«در واقع بخش‌ اعظم فیلم‌های تاریخ سینما که گمان می‌رفت به کلی نابود شده باشند، با شناسایی و مذاکره با مسئولان نهادهای دولتی به فیلمخانه راه یافت. با وجود این، تلاش‌ها متوقف نشده و گمان می‌رود هنوز مواد بصری دیگری را بتوان در گوشه و کنار خانه‌ها یا بعضی از نهادهای غیرمرتبط با سینما پیدا کرد و به گنجینۀ ملی انتقال داد.

»

اینها بخشی از سخنان عباس بهارلو (غلام حیدری) است که به عنوان محقق و پژوهشگر سینمای ایران از سال ۱۳۶۷ در فیلمخانه ملی ایران فعالیتش را آغاز کرده است، او در سال ۸۳ همزمان با ۲۱ شهریور ماه روز سینما درباره‌ی فیلم‌خانه ملی ایران و دغدغه‌ی انتقال آرشیو فیلم‌های ایرانی مصاحبه‌ایداشت و حال پس از ۱۳ سال از آن گفت‌وگو، ایسنا در آستانه‌ی روز سینما به سراغ این پژوهشگر رفت تا از آخرین وضعیت آرشیو فیلمخانه ملی ایران و شرایط نگهداری فیلم‌ها بپرسد.

آقای بهارلو، شما سال‌ها قبل با ایسنا مصاحبه‌ای دربارۀ فیلمخانۀ ملی ایران داشتید،با توجه به این که هنوز در فیلمخانه حضور دارید، می‌خواستیم دو نکتۀ محوری از آن مصاحبه را مورد پرسش دوباره قرار بدهیمو بعد چند پرسش دیگر. در جایی از آن مصاحبه ابراز امیدواری کرده بودید که راهی پیدا شود و بخشی از فیلم‌هایی که در فیلم‌خانه موجود نیستند به آرشیو راه پیدا کنند. در این مورد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای حاصل شده است؟

بله. خوشبختانه خیلی زیاد. من سال ۱۳۶۹ در سرمقالۀ سومین شمارۀ «نامۀ فیلمخانۀ ملی ایران» نوشته بودم در ایران مراکز دولتی و خصوصیِ آرشیو فیلم و عکس متعددند. در انبارهای مؤسسه‌های فیلم‌سازی سابق تعداد زیادی از فیلم‌های سینمای ایران و جهان موجود بوده که در اختیار ارگان‌ها و نهادهای دولتی قرار گرفته و متأسفانه با امکانات محدود و نامناسب و اغلب زیر نظر کارکنان غیرمجرب نگه‌داری می‌شوند. این محل‌های نگه‌داری متأسفانه از لحاظ شرایط حفظ و حراست تصاویر متحرک (دما، رطوبت، تغییرهای شیمیایی، گرد و غبار و مانند این‌ها) عموماً کمبودهای اساسی و جدی داشتند. خوشبختانه در یکی دو دهۀ گذشته بخش اعظم این انبارها شناسایی شدند و مجموعۀ فیلم‌های آن‌ها به آرشیو فیلمخانۀ ملی ایران منتقل شد. در واقع بخش‌ اعظم فیلم‌های تاریخ سینما، که گمان می‌رفت به کلی نابود شده باشند، با شناسایی و مذاکره با مسئولان این نهادهای دولتی به فیلمخانه راه یافت. با وجود این، تلاش‌ها متوقف نشده و گمان می‌رود هنوز مواد بصری دیگری را بتوان در گوشه و کنار خانه‌هایا بعضی از نهادهای غیرمرتبط با سینما پیدا کرد و به گنجینۀ ملی انتقال داد.

در آن مصاحبه هم‌چنین ابراز امیدواری کرده بودید که فیلم‌های قدیمی و فرسوده با سرعت بیشتریترمیم و مرمت شوند، الان وضعیت تعمیر و بازسازی فیلم‌ها به چه کیفیتی است؟

گردآوری تعداد قابل‌توجهی از آثار و میراث دیداری و شنیداری ملی در چند دهۀ اخیر، و هم‌چنین روند رو به تصاعد تولید فیلم‌های دیجیتال وظایف خطیر دیگری را پیش روی دوستان ما قرار داد که مهم­ترین آن‌ها مرمت آثاری است که خسارت‌های جبران‌ناپذیر دیده‌اند. واقعیت این است که در «دورۀ آنالوگ»، تا آن‌جا که امکانات اجازه می‌داد، خسارت‌هایی که به فیلم‌ها وارد شده بود ترمیم و مرمت شدندو هم‌چنان مرمت می‌شوند. به‌رغم ورود به «دورۀ دیجیتال»، در واحد لابراتوار، هم‌چنان از روش‌های مربوط به دورۀ آنالوگ استفاده می‌شود و با چاپ مجدد نسخه‌های قدیمی فیلم‌ها (اغلب از روی نگاتیو) از آن‌ها نسخه‌های جدیدتر تهیه می‌شود. تهیۀ نسخه‌های جدید از فیلم‌های قدیمی این امکان را برای آیندگان فراهم می‌سازد تا نسخه‌های مطلوب و قابل‌قبولی از فیلم‌های قدیمی برای دیجیتالی‌کردن در اختیار داشته باشند. حتماً می‌دانید که روند دیجیتالی‌کردن فیلم‌ها گرفت‌وگیرهای خاص خود را دارد. به دلیل حجم گستردۀ فیلم‌ها، محدودیت امکانات فنی و نیروهای متخصص و هم‌چنین به دلیل مدت زمان طولانی و هزینۀ بالایی که برای احیای دیجیتالی هر فیلم صرف می‌شود، این روند که چند سالی است آغاز شده با افت و خیز پیش می‌رود، و در چند مورد به‌خصوص خوشبختانه دستاوردهای مهم و ارزشمندی حاصل شده است. این امیدواری هم وجود دارد که با خرید تجهیزات مورد نیاز ـ که بخشی از آن‌ها تأمین شده ـ این روند سرعت لازم را به خود بگیرد و دستاوردها افزون‌تر شوند.

عباس بهارلو در بازبینی فیلم‌ها

اگر امکان دارد دربارۀ احیای دیجیتالی فیلم‌ها بیش‌تر توضیح بدهید.

استانداردهای سینمای دیجیتال هر لحظه در حال تحول و تکامل است و آن‌چه تا کنون به‌دست آمده اگر چه دستاوردهای اندکی نیستند، به مسیری بی‌انتها می‌ماند که نمی‌توان پایانی برای آن متصور شد. در طول این مسیر، که چند سالی است آغاز شده، ابزارها و تجهیزاتِ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مربوط به اسکن، ترمیم، مرمت، رنگ‌بندی، ضبط و پخش فیلم روزبه‌روز دقیق‌تر و کامل‌تر شده و خواهد شد. با وجود این، برای همۀ آرشیوهای فیلم در سرتاسر جهان اولویت اول و آخر هم‌چنان نگه‌داری از مواد دیداری و شنیداری آنالوگ است؛ یعنی همان نسخه‌های باقی‌مانده از نگاتیو و پزتیو فیلم‌ها؛ زیرا این مواد در یکصد سال گذشته ماندگاری خود را در طول زمان اثبات کرده‌اند.

موانعی هم وجود دارد؟

موانع متأسفانه کم نیستند. همۀ ما می‌دانیم که هر پدیدۀ نوظهور، در هر دورۀ تاریخی، در ایران در عین حال که پیشرفت‌هایی حاصل آورده و اسباب تحول و ترقی اجتماعی شده با مخالفت‌های زیادی هم مواجه بوده است. عده‌ای روبه‌روی آن‌چه قرار بوده در جامعه تحول ایجاد کند به انگیزه‌ها و بهانه‌های گوناگون سینه سپر کرده، سنگ انداخته و مانع تراشیده‌اند و عده‌ای دیگر هم با ترفند و مشقت فراوان آن‌چه را هدف و آرزوشان بوده است به سرانجام رسانده‌اند. ماجرای ورود ابزار و ادوات سینما به ایران و سیر تحول و تطور آن از دورۀ آنالوگ تا عصر دیجیتال نیز یکی از این پدیده‌ها است. به‌جز این، گاهی برداشت‌های غلطی هم مطرح می‌شود و خیال می‌کنند دیجیتالی‌کردن فیلم‌ها کاری سهل و ساده است؛ چیزی شبیه خُم رنگ‌رزی. تصمیم‌گری‌های غلط یا کارشناسی‌نشده، اغلب اوقات، زیان‌هایش کم‌تر از سنگ‌اندازی‌ها و مانع‌تراشی‌ها نبوده است. ‌ این موانع و مشکلات در دو سه دهۀ گذشته بیش‌تر از آن جا ناشی شده که پاره‌ای از مدیران درک و دریافت درست و روشنی از فیلمخانه و اهداف و وظایف آن نداشته‌اند.

تحویل گرفتن انبار فیلم یکی از نهادهای دولتی

آیا مکان فعلی فیلمخانه فضای مناسبی برای نگه‌داری فیلم‌ها هست؟

متأسفانه خیر. مکان فعلی، سابق بر این «پلاتوی وزارت فرهنگ و هنر» بود که در طول سال‌های گذشته به فضای بیش‌وکم استانداردی برای نگه‌داری فیلم بدل شد؛ اما امروزه نه ظرفیت و نه امکانات آن جوابگوی حجم مواد دیداری و شنیداری ملی نیست.

چرا تا کنون، بعد از حدود دو دهه، ساختمان جدید فیلمخانه در محل باغ فردوس آماده نشده است؟

متأسفانه در اغلب دوره‌ها، در دولت‌های مختلف، آن‌ها که بر مصدر کار برای تخصیص و تأمین بودجه بوده‌اند درک و تصور دقیقی از اهمیت آرشیو ملی نداشتند. احتمالاً از نظر بسیاری از آن‌ها برگزاری یک جشنوارۀ درجۀ دو و سه، که می‌تواند تریبونی برای جلوه‌گری باشد، اهمیتی به‌مراتب بیش‌تر از به اتمام رساندن پروژۀ این مرکز ملی داشته است. عملیات ساختمانی و تجهیز این ساختمان نباید این همه سال به درازا می‌کشید، که متأسفانه کشیده است، و اگر قرار باشد روزی زبان به گلایه گشوده شود مسلماً بسیاری از آن مدیران و تصمیم‌گیرندگان قادر به دفاع منطقی از عملکرد خود نخواهند بود.

با این حساب باید گفت ساختمان جدید جای مناسب‌تری است.

حتماً مناسب‌تر است؛ اگر چه این ساختمان هم برای بهره‌برداری در سال‌های قبل طراحی شده بود، و به نظر می‌رسد که برای حجم فعلی مواد بصری و شنیداری و فعالیت‌های فیلم‌خانه کمبودهایی دارد که فعلاً در همین اندازه هم می‌توان از آن بهره‌برداری کرد. البته اگر همتی برای به‌اتمام‌ رساندن آن باشد.

آیا همۀ فیلم‌سازان خودشان را موظف می‌دانند فیلم‌های‌شان را به فیلمخانه ارایه دهند؟

در مدت این بیست‌وچند سال من به ندرت شاهد بوده‌ام که فیلم‌ساز یا تهیه‌کننده‌ای فیلمش را اهدا کرده باشدو اغلب آن‌ها از طریق قرارداد خرید حقوق فیلمخانه‌ای فیلم‌شان را به فیلم‌خانه تحویل داده‌اند. متأسفانه حتی اجرای این قرارداد و پرداخت مبلغی بابت خرید این حقوق هم سبب نشده که همۀ تولیدات سینمای ایران در سی‌واندی سال اخیر در فیلمخانۀ ملی ایران موجود باشد. در دورۀ دیجیتال، با افزایش حجم تولیدات باید انتظار داشت که تعداد فیلم‌هایی که به این گنجینۀ ملی راه نیابند بیش‌تر و بیش‌تر شود. مسلماً اگر تولیدات سینمای ایران ـ با هر کیفیتی، خوب یا بد ـ به آرشیو ملی راه نیابند، آیندگان از دسترسی به آن‌ها محروم خواهند بود. فهم این موضوع نباید چندان دشوار باشد.

انتهای پیام

کلیدواژه: فیلمخانۀ ملی ایران | نهادهای دولتی | سینمای ایران | آرشیو فیلم | فیلم خانه | نگه داری | بیش تر

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۶۲۳۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • محصولات کم ارزش پتروشیمی تولید نکنیم
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛ بیژن زنگنه صبح امروز (یکشنبه، دوم مهرماه) در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با بیان این‌که در دوره دهم این رویداد بین‌المللی نوید از افتتاح چند طرح پتروشیمی داده بودم، گفت: خوشبختانه در سال ۹۵ و ابتدای امسال چند طرح به بهره برداری رسید و ظرفیت عظیمی را به این صنعت اضافه کرد.به گفته وی، پتروشیمی‌های لرستان، ارومیه، مهاباد، مرودشت، کارون، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، کردستان، مروارید، فاز دوم پتروشیمی کاویان، انتخاب و تخت جمشید عسلویه از جمله طرح هایی بودند که در سال ۹۵ و ابتدای امسال به بهره برداری رسیدند.وزیر نفت یادآور شد: در سال ۹۵ سه واحد پلی اتیلنی خط لوله غرب با مجموع ظرفیت یک میلیون تن افتتاح شد.زنگنه با اشاره به این که پتروشیمی‌های کاوه، فاز سوم پتروشیمی پردیس و بوشهر در سال ۹۶ افتتاح می‌شوند، اظهار کرد: بهره برداری از این طرح‌ها ادامه حرکت در مسیر توسعه بالادست صنعت پتروشیمی است.وی با بیان این که به برکت خوراک فراوان و ارزان برای مجتمع‌های پتروشیمی، طرح های در حال اجرا پیشرفت بسیار خوبی دارند، ادامه داد: فاینانس بیشتر این طرح‌ها از صندوق توسعه ملی یا از دیگر کشورها تأمین می‌شود؛ بیشتر سرمایه گذاران در بخش بالادست پتروشیمی بخش نیمه دولتی بوده‌اند.وزیر نفت به علاقه بسیار زیاد سرمایه گذاران خارجی برای حضور در طرح های پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: این فرصت بسیار بزرگی برای بالابردن ارزش افزوده، دستیابی به فناوری‌های نو و توليد محصول با ارزش بالاتر است؛ امیدواریم ما از تولید محصولات با ارزش پایین دوری کنیم.زنگنه با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در کشور و گام برداشتن در مسیر سیاست‌های کشور گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش پایین دست داریم که برای راه اندازی واحدهای جدید، وزارت صنایع باید به وزارت نفت کمک کند.وی نوسان‌های پیش بینی نشده کمیت عرضه و قیمت...
 • فراموش نکنیم اینتر در چه وضعیتی گرفتار بود
 • لوچیانو اسپالتی، سرمربی ایتالیایی اینتر در مورد پیروزی امروز تیمش برابر جنوا صحبت کرد. به گزارش "ورزش سه"، نراتزوری با گل دقیقه 88 دی آمبرزیو جنوا را مغلوب کرده و با 2 امتیاز فاصله با صدر به رتبه سوم جدول سری آ صعود کرد. اسپالتی گفت: "ما امروز توپ را خیلی آرام به گردش درآوردیم اما حداقل همانند یک تیم در میدان ظاهر شدیم. شاید اینتر بیش از حد سازمان یافته بازی کرد و نیاز داشت کمی خلاقیت داشته و غیرقابل پیش بینی باشد. ما باید این احساس و ذهنیت پیروز شدن را تقویت کرده و فکر کنیم که قادر به غلبه بر هر حریفی هستیم. ما به شدت تلاش کردیم و هواداران نیز در سن سیروما را خیلی تشویق کرده و فضای جالبی را رقم زدند. فاصله ما با یووه و ناپولی قابل انتظار بود و فراموش نکنیم که از چه وضعیتی خارج شده ایم.بعد از نتایج ضعیف القای ذهنیت پیروزی کار آسانی نیست." اینتر میلان لوچانو اسپالتی (سرمربی)
 • زنگنه:محصولات کم ارزش پتروشیمی تولید نکنیم
 • وزیر نفت از افتتاح طرح‌های پتروشیمی‌ کاوه، فاز سوم پتروشیمی پردیس و بوشهر تا پایان امسال خبرداد و گفت: باید از حضور سرمایه‌‌گذاران خارجی برای بالابردن ارزش افزوده، دستیابی به فناوری‌های نو و تولید محصولات با ارزش تر استفاده و از تولید محصولات کم ارزش دوری کنیم. به گزارش شانا، بیژن زنگنه صبح امروز (یکشنبه، دوم مهرماه) در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با بیان این‌که در دوره دهم این رویداد بین‌المللی نوید از افتتاح چند طرح پتروشیمی داده بودم، گفت: خوشبختانه در سال 95 و ابتدای امسال چند طرح به بهره برداری رسید و ظرفیت عظیمی را به این صنعت اضافه کرد. به گفته وی، پتروشیمی‌های لرستان، ارومیه، مهاباد، مرودشت، کارون، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، کردستان، مروارید، فاز دوم پتروشیمی کاویان، انتخاب و تخت جمشید عسلویه از جمله طرح هایی بودند که در سال 95 و ابتدای امسال به بهره برداری رسیدند. وزیر نفت یادآور شد: در سال 95 سه واحد پلی اتیلنی خط لوله غرب با مجموع ظرفیت یک میلیون تن افتتاح شد. زنگنه با اشاره به این که پتروشیمی‌های کاوه، فاز سوم پتروشیمی پردیس و بوشهر در سال 96 افتتاح می‌شوند، اظهار کرد: بهره برداری از این طرح‌ها ادامه حرکت در مسیر توسعه بالادست صنعت پتروشیمی است. وی با بیان این که به برکت خوراک فراوان و ارزان برای مجتمع‌های پتروشیمی، طرح های در حال اجرا پیشرفت بسیار خوبی دارند، ادامه داد: فاینانس بیشتر این طرح‌ها از صندوق توسعه ملی یا از دیگر کشورها تأمین می‌شود؛ بیشتر سرمایه گذاران در بخش بالادست پتروشیمی بخش نیمه دولتی بوده‌اند. وزیر نفت به علاقه بسیار زیاد سرمایه گذاران خارجی برای حضور در طرح های پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: این فرصت بسیار بزرگی برای بالابردن ارزش افزوده، دستیابی به فناوری‌های نو و توليد محصول با ارزش بالاتر است؛ امیدواریم ما از تولید محصولات با ارزش پایین دوری...
 • امام جمعه شهیدی:در زمین ترکیه بازی نکنیم
 • بین الملل>خاورمیانه - یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است همه پرسی اسقلال کردستان به ضرر منطقه تمام خواهد شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امیرعلی امام جمعه شهیدی کارشناس مسائل بین الملل درباره همه پرسی کردستان عراق به خبرنگار ما گفت: «اینطور که از قرائن و شواهد برمی آید برگزاری همه پرسی کردستان عراق فقط آمریکا و رژیم اشغالی فلسطین را خوشحال خواهد کرد و فقط همین دو رژیم هستند که برگزاری آنرا تشویق میکنند. البته برای واشنگتن برگزار نشدن این همه پرسی شاید ارجح تر است چون برگزاری آن منطقه را با آشفتگی و بحران جدیدتری مواجه خواهد ساخت. که این مورد انتظار آمریکا نخواهد بود.» این کارشناس مسائل بین المللی در ادامه افزود: «مسئله بعدی که باید توجه داشت اینکه جمهوری اسلامی ایران نباید در زمینه مسائل کردی عراق در زمین ترکیه بازی کند و باید اولویت های خود و رایزنی های قوی خود را با حمایت از تلاشها و اقدامات دولت مرکزی در بغداد به کار گرفته و از هر گونه اظهار نظر و یا اقدامی که بتواند نظر مساعد طیف وسیعی از کردها نسبت به کشورمان را تحت تاثیر قرار داده و یا اوضاع را بنفع منافع سایر کشورها تغییر دهد بپرهیزند.» 52310 کلید واژه‌ها : کردستان عراق -
 • پایانبرداری سینمایی گل نساء
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان؛ فيلم سينمايي «گل نساء» به کارگردانی ستار چمنی گل و با فیلمبرداری محمد فکوری و با بازی سعید داخ ، علی محمد رادمنش ، یگانه رجبی، ساقی زینتی، مسعود محمدی، ویدا عمویی، به مدت یک ماه در محل کوره‌های آجرپزی قرچک فیلمبرداری شد. ستار چمنی‌گل و ویدا صالحی از پخش‌کنندگان بین‌المللی هستند که قبلا در عرصه فیلم کوتاه و مستند فعالیت داشته و جوایزی را در عرصه جهانی کسب کرده‌اند. در خلاصه داستان «گل نساء» آمده است: گل ممد و گل نساء زوج جوان افغان پس از مهاجرت غیرقانونی به ایران در یکی از کوره‌های آجرپزی مشغول به‌ کار می‌شوند و به‌ واسطه اتفاقی که برای آنها می‌افتد، زندگی‌شان دستخوش تغییراتی می شود. تعدادی از عوامل فیلم بلند داستانی «گل نساء» عبارتند از کارگردان: ستار چمنی‌گل، نویسنده: ویدا صالحی، مدیر فیلمبرداری: محمد فکوری، صدابردار و صداگذار: بهروز معاونیان، تدوین: کاوه عزیزی، آهنگساز: کارنگ کرباسی، مجری طرح: حسین مرزبان، طراح صحنه: جلال ساعدپناه، طراح گریم: ویدا صالحی، مدیر تولید: مریم قاسم‌آبادی، دستیار اول کارگردان: سیاوش رمضان‌لو، دستیار دوم کارگردان: محمد توریوریان، منشی صحنه: مریم روزبهانی، دستیاران فیلمبردار: حسین صادقی، حمید محمدزاده، ناصح عبدالهی، احمد رضا صادقی، دستیار صدا: سهیل حسین خانی، جانشین تولید: عباس ابویثانی، مدیر صحنه: حامد احمدی، جامه‌دار: طاهره سروری، گروه تدارکات: کیهان علیزاده، علی قدرتی، حمل و نقل: سعید مرادی. بازیگران: سعید داخ، علی محمد رادمنش، یگانه رجبی، ساقی زینتی، مسعود محمدی، ویدا عمویی، مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی و منوچهر جهانی و تهیه‌کنندگان: ستار چمنی‌گل، یوسف کریمیاین فیلم محصول: شرکت سینمایی «ستاک فیلم سنندج»است. انتهای پیام/س فیلمبرداری فیلم سینمایی گل نساء به پایان رسید
 • فیلم خوانی سینمایی دیده بان
 • در گشت و گذاری سایبری به فیلم هایی خواهیم پرداخت که در 3 دهه گذشته در جمهوری اسلامی ایران تولید شده و هر کدامشان دربرگیرنده نکات و مفاهیم عمیقی هستند که می توان مورد تأمل قرار داد و آن را بازنشر کرد. به گزارش سرویس فضای مجازیخبرگزاری صدا و سیما؛دیده‌بانفیلمی به کارگردانی و نویسندگیابراهیم حاتمی‌کیا، ساخته سال ۱۳۶۷ است. این فیلم در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۸ در سینماهای ایران اکران شده‌ است.خلاصه فیلم :ارتباط خط کمین با نیروهای خودی توسط دشمن قطع شده و احتمال سقوط منطقه بسیار زیاد است. مقابله و مقاومت نیروها در مقابل دشمن نیازمند حضور دیده بان جهت هدایت آتش سنگین است. عارفی برای پیوستن به خط کمین و دیده بانی باید از مسیری عبور کند که زیر آتش شدید دشمن عراقی قرار دارد.سال‏های عشق و عطشخدایا، آن سال‏ها رفتند؛ سال‏های زلال مهربانی؛ سال‏های سجود و صعود؛ سال‏های اوج شهادت و شجاعت مادران شهید؛ سال‏های سنگرهای سوز و گداز؛ سال‏های خوش «دوکوهه»؛ سال‏های بی‏قراری و انتظار. دریغا که سال‏های عشق و عطش گذشت!دفاع مقدس و انگیزه مامردم ایران با برخورداری از رهبری توانا و آگاه، هوشمندانه و با انگیزه‏ های دینی و ملی در مقابل دشمن متجاوز به پاخاست و صحنه ‏های زیبایی از وفاق ملی را به نمایش گذاشت. انگیزه حضور مردم ما دینی، عقیدتی و ملی بود. دفاع ما نبردی صد در صد شرافتمندانه بود و به همین دلیل حاضر نشدیم مقررات انسانی و اسلامی را در این جنگ زیر پا بگذاریم.صحنه های ماندگار فیلم سینمایی "دیده بان" / قسمت اول دانلود دانلودصحنه های ماندگار فیلم سینمایی "دیده بان" / قسمت دوم دانلود دانلودصحنه های ماندگار فیلم سینمایی "دیده بان" / قسمت سوم دانلود دانلود
 • سروش صحت از ساخت سینمایی جدیدش خبر داد
 • سروش صحت به زودی سینمایی جدید خود را به تهیه کنندگی شایسته کلید خواهد زد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، فیلم برداری فصل دوم سریال لیسانسه‌ها هفته پیش به پایان رسید و هم اکنون این مجموعه در مرحله تدوین به سر می‌برد. سروش صحت کارگردان لیسانسه ها در مورد زمان پخش این سریال گفت: لیسانسه ها در حدود 40 قسمت بعد از محرم و صفر روی آنتن می‌رود.وی همچنین با بیان اینکه فصل سوم لیسانسه‌ها هم احتمالاً‌ ساخته می‌شود گفت: «صحبت‌هایی راجع به فصل سوم این مجموعه انجام دادیم که اگر فصل دوم با اقبال روبه رو شود آن را ادامه دهیم.»سروش صحت که کارگردانی سه فیلم سینمایی را در کارنامه کاری خوددارد،‌ گفت: «در حال حاضر نگارش یک فیلم سینمایی رابا ایمان صفایی در دست اجرا داریم که قرار استآقای شایسته تهیه کنندگی اش را بر عهده داشته باشد.»گفتنی است در فصل دوم سریال لیسانسه‌هابه کارگردانیسروش صحتو به تهیه کنندگی رضا جودی،نیلوفر هوشمند در نقش نرگس و سوگل قلاتیان در نقش لاله به بازیگران فصل یک این سریال اضافه شده‌اند. دیگر بازیگران لیسانسه ها عبارتند از هوتن شکیبا، امیر حسین رستمی، متین ستوده، بیژن بنفشه خواه، امیر کاظمی، کاظم سیاحی، افشین سنگ چاپ، سیاوش چراغی پور، نیلوفر شهیدی و مهران رجبی.انتهای پیام/ R1427/P1356/S4,34/CT1
 • مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در ارمنستان چه گفت
 • مدیرعامل فارابی در افتتاحیه‌ی فیلم «یه وا» در ارمنستان گفت:همکاری‌های سینمایی دو کشور با تولید فیلم «یه‌وا» وارد فصل نوینی شده است. فیلمی که تبعات تقید به مرزهای افتراق را به روشنی به نمایش می‌گذارد. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، افتتاحیه اکران فیلم سینمایی «یه وا» با حضور کارگردان و عوامل فیلم، وزیر فرهنگ ارمنستان، سفیر جمهوری اسلامی در ایروان، رییس مرکز سینمایی ارمنستان و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، هنرمندان ، خبرنگاران و منتقدان، شامگاه شنبه اول مهر در سینما مسکو شهر ایروان برگزار شد. در ابتدای این مراسم «شوشانیک میرزاخانیان» رییس مرکز سینمایی ارمنستان با خیرمقدم به حضار، گفت: باید خشنودی خود را به مناسبت اکران فیلم سینمایی «یه وا» در شهرهای «ایروان»، «گومری» ، «آشتاراک» ، «گریس» ابراز کنم. گردهمایی امشب ما یکی از مهمترین اتفاقات هنری شهر ایروان است و باعث اتفاق مبارکی شده و ما در روزهای آتی شاهد عقد تفاهم‌نامه سینمایی بین ایران و ارمنستان خواهیم بود. وی با تقدیر از تلاش و حمایت‌های بنیاد سینمایی فارابی در ساخت این فیلم، از حضور علیرضا تابش در این مراسم قدردانی کرد و افزود: همکاری با ایران در ساخت فیلم «یه وا» تجربه ارزشمندی برای سینمای ارمنستان است و هنرمندان و مردم ما در انتظار دیدن این فیلم هستند. رییس مرکز سینمایی ارمنستان با تقدیر از «آناهید آباد» کارگردان، «تقی علیقلی زاده» تهیه‌کننده و سایر هنرمندان و عوامل فیلم سینمایی «یه‌وا» گفت: این فیلم سرآغاز همکاری‌های سینمایی با ایران است و نتیجه این همکاری، ما را برای ادامه کارهای مشترک دلگرم می‌کند. در ادامه این مراسم، آناهید آباد کارگردان فیلم سینمایی «یه وا» در سخنانی به تجربه خود و همکارانش در تولید این فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم «یه وا» نتیجه بضاعت و توانایی‌های سینمایی گروه ایرانی و نیروی خلاق هنرمندان ارمنستانی است. امیدوارم پیام انسانی و اخلاقی فیلم در...
 • عکس سلفی سینمایی فروزان و همسرش گریه نکن
 • محسن فروزان دروازه بان تیمپارس جنوبی جمعکسی از خودش و همسرش را منتشر کرد. این دروازه بان ۲۹ ساله به همراه همسرش به سینما رفته و عکسی به یادگار گرفته اند. در ادامه عکس جدیدمحسن فروزانو همسرش را مشاهده می کنید:
 • تمدید فرصت شرکت در جشن نوشتار سینمایی
 • دبیر جشن نوشتار سینمای ایران از تمدید مهلت فراخوان ارائه آثار به این جشن برای یک ماه دیگر خبر داد. به گزارش ایسنا، اصغر نعیمی ضمن اعلام خبر فوق افزود:با توجه به تقاضای گسترده اعضای انجمن برای حضور در این رویداد تصمیم گرفته شد که به مدت یک ماه دیگر پذیرای آثار ارسالی باشیم، بنابر این دوستانی که مایل به حضور در این رقابت هستند تنها تا ٣٠ مهر ماه فرصت دارند آثارشان که در بازه زمانی اول آبان سال ١٣٩٢ تا ٣١ شهریور سال ٩٥ در نشریات یا سایت‌ها منتشر شده را به صورت نسخه پی دی اف، لینک اثر یا تصویر آن بر روی سی دی یا دی وی دی، به دبیرخانه جشن (دفتر انجمن) واقع در ساختمان شماره یک خانه سینما (خیابان بهار) تحویل دهند. این جشن در ٦ رشته بخش اصلیِ بهترین نقد سینمایی، بهترین گفتوگوی سینمایی، بهترین گزارش سینمایی، بهترین سرمقاله و یادداشت سینمایی، بهترین ترجمه سینمایی، بهترین مقاله تحلیلی سینمایی و ٣ رشته بخش جنبی، بهترین نقد، گزارش، یادداشت و گفت و گو در حوزه تلویزیون، بهترین مجلات، سایت ها و بخش های سینمایی خبرگزاری ها، روزنامه ها و برنامه‌های تلویزیونی و بخش عکس، کاریکاتور و طنز برگزار خواهد شد و هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر در دو رشته شرکت و در هر رشته سه اثر ارسال کند. نعیمی درباره زمان برگزاری این جشن گفت: نتایج پنجمین جشن نوشتار سینمای ایران اوایل آذر ماه طی مراسمی اعلام و جوایز برگزیدگان اهدا خواهد شد. انتهای پیام
 • پروژه پردیس سینمایی که دولتی بود چرا خصوصی شد
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازهمدان؛ تعالی فرماندار همدان ظهر امروز در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان همدان،تأکید کرد: باید زوایای مختلف موضوع پروژه پردیس سینمایی روشن شود که چگونه هزینه شده است؛ این موضوع که چرا پروژه دولتی، خصوصی شده و مستنداتی در این خصوص نیست نیز روشن شود. وی با اشاره به اینکه میزان اعتبارات شهرستانی 63 میلیارد تومان است، بیان کرد: 20 میلیارد تومان از اعتبارات کل شهرستانی از محل اعتبارات استانی، 37 میلیون تومان از محل اعتبارات توازن و 6 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات نفت و گاز است که با این میزان اعتبارات، اجرای تعدادی از پروژه‌ها می‌ماند. فرماندار همدان با بیان اینکه لازم است با همت و کمک نمایندگان، ارتباطات خوب آنها و نفوذشان در کمیسیون‌ها بتوانیم بیش از ۸۵ درصد اعتبارات گلوبال در مرکز را دریافت کنیم، افزود: این موضوع یکی از رویکردهای امسال است که بتوانیم وضعیت اعبتارات شهرستان را تقویت کنیم. تعالی با تأکید بر اینکه وضعیت اعتبارات شهرستان همدان نسبت به سایر شهرستان‌ها خوب بوده است، تصریح کرد: از اعتبارات سفر رئیس جمهوری نیز شهرستان همدان خوب و بیش از سایر شهرستان‌ها بهره‌مند شد؛ تخصیص 30 میلیارد تومان به پروژه بیمارستان جایگزین بیمارستان اکباتان و 200 میلیارد تومان به پروژه راه‌آهن از آن جمله است. وی با بیان اینکه امیدواریم وضعیت اعتبارات بهتر شده و اجرای پروژه‌های بیشتری را داشته باشیم، ادامه داد: به منظور رفع موانع و حواشی سه پروژه تالار 5 هزار نفری، پردیس سینمایی و موزه هنرهای معاصر باید طی یک هماهنگی جلسه‌ای با حضور ارشاد، استاندار و امام جمعه برگزار و از ظرفیت نمایندگان نیز برای جذب اعتبارات کمک گرفته شود. فرماندار در ادامه با تأکید بر اینکه از محل اعتبارات توازن سال گذشته تخصیصی نداشتیم، خاطرنشان کرد: با توجه به این وضعیت در حقیقت ۲۰ میلیارد تومان اعتبار داریم که 10 میلیارد تومان آن تخصیص...
 • محصولات کم ارزش پتروشیمی تولید نکنیم/فاز سوم پتروشیمی پردیس و بوشهر تا پایان سال افتتاح می شود
 • به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بیژن زنگنه صبح امروز در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با بیان این‌که در دوره دهم این رویداد بین‌المللی نوید از افتتاح چند طرح پتروشیمی داده بودم، گفت: خوشبختانه در سال ۹۵ و ابتدای امسال چند طرح به بهره برداری رسید و ظرفیت عظیمی را به این صنعت اضافه کرد. به گفته وی، پتروشیمی‌های لرستان، ارومیه، مهاباد، مرودشت، کارون، فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، کردستان، مروارید، فاز دوم پتروشیمی کاویان، انتخاب و تخت جمشید عسلویه از جمله طرح هایی بودند که در سال ۹۵ و ابتدای امسال به بهره برداری رسیدند. وزیر نفت یادآور شد: در سال ۹۵ سه واحد پلی اتیلنی خط لوله غرب با مجموع ظرفیت یک میلیون تن افتتاح شد. زنگنه با اشاره به این که پتروشیمی‌های کاوه، فاز سوم پتروشیمی پردیس و بوشهر در سال ۹۶ افتتاح می‌شوند، اظهار کرد: بهره برداری از این طرح‌ها ادامه حرکت در مسیر توسعه بالادست صنعت پتروشیمی است. وی با بیان این که به برکت خوراک فراوان و ارزان برای مجتمع‌های پتروشیمی، طرح های در حال اجرا پیشرفت بسیار خوبی دارند، ادامه داد: فاینانس بیشتر این طرح‌ها از صندوق توسعه ملی یا از دیگر کشورها تأمین می‌شود؛ بیشتر سرمایه گذاران در بخش بالادست پتروشیمی بخش نیمه دولتی بوده‌اند. وزیر نفت به علاقه بسیار زیاد سرمایه گذاران خارجی برای حضور در طرح های پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: این فرصت بسیار بزرگی برای بالابردن ارزش افزوده، دستیابی به فناوری‌های نو و تولید محصول با ارزش بالاتر است؛ امیدواریم ما از تولید محصولات با ارزش پایین دوری کنیم. زنگنه با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در کشور و گام برداشتن در مسیر سیاست‌های کشور گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش پایین دست داریم که برای راه اندازی واحدهای جدید، وزارت صنایع باید به وزارت نفت کمک کند. وی نوسان‌های پیش بینی نشده کمیت عرضه...
 • آغازبرداری تنگه ابوغریب در شهرک سینمایی دفاع مقدس
 • به گزارش خبرگزاری برنا، فیلمبرداری فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» به تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی در شهرک سینمایی دفاع مقدس آغاز شد. در نخستین روزهای فیلمبرداری این فیلم در شهرک سینمایی دفاع مقدس، جواد عزتی، حمید آذرنگ، علی سلیمانی و مهدی قربانی جلوی دوربین حمید خضوعی ابیانه رفتند. قرار است فیلمبرداری بخش عمده این فیلم در اطراف تهران انجام شود و سپس گروه برای ضبط سایر بخش ها به جنوب بروند. فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» تهیه‌کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی جدیدترین محصول مرکز فیلم و سریال سازمان اوج است که در ژانر دفاع مقدس در حال تولید میباشد. سایر عوامل فیلم عبارتند از: طراح صحنه و لباس: محمدرضا شجاعی، صدابردار: رشید دانشمند، طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی، مدیر تولید: محمدرضا منصوری، برنامه ریز: علی مردانه، دستیار اول کارگردان: محمد عسگری، جانشین تولید: کیومرث عباسی، مشاور رسانه‌ای: علی مرادخانی، عکاس: محمد بدرلو، محصول مرکز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه‌ای اوج.
 • آهنگسازی عقیق را آغاز کردم/مذاکره با چند پروژه سینمایی
 • کارن همایونفر از آغاز ساخت موسیقی سریال «عقیق» به کارگردانی بهرنگ توفیقی گفت. کارن همایونفر آهنگساز آثار سینمایی و تلویزیونی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جدیدترین فعالیت های خود گفت: در حال حاضر مشغول ضبط موسیقی سریال «عقیق» به کارگردانی بهرنگ توفیقی هستم که البته به تازگی شروع به کار در این سریال کرده ام. وی افزود: این سریال ۱۰ قسمتی قرار است در ماه محرم پخش شود. این را هم باید بگویم که این سریال برهه ای از تاریخ ایران را به تصویر می کشد که ماه محرم در آن نقش زیادی را ایفا می کند و حضور جدی دارد. همایونفر درباره دیگر فعالیت هایش بیان کرد: با چند پروژه سینمایی هم برای آهنگسازی رایزنی کرده ایم اما همه این ها منوط به این است که ساخت موسیقی این سریال را به پایان برسانم. سریال «عقیق» به کارگردانی بهرنگ توفیقی در شهرک سینمایی غزالی ضبط شده است. این مجموعه یک عاشقانه تاریخی است و در خلاصه آن آمده به عَجز مهمونم می کنی؟ به تسلیم؟ این چه رضاییِ که باید از ظهر عاشورا و وَقف عقیق و خون پسرم بگذرم؟ رضای کدوم دیاریِ، این رضاییِ که تو می خوای… . بازیگران این سریال عبارتند از شبنم مقدمی، علیرضا آرا، نسیم ادبی، بهزاد فراهانی، داریوش سلیمی، ندا عقیقی، کریم امینی، جمال فوادیان، فردین شاه حسینی، مجید رحمتی، هدایت هاشمی و نادر فلاح. سایر عوامل سریال «عقیق» عبارتند از نویسنده: سعید نعمت الله، مشاور تاریخی: سیروس سعدوندیان، مدیر هنری صحنه و لباس: مجید میرفخرایی، دستیار کارگردان: مجید مافی، دستیار تهیه کننده: سید سجاد طباطبایی، برنامه ریز: فرشاد ارج، مدیر تولید: فرشید رئوفی، مدیر تصویربرداری: بهنام کریمی، صدابردار: امیر حاتمی، طراح صحنه: عباس حاج درویش، طراح لباس: سمیرا شجاعی، طراح گریم: کامران خلج، طراح بدلکاری: علیرضا فتحی، جلوه های میدانی: حمید رسولیان، مدیر تدارکات: مهدی آقامحمدی، منشی صحنه: مهین شهبازی، عکاس:...
 • پیگیری مشکلات آذرآب و هپکو در تهران
 • به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازاراک؛ حاجی پور رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی گفت:در جلسه ای با حضور مسولان ارشد استان مرکزی، نمایندگان اراك در مجلس شورای اسلامی و وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس بانک مرکزی ،در محل وزارت صنعت در تهران مشکلات صنایع استان مرکزی بررسی شد. حاجی پور افزود: در این جلسه مصوب شدمجمع آذرآب به زودی در استانداری مرکزی تشکیل و با حضور نماینده بورس و بانک سرمایه گذار حسابرسی از این شرکت انجام شود وپس از برگزاری مجمع و تعیین مدیر عامل جدید آذرآب، اقداماتی در راستای تقسیط بدهی به تامین اجتماعی ، امور مالیاتی و صدور گواهی ماده ۱۸۶ انجام شود و هماهنگی برای ترخیص مواد اولیه این شرکت در گمرک بدون نیاز به ضمانت نامه بانکی صورت گیرد. حاجی پور افزود:در این جلسه مقررشد در راستای حمایت از تولید داخل ثبت هر گونه سفارش واردات کالای تولیدی در داخل از خارج کشور متوقف شود ،تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی مصوبه کارگروه ملی توسط بانک ملی پرداخت شود و شرکت های هپکو و آذراب مشمول بخشنامه طرح رونق تولید مبنی بر عدم مشمول شدن چک های برگشتی این دو شرکت قرار گیرند.وی اضافه کرد: پیگیری قراردادهای منعقده شرکت آذراب با کارفرمایان و به نتیجه رساندن ان و جلوگیری از لغو و فسخ قراردادها وهمکاری تامین اجتماعی نسبت به ارایه خدمات و تمدید اعتبار دفترچه های کارگران هپکو از دیگر مصوبات این جلسه بود. رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: در این جلسه در مورد هپکو هم سازمان خصوصی سازی مکلف شد طی چند روز آینده نسبت به پرداخت کلیه بدهی های این شرکت به کارگران اقدام نماید و نظارت کامل بر عملکرد سهامدار جدید هپکو انجام دهد . وی تصریح کرد: در جلسه بررسی مشکلات صنایع استان مرکزی در...
 • جرائم انتخاباتی به دور از دخالت های سیاسی پیگیری می شود
 • به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، «فرید حمیدی»، دادستان کل افغانستان اعلام کرد که از این پس جرایم انتخاباتی از سوی نهادهای عدلی و قضایی پیگیری خواهند شد و هیچ کسی در این روند مستثنی نخواهد بود. آقای حمیدی که در هشتمین نشست مدیریت رهبری انتخابات کشورهای جنوب آسیا، در کابل سخن می‌گفت، بیان داشت: با عملی شدن این کار، فرهنگ معافیت از مجازات در جرایم انتخاباتی از میان برداشته خواهد شد و تمامی بررسی ها به گونۀ شفاف، مستقلانه و غیر سیاسی انجام خواهند شد. وی افزود: «موارد جرمی در روند انتخابات از این پس، از سوی نهاد های عدلی و قضایی پیگیری می شوند و به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم انتخاباتی نقطه پایان می گذاریم.» دادستان کل افغانستان به مردم اطمینان داد که تمامی بررسی های این نهاد به دور از دخالت های سیاسی انجام خواهند شد. «نجیب الله احمدزی»، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیز ابراز امیدواری کرد که این نشست دو روزه، بخشی از چالش های انتخاباتی افغانستان را از میان بردارد. آقای احمدزی گفت: «این نشست تنها برای شریک ساختن دیدگاه ها نیست، بلکه ما در این نشست مشکلات فنی و تمامی مشکلات روند انتخابات را با هم در میان می گذاریم و راه های حل را جستجو می ‏کنیم.» این روزها، وجود اختلاف‎ها میان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بسیار بالا گرفته است. در همین راستا «فضل الهادی مسلمیار»، رئیس مجلس سنا اعلام کرد: این مجلس روز سه شنبه اعضای کمیسیون مستقل انتخابات را برای پاسخگویی فرا می خواند. انتهای پیام/
 • انتقال آب از سد نمرود به گرمسار دردولت دوازدهم جدی تر پیگیری می شود
 • سمنان- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت دوازدهم انتقال آب از سد نمرود به گرمسار برای راه اندازی واحدهای صنعتی و اجرای طرح های اقتصادی در غرب استان سمنان به صورت جدی تر پیگیری می شود. غلامرضا کاتب روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : برای افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در سمنان باید به زیرساخت های سرمایه گذاری توجه کرد و تامین آب در بخش صنعت برای عملیاتی سازی این راهبرد در اولویت قرار دارد.وی اظهارداشت : کمبود آب دربخش صنعت و کشاورزی مانعی جدی در اجرا نشدن طرح های توسعه اقتصادی در گرمسار است و انتقال آب از سد نمرود تهران به این شهرستان می تواند در کاهش آمار بیکاری در غرب استان تاثیرگذار باشد.وی خاطرنشان کرد : بیش از سه هزار میلیارد ریال برای انتقال آب از سد نمرود به گرمسار اعتبار نیاز است که دولت دوازدهم با تخصیص اعتبار برای عملیاتی کردن این طرح مهم ملی اقدام کند.کاتب تصریح کرد : باید با فراهم کردن زیرساخت ها ، مسوولان دستگاه های اجرایی اعتماد فعالان اقتصادی را برای سرمایه گذاری در گرمسار جلب کنند و نبود این زیرساخت ها در تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای صنعتی و تولیدی در این شهرستان تاثیرگذار است.نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی گفت: با بهره برداری از گام اول منطقه ویژه ای اقتصادی گرمسار تعداد قابل توجه ای از فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در این شهرستان اعلام آمادگی کردند و با تامین منابع آبی موجود و گاز رسانی تا چند سال آینده، تعداد قابل توجه ای واحد تولیدی در این منطقه راه اندازی می شود.گرمسارغربی ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و 182 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 70 هزار نفر است، این شهرستان از شمال به...
 • با پیگیری های وزیر ورزش مشکل بازیکن پرسپولیس حل شد
 • سردار مهرعلی باران چشمه درباره اجرایی شدن قانون سرباز قهرمان اظهار داشت: با توجه به تصویب قانون سرباز قهرمان توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، دستورالعمل اجرایی شدن آن توسط وزارت ورزش و جوانان، وزارت دفاع و تربیت بدنی نیروهای مسلح تهیه شد. رئیس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح افزود: نکاتی در خصوص اجرای قانون سرباز قهرمان در سامانه موجود است که نیاز به بازنگری دارد که امیدوارم پس از این بازنگری شرایط مناسب تری برای سربازان قهرمان ایجاد شود. وی با اشاره به این قانون که شامل حال قهرمانان المپیکی دارای مدال طلا، نقره و برنز، قهرمانان اول و دوم مسابقات جهانی و نفرات اول مسابقات آسیایی، می شود، گفت: کماکان ورزشکارانی که عضو تیم های ملی هستند پس از گذراندن دوره آموزشی مقدماتی در اختیار فدراسیون‌ها قرار می‌گیرند. باران چشمه خاطر نشان ساخت: نکته دیگر اینکه برخی ورزشکاران هم در سطح ملی نیستند و در لیگ‌های برتر کشور فعالیت دارند. با ایجاد پایگاه‌های قهرمانی درسطح نیروهای مسلح تلاش کرده‌ایم در این باشگاه‌ها و پایگاه‌های قهرمانی به کارگیری شوند تا بتوانند فعالیت حرفه‌ای خود را ادامه دهند. رئیس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح همچنین در خصوص مجوز خروج از کشور احمد نوراللهی اظهار داشت: با پیگیری‌های مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، مجوز خروج از کشور این بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی مقابل الهلال عربستان صادرشد اما در هر صورت وی سرباز و تا تاریخ 29 آذرماه سال جاری در اختیار نیروهای مسلح است.
 • کارگروه پیگیری اعتراض داوطلبان به کنکور ۹۶ تشکیل شد
 • عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تشکیل کارگروهی با حضور رئیس سازمان سنجش به منظور پیگیری مشکل داوطلبان کنکور ۹۶ خبر داد. حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه عصر امروز (یکشنبه 2 مهر) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در جلسه امروز که با حضور آقای خدایی رئیس سازمان سنجش برگزار شد، درباره سهمیه جانبازان و ایثارگران و تعدادی از مشمولان این سهمیه که با وجود رتبه‌های بالا موفق به پذیرش نشده بودند، بحث‌هایی مطرح شد.وی افزود: مقرر شد کارگروهی با حضور دکتر خدایی برای پیگیری این مسئله تشکیل شود تا مشکل این داوطلبان هرچه سریع‌تر حل و فصل شود.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین با اشاره به حضور فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد و معاونش در جلسه امروز کمیسیون، تصریح کرد: دکتر رهبر با حضور در جلسه امروز کمیسیون به تشریح برنامه‌های این دانشگاه برای سال جدید تحصیلی پرداخت.انتهای پیام/ R1455/P1011121/S1,14,15/CT1 موضوعات مرتبط کنکور 96
 • تشکیل کارگروه پیگیری اعتراض داوطلبان به کنکور ۹۶
 • عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تشکیل کارگروهی با حضور رئیس سازمان سنجش به منظور پیگیری مشکل داوطلبان کنکور ۹۶ خبر داد. به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه عصر امروز (یکشنبه 2 مهر) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در جلسه امروز که با حضور آقای خدایی رئیس سازمان سنجش برگزار شد، درباره سهمیه جانبازان و ایثارگران و تعدادی از مشمولان این سهمیه که با وجود رتبه‌های بالا موفق به پذیرش نشده بودند، بحث‌هایی مطرح شد. وی افزود: مقرر شد کارگروهی با حضور دکتر خدایی برای پیگیری این مسئله تشکیل شود تا مشکل این داوطلبان هرچه سریع‌تر حل و فصل شود. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین با اشاره به حضور فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد و معاونش در جلسه امروز کمیسیون، تصریح کرد: دکتر رهبر با حضور در جلسه امروز کمیسیون به تشریح برنامه‌های این دانشگاه برای سال جدید تحصیلی پرداخت. منبع:تسنیم
 • رییس سازمان سینمایی مطرح کرد:کمیت و کیفیت تولیدات ارزشی در سینما رضایت بخش نیست
 • خبرگزاري آريا - محمدمهدي حيدريان رييس سازمان سينمايي معتقد است حال امروز سينمايمان خوب نيست و توليدات ارزشي نيز در حوزه سينما از نظر کميت و کيفيت رضايت بخش نيست.به گزارش جام نيوز، محمدمهدي حيدريان در مراسم تجليل از هنرمندان عرصه ايثار و مقاومت که به همت بنياد فرهنگي روايت فتح عصر امروز يکم مهرماه در حوزه هنري برپا شد در سخناني با اشاره به توليدات فاخر و ارزشي در حوزه دفاع مقدس گفت: من از سال هاي دهه 60 افتخار داشتم که با شهيد آويني در جبهه ها به مستندسازي عرصه دفاع مقدس مشغول باشم و تا عمليات چزابه اين توفيق را داشتم که همراه او باشم و بخشي از ايثارگري ها و رشادت ها را تصويربرداري کنيم. امروز بيش از 35 سال از آن روزها مي گذرد و شايد اگر آن روزها مي خواستيم آينده نگر باشيم، انتظارمان از جايي که امروز سينمايمان در آن ايستاده چيز ديگر و توقع مان بسيار بيشتر مي بود.وي ادامه داد: سينماي ما قدرتمند است و مي تواند قدرتمندتر از اين عمل کند، اما حال امروز سينماي ما حالي نيست که همه دنبال آن بوديم. در واقع اين سينما ايده آل و مطلوب ما نيست. تعداد کمي فيلم ارزشي با قدرت توليد مي شود و اين خطر بزرگي است. ما سال قبل تلاش کرديم و 5 الي 6 فيلم در حوزه دفاع مقدس توليد شد و امسال نيز بيش از اين تعداد توليد نمي شود.رييس سازمان سينمايي با تاکيد بر اينکه ما امروز با رشد نزولي در کميت و کيفيت توليدات فاخر و ارزشي رو به رو هستيم، بيان کرد: اين سال ها جبهه حق دوباره خود را نشان داد و اين دستمايه جدي براي سينماي ماست که بخواهد در اين عرصه اداي ديني بکند. اين لطف الهي بود که درهاي جديدي در حوزه ايثار باز شده و وظيفه هنرمندان است که...
 • فیلم های توقیفی مجوزدار می توانند در خواست اکران دهند/احتمال اضافه شدن یک سرگروه سینمایی
 • غلامرضا فرجی (سخنگوی شورای صنفی نمایش) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره آخرین وضعیت اکران فیلم‌های توقیفی که به تازگی مجوز نمایش گرفته‌اند، گفت: هر فیلمی که پروانه نمایش گرفته، می‌تواند قرارداد خود را ببندد و در چرخه اکران قرار بگیرد اما تاکنون هیچکدام از فیلم‌های توقیفی که پروانه نمایش گرفته‌اند؛ درخواستی برای اکران ارائه نکرده‌اند. پیش از این اعلام شده بود که فیلم‌های عصبانی نیستم، آشغال‌های دوست داشتنی، خانه دختر، خانه پدری و پارادایس مجوز گرفته و می‌توانند اکران شوند. فرجی همچنین با اشاره به وضعیت اکران فیلم‌ها در نیمه دوم سال 96 گفت: طرحی قرار است در شورای صنفی نمایش مطرح شود که براساس آن به دلیل تراکم تعداد فیلم‌ها یک گروه سینمایی جدید به سرگروه‌های فعلی اکران اضافه شود. وی ادامه داد: اضافه کردن این گروه با هدف کمک به اقتصاد سینماست و ما به دنیال ایجاد فضایی هستیم تا فیلم‌هایی که می‌توانند به چرخه اقتصادی سینما در شش ماهه دوم سال 96 کمک کنند؛ فرصت اکران داشته باشند. البته هنوز طرح اضافه شدن سرگروه جدید مصوب و تایید نشده است.
 • جنایت ها علیه مسلمانان میانمار پیگیری قضایی و سیاسی شود
 • خبرگزاری میزان- حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در نامه های جداگانه ای خطاب به دادستان های کل برخی کشورهای منطقه خواستار تعامل و جدیت این کشورها در مقابله با کشتار مسلمانان میانمار و استفاده از ظرفیت های ملی و بین المللی در توقف جنایت ها علیه مردم مسلمان این کشور شد. به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، نامه دادستان کل جمهوری اسلامی ایران خطاب به دادستان های کل قطر، ترکیه، مالزی، اندونزی، عمان، پاکستان و روسیه نوشته شده است. متن نامه حجت الاسلام والمسلمین منتظری به شرح زیر است: ضمن تقدیم صمیمانه ترین تحیات خود و با عنایت به همکاری های روبه گسترش فیمابین مایلم نگرانی عمیق خود را از وضعیت وخیم بوجود آمده در مورد گروهی از مسلمانان میانمار به اطلاع برسانم. همانگونه که مستحضر می باشید، گزارش های مستند در خصوص جنایات صورت گرفته در میانمار علیه قوم مسلمان روهینگیا، به نحوی که در بیانیه های رسمی صادره توسط نهادهای مسئول بین المللی نیز بدان استناد شده است، به روشنی ثابت می نماید که تهدیدها و خشونت ها در منطقه میانمار جامعه خاصی را هدف قرار داده تا جایی که این جنایات شامل کشتار افراد بیگناه و کاملاً بی دفاع (زنان، کودکان و افراد سالخورده) و به آتش کشیدن خانه های آنان از مصادیق پاکسازی قومی _ مذهبی محسوب می شود. بدنبال این گزارش ها اکنون جهان اسلام نیز دچار نگرانی و شوک بزرگی شده است. بدیهی است تهدید مورد اشاره هیچگاه محدود به یک قوم و یا منطقه نبوده و نخواهد بود و می تواند به تهدید جدّی برای تمام جهان تبدیل گردد؛ لذا وسعت تهدید و شدت و وخامت اقدامات غیرانسانی بکار رفته موجب می شود که علاوه بر تحرک همه دولت ها، نهادهای قضایی، نهادهای بین المللی و سازمان های مدافع حقوق بشر...
 • پرسپولیس با وکیل سوئیسی پرونده طارمی در فیفا را پیگیری می کند
 • به گزارش ایسکانیوز ، مسئولان باشگاه پرسپولیس به دلیل محرومیت مهدی طارمی از بازی‌ها و محرومیت باشگاه از نقل و انتقالات امروز نامه‌ای به فیفا ارسال کردند. باشگاه پرسپولیس یک وکیل سوئیسی را به خدمت گرفته تا پیگیر این موضوع باشد. این وکیل سوئیسی یکی از وکلای ایران در مناقشه با عربستان در دادگاه بین‌المللی ورزش (CAS) بود. 602 فدراسیون ورزش ایران
 • باز شدن گره مشکل بی آبی روستای کاظم خوجه با پیگیری خبر صدا و سیمای گلستان
 • بخشی از مشکل آب آشامیدنی اهالی روستای کاظم خوجه کلاله برطرف شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مردم این روستا به دلیل شکستگی و نشتی لوله ها آب آشامیدنی نداشتند که دیروز با پیگیری در بخش های خبری صدا و سیمای مرکز گلستان مسئولان آب و فاضلاب برای رفع مشکل دست به کار شدند. مسلم محمدی معاون نظارت و بهره برداری شرکت آب و فاضلاب گلستان هم گفت : با بهره برداری از مخزن هزار متر مکعبی یکه قوز که 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد مشکل روستای کاظم خوجه به طور کامل برطرف خواهد شد.دانلود دانلود
 • جنایت های علیه مسلمانان میانمار پیگیری قضایی و سیاسی شود متن نامه
 • به گزارش ایلنا،‌ نامه دادستان کل جمهوری اسلامی ایران خطاب به دادستان‌های کل قطر، ترکیه، مالزی، اندونزی، عمان، پاکستان و روسیه نوشته شده است. متن نامه حجت الاسلام والمسلمین منتظری به شرح زیر است: ضمن تقدیم صمیمانه ترین تحیات خود و با عنایت به همکاری های روبه گسترش فیمابین مایلم نگرانی عمیق خود را از وضعیت وخیم بوجود آمده در مورد گروهی از مسلمانان میانمار به اطلاع برسانم. همانگونه که مستحضر می باشید، گزارش های مستند در خصوص جنایات صورت گرفته در میانمار علیه قوم مسلمان روهینگیا، به نحوی که در بیانیه های رسمی صادره توسط نهادهای مسئول بین المللی نیز بدان استناد شده است، به روشنی ثابت می نماید که تهدیدها و خشونت ها در منطقه میانمار جامعه خاصی را هدف قرار داده تا جایی که این جنایات شامل کشتار افراد بیگناه و کاملاً بی دفاع (زنان، کودکان و افراد سالخورده) و به آتش کشیدن خانه های آنان از مصادیق پاکسازی قومی _ مذهبی محسوب می شود. بدنبال این گزارش ها اکنون جهان اسلام نیز دچار نگرانی و شوک بزرگی شده است. بدیهی است تهدید مورد اشاره هیچگاه محدود به یک قوم و یا منطقه نبوده و نخواهد بود و می تواند به تهدید جدّی برای تمام جهان تبدیل گردد؛ لذا وسعت تهدید و شدت و وخامت اقدامات غیرانسانی بکار رفته موجب می شود که علاوه بر تحرک همه دولت ها، نهادهای قضایی، نهادهای بین المللی و سازمان های مدافع حقوق بشر نیز اقدامات فوری را در جهت پایان دادن به تهدیدها و خشونت ها بعمل آورند و در این راه نقش دولت ها و نهادهای اسلامی با توجه به ماهیت مسئله جدّی تر است و واجب است همه توان خود را جهت همکاری و همیاری لازم برای جلوگیری از گسترش دامنه این جنایات و اجرای کامل عدالت بکار گیرند. همکار محتـرم وظیفه اسلامی و انسانی حکم می کند...