامپ تصمیم گرفته است تا 65.7 میلیون دلار از کمک های مالی در سال 2017 میلادی و 30 میلیون دلار از منابع صندوق کمک خارجی در سال 2016 میلادی را به اهداف دیگری اختصاص دهد و این منابع مالی به مصر اختصاص نخواهد یافت.البته این ارقام در مقایسه با کمک های مالی و نظامی آمریکا به مصر در طول تاریخ، بسیار ناچیز به شمار می رود. بر اساس گزارش کنگره آمریکا، طی سال های 1948 تا 2016 میلادی، ایالات متحده بیش از 77.4 میلیارد دلار کمک خارجی در اختیار مصر قرار داده است. این رقم شامل 1.3 میلیارد دلار کمک نظامی در سال از 1987 تاکنون بوده است.انتهای پیام/ R1036247/P36447/S8,88,90,1128/CT10
 • وعده ترامپ به ازسرگیری کمک های نظامی آمریکا به مصر
 • رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، واشنگتن از سرگیری برخی کمک‌های نظامی به مصر را که از ماه گذشته میلادی بلوکه کرده بود، بررسی خواهد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که واشنگتن ماه گذشته میلادی تصمیم گرفت مصر را از کمک‌هایی به ارزش ۹۵.۷ میلیون دلار محروم کند و بخش دیگری از کمک‌ها به مصر به ارزش ۱۹۵ میلیون را هم به دلیل عدم حصول پیشرفت در پرونده حقوق بشری و ملاک‌های دموکراسی‌خواهانه این کشور به تعویق بیندازد. ترامپ در ابتدای نشست مشترک با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری‌اش در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا واشنگتن کمک‌های نظامی به قاهره را از سرخواهد گرفت، گفت: این مساله را قطعا بررسی خواهیم کرد. آمریکا سالانه کمک نظامی معادل ۱.۳ میلیارد دلار علاوه بر کمک‌های اقتصادی به مصر ارائه می‌کند، اما سیسی با اجرایی کردن قانون جمعیت‌های مدنی داخلی آمریکا را عصبانی کرد. انتهای پیام
 • ترامپ وعده ازسرگیری کمک های نظامی آمریکا به مصر را داد
 • رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، واشنگتن از سرگیری برخی کمک‌های نظامی به مصر را که از ماه گذشته میلادی بلوکه کرده بود، بررسی خواهد کرد. به گزارش جماران، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که واشنگتن ماه گذشته میلادی تصمیم گرفت مصر را از کمک‌هایی به ارزش ۹۵.۷ میلیون دلار محروم کند و بخش دیگری از کمک‌ها به مصر به ارزش ۱۹۵ میلیون را هم به دلیل عدم حصول پیشرفت در پرونده حقوق بشری و ملاک‌های دموکراسی‌خواهانه این کشور به تعویق بیندازد. ترامپ در ابتدای نشست مشترک با عبدالفتاح سیسی، همتای مصری‌اش در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا واشنگتن کمک‌های نظامی به قاهره را از سرخواهد گرفت، گفت: این مساله را قطعا بررسی خواهیم کرد. آمریکا سالانه کمک نظامی معادل ۱.۳ میلیارد دلار علاوه بر کمک‌های اقتصادی به مصر ارائه می‌کند، اما سیسی با اجرایی کردن قانون جمعیت‌های مدنی داخلی آمریکا را عصبانی کرد.
 • آمریکا پایگاه نظامی التنف در بادیه سوریه را ترک می کند
 • رویداد۲۴-نیروهای آمریکایی و تروریستهای حاضر در پایگاه نظامی التنف واقع در بادیه سوریه قرار است که این پایگاه را تخلیه کنند. منابع خبری اعلام کردند که آمریکا برای بستن پایگاه نظامی خود در شهر «التنف» سوریه آماده می شود.روزنامه اردنی الغد گزارش داد که هنوز مشخص نیست چه زمانی نیروهای آمریکایی این پایگاه نظامی را ترک خواهند کرد.یک منبع نظامی در این زمینه خبر داد که آمریکا در پی آن است که این پایگاه را به یکی از گروههای معارض سوری تحویل دهد ولی هنوز جزئیات این مسئله روشن نیست.نیروهای آمریکایی از چند مدت پیش این پایگاه را تجهیز و از آن برای آموزش گروههای مسلح موسوم به معارض استفاده می‌کردند.چند روز پیش نیز منابع خبری معارض اعلام کردند که نیروهای آمریکایی و تروریستهای حاضر در پایگاه نظامی «الزکف» این پایگاه را تخلیه کرده‌اند. این پایگاه در ژانویه در مرزهای مشترک با عراق ایجاد شد.گفته می‌شود که پس از توافق واشنگتن و مسکو، نیروهای آمریکایی پایگاه الزکف را تخلیه کردند.در همین راستا، نیروهای دموکراتیک سوریه، اعلام کردند که در شمال رقه جبهه جدیدی علیه داعش آغاز کرده‌اند.نیروهای دموکراتیک این جبهه را بخشی از مراحل نهایی عملیات آزادسازی رقه اعلام و تأکید کردند که این عملیات در آستانه پایان قرار دارد.
 • تاکید دبیرکل جنبش انصارالله یمن بر لزوم رویارویی با هرگونه تجاوز خارجی
 • تهران - ایرنا - دبیرکل جنبش انصارالله یمن تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی به یمن را محکوم و بر لزوم رویارویی با هرگونه تجاوز خارجی تاکید کرد. به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی یمن(سبا)، عبدالملک بدرالدین الحوثی گفت که مداخله خارجی در امور داخلی یمن نقض حاکمیت کشور و توهین به کرامت ملت یمن به شمار می رود.وی تلاش کشورهای متجاوز را برای اعمال قیمومیت بر کشورش محکوم و بر ایستادگی برابر آن تاکید کرد.دبیرکل جنبش انصارالله افزود که اگر سلطه خارجی محقق شود، بحران در کشور افزایش می یابد و امنیت فرو می پاشد.وی گفت که تحرک انقلابی و قدرتمند، توانایی ملت یمن را برای ایستادگی برابر هر گونه چالشی اثبات می کند.بدرالدین الحوثی بر لزوم رویارویی با هرگونه تجاوز خارجی در زمینه های مختلف تاکید کرد. وی اوضاع مناطق جنوبی یمن را وخیم توصیف کرد و گفت که در این مناطق هیچ دولتی وجود ندارد، بلکه گروه های مسلحی وجود دارند که در کنار امارات و عربستان و زیر چتر آمریکا فعالیت دارند.دبیرکل جنبش انصارالله از مردم یمن برای حضور در مراسم بزرگداشت سومین سالگرد ـ«انقلاب 21 سپتامبر» در صنعا پایتخت دعوت کرد.عربستان همراه با چند کشور دیگر از روز ششم فروردین سال 94 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور با هدف بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت کرد. این تجاوز نظامی که هیچ دستاوری برای سعودی و متحدانش نداشته و تنها سبب ویرانی کشور فقیر یمن و کشتار و آوارگی مردم این کشور شده است.شبد**1480**1379مترجم: غلامرضا رفیع** انتشار دهنده: هادی افتخاری
 • احداث پایگاه نظامی آمریکا در اسرائیل همزمان با افزایش ادعاها علیه به ایران
 • به گزارش ایلنا به نقل از «راشاتودی» با وجود اینکه آمریکا به طور معمول نیروهایش را در اسرائیل مستقر می‌کند، اولین پایگاه نظامی دائمی آمریکا در اسرائیل تاسیس شده است. این حرکت به نوعی حرکتی سمبلیک به حساب می‌آید و پیام روشنی برای دشمنان رژیم صهیونیستی است. به گزارش این خبرگزاری روس این پایگاه در واقع «پایگاهی درون پایگاه» خواهد بود که در مرکز صحرای «نقب» درون پایگاه هوایی نیروهای هوایی اسرائیل و نزدیک به محل نصب رادار نظامی آمریکا در شرق دیومه ساخته شده است. بر اساس این گزارش از طریق این پایگاه، نیروهای آمریکایی به عملیات‌های سامانه‌های دفاع موشکی اسرائیل که دو کشور با کمک هم مستقر کرده‌اند، کمک خواهد کرد. تاسیس این پایگاه جنبه سمبلیک دارد و قرار نیست تغییر عملیاتی ایجاد کند. با این حال مقامات اسرائیلی معتقدند تاسیس پایگاه می‌تواند پیام مهمی برای دشمنان‌شان باشد. «زیکا هیموویچ» فرمانده نیروهای هوایی رژیم صهیونیستی در این باره مدعی شده بود این پیامی است که می‌گویند اسرائیل آمادگی بهتری دارد. این پیامی است که می‌گوید اسرائیل در پاسخ به تهدیدات بهبود یافته است. «جان گرونسکی» معاون فرمانده نیروهای گارد ملی آمریکا در اروپا در سخنرانی مدعی شده این پایگاه سمبلی از روابط قوی بین اسرائیل و آمریکاست. راشا تودی در گزارش خود، این اقدام آمریکا را همزمان با افزایش فشارها از سوی ترامپ و نتانیاهو به توافق هسته‌ای ایران خواند و نوشت: این اتفاق با فشارهای وارد شده به توافقی که به زعم نتانیاهو و ترامپ توافقی افتضاح است همزمان شده و متوجه کشوری است که بزرگترین تهدید اسرائیل محسوب می‌شود. در این گزارش به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اشاره شده و گفته شده با این وجود روز دوشنبه دولت ترامپ تهدید کرده در صورتی که آژانس به سایت‌های نظامی ایران دسترسی نداشته باشد، از برجام خارج خواهند شد. ترامپ...
 • هشدار روسیه به آمریکا در شرق سوریه
 • روسیه اعلام کرد که به شکل جدی به آمریکا درباره حمله دوباره خمپاره‌ای نیروهای کُرد به ارتش سوریه در شرق سوریه هشدار داده و گفته در صورت تکرار منبع تهدید را می‌زند. به گزارش مشرق، وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد که«نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF-قسد)که تحت حمایت آمریکا در شهر رقه (شمال) و در شمال و شرق دیرالزور (شرق) در حال عملیات هستند، دوباره ارتش سوریه و متحدانش را در نزدیکی دیرالزور هدف گرفته‌اند. وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر، آمریکا را تهدید کرد که اگر این نیروها (قسد/SDF) بار دیگر مرتکب چنین کار شوند، هدف قرار خواهند گرفت. به گزارش شبکه راشاتودی، وزارت دفاع روسیه با بیان اینکه نیروهای تحت حمایت آمریکا «همان اهداف تروریست‌های داعش را دنبال می‌کنند»، اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه و متحدانش که نیروهای ویژه روسیه هم در میان آنان هستند، دو بار از کرانه شرقی فرات (در دیرالزور) محل استقرار نیروهای قسد، هدف گلوله‌باران شدید خمپاره و توپ قرار گرفته‌اند. شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور در شرق سوریه شاهد دو عملیات همزمان علیه داعش است؛ ارتش سوریه و متحدان آن از غرب شهر و نیروهای کُرد از شمال شهر در حال پیشروی هستند. «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو مسیر انتقال شبه‌نظامیان SDF از «الرقه» مقر داعش به سمت مناطق شمالی دیرالزور را کشف کرده است. در این بیانیه آمده است: «شبه‌نظامیان SDF همان اهداف مشابه تروریست‌های داعش را دنبال می‌کنند. پهپادها و اطلاعات روسیه هیچ‌گونه تقابل میان داعش و نیروی سوم یعنی SDF را ثبت نکرده‌ است». این بیانیه می‌افزاید که ارتش سوریه دست‌کم دوبار از مناطقی در کرانه شرقی رود فرات، محلی که شبه نظامیان SDF به همراه ارتش آمریکا در آن مستقر هستند، مورد حمله خمپاره‌ای قرار گرفته است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مسکو در حال حاضر حملاتی که...
 • نگاه رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ایران از سوی آمریکا
 • سیاست>نظامی - ایسنا نوشت:رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور از ماموریت جدید این سازمان برای مقابله با تهدیدات تروریستی خبر داد و گفت: که بعد از حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی، مقابله با تهدیدات تروریستی در لیست پدافند غیرعامل قرار گرفته است. سردار غلامرضا جلالی در نشست رؤسای کمیته پدافند غیرعامل دستگاه‌های اجرایی و مدیران کل استانداری‌های سراسر کشور، ضمن گرامیداشت اعیاد غدیر و امامت و ولایت و آماده شدن برای اقامه عزای امام حسین (ع) در ماه محرم گفت: انتخابات مستحکم و متقن ریاست جمهوری به جهان ثابت کرد که جمهوری اسلامی با هدایت رهبری دارای پشتوانه و چهره مردمی بسیار بالاست و نتیجه انتخابات تثبیت نظام جمهوری اسلامی و ارائه یک تصویر مردم‌سالار دینی و مستحکم از نظام به جهانیان را در پی داشت که به اعتراف بسیاری از کشورها و استراتژیست‌های جهانی، انتخابات ما یک انتخابات آزاد، واقعی، پویا و کاملاً جدی و فعال بود و پیروز نهایی این انتخابات، رهبری انقلاب، نظام جمهوری اسلامی و مردم و دولت مردمی کشور هستند. وی افزود: دوران رقابت‌های داخل خانوادگی انتخابات ریاست جمهوری تمام شده است و دولت منتخب مردم با اراده قوی و پولادین بنا دارد تا برنامه‌های جدی و مطالبات مردم و رهبر انقلاب و مطالبات برنامه دولت دوازدهم تدبیر و امید را اجرایی نماید و ما باید پشتیبان و کمک‌کننده به دولت باشیم. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تصویر کلی تهدیدات مورد توجه کشور به ما نشان می‌دهد با وجود همه تبلیغات، دولت آمریکا مانند گذشته بدون توجه به اینکه چه جریان سیاسی در داخل کشور حاکم باشد، به بدعهدی‌های خود ادامه می‌دهد و ما تغییر جدی قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری در رویکرد آمریکایی‌ها و دشمن نمی‌بینیم. وی افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند مزایا و منافع حداقلی جمهوری اسلامی ایران از برجام را به حداقل یا به صفر برسانند و ما...
 • هشدار قاطعانه روسیه به آمریکا در شرق سوریه
 • به گزارشبولتن نیوز،وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه اعلام کرد که «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF-قسد) که تحت حمایت آمریکا در شهر رقه (شمال) و در شمال و شرق دیرالزور (شرق) در حال عملیات هستند، دوباره ارتش سوریه و متحدانش را در نزدیکی دیرالزور هدف گرفته‌اند. وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر، آمریکا را تهدید کرد که اگر این نیروها (قسد/SDF) بار دیگر مرتکب چنین کار شوند، هدف قرار خواهند گرفت. به گزارش شبکه راشاتودی، وزارت دفاع روسیه با بیان اینکه نیروهای تحت حمایت آمریکا «همان اهداف تروریست‌های داعش را دنبال می‌کنند»، اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه و متحدانش که نیروهای ویژه روسیه هم در میان آنان هستند، دو بار از کرانه شرقی فرات (در دیرالزور) محل استقرار نیروهای قسد، هدف گلوله‌باران شدید خمپاره و توپ قرار گرفته‌اند. شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور در شرق سوریه شاهد دو عملیات همزمان علیه داعش است؛ ارتش سوریه و متحدان آن از غرب شهر و نیروهای کُرد از شمال شهر در حال پیشروی هستند.
 • پایان تجارت با دلار آمریکا در بنادر روسیه
 • به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، وب سایت کرملین اعلام کرد دولت برای حمایت از منافع شرکت‌های حمل بار که تعهدات ارزی خارجی دارند، پیش از اینکه همه تسویه‌ها به روبل تبدیل شوند، یک دوره گذار را تعیین خواهد کرد. به گفته ایگور آرتمیف، مدیر دیده‌بان ضد انحصارطلبی روسیه، خدمات زیادی در بنادر دریایی روسیه با وجود اینکه این بنادر دولتی هستند، همچنان به دلار آمریکا قیمت گذاری شده‌اند. بر اساس گزارش پایگاه خبری آر تی، پیشنهاد برای تغییر تعرفه‌های بندر به روبل، برای نخستین بار از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یک سال و نیم قبل مطرح شد. این ایده مورد استقبال شرکت‌های بزرگ حمل و نقل که ترجیح می‌دهند به دلیل نوسان ارزش روبل، درآمدشان را به دلار و سایر ارزهای خارجی نگه دارند مورد استقبال قرار نگرفت. به گفته مدیر دیده‌بان ضد انحصارطلبی روسیه، این تصمیم خارجی‌ها را ناچار خواهد کرد ارز روسیه را خریداری کنند که برای روبل خوب خواهد بود. انتهای پیام/
 • روسیه:به هر حمله متحدان آمریکا پاسخ می دهیم
 • وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، بیش از ۸۵ درصد خاک دیر الزور آزاد شده و تحت کنترل ارتش سوریه است. به گزارش جماران، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه امروز (پنجشنبه) در بیانیه‌ای پیش‌بینی کرد، هفته آینده کل شهر دیر الزور تحت کنترل ارتش سوریه باشد. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، نیروهای ارتش سوریه شب گذشته حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع و دو روستا در غرب رود فرات را از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی کردند. وی افزود: نظامیان روسیه و سوریه در عملیاتی ویژه ماموریت نابودی داعش را برعهده دارند. این ژنرال روس تاکید کرد: به نمایندگان فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در قطر به طور قاطع ابلاغ کرده‌ایم که هر گونه تیراندازی از سمت مناطقی که کردهای سوریه در آنجا مستقر هستند را به هر شکل ممکن پاسخ خواهیم داد. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: ما عملیات انتقال افراد مسلح نیروهای دموکراتیک سوریه که متحد آمریکا هستند را به مناطق شمالی دیر الزور رصد کرده‌ایم.
 • مسکو:آمریکا خواستار همکاری با روسیه در افغانستان است
 • نماینده ویژه روسیه در افغانستان پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش اعلام کرد، واشنگتن خواستار همکاری با مسکو در خصوص افغانستان است اما سیاست تحریم‌های آمریکا زمینه همکاری‌های احتمالی را محدود می‌کند مگر آنکه این تحریم‌ها لغو شوند. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در افغانستان پس از دیدار با آلیس ولس، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آلیس ولس تمایل واشنگتن برای همکاری با ما در افغانستان را ابراز کرد اگرچه به خوبی می‌داند که زمینه همکاری‌ها بسیار محدود است. وی با اشاره به اینکه افغانستان یکی از چند زمینه‌ای است که در آن فضایی برای همکاری نسبتا بدون دردسر میان واشنگتن و مسکو وجود دارد، گفت: تحریم‌های ضد روسیه فرصت‌ها برای همکاری مشترک در مسائل مبرم بین المللی را محدود می‌کند. کابلوف افزود: ولس کاملا درک می‌کند که تحریم‌ها وجود دارند اما این آمریکایی‌ها هستند که این تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند. شما این تحریم‌ها را اعمال کرده‌اید و اگر می‌خواهید با ما همکاری کنید، این شمایید که باید آنها را لغو کنید. وی همچنین به خبرنگاران گفت: ممکن است روسیه فروش هلی‌کوپترهای نظامی Mi-35 به دولت کابل را آغاز کند. دولت افغانستان درخواست کرده و ما نیز آماده‌ایم تا این هلی‌کوپترها را تامین کنیم. انتهای پیام
 • روسیه:حمله عناصر النصره به نظامیان روس با تحریک آمریکا بود
 • ستاد مشترک ارتش روسیه اعلام کرد که حمله عناصر گروه تروریستی داعش به نظامیان روس در مناطق کاهش تنش در منطقه ادلب در سوریه با تحریک سازمان اطلاعات آمریکا صورت گرفته است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، سرلشکر یکم سرگئی روتسکوی رئیس بخش عملیات کل ستاد مشترک ارتش روسیه گفت: عناصر النصره حمله گسترده ای را به مواضع نیروهای سوریه در ادلب انجام دادند تا پیشروی موفقیت آمیز آنها در دیرالزور را به شکست بشکانند و نیروهای نظامی روس را از محلی که برای نظارت بر اجرای فرایند کاهش تنش (در منطقه ادلب) مستقر بودند، بیرون برانند.وی افزود: باوجود توافق های امضا شده در روز 15 سپتامبر در آستانه، عناصر جبهه النصره و واحدهای زیر مجموعه آن که اجرای شروط رژیم آتش بس را رد می کنند، حمله گسترده ای را ساعت هشت صبح روز 19 سپتامبر به مواضع نیروهای دولتی سوریه در شمال و شمال شرقی شهر حماه واقع در منطقه کاهش تنش در ادلب آغاز کردند.این فرمانده افزود: براساس گزارشها، سازمان اطلاعات آمریکا مُحرک این حمله بود تا پیشروی فعال نیروهای دولتی سوریه در شرق دیرالزور را متوقف کند.وی گفت: عناصر مسلح با حمایت تانک ها و نفربرهای زرهی، حمله خود را انجام دادند و از قبل آمادگی خوبی داشتند. این عناصر در طول یک روز توانستند به استحکامات دفاعی تا عمق 12 کیلومتر در امتداد 20 کیلومتر از خطوط جبهه نفوذ کنند.روتسکوی افزود: عناصر مسلح توانستند یک واحد از نیروهای پلیس نظامی روسیه متشکل از 29 نفر را محاصره کنند.وی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی حمله عناصر مسلح، تلاش برای دستگیر کردن واحد پلیس نظامی روسیه بود که در یک مرز نظارت بر وضعیت منطقه کاهش تنش مستقر بود.روتسکوی گفت: در نتیجه این حمله، راه نیروهای پلیس نظامی روسی بسته شد و آنها با همکاری اعضای مسلح...
 • زمان و مکان دیدار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا اعلام شد
 • «سرگئی لاوروف» در اظهاراتی از زمان و مکان دیدار آتی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «مایس تایمز»، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی اعلام کرد که دیدار آتی رؤسای جمهور دو کشور روسیه و آمریکا در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه «اَپک»(APEC) که قرار است در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی در کشور ویتنام برگزار شود، خواهد بود. ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رؤسای جمهور دو کشور روسیه و آمریکا پیشتر در هامبورگ آلمان و در حاشیه اجلاس «جی- ۲۰» با یکدیگر دیدار کرده بودند.
 • ارتش روسیه:حمله النصره به حومه حماه به تحریک آمریکا بود
 • رئیس اداره عملیات کل در ستاد ارتش روسیه گفت: حمله تروریست‌ها به پلیس نظامی روسیه در حماة تصادفی نبود. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی روسیا الیوم، سرگئی رودسکوی، رئیس اداره عملیات کل در ستاد ارتش روسیه گفت: کارشناسان آمریکایی بر برنامه‌ریزی حمله و آموزش افراد مسلح شرکت کننده در آن نظارت داشتند. وی گفت: یگان عملیات ویژه ارتش روسیه عملیات شکستن محاصره نیروهای پلیس نظامی این کشور را که گرفتار تروریست‌های جبهه النصره شده بودند با موفقیت اجرا کرد. این تروریست‌ها حمله گسترده‌ای را به پایگاه‌های ارتش سوریه در شمال و شمال شرقی حماة در منطقه کاهش تنش در ادلب ترتیب دادند. رودسکوی عنوان داشت: تروریست‌ها خودروهای زرهی و تجهیزات پشتیبانی را در جریان حمله استفاده کردند و اطلاعات موجود ثابت می‌کند که این حمله با موافقت سرویس اطلاعات آمریکا و با هدف پایان دادن به حمله موفقیت آمیز ارتش سوریه در دیر الزور انجام شد. آمریکا جبهه النصره را برای حمله به مواضع ارتش سوریه تحریک کرد و حمله مقر پلیس نظامی روسیه را هم هدف قرار داده بود. وی تاکید کرد، هدف اصلی حمله تروریستی بازداشت گروهی از نظامیان روس در منطقه بود که تعداد آنها ۲۹ تن می‌رسید. این افراد بر اجرای توافق کاهش تنش در ادلب نظارت داشتند. این حمله تروریستی چند ساعت به طور پیوسته ادامه داشت و با ورود یگان عملیات ویژه روسیه، محاصره بدون کشته شدن نظامیان روس و با تنها سه زخمی شکسته شد. بعد از آن ارتش سوریه فورا ضد حمله را با پشتیبانی جنگنده‌های روسی آغاز کرد. در جریان این حمله ۴۰ انبار سلاح و مهمات، تانک و شش خودروی زرهی در پایگاه‌های دشمن تخریب شد و تروریست‌ها ۸۵۰ تن از نیروهای خود را از دست دادند. انتهای پیام
 • هشدار روسیه به آمریکا درباره حمله مجدد ک ردها به ارتش سوریه
 • روسیه اعلام کرد که به آمریکا هشدار داده است که در صورت حمله دوباره نیروهای کُرد به ارتش سوریه، آن را تلافی می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودِی، «ایگور کوناشنکف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ ای اعلام کرد که«نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF)که تحت حمایت آمریکا در شهر الرقه و دیرالزور هستند، باردیگر مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی دیرالزور با شلیک راکت و خمپاره مورد هدف قرار داده اند. مسکو در این رابطه اعلام کرد که اگر این نیروها (نیروهای دموکراتیک سوریه) در شمال شرقی سوریه بار دیگر مرتکب چنین کاری شوند، نظامیان روسیه از تمام توان خود برای تلافی استفاده خواهند کرد. در بیانیه مذکور در این خصوص آمده است: نیروهای دموکراتیک سوریه اهدافی مشابه تروریست‌ های داعش را دنبال می‌ کنند. پهپادها و اطلاعات روسیه هیچگونه تقابلی را میان داعش و نیروی سوم یعنی نیروهای دموکراتیک سوریه به ثبت نرسانده اند. کوناشنکوف تصریح کرد: مسکو قاطعانه به فرماندهان نیروهای آمریکا در پایگاه هوائی «العدید»(Al Udeid) واقع در قطر گفته است که هرگونه حملات خمپاره‌ ای از مناطقی را که نیروهای دموکراتیک سوریه در آنجا مستقر هستند را تحمل نخواهد کرد.
 • روسیه:بیش از ۸۵ درصد دیر الزور دست ارتش سوریه است/به هر حمله متحدان آمریکا پاسخ می دهیم
 • وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، بیش از ۸۵ درصد خاک دیر الزور آزاد شده و تحت کنترل ارتش سوریه است. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه امروز (پنجشنبه) در بیانیه‌ای پیش‌بینی کرد، هفته آینده کل شهر دیر الزور تحت کنترل ارتش سوریه باشد. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، نیروهای ارتش سوریه شب گذشته حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع و دو روستا در غرب رود فرات را از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی کردند. وی افزود: نظامیان روسیه و سوریه در عملیاتی ویژه ماموریت نابودی داعش را برعهده دارند. این ژنرال روس تاکید کرد: به نمایندگان فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در قطر به طور قاطع ابلاغ کرده‌ایم که هر گونه تیراندازی از سمت مناطقی که کردهای سوریه در آنجا مستقر هستند را به هر شکل ممکن پاسخ خواهیم داد. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: ما عملیات انتقال افراد مسلح نیروهای دموکراتیک سوریه که متحد آمریکا هستند را به مناطق شمالی دیر الزور رصد کرده‌ایم. انتهای پیام
 • روسیه:بیش از ۸۵ درصد دیرالزور دست ارتش سوریه است/به هر حمله متحدان آمریکا پاسخ می دهیم
 • بین الملل>خاورمیانه - ایسنا نوشت: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، بیش از ۸۵ درصد خاک دیر الزور آزاد شده و تحت کنترل ارتش سوریه است. به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای پیش‌بینی کرد، هفته آینده کل شهر دیر الزور تحت کنترل ارتش سوریه باشد. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، نیروهای ارتش سوریه شب گذشته حدود ۱۶ هزار کیلومتر مربع و دو روستا در غرب رود فرات را از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی کردند. وی افزود: نظامیان روسیه و سوریه در عملیاتی ویژه ماموریت نابودی داعش را برعهده دارند. این ژنرال روس تاکید کرد: به نمایندگان فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در قطر به طور قاطع ابلاغ کرده‌ایم که هر گونه تیراندازی از سمت مناطقی که کردهای سوریه در آنجا مستقر هستند را به هر شکل ممکن پاسخ خواهیم داد. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد: ما عملیات انتقال افراد مسلح نیروهای دموکراتیک سوریه که متحد آمریکا هستند را به مناطق شمالی دیر الزور رصد کرده‌ایم. 52311 کلید واژه‌ها : سوریه -
 • روایت مهاجم ذوب آهن از درگیری با چشمی
 • مهاجم ذوب‌آهن توضیحی درباره درگیری با مدافع استقلال تهران داد.به گزارش "ورزش سه"، مرتضی تبریزی در پایان دیدار استقلال و ذوب‌آهن در جمع خبرنگاران گفت: بازی سختی بود؛ آمده بودیم تا نتیجه بگیریم و دست پُر به اصفهان برگردیم؛ اما متاسفانه در دقایق ابتدایی گل خوردیم و هرچه تلاش کردیم در نهایت توانستیم نتیجه را مساوی کنیم؛ به نظرم بازی خوبی بود.او ادامه داد: با وجود اینکه موقعیت های خوبی خلق کردیم؛ ولی متاسفانه نتوانستیم بیشتر از یک بزنیم؛ امیدوارم بیشتر تمرین کنیم تا بتوانیم این ضعف را پوشش دهیم.مهاجم ذوب آهن در خصوص ناراحتی قلعه‌نویی بین دو نیمه ابراز کرد: مثل آتشفشان که نمی‌شود گفت ولی ناراحت و عصبی بودند چون در نیمه اول ذوب‌آهن واقعی نبودیم؛ اما خدا را شکر رفته رفته بهتر شدیم.تبریزی درباره اینکه گفته می شد با استقلال قرارداد داخلی امضاء کرده بود، گفت: واقعیت از استقلال پیشنهاد داشتم ولی قرارداد داخلی امضاء نکرده بودم؛ یک سری صحبت‌ها شد؛ ولی متاسفانه به دلایلی به توافق نرسیدیم؛ ضمن اینکه با حضور آقای قلعه نویی، ذوب‌آهن جزو مدعیان می‌شد و همچنین چند سال در این تیم حضور داشتم که هواداران توقع داشتند یکی، دو فصل دیگر بمانم چون به حضورم احتیاج داشتند؛ من هم به خاطر مردم اصفهان ماندم تا به ذوب کمک کنم.او اضافه کرد: نمی‌شود گفت از نرفتن به استقلال خوشحال یا پشیمان هستم؛ اما تصمیمی بود که گرفتم. ان‌شاءالله در ذوب‌آهن خوب کار کنم و بتوانم مثمر ثمر ظاهر شوم.مهاجم ذوب‌آهن درباره درگیری با روزبه چشمی اذعان کرد: روزبه بازیکن خوبی است؛ در آن صحنه آمد به من گفت تو که سرت درد می‌کند چرا بلند شدی؟ گفتم دوست دارم بلند شوم و گل بزنم.
 • پشت پرده درگیری نیمار و کاوانی چه بود
 • به نظر می رسد نیمار در بدو ورود به باشگاه جدید خود انتظارات دیگری داشته است. به گزارش "ورزش سه"، در روزهای اخیر اخبار و حواشی زیادی در مورد درگیری نیمار و کاوانی در جریان دیدار برابر لیون منتشر شده؛ اما نشریه مارکا معتقد است اتفاقاتی پشت پرده این رفتار وجود داشته است. قبل از این دیدار نیمار با بازیکنانی چون دنی آلوس، پاستوره و کاوانی شام را سرو کرده و مشکلی وجود نداشته است. اما اونای امری سرمربی پاری سن ژرمن از زمان ورود نیمار شرایط را تغییر نداده و اجازه داده بازیکنان خودشان با یکدیگر بر سر اتفاقات داخل زمین توافق کنند. پس در این شرایط و مطابق فصل قبل، کاوانی خواست تا همچنان پنالتی زن اول تیمش باشد؛ اما نیمار که ورودی باشکوه را تجربه کرده بود، هرگز انتظار چنین برخوردی نداشت و سودای نفر اول بودن را در فرانسه در سر داشت و به همین دلیل از رفتار کاوانی متعجب شده است. با توجه به ادامه اتفاقات در رختکن، اونای امری که برای تماشای دیدار حریف بعدی خود در لیگ قهرمانان به مونیخ سفر کرده بود، هنوز تصمیمی نگرفته؛ اما قصد دارد با بررسی شرایط در خصوص زدن ضربات پنالتی و آزاد تصمیم گیری کند. پاری سن ژرمن ادینسون کاوانی نیمار
 • درگیری مسلحانه در دادگستری استانبول
 • منابع خبری ترکیه از درگیری مسلحانه در دادگستری استانبول خبر دادند . به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صداوسیما به نقلتلویزیون ان تی وی ، درگیری مسلحانه میان دو گروه متخاصم در دادگستری منطقه چاغلایان استانبول یک مجروح به جا گذاشت .این درگیری مسلحانه صبح امروز پس از جلسه دادگاه و در حیاط دادگستری استانبول به وقوع پیوست و نیروهای امنیتی هفت تن از طرفین درگیری را دستگیر کردند و تعدادی نیز متواری شدند .