یکی از موضوعاتی که از دوسال پیش در درون جریان اصلاحات به آن نقد‌های فراوانی شده، راه اندازی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بود. تصمیمی که در ابتدای کار نوید اتفاقی خوش را با خود به همراه داشت اما آن‌گونه که رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی می‌گوید این تشکیلات، کارکردش مقطعی و مسکن وار بوده است و دیگر باید این شورا به کار خودش پایان دهد.

منتجب نیا همچنین درباره دیدارش با رهبرمعظم‌انقلاب و راهکار های رفع حصر نیز توضیحاتی را ارائه کرد که در ادامه، مشروح گفت و گوی «قانون» با وی را می‌خوانید.

انتقادات فراوانی به کابینه دوازدهم و انتخاب وزرای دولت از طرف حامیان آقای روحانی مطرح می‌شود. شما کابینه و روند گزینش آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کابینه هایی که تشکیل می شود تابع روش و سیاستی است که رییس جمهور اتخاذ می کند. زمانی که رییس‌جمهور اصولگراست، کابینه آن نیز به طور طبیعی اصولگرا خواهد بود. یک وقت نیز رییس جمهور اصلاح‌طلب می شود، کابینه آن فرد اصلاح طلب خواهد‌شد. به نظر من، اینکه یک رییس جمهور انتخاب شود و به او بگویند که چرا کابینه‌ات را همفکر خودت انتخاب نکردی، یک اصل و قاعده است.

کابینه آقای روحانی چگونه بسته شد؟
روش آقای روحانی، روش آقای هاشمی است. رییس جمهور نه ادعا می کند که اصلاح طلب است و نه اصولگرا، بلکه مدعی است که روش اعتدال را انتخاب کردم و کابینه را کابینه فراجناحی انتخاب خواهم کرد. آقای هاشمی گاهی فراجناحی عمل می کرد و تا پایان حیاتش نیز به این موضوع پایبند بود و بسیاری از اصلاح طلبان و اصولگرایان نیز به او ارادت فراوانی داشتند. آقای روحانی نیز چون سیاست فراجناحی را اتخاذ کرده و ادعایی برای بودن در یک جناح خاص ندارد، طبیعی است که دو جناح، هم راضی و هم ناراضی باشند. دو جناح نسبت به بخشی از کابینه راضی و نسبت به بخش دیگری از آن نارضایتی خود را نشان دادند و طبیعی است ایشان با سیاستی که اتخاذ کرده کابینه را چیده و می‌خواهد به وظایفش عمل کند. نکته‌ای که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد، این است که آقای روحانی گذشته از اینکه در چه جناح سیاسی می گنجد مخاطبش مردمند و طرف معامله ایشان مردمی هستند که 24 میلیون رای به او دادند. به نظر من، مردم به شخص رای ندادند و به فکر، اندیشه و وعده ها رای دادند. بنابراین ایشان باید هم در چینش نیرو توجه کند که رای و نظر مردم مورد توجه قرار بگیرد و هم مطالبات آن ها تا آخرین روز دور دوم ریاست جمهوری عملی شود تا مردم از ایشان وفاداری ببینند.

قبل از انتخابات، بین اصلاح طلبان انتقاداتی به شورای سیاست‌گذاری وجود داشت. دلیل اصلی این انتقادات چیست؟
در سال 94 برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تلاش‌های فراوانی صورت گرفت. احزاب و شخصیت‌ها برای خودشان در این انتخابات برنامه‌هایی داشتند. در این میان، گروهی فعالیت خود را آغاز و خودش را کمیته راهبردی وابسته به شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات معرفی کرد. این کمیته یکی از کمیته‌های شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات بود.

اعضای آن چه کسانی بودند؟
10 الی 12 نفر از فعالان سیاسی بودند که ریاست آن کمیته نیز با آقای موسوی لاری بود. افراد این کمیته منصوب رییس‌ دولت‌ اصلاحات بوده و ماهیت این کمیته مورد بحث نبود. آنچه که مهم است تداخل در امور و موازی‌کاری بود که بر خلاف عقلانیت است.

مگر چه اتفاقی افتاد؟
ما به یک‌باره دیدیم که این کمیته خود را متولی تبلیغات انتخابات معرفی کرد و در تلاش بود که در سطح کشور، نیروها را به صورت یک کمیته منسجم کند تا امر انتخابات را از صفر تا صد در بحث تبلیغات به عهده بگیرد. ما نسبت به این موضوع اعتراض کردیم و اولین نفری که به این موضوع اعتراض کرد من بودم. رییس‌دولت اصلاحات نیز پذیرفت که این اقدام غلط است و گفتند من اجازه نمی‌دهم این کار صورت گیرد. رییس‌دولت اصلاحات گفت که من به این‌ها اعلام کردم سیاست های راهبردی را ترسیم کنید و به من بدهید نه اینکه در امور مداخله کنید.

بعد از این صحبت، مشکل حل شد؟
خیر،آن ها کار خودشان را انجام می دادند. بعد از چند ماه که ما اعتراض کردیم آن‌ها هنوز در حال گسترش کار خود بودند. سپس این افراد به ما (شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب) پیام دادند که ما در سراسر کشور کارهای‌مان را انجام دادیم و گروه‌هایی را برای تبلیغات انتخاب کردیم و نیازی به احزاب نداریم. آن‌ها گفتند ما متکی به رییس دولت اصلاحات هستیم و ایشان از ما حمایت می‌کند ولی شما متکی به جایی نیستید و فقط یک حزب هستید. ما مشاهده کردیم فضا بد شده و این اقدام نتیجه‌ای جز شکست اصلاح طلبان در پی ندارد. بعد از جلسات متعدد و مشترک با رییس‌دولت اصلاحات و دیگران، تلاش برای حل مشکل به نتیجه‌ای نرسید و این آقایان به اوضاع مسلط شده بودند و با کمال غرور ادعا می‌کردند که هیچ نیازی به هیچ حزبی نداریم و رییس‌دولت اصلاحات ماراهمراهی می‌کند.

این شرایط تا زمان انتخابات ادامه داشت؟
خیر، در آن زمان برخی از دوستان مانند آقای حسین کمالی، دبیر کل حزب اسلامی کار، طرحی در شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب آوردند که به موجب این طرح، کمیته های انتخاباتی در یکدیگر ادغام می‌شد. قرار بود کمیته انتخابات احزاب و کمیته راهبردی در یکدیگر ادغام و یک کاسه شوند تا اختلاف نظر به وجود نیاید البته به این شرط که کار های اجرایی بر عهده احزاب باشد. این طرح در شورای هماهنگی تصویب شد و رییس‌دولت اصلاحات آن را تایید کرد و پس از برنامه ریزی و ادغام دو کمیته، شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان به وجود آمد. اما می‌بایست در این شورا احزاب در اکثریت بوده و کار به دست آن‌ها می‌بود اما متاسفانه در سال 94 شاهد بودیم که بیش از 60 درصد اعضا در شورای عالی سیاست‌گذاری از اعضای حقیقی و انتصابی بودند.

این افراد را چه کسانی انتخاب کرده بودند؟
رییس‌دولت اصلاحات و آقای عارف این افراد را انتخاب کرده بودند. این افراد، یک شخص را در کنار یک حزب فراگیر قراردادند. اما موضوع دیگر این بود که از بعضی احزاب، اشخاصی به عناوین مختلف در شورای عالی حضور داشتند.

یعنی تعداد افراد آن احزاب بیش از سایر احزاب بود؟
بسیار بیشتر از احزاب دیگر بودند. به این موضوع نیز در جلسه اعتراض شد. روزی یکی از اعضا در جلسه گفت در این شورا بی عدالتی حاکم است؛ چراکه ما یک حزب هستیم، یک رای داریم و حزب دیگری را اسم برد و گفت این حزب 13 عضو در شورای عالی دارد.

حزب اتحاد ملت منظورش بود؟
بله، اتحاد منظورش بود. این حزب 13 الی 14 رای داشت و باقی احزاب یک رای داشتند و این بی عدالتی بود. این اعتراض نسبت به نحوه حضور افراد در شورا همچنان بود ولی به ‌دلیل وحدت و انسجام اصلاح طلبان، ما تحمل کردیم. البته مسائل دیگری نیز علاوه بر این مساله و حضورتعداد زیادی از افراد یک گروه وجودداشت که به نظرم همین کاری که صورت گرفت، باعث شد شورای نگهبان حساسیت بیشتری به خرج دهد و تمامی کاندیداهای درجه یک و دو ما را رد صلاحیت کند.

چطور؟ این رد صلاحیت چه ربطی به حضور این افراد در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پیدا می‌کند؟
شورای‌نگهبان در ظاهر می‌دید که پشت قضیه جریانی حضور دارد که روی آن افراد، حساسیت وجود داشت. اگر احزاب وارد صحنه شده بودند، چنین حساسیتی به وجود نمی‌آمد و بسیاری از نیروهای لایق ما وارد مجلس می‌شدند. ‌ به هرحال با همه ایرادات فراوانی که به شورای عالی سیاست‌گذاری وارد بود، لیستی برای مجلس تهیه شد و آن لیست با اتکای همه اعضای شورای سیاست‌گذاری و رییس دولت اصلاحات، توانست در تهران و برخی استان ها پیروز شود.

دلیل اینکه برخی اعضای لیست امید در انتخابات 94 در مجلس رنگ خود را تغییر دادند و از فراکسیون امید خارج شدند، چه بود؟
این نیز یک مساله‌ای است که باعث می شود پیروزی انتخابات قابل توجه جلوه نکند. ما در بسیاری از حوزه‌های انتخابی به دلیل همان مساله ای که اشاره کردم، نیروی اصلاح طلب نداشتیم و به سمت نیروهای لایه سوم رفتیم و ملاک و معیار را فقط عدم مخالفت با آقای روحانی قرار دادیم. اگر در آن دوران شخصی مخالف روحانی نبود، در لیست قرار می دادیم. به همین دلیل از لیست امید نزدیک به 160 نفر به مجلس راه پیدا کردند اما در زمان آزمایش و عمل از 100 نفر نیز کمتر شدند و نتوانستند یک جایگاه قدرتمند و اثر گذار در مجلس‌شورای‌اسلامی پیدا کنند.

بعد از انتخابات مجلس و خبرگان در سال 94، قرار بر پایان ماموریت شورای عالی سیاست‌گذاری بود؛ چه شد که این شورا به کار خودش ادامه داد؟
شورای عالی سیاست‌گذاری، یک ضرورت برای حل اختلاف بود و یک نوع مسکن در یک کار اورژانسی به حساب می‌آمد. بعد از انتخابات سال 94، ما در شورای عالی مطرح کردیم که انتخابات تمام شده است و این شورا که یک ضرورت و برای حل اختلاف بود، باید به کار خودش پایان دهد و باید به احزاب برگردیم و آن‌ها را تقویت کنیم. اما متاسفانه همان افرادی که پشت صحنه بودند و می خواستند این قضیه را مدیریت کنند، قضیه را ادامه دادند و در نهایت تاییدیه رییس دولت اصلاحات را گرفتند که این کار تا انتخابات 96 ادامه پیدا کند.

در دوسال اخیر به نظر می رسد این بحث‌ها پایان نیافت و در انتخابات 96 نیز انتقاداتی به عملکرد این شورا وجود داشت.
در انتخابات 96 همه اصلاح طلبان بدون هیچ اختلافی از آقای روحانی حمایت کردند و این موضوع مورد توافق همه گروه‌های اصلاح طلب بود. اما در بحث انتخابات شوراها نیز، این افراد وارد صحنه شدند و در انتخابات شورای شهر لیست هایی را ارائه کردند که در بسیاری از این حوزه‌ها مانند تهران، این لیست قابل دفاع نبود.

سه نفر از اعضای حزب اعتماد ملی در لیست شورای شهر تهران حاضر بودند که به شورای شهر راه یافتند، این یعنی اینکه سهمیه احزاب نیز داده شد. از چه نظر این لیست قابل دفاع نبود؟
درست است اما لیست را که ببینید، نمی‌توان از مجموع لیست دفاع کرد. این محصول دوم شورای عالی بود. مسائل فراوانی وجود دارد که بهتر است بازگو نکنم. بعد از انتخابات 96 باز گفتیم این مسکن نیز تمام شد و به احزاب و تقویت آن‌ها برگردیم. باز متاسفانه آقایان تلاش کردند و می کنند که این شورا را نهادینه بکنند و برای همیشه نگه دارند. حال تعداد اعضای آن به 50 نفر رسیده است و سعی دارند برای اصلاح طلبان کل کشور تصمیم بگیرند. یعنی یک حالت قیومیت و حاکمیت بر تمامی اصلاح طلبان، که این بر خلاف قانون است و اعتراض بنده، آقای رهامی،آقا سید هادی خامنه ای و بسیاری از دوستان و بزرگان به همین مساله است. ما نیز تعدادمان کم نیست و اکثریت اندیشمندان اصلاح طلبان با ما همراهند و معتقدند که این شورا کار آمد نیست و نتیجه خوبی نداشته است و باید ساختار تغییر پیدا کند.

این گروه معترض به عملکرد شورای عالی چه می خواهد؟
همه معتقدیم که باید به نظام حزبی برگردیم و احزاب را تقویت کنیم. شورای عالی، یک کار غیر اصولی و غیر قانونی بود که بیش از دو سال ادامه داشت. امروز این ضرورت به اتمام رسیده است و شرایط باید به حال عادی برگردد. باید به سوی نظام حزبی گام برداریم.

شما در یک مصاحبه گفتید که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان تبدیل به نماد استبداد شده است. دلیل این صحبت شما، تصمیمات اشتباه شورا یا کم رنگ شدن احزاب است؟
هیچ‌کدام. دلیل این صحبت این بود که شورا صورت قضیه است. پشت صحنه، مسائل دیگری توسط افرادی خاص رقم می خورد. به یقین این مساله را درک کردم که تعداد چهار تا پنج نفر در پشت صحنه شورا برای شورا تصمیم گیری می کنند و در شورا تصمیمات خود را برای سراسر کشور نهادینه می کنند. یعنی کل جریان اصلاح‌طلب و اعتدالگرا که یک جریان بزرگ در سراسر کشور است سرنوشت و زمام امر خود را به دست چهار تا پنج نفر آدم سپرده است.

چگونه پنج نفر آدم می توانند اعضای این شورا که 50 نفر است را با خود همراه کنند؟
این تعداد خود را متکی به رییس‌دولت اصلاحات می دانند و می‌گویندهرچه ما تصمیم گرفتیم، شورا باید همان را تصویب کند و هرچه شورا تصمیم بگیرد اصلاح‌طلبان سراسر کشور باید به آن عمل کنند. هرکس نیز به آن ها بگوید چرا؟ می گویند تو اصلاح طلب نیستی! بسیار جالب است که بعضی از این آقایان گفته اند کسانی که در شورای عالی‌ نیستند، حق انتقاد ندارند! این صحبت به معنای استبداد است. فرد دیگری از این افراد که بسیار انسان بزرگی است، گفته است که فقط کسانی حق انتقاد دارند که در شورای‌عالی باشند. این حرف، بسیار غلط است. ما نمی‌توانیم راه انتقاد را بر یکدیگر ببندیم! انتقاد را نباید اندرونی و بیرونی کرد و این حرف غلط است. ما خود را بیرون از دایره اصلاح طلبی نمی دانیم و با تمام توان نقد‌های خود را بیان می کنیم. ما در انتخابات شورای شهر، در حوزه انتخابیه تهران سه نفر را از حزب اعتماد ملی در لیست شورا داشتیم در عین حال، اعتراض خودمان را نیز بیان کردیم. فرد بزرگوار دیگری که همیشه صحبت‌های ساختارشکنانه و تند داشت، گفته است افرادی که به شورای عالی انتقاد می‌کنند اصلاح‌طلب نیستند و ما این افراد را از اصلاحات بیرون می‌اندازیم! گویی که اصلاحات خانه‌ای است که هرکس که حرفی غیر از این افراد زد با چوب و چماق آن‌ها را بیرون بیندازند. نمی‌دانم این آقا از کجا پیدایش شده و این‌گونه حرف‌های تند و نامعقول و غیر منطقی می‌زند. این حرف‌ها فرهنگ اصلاح طلبی و اعتدالگرایی را مخدوش می کند و در شأن اصلاح طلبان نیست و متاسفانه دود این اظهار نظر ها به چشم همه مردم و اصلاح طلبان می رود و در نهایت به نام رییس دولت اصلاحات و به کام چند نفر خاص تمام می شود.

با رییس دولت اصلاحات نیز در رابطه با این موضوعات صحبت کردید و این انتقادات را انتقال دادید؟
بارها با ایشان جلسه گذاشتیم و این موضوعات را به ایشان انتقال دادیم. در هر جلسه نیز که با ایشان صحبت کردیم، حرف های من را تایید کردند و من تا بعد از انتخابات شوراها، هشت نامه به ایشان نوشتم و شرایط و فضا را برای ایشان شرح دادم و گفتم که نگذارید از حیثیت و محبوبیت و موقعیت اجتماعی شما چند نفر سوء استفاده کنند و شما را به نام خودشان مصادره کنند. ایشان یک سرمایه عظیم برای اصلاح طلبان است و چترشان باید روی سر همه اصلاح طلبان باشد اما در عمل این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

شما یک دیدار با مقام رهبری داشتید که از محتویات آن دیدار صحبت های مختلفی نقل می شود. در دیدار شما با حضرت‌‌ آیت‌ا. . . ‌خامنه‌ای چه گذشت؟
دیدار‌هایی که با رهبری صورت می‌گیرد به خصوص دیدار های خصوصی، قاعده‌این نیست که دیدار کننده‌ها جزییات آن دیدار را بیان کنند. رویه این‌گونه بوده و هست که هرجا لازم است دفتر رهبری آن موضوعات را بیان می‌کند. ما با ایشان ملاقاتی داشتیم. دعوت هم از جانب دفتر ایشان صورت گرفت.

شما برای این دیدار درخواست داده بودید؟
خیر، ما درخواستی نداشتیم. این دعوت از سوی دفتر ایشان صورت گرفت. البته برخی از بزرگان موضوعاتی را مطرح کرده بودند و ازاین‌رو این دعوت از جانب دفتر ایشان صورت گرفت. در آنجا بحث های مختلفی شد که ما مقید بودیم که بحث ها را رسانه ای نکنیم. رسانه ها نیز که با من تماس گرفتند، اصل ملاقات را تایید کردم اما مطالب آن جلسه را بیان نکردیم. متاسفانه برخی از دوستان، کلیت برگزاری این دیدار را در جلسات شنیده بودند که رسانه ای کردند و این کار اشتباه بود.

موضوعاتی که شما با ایشان درمیان گذاشتید چه بود؟ در مورد مساله حصر نیز با ایشان صحبتی مطرح شد؟
مسائل مختلفی با ایشان درمیان گذاشته شد که همه به نفع اصلاح طلبان و مردم بود. ایشان نیز با بزرگواری با ما و مسائل مطرح شده برخورد کردند. این دیدار از دید ما دیداری مثبت و به نفع کل جریان اصلاحات و محصورین تلقی می شود. امیدواریم این دیدار ها ادامه پیدا کند و بحث ها همچنان به صورت محرمانه پیش رود تا مشکلات و موانع رفع شود و نیازی به بیان این مسائل در رسانه ها نیست.

موضع ایشان نسبت به اصلاح طلبان و جریان اصلاحات چه بود؟
موضع ایشان نسبت به این جریان و اصلاح طلبان به طور کامل مثبت است و از قدیم گفتند و امروز نیز می‌گویند که نظام ما دو بال دارد که یکی اصلاح طلبان و دیگری اصولگرایان هستند و این بار باید به دوش همه ملت باشد و یک جریان نمی تواند همه بار را به دوش بکشد. این مساله را شاید 20 سال است که ایشان گفته‌اند و می گویند و ما نیز در جلسات خصوصی و غیر خصوصی این مساله را از ایشان شنیدیم. در این جلسه نیز دوباره ایشان بر این موضع تاکید داشتند. حال اگر افرادی حرف‌های تندی بزنند و ساختار شکنی کرده باشند آن‌ها حساب‌شان از اصلاح طلبان و اصولگرایان جدا ست.

آیا شما در این دیدار به موردی برخوردید که اطلاعات به شکل دیگر یا ناقص به ایشان رسیده باشد؟
خیر. ایشان دیدگاه بسیار مثبتی داشتند و به چنین موضوعی برخورد نکردیم.

شما با رهبری دیدار کردید و صحبت های ایشان را شنیدید. فکر می کنید شرایط جامعه باید به چه سمتی برود تا موضوع حصر پایان بپذیرد؟آیا به نظر شما این موضوع قابل حل است؟
کار نشد ندارد ولی به نظر من شرایطی در حل این مساله وجود دارد. این کار باید از راه خودش جلو برود. باید از در وارد خانه شد نه از دیوار! برخی از اعمالی که در رابطه با رفع حصر صورت می‌گیرد مصداق ورود از دیوار به این مساله است. تفسیر این موضوع این است که هر هدفی که به دنبال آن هستیم باید از راه خودش و روش مناسب دنبال شود. قضیه رفع حصر راه هایی دارد. باید برای این مساله راه های معقول و متناسب با خودش را پیش ببریم. من معتقدم باید از راه های عاقلانه در راستای رفع حصر گام برداریم. راه حل رفع حصر مذاکره محرمانه است و جنجال رسانه ای فایده‌ای ندارد. راه‌اندازی جنجال رسانه‌ای و کشاندن این جنجال ها به رسانه‌ها نه تنها نتیجه مثبت ندارد بلکه اقدامات دیگر را خنثی و بی‌نتیجه می کند. من از دوستانم تقاضا می‌کنم در رسانه‌ها به این مساله نپردازند. به نظرم باید از راه گفت‌و گو های محرمانه و متناسب با اهمیت موضوع جلو برویم. این موضوع را نمی خواهم بیش از این باز کنم اما آنچه مهم است این است که نباید در رسانه ها جار و جنجال راه بیندازیم.

اینکه برخی مطرح می کنند که آقای روحانی موافق رفع حصر نیستند را چگونه تحلیل می کنید؟آیا از سوی او رایزنی برای حل این موضوع شده است؟
در جلسات متعدد با ایشان، این مطالبه مطرح شده است. ایشان نیز همواره گفته اند که ما در تلاشیم تا این مساله حل شود. دلیل ندارد ایشان نخواهند رفع حصر صورت بگیرد. او با شهامت وارد صحنه اداره کشور و حل مشکلات شده است و این نکته که ایشان نمی خواهد رفع حصر صورت بگیرد یک تهمت نسبت به ایشان است. ایشان علاقه‌مندند که نه فقط محصوران بلکه زندانیان سیاسی نیز آزاد شوند اما ایشان خبر دارد که کلید حل این مساله کجاست و از چه طریقی باید این مساله حل شود. ممکن است که کلید ایشان، این قفل را باز نکند. در انتخابات نیز ایشان گفتند که باید کاری کنید که من قدرتم بیشتر شود تا قفل های بیشتری را باز کنم. اما به نظرم کلید ایشان نتواند این قفل را باز کند. باید به دنبال راه حل عاقلانه بگردیم. دولت و حامیانش باید به یکدیگر کمک کنند تا از راه عاقلانه و بدون جنجال، حصر پایان بپذیرد. این موضوع برای نظام پر هزینه است و وقت بسیاری از مردم، اندیشمندان و صاحبان تفکر و همه اقشار را به خودش مشغول کرده است و علاوه برآن‌، این سه بزرگوار در سنین بالا با انواع کسالت ها دست و پنجه نرم می کنند. این کار پر هزینه و بی فایده باید به شکل منطقی حل شود و باز نیز می‌گویم راه، این است که این مساله به رسانه ها ارتباطی پیدا نکند. کار های جمعی و رسانه ای به جز خراب کردن کار های پشت پرده، نتیجه دیگری ندارد. اقداماتی به صورت محرمانه در حال انجام است که اگر امیدی به رفع حصر باشد، از آن طریق است.

روزنامه قانون/

کلیدواژه: شورای عالی سیاست گذاری | رییس دولت اصلاحات | بعد از انتخابات | جریان اصلاحات | شورای عالی | اصلاح طلبان | جریان اصلاح | آقای روحانی | باید از راه | رییس جمهور | انتخابات 96 | صورت گرفت | شورای شهر | اصلاح طلب | رسانه ها | رسانه ای | کار خودش | رفع حصر | کار خود | برای حل | حرف ها | بحث ها

منبع: صدای ایران

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۲۰۷۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • مروری بر نکات مهم سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار اعضای خبرگان رهبری
 • خبرگزاری میزان- وظیفه «هیئت اندیشه ورز» این است که حرکت انقلاب را از روز اول تا امروز و در سال‌های آینده با اهداف انقلاب بررسی کند و مشخص کند که در کدام اهداف پیشرفت یا پسرفت یا توقف داشته‌ایم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، کانال تلگرامی KHAMENEI.IR در مطلبی به مرور نكات مهم سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای خبرگان رهبری پرداخت. در این دیدار رهبرانقلاب درباره سه موضوع صحبت کردند. 1. مأموریت جدید مجلس خبرگان نگاهِ کلان و راهبردی به انقلاب و مسیر انقلاببرای تحقق این وظیفه، تشکیل یک «هیئت اندیشه ورز» از خبرگان رهبری لازم است. وظیفه «هیئت اندیشه ورز» این است که حرکت انقلاب را از روز اول تا امروز و در سالهای آینده با اهداف انقلاب بررسی کند و مشخص کند که در کدام اهداف پیشرفت یا پسرفت یا توقف داشته‌ایم. مجلس خبرگان براساس نتایج مطالعات هیئت اندیشه‌ورز، باید از دستگاه‌های مختلف مطالبه‌‌گری نماید. نمونه‌هایی از موارد مطالبه‌گری خبرگاننمونه اول: بررسی شعار «نه شرقی، نه غربی» در کشور. باید کشور را از فرهنگ غربی و مطیع غرب نبودن پالایش کنیم.مجلس خبرگان، اینکه این وظیفه را چقدر انجام داده‌ایم را باید از رهبر، دولت، قوه قضاییه، سپاه و مجلس مطالبه کند. نمونه دوم: بررسی اقتدار اقتصادی کشور و «قدرت پول ملی».نباید قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند. نمونه سوم: بررسی «عدالت» یعنی مبارزه‌ی با فقر و تقسیم درست ثروت در کشور.باید فاصله بین فقیر و غنی کم شود. نمونه چهارم: بررسی «روحیه و انگیزه انقلابی» در کشور.باید روحیه انقلابی درجامعه باشد، اگر نباشد، جمهوری اسلامی نخواهد بود. نمونه پنجم:بررسی «تدیّن مردم» در کشور.باید راه بهشت را برای مردم باز کرد، هیچ کس بزور کسی را نمیخواهد به بهشت ببرد. مجلس خبرگان باید پیرامون عناوین اساسی انقلاب با استفاده از نشریه، منبر، با مردم حرف زدن و تکرار گفتمان سازی کند. 2. مسئله‌ی مشکلات...
 • مهم ترین محورهای بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
 • حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پنجشنبه 30 شهریور در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، با اشاره به جایگاه بی‌نظیر و استثنایی این مجلس در نظام اسلامی، وظیفه‌ای مهم را از مجلس خبرگان درخواست کردند پژوهش خبری صدا وسیما:حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پنجشنبه 30 شهریور در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، با اشاره به جایگاه بی‌نظیر و استثنایی این مجلس در نظام اسلامی، وظیفه‌ای مهم را از مجلس خبرگان درخواست کردند و گفتند: این مجلس باید با تشکیل یک هیئت اندیشه‌ورز که دارای نگاه کلان و راهبردی و عمیق باشد، به بررسی چگونگی حرکت انقلاب اسلامی در ۳۸ سال گذشته به سمت اهداف اصلی خود و پیشرفت‌ها، توقف‌ها و احیاناً پسرفت‌ها در این مسیر بپردازد و بر اساس جمع‌بندی خود از دستگاه‌های مختلف مطالبه‌گری کند.* مجلس خبرگان: الف) مجلس بی‌نظیر از نظر ترکیب و کارکرد ب) نگاهِ کلان و راهبردی به انقلاب و مسیر انقلاب به عنوان وظیفه ای جدید: - تشکیل هیئت اندیشه ورز برای شناخت پسرفت ها و تنظیم اهداف در این راستا ج) مطالبات راهبردی از دستگاه های مختلف (رهبری، دولت، قوّه قضائیّه، سپاه، مجلس): 1- مطالبه در خصوص پالوده‌سازی کشور از آمیختگی با فرهنگ منحطّ غرب در راستای انقلابِ «نه شرقی، نه غربی» 2- مطالبه افزایش اقتدار اقتصادی (افزایش ارزش پول ملّی) 3- مطالبه گری درباره عدالت محوری ( مبارزه‌ با فقر و تقسیم درست ثروت) 4- مطالبه گری در خصوص حفظ و حراست از انگیزه‌های انقلابی برای حفظ جمهوری اسلامی ( حرکت انقلابی ) 5- مطالبه گری درباره متدین کردن مردم ( حدود شرعیه ) 6- تبدیل کردن عناوینِ مهمّ اساسیِ انقلاب به گفتمان* مشکلات کشور: الف) حلّ مشکلات کشور به دست آحاد مردم ب) گفتمان کردن مسئله‌ تکیه به داخل برای حلّ مشکلات کشور ج) عوض نکردن پای قدرتمند و طبیعیِ خود با عصای بیگانه: - مذاکره...
 • درخواست عضو شورای شهر تهران برای دیدار اعضای شورا با رهبر معظم انقلاب
 • عضو شورای اسلامی شهر تهران برای رفع مشکلات مالی شهر تهران خواستار دیدار اعضای شورای شهر و شهردار تهران با مقام معظم رهبری شد. به گزارش گروه اجتماعیخبرگزاری دانشجو،سیدحسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران در تذکر پیش از دستور در جلسه امروز پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران گفت: بخش مهمی از مسئولیت‌ها در پایتخت متوجه حوزه مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری تهران است، اما دستیابی به این مهم بدون هماهنگی و مساعدت سایر ارکان حاکمیت مقدور نیست.عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تهران علاوه بر آلودگی هوا، ترافیک سرسام‌آور و انبوهی از آسیب‌های اجتماعی با چالش بزرگ عدم تعادل درآمد‌ها و هزینه‌ها روبه‌رو است، گفت: مدیریت مالی شهرداری تهران در نیمه اول سال جاری به گونه‌ای تدبیر کرده که این بحران به ۶ ماهه دوم انتقال یابد. رسولی تاکید کرد: به استحضار بزرگان نظام از این وضعیت و راهنمایی آن‌ها در این خصوص دارای اهمیت و فوریت اساسی نیست.وی خطاب به رئیس شورای شهر تهران خواستار شد که جهت پیشگیری از بروز تبعات احتمالی مالی نسبت به طرح تقاضای ملاقات شورای شهر تهران با حضور شهردار از مقام معظم رهبری انجام شود. عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود از رئیس‌جمهور به دلیل دعوت از شهردار تهران جهت حضور در هیئت وزیران تشکر کرد.
 • طرح/نوکری واقعی اهل بیت از منظر رهبر انقلاب
 • رهبرانقلاب: نوکری امام حسین و اهل‌بیت (ع) به معنی واقعی کلمه این است که انسان بتواند افکار اینها را، خطّ مشی اینها را، جهت‌گیری‌های اینها را در جامعه روزبه‌روز گسترش بدهد. برای دریافت سایز اصلی کلیک کنید منبع: khamenei.ir ارسال به تلگرام
 • طرح/آداب مداحی اهل بیت ع از دیدگاه رهبر انقلاب
 • حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «مداحی اهل‌بیت (علیهم‌السلام)» را یکی از ابزارهای ویژه در برابر «جنگ نرم دشمن» می‌دانند. برای دریافت سایز اصلی کلیک کنید منبع: khamenei.ir ارسال به تلگرام
 • عبرت های عاشورایی در کلام رهبر انقلاب
 • انتشارات انقلاب اسلامی همزمان با فرارسیدن ماه عزای حسینی اقدام به فروش ویژه آثاری مرتبط با این ایام کرده است. این آثار، بیانگر فلسفه قیام کربلا و درس‌ها و عبرت‌های عاشورایی از منظر رهبر انقلاب هستند. به گزارش مشرق، محرّمی دیگر رسیده است؛ فرصت مغتنم دیگری برای بهره گرفتن از زلال معارف اهل بیت(علیهم‌السّلام) و استفاده از انوار شور و شعور خورشید بی‌فروغ تاریخ، حسین‌بن‎علی(علیه‌السّلام) و بینش و منش و روش زندگی ایشان؛ فرصتی برای استفاده از برکات عاشورا و درس‌ها و عبرت‌های آن، و فرصتی برای فهم سلوک عاشورایی در منطق شیعی با نگاهی بر کتب و نرم‌افزار عاشورایی انتشارات انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‎الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) رهبر معظّم انقلاب اسلامی. کتاب «آفتاب در مصاف» در قالب یک کتاب مرجع، به گونه‌ای سامان یافته که بتواند مبنای پژوهش محقّقان حوزه‌ی عاشورایی قرار گیرد تا با مراجعه به آن بتوانند با توجّه به دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در موضوع علل و ابعاد حادثه‌ عاشورا، تحقیقات خود را گسترش دهند. فهرست تفصیلی این اثر مشتمل بر شش بخش کلّی با عناوین «کلیّات، امام‎حسین، عاشورا، یاران عاشورا، دشمنان عاشورا، زیارات و ادعیه» است. همچنین دو اثر «جاذبه‌ حسینی» و «درس‌های عاشورا» نیز از کتاب «آفتاب در مصاف» استخراج و به موضوعات "زینب کبری(سلام‌الله‌علیها)" و "اربعین" و "درس‌های عاشورا" پرداخته‌اند. عنوان بعدی این نشر، کتاب «72 سخن عاشورایی»، گزیده‌ای از بیانات رهبر معظّم انقلاب درباره‌ی مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی است که از خرداد 1368 تا تیرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب 72 سخن جمع‌آوری شده است. کتاب «چهار گفتار»، چهار سخنرانی بسیار مهمّ رهبر انقلاب درباره‌ی حادثه‌ عاشورا است که در آن با نگاهی نو، زمینه‌های تاریخی قیام عاشورا، نظریه‌ صحیح درباره‌ فلسفه‌ قیام حسینی و درس‌ها و عبرت‌های گوناگون آن، برای نسل امروز تحلیل و تبیین کرده...
 • عبرت های عاشورایی در کلام رهبر معظم انقلاب
 • انتشارات انقلاب اسلامی همزمان با فرارسیدن ماه عزای حسینی اقدام به فروش ویژه آثاری مرتبط با این ایام کرده است. این آثار، بیانگر فلسفه قیام کربلا و درس‌ها و عبرت‌های عاشورایی از منظر رهبر معظم انقلاب هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محرّمی دیگر رسیده است؛ فرصت مغتنم دیگری برای بهره گرفتن از زلال معارف اهل بیت(علیهم‌السّلام) و استفاده از انوار شور و شعور خورشید بی‌فروغ تاریخ، حسین‌بن‎علی(علیه‌السّلام) و بینش و منش و روش زندگی ایشان؛ فرصتی برای استفاده از برکات عاشورا و درس‌ها و عبرت‌های آن، و فرصتی برای فهم سلوک عاشورایی در منطق شیعی با نگاهی بر کتب و نرم‌افزار عاشورایی انتشارات انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‎الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) رهبر معظّم انقلاب اسلامی.کتاب «آفتاب در مصاف» در قالب یک کتاب مرجع، به گونه‌ای سامان یافته که بتواند مبنای پژوهش محقّقان حوزه‌ی عاشورایی قرار گیرد تا با مراجعه به آن بتوانند با توجّه به دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در موضوع علل و ابعاد حادثه‌ عاشورا، تحقیقات خود را گسترش دهند. فهرست تفصیلی این اثر مشتمل بر شش بخش کلّی با عناوین «کلیّات، امام‎حسین، عاشورا، یاران عاشورا، دشمنان عاشورا، زیارات و ادعیه» است.همچنین دو اثر «جاذبه‌ حسینی» و «درس‌های عاشورا» نیز از کتاب «آفتاب در مصاف» استخراج و به موضوعات زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) و اربعین و درس‌های عاشورا پرداخته‌اند.عنوان بعدی این نشر، کتاب «72 سخن عاشورایی»، گزیده‌ای از بیانات رهبر معظّم انقلاب درباره‌ی مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی است که از خرداد 1368 تا تیرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب 72 سخن جمع‌آوری شده است.کتاب «چهار گفتار»، چهار سخنرانی بسیار مهمّ رهبر انقلاب درباره‌ی حادثه‌ عاشورا است که در آن با نگاهی نو، زمینه‌های تاریخی قیام عاشورا، نظریه‌ صحیح درباره‌ فلسفه‌ قیام حسینی و درس‌ها و عبرت‌های گوناگون آن، برای نسل امروز تحلیل و تبیین کرده است.در نهایت ششمین اثر این...
 • ماجرای خودروی ضدگلوله رهبر انقلاب فیلم
 • دریافت 5 MB جانشین سازمان اطلاعات سپاه در برنامه دست خط از ماجرای خودروی ضدگلوله‌ای که برای آیت الله خامنه‌ای خریده شده بود، صحبت کرد. سردار حسین نجاتجانشین سازمان اطلاعات سپاه روز گذشته مهمان برنامه دست خط بود. سردار نجات از ماجرای خودروی ضدگلوله‌ای که برای آیت الله خامنه‌ای خریده شده بود و درخواست ایشان برای استفاده از ارزان‌قیمت‌ترین خودرو، صحبت کرد.
 • ووشوکار سیستان و بلوچستانی مدال خود را به رهبر انقلاب تقدیم کرد
 • دانش آموز ووشوکار سیستان و بلوچستان در نهمین دوره مسابقات جوانان آسیا در کره جنوبی مدال طلا را کسب و آن را پس از برگشت به رهبر معظم انقلاب تقدیم کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازعصرهامون، علیرضا ریگی دانش آموز هنرستان تربیت بدنی ناحیه ۲ زاهدان در مسابقات قهرمانی آسیا در رشته ووشو که به میزبانی شهر گومی کشور کره جنوبی از۲۶ تا ۳۰ شهریور ماه امسال در دو سبک تالو و ساندا برگزار شد، موبق به کسب مدال طلا در سبک ساندا در بین رقبای ۱۹ کشور آسیایی شد. رئیس هیئت ورزش دانش آموزی سیستان و بلوچستان در این زمینه گفت: ورزشکاران بسیار خوبی در سیستان و بلوچستان وجود دارند که هنوز استعداد آنها شکوفا نشده و یا شناخته شده برای همگان نیستند که بخشی از آنها در حوزه دانش آموزش قرار دارند و علیرضا ریگی یکی از نمونه های بارز این استعدادها می باشد. جمشید جلیلوند در گفت و گو با خبرنگارعصرهامونافزود: این ورزشکار پس از کسب مدال طلا در بازگشت از مسابقات مدال خود را به رهبر معظم انقلاب تقدیم کرد. وی با اشاره به این مسئله که کشف استعدادها و شکوفایی آنها در برنامه های اصلی این هیئت قرار دارد، افزود: وجود فرصت هایی چون ۶۰۰ هزار دانش آموز و وجود بیش از هزار و 200 نیروی تحصیل کرده تربیت بدنی در بدنه آموزش و پرورش استان می تواند این استعدادها را جذب٬ پرورش و ارتقا دهند که البته این موضوع تنها در سایه نظام جامع استعدادیابی ورزشی میسر خواهد شد. وی با اشاره به ورزشکاران دانش آموز و استعدادهای نهفته ورزشی در آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان ورزشکار سیستان و بلوچستان که از آن جمله می توان به قهرمانانی چون امید آرامی قهرمان جهان در رشته کشتی٬ فردین کهرازه قهرمان کشور و جهان در رشته کشتی٬ عبدالرحیم درزاده دونده...
 • گشت رزمی رهبر انقلاب از مواضع دشمن در هفته های ابتدایی جنگ
 • به گزارش جهان نیوز،گشت رزمی رهبر انقلاب از مواضع دشمن در هفته های ابتدایی جنگ. دریافت.mp4
 • ۲۰ جمله کلیدی رهبر انقلاب درباره دفاع مقدس
 • پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، 20 جمله کلیدی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای پیرامون موضوع «دفاع مقدس» را منتشر کرد.جملات کلیدی رهبر انقلاب به شرح زیر است:*جنگ به وسیله ی مردم اداره شد. هم ارتش و هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم نیروهای گوناگون، متکی به مردم بودند؛ به ایمان مردم، به عشق مردم، به صفای مردم. 1390/07/20*جنگ هشت ساله، ما را قوی تر کرد. اگر جنگ هشت ساله نبود، این سرداران شجاع، این مردان برجسته نشان داده نمیشدند، در بین ملت بروز نمیکردند؛ این حرکت عظیمِ مخلصانه ی مردم مجال بروز و ظهور پیدا نمیکرد. 1389/11/27*هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه ی زمانی نیست؛ گنجینه ی عظیمی است که تا مدتهای طولانی ملت ما میتواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه گذاری کند. 1388/06/24*آن عزتی، اعتماد به نفسی، احساس اقتداری که از ناحیه ی معنویت رزمندگان ما و جامعه ی اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه ی عجیب و شگفت انگیز - یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم این همه دشمن - را رقم بزند، آن خصوصیات، آن خصلتها، برای ملت ما، برای کشور ما، یکی از بزرگترین نیازهاست. 1388/06/24*این هشت سال، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه میتواند به آنها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنویت و دینداری است، مظهر آرمان خواهی است، مظهر ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است، مظهر تدبیر و حکمت است. 1388/06/24*جنگ، کار پیچیده ای است. مدیریت جنگ و فرماندهی جنگ، کار بسیار سنگین و پیچیده ای است. این کار را جوانهای نورس ما در بسیاری...
 • تجلیل رهبر انقلاب از مرحوم آیت الله راستی کاشانی
 • به گزارش جام نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. متن پیام حضرت آیت الله خامنه ای به این شرح است: بسمه تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت می‌کنم. سیدعلی خامنه‌ای 1/ مهرماه/1396
 • بزرگداشت آیت الله راستی کاشانی از سوی رهبر معظم انقلاب در قم
 • مراسم بزرگداشت آیت الله حسین راستی کاشانی در مسجد اعظم قم برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، در این مراسم که با حضور حضرات آیات شبیری زنجانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، امینی، مومن، برخی اعضای مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین، نمایندگان بیوت مراجع، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس سازمان صداوسیما و مردم عالم پرور قم و کاشان حضور داشتند آیت الله حسینی بوشهری این عالم ربانی را از مبارزان سرسخت دوران طاغوت خواند و افزود: این مرد بزرگ که از استوانه های نظام اسلامی ما بود عمر خود را برای خدمت به اسلام و انقلاب سپری کرد و یار روزهای سخت امام راحل بود.
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب به درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت‌الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای: رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت‌الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است: بسمه‌تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ی ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت میکنم. سید علی خامنه‌ای ۱ مهر ماه ۱۳۹۶
 • پیام رهبر انقلاب برای درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:بسمه تعالیرحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند.از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت می کنم.سید علی خامنه‌ای۱/ مهر ماه/ ۱۳۹۶
 • تسلیت رهبر انقلاب برای درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند.به گزارش ایسنا، متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:بسمه تعالیرحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ی ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت میکنم.سید علی خامنه‌ای
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • رهبر انقلاب در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، متن پیام حضرت رهبر انقلاب به این شرح است: بسمه تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ی ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌ آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت میکنم.سید علی خامنه‌ای1 / مهر ماه/ 1396
 • محصورین فقط برای دیدار یا جلسه ای که امکان توطئه علیه امنیت مردم باشد محدودیت دارند/اگر بخواهند حرف بزنند و عذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می کنیم
 • گروه سیاسی صراط - سرتیپ پاسدار محمد اسماعیل کوثری با سابقه 2 دور نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله در دوران دفاع مقدس، جانشین قرارگاه ثارالله است.سردار کوثری در گفت‌وگویی، از تلاش ناکام و برنامه جریان تکفیری برای خرابکاری در مراسم تحلیف، نحوه ورود و نقش قرارگاه ثارالله در پرونده تامین امنیت، چرایی و حدود حصر موسوی و کروبی سخن گفته است.متن این گفت‌وگو با خبرگزرای تسنیم ازنظرتان می‌گذرد:شما به‌عنوان فردی پرتلاش شناخته شده‌اید که معمولاً تن به بیکاری نمی‌دهد؛ بعد از پایان دوره نمایندگی مجلس چه‌کار کردید؟کوثری: بعد از پایان دوره نمایندگی تصمیم گرفتم به سوریه بروم و تجربه دوران دفاع مقدس را به دوستان خود منتقل کنم منتهی با تمام تلاشی که داشتم متأسفانه نتوانستیم نتیجه بگیریم و با حضورم در سوریه مخالفت شد و مجبور شدم به‌کارهای دیگر بپردازم.بعد از مخالفت برای حضور در سوریه، تصمیم گرفتم در بخشی از سپاه که مسئولیت مصاحبه‌های شفاهی از فرماندهان دفاع مقدس را دارد، مشغول شوم و خودم نیز به‌عنوان فرمانده دفاع مقدس هرچه بودونبود را هم گفتم. درنهایت فرمانده محترم سپاه بنده را خواستند؛ رفتم خدمتشان و گفتم تجربه‌ بنده حاصل خون شهداست و دوست دارم این تجربه را به جوانان منتقل کنم. آقای جعفری موافقت کرده و بنده را به دانشگاه امام حسین فرستادند؛ با دانشجویان به اردوهای راهیان نور رفتیم؛ بعد از مدتی هم گفتند که باید قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بروم. اخیراً هم فرمانده محترم دستور دادند که به قرارگاه ثارالله بیاییم که تمکین کردم.شما تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتید؟- کوثری: بنده تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتم و از سال هفتاد و هشت تا هشتاد و دو، چهار سال کامل در این قرارگاه بودم؛ در اداره امنیت ستاد کل هم سابقه فعالیت داشتم و از آنجا که تجربه کار در تهران را داشتم همه‌چیز دست‌به‌دست هم...
 • رهبر معظم انقلاب درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند
 • تهران-ایرنا-رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:بسمه تعالیرحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می کنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت می کنم.سید علی خامنه‌ای1/ مهر ماه/ 1396سیام**9121**1336 تنظیم کننده: سمیه لاری**انتشار:مهرنوش خانزائی
 • پیام تبریک مشاور رهبر انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس
 • دکتر علی اکبر ولایتی با ارسال پیامی در صفحه اینستاگرامش فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را تبریک گفت. به گزارش سرویس فضای مجازیخبرگزاری صدا و سیما؛31 شهریورماه هر سال روزی است که هیچگاه از خاطر ملت ایران فراموش نخواهد شد، آغاز جنگی نابرابر و برنامه ریزی شده که قرار بود دشمن را 3 روزه به قلب ایران برساند اما رزمندگان آن را هشت سال تمام در مرزهای ایران نگه داشتند و سرانجام بیرون راندند.به همین مناسبت علی اکبر ولایتی رییس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود این ایام را تبریک گفت.علی اکبر ولایتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:"هفته دفاع مقس یادآور روزهای حماسه، رشادت، فداکاری و از جان گذشتگی دلیر مردان غیور و بزرگی است که اقتدار و استقلال امروز کشور را به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی رقم زدند و امروز هم مسیر سرخ و نورانی آنان با الگوگیری از آموزه‌های بلند اسلامی، تعالیم اهل بیت (علیهم السلام) و اباعبدالله الحسین (علیه السلام) که این بار محرم و هفته دفاع مقدس نیز همزمان گردیده است ، با تدبیر مقام معظم رهبری، شجاعت و فداکاری مدافعان حرم و شهدای مدافع حرم همچون شهید حججی‌ها و سرداران و ایثارگران بزرگ، همراهی ملت شریف و بزرگ ایران اسلامی و همت و عزم مسئولان دلسوز نظام علیرغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌ها که نمونه اخیر آن را در سخنان سخیف رییس‌جمهور کاسب‌کار آمریکا مشاهده کرده‌ایم مسیر امنیت، ثبات، استقلال و پیشرفت کشور ادامه داشته و خواهد داشت·این ایام نورانی و بزرگ را به ملت شریف ایران و تمامی نیروهای نظامی و انتظامی و ایثارگران عزیز تبریک عرض می‌نمایم و از خداوند متعال مسئلت دارم ما را قدران عظمت شهدا و خانواده‌های آنان قرار دهد.
 • رهبر معظم انقلاب اسلامی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند
 • خبرگزاری میزان- رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است: بسمه تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ی ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت میکنم. سید علی خامنه‌ای ۱/ مهر ماه/ ۱۳۹۶ انتهای پیام/
 • با صدور پیام تسلیت تجلیل رهبر انقلاب از مرحوم آیت الله راستی کاشانی
 • خبرگزاري آريا - «اين عالم بزرگوار از جمله‌ فضلاي روشن‌بين و با اخلاصي بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزديکان علمي و سياسي ايشان حضور يافته و وفادارانه به نهضت مقدس ايشان کمک کردند...»به گزارش جام نيوز به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي درگذشت عالم جليل‌القدر و فقيه مجاهد آيت الله راستي کاشاني را تسليت گفتند.متن پيام حضرت آيت الله خامنه اي به اين شرح است:بسمه تعاليرحلت عالم جليل‌القدر و فقيه مجاهد مرحوم آيت‌الله آقاي حاج شيخ حسين راستي کاشاني رحمة‌الله‌عليه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامي و به همه‌ ارادتمندان ايشان تسليت عرض مي‌کنم.اين عالم بزرگوار از جمله‌ فضلاي روشن‌بين و با اخلاصي بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزديکان علمي و سياسي ايشان حضور يافته و وفادارانه به نهضت مقدس ايشان کمک کردند و پس از پيروزي انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفريني کردند.از خداوند متعال بهترين پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات براي ايشان مسألت مي‌کنم.سيدعلي خامنه‌اي1/ مهرماه/1396
 • در پیامی رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند
 • به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت‌الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است: بسمه تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت می‌کنم. سید علی خامنه‌ای 1/ مهر ماه/ 1396 انتهای پیام/چ
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • ایران>رهبری - همشهری آنلاین:رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفتند. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است: بسمه تعالی رحلت عالم جلیل‌القدر و فقیه مجاهد مرحوم آیة الله آقای حاج شیخ حسین راستی کاشانی رحمة‌الله‌علیه را به خاندان مکرّم و بازماندگان گرامی و به همه‌ی ارادتمندان ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار از جمله‌ی فضلای روشن‌بین و با اخلاصی بودند که در دوران اقامت امام راحل در نجف در جمع نزدیکان علمی و سیاسی ایشان حضور یافته و وفادارانه به نهضت مقدس ایشان کمک کردند و پس از پیروزی انقلاب در مراکز مهم و حساس به انجام خدمات برجسته پرداختند و در مسائل کشور نقش‌آفرینی کردند. از خداوند متعال بهترین پاداش صابران و مجاهدان و علو درجات برای ایشان مسألت میکنم. سید علی خامنه‌ای در همین زمینه: نخبگان امریکا از داشتن چنین رئیس‌جمهوری احساس شرم می‌کنند رهبر انقلاب درگذشت حجة‌الاسلام والمسلمین معصومی را تسلیت گفتند
 • ویدیو رهبر انقلاب:این بالا و پایین پریدن ها در مجالس عزاداری چه فایده ای دارد
 • رهبر معظم انقلاب در انتقاد به برخی رفتارها در عزاداری های ماه محرم فرمودند: این بالا و پایین پریدن‌ها در مجالس عزاداری چه فایده‌ای دارد؟ کجای آن، عزاداری است؟ .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;}
 • پیام تبریک مشاور رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس
 • 31 شهریورماههر سال روزی است که هیچگاه از خاطر ملت ایران فراموش نخواهد شد، آغازجنگی نابرابرو برنامه ریزی شده که قرار بود دشمن را 3 روزه به قلب ایران برساند اما رزمندگان آن را هشت سال تمام در مرزهای ایران نگه داشتند و سرانجام بیرون راندند. به همین مناسبتعلی اکبر ولایتیرییس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ومشاور مقام معظم رهبریدر امور بین الملل با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود این ایام راتبریکگفت. علی اکبر ولایتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: هفته دفاع مقس یادآور روزهای حماسه، رشادت، فداکاری و از جان گذشتگی دلیر مردان غیور و بزرگی است که اقتدار و استقلال امروز کشور را به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی رقم زدند و امروز هم مسیر سرخ و نورانی آنان با الگوگیری از آموزه‌های بلند اسلامی، تعالیم اهل بیت (علیهم السلام) و اباعبدالله الحسین (علیه السلام) که این بار محرم و هفته دفاع مقدس نیز همزمان گردیده است ، با تدبیر مقام معظم رهبری، شجاعت و فداکاری مدافعان حرم و شهدای مدافع حرم همچون شهید حججی‌ها و سرداران و ایثارگران بزرگ، همراهی ملت شریف و بزرگ ایران اسلامی و همت و عزم مسئولان دلسوز نظام علیرغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌ها که نمونه اخیر آن را در سخنان سخیف رییس‌جمهور کاسب‌کار آمریکا مشاهده کرده‌ایم مسیر امنیت، ثبات، استقلال و پیشرفت کشور ادامه داشته و خواهد داشت· این ایام نورانی و بزرگ را به ملت شریف ایران و تمامی نیروهای نظامی و انتظامی و ایثارگران عزیز تبریک عرض می‌نمایم و از خداوند متعال مسئلت دارم ما را قدران عظمت شهدا و خانواده‌های آنان قرار دهد.