محمود نجفی‌عرب از لزوم خروج وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حوزه «کمیّت» در بازار تولیدات و بازرگانی دارویی در کشور می‌گوید و معتقد است در هیچ کشوری در دنیا، تنظیم بازار دارو و نظارت بر آن یک متولی واحد ندارد.
محمود نجفی‌عرب، رئیس هیات‌مدیره سندیکاهای صنایع دارویی، مدیرعامل شرکت داروسازی الحاوی و یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است و احتمالا بیش از هر فعال بخش خصوصی در ایران با بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشور آشنا است.

او در گفت‌و‌گو با تجارت‌نیوز از لزوم خروج وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حوزه «کمیّت» در بازار تولیدات و بازرگانی دارویی در کشور می‌گوید و معتقد است در هیچ کشوری در دنیا، تنظیم بازار دارو و نظارت بر آن یک متولی واحد ندارد.
آقای نجفی‌عرب، به نظر شما دلیل اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت همزمان هم متولی تولید دارو در کشور و تنظیم بازار آن است و هم متولی نظارت بر کیفیت داروهای موجود در بازار، چیست و آیا اصولا این روند منطقی است؟

این کار بر حسب قانون انجام نشده و بر اساس شرایط خاص انقلاب بوده که نظارت بر کمیت و کیفیتِ بازار دارو در کشور، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌گرفته است. متولی کیفیت البته از پیش از انقلاب هم وزارت بهداشت بود و این موضوع طبیعی هم هست، اما در مورد کمیت تولید دارو در کشور وزارت بهداشت هیچ اصرار خاصی به بر عهده گرفتن این وظیفه نداشت و تنها به دلیل شرایط آن روزِ کشور، مدیریتِ این بخش به وزارت بهداشت سپرده شد.

این موضوع را در هیچ کجای جهان نمی‌توانید سراغ بگیرید که سازمان‌های نظارت بر کیفیت بازار غذا و دارو، مثل سازمان FDA در آمریکا، کار نظارت بر کمیت بازار را هم پیگیری کنند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نظارت بر کمیت تولید در بازار دارو در واقع یکی از چالش‌های وزارت بهداشت هم هست. این موضوع موجب شده که هم شخص وزیر بهداشت و هم معاونت غذا و دارو در این وزارتخانه، که وظیفه اصلی‌اش نظارت بر بازار دارو و کیفیت فرآورده‌های سلامت-محور است، به شدت دلمشغول موضوع کمیت دارو باشند.

نکته دیگر این است که سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت اصولا در زمینه کمیت دارو توانایی کارشناسی چندانی هم ندارند و این طبیعی هم هست. شما این موضوع را در هیچ کجای جهان نمی‌توانید سراغ بگیرید که سازمان‌های نظارت بر کیفیت بازار غذا و دارو، مثل سازمان FDA در آمریکا، کار نظارت بر کمیت بازار را هم پیگیری کنند.

این سازمان‌ها البته حق پرسش در مورد کمبودهای بازار دارو را دارند و این کار را هم در بازار انجام می‌دهند، اما خود این سازمان‌ها مسئول تنظیم بازار دارو با واردات یا تولید نیستند. من تاکید می‌کنم که این موضوع در هیچ کشوری دیده نمی‌شود، حتی در ترکیه که در بسیاری از موارد شباهت‌های زیادی با ایران دارد.

بازار دارو

این موضوعی است که متاسفانه از ابتدا در وزارت بهداشت ما جا افتاده است. در طول سال‌های گذشته اتاق بازرگانی تهران از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی خود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیر این بود که این موضوع از حیطه مسئولیت‌های وزارت بهداشت خارج شود و به حالت سابق در پیش از انقلاب اسلامی برگردد. به نظر ما این موضوع در واقع باید مجددا به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شود.

البته مسئولان وزارت بهداشت در ابتدا در این مورد موضع‌گیری داشتند و معتقد بودند کمبودهای بازار دارو که ناشی از عدم تنظیم مناسب بازار هستند، به چگونگی کارکرد و عملکرد این وزارتخانه در حوزه تامین دارو هم آسیب می‌رسانند. من اخیرا هم به صورت شفاهی با آقای قاضی‌زاده هاشمی، وزیر محترم بهداشت در این مورد گفت‌وگو کردم و ایشان هم از این رویکرد استقبال کردند.

در شرح وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در جایی ذکر نشده که این وزارتخانه متولی تنظیم بازار و کمیت آن است. نکته دیگری که وجود دارد این است که اساسا نظارت کمی و کیفی در مورد بازار دارو می‌تواند دو امر متعارض با یکدیگر باشد و به همین دلیل سپردن هر دو این امور به یک سازمان یا یک نهاد، مثل سپردن اجرا و نظارتِ توامان به یک شخص است. به همین دلیل است که کمبود یک دارو در بازار ممکن است بر کیفیت داروهای تولیدی موجود در بازار هم اثر بگذارد و به این ترتیب، یک نهاد نمی‌تواند هر دوی این موارد را به صورت همزمان مدیریت کند.

به نظر می‌رسد وزارت بهداشت به دلیل ماهیت و شرح وظایفی که دارد اساسا نگاه اقتصادی به بازار دارو ندارد. به نظر شما همین یک مورد برای سپردن بُعد اقتصادی بازار دارو به وزارت صنعت کفایت نمی‌کند؟

دقیقا درست می‌فرمایید. وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از معاونت‌های این وزارتخانه فاقد نگاه اقتصادی به موضوع دارو هستند. البته وزارت بهداشت ممکن است در مورد لیست داروهای مجاز در کشور حساسیت داشته باشد، چرا که بیش از ۷۰ درصد بازار درمان در کشور هم در اختیار وزارت بهداشت و سازمان‌های تابعه آن است و به همین دلیل، قیمت تمام شده داروها هم برای آنها اهمیت دارد.

با این همه، من معتقدیم که حتی ساز و کار قیمت‌گذاری در این بخش هم غلط بوده و در واقع دستوری است. قیمت دارو حتی در شرایطی که وزارت بهداشت بخش بزرگی از بازار را در اختیار داشته باشد، باز هم می‌تواند با ساز و کاری دیگر، به عنوان مثال از طریق برگزاری مناقصه، تعیین شود که اقتصادی‌تر هم هست. این موضوع برای بیمه‌ها هم اهمیت زیادی دارد، چرا که در واقع آنها اصلی‌ترین مشتری‌ها در این بازار هستند و به همین دلیل قیمت‌ها برای آنها بیش از هر نهاد یا شخصی اهمیت دارد.

موضوع این است که واحدهای تولیدی دارو در کشور هم از اصول تولید اقتصادی در کشور تبعیت می‌کنند و این حیطه هم عمدتا در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و درست نیست که بازاری مانند دارو را از سایر بازارها در این زمینه مجزا کنیم. بخش واردات دارو هم مانند بقیه کالاها می‌تواند تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، یا وزارت بازرگانی قرار بگیرد که اخیرا زمزمه‌هایی از برآمدن مجدد آن به گوش می‌رسید.

اکنون اما وزارت بهداشت در حال کنترل کمیت در بازار دارو هم هست و این موضوعی است که حتی شخص وزیر بهداشت هم چندان با آن موافق نیست. از طرف دیگر، وزارت صنعت، معدن و تجارت یک اداره کل تحت عنوان «غذا و دارو» دارد و این یعنی آنها در این زمینه هم تخصص کافی دارند و هم تجربه کافی.

در مورد تجهیزات پزشکی هم همین موضوع صدق می‌کند، چرا که تولید این کالاها از قواعد تولید صنعتی تبعیت می‌کند و واردات یا صادرات آن هم از قواعد بازرگانی خارجی. صنعت دارو در کشور ما در برخی از تدابیر و استراتژی‌هایی کلی و عمومی که در مورد صنعت اتخاذ می‌شود، همواره غایب است. دلیل این موضوع هم آن است که در جایی که باید، قرار نگرفته است.

وزارت بهداشت به صورت رسمی در مورد بازگرداندن تصمیم‌گیری‌ها در این مورد به وزارت صنعت نظری ارائه نداده است؟

متاسفانه خیر، اما من معتقدم وزارت بهداشت باید به شان نظارتی خودش در مورد بازار دارو و حتی تجهیزات پزشکی برگردد و حتی به صورت دائمی موجودی بازار دارو در کشور را پایش کند. در این صورت اگر کمبود یا نقصانی در بازار داروی کشور وجود داشته باشد، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند وزارت بهداشت را مورد سوال قرار دهد و برای تنظیم بازار تلاش کند. مسئولیت اصلی وزارت بهداشت باید نظارت بر کیفیت دارو باشد.

گفته می‌شود حدود ۲۰۰ هزار مورد قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل مزاحم برای فضای کسب وکار وجود دارد. یکی از همین موارد هم مسئولیت‌های وزارت بهداشت است که در هیچ کجا قید نشده که این وزارتخانه باید کمیت بازارهای دارو، غذا، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی را کنترل کند.

مشکلات دیگری هم در بازار دارو در کشور وجود دارد که باید مرتفع شود و البته بی‌ارتباط با همین موضوعی که خدمت شما عرض کردم هم نیست. به عنوان نمونه، دولت در اجرای ماده ۷۶ قانون اصلاح فضای کسب و کار در کشور که تلاش دارد قوانین مختلف و متعارض را در کشور از میان ببرد، کار سختی را در پیش رو دارد، چرا که گفته می‌شود حدود ۲۰۰ هزار مورد قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل مزاحم برای فضای کسب وکار وجود دارد. یکی از همین موارد هم مسئولیت‌های وزارت بهداشت است که در هیچ کجا قید نشده که این وزارتخانه باید کمیت بازارهای دارو، غذا، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی را کنترل کند.

کلیدواژه: درمان و آموزش پزشکی | وزارت بهداشت | نظارت بر کیفیت | تجهیزات پزشکی | نظارت بر کمیت | بازار دارو | وزارت صنعت | بازار دارو | همین دلیل | معدن و تجارت | دارو در کشور | بازار دارو | تنظیم بازار | کمیت بازار | غذا و دارو | سازمان ها | هم هست

منبع: تابناک

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۲۳۱۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • وزیر بهداشت:در وزارت بهداشت کم ترین شکایت از اورژانس بوده است
 • به گزارش ایسکانیوز وزیر بهداشت در مراسم بزرگداشت روز ملی اورژانس گفت:در این‌که اورژانس کشور خدمات زیادی ارائه می‌دهد تردیدی نیست. پرسنل روزانه هزاران بار در خدمت مردم هستند و کاری پر استرس دارند. حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود : وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت کم‌ترین شکایت از اورژانس بوده گفت : خدا را شاکرم که یکی از بخش هایی که کمترین شکایت را داشته ایم بخش اورژانس است با اینکه بیش از ۶۰ هزار ماموریت انجام می دهند و از تمامی زحمات شما ممنونم اما این کافی نیست و باید تلاش کنیم زمان رسیدن به محل حادثه در جاده ها و مناطق صعب العبور کاهش پیدا کند. وی با اشاره به اینکه ۵هزار تخت بیمارستانی در دوره قبل فقط برای اورژانس راه‌اندازی شد گفت: ناوگان زمینی، هوایی و دریایی را در دولت دوازدهم تقویت خواهیم کرد. دکتر هاشمی بیان کرد: بحث مهم دیگر آموزش است، باید افرادی که پاسخگوی تلفن اورژانس هستند به عنوان اولین کسانى که با همراه بیمار در ارتباط است و بیش‌ترین آرامش را منتقل کنند. وزیر بهداشت تاکید کرد :من با این‌همه تحصیل کردن و شاگرد تربیت کردن، زمانی‌که مشکلی برای خانواده ام پیش می‌آید دست و پایم را گم می کنم و امیدم به شماست. وی افزود : موضوع مهم دیگر زمان رسیدن پرسنل به بالین بیمار است. هر ثانیه دیر رسیدن، به اندازه یکسال برای مردم می گذرد. گاهى چند ثانیه دیر رسیدن و فوت بیمار ممکن است به حساب اورژانس گذاشته شود زیرا در برخی مواقع بحث مرگ و زندگی افراد در میان است و یک دقیقه تاخیر نیز ممکن است به حساب افراد انجام شود البته لازم است رانندگان اورژانس احتیاط کنند. دکتر هاشمی گفت: فردی که برای کمک به بیمار فرستاده می شود نیز باید کامل آموزش ببیند و پیشکسوتان در این حوزه مسئولند. در این دوره...
 • اورژانس کمترین نارضایتی مردم از مجموعه وزارت بهداشت
 • جامعه>سلامت - ایسنا نوشت: وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات در دست انجام جهت تقویت ناوگان اورژانس در مناطق صعب‌العبور، شهرها و جاده‌ها و همچنین کاهش زمان رسیدن بر بالین بیماران، گفت: اورژانس سازمانی است که مسئولیت بسیار سنگینی دارد و در عین حال کار آن استرس‌زا است. سیدحسن هاشمی در مراسم سالگرد تاسیس اورژانس گفت: امروز اورژانس کشور خدمات زیادی را ارائه می‌دهد و تردیدی نیست حضور شبانه‌روزی شما برای کمک به مردم است. اورژانس سازمانی است که مسئولیت بسیار سنگینی دارد و در عین حال کار آن استرس‌زا است. در طی چهار سال اخیر و دهه‌های گذشته در زمینه اورژانس کارهای خوبی انجام شده است. وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی اورژانس هوایی گفت: درست است که شما این کار را انجام داده‌اید و در کنار آن آمبولانس‌ها را افزایش داده و مراکز اورژانس را هم تجهیز کرده‌اید، ولی در نهایت این کارها باید به افزایش رضایت مردم ختم شود و آنها از عملکرد ما راضی باشند. تقویت ناوگان اورژانس در مناطق صعب‌العبور وی اضافه کرد: یکی از بخش‌هایی که در مجموعه وزارت بهداشت کمترین نارضایتی مردم را داشته، اورژانس کشور بوده است. با توجه به اینکه ماموریت‌های اورژانس برای افرادی صورت می‌گیرد که غالبا در شرایط عادی قرار ندارند، فعالیت‌های اورژانس ستودنی است، اما این کافی نیست و باید تلاش کنیم که زمان حضور در محل حادثه به حداقل برسد. در همین راستا در شهرها، جاده‌ها و مناطق صعب العبور ناوگان زمینی، هوایی و دریایی را تقویت خواهیم کرد. وزیر بهداشت با اشاره به ضرورت توجه به مقوله آموزش، افزود: این مسئله بسیار اهمیت دارد، اما در کنار آن باید به نقش مهم افرادی که تلفن‌های اورژانس را پاسخ می‌دهند نیز توجه کنیم؛ چراکه آنها اولین افرادی هستند که می‌توانند در شرایطی ویژه به مردم آرامش دهند. شرایطی که افراد به اورژانس زنگ می‌زنند،...
 • پیام معاون اجتماعی وزارت بهداشت به مناسبت فرا رسیدن سال آموزشی جدید
 • معاون اجتماعی وزارت بهداشت در پیامی آغاز سال آموزشی و فرارسیدن مهرِ دانش را به دانش‌آموزان، دانشجویان، آموزگاران و استادان تبریک گفت. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وب‌دا، در متن پیام دکتر سیدمحمدهادی ایازی آمده است:« آغاز سال آموزشی و فرارسیدن مهرِ دانش را به همگی دانش‌آموزان، دانشجویان، آموزگاران و استادان شادباش می‌گویم. به راستی که آموزش در همه سطح‌های آن، بنیاد توسعه پایدار جامعه است و هیچ فرهنگ‌سازی و آموزشی چون دوران کودکی پربار، دگرگون‌کننده و پایدار نخواهد بود. آموزش‌ها نباید تنها به درون‌مایه‌های ذهنی و انتزاعی بپردازد و می‌بایست ابعاد عملی و به ویژه اجتماعی زندگی ما را در بر گیرد. نیازمند بازنگری زود، روشن و ریشه‌ای در شیوه‌ها و درون‌مایه‌های آموزشی خود هستیم تا میهن و مردم بزرگ ایران از گزند پیش‌آمدهای ناگوار در بخش‌های سلامت و امنیت فردی، اجتماعی و محیطی مصون و استوار بمانند. آموزه‌هایی که بهره‌گیری به‌جا و نوآورانه و نگهداری از زندگی، فرهنگ‌ها، زبان‌ها، باورها، میهن، محیط زیست، سلامت و سبک زندگی فردی و همگانی سالم، شادی، نوع‌دوستی، ایمان و بسیاری چیزهای دیگر را مد نظر دارد و برای گسترش آن تلاش می‌کند. نباید از نظر دور داشت که این همه با برابری آموزشی و دسترسی همگانی به ویژه برای کودکان و زنان به دست خواهد آمد. دوری جستن از کلیشه‌ها و آموزش‌های مستقیم همراه فشار و ترس از آزمون‌های گوناگون در برابر بهره‌گیری از بازی‌ها و کارهای شیرین، نوآوری‌های آموزشی، آموزش‌های محیطی، آموزشگاه‌های طبیعت و ارتباط موثر با خانواده‌ها، کلید و رمز پیروزی و بارآوری خواهد بود. برابر شدن آغاز سال آموزشی با ماه محرم را به فال نیک می‌گیریم تا همگی و هر چه بیش‌تر از حضرت اباعبدالله‌ الحسین (ع)، درس و منش آزادگی، جهاد و پایمردی را فرا بگیریم و به فرزندان این آب و خاک نیز بیاموزانیم که حسین (ع) تشنه راستی، درستی...
 • آخرین وضعیت گزینه های تصدی ریاست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در وزارت بهداشت
 • معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به مطرح شدن شش گزینه برای تصدی ریاست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: رئیس جدید این دانشگاه با هماهنگی وزیر و استاندار از میان این شش نفر انتخاب می‌شود. دکتر علی‌حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت انتخاب رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اظهار کرد: در حال حاضر شش گزینه برای تصدی ریاست این دانشگاه مطرح شده‌اند که هر شش نفر از افراد محترم، خوب و باسابقه در این حوزه هستند و مصاحبه از این گزینه‌ها در وزارت بهداشت انجام شده است. وی ادامه داد: معمولا وزیر بهداشت در خصوص انتخاب رئیس دانشگاه علوم پزشکی با استاندار هماهنگی می‌کند. اما البته در دوره قبل که دکتر ایدنی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتخاب و منصوب شدند، این هماهنگی با استاندار وقت انجام نشده بود. در این دوره با هماهنگی وزیر و استاندار، رئیس این دانشگاه انتخاب خواهد شد. معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با تأکید بر اهمیت ارتقای سطح علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: رئیس جدید این دانشگاه باید موضوع ثبت علمی این دانشگاه را به عنوان یکی از اولویت‌های خود مدنظر قرار دهد. انتظار بسیار مهم ما از رئیس جدید، ارتقای سطح علمی دانشگاه و گسترش آزمایشگاه‌ها و حوزه‌های مختلف این دانشگاه است. حسین‌زاده عنوان کرد: همچنین در حوزه بهداشت و درمان از رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی اهواز انتظار می‌رود در راستای طرح تحول سلامت، طوری عمل کند که شاهد خدمات بیشتری به مردم محروم و ارتقای کیفی بیمارستان‌ها از نظر سطح بهداشتی باشیم. وی ادامه داد: همچنین انتظار می‌رود رئیس جدید این دانشگاه، همتی به خرج دهد و در مناطق محروم‌تر، خدمات بهداشتی و درمانی را بیشتر ارائه دهد. معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در خصوص بیان کرد: پس از اجرای طرح بیمه سلامت، اکثر...
 • عقب نشینی وزارت صنعت از اجرای طرح جنجالی
 • بعد از انتقاداتی که از طرح حذف برچسب قیمت از کالاها مطرح شد بود حالا وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داده زمان اجرای این طرح که قرار بود از امروز اجرا شود به تعویق بیفتد. به گزارش مشرق،‌ با دستور لحظه آخری وزیر سابق صنعت قرار بود تا درج قیمت گذاری برخی از کالاها از اول مهرماه حذف شود، اما وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد زمان اجرای طرح حذف برچسب قیمت توسط خرده فروشی‌ها به تعویق بیفتد. در چارچوب این طرح قرار براین بود که شفاف سازی نظام توزیع، قیمت‌گذاری و همچنین شیوه‌های نظارت بر بازار، کار قیمت‌گذاری برخی کالاها به واحدهای عرضه و آخرین شبکه توزیع واگذار شود. لازم به ذکر است که در مرحله اول کالاهای غیرضروری مانند شیرینی، بیسکوییت، شکلات و کیک، همچنین انواع چیپس و پفک به همراه محصولات سلولزی بهداشتی را شامل می‌شد و در راستای این طرح واحدهای تولیدی وظیفه داشتند بدون الزام به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها با رعایت کامل شرایط قانونی، محصولات خود را قیمت گذاری و به بازار عرضه کنند. در مدت ۵ یا ۶ روزه‌ای که از اعلام طرح حذف برچسب قیمت کالا توسط وزیر قبلی تا تایید و توسعه آن توسط وزیر فعلی می‌گذشت این طرح تحولات زیادی را شامل بود که باعث سردرگمی برخی از افراد شد. در این بین آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران در راستای حذف قیمت از روی کالاها در بخشی از صحبت‌های خود گفت: قرار بود این طرح به صورت آزمایشی اجرا شود، اما وزیر فعلی تصمیم جدیدی گرفته است که دیگر آزمایشی بودن طرح از بین رفته است. با این حال دود این ماجرا به چشم کسانی می‌رفت که نه فقط حذف برچسب قیمت مصرف کننده بلکه حذف برچسب تولیدکننده را هم تجربه کنند.در این میان وزیر بازرگانی در خصوص حذف قیمت...
 • مدیرکل وزارت صنعت خبر داد:فروش ارج در گام آخر/واگذاری آزمایش بعید به نظر می رسد
 • ایسنا نوشت: پرونده واگذاری دو کارخانه ارج و آزمایش از مدت‌ها قبل کلید خورده است و در حالی که به نظر می‌رسید کارخانه ارج تا اوایل اردیبهشت ماه سال جاری واگذار شود، اما این اتفاق رخ نداد و سرنوشت این کارخانه دستخوش اتفاقات دیگری شد تا در نهایت دو متقاضی جدید برای آن پیدا شود تا در صورت مهیا بودن شرایط واگذاری به یکی از این دو مشتری در دستور کار قرار گیرد. در مورد واگذاری کارخانه آزمایش اما مسائل عدیده‌ای وجود دارد که با توجه به این مشکلات تنها راهکار موجود واگذاری برند این کارخانه است و آن‌گونه که مسئولان به ایسنا اعلام کرده‌اند واگذاری کلی این کارخانه منتفی به نظر می‌رسد. آخرین وضعیت واگذاری کارخانه ارج مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اوایل اردیبهشت ماه سال جاری بود که به ایسنا، اعلام کرد: بر حسب پیش‌بینی‌ها قرار بر این بود که کارخانه ارج تا ابتدای خردادماه سال جاری واگذار شود اما سرنوشت کارخانه ارج در وضعیت مبهمی قرار گرفت و با توجه به محدودیت‌های موجود در سیستم بانکی سرمایه گذار ایرانی که اعتباراتش خارج از کشور قرار داشت با مشکل انتقال وجه مواجه شد و اعلام کرد که این جابه‌جایی پولی زمان‌بر است. وی در ادامه از درخواست جدی دو متقاضی جدید برای خرید کارخانه ارج خبر داد و اظهار کرد: با دو بخش خصوصی متقاضی مذاکرات جدی جهت واگذاری ارج صورت گرفته و وزارت صنعت، معدن و تجارت مطمئن است که این دو متقاضی خواستار تولید پس از خرید کارخانه ارج هستند. هاشمی اعلام کرد که پروژه واگذاری کارخانه ارج قطعی است و اگر طرفین با سخت گیری‌های کمتری کار را پیش ببرند در کمتر از یک ماه این واگذاری در دستور کار قرار می‌گیرد. به گفته مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت پایه کارشناسی در...
 • واکنش وزارت صنعت به خبر آزادسازی واردات خودروهای لوکس
 • علیآبادی افزود: هیچ تصمیم گیری تاکنون در این زمینه اخذ نشده و هر مطلبی که در این زمینه منتشر شده صرفا شایعه بوده و قویا تکذیب می شود. او گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ برنامه ای برای تغییر معیار لوکس بودن خودروها از حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز ندارد. این مقام مسئول تصریح کرد:برای ساماندهی واردات خودرو به کشور، از چند ماه پیش دستور العملی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارائه شده که دو هدف اصلی توسعه صادرات خودروهای ساخت داخل و حمایت از صنایع داخلی را دنبال می کند.
 • وزارت صنعت آزادسازی واردات خودروهای لوکس را تکذیب کرد
 • مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت گفت: آزادسازی واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی و حتی برنامه ریزی برای این موضوع را به شدت تکذیب می کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، علیآبادی افزود: هیچ تصمیم گیری تاکنون در این زمینه اخذ نشده و هر مطلبی که در این زمینه منتشر شده صرفا شایعه بوده و قویا تکذیب می شود. او گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ برنامه ای برای تغییر معیار لوکس بودن خودروها از حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز ندارد. این مقام مسئول تصریح کرد:برای ساماندهی واردات خودرو به کشور، از چند ماه پیش دستور العملی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارائه شده که دو هدف اصلی توسعه صادرات خودروهای ساخت داخل و حمایت از صنایع داخلی را دنبال می کند.
 • عقب نشینی وزارت صنعت از اجرای یک طرح جنجالی/حذف قیمت کالاها به تعویق افتاد
 • خبرگزاری میزان- بعد از انتقاداتی که از طرح حذف برچسب قیمت از کالاها مطرح شد بود حالا وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داده زمان اجرای این طرح که قرار بود از امروز اجرا شود به تعویق بیفتد. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با دستور لحظه آخری وزیر سابق صنعت قرار بود تا درج قیمت گذاری برخی از کالا‌ها از اول مهرماه حذف شود، اما وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد زمان اجرای طرح حذف برچسب قیمت توسط خرده فروشی‌ها به تعویق بیفتد. در چارچوب این طرح قرار براین بود که شفاف سازی نظام توزیع، قیمت‌گذاری و همچنین شیوه‌های نظارت بر بازار، کار قیمت‌گذاری برخی کالا‌ها به واحد‌های عرضه و آخرین شبکه توزیع واگذار شود. لازم به ذکر است که در مرحله اول کالا‌های غیرضروری مانند شیرینی، بیسکوییت، شکلات و کیک، همچنین انواع چیپس و پفک به همراه محصولات سلولزی بهداشتی را شامل می‌شد و در راستای این طرح واحد‌های تولیدی وظیفه داشتند بدون الزام به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا‌ها با رعایت کامل شرایط قانونی، محصولات خود را قیمت گذاری و به بازار عرضه کنند. در مدت ۵ یا ۶ روزه‌ای که از اعلام طرح حذف برچسب قیمت کالا توسط وزیر قبلی تا تایید و توسعه آن توسط وزیر فعلی می‌گذشت این طرح تحولات زیادی را شامل بود که باعث سردرگمی برخی از افراد شد. در این بین آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران در راستای حذف قیمت از روی کالا‌ها در بخشی از صحبت‌های خود گفت: قرار بود این طرح به صورت آزمایشی اجرا شود، اما وزیر فعلی تصمیم جدیدی گرفته است که دیگر آزمایشی بودن طرح از بین رفته است. با این حال دود این ماجرا به چشم کسانی می‌رفت که نه فقط حذف برچسب قیمت مصرف کننده بلکه حذف برچسب تولیدکننده را هم تجربه کنند. در این میان وزیر بازرگانی در خصوص...
 • از سوی وزارت صنعت آزادسازی واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی تکذیب شد
 • به گزارش الف؛ به نقل از شاتا،‌ علی علی آبادی فراهانی با اشاره به اینکه وزارت صنعت هیچ برنامه ای برای تغییر معیار لوکس بودن خودروها از حجم موتور بالای 2500 سی سی نیز ندارد، افزود: به منظور ساماندهی واردات خودرو به کشور از چند ماه پیش دستور العملی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارائه شده که دو هدف اصلی توسعه صادرات خودروهای ساخت داخل و حمایت از صنایع داخلی را دنبال می کند. وی افزود: هیچ تصمیم گیری تاکنون در این زمینه اخذ نشده و هر مطلبی که در این زمینه منتشر شده صرفا شایعه بوده و قویاً تکذیب می شود. به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ برنامه ای برای تغییر معیار لوکس بودن خودروها از حجم موتور بالای 2500 سی سی نیز ندارد. علی آبادی تصریح کرد: به منظور ساماندهی واردات خودرو به کشور از چند ماه پیش دستور العملی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارائه شده که دو هدف اصلی توسعه صادرات خودروهای ساخت داخل و حمایت از صنایع داخلی را دنبال می کند. وی اظهار نمود: برخی رسانه ها امروز خبرهایی حاکی از آزادسازی واردات خودروهای لوکس و گران‌ قیمت با حجم موتور 2500 سی سی دادند، حجم موتور بالای 2500 سی‌سی از حدود چهار سال پیش تاکنون، معیار لوکس بودن خودروها به حساب می‌آید. علی آبادی گفت: در پنج ماه نخست امسال بیش از 38 هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شده که ارزش آنها بیش از یک میلیارد و 42 میلیون دلار است، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 26 هزار و 500 دستگاه خودرو به ارزش 700 میلیون دلار وارد شده بود. وییادآور شد: در چهار ماه نخست امسال نزدیک به 26 هزار دستگاه خودرو سواری وارد و در گمرک های کشور ترخیص شد، این میزان در...
 • یک مسئول وزارت صنعت:۱۵ برند خارجی برای تولید پوشاک در کشور معرفی شده است
 • تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه تا پایان شهریور امسال 15 برند پوشاک خارجی در راستای دستورالعمل تولید بخشی از واردات از طریق تولید کنندگان داخلی به تشکل‌های مربوطه معرفی شده، گفت: برنامه‌ها و پیشنهادات اجرایی در بخش مد و طراحی پوشاک با همکاری انجمن‌ها و تشکل‌های مربوطه گردآوری شده است. به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «افسانه محرابی» در خصوص برنامه‌های دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارتخانه برای رقابتی کردن تولید و افزایش عرضه و تقاضای محصولات نساجی و پوشاک در بازار داخلی افزود: تولیدات صنایع نساجی و پوشاک بیشتر بر اساس نیاز، درخواست مشتری و بازار تولید می‌شود و اکنون تولیدات داخلی در مقایسه با تولیدات کشورهای بزرگ تولیدکننده محصولات نساجی و پوشاک از کیفیت قابل قبولی برخوردارند.به گفته این مسئول، بنابر وظیفه سازمانی، دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حفظ و گسترش تولیدات مناسب برای بازارهای داخلی و بین‌المللی و کسب اطمینان از کیفیت محصولات، در تدوین و بازنگری استاندارد کالاهای مرتبط با سازمان ملی استاندارد هماهنگی فعال و مداوم دارد. وی ادامه داد: از آنجا که افزایش کیفیت تولیدات داخلی در شرایط رقابتی عادلانه تحقق می یابد، این دفتر از طریق تسهیل در فضای کسب و کار و رفع موانع تولید، ایجاد بستر مناسب برای بوجودآمدن شرایط مورد اشاره را پیگیری می کند.محرابی خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های در اولویت دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش توان رقابتی تولیدات داخلی، تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از نظر کمی و کیفی، بررسی حقوق ورودی ردیف تعرفه‌ های مرتبط در طول زنجیره تولیدات صنایع نساجی و پوشاک با رویکرد حمایت منطقی و هدفمند از تولیدات داخلی، تعیین ارزش گمرکی مناسب با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و ترجیحات...
 • یک مسئول وزارت صنعت:آزادسازی ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی قویا تکذیب می شود
 • خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- مديرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، آزادسازي واردات خودروهاي لوکس با حجم موتور بيش از 2500 سي سي و حتي برنامه ريزي براي اين موضوع را به شدت تکذيب کرد. «علي علي آبادي فراهاني» امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود: هيچ تصميم گيري تاکنون در اين زمينه اخذ نشده و هر مطلبي که در اين زمينه منتشر شده صرفا شايعه بوده و قويا تکذيب مي شود.به گفته وي، وزارت صنعت، معدن و تجارت هيچ برنامه اي براي تغيير معيار لوکس بودن خودروها از حجم موتور بالاي 2500 سي سي نيز ندارد.وي تصريح کرد: به منظور ساماندهي واردات خودرو به کشور، از چند ماه پيش دستور العملي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارائه شده که دو هدف اصلي توسعه صادرات خودروهاي ساخت داخل و حمايت از صنايع داخلي را دنبال مي کند.به گزارش ايرنا، برخي رسانه ها امروز خبرهايي حاکي از آزادسازي واردات خودروهاي لوکس و گران‌قيمت با حجم موتور 2500 سي سي دادند، حجم موتور بالاي 2500 سي‌سي از حدود چهار سال پيش تاکنون، معيار لوکس بودن خودروها به حساب مي آيد. در پنج ماه نخست امسال بيش از 38 هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخيص شده که ارزش آنها بيش از يک ميليارد و 42 ميليون دلار است؛ اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته 26 هزار و 500 دستگاه خودرو به ارزش 700 ميليون دلار وارد شده بود.در چهار ماه نخست امسال نزديک به 26 هزار دستگاه خودرو سواري وارد و در گمرک هاي کشور ترخيص شد، اين ميزان در مدت مشابه پارسال حدود 18 هزار دستگاه بود؛ اين امر نشاندهنده افزايش 30 درصدي نسبت به مدت مشابه پارسال است.پيشتر رئيس انجمن صنفي واردکنندگان خودرو بسته شدن سايت ثبت سفارش خودرو، افزايش نرخ ارز، سياست دولت...
 • مدیرکل تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت آموزش وپرورش مطرح کرد تشریح تغییر شیوه مدیریت و تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش
 • به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، حسین بابوییظهر امروز در مراسم آیین بازگشایی متمرکز مدارس استان البرز که در دبیرستان دهخدا کرج برگزار شد ضمن تبریک سال تحصیلی جدید گفت: تعلیم و تربیت جایگاه بالایی در کشور دارد و برای محقق شدن این امر باید همه آحاد جامعه دست‌به‌دست هم بدهند. وی با قرائت پیام وزیر آموزش‌وپرورش اظهار داشت: ماه مهر و هم‌زمانی آن با محرم پیام جوانمردی، آزادگی و شجاعت را برای نسل جوان و نوجوان ایرانی به ارمغان می‌آورد و همچنین تعلیم و تربیت از دیرباز واجد بالاترین جایگاه در کشور بوده است و به‌عنوان محور توسعه پایدار تلقی شده است. مدیرکل تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: از معلمان و مدیران به‌ عنوان سرمایه‌های کشور می‌خواهیم در تربیت دانش‌آموزان دلسوزانه بکوشند، چراکه این جوانان آینده‌سازان کشور هستند. بابویی با اشاره به لزوم تغییر در شیوه مدیریت مطرح کرد: تغییر در شیوه مدیریت و تحول بنیادین در دستور کار است و معلمان باید روحیه انقلابی و نقادی را در دانش آموزان تقویت کنند. انتهای پیام/ذ
 • اختلاف نظر وزرای دولت یازدهم برای مدیریت واردات/گزارش وزارت صنعت در خصوص واردات ناکارآمد است
 • محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص کنترل واردات کالا گفت: در برخی موارد ممکن است که تولیدات داخلی نیاز را تامین نکند به همین جهت از طریق واردت می توان تناسب عرضه و تقاضا را ایجاد کرد و در این خصوص مقرر شد تا یک لیست جامعه از کالاهای وارداتی برای برنامه ریزی در این زمینه احصا شود. وی افزود: در حال حاضر 65 درصد کالاهای وارداتی را 200 قلم جنس تشکیل می دهند و مجلس در سه ماهه نخست امسال طرحی را ارائه دارد تا مورادی به قانون صادرات و واردات کشور اضافه شود و کالاهای وارداتی تعیین تکلیف شوند. پورابراهیمی با بیان اینکه وزرای صنعت و اقتصاد دولت یازدهم در این خصوص اختلاف داشتند، گفت: در حالی که وزارت اقتصاد به رویکرد نظام تعرفه معتقد بود اما وزارت صنعت اعلام می کرد که ممنوعیت را نمی توان اعمال کرد و باید لیست دقیق از کالاها ارائه شود. رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره به تصمیم دولت برای تعریف یک لیست 596 کالایی برای واردات گفت: بخش عمده کالاهای مدنظر دولت، سقف تعرفه را دارا بودند یعنی حمایت ها از تولید داخل با دیوار تعرفه انجام شده بود اما کافی نبوده و واردات همچنان وجود داشت. وی بیان کرد: باید یکی از دو لیست مجلس و یا دولت مد نظر قرار می گرفت و در این خصوص کمیسیون اقتصادی طی نامه ای از وزیر صنعت خواست تا گزارش دقیقی از حجم و تعداد کالاهای وارداتی به مجلس ارائه کند تا ممنوعیت اجرایی شود اما گزارش وزارت صنعت ناقص و غیر کارآمد بود. پورابراهیمی با بیان اینکه تجربه کشورهای بزرگ اقتصادی جهان می تواند در اعمال قانون و سیاست گذاری واردات کالا موثر باشد، گفت: کشورهایی چون آمریکا و چین که بزرگترین صادرکنندگان جهان هستند برای...
 • تجمع کارگران هپکو مقابل استانداری استان مرکزی/وزارت صنعت با نمایندگان کارگران تشکیل جلسه می دهد
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، گروهی از کارگران معترض کارخانه هپکو اراک در ادامه اعتراضات صنفی روزهای گذشته خود، صبح امروز (یکم مهر ماه) با تجمع در مقابل ساختمان استانداری مرکزی در شهر اراک خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند. یکی از کارگرانی که در این اجتماع صنفی حضور داشت، گفت: در واکنش به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتمان و همچنین نامشخص بودن وضعیت کارخانه اینجا جمع شده‌ایم و از مسئولان می‌خواهیم به مشکلاتمان رسیدگی کنند. وی در ادامه در تشریح اتفاقاتی که باعث شده است تا او و همکارانش تجمع کنند، گفت: بعد از آنکه در روز ۱۳ خرداد ماه، مالکیت این واحد صنعتی از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی به را به سهامدار جدید واگذار شد، مسئولیت پرداخت ۴ ونیم ماهه مزد کارگران نیز به عنوان یکی از تعهدات کارفرمای جدید تعیین شد که هنوز محقق نشده است. به گفته وی، قرار بود براساس تعهدات کارفرمای جدید تا پایان خرداد ماه همه معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران پرداخت شود اما تا به امروز کارفرمای جدید اعلام کرده است که توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران را ندارد. وی بابیان اینکه در زمان واگذاری اهلیت مالک جدید توسط مسئولان مربوطه تایید شده بود، یادآور شد: به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران هپکو اراک که در سال نود‌وپنج اتفاق افتاد، سازمان خصوصی سازی، سهامدار سابق را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرد اما در وضعیت مطالبات آنها تغییری ایجاد نشد. در این رابطه محمدتقی آبایی (مدیرکل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) ضمن تایید اجتماع کارگران هپکو مقابل ساختمان استانداری مرکزی از برگزاری جلسه‌ای خبر داد که قرار است برای بعداز ظهر امروز میان نمایندگان کارگران و مسئولان وزارت صنعت تشکیل شود. آبایی با یادآوری اینکه در کارخانه هپکو حدود ۹۰۰ کارگر پیگیر مطالبات مزدی خود هستند، افزود: قرار است امروز بعدازظهر چند نفر از نمایندگان کارگری...
 • تیلرسون:در وزارت خارجه می پلکم
 • وزیر امور خارجه آمریکا با رد شایعاتی درباره جانشینی نیکی هیلی به جای وی، گفت که در همین حوالی پرسه خواهد زد. به گزارش ایسنا، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با ای‌بی‌سی در پاسخ به شایعاتی مبنی بر احتمال خروجش از دولت ترامپ گفت: ما اکنون یک وزیر خارجه داریم و گمان‌ می‌کنم که او بخواهد در همین حوالی پرسه بزند و بپلکد. پنج‌شنبه از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پرسیده شد که آیا مایل است تا جای رکس تیلرسون را بگیرد یا خیر؟ او گفت: تلاش می‌کنم تا در سمت خودم مسوولیت‌پذیر باشم و تلاش می‌کنم تا هر آنچه می‌دانم به مردم آمریکا منتقل کنم. این کاری است که قرار است انجام دهم و نهایت تلاشم را می‌کنم تا به بهترین وجه به رئیس‌جمهوری آمریکا خدمت کنم. این مقام آمریکایی که سابقا فرماندار کارولینای جنوبی بود، اوایل همین ماه فاش کرد که سال گذشته به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که درباره سمت وزیر امور خارجه با او صحبت کرده، گفته بود که ترامپ می‌تواند "فرد بهتری" را پیدا کند. نیکی هیلی اوایل سپتامبر به سی‌ان‌ان گفت: بسیار آگاهم که اوضاع چه زمانی خوب و چه زمانی بد است. فکر می‌کردم که او می‌تواند فرد بهتری را پیدا کند. ترامپ در آن زمان رکس تیلرسون را که مدیر اجرایی اکسون موبیل بود، برای این سمت نامزد کرد. انتهای پیام
 • انتصاب جدید در وزارت کشور
 • "سید محمد علی افشانی" به عنوان معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور منصوب شد.به گزارش ایسنا، متن حکم انتصاب "سید محمد علی افشانی" به عنوان معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور توسط رحمانی فضلی وزیر کشور به شرح زیر است:«جناب آقای سید محمد علی افشانیسلامٌ علیکمبا عنایت به مراتب تعهد و تجارب مؤثر به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور منصوب می نمایم.تلاش در جهت پویائی هر چه بیشتر شهرداری‌ها و تقویت مدیریت شهری و پیگیری لوایح تقدیمی به دولت تا مرحله اخذ مصوبات قانونی ذیربط به ویژه در حوزه‌های مدیریت شهری، ساختارهای سازمانی و نیروی انسانی، انضباط مالی و درآمدهای پایدار و همچنین بهبود عملکرد و نوسازی ، توسعه و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شهرها و سامانه های حمل و نقل ریلی و تأمین واگن‌های مورد نیاز آنها در کلانشهرها در چارچوب مصوبات قانونی ذیربط ، بهبود فضای سبز ، کاهش آلودگی هوا و تقویت ایمنی شهرها در مقابل حوادث به ویژه سیل و حریق از طریق عملیاتی کردن مصوبات دولت موضوع اسناد آسیب شناسی در حوزه های مزبور ، پیگیری امور و نظارت بر عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا و حمایت از نهاد دهیاری از اهم وظایف و مأموریت های جنابعالی می‌باشد که انتظار دارد در کنار اجرای سایر موارد مندرج در شرح وظایف آن معاونت، با برنامه ریزی مناسب و کارآمد در راستای نیل به آن و در جهت شعار دولت دوازدهم «آزادی ، امنیت ، آرامش و پیشرفت » و برنامه‌های رئیس جمهور محترم تلاش و کوشش نمایید.توفیق روز افزونتان را در پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای«مدظله‌العالی» در جهت پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درگاه پروردگار قادر متعال خواستارم.»
 • دخالت وزارت ورزش کار دست فدراسیون کشتی داد
 • اتحادیه جهانی کشتی بار دیگر به دلیل آنچه دخالت وزارت ورزش در امور فدراسیون کشتی ایران خوانده، از اساسنامه اصلاحی این فدراسیون کشتی ایراد گرفت . به گزارش خبرگزاری مهر، فدراسیون کشتی طی چند هفته گذشته از ارسال اساسنامه اصلاحی و مورد تایید مجمع این فدراسیون به اتحادیه جهانی کشتی خبر داد و اعلام کرد منتظر تایید نهایی اتحادیه مذکور است. شنیده ها حاکی از آن است اتحادیه جهانی به اساسنامه اصلاحی مذکور نیز ایراد گرفته و اعلام کرده به دلیل اینکه وزیر ورزش یا معاون وی عضو رای دهنده هستند این موضوع با اصول خودمختاری که در جنبش المپیک ذکر شده، هم راستا نیست. گفته می شود این مهمترین ایرادی است که اتحادیه جهانی کشتی به اساسنامه اصلاحی وارد و اعلام کرده منتظر اصلاح این مورد در پیشنهاد جدید است. حال باید دید واکنش وزارت ورزش و فدراسیون کشتی به این موضوع چه خواهد بود و به این ترتیب سایه تعلیق همچنان بر سر کشتی کشور خواهد بود.
 • گام بلند وزارت نفت برای جلوگیری از خام فروشی
 • شرکت ملی نفت ایران برای تامین نیاز مصارف داخلی و جلوگیری از خام فروشی، در حال لغو قراردادهای فروش میعانات گازی به مشتریان خارجی است. به گزارش شانا، منابع خارجی در حالی این روزها از کاهش صادرات میعانات گازی ایران خبر می‌دهند که ایران برای نخستین بار از زمان تولید نخستین میعانات گازی در کشور که با افتتاح فازهای 2 و 3 پارس جنوبی در بهمن ماه 1381 کلید خورد، برای تامین نیازهای داخلی و همسو با اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی، فروش میعانات گازی به مشتریان خارجی را کاهش خواهد داد. پالایشگاه ستاره خلیج فارس و مجتمع پتروشیمی بروزیه هم اکنون بزرگترین مصرف کنندگان میعانات گازی در کشور به شمار می‌آیند، طبق برنامه ششم توسعه قرار است همه میعانات گازی تولیدی کشور صرف مصارف داخلی شود. هم‌اکنون روزانه حدود 100 هزار بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی به عنوان خوراک در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار می گیرد که قرار است این میزان با تکمیل واحدهای این ابر پالایشگاه میعانات گازی افزایش یابد، مصرف سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی است. مصرف پتروشیمی بروزیه به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیکی جهان نیز بیش از 100 هزار بشکه میعانات گازی در روز است. وزیر نفت 6 شهریورماه امسال در برنامه «نگاه یک» درباره جلوگیری از خام فروشی اظهار کرده بود: دو برنامه برای جلوگیری از خام فروشی در دستور کار ما قرار دارد، نخست، توسعه صنعت پتروشیمی است و دیگر افزایش ظرفیت پالایش است. زنگنه تصریح کرده بود: بر اساس برنامه، همه میعانات گازی تولید کشور که تا 2 سال آینده به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد در داخل کشور پالایش می‌شود و دیگر میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت و میعانات تولیدی در پالایشگاه‌های کشور به نفت گاز، بنزین، نفتا و گاز مایع...
 • داورزنی:وزارت ورزش تلاش می کند تا به پرسپولیس کمک کند
 • معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش گفت: وزارت ورزش تلاش می‌کند که بتواند به باشگاه پرسپولیس کمک کند و در کنارش باشد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا داورزنی در حاشیه افتتاح نخستین آکادمی تخصصی ژیمناستیک درباره مشکل به وجود آمده برای باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: این موضوع باید از قبل پیش‌بینی می‌شد چرا که پرونده از قبل در فیفا بود. به هر حال وزارت ورزش تلاش می‌کند که بتواند به باشگاه کمک کند و در کنارش باشد.ادامه دارد... R1351/P1435/S3,33/CT11
 • ورود وزارت ورزش به دوپینگ اسب سردار
 • قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ وزارت ورزش به ماجرای دوپینگ اسب های سردار آزمون واکنش نشان داد. به گزارش "ورزش سه"، رامین طباطبایی در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان درباره اعتراض سردار آزمون بازیکن تیم ملی ایران به مثبت شدن نمونه اسب خود گفت: البته اقای آزمون هم به خوبی می دانند هنوز اتفاقی نیفتاده و فقط یک نظر اعلام شده است و ایشان می تواند در جلسه کمیته انضباطی فدراسیون شرکت کند و اسناد و مدارک مستند و معتبر خود را برای بررسی ارائه کند. وی افزود : مطابق قانون سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ موسوم به وادا، نمونه گیری از حیوانات در اختیار فدراسیون جهانی آن رشته و در ادامه فدراسیون ملی است و ما تنها تست مربوط به سوارکاران را بر عهده داریم. قائم ستاد ملی مبارزه با دوپینگ وزارت ورزش و جوانان درباره نمونه گیری که توسط خود سردار آزمون به هزینه شخصی صورت گرفته است، گفت: طبق قوانین نمونه گیری باید توسط افسران و کارشناسان (حداقل سه نفر) صورت گیرد و صورتجلسه شود. وی ادامه داد: نمونه ها بدون نام به آزمایشگاه های معتبر ارسال می گردد و خارج از فهرست آزمایشگاههای مورد تایید وادا، نتایج آن از نظر مراجع بین المللی اعتبار ندارد و این کار شخصی و یا دراختیار بخش خصوصی نیست، بلکه تابع قواعد بین المللی و قانونی است. طباطبایی در پایان افزود: اقای آزمون می تواند به راحتی اعتراض کند و بدنبال احقاق حق خود باشد و در کمال آرامش در فدراسیون ملی سوارکاری مدارک و دلایل قانونی و معتبر ایشان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر حقی تضییع شده باشد به آن رسیدگی می شود.
 • گاف وزارت آموزش عربستان در کتاب درسی
 • چاپ عکس ملک فیصل به‌همراه یک آدم فضایی در کتاب درسی کودکان عربستانی جنجال‌برانگیز شده است. به گزارش سرویس فضای مجازیخبرگزاری صدا و سیما؛انتشار عکس ملک فیصل، سومین پادشاه خاندان سعودی کنار «استاد جدای»، یکی از شخصیت‌های فیلم‌های جنگ ستارگان در کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی عربستان به جنجالی بزرگ میان کاربران عرب‌‌زبان رسانه‌های اجتماعی بدل شده است.ماجرا از آنجا آغاز شد که همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در عربستان، دانش‌آموزان دوره متوسطه در کتاب درسی تعلیمات اجتماعی و میهنی خود با عکسی از ملک فیصل در سال 1945 در حال امضای متن منشور ملل متحد مواجه شدند؛ اما وزیر خارجه وقت و پادشاه آینده سعودی در این عکس تنها نیست؛ کنار وی استاد جدای، کاراکتر محوری مجموعه فیلم‌های تخیلی جنگ ستارگان حضور دارد.احمد عیسی، وزیر آموزش عربستان سعودی در حساب توییتر خود از این اتفاق ــ که آن را غیرعمدی خوانده ــ ابراز تأسف کرده و نوشته است که کار جمع‌آوری نسخه‌های کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی آغاز شده و به‌زودی کتاب‌های جدید و بدون غلط منتشر و میان دانش‌آموزان توزیع خواهد شد.عیسی همچنین از تشکیل یک کمیته ویژه برای پیگیری این قضیه و شناسایی عامل آن خبر داده است.با این حال شماری از کاربران عرب‌زبان توییتر با خلق هشتگ #العیسى_یسیء_للملک_فیصل (عیسی چهره ملک فیصل را تباه می‌کند)، این ماجرا را مورد تمسخر قرار داده و یا حتی خواستار استعفای وزیر آموزش سعودی شده‌اند.
 • نشست تامین مالی صنعت لیزینگ از طریق بازار سرمایه
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی بورس تهران؛طوبی دهقانی مدیر ناشران با بیان مطلب فوق افزود: صنعت لیزینگ حدود ۲۰۰ سال است که در دنیا آغاز به کار کرده و توانسته به عنوان یک روش تامین مالی مطرح جای خود را بین فعالان اقتصادی باز کند.وی تصریح کرد: لیزینگ ها در ایران از جمله موسسات مالی و اعتباری غیر بانکی تحت نظارت بانک مرکزی هستند که با وجود حدود ۳۰ سال قدمت همچنان دوران معرفی و رشد را طی می کنند. چالش های تامین مالی در صنعت لیزینگ و متعاقبا بالا رفتن نرخ در این صنعت از موانع مهم توسعه لیزینگ محسوب می شود.دهقانی به تامین مالی از طریق اوراق خرید دین و اوراق منفعت اشاره کرد و گفت: محور اصلی بحث در این جلسه با توجه به ماهیت فعالیت صنعت لیزینگ، امکان تامین مالی از طریق اوراق خرید دین و اوراق منفعت بود.وی توضیح داد: اوراق خرید دین اوراق بهادار بانامی است که به منظور خرید مطالبات‌ مدت‌دار اشخاص حقوقی به استثنای مطالبات ناشی از عقد سلف منتشر می‌شود و اوراق منفعت اوراق بهادار با نامی است که نشان‌دهندۀ مالکیت مشاع دارندۀ آن بر مقدار معینی از منافع آتی حاصل از بکارگیری دارایی‌ها یا ارائه خدمات معین و هرگونه حقوق معین قابل نقل و انتقال برای یک دوره زمانی مشخص است.شایان ذکر است دستورالعمل انتشار اوراق خرید دین و دستورالعمل انتشار اوراق منفعت تیر ماه امسال از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شده است.
 • گاف دیدنی وزارت آموزش سعودی در کتاب درسی عکس
 • چاپ عکس ملک فیصل به همراه یک آدم فضایی در کتاب درسی کودکان عربستانی جنجال برانگیز شده است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز،انتشار عکس ملک فیصل، سومین پادشاه خاندان سعودی در کنار «استاد جدای»، یکی از شخصیت‌های فیلم‌های جنگ ستارگان در کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی عربستان به جنجالی بزرگ در میان کاربران عرب‌ زبان رسانه‌های اجتماعی بدل شده است.ماجرا از آنجا آغاز شد که همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در عربستان، دانش‌آموزان دوره متوسطه در کتاب درسی تعلیمات اجتماعی و میهنی خود با عکسی از ملک فیصل در سال 1945 در حال امضای متن منشور ملل متحد مواجه شدند؛ اما وزیر خارجه وقت و پادشاه آینده سعودی در این عکس تنها نیست؛ در کنار وی استاد جدای، کاراکتر محوری مجموعه فیلم‌های تخیلی جنگ ستارگان حضور دارد.احمد عیسی، وزیر آموزش عربستان سعودی در حساب توییتر خود از این اتفاق – که آن را غیرعمدی خوانده- ابراز تاسف کرده و نوشته است که کار جمع‌آوری نسخه‌های کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی آغاز شده و به زودی کتاب‌های جدید و بدون غلط منتشر و در میان دانش‌آموزان توزیع خواهد شد.عیسی همچنین از تشکیل یک کمیته ویژه برای پیگیری این قضییه و شناسایی عامل آن خبر داده است.با این حال شماری از کاربران عرب‌زبان توییتر با خلق هشتگ #العیسى_یسیء_للملک_فیصل (عیسی چهره ملک فیصل را تباه می‌کند)، این ماجرا را مورد تمسخر قرار داده و یا حتی خواستار استعفای وزیر آموزش سعودی شده اند.انتهای پیام/ R36447/P36447/S8,90/CT9
 • گاف دیدنی وزارت آموزش سعودی در کتاب درسی
 • چاپ عکس ملک فیصل به همراه یک آدم فضایی در کتاب درسی کودکان عربستانی جنجال برانگیز شده است. به گزارش جهان نيوز به نقل از یورونیوز،انتشار عکس ملک فیصل، سومین پادشاه خاندان سعودی در کنار «استاد جدای»، یکی از شخصیت‌های فیلم‌های جنگ ستارگان در کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی عربستان به جنجالی بزرگ در میان کاربران عرب‌ زبان رسانه‌های اجتماعی بدل شده است. ماجرا از آنجا آغاز شد که همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در عربستان، دانش‌آموزان دوره متوسطه در کتاب درسی تعلیمات اجتماعی و میهنی خود با عکسی از ملک فیصل در سال ۱۹۴۵ در حال امضای متن منشور ملل متحد مواجه شدند؛ اما وزیر خارجه وقت و پادشاه آینده سعودی در این عکس تنها نیست؛ در کنار وی استاد جدای، کاراکتر محوری مجموعه فیلم‌های تخیلی جنگ ستارگان حضور دارد. احمد عیسی، وزیر آموزش عربستان سعودی در حساب توییتر خود از این اتفاق – که آن را غیرعمدی خوانده- ابراز تاسف کرده و نوشته است که کار جمع‌آوری نسخه‌های کتاب تعلیمات اجتماعی و میهنی آغاز شده و به زودی کتاب‌های جدید و بدون غلط منتشر و در میان دانش‌آموزان توزیع خواهد شد.عیسی همچنین از تشکیل یک کمیته ویژه برای پیگیری این قضییه و شناسایی عامل آن خبر داده است. با این حال شماری از کاربران عرب‌زبان توییتر با خلق هشتگ #العیسی_یسیء_للملک_فیصل (عیسی چهره ملک فیصل را تباه می‌کند)، این ماجرا را مورد تمسخر قرار داده و یا حتی خواستار استعفای وزیر آموزش سعودی شده اند. منبع: تسنیم
 • داورزنی:وزارت ورزش پیگیر مسائل استقلال است
 • خبرگزاری میزان- معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد این وزارتخانه کاملا پیگیر مسائل باشگاه استقلال است. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان، محمدرضا داورزنی به پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس سرمایه‌های ملی هستند و تمام مسائل و مشکلات آنها مورد نظارت و پیگیری و توجه مدیران وزارتخانه است.وی ادامه داد: امیدوارم به زودی با ترمیم و تکمیل هیئت مدیره استقلال، این باشگاه با قدرت بیشتری در ادامه لیگ برتر ظاهر شود و هواداران از بابت نتایج تیمشان نگرانی نداشته باشند. معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارتخانه کاملا پیگیر مسائل استقلال است و به هیئت مدیره و مدیر عامل تاکید کرده با تعیین یک سرمربی با تجربه و قوی، خیال هواداران را آسوده کند. انتهای پیام/