خبرگزاري آريا -

ميان‌وعده‌هاي غذايي به کنترل گرسنگي فرزندتان در طي روز کمک مي‌کنند و به موازات آن انرژي و مواد مغذي ضروري براي فرزندتان را فراهم مي‌آورند.
در ابتدا بايد توجه کنيد که ميان‌وعده‌هاي غذايي کودکان نبايد کسالت آور باشند. براي بسياري از کودکان ميان‌وعده‌هاي غذايي حکم نوعي سرگرمي و تفريح را دارند، و لزوماً بد نيستند.


مي‌توانيد براي دانستن چگونگي تهيه کردن ميان‌وعده‌هاي غذايي سالم براي کودکان، از توصيه‌هاي زير مدد گيريد:
1- خوراکي‌ها و تنقلات فاقد ارزش غذايي را از خانه دور نگه داريد: فرزند شما براي دريافت شيريني‌جات، شکلات، چيپس و ديگر تنقلات اصرار و پافشاري نخواهد کرد، اگر آن‌ها را در دسترس نگه نداريد و بداند که در خانه موجود نيستند. با انتخاب ميان‌وعده‌هاي سالم يک الگوي خوب براي فرزندتان باشيد.
2- تلاش به سمت مصرف غلات کامل و دانه‌ها: گزينه هاي غذايي داراي غله کامل (نظير بيسکويت‌ها و نان‌هاي تهيه شده از غله کامل و سبوس دار) را در ميان‌وعده‌هاي غذاي کودکانتان بگنجانيد، غلات کامل در تأمين انرژي و تقويت بنيه کودکتان مفيدند.
3- مخلوط کردن و ترکيب نمودن اقلام غذايي: شما مي‌توانيد ترکيبي از اقلام غذايي سالم را به فرزندتان ارائه کنيد و اين هنر شماست که بتوانيد ترکيب‌هايي خوشمزه‌اي از اقلام غذايي سالم مختلف را براي فرزندتان تهيه کنيد. براي مثال؛
* مي‌توانيد هويج و ديگر سبزيجات خام را آغشته به ماست‌هاي چکيده طعم دار کنيد و به فرزندتان بدهيد.
مصرف ميان‌وعده‌ها را به مکان‌هاي معيني محدود کنيد. با اين کار فرزندتان را از دريافت بي حساب کالري به خاطر جويدن بي‌فکر (و عدم تمرکز بر غذا خوردن در جلوي تلويزيون) نجات خواهيد داد
* مي‌توانيد سبزيجات را در کنار محصولات لبني ارائه دهيد براي مثال گزينه هاي ساده‌اي نظير (نان و پنير به همراه خيار و گوجه) يا (ماست و خيار يا آب دوغ خيار به همراه نان و محصولات غله کامل) را نيز امتحان کنيد.
* ‌مي‌توانيد آغشته نمودن ميوه‌هاي تازه يا کراکرهاي سبوس‌دار با ماست‌هاي کم چرب، را نيز امتحان کنيد.
* مي‌توانيد کره بادام زميني را روي سيب، موز، کرفس و غيره بماليد و آن را به کودکتان بدهيد و غيره. . .
4- تقويت استقلال در کودکان: گزينشي از سبزيجات يا ميوه‌هاي آماده براي خوردن را در يخچال نگه داريد. مي‌توانيد ميوه‌جات آماده براي خوردن را در يک کاسه يا ظرف در دسترس قرار دهيد. گزينه‌هاي غلات کامل کم شکر، ميوه‌هاي کنسرو شده و بسته‌بندي شده در آب خودشان و ديگر اقلام غذايي سالم را در يک کابينت در دسترس، يا در قفسه يا يخچال به صورتي که در دسترس کودکتان باشد قرار دهيد، تا او بتواند به هنگام گرسنگي در برداشتن خوراکي‌ها استقلال داشته باشد.
5- منوي غذايي کودکتان را گسترده کنيد: ارائه‌ي اقلام غذايي به فرزندتان را محدود نسازيد و تا حد امکان منوي غذاي کودکتان را گسترده سازيد. گزينه‌هاي غذايي نا معمول‌تر را نيز به فرزندتان ارائه دهيد براي مثال: آناناس، فلفل‌هاي قرمز يا زرد، انبه، دانه‌هاي سوياي بوداده و غيره . . .
6- ملاقات دوباره با صبحانه: مي‌توانيد غذاهاي مرسوم در صبحانه نظير نيمرو و نان تست غله کامل، را به عنوان يک عصرانه مغذي و سالم به فرزندتان ارائه دهيد.
7- سرگرم کننده ساختن خوراکي‌ها:
* مي‌توانيد با ابزارهاي برنده آشپزخانه، نان و پنير را به اشکال قشنگ برش دهيد تا براي کودکتان جذاب گردند.
* مي‌توانيد کباب ميوه تهيه کنيد و يا به کودکتان نشان دهيد که چگونه تکه‌هاي خرد شده‌ي ميوه را با چوب‌هاي غذا خوري ژاپني - چيني (چاپستيک) بخورد.
* مي‌توانيد به سليقه خودتان اقلام غذايي را به اشکال مختلف توي ظرف غذا بچينيد تا براي کودک جذاب و مفرح گردند (براي مثال صورتک‌هاي با نمک، کلمات و ديگر اشکال جذاب براي فرزندتان)
8- دريافت طعم شيرين از ميان‌وعده‌هاي غذايي سالم: ميان‌وعده‌هاي غذايي براي کودکان نبايد لزوماً بي مزه يا کم مزه باشند. براي ارضاي ذائقه‌ي شيريني دوست فرزندتان، مي‌توانيد پودينگ‌هاي خوشمزه‌ي عاري از چربي و ماست‌هاي يخي يا قطعات ميوه يخ زده را (به عنوان جايگزيني سالم براي بستني) به فرزندتان ارائه نماييد.
مي‌توانيد پوره‌هايي خوش طعم با استفاده از مواردي نظير: شير کم چرب، ماست کم چرب و ميوه‌هاي تازه يا يخ زده تهيه نماييد.
ارائه‌ي اقلام غذايي به فرزندتان را محدود نسازيد و تا حد امکان منوي غذاي کودکتان را گسترده سازيد. گزينه‌هاي غذايي نا معمول‌تر را نيز به فرزندتان ارائه دهيد

9- گول تقلب‌هاي برچسب‌هاي غذايي را نخوريد: غذاهاي تجاري تحت عنوان کم چرب يا عاري از چربي، مي‌توانند همچنان پر از کالري و سديم باشند. همچنين غذاهايي با عنوان گول زننده عاري از کلسترول، مي‌توانند غني از چربي، چربي اشباع و شکر باشند؛ لذا براي دانستن تمام ماجرا بايد محتويات غذايي برچسب‌هاي غذايي را کامل بخوانيد و تنها به تيترهاي گول زننده عاري از کلسترول يا عاري از چربي، اکتفا نکنيد.
10- مشخص کردن مکان صرف ميان‌وعده: مصرف ميان‌وعده‌ها را به مکان‌هاي معيني محدود کنيد. با اين کار فرزندتان را از دريافت بي حساب کالري به خاطر جويدن بي‌فکر (و عدم تمرکز بر غذا خوردن در جلوي تلويزيون) نجات خواهيد داد. اگر فرزندتان نياز دارد که ميان‌وعده‌اش را در حين راه رفتن يا در مسير رفتن به جايي صرف کند، مي‌توانيد از اقلام غذايي‌اي که امکان ريختن يا چکيدن از آن‌ها وجود ندارد استفاده کنيد، براي مثال مي‌توانيد از ساندويچ‌ها يا لقمه‌هاي کوچک، محصولات غله کامل، يک موز، يک شير پاکتي کوچک (به همراه ني) و ديگر اقلام سالمي که امکان ريختن آن‌ها در حين راه رفتن کم است، استفاده کنيد.
براي مشاهده‌ي وب‌سايت دکتر فرشچي مي‌توانيد به آدرس اينترنتي www. novindiet. com مراجعه نماييد.
منبع:tebyan. net


کلیدواژه: میان وعده های غذایی | فرزندتان ارائه | برای فرزندتان | میان وعده ها | اقلام غذایی | غذایی سالم | ارائه دهید | برای مثال | غله کامل | کم چرب

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۳۹۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • در طرح جمع آوری کودکان کار چهره شهر مورد توجه بوده نه کودکان
 • عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: در جمع آوری کودکان کار چهره شهر مورد تاکید بوده و کم‌اهمیت‌ترین بخش، مسئله کودکان کار بوده است. به گزارش خبرنگار مهر، زهرا نژادبهرام در نشست بررسی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با طرح این سؤال که باید مشخص شود در طرح جمع آوری، مسئله کودکان کار هستند یا شهروندان و شهر؟ افزود: وقتی مسئله مبلمان شهری و چهره شهر و همچنین مناسبات شهروندان باشد، بنابراین اقداماتی همچون عملیات یا دستگیری کودکان کار با هدف پاکسازی چهره شهر، ناگزیر و تعقیب کودکان کار طبیعی است. وی ادامه داد: اطلاع دارم که در طرح اخیر، مسئله مورد نظر آسیب‌های اجتماعی بوده و اجرای طرح بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور و به منظور ساماندهی کودکان کار و خیابان بوده و خروجی آن به اجرای طرح جمع‌آوری منجر شده است. عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، ری و تجریش تأکید کرد: در همین راستا قرارگاهی تشکیل شد، اما در این قرارگاه دیدگاه‌های نهادهای اجتماعی مورد توجه قرار نگرفته است و در اجرای این طرح کم‌اهمیت‌ترین بخش، مسئله کودکان کار بوده است. نژادبهرام با بیان اینکه بخشی از کودکان جمع‌آوری شده متکدی، گروهی کودک خیابانی و عده‌ای کودکان کار هستند، خاطرنشان کرد: مسئله اصلی این است که وقتی کودکان را تحویل خانواده آنها می‌دهیم، آیا این خانواده‌ها قادر به نگهداری آنها هستند؟ اگر این کودکان بدسرپرست نبودند، اصولاً از خیابان سردرنمی‌آوردند؛ بنابراین موضوع بدسرپرستی خانواده باید از سوی مددکاران در هنگام دستگیری و پس از تحویل به خانواده مورد توجه قرار گیرد. وی اظهار کرد: شهرداری تهران آمادگی دارد که اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان را اصلاح کند، اما شهرداری و شورای شهر در این زمینه مسئولیتی ندارند و فقط یک عضو و ستاد است؛ تصمیمات اصلی با فرمانداری است.
 • پل نهم اهواز پل وعده های آبکی
 • گرچه 3 معاون عمرانی استاندار، دو استاندار و دو شهردار وعده افتتاح پل نهم درتابستان 92، 94 و 96 را داده بودند اما این پل هنوز به بهره برداری نرسیده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب، معاون عمرانی استاندار اسبق خوزستان اعلام کرده بود که پل نهم اهواز دو سال پس از کلنگ‌زنی در سال 90 به بهره برداری می‌رسد اما با گذشت بیش از 4 سال از این وعده هنوز خبری از افتتاح این پل نیست. معاون عمرانی استاندار سابق خوزستانی یعنی احمد سیاحی نیز در بازدید از این پل هم وعده افتتاح آن را در خرداد 94 داد ولی این وعده سیاحی هم به سرانجام مشخصی نرسید و معلوم نشد که این پل چه زمانی افتتاح می‌شود. پس از کنار رفتن خادمی و سیاحی از معاونت عمرانی استانداری خوزستان، نوبت به فرامند هاشمی زاده رسید که در سال 95 وعده افتتاح پل نهم در تابستان 96 را داد و وعده هاشمی زاده نیز مانند وعده دو معاون پیش از او به سرانجام نرسید تا همچنان همه از گره‌های ترافیکی اهواز حرف بزنند. پل نهم اهواز فقط شاهد تغییر حجم وسیع استانداران و معاونان استاندار و وعده‌های بی سرانجام مدیران دولتی نبود بلکه کلنگ این پل در دوران کتانباف به زمین زده شد و پس از ان سید خلف موسوی روی کارامد که با وعده افتتاح پل در سال 94 را داد. استاندار جوان خوزستان هم آخرین نفری بود که در این باره وعده افتتاح پل در تابستان 96 را داد اما تابستان داغ اهواز تمام شد و هنوز وعده‌های داغ مسئولان برای افتتاح این پل گره گشا نبوده است. انتهای پیام/
 • در مورد وعده صبحانه بیشتر بدانید
 • دفعه بعد که برای بیرون رفته از خانه در صبح هنگام عجله داشتید، این نکته را در نظر بگیرید که:مصرف صبحانه می تواند جلوی پرخوری شما را در طول روز بگیرد، به شما در کل روز انرژی دهد و مانع ابتلا به چاقی و اضافه وزن گردد. یک صبحانه خوب و کامل ترکیبی از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر به همراه پروتئین است. اما این تمام ماجرا درباره اصلی ترین وعده غذایی روزانه نیست. در اینجا ۷ حقیقت جالب درباره وعده صبحانه را می توانید دنبال کنید: صبحانه از چاقی جلوگیری می کند: افرادی که کامل ترین مواد مغذی را از طریق صبحانه دریافت می کنند، کمتر تمایل به چاقی و اضافه وزن دارند و این را تحقیقات متعدد ثابت کرده است. دلیل این است که مواد مغذی برای افزایش متابولیسم ضروری هستند و عامل سوختن کالری محسوب می شوند. علاوه بر این، صبحانه شما را به مدت طولانی سیر نگه می دارد و همین عامل اجتناب از دریافت کالری بیش از حد، چربی و کربوهیدرات های ساده است. صبحانه باید متنوع باشد: اکثر افراد معمولا در وعده های ناهار و شام تنوع ایجاد می کنند اما وعده صبحانه به یک شکل باقی می ماند. این در حالی است که یک صبحانه کامل باید شامل پروتئین، فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی، اسیدهای چرب امگا۳ باشد. صبجانه تنظیم کننده قند خون است: صرف نظر کردن از صبحانه، ارتباط زیادی با اشتها دارد. نخوردن صبحانه باعث کاهش تدریجی قند خون می‌ شود و این مسئله فرد را بیشتر به سمت ریزه‌ خواری به خصوص خوردن شیرینی‌ جات می ‌کشاند. همین مسئله نیز دزد انرژی است. محققان دانشگاه ناتینگهام ثابت کرده‌ اند افرادی که صبحانه نمی ‌خورند در طول روز میل بیشتری به خوردن غذاهای شیرین و چرب دارند. این مسئله نیز میزان انرژی را کاهش می ‌دهد. نتایج...
 • وعده های مسئولان به نیمه راه مهران کربلا رسید
 • ایلام-وقتی روی تابلو کنار جاده می‌بینی نوشته کربلا۳۰۰ کیلومتر با تمام وجود وسوسه می‌شوی راهی شوی فقط به زیارت می‌اندیشی و چیز دیگری به ذهنت نمی‌آید... قدس آنلاین-گروه استان ها: آری همین نزدیکی مرز مهران به کربلا موجب شده تا دردهه اول محرم هرسال شاهد جاری شدن سیل جمعیت مشتاقی باشیم که خود را به این نقطه می‌رسانند تا عاشورا را در بین‌الحرمین باشند. انفجار جمعیت اگر به خاطر داشته باشید چند سال پیش وقتی عاشقان سالار شهیدان فهمیدند برای تشرف به کربلا در ایام محرم نیازی به گذرنامه نیست به‌یک‌باره شهرهایی چون ایلام و مهران پر شد از جمعیت و هرجای شهر را نگاه می کردی خودروهای پارک شده ای را می‌دیدی که صاحبانشان رفته بودند کربلا ... هرچند سال بعد اوضاع اصلاح شد و داشتن گذرنامه الزامی شد اما تعداد زائران کربلا روبه افزایش بود و شهری که ۱۵هزار نفر سکنه داشت حالا باید از میلیون‌ها نفر پذیرایی می‌کرد . بی‌تردید زیرساخت‌هایی چون راه و مراکز خدماتی که به‌تناسب جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر تدارک دیده‌شده در برابر نزدیک به ۲میلیون نفر چیزی نبود که بشود تصور کرد باکمی تلاش بیشتر کاستی‌ها جبران بشود . ترافیک ازدحام و کمی سردرگمی جاده‌های باریک منتهی به ایلام و مهران در میان حجم بالای خودروها گم می‌شد و زنجیره خودروها به کیلومترها می‌رسید خبری از پارکینگ نبود معابر مهران و دهلران پر می‌شد از خودرو که مشکلاتی را برای سکنه به وجود می‌آورد که درنهایت پلیس وارد عمل شد بسیاری از این خودروها را جابجا کردند. خلاصه اینکه جایی برای اسکان خیل جمعیتی که وارد این شهرها می‌شوند نیست و مشکلات ریزودرشت دیگری که دامن‌گیر مدیریت شهری شده است اما یکی از اصلی‌ترین مشکلات زائران در ایام محرم مربوط به راه است همان‌گونه که گفته شد جاده‌های بین‌شهری بر اساس نیاز جمعیت ۱۵ هزارنفری طراحی‌شده اما حالا قرار است...
 • وعده ازدواج دام پزشک قلابی برای اخاذی ۱۶ میلیارد ریالی بود
 • به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، رئیس پلیس فتا استان فارس با بیان اینکه وعده ازدواج یکی از مهمترین شگردهای مجرمان سایبری برای اخاذی و کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی است، گفت: کاربران شبکه‌های اجتماعی باید بسیار مراقب باشند تا با ترفند وعده ازدواج به دام کلاهبردان یا اخاذان سایبری نیفتند. سرهنگ حبیب اله رجبلی از دستگیری مرد جوانی که در فضای مجازی اقدام به کلاهبرداری وسوء استفاده از احساسات قربانیان می‌نمود‌، خبر داد و گفت: با تلاش ماموران پلیس فتا استان فارس پزشک قلابی که اقدام به کلاهبرداری در فضای مجازی و پولشویی در دنیای واقعی می‌نمود، دستگیر شد. وی در تشریح این پرونده افزود: خانمی با ارائه مرجوعه قضایی به پلیس فتا مراجعه و اعلام نمود در حدود 6 ماه پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی با آقایی آشنا شدم که خود را پزشک معرفی نموده و پس از دو ماه آشنایی از طریق فضای مجازی و با دیدن عکس‌هایی از وی مجذوبش شدم تا جایی که از بنده خواستگاری نمود. این مقام انتظامی ادامه داد: شاکیه که ایرانی الاصل و ساکن خارج کشور بوده در پی وعده ازدواج جهت ملاقات حضوری و آشنایی بیشتر به ایران آمده و طی چندین مرحله در مشهد و تهران متهم را ملاقات نمود کرده است. سرهنگ رجبلی گفت: متهم بعد از جلب اعتماد شاکی نقشه کلاهبرداری خود را به اجرا گذارده و با طرح اینکه قصد وارد کردن تجهیزات پزشکی به کشور را دارد و برای این کار نیازمند 16 میلیارد ریال می‌باشد، از متهم تقاضا همکاری داشته و متهم نیز فریب خورده و مبلغ مذکور را به صورت دلار در اختیار متهم قرار داده است. رئیس پلیس فتا استان فارس ادامه داد: بعد از دریافت پول متهم ناپدید شده و دیگر پاسخگوی تماس‌ها و پیام‌های شاکی نبوده در اینجا بوده که شاکی...
 • گردهمایی دانشجویی جهت استقبال از پیکر مطهر شهید حججی/وعده دیدار میدان امام حسین ع
 • ستاد استقبال دانشجویی از پیکر مطهر شهید محسن حججیt همزمان با تشییع این شهید مدافع حرم در مشهد مقدس مراسمی را ساعت ۱۶ در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار می‌کند. به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ستاد استقبال دانشجویی از پیکر مطهر شهید محسن حججی همزمان با تشییع این شهید مدافع حرم در مشهد مقدس مراسمی در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار می‌کند. این مراسم ساعت ۱۶ با حضور دانشجویان و مردم برگزار می‌شود.
 • سعیدی در تذکر به رئیس جمهور:متاسفانه برخی از مسؤولان مربوطه گوششان را گرفته اند/وضعیت دریاچه ارومیه بحرانی است/در زمینه ایجاد فرهنگستان زبان و ادبیات آذری اقدامات اصولی شود/هنوز احداث اتوبان تبریز سهند در حد وعده است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمداسماعیل سعیدی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 4 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: وضعیت دریاچه ارومیه بسیار بحرانی است و متاسفانه برخی از مسؤولان مربوطه گوششان را گرفته‌اند و مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه به دلیل عدم تخصیص اعتبار از سال گذشته متوقف شده است. نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی از رسانه‌ها از جمله صداوسیما باید با حساسیت موضوع مطالبات مردم در حوزه دریاچه ارومیه را متذکر شوند و این در حالی است که مشکل دریاچه ارومیه متعلق به آذربایجان‌های‌شرقی و غربی نیست، بلکه یک مشکل فراملی است. چرا باید با بی‌توجهی موضوع دریاچه ارومیه در اولویت اصلی قرار نگیرد؟ وی در تذکر دیگری خطاب به وزیر نیرو گفت: شما نقشه راه برای تأمین آب و مدیریت آب مصرفی مردم در بخش شرب و صنعتی را متاسفانه ارائه نکردید و اگر با این وضعیت ادامه بدهید، حوزه انتخابیه اینجانب گرفتار تنش‌ها و چالش‌های شدیدی خواهد شد. سعیدی ادامه داد: کشاورزان، باغداران و شهرک‌های صنعتی جدیدالاحداث با کمبود شدید آب مورد نیاز روبه‌رو هستند و پیشنهادات ما برای حل این مشکلات چه حضوری و چه کتبی فقط با پاسخ‌های غیرکارشناسی و غیرواقعی همراه بوده است و نیاز است برای تأمین آب مورد نیاز از منابع آب موجود، مدیریت بهینه و کارشناسی انجام شود. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در تذکر دیگری به وزیر کشور گفت: لازم است خسارات وارده از حوادثی مانند سیل و تگرگ از ابتدای سال جاری به کشاورزان و روستاییان حوزه انتخابیه بنده پرداخت شود. همچنین به وزیر راه و شهرسازی تذکر می‌دهم که درخصوص تسریع در احداث و تکمیل اتوبان‌های تبریز- بازرگان و سهند- تبریز که با وجود قول‌های دو ساله شما هنوز اجرایی نشده‌اند، دستورات لازم را بدهید. وی همچنین در تذکری،...
 • زیبا سازی مدارس کودکان کار
 • فضا سازی مدرسه های آموزشی كودكان كار توسط كانون دانشجويی سازمان زيباسازی شهرداری تهران در 14 مدرسه سطح شهر تهران در حال انجام است. تصاوير کوچک تصاوير بزرگ اسلايد تصاوير
 • تزیین سفره برای کودکان
 • خبرگزاري آريا - تزيين سفره براي کودکان ميتواند موجب افزايش اشتهاي کودک و ترغيب کودکان به خوردن غذاهاي مفيد شود .
 • ساماندهی کودکان کار و خیابان بازداشت یا جذب
 • تهران- ایرنا- «بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان» عنوان نشستی است که با حضور دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی و جمعی از فعالان حقوقی و مدنی برگزار شد ؛ در این نشست، اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان با محوریت بازداشت یا جذب مورد ارزیابی و بحث قرار گرفت. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، بر اساس طرحی با همکاری شهرداری، فرمانداری تهران و سازمان بهزیستی که در شهریورماه امسال به مرحله اجرا رسید، کودکان کار و خیابانی، ساماندهی و جذب می شوند که بنا به گفته «حبیب‌الله مسعودی فرید» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، 20 میلیارد تومان بودجه برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص جزییات طرح جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان اظهار کرد: به موجب این طرح جذب کلیه کودکان حاضر در سطح شهرها در دستور کار خود گرفته تا پس از جذب شناسایی خانواده‌ها انجام و با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد خدمات مددکاری به آنها ارایه شود.به منظور بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، نشستی با حضور «شهیندخت ملاوردی» دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی، «مهناز افشار» سخنگوی پویش بدسرپرست تنهاتر است، «مونیکا نادی» مشاور حقوقی این پویش، «لیلا ارشد» فعال حقوق کودک،«زهرا نژاد بهرام» عضو شورای شهر تهران، «مظفر الوندی» دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری، «حسن غلامی» نماینده شهرداری تهران و «فاطمه اشرفی» مدیرعامل انجمن خیریه حامی در سالن کنفرانس تئاتر شهر تهران برگزار شد.فعالان حقوقی و مدنی شرکت کننده در این نشست، ضمن انتقاد از اجرایی شدن بدون برنامه طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، آن را دستگیری و نه جذب عنوان کردند که کودک را در چاردیواری قرارگاه های نگهداری، بلاتکلیف رها می کند. **پیگیری مسوولانه در تسریع اصلاحیه«مهناز افشار» به عنوان سخنگوی پویش و شروع کننده بحث، هدف از برگزاری...
 • داروهای صرع به استخوان کودکان آسیب می زند
 • یافته های جدید نشان می دهد کودکان و نوجوانانی که داروهای ضدصرع مصرف می کنند در معرض ریسک بالای شکستگی استخوان قرار دارند. به گزارش خبرنگار مهر، تحقیق همچنان نشان داده است که داروهای ضدصرع ممکن است موجب کاهش در تراکم استخوان و نیروی عضلانی اندام تحتانی شود. در این مطالعه، محققان ۲۳ فرد ۵ تا ۱۸ ساله را بررسی کردند. از آنها خواسته شد به مدت حداقل ۱۲ ماه داروهای ضدصرع مصرف کنند. هر یک از این افراد با خواهر یا برادر، یا قُل دیگر خود مقایسه شدند. محققان تاکید می کنند: «این نتایج باید در یک بررسی بزرگتر و طولی بررسی شود که ارتباط بین اثرات داروهای ضد صرع و پیامدهای ناگوار آن بر اسکلت در حال رشد به مرور زمان تایید شود.» یافته های این مطالعه نشان می دهد نیاز به بررسی بیشتر مسائل مربوط به سلامت استخوان در بیماران جوان مصرف کننده داروهای ضد صرع وجود دارد. در تحقیق دیگری که سال گذشته انجام شده بود کارشناسان دریافتند که افراد مبتلا به صرع هفت برابر بیشتر احتمال دارد که تبعیض ناشی از مشکلات سلامت را تجربه کنند. این ریسک در بیماران مبتلا به سایر مشکلات مزمن سلامت نظیر دیابت، آسم و میگرن بیشتر است. تحقیقات همچنین نشان می دهد افراد مبتلا به صرع در معرض ریسک بالای ابتلا به افسردگی و اختلالات اضطراب هستند.
 • چه عواملی در ابتلای کودکان به ام اس موثرند
 • نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد در معرض دود سیگار بودن مادر در دوران بارداری، داشتن والدین سیگاری، سابقه ابتلا به سرخجه و انجام عمل جراحی آپاندکتومی از جمله عوامل خطر ابتلا به ‌ام.اس اطفال هستند. به گزارش ایسنا، مسعود اعتمادی‌فر، پدرام معینی، امین باقری قلعه سلیمی، علی علوی و محبوبه فریدن اصفهانی در مقاله‌ای به "بررسی عوامل خطر Multiple sclerosis اطفال در استان اصفهان: با تمرکز ویژه بر نقش بلوغ" پرداختند. مطابق این تحقیق تا کنون مطالعه جامعی در زمینه عوامل خطر بیماری ام‌اس (Multiple sclerosis) اطفال صورت نگرفته است. هم‌چنین، سن بلوغ و زمان حیاتی برخورد با عوامل خطر محیطی نیز در جمعیت ام‌اس بزرگسال و اطفال بررسی نشده است. همچنین در این مطالعه مورد- شاهدی، 97 بیمار مبتلا به ام‌اس اطفال و 97 فرد عادی هم‌سن و هم‌جنس (گروه شاهد) مشارکت کردند. اطلاعات سن بلوغ، عوامل خطر مادر در دوران بارداری و عوامل خطر محیطی نمونه‌ها طی مصاحبه رو در رو جمع‌آوری شد. یافته‌های پژوهشی نشان داد: بر اساس مدل رگرسیون لجستیک (Logistic regression)، هر سال کاهش در سن شروع بلوغ در خانم‌ها و آقایان، به ترتیب با افزایش 1.76 و 2.25 برابر افزایش خطر ابتلا به ام‌اس اطفال همراه است. کودکانی که در دوران بارداری در معرض دود سیگار هستند و کودکانی که والدین سیگاری دارند، به ترتیب 2.33 (0.010 > P) و 2.88 (0.006> P) برابر بیشتر خطر ابتلا به ام‌اس را نشان دادند. همچنین به ازای هر یک ساعتی که فرد کمتر در معرض نور خورشید قرار دارد، 2.007 برابر خطر ابتلا به ام‌اس اطفال در او افزایش می‌یابد (0.001> P). نتایج این مطالعه نشان داد در معرض دود سیگار بودن مادر در دوران بارداری، داشتن والدین سیگاری، سابقه ابتلا به سرخجه و انجام عمل جراحی آپاندکتومی، از جمله عوامل خطر ابتلا به ام‌اس اطفال است. مطالعات آینده باید در جهت یافتن ارتباط بین غده...
 • زنگ آغاز سال تحصیلی کودکان سرطانی
 • تصاویر روایت کودکان روهینگیا از نسل کشی
 • اوضاع کودکان روهینگیا به مرز هشدار رسیده است؛ صندوق کودکان سازمان ملل می گوید تعداد بی سابقه دویست هزار کودک آواره از میانمار گریخته اند و اکنون به شدت نیازمند کمک هستند. به گزارش فرادید، کودکان دست کم شصت درصد از سیصد و سی هزار روهینگیایی را که در چند هفته گذشته به بنگلادش فرار کرده اند تشکیل می دهند.صندوق کودکان سازمان ملل می گوید این افراد که از لحاظ روحی به شدت آسیب دیده‌اند، در حالی وارد بنگلادش می شوند که پس از چند روز پیاده روی، دچار سوء تغذیه شده‌اند. همچنین کودکان زیادی علائم آسیب روحی دارند از جمله اینکه بدن آنها لرزش دارد و نمی توانند با افراد دیگر تعامل کنند. یونیسف اکنون در کلینیک های سیار که بین اردوگاههای آوارگان حرکت داده می شوند به کودکان روهینگیایی مشاوره می دهد. اگر کودکان نتوانند صحبت کنند به آنها مداد و کاغذ داده می شود. برخی اوقات کودکان شروع به نقاشی کردن عکس های هرج و مرج و ویرانی می کنند که پیش از ترک میانمار شاهد آن بوده اند. دانستن اینکه این کودکان چه مسائلی را پشت سر گذاشته اند، دشوار است اما این نقاشی ها نشان از فاجعه ای دارد که بر آنها و خانواده هایشان گذشته است.
 • کتابخانه بیمارستان های کودکان تجهیز می شود
 • به گزارش ایسکانیوز از امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هنرمندان، خیران و خانواده‌ها همزمان با «هفته ملی کودک» می‌توانند با اهدای کتاب و سایر محصولات فرهنگی سال تحصیلی بهتری را برای کودکان و نوجوانان رقم بزنند. بر این اساس، غرفه گروه سلامت و هنر در نمایشگاه «هفته ملی کودک» آماده‌ دریافت اقلامی همچون کتاب، نوشت‌افزار و سایر محصولات فرهنگی برای تجهیز کتابخانه‌ بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مراکز نگهداری بچه‌ها و تعداد زیادی مدرسه در روستاهای مناطق محروم و مراکز آموزشی نیازمند است در عین حال دو کتاب‌خانه تازه راه‌اندازی شده در مرکز طبی کودکان تهران نیز از همین کتاب‌های اهدایی تجهیز خواهد شد. در این میان گروه سلامت و هنر برای دومین بار با ایجاد کارزاری اینترنتی با هشتک «#دوباره_میخوانم» در فضای شبکه‌های اجتماعی مردم ایران را به شرکت در این کارزار دعوت کرده است تا فرصت‌های مطالعه کتاب برای کودکان بستری شده در بیمارستان‌ها نیز فراهم شود. این هشتک از سوی فعالان اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی در حال داغ شدن است. قرار است مردم، نیکوکاران و خیران با همراهی نویسندگان، تصویرگران و اقشار فرهنگی، کتاب و محصولات فرهنگی را جمع‌آوری و پس از آن نسبت به راه‌اندازی و تجهیز کتاب‌خانه‌های بیمارستان‌های کشور اقدام کنند. این گروه پیش‌تر نیز با دریافت اسباب‌بازی به تجهیز اتاق بازی بیمارستان‌ها پرداخته است. نمایشگاه هفته ملی کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهر از ساعت ۹ تا ۱۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار خواهد شد و گروه سلامت و هنر در این نمایشگاه غرفه‌ای را برپا می‌کند. 502 هفته ملی کودک کانون پرورش فکری کتابخانه بیمارستان‌های کودکان
 • هزینه جمع آوری کودکان کار صرف پیشگیری از فقر شود
 • دبیر مرجع ملی کودک در وزارت دادگستری گفت: هیچ‌ کودکی علاقه ندارد ۱۲ ساعت در روز در خیابان کار کند و باید هزینه جمع‌آوری و دستگیری کودکان کار صرف پیشگیری شود. به گزارش خبرنگار مهر، مظفر الوندی در نشست بررسی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با بیان اینکه رفتاری که در طرح جمع‌آوری با کودکان کار شده، مصداق همان دستگیری است، افزود: این طرح متأسفانه بر اساس آزمون و خطا اجرا شده است و ما به این مسئله عادت کرده‌ایم. وی با تأکید بر اینکه باید به منشأ تولید کودکان خیابانی شناسایی و توجه شود، ادامه داد: هیچ‌ کودکی علاقه ندارد ۱۲ ساعت در روز در خیابان کار کند و باید هزینه جمع‌آوری و دستگیری کودکان کار صرف پیشگیری شود. دبیر مرجع ملی کودک در وزارت دادگستری اضافه کرد: طرح جمع‌آوری کودکان کار بر اساس آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان اجرایی شده است؛ این در حالی است که در مناطق حاشیه‌ای که بیشترین مشکل را دارند، باید آموزش‌های مورد نیاز به خانواده‌ها ارائه شود و مداخلات اجتماعی، فرهنگی و انتظامی باید در محل به اجرا درآید. مظفر الوندی خاطرنشان کرد: مسئله کودکان کار یک مسئله جهانی است، اما طرحی که در حال حاضر از سوی دستگاه‌ها در حال اجراست و کودکان کار را به نوعی دستگیر می‌کنند، بدون‌شک غلط است.
 • کودکان مشهوراینستاگرامی سفیر فرهنگی می شوند
 • 4 هزار کودک پرطرفدار اینستاگرامی تا پایان سال قرار است به عنوان سفیر «سخت کوشی» انتخاب شوند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مجری این برنامه وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی است تا کودکانی که پیش‌تر به عنوان سلبریتی‌های مشهور اینستاگرامی شهره بودند به عنوان «سفیران فرهنگی» در فضای مجازی آغاز به کار کنند. آیین سختکوشی تلاش می‌کند با دست به دست کردن تصاویر کودکان پرفالوور اینستاگرامی با لباس مشاغل مختلف مانند رفتگر، نانوا، پزشک و... مهرورزی به تمام مشاغل را در میان مردم نهادینه کند تا دیگر کسی به خاطر کارش شرمنده نشود. نخستین تصاویر سفیران کوچک سختکوشی به بهانه نمایش بازی‌ها و شیطنت‌های کودکان‌شان راهی صفحات اینستاگرام شد. این، مادران بودند که برای این کار پیشقدم شدند و تصاویر فرزندانشان را در فضای مجازی دست به دست کردند تا آنها علاوه بر داشتن یک صفحه شخصی صاحب چندین هزار فالوور ناقابل هم شوند. حالا اینستاگرام پر است از صفحات مجازی کودکان دو تا 12 ساله‌ای که شمار لایک هایشان به چند هزار می‌رسد. بر اساس برنامه‌ای که توسط وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی تدوین شده هر استان باید 100 کودک پرطرفدار اینستاگرامی را برای به یدک کشیدن عنوان سفیر فرهنگی به این وزارتخانه معرفی کند تا آنها با خواست خود هر هفته به میان مشاغل سخت بروند. هم اکنون حدود 20 سفیر سختکوشی در نقاط مختلف کشور کارشان را آغاز کرده اند؛ کودکان 2 تا 12 ساله‌ای که هر روز قرار است به تعداد آنها افزوده شود. خانواده «سارینا کریمی» کودک دو سال و چهار ماهه یکی از نخستین کسانی هستند که برای انجام این کار پیشقدم شدند. «معصومه بیات مقدم» مادر سارینا کمتر از یک سال است که برای دخترش صفحه عمومی ای در اینستاگرام درست کرده که شمار فالوورهایش به 5 هزار نفر می‌رسد: «قبل از باز کردن این صفحه من عکس‌های دخترم را در صفحه...
 • دپوی کودکان کار ۵ساله در کارگاه های پسماند
 • رئیس هیأت‌مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابان گفت: ۳۰ سال است که مسئولان در کار جمع‌آوری کودکان کار هستند اما اتفاقی نیفتاده،حتی آخرین آئین‌نامه در مورد «حمایت اجتماعی از کودکان کار» مربوط به 4 سال پیش، در وزارت کار متوقف شده است. خبرگزاری فارس: فاطمه قاسم‌زاده در رابطه با طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان در سطح شهر گفت: «جمع‌آوری» واژه‌ای است که برای انسان کاربرد درستی ندارد اما متأسفانه سال‌هاست که استفاده می‌شود و به نظر می رسد ما در این رابطه درگیر یک سوءتفاهم در الفاظ شده‌ایم. وی ادامه داد: آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار در بهزیستی اکنون 4 سال است که نوشته شده و اصلاحات آن انجام شده است. قاسم‌زاده گفت:‌ آخرین آیین‌نامه هم که در مورد حمایت اجتماعی از کودکان کار است 4 سال است در وزارت کار متوقف شده است. رئیس هیأت‌مدیره شبکه یاری کودکان کار تصریح کرد: علی‌رغم تمام این مشکلات موجود، باز هم جمع‌آوری کودکان کار توصیه نمی‌شود و این‌گونه به دنبالشان بروند و دستگیرشان کنند. وی افزود: جمع‌آوری کودکان کار به منزله ساماندهی آنها نیست و معنایش با جذب این کودکان فرق می‌کند؛ چراکه روشی که اکنون در شهر اجرا می‌شود به نوعی دستگیری است. بنابراین سازمان‌های موافق جمع‌آوری این کودکان سوءتفاهم کلامی ایجاد کرده‌اند. قاسم زاده با اشاره به اینکه معضلات اجتماعی راهکار خاص خود را دارند، گفت: حل آسیب‌های اجتماعی زمان‌بر هستند، در رابطه با جذب این کودکان کار نیز 30 سال است که این عمل انجام می‌شود، اما تأثیری در کاهش این آسیب نداشته است و باید پرسید چرا تکرار و چرا این‌همه هزینه پرداخت می‌شود. رئیس هیأت‌مدیره شبکه یاری کودکان کار گفت: نگاه ضربتی و مقطعی برای حل مشکلات کودکان کار کاربردی ندارد و باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت داشته باشیم و برنامه بلندمدت ما باید کاهش فقر باشد. وی گفت: این کودکان نیازمند هستند. در بازدیدی که...
 • کانون سلول های فکری کودکان را تعریف می کند
 • رشت_ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان گفت: کانون سلول‌های فکری کودکان و نوجوانان را شکل‌داده و الگوی مناسبی که جامعه باید داشته باشد را برای مخاطبان ترسیم‌می‌کند. به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان، کیوان محمدی این مطلب را در دیدار با مدیرکل کانون استان گیلان اظهارکرد و با اشاره به دغدغه‌های والدین امروز گفت: جامعه‌ و فرهنگ پذیری از نیازهای کودکان و نوجوان است که با حضور مخاطبان در مراکز فرهنگی هنری کانون، این امر محقق می شود. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان هم‌چنین نقش تربیت در کودکی و نوجوانی و نقش‌پذیری این گروه‌های سنی را مورد توجه قرارداد و با یادآورشدن خاطره‌ی شیرین عضویت خود در کانون گفت: کانون همواره به عنوان محلی برای حضور شخصیت‌های برجسته در زمینه‌ی فرهنگ، هنر و دانش مطرح بوده و این امر تاثیربه‌سزایی درالگوسازی مناسب داشته‌است. کیوان محمدی درعین حال تقویت ساختار سازمانی، افزون‌شدن امکانات و تجهیز نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مراکز کانون را مهم‌ارزیابی‌کرد و با تاکید برضرورت همراهی دستگاه‌های اجرایی با این مجموعه‌ی فرهنگی افزود: برای سرعت‌بخشیدن به تخصیص بودجه به کانون تلاش خواهیم‌کرد و در همین زمینه افزون بر پیگیری مصوبات کمیته برنامه‌ریزی استان، به مسوولان استانی توصیه‌های لازم را خواهیم‌داشت. این مسوول استانی در همین زمینه از تلاش برای اختصاص بودجه لازم برای بهره برداری از مراکز فرهنگی هنری خمام و چابکسر خبرداد و ضمن استقبال از راه‌اندازی مراکز تخصصی کانون در زمینه‌ فعالیت‌های فرهنگی، ادبی، هنری و پژوهشی، برضرورت راه‌اندازی موزه تخصصصی کودک و نوجوان و هم‌چنین راه‌اندازی کتاب‌خانه‌های شهری و روستایی جدید در استان تاکیدکرد. مدیرکل کانون گیلان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از همراهی سازمان مدیریت برنامه و بودجه با برنامه‌های کانون، به پیشینه و جایگاه این مجموعه‌ی فرهنگی درجامعه پرداخت و با یادآورشدن رسالت‌های این نهاد تخصصی حوزه‌ی...
 • بیماری که ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد
 • چند روز پیش که برای معاینه نوزاد به مطب پزشک مراجعه کردم زن ومرد جوانی را دیدم که نگران و هراسان از وضعیت کودکشان از مطب خارج شدند. کودکشان مدام گریه می کرد و محتویات معده اش را بالا می آورد. نزدیک تر شدم و از مادرش درباره علت این مشکل پرسیدم .او گفت :«کودکم به بیماری متابولیک مبتلاست وعلت آن هم ازدواج فامیلی من وهمسرم است .»خبرنگاران جوان؛ نوزادان مبتلا به این بیماری در بدو تولد طبیعی هستند. البته ممکن است علایم و نشانه هایی شامل خواب آلودگی ، بی اشتهایی، تشنج و استفراغ حتی چند ساعت بعد از تولد هم ظاهر شود. ولی معمولاً در اواخرهفته اول که نوزاد به مقدار کافی شیر خورده است ظاهر می شود. این مسئله یعنی طبیعی بودن وضعیت نوزاد در زمان تولد، این بیماری را از بیماری های دیگر ژنتیکی که از همان زمان تولد علامت دار است، متمایز می سازد.بزرگی کبد یافته شایعی است ونیز گاهی بوی خاصی از مریض به مشام می رسد که می تواند به پزشک در تشخیص بیماری کمک کند.تاخیر در تشخیص این بیماری خطرناک ارثی، ضریب هوشی کودکان را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانیم، به ‌دلیل شایع بودن ازدواج‌های فامیلی در ایران، تقریباً از هر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نوزاد، یک نفر دچار بیماری‌های متابولیک ارثی است که به ‌دلیل تشخیص ندادن به‌ موقع، درآینده با عوارض شدیدی ازجمله کاهش ضریب هوشی کودک همراه است.ضایعات شدید مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، فلج‌ عضلانی، مشکلات کبدی، سنگ‌های ادراری، بیماری های چشمی‌ مانند آب‌مروارید و آب‌سیاه و بیماری‌های قلبی از عوارضی است که برای کودکان مبتلا به این بیماری ایجاد خواهد شد.تأخیر در تشخیص و درمان بسیارخطرناک است زیرابه ازای هر ماه تأخیر در تشخیص و درمان بیماری‌های متابولیک ارثی، ظرفیت ضریب هوشی کودک ۵/۴ واحد کاهش می‌یابد. به طوری...
 • بی اطلاعی بهزیستی از اجرای طرح جمع اوری کودکان کار
 • مشاور رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: در صحبتهایی که با مسئولان بهزیستی داشتم، معتقد بودند سازمان بهزیستی در مرحله اجرا از وجود طرح جمع‌آوری کودکان کار مطلع شده است. به گزارش خبرنگار مهر، شهیندخت مولاوردی در نشست بررسی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با اشاره به مذاکرات خود با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولان سازمان بهزیستی در خصوص جمع‌آوری کودکان کار و خیابان افزود: ۱۱ دستگاه بر اساس آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار در این حوزه وظیفه دارند، اما سازمان بهزیستی مدعی است که تنها نهادی است که وظایف خود را انجام داده است. وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در حال تدوین بسته سیاستی حمایتی برای کودکان کار است، ادامه داد: این بسته حمایتی با مشارکت چندین دستگاه در حال آماده‌سازی است. مشاور رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تأکید کرد: در مذاکرات انجام شده، سازمان بهزیستی معتقد است که از اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار بی‌اطلاع بوده و قرارگاه آسیب‌های اجتماعی زیرمجموعه شورای اجتماعی کشور به ناگهان سازمان بهزیستی را از اجرای طرح مطلع کرده است. مولاوردی اضافه کرد: بهزیستی به منظور جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بیشتر در اجرای این طرح، مددکاران خود را در طرح جمع‌آوری کودکان کار وارد کرد. وی با اشاره به آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار که مبنای اجرای طرح جمع‌آوری قرار گرفته، اظهار کرد: این آئین‌نامه باید با رویکرد مددکاری اصلاح شود اما هنوز اصلاحیه به دولت نیامده است. مشاور رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی از ارسال نامه به رئیس مجلس به منظور تسریع در تصویب لایحه حمایت از کودکان خبر داد و خاطرنشان کرد: نظرات کارشناسان و اعتراضات سازمان‌های مردم‌نهاد به طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان را در جلسه چهارشنبه هیأت دولت به رئیس‌جمهور منتقل خواهم کرد.
 • جشن مهرانه و خوشحالی کودکان بدسرپرست لرستان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازلرستان؛ حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان در این مراسم با اشاره به اینکه گرگ‌هایی در جامعه در کمین بره‌های معصومی مثل کودکان هستند بیان داشت: تحقیق‌ها نشان می‌دهد که عواملی، چون نارسایی نهاده‌های اجتماعی مثل خانواده و مدرسه، فقر اقتصادی، خانواده‌های کودکان خیابانی و ناتوانی آن‌ها در انطباق با شیوه‌های زندگی شهر‌های بزرگ، آلودگی و آسیب زا بودن محلات حاشیه شهرها، فقدان نظارت کافی از سوی سازمان‌های مسئول، و الگو‌های نادرست کنش متقابل بین شهروندان و کودکان خیابانی، همه دست به دست هم داده اند تا پدیده کودکان خیابانی، کماکان به عنوان یک مشکل در بسیاری از شهر‌های بزرگ کشور خودنمایی کند. این مراسم با حضور جمعی از مدیران ادارات و نهاد‌ها برگزار شد. انتهای پیام/م جشن مهرانه درلرستان برگزارشد
 • داروهای صرع به استخوان های کودکان آسیب می رساند
 • یافته های جدید نشان می دهد کودکان و نوجوانانی که داروهای ضدصرع مصرف می کنند در معرض ریسک بالای شکستگی استخوان قرار دارند. به گزارش خبرنگار مهر، تحقیق همچنان نشان داده است که داروهای ضدصرع ممکن است موجب کاهش در تراکم استخوان و نیروی عضلانی اندام تحتانی شود. در این مطالعه، محققان ۲۳ فرد ۵ تا ۱۸ ساله را بررسی کردند. از آنها خواسته شد به مدت حداقل ۱۲ ماه داروهای ضدصرع مصرف کنند. هر یک از این افراد با خواهر یا برادر، یا قُل دیگر خود مقایسه شدند. محققان تاکید می کنند: «این نتایج باید در یک بررسی بزرگتر و طولی بررسی شود که ارتباط بین اثرات داروهای ضد صرع و پیامدهای ناگوار آن بر اسکلت در حال رشد به مرور زمان تایید شود.» یافته های این مطالعه نشان می دهد نیاز به بررسی بیشتر مسائل مربوط به سلامت استخوان در بیماران جوان مصرف کننده داروهای ضد صرع وجود دارد. در تحقیق دیگری که سال گذشته انجام شده بود کارشناسان دریافتند که افراد مبتلا به صرع هفت برابر بیشتر احتمال دارد که تبعیض ناشی از مشکلات سلامت را تجربه کنند. این ریسک در بیماران مبتلا به سایر مشکلات مزمن سلامت نظیر دیابت، آسم و میگرن بیشتر است. تحقیقات همچنین نشان می دهد افراد مبتلا به صرع در معرض ریسک بالای ابتلا به افسردگی و اختلالات اضطراب هستند.
 • شهرداری در جمع آوری کودکان کار دخالت نکند
 • الهام فخاری گفت: شهرداری اجازه ندارد به طرح جمع‌آوری کودکان کار کمک کند. به گزارش اقتصادآنلاین، الهام فخاری در جلسه علنی روز سه شنبه با بیان اینکه شهرداری تهران در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان وسایل نقلیه را در اختیار دولت قرار داده، گفت: بر اساس آیین نامه تقسیم کار شورای اجتماعی، شهرداری حق تصدی و همکاری با چنین طرح‌هایی را که توجهی به پیامدهای روانشناختی نکرده است، ندارد. وی اضافه کرد: این طرح بدون ملاحظات تخصصی و سیاست‌گذاری های حوزه کودکان اجرایی شده و همکاری با این طرح بدون اطلاع شورا درست نیست و درخواست داریم در صورت وجود چنین طرح‌هایی، شورا در جریان قرار گیرد و ضرورت دارد هرچه سریع‌تر قطع همکاری با این طرح انجام شود.
 • خروج شهرداری از طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان
 • رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، ری و تجریش خواستار توقف همکاری شهرداری در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان شد. به گزارش ایسنا، الهام فخاری صبح امروز در تذکر پیش از دستور جلسه نهم شورای شهر تهران با ارائه نقش شهرداری تهران در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان، گفت: به شهرداری به دلیل تامین وسایل نقلیه در جهت کودکان کار و خیابان تذکر می‌دهم. وی با بیان اینکه در طول دو هفته اخیر طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان از سوی دستگاه‌های دولتی در حال انجام است، گفت: براساس آیین‌نامه شورا و شهرداری تصدی و همکاری شهرداری در این طرح جزو وظایف نبوده و به علت پیامدهای روانشناختی منفی، خواستار آن هستم که قبل از هرگونه اقدام، سیاستگذاری‌های لازم در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی اخذ شود و همکاری شهرداری در اجرای این طرح متوقف شود. انتهای پیام
 • توقف همکاری شهرداری در طرح جمع آوری کودکان کار
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، در هشتیمن جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش که هم اکنون در حال برگزاری است، الهام فخاری (عضو کمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست) به مشارکت شهرداری تهران در طرح جمع‌آوری از کودکان کار انتقاد کرد. این عضو شورای شهر گفت: به شهرداری تهران به دلیل همکاری در تامین برخی وسایل نقلیه جهت طرح جمع‌آوری کودکان کار که از سوی دستگاه‌های دولتی در هفته‌های گذشته به اجرا درآمده است؛ تذکر داده می‌شود. او ادامه داد: با توجه به آیین‌نامه و مقررات و تقسیم کار در شورای اجتماعی وزارت کشور تصدی و همکاری در این موارد جزو وظایف شهرداری به شمار نمی‌رود و با توجه به اهمیت پیامدهای جامعه شناختی این طرح ضرورت دارد بیش از هر گونه اقدام و همکاری بیشتر هر گونه سیاستگذاری در این باره در کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورا مطرح شود از این رو توقف و خودداری از هر گونه همکاری شهرداری با این طرح لازم و ضروری است.