خبرگزاري آريا - در روند بررسي پرونده جنجالي کنتور سازي و اتاق اصناف بر سر صندوق‌هاي فروشگاهي واقعيت‌هاي جديدي از زبان يک مقام آگاه در سازمان بورس مطرح شده است.
خبرگزاري فارس/ رضا امامي _ به دنبال بررسي پرونده جنجالي کنتور سازي که از آن به عنوان يکي از بزرگ‌ترين رسوايي‌هاي بازار سرمايه ايران از آن ياد مي‌شود به ضلع سوم اين ماجرا يعني سازمان بورس رسيديم.

در اين باره گفت‌وگوي مفصلي با يک مقام ارشد سازمان بورس اوراق بهادار که عدم انتشار نام خود را شرط مصاحبه خود قرارداده داشتيم که زواياي جديد ديگري را از اين ماجرا رونمايي کرده است.
برخي افشاگري‌هاي اين مقام سازمان بورس مخاطب را از واقعيت‌هاي پشت پرده ماجراي صندوق‌هاي فروشگاهي و پرونده ناشر کنتور ساي ايران شوکه مي‌کند.
گفتني است انتشار اين مطالب در خبرگزاري فارس صرفا در راستاي رسالت اطلاع‌رساني اين رسانه و انتقال ديدگاه طرف‌هاي مختلف درگير در اين پرونده انجام مي‌شود و مسئوليت ادعاهاي اشاره شده بر عهده مصاحبه‌شونده است. در عين حال خبرگزاري فارس از حقوق مصاحبه شونده و عدم افشاي نام منبع خبري خود صيانت مي کند.
خبرگزاري فارس تلاش خواهد کرد تا براي تنوير افکار عمومي با مدير عامل شرکت زرين کابل کوروش و همچنين سازمان مالياتي کل کشور گفتگو نمايد . در اين حال اين آمادگي وجود دارد تا اتاق اصناف نيز نسبت به شفاف سازي تمامي زواياي اين پرونده از تريبون فارس اقدام نمايد.
اين گفتگو را در ادامه با دقت بخوانيد:
فارس: با گذشت 8 ماه از بازداشت مدير عامل شرکت کنتور سازي ايران و بطور دقيق از نيمه دوم سال 94 جرياني آغاز شد که امروز تحت عنوان کلاهبرداري و افشاي اطلاعات مزورانه ناشر آکنتور در بازار سرمايه معروف شده است. برخي سايت‌ها و رسانه‌ها نيز از آن تحت عنوان بزرگ‌ترين رسوايي تاريخ بازار سرمايه از آن ياد مي‌کنند. آيا سازمان بورس در اين ماجرا مغبون شده و يا در اين موضوع وظايف عادي و طبيعي خود را انجام داده است؟
من چندان اين عناوين را قبول ندارم چون برخي درصدد رسيدن به اهداف خاصي هستند و عناوين و تيتر هاي ويژه‌اي مي‌نويسند که کمکي به حل مسئله نمي‌کند.
واقعيت اين است که درباره معضل بوجود آمده، اظهار نظر درباره اينکه آيا کلاهبرداري رخ داده يا نه در صلاحيت من نيست. اما ارائه اطلاعات خلاف واقع موضوعي است که سازمان بورس به آن تاکيد داشته و الان هم در حال پيگيري است .
مهم‌ترين مشکل بوجود آمده در اين پرونده اين است که ناشر آکنتور اطلاعات خلاف واقع ارايه کرده است. نکته مهم در اين زمينه آنکه سازمان بورس در ابتداي کار اين موضوع را کشف و پرونده را باز کرد و از نهادهاي نظارتي نيز کمک گرفت. يعني هم از سازمان بازرسي کل کشور و هم از وزارت اطلاعات.
بنابراين اينکه برچسب زده مي شود که سازمان بورس در اين فرآيند مقصر است يا نه در صلاحيت اظهار نظر سازمان بورس نيست که قضاوت کنيم. البته يک سري طرف‌هاي سياسي که در اين پرونده مقصر بودند نيز به نوعي سعي مي‌کردند که سازمان بورس را مقصر جلوه دهند.
* رد پاهاي سياسي در رقابت هاي اقتصادي
فارس: فرموديد عده‌اي دنبال اهداف سياسي هستند که سازمان بورس را مقصر جلوه دهند. شما چه زماني اين تقلب را کشف کرديد؟ آيا در زمان معرفي شرکت هوشمند سامانه باران با سرمايه يک ميليون توماني و هيات مديره سه نفره با سه خانم به سازمان بورس آنرا کشف کرديد يا بعد از بازگشايي نماد آکنتور ؟
بعد از بازگشايي نماد معاملاتي و بدست آوردن اطلاعاتي که نشان مي داد داده هايي که عاملي امروز ارايه مي دهد با ديروز متفاوت است. آن زمان بود که حساسيت سازمان بورس شکل گرفت و اولين پرونده تخلفاتي مبني بر عدم ارايه اطلاعات صحيح در بهار سال 95 را به قوه قضاييه ارايه کرديم.
به عبارت بهتر تناقض‌هايي که در رفتار ناشر کنتور سازي ديده شد منجر به شکل‌گيري پرونده در بهار سال 95 شد. در حاليکه نماد معاملاتي اين ناشر همچنان باز بود و اطلاعاتي که ارايه کرد با تناقض مواجه بود.
در يکي از جلسات کميته تخلفات سازمان بورس مدير عامل شرکت کنتور سازي صحبت‌هايي را ارايه کرد که نشان مي‌داد با صحبت‌هاي قبلي وي متناقض است. در همانجا با ناشر و حسابرس شرکت مکاتبه شد و به حسابرس تذکرات لازم داده شد که حواس خود را در زمان ارايه گزارش صورت‌هاي مالي 94 جمع کند.
بعد از اينکه گزارش حسابرسي عملکرد سال مالي 94 و سه ماهه اول 95 آکنتور بدون هيچ بندي منتشر شد ناشر عنوان کرد که صندوق‌هاي فروشگاهي واصل شده اما بررسي‌ها در ادامه نشان داد که هيچ کالايي واصل نشده و به اين ترتيب نماد معاملاتي اين ناشر متوقف شد. اطلاعات خلاف واقع دقيقا همين جا بود.
تا قبل از اين طبق دستور العمل و رويه نماد معاملاتي آکنتور باز گشايي و معاملات اين سهم انجام مي‌شد و هم طبق روال و رويه اين نماد متوقف شد. بنابراين سازمان بورس کاري که انجام مي‌دهد در چارچوب دستورالعمل‌هاي آن است و اين نيست که براي هر نمادي ارکان سازمان بورس از رييس و مدير گرفته تا کارشناس، يک به يک تصميم بگيرند.
توقف و بازگشايي نماد معاملاتي يک فرآيند عملياتي است. طبق دستورالعمل‌ها اين فرايند در اختيار واحدهاي مختلف سازمان بورس و کارشناس‌هايي است که با نماد معاملاتي کار مي‌کنند و طبق دستور العمل موظف به بازگشايي و يا توقف نماد هستند.
در اين پرونده نيز همين اتفاق افتاد. در زمان بازگشايي نماد معاملاتي آکنتور دستورالعمل‌هاي موجود توسط کارشناسان بورس رعايت شده و اگر در دستورالعمل خطايي وجود داشته باشد تا به حال به اين جمع بندي نرسيده ايم که در بازگشايي اين نماد خطايي رخ داده باشد.
واقعيت اين است که طي بررسي‌هايي که براي اين پرونده خاص به دليل اهميت ويژه موضوع صورت گرفت و همچنين به دليل سودي که شرکت اعلام کرده بود مقداري با روند گذشته اين ناشر متفاوت بود باعث شد تا کارشناسان و مديران سازمان بورس با حساسيت بيشتري به موضوع وارد شوند.
بايد دانست روال سازمان بورس اين نيست که اگر شرکتي قراردادي بست از مرجع مربوطه استعلام کند که آيا قراردادي بسته شده يا نه. اين روال سازمان نيست و در چارچوب دستور العمل هاي سازمان بورس وجود ندارد اما چون موضوع مهم بود اين اتفاق افتاد و سازمان بورس از اتاق اصناف تاييديه کتبي گرفت که قرارداد تامين صندوق‌هاي فروشگاهي بسته شده است.
فارس: در چه دوره اي؟
قبل از اسفند ماه 94 و زماني که نماد معاملاتي آکنتور همجنان بسته بود. ضمن اينکه براي اين شرکت چون حساسيت بالا بود به حسابرس عنوان شد حتما بايد گزارش پيش بيني بودجه بدهيد.
* چه کسي از اتاق اصناف استعلام گرفت؟
فارس: شما از اتاق اصناف استعلام گرفتيد يا از باران؟
مکاتبه با اتاق اصناف است و اين اتاق هم رسماً به ما جواب داده و در آن نامه شرکت باران را به عنوان مجري معرفي کرده است. . .
فارس: اما 40 روز بعد اين اتاق از فسخ قرارداد خبر داده است. . .
از اين دوره زماني ما خبر نداشتيم. ما چه زماني خبر دار شديم؟ زماني که اتاق اصناف در اولين نامه اي که به ما در برج 8 سال 95 يعني بعد از تشکيل پرونده تخلفات کنتور سازي داده مي گويد اين قرارداد ملغي شده است.
اين تاخير زماني در اعلام فسخ قرارداد جاي بحث بسيار بسيار بزرگي است. هر چند که اتاق اصناف اشاره مي کند که در سال 94 قرارداد را فسخ کرده اما همانطور که تاييد آن را به سازمان بورس ارايه داد بايد علي القاعده فسخ آنرا نيز در همان زمان اطلاع رساني عمومي مي‌کرد و يا دست کم به سازمان بورس ارايه مي‌کرد.
فارس: در اين بازه زماني يعني شب عيد 95 ، جلسه ديگري با آقاي عاملي در هفته‌هاي آخر اسفند 94 با حضور آقاي سعدالله در سازمان بورس برگزار مي‌شود که در معرفي مدل کار نصب صندوق‌ها بر تداوم فعاليت کنتور سازي در اين زمينه اشاره و تاکيد مي‌شود. آقاي سعد الله به عنوان مجري طرح نصب صندوق‌هاي فروشگاهي و مدير عامل شرکت باران مي دانسته که قرارداد فسخ شده است؟
بايد از خودش بپرسيد. اين يکي از سوالاتي است که در دادگاه مطرح خواهد شد و خود ايشان در مصاحبه اي با خبرگزاري فارس اعتراف کرده که در تاريخ 20 يا 22 اسفند ماه در سازمان بورس حضور داشته است.
وي در آن جلسه روش تامين مالي و مدل اجرايي نصب صندوق‌هاي فروشگاهي را بطور کامل تشريح کرده و عنوان کرده با چه فرآيندي منابع مالي تامين و چه تعداد قرارداد بسته مي‌شود و چگونه وجوه مربوطه برگشت داده مي‌شود.
کل مدل را ايشان براي مديران سازمان بورس تشريح مي‌کند و در اين بين سوال بزرگي وجود دارد مبني بر اينکه اگر آقاي سعدالله در مقطعي که به سازمان بورس گزارش داده مي‌دانسته قرارداد با اتاق اصناف فسخ شده چرا چنين کاري را انجام داده و اقدام به معرفي و ادامه طرح کرده است.
اين يکي از نکاتي است که دادگاه بايد تکليف آنرا معلوم کند.
* بازگشايي يا توقف نماد آکنتور
فارس: به موضوع بازگشايي نماد معاملاتي آکنتور برگرديم. خاطرم هست شخصاً با آقاي بيگ زاده رئيس اداره نظارت بر ناظران سازمان بورس در اين زمينه مصاحبه کردم اما چون خواستند قبل از انتشار متن مصاحبه را ببينند قسمت هايي از آن حذف شد. ايشان معتقد بودند بايد براي من مسجل شود که کالا(صندوق هاي فروشگاهي) وارد شده و بعد نماد معاملاتي آکنتور را باز کنيم. يک روز بعد از اين مصاحبه اما نماد آکنتور بازگشايي شد. سازمان بورس بررسي‌هايي که در آن تاريخ انجام داد بر اساس چه مدل يا فرآيند هايي بود که عليرغم تحويل نشدن کالاو منجر به بازگشايي نماد معاملاتي شد؟
سازمان بورس بر اساس دستور العمل اقدام به بازگشايي و توقف نماد معاملاتي شرکت‌ها مي کند. هيچ جايي در دستور العمل‌ها و مقررات سازمان بورس نيست که بايد از مبادي ديگري استعلام کنيد و تاييد و صحه گذاري بگيريد براي اينکه آيا حرف ناشر درست است يا غلط.
در سازمان بورس و کل بازار سرمايه يک سري ارکان تعريف شده و بايستي انتظارات متقابل و متناسب با ارکان تعريف و خواسته شود. اين وظيفه بر عهده حسابرس معتمد است و نقش راستي آزمايي را بر عهده دارد. حسابرس بايد به اطمينان شخصي برسد که آيا اطلاعات ارايه شده از صحت برخوردار است يا نه.
مسئوليت ارايه اطلاعات نيز طبق قانون با ناشر و اعضاي هيات مديره آن است.
مسئوليت حسابرس قضاوت حرفه‌اي مبني بر اين است که اطلاعات از صحت کافي برخوردار است يا نه. حسابرس و ناشر در ابتداي اسفند ماه 94 اطلاعاتي را صحه گذاري مي‌کنند مبني بر اينکه صندوق‌ها در اول اسفند ماه 94 از مقصد سنگاپور به مقصد ايران بارگيري شده است. بنابراين حجت بر سازمان بورس تمام است.
فارس: اما آقاي عاملي مي گويد من اين صندوق‌ها را در سنگاپور تحويل خريدار داده‌ام.
اطلاعات خلاف واقع در اين ماجرا اتفاقاً همين جا است. ايشان تا برج 5 و 6 سال 95 همچنان در جلساتي که حضور مي يافت و مستنداتي که به سازمان بورس ارايه مي داد عنوان مي کرد که صندوق ها وارد کشور شده است و اطلاعات ارائه شده بيانگر تحويل کالا و استمهال چک ها بود. اما بعد از اينکه نماد معاملاتي آکنتورمتوقف شد، در گزارش حسابرس مدعي تحويل کالا در سنگاپور شده بود که به نوعي در تناقض آشکار با اطلاعات قبلي بود . . . در همين بخش جرم رخ داده است.
اگر وي قبل از اين ماجرا عنوان مي کرد که در اجراي قرارداد به هر دليلي ناتوان بوده و يا در سنگاپور صندوق‌ها را تحويل داده ديگر جرم بورسي رخ نداده بود. ولي اطلاعات خلاف واقع وي ناشي از همين بخش است.
فارس: وي اظهار کرده که به درخواست معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس در شهريور ماه 95 و با حضور اعضاي هيات مديره شرکت کنتور سازي از جمله محمد علي عاملي و تيمسار رفيعي جلسه‌اي در سازمان بورس تشکيل مي‌شود و خطاب به وي عنوان مي شود که «آيا مي داني که قرارداد باران فسخ شده است؟»
اين موضوع مربوط به بعد از توقف نماد معاملاتي و در فرآيند رسيدگي‌ها است نه در شهريور ماه. در جلسه‌اي که کميته تخلفات سازمان بورس با حضور نماينده سازمان بازرسي کل کشور برگزار مي‌کند از آقاي عاملي سوال مي‌شود که آيا کالا(صندوق‌ها) وارد شده است؟ ايشان تاييد مي کند و اين در حالي است که هنوز نماد معاملاتي در آن مقطع باز بوده است.
نماينده سازمان بازرسي عنوان مي کند که از گمرک استعلام کرده‌ايم اما چنين چيزي وجود ندارد. اما عاملي عنوان مي کند که صندوق ها به گمرک شهيد رجايي رفته است.
در اين جلسه که در شهريور ماه 95 بوده بحثي مبني بر بودن يا نبودن قرارداد صندوق‌ها با اتاق اصناف و يا باران نيست. به نظر برج 7 يا 8 سال قبل بود که کميته تخلفات با حضور اعضاي هيات مديره شرکت کنتور سازي براي بار دوم برگزار مي‌شود و سازمان بورس در بررسي‌هاي بعدي به اين نتيجه مي رسد که قرارداد فسخ شده است. البته درآن مقطع هنوز نامه اتاق اصناف به دست سازمان بورس نرسيده بود. در مرحله تحقيقات از عاملي پرسيده مي شود« آيا خبر داري که قرارداد برج 11 سال 94 فسخ شده است؟» در مقابل عاملي عنوان مي کند که «من خبر ندارم و الان دارم مي شنوم. »
بنابراين جلسه کميته تخلفات دومي بعد از توقف نماد و در مرحله تحقيقات بوده که از ايشان بررسي مي شود که آيا واقعا مي دانسته قرارداد فسخ شده يا نه. روند بررسي‌ها نيز به صورت سوال و جواب در کميته تخلفات بوده است.
* گوش هايي که بسته ماند، چشم هايي که نديد
فارس: اگر برگرديم به زمستان 94 ، خاطرم هست به محض اعلام قرارداد صندوق‌هاي فروشگاهي از سوي ناشر آکنتور در کدال برخي از مجموعه‌هاي بازار منتقد سازمان بورس شدند. در همين راستا مصاحبه فارس با آقاي مالمير و کامنت‌هاي درج شده در ذيل اين مصاحبه در خصوص شرکت کاغذي باران هم مطرح شد. چرا سازمان بورس آن زمان بررسي‌هاي خود را انجام نداد؟
سازمان بورس از برج 10 تا 12 سال 94 پيگيري‌هاي سنگيني انجام داد و مشغول مکاتبه و پيگيري اين مساله با ناشر و حسابرس براي شفاف سازي بيشتر بود زيرا در آن مرحله ابهام‌ها همچنان وجود داشت. سازمان بورس دو مرحله شفاف سازي در کدال گذاشت که اگر به شفاف‌سازي‌هاي سازمان بورس توجه شود در آنجا ابهام‌ها عنوان شده است.
در سال 94 هنوز اطلاعات پيش بيني از سوي ناشر عنوان شده و اطلاعات واقعي وجود ندارد. از اين رو براي اطلاعات پيش بيني شده قضاوتي نمي‌شد کرد. سازمان بورس روزانه با 700 نماد معاملاتي سرکار دارد و اگر بخواهيم صحت و سقم اطلاعات مالي همه اينها را موشکافانه بررسي کنيم اصلا عملي نيست. اينکه گفته شد ارکان در بازار سرمايه وجود دارد و بايد از هر رکني انتظار متقابل داشته باشيم همين قضيه است.
بايد بدانيم که فلان رکن چه جايگاهي و وظيفه اي دارد. وظيفه صحه گذاري اطلاعات با حسابرس شرکت است. چرا عنوان مي شود حسابرس معتمد يا غيرمعتمد. چون وقتي عنوان معتمد به حسابرس داده مي شود به اين معني است که امين سهامداران و سرمايه گذاران است و موسسه حسابرسي تحت نظارت است. البته اين تحت نظارت بودن هم يکي از گرفتاري هاي اقتصاد است چون حسابرس ها تحت نظارت جامعي نيستند. حسابرس معتمد به نسبت موسسه حسابرسي ديگري که آن هم عضو جامعه است از جايگاه ويژه اي برخوردار است چون بايد با وسواس و دقت بيشتري حساب هاي مالي و حسابداري را رسيدگي کند براي همين عنوان معتمد را از سازمان بورس گرفته است.
بنابراين جايگاه حسابرس در بازار سرمايه بسيار بالا است و در همه اين فرآيند سازمان بورس در دو ماهي که بررسي هاي لازم را انجام مي داد مکاتبات عديده اي با نهادهاي مرتبط از جمله با اتاق اصناف، برگزاري جلسه با مجري طرح ،حسابرس شرکت و غيره برقرار مي کند.
فارس: با آقاي خوروش مدير عامل شرکت زرين کابل کوروش که قرار بود به عنوان سرمايه گذار اين صندوق ها را خريداري و تحويل باران بدهد چطور؟ جلسه‌اي نداشتيد؟
نه
فارس: به بحث شما برگرديم
اين که وارد محتواي هر يک از قرارداد هاي ناشران شويم چندان عملياتي نيست چون بر روي بسياري از اين قرارداد ها ممکن است اما و اگر هاي بسياري مطرح شود. سازمان بورس نمي تواند وارد محتواي قرارداد ها شود و هر قراردادي که بسته مي شود ممکن است در آنها شرکت هاي کاغذي، مزايده هاي ايراددار و غيره مطرح شود.
* FBA نياز داريم؟
فارس: اين خلاء وجود دارد. به نظر شما چه کسي بايد آنرا پر کند؟ در بازار سرمايه که چيزي مشايه سازمان تحقيقات فدرال آمريکا (FBA) نداريم يا امثال آن نداريم.
موضوع کنتور سازي را بايد با ديد آسيب شناسي هم نگاه کرد. گاهي مي خواهيم مقصر پيدا کنيم و گاهي مي خواهيم با نگاه آسيب شناسي نگاه کنيم. با اين نگاه بايد پذيرفت که خلاء هايي وجود دارد که متقلبان از آنها استفاده مي کنند. بايد اين خلاء ها شناسايي و پر شود. يک جاهايي خلاء مقرراتي است. جايي خلاء نظارت حسابرسي است و جايي خلاء نظارت دقيق ارگان هاي نظارتي ديگري وجود دارد. بسياري از کساني که امروز صحبت هايي را مطرح مي کنند طي فرآيند مورد بررسي سازمان بورس و حتي زماني که نماد معاملاتي باز بوده اين پالس ها و علامت ها را به سازمان بورس ندادند پس نهادهاي نظارتي نيز بايد نقش درستي را ايفا کنند.
بايد نگاه ها پيشگيرانه باشد نه اينکه بعد از آنکه اتفاقي رخ داد، واحد هاي نظارتي برخي اشخاص را محکوم به عدم انجام وظايف کنند.
از نگاه آسيب شناسانه بايد يک سري تغييرات و اصلاحات در قوانين و مقررات و خلاء هاي مقرراتي شناسايي کنيم که اصلاحيه قانون بازار سرمايه چندين ماه است که با دقت بسيار زيادي با جلسات متعددي بر روي آن کار مي شود. اصلاح دستور العمل باز وبسته شدن نماد ها درحال بررسي است و درهيات مديره سازمان بورس نهايي شده است.
نوع نظارت سازمان بورس بر حسابرسان جزو نکاتي است که بايد بيشتر مورد تاکيد قرار گيرد. همه ما به گزارش هاي حسابرسي اتکا داريم. وقتي بحث تقارن اطلاعاتي را مطرح مي کنيم و بحث اين مي شود که اطلاعات به موقع بايد ارايه شود صحه گذاري اين گزارش ها بر عهده حسابرس است و بايد ابزارهاي لازم را براي کنترل بيشتر داشته باشيم تا حسابرسان نيز با خطاي فاحش مواجه نشوند.
نظارت هاي سازمان هاي بيروني نيز موضوع ديگري است. موضوع بسيار مهم در اين زمينه افکار عمومي و نقش رسانه است. در زمينه کشف جرايم سازمان يافته و تقلب هاي بزرگ بايد گفت در تمام دنيا روزانه اقدام هاي مجرمانه در اين زمينه در حال رخ دادن است.
در کشف تقلب بيش ترين نقش را افکار عمومي و رسانه ها دارند و نيروهاي داخلي شرکت ها. در دنيا کشف تقلب عمدتاً توسط کارکنان موسسه مورد تقلب قرار گرفته صورت مي گيرد و در گام دوم از سوي رسانه ها و افکار عمومي و در نهايت مقام هاي نظارتي از جمله نهاد ناظر آنها تقلب را کشف مي کند.
* رسانه‌ها دوباره به صورت‌هاي مالي برگردند
فارس: شما به عنوان يک ايراني و کسي که مسئوليت اجتماعي دارد آيا مي‌پذيريد که رسانه‌ها در بحث نظارت بر ناشران در صورت هاي مالي کنکاش کنند؟
بدون ترديد بله. بطور مثال سازمان بورس براي موضوع سايپا، انرژي ويژه‌اي گذاشت اما برخي رسانه‌ها متاسفانه به دليل زرد بودن مسير بر عکس اين موضوع را طي کردند. بسياري از رسانه ها نيز نقد منصفانه بر روي اين موضوع قرار دادند. انرژي سازمان بورس محدود است و بايد آنرا بر روي پرونده هاي مهم متمرکز کرد تا اثر با اهميت بر بازار سرمايه داشته باشد.
امنيت حاکم بر فضاي اقتصادي ناشي از نظارت عمومي است که اگر اين مهم توسعه يابد مي توان مطمئن بود که شبکه هاي اجتماعي و رسانه هاي مکتوب و خبرگزاري ها به مسئوليت اجتماعي و رسالت خود عمل کرده اند. منتهي اگر متاسفانه ابزار دست و بازيچه قرار گيرند نيز خطر بزرگي براي شفافيت خواهد بود. بايد در اين بخش نيز فعاليت کرد و رسانه ها به سمت خبرهاي زرد و خط مشي هاي اين گونه حرکت نکنند و اجازه رشد و نمو به رسانه هاي زرد ندهند که در ازاي دريافت پول از ناشر ، نقش خود را فراموش کنند.
فارس: عاملي مي گويد تعديل 400 درصدي سود مقدار بسياربزرگي است. اما اين فقط يک پيش بيني بوده و معتقد است نبايد بخاطر پيش بيني به زندان برود.
حرف ايشان کاملا درست است. منتهي ايراد کار جايي است که وي در همان فروردين يا ارديبهشت و يا حتي در تير ماه 95 که موعد حسابرسي صورت ها بود يا هر زمان که ايشان متوجه مي شد که به پيش بيني نمي رسد وظيفه داشت که به بازار منعکس کند. ايراد کار عاملي همين جاست و در اين زمينه با وي مشکل داريم و مي گوييم تخلف بورسي رخ داده است.
وي اطلاعات نهاني داشته و آنرا به بازار منعکس نکرده است و اين جرم است زيرا اطلاعات را مخفي کرده است. عاملي اطلاعات خلاف واقع و گمراه کننده به بازار داده است. جرم هاي ناشر کنتور سازي اتفاقاً بعد از بازگشايي نماد معاملاتي است.
عاملي هر لحظه‌اي که متوجه مي شد پيش بيني به هر دليلي محقق نمي شود بايد اطلاعات جديد را افشا مي کرد .
حجم مکاتباتي که سازمان بورس براي تذکر هاي پي در پي خود به ناشر بعد از بازگشايي نماد آکنتور داشته و به دليل اينکه ايشان جواب نامه هاي ما را نمي داد يا اينکه اگر جوابي مي داد جواب هاي گمراه کننده بود باعث شد تا پرونده عدم ارايه اطلاعات براي وي تشکيل شود.
در ارديبهشت ماه 95 ايشان صورت حساب فروش، رسيد کالا به انبار و حواله خروج کالا از انبار به سازمان بورس ارايه داده است. اما بعد از اينکه متوجه شده پيش بيني وي به هر دليلي محقق نشده است از اعلام آن به بازار صرفه نظر کرده است. مگر ناشران ديگر بازار نيستند که به بازار منعکس مي کنند؟ بايد اطلاعات نهاني خود را به بازار اعلام مي کرد .
جرم اعضاي هيات مديره اين شرکت ارايه اطلاعات خلاف واقع است. بر حسب اتفاق بحث سازمان بورس بر سر همين موضوع است. براي همين است که در ابتداي اين گفت و گو عنوان کردم که وارد بحث هاي کلاهبرداري نمي شوم و معتقدم جرم بورسي رخ داده است.
* عبور از خط قرمز سازمان بورس بخشش ندارد
فارس: بنابراين عدم افشاي اطلاعات از سوي ناشران بورسي و غير بورسي خط قرمز سازمان بورس است.
دقيقا. چون وظيفه سازمان بورس شفاف سازي است نه صحه گذاري اطلاعات. اين موضوع بايد در بين عامه مردم فرهنگ سازي شود. گاهي صحبت هايي گفته مي شود که ما به اطلاعات کدال و سازمان بورس اعتماد کرديم. بايد پاسخ داد به سازمان بورس بايد در همه حيطه ها توجه کرد. صرفاً صورت مالي نبوده و سازمان بورس در اطلاعيه ناشر آکنتورچندين اطلاعيه شفاف سازي ارايه کرده است.
آيا خريدار سهام کنتور سازي به اطلاعيه شفاف سازي سازمان بورس در کدال نيز توجه کرده است؟ به ابهام هاي مطرح شده در اين زمينه نگاهي انداخته است؟ نه تنها در مورد اين پرونده در مورد همه موضوعات بايد اينطور نگاه کرد.
سازمان بورس و هيچ مقام ناظري در دنيا بر اطلاعات ناشران صحه گذاري نمي کند چون ابزارهاي آنرا در اختيار ندارند. وظيفه ناظر ايجاد شفافيت و فراهم کردن فضاي شفافيت است و اگر به اين نتيجه رسيد که ابهامي وجود دارد از آن مرحله پيگيري آن شروع مي شود.
فارس: پيش از اين هم ازاين دست اتفاق‌ها از جمله براي سهامداران شرکت صدرا که در يک شب سود اين شرکت به زيان تبديل شد و يا پرونده داروگر و سهامدار جديد آن و يا حتي نمونه هاي ديگري که شايد شديدتر از پرونده کنتور سازي بوده رخ داده است. اما هيچ وقت منجر به اعتصاب و شورش و اعتراض‌هاي توده‌اي در کف خيابان و مقابل سازمان و شرکت بورس نشده است. شايد بيش از 5 مرحله اعتراض هاي پراکنده در مقابل سازمان بورس و شرکت بورس رخ داده است. به نظر شما اين اتفاق ها از کجا آب مي خورد؟
پاسخ به اين سوال را دو بخش مي‌کنم. نخست آنکه مطالبات اجتماعي را از روش هاي غير اجتماعي دنبال کردن غلط است و باعث مي شود اصل موضوع زير سوال برود. در عين حال جريان هاي ديگري وارد موضوع شده و از اين اهرم ها به نفع خود استفاده کنند. اين جريان ها از اعتراض هاي اجتماعي در راستاي اهدافي غير از هدف سهامدار استفاده مي شود. بايد به سرمايه هاي اجتماعي توجه کرد. سازمان بورس يک سرمايه اجتماعي است و بايد ملجاء و پناهگاه سهامداران باشد.
اگر بخواهيم نقش پناهگاه را براي سهامداران داشته باشيم بايد وجاهت سازمان بورس را حفظ کرد. بنابراين در اعتراض‌هاي از اين دست، برخي اشخاص ممکن است اهداف ديگري را دنبال کنند و با ساماندهي اين نوع تجمعات، براي رسيدن به اهداف خود که يکي از خطرات بزرگ است اقدام به آلوده کردن فضاي اقتصادي در فضاي سياسي کنند و ممکن است بهره‌برداري‌هاي خاصي شود.
نکته دوم اينکه اين پرونده خاص داراي ابعاد متعدد و بازيگران مختلفي بوده و هر يک از اين بازيگران در يک شبکه طراحي شده نقش خود را ايفا مي کردند. از اتاق اصناف گرفته تا برخي کارگزاري‌ها، برخي نهادهاي مالي، ناشر، حسابرس، شرکت باران و امثال آنها هريک نقشي در اين فرآيند داشته اند و اکنون که در اين فرايند دچار مشکل شده اند هر کدام سعي مي کنند که گناه خود را بر گردن ديگري بياندازند. بنابراين اين تجمعات ممکن است ناشي از سازماندهي باشد که يک واحد يا نهاد خاص و يا يکي از بازيگران درگير در فرآيند بخواهد جريان مسير يا افکار عمومي را از سمتي به سمت ديگري هدايت کند.
* رد پاهاي جديد از يک کارگزاري و يک مشاور رسانه‌اي
فارس: بدون تعارف بگوييد آيا در اين ميان نام کارگزاري و يا مشاور سرمايه گذاري وجود داشته است؟
بله. علاوه بر وجود مشاور سرمايه گذاري، در اين بين يک کارگزاري هم وجود دارد که در کدهاي شخصي خود سود کلاني کرده‌اند اما اکنون به پشتوانه صندوق سرمايه گذاري خود در حال شيطنت است.
فارس: ظاهراً نام برخي مشاوران رسانه اي آقاي عاملي که به اطلاعات نهاني دسترسي داشته و آنرا تا قبل از افشا در کدال در برخي کارگزاري ها نشر و تشويق به سرمايه گذاري کرده اند نيز مطرح است.
بله. اما موضوع در حال پيگيري و تکميل مستندات از سوي معاون حقوقي سازمان بورس است.
فارس: چرا با وجود آنکه توصيه مي شود با واگذاري مالکيت اين شرکت مشکل سهامداران و کارگران حل مي شود ، اما هنوز امکان فروش سهام اين شرکت فراهم نشده است؟
اين بحث‌ها به سازمان بورس ارتباطي پيدا نمي کند.
فارس: اما عنوان مي شود سازمان بورس اجازه فروش را نمي‌دهد
ما در اين فرآيند نقشي نداريم ولي اگر بتوانيم کمکي در راستاي ايفاي حقوق سهامداران نماييم حتماً اين کار را مي کنيم. وظيفه ما حفظ و حراست از حقوق سهامداران است. دادگاه از اين نظر اهميت دارد که مقصران در اين ماجرا بايد جبران خسارت کنند.
فارس: زمان دادگاه کنتورسازي چه زماني است؟
دادگاه در مرحله بازپرسي و تکميل اطلاعات است.
فارس: آيا رييس هيات مديره کنتورسازي هم دستگير مي شود؟
ما از کل اعضاي هيات مديره شکايت کرده ايم و قاضي مي تواند تشخيص بدهد.
* تباني کارشناسان اداره نظرات بر بورس را رد مي‌کنم
فارس: آيا رييس سازمان بورس و مديران ارشد به مجموعه تحت نظارت خود و کارشناسان اداره نظارت با هر درجه علمي کارشناسي اشراف کامل دارند؟ اگر چنين است چرا در زماني که همه کارشناساني که در مشاور سرمايه گذاري ها اغلب اکانت دارند و به آنها گفته بودند که قرارداد کنتور سازي ابهام دارد و باران يک شرکت کاغذي است اما اين گزارش ها را به شما ارايه ندادند؟
اگر کارشناس‌هاي سازمان بورس گزارشي را دريافت و ارايه نکرده اند حتما برخورد مي‌کنيم.
فارس: قبول مي کنيد تباني در اين زمينه وجود دارد؟
من کلا رد مي کنم اين موضوع را. چون کارشناسان سازمان بورس بر حسب مقررات کار مي کنند و بر اساس دستور العمل پيش مي روند.
بنابراين شايعات و بحث هاي فضاي مجازي در مورد انواع و اقسام نمادهاي مختلف وجود دارد. يکي از وظايف کارشناسان رجوع به اين گزارش ها است اما مرجع تصميم گيري مقررات سازمان بورس و دستور العمل مصوب است.
در دستورالعمل عنوان مي شود که اگر تکميل مدارک توسط ناشر انجام شد نماد بايد بازگشايي شود. از اين رو مسئوليت کارشناس سازمان بورس است که اگر اطلاعات نماد معاملاتي تکميل باشد آن را بازگشايي کند. اگر در اين حالت نماد را بازگشايي نکند کارشناس سازمان مقصر است.
فرض بر اين است که همه نمادها بايد باز باشند نه اينکه بسته شوند مگر اينکه خلاف آن ثابت شود. بنابراين چون نگاه اين است که همه نماد ها بايد باز باشند مقررات بر اين گونه تنظيم شده که درست يا غلط آن قابل بحث است اما مقررات عنوان مي کند به محض تکميل مدارک بايد يک روز بعد نماد بازگشايي شود.
تکميل مدارک يک سري شواهد و قراين دارد. در مقطعي که گزارش حسابرسي ناشر منتشر مي‌شود مهم‌ترين بخش نظارت ها است. چون گزارش حسابرس فصل الخطاب بوده که هر گزارش ديگري را کنار مي زند. دليل اين موضوع نيز استقرار حسابرس در شرکت و دسترسي وي به همه اطلاعات است. بنابراين کارشناسان و مديران سازمان بورس طبق دستور العمل و مقررات جلو رفته اند و دستور العمل ها در آن مقطع به آنها عنوان کرده که بايد نماد آکنتور باز شود .
در سازمان بورس تا آنجايي که من خبر دارم هيچ گونه مکاتبه يا گزارشي مبني بر اينکه اطلاعات ناشر کنتور سازي کامل نيست و يا نماد نبايد باز گشايي شود وجود ندارد.
فارس: آيا از سازمان بورس هم در اين جريان شکايت شده است؟
بله شاکي از سازمان بورس هم وجود دارد
انتهاي پيام/

کلیدواژه: بازگشایی نماد معاملاتی | صندوق های فروشگاهی | نماد معاملاتی آکنتور | بعد از بازگشایی نماد | سازمان بورس ارایه | اطلاعات خلاف واقع | نماد معاملاتی | اعضای هیات مدیره | بازار سرمایه | شرکت کنتور سازی | سازمان بورس | سازمان بورس | سازمان بورس | سازمان بورس | مدیر عامل شرکت | خبرگزاری فارس | ارایه اطلاعات | اتاق اصناف | سازمان بورس | اتاق اصناف | سازمان بورس | کمیته تخلفات | گزارش حسابرس | سرمایه گذاری | عنوان می شود | نماد آکنتور | افکار عمومی | دستور العمل | ناشر آکنتور | رخ داده | بررسی ها | العمل ها | صندوق ها | فسخ شده | رسانه ها | آقای عاملی | ناشر کنتور | وجود ندارد | صحه گذاری | انجام داد | تحت نظارت | اسفند ماه | توقف نماد | شفاف سازی | طبق دستور | رسانه ها | گزارش ها | پیش بینی | صندوق ها | باید باز | بر عهده | یک سری | بر روی | رخ داد

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۳۸۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • مهلت یک هفته ای دستگاه های اجرایی برای ارسال برنامه چهارم/رسانه ها از حاشیه پردازی پرهیز کنند
 • به گزارش خبرنگار ایلنا،ربیع فلاح جلودار امروز در هشتمین جلسه شورای اداری مازندران که در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یادآوری هفته دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس یادآور رشادت و ایثارگری های زنان و مردان این خاک اسلامی است. وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا افزود: ما تهدیدات بی محتوای رئیس جمهور آمریکا رامحکوم می کنیم. استاندار مازندران با تاکید بر اینکه مدیران دستگاه های اجرایی برنامه چهار ساله خود را تببین و ارسال کنند،گفت: مدیران دستگاه های اجرایی تا پایان هفته آینده برنامه های خود را ارسال کنند. وی با تاکید بر اینکه رسانه ها از حاشیه سازی دوری کنند افزود: شایسته نیست که وقت خود را برای مسائل کم‌اهمیت و حاشیه تلف کنیم بنابراین مدیران باروحیه جهادی و فرصتی که در اختیار آنان است به بهترین نحو برای توسعه و پیشرفت استان استفاده کنند. فلاح افزود: فرصت برای ما به‌عنوان خدمتگزاران مردم بسیار محدود است و باید از فرصت باقیمانده برای خدمت به مردم استفاده کنیم. وی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را سیاست محوری دانست که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کردند گفت: همه باید حول این محور برنامه‌ریزی و تلاش کنیم. فلاح با بیان اینکه باید اشتغال در رأس امور دستگاه های اجرایی باشد افزود: در سال 96 باید970 هزار شغل در کشور و 43 هزار شغل در استان ایجاد شود. استاندار مازندران به عقب‌ماندگی تاریخی در استان اشاره کردو گفت: یکی از سیاست‌های ما تثبیت مدیریت بود و مدیران باید در حوزه اشتغال و تولید تلاش بی‌وقفه داشته باشند. فلاح جلودار، از ایجاد 10 هزار شغل ثبت شده در استان مازندران خبر داد اشاره کرد و افزود: مدیران تلاش کنند تا مشکل واحدهای صنعتی به عنوان آسیب جدی در حوزه اشتغال حل شود. وی به اهمیت...
 • مهلت یک هفته ای دستگاه های اجرایی برای ارسال برنامه چهارم رسانه ها از حاشیه پردازی پرهیز کنند
 • استاندار مازندران با تاکید کرد: مدیران دستگاه های اجرایی برنامه چهار ساله خود را تا پایان هفته آینده تببین و ارسال کنند. به گزارش خبرنگار ایلنا،ربیع فلاح جلودار امروز در هشتمین جلسه شورای اداری مازندران که در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار شد با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یادآوری هفته دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس یادآور رشادت و ایثارگری های زنان و مردان این خاک اسلامی است. وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا افزود: ما تهدیدات بی محتوای رئیس جمهور آمریکا رامحکوم می کنیم. استاندار مازندران با تاکید بر اینکه مدیران دستگاه های اجرایی برنامه چهار ساله خود را تببین و ارسال کنند،گفت: مدیران دستگاه های اجرایی تا پایان هفته آینده برنامه های خود را ارسال کنند. وی با تاکید بر اینکه رسانه ها از حاشیه سازی دوری کنند افزود: شایسته نیست که وقت خود را برای مسائل کم‌اهمیت و حاشیه تلف کنیم بنابراین مدیران باروحیه جهادی و فرصتی که در اختیار آنان است به بهترین نحو برای توسعه و پیشرفت استان استفاده کنند. فلاح افزود: فرصت برای ما به‌عنوان خدمتگزاران مردم بسیار محدود است و باید از فرصت باقیمانده برای خدمت به مردم استفاده کنیم. وی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را سیاست محوری دانست که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کردند گفت: همه باید حول این محور برنامه‌ریزی و تلاش کنیم. فلاح با بیان اینکه باید اشتغال در رأس امور دستگاه های اجرایی باشد افزود: در سال 96 باید970 هزار شغل در کشور و 43 هزار شغل در استان ایجاد شود. استاندار مازندران به عقب‌ماندگی تاریخی در استان اشاره کردو گفت: یکی از سیاست‌های ما تثبیت مدیریت بود و مدیران باید در حوزه اشتغال و تولید تلاش بی‌وقفه داشته باشند. فلاح جلودار، از ایجاد 10 هزار شغل ثبت شده در استان مازندران خبر...
 • فیس بوک به رسانه های آفلاین متوسل شد
 • گروه فناوری _ فیس بوک برای مقابله با گسترش اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به دنیای واقعی متوسل شده و پیکارهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی را در دنیای آفلاین به راه انداخته است. به گزارش بولتن نیوز وبه نقل از خبرگزاری فارس ، یکی از این پیکارها در هند آغاز شده و بدین منظور به شهروندان عادی در مورد نحوه تمییز دادن اخبار واقعی از جعلی اطلاع رسانی می شود. فیس بوک همچنین آگهی‌های تبلیغاتی تمام صفحه‌ای را در برخی روزنامه های بزرگ و مشهور هندی چاپ کرده که حاوی 10 نکته در مورد نحوه شناسایی اخبار جعلی است. دهها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی در هند زندگی می کنند و این کشور از نظر میزان استفاده از فیس بوک در رتبه های بالا قرار دارد. همچنین واتس اپ متعلق به فیس بوک هم بزرگترین و برترین برنامه موبایلی مورد استفاده در هند است. عنوان آگهی تبلیغاتی فیس بوک در روزنامه های کثیرالانتشار هند این است: ما با همدیگر می توانیم انتشار اخبار جعلی را محدود کنیم. نگرانی در مورد گسترش انتشار اخبار جعلی در فیس بوک زمانی تشدید شد که برخی صاحب نظران پیروزی ترامپ بر کلینتون در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا را تاحدی ناشی از انتشار اخبار جعلی بر ضد کلینتون دانستند. از آن زمان تا به حال مقامات بسیاری از کشورهای جهان فیس بوک را برای جلوگیری از انتشار چنین اخباری تحت فشار گذاشته‌اند.
 • مصونیت رسانه ای در فضای مجازیی
 • خبرگزاري آريا - يکي از مهم‌ترين جلوه‌هاي کنش‌هاي کاربران در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي، واکنش به فجايع و اتفاقات تلخ از جمله قتل و جنايت است. در همين مدت اخير متاسفانه شاهد دو فاجعه مصيبت‌بار بوديم و ماجراي قتل آتنا و بنيتا، بازتاب گسترده‌اي در فضاي مجازي داشت.بخشي از اين واکنش‌ها جنبه اطلاع‌رساني و آگاهي‌بخشي داشت و بخش عمده ديگر نيز واکنش و اظهار تاسف از وقوع اين حوادث يا ابراز همدردي با بازماندگان اين فجايع بود. ضمن اين‌که با انبوهي از متن‌هاي تحليلي مواجه‌ايم که سويه آسيب‌شناسي داشته و کارکرد تفسيري دارد و مي‌تواند به عنوان يک رويکرد مثبت، کارکرد بازدارندگي داشته باشد. واقعيت اين است که بخشي از اين واکنش مجازي به دليل ابعاد و عمق فاجعه طبيعي است و مصداقي از برانگيختگي خشم عمومي و اعلام انزجار نسبت به اين وقايع است، اما از يک جايي به بعد احساس مي‌شود ماجرا جنبه سرگرمي به خود گرفته و انتشار عکس و فيلم از مرز طبيعي و منطقي خود خارج مي‌شود.به نظر مي‌رسد با توجه به بسط و گسترش رسانه‌هاي مجازي و نبود مهارت‌هاي لازم رسانه‌اي در بين شهروندان بايد به اين مساله انديشيد که چگونه مي‌توان بعد از هر فاجعه‌اي در جامعه در کنار تاکيد بر امنيت و مصونيت اجتماعي که براي عدم تکرار اين وقايع بيان مي‌شود، به مصونيت رسانه‌اي آن هم انديشيد و ساز و کارهايي برايش طراحي کرد تا انتشار اخبار مربوط به يک فاجعه، خود به آسيب‌هاي رواني و اجتماعي در جامعه منجر نشود.يکي از مصاديق سواد رسانه‌اي در چنين موقعيت‌هايي محقق مي‌شود؛ اين‌که افراد بدانند حد و مرز و حدود و ثغور نشر يک خبر کجاست و چقدر است. اين‌که آگاه باشند انتشار افراطي يک خبر بد مثل فجايع انساني مي‌تواند بار رواني منفي براي جامعه داشته باشد و بهداشت رواني آن را آلوده کند. به عبارت ديگر خارج شدن از اعتدال...
 • اقتصاد جهانی در رسانه های امروز جهان
 • به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، مهمترین عناوین اقتصادی برخی از رسانه های مطرح امروز جهان به شرح زیر است: یو پی آی – بانک مرکزی چین دستور توقف ارتباط مالی بانک های این کشور با کره شمالی را صادر کرد. بیزنس اینسایدر – درآمدهای مصر از محل تجارت در کانال سوئز طی ماه آگوست به 470.6 میلیارد دلار افزایش یافته است. نیویورک تایمز – بنزین در حال مبدل شدن به یک بحران در ونزوئلا است. به رغم وجود منابع نفتی غنی در این کشور، صف های خرید بنزین در ونزوئلا هر روز طولانی تر می شوند. گالف تایمز – مصر همکاری های جدیدی را با کمپانی دی پی ورلد امارات در کانال سوئز آغاز می کند. شینهوآ – بدنه هواپیمای سی 929 در چین تولید خواهد شد. براساس اطلاعات موجود، روسیه کار طراحی بال های این هواپیمای مسافربری پهن پیکر را انجام خواهد داد. الاهرام– وزیر بازرگانی مصر از افزایش 10 درصدی صادرات کشورش در سال جاری میلادی خبر داد. مسکوتایمز- خودروهای الکتریکی وارد ناوگان پلیس دبی می شوند. جی اس ام آرنا- منابع آگاه از احتمال خرید بخش تلفن همراه" اوی برزیل"(بزرگترین شرکت مخابراتی برزیل) توسط چایناموبایل خبر می دهند
 • شلیک موشک خرمشهر در ۲۱ رسانه روسی
 • مسکو - ایرنا - آزمایش موشک جدید بالستیکی خرمشهر در 21 رسانه اصلی روسیه شامل شبکه های تلویزیونی، خبرگزاری ها و روزنامه های پرشمارگان بازتاب یافت. به گزارش ایرنا، این رسانه ها در اخبار خود همراه نمایش فیلم پرتاب موشک خرمشهر در تلویزیون و پایگاههای اینترنتی، نوشته اند: ایران موشک بالستیکی جدیدی را دارای توان حمل چند کلاهک با موفقیت آزمایش کرد.*** تلویزیون وزارت دفاع روسیه:شبکه زویوزدا روز یکشنبه در بخش های خبری خود گفت: ایران با موفقیت موشک بالستیکی خرمشهر را که دو هزار کیلومتر برد دارد، آزمایش کرد.رسانه روسی خاطرنشان کرد: ایران این موشک بالستیکی را با فناوری های داخلی ساخته که می تواند چند کلاهک حمل کند. *** تی.وی.سنتر:تلویزیون تی.وی.سنتر از شبکه های سراسری روسیه نیز در بخش های خبری دیروز و امروز خود با پخش صحنه هایی از پرتاب موشک خرمشهر، گزارش داد: ایران موشک بالستیکی جدید خود را با برد دو هزار کیلومتر و توانایی حمل چند کلاهک آزمایش کرد. رسانه روسی گفت: این موشک برای نخستین بار جمعه گذشته در رژه نظامی در تهران رونمایی شد، اما زمان دقیق پرتاب آن اعلام نشده است. *** شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه:شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گفت: ایران موشک بالستیکی جدید خود را آزمایش کرد که برد آن بیش از دو هزار کیلومتر است.رسانه روسی افزود: جمهوری اسلامی اوایل سال جاری میلادی نیز موشک بالستیکی میان برد خود را پرتاب کرد. *** تلویزیون بین المللی میر:شبکه تلویزیونی روسی میر که در کشورهای همسود (شماری از جمهوری های سابق شوروی) پخش می شود، در بخش های خبری خود آزمایش موفق موشک بالستیکی خرمشهر را گزارش مکتوب و فیلم داد.در این گزارش ها گفته شد: موشک جدید که به زودی به نیروهای مسلح ایران تحویل می شود، در رژه روز جمعه رونمایی شد.رسانه روسی همچنین به نقل از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به مناسبت این آیین...
 • حاضر به مناظره در مقابل رسانه ها هستم
 • تبریز - عضو اصلاح‌طلب شورای اسلامی شهر تبریز گفت: حاضر به مناظره در مقابل رسانه‌ها هستم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین مسعودی ریحان یکشنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به فرآیند انتخاب شهردار تبریز، اظهار داشت: نهایتاً با توجه به دو گزینه نهایی باقی‌مانده به باهر رأی دادم اعتقاد دارم که انتخاب باهر تداوم راه عقلانیت و موفقیت وی در سمت شهردار تبریز موفقیت شورا خواهد بود. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر عدم انتخاب یک شهردار اصلاح‌طلب برای شهرداری تبریز، بیان داشت: بایستی به سابقه و روند این مهم در چند مرحله توجه داشت اول این‌که مطرح‌شدن افرادی همچون فتح الهی و سلیمانپور از طرف همین دو سه نفر از آقایان که مدعی اصلاحات هستند صورت گرفت که بعداً با بازی کردن رول خاص و فشارهای مختلف باعث شدند فردی مثل آقای سلیمانپور ۶ رأی در مرحله آخر بیاورد و حال سؤال من این است که نمی‌شد ایشان این رول و لابی‌ها را به نفع امثال سردار مولوی و الموسوی بازی کنند؟ عضو اصلاح‌طلب شورای اسلامی کلان‌شهر تبریز تأکید کرد: من بارها به‌صراحت اعلام کرده بودم که رأی من آقای الموسوی است و حتی به‌شخصه برای ایشان از اعضای لیست امید امضا جمع کرده‌ام که عکس آن‌هم در رسانه‌ها موجود است ولی با کمال تأسف از آن شش نفر در رأی‌گیری نهایی ۴ نفر به ایشان رأی دادند که بنده هم یکی از آن‌ها بودم .ولی متأسفانه عده‌ای از دوستان مدعی اصلاح‌طلبی به‌نوعی بازی کردند که در نهایت منجر به حذف آقای الموسوی گردید و باز تأسف‌انگیزتر اینکه در رأی‌گیری نهایی فردی اصولگرا با سابقه مشخص به‌عنوان گزینه لیست امید مشخص شد. مسعودی ریحان در پاسخ این سؤال که نسبت به ادعای برخی از اعضای لیست امید که مسعودی ریحان و نیکوخصلت را به خاطر رأی ندادن به آقای سلیمانپور متهم به بدعهدی می‌کنند؟ گفت: من...
 • رسانه ها و رسالت ابلاغ پیام عاشورا
 • عاشورا پیام جاویدان و مانایی است که طریق حقیقت را نشان می‌دهد، رسانه انقلابی و مکتبی نقش ویژه و موثری در انتقال صحیح فلسفه عاشورا و ممانعت از تحریف این حقیقت بر عهده دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، عاشورا و کربلا مبدا انسانیت و حق و حقیقت است، با عاشورا می‌توان نسبت حق و باطل را سنجید. پیامی که هرگز رنگ کهنگی و مندرسی به خود نمی‌بیند، شعله فروزان و چشمه زلال حق است.هر حقیقتی به واسطه حقانیت خود با 2 دشواری روبرو بوده است اولی فراموشی آن حقیقت و دومی تحریف. جریان باطل همیشه دوران و لباس و فرمت‌های مختلف، با بزک‌ها و آرایش‌های سرخ و آبی جهد بر آن داشته‌اند که این زلالیت را کدر و تیره کنند.رسانه‌ها به عنوان واسطه‌های مردمی نقش مهمی در انتقال مفاهیم داشته و دارند و می‌توان به این شکل گفت کربلا در کربلا می‌ماند اگر پیام رسانی چون زینب(س) نبود و این کوتاه واژه اهمیت رسانه در انتقال درست و ماندگار مفاهیم را می‌رساند.در همین ارتباط محمد افشار کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی اظهار داشت:رسانه‌ها وظیفه سنگینی در نگهبانی از این حقیقت روشن دارند و دشمن امروز دنبال ارائه عاشورای احساسی و بدون محتوای انقلابی است که رسانه ها می‌بایست نسبت به این مسئله حساس باشند.حضرت زینب(س) الگوی روشن رسانه حسینی و عاشورایی استوی افزود: رسانه‌های دوران یزید چند ویژگی بارز داشتند اولاٌ همه از سوی دستگاه جباریت اموی تطمیع شده بودند و با شایعهسازی و دروغ بافی دنبال تضعیف نظام علوی بودند. این رسانه همچنین حقیقت را قلب می کردند و کوچکترین قرابتی با حق و حقیقت نداشتند و مثل آب خوردن حقیقت را وارونه جلوه می‌دادند.این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی ادامه داد: در مقابل این غول‌های رسانه دروغ پرداز یزید، مظلومیت و گریه و طفلان معصوم و شیرخوار اباعبدالله(ع) رسانه جاویدان خواهد بود و حضرت زیبب(س) رسانه...
 • تجلیل از ۳۵ سال تلاش رضا برجی در فرهنگسرای رسانه
 • به گزارش ایسکانیوز، آیین تجلیل از ۳۵ سال تلاش هنرمند رضا برجی در عرصه عکاسی و سینمای مستند به همراه رونمایی از مستند «عکاس صلح» در فرهنگسرای رسانه برگزار می‌شود. این مراسم روز سه‌شنبه ۴ مهر ساعت ۱۶:۳۰ در فرهنگسرای رسانه با حضور هنرمندان برگزار خواهد شد. رضا برجی تاکنون در ۷۵ کشور جهان عکاسی کرده است و در کسوت تهیه کننده، کارگردان و تصویربردار ۱۵ سریال مستند و فیلمهای جنگی در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ حضور داشته و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند و جنگ در سومین جشنواره فیلم سیما را اخذ کرده است. 502 رضا برجی سینمای مستند عکاس صلح فرهنگسرای رسانه
 • بازتاب گسترده محرومیت طارمی در رسانه های عربستان
 • محرومیت مهدی طارمی از سوی فیفا بازتاب گسترده ای در رسانه‌‎های کشورهای عربی بخصوص عربستان داشته است. به گزارش خبرنگار مهر، مهدی طارمی بعد از شکایت باشگاه ریز اسپور ترکیه به مدت ۴ ماه از حضور در میادین محروم شد و به این ترتیب نمی تواند در بازی رفت و احتمالا در بازی برگشت (در صورت عدم صدور قرار موقت) برای پرسپولیس برابر الهلال عربستان بازی کند. این محرومیت در آستانه دیدار پرسپولیس با الهلال عربستان در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا که ساعت ۱۹:۳۰ سه شنبه این هفته در ابوظبی برگزار می شود، بازتاب گسترده ای در رسانه های کشورهای عربی و بخصوص عربستانی داشته است. سایت «اسپورت ۲۴» با عنوان فیفا گلزن پرسپولیس را مقابل الهلال محروم کرد به این اتفاق پرداخته است. سایت «کوره» هم با تیتر مشابهی محرومیت پرسپولیس برابر الهلال را بازتاب داده است. روزنامه «الریاضیه» با اشاره به حضور پرسپولیس در دبی، گزارشی از آخرین وضعیت تیم الهلال و پرسپولیس ارائه داده و تعلیق طارمی را به خاطر رای فیفا پوشش داده است. روزنامه «المدینه» هم با تیتر «فیفا گلزن پرسپولیس را از رویارویی با الهلال محروم کرد»، گزارشی در این خصوص نوشته و جزئیات جریمه فیفا را هم تشریح کرده است. روزنامه الریاضیه همچنین در بخش دیگری گزارش مفصل تری از محرومیت مهدی طارمی نوشته و عنوان کرده است که مهدی طارمی بازیکن ایرانی دیدار رفت و برگشت (مقابل الهلال) را از دست داده است.
 • رسانه های حاضر در نمایشگاه مطبوعات مشخص شدند
 • در این فهرست نام 520 متقاضی (بالغ بر 600 رسانه) با متراژ درخواستی 13 هزار متر‌مربع درج شده است. اطلاعات مربوط به این جدول، پیش‌تر از طریق حساب کاربری متقاضیان، در وب‌سایت نمایشگاه اطلاع‌رسانی شده است. فهرست رسانه‌های متقاضی حضور در بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات بر اساس گروه‌بندی و متراژ درخواستی در هر گروه در فایل پیوست، قابل رؤیت است و متقاضیان در صورت اعتراض به گروه‌بندی و متراژ تأیید شده، تا پایان روز یکشنبه 2مهر فرصت دارند، درخواست خود را به کمیته اجرایی نمایشگاه ارسال کنند. کمیته اجرایی ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از طریق شماره تلفن های 84095179 ، 84095168 و � ٩٣٦٤٣٤٨� � ١ از ساعت ٨ تا ١٧ پاسخگوی سوالات و درخواست‌های متقاضیان است. زمان ثبت‌نام قطعی (واریز هزینه غرفه‌های نمایشگاه)، جانمایی الکترونیک و نظام‌نامه نمایشگاه قرار است در روزهای آتی اعلام شود. به گفته روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، آن دسته از متقاضیانی که نامشان در فهرست فعلی نیست، در لیست ذخیره نمایشگاه قرار گرفته‌اند.
 • انتشار فهرست رسانه های حاضر در نمایشگاه مطبوعات ۹۶
 • رویداد۲۴-فهرست کامل رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات همراه با متراژ و گروه تایید شده منتشر شد.به نقل از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، در این فهرست نام 520 متقاضی (بالغ بر 600 رسانه) با متراژ درخواستی 13هزار متر مربع درج شده است. اطلاعات مربوط به این جدول، پیش تر از طریق حساب کاربری متقاضیان، در وبسایت نمایشگاه اطلاع رسانی شده است.فهرست رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بر اساس گروه بندی و متراژ درخواستی در هر گروه در فایل پیوست، قابل رویت است و متقاضیان در صورت اعتراض به گروه بندی و متراژ تایید شده، تا پایان روز یکشنبه 2مهر فرصت دارند، درخواست خود را به کمیته اجرایی نمایشگاه ارسال کنند.کمیته اجرایی ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از طریق شماره تلفن های 84095179 ، 84095168 و ٠٩٣٦٤٣٤٨٠٠١ از ساعت ٨ تا ١٧ پاسخگوی سوالات و درخواست‌های متقاضیان است.زمان ثبت نام قطعی (واریز هزینه غرفه‌های نمایشگاه)، جانمایی الکترونیک و نظام نامه نمایشگاه در روزهای آتی از طریق وبسایت نمایشگاه اعلام می شود.آن دسته از متقاضیانی که نامشان در فهرست فعلی نیست، در لیست ذخیره نمایشگاه قرار گرفته اند.
 • تبدیل تهدید به فرصت با ارتقای سواد رسانه ای
 • کارشناس رسانه و ارتباطات با اشاره به آسیب‌های اجتماعی و تهدیدات فضای مجازی بر تبدیل تهدید به فرصت با ارتقای سواد رسانه‌ای تاکید کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه‌نقل از پایگاه خبری تحلیلیارم خبر؛نشست آزاد با موضوع فرصت‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بعدازظهر امروز در مرکز شهر پاکدشت برگزار شد. معصومه شکوری ، کارشناس رسانه و ارتباطات طی سخنانی در این نشت اظهار داشت: همه ما در فضای مجازی می‌توانیم افسر جنگ نرم باشیم همانطور که رهبر معظم انقلاب شاید آتش به اختیار ترین فرد بود که ۲ سال قبل نامه ای به جوانان اروپایی نوشتند و علیرغم سانسور رسانه های جریان اصلی از طریق همین شبکه‌های اجتماعی بازخورد بسیار خوبی داشت. کارشناس حوزه رسانه گفت: شهروند خبرنگار می‌تواند مهمترین اتفاق در فضای مجازی باشد ، همه مردم بدون دیدن آموزش تنها با همراه داشتن یک تلفن همراه به راحتی می توانند مشارکت اجتماعی داشته باشند و با بالا بردن ارتقای سطح سواد رسانه‌ای می‌توان تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد. شکوری در ارتباط با نقش پدر و مادر در ارتقای سواد رسانه‌ای افزود: زیرساخت‌های ارتباطی از اروپا وارد کشور ما شده همان‌طور که در آنجا فرهنگ استفاده از فضای مجازی برای سنین مختلف وجود داری ما نیز می توانیم این برنامه‌ریزی با پیاده سازی کنیم ما باید به کودکان خود یاد بدهیم «همان‌طور که نباید به غریبه اعتماد کرد و به برنامه غذایی در طول روز پایبند بود در فضای مجازی نیز همین‌گونه است.» وی در ارتباط با اشتراک‌گذاری مطالب تصریح کرد: ما وقتی می‌خواهیم خبری را در اختیار دیگران قرار دهیم باید چند سئوال از خودمان بپرسیم «منبع آن چیست؟»، «آیا برای جامعه مفید است؟» ، «وجدان عمومی من اجازه می‌دهد که این خبر را برای دیگران به اشتراک بگذارم؟» که خوشبختانه آموزش و پرورش در این خصوص وارد عمل...
 • فهرست رسانه های حاضر در نمایشگاه مطبوعات اسامی
 • فهرست کامل رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات همراه با متراژ و گروه تایید شده منتشر شد. خبرگزاری فارس: در این فهرست نام 520 متقاضی (بالغ بر 600 رسانه) با متراژ درخواستی 13 هزار متر مربع درج شده است. اطلاعات مربوط به این جدول، پیش تر از طریق حساب کاربری متقاضیان، در وبسایت نمایشگاه اطلاع رسانی شده است. فهرست رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بر اساس گروه بندی و متراژ درخواستی در هر گروه در فایل ذیل، قابل رویت است و متقاضیان در صورت اعتراض به گروه بندی و متراژ تایید شده، تا پایان روز یکشنبه 2 مهر فرصت دارند، درخواست خود را به کمیته اجرایی نمایشگاه ارسال کنند. کمیته اجرایی ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از طریق شماره تلفن‌های 84095179، 84095168 و ٠٩٣٦٤٣٤٨٠٠١ از ساعت ٨ تا ١٧ پاسخگوی سوالات و درخواست‌های متقاضیان است. زمان ثبت نام قطعی (واریز هزینه غرفه‌های نمایشگاه)، جانمایی الکترونیک و نظام نامه نمایشگاه در روزهای آتی از طریق وبسایت نمایشگاه اعلام می‌شود. آن دسته از متقاضیانی که نامشان در فهرست فعلی نیست، در لیست ذخیره نمایشگاه قرار گرفته‌اند. رسانه‌های حاضر در بیست‌و‎سومین نمایشگاه مطبوعات را می‌توانید اینجا ببینید.
 • حمله ایران به عراق کذب و شیطنت رسانه های غربی است
 • مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران حمله ایران به عراق را تکذیب کرده و گفت: انتشار چنین اخباری شیطنت رسانه های غربی برای به حاشیه بردن رزمایش سپاه بوده است که امیدواریم رسانه های داخلی در بازی رسانه ای آنها شرکت نکنند. سردار محمدعلی آسودی، مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص شایعه حمله ایران به کردستان عراق که در رسانه ها منتشر شد اظهار داشت: همه می دانند رزمایش امنیتی محرم در غرب کشور در حال برگزاری است. مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران همچنین گفت: جدول رزمایش های کشور مشخص است و بر اساس این زمانبندی در حال حاضر نیروی زمینی سپاه در حال اجرای رزمایش در غرب کشور است. وی همچنین حمله ایران به عراق را تکذیب کرده و تاکید کرد: انتشار چنین اخباری شیطنت رسانه های غربی برای به حاشیه بردن رزمایش سپاه بوده است که امیدواریم رسانه های داخلی در بازی رسانه ای آنها شرکت نکنند. انتهای پیام/ط
 • عصبانیت رسانه های اصلاح طلب از عدم ترجمه کامل سخنان ترامپ
 • ظاهرا بر خلاف پرونده هسته‌‌ای، در مورد پرونده‌‌ی فتنه، بین ترامپ و بسیاری از اصلاح طلبان و از جمله علی مطهری که همّ و غمّ خویش را آزادی فتنه گران قرار داده اند توافق کاملی وجود دارد. به گزارش جهان نيوز به نقل از آناج،ترامپ در بخشی از توهین‌‌ها و حملاتی که به جمهوری اسلامی ایران کرد، ضمن حمایت از فتنه گران و جریان سیاسی حامی فتنه، از زندانی شدن آن‌‌ها انتقاد کرد که با سانسور مترجم لحظه به لحظه‌‌ی صدا و سیما همراه بود. نیما چیتساز که مسئولیت ترجمه‌‌ی همزمان سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را بر عهده داشت، فرازهایی از توهین‌‌ها و افتراهای وی را ترجمه نکرد و با مکث کردن از آن‌‌ها عبور کرد. وی در توضیح این عملکرد خویش اینگونه توضیح می‌‌دهد: «چون این حرفها علیه ایران بود و خلاف واقع بودند، ترجمه نکردم و هرکس دیگری هم بود همینکار را می کرد و زیر صدا داشت و همه می فهمیدند و قشنگ نبود که من ترجمه کنم و علیه کشور خودم صحبت بکنم!» این توجیهات به لحاظ حرفه‌‌ای به هیچ وجه نمی‌‌تواند قابل قبول باشد، چون رسالت مترجم، ترجمه دقیق و صحیح تمامی کلماتی است که از زبان گوینده خارج می‌‌شود و عرف و قانون، حق تحریف و تبدیل یا سانسور گویش‌‌ها را به وی نداده است. البته در همین راستا واکنش‌‌های منفی و تند بسیاری از عموم مخاطبین و البته اصلاح طلبانی که همواره به صدا و سیما می‌‌توپند و آن را رسانه ملی نمی‌‌دانند، ابراز شده است، ظاهرا صدا و سیما آنقدرها هم که اصلاح طلبان فکر می‌‌کنند کم مخاطب نیست و عموم مردم ایران اعتماد و اقبال به رسانه ملّی خود دارند! فارغ از محکوم بودن این اقدام غیر حرفه ایِ مترجم سازمان صدا و سیما، حرف‌هایی که از دهان ترامپ درآمده است و پخش نشدنش...
 • برگزاری کارگاه آموزشی نقش قرهنگ و رسانه در گفتمان سازی
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، مدرس کارگاه آموزشی «نقش قرهنگ و رسانه در گفتمان سازی» که از برنامه های جانبی برنامه ریزی شده نمایشگاه کتاب لرستان است، امیر علی حیدر امیری، خواهد بود.این کارگاه آموزشی در یک جلسه و از ساعت17و سی دقیقه امروز در سالن همایش های نمایشگاه کتاب لرستان واقع در مصلی الغدیر خرم آباد برگزار خواهد شد.یادآور می شود: این کارگاه در راستای تبیین مفاهیم اقتصاد مقاومتی خواهد بود و شرکت برای عموم مردم در این جلسه آزاد است.
 • ایران شهریورماه میزبان ۲۷ رسانه خارجی از ۱۲کشور جهان بود
 • تهران- ایرنا- اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: شهریورماه امسال در مجموع برای 44 خبرنگار و عوامل خبری وابسته به 27رسانه خارجی از 12کشور جهان، مجوز روادید مطبوعاتی برای تردد در ایران صادر شده است. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در ادامه تردد عوامل خبری رسانه های خارجی به ایران، شهریورماه 96 نیز جمع فراوانی از خبرنگاران، عکاسان، روزنامه نگاران، عوامل رادیو و تلویزیون برخی کشورها متقاضی حضور در جمهوری اسلامی برای تهیه خبر، گزارش و عکس بودند که برای شماری از آنها براساس نوع و زمان درخواست روادید مطبوعاتی برای تردد در ایران صادر شده است.براساس آمار موجود افغانستان، فرانسه، آمریکا و آلمان به ترتیب بیشترین کشور درخواست کننده حضور در ایران بوده اند.همچنین افغانستان با 11 نفر و 140 روز، فرانسه با 7 نفر و 42 روز، آمریکا با 3 نفر و 28 روز، آلمان با 2 نفر و 10 روز نیز به ترتیب بیشترین نفرات و ایام حضور در کشور ما را ثبت کردند.عوامل خبری رادیو و تلویزیون، خبرگزاریها، نشریات و مجلات، موسسات و پایگاههای خبری و اطلاع رسانی به ترتیب بیشرین رسانه های درخواست کننده به شمار می آیند که برای آنها روادید تردد موقت توسط اداره کل رسانه های خارجی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد صادر شده است. همچنین اسپانیا، هلند، کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ایتالیا و قطر نیز از دیگر کشورهای درخواست کننده حضور در ایران بوده اند که «روادید مطبوعاتی زمان دار» برای خبرنگاران «غیر مقیم» آنها صادر شده است.حدود ١٥٠ رسانه بین المللی دارای دفتر نمایندگی فعال در ایران هستند و رسانه های دیگری که در ایران دفتر ندارند، بنابر تقاضا، مجوز فعالیت زمان دار دریافت می‌کنند.این مجوزها حسب تقاضای رسانه ها، رسیدگی می شود؛ در مواردی پاسخ منفی یا مشروط داده می شود و در مواردی با درخواست آنها به...
 • خبر عجیب رسانه های روسی از لغو بازی تیم ملی/ایران توگو در کازان لغو شد
 • در شرایطی که سایت فیفا رسما بازی ایران با توگو را در تقویم بازی های دوستانه خود گنجاند و شهر کازان را به عنوان میزبان این بازی اعلام کرد امروز رسانه های روسیه مدعی شدند این بازی لغو شده و در کازان برگزار نخواهد شد. سایت اسپورت روسیه مدعی شد بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و توگو که قرار بود روز 13 مهر ماه سال جاری به میزبانی ورزشگاه کازان برگزار شود، لغو شده است. این سایت نوشت:« وزیر ورزش جمهوری تارتارستان خبر لغو بازی ایران و توگو را داد ، خبری که امروز به صورت شفاهی در اختیار آنها قرار گرفته است». ولادیمیر لئونوف وزیر ورزش جمهوری تاتارستان در حالی این خبر را در اختیار رسانه های روسی قرار داده که هنوز مشخص نیست موضع فدراسیون فوتبال در قبال این خبر چه باشد به خصوص که هماهنگی های انجام بازی تدارکاتی با توگو از مدت ها قبل انجام و به تازگی به تایید فیفا هم رسیده بود. تیم ملی فوتبال ایران 18 مهر ماه سال جاری بازی دوستانه‌ای با روسیه به عنوان میزبان جام‌ جهانی 2018 در ورزشگاه کازان برگزار خواهد کرد. کازان یکی از 12 ورزشگاه میزبان جام‌ جهانی 2018 روسیه است. ورزش سه
 • فیس بوک برای مقابله با اخبار جعلی به رسانه های آفلاین متوسل شد
 • به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات بی‌باک نقل از اسین ایج، یکی از این پیکارها در هند آغاز شده و بدین منظور به شهروندان عادی در مورد نحوه تمییز دادن اخبار واقعی از جعلی اطلاع رسانی می شود. فیس بوک همچنین آگهی‌های تبلیغاتی تمام صفحه‌ای را در برخی روزنامه های بزرگ و مشهور هندی چاپ کرده که حاوی 10 نکته در مورد نحوه شناسایی اخبار جعلی است. دهها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی در هند زندگی می کنند و این کشور از نظر میزان استفاده از فیس بوک در رتبه های بالا قرار دارد. همچنین واتس اپ متعلق به فیس بوک هم بزرگترین و برترین برنامه موبایلی مورد استفاده در هند است. عنوان آگهی تبلیغاتی فیس بوک در روزنامه های کثیرالانتشار هند این است: ما با همدیگر می توانیم انتشار اخبار جعلی را محدود کنیم. نگرانی در مورد گسترش انتشار اخبار جعلی در فیس بوک زمانی تشدید شد که برخی صاحب نظران پیروزی ترامپ بر کلینتون در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا را تاحدی ناشی از انتشار اخبار جعلی بر ضد کلینتون دانستند. از آن زمان تا به حال مقامات بسیاری از کشورهای جهان فیس بوک را برای جلوگیری از انتشار چنین اخباری تحت فشار گذاشته‌اند. انتهای پیام/آ
 • حمله ایران به کردستان عراق کذب و شیطنت رسانه های غربی است
 • راه دانا نوشت: سردار محمدعلی آسودی، مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه در خصوص شایعه حمله ایران به کردستان عراق که در رسانه ها منتشر شد اظهار داشت: همه می دانند رزمایش امنیتی محرم در غرب کشور در حال برگزاری است. مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران همچنین گفت: جدول رزمایش های کشور مشخص است و بر اساس این زمانبندی در حال حاضر نیروی زمینی سپاه در حال اجرای رزمایش در غرب کشور است. وی همچنین حمله ایران به عراق را تکذیب کرده و تاکید کرد: انتشار چنین اخباری شیطنت رسانه های غربی برای به حاشیه بردن رزمایش سپاه بوده است که امیدواریم رسانه های داخلی در بازی رسانه ای آنها شرکت نکنند.
 • رسانه ها حاشیه سازی نکنند/رده های آخر در جذب سرمایه گذاری خارجی
 • ساری - استاندار مازندران با تأکید بر اینکه فرصت خدمتگزاری محدود است، از رسانه‌ها خواست تا حاشیه‌سازی نکنند و مدیران نیز به فکر کار جهادی باشند. به گزارش خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار عصر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان، همچنین با اشاره به شروع فعالیت دولت دوازدهم از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست تا نسبت به تهیه برنامه کاری چهارساله اقدام داشته باشند گفت: این برنامه باید تا هفته آینده از سوی مدیران تهیه و ارسال شود. استاندار مازندران، به برخی حاشیه‌سازی‌ها اشاره کرد و گفت: فرصت برای ما به‌عنوان خدمتگزاران مردم بسیار محدود است و باید از فرصت باقیمانده برای خدمت به مردم تلاش کنیم. فلاح جلودار همچنین از رسانه‌های استان خواست تا از هرگونه حاشیه‌سازی خودداری کنند و گفت: شایسته نیست که وقت خود را برای مسائل کم‌اهمیت و حاشیه تلف کنیم زیرا همچنان باید باروحیه جهادی و انقلابی در استان کارکنیم. استاندار مازندران اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را سیاست محوری در سال جاری دانست و گفت: همه باید حول این محور برنامه‌ریزی و تلاش کنیم. وی با اشاره به سخنان بی‌پایه و اساس رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: شاهد منزوی شدن آمریکا در جهان هستیم. وی همچنین با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و فرار رسیدن ماه محرم افزود: ایران اسلامی به پشتوانه فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس در عرصه‌های مختلف ازجمله مبارزه با تروریسم فعالیت می‌کند و امروز شاهد آن هستیم که بلای خودساخته تروریسم به جان بانیان آن افتاده است. استاندار مازندران با عنوان اینکه باید برای اشتغال در رأس امور باشیم گفت: در سال ۹۶ باید ۹۷۰ هزار شغل در کشور و ۴۳ هزار شغل در استان ایجاد شود. وی به عقب‌ماندگی تاریخی در استان اشاره و اضافه کرد: یکی از سیاست‌های ما تثبیت مدیریت بود و مدیران باید در حوزه اشتغال و تولید تلاش بی‌وقفه داشته باشند. فلاح جلودار، شمار اشتغال...
 • برگزیدگان مسابقه رسانه ای طبیعت مهربان معرفی شدند
 • رشت- معاون فرهنگی و هنری اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: برگزیدگان مسابقه رسانه ای«طبیعت مهربان» در رشته های مقاله و عکس معرفی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ارشاد گیلان حسین ابراهیمیان اظهار کرد: فراخوان شرکت در مسابقه رسانه ای «طبیعت مهربان اوایل تیرماه سال جاری منتشر شد. وی با اشاره به مشخص شدن برگزیدگان این مسابقه، افزود: این مسابقه به منظور فعال کردن مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری گیلان در زمینه محیط زیست و با هدف گسترش سطح آگاهی شهروندان در زمینه محیط زیست و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی برگزار شد. معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به ارسال ۶۱ اثر شامل در قالب گزارش، مقاله، عکس به دبیرخانه این مسابقه اشاره کرد و گفت: این آثار در نشریات محلی پنجره نو، خزر، آوای شمال، گیلان امروز، معین، سوال جواب، گلچین امروز، فجر خزر، هاتف، گیلان بهتر و ٤ دی و همچنین دفاتر استانی خبرگزاری‌های ایسنا، تسنیم، مهر، موج و برنا منتشر شده است. وی در ادامه با اشاره به بررسی آثار و معرفی نفرات برگزیده از سوی تیمی متشکل از کارشناسان رسانه، تصریح کرد: رتبه نخست این مسابقه به مقاله «شهروندان اعتراض نکنند؛ تولیدکنندگان زباله مشغول کارند» اثر منتشر شده «علی همرنگ» در هفته نامه هاتف، مقام دوم به مقاله «محیط بان افتخاری باشیم» نوشته «علی علیزاده» از هفته نامه ٤ دی، عکس‌های «بدون شرح» از «طوفان بهداد» از هفته نامه هاتف و «عکس طبیعت» اثر «مهدی خالقی» از روزنامه پنجره نو مشترکا به مقام سوم دست یافتند. ابراهیمیان در ادامه افزود: نفرات برگزیده، پس از ایام تاسوعا و عاشورای حسینی طی مراسمی در این اداره‌ کل ارشاد گیلان تقدیر می شوند.
 • اسامی رسانه های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات
 • به گزارش ایسکانیوز، فهرست کامل رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور منتشر شد که در این فهرست نام 3 روزنامه هگمتانه، سپهرغرب و همدان پیام به همراه دوهفته نامه های عبارت و طلیعه امید ملایر از استان همدان دیده می شود. بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در نیمه اول آبان ماه در مصلای تهران برگزار می شود. 900/900 استان همدان نمایشگاه مطبوعات
 • تازه ترین آمار رسانه های حاضر در نمایشگاه مطبوعات منتشر شد
 • تهران - ایرنا - آخرین آمار و فهرست کامل رسانه‌های متقاضی حضور در بیست وسومین نمایشگاه مطبوعات همراه با متراژ و گروه تایید شده منتشر شد. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این فهرست نام 520 متقاضی (بیش از600 رسانه) با متراژ درخواستی 13هزار متر مربع درج شده است.اطلاعات مربوط به این جدول، پیش تر از طریق حساب کاربری متقاضیان، در وبسایت نمایشگاه به آدرس http://pressexpo.irاطلاع رسانی شده است.همچنین فهرست رسانه‌های متقاضی حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بر اساس گروه بندی و متراژ درخواستی در هر گروه در فایل های موجود در این سایت نیز قابل رویت است.کمیته اطلاع رسانی بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد: متقاضیان در صورت اعتراض به گروه بندی و متراژ تایید شده، تا پایان دوم مهر فرصت دارند، درخواست خود را به کمیته اجرایی نمایشگاه ارسال کنند.کمیته اجرایی ستاد برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از طریق شماره تلفن های 84095179 ، 84095168 و ٠٩٣٦٤٣٤٨٠٠١ از ساعت ٨ تا ١٧ پاسخگوی سوالات و درخواست‌های متقاضیان است.بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات نیمه دوم آبان ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.فراهنگ ** 1355 ** دریافت: علی اکبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوند
 • استاندار فارس:رسانه ها برای تقویت امید در جامعه بکوشند
 • شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: انتظار است که تقویت امید در جامعه به عنوان یک اولویت در دستور کار رسانه های استان باشد و آنها در این مسیر تلاش و حرکت کنند. به گزارش دریافتی شامگاه یکشنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، اسماعیل تبادار در دیدار مدیران صداوسیمای مرکز فارس افزود: امید، بستر مناسبی برای جامعه و مردم فراهم می کند تا آنها بتوانند از حداقل ها، حداکثر بهره وری را داشته باشند.استاندار فارس گفت: این استان با توجه به ظرفیت ها و قابلیت ها در همه عرصه های صنعت، کشاورزی، گردشگری، اجتماعی، فرهنگی و ... یک ایران کوچک به شمار می رود و این یک واقعیت است. وی با بیان این که غنای فرهنگی فارس در سطح کشور و بین الملل زبانزد عام و خاص است، اظهار داشت: رئیس جمهوری در سخنرانی سازمان ملل به زیبایی اشاره کردند ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم و با حافظ جهان را فتح کرده ایم.تبادار با بیان این که استان فارس به لحاظ ظرفیت ها و قابلیت ها در زمره برترین استان های کشور محسوب می شود، اظهار داشت: نباید تنها به گفتن این ظرفیت ها اکتفا شود؛ بلکه هر کدام از مسئولان در استان فارس باید گزارش دهند که چه میزان از این ظرفیت ها را در عرصه های مختلف به بهره برداری رسانده اند.وی با تاکید بر این که باید از ظرفیت های استان فارس بیش از گذشته در راستای تامین منافع مردم و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال بهره بگیریم، افزود: صدا و سیما با دعوت از نخبگان و کسانی که در عرصه های مختلف صاحب فکر هستند و آگاهی و اشراف لازم بر مسائل دارند مورد استفاده و مشورت قرار گیرند و از راهکارهای آنان استفاده شود.استاندار فارس وجود دانشگاه های برجسته به ویژه دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم...