فرهنگ>ادبیات - همشهری آنلاین:
هادی مشهدی: به تازگی کتاب پیش‌نویس‌های زندگی در تحلیل رفتار متقابل نوشته‌ کلود استینر با ترجمه‌ دکتر علی‌ بابایی‌زاد و آزاده سجادی‌نسب وارد بازار کتاب شده است.

این کتاب تحلیلی کاربردی و مفید ارائه می‌دهد تا به کمک آن پیش‌نویس زندگی‌مان را از نو بنویسیم و زیستنی پرمعناتر و رضایت‌بخش‌تر را تجربه‌ کنیم.

پیش‌نویس زندگی طرحی از زندگی است که در زمان کودکی ریخته می‌شود، به دست والدین تقویت و با اتفاق‌ها و حوادث بعدی توجیه می‌شود. بیش‌ترین نمود آن در انتخاب‌های مهم زندگی است.
نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه چهاردهم شهریورماه به بحث و بررسی درباره‌ی‌ کتاب پیش‌نویس‌های زندگی در تحلیل رفتار متقابل اختصاص یافت. این نشست با حضور دکتر علی بابایی‌زاد و آزاده سجادی‌نسب برگزار شد.

واقعیتی که هرگز در دسترس نیست

بابایی‌زاد در ابتدای سخنان خود به شرح تعریفی از مفهوم پیش‌نویس‌ زندگی پرداخت و تصریح کرد: چند دهه‌ی زیستی ما، پیش از این‌که به سرانجامش بیندیشیم، به پایان می‌رسد؛ پایان‌یافتن آن تنها فرصتی را که برای بودن و درک خود، دیگران و دنیای پیرامون وجود دارد، متاثر می‌کند. این‌که دنیا را چگونه می‌بینیم کاملا به این وابسته است که دنیا چگونه در دوران کودکی ما توسط مغز هیجانی‌مان (نه‌چندان با شناخت و آگاهی، بلکه با هیجاناتی که می‌باید به بقای ما ختم شوند) ترجمه شده است؛ ما از ورای آن، تصمیمات خود را گرفته‌ایم و می‌توانیم یک عمر آن‌ها را ادامه دهیم. به عبارتی دیگر وقتی از پیش‌نویس می‌گوییم، مراد تمام تصمیم‌گیری‌های بزرگ (در زمینه‌ی تمام مفاهیم زندگی) و اساسی است؛ چراکه بر اساس آن ما می‌توانیم انتخاب‌های خود را صورت‌بندی کنیم؛ این روند در دوران کودکی شکل گرفته و بعد در سطح ناخوادآگاه مغز ما نگهداری شده است و بدون این‌که بدانیم و آگاه باشیم بر رفتار ما و شیوه‌ی پاسخ‌مان به دنیا تاثیر می‌گذارد.

وی افزود: بنابراین شناخت پیش‌نویس در تحلیل رفتار متقابل و سپس تغییر آن، نوعی روان‌درمانی محسوب می‌شود و پاسخ ما به واقعیت را کامل‌تر و خالص‌تر می‌کند. وقتی از واقعیت می‌گوییم، از چیزی می‌گوییم که هرگز در دسترس نیست؛ به عبارت دیگر الان به اندازه‌ی تمام افراد حاضر در این سالن علی بابایی‌زاد وجود دارد که هیچ‌یک هم شبیه آن دیگری نیست. ورژنی از من که در مغز یک فرد است با گونه‌ای دیگر که در مغز من است متفاوت است. ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم، آن چه را به‌عنوان واقعیت در نظر می‌آوریم با حقیقت رایج یکی است؛ هرچه بیش‌تر با ناخودآگاه و پیش‌نویس درگیر شویم، بدون این‌که بدانیم، دریافت آن‌موقع و آن‌جا (دوران کودکی) بر پاسخ ما به اکنون و این‌جا تاثیر خواهد گذاشت.

بابایی‌زاد به ذکر مثالی در این‌باره پرداخت و از آن‌پس تاکید کرد: همه‌ی ما در دوران کودکی خود درباره‌ی مسائل مهمی تصمیم‌گیری کرده‌ایم؛ افراد بعدا می توانند با کمک روان‌تحلیل‌گری تحلیل رفتار متقابل (که نوعی روان‌کاوی مدرن است) درباره‌ی سبک ارتباطی خود، چگونگی ازدواج، جسم و بیماری‌های روان‌تنی و مسائل مهم دیگر زندگی (اقتصاد، تحصیل، روابط فردی و جایگاه اجتماعی) بدانند. درباره‌ی این مسائل در دوران کودکی تصمیم‌گیری شده است؛ این‌که گمان کنیم انسان موجودی خودآگاه است، ما را در شناخت خودمان دچار مشکل می‌کند؛ چراکه چنین نیست؛ انسان موجودی است که اگر بخواهد می‌تواند اندکی از میزان ناآگاهی خود بکاهد؛ او به این واسطه می‌تواند پاسخی خالص‌تر به واقعیت اکنون و این‌جا بدهد. وقتی رشد مغز (سیر فرگشت) را بنگریم، درمی‌یابیم که مغز انعکاسی ما چندین میلیون‌سال قدمت دارد؛ مغز هیجانی ما از پستان‌داران رده‌بالاتر به ما رسیده و مغز شناختی‌مان پس از جهش ژنتیکی گونه‌ی هوموساپینس به وجود آمده است و چندان نسبت به کارایی مغز هیجانی و مغز انعکاسی فعال نیست.

وی با استناد به این نکته، شناخت انسان از پیرامونش (در دوران کودکی، از نوزادی تا شش‌هفت‌سالگی) را مرهون هیجانات درون احشا و جسم و مغز دانست، نه شناخت حاصل از ادراک تماس با واقعیت؛ بابایی‌زاد ضمن تاکید بر این نکته اظهار داشت: ما برای بقا در چنین دنیایی به تصمیم‌گیری نیازمندیم. به‌عنوان مثال وقتی مادری به فرزندش می‌گوید اگر نبودی از پدرت جدا می‌شدم و زندگی شادتری می‌داشتم، فرزند احساس گناه می‌کند و وجودش را باعث دردسر مادر می‌داند؛ او برای رهایی از احساس گناه شاید تصمیم بگیرد (یا خیال‌پردازی کند) که بمیرد و مادرش را رهایی ببخشد؛ شاید با شخصیتی کارتونی یا چون آن هم‌ذات پنداری کند (با این گمان که آن شخصیت مرده است و پس از مردنش مورد احترام است) و میل به نیستی و مردن را به‌منظور هستی و بقا تصمیم‌سازی کند. این فرد بعدها در بزرگسالی به تضادی اساسی در درون خود دچار می‌شود؛ تمایل و حتا تلاش برای بودن (در سطح خودآگاه) و میلی عمیق برای نیستی و نبودن (در سطح ناخودآگاه) کشمکشی پیش‌نویسی در او به وجود می‌آورد و می‌تواند مسائلی چون افسردگی، غمگینی و حالت‌های چون بای‌پولار (دوقطبی) و پارانوئید را سبب شود. همه‌ی ما در پیش‌نویس خود تصمیم‌هایی گرفته‌ایم که آن‌ها در امروز و اکنون ما موثرند؛ تاثیر آن‌ها می‌تواند در مهم‌ترین مقاطع زندگی رخ‌نمایی کند؛ ممکن است ما در پی این امر بدون این‌که بدانیم واقعیت را به چیزی تشبیه کنیم که مطلوب می‌پنداریم نه حقیقتی که رایج است.

امید به انسانیتی نو

سجادی‌نسب در سخنان کوتاه خود به معرفی کلود استینر پرداخت؛ او ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از شیوه‌ی رایج در معرفی افراد، مولف را از نظرگاه خود معرفی کرد و اظهار داشت: من بنا دارم با توجه به سخنان و اندیشه‌های کلود استینر، شناخت خودم از او را بازگویم؛ می‌خواهم از نگرش او نسبت به پدیده‌ی انسان و روابط انسانی بگویم و از دغدغه‌‌اش درباره‌ی سرنوشت نوع بشر؛ او طبیعت انسان را هم‌چون چشمه‌ای اصیل می‌داند که خاستگاه آن صمیمت، آگاهی و خودجوشی است. کلود استینر به انسانیتی نو امیدوار است. مفاهیمی چون فراوانی نوازش، صمیمت، همکاری، دغدغه‌ی خودشکوفایی و تحقق خود نزد وی اهمیت ویژه‌ای دارند. ترجمه‌ی اثری با مولفه‌های یادشده لذت‌بخش خواهد بود؛ البته بار امانت‌داری را بر دوش مترجم سنگین‌تر می‌کند.

چیزی به نام روان وجود ندارد

بابایی‌زاد در بخش دیگری از این نشست به تشریح مولفه‌های گوناگون تحلیل رفتار متقابل پرداخت؛ وی اظهار داشت: وقتی از تحلیل رفتار متقابل می‌گوییم باید بدانیم اریک برن در ابتدا (به‌عنوان یک روان‌پزشک و مبدع تحلیل رفتار متقابل) آموزه‌های روان‌پزشکی کلاسیک را فرا گرفت. او روان‌پزشک ارتش بود؛ در این راستا دریافت نمی‌تواند بر اساس روش‌های کلاسیک و طی جلسات ممتد و طولانی تشخیص به درمان افراد بپردازد. او رفته‌رفته به این نتیجه دست یافت که با شهود خود می‌تواند به نوعی دیگر از روان‌تحلیل‌گری دست یابد؛ او خود این روش را تحلیل رفتار متقابل نام نهاد. در کنش متقابل بین دو فرد، دریافت آن‌چه از منظر رفتاری بین آن‌ها اتفاق می‌افتد و آن‌چه از منظر درون‌روانی در درون هریک از آن‌ها صورت می‌گیرد و ارتباطی مبتنی بر زبان بدن را در پی دارد، تحلیل رفتار متقابل گفته می‌شود. به عبارت دیگر تحلیل رفتار متقابل، ساختاری را برای ما در نظر می‌گیرد که به واسطه‌ شناخت آن می‌توانیم روابط‌مان را تجزیه و تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: اریک برن در روان‌شناسی تحلیل رفتار متقابل سه حالت والد، بالغ و کودک را برای روان در نظر آورده است؛ اما پیش از آن باید بدانیم اصلا چیزی با عنوان روان وجود ندارد. روان یک انتزاع است برای شناخت درک و هیجانات ما و از آن‌پس شناخت رفتارهای حاصل از آن درک و هیجانات. در شیوه‌ای نوین‌تر از روان‌شناسی که روان‌شناسی فرگشتی نام دارد، وقتی از روان می‌گوییم، درمی‌یابیم روان ما در پی تعامل مغز ما با کل جسم‌مان تعریف می‌شود. وقتی از والد، بالغ و کودک می‌گوییم در واقع عملکرد کلی جسمانی با مرکزیت مغز مد نظر است. والد مجموعه‌ای از باورها، تفکر‌ها، باید و نبایدها، چگونگی‌ها، ارزش‌ها، ضدارزش‌ها، احساسات و رفتارهایی است که ما از والدین‌مان درون‌اندازی کرده‌ایم؛ این پایه‌ی شناخت تحلیل رفتار متقابل است.

بابایی‌زاد ابعاد مختلف این مفهوم را با ذکر مثال‌هایی تشریح کرد و از آن‌ پس گفت: وقتی از بالغ می‌گوییم مجموعه‌ای از رفتار، افکار و احساساتی در نظر است که نتیجه‌ی بهترین پاسخ به واقعیت اکنون و این‌جا است. بهترین، به معنی پاسخ تام و کامل نیست. آن‌چنان‌که گفته شد، دریافت ما از واقعیت تحریف‌شده است؛ هرقدر فردی روانی به‌هنجارتر داشته باشد، این تحریف نزد او کم‌تر است؛ اما هرگز به صفر نمی‌رسد. هرچه روان فرد به سمت راون‌پریشی متمایل باشد، این تحریف آن‌قدر زیاد است که او (در حالت‌های روان‌پریشانه) اصلا به واقعیت پاسخ نمی‌دهد؛ با مجموعه‌ای از موجودات خیالی و توهم در درون ذهن خود زندگی می‌کند (البته از نگاه خودش واقع‌بینانه).

وی ادامه داد: وقتی از کودک می‌گوییم، مجموعه‌ای از رفتار، افکار و احساساتی مراد است که نتیجه‌ی بازنوازی تجربیات دوران کودکی است (از بدو تولد تا شش‌هفت سالگی). در واقع کودک درون ما هم جنبه‌ی جسمانی دارد، هم جنبه‌ی عاطفی و هم فکری و رفتاری. در واقع با این سه وجه والد، بالغ و کودک با محیط، خود و دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم. تحلیل ارتباطات از این طریق مستلزم این است که بدانیم سه وضعیت والد، بالغ و کودک در درون ما چطور از خود عملکرد نشان می‌دهند. برای مثال اگر همسر کسی بی‌خبر به خانه نیاید، ممکن است آن فرد از طریق کودک خود نگران شود و فکر کند او مرده است یا در حال خیانت است؛ کسی دیگر در همین وضعیت از طریق والد خود ممکن است فکر کند همه‌ی مردها همین‌گونه‌‌اند، غیرقابل اعتماد؛ کسی دیگر از طریق بالغ خود در این وضعیت صبر می‌‌کند یا از طرق مختلف وضعیت همسر را پیگیری می‌کند. این‌گونه است که ما در برابر پدیده‌های یکسان، پاسخ‌های متفاوتی می‌دهیم؛ البته باید بدانیم در بسیاری از افراد حالت‌های والد، بالغ و کودک این‌قدر خالص نیستند؛ می‌‌توان گفت در بیش‌تر مواقع بالغ ما با والد و کودک آلودگی دارد.

بابایی‌زاد تاکید کرد: کسانی که روان‌کاوی می‌دانند یا آن‌قدر خوشبخت بوده‌اند که روان‌کاو شوند، می‌دانند که پدیده‌ی انتقال به همین موضوع اشاره دارد؛ این‌که چطور ممکن است یک فرد احساسات و هیجانات، انگیزش‌ها، تضادها، تعارض‌ها، ناکامی‌ها، آرزوها، خواسته‌ها و تمایلات دوران کودکی خود را نسبت به دگران مهمی که به بقای او کمک کرده‌اند، (بدون این‌که بداند) به آدم‌های اکنون و این‌جا انتقال می‌دهد. چطور ممکن است فردی به واسطه‌ی یک انتقال ایده‌آل‌نمایانه عاشق کسی شود، بدون این‌که او را بشناسد؟ در حالی که معشوق بازنمایی دروغین یا هذیانی و غیرواقعی از دگری مهمی است که او در زمان کودکی ایده‌آل فرض کرده است (حتا این دیگری می‌تواند شخصیت داستان یا افسانه‌ای باشد که فرد با آن هم‌ذات‌پندازی کرده است و تمایل رسیدن به او آن‌قدر قوی بوده است که حالا بدون شناخت بخواهد عاشق بشود و بعد دریابد آن‌چه را به‌عنوان دلبر دیده، دیو بوده است).

وی پس از ذکر مصادیق و مثال‌هایی درباره‌ی پدیده‌ی انتقال و آلودگی بالغ و کودک، گفت: این‌که ما در چه خانواده‌ای، با چه پدر و مادری و حتا چگونه ژنومی به دنیا می‌آییم، چه دوران رحمی‌ای داشته‌ایم، چه اتفاقا‌هایی را از منظر هورمونی از سر گذرانده‌ایم و این‌که چگونه پاسخ‌های ما به دنیا برای نیاز به بقا متاثر از والدین‌مان تنظیم شده است، ما را به این سمت می‌برد که چه هستیم، چطور به واقعیت پاسخ می‌دهیم و چگونه این چند دهه‌ی زیستی سریع تمام‌شونده را به پایان می‌رسانیم تا زندگی کنیم؛ بنابراین تفاوت میان زندگی و زنده‌مانی و زنده‌بودن و بازی‌کردن، در میزان ارتباط با واقعیت است؛ کسی نمی‌تواند ادعا کند که تمام پاسخ هایش به دنیا و دیگران واقعی است. حتا با سال‌ها روان‌کاوی‌شدن و تحلیل‌شدن نیز ممکن است فرد درگیر پیش‌نویس شود؛ اما تفاوت میان فرد به‌هنجار، فرد عصبی و فرد روان‌پریش در تحلیل رفتار متقابل مشروط به سه اصل فلسفی است: من خوبم ـ تو خوبی؛ همه‌می‌توانند فکر کنند؛ همه می‌توانند سرنوشت خود را در دست بگیرند.

بابایی‌زاد افزود: از آن‌جایی نباید دچار روان‌شناسی زرد و ساده‌گویی شویم، من خوبم ـ تو خوبی به این معنا نیست که انسان‌ها عملکرد یکسان با ارزش یکسان دارند؛ انسان‌ها با توجه به عوامل زیستی، روانی، اجتماعی، فرهنگی، دوران کودکی و آن‌چه از سر گذرانده‌اند، عملکرد متفاوتی دارند. یک فرد ضد اجتماعی (که تلاشش بر ویران‌کردن و قتل و جنایت متمرکز است) با کسی که به واسطه‌ی وجود خود برای صلح تلاش می‌کند و بر این گمان است که شاید بشود دنیا را اندکی قابل هضم کرد، یکسان نیستند. برای این‌که این سوء تفاهم رایج در روان‌شناسی برداشته شود و تحلیل رفتار متقابل دون نشود، من خوبم ـ‌ تو خوبی به این معناست که با درک دنیای پدیدارشناسی دیگران و با شناخت آن‌چه از منظر زیستی ‌روانی، اجتماعی و فرهنگی شخصیت ما را تشکیل داده است، می‌توان به درک مشترکی رسید که اگر من جای او بودم شاید همین کارها را می‌کردم؛ اما نه به این معنا که انسان‌ها از منظر عملکرد درون‌فردی، بین‌فردی، اجتماعی، کارایی و میزان مفیدبودن یکسان باشند؛ که نیستند.

وی در شرح اصل دوم اظهار داشت: همه می‌توانند فکر کنند به این معناست که ما باید بر بالغ درون خود متمرکز شویم؛ از این‌روی که بتوانیم آن سرنوشت را که در درون پیش‌نویس خود قرار داده‌ایم تغییر دهیم. بنابراین مبانی اساسی تحلیل رفتار متقابل شناخت سه حالت منِ والد، بالغ و کودک، بیماری ساختاری آن‌ها (شامل آلودگی، طردشدگی، حالت من پایدار)، نوازش‌ها (به‌عنوان شاه‌بیت اریک برن و کلود استینر) و انواع تبادل‌ها است که میان آدم‌ها رخ می‌دهد. باید این اصول ابتدایی را دانست تا از این روش روان‌درمانی درکی درست یافت. از آن‌پس برن و همکاران او به پیش‌نویس اشاره می‌کنند. در تعریف پیش‌نویس همان طرحی قرار دارد که ما در دوران کودکی درانداخته‌ایم، سپس از سوی والدین تقویت شده است و با حوادث بعدی توجیه شده و اتفاقا در اتفاقات مهم زندگی ما تاثیرگذار بوده است. پیش‌نویس و درگیری‌های آن وقتی خیلی شدید باشد، می‌تواند ما را به سه سمت پیش ببرد: خودکشی، دگرکشی و دچار سایکوز شدن. این به این معنا نیست که تمام انواع بشر این سه کار را خواهند کرد. خودکشی می‌تواند به تدریج صورت گیرد و به افسردگی منتهی شود؛ دگرکشی می‌تواند به ایجاد روابط مخرب منتهی شود؛ سایکوز نیز نه لزوما روان‌پریش‌شدن است، بلکه می‌تواند انواع نگرش‌هایی باشد که پاسخ ما به واقعیت را دچار اختلال کند.

بابایی‌زاد ضمن اشاره به مصادیقی جزئی‌تر ابعاد دیگر مفهوم پیش‌نویس را تشریح کرد؛ وی اظهار داشت: وقتی اریک برن و کلود استینر درباره‌ پیش‌نویس می‌گویند، به همین طرح اشاره می‌کنند؛ ما در زمینه‌های مختلف تجربه‌هایی داشته‌ایم که موجب شده‌اند تصمیم‌گیری‌هایی کنیم. از منظر اریک برن، پیش‌نویس زندگی به سه وجه برنده، بازنده و پیش‌پاافتاده (نه برنده و نه بازنده) تقسیم می‌شود. پیش‌نویس برنده برای کسی است که به آن‌چه می‌خواهد می‌رسد و خوشحال است؛ بازنده برای کسی است که نمی‌رسد و ناراحت است یا می‌رسد اما بازهم ناراحت است؛ پیش‌پاافتاده هم‌اوست که نه به طرز واضحی برنده و نه به طرز شاخصی بازنده است؛ معیارهای درونی از برای خود فرد است که چگونه خود را برنده، بازنده یا پیش‌پاافتاده می‌داند. پیش‌نویس‌های پیش‌پاافتاده بدون فکر، بدون لذت و بدون عشق‌اند؛ ممکن است ما آن‌ها را زندگی کنیم.

وی ادامه داد: دهه‌ها به پایان می‌رسند؛ به وسعت جهان بیاندیشیم! کره‌ی زمین چهارونیم بیلیون‌سال عمر دارد و در این مدت سه بار به کلی منقرض شده است؛ گونه‌ی انسان نسبت به عمر زمین چهار دقیقه عمر دارد؛ بی‌معناگری که در هویت وجود دارد، زمانی معنا می‌یابد که بتوانیم خارج از پیش‌نویس به واقعیت زندگی در اکنون و این‌جا هویت دهیم؛ پیش‌نویس مبتذل ممکن است ما را درگیر کند؛ از آن‌جاکه درگیری پیش‌نویسی، به مثابه آلودگی بالغ به والد است، تمام پاسخ‌های ما به نظر بالغانه می‌آید؛ اما در درگیری پیش‌نویسی سوءعملکرد پیش‌می‌آید و ما آن‌قدر که باید نمی‌توانیم خود را محقق کنیم. بنابراین اگر در تحلیل رفتار متقابل از درمان می‌گوییم، مراد زندگی بدون پیش‌نویس‌ است (پیش‌نویس‌های بازنده یا مبتذل). درمان صورت نمی‌گیرد مگر این‌که بتوانیم، دوران کودکی، تجربیات، نتیجه‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های وابسته به آن را بازسنجی کنیم. می‌دانیم که ناخودآگاه قسمت اعظم ذهن ماست؛ خودآگاهی جزئی بیش نیست.

بابایی‌زاد ضمن اشاره‌ای اجمالی به انواع روش‌های روان‌درمانی پویا ادامه داد: بر اساس این روش‌ها برای بهبود، باید به سطح عمیق‌تر و غیرقابل دسترسی روان به تدریج دست یافت و آن ناخودآگاه است؛ ناخودآگاه به سادگی به سطح خودآگاه نمی‌آید؛ اگر این‌گونه باشد دیگر ناخودآگاه نیست. مکانیسم‌های دفاعی ناخودآگاه (آن‌گونه که فروید می‌گوید) وجدی را در مخاطبی ایجاد می‌کند که از آن آگاهی می‌یابد؛ چراکه در می‌یابد نوع انسان در بهترین حالت دروغ‌گویی بسیار معصوم است. مکانیسم‌های دفاعی می‌توانند بخشی از حقیقت را سرکوب، انکار و به واسطه‌ی انواع دیگر مکانیسم‌ها به چیزی تبدیل کنند که قابل درک است، نه چیزی که وجود دارد. پیش‌نویس، تماما در سطح ناخودآگاه است؛ درمان یعنی ما باید آهسته‌آهسته، بدون این‌که خودمان را تهدید کنیم، به سوی ناخودآگاه پیش برویم و تصمیم‌گیری‌های اساسی که موجب شده‌اند پیش‌نویس بدون عشق و بدون لذت را داشته باشیم، دریابیم و با انواع روش‌های درمانی تغییری را ایجاد کنیم.

وی در انتها برخی روش‌های درمانی در تحلیل رفتار متقابل را برشمرد و به اجمال آن‌ها را تشریح کرد.

کلیدواژه: تحلیل رفتار متقابل | تصمیم گیری | اکنون و این جا | پیش پاافتاده | مجموعه ای | دوران کودکی | پیش نویس | روان شناسی | بابایی زاد | کلود استینر | بالغ و کودک | درباره ی | اظهار داشت | ادامه داد | آن قدر | روش ها | اریک برن

منبع: همشهری آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۵۱۰۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • کدخدایی:قانون اقدام متقابل لازم الاجراست/بررسی مصادیق رجل سیاسی همچنان در حال بررسی است
 • به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسکانیوز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست‌خبری که پیش از ظهر امروز شنبه اول مهر برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین(ع) و نیز گرامیداشت اول مهر بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی و نیز هفته دفاع مقدس، در پاسخ به این سوال که دیوان عدالت اداری می‌تواند حکم تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد را صادر کند یا خیر؟ گفت: بنده توضیحات در این خصوص را هنگام بررسی اصل مصوبه اعلام کرده‌ام. آنچه که فقهای شورای نگهبان اعلام نظر کرده‌اند، نسبت به افراد و اشخاص نیست و مربوط به تبصره قانون شوراهاست؛ ذیل ماده مربوط را فقهای شورای نگهبان اعلام نظر شرعی کردند. وی افزود: اینکه دیوان عدالت اداری چه اقدامی انجام دهد، مربوط به این دیوان است و از این به بعد نیز این موضوع ارتباطی به شورای نگهبان ندارد و قبلا درباره ذیل تبصره قانون انتخابات شوراها اعلام نظر شده و ما در شورای نگهبان درباره اشخاص اظهارنظر نمی‌کنیم. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا قانون اقدام متقابل و متناسب با اقدامات آمریکا در برجام ایراداتی داشته که امروز اجرا نمی‌شود، گفت: اگر این قانون ایرادات شرعی و حقوقی داشت، شورای نگهبان حتما اعلام نظر می‌کرد، اینکه سیاست‌های کلی را رهبر انقلاب ابلاغ می‌فرمایند، لازم الاتباع است و همه مسئولان باید آن را راهبرد خود قرار دهند و براساس آن عمل کنند. کدخدایی درباره بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان مشغول بررسی این طرح هستند و با توجه به اینکه شورای نگهبان فعلا نتوانسته اعلام نظر کند، قانون اقدام متقابل لازم‌الاجراست و پس از جمع‌بندی اعلام نظر نهایی می‌کنیم. به گزارش ایسکانیوز وی در پاسخ به این سوال که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که از فقهای شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور...
 • تحلیل و بررسی محرومیت مهدی طارمی از سوی فیفا
 • به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اوایل تیر ماه سال ٩٥ روزهای خاصی برای مهدی طارمی بود. او که قرارداش با باشگاه پرسپولیس به اتمام رسیده بود به همراه رامین رضاییان سر از ترکیه در آورد تا هشتم تیر ماه همان سال با عقد قرارداد رسمی به باشگاه ریزه‌ ‌اسپور ترکیه بپیوندد. اما طولی نکشید که مهاجم پرسپولیس از انعقاد قرارداد با این باشگاه پشیمان شد و خواستار بازگشت به جمع شاگردان برانکو شد. البته جوان بوشهری فوتبال ایران که چند روزی هم در تمرینات باشگاه ترکیه‌ای حاضر شده بود، نمی‌دانست برای جدایی از این باشگاه باید رسما قراردادش را فسخ کند و سپس به تهران بیایید. شاید هم "دوستان" مشاور به او اطلاعات غلط دادند تا خود به سودی بیشتر برسند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/ حکم فیفا علیه طارمی و پرسپولیس + فیلم
 • تحلیل و بررسی محرومیت مهدی طارمی ازسوی فیفا
 • به گزارش جهان نیوز،تحلیل و بررسی محرومیت مهدی طارمی ازسوی فیفا. دریافت.mp4
 • کتاب عشق الهی در شهر کتاب نقد و بررسی می شود
 • کتاب «عشق الهی» نوشته‌ ویلیام چیتیک روز سه شنبه ۴ مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «عشق الهی» نوشته‌ ویلیام چیتیک روز سه شنبه ۴ مهر در قالب نشست هفتگی شهر کتاب، در مرکز فرهنگی شهر کتاب مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. این کتاب به موضوع عشق در آثار منثور در زبان‌های عربی و فارسی می‌پردازد و نویسندگانی که در این کتاب به آثارشان پرداخته می‌شود، عشق را نه بر مبنای توصیفات دیگران بلکه بر مبنای تجربه‌ خویش از عشق الهی توصیف می‌کنند. طبق نوشته سیدحسین نصر در مقدمه‌ کتاب، «عشق الهی» یکی از هوشمندانه‌ترین و معتبرترین آثاری است که در موضوع عشق در معنویت اسلامی به زبان انگلیسی نوشته شده است. این کتاب به قلم انشاءالله رحمتی و حسین کیانی به فارسی ترجمه و توسط نشر سوفیا منتشر شده است. نشست نقد و بررسی این کتاب با حضور نسرین فقیه‌ملک‌مرزبان، علی مرتضویان، انشاءالله رحمتی و حسین کیانی همراه خواهد بود. نشست هفتگی شهر کتاب روز سه‌شنبه ۴ مهر ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.
 • هفته دفاع هفت گفتگو/۲/علی اصغر بهمن نیا مدیر انتشارات نارگل کاش مرحوم آقاسی را درک می کردم/دفاع مقدس بهترین الگوی زندگی است/اولین کتاب جنگ سوریه در جهان را ما چاپ کردیم/بازار کتاب های دفاع مقدس خوب است
 • خبرگزاري آريا - من دوست داشتم زندگي سه نفر را کار کنم، تقي رستگار به عنوان راننده و همراه حاج احمد متوسليان؛ باقر شيباني به عنوان همراه شهيد همت و قاسم صادقي به عنوان کسي که دنبال شهيد عباس کريمي بود.گروه جهاد و مقاومت مشرق - سالِ گذشته ي دفاعي (31 شهريور 95 تا امروز) انتشارات نارگل يکي از فعال ترين و پوياترين ناشران خصوصي بود که در حوزه دفاع مقدس، کتاب هاي متنوع و قابل تحسيني منتشر کرد. به همين بهانه چند روز پيش به دفتر اين انتشارات در حوالي ميدان انقلابِ تهران رفتيم تا با مديرش گفتگو کنيم. همين مقدمه کوتاه براي ورود به حرف هاي مفصل ما کافي است...-چه شد که به فکر تأسيس انتشارات افتادي؟وقتي که در نشر يا زهرا کار مي کردم، ايراداتي به نظرم در محتواها بود. البته آنجا فردي مثل برادر صمدي حضور داشت که نظارت مي کرد اما باز هم مشکلاتي ديده مي شد. چند بار که آن اشکالات را گفتم احساس کردم دوستان رنجيده مي شوند و همين هم باعث شد از آن مجموعه جدا شوم. قبل از آن هم 27 ماه در مجله پلاک هشت بودم و دوست داشتم همين کار را ادامه بدهم. آنجا همه کاري مي کردم. اسم من چند شماره مدير اجرايي بود و چند شماره هم سردبير (که لطف آقاي حسين بهزاد بود) و الا من جايگاه سردبيري نداشتم. اما من هر کاري که بود انجام مي دادم و نمي گذاشتم کاري روي زمين بماند؛ همانطور که آقاي بابايي هم هر کاري از دستش بر مي آمد انجام مي داد. من دوست داشتم در ادامه هم مجله داشته باشم اما ديدم کار پيچيده اي است و نمي شود با دست خالي آن را منتشر کرد.من از دانشگاه به فکر توليد بودم و حتي سراغ توليد وسائل برقي هم رفتم اما سرمايه ام کم بود. وقتي وارد...
 • کتاب هفتاد و دو قطره اشک عاشورایی در بوته نقد و بررسی
 • به گزارش ایسکانیوز از کانون ادبیات ایران، نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «هفتاد و دو قطره اشک عاشورایی» که با گزینش حمیدرضا شکارسری چاپ شده، روز دوشنبه ۳ مهر در کانون ادبیات ایران برگزار می‌شود. این نشست چهارصد و سی امین نشست هفتگی کانون ادبیات ایران است. در این برنامه لیلاکردبچه و اصغر علی کرمی به عنوان منتقد حضور داشته و در کنار شکارسری درباره این کتاب سخنرانی می کنند. نشست مورد نظر روز دوشنبه ۳ مهر از ساعت ۱۷ در سالن اجتماعات کانون ادبیات ایران واقع در خیابان شهید مفتح جنوبی، روبروی ورزشگاه شهید شیرودی، خیابان اردلان، شماره ۲۵ برگزار می‌شود. 502 هفتاد و دو قطره اشک عاشورایی حمیدرضا شکارسری کانون ادبیات ایران لیلاکردبچه
 • نشست نقد بررسی کتاب فهم جوانی در مدرنیته متاخر برگزار می شود
 • کتاب «فهم جوانی در مدرنیته متأخر» اثر آلن فرانس، با حضور  علی‌اکبر تاج‌مزینانی، محمدسعید ذکایی و مصطفی درویشی، مترجم کتاب، نقد و بررسی می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «فهم جوانی در مدرنیته متأخر» اثر آلن فرانس، با حضور علی‌اکبر تاج‌مزینانی، محمدسعید ذکایی و مصطفی درویشی، مترجم کتاب، نقد و بررسی می‌شود. این برنامه روز چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ صبح در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد. کتاب «فهم جوانی در مدرنیته متأخر» نوشته آلن فرانس، استاددانشگاه آکلند نیوزیلند، است که توسط مصطفی درویشی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه و با همکاری شورای اجتماعی کشور منتشر شده است. «ساخت جوانی مدرن»، «علم و عصر خرد: «کشف دوره جوانی»»، «علوم اجتماعی و سیاسی‏‌سازی مسأله جوانان»، «تحولات جوانی در عصر عدم قطعیت»، «جوانی، آموزش و سیاست‌های ادغام»، «جوانی تهدیدکننده و آینده‌های پرمخاطره»، «تجاری‌شدن و کالایی‌شدن جوانی»، «فرهنگ جوانان و رشد نسل مخاطره‌پذیر» و «ماهیت در حال تغییر جوانی در مدرنیته متأخر؟» عناوین نُه فصل این کتاب است. از همه پژوهشگران و علاقه‌مندان دعوت می‌شود در این برنامه شرکت نمایند.
 • پاسخ نقض عملی برجام اقدام متقابل است نه انتقاد لفظی
 • سرویس سیاسی-فلسفه اصلی اقدام متقابل، تاثیرگذاری بر رفتار طرف مقابل و وادار کردن آن به عقب‌نشینی و یا حداقل منصرف کردن آن از زیاده‌خواهی‌های بیشتر است. متاسفانه در سفر اخیر رئیس‌جمهور و هیئت همراه به آمریکا این رویکرد مشاهده نشد و واکنش دولت در نهایت از انتقاد لفظی فراتر نرفت!روزنامه کیهان- 28 شهریور 96- در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک در گزارشی با عنوان «سوغات سفر وعده نباشد، با شیطان بزرگ اتمام حجت کنید» نوشت: «سفر نیویورک فرصتی مهم برای بیان حقانیت جمهوری اسلامی و تشریح عهدشکنی و کینه‌توزی‌های شیطان بزرگ است. متاسفانه در سفرهای قبلی آقای روحانی، چنین رویکردی مشاهده نشده است».در بخش دیگری از این گزارش تاکید شد:«در شرایط موجود و با توجه به فرصت پیش آمده در سفر به نیویورک، بهترین روش، برخورد پیشدستانه و نامتقارن در مقابل دشمن و ایجاد هزینه برای خباثت‌های حریف است».آقای روحانی عصر پنجشنبه هفته گذشته به تهران بازگشت. با مرور اظهارات مقامات ارشد دولت در نیویورک متاسفانه هیچ نشانه‌ای از برخورد عملی در مقابل دشمن و تلاش برای پایان دادن به عهدشکنی‌های آمریکا در برجام مشاهده نشد.سکوت تأمل‌برانگیز و نگران‌کننده!پیش از سفر رئیس‌جمهور به نیویورک، رسانه‌های حامی دولت با هیاهوی رسانه‌ای تاکید کردند که یکی از نقاط عطف این سفر، برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه ایران و کشورهای عضو 1+5 است. نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هفته گذشته در نیویورک برگزار شد. موگرینی در بیانیه پایانی خود، نشست کمیسیون مشترک برجام را «رک و صریح» توصیف کرد و گفت «همه» موافق بودند که «همه» طرف‌ها به تعهداتشان عمل کرده‌اند.این اظهارنظر تأمل‌برانگیز در حالی بود که پیش از آن، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، در تشریح نشست کمیسیون مشترک برجام تاکید کرد که موارد نقض برجام و کوتاهی‌های آمریکا از اجرای تعهداتش توسط تیم ایرانی مطرح شده...
 • بدون هیاهو شاعر و داستان نویس تربیت می کنیم
 • «سید ابوطالب مظفری»، شاعر نامدار افغانستانی مقیم مشهد و مدیر موسسه فرهنگی «درّ دری» در گفتگو با حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: یکی از قدیمی‌ترین موسسات ادبی در مشهد هستیم و بدون هیاهو شاعر و داستان نویس تربیت می‌کنیم. متن کامل این گفتگو را در زیر مشاهده می‌کنید: باشگاه خبرنگاران جوان: با وجود اینکه موسسه درّ دری، موسسه بسیار قدیمی است، چرا هنوز بسیاری از مردم مخصوصا مهاجرین با آن آشنایی ندارند؟ مظفری: بله درست است؛ ما یکی از قدیمی ترین موسسه هایی هستیم که در مشهد فعالیت داریم اما به همان نسبت، مردم از وجود این موسسه بی اطلاع هستند. یکی از دلایل این مساله این است که حوزه کاری ما ادبیات، شعر و کار نشریاتی است و این، حوزه خواص است و عموم مردم با شعر و داستان نویسی ارتباطی ندارند. دلیل دوم آن این است که ما کار تبلیغاتی چندانی نداریم و در این سالها فقط یک یا دو محفل در بیرون از شهر، آن هم در 10 سالگی «درّ دری» گرفتیم؛ کار ما بیشتر چاپ کتاب و نقد شعر بوده و علاوه بر همه اینها، مشکلات اقتصادی سبب شده تبلیغاتی گسترده ای برای معرفی موسسه نداشته باشیم و به همین جهت، عموم مردم چندان با موسسه درّ دری آشنا نیستند. دلایل دیگری از جمله سخت‌گیری‌های مجوز گرفتن و دیگر مسائل نیز مزید بر علت شده تا این موسسه اندکی گمنام بماند. تلاش ما بیشتر بر این بوده که تعدای از خواص که مایل به داستان‌نویسی و شعر بودند را پرورش بدهیم و این مساله، بدون هیاهو هم اتفاق می‌افتد باشگاه خبرنگاران جوان: موسسه «درّ دری» الان چه فعالیت‌هایی دارد؟ مظفری: ما در موسسه در دری روزهای جمعه جلسات نقد شعر داریم و همینطور جلسات نقد داستان نیز برگزار می‌کنیم؛ آموزش شعر؛ داستان‌نویسی، عکاسی و موسیقی حوزه‌هایی است که موسسه در آن فعالیت دارد. باشگاه خبرنگاران...
 • پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو بسیار ناپخته است
 • رئیس انجمن واردکنندگان خودرو: واقعیت این است پیش نویس دستوالعمل جدید واردات خودرو که در رسانه‌ها منتشر شده، بسیار ناپخته و دارای مشکلات قانونی بسیاری است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، فرهاد احتشام زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، در واکنش به انتشار پیش نویس دستوالعمل جدید واردات خودرو گفت: با توجه به صراحت ماده ۵ قانون کسب و کار و تاکید مجدد آقای جهانگیری در اسفندماه ۹۵ مبنی بر ضرورت اخذ نظر تشکل‌ها پیش از تدوین مقررات توسط ارکان دولت تا به امروز انجمن واردکنندگان خودرو از وجود رسمی چنین مصوبه‌ای بی اطلاع می‌باشد.وی تاکید کرد: نقض قانون لازم الاجرا کشوری و عدم توجه به دستور مجدد آقای جهانگیری توسط وزرا دولت دوازدهم که دولت تدبیر و امید است دور از ذهن می‌باشد.احتشام زاد در پاسخ به این سوال که در صورت تصویب نهایی چنین مصوبه‌ای بر بازار واردات خودرو چه تاثیراتی خواهد گذاشت، تصریح کرد: واقعیت این است چنین پیش نویسی که در رسانه‌ها منتشر شده است بسیار ناپخته می‌باشد و دارای مشکلات قانونی بسیاری است.وی ادامه داد: قطعا تصویب چنین پیش نویسی تبعات منفی بر بازار خودروهای وارداتی خواهد گذاشت لذا بسیار ناپخته می‌باشد و نیاز به بررسی دارد.منبع: پردیس خودرو
 • تغییر ساعت کاری باغ کتاب تهران باغ کتاب تاسوعا و عاشورا تعطیل است
 • به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب، ساعت کار مجموعه باغ کتاب تهران از اول مهرماه تغییر کرده و در نیمه دوم سال همه روزه(غیر از جمعه ها و ایام تعطیل) از ساعت 9 تا 21 برای حضور و بازدید عموم باز است.دراین گزارش با اشاره به اینکه ساعت کار روزانه باغ کتاب در نیمه نخست سال 10 تا 22 بود، تصریح شده، باغ کتاب در روزهای جمعه و ایام تعطیل از ساعت 9 تا 22 پذیرای بازدیدکنندگان است.همچنین مجموعه باغ کتاب تهران در روزهای تاسوعا و عاشورا(8 و 9 مهر) تعطیل است.برهمین اساس، روز جمعه هفتم مهرماه نیز از ساعت 9 تا 17 امکان حضور و بازدید علاقه مندان از مجموعه باغ کتاب فراهم است.مجموعه باغ کتاب تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس در ارتباط است.وسعت این مجموعه فرهنگی110 هزار متر مربع است که 65 هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد.این مجموعه شامل کتابفروشی های کودک و نوجوان، فروشگاه لوازم التحریر، اسباب بازی و محصولات فرهنگی، باغ علم کودک، باغ علم نوجوان، باشگاه رباتیک، مرکز رویدادهای علمی، کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسال، سینما و گالری هنر است.* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشار دهنده: محسن فتاحیتهرام/7245**1625
 • بازخوانی و تحلیل سخنرانی پرخاشگرانه ترامپ در مجمع عمومی
 • تهران- ایرنا- جنگ طلبی و نفرت پراکنی ویژگی بارز ادبیات «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل بود. وی با بکارگیری ادبیاتی تهاجمی در ارتباط با سه محور مشخص یعنی تقابل با ایران، مهار کره شمالی و اثرگذاری بر تحولات خاورمیانه اهداف مختلفی را دنبال می کرد. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، همان طور که انتظار می رفت رییس جمهوری ایالات متحده در نخستین حضور خود در نشست سالانه مجمع عمومی، حاشیه های بسیاری را رقم زد. وی با نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی چند کشور تلاش کرد تا نگاه جهان را از اقدامات مخرب خود در ماه های گذشته دور سازد. ترامپ که روز سه شنبه بیست و هشتم شهریورماه در صحن مجمع عمومی سخنرانی می کرد، ضمن حمله به برخی کشورهای آمریکای لاتین مانند کوبا و ونزوئلا، توجهی ویژه نیز به آسیا و خاورمیانه داشت، به طوری که افزون بر مطرح کردن مسائل منطقه از نگاه خود، به ترویج ایران هراسی و تنش با کره شمالی دامن زد.** ترامپ و تهدید مجدد کره شمالیجدال لفظی بین ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی همچنان ادامه دارد به طوری که رییس جمهوری آمریکا در اجلاس مجمع عمومی، بخشی از سخنان خود را علیه پیونگ یانگ مطرح کرد؛ سخنانی که بیش از هر چیز بوی خشونت و کینه توزی می داد. ترامپ در جریان سخنرانی خود، رهبر کره شمالی را «مرد موشکی» خواند که سوار بر موشک در مسیر نابودی است. وی همچنین با لحنی خصمانه، پیونگ یانگ را به نابودی تهدید کرد و گفت: ما امیدواریم که بحران کره از راه مسالمت‌آمیز حل شود اما اگر دیگر چاره‌ای باقی نمانده باشد، آن وقت قادریم کره‌ شمالی را نابود کنیم. هشدار به نابودی یک کشور حتی در صورت اینکه به قوانین بین المللی پایبند نباشد، امری مرسوم و پذیرفته شده نیست...
 • باغ کتاب تاسوعا و عاشورا تعطیل است/ساعت کاری باغ کتاب تغییر کرد
 • ساعات کار باغ کتاب از آغاز سال تحصیلی جدید به ۹ تا ۲۱ تغییر کرد و هم زمان با تاسوعا و عاشورا حسینی تعطیل است. به گزارش خبرگزاری مهر، باغ کتاب تهران شنبه و یکشنبه مهر هم زمان با ( تاسوعا و عاشورای حسینی) تعطیل است. گفتنی است روز جمعه ۷ مهر هم خدمات دهی از ساعت ۹ تا ۱۷ است. ساعت بازدید از باغ کتاب تهران با آغاز سال تحصیلی جدید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۲۱ و پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۲۲ است.
 • رونمایی از ٣٨ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب لرستان
 • استان‌ها>لرستان - همزمان با سومین روز از یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان از ٣٨ عنوان کتاب ناشران و مولفین استان رونمایی شد . به گزارش خبرآنلاین لرستان ، در این مراسم از ٣٨ عنوان کتاب که توسط انتشارات قلم اعظم و پیام ایثار توسط مسئولین حاضر رونمایی شد . لازم به ذکر است: آیین رونمایی از آثار نویسندگان و ناشران استان هر روزه در نوبت عصر یازدهمین نمایشگاه کتاب استان و در ساله برنامه ها و نشست های فرهنگی صورت می پذیرد . گفتنی ست: یازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان با حضور ٤٠٠ ناشر شاخص کشور و استان ، از ٢٩ شهریور در مصلی الغدیر خرم آباد آغاز و ٤ مهر ماه به پایان خواهد رسید . 48 کلید واژه‌ها : استان لرستان -
 • تحلیل رأی دیوان عدالت اداری در مورد ممنوعیت فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد
 • به گزارش جماران کامبیز نوروزی در کانال تلگرامی خود نوشت:صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از فعالیت سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد و از هم‌وطنان زرتشتی، به رأی شعبه محترم ٤٥ دیوان عدالت اداری، از نظر حقوقی قابل نقد و تأمل است. این دادنامه در پی دادخواست یک شخص حقیقی وبه استناد نظریه مورخ96/1/26شورای نگهبان صادر شده است. در نظریه شورای نگهبان تبصره یک ماده ٢٦ قانون تشکیلات شوراها مغایر با شرع اعلام شده است. نتیجه این نظریه این است که هم‌وطنانی که پیرو ادیان رسمی کشور غیر از اسلام هستند، نمی‌توانند در شوراهای شهر نامزد و عضو شوند؛ مگر آنکه در آن حوزه انتخابیه جمعیت آن دین در اکثریت باشد. بنابراین در شهری مانند یزد یک زرتشتی نمی‌تواند عضو شورای شهر بشود. این نظریه شورای محترم نگهبان، قبلا از سوی نگارنده بررسی و برخی از ایرادات آن مطرح شد (عضویت در شورای شهر مشروط به دین افراد نیست- شرق –96/2/2). در این یادداشت کوتاه برخی ایرادات وارد بر دادنامه شعبه محترم دیوان به اختصار مطرح می‌شود. یکم) حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری محدود به موارد یادشده در ماده ١0 قانون دیوان عدالت اداری است. در این ماده رسیدگی به شکایات علیه هیئت‌های اجرائی و نظارت بر انتخابات‌های مختلف، از‌جمله انتخابات شوراهای شهر و روستا ذکر نشده است. هیئت اجرائی و هیئت نظارت بر انتخابات شوراها نه از واحدهای دولتی‌اند (بند الف ماده ١0) نه از مأموران تحت امر واحدهای دولتی‌اند (بند ب ماده ١0) و نه از دادگاه‌های اداری و بازرسی مذکور در بند ج ماده ١0 قانون دیوان عدالت اداری‌اند. دوم) فرایند انتخابات، برای اجرای درست حق انتخاب‌شدن و حق انتخاب‌کردن، از هر حیث فرایندی کاملا مستقل بوده و هم از نظر قانونی و هم از نظر ماهوی تابع قواعد و اصول ماهوی و تشریفات خاص خود است. غیر از نهادها و نظامات مندرج در قانون‌های...
 • به مردی که این ۹ رفتار را دارد دل نبندید
 • در واقع مردی که شما انتخاب می‌کنید باید حامی تان باشد؛ بنابراین اگر هر زمان که از رویاهایتان برای او سخن گفتید و عکس العملی منفی از او دیدید، بهتر است که دور او را خط بکشید، در غیر این صورت از آروزهایی که در سر دارید باید بگذرید. سرویس سبک زندگی فردا: طبیعی است که میان شما و مرد زندگی تان اختلاف نظرهایی باشد، اما برخی از رفتارهاست که با هیچ بهانه‌ای توجیه نمی‌شوند. شما زن قدرتمندی هستید، باید قدر خود را بدانید و به هیچکس، حتی مرد زندگی تان، این اجازه را ندهید تا با شما چنین رفتارهایی داشته باشد. مطمئنا در هر سنی که باشید یا هر سطح تجربه‌ای که داشته باشید، اینکه بدانید مردی به شما علاقه دارد یا نه کار دشواری است. خیلی از مرد‌ها ترجیح می‌دهند به صورت یک راز باقی بمانند، اما برای بیشتر مرد‌ها باید از طریق نشانه‌های رفتاری متوجه نیت قلبی‌شان شد. اگر نمی‌دانید طرف مقابل تان به شما علاقمند است یا نه و مطمئن نیستید که باید از رابطه بیرون بیایید یا خیر، در زیر به علائمی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد مردتان چندان به شما علاقه‌مند نیست. اگر مردی که در زندگی‌تان است چند مورد از این خصوصیات را دارد، زمان آن رسیده است که به او «نه» بگویید. در ادامه این مطلب را به نقل از سلامت نیوز بخوانید.به هر قیمتی می‌خواهد که ظاهر خود را تغییر دهیدهر فردی چهره و اندام خاص خود را دارد. ممکن است که شما اندام ایده آل مرد زندگی تان را نداشته باشید، اما اگر او شما را وادار کرد تا به هر قیمتی خودتان را تنها برای رضایت او تغییر دهید، بدانید که او فرد مناسبی برای شما نیست. چیزی که باید در اولویت او باشد، سلامت شماست. آیا او حاضر است که شما با غذا نخوردن، تنها برای رسیدن به...
 • ترامپ و کیم مثل بچه های مهد کودک رفتار می کنند
 • وزیر خارجه روسیه می گوید وقت آن رسیده که رهبران آمریکا و کره شمالی از رفتارهای بچه گانه دست بردارن و به جای لفاظی های عجولانه به گفتمان سیاسی متوسل شوند. خبرگزاری مهر: «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه جنگ لفظی میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را به دعوای میان دو بچه در مهد کودک تشبیه کرد.گفتنی است پس از آنکه ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدید کرد در صورت لزوم کره شمالی را با خاک یکسان می کند؛ اون در پاسخ، وی را روانی خطاب کرد حال آنکه در ادامه، ترامپ هم برای آنکه روی حریف را کم کند، در یکی از همان توئیت های معروفش، رهبر جوان کره شمالی را دیوانه خطاب کرد و مدعی شد وی باید امتحان سختی را پس بدهد.حالا لاوروف می گوید هر دو طرف باید از اظهارات عجولانه و شتاب زده دست بردارند تا اوضاع کمی آرام بگیرد.وی در این باره گفت: بله، نمی توان در سکوت نظاره گر توسعه نظامی کره شمالی بود، اما اینکه در شبه جزیره کره هم جنگ راه بیندازیم، امر قابل پذیرشی نیست.لاروف همچنین خواستار توسل به راهکار سیاسی شد که بخش کلیدی رویکرد شورای امنیت در حل بحران کره است.وی در این باره گفت: در همکاری با چین، به تلاش برای اتخاذ رویکردی منطقی و نه رویکردی احساسی- که یادآور دعوای بچه ها در مهدکودک است و هیچکس هم از پس آرام کردنشان برنمی آید- ادامه می دهیم.
 • رفتار متفاوت کاوانی و مسی با نیمار
 • رفتار مهاجم اروگوئه‌ای پاری ‌سن‌ ژرمن و مهاجم آرژانتینی بارسلونا با نیمار کاملا متفاوت بوده است. به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از آس، اختلاف نیمار و ادینسون کاوانی در دیدار پاری ‌سن‌ ژرمن با لیون هنوز هم سوژه رسانه‌های جهان است. این اختلاف با واکنش‌های متفاوتی از جانب باشگاه و کشور برزیل روبه‌رو شد. آخرین خبر در این باره سفر نکردن نیمار به مون‌پلیه به همراه تیم است. باشگاه اعلام کرد مهاجم برزیلی به خاطر آسیب‌دیدگی‌ نتوانسته است تیم را همراهی کند اما ممکن است به خاطر اختلاف به وجود آمده اونای امری نیمار را از فهرست ۱۸ نفره خط زده باشد. نیمار پیش از این اتفاق رفتارهای ناشایستی از خود نشان داده بود. مهاجم برزیلی با این حال رابطه خوبی با دیگر مهاجم‌های بارسلونا یعنی لوییس سوارس و لیونل مسی داشت. مسی مرد اول بارسلونا بود اما هرگز نیمار را فراموش نمی‌کرد و رابطه خیلی خوبی با او داشت. مهاجم آرژانتینی که پنالتی‌ زن نخست تیمش است زمانی که در یک بازی، بازیکن حریف روی نیمار خطا کرد و داور پنالتی‌ اعلام کرد توپ را برداشت و به او گفت‌ ضربه پنالتی‌ را بزند. مهاجم برزیلی هم آن را به گل تبدیل کرد. در بازی دیگری باز هم مسی تصمیم گرفت توپ را به نیمار بدهد تا ضربه پنالتی‌ را بزند. مهاجم برزیلی توپ را به گل تبدیل نکرد و مسی نه تنها عصبانی نشد بلکه او را دلداری داد. نیمار در این شرایط به پاری ‌سن‌ ژرمن رفت و قصد داشت مرد اول تیم فرانسوی باشد اما متوجه شد کاملا وضعیت فرق می‌کند. در نخستین واکنش زمانی که یک پنالتی‌ برای پاری ‌سن‌ ژرمن گرفت، کاوانی توپ را برداشت و اجازه نداد نیمار ضربه پنالتی‌ را بزند. مهاجم برزیلی از این اتفاق ناراحت شد و بحث مختصری بین دو بازیکن به وجود آمد. در جای دیگری در...
 • استخدام کارشناس تحلیل و کارشناس گل و گیاه در ساری
 • به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکتی در شهر ساری و در راستای تکمیل کادر خود از واجدین شرایط دعوت به همکاری می‌نماید. متقاضیان محترم می‌توانند رزومه و شماره تماس خود را با ذکر ردیف شغلی مورد نظر در قسمت subject به آدرس پست الکترونیکی زیر ارسال نمایند . آدرس ایمیل: Be_alian@yahoo.com انتهای پیام/ دعوت به همکاری در ساری
 • لاوروف:ترامپ و کیم مثل بچه های مهد کودک رفتار می کنند
 • وزیر خارجه روسیه می گوید وقت آن رسیده که رهبران آمریکا و کره شمالی از رفتارهای بچه گانه دست بردارن و به جای لفاظی های عجولانه به گفتمان سیاسی متوسل شوند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه جنگ لفظی میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی را به دعوای میان دو بچه در مهد کودک تشبیه کرد. گفتنی است پس از آنکه ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تهدید کرد در صورت لزوم کره شمالی را با خاک یکسان می کند؛ اون در پاسخ، وی را روانی خطاب کرد حال آنکه در ادامه، ترامپ هم برای آنکه روی حریف را کم کند، در یکی از همان توئیت های معروفش، رهبر جوان کره شمالی را دیوانه خطاب کرد و مدعی شد وی باید امتحان سختی را پس بدهد. حالا لاوروف می گوید هر دو طرف باید از اظهارات عجولانه و شتاب زده دست بردارند تا اوضاع کمی آرام بگیرد. وی در این باره گفت: بله، نمی توان در سکوت نظاره گر توسعه نظامی کره شمالی بود، اما اینکه در شبه جزیره کره هم جنگ راه بیندازیم، امر قابل پذیرشی نیست. لاروف همچنین خواستار توسل به راهکار سیاسی شد که بخش کلیدی رویکرد شورای امنیت در حل بحران کره است. وی در این باره گفت: در همکاری با چین، به تلاش برای اتخاذ رویکردی منطقی و نه رویکردی احساسی- که یادآور دعوای بچه ها در مهدکودک است و هیچکس هم از پس آرام کردنشان برنمی آید- ادامه می دهیم.
 • اگر رفتار ایران تغییر کند دلیلش ترامپ است
 • پل پیلار می‌نویسد: دونالد ترامپ که مهم ترین مخالف برجام است، در حال حاضر که تنها چند سال از به اجرا درآمدن این قرارداد می گذرد، اعلام کرده مفاد برجام با منافع ایالات متحده هم سو نیست و با وجود تعهدات کشورش که در متن برجام آمده و از سوی خود این کشور امضا شده است، قصد دارد از آن عقب نشینی کند.دیپلماسی ایرانی:مخالفت با توافق هسته ای ایران، که با نام برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می شود، همیشه با استدلال های خلاف واقعیت توام بوده است. باید خاطر نشان کرد که اگر برجام دور انداخته شود، به معنای برداشته شدن یک سری از محدوددیت های ایران است که خود مخالفان تا این حد ادعا می کنند خطر جدی برای منطقه محسوب می شود. این امر بازتاب بی منطق بودن اساس موضع مخالفان است. منبع اصلی مخالفت این گروه ها، به ندرت شرایط قرارداد بوده یا به دلیل مسائل هسته ای موجود است. بلکه دلیل اصلی این امر، بیش ترآن دسته از دولت های خاورمیانه را شامل می شود که برای تلاش در راستای منزوی نگه داشتن ایران، دلایل دیگری دارند و همچنین عناصری در داخل ایالات متحده که قصد دارند وعده های انتخاباتی ترامپ را محقق کرده و اهمیتی به دور انداختن دستاوردهای دولت قبل نمی دهند. با این وجود باید چند نکته را در این راستا یادآور شد. نکته اول اینکه افرادی که در خصوص پایدار نبودن این قرارداد و انقضای آن طی 10 یا 15 سال ابراز نگرانی می کنند، باید در نظر داشته باشند که اگر برجام لغو شود، یا اگر از همان ابتدا این مذاکرات صورت نمی گرفت، محدودیت هایی که قرار است پس از گذشت این مدت زمانی برداشته شود، به طور کل وجود نداشت و دست ایران کاملا باز بود. نکته دومی که باید در نظر گرفت این مسئله است...
 • انتقاد شدید روسیه از رفتار بی ادبانه ترامپ
 • مخالفت با اظهارات سخیف ترامپ، فقط مختص مردم ایران نبود بلکه مردم و مقامات بسیاری کشورها از جمله روسیه نیز سخنان رئیس جمهور آمریکا را جهل سیاسی توصیف کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دانلود
 • اعتراض منتجب نیا به رفتار مافیایی مجمع روحانیون
 • قائم‌مقام حزب‌اعتماد ملی برای چندمین‌بار از انحصارطلبی در جبهه اصلاحات انتقاد کرد. روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت: رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با «شفقنا» به سابقه انحصارطلبی در طیف جریان موسوم به چپ و مجمع روحانیون پرداخت و گفت: « متاسفانه حادثه‌ای اتفاق افتاد که از آن گستردگی و فعالیت مجمع روحانیون جلوگیری شد و به شکل محدودی درآمد. در سال ۸۴ علی‌رغم ‌اینکه مجمع روحانیون مبارز، آقای کروبی را برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا کرده بود و اکثریت قریب به اتفاق رای داده بودند ولی درایام تبلیغات انتخابات، اعضای مجمع چند دسته شدند یک عده که ما بودیم از آقای کروبی حمایت کردیم، یک عده از مرحوم آقای هاشمی و عده دیگری هم از آقای معین حمایت کردند. آقای کروبی به شدت ناراحت شد و گفتند ما را کاندیدا کردند و مجموعه به من رای داده‌اما چرا حمایتی از من نکردند و حتی از اطلاعیه هم مضایقه کردند. بعد از انتخابات آقای کروبی گفت: من به هیچ قیمت دراین تشکیلات نمی‌مانم، با شما رفیق هستم ولی کار سیاسی با شما نخواهم کرد. از تشکیلات بیرون آمد. ما قبلا با هم صحبت‌هایی داشتیم و تصمیم گرفته بودیم که حزبی را به نام حزب اعتماد ملی تشکیل دهیم بنابراین بعد از استعفای‌ایشان، من هم استعفا دادم؛ علی‌رغم‌اینکه دوستان خیلی اصرار کردند که بمانم چون قریب ۲۰ سال کارهای اجرایی مجمع بر عهده من بود و خروجم ممکن بود ضربه‌ای به مجمع وارد کنداما گفتم نمی‌توانم بمانم ولی قول می‌دهم اعلام نکنم و تا سال‌ها بعد اعلام نکردم که دراین تشکیلات نیستم و هنوز هم برخی فکر می‌کنند من درون مجمع روحانیون مبارز هستم. بنابراین ما بیرون آمدیم آقای ذاکری و شکوری هم بیرون آمدند و عضو حزب اعتماد ملی شدند». منتجب نیا ائتلاف نکردن در انتخابات ۸۴ را یک‌اشتباه بزرگ تاریخ توصیف کرد و گفت: «این مسئله به بدنه اصلاحات...
 • چگونه رفتار ناشایست کودکمان را تغییر دهیم
 • خبرگزاري آريا - هيچ پدر و مادر و کودک بدون مشکلي وجود ندارند؛ چراکه کودکان هميشه آن‌طور که والدين مي‌خواهد، رفتار نکرده و والدين احساس مي‌کنند نمي‌توانند رفتار کودک خود را تغيير دهند و ‌آشفته و درمانده مي‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهند.به گزارش جام جم، امروزه بيشتر والدين از نظر تحصيلات در سطح قابل قبولي قرار دارند،‌ ولي درارتباط با تربيت کودک و تغيير رفتار او با پرسش‌هاي فراواني روبه‌رو هستند. وقتي فرزند شما در فروشگاه رفتار ناشايستي از خود نشان مي‌دهد،‌چه مي‌کنيد؟ وقتي پسرتان غذا نمي‌خورد يا لباس‌هايش را مرتب نمي‌کند، چگونه رفتار مي‌کنيد؟ وقتي دخترتان انگشت مي‌مکد، ‌چه واکنشي نشان مي‌دهيد؟براي حل اين مشکلات، اولين نکته اين است که نبايد در کوتاه‌مدت منتظر پيشرفت در تغيير رفتار باشيم. اگر بخواهيد بسرعت رفتار نادرست کودک را تغيير دهيد،‌ به نتيجه مثبت نخواهيد رسيد. اين رفتار در زمان طولاني شکل گرفته است. ‌بنابراين براي برطرف کردنش شايد به زمان بيشتري از شکل‌گيري‌اش نياز باشد.همه کودکان در يک سن،‌ يک رفتار مشخص از خود نشان نمي‌دهند، ‌پس نمي‌توان دستور کلي براي همه کودکان همسن اجرا کرد.ابتدا مشکلات را به ترتيب اولويت مشخص کنيد؛‌ مثلا شايد اولويت براي شما غذا خوردن باشد ولي براي ديگري جمع‌آوري اسباب‌بازي باشد. براي اين که متوجه شويد،‌ چقدر از رفتارهاي کودک‌تان پسنديده و قابل قبول است و چه ميزان ناپسند، ‌بهتر است جدولي تهيه کنيد. در يک ستون رفتارهاي خوب و در ستون ديگر رفتارهاي نادرست را بگنجانيد. امکان ندارد کودکي تمام رفتارهايش اشتباه باشد. اگر والديني اين گونه فکر مي‌کنند،‌ مشکل از خودشان است.اگر کودکتان غذا نمي‌خورددر چنين شرايطي بايد از تکنيک‌هايي مثل تغيير تزئين غذا و ‌ترکيب مواد مورد علاقه کودک با آنچه لازم است بخورد، استفاده کنيد. حتي گاهي لازم است محل و نوع غذا خوردن‌تان را عوض کنيد.به دنبال تغيير رفتارهاي کم‌اهميت، در رفتارهاي ديگر نيز تغييراتي...
 • رفتار امام حسین ع در کاهش عذاب اخروی دشمنان
 • امام حسین (علیه‌السلام) عزمی خاص در نجات دادن بندگان از عذاب الهی داشت؛ اما آنگاه که ملاحظه می‌کرد نجات دادنِ کلیِ آنها از عذاب امکان ندارد، رفتار خاصی از خود بروز می‌داد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حادثه عاشورای حسینی تنها به خون و کشتار آل‌الله ختم نمی‌شود بلکه عبرت‌ها و درس‌هایی در آن وجود دارد که تا ابد ماندگار خواهد بود. درس اخلاق، عزت، سرافرازی، وفاداری، از خودگذشتگی، مروت و ... در کلاس عاشورا رخ داد.اما معلم این کلاس درس یعنی وجود مقدس امام حسین(ع) به عنوان صحنه‌گردان ماجرای عاشورا در اوج شدائد از دستگیری و هدایتگری خود بر نمی‌داشت به امید اینکه عده‌ای را از آتش جهنم نجات دهد. شیخ جواد شوشتری در کتاب «خصائص الحسینیه» از زاویه‌ای زیبایی به این وجه از رفتار امام حسین(ع) نگاه کرده است.وی می‌گوید: «امام حسین (علیه‌السلام) عزمی خاص در نجات دادن بندگان از عذاب الهی داشت و به همین خاطر سخت‌ترین تکالیف را برگزید تا به درجه خاصی نایل شود که شفاعتشان درباره کسانی که مستوجب کیفر شده‌اند، مؤثر واقع شود و این منظور حتی دشمنان را هم در بر می‌گیرد. امام برای رفع عذاب از آنها هم سعی می‌کرد. حتی امام حسین علیه‌السلام بر روی کسی که برای جدا کردن سر مبارکش آمده بود، لبخند زد و او را نصیحت کرد.امام حسین (علیه‌السلام) آنگاه که ملاحظه کرد نجات دادنِ کلیِ آنها از عذاب امکان ندارد، سعی کرد عذاب آنها را کاهش دهد، همچنان که این قضیه درباره «هرثمة بن ابی مسلم» واقع شد. وقتی موعظه امام او را نجات نداد، امام حسین (علیه‌السلام) فرمود: از اینجا دور شو که ما را نبینی و صدای ما را نشنوی. امام به «عبید الله جعفی» نیز همین نصیحت را کرد.»انتهای‌پیام/ R1392/P1361/S4,37/CT1
 • اعتراض منتجب نیا به رفتار مافیایی از مجمع روحانیون تا حزب اعتماد ملی
 • قائم‌مقام حزب‌اعتماد ملی برای چندمین‌بار از انحصارطلبی در جبهه اصلاحات انتقاد کرد. به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت: رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با «شفقنا» به سابقه انحصارطلبی در طیف جریان موسوم به چپ و مجمع روحانیون پرداخت و گفت: « متاسفانه حادثه‌ای اتفاق افتاد که از آن گستردگی و فعالیت مجمع روحانیون جلوگیری شد و به شکل محدودی درآمد. در سال ۸۴ علی‌رغم ‌اینکه مجمع روحانیون مبارز، آقای کروبی را برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا کرده بود و اکثریت قریب به اتفاق رای داده بودند ولی درایام تبلیغات انتخابات، اعضای مجمع چند دسته شدند یک عده که ما بودیم از آقای کروبی حمایت کردیم، یک عده از مرحوم آقای هاشمی و عده دیگری هم از آقای معین حمایت کردند. آقای کروبی به شدت ناراحت شد و گفتند ما را کاندیدا کردند و مجموعه به من رای داده‌اما چرا حمایتی از من نکردند و حتی از اطلاعیه هم مضایقه کردند. بعد از انتخابات آقای کروبی گفت: من به هیچ قیمت دراین تشکیلات نمی‌مانم، با شما رفیق هستم ولی کار سیاسی با شما نخواهم کرد. از تشکیلات بیرون آمد. ما قبلا با هم صحبت‌هایی داشتیم و تصمیم گرفته بودیم که حزبی را به نام حزب اعتماد ملی تشکیل دهیم بنابراین بعد از استعفای‌ایشان، من هم استعفا دادم؛ علی‌رغم‌اینکه دوستان خیلی اصرار کردند که بمانم چون قریب ۲۰ سال کارهای اجرایی مجمع بر عهده من بود و خروجم ممکن بود ضربه‌ای به مجمع وارد کنداما گفتم نمی‌توانم بمانم ولی قول می‌دهم اعلام نکنم و تا سال‌ها بعد اعلام نکردم که دراین تشکیلات نیستم و هنوز هم برخی فکر می‌کنند من درون مجمع روحانیون مبارز هستم. بنابراین ما بیرون آمدیم آقای ذاکری و شکوری هم بیرون آمدند و عضو حزب اعتماد ملی شدند». منتجب نیا ائتلاف نکردن در انتخابات ۸۴ را یک‌اشتباه بزرگ تاریخ توصیف کرد و گفت: «این...