خبرگزاري آريا- تحليلگران سازمان سياي امريکا از سناريوي خطرناک رژيم صهيونيستي سخن مي گويند که پاي آمريکا را هم به جنگ جديد در خاور نزديک باز مي کند.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، آيدين مهديف، در گزارشي در نشريه پراودارو (روسيه) با عنوان "ايران اسرائيل را به «نبرد دريايي» فرا خواند" نوشت:
آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل، اعلام کرد: «اسرائيل تمامي امکانات خود را به کار خواهد برد تا مانع از تشکيل «کوريدور شيعه» ميان ايران و سوريه شود».

چندي پيش، وزارت دفاع اسرائيل براي جلب توجهات به سوي اين هشدار خود، دست به حمله موشکي قدرتمندي عليه مواضع ارتش سوريه در اطراف شهر مصياف، واقع در استان حماه، زد.
نشريه امريکايي «وال استريت ژورنال» اين رويداد را جدي گرفته است و در کاخ سفيد و پنتاگون نيز به عقايد اين رژيم گوش فرا مي دهند. و اما، هشدار اسرائيل از اين قرار است: «اسرائيل و ايران، امريکا را وارد جنگ جديدي در خاور نزديک خواهند کرد». نشريه «وال استريت ژورنال» خاطر نشان مي کند که «اسرائيل پايگاه نظامي را در سوريه بمباران کرده است و اين بمباران مي تواند به آغاز جنگ جديدي در خاور نزديک و جذب امريکا به اين جنگ بينجامد».
نمي توان با اين عقيده نشريه امريکايي موافق نبود. تا قبل از آغاز جنگ داخلي در سوريه در سال ٢٠١١ ميلادي، ايران نمي توانست، مستقيما، مرزهاي اسرائيل را تهديد کند، زيرا با دولت يهودي مرز مشترکي ندارد و راهي براي ورودي به درياي مديترانه نداشت. اما، در پاييز سال ٢٠١٧ ميلادي، و شش سال بعد از آغاز جنگ داخلي در سوريه – استقرار نيروها در منطقه شروع به تغيير کرد و اين تغيير به نفع اسرائيل نمي باشد.
ايران به موازات روسيه و ترکيه، کشور شرکت کننده در روند صلح آميز آستانه است و همچنين، نقش کشور ضامن را در پشتيباني از ثبات در شعاع هاي عاري از تنش در سوريه ايفا مي کند. به اعتقاد تل آويو، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ضمن دريافت اختيار تام از روسيه در راستاي تحکيم مواضع خود در سوريه، با کمک دستجات «حزب الله»، با جديت، قرابت به مرزهاي اسرائيل را آغاز کرده است که از آنجا، قادر خواهد بود، مستقيما، خاک اين رژيم را مورد اصابت قرار دهد.
قواي ايراني قصد دارند، موفقيت هاي خود را گسترش دهند و به گزارش سرويس اطلاعاتي اسرائيل، آنان قصد دارند، به پيشرفت هاي خود در خاک سوريه ادامه دهند تا کوريدوري را به سوي درياي مديترانه باز کنند. اگر اين طرح جاه طلبانه به واقعيت بپيوندد، در آنصورت، احتمال دارد که در بندر طرطوس سوريه، واقع در حاشيه درياي مديترانه، پايگاه نيروي دريايي ايران تشکيل يابد.
در آنصورت، بندر حيفاي اسرائيل در شعاع حملات نظامي مستقيم قرار خواهد گرفت که در آنجا، پايگاه اصلي نيروي دريايي اين رژيم واقع است و ناو گروه سوم و هفتم و همچنين، ناو گروه قايق هاي ديده باني در آنجا پايگاه دارند. در چنين شرايطي، احتمال دارد که تل آويو در برابر وسوسه آغاز جنگ با تهران طاقت نياورد، زيرا دولت يهودي داراي سلاح هسته اي است و ايران چنين سلاحي را در اختيار ندارد. به اعتقاد تحليلگران سازمان سياي امريکا، اجراي چنين سناريويي مي تواند به آغاز جنگ بزرگي در خاور نزديک منجر شود که احتمال دارد، امريکا نيز به آن جذب شود.
اما، تهران از چنين چشم اندازي هراسي ندارد: اين کشور براي وقوع چنين رويدادي اشتهاي بسياري دارد. يک سال پيش، سردار سرلشگر پاسدار محمد حسين باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح ايران، اعلام کرد: «احتمال دارد که نيروي دريايي ايران در سوريه و يمن، اختصاص پايگاه هايي را درخواست کند». در اين ميان، وي اشاره کرد که «نيروي دريايي ايران بايد در اقيانوس هند و درياي مديترانه مانند، درياي عمان بسيار فعال باشد».
يعني، طرح هاي راهبردي ايران فراتر از بندر تارتوس توسعه مي يابد. در صورت موفقيت شيعيان حوثي تحت حمايت تهران در يمن، نيروي دريايي ايران مي تواند، ورود خود را به درياي سرخ، خليج عدن و درياي عرب تضمين کند. آنوقت، کابوس هاي شبانه عربستان سعودي در رابطه با ورود کشتي هاي نظامي ايران به يمن به واقعيت خواهد پيوست.
افزون بر آن که ايران روي تبديل شدن به متحد نظامي عراق، کشور همسايه، حساب مي کند که اگرچه، واشنگتن به رژيم دست نشانده بغداد لغو سفر به ايران را توصيه کرده بود، اما اخيرا، وزير دفاع اين کشور به تهران سفر کرده است.
در اين ميان، فعلا، اين طرح هاي ژئو سياسي ايران در حد طرح است و نبايد اين موضوع را از ياد برد که امريکا ضمن مساعدت نظامي عظيم به اسرائيل و عربستان سعودي، متحدان نزديکش در منطقه، به هيچ وجه، اجازه تحقق اين طرح ها را نخواهد داد.
فعلا، در تل آويو به صداهاي هراس آور پيرامون «حمله خزنده ايران» به مرزهاي اين رژيم گوش فرا مي دهند. در روز ٨ ماه سپتامبر، آويگدور ليبرمن، وزير دفاع اسرائيل، اعلام کرد: «اسرائيل تمامي امکانات خود را به کار خواهد برد تا مانع از تشکيل «کوريدور شيعه» ميان ايران و سوريه شود».
يک روز قبل از آن، ارتش اسرائيل دست به حملات موشکي قدرتمندي عليه مواضع ارتش سوريه در اطراف شهر مصياف، واقع در استان حماه، زد. در دمشق تصريح کرده اند: مرکز علمي – تحقيقاتي مربوط به طراحي نوع هاي موشکي، شيميايي و بيولوژيکي تسليحات CERS آسيب ديده است و دو نفر از نيروهاي نظامي نيز کشته شده اند.
به نوشته نشريه اسرائيلي «هاآرتص»، در واقع، اين نخستين عمليات نظامي تل آويو عليه سوريه از روز ٩ ماه ژوئيه (در اين روز، برقراري آتش بس آغاز شد که در خصوص آن، ولاديمير پوتين و دونالد ترامپ، روساي جمهوري روسيه و امريکا، در اجلاس گروه بيست در هامبورگ به توافق رسيده بودند) بوده است. تا قبل از آن – از اواخر ماه ژوئن تا اوايل ماه ژوئيه – اسرائيل اهدافي را در سوريه حداقل پنج بار مورد هدف قرار داده است و اين حملات در پاسخ به حملات صورت گرفته عليه بلندي هاي جولان مي باشد.
اميدها به اين بازي ژئو سياسي خطرناک بسيار زياد است که آن را اسرائيل و ايران با قدرت بسياري به راه انداخته اند. در صورت توسعه پيش از اين رويدادها، بسياري از موارد به مواضع روسيه وابسته خواهد بود. مي توان تصور کرد که موضع روسيه به نفع توسعه نفوذ ايران در کل منطقه خاور نزديک خواهد بود: در سال ٢٠١١ ميلادي و در اوايل جنگ داخلي در سوريه، اين دو کشور به همراه يکديگر محور نظامي و سياسي را تشکيل دادند.
در سال آينده، ايران به عضويت سازمان همکاري شانگهاي در خواهد آمد که «چتر امنيتي» اين سازمان ايران از موشک هاي هسته اي اسرائيل در امان نگه خواهد داشت. به اعتقاد مسکو، «پيشرفت هاي» ايران در خاور نزديک به معناي شکست تلاش هاي واشنگتن در راستاي حکمراني بي قيد و شرط در خاک گسترده اي از درياي مديترانه تا خليج فارس خواهد بود.

کلیدواژه: نیروی دریایی ایران | دریای مدیترانه | خاور نزدیک | خواهد بود | آغاز جنگ | تل آویو

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۱۴۶۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • غار س م دومین غار خطرناک ایران
 • پول‌نیوز- غار سُم در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه می‌باشد. این غار در نزدیکی قله کوه خواجه قنبر (امامزاده بالای کوه) در منطقه نامیج روستای نام نیک بخش گالیکش شهرستان مینودشت به فاصله تقریبی 2 ساعت راهپیمایی قرار گرفته است. غار سُم از جنس آهک می‌باشد که بر اساس جریان آب از داخل سنگ‌های آهکی بسط و گسترش یافته است. دهانه این غار در یک محوطه باستانی قرار دارد و در داخل غار بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است. در دهلیزهای آغازی این غار نیز بقایای اسکلت انسانی موجود است. غار سم؛ دومین غار عمیق کشور می‌باشد.نام این غار (سُم) در زبان محلی به معنای حفره و غار می‌باشد. غار سُم، از جنس آهک می‌باشد دهانه غار سُم، در یک محوطه باستانی قرار دارددر داخل غار سم، بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است غار سم؛ دومین غار عمیق کشور می‌باشدمنبع: بیتوته
 • غار س م دومین غار خطرناک ایران عکس
 • پول‌نیوز- غار سُم در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه می‌باشد. این غار در نزدیکی قله کوه خواجه قنبر (امامزاده بالای کوه) در منطقه نامیج روستای نام نیک بخش گالیکش شهرستان مینودشت به فاصله تقریبی 2 ساعت راهپیمایی قرار گرفته است. غار سُم از جنس آهک می‌باشد که بر اساس جریان آب از داخل سنگ‌های آهکی بسط و گسترش یافته است. دهانه این غار در یک محوطه باستانی قرار دارد و در داخل غار بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است. در دهلیزهای آغازی این غار نیز بقایای اسکلت انسانی موجود است. غار سم؛ دومین غار عمیق کشور می‌باشد.نام این غار (سُم) در زبان محلی به معنای حفره و غار می‌باشد. غار سُم، از جنس آهک می‌باشد دهانه غار سُم، در یک محوطه باستانی قرار دارددر داخل غار سم، بقایای سفال‌ مربوط به دوران کهن و اسکلت‌هایی دیده شده است غار سم؛ دومین غار عمیق کشور می‌باشدمنبع: بیتوته
 • خطرناک ترین زن اینترنتی
 • شرکت امنیت سایبری مک‌‌آفی اعلام کرد که جست‌وجو کردن نام آوریل لوین در اینترنت از هر چهره سرشناس دیگری خطرناک‌تر است.براساس بررسی‌های مک‌آفی با جست‌وجو کردن نام این خواننده که آخرین آلبوم موسیقی خود را سال ۲۰۱۳ منتشر کرده است، به احتمال بسیار زیاد به سایت‌هایی راهنمایی می‌شوید که آلوده به ویروس و بدافزارهای خطرناک هستند. با جست‌وجوی نام او احتمال رسیدن به وب‌سایت‌های آلوده ۱۴/۵ درصد است و اگر همراه با نام این خواننده واژه‌های «free MP۳» را نیز جست‌وجو کنید، این احتمال به ۲۲درصد افزایش پیدا می‌کند.در فهرست چهره‌های خطرناک اینترنتی نام‌های بسیاری از دنیای موسیقی به چشم می‌خورد. برونو مارس، زیان مالیک، سلین دیون، کالوین هریس، جاستین بیبر، دیدی، کیتی پری و بیانسه دیگر چهره‌های سرشناس دنیای موسیقی در این فهرست هستند.
 • خطرناک ترین زن اینترنتی عکس
 • به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شرکت امنیت سایبری مک‌‌آفی اعلام کرد که جست‌وجو کردن نام آوریل لوین در اینترنت از هر چهره سرشناس دیگری خطرناک‌تر است. براساس بررسی‌های مک‌آفی با جست‌وجو کردن نام این خواننده که آخرین آلبوم موسیقی خود را سال 2013 منتشر کرده است، به احتمال بسیار زیاد به سایت‌هایی راهنمایی می‌شوید که آلوده به ویروس و بدافزارهای خطرناک هستند. با جست‌وجوی نام او احتمال رسیدن به وب‌سایت‌های آلوده 14/5 درصد است و اگر همراه با نام این خواننده واژه‌های «free MP3» را نیز جست‌وجو کنید، این احتمال به 22درصد افزایش پیدا می‌کند. در فهرست چهره‌های خطرناک اینترنتی نام‌های بسیاری از دنیای موسیقی به چشم می‌خورد. برونو مارس، زیان مالیک، سلین دیون، کالوین هریس، جاستین بیبر، دیدی، کیتی پری و بیانسه دیگر چهره‌های سرشناس دنیای موسیقی در این فهرست هستند. منبع:اقتصاد نیوز انتهای پیام/ تصویر زن خطرناک اینترنتی
 • بازی خطرناک ترامپ با برجام
 • یک روزنامه آلمانی در مطلبی انتقادی درباره سخنرانی تهدید آمیز ترامپ علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، خروج از برجام را حماقتی بزرگ از طرف آمریکا و عامل انزوای کامل آن دانست. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ در مطلبی با عنوان بازی خطرناک ترامپ، به سخنرانی تهدید آمیز آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران پرداخته و نوشت: زمانی که توافق اتمی با ایران در سال 2015 منعقد شد اعتراضاتی از طرف اسرائیل، عربستان سعودی، و کنگره آمریکا به آن شکل گرفت. با وجود حمایت بسیاری کارشناسان از برجام اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دوران مبارزات انتخاباتی به صورت تحقیر آمیز با این توافق رفتار کرده و در نقش رئیس جمهور آمریکا هم اعلام کرده است که ایالات متحده دیگر بیش از این نمی تواند نسبت به این توافق متعهد باشد.با چنین رویکردی ترامپ در کنار درگیر بودن به مناقشات هسته ای با کره شمالی همچنین مناقشات جدید هسته ای با ایران را هم ایجاد کرده و به آنچه می خواست مانع آن شود یعنی هسته ای شدن ایران سرعت می بخشد. چنین اقدامی بسیار مرگبار، خطرناک و یک حماقت بزرگ است.نویسنده انزوای آمریکا را از دیگر عواقب خروج ایالات متحده از برجام ارزیابی کرده و در ادامه نوشت: بنابراین دیگر شرکای آمریکا در امضای برجام از جمله آلمان، فرانسه، و انگلیس کوچکترین دلیلی برای اینکه پرونده ایران را دوباره باز کنند نمی بینند، بخصوص اینکه به زعم آن ها تهران به تمام شروط این توافق پایبند است.در ادامه این مطلب آمده است: کشورهای چین، روسیه و اروپاییان نمی خواهند توافق اتمی را در معرض خطر قرار دهند و ایران هم از مذاکرات مجدد در این باره اجتناب می کند.نویسنده در ادامه عواقب هر گونه حمله نظامی احتمالی ترامپ به ایران را هم برای تمام منطقه فاجعه بار دانست.این روزنامه...
 • خطرناک ترین زن اینترنتی را بشناسید عکس
 • به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شرکت امنیت سایبری مک‌‌آفی اعلام کرد که جست‌وجو کردن نام آوریل لوین در اینترنت از هر چهره سرشناس دیگری خطرناک‌تر است. براساس بررسی‌های مک‌آفی با جست‌وجو کردن نام این خواننده که آخرین آلبوم موسیقی خود را سال 2013 منتشر کرده است، به احتمال بسیار زیاد به سایت‌هایی راهنمایی می‌شوید که آلوده به ویروس و بدافزارهای خطرناک هستند. با جست‌وجوی نام او احتمال رسیدن به وب‌سایت‌های آلوده 14/5 درصد است و اگر همراه با نام این خواننده واژه‌های «free MP3» را نیز جست‌وجو کنید، این احتمال به 22درصد افزایش پیدا می‌کند. در فهرست چهره‌های خطرناک اینترنتی نام‌های بسیاری از دنیای موسیقی به چشم می‌خورد. برونو مارس، زیان مالیک، سلین دیون، کالوین هریس، جاستین بیبر، دیدی، کیتی پری و بیانسه دیگر چهره‌های سرشناس دنیای موسیقی در این فهرست هستند. منبع:اقتصاد نیوز انتهای پیام/ تصویر زن خطرناک اینترنتی
 • روزنامه هندی:پایبند نبودن آمریکا به توافقات بین المللی رویه ای خطرناک است
 • خبرگزاري آريا - دهلي نو-ايرنا- روزنامه انگليسي زبان هندو با اشاره به تهديد `دونالدترامپ` به تائيد نکردن توافقنامه هسته اي با ايران اظهار کرد پايبند نبودن آمريکا به توافقات بين المللي که با ايران و ديگر کشورها امضا کرده،رويه اي خطرناک است . به گزارش ايرنا،اين روزنامه درادامه اضافه کرد توافق هسته اي ايران و قدرت هاي بزرگ جهاني ،يک مشکل مهم بين المللي را از طريق گفت و گو حل و فصل کرد.روزنامه هندو در ادامه به اشاره به سخنان ترامپ در مجمع عمومي سازمان ملل نوشت در صورتيکه توافقنامه هسته اي بار ديگر ازسوي آمريکا تائيد نشود روند فروپاشي اين توافقنامه که پس از چند سال گفت وگو بدست آمده،رقم مي خورد.نويسنده اين مطلب با اشاره به تائيد چند باره برنامه هسته اي ايران توسط آژانس بين المللي انرژي اتمي اضافه کرد اين گزارشها نشان دهنده غير نظامي بودن برنامه هسته اي ايران است.درادامه اين مطلب آمده است توافقنامه هسته اي بدون شليک حتي يک گلوله و تنها از طريق گفت وگو بدست آمده است .به نوشته اين روزنامه ،اگر آمريکا در خصوص عدم گسترش سلاح هاي هسته اي جدي است بايد از شيوه توافقنامه هسته اي با ايران براي حل ديگر اختلافات پيچيده بين المللي استفاده کند.در ادامه اين مطلب اضافه شده است تحريم بيشتر ايران که بخش زيادي از برنامه هسته اي خود را کنار گذاشته به بهانه برنامه موشکي توسط آمريکا، چه پيامي براي ديگر کشورها در خصوص توافقنامه هاي بين المللي داشته باشد؟.اين روزنامه هندي در ادامه حملات ترامپ به ايران را با هدف جلب رضايت حاميان تندرو آمريکا در کشورهاي عربي و رژيم صهيونيستي دانست و اضافه کرد خروج آمريکا از توافقنامه هسته اي باعث تضعيف سازمان هاي جهاني و تلاش هاي بين المللي خواهد شد.در بخش ديگري از اين مطلب آمده است:موضع خصمانه و شديد اللحن `دونالد ترامپ`رئيس جمهوري امريکا در خصوص...
 • خطرناک ترین دشمنان از توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند
 • رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دلیل امنیت و آرامش حاکم بر کشور را واهمه همان دشمنانی دانست که نه تنها جرات تقابل بانیروهای مسلح، بلکه توان نزدیک شدن به مرزهای میهن اسلامی را نیز ندارند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت وگویی به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت: امنیت کشور و اقتدار نیروهای مسلح را زمانی احساس می‌کنیم که دریابیم با وجود تحریم ها، پیشرفت و اقتدار دفاعی و نظامی کشور چندین برابر شده و موجب حیرت جهانیان گشته است.وی تاکید کرد: وقتی مشاهده می‌کنیم درمنطقه با چه دشمنان خونخوار وبی رحمی در حال ستیز و مقابله هستیم و آن‌ها به هر کجا پا می‌گذارند، دست به کشتار و جنایات هولناکی الوده می‌کنند و سخیف‌ترین و بی شرمانه‌ترین تعدی و تجاوزات را نسبت به سرزمین ها، اموال وحتی نوامیس مردم مظلوم روا می‌دارند، باز اقتدار و عظمت قوای مسلح کشور رابیشتر درک می‌نماییم.عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دلیل امنیت و آرامش حاکم بر کشور را واهمه همان دشمنانی دانست که نه تنها جرات تقابل بانیروهای مسلح، بلکه توان نزدیک شدن به مرزهای میهن اسلامی را نیز ندارند.زاهدی همچنین با تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز ارتش و هفته‌ی دفاع مقدس گفت: امروز در سایه‌ی دستاوردهای بسیاری که از پایداری و رشادت‌های رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس و دفاع از حریم اهل بیت (س) بدست آورده ایم، و نیز به دلیل اقتدار کم نظیر ارتش، سپاه وبسیج و رهبری هوشمندانه فرماندهی کل قوا، دشمنان و متجاوزان تا دندان مسلح و پرشمار درمنطقه، حتی از شنیدن نام نیروهای مسلح کشور هراس دارند.وی ضمن کم نظیر خواندن اقتدار و امنیت کشور اظهار داشت: باید به وجود نیروهای مسلح و دفاعی کشور افتخار نمود و اذعان داشت که جبران خدمات ارزشمند و بزرگ نیروهای مسلح کشور با هیچ پاداش و جایگزینی مقدور...