به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر«وقوع قتل با اسلحه شکاری در دره شهر ایلام»، «قتل پنج نفر از اعضای خانواده‌ای با شلیک اسلحه در شهرستان ملکشاهی»، «درگیری در صالح‌آباد با اسلحه شکاری منجر به قتل شد»، «بازی با اسلحه شکاری جان نوجوان ۱۳ ساله را در ایلام گرفت» و.

. . اینها تیتر اخباری است که طی یک سال گذشته در استان ایلام مخابره شده که در همگی آنها نام «اسلحه» برجسته است.

با این شرایط به نظر می رسد سلاح و نگهداری آن در خانه‌ها به‌ یک معضل بزرگ اجتماعی در استان ایلام تبدیل‌شده و متأسفانه هرسال بدتر می‌شود. رخدادهای تلخ و ناگواری در بحث نگهداری سلاح در خانه‌های مردم استان اتفاق افتاده که نشان می‌دهد سلاح در خانه بیشتر از اینکه برای مردم مفید باشد، به امنیت اجتماعی استان لطمه وارد کرده است.

هرچند این استان مرزی از قدیم غیور مردانی مثل عشایر داشته که از اسلحه برای دفاع از کیان کشور استفاده کرده اند اما در همین حال استفاده‌های نادرست نیز بلای جان مردم استان شده است. مردم در نزاع‌ها و درگیری‌هایی که در استان ایلام انجام می‌شود، به‌صورت ناخودآگاه به سمت اسلحه می‌روند و پیامد آن حوادث تلخی است که هم برای استفاده کننده و هم مضروب غیر قابل جبران می شود.

نظرات جامعه شناسان راجع به مسئله اسلحه در ایلام

یک کارشناس مسائل اجتماعی دراین‌خصوص می‌گوید: از گذشته تاکنون اسلحه در بین خانوارهای استان رواج داشته و برای حفظ جان خود و در دوران دفاع مقدس برای حفظ کیان کشور توسط عشایر مورد استفاده قرار می گرفت.

علیرضا احمدی با بیان اینکه وفور سلاح امروز به‌عنوان یک آسیب جدی در استان محسوب می‌شود، می‌افزاید: مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت بوده این است که سلاح الآن دیگر کاربردهای گذشته را در بین مردم و عشایر ندارد، چراکه شاهد امنیت مطلوب در استان ایلام هستیم و اصلاً نیازی به نگهداری از اسلحه در منزل نیست.

وی معتقد است که هم‌اکنون می‌توان به‌راحتی در استان ایلام به اسلحه دسترسی پیدا کرد و تصریح می‌کند: آستانه تحمل مردم بسیار پایین آمده و با کوچک‌ترین مسئله و مشکلی سریع به استفاده از اسلحه روی می‌آوردند که شاهد حوادث ناگواری در این زمینه بوده‌ایم.

این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به اینکه استان ایلام خانوارهای عشایری دارد، گفت: همین ماه گذشته به خاطر مسئله‌ای کوچک در شهرستان ملکشاهی شاهد قتل یک خانواده پنج نفره بودیم که قاتل از اسلحه جنگی استفاده کرده بود.

احمدی ادامه می‌دهد: سلاح‌های غیرمجاز به‌راحتی در خانوارهای عشایر یافت می‌شود و باید فکری اساسی برای جمع‌آوری این‌گونه سلاح‌ها کرد.

وی می‌گوید: آنچه که در جامعه استان ایلام مشاهده می‌شود متأسفانه وجود و استفاده از اسلحه حتی در عروسی‌ها و مسائل غیر کاربردی است.

استفاده از اسلحه برای شکار

یکی دیگر از موارد نادرست استفاده از اسلحه بحث شکار است، متأسفانه بحث شکار در استان ایلام سال‌به‌سال افزایش می‌یابد و دراین‌بین استفاده از سلاح‌های مختلف و متنوع برای شکار در نوع خود نکته‌ای عجیب و قابل‌تأمل است.

مردم استان ایلام از گذشته به شکار علاقه داشته‌اند و الآن هم متأسفانه شکارچیانی با اسلحه‌ غیرمجاز در استان به‌وفور یافت می‌شوند، طبق اعلام محیط‌زیست استان ایلام، یگان حفاظت این اداره کل طی سال‌های ۹۲ تا ۹۴ با ۷۰۰ متخلف در این زمینه برخورد کرده است.

یگان حفاظت این اداره کل طی مدت یادشده ۲۹۸ سلاح را از شکارچیان کشف و ضبط کرده که از این تعداد ۲۸۰ مورد دارای مجوز بوده و ۱۸ اسلحه نیز غیرمجاز بوده‌ است.

مردم چه می‌گویند؟

عباسی از شهروندان ایلامی دراین‌ارتباط به خبرنگار می‌گوید: وجود اسلحه هرچند در خانه بسیار خطرناک است ولی انگار وجود اسلحه مثل غذا برای خانوارهای ایلامی واجب شده است.

وی می‌گوید: در مناطق شمالی و عشایری استان ایلام اسلحه بیشتر دیده می‌شود، عشایر استان برای مراقبت از دام‌های خود به اسلحه روی آورده‌اند.

عباسی با اشاره به اینکه مردم درگذشته برای بازی‌های بومی و محلی از اسلحه استفاده می‌کردند، تصریح کرد: الآن دیگر رسم و رسوم گذشته از بین رفته و اغلب سلاح‌ها در خانه‌ها خاک می‌خورند.

اسدیان از دیگر شهروندان ایلامی دراین‌ارتباط به خبرنگار می‌گوید: یکی از فرهنگ‌های نادرست در استان ایلام استفاده از اسلحه در عروسی‌ها است، گاهی اوقات این کار باعث ترس و وحشت کودکان نیز می‌شود.

وجود سلاح و مهمات غیرمجاز دغدغه اصلی نیروی انتظامی استان ایلام

سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام در همایش بزرگ شورای معتمد پلیس هم اعلام کرد: وجود سلاح و مهمات غیرمجاز در استان از دغدغه‌های مسئولان بوده و همراهی بزرگان برای جمع‌آوری آن‌ها از خانواده‌ها ضروری است.

وی همچنین در گفتگو با خبرنگار مهر از افزاش کشفیات سلاح و مهمات در استان ایلام خبر داد و گفت: کشف سلاح و مهمات غیرمجاز در استان ۲۰ درصد طی سال جاری افزایش داشته است.

این گفته فرمانده انتظامی استان نشان از لزوم همکاری مردم برای جمع‌آوری سلاح دارد، ولی به نظر می‌رسد جمع‌آوری سلاح‌های موجود در سطح استان کار آسانی نباشد و نیاز به کارهای بزرگ فرهنگی دارد.

علل وجود اسلحه‌ زیاد در بین مردم استان

سرهنگ حسن کاظمی جانشین فرمانده انتظامی استان ایلام نیز در گفتگویی تفصیلی با مهر قاچاق سلاح و وجود سلاح‌های غیرمجاز در دست مردم را یکی از چالش‌های فعلی جامعه می‌داند.

سلاح غیر مجاز به عنوان منشاء اکثر وقایع انتظامی و امنیتی از جمله قتل ها، سرقت های مسلحانه، تهدیدها و. . . و. مطرح است

وی می‌گوید: در حال حاضر سلاح غیرمجاز به‌عنوان منشأ اکثر وقایع انتظامی و امنیتی ازجمله قتل‌ها، سرقت‌های مسلحانه، تهدیدها و. . . و. مطرح است.

جانشین فرماندهی انتظامی استان ایلام ادامه می‌دهد: در استان ایلام باوجود فرهنگ عشایری و قومی و قبیله‌ای، مردم استان به سلاح برای استفاده تفریحی و شکار با توجه به وضعیت کوهستانی بودن استان و همچنین استفاده از سلاح برای حفظ جان و احشام خود در مقابله با خطرات احتمالی در مناطق کوهستانی و دوردست و خارج از چتر امنیتی و انتظامی علاقه وافری دارند.

وی می‌گوید: مرزی بودن استان ایلام و به‌تبع آن احساس نیاز به حمل و نگهداری سلاح و نهایتاً سود قابل‌توجه از قاچاق این وسیله توسط افراد سودجو و فرصت‌طلب از دیگر عوامل اصلی و تأثیرگذار در حمل، نگهداری و استفاده از سلاح در این استان است.

وجود سلاح‌های زمان جنگ در دست مردم

سرهنگ کاظمی در پاسخ به این سؤال که نگهداری اسلحه‌ی غیرمجاز چقدر در بین خانواده‌های استان رواج دارد، می‌گوید: با توجه به این‌که استان ایلام استانی مرزی است و به مدت هشت سال در دوران دفاع مقدس درگیر جنگ با کشور عراق بوده و در مناطق مرزی استان به دلیل وجود زاغه‌های مهمات به‌جامانده از جنگ، تعداد زیادی از این سلاح‌ها در دسترس مردم قرارگرفته است.

وی اظهار می‌دارد: افراد در مواقع لزوم از این سلاح‌ها برای مقاصد مختلف استفاده می‌کنند. از طرفی با توجه به علاقه وافر مردم استان ایلام به سلاح و مهمات و همچنین وجود جمعیت عشایری استان و درخواست‌های آن‌ها برای سلاح برای تأمین امنیت خود در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی، این موضوع باعث سوءاستفاده افراد قاچاقچی شده و این افراد با وارد کردن سلاح‌های غیرمجاز به‌ویژه سلاح شکاری اقدام به فروش آن‌ها به مردم می‌کنند.

اقدامات نیروی انتظامی برای مقابله و پیشگیری از استفاده از اسلحه

وی در پاسخ به این سؤال که وقوع قتل‌های اخیر در استان نشان می‌دهد که استفاده از اسلحه برای مردم به‌راحتی صورت می‌گیرد چرا نیروی انتظامی در زمینه جمع‌آوری سلاح‌های غیرمجاز اقدام فراگیر نمی‌کند، می‌گوید: در چند سال اخیر در استان ایلام از سوی نیروی انتظامی استان ایلام طرح‌های مقابله‌ای و اقدامات پیشگیرانه زیادی برای مقابله با قاچاق و نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز انجام‌گرفته است.

وی می‌افزاید: در طول ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته یعنی از سال ۸۰ تاکنون در رابطه با کشفیات سلاح و مهمات و برخورد با قاچاقچیان سلاح و مهمات تعداد قابل‌ملاحظه‌ای سلاح اعم از شکاری و جنگی کشف و ضبط شده و در این رابطه با قاچاقچیان و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز برخورد جدی صورت گرفته است و این رویه با اقتدار لازم در دستور کار است اما مهار این مشکلات مستلزم مشارکت و همراهی گسترده‌تر سایر مراجع ذیصلاح وابسته به دولت و مراکز فرهنگی و اجتماعی است و با مشارکت همگانی به‌ویژه در امور فرهنگی محقق خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که تا چه میزان خلأهای قانونی برای جمع‌آوری سلاح و مهمات غیرمجاز در استان مؤثر بوده است، تصریح می‌کند: در این رابطه می‌توان به بند ۱ ماده ۶ قانون مقابله با قاچاق سلاح و مهمات غیرمجاز اشاره کرد که در رابطه با سلاح‌های شکاری مجازات در نظر گرفته‌شده ناکافی است، همچنین برای سلاح‌های مجازی که مجوز آن‌ها تمام‌شده و سال‌هاست که بدون مجوز در اختیار مردم هستند در قانون جدید مجازاتی در نظر گرفته نشده، این در حالی است که با این سلاح‌ها تیراندازی‌های غیرمجاز و همچنین اقدامات مجرمانه مختلف صورت می‌گیرد و در مقابل آن امکان غیرمجاز خواندن آن‌ها امکان‌پذیر نیست و فقط به‌واسطه استفاده غیرقانونی از آن‌ها برخورد صورت می‌گیرد.

راه‌های ورود اسلحه غیرمجاز به استان ایلام

سرهنگ کاظمی درباره این سؤال که اسلحه غیرمجاز از چه راه‌هایی وارد استان می‌شوند و چرا تهیه اسلحه به‌راحتی برای مردم امکان‌پذیر است، می‌گوید: با توجه به پرونده‌های موجود در این زمینه و همچنین کثرت کشفیات سلاح و مهمات غیرمجاز در استان ایلام می‌توان این استان را ازجمله استان‌های مبتلا در این زمینه نام برد.

بخش قابل توجهی از سلاح ها از عراق به صورت قاچاق از نوار مرزی مهران و دهلران وارد و بخش دیگری از این سلاح ها از استان های همجوار نظیر استان کرمانشاه، کردستان توسط قاچاقچیان سلاح وارد استان ایلام می شوند

وی می‌گوید: برابر سوابق و اسناد موجود بخش قابل‌توجهی از این سلاح‌ها از کشور عراق به‌صورت قاچاق از نوار مرزی مهران و دهلران وارد و بخش دیگری از این سلاح‌ها از استان‌های هم‌جوار نظیر استان کرمانشاه و کردستان توسط قاچاقچیان سلاح وارد استان ایلام می‌شوند.

کاظمی تصریح می‌کند: ضمن اینکه تهیه سلاح در استان به‌راحتی انجام نمی‌شود و این برداشت نشات گرفته از تفکر کثرت سلاح در استان ایلام است و در مواردی تبلیغات منفی افراد مغرض در فضای حقیقی و مجازی این موضوع را تشدید می‌کند.

جانشین انتظامی استان ایلام در پاسخ به این سؤال که در زمینه فرهنگ‌سازی برای عدم استفاده از اسلحه چه شکاری و چه غیرمجاز آیا اقداماتی صورت گرفته است، می‌گوید: در چند سال اخیر با توجه به نقش علم و پژوهش در حل مسائل معضلات اجتماعی و امنیتی، پلیس با تشکیل دفاتر تحقیقات کاربردی و همچنین استفاده از ظرفیت معاونت اجتماعی در مراکز استان‌ها به‌صورت علمی در این رابطه با همکاری و همراهی سایر دستگاه‌های دولتی متولی فرهنگ و همچنین مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها، مراکز اطلاع‌رسانی و نشریات و جراید محلی و سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و همچنین صداوسیمای مرکز ایلام و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری با اجرای طرح‌های تحقیقاتی و همچنین نشست‌های علمی و پژوهشی برای ریشه‌یابی این مسائل و معضلات اقدام و برمبنای آن‌ها طرح‌های خلع سلاح را اجرا و به‌طور مستمر از ظرفیت رسانه‌های جمعی استفاده خواهد کرد.

افزایش چشمگیر کشفیات سلاح و مهمات در استان ایلام

کاظمی در مورد این سؤال که میزان کشفیات اسلحه در استان ایلام چه میزان است، اظهار می‌دارد: در طول ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته یعنی از سال ۸۰ تاکنون در رابطه با کشفیات سلاح و مهمات و برخورد با قاچاقچیان طرح‌های مختلفی با همکاری و هماهنگی مراجع قضایی و امنیتی اجرا و تعداد چشمگیری سلاح و مهمات غیرمجاز اعم از شکاری و جنگی کشف و ضبط‌شده است.

وی می‌گوید: تعداد کثیری از قاچاقچیان و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز دستگیر و به مراجع قضایی معرفی و از آن طریق مجازات شده‌اند و ضمن اینکه در سال جاری آمارهای موجود گویای روند افزایشی کشفیات ناشی از تحرک عملیاتی بیشتر واحدهای انتظامی است.

وی در مورد اینکه چه اقداماتی برای جلوگیری از استفاده از اسلحه غیرمجاز در نظر گرفته‌شده است، نیز بیان می‌کند: وسایل ارتباط‌جمعی و مراکز فرهنگی آموزش‌های همگانی متناسب را به عموم مردم ارائه می‌دهند، ضمن اینکه برخوردهای آنی و فوریتی پلیسی برای کشف و ضبط سلاح و مهمات جزو دستور کار روزمره واحدهای اجرایی انتظامی استان است.

سرهنگ کاظمی می‌افزاید: موفقیت‌های مستمر گویای عزم و اراده راسخ نیروی انتظامی استان برای مقابله با این معضل اجتماعی است، در زمینه مجازات مجرمان نیز، دستگاه قضایی متناسب با نوع جرائم واقع‌شده در کمترین زمان ممکن به پرونده‌های مربوطه رسیدگی و با مجرمان برخورد قانونی لازم را به عمل آورده و قاطعیت مقامات قضایی در استان ایلام در این زمینه و سایر موارد شایسته تقدیر است.

راهکارهای جدی برای استفاده کمتر از اسلحه در بین خانواده‌ها

جانشین فرمانده انتظامی استان ایلام در پاسخ به این سؤال که راهکارها برای این‌که تمایل به نگهداری اسلحه در بین خانوارهای استان کمتر شود چیست، می‌گوید: ساماندهی افراد متقاضی سلاح و مهمات با توجه به شغل و ضرورت حمل سلاح از طریق مراجع صدور مجوز مربوطه، بررسی علت و انگیزه درخواست‌کنندگان خرید سلاح از مجاری قانونی برای تشخیص ضرورت‌ها و محدود کردن صدور مجوز حمل سلاح و کاهش فروش آن، مشخص کردن محدوده و مکان‌های مناسب برای اسکان عشایر در مناطق دوردست استان به جهت پوشش امنیتی لازم و به‌تبع آن کاهش استفاده از سلاح از مهم‌ترین راهکارهای انتظامی در این حوزه است.

وی ادامه می‌دهد: اصلاح و تشدید قوانین برخورد با خریداران و فروشندگان سلاح و مهمات غیرمجاز از طریق مراجع قانون‌گذار، انجام عملیات روانی برای جلوگیری از قاچاق و ناامن کردن فضا برای قاچاقچیان سلاح و مهمات از طریق تشدید اقدامات کنترلی در مرزهای آسیب‌پذیر، ایست و بازرسی‌ها و گلوگاه‌های ورودی به استان ایلام با صدور مجوزهای قانونی میان‌مدت از دیگر راهکارهای انتظامی برای استفاده کمتر از اسلحه است.

سرهنگ کاظمی بیان می‌دارد: با توجه به این‌که بیشترین قاچاق سلاح در حال حاضر از طرق کشورهای همسایه به‌ویژه عراق به کشور جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود مسئولان کشوری و لشکری از طریق مجاری قانونی با مرزبانان کشور عراق تعامل لازم برقرار تا برای جلوگیری و مبارزه قاطع با قاچاق سلاح و مهمات غیرمجاز در آن‌سوی مرزها اقدام لازم به عمل‌آورند.

پیشنهادات در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای کاهش استفاده مردم از سلاح

وی درعین‌حال تأکید می‌کند: پیشنهادات در حوزه اجتماعی، فرهنگی نیز برای کاهش این معضل در استان وجود دارد، به‌طور مثال انجام اقدامات فرهنگی متناسب در رسانه‌های دیداری و شنیداری و دعوت از کارشناسان فرهنگی برای تبیین این موضوع در صداوسیما، نشریات، جراید و روزنامه‌های محلی استان، ایجاد اشتغال مناسب توسط دولت برای جوانان و افراد فاقد شغل که بیکاری برای آنان به‌عنوان یکی از عوامل مؤثر تأییدشده در جریان انجام اعمال خلاف قانون و بزهکاری محسوب می‌شود، ایجاد باشگاه‌های تیراندازی از طریق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای استفاده‌ی افرادی که به سلاح و مهمات و تیراندازی علاقه دارند. این امر می‌تواند در تخلیه فکری و علاقه‌ای افراد تأثیرگذار باشد و گرایش کمتری به نگهداری سلاح غیرمجاز داشته باشند.

وی همچنین می‌گوید: تهیه فیلم‌هایی با زمینه‌های آموزشی و هشداردهنده با به‌کارگیری افراد مجرب و کارشناس در زمینه فیلم‌سازی و بهره‌گیری از کارگردانان معروف، استفاده از ظرفیت اداره کل آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ادارات مرتبط در زمینه وجود تبعات منفی نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز و آگاهی دادن افراد و همچنین بیان تبعات و چالش‌های ناشی از این وسیله برای تربیت افراد در سنین نوجوانی و جوانی با همکاری و مشارکت مراجع امنیتی استان، از بین بردن زمینه‌های کاذب نیاز به سلاح و مهمات غیرمجاز از طریق اقدامات فرهنگی منسجم و هماهنگ توسط همه دستگاه‌های ذی‌ربط از دیگر راهکارهای حوزه فرهنگی برای استفاده کمتر از سلاح در استان است.

طرح‌های تشویقی ناجا برای تحویل سلاح در استان‌های غربی

رئیس پلیس آگاهی ناجا هم در همین ارتباط می‌گوید: ورود اسلحه در کشور به دلیل ناایمن بودن کشورهای همسایه است. در برخی از استان‌ها طرح‌های تشویقی برای افرادی که سلاح خود را تحویل می‌دهند اجرا می‌شود.

سردار محمدرضا مقیمی درباره تعداد سلاح گرمی که در دست مردم در سطح کشور است، می‌گوید: حمل سلاح گرم و نگهداری آن ازنظر قانون جرم محسوب می‌شود ازاین‌رو افرادی که سلاح دارند، آن را مخفیانه نگهداری می‌کنند و نمی‌شود آماری دقیق در زمینه اینکه در حال حاضر چقدر سلاح در کشور وجود دارد، ارائه داد.

وی می‌افزاید: خریدوفروش اسلحه هم از منظر قانونی جرم است و با آن برخورد می‌شود. همکاران من در پلیس فتا همه وب‌سایت‌ها و آی‌دی‌هایی که اقدام به خریدوفروش اینترنتی اسلحه می‌کنند را رصد کرده و قطعاً با آن‌ها برخورد خواهند کرد.

تهیه اسلحه در کشور راحت نیست اما از آنجایی‌که کشورهای همسایه ناامن هستند، اسلحه در این کشورها به‌وفور یافت می‌شودرئیس پلیس آگاهی ناجا ادامه می‌دهد: میزان استفاده از سلاح گرم در وقوع قتل‌ها نیز افزایش داشته است و خوشبختانه کارآگاهان ما موفق شده‌اند در مدت‌زمان بسیار کوتاهی از زمان قتل نسبت به شناسایی عاملان قتل موفق عمل کنند.

سردار مقیمی درعین‌حال می‌گوید: تهیه اسلحه در کشور راحت نیست اما ازآنجایی‌که کشورهای همسایه ناامن هستند و اسلحه در این کشورها به‌وفور یافت می‌شود بعضاً به‌صورت قاچاق سلاح‌ها وارد کشور می‌شود و در اختیار اشرار و افراد قرار می‌گیرند.

وی می‌افزاید: ناجا در شهرها و استان‌های غربی طرح‌های تشویقی را برای تحویل سلاح‌هایی که در دست مردم است اجرا می‌کند و افرادی که شخصاً نسبت به تحویل اسلحه‌ی گرم خودشان به پلیس اقدام می‌کنند شامل طرح‌های تشویقی می‌شوند و خوشبختانه فرهنگ‌سازی خوبی در زمینه تحویل اسلحه به پاسگاه‌ها و مقرهای پلیس صورت گرفته است.

با شرایطی که ایلام در زمینه گرایش مردم به اسلحه دارد به نظر می‌رسد به یک حرکت فراگیر و تجمیعی از سوی متولیان فرهنگی و انتظامی و اطلاعاتی نیاز باشد که در همین زمینه بتوان هم به لحاظ نرم‌افزاری جامعه را از این کشش کاذب بازداشت و هم به لحاظ سخت‌افزاری از قاچاق و رساندن اسلحه به مردم جلوگیری کرد تا مصونیت انتظامی و امنیتی مردم بالا رفته و دیگر شاهد اخبار ناگواری از استفاده نادرست از سلاح نباشیم.

705

ایلام اسلحه ملکشاهی علاقه معضل تبعات اتفاقات امنیتی عشایر خانوار غیور مردان

کلیدواژه: سلاح و مهمات غیرمجاز در استان | فرمانده انتظامی استان | پاسخ به این سؤال | انتظامی استان ایلام | سلاح های غیرمجاز | کشفیات سلاح و مهمات | طرح های تشویقی | استفاده از اسلحه | قاچاقچیان سلاح | سلاح ها | برای جمع آوری | جمع آوری سلاح | استفاده از سلاح | کشورهای همسایه | ادامه می دهد | استان ایلام | استان ایلام | سلاح و مهمات | نیروی انتظامی | سلاح در استان | نگهداری سلاح | برای استفاده | سرهنگ کاظمی | دست مردم | استان ها | قاچاق سلاح | مردم استان | وجود سلاح | کشف و ضبط | اداره کل

منبع: ایسکانیوز

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۲۷۷۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • مردم یمن با سلاح کدام کشورها کشته می شوند
 • منبع: گاردینترجمه از محمدرضا مرادیشاید بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل طولانی شدن جنگ یمن را فروش سلاح به کشورهای متجاوز بخصوص عربستان عنوان کرد. این مسئله باعث شده است تا عربستان با استفاده از مدرنترین سلاح‌ها به نابودی زیرساخت‌های یمن بپردازد و همین مسئله ابعاد فاجعه در یمن را بسیار گسترده‌تر کرده است. در این ارتباط راضیه المتوکل فعال حقوق بشری یمن در روزنامه گاردین با انتقاد از فروش سلاح به عربستان از کشورهای غربی خواستار توقف این روند شده است. «راضیه المتوکل» رئیس ‌و بنیانگذار سازمان حقوق بشری مواطنه است که با هدف دفاع وحمایت از حقوق بشر ایجاد شده است. او قرار است به نمایندگی از کشورهای عضو پیمان تجارت اسلحه در سومین کنفرانس سالانه مربوط به این پیمان سخنرانی کند.وی در این باره گفته، من امروز (11 سپتامبر) در یک کنفرانس بین‌المللی پرمخاطب صحبت خواهم کرد که این کنفرانس توانایی توقف فروش سلاح‌هایی که باعث رنج شدید بسیاری از مردم می‌شود را دارد. من امیدوار هستم که شرکت‌کنندگان در این کنفرانس واقعا به صحبت‌های من گوش فرا دهند. من می‌خواهم که آنها را مجاب کنم که این قدرت چقدر می‌تواند اهمیت داشته باشد.من یک یمنی هستم که کشورم بیش از دو سال است در روند نابودی و ویرانی قرار گرفته است. یمن به وسیله جریان‌های بزرگ سلاح که تجهیزات مورد نیاز طرف‌های اصلی درگیری (ائتلاف سعودی، علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق، نیروهای رئیس‌جمهور فراری یمن یعنی منصور هادی و گروه‌های مسلح که وفادار به او هستند) را فراهم می‌کنند، تحریک می‌شود. طیف سلاح‌های به کار گرفته شده بر علیه شهروندان یمن بسیار وسیع است، خمپاره‌اندازها، موشک‌های بالستیک، جت‌های جنگی، بمب‌های خوشه ای،انواع تفنگ هاو...بنابر اعلام سازمان ملل در جنگ یمن 10 هزار نفر کشته و بیش از 40 هزار تن دیگر زخمی شده‌اند، بسیاری از این افراد زن و یا بچه هستند. در یمن هیچ کس امنیت...
 • هیئت ها یزیدیان زمان را به مردم بشناساند
 • رئیس شورای شهر گلپایگان با بیان اینکه باید با اعمال و رفتار خداپسندانه مردم را به دین دعوت کرد، مطرح کرد: هیئت باید برای مردم خوراک فکری داشته باشد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازدیار عالمان؛احمد افتخاری در جلسه هماهنگی هیات های مذهبی گلپایگان اظهار کرد: هیئت ها باید با اعمال و رفتار خود دین مجسم برای مردم باشند. وی با بیان اینکه باید با اعمال و رفتار خداپسندانه مردم را به دین دعوت کرد، مطرح کرد: هیئت باید برای مردم خوراک فکری داشته باشد. رئیس شورای شهر گلپایگان افزود: هیئت باید معارف دین را با دلایل عقلی و نقلی به جوانان منتقل کند. افتخاری عنوان کرد: همان طور که به فکر خوراک مهمانان در هیئت هستیم باید برای خوراک فکری نیز برنامه داشته باشیم. امکان آسیب دیدن بقعه 17 تن بر اثر ارتعاشات صوتی و دهل زدن های پی در پی عضو شورای شهر گلپایگان با توجه به دهل زدن های پی در پی در ایام محرم توسط هیئت از احتمال آسیب به این بنای تاریخی خبر داد. طاهره خوشنویسان با بیان اینکه گنبد امامزاده 17 تن یکی از بزرگترین گنبد های کشور و بنای تاریخی شهرستان است به پرهیز از استفاده از دهل در این آستانه هشدار داد. وی در ادامه بیان کرد: قیام سیدالشهدا برای حفظ بندگان خدا از جهالت و ضلالت بود. خوشنویسان با بیان اینکه بیداری اسلامی در حال گسترش است مطرح کرد: همان طور که می دانید تکریم قران و مسجد آداب خاصی دارد که باید عزاداری ها و روضه های ما نیز با آداب صحیح باشد. وی با اشاره به جایگاه فرهنگی مداحان و رسالت دینی و اجتماعی آنان عنوان کرد: روضه ها باید از منابع صحیح و معتبر قرائت شود. عضو شورای شهر گلپایگان در ادامه به...
 • فرهاد رهبر:دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است و باید به مردم منفعت برساند
 • به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر رهبر در این نشست با بیان اینکه جلسه مذکور، بسیار خوب و کارشناسانه بود، گفت: قطعاً از نظرات شما در برنامه ریزی‌های کلان دانشگاه بهره خواهیم گرفت. وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری جلساتی در این سطح وسیع ادامه یابد و کمیته های تخصصی کارشناسی در سطح استان راه‌اندازی شده تا برای تمامی مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد، راه حل کارشناسانه پیدا شود. وی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه به کیفیت در تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: افزایش کیفیت در واحدها می‌تواند به افزایش جذب دانشجو نیز منجر شود، بنابراین لازم است برنامه ریزی لازم برای ارتقاء کیفیت آموزشی و پژوهشی در واحدها صورت گیرد. وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی دارای صندلیهای خالی در رشته‌های علوم مهندسی و علوم انسانی هستند، گفت: امروز تنها رشته‌ای که ظرفیت خالی ندارد، رشته‌های علوم تجربی و رشته‌های علوم پزشکی است. از این رو ما باید در دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش و توسعه این رشته‌ها برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم و زیرساختهای لازم برای جذب دانشجوی رشته پزشکی ایجاد کنیم. دکتر رهبر در ادامه با بیان اینکه تکریم و توجه به خیرین در دانشگاه آزاد اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: این دانشگاه، یک دانشگاه مردمی است و باید با اتصال و نزدیکی با مردم ارتباط خود را با عموم جامعه بیشتر کند. اگر مردم از خیر و برکت این دانشگاه بهره‌مند شوند، بدون شک با جان و دل به دانشگاه آزاد اسلامی کمک خواهند کرد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر لزوم تربیت تکنسین در دانشگاه‌ها گفت: امروز شرایط به گونه‌ای است که جامعه به تکنسین نیاز دارد. ما باید یک بازنگری جدی در رشته‌ها انجام دهیم. ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری...
 • کشف سلاح شکاری غیر مجاز در راز و جرگلان
 • از شکارچیان متخلف، سه قبضه سلاح غیرمجاز و هشت قطعه کبک، کشف و ضبط شد به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان شمالی سید علی اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از کشف سهقبضه سلاح شکاری غیرمجاز در شهرستان راز و جرگلان خبر داد و افزود: در این زمینه سه نفر دستگیر و هشت قطعه کبک نیز کشف شد.قوچ و میش اوریال، کل و بز، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، آهو، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، تشی، انواع گربه‌های وحشی، سمور و سنجاب و پرندگانی مانند کبک، تیهو، سیاه سینه، انواع کبوتر و پرندگان شکاری،از گونه‌های عمده حیات وحش خراسان شمالی است.
 • ارسال محموله سلاح های آمریکایی به کردهای سوریه عکس
 • طی یک هفته گذشته بیش از 200 کامیون حامل تسلیحات سبک و سنگین آمریکایی به گروه کُردی موسوم به "نیروهای دموکراتیک سوریه" در شمال شرق سوریه ارسال شده است.به گزارش عصر ایران، خبرگزاری فرانسه با انتشار تصاویری از ارسال محموله های سلاح های سبک و سنگین آمریکا به نیروهای کرد سوری در شهر "قامشلی" تحت کنترل "نیروهای دموکراتیک سوریه" خبر داده است.بر اساس این گزارش این محموله تسلیحاتی قرار است به مواضع نیروهای کرد سوری در شهر دیرالزور ارسال شوند.دهها خودروی نظامی و انواع سلاح های سبک و سنگین در این محموله های ارسالی آمریکاست.از ماه ژوئن گذشته در مجموع 1621 کامیون حامل تسلیحات آمریکایی از مبادی مختلف در اختیار نیروهای کرد سوری قرار گرفته است.آمریکا اصلی ترین پشتیبان مالی و تسلیحاتی نیروهای کرد سوری محسوب می شود.دولت ترکیه نیروهای مسلح کرد سوری را تروریست خوانده و آنها را مرتبط با گروه پ.ک.ک می داند.
 • اوقات شرعی ۳۰ شهریور به افق ایلام
 • اوقات شرعی 29 شهریور به افق ایلامبه گــزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام،اوقــات شــرعی امـــروز چهــارشــنـــبــه 29 شـهـریـور ماه ؛ سال 1396 به شرح زیر است: اذان صبح05:50 طلوع آفتاب07:12 اذان ظهر13:17 غروب آفتاب19:23 اذان مغرب19:40 نیمه شب شرعی23:36 انتهای پیام/اس
 • مراسم هاو آیین های ماه محرم در ایلام
 • شهر ایلام این روزها شهر ایلام حال هوای خاصی به خودش گرفته هر چند که تا شروع محرم چند روزی باقی مونده اما از همین حالا مردم خودشون رو برای برگزاری مراسم های شبهای محرم آماده می کنند. در ضلع شمالی شهر کوههایی وجود داره که هر سال تعدادی از هیات ها اقدام به نصب پرچم های بزرگی به رنگ های سیاه، سرخ و سبز بر روی آنها می کنن پرچم هایی که رسیدن محرم رو به همه اعلام میکنه.در این بین مغازه هایی هم در سطح شهر لباس ها مشکی و وسایلی مثل طبل و سایر ابزارهایی که به صورت نمادین در محرم مورد استفاده هیات ها قرار میگیره رو برای فروش گذاشتن . احمدی یکی از این فروشنده هاست که میگه خیلی از خانواده ها برای بچه های کم سن و سالشون لباس های مشکی و سربند می خرن و استقبال مردم از اینگونه وسایل زیاد شده.سجاد روفی که مسولیت یکی از هیات های مذهبی رو بر عهده داره میگه با همکاری بچه های محله مکان خاصی رو برای برگزاری مراسم عذاداری آماده کردن و همه در این برنامه به صورت خودجوش حاضر شدن این جوان ایلامی با اشاره به اینکه در هر سال با همکاری مردم و همسایه ها اقدام به برپایی مراسم عزاداری و سینه زنی در محله شون می کن گفت برپایی این مراسم ها باعث میشه تا مردم تعامل بیشتری با هم داشته باشن و نوجوانان اشتیاق بیشتری برای آشنایی با مفاهیم دینی و مذهبی از خودشون نشون بدن.جمعی از مداحان جوان شهر هم به دیدار پیر غلامان حسینی رفتن تا در زمینه متن و موضوع مداحی ها از اونها هم راهکار بگیرن. کرمخانی که چند سالی هست در مسجد صاحب الزمان شهر ایلام افتخار مداحی رو در ایام محرم داشته میگه یکی از مهمترین موضوعاتی که مداحان باید به اون توجه کنن...
 • موگرینی:برجام از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری می کند
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای است و مقابله با آن خطرناک است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت برجام یک پیمانی در جهت منع گسترش هسته ای است و مخالفت با آن خطرناک است. در حال تکمیل ...
 • دولت کره شمالی:از تحریم و جنگ نمی ترسیم/سلاح هسته ای داریم
 • رویداد۲۴-کره شمالی در پس سخنان تهدید‌آمیز رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا علیه خود اعلام کرد در صورت مشاهده نشانه‌ای از هر نوع تهدید آمریکا را با حمله‌ای وحشتناک نابود می‌کند. کره شمالی به آمریکا هشدار داد که در صورت بروز هرگونه نشانه‌ای از تهدید علیه خود با حمله‌ی هسته‌ای وحشتناکی آمریکا را نابود خواهد کرد.این تهدید کره‌شمالی پس از سخنرانی جنجالی و تهدیدآمیز روز گذشته –سه‌شنبه- «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان‌ملل علیه کره‌شمالی که این کشور را به نابودی کامل تهدید کرده بود مطرح شد.خبرگزاری دولتی کره‌شمالی به نقل از دولت این کشور نوشت: «کره شمالی به رغم مشکلات فراوان اکنون به کشوری با قدرتمندترین تسلیحات هسته‌ای تبدیل شده است و از تحریم و جنگ هراسی ندارد، اگر کوچکتری نشانه‌ای از تهدید علیه این کشور بروز پیدا کند قطعاً پایگاه‌های دشمنان نابود خواهد شد.این خبرگزاری ادامه داد:« در صورتی که آمریکا گزینه جنگ را انتخاب کند با حمله هسته‌ای وحشتناک کره‌شمالی نابود خواهد شد».
 • ۵۰ کشور معاهده منع کامل سلاح هسته ای را امضا کردند
 • بین الملل>آمریکا - ایرنا نوشت: خبرگزاری رویترز نوشت: 50 کشور معاهده منع کامل سلاح هسته ای را در بحبوحه بالا گرفتن تنش در مورد آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی، در سازمان ملل امضا کردند. خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل در نیویورک گزارش داد: آمریکا، انگلیس، فرانسه و برخی کشورهای دیگر امضای این معاهده در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را تحریم کردند. این معاهده 90 روز از زمان امضا، به اجرا گذاشته می شود. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در مراسم امضای این معاهده گفت: حدود پانزده هزار سلاح هسته ای همچنان موجود است. نمی توانیم اجازه دهیم این تسلیحات فاجعه بار، جهان ما و آینده فرزندانمان را به خطر بیاندازند. این معاهده ماه جولای (تیر ماه) پس از ماهها مذاکره، با دو سوم آرا 193 کشور عضو سازمان ملل تصویب شد، اما آمریکا، انگلیس، فرانسه و چند کشور دیگر از قبول آن شانه خالی کردند. جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات مربوط به امضای این معاهده شرکت داشت و با نشان دادن فعالیتی موثر، به آن رای مثبت داد. این کشورها در عوض وعده دادند به معاهده منع تکثیر هسته ای که هدف از آن جلوگیری از گسترس سلاح هسته ای و فناوری تسلیحاتی است، پایبند می مانند. نمایندگان کشورهای مخالف سلاح هسته ای از جمله ایران تیر ماه معاهده ای را در مقر سازمان ملل به تصویب رساندند که ساخت، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح هسته ای را تحت هر شرایطی ممنوع می شمارد. به موجب این معاهده، کشوری که دارنده سلاح هسته ای است و به عضویت این معاهده در می آید، باید زرادخانه هسته ای و تمامی تاسیسات مرتبط با آن را طی یک مهلت زمانی مشخص منهدم کند.هدف اصلی معاهده ممنوعیت سلاح هسته ای، ایجاد هنجار حقوقی برای بدنام کردن...
 • آناتولی:آمریکا ۲۰۰ کامیون سلاح و زرهپوش به کردهای سوریه داد
 • خبرگزاری آناتولی اعلام کرد دولت آمریکا ۲۰۰ کامیون و تریلر دیگر حامل کمک نظامی و زرهپوش در اختیار گروه موسوم به یگان های حمایت کرد در سوریه قرار داده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری آناتولی، یکصد کامیون و تریلر کمک های نظامی از جمله تریلرهای حامل نفربرهای زرهی سه شنبه شب از گذرگاه سیمالکا در مرز عراق با سوریه عبور کرده و به سمت استان دیرالزور رفته است. یکصد کامیون و تریلر دیگر نیز یازدهم سپتامبر از همین گذرگاه عبور کرده و به سمت استان حسکه رفته است.به نوشته آناتولی، این تجهیزات نظامی تحت پوشش جنگ علیه داعش ارسال شده است.خبرنگار آناتولی توانسته است از برخی از تجهیزات پشتیبانی و خودروهای نظامی سوار بر این کامیون ها و تریلرها فیلم برداری کند. این تجهیزات شامل نفربرهای زرهی ضد مین، خودروهای نظامی دو دیفرانسیل، تانکرهای سوخت و صندوق های مهمات بوده است.برخی منابع نیز به شبکه الجزیره قطر گفتند: این کمک های نظامی همچنین شامل پل های شناور برای عبور از رودخانه فرات و دهها خودروی نظامی از نوع هامر و خودروهای مهندسی بوده است.شبکه الجزیره گفت که این کمک ها برای گروه موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک ارسال شده است که بخش اعظم این گروه را نیروهای کرد سوری تشکیل می دهند.آمریکا در گذشته نیز صدها کامیون و تریلر حامل تجهیزات نظامی از جمله سلاح های سنگین و مهمات را به مناطق تحت کنترل یگان های حمایت کرد ارسال کرده بود که فرماندهی نیروهای سوریه دموکراتیک را برعهده دارند.به نوشته آناتولی، شمار کل کامیونها و تریلرهای ارسالی آمریکا از ژوئن سال گذشته تاکنون به 1600 عدد رسیده است. آمریکا از سال 2016 میلادی از یگان های کرد در سوریه حمایت تسلیحاتی و نظامی می کند.انتهای پیام/ R7891/P36447/S8,90/CT10
 • جایگاه دوم ورزش استان ایلام درکشور
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام؛بهروز حیدرزاده در خصوص فعالیت‌های ورزشی در استان ایلام اعلام کرد: 49 هیات فعال رشته‌های مختلف ورزشی در استان ایلام وجود دارد و در مجموع حدود 320 هیات در کل استان وجود دارد. وی افزود: در سال گذشته با وجود محدودیت‌های منابع مالی حاکم عملکرد مثبتی را در سازمان ورزش جوانان استان ایلان شاهد بودیم که می‌توان به آمارهای قابل توجهی در رشد ورزش در استان اشاره کرد. حیدرزاده اضافه کرد: در سال 94 نسبت به 93 رشد 87 درصدی و در سال 95 رشد 36 درصدی نسبت به سال قبل شاهد بودیم که در تاریخ ورزش استان ایلام بی‌سابقه بوده است. وی گفت: 24 میزبانی مسابقات کشوری و بین‌المللی و یک مسابقه آسیایی در سال گذشته بیانگر توانایی استان است. حیدر زاده جایگاه ورزش استان ایلام را در رتبه‌بندی کشوری، در جایگاه دوم عنوان کرد و ادامه داد: این در حالی است که در سال‌های گذشته ورزش استان ایلام در جایگاه 25 کشوری قرار داشت. انتهای پیام/اس ورزش استان ایلام در جایگاه دوم کشوری
 • نقاط پرحادثه و گره های ترافیکی محور ایلام مهران حذف شده است
 • ایلام-مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: نقاط پرحادثه و گره‌های ترافیکی محور ایلام-مهران حذف شده است. سید کمال الدین میرجعفریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چهار خطه کردن محور ایلام-مهران به عنوان مهمترین مسیر تردد زوار اربعین حسینی طی دو سال گذشته شتاب خوبی گرفته است. وی گفت: هم اکنون پیشرفت پروژه قابل قبول است و تا اربعین امسال بیش از ۷۰ درصد این مسیر ۱۰۵ کیلومتری زیر بار ترافیک خواهد رفت. میرجعفریان با اشاره به اینکه در صورت تأمین اعتبار لازم کل محور تا سال آینده به بزرگراه تبدیل می شود، افزود: تونل و پل‌های عظیمی نیز در این مسیر قرار دارد که ساخت آنها نیاز به زمان دارد. وی افزود: کل محور را برای توسعه به صورت چهارخطه در قطعات مختلف به پیمان رفته و هم‌اکنون تمام محور با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف در حال چهارخطه شدن و تبدیل به بزرگراه است. مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام تصریح کرد: هم‌اکنون اولویت با نقاط پرحادثه و گره‌های ترافیکی محور است و تا اربعین سال جاری این نقاط حذف شده و نقاط ذکر شده محور برای تردد زائرین عزیز آماده می‌شود.
 • حذف نقاط پرحادثه و گره های ترافیکی محور ایلام مهران
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام؛سید کمال الدین میرجعفریان اعلام کرد: چهار خطه کردن محور ایلام-مهران به عنوان مهمترین مسیر تردد زوار اربعین حسینی طی دو سال گذشته شتاب خوبی گرفته است. وی گفت: هم اکنون پیشرفت پروژه قابل قبول است و تا اربعین امسال بیش از ۷۰ درصد این مسیر ۱۰۵ کیلومتری زیر بار ترافیک خواهد رفت. میرجعفریان با اشاره به اینکه در صورت تأمین اعتبار لازم کل محور تا سال آینده به بزرگراه تبدیل می شود، افزود: تونل و پل‌های عظیمی نیز در این مسیر قرار دارد که ساخت آنها نیاز به زمان دارد. وی گفت: کل محور را برای توسعه به صورت چهارخطه در قطعات مختلف به پیمان رفته و هم‌اکنون تمام محور با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف در حال چهارخطه شدن و تبدیل به بزرگراه است. مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام اضافه کرد: هم‌اکنون اولویت با نقاط پرحادثه و گره‌های ترافیکی محور است و تا اربعین سال جاری این نقاط حذف شده و نقاط ذکر شده محور برای تردد زائرین عزیز آماده می‌شود. انتهای پیام/اس نقاط پرحادثه محور ایلام-مهران حذف شدند
 • ساعت کاری ادارات دولتی ایلام تغییر کرد
 • ایلام-ساعت کاری ادارات دولتی ایلام تغییر کرد. به گزارش خبرنگار مهر،حشمت الله عسگری؛ معاون توسعه منابع استانداری ایلام: ساعت کاری تمام ادارات دولتی استان ایلام از روز شنبه (یکم مهرماه 96) از ساعت 7:30 صبح آغاز و در ساعت 15:45 بعدازظهر به پایان خواهد رسید. با توجه به مصوبه هیأت دولت در فصل تابستان به علت گرمای هوا، تغییر ساعت کاری ادارات مناطق گرمسیری ایلام اجرا شد اما اکنون با توجه به خنک شدن هوا، ساعت کاری تمام ادارات استان ایلام (آبدانان، ایلام، ایوان، بدره، چرداول، سیروان، دره شهر، دهلران، ملکشاهی و مهران) به حالت قبل (از ساعت 7 و نیم صبح تا 15:45 بعدازظهر) بازمیگردد.
 • تشدید کنترل مرزهای ایلام با فرارسیدن ایام محرم و صفر
 • ایلام-فرمانده مرزبانی استان ایلام از تشدید کنترل مرزها در ایام محرم و صفر خبر داد. سرهنگ یحیی الهی در جلسه قرارگاه اربعین ستاد مرزبانی استان ، اظهار داشت: بحمدالله مرزبانان غیور واحدهای مرزی بخوبی و تلاش مضاعف شبانه روزی پای کار هستند و ما امروز شاهد مرزی امن و نمونه در سطح کشور می باشیم. وی با اشاره به لزوم ارتقاء بیش از پیش امنیت پایدار مرز در ماه های محرم و صفر، و تحلیل تحولات فرا منطقه ای، تصریح کرد: در ماه های محرم و صفر کنترل طول 435 کیلومتری مرزهای استان با تلاش و جدیت تمام تشدید خواهد شد. فرمانده مرزبانی استان با مثبت ارزیابی کردن روحیه و توان دفاعی مرزبانان در حراست از مرزها، افزود: امروز در همسایگی کشوری قرار داریم که بدلیل حضورگروهک های تروریستی و دخالت بیگانگان دچار بحران امنیتی شده و ما در سایه پیروی از منویات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا(مدظله) و هماهنگی و همدلی سایر نیروهای امنیتی و تلاش مرزبانان همیشه بیدار از امنیت قابل قبولی برخورداریم و از این جهت به خود می بالیم اما این امنیت پایدار دلیلی بر غافل شدن ما از ماموریت اصلی نخواهد شد زیرا معتقدیم هرجا امنیت بیشتر باشد احتمال ناامنی وجود دارد.
 • امام جمعه موقت بشرویه:در جنگ تحمیلی رزمندگان ما مجهز به سلاح ایمان بودند
 • حجت الاسلام علی اکبر حدادیان عصر روز چهارشنبه در دیدار با اعضای ستاد دفاع مقدس شهرستان بشرویه و مسئولان دستگاه های اجرایی افزود: دوران جنگ تحمیلی مصداق بارز عینیت بخشیدن به وعده های الهی بود.وی ادامه داد: در این نبرد نا برابر همه ابرقدرت های دنیا به حمایت از رژیم بعث عراق برخاستند و با فروش سلاح و تجهیزات به این رژیم به مقابله با نظام نوپای ایران برآمدند اما ایمان خالص و عزم راسخ رزمندگان ما همه معادلات نظامی را بر خلاف نظر مستکبران در هم ریخت.حجت الاسلام حدادیان ولایتمداری را از مهم ترین عوامل پیروزی ایران در برابر رژیم بعث عراق دانست و اضافه کرد: در آن دوران مردم ایران اسلامی با دوری از وابستگی به ابرقدرت های شرق و غرب و جان سپردن به ندای رهبر خود در مسیر خودباوری و عزت گام برداشتند.به گزارش ایرنا، امام جمعه موقت بشرویه اظهار کرد: اکنون بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه از دوران جنگ تحمیلی ایران اسلامی هر روز بیشتر از قبل در مسیر پیشرفت و آبادانی گام برمی درد و در این مسیر از همه مستکبران و بدخواهان انقلاب اسلامی بی نیاز بوده ایم.وی افزود: رزمندگان سلحشور ایرانی با اعتقاد راسخ و ایمانی خالص در برابر نیروهای متجاوز دشمن از مرگ هیچ هراسی نداشتند و این اعتقاد معنوی قوی و استقامت بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در تمامی برهه های حساس و بحرانی کشور در باور ملت ایران موج می زند.حدادیان اضافه کرد: اقتدار نظامی ایران امروز ترس در دل دشمنان انداخته است و ما این اقتدار و عزت را مدیون جانفشانی های ایثارگران هشت سال دفاع مقدس هستیم و باید در استمرار ارزش های دفاع مقدس در جامعه بیشتر از آنچه هست بکوشیم.در این مراسم، حاضران با حضور بر مزار شهدای گمنام شهرستان بشرویه با نثار فاتحه به مقام شامخ آنان ادای احترام و تجدید...
 • تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس در ایلام صورت گرفته است
 • ایلام-فرماندار ایلام گفت: تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس در ایلام صورت گرفته است. معروف بسطامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اغلب خانواده ها با مسئله آموزش در مدارس درگیر هستند و بانزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی دغدغه خانواده ها دراین زمینه افزایش می یابد که باید تمهیدات لازم برای ارائه خدمات وفضای مناسب آموزشی صورت گیرد. وی با اشاره به تقارن بازگشایی مدارس و هفته دفاع مقدس و ایام عزاداری سالارشهیدان، تصریح کرد: مهر امسال علاوه بر هفته دفاع مقدس، متقارن با ایام عزاداری سالار و سرور شهیدان حسین بن علی(ع) شده است از این روی به آموزش و پرورش تاکید می شود علاوه براجرای برنامه های پرو‍ژه مهر و تمهید لازم آموزشی وفرهنگی اندیشیده شود. فرماندار ایلام گفت: اجرای طرح استقبال از هفته دفاع مقدس و مهر عاشورایی با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی و شناخت قیام امام حسین (ع) ازاولویت هاوبرنامه های بازگشایی مدارس باشد و مدیران محترم با برگزاری برنامه های متنوع درانتقال فرهنگ رشادت وایثار به نسل جوان بکوشند.
 • ۴۲۰ ویژه برنامه طی هفته دفاع مقدس در استان ایلام اجرا می شود
 • ایلام-جانشین فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام گفت: ۴۲۰ ویژه برنامه طی هفته دفاع مقدس در استان ایلام اجرا می شود. جمال شاکرمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اجرای برنامه های امر به معروف و نهی از منکر در راس اولویت های برنامه های دفاع مقدس با توجه به تقارن با ایام محرم قرار دارد. وی گفت: رژه نیروهای مسلح در سطح استان به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار می شود. شاکرمی با اشاره به اینکه طی این هفته رونمایی از چند کتاب و نرم افزار مرتبط با هفته دفاع مقدس خواهیم بود، گفت: ویژه برنامه‌های این هفته با شعار «من انقلابی ام» در استان ایلام اجرایی و محقق می‌شود. وی افزود: برنامه‌های متنوع فرهنگی با همکاری دستگاه‌های اجرای استان با محوریت ترویج ارزش‌های دفاع مقدس برگزار می شود.
 • تمهیدات لازم برای آغاز سال تحصیلی در ایلام صورت گرفته است
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام؛معروف بسطامی اعلام کرد: اغلب خانواده ها با مسئله آموزش در مدارس درگیر هستند و بانزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی دغدغه خانواده ها دراین زمینه افزایش می یابد که باید تمهیدات لازم برای ارائه خدمات وفضای مناسب آموزشی صورت گیرد. وی با اشاره به تقارن بازگشایی مدارس و هفته دفاع مقدس و ایام عزاداری سالارشهیدان، افزود: مهر امسال علاوه بر هفته دفاع مقدس، متقارن با ایام عزاداری سالار و سرور شهیدان حسین بن علی(ع) شده است از این روی به آموزش و پرورش تاکید می شود علاوه براجرای برنامه های پرو‍ژه مهر و تمهید لازم آموزشی وفرهنگی اندیشیده شود. فرماندار ایلام گفت: اجرای طرح استقبال از هفته دفاع مقدس و مهر عاشورایی با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی و شناخت قیام امام حسین (ع) ازاولویت هاوبرنامه های بازگشایی مدارس باشد و مدیران محترم با برگزاری برنامه های متنوع درانتقال فرهنگ رشادت وایثار به نسل جوان بکوشند. انتهای پیام/اس آمادگی دستگاه ها برای بازگشایی مدارس
 • اجرای ۴۲۰ویژه برنامه طی هفته دفاع مقدس در استان ایلام
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام؛جمال شاکرمی اعلام کرد: اجرای برنامه های امر به معروف و نهی از منکر در راس اولویت های برنامه های دفاع مقدس با توجه به تقارن با ایام محرم قرار دارد. وی گفت: رژه نیروهای مسلح در سطح استان به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار می شود. شاکرمی با اشاره به اینکه طی این هفته رونمایی از چند کتاب و نرم افزار مرتبط با هفته دفاع مقدس خواهیم بود، گفت: ویژه برنامه‌های این هفته با شعار «من انقلابی ام» در استان ایلام اجرایی و محقق می‌شود. وی افزود: برنامه‌های متنوع فرهنگی با همکاری دستگاه‌های اجرای استان با محوریت ترویج ارزش‌های دفاع مقدس برگزار می شود. انتهای پیام/اس 420 ویژه برنامه دفاع مقدس در ایلام
 • تشدید کنترل مرزهای ایلام همزمان با فرارسیدن ایام محرم و صفر
 • ایلام-فرمانده مرزبانی استان ایلام از تشدید کنترل مرزهای استان همزمان با فرارسیدن ایام محرم و صفر خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ یحیی الهی امروز در جلسه قرارگاه اربعین ستاد مرزبانی استان اظهار داشت: بحمدالله مرزبانان غیور واحدهای مرزی بخوبی و تلاش مضاعف شبانه روزی پای کار هستند و ما امروز شاهد مرزی امن و نمونه در سطح کشور هستیم. وی با اشاره به لزوم ارتقای بیش از پیش امنیت پایدار مرز در ماه های محرم و صفر، و تحلیل تحولات فرا منطقه ای، تصریح کرد: در ماه های محرم و صفر کنترل طول ۴۳۵ کیلومتری مرزهای استان با تلاش و جدیت تمام تشدید خواهد شد. فرمانده مرزبانی استان با مثبت ارزیابی کردن روحیه و توان دفاعی مرزبانان در حراست از مرزها، افزود: امروز در همسایگی کشوری قرار داریم که بدلیل حضورگروهک های تروریستی و دخالت بیگانگان دچار بحران امنیتی شده و ما در سایه پیروی از منویات مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا(مدظله) و هماهنگی و همدلی سایر نیروهای امنیتی و تلاش مرزبانان همیشه بیدار از امنیت قابل قبولی برخورداریم و از این جهت به خود می بالیم اما این امنیت پایدار دلیلی بر غافل شدن ما از ماموریت اصلی نخواهد شد زیرا معتقدیم هرجا امنیت بیشتر باشد احتمال ناامنی وجود دارد.
 • بهره برداری از ۳۵ کیلومتر از محور ۴خطه ایلام مهران تا اربعین
 • به گزارش بی‌باک نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، داوود کشاورزیان در نشست ستاد اربعین استان ایلام که در شهرستان مهران برگزار شد، بیان کرد: قطعه‌ای از راه ارتباطی ایلام - مهران که هم اکنون در دست ساخت و اجرا است باید قبل از ایام اربعین امسال افتتاح شود. وی همچنین اضافه کرد: افزون بر راه، دیگر طرح‌ها و اقدام های زیرساختی که هم اکنون در پایانه مرزی مهران در حال اجرا هستند نیز با تلاش مضاعف تا اربعین امسال تکمیل می‌شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیازهای شهر مهران برای اسکان، تردد و توقف خودرو زائران افزود: تلاش می‌شود قیر مورد نیاز بهسازی پارکینگ تأمین شود. وی همچنین بر استفاده از ظرفیت شبکه کنونی برق مهران برای افزایش روشنایی کمربند غربی شهر مهران توصیه کرد. رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای یادآور شد: در ایام اربعین 2 دستگاه ماشین آتش نشانی با تجهیزات و امکانات لازم از طرف شهرداری تهران در پایانه مرزی مستقر می‌شود‌. وی گفت: عملیات اجرایی طرح چهار خطه کردن محور 105 کیلومتری ایلام- مرز مهران سال گذشته آغاز شد که با پیگیری و تلاش در ایام اربعین پارسال 30 کیلومتر آن مورد بهره‌برداری قرار گرفت. وی ادامه داد: مجموعه دست اندرکاران تلاش دارند که تا شروع تردد زائران اربعین 35 کیلومتر دیگر از مسیر ایلام - مهران تکمیل و چهارخطه شود. بنابراین گزارش مرز بین المللی مهران به واسطه مزیت امنیت و کوتاهی مسافت تا اماکن زیارتی عراق به یکی از مرزهای پرتردد کشور به عتبات عالیات کشور همسایه تبدیل شده است. درحالی که متوسط روزانه گذر مسافران و زائران ایران و عراق از مرز مهران 6 هزار نفر گزارش شده است، در ایام اربعین حسینی 3 سال گذشته استان 580 هزار نفری ایلام و شهر 20 هزار نفری مهران شاهد و پذیرای تا 2 میلیون نفر...
 • اجرای ویژه برنامه های ماه محرم در ۳۰۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد ایلام
 • به گزارش برنا-ایلام،حجت‌الاسلام علی چراغی پور، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام،در گفت‌وگو با خبرنگاراناظهار کرد: کانون‌های مساجد در سال جاری نقش مهمدر راستای برگزار ویژه‌برنامه‌های ایام محرم بر عهده‌دارند. وی، بابیان اینکه این برنامه‌ها با همکاری و تعامل سایر نهادهای فعال در سطح مساجد ازجمله هیئت‌امنا، هیئت‌های مذهبی، پایگاه‌های بسیج و به‌ویژه روحانیت مستقر برگزار می‌شود، ابراز کرد: قرائت زیارت عاشورا در کانون‌های مساجد، اقامه نماز اول وقت، برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا و برگزاری مراسم دعا به‌ویژه ادعیه صحیفه سجادیه ازجمله این برنامه‌هاست. مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان بابیان اینکه ایستگاه‌های صلواتی در ایام محرم در سطح کانون‌های مساجد استان دایر خواهد شد، افزود: برگزاری محافل انس با قرآن کریم، توزیع نرم‌افزار ویژه مداحی ماه محرم، اهدای قرآن و ادعیه به کانون‌های مساجد و ارسال پیامک‌های متناسب با ایام محرم، تاسوعا و عاشورای حسینی از دیگر برنامه‌های این ایام است. چراغی پور، بابیان اینکه نشست‌های هماهنگی در راستای برگزار مراسمات ویژه ایام محرم با حضور مسئولان کانون‌های فرهنگی و هنری برگزارشده است، گفت: یکی دیگر از برنامه‌های مهم کانون‌های فرهنگی و هنری در سطح استان برگزار همایش زینبیون با حضور خواهران و بانوان عضو کانون‌های مساجد در مرکز استان است. وی، بابیان اینکه همچنین همایش و سوگواره علمدار کربلا ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سال جاری برای چهارمین سال پیاپی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این سوگواره در سال جاری با محوریت شعر آئینی در دو بخش کلاسیک و شعر نو در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
 • ۱۴ دشت ممنوعه بحرانی آب در استان یزد وجود دارد
 • مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: به دلیل شرایط بحرانی آب در استان یزد، از ۱۹ دشت، ۱۴ دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی آب اعلام شده است. محمد‌رضا حکیمی در حاشیه جلسه شورای حفاظت آب ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ابرکوه اظهار داشت: دشت ابرکوه یکی از این دشت‌های بحرانی است و از پنج دشت آزاد نیز دو دشت‌ کویر سیاه کوه و کویر درانجیر در دستور کار ممنوعیت قرار دارد و بزودی ممنوعه اعلام می‌شود به علاوه اینکه پنج دشت آزاد در مناطق کویری قرار دارد که آب زیرزمینی آنها به لحاظ کمی و کیفی در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار دارد.حکیمی با بیان اینکه بهترین روش آبیاری در بخش کشاورزی‌، آبیاری نوین است گفت: 82 درصد آب زیر‌زمینی استان یزد در بخش کشاورزی‌، 11 درصد در بخش شرب و هفت درصد در بخش صنعت استان یزد مصرف می‌شود.وی با بیان اینکه کشاورزان برای جلوگیری از تشدید بحران آبی در استان از توسعه کاشت محصولات کشاورزی غیر اقتصادی پرهیز کنند افزود: لازم است برای مقابله با بحران کم آبی، کاشت محصولات کم آبخواه با ارزش افزوده بالا نظیر پسته‌، زعفران‌، کاشت محصولات گلخانه‌ای در دستور کار کشاورزان باشد.حکیمی با تاکید بر اینکه از مجموع سه هزار و 873 حلقه چاه در استان یزد 2 هزار و 280 حلقه آن مربوط به چاه‌های کشاورزی است عنوان کرد: آب 2 هزار و 630 رشته قنات و 387 دهنه چشمه در بخش کشاورزی استفاده می‌شود . کشاورزان باید به دلیل بحرانی بودن آب در استان یزد برداشت آن را با تجهیز چاه‌ها به کنتور هوشمند مدیریت کنند.وی یکی از مهمترین راه‌های مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را اجرای پروژه نصب کنتورهای هوشمند عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون یک هزار و 315 حلقه چاه کشاورزی و 180 حلقه چاه صنعتی به نصب کنتور هوشمند مجهز شده است.وی با...
 • وجود معضل کمبود آب در شهرستان کوهدشت
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازلرستان؛ جلسه شورای حفاظت از اراضی ، منابع ملی و بیت المال شهرستان کوهدشت با حضور رئیس کل دادگستری لرستان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و مدیران ذی ربط شهرستانی در دادگستری شهرستان کوهدشت برگزار شد. رئیس دادگستری شهرستان کوهدشت در این جلسه گفت: با توجه به مشکلاتی که در حوزه استفاده غیرمجاز از منابع و اراضی ملی در شهرستان وجود دارد سال گذشته ٤ جلسه و در سال جاری ٣ جلسه شورای حفاظت از منابع و اراضی ملی تشکیل شده است. فردین عسگرزاده در ادامه اگفت:در ٦ ماهه سال جاری ٥٢ فقره پرونده در خصوص موضوعات مختلف منابع طبیعی تشکیل شده که از این تعداد ٣١ فقره مربوط به تخریب مراتع، ١٩ فقره مربوط به قطع درختان و٢فقره مربوط به حمل هیزم و تهیه زغال بوده است. وی عنوان داشت: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، با توجه به گستردگی حوزه شهرستان، کمبود های شدید باران و آتش سوزی‌هایی که در فصول گرم سال صورت می‌گیرد، استفاده غیر مجاز و خارج از ضابطه از آب‌های زیر زمینی و وضعیت شهرستان بخصوص در زمینه کم آبی در وضعیت بحرانی قرار دارد، در جلساتی که با همکاران قضائی داشته‌ایم خواستار برخورد قاطع با متصرفان به اراضی ملی و طبیعی بوده‌ایم. در ادامه این جلسه نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز گفت: در شهرستان کوهدشت حدود ٢٣٠هزار هکتار اراضی ملی داریم که شامل ١٢٠ هزار هکتار جنگل و ١١٠هزار مراتع می‌شود که خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم قسمت اعظمی از اراضی را بنام دولت ثبت سند کنیم. شیرزاد نجفی گفت: در شهرستان کوهدشت عمده تخلفات صورت گرفته تهیه زغال و قطع درختان برای تغییر اراضی و شخم مراتع است که نیاز به یک عزم همگانی برای حل این مشکل است. در پایان این جلسه نیز معاون منطقه‌ای امور آب لرستان گفت: در دشت کوهدشت متوسط...