روز ۲۰ شهریور ۱۳۵۷ گروهی از مقامات عالی کشور شامل برخی وزیران و معاونین سابق وزارتخانه‌ها به اتهام سوءاستفاده و ایجاد نارضایتی در میان مردم بازداشت شدند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در مطبوعات، نام دکتر شیخ‎الاسلام‌زاده وزیر سابق بهداری و بهزیستی، دکتر نیلی‌ آرام و مهندس نقابت معاونین سابق آن وزارتخانه در میان بازداشت‌شدگان قرار داشت.

به گزارش ایسنا، «تاریخ ایرانی» در ادامه نوشت: این واقعه یک روز پس از آن رخ داد که جعفر شریف امامی، نخست‌وزیر وقت در مجلس گفت: «بدون پرده و صادقانه عرض می‌کنم که به حساب‌های گذشته دقیقا رسیدگی خواهیم کرد و متجاوزین به حقوق عمومی مردم را مجازات خواهیم کرد. »

گفته می‌شد نام بسیاری از مقامات بلندپایه دولتی و همچنین صاحبان بخش خصوصی که مرتکب سوءاستفاده‌هایی شده‌اند در لیستی قرار دارد که می‌بایست بازداشت شوند. البته از میان کسانی که در این لیست قرار داشتند عده‌ای در خارج از کشور به سر می‌بردند و دسترسی به آنها وجود نداشت ولی عده دیگری ممنوع‌الخروج شده و به پلیس گذرنامه دستور داده شد تا از خروج آنها از کشور جلوگیری شود.

روزنامه اطلاعات بعدازظهر‌‌ همان روز درباره این فهرست نوشت: «در این لیست که در حال حاضر شایعه پیرامون آن زیاد است نام چندتن از وزراء، استانداران، معاونین پیشین وزارتخانه‌ها، مدیران عامل شرکت‌های دولتی، اعضای هیات مدیره شرکت‌ها و مقامات سابق شهرداری و حتی نام چند نماینده پارلمان و مدیران بخش خصوصی نیز دیده می‌شود. »

اتهامات فهرست سیاه

با انتشار خبر دستگیری گروهی از مدیران نظام سلطنتی و بازداشت قریب‌الوقوع عده‌ای دیگر، گمانه‌زنی‌‌ها درباره دلایل این بازداشت‌ها آغاز شد. روزنامه اطلاعات با مرتبط دانستن برخی از این بازداشت‌ها با تظاهرات‌های روز عید فطر و وقایع ۱۷ شهریور در تهران نوشت: «اتهامات این عده متفاوت است. بعضی از آنها متهم به سوءاستفاده از موقعیت و مقام خود در ناراضی‌کردن مردم هستند و ریشه تظاهرات اخیر را هم از این منبع می‌دانند. دسته‌ای دیگر متهم به سوءاستفاده‌های مالی می‌باشند که از این نظر مورد تعقیب قرار می‌گیرند. در کنار تعقیب مقامات عالی‌رتبه دولتی نام عده‌ای از صاحبان بخش خصوصی نیز برده می‌شود که این عده هم‌‌ همان اتهامات مقامات دولتی را دارند. بعضی‌ها از مشاغل خود سوءاستفاده کرده برای طبقات و صنوف مختلف نارضایتی وسیع به وجود آوردند و دسته دیگر با گرانفروشی و سوءاستفاده‌های کلان و سندسازی میلیون‌ها تومان منافع غیرقانونی به جیب زدند. در بین این دسته نیز از روسای سابق و اسبق اتاق اصناف، سازمان تعاون توزیع و صاحبان کارخانه‌های بزرگ تولیدی نام برده می‌شود. »

در مورد مسئولان بازداشت‌شده وزارت بهداشت سخن از ایجاد نارضایتی بود؛ ایجاد نارضایتی از طریق سیاست‌های نادرست در حوزه سلامت. دریافت حق بیمه از کارگران بدون ارائه سرویس درمانی و اجرای طرح فی‌فور از دیگر موارد ایجاد نارضایتی در میان پزشکان و بیماران بود. با اجرای این طرح مسئولین وزارت بهداری، پزشکان رسمی را موظف کرده بودند که بر اساس تعداد مریضی که ویزیت می‌شود پول دریافت کنند. به اعتقاد پزشکان این مساله باعث پایین آمدن کیفیت معاینات پزشکی شده بود. مبلغ بالای پول قابل پرداخت توسط مردمی که بیمه نبودند از دیگر موارد در وزارت بهداری بود که موجب نارضایتی مردم شده بود و بهانه بازداشت وزیر و معاونان سابق.

به اعتقاد تهیه‌کنندگان فهرست سیاه مسئولان سابق، در کنار وزارت بهداری، شهرداری‌ها بخصوص شهرداری تهران نیز یکی از منابع ناراضی‌تراشی و احتمالاً سوء استفاده‌های مالی بودند. به نوشته روزنامه اطلاعات «احتمالاً پای چند تن از مسئولانی که در گذشته در شهرداری پایتخت بر مصدر امور بوده و موجب ایجاد نارضایتی مردم، حیف و میل در بیت‌المال، سوءاستفاده و بهره‌برداری‌های نامشروع از مقام خود شده‌اند به میان کشیده خواهد شد. »

بازداشتی‌های بخش خصوصی

همزمان با این وقایع سعید پارسا، رییس اتاق اصناف اعلام کرد که «بر اساس بررسی‌هایی که در اتاق اصناف پایتخت شروع شده است کلیه کسانی که به هر عنوان موجب نارضایتی اصناف شده‌اند از کار برکنار خواهند شد و تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت. » روزنامه اطلاعات نوشت: «در آغاز این بررسی‌ها امروز اعلام شد ناصر یوسفی مسئول تعاون و امور شرکت‌های تعاونی اتاق‌های اصناف از سمت‌های خود برکنار شده است. وی متهم به ایجاد نارضایتی در بین اتحادیه‌های صنفی است. رییس اتاق اصناف پایتخت ضمن تقاضا از کلیه مصرف‌کنندگان و واحدهای صنفی و مطبوعات برای معرفی عوامل فساد و اشخاص سوءاستفاده‌کننده در اتاق اصناف گفت: در آینده کلیه روسای اتحادیه‌های صنفی مشاور اتاق اصناف خواهند بود و هیچ اقدامی در مورد اتحادیه‌ای بدون مشورت با رییس و اعضای هیأت مدیره اتخاذ نخواهد شد. »

همزمان برخی رسانه‌ها از احضار گروهی از مدیران سابق اتاق اصناف به نام‌های شیخ بهایی، حکمتی و رسول رحیمی برای ادای پاره‌ای از توضیحات خبر دادند. در ادامه برخوردهای با مسئولان پیشین، خبر بازداشت طباطبایی و موسوی نصر دو مسئول سابق شرکت گسترش خانه‌های کارگری با حکم شعبه دوم دادسرای تهران نیز در رسانه‌ها بازتاب یافت. این دو متهم بودند که در اجرای تعهدات خود در برابر خریداران خانه‌های این شرکت کوتاهی کرده‌اند. رادیو سراسری نیز در بخش اخبار صبح روز ۲۰ شهریور ۵۷ از بازداشت دو چهره مهم بخش خصوصی خبر داد. از این دو تن با عنوان خرم، مدیر و موسس مجتمع تفریحی خرم و قاسم ساربان‌ها رییس اتحادیه کامیون‌داران کشور نام برده شد.

تداوم بازداشت‌ها در روزهای بعد

دو روز بعد روزنامه‌ها به نقل از منابع آگاه خود از ادامه بازداشت‌ها خبر دادند. اطلاعات در روز ۲۲ شهریور در گزارشی نوشت: «در جهت مبارزه با فساد پرونده‌های بسیاری از مقامات عالی دولتی و بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفته که پس از تکمیل، متهمین مورد تعقیب و بازداشت قرار خواهند گرفت. بخشی از این گروه مثل بازداشت‌شدگان پریروز از سوی فرماندار نظامی به‌‌ همان نحو تعقیب خواهند شد و برخی دیگر از طرف دادستان دیوان کیفر و دادستان تهران احضار و مورد بازپرسی و تعقیب قرار می‌گیرند. به همین جهت گفته می‌شود که مطابق قانون و عرف برای پیشگیری از عدم دسترسی به این قبیل اشخاص قریب ۷۰ تا ۱۰۰ نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند. آقای شریف‌امامی در گزارش خود به مجلس و آقای باهری وزیر دادگستری در بخشنامه خود به دادستان دیوان کیفر و دادستان تهران و آزمون دیشب بعد از مذاکرات هیأت دولت صریحاً اعلام کرده‌اند که مبارزه با متجاوزین به حقوق مردم را سریعا دنبال خواهند کرد. آزمون گفت که این موضوع یک شعار تو خالی نیست. وی همچنین تاکید کرد که برای پاک کردن محیط از فساد دستگیری چند نفر کافی نیست. به همین جهت آگاهان معتقدند که در روزهای نزدیک عده‌ای دیگر به‌‌ همان اتهام ۸ نفری که تاکنون اسامی آن‌ها اعلام شده و یا به اتهامات دیگر از طرف دادگستری مورد تعقیب قرار خواهند گرفت. »

برخی از وزرای سابق، استانداران سابق، معاونان وزارتخانه‌ها و مدیران سازمان‌ها که در لیست بازداشت‌ها بودند پیش از این ماجرا ایران را به مقاصد دیگر کشور‌ها ترک کرده بودند که از آن جمله نام رضا شایگان، مدیر پیشین شرکت کشتیرانی آریا مطرح بود. چند روز بعد انتشار خبر بازداشت منصور روحانی و فریدون مهدوی وزرای اسبق کشاورزی و بازرگانی در کابینه امیرعباس هویدا، تعداد نام‌های بلندپایه را در فهرست بازداشت‌شدگان بیشتر کرد.

در جریان بازداشت‌های این دوره نام بسیاری از مقامات و مسئولان دولتی و غیردولتی بر سر زبان‌ها افتاد که خبر دستگیری‌شان از جانب مقامات تایید یا تکذیب نشد اما بعد‌ها برخی از آن‌ها به اتهاماتی دیگر بازداشت شدند. امیرعباس هویدا، داریوش همایون از این دسته بودند که تا انقلاب در زندان ماندند. برخی بعدها این بازداشت‌ها را به عنوان تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر بحران مشروعیت از طریق انحراف افکار عمومی و مقصرتراشی برای ناکارآمدی دستگاه‌ها ارزیابی کردند؛ بحرانی که از روز ۱۷ شهریورماه و کشتار تظاهرکنندگان در میدان ژاله گریبان دولت وقت را گرفته بود.

انتهای پیام

کلیدواژه: روزنامه اطلاعات | ایجاد نارضایتی | بازداشت ها | اتاق اصناف | شده اند | بخش خصوصی | عده ای

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۱۱۹۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • جزئیات بازداشت مدیرعامل شرکت آذراب اراک
 • رئیس کل دادگستری استان مرکزی علت بازداشت مدیرعامل شرکت آذراب اراک به دستور دادستان این شهر را تشریح کرد.حجت‌الاسلام قاسم عبداللهی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه، در خصوص جزئیات بازداشت مدیرعامل شرکت آذراب اراک گفت: برخی اقدامات مدیر عامل این شرکت که منجر به بروز بی نظمی شده بود منجر به صدور دستور از سوی دادستان برای بازداشت وی شد.وی ادامه داد: عدم اجرای مصوبات شورای تامین از سوی مدیر عامل شرکت و اخلال در امر نظام اقتصادی کشور و ایجاد بی نظمی و اخلال در نظم عمومی که منجر به درگیری بین کارگران و نیروی انتظامی شد و موجب ضرب و جرح کارگران این شرکت شد علت بازداشت مدیر عامل این شرکت است.رئیس کل دادگستری استان مرکزی، تصریح کرد: انجام اقداماتی از سوی مدیر عامل شرکت مبنی بر عدم تشکیل مجمع که منتهی به اخلال در نظم عمومی شده است از دیگر دلایل بازداشت وی است.وی گفت: یک سری مباحث مالی در حوزه داخلی شرکت نیز مطرح است از جمله اینکه مدیرعامل این مجموعه پس از دریافت وجوهی در قالب وام از این وام‌ها در جای دیگری غیر از شرکت بهره‌برداری کرده که از دیگر موارد منتهی به بازداشت بوده است.حجت‌الاسلام عبداللهی بیان کرد: دستگاه قضایی به جد به این موضوع ورود پیدا کرده است و با دستگیری مدیر عامل و با انجام تحقیقات تکمیلی و بررسی ابعاد گوناگون این موضوع، نتایج آن اعلام خواهد شد.وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه آیا مدیر عامل شرکت آذراب می تواند با تامین وثیقه آزاد شود، گفت: فعلا قرار بازداشت موقت برای وی صادر شده است و در حال حاضر نمی توان وثیقه‌ گذاشت تا مراحل بعدی قضائی صورت گیرد.
 • ماجرای دستگیری هویدا توسط شهید موحددانش
 • پدر شهید علیرضا موحددانش گفت: علیرضا خواست نارنجکی که دشمن پرتاب کرده بود را بردارد اما در دستش منفجر شد. دستش را می‌گذارد زیر اورکتش تا شش بعد از ظهر که عملیات تمام می‌شود. به گزارش جهان نيوز، در تمام سال های پس از شهادت فرزند، این پدر بود که راوی فرزندانش شد تا مسیری که علیرضا و محمدرضا طی کرده اند در گذر زمان به فراموشی سپرده نشود، با وجود سن و سالی که از پدر گذشته اما به خوبی خاطرات را با جزئیات به یاد دارد، زبان شیرین پدر راوی روزهایی می شود که هر دو فرزندش در راه اسلام قدم در جبهه ها گذاشتند و در این راه ابتدا محمدرضا به شهادت رسید و پس از آن علیرضا. پدر شهیدان موحد دانش در دقایقی کوتاه و در جمع صمیمی اعضای فرهنگسرای رضوان که به مناسبت سالگرد تولد علیرضا موحد دانش در منزل ایشان حضور یافته بودند، از روزهای حضور فرزندانش در جبهه گفت که در ادامه آن را می خوانیم: بارها از حاج غلامرضا موحد دانش پرسیده اند که چه کردی پسرانت شهید شدند پدر شهید هم بارها گفته است که ما کاری نکردیم. حاج غلامرضا توضیح می دهد: «من ابتدای جوانی یک شاگرد سلمانی بودم. افتخارم این بود کاری از دستم بر می آید و سرباز جامعه هستم. سال 35 ازدواج کردم. علیرضا 27 شهریور 1337 به دنیا آمد. زمان به سرعت گذشت آن زمان دو نوع مدرسه اسلامی و ملی بود. قرار شد اسم علیرضا را در مدرسه بنویسیم. خانه هم از مدرسه دور بود. پشت ورزشگاهی مدرسه اسلامی نوبخت بود که یک روحانی مدیریت آن را برعهده داشت. دست علیرضا را گرفته بودم که باهم برویم مدرسه ثبت نام کنیم. بی توجه از جلوی مدسه که رد شدیم علیرضا گفت کجا می رویم؟ گفتم برای اسم نویسی مدرسه می رویم. علیرضا گفت...
 • مدیران باید به برنامه های دولت تدبیر و امید اعتقاد داشته باشند
 • علیرضا یونسی روز دوشنبه در این مراسم بیان کرد: دولت دوازدهم در انتصاب مدیران افرادی را انتخاب خواهد کرد که به برنامه های دولت اعتقاد داشته باشند و از سویی دیگر انگیزه لازم برای خدمت رسانی به مردم را داشته باشند. قربانعلی ولی زاده بورا به عنوان فرماندار جدید بابل معارفه شد و از خدمات محمد تقی عباسپور فرماندار سابق این شهر تقدیر شد. معاون استاندار مازندران اظهارداشت: در جامعه ما مردم بزرگ ترین سرمایه کشور محسوب می شوند و مردم محوری یکی از مزیت های دولت می باشد.وی گفت: ما در کشور با مشکلاتی همانند بیکاری، طلاق و اعتیاد روبرو می باشیم و باید برای رفع این چالش ها با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود تلاش کنیم.یونسی افزود: اجرای قانون در پیشرفت جامعه بسیار اثربخش است و دور زدن قانون زمینه فساد اداری را بوجود می آورد.وی افزود: دولت دوازدهم مصمم است که با فساد اداری مبارزه کند و تمام مدیران استان مکلف شدند ظرف یک ماه آینده برنامه خود را برای مبارزه با فساد اداری ارائه کنند.معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران گفت: شهرستان بابل از جمله شهرهای بزرگ و مهم در شمال کشور محسوب می شود که امیدواریم فرماندار بابل با استفاده از همه ظرفیت ها در پیشرفت و توسعه همه جانبه این شهرستان تلاش کند.محمد تقی عباسپور به مدت حدود 26 ماه سکاندارفرمانداری بابل را برعهده داشته است و امروز مسئولیت را به قربانعلی ولی زاده بورا 46 ساله سپرده که پیش از این به مدت 11 ماه بخشدار گتاب بوده است.فرماندار جدید بابل در این مراسم ابراز امیدواری کرد که با همکاری و تعامل زمینه رضایتمندی عمومی و افزایش نشاط اجتماعی در جامعه فراهم شود. قربانعلی ولی زاده بورا افزود: بدون تردید یک مدیر به تنهایی نمی تواند برنامه هایی که زمینه پیشرفت و توسعه شهرستان را فراهم می کند اجرایی کند بلکه باید...
 • جزئیات شیوه جدید بودجه ریزی ۹۷/درآمد نفتی دولت یازدهم تا ٣٧ درصد کاهش دارد
 • رئیس سازمان برنامه و بودجه طی یک نشست خبری که دقایقی قبل آغاز شد، قرار است جزئیات نحوه بودجه ریزی سال ۹۷ کل کشور را تشریح کند. آفتاب‌‌نیوز : رئیس سازمان برنامه و بودجه طی یک نشست خبری که دقایقی قبل آغاز شد، قرار است جزئیات نحوه بودجه ریزی سال ۹۷ کل کشور را تشریح کند. به گزارش آفتاب نیوز، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران به تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت به ویژه از منظر برنامه و بودجه نیز پرداخت. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که درآمدهای نفتی به عنوان پایه اصلی درآمدها، در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم تا ٣٧ درصد کاهش داشته است. وی به وضعیت مهمترین منبع افتصاد ایران یعنی نفت پرداخت و توضیح داد که به دلیل کاهش قیمت هر بشکه از ١٠٤ دلار در سال ١٣٩٢ به حدود ٤٣ دلار در سال گذشته، حدود ٥٨ درصد کاهش داشته است. نوبخت گفت: مجموع درآمد نفتی در دولت یازدهم و از سال ١٣٩١ تا ١٣٩٥ حدود ١٥٧ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم و از فاصله ١٣٨٨ تا ١٣٩١ حدود ٢٥ هزار میلیارد دلار بوده که نشان دهنده کاهش ٣٧ درصدی در آمد نفتی دو دولت یازدهم است. این خبر متعاقبا تکمیل می شود.
 • جزئیات جلسه شورای مرکزی خانه احزاب/انتخاب میرباقری و نیشابوری برای حضور در جلسه کمیسیون اجتماعی هیئت دولت
 • حسین کمالی رئیس خانه احزاب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات جلسه امروز تشکل متبوعش، اظهار کرد: در جلسه امروز شورای مرکزی آقایان میرباقری و نیشابوری به عنوان نمایندگان خانه احزاب برای شرکت در جلسه کمیسیون اجتماعی هیئت دولت به منظور بررسی ماده 13 آئین نامه انتخاب شدند. وی با بیان اینکه ماده 13 آئین نامه در مورد شیوه‌های اجرای قانون جدید احزاب است، در مورد دیگر مصوبات این نشست، افزود: آئین نامه تشکیل خانه‌های احزاب استان‌ها نواقصی داشت که بررسی و اصلاح شد. رئیس خانه احزاب ایران ادامه داد: کمیته‌های خانه احزاب از جمله کمیته حقوقی گزارش کار خود را ارائه کردند همچنین اعضا تصمیم گرفتند که در مورد مسائل ملی و خارجی، خانه احزاب بتواند نسبت به صدور بیانیه از طرف مجموعه شورای مرکزی اقدام کند. انتهای پیام/
 • برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به طور کامل اجرا خواهد شد/دیگر شاهد ظهور بابک زنجانی ها نیستیم/دولت دوازدهم پرچم مبارزه با فساد را برافراشته است
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، اسحاق جهانگیری عصر روز (دوشنبه) در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، با اشاره به تلاش های دبیرخانه ستاد در تدوین موضوعات و پیگیری جدی برنامه های ستاد، اظهار داشت: دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با وجود نوپا بودن در دولت یازدهم، کار سختی را در پیش رو داشت و با وجود همه مشکلات و محدودیت ها خوشبختانه عملکرد و دستاوردهای خوبی داشت. معاون اول رئیس‌جمهور از ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که بر اساس فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده است به عنوان محلی برای ایجاد هماهنگی میان قوای سه گانه در جهت پیشگیری و برخورد با تخلفات اقتصادی و پیگیری موارد مهم یاد کرد و افزود: در دولت یازدهم رابطه بسیار خوبی میان قوای سه گانه در امر مبارزه با مفاسد اقتصادی حاکم بود و تقریبا همه جلسات ستاد با حضور مسئولین رده بالای سه قوه تشکیل می شد. جهانگیری یکی از تصمیمات خوب ستاد در دوره گذشته را برنامه ریزی برای پیشگیری از تخلفات عنوان کرد و اظهار داشت: در دولت یازدهم بر اساس مصبه دولت در هر دستگاه اجرایی کارگروهی با مسئولیت بالاترین مقام دستگاه و با حضور بخش های نظارتی، بازرسی و حراست تشکیل شدند و موظف بودند گلوگاه های فسادخیز نظیر امضاهای طلایی را شناسایی و به سمت شفاف سازی و اطلاع رسانی شفاف و نیز پیاده سازی دولت الکترونیک حرکت کنند که در دولت دوازدهم نیز با جدیت دنبال خواهد شد. معاون اول رییس‌جمهور اظهار امیدواری کرد برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به معنای واقعی و به طور کامل اجرا شود تا هم شاهد رضایت مردم و هم شفاف سازی باشیم چرا که جز از طریق شفاف سازی و اطلاع رسانی و آزادی رسانه ها نمی توان از بروز تخلفات و فساد جلوگیری کرد. جهانگیری تصریح کرد: در دولت دوازدهم نیز باید...
 • نیوزویک:دولت ترامپ فاسدترین دولت تاریخ آمریکا است
 • تهران – ایرنا – نشریه نیوزویک در نوشتاری با اشاره به پرونده رسوایی های برخی از دولتمردان آمریکایی، دولت کنونی آمریکا را «فاسدترین دولت تاریخ این کشور» خواند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در بخشی از این مطلب آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان مبارزات انتخاباتی سال 2016 در گفت وگو با نیویورک تایمز، هواپیمای بوئینگ 757 شخصی خود را «توسعه ای از نشان تجاری ترامپ» دانست؛ هرچند این هواپیما مدلی از رده خارج بود و به گفته نیویورک تایمز «برای مردی که سود خالص خود را برابر با 11 میلیارد دلار می داند، انتخاب عجیبی بود»، اما از سوی دیگر غول پیکر بود، داخل آن طلاکاری شده بود و به حامیان ترامپ، پیام قدرت و پرستیژ می فرستاد؛ به عبارت دیگر قراضه بود ولی هدف مورد نظر را تامین می کرد. باور احمقانه ترامپ به این امر که جت های شخصی سمبلی از تجمل هستند، این امر را که تعداد قابل توجهی از اعضای کابینه وی از تام پرایس وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت و استیون منوچن وزیر خزانه داری گرفته تا اسکات پروییت رئیس آژانس حفاظت از محیط زیست در حوزه سفرهای هوایی رسوایی هایی به بارآوردند، توجیه می کند. نیوزویک ادامه داد: دولت آمریکا از افرادی پاک با قابلیت های بالا نیز برخوردار است که از آن میان می توان به ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع، جان کلی رئیس ستاد مشترک و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اشاره کرد. هوپ هیکس رئیس ارتباطات جدید کاخ سفید نیز در میان روزنامه نگارانی که با وی کار می کنند، از کارنامه خوبی برخوردار است. اما این افراد از استثناها هستند. آن دوره را به خاطر دارید که افرادی جدی و معتبر ترامپ را با برخی از بدترین دیکتاتورهای قرن بیستم مقایسه می کردند؟ آن ها نیز به مانند افرادی که به...
 • طهماسب مظاهری:دولت در کنترل نرخ سود موفق نبود/دولت سیاست های سختگیرانه قدرت خرید مردم کاهش داد
 • در حالی که چند هفته از اجرایی شدن دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی در کشورمان می‌گذرد، برخی کارشناسان نسبت به آینده این سیاستگذاری و دستیابی مسئولان به اهداف تعیین شده ابراز تردید می‌کنند. در این زمینه جام‌جم گفت‌وگویی با طهماسب مظاهری، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی داشته تا از وی درباره آینده نظام بانکی پس از اجرایی شدن دستورالعمل اخیر بانک مرکزی بپرسد. نرخ سود بانکی، یکی از مناقشات همیشگی در دولت‌های مختلف است. اصولا روند این اخلاف نظرها چیست؟ اگر بخواهیم به دلیل اصلی این مناقشات اشاره کنیم، لازم است به رابطه تورم و سود بانکی توجه داشته باشیم. به این دلیل که اصولا دولت‌ها برای تامین منابع مالی موردنیاز خود تلاش می‌کنند منابع مالی بانک‌ها را به خود اختصاص دهند. این شیوه در دولت‌های مختلف متفاوت است، اما در دولت‌های نهم و دهم به دلیل نرخ تورم بالا دقیقا خودنمایی کرد. تفاوت دولت نهم و دهم در مساله نرخ سود سپرده‌های بانکی چه بود؟ ببینید در آن دوران منابع مالی در اختیار دولت به دلیل مسائل تحریمی محدود بود و درآمدهای دولت کاهش یافته بود. بنابراین دولت نیازمند دستیابی به منابع مالی جدیدی بود تا بتواند هزینه‌های خود را تامین کند. به این ترتیب که نرخ تورم 25 درصد بود، اما سیاستگذاران دولتی به دنبال دیکته نرخ سود سپرده بانکی بودند تا با استفاده از این شیوه بتوانند منابع بانک‌ها را مال خود کنند. چطور شد این رویه در دولت یازدهم تغییر کرد؟ اصولا طی دو سال گذشته این مسیر برعکس شد؛ به این دلیل که تیم اقتصادی و مشاوران یا سیاستگذاران اقتصادی دولت آشنایی کاملی با این نکته داشتند و می‌دانستند پیش‌نیازهای یک اقتصاد سالم، رابطه منطقی نرخ تورم با سود سپرده‌های بانکی است، بنابراین روند گذشته معکوس شد. در عمل آیا دولت یازدهم موفق به اجرای سیاست‌های منطقی خود درباره نرخ...
 • دولت ترامپ فاسدترین دولت تاریخ آمریکا است
 • به گزارش بولتن نیوز، در بخشی از این مطلب آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمان مبارزات انتخاباتی سال 2016 در گفت وگو با نیویورک تایمز، هواپیمای بوئینگ 757 شخصی خود را «توسعه ای از نشان تجاری ترامپ» دانست؛ هرچند این هواپیما مدلی از رده خارج بود و به گفته نیویورک تایمز «برای مردی که سود خالص خود را برابر با 11 میلیارد دلار می داند، انتخاب عجیبی بود»، اما از سوی دیگر غول پیکر بود، داخل آن طلاکاری شده بود و به حامیان ترامپ، پیام قدرت و پرستیژ می فرستاد؛ به عبارت دیگر قراضه بود ولی هدف مورد نظر را تامین می کرد.باور احمقانه ترامپ به این امر که جت های شخصی سمبلی از تجمل هستند، این امر را که تعداد قابل توجهی از اعضای کابینه وی از تام پرایس وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت و استیون منوچن وزیر خزانه داری گرفته تا اسکات پروییت رئیس آژانس حفاظت از محیط زیست در حوزه سفرهای هوایی رسوایی هایی به بارآوردند، توجیه می کند.نیوزویک ادامه داد: دولت آمریکا از افرادی پاک با قابلیت های بالا نیز برخوردار است که از آن میان می توان به ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع، جان کلی رئیس ستاد مشترک و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اشاره کرد. هوپ هیکس رئیس ارتباطات جدید کاخ سفید نیز در میان روزنامه نگارانی که با وی کار می کنند، از کارنامه خوبی برخوردار است. اما این افراد از استثناها هستند. آن دوره را به خاطر دارید که افرادی جدی و معتبر ترامپ را با برخی از بدترین دیکتاتورهای قرن بیستم مقایسه می کردند؟ آن ها نیز به مانند افرادی که به ترامپ رای دادند، آن چه وی به زبان می آورد را باور می کردند. حتی اگر ترامپ واقعا بخواهد به رهبر عزیز ما بدل شود، تحقق این امر مستلزم تعهدی بی حد...
 • بازداشت زوج آدمخوار
 • رسانه‌های روسیه با انتشار خبر هولناکی به نقل از پلیس یکی از مناطق جنوب این کشور گزارش دادند که یک زوج‌ آدمخوار بیش از 30 نفر را به طور کامل خورده‌اند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این زوج از سال 1999 تاکنون بیش از 30 نفر را خورده‌اند.بنا به این گزارش، پلیس این منطقه اعلام کرده که این زن و مرد آدمخوار در بازجویی‌ها اعتراف کرده‌اند قسمت‎هایی از بدن قربانی‌های خود را برای مصرف آینده در یخچال خانه نگهداری کرده‌اند.به نوشته «راشاتودی» این زوج قربانی‌های خود را می‌ربودند، به قتل می‎‌رساندند و سپس گوشت آنها را مصرف می‌کردند.این مرد آدمخوار پیش از این در اوایل سپتامبر پس از کشف تکه‌‎های جسد یک زن در خوابگاه نظامی در جنوب روسیه بازداشت شد. همزمان با بازداشت مظنون آدمخوار، تلفن‌ همراهی در یکی از خیابان‎های شهر «کراسنودار» پیدا شد که عکس‎هایی در آن وجود داشت که مردی را در میان تکه‌های بدن متلاشی‌ شده یک زن نشان می‌داد، مردی که بعدا مشخص شد همان آدمخوار بازداشت شده‌ است.مرد آدمخوار در ابتدا منکر قتل زن شد و مدعی بود که او اتفاقی تکه‌های بدن زن مقتول را پیدا کرده و با آن‎ها عکس سلفی انداخته اما بعد از این گوشی همراه خود را گم کرده‌‌‌ است.پلیس روسیه تحقیقات برای روشن‌شدن ابعاد بیشتر این پرونده هولناک را آغاز کرده‌ است.
 • بازداشت شش فلسطینی در بیت لحم
 • نظامیان اسرائیلی بامداد روز سه شنبه به روستای حوسان در غرب شهر بیت لحم و اردوگاه عایده در شمال این شهر یورش بردند و شش جوان فلسطینی را بازداشت کردند . به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ؛ مهمترین رویدادها و تحولات مربوط به سرزمین های اشغالی به شرح ذیل است.بازداشت شش فلسطینی نظامیان رژیم صهیونیست شش فلسطینی را در شهر بیت لحم بازداشت کردند .یک منبع امنیتی فلسطین اعلام کرد نظامیان اسرائیلی بامداد روز سه شنبه به روستای حوسان در غرب شهر بیت لحم و اردوگاه عایده در شمال این شهر یورش بردند و شش جوان فلسطینی را بازداشت کردند .نظامیان صهیونیست با یورش به روستای حوسان و اردوگاه عایده تعدادی از خانه های فلسطینی ها را بازرسی کردند .هلاکت سه صهیونیستدر تیراندازی یک فلسطینی در یک شهرک صهیونیست نشین در شمال غرب شهر قدس اشغالی در کرانه باختری ، سه صهیونیست به هلاکت رسیدند و یک تن دیگر زخمی شد. رادیو ارتش اسرائیل اعلام کرد تیراندازی در شهرک صهیونیست نشین هار آدار به وقوع پیوست یورش بلدوزرهای رژیم صهیونییستی به النقب بلدوزرهای ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه به منظور تخریب خانه یک فلسطینی به منطقه النقب یورش بردند. تعدادی از بلدوزرهای ارتش صهیونیستی و نظامیان اشغالگر با یورش به منطقه رهط در صحرای النقب در فلسطین اشغالی اقدام به خراب کردن محل نگهداری دام متعلق به یک فلسطینی کردند.به گفته شاهدان هنگام تخریب این مکان ، شمار زیادی از نظامیان صهیونیستی منطقه را به محاصره خود دراوردند.
 • انصارالله یمن یک آمریکایی را بازداشت کرد
 • به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا،خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع محلی که نامی از آن ها نیز برده نشده است، مدعی شد نیروهای انصارالله یمن، یک شهروند آمریکایی را در صنعا بازداشت کرده‌اند. آنطور که رویترز ادعا کرده است، دلیل این بازداشت تا کنون مشخص نشده است. به گزارش این رسانه، دو نفر از همکاران وی در این باره گفته اند این آمریکائی که چندین سال است در یمن زندگی می کند، برای یک شرکت نفتی در این کشور کار می کرد. سفارت آمریکا در یمن تا کنون این خبر را تأئید و یا تکذیب نکرده است. همچنین جنبش انصارالله یمن نیز در این باره اظهارنظری نکرده است.
 • بازداشت مرد قاچاقچی که یک کیلوگرم طلا بلعیده بود
 • جزییات بازداشت مدیرعامل آذرآب
 • رئیس کل دادگستری استان مرکزی در واکنش به اعتراضات کارگران شرکت‌های آذراب و هپکو گفت: مشکل شرکت‌های آذراب و هپکو لاینحل نبوده و با برنامه ریزی درست و بردباری رفع خواهد شد. حجت الاسلام عبدالهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در واکنش به اعتراضات کارگران شرکت‌های آذراب و هپکو گفت: مشکل شرکت‌های آذراب و هپکو لاینحل نبوده و با برنامه ریزی درست و بردباری رفع خواهد شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، وی افزود: مشکلاتی که برخی از شرکت‌های استان با آن مواجه هستند قریب به یک سال‌ونیم است که هم در سطح مدیریت استان و هم در سطح کلان کشور توسط وزرای مربوطه پیگیری می‌شود. رئیس کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: گزارش‌هایی از سوی مدیریت شرکت آذرآب اعلام شده است که بخشی از این مطالبات و اعتراض‌ها نگرانی کارگران از آینده شغلی و اینکه وضعیت اشتغال آن‌ها در آینده چگونه خواهد بود است. بخش دیگری از مطالبات مربوط به معوقات گذشته است که آن‌ها درخواست پرداخت حقوق و مزایای گذشته خود را دارند و برخی کارگران نیز خواستار تغییر مدیریت شرکت هستند. رئیس کل دادگستری استان مرکزی خاطرنشان کرد: از آنجاکه شرکت آذرآب توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، نه دستگاه قضایی و نه دولت نمی‌تواند نسبت به تغییر مدیرعامل اظهار نظر کند چرا که انتخاب مدیرعامل با رای مجمع صورت می‌گیرد و طبق قانون تصمیم گیری در این حوزه با مجمع عمومی است. وی افزود: اخیرا جلسه مجمع آذرآب تشکیل شد، اما بنا به دلایلی موفق به تصمیم گیری نشد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت و دستگاه قضائی قرار است جلسه آینده مجمع در هفته آتی تشکیل و در خصوص انتخاب مدیر عامل تصمیم‌گیری شود. حجت الاسلام عبدالهی با تاکید براینکه نباید پیگیری مطالبات به خیابان کشیده شده و منتهی به راه‌بندان، مسدود شدن خیابان‌ها و مزاحمت برای مردم شود،...
 • بازداشت شکارچی پرندگان در چناران
 • رویداد۲۴-یک صیاد حرفه ای در استان خراسان رضوی هنگام شکار پرندگان دستگیر شد.اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز دوشنبه به نقل از هادی موسی پور گزارش داد: در پی گزارش مردمی مبنی بر حضور یک گروه صیاد و قاچاقچی پرندگان شکاری از استانهای جنوبی در محدوده روستای قیاس آباد موضوع مورد پیگیری قرار گرفت.وی افزود: پرسنل یگان حفاظت چناران طی سه روز پایش و کنترل منطقه و تردد افراد مشکوک موفق به شناسایی محل دقیق استقرار متخلفان شده و در اقدامی غافلگیرانه یک صیاد حرفه ای را به همراه یک دام دست ساز مخصوص صید پرندگان شکاری دستگیر کردند. از این فرد یک بهله پرنده شکاری پیغو، دو قطعه فاخته خاوری و دو عدد پا مسواکی(موش دو پا) کشف و متخلف به مرجع قضایی معرفی شد.رئیس حفاظت محیط زیست چناران گفت: متخلف بر اساس مصوبه 380 شورای عالی حفاظت محیط زیست باید مبلغ 112 میلیون ریال ضرر و زیان وارده به حیات وحش را به حساب خزانه واریز کند. همچنین بر اساس قانون شکار و صید متخلفان زنده‌گیری‌، شکار، خرید، فروش‌، حمل‌، نگهداری‌ و صدور پرندگان‌ شکاری‌ علاوه‌ بر جزای نقدی به تحمل سه سال حبس محکوم‌ می شوند.خراسان رضوی دارای 41 منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل 28 اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع است. 80 گونه پستاندار، 287 گونه پرنده، دو گونه دو زیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در خراسان رضوی زیست می کنند.
 • ساماندهی کودکان کار و خیابان بازداشت یا جذب
 • تهران- ایرنا- «بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان» عنوان نشستی است که با حضور دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی و جمعی از فعالان حقوقی و مدنی برگزار شد ؛ در این نشست، اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان با محوریت بازداشت یا جذب مورد ارزیابی و بحث قرار گرفت. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، بر اساس طرحی با همکاری شهرداری، فرمانداری تهران و سازمان بهزیستی که در شهریورماه امسال به مرحله اجرا رسید، کودکان کار و خیابانی، ساماندهی و جذب می شوند که بنا به گفته «حبیب‌الله مسعودی فرید» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، 20 میلیارد تومان بودجه برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص جزییات طرح جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان اظهار کرد: به موجب این طرح جذب کلیه کودکان حاضر در سطح شهرها در دستور کار خود گرفته تا پس از جذب شناسایی خانواده‌ها انجام و با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد خدمات مددکاری به آنها ارایه شود.به منظور بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، نشستی با حضور «شهیندخت ملاوردی» دستیار ویژه رییس جمهوری در امور حقوق شهروندی، «مهناز افشار» سخنگوی پویش بدسرپرست تنهاتر است، «مونیکا نادی» مشاور حقوقی این پویش، «لیلا ارشد» فعال حقوق کودک،«زهرا نژاد بهرام» عضو شورای شهر تهران، «مظفر الوندی» دبیر مرجع ملی کودک وزارت دادگستری، «حسن غلامی» نماینده شهرداری تهران و «فاطمه اشرفی» مدیرعامل انجمن خیریه حامی در سالن کنفرانس تئاتر شهر تهران برگزار شد.فعالان حقوقی و مدنی شرکت کننده در این نشست، ضمن انتقاد از اجرایی شدن بدون برنامه طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان، آن را دستگیری و نه جذب عنوان کردند که کودک را در چاردیواری قرارگاه های نگهداری، بلاتکلیف رها می کند. **پیگیری مسوولانه در تسریع اصلاحیه«مهناز افشار» به عنوان سخنگوی پویش و شروع کننده بحث، هدف از برگزاری...
 • زوج آدم خوار در روسیه بازداشت شدند
 • خبرگزاری میزان- رسانه‌های روسیه روز دوشنبه با انتشار خبر هولناکی به نقل از پلیس یکی از مناطق جنوب این کشور گزارش دادند که یک زوج‌ آدم‌خوار بیش از 30 نفر را به طور کامل خورده‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، رسانه‌های روسیه از بازداشت زوجی آدم‌خوار خبر دادند که طی سال‎های گذشته بیش از 30 نفر را خورده‌اند. رسانه‌‌های محلی منطقه «کراسنودار» در جنوب روسیه به نقل از پلیس این منطقه روز دوشنبه گزارش دادند که زن و مردی آدم‌خوار بازداشت شده‌اند که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد از سال 1999 تاکنون بیش از 30 نفر را خورده‌اند. بنا به این گزارش، پلیس این منطقه اعلام کرده که این زن و مرد آدم‌خوار در بازجویی‌ها اعتراف کرده‌اند قسمت‎هایی از بدن قربانی‌های خود را برای مصرف آینده در یخچال خانه نگهداری کرده‌اند. انتهای پیام/
 • بازداشت یک مرد مسلح در اطراف کاخ سفید
 • پلیس آمریکا یک نفر را به همراه مقادیر زیادی اسلحه و چاقو نزدیک مقر ریاست‌جمهوری این کشور بازداشت کرد.به گزارش سی ان ان، پلیس آمریکا اعلام کرد مردی که روز گذشته (یکشنبه) به دلیل ادرار کردن در ملاء عام نزدیک کاخ سفید بازداشت شده بود، مقادیر زیادی اسلحه و چاقو داخل خودروی خود به همراه داشت.افسران بخش سرویس مخفی آمریکا به سبب این اقدام ، پس از جستجوی خودروی این مرد، او را بازداشت کردند. این مرد نزدیک یک گالری هنری در منطقه خیابان هفدهم و خیابان پنسیلوانیا نزدیک کاخ سفید ایستاده بود.پلیس خودروی نیسان نقره ای رنگ وی مربوط به سال 2009 را جستجو کرد و متوجه شد او 9 اسلحه، 3 چاقو و چند نوع مهمات با خود به همراه دارد.این فرد به افسران سرویس مخفی آمریکا و نیروهای پلیس اعلام کرد که قصد داشته به کاخ سفید برود تا با «مایک راجرز»، مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا و «جیمز متیس»، وزیر دفاع این کشور در خصوص موضوعی صحبت کند.تاکنون جزئیات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.در ماه مارس سال جاری میلادی نیز یک شخص به دلیل ورود غیرقانونی به محوطه کاخ سفید و همین‌طور حمل سلاح خطرناک از سوی نیروهای سرویس مخفی آمریکا بازداشت شد. وی به کاکنان کاخ سفید گفته بود که از دوستان رئیس جمهور آمریکاست و با وی قرار ملاقات دارد. پسندیدم 0
 • موج گسترده بازداشت مخالفان در عربستان
 • به گزارشبولتن نیوز،پایگاه خبری العهد لبنان نوشت مقامات عربستان از 10 سپتامبر تاکنون، همچنان به بازداشت شماری از مبلغان، نویسندگان و شخصیت های مهم سعودی ادامه می دهند. بر همین اساس در ساعات اخیر، محمد البراک و محمد المقبل دو مبلغ سعودی را بازداشت کردند. حساب کاربری «زندانیان اندیشه» در توییتر که موج بازداشت ها علیه مبلغان، فعالان رسانه ای، پ‍ژوهشگران و توییت نویسان در عربستان را رصد می کند، بازداشت البراک و المقبل را تایید کرد. البراک، عضو هیئت علمی دانشگاه ام القری، عضو انجمن علمای مسلمان و همچنین نویسنده و کارشناس مسائل مختلف است. المقبل نیز رئیس انجمن حفظ قرآن کریم در استان المذنب در منطقه القصیم است. حساب کاربری «زندانیان اندیشه» کمپینی به نام «# شهروندان_ پشت_ میله‌های زندان» به مناسبت «# روز_ ملی87» (هشتاد و هفتمین سالروز ملی عربستان) راه اندازی کرد و افزود هدف از این کار، «معرفی کسانی است که دولت آنها را ظالمانه بازداشت کرده است.» در دو هفته گذشته، حدود 40 تن از علما، مبلغان، نویسندگان، پژوهشگران و شعرا در عربستان بازداشت شده اند. در همین زمینه، جمال خاشقجی نویسنده عربستانی به انتقاد از سیاست های این کشور ادامه می دهد. وی تاکید کرد موج بازداشت های توجیه‌ناپذیر و صدور برخی فتواها مانند فتوایی که زنان را «ناقص العقل» خوانده است، به وجهه عربستان در خارج ضربه می زند. خاشقجی در واکنش به سخنرانی سعد الحجری عضو هیئت فتوا در منطقه عسیر که در حمایت از ممنوعیت رانندگی زنان، آنها را «ناقص العقل» خواند، در پیامی توییتری نوشت «طبیعتا با جناب مفتی اختلاف نظر دارم و سخن وی مبنی بر ناقص العقل بودن زنان را رد می کنم، اما مخالف بازداشت او هستم... زیرا حماقت جرم نیست.» خاشقجی افزود «داستان مفتی عسیر و ناقص العقل خواندن زنان به خارج از کشور هم رسیده است. هرگاه «وجهه» عربستان بهبود می یابد، بازداشت های...
 • بازداشت یک فرد مسلح نزدیک کاخ سفید
 • در بیانیه سرویس مخفی آمریکا در این باره آمده است این فرد مسلح به سلاح گرم، صبح یکشنبه و در یکی از تقاطع های نزدیک کاخ سفید بازداشت شد. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از خبرگزاری رویترز؛سرویس مخفی آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای از بازداشت یک فرد مسلح نزدیک کاخ سفید خبر داد.در بیانیه سرویس مخفی آمریکا در این باره آمده است این فرد مسلح به سلاح گرم، صبح یکشنبه و در یکی از تقاطع های نزدیک کاخ سفید بازداشت شد. این بیانیه می افزاید: "رویارویی افسران سرویس مخفی با این فرد، به تحقیق و بررسی های بیشتر این افسران منتهی شد. این فرد به علت همراه داشتن سلاح گرم دستگیر شد." در این بیانیه به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نشده است.
 • یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ سفید بازداشت شد
 • به گزارش ایسکانیوزبه نقل از رویترز، سرویس مخفی آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای از بازداشت یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ سفید خبر داد. در این بیانیه آمده است این فرد مسلح، صبح یکشنبه و در یکی از تقاطع های نزدیک کاخ سفید بازداشت شد: "رویارویی افسران سرویس مخفی با این فرد، موجب تحقیق و بررسی بیشتر درباره آن فرد شده وی به علت به همراه داشتن سلاح گرم دستگیر شد." اطلاعات بیشتری در این باره در دسترس نیست. فرد مسلح کاخ سفید
 • بازداشت ضاربان محیط بان ساوجی
 • به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، فرمانده انتظامی ساوه با اعلام این خبر، افزود: با تلاش مأموران انتظامی شهرستان ساوه عاملان اصلی ایراد صدمه عمدی بوسیله خودرو به محیط بان ساوجی شناسایی و در عملیات غافلگیرانه پلیس دستگیر شدند. وی با بیان این‌که عاملان این حادثه دو نفر بوده و هر دو نفر بومی منطقه بوده‌اند، اظهار کرد: خودرو پراید 131 ضاربان در مخفیگاه شناسایی و توقیف شده است. همچنین یک قبضه اسلحه شکاری که حمل آن غیرمجاز است نیز در این مخفیگاه کشف و ضبط شد. وی از مساعدت مسئولان قضایی شهرستان تقدیر کرد و افزود: دستگیرشدگان به عمل خود معترف شدند. گفتنی است، عصر روز پنج‌شنبه هفته گذشته سید علی لنگرودی محیط بان و معاون محیط زیست شهرستان ساوه حین انجام ماموریت و گشت و حفاظت در منطقه پلنگ آباد توسط شکارچیان غیر مجاز با خوردرو زیر گرفته شد . وی پس از حادثه به بیمارستان مدرس ساوه و سپس به بیمارستان شهریار تهران منتقل شد و حال عمومی وی در حال حاضر مناسب گزارش شده است. ایسنا 110
 • میانگین سنی مدیران کشور چند سال است
 • به گزارش ایسنا، جمشید انصاری در این نشست ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: دولت نگاه ویژه ای برای افزایش سهم مدیریت جوانان و زنان در دستگاه های اداری دارد و 30 درصد مدیریت ها باید به زنان اختصاص داده شود. وی افزود: میزان اشتغال جمعیت کشور در سال جاری 41 درصد است درحالیکه که میزان جمعیت شاغل کشور در سال گذشته 39 درصد بوده که این امر بیانگر رشد اشتغال در کشور است. رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: طبق گزارش های مرکز آمار کشور نرخ تورم هفت درصد است و این شاخص نشان می دهد که دولت توانسته تورم را مدیریت کند، هرچند باید درآمد خانوارهای ایرانی نسبت به هزینه ها و شرایط اقتصادی کشور افزایش و میزان هزینه های زندگی نیز کاهش یابد. انصاری در ادامه خاطرنشان کرد: کاهش15 درصدی نیروی انسانی شاغل در دستگاه های دولتی، توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی نظام اداری و تشکیل میز خدمت در ادارات از دیگر برنامه های دولت برای تسریع در خدمات رسانی و کاهش هزینه ها است. به گفته وی، کاهش تفاوت پرداخت ها تا میزان 20 درصد در مشاغل مشابه در دستور کار دولت قرار دارد و سال گذشته برای بودجه عمومی کشور 238 هزار میلیارد تومان هزینه شد که دولت برای تامین این مقدار هزینه بخشی از این اعتبار به رقم 36 هزار میلیارد تومان در حوزه جاری و عمرانی را در قالب اوراق مشارکت عرضه کرد. وی افزود: امسال نیز با توجه به محدودیت های منابع مالی 230 هزار میلیارد تومان برای هزینه های جاری کشور پیش بینی شده است که بخشی از آن در قالب اوراق مشارکت عرضه می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در پایان خاطرنشان کرد: اگر این وضعیت - میزان هزینه کرد - به همین منوال تداوم یابد دولت در سال های...
 • بازداشت مدیرعامل شرکت آذرآب و هپکو
 • رئیس کل دادگستری استان مرکزی در واکنش به اعتراضات کارگران شرکت‌های آذراب و هپکو گفت: مشکل شرکت‌های آذراب و هپکو لاینحل نبوده و با برنامه ریزی درست و بردباری رفع خواهد شد. به گزارش مشرق، حجت الاسلام عبدالهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در واکنش به اعتراضات کارگران شرکت‌های آذراب و هپکو گفت: مشکل شرکت‌های آذراب و هپکو لاینحل نبوده و با برنامه ریزی درست و بردباری رفع خواهد شد. وی افزود: مشکلاتی که برخی از شرکت‌های استان با آن مواجه هستند قریب به یک سال‌ونیم است که هم در سطح مدیریت استان و هم در سطح کلان کشور توسط وزرای مربوطه پیگیری می‌شود. رئیس کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: گزارش‌هایی از سوی مدیریت شرکت آذرآب اعلام شده است که بخشی از این مطالبات و اعتراض‌ها نگرانی کارگران از آینده شغلی و اینکه وضعیت اشتغال آن‌ها در آینده چگونه خواهد بود است. بخش دیگری از مطالبات مربوط به معوقات گذشته است که آن‌ها درخواست پرداخت حقوق و مزایای گذشته خود را دارند و برخی کارگران نیز خواستار تغییر مدیریت شرکت هستند. رئیس کل دادگستری استان مرکزی خاطرنشان کرد: از آنجاکه شرکت آذرآب توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، نه دستگاه قضایی و نه دولت نمی‌تواند نسبت به تغییر مدیرعامل اظهار نظر کند چرا که انتخاب مدیرعامل با رای مجمع صورت می‌گیرد و طبق قانون تصمیم گیری در این حوزه با مجمع عمومی است. وی افزود: اخیرا جلسه مجمع آذرآب تشکیل شد، اما بنا به دلایلی موفق به تصمیم گیری نشد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت و دستگاه قضائی قرار است جلسه آینده مجمع در هفته آتی تشکیل و در خصوص انتخاب مدیر عامل تصمیم‌گیری شود. حجت الاسلام عبدالهی با تاکید براینکه نباید پیگیری مطالبات به خیابان کشیده شده و منتهی به راه‌بندان، مسدود شدن خیابان‌ها و مزاحمت برای مردم شود، گفت: اینگونه...
 • تصاویر بازداشت مرد قاچاقچی که یک کیلوگرم طلا بلعیده بود
 • چند رسانه‌ای>عکس - پلیس فرودگاه سریلانکا مرد ۴۵ ساله‌ای که حدود یک کیلوگرم طلا را برای قاچاق به هند بلعیده بود، دستگیر کرد. منبع: BBC 67265 کلید واژه‌ها : قاچاق - سریلانکا -
 • بازداشت مخالفان در عربستان ادامه دارد
 • مقامات عربستان از 10 سپتامبر تاکنون، همچنان به بازداشت شماری از مبلغان، نویسندگان و شخصیت های مهم سعودی ادامه می دهند. بر همین اساس در ساعات اخیر، محمد البراک و محمد المقبل دو مبلغ سعودی را بازداشت کردند. حساب کاربری «زندانیان اندیشه» در توییتر که موج بازداشت ها علیه مبلغان، فعالان رسانه ای، پ‍ژوهشگران و توییت نویسان در عربستان را رصد می کند، بازداشت البراک و المقبل را تایید کرد. البراک، عضو هیئت علمی دانشگاه ام القری، عضو انجمن علمای مسلمان و همچنین نویسنده و کارشناس مسائل مختلف است. المقبل نیز رئیس انجمن حفظ قرآن کریم در استان المذنب در منطقه القصیم است. حساب کاربری «زندانیان اندیشه» کمپینی به نام «# شهروندان_ پشت_ میله‌های زندان» به مناسبت «# روز_ ملی87» (هشتاد و هفتمین سالروز ملی عربستان) راه اندازی کرد و افزود هدف از این کار، «معرفی کسانی است که دولت آنها را ظالمانه بازداشت کرده است.» در دو هفته گذشته، حدود 40 تن از علما، مبلغان، نویسندگان، پژوهشگران و شعرا در عربستان بازداشت شده اند. در همین زمینه، جمال خاشقجی نویسنده عربستانی به انتقاد از سیاست های این کشور ادامه می دهد. وی تاکید کرد موج بازداشت های توجیه‌ناپذیر و صدور برخی فتواها مانند فتوایی که زنان را «ناقص العقل» خوانده است، به وجهه عربستان در خارج ضربه می زند. خاشقجی در واکنش به سخنرانی سعد الحجری عضو هیئت فتوا در منطقه عسیر که در حمایت از ممنوعیت رانندگی زنان، آنها را «ناقص العقل» خواند، در پیامی توییتری نوشت «طبیعتا با جناب مفتی اختلاف نظر دارم و سخن وی مبنی بر ناقص العقل بودن زنان را رد می کنم، اما مخالف بازداشت او هستم... زیرا حماقت جرم نیست.» خاشقجی افزود «داستان مفتی عسیر و ناقص العقل خواندن زنان به خارج از کشور هم رسیده است. هرگاه «وجهه» عربستان بهبود می یابد، بازداشت های توجیه‌ناپذیر یا چنین مفتی هایی، آن را...