خبرگزاري آريا - اپل براي توليد محصولات خود با کمپاني‌هاي بزرگي مانند «فاکس‌کان» قرارداد دارد، اما شرايط کار براي کارگران اين کمپاني‌ها آن‌قدر سخت است که بسياري از آن‌ها دست به خودکشي مي‌زنند.
سرويس جهان مشرق - اپل بزرگ‌ترين کمپاني فعال در زمينه فناوري اطلاعات[1] و (بعد از سامسونگ) دومين توليدکننده بزرگ گوشي‌هاي همراه در جهان است[2].

اين کمپاني اوايل سال 2015 موفق شد رکورد جديدي را به عنوان اولين کمپاني آمريکايي ثبت کند که بيش از 700 ميليارد دلار قيمت‌گذاري شده است[3]. اپل 116 هزار کارمند تمام وقت و حدود 500 فروشگاه در 22 کشور جهان دارد. اين غول آمريکايي حوزه فناوري اطلاعات، طي سال مالي 2016 درآمد سالانه‌اي معادل 215 ميليارد دلار داشت و تا کنون بارها و بارها عنوان «ارزشمندترين برند دنيا» را به خود اختصاص داده است. تخمين زده مي‌شود در حال حاضر بيش از يک ميليارد محصول اپل در سراسر دنيا در دست کاربران باشد.
دفتر مرکزي اپل در کاپرتينو کاليفرنيا، بزرگ‌ترين کمپاني فناوري اطلاعات و ارزشمندترين برند دنيا
کارخانه‌اي که شبکه تلويزيوني، ايستگاه آتش‌نشاني و بيمارستان خودش را دارد
اگرچه کمپاني اپل و محصولات آن از محبوبيت بي‌اندازه‌اي ميان کاربران برخوردارند، اما برخي از سياست‌هاي اين کمپاني نيز به شدت مورد انتقاد کارشناسان و فعالان حقوق مدني در دنيا هستند. به عنوان مثال، اپل براي توليد قطعات و محصولات خود به شرکت‌هاي خارج از آمريکا متوسل مي‌شود تا هزينه‌هاي توليد خود را پايين بياورد. يکي از اين شرکت‌ها، «هون هاي پريسيژن ايندستري» است که با نام تجاري «فاکس‌کان[4]» فعاليت مي‌کند.
اين کمپاني تايواني، از بزرگ‌ترين توليدکنندگان قطعات و محصولات الکترونيک در دنياست و با کمپاني‌هاي شناخته‌شده‌اي مانند اپل، گوگل، مايکروسافت، اينتل، نوکيا، سوني، موتورولا، دِل، اِيسر، هيولت‌پکرد (اچ‌پي)، هوآوي، بلک‌بري، آمازون، توشيبا، شيائومي و غيره قرارداد (داشته يا) دارد و محصولاتي نظير آيفون، آيپد، آيپاد، ايکس‌باکس و پلي‌استيشن را براي اين کمپاني‌ها توليد مي‌کند. آمار کلي نشان مي‌دهد فاکس‌کان به تنهايي حدود 40 درصد از محصولات الکترونيک دنيا را توليد مي‌نمايد.
دست‌مزدهاي پايين و بازدهي بالا در ميان کارگران چيني موجب شده تا فاکس‌کان در اين کشور 12 کارخانه در 9 شهر مختلف داشته باشد؛ اگرچه اين تعداد، بيش از تعداد کارخانه‌هاي فاکس‌کان در هر کشور ديگري است، اما اين کمپاني قصد دارد کارخانه‌هاي بيش‌تري را هم در چين افتتاح کند. بزرگ‌ترين کارخانه فاکس‌کان در دنيا «پارک علم و فناوري لانگهوا[5]» نام دارد که در منطقه لانگهوا در شهر شنژن واقع است.
اين مجموعه که بيش‌تر آن را با نام «شهر فاکس‌کان» مي‌شناسند، با مساحتي حدود 3 کيلومتر مربع، شامل 15 کارخانه[6]، خوابگاه کارگران، 4 استخر، يک ايستگاه آتش‌نشاني مستقل، و يک شبکه تلويزيوني مجزا به نام «فاکس‌کان تي‌وي» است. هم‌چنين امکاناتي نظير سوپرمارکت، بانک، رستوران، کتاب‌خانه و بيمارستان نيز در داخل اين مجموعه تعبيه شده است. از ميان حدود 1/3 ميليون تا 1/5 ميليون کارگر کمپاني فاکس‌کان، تعداد کارگران شاغل در «شهر فاکس‌کان» عمدتاً بين 230 هزار[7] تا 450 هزار نفر[8] بيان مي‌شود.
مرورگر شما از ويدئو پشتيباني نمي‌کند.
فايل آن‌را از اينجا دانلود کنيد: video/mp4
تصاوير منتشرشده از کارخانه فاکس‌کان، جايي که کارگرانش به خاطر حقوق کم رو به خودکشي مي‌آورند
مرورگر شما از ويدئو پشتيباني نمي‌کند.
فايل آن‌را از اينجا دانلود کنيد: video/mp4
اين کارگران فاکس‌کان، به‌رغم ساخت صدها آيپد در روز، تا کنون يک آيپد کامل و قابل‌استفاده را از نزديک نديده‌اند
به ازاي ساخت هر گوشي آيفون چند کارگر خودکشي مي‌کنند؟
«خودکشي‌هاي فاکس‌کان[9]» عبارتي است که براي توصيف خودکشي‌هاي متعدد در ميان کارگران فاکس‌کان به کار مي‌رود[10]. اکثر اين خودکشي‌ها به علت حقوق ناچيز و شرايط وخيم کاري[11] (گاهاً 14 ساعت کار در روز، هفت روز هفته[12]) در «شهر فاکس‌کان[13]» رخ مي‌دهند. سال 2007 يکي از کارگران 19 ساله اين مجموعه در دست‌شويي محل کارش خود را حلق‌آويز زد. سال 2009، يک کارگر 25 ساله بعد از آن‌که يک نمونه اوليه آيفون 4 را گم کرد (و طبق برخي گزارش‌ها کارمندان فاکس‌کان او را مورد ضرب و جرح قرار دادند و خانه او را تفتيش کردند)، از طبقه دوازدهم يک آپارتمان خود را پايين انداخت[14].
بر اساس اخباري که از اين شهر به بيرون درز مي‌کند، اوج خودکشي‌ها مربوط به سال 2010 بود[15]. در اين سال حدود 18 کارگر فاکس‌کان (14 مرد و 4 زن 17 تا 28 ساله) اقدام به خودکشي کردند و از اين تعداد، دست‌کم 14 نفر جان خود را از دست دادند. يکي از اين افراد از کمر به پايين فلج شد و سرنوشت برخي از آن‌ها نيز هم‌چنان نامعلوم است. اکثر اين کارگران خود را از ساختمان‌هاي بلند در «شهر فاکس‌کان» به پايين پرت کردند و اين کار به نوعي سنت ميان کارگران فاکس‌کان تبديل شد که بعدها براي اعتراض به حقوق و شرايط کاري خود، روي سقف ساختمان‌هاي بلند «شهر فاکس‌کان» تجمع و کارفرمايان خود را تهديد به خودکشي دسته‌جمعي کردند.
خودکشي‌ها سال 2011 با 4 مورد ديگر (2 مرد و 2 زن 20 تا 25 ساله)، سال 2012 با خودکشي يک مرد 23 ساله، سال 2013 با خودکشي يک مرد 24 ساله و يک زن 23 ساله، و سال 2016 با خودکشي يک مرد 31 ساله ادامه پيدا کرد. بعد از خودکشي‌هاي سال 2010، برخي مشتريان فاکس‌کان از جمله اپل اقدام به بررسي مستقل موضوع کردند، اما حاضر به تعليق يا لغو همکاري با فاکس‌کان نشدند.
در سوي ديگر، «تري گو» بنيان‌گذار و مديرعامل فاکس‌کان در کنار افزايش حقوق[16] کارگران «شهر فاکس‌کان»، اقداماتي را در واکنش به اين خودکشي‌ها صورت داد[17] که از جمله آن‌ها نصب توري‌هاي ضدخودکشي[18] در زير ساختمان‌هاي بلند، دعوت از راهب‌هاي بودايي براي برگزاري مراسم‌هاي دعا در کارخانه، و البته گرفتن «تعهدنامه عدم خودکشي[19]» از کارگران و وادار کردن آن‌ها به امضاي سندي مبني بر عدم شکايت خودشان يا بازماندگانشان در صورت وقوع مرگ، آسيب به خود، يا خودکشي «غيرمنتظره» بود.
کارگران فاکس‌کان مجبورند در اتاق‌هاي کوچک و 12 نفره با حداقل امکانات زندگي کنند
نمونه‌اي از توري‌هاي ضدخودکشي که در کارخانه فاکس‌کان تعبيه شده است
کودکاني که آيفون‌هاي گران‌قيمت شما را مي‌سازند
کارشناسان و صاحب‌نظران، خودکشي‌هاي فاکس‌کان را بدترين رسوايي اپل در تاريخ اين کمپاني مي‌دانند[20]، اما اين تنها رسوايي اپل طي سال‌هاي اخير نبوده است. بعد از اين رسوايي، اپل تحقيقات درباره کمپاني‌هاي طرف قرارداد خود را جدي‌تر گرفت[21] و در بررسي‌هاي خود متوجه شد صدها نفر از حدود 1/5 ميليون کارگري که در توليد محصولات اپل نقش دارند، کودکان کار هستند. اين کمپاني طي بررسي‌هاي خود در سال 2012 متوجه شد تنها 11 کارخانه طرف قراردادش مجموعاً 176 کودک زير 16 سال را به خدمت گرفته‌اند. از اين تعداد 74 نفر تنها در يک کارخانه کار مي‌کردند. هم‌چنين سال 2010 نيز اپل 91 مورد کودک کار را در کارخانه‌هاي طرف قرارداد خود پيدا کرده بود که 42 نفر از آن‌ها تنها در يک کارخانه مشغول کار بودند؛ اين سال همان سالي بود که کارگران فاکس‌کان دست به خودکشي زدند.
اپل بين سال‌هاي 2006 تا 2016 مجموعاً 361 مورد استخدام کودکان کار را در کارخانه‌هاي طرف قرارداد خود پيدا کرده است. البته اين آمار از سال 2013 تا کنون رو به کاهش بوده است به طوري که بين سال‌هاي 2013 تا 2016 به ترتيب 23، 16، 3 و 1 کودک کار در کارخانه‌هاي مورد بررسي اپل استخدام بوده‌اند. در عين حال، بايد توجه داشت که اين تعداد صرفاً در کارخانه‌هايي پيدا شده‌اند که اپل تا کنون درباره آن‌ها تحقيق کرده است و تعداد کودکان کار در تمام کارخانه‌هايي که اپل با آن‌ها قرارداد دارد ممکن است بيش از اين ارقام باشد.
اما وقتي اپل متوجه شود کارخانه‌اي کودکان زير 16 سال را به خدمت گرفته است چه واکنشي نشان مي‌دهد؟ گفته مي‌شود مديران اپل از سال 2010 به اين سو، استخدام‌کنندگان کودکان کار را وادار مي‌کنند تا نه تنها اين کودکان را به خانواده خود برگردانند و هزينه تحصيل آن‌ها را بپردازند، بلکه تا زماني که اين کودکان به سن قانوني مي‌رسند، هم‌چنان حقوق ماهيانه آن‌ها را نيز پرداخت کنند تا اين کودکان انگيزه‌اي براي برگشتن سر کار نداشته باشند[22]. اپل تمام تلاش خود را هم مي‌کند تا مطمئن شود کودکان کار در کارخانه‌هاي طرف قرارداد با اين کمپاني اين روند بازگشت به مدرسه را طي مي‌کنند و بعد از رسيدن به سن قانوني نيز، هم‌چنان فرصت شغلي قبلي براي آن‌ها فراهم است.
با وجود اين تلاش‌ها، بررسي‌ها نشان مي‌دهد باز هم نتايج اعلامي اپل حاصل نشده است[23]. طبق آخرين آمار و ارقام، از ميان کودکاني که در کارخانه‌هاي طرف قرارداد با اپل و دو کمپاني ديگر مشغول به کار بوده‌اند، تنها 34 درصد در سال 2011 فرصت حضور در طرح بازگشت به مدرسه را پيدا کرده‌اند. اين آمار بين سال‌هاي 2006 تا 2010 حتي از اين رقم هم بسيار کم‌تر، و تنها اندکي بيش از 18 درصد بوده است.
بسياري از کارگران فاکس‌کان کودکان زير 16 سال هستند
مرورگر شما از ويدئو پشتيباني نمي‌کند.
فايل آن‌را از اينجا دانلود کنيد: video/mp4
شرايط کار دشوار و خستگي مفرط در کارخانه «پگاترون»
کودکان کار و دختران باردار، اتاق‌هاي 12 نفره و حمام‌هاي 20 نفره
يکي ديگر از کمپاني‌هاي بزرگي که اپل ساخت قطعات و محصولات خود را به آن مي‌سپارد، «پگاترون[24]» است. اين کمپاني که مايکروسافت، دِل و اچ‌پي هم با آن قرارداد دارند، دقيقاً مانند فاکس‌کان، يک کمپاني تايواني است که کارخانه‌هايي در کشورهاي مختلف دنيا از جمله چين دارد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد يکي از کارخانه‌هاي پگاترون واقع در حومه شانگهاي، که بعد از «شهر فاکس‌کان» دومين کارخانه بزرگ تأمين قطعات و محصولات اپل در چين است، برخورد بهتري از فاکس‌کان با کارگران خود ندارد[25].
خبرنگاراني که تحت پوشش کارگر وارد اين کارخانه شده‌اند گزارش مي‌کنند[26] که کودکان کار و دختران باردار در اين کارخانه هفته‌اي 66 ساعت کار مي‌کنند (در حالي که حداکثر ساعات قانوني کار در چين در هر هفته 49 ساعت است) و مجبورند پاي برگه‌هايي را امضا کنند که ساعات حضور آن‌ها در کارخانه را کم‌تر نشان مي‌دهد. يکي از اين خبرنگاران گزارش مي‌کند که برخي کارگران را وادار کرده‌اند 18 روز پشت سر هم در کارخانه کار کنند، بدون آن‌که (بعضاً به‌رغم درخواست‌هاي مکرر) بتوانند حتي يک روز را استراحت کنند[27]. طي ماه مارس سال 2016 (دوران اوج توليد آيفون 6) بيش از 62 درصد از کارگران اين کارخانه بيش از 100 ساعت اضافه‌کاري کرده‌اند[28].
بسياري از اين کارگران هنگام شيفت‌هاي 12 ساعته (که گاهاً تا 16 ساعت هم تمديد مي‌شود)، از شدت خستگي به خواب فرو مي‌روند و روي دستگاه‌هاي خط توليد مي‌افتند. اضافه‌کاري تقريباً براي همه کارگران در اين کارخانه اجباري است و کارگران مجبورند بدون دريافت هيچ حقوقي، در جلسات کاري‌اي شرکت کنند که بايد به ازاي آن‌ها هزينه‌اي به کارگران پرداخت شود. در بسياري از اين جلسات (که عموماً سه بار در روز برگزار مي‌شوند) کارگران بايد 20 دقيقه شعارهايي مانند «کيفيت، انضباط، اتحاد. من بهترين هستم! سخت کار مي‌کنم!» سر بدهند و کف بزنند، يا به حالت خبردار نظامي بايستند و به خاطر عدم موفقيت در رسيدن به اهداف مدنظر کارخانه (مثلاً مونتاژ 600 قاب آيپد در روز) سرزنش شوند.
کارگران چيني اپل ايستاده‌اند تا سرشماري شوند
سالن غذاخوري کارگران پگاترون
مرورگر شما از ويدئو پشتيباني نمي‌کند.
فايل آن‌را از اينجا دانلود کنيد: video/mp4
تصاويري از وضعيت خوابگاه‌هاي پگاترون که بيش‌تر به زندان شباهت دارند
شرايط کاري در کارخانه[29]، به هيچ‌يک از کارگران اجازه نمي‌دهد با نفر کناري خود صحبت کند، از روي صندلي کار بلند شود، غذا بخورد يا آب بنوشد، دست‌شويي برود يا به گوشي همراه خود نگاه کند. حتي اگر يک کارگر بتواند زودتر از پايان شيفت کاري خود کارش را تمام کند، بايد تا پايان شيفتش جزوه‌هاي «دستورالعمل کارگران» را مطالعه نمايد. کارگران، صبحانه و ناهار را بايد با هزينه شخصي از درون کارخانه تهيه کنند و شام نيز عملاً همان ناهار است که دوباره گرم شده است. اتفاقاً همان توري‌هاي ضدخودکشي به سبک شهر فاکس‌کان در اين‌جا هم خودنمايي مي‌کنند[30].
شرايط زندگي کارگران پگاترون در خوابگاه‌هايشان هم بسيار شبيه به ساکنان «شهر فاکس‌کان» است. هر يک از کارگران نه تنها مجبور است در اتاق‌هاي فوق‌العاده کوچک با 11 نفر ديگر زندگي کند، بلکه بايد براي زندگي در اين شرايط، ماهيانه بيش از 21 دلار (از حقوق 330 دلاري خود را) بپردازد[31]. اين در حالي است که کارگران بايد بعد از شيفت‌هاي طولاني، در سالن‌هاي بزرگ و کپک‌زده و بعضاً 20 نفر هم‌زمان با هم دوش بگيرند، چون در اين خوابگاه خبري از حمام انفرادي نيست. هم‌چنين دست‌شويي‌هاي خوابگاه نيز صرفاً اتاقک‌هايي هستند که مسير فاضلاب از کف آن‌ها عبور مي‌کند و حتي در يا شير آب هم براي آن‌ها تعبيه نشده است. اين‌ها برگرفته از گزارشي است که رسانه‌ها بعد از تعطيلي يکي از اين‌خوابگاه‌ها (به دليل کاهش سفارش‌هاي اپل و عدم نياز به کارگران ساکن در آن) تهيه شده است.
کارگران پگاترون مجبور بوده‌اند در اين‌جا حمام کنند
دست‌شويي‌هاي کارگران پگاترون، بدون سنگ، آب يا حتي دري که بتوان آن را بست
دست‌شويي‌هاي کارگران پگاترون صرفاً اتاقک‌هايي هستند که مسير فاضلاب از کف آن‌ها عبور مي‌کند
آيا اپل کارگران چيني را حيوان مي‌داند؟
انتظاراتي که کارشناسان و ناظران حقوق مدني از اپل دارند در قالب مفهوم «نظارت بر زنجيره تأمين» مطرح مي‌شود و به اين معناست که کمپاني‌هاي غول‌پيکري نظير اپل که ساخت بسياري از قطعات و محصولات خود را برون‌سپاري مي‌کنند، موظف هستند بر روند ساخت اين قطعات و محصولات نظارت داشته باشند. ممکن است بيش از 10 کارخانه مختلف به صورت يک زنجيره در ساختن يک گوشي آيفون نقش داشته باشند و اپل وظيفه دارد بر تمام حلقه‌هاي اين زنجيره نظارت داشته باشد تا مانع از نقض قوانين و زير پا گذاشتن حقوق مدني کارگران در آن‌ها شود.
تحقيقات نشان مي‌دهد مواد اوليه‌اي که اپل در حلقه‌هاي اوليه زنجيره تأمين خود از آن‌ها استفاده مي‌کند نيز در شرايطي استخراج مي‌شوند که با قوانين حقوق مدني در تناقض است. به عنوان مثال، جزيره «بانکا» در کشور اندونزي يکي از نقاطي است که قلع از آن استخراج و به تأمين‌کنندگان مواد اوليه طرف قرارداد با اپل فروخته مي‌شود. يکي از کارکنان معادن قلع اندونزي کودکي 12 ساله به نام «ريانتو» است که در کنار چندين کودک ديگر در شرايطي فوق‌العاده خطرناک و با دستان خالي از دل اين معادن، سنگ قلع استخراج مي‌کند.
«تيم کوک» مديرعامل اپل طي بازديدش از کارخانه فاکس‌کان
«تري گو» بنيان‌گذار و مديرعامل فاکس‌کان، کارگران اين شرکت را «حيوان» مي‌داند
«ريانتو» معدنچي 12 ساله‌اي که براي تأمين مواد اوليه ساخت آيفون به دل معادن قلع مي‌رود
مرورگر شما از ويدئو پشتيباني نمي‌کند.
فايل آن‌را از اينجا دانلود کنيد: video/mp4
اين فرد تحت پوشش کارگر به کارخانه پگاترون رفته و تجربيات خود را به اشتراک گذاشته است
نتيجه‌گيري
آن‌چه در اين گزارش به آن پرداخته شد، شواهدي از پيش‌رفت فناوري‌هاي امروزي براي استفاده عده‌اي از مردم، به قيمت گرفته شدن جان ساير انسان‌ها بود. «استيو جابز» که يک سال پيش از فوتش، به خاطر همکاري با فاکس‌کان با سيل انتقادات مواجه شد، شايد نابغه‌اي تکرارنشدني در تاريخ فناوري اطلاعات دنيا باشد، اما چرا حاضر نشد ارتباط تجاري خود با «تري گو» را قطع کند؟ آيا مي‌توان گفت عقايد هر دوي اين افراد درباره ارزش جان انسان‌ها يکي بوده است؟ آيا «تيم کوک» هم همين عقيده را دارد؟
«تري گو» اوايل سال 2012 ميلادي ضمن برگزاري مراسمي در باغ‌وحش شهر تايپه (پايتخت تايوان) و دعوت از «چين شيه‌چين» مدير اين باغ‌وحش براي سخنراني در جمع مديران ارشد فاکس‌کان، مديران کمپاني خود را به درس گرفتن از شيوه مديريت «چين» تشويق کرد و در اظهاراتي عجيب گفت: «هون هاي [فاکس‌کان] بيش از يک ميليون نيروي کار در سراسر دنيا دارد و از آن‌جايي که انسان‌ها هم حيوان هستند، مديريت يک ميليون حيوان، سر من را به درد مي‌آورد[32]!»
[1] Global 500 Link
[2] Gartner Says Five of Top 10 Worldwide Mobile Phone Vendors Increased Sales in Second Quarter of 2016 Link
[3] Apple Inc. Link
[4] Foxconn Link
[5] Longhua Science and Technology Park Link
[6] Light and death Link
[7] How the U. S. Lost Out on iPhone Work Link
[8] Foxconn plans to increase China workforce to 1. 3 million Link
[9] Foxconn suicides Link
[10] Apple factories accused of exploiting Chinese workers Link
[11] The real price of an Apple iPhone: Foxconn workers reveal life of hell inside the iPhone factory Link
[12] Latest Foxconn Worker Deaths Build Case For Apple To Move Operations From China Link
[13] Life Inside Foxconn’s Facility in Shenzhen Link
[14] IPhone Maker in China Is Under Fire After a Suicide Link
[15] Inside Foxconn`s suicide factory Link
[16] Foxconn to raise wages again at China plant Link
[17] China tech campus in damage control after suicides Link
[18] Foxconn Rallies Workers, Leaves Suicide Nets in Place (Updated) Link
[19] Chinese factory asks for `no suicide` vow Link
[20] What happens when Apple finds a child making your iPhone Link
[21] Supplier Responsibility Link
[22] What happens when Apple finds a child making your iPhone Link
[23] Finding the Sweet Spot: Smarter Ethical Trade that Delivers More for All Download
[24] Pegatron Link
[25] Apple`s unkept promises: Cheap iPhones come at high costs to Chinese workers Download
[26] A Day In The Life Of An iPhone Factory Worker Link
[27] Apple `failing to protect Chinese factory workers` Link
[28] Apple is under fire for “excessive overtime” and illegal working conditions in another Chinese factory Link
[29] Inside One of the World’s Most Secretive iPhone Factories Link
[30] Inside secretive iPhone factory with safety nets `to stop workers killing themselves` Link
[31] EXCLUSIVE: Inside the eerie deserted dorms where Apple iPhone workers lived eight to a room, showered in groups of 20 and even PAID for the privilege Link
[32] Terry Gou: Managing “1m animals” [updated with Foxconn statement] Link

کلیدواژه: شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند فایل آن را از اینجا دانلود کنید | کارخانه های طرف قرارداد | کارگران فاکس کان | کارخانه فاکس کان | کارگران پگاترون | قطعات و محصولات | فناوری اطلاعات | شهر فاکس کان | محصولات خود | فاکس کان | نشان می دهد | کودکان کار | خودکشی ها | بزرگ ترین | کمپانی ها | شرایط کار | حقوق مدنی | دست شویی | بررسی ها | تا کنون | تری گو | سال 2010

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۴۷۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حمایت قاطع جهانگیری از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها/فکر کردید کار خوبی کردید نگذاشتید بیایند؟

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • گزارش ویژه مشرق سینه زنی مسیحیان برای توبه و پاکی در روز خون تصاویر و
 • خبرگزاري آريا - ايتاليايي‌ها هر هفت سال يک بار براي توبه و نيايش به درگاه خداوند در گوارديا سن فراموندي جمع مي‌شوند و مراسمي را به مدت هفت روز برگزار مي‌کنند که شامل راهپيمايي و زنجير زني است.سرويس جهان مشرق- هر شهر يا روستايي در ايتاليا دست‌کم يک کليساي کاتوليک دارد و اگرچه تنها در حدود يک‌چهارم مردم ايتاليا به‌طورمنظم در مراسم عشاي رباني حضور پيدا مي‌کنند، بسياري از آنان غسل‌تعميد داده‌شده‌اند، روز قديسان، آيين‌هاي عشاي رباني و جشنواره‌هاي مذهبي محبوب مانده‌اند و اکثريت ايتاليايي‌ها ترجيح مي‌دهند در کليسا ازدواج کنند. بچه‌ها معمولاً اولين آيين عشاء رباني خود را (زماني که به عضويت کامل کليساي کاتوليک درمي‌آيند) در سن 8 يا 9 سالگي، معمولاً در ماه آوريل يا مه که تاريخ مهمي در زندگي آن‌هاست مي‌گيرند.ديگر گروه‌هاي مذهبي در ايتاليا شامل بيش از يک ميليون مسلمان، 700 هزار مسيحي ارتدکس شرقي، 550 هزار پروتستان انجيلي، 235 هزار شهود يهوه، 45 هزار يهودي و کليساي انجيلي والدنزين و ديگر گروه‌هاي کوچک همچون فرقه تعميددهندگان پروتستان سويسي در پيدمونت، به‌علاوه شماري انجمن آلبانيايي ارتدکس شرقي در مناطق جنوبي ايتاليا مي‌شوند. هرچند حق آزادي عبادت تحت قانون اساسي ايتاليا تضمين‌شده است برخي فرقه‌هاي افراطي ممنوع مي‌باشند.هزاران نفر براي حضور در مراسم نهايي آيين سنتي طلب مغفرت که در شهر 5000 نفري گوارديا سن فراموندي برگزار مي‌شود خود را به اين شهر جنوبي ايتاليا مي‌رسانند. صدها هزار نفر در شهر به‌صورت مستقيم شاهد رويدادند و بسياري ديگر نيز اين آيين را از شبکه‌هاي تلويزيوني خارجي مشاهده مي‌کنند. اين رويداد که هر 7 سال يک‌بار اتفاق مي‌افتد، بزرگ‌ترين مراسم مسيحي براي مجازات خويشتن است. نام اين مراسم «روز خون» و يا «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» است.در روز برگزاري مراسم، از ساعات اوليه صبح ده‌ها هزار نفر منتظر آغاز مراسم مي‌شوند. با بالا رفتن دماي هوا، تعداد کساني که نياز به مراقبت‌هاي پزشکي پيدا مي‌کنند نيز بيشتر مي‌شود....
 • گزارش ویژه مشرق صنعت بخت آزمایی چگونه فقیرترین افراد جامعه را دست به جیب می کند آمار
 • خبرگزاري آريا - صنعت لاتاري يکي از پرسودترين صنايع جهان است که بار اصلي آن به دوش افراد کم درآمدي است که اميد دارند يک شبه شانس آورده و ثروتمند شوند.سرويس جهان مشرق- هرساله مردم بسياري در طرح‌هاي قرعه‌کشي موسوم به لاتاري شرکت مي‌کنند، به اميد اينکه به جوايز و وعده‌هايي که براي اين قرعه‌کشي‌ها تعيين‌شده دست يابند. لاتاري، شکلي از قمار با جوايز بزرگ، در برخي کشورها ممنوع است درحالي‌که برخي کشورها نيز از آن حمايت مي‌کنند؛ تا حدي که لاتاري‌هاي ملي يا ايالتي را سازمان‌دهي مي‌نمايند. در اين گزارش کوتاه قصد آن را داريم تا به‌طورکلي درباره آنچه واشنگتن‌پست از آن با عنوان «ماليات فقرا» ياد مي‌کند توضيح مختصري ارائه کرده و به بررسي ابعاد آن بپردازيم.دکه روزنامه‌فروشي در فيليپين در حال فروش بليط لاتاري با اندوخته 700 ميليون دلاريتاريخ لاتاريبخت‌آزمايي يا لاتاري نوعي قمار دسته‌جمعي است که در آن، بليت‌هاي کاغذي با نشان‌ها و علائم اعداد چندرقمي، به بهاي خاصي فروخته مي‌شوند. برنده اصلي در قرعه‌کشي و بخت‌آزمايي کسي است که عدد صحيح را دارد و درنتيجه صاحب مجموع پول مي‌شود. تاريخچه اين نوع قمار را به کشور چين در سال‌هاي قبل از ميلاد مسيح بازمي‌گردانند که در آن با انداختن چوب‌هايي شانس برنده شدن خود را مي‌آزمودند.اما در دوره جديدتر، اولين لاتاري ثبت‌شده مربوط به ايتاليا در سال 1449 است که «جمهوري گلدن آمبروس آن» براي تأمين مالي جنگ عليه جمهوري ونيز اقدام به سازمان‌دهي لاتاري نمود. بااين‌حال، لاتاري در ژنو به شهرت رسيد که در آن هر 6 ماه يک بار 5 تن از اعضاي 90 نفره مجلس اعلا (Great Council) مورد قرعه‌کشي قرار مي‌گرفتند. با شيوع بيشتر لاتاري، وقتي مردم خواستند بيشتر از 2 مرتبه در سال لاتاري داشته باشند، اسامي را تبديل به اعداد کرده و لاتاري کنوني ايجاد شد. لاتاري در کشورهاي فرانسه در سال 1539، انگليس در 1566، آمريکاي شمالي در...
 • جان با ختن کارگر اراکی بر اثر برق گرفتگی
 • کارگر 33 ساله ، حین حفاری چاه در روستای ابراهیم آباد اراک به علت برق گرفتگی جان باخت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز اراک ؛ سرهنگ خلجی معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان گفت : صبح روز گذشته فردی با مراجعه به پاسگاه انتظامی مشک آباد شهرستان اراک اعلام کرد؛ برادرش که در حدود 33 سال سن داشته در روستای ابراهیم آباد اراک در حال حفاری چاه با دستگاه کمپرسور دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست داده است. خلجی ادامه داد : در این خصوص پرونده تشکیل و در حال سیر مراحل قانونی است.
 • برق گرفتگی جان کارگر اراکی را گرفت
 • اراک - ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: برق گرفتگی جان کارگر اراکی را گرفت. به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمود خلجی افزود: این حادثه روز یکشنبه در حین حفاری چاهی در روستای ابراهیم آباد اراک اتفاق افتاد.وی بیان کرد: بر اثر این حادثه کارگری 33 ساله که با دستگاه کمپرسور در حال حفاری این چاه بود دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: جسد این فرد برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.روستای ابراهیم آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک است و در این روستا حدود 2 هزار نفر ساکن هستند.3005/3075/خبرنگار: معصومه صفری*** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده
 • مرگ ۲ کارگر استان مرکزی در دو حادثه جداگانه
 • به گزارش ایلنا، ظرف امروز و دیروز(۲۶ و۲۷شهریور ماه)، در دو حادثه جداگانه، دو کارگر ساختمانی در استان مرکزی جان خود را از دست دادند. در اولین حادثه که روز گذشته در یک ساختمان در حال تخریب در شهرستان زرندیه رخ داد، یک کارگر ساختمانی به علت ریزش ناگهانی دیوار و برخورد مصالح ساختمانی با سر و صورتش، جان خود را از دست داد. صبح امروز (دوشنبه ) نیز کارگری ۳۳ساله در حین کندن چاه در روستای ابراهیم آباد اراک بر اثر برق گرفتگی با دستگاه کمپرسور ، جان باخت.
 • اختصاصی مشرق محاصره داعش در مرکز بخش غربی شهر دیرالزور نیروهای سوری به ۲۵ کیلومتری شهر راهبردی المیادین رسیدند نقشه میدانی
 • خبرگزاري آريا - نيروهاي سوري و مقاومت پس از درگيري هاي سنگين و نفس گير چند ساعته موفق شدند با عقب راندن تروريست هاي داعش، مواضع خود را ارتفاع الکريه تثبيت کنند و امنيت فرودگاه ديرالزور را در محور شرقي تامين کنند.به گزارش مشرق، آخرين تحولات ميداني از محور غربي شهر ديرالزور حاکيست، نيروهاي ارتش سوريه و رزمندگان جبهه مقاومت، عملياتي را براي تامين امنيت فرودگاه ديرالزور عليه عناصر تروريستي داعش انجام دادند.نيروهاي سوري و مقاومت پس از درگيري هاي سنگين و نفس گير چند ساعته موفق شدند با عقب راندن تروريست هاي داعش، مواضع خود را ارتفاع الکريه تثبيت کنند و امنيت فرودگاه ديرالزور را در محور شرقي تامين کنند.نيروهاي جبهه مقاومت در ادامه با پشتيباني جنگنده هاي روسي عملياتي را هم براي پاکسازي محله « جفره» آغاز کردند و پس از درگيري هاي چندساعته، دقايقي قبل توانستند مواضع خود را در اين محله تثبيت کنند.با تثبيت مواضع نيروهاي جبهه مقاومت در اين محله، تروريست هاي داعش در مرکز بخش غربي شهر ديرالزور محاصره شدند و امنيت فرودگاه ديرالزور در محور شمالي تا حدود زيادي تامين شد.به گزارش مشرق، نزديک به 40 تن از عناصر تروريستي در جريان درگيري ها به هلاکت رسيدند و دهها تن ديگر زخمي شدند؛ از محور جنوبي منطقه الجفره هم خبر مي رسد نيروهاي مقاومت علاوه بر تثبيت مواضع در منطقه المريعيه، مزارع حومه المريعيه و حويجه المريعيه را از اشغال داعش خارج کردند تا امنيت فرودگاه ديرالزور از محور جنوبي هم تامين شود.در حال حاضر، نيروهاي متخصص براي خنثي سازي تله هاي انفجاري وارد منطقه شده اند؛ با پاکسازي صورت گرفته فاصله نيروهاي جبهه مقاومت و ارتش سوريه با شهر راهبردي الميادين به 25 کيلومتر کاهش پيدا کرد. اين شهر يکي از آخرين پايگاه هاي گروه تروريستي داعش در سوريه محسوب مي شود.از سويي ديگر، نيروهاي سوري و مقاومت در محور شمالي بخش...
 • وبلاگ مشرق وعده رییس بانک مرکزی:گلابی های برجام در راه است/روایت مسجدجامعی از اصرار خاتمی بر جلوگیری از انتشار یک کتاب
 • خبرگزاري آريا - رئيس بانک مرکزي که عبارت مشهور «دستاورد تقريبا هيچ برجام» منصوب به اوست به تازگي گفته است: سرمايه‌هاي خارجي سرشار براي اقتصاد ايران در راه هستند...سرويس سياست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشي روزانه در لابه‌لاي اخبار و مطالب رسانه‌هاي کشور است. ما درباره اين خوانش البته تحليل‌ها و پيشينه‌هايي را نيز در اختيار مخاطبان محترم مي‌گذاريم. 7:30 هر روز با بسته ويژه خبري-تحليلي مشرق همراه باشيد.*** آيا اقتصاد مقاومتي را به برجام گره زده‌اند؟رئيس بانک مرکزي: سرمايه‌هاي سرشار خارجي در راه است!ولي‌ا... سيف، رئيس بانک مرکزي به تازگي طي اظهاراتي در آيين آغاز اجراي دو برنامه ايجاد اشتغال در کشور در محل سازمان برنامه و بودجه از در راه بودن سرمايه‌هاي خارجي سرشار براي اقتصاد ايران خبر داده و آن را ناشي از انسجام و و هماهنگي در دولت براي رسيدن به اهداف کلان اقتصادي و تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دانسته است.به گزارش ايرنا، او همچنين از امضاي قراردادهاي جديد تامين مالي خارجي در روزها و هفته‌هاي آينده خبر داد و ابراز اميدواري کرد با جذب اين منابع جديد، فضاي مناسبي براي اشتغال و توليد در کشور ايجاد شود.سيف گفته است: اکنون شاهد امضاي قرارداد فاينانس در اقتصاد ايران هستيم و از سمت خارجي ها، تقاضاي بالايي براي تامين مالي اقتصاد ايران وجود دارد، صف گشايش فاينانس اکنون براي اقتصاد ايران تشکيل شده است و بسياري از کشورها، خواستار حضور در اقتصاد ايران هستند و در آينده نزديک، خبرهاي خوبي را منتشر خواهيم کرد.[1]*اگر صحبت‌هاي آقاي سيف ناظر به برجام هست، مشخص نيست جماعت برجاميان چه زماني قصد دارند دست از اين وعده‌ها و خوشبيني‌هاي بيجا به برجام بردارند و براي واقعيت برجام يا همان بيدستاوردي و شکست آن تصميم بگيرند؟!و اگر هم ناظر به برجام نيست و آقاي سيف سرمايه‌گذاري‌هاي جديد را ناشي از برنامه‌ريزي منهاي برجام دولت مي‌داند؛ باز هم مشخص نيست چرا از ابراز...
 • گزارش یک جشن
 • خبرگزاري آريا - اين روزها فضاي دلنشين فرهنگسراي نياوران با آن درخت‌هاي کم‌نظير سربه فلک کشيده‌اش، مکاني شده براي گردهم آمدن هنرمندان بزرگ بين‌الملي و مخاطباني که هر چند اندک‌‌اند اما خوب مي‌دانند فستيوالي در حال برگزاري است که با استانداردهاي بين‌المللي هم، کم‌نظير محسوب مي‌شود و براي همين هم هست که اين اجراها را از دست ندادند و تمام بليت‌هاي آن خيلي زود به‌فروش رفت؛ فستيوال بداهه‌نوازي پيانو با نام Show Of Hands که در آن 9 هنرمند خارجي و دو هنرمند ايراني بدون هيچ تمايزي کنار هم قرار گرفته‌اند و هر شب دو نفر از آنها در بخش‌هايي جداگانه، هنر خود را در بداهه‌نوازي پيانو به نمايش مي‌گذارند.در واقع رامين صديقي (مدير نشر هرمس) که حالا ديگر سلايقش بعد از هجده سال براي دنبال کنندگان آثار نشر هرمس مشخص است، سال گذشته براي برگزاري يک رويداد ادواري در تهران برنامه‌ريزي مي‌کند که اولين خروجي آن در اين فستيوال بداهه‌نوازي به ثمر مي‌نشيند. اتفاقي که چندين هدف را براي آن در نظر گرفته و صادقانه اعتراف مي‌کند يکي از مهمترين اهدافش که نمي‌تواند آن را هم کتمان کند تجربه کاري بوده که بتواند از آن لذت ببرد و سلايق شخصي خودش را تأمين کند؛ کاري که در اين چند سال انجام نداده است و شايد حميدرضا ابک (از روزنامه‌نگاران باسابقه) بهترين توصيف را براي اين ناشر بيان مي‌کند وقتي که مي‌گويد: «از همان روزي که در دي‌ماه 1379 اولين اثرش را منتشر کرد، تمثال نمادين فردي را به نمايش گذاشت که بيش از آنکه بداند مي‌خواهد «چه کند» به اين درک عميق نائل آمده که مي‌داند مي‌خواهد «چه نکند». صديقي 18 سال پاي فشرد بر صديقي بودن. جالب اينکه ادعاي «تفاوت» نداشت که تربيت خانوادگي به او آموخته بود اصرار به تفاوت به هر قيمت، آغاز همان چيزي است که کاربلدها ابتذالش مي‌نامند. امروز، رامين صديقي، براي من، نه...
 • گزارش ارتش از روز اول جنگ
 • ز آغازین روز جنگ که بمباران‌های مناطق مختلف کشور به‌خصوص تهران به‌عنوان پایتخت رعب و وحشتی در دل مردم ایجاد کرده بود، گزارش‌های روزانه نیروهای مسلح بهترین دلگرمی و اطمینان خاطر برای آحاد ملت بود. گروه جهاد و مقاومت مشرق: جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران با واکنش نیروهای نظامی و مردمی نظام نوپای جمهوری اسلامی روبه‌رو شد و در همان روزهای اولیه نیروهای صدام در همان مناطق مرزی زمینگیر شده و دست‌شان به اهواز هم نرسید. با ادامه روند جنگ و شکل‌گیری نظامی و سازماندهی داوطلبان ورود به جنگ صحنه کارزار از یک تهدید به فرصت تبدیل شد. اما در این مدت نیروهای مسلح با جان‌فشانی‌های خود مانع از پیشروی بیشتر ارتش بعثی شدند. از آغازین روز جنگ که بمباران‌های مناطق مختلف کشور به‌خصوص تهران به‌عنوان پایتخت رعب و وحشتی در دل مردم ایجاد کرده بود، گزارش‌های روزانه نیروهای مسلح درباره مقابله با صدامیان بهترین دلگرمی و اطمینان خاطر برای آحاد ملت بود. در گزارش ستاد مشترک ارتش در ۵۹/۷/۱ یعنی اولین روز جنگ رشادت خلبان‌های هوانیروز و نیروهای زمینی لشکر ۹۲ زرهی به تصویر کشیده شده است که حکایت از آمادگی ارتش و دلاوری نیروهای آن در روزهای اول جنگ دارد. در متن این سند آمده است: «هموطنان عزیز مسلمان ایران خلبانان فداکار و شجاع و با ایمان ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساعت۰۵:۰۰ بامداد امروز یکم مهر ماه هدف‌های نظامی خود را در قلب کشور عراق دلیرانه در هم کوبیدند و خسارات جبران‌ناپذیری به دشمن کافر وارد آوردند و کلیه هواپیماها پس از انجام این مأموریت موفقیت‌آمیز به سلامت به پایگاه‌های خود مراجعت نمودند. لشگر ۹۲ زرهی اهواز با شجاعت هر چه تمام‌تر مواضع دشمن را در اطراف شلمچه خرمشهر در هم کوبیدند. هم‌اکنون خبر رسیده که نیروهای عراقی در اطراف پاسگاه‌های مزبور در حال فرار هستند و نیروهای ارتش اسلامی ایران در...
 • گزارش تمرین استقلال
 • به گزارش وانانیوز، تمرین امروز تیم فوتبال استقلال در حالی برگزار شد که مطابق پیش‌بینی‌ها مهدی رحمتی و مجتبی جباری در محل تمرین آبی‌پوشان حاضر نشدند. این در حالی است که ظاهراً یکی از اعضای هیأت مدیره باشگاه استقلال مخالف حضور این دو نفر در تمرینات است و به همین دلیل جباری و رحمتی با وجود درخواست امروز منصوریان نتوانستند مجوز حضور در برنامه‌های تاکتیکی آبی‌پوشان را بگیرند. از سوی دیگر علی چینی مربی تیم استقلال با وجود آنکه هیأت مدیره در جلسه روز گذشته مصوب کرده بود این مربی دیگر در جمع اعضای کادر فنی آبی‌پوشان حضور نداشته باشد، امروز به ورزشگاه آزادی رفت و در کنار استقلالی‌ها در کارهای فنی شرکت کرد. با این وجود مشخص نیست چگونه جلسه مصوبه هیأت مدیره در مورد دو بازیکن اجرا می‌شود اما در مورد علی چینی این اتفاق رخ نمی‌دهد. جالب است که اعضای هیأت‌مدیره استقلال این موضوع را از افتخاری خواسته‌اند و به وی اعلام کرده‌اند در تماس با کادر فنی اجازه حضور چینی در تمرینات را ندهد. * سجاد شهباززاده مثل روز گذشته در محل تمرین آبی‌پوشان حاضر شد و تمرینات اختصاصی انجام داد. همچنین داریوش شجاعیان هافبک تیم استقلال هم در تمرین امروز آبی‌پوشان شرکت کرد و در برنامه‌های تاکتیکی تیمش حضور داشت. تیم فوتبال استقلال فردا آخرین تمرین خود را برگزار خواهد کرد و استقلالی‌ها از ساعت ۲۰ روز چهارشنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف ذوب‌آهن می‌روند.
 • گزارش تمرین سایپا
 • به گزارش وانانیوز، به نقل از روابط عمومی شرکت فرهنگی ورزشی سایپا؛ در تمرین صبح امروز کار با وزنه در برنامه نارنجی پوشان قرار گرفت و بازیکنان با حضور در سالن بدنسازی باشگاه سایپا زیر نظر کادر فنی به انجام تمرین پرداختند. این جلسه تمرینی در حالی برگزار شد بود که بازیکنان سایپا پرچم متبرک به بارگاه ملکوتی حضرت سیدالشهدا، اباعبدالله حسین بود را زیارت کردند که این امر باعث ایجاد فضای معنوی خاصی در ابتدای برنامه بدنسازی شد و سایپایی ها با یک یا حسین تمرین خود را آغاز کردند. در نوبت عصر که از ساعت 18 در زمین شماره یک باشگاه سایپا به مدت 90 دقیقه به طول انجامید، نارنجی پوشان بعد از گرم کردن، به کار با توپ و مرور کارهای تاکتیکی و شوت زنی زیر نظر علی دایی پرداختند.
 • گزارش کامل برنامه نود
 • عادل فردوسی‌پور در برنامه امشب به اتفافات هفته ششم لیگ برتر و باشگاه استقلال پرداخته است. به گزارش "ورزش سه"، برنامه نود دوشنبه شب(بیست و هفتم شهریورماه) از ساعت 22:43 آغاز شده که بازی‌های لیگ برتر در هفته ششم، عدم نتیجه‌گیری و حواشی پیرامون تیم استقلال تهران مورد بررسی قرار گرفته است. * نظرسنجی مخاطبان برنامه نود می‌توانند از بین «بازیکنان»، «کادر فنی» و «مدیریت» یک گزینه را به‌عنوان مهم‌ترین عامل نتایج ضعیف تیم استقلال تهران انتخاب کنند. * آنچه در برنامه نود امشب می‌بینید: - داستان یک صعود سخت؛ پرسپولیس در جمع چهار تیم برتر آسیا. - پیروزی بزرگ پارس جنوبی جم و صدرنشینی تیم تازه وارد. - ادامه ماجرای بلیت فروشی در ورزشگاه آزادی. - تداوم بحران در استقلال؛ ابقای منصوریان، اخراج کمک مربی و کنار گذاشتن رحمتی و جباری. * ترین‌های هفته ششم لیگ برتر - حرکات تکنیکی: مهدی شریفی، مهدی قائدی، مهدی طارمی، آگوستو سزار، مهدی کیانی، حسین بادامکی، ایوب والی، رضا ناصحی، علیرضا ارجمندیان، احسان پهلوان- مرتضی تبریزی، کریم احمدی، علی قلی‌زاده، کرار جاسم، فرشاد جانفزا، فرید محمدی‌زاده و سید محمد ستاری. - تیرک دروازه: سرور چپاروف(مقابل پارس جنوبی جم). - موقعیت از دست رفته: حسن مروان(برابر فولاد خوزستان). - پاس گل: محمدرضا خلعتبری(مقابل سایپا). - مهار برتر: فرزین گروسیان(برابر سیاه جامگان). - گل برتر: علی دشتی(مقابل استقلال تهران). ترینهای هفته ششم رقابت های لیگ برتر * ذوب‌آهن 6 استقلال خوزستان 0 نکات بازی مرتضی تبریزی بعد از پنج هفته گل نزدن، یک شبه با 4 گل به صدر جدول گلزنان رفت. برای نخستین بار بعد از پنج فصل تیمی به این تعداد گل زده در پیروزی رسید. چهارمین برد قاطع در تاریخ لیگ برتر. - کنفرانس مربیان عبدالله ویسی: در هیچ نقطه‌ای از زمین نسبت به حریف برتری نداشتیم و...
 • گزارش امروز نجف زاده از نیویورک
 • در این گزارش تصویری کامران نجف زاده به شرح برنامه های رییس جمهور کشورمان در نیویورک می پردازد.
 • ساخت سگ های زرد منتفی شد
 • ابراهیم اصغری تهیه کننده «سگ های زرد» از توقف ساخت «سگ های زرد» به دلیل انصراف بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از مشارکت در این اثر گفت. خبرگزاری مهر: ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما درباره آخرین وضعیت فیلم سینمایی «سگ های زرد» به کارگردانی احمد کاوری گفت: با توجه به تغییراتی که در ۲ ماه اخیر در بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به وجود آمده است آنها دیگر حاضر به مشارکت در این اثر نبودند و به همین ترتیب این پروژه سینمایی متوقف شد. این در حالی است که ما پیش تولید این اثر را شروع کرده و همه کارهای آن را انجام داده بودیم و قرار بود اوایل تابستان فیلمبرداری «سگ های زرد» را شروع کنیم اما دوستان به ما گفتند نمی خواهند کار در این اثر را ادامه دهند و تمایلی به ساخت آن ندارند.وی افزود: این در حالی است که «سگ های زرد» جزو اولین فیلم هایی است که به موضوع تروریست های سیستان و بلوچستان و همت مردم در مقابل گروه های تروریستی می پرداخت و قهرمانی های مردم آن منطقه را نشان می داد بنابراین مردم سیستان و بلوچستان حق داشتند که چنین موضوعی را در سینما ببینند.اصغری عنوان کرد: من حتی به دوستان بنیاد سینمایی فارابی و و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفتم که اگر فکر می کنید فیلمنامه احتیاج به بازنویسی دارد ما با تغییرات در فیلمنامه ساخت پروژه را ادامه دهیم اما دوستان به ما گفتند ساخت «سگ های زرد» به صلاح نیست. این را هم باید بگویم که من ۴ سال است که این پروژه را دنبال می کنم و این اثر در این مدت با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده و ۲ بار تا مرز فیلمبرداری جلو رفته است اما موفق به ساخت آن نشدیم.این تهیه...
 • ساخت چسب زخم از حلزون
 • خبرگزاری میزان- محققان دانشگاه مک‌گیل کانادا نوعی چسب جراحی ساختند که در آن از ساختار شیمیایی ماده چسبنده تولید شده توسط لیسه‌ها (جانورانی نرم‌تن و شبیه به حلزون) استفاده شده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، لیسه‌ها جانورانی نرم‌تن و شبیه به حلزون هستند که برای حرکت روی زمین، مایع چسبنده‌ای از خود ترشح می‌کنند تا اصطکاک را کاهش دهند. در آزمایشات اولیه، این ماده چسبنده با وجود خون روی بافت قلب یک خوک، به طور کامل به بافت آن چسبید. عملکرد این چسب به قدری خوب است که پس از هزاران بار ضربان، هنوز هم قلب حیوان مورد آزمایش به خوبی مایع درون آن را نگه داشته است. همچنین محققان با استفاده از این چسب توانستند بریدگی کبد موش‌های آزمایشگاهی را بدون هرگونه عوارض جانبی ترمیم کنند و مانع خونریزی آن شوند. در جریان این تحقیقات، چالش اصلی سازندگان چسب جراحی، حل شد. واضح است که چسب باید دارای ویژگی چسبندگی باشد. اما در مورد چسب جراحی، مولکول‌های این ماده علاوه بر قابلیت چسبیدن به یکدیگر باید قابلیت چسبیدن به بافت بدن را نیز داشته باشند و البته نمی‌توان این چسبندگی را به قیمت حذف انعطاف‌پذیری به دست آورد؛ زیرا اندام‌های نرم بدن با انعطاف‌پذیری بالا دائما در حال حرکت هستند. ساختار شیمیایی این چسب جدید از دو شبکه مولکولی تشکیل شده که به هم تنیده هستند. یکی از این شبکه‌ها سخت بوده و پیوند بین مولکول‌های آن به سادگی گگسسته می‌شود و دیگری انعطاف‌پذیر و کشسان است و عملا پیوند بین مولکول‌های آن گسستنی نیست. این ساختار، چسب را بسیار مستحکم و انعطاف‌پذیر می‌کند. تولید چسبی که درون بدن انسان به خوبی کار کند، امری بسیار دشوار است. حتی قوی‌ترین چسب‌های ساخته دست انسان در سطوح خیس مانند بافت‌ها و اندام‌ها به خوبی کار نمی‌کنند. استفاده از چسب مناسب...
 • گزارش المانیتور از هشدار سردار سلیمانی
 • به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سایت المانیتور نوشت سردار سلیمانی در دیدار مقامات کردستان عراق نسبت به تجزیه‌طلبی هشدار داده است. المانیتور می‌نویسد: سرلشکر سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران تلاش کرده تا ماجرای جدایی اقلیم کردستان در عراق را منتفی کند. یکی از مقام‌های حزب‌ اتحادیه میهنی کردستان گفته است سردار سلیمانی در دیدارهای خود درباره برگزاری رفراندوم در شرایط کنونی هشدار داده است. این مقام اتحادیه میهنی گفته است که سردار سلیمانی گفته که او تاکنون مانع از اقدام احتمالی شبه نظامیان علیه نیروهای کرد شده و با این حال، ممکن است که دیگر این کار را انجام ندهد. این سایت اشاره می‌کند که فرماندهان سایر گروه‌های شبه نظامی از جمله «هادی عامری» از سازمان بدر یکی از اجزای مهم حشدالشعبی هشدار داده که عراق علیه همه‌پرسی در کردستان متحد خواهد شد و اصرار جریانات سیاسی حاکم در کردستان عراق بر رفراندوم می‌تواند به بروز یک جنگ داخلی در آن کشور بیانجامد. یادآور می‌شود بسیج مردمی که با میدانداری سردار سلیمانی در عراق و در مقابل پیشروی‌های رعدآسای داعش صورت گرفت، موجب نجات اقلیم کردستان عراق شد اما بارزانی بعد از مهار داعش و زوال آن با تحریک محافل صهیونیستی، تبدیل به بازیچه صهیونیست‌ها برای ایجاد فتنه‌ای جدید در شمال عراق شده است. اخیراً برخی منابع از سفر سردار سلیمانی به عراق و رایزنی با محافل عرب و کرد برای جلوگیری از فتنه‌انگیزی جدید خبر داده بودند. کیهان 202
 • گزارش داغ خبرگزاری روسی از فروش قمه در ایران
 • به گزارش جام نیوز، خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی با عنوان «فروش قمه ویژه محرم در ایران +عکس» نوشت: فروش گسترده قمه برای مراسم عزاداری در ایران آغاز شده است. این خبرگزاری در ادامه نوشت: تصاویر بسیاری از فروش قمه در انواع سایزهای متفاوت در گروه های مختلف شبکه های اجتماعی مشاهده می شود که به نوعی تبلیغ جدید قمه به شمار می آید. این تصاویر تعجب بسیاری از کاربران فضای مجازی را در برداشته است. گفتنی است فروش قمه در فضای مجازی تا به حدی رواج پیدا کرده است که توجه خبرگزاری روسی و بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. این خبرگزاری در ادامه خبر، عکسهایی از نمونه‌های فروشی قمه در ایران که در فضای مجازی عرضه شده منتشر کرده است. همین امر هشداری به مسئولان امر است تا با توجه ویژه به این مسئله، هم از بعد فرهنگ‌سازی و هم از بعد جلوگیری از رواج این گونه مسائل، ساز و کارهای معقولی تعریف کرده و جلوی ترویج این امر موهوم را که موجب وهن مذهب تشیع می گردد در ایران بگیرند.
 • گزارش تمرین پرسپولیس بعد از اولین باخت فصل
 • سرخپوشان پایتخت تمرین امروز خود را زیر نظر برانکو بدون انجام کارهای تاکتیکی سپری کردند. به گزارش ایسنا، اولین جلسه تمرینی تیم فوتبال پرسپولیس بعد از شکست مقابل پیکان در هفته ششم لیگ برتر عصر امروز در ورزشگاه شهید کاظمی تهران برگزار شد. حدود ۲۰۰ هوادار تمرین امروز سرخپوشان را از نزدیک نظاره کردند و تعدادی از بانوان هوادار نیز اجازه حضور در تمرین پرسپولیس را نیافتند. علیرضا بیرانوند که گفته می‌شد در بازی با پیکان از ناحیه دست چپ دچار مصدومیت شده در تمرین امروز شرکت کرد و به گفته مربیان تیم می‌تواند مقابل سپاهان درون دروازه پرسپولیس بایستد. در تمرین امروز ابتدا برانکو به مدت ۱۰ دقیقه با بازیکنان صحبت کرد تا آنها را از لحاظ روحی بعد از باخت به شرایط مناسبی برگرداند. بازیکنان ابتدا به منظور ریکاوری به کارهای کششکی و کار با وزنه پرداختند و سپس در قالب تیم‌های سه نفره تنیس‌فوتبال بازی کردند. آتش زدن تعدادی لاستیک خودرو دود غلیظی را اطراف ورزشگاه به وجود آورده بود. پرسپولیسی‌ها امروز کار تاکتیکی و فنی نداشتند. انتهای پیام
 • آشنایی هنر آموزان با رشته های تحصیلی گزارش
 • کار کردن درتابستان یکی از علاقه مندیهای بعضی از دانش آموزان و یکی از روش های تربیتی در تعدادی از خانواده هاست . به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز همدان ، امسال هم تعدادی از دانش آموزان به منظور آشنایی بیشتر با رشته های تخصصی بازار در هنرستانها ، تابستان خود را در مراکز اموزشی گذراندند .احمدی مقیم معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان گفت : امسال حدود ۶ هزار و ۲۰۰ هنرجو استان همراه با خانواده در ۸۲۰ هنرستان سراسر استان حضور پیدا کردند و با رشته ای انتخابی خود بیشتر آشنا شدند . دانلود
 • ارائه اولین گزارش طرح کارورزی به زودی
 • معاون وزیر کار می‌گوید محدودیت منابع طرح کارورزی برطرف و لیست بنگاهها و کارورزان مشخص شده است و به زودی گزارش کاملی از تعداد دقیق ثبت‌نام کنندگان و کارورزان اعلام خواهد کرد. عیسی منصوری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روند ثبت‌نام در طرح کارورزی اظهار کرد: ثبت نام در سامانه کارورزی همچنان ادامه دارد و متوقف نمی‌شود. خوشبختانه با منابعی که در اختیار قرار گرفته می‌توانیم قرارداد ببندیم و افراد وارد کارورزی شوند. وی گفت: با توجه به تخصیص منابع مورد نیاز، اکنون محدودیتها برطرف شده و افراد جذب کارورزی شده‌اند. منصوری از ثبت‌نام ۸۰ هزار نفر در کل کشور در طرح کارورزی خبر داد و درباره آمارهای متفاوتی که از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه و بعضا واحدهای پذیرنده ارائه می‌شود، ‌گفت: آماری که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان را ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر اعلام می‌کند در واقع کسانی هستند که وارد سایت کارورزی شده‌اند ولی لزوما شایستگی حضور در طرح را ندارند، افرادی که شایسته هستند و هنوز فیلتر نشده‌اند در واقع ۸۰ هزار نفرند. به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار لیست بنگاههای پذیرنده و کارورزان مشخص شده و در مرحله عقد قرارداد است و به زودی گزارشی کامل از تعداد دقیق افراد ثبت‌نام کننده، واحدهای پذیرنده و کارورز منتشر خواهد شد. او همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه ملی مشاغل، گفت: شرایط فعلی بازار کار ایجاب می‌کند که هم نیروی کار به راحتی فرصت شغلی مناسب خود را پیدا کند و هم کارفرما به نیروی کار مورد نیازش دسترسی داشته باشد که بر همین اساس سامانه ملی مشاغل راه‌اندازی شده است. به گفته منصوری برای اینکه شغل‌ها به درستی مشخص و دسته‌بندی شود، ۲۳ هزار کد شغلی طبقه‌بندی شده تا تفکیک شغل و مشاغل امکانپذیر شود. انتهای پیام
 • گزارش مراسم روز شعر و ادب فارسی و گرامیداشت یاد استاد شهریار
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛همایش نقش استاد شهریار در شعر و ادب فارسی و نکوداشت غزل سرای معاصر استاد علی محمدیان متخلص به مسافر امروز در محل سالن جلسات شرکت برق آذربایجان غربی برگزار شد. رسم نکوداشت پیشکسوتان و بزرگان عرصه فرهنگ و ادب و هنر را چند سالی است حوزه هنری آذربایجان غربی مورد توجه و اهتمام قرار داده است. تاکنون هفت برنامه نکوداشت با عنوان "گوروش" و دو نکوداشت در سطح استانی برای مرحوم استاد شامی و غلامرضا دانش افروز برگزار شده است. مراسم نکوداشت استاد علی محمدیان نیز بیست و ششم شهریورماه همزمان با همایش نقش استاد شهریار در شعر و ادب فارسی در ارومیه برگزار شد. در این برنامه که با همکاری استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، بسیج هنرمندان، بنیاد نخبگان، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بسیج هنرمندان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد، تنی چند از مدیران و شاعران سخنرانی کردند و اشعار خود را سرودند. باید متولیان این برنامه را تحسین کرد که مجال و فرصت برگزاری این‌گونه برنامه‌ها را می‌دهند چرا که جامعه جوان نیازمند معرفی الگوهایی چندوجهی است تا بتوانند با آشنایی با آنان براساس تمایل و علاقه‌مندی خویش به سوی معرفت و حقیقت و راستی راه یابند و فرصتی است برای شناخت و معرفت این دُرّهای پنهان در صدف. بزرگداشت شهریار؛ بزرگداشت ادبیات و هنر متعهد است مصطفی قلیزاده علیار، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار اجرای مراسم را برعهده داشت و گفت: بزرگداشت شهریار در واقع بزرگداشت ادبیات و هنر متعهد است. مصطفی قلیزاده علیار افزود: احساسات سیال و اندیشمندانه استاد شهریار در اشعار عرفانی، طنز، اجتماعی، عاشقانه و مذهبی اش عیان است. این شاعر و روزنامه نگار اضافه: شعر شهریار وسیع و عمیق است و روز به روز بیشتر موج می گیرد. قلیزاده با بیان اینکه واقعیت های تاریخی...
 • آماده سازی گزارش تشعشعات آنتنهای موبایل
 • سرپرست سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی از آماده سازی گزارش تشعشعات پرتوهای رادیویی مطابق با نتایج اندازه گیری این تشعشعات در ۱۰ نقطه شهری و ارائه آن به سازمان انرژی اتمی خبر داد. به گزارش سرویس فضای مجازیخبرگزاری صدا و سیما؛حسین فلاح جوشقانی سرپرست سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی درباره گزارش تشعشعات پرتوهای رایویی ( از جمله آنتن های BTS تلفن همراه) گفت: با تایید سازمان انرژی اتمی، نتایج اندازه گیری دوره ای تشعشعات پرتوهای رادیویی در کشور کمتر از حد پرتوگیری مطابق با استاندارد ملی است.وی افزود: علاوه بر مواردی که به درخواست با شکایت کاربران اندازه گیری تشعشعی انجام می شود رگولاتوری به صورت دوره‌ای در کلان شهرهای کشور میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را بررسی می‌کند.فلاح جوشقانی تصریح کرد: در تیرماه سال جاری نتایج اندازه‌گیری دوره‌ای رگولاتوری در ۱۰ نقطه از شهرهای اهواز، تهران، کرج، شیراز، اصفهان، قم، تبریز و مشهد برای بررسی به سازمان انرژی اتمی ایران ارسال شد.سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: نتایج بررسی این سازمان نشان می دهد میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی از حد پرتوگیری مطابق با استاندارد ملی کمتر است.فلاح با اشاره به اینکه سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عضو کمیته حفاظت در برابر اشعه هستند، گفت: در این کمیته رگولاتوری وظیفه اندازه‌گیری میزان تشعشعات پرتوهای رادیویی را به عهده دارد و نتایج به دست آمده را برای سازمان انرژی اتمی ارسال می کند تا با استانداردهای ملی پرتوگیری تطبیق داده شود.
 • گزارش بی بی سی از رقابت روسیه و آمریکا بر سر تصاحب دیرالزور
 • به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، وزارت دفاع روسیه می‌گوید حمله جنگنده‌های این کشور به مواضع نیروهای تحت حمایت آمریکا در اطراف شهر دیرالزور در شرق سوریه صحت ندارد. به گزارش بی بی سی، روسیه گفته مواضع داعش را بمباران کرده و از قبل به آمریکا اطلاع داده بود. نیروهای تحت حمایت آمریکا از یک سو و نیروهای طرفدار دولت سوریه از سوی دیگر برای پس گرفتن مناطقی که داعش در اطراف دیرالزور در اختیار دارد، می‌جنگند. بی بی سی در پایان می افزاید: رقابت بین این دو گروه، جنگ را در این منطقه پیچیده کرده است. 202
 • حمایت از تولیدات داخلی با خرید هر ایرانی گزارش
 • بازار خرید لوازم تحریر این روزها شلوغ است . دراین میان وظیفه هرایرانی حمایت ازتولیدات داخلی است. دانلود
 • گزارش تمرین پرسپولیس/اطراف ورزشگاه آتش گرفت
 • به گزارش وانانیوز، اولین تمرین تیمپرسپولیس پس از باخت روز گذشته این تیم مقابل پیکان امروز از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در ورزشگاه شهید کاظمی برگزار شد. * محمد انصاری آخرین بازیکنی بود که امروز خود را به محل تمرین تیمش رساند. * پدر علی علیپور مهاجم تیمپرسپولیس امروز تماشاگر ویژه تمرین سرخ‌پوشان بود. * اطراف ورزشگاه شهید کاظمی آتش‌سوزی رخ داده بود که دود زیادی در اطراف ورزشگاه به وجود آمده بود. * سیدجلال حسینی امروز به صورت اختصاصی مشغول تمرین بود. * بازیکنان ابتدا زیر نظر مارکو تمرینات خود را آغاز کردند. * انجام حرکات تعادلی، پرش از روی موانع و کار با وزنه بخشی از تمرین امروز شاگردان برانکو بود. * سرخ‌پوشان سپس در چهار گروه به انجام بازی سپک تاکرا مشغول شدند که در این بخش کری زیادی بین بازیکنان وجود داشت.
 • پرورش گل یکی از راههای اشتغالزایی برای جوانان گزارش
 • علاوه بر اینکه گلها زیبایی و نشاط رو به انسان هدیه می دهند ، با پرورش اونها میشه اشتغال خیلی از جوانها رو هم ایجاد کرد. آب و هوا و میانگین بارندگی با ۲۵۰ میلیمتر در سال، استان همدان را به اقلیمی مناسب برای پرورش گل تبدیل کرده اساز سال ۹۴ که وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت گلهای زینتی را در دستور کار خود قرار داده است، در استان همدان نیز دو گلخانه مجهز با ۱۴ هزار متر مربع مساحت، برای کشت گل رز شاخه بریده ایجاد شده است .در هر کدام از این گلخانه ها، حدود ۵۰ هزار پایه مادری گل رز که از هلند وارد شده، کشت میشود.میانگین هر سال حدود هشتصد هزار شاخه گل در واحدهای تولید گل رز شاخه بریده استان همدان تولید میشود.آقای صادقی، مدیر گلخانه، میگوید: شرایط مناسب اقلیمی همدان، سرمایه گذاران و تولید کنندگان هلندی را به فکر انداخته است تا در تولید این محصول، با ایرانیان مشارکت و سرمایه گذاری کنند.هم اکنون یکی از گلخانه های تولید گل رز شاخه بریده در استان همدان، با مشارکت هلندی ها، از دو ونیم برابر تجهیزات کشور برخوردار شدهاست. دانلود