به گزارش «رویداد ۲۴» و به نقل از شانا
2017-09-11@11:03:24 GMT

با توجه به نام‌گذاری سال 1396 با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال» از سوی رهبر معظم انقلاب، ابلاغ بسته‌های رونق تولید و اشتغال از سوی ستاد محترم فرماندهی اقتصاد مقاومتی و تعیین اولویت‌های صنعت نفت، برنامه‎ها و پروژه های زیر از سوی وزیر محترم نفت به عنوان اولویت های سال 1396 شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در برنامه ملی اقتصاد مقاومتی تعیین و به این شرکت ابلاغ شده است:

1- پروژه بیع متقابل نوسازی 5 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای 10 تن

2- پروژه بیع متقابل جایگزینی 3 هزار دستگاه اتوبوس فرسوده با اتوبوس پایه گازسوز

3- پروژه بیع متقابل جایگزینی 20 هزار تاکسی و ون فرسوده با تاکسی پایه گازسوز با پیمایش بالا

4 - پروژه بیع متقابل افزایش کارایی30 هزار موتورخانه و سامانه گرمایشی ساختمان های کشور

5- پروژه بیع متقابل برقدار کردن 10 هزار حلقه چاه و تلمبه آب کشاورزی

6 - برنامه کنترل نرخ رشد مصرف حامل های انرژی با همکاری وزارت نیرو

خلاصه ای از اهم عملکرد برنامه‌ها و پروژه های ذکر شده، پیشرفت های حاصله و برنامه اجرایی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در قالب اقتصاد مقاومتی را می توان به شرح ذیل برشمرد:

بیع متقابل نوسازی 5 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای 10 تن

پروژه نوسازی 5 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده، با هدف کاهش مصرف نفت گاز و ارتقای راندمان ناوگان سنگین حمل و نقل باری کشور، کاهش مصرف سوخت و آلودگی های زیست محیطی متناظر با جابه جایی بار جاده از طریق «طرح نوسازی 65 هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای 10 تن با عمر بالاتر از 35 سال» اجرایی شده است.

زیرساخت های ایجاد شده در مسیر اجرایی شدن طرح یاد شده عبارتند از: برگزاری همه فراخوان‌ها و شناسایی تامین کنندگان و سرمایه گذاران، تهیه پیش‌نویس قراردادها و اخذ تاییدیه شرکت ملی نفت ایران، تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری و محاسبات صرفه جویی انرژی، طراحی سامانه اجرای پروژه، تدوین گردش‌های کاری و نقشه فرایندها، تهیه دستورعمل‌های گردش مالی طرح و ایجاد امکان ارتباط با وب سرویس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای.

علاوه بر ایجاد زیر ساخت های لازم، قرارداد نوسازی 5 هزار دستگاه کشنده بالای 26 تن با مجتمع صنعتی ماموت امضا شده که تاکنون نوسازی 590 دستگاه کامیون در این قرارداد انجام شده است. همچنین قرارداد 2100 دستگاه کشنده بالای 26 تن با شرکت سایپا دیزل در ماه گذشته منعقد شده است.

4 شرکت سرمایه گذار عامل صرفه جویی به استناد قراردادهای پشتیبان با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، بانک‌ها یا متقاضیان آماده انعقاد قرارداد هستند و مراحل انعقاد قراردادهای نوسازی 6400دستگاه کامیون نیز نهایی شده است.

بیع متقابل جایگزینی 3 هزار دستگاه اتوبوس فرسوده با اتوبوس پایه گازسوز

این پروژه، مرحله اول اجرای طرح «جایگزینی 17 هزار اتوبوس شهری فرسوده دیزلی با اتوبوس های گازسوز» است که در چارچوب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه اجرایی بر اساس مصوبه شورای محترم اقتصاد و اصلاحیه های آن، مبنی بر پرداخت یارانه صرفه جویی سوخت با هدف ارتقای حمل و نقل شهری، کاهش مصرف سوخت و آلودگی های زیست محیطی اجرایی می شود. تعهد بازپرداخت مبالغ صرفه جویی شده از طریق اجرای مصوبه فوق با اعلام شهرداری های متقاضی و تایید وزارت نفت ایران، از طریق منابع ناشی از صادرات (کاهش واردات) سوخت مایع صرفه جویی شده تا سقف تعهدات دولت به ازای هر کیلومتر پیمایش در زمان پرداخت به شرکت های سرمایه گذار عامل صرفه جویی طرف قرارداد با شهرداری‌ها/ شرکت های واحد اتوبوسرانی یا عناوین مشابه مورد تایید شهرداری ذیربط به مدت 7 سال به ازای هر اتوبوس پرداخت خواهد شد.

در خصوص این طرح، زیر ساخت‌های لازم از جمله طراحی سامانه اجرای پروژه، تدوین گردش های کاری، تهیه پیش‌نویس قراردادها و اخذ تاییدیه شرکت ملی نفت ایران، تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری و محاسبات صرفه جویی انرژی، برگزاری فراخوان‌ها و شناسایی تامین کنندگان و سرمایه گذاران جهت اجرایی شدن طرح، ایجاد شده و بر اساس مذاکرات صورت گرفته با اتوبوسرانی های شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و اراک، مراحل انعقاد قراردادهای نوسازی 1994 دستگاه اتوبوس نهایی شده است.

بیع متقابل جایگزینی 20 هزار تاکسی و ون فرسوده با تاکسی پایه گازسوز با پیمایش بالا

جایگزنی 20 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با تاکسی های پایه گازسوز فاز نخست طرح «جایگزینی 140 هزار تاکسی فرسوده با تاکسی پایه گازسوز هیبریدی/الکتریکی با پیمایش بالا» است. این طرح با اهداف کاهش مصرف بنزین، ارتقای راندمان پیمایش تاکسی های درون شهری و کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی اجرا خواهد شد. در این طرح، تاکسی های پایه گازسوز/هیبریدی/تمام الکتریکی جدید، جایگزین تاکسی های فرسوده در حال تردد شده و وارد شبکه حمل و نقل درون شهری خواهند شد.

با ورود این تعداد تاکسی جدید، تاکسیهای فرسوده که دارای عمر بیش از 10 سال هستند، از چرخه حمل و نقل خارج خواهند شد.

از اقدامات انجام شده در خصوص ایجاد زیر ساخت های اجرایی این طرح می توان به طراحی سامانه اجرای پروژه، تهیه پیش‌نویس قراردادها و اخذ تاییدیه شرکت ملی نفت ایران، تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری و محاسبات صرفه جویی انرژی و مذاکره با شرکت های خودروساز به منظور تولید تاکسی های پایه گازسوز با پیمایش بالا اشاره کرد.

علاوه بر ایجاد زیر ساخت های لازم، قرارداد جایگزینی 10 هزار دستگاه تاکسی (شامل 2 هزار دستگاه تاکسی صندوق دار پایه گاز سوز/ هیبریدی/ الکتریکی و 8 هزار دستگاه تاکسی ون پایه گاز سوز) میان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور به امضا رسیده و طبق مذاکرات صورت گرفته، 4 شرکت عامل صرفه جویی، آماده انعقاد قرارداد با اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور /تهران هستند.

بیع متقابل افزایش کارایی30 هزار موتورخانه و سامانه گرمایشی ساختمان های کشور

این پروژه فاز اول از طرح افزایش کارایی 600 هزار موتورخانه و سامانه گرمایشی است که در آن مقرر شده نسبت به بهینه سازی سیستم های حرارت مرکزی (موتورخانه) در حال کار در 500 هزار واحد ساختمان مسکونی و 100 هزار واحد ساختمانی تجاری- اداری در کشور اقدام شود.

از اقدام های انجام شده در مسیر ایجاد زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن این طرح عبارتند از: طراحی و راه اندازی زیر سامانه طرح ارتقای کارایی موتورخانه‌ها، تهیه پیش نویس نمونه قراردادها/ موافقتنامه های موضوع طرح و اخذ تأییدیه، مدیریت حقوقی و مالی شرکت ملی نفت و وزارت نفت، تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری و محاسبات صرفه جویی انرژی، شناسایی و ثبت نام سرمایه گذاران،تأمین کنندگان و متقاضیان اجرای طرح، اخذ وب سرویس های اطلاعات مشترکان گاز از شرکت ملی گاز ایران و « ساجار» از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و اطلاعات هواشناسی، آموزش ناظران بازرسی اندازه گیری و صحه گذاری طرح، تهیه دستورعمل گردش مالی طرح و ابلاغ آن از سوی وزارت نفت، ارزیابی سرمایه گذاران، تأمین کنندگان و ناظران طرح، تهیه دستورعمل های فنی و اجرایی طرح.

علاوه بر ایجاد زیرساخت های لازم، تفاهم نامه های همکاری به شرح ذیل منعقد شده و انجام مراحل انعقاد قرارداد با 10 سرمایه گذار عامل صرفه جویی معادل 16 هزار موتورخانه با سرمایه گذاری بالغ بر 63 میلیون دلار به شرح ذیل نهایی شده است.

عقد تفاهمنامه با وزارت دفاع برای جذب سرمایه گذار و اجرای طرح در 50 هزار واحد موتورخانه ساختمان های اداری و مسکونی زیر مجموعه وزارت دفاع و کلیه نیروهای مسلح

عقد تفاهم نامه همکاری با اتحادیه های هتلداران مشهد و هتل- آپارتمان داران و مهمانپذیران استان خراسان رضوی برای سرمایه گذاری در طرح

عقد تفاهمنامه همکاری با کنسرسیوم همیار اول برای اجرای سیستم CCHP در ساختمان های هدف

عقد تفاهم نامه همکاری ارتقای راندمان موتور خانه های کشور بین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و شرکت پوریا از شرکت های زیر مجموعه گروه اقتصادی عرش

انعقاد تفاهم نامه همکاری اجرای طرح افزایش کارایی موتورخانه‏‌ها با هدف ممیزی انرژی ساختمان‌ها و اجرای طرح افزایش کارایی در موتورخانه های ساختمان های اداری و عمومی و خدماتی، همچنین مسکونی مورد تقاضای مستقر در استان اصفهان میان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان های مرتبط در استان اصفهان ( استانداری اصفهان، شرکت گاز استان اصفهان، اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان)

بیع متقابل برق دار کردن 10 هزار حلقه چاه و تلمبه آب کشاورزی

بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران، افزون بر 200 هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره برداری معتبر در کشور وجود دارد که از سوخت نفت گاز برای تأمین انرژی پمپ های آب استفاده می کنند. با توجه به اینکه دولت سالیانه هزینه زیادی بابت یارانه سوخت تحویلی به کشاورزان پرداخت می کند و کشاورزان برای بهره برداری از چاه های دیزلی مشقتهای زیادی تحمل می کنند، طرح برقدار کردن چاه های کشاورزی به تصویب شورای محترم اقتصاد رسید و در قالب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در سال 1394 اصلاح و تنفیذ شد. برقدار کردن 10 هراز حلقه چاه کشاورزی که از سوخت نفت گاز برای تامین انرژی پمپ های آب استفاده می کنند، به عنوان فاز نخست این طرح به شمار می رود. در این طرح سرمایه گذاران عامل صرفه جویی، با سرمایه گذاری روی چاه های کشاورزی دیزلی دارای پروانه بهره برداری معتبر، نسبت به برقی کردن آنها از چهار روش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر (انرژی خورشید و انرژی باد)، شبکه سراسری برق و ژنراتورهای گازسوز اقدام و از محل صرفه جویی سوخت تحقق یافته به مدت 8 سال، یارانه صرفه جویی سوخت دریافت می کنند. مسئولیت معرفی چاه های کشاورزی و اولویت بندی مناطق مربوطه، طبق مصوبه شورای محترم اقتصاد به عهده وزارت نیرو و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی است.

در خصوص اقدام های انجام شده برای اجرایی شدن این طرح می توان به ایجاد زیرساخت های لازم از جمله طراحی سامانه اجرای پروژه، تهیه نمونه قرارداد شرکت بهینه سازی با سرمایه گذار و نمونه توافقنامه سرمایه گذار با مالک چاه و اخذ تاییدیه شرکت ملی نفت ایران، تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری، احراز صلاحیت برخی سرمایه گذاران از سوی وزارت نفت و شناسایی عوامل اجرایی بیرونی پروژه از قبیل سرمایه گذاران، تأمین کنندگان تجهیزات و ناظران اشاره کرد.

همچنین تفاهمنامه مشترک میان شرکت بهینه سازی، شرکت ملی پخش، معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، منعقد شده و فهرست چاه های قابل برقدار کردن که از سوی معاونت آب آبفای وزارت نیرو به شرکت بهینه سازی اعلام می شود، در دست تکمیل است.

مذاکره با استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر در راستای برق دار کردن تلمبه های آب مزارع پرورش میگو و شیلات و چاه های کشاورزی استان بوشهر، تشکیل کارگروهی متشکل از شرکت پخش مناطق، سازمانهای آب استانی و ادارات ذیربط جهاد کشاورزی برای تعیین سهمیه سوخت هر چاه و تعیین اولویت اجرای طرح در 25 استان از سوی شرکت مدیریت منابع آب (وزارت نیرو) از دیگر اقدام های انجام شده برای اجرایی شدن این طرح است.

افزون بر اقدام های یاد شده، تفاهمنامه همکاری میان شرکت بهینه سازی و شرکت جهاد نصر در خصوص اجرای طرح برق دار کردن چاه‌ها و تلمبه‌های آب کشاورزی در 50 هزار حلقه چاه منعقد شده و طرح پایلوت برقدار کردن 100 حلقه چاه کشاورزی با راهکار اتصال به شبکه برق سراسری در دست انجام است.

برنامه کنترل نرخ رشد مصرف حاملهای انرژی با همکاری وزارت نیرو

پس از ابلاغ برنامه کنترل نرخ رشد مصرف حامل های انرژی به شرکت بهینه سازی به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار سال 96، واحد مدیریت انرژی و اصلاح الگوی مصرف در این شرکت تشکیل شده و اهم فعالیت های لازم برای انجام این مهم به شرح ذیل است:

اجرای مفاد قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در حیطه وظایف وزارت نفت
تدوین اجرایی کردن مدل قراردادهای صرفه جویی انرژی در کشور
تدوین و اجرایی کردن ساز و کارهای قانونی توسعه شرکت های خدمات انرژی
تدوین و اجرای آیین نامه‌ها و دستورعمل های صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان و سایر بخشهای مصرف به همراه الگوهای نمونه
اقدام های اجرایی پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی در کلیه واحدهای عملیاتی صنعت نفت
توسعه نرم افزارهای پایش جریان انرژی بالادستی صنعت نفت
تهیه بسته های سیاستی سبد بهینه سوخت در بخش های مختلف
پیگیری و اعمال جدی استانداردها و معیارهای مصرف انرژی در بخش های صنعت و حمل و نقل

در پایان امیدوارم اجرای شایسته، همه جانبه و جدی ماموریت های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و پروژه های اولویت دار شرکت بهینه سازی، زمینه مناسب برای صرفه جویی موثر در مصرف حامل های انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش هدررفت، تلفات و هزینه‌ها شود و فرصت‌های سرمایه گذاری ایجاد شده در قالب ماده 12 قانون رفع موانع تولید به رشد اقتصادی و رونق هر چه بیشتر تولید و اشتغال در کشور منتهی شود، انشاء ا. . . .

علی وکیلی، مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت

منبع: مشعلکلیدواژه: تهیه طرح اندازه گیری و صحه گذاری و محاسبات صرفه جویی انرژی | هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده | اخذ تاییدیه شرکت ملی نفت ایران | شرکت بهینه سازی مصرف سوخت | طراحی سامانه اجرای پروژه | بهینه سازی مصرف سوخت | میان شرکت بهینه سازی | بیع متقابل جایگزینی | نوسازی 5 هزار دستگاه | هزار دستگاه تاکسی | پروژه بیع متقابل | فرسوده با تاکسی | چاه های کشاورزی | انعقاد قرارداد | اقتصاد مقاومتی | هزار موتورخانه | عامل صرفه جویی | پیمایش بالا | سرمایه گذاران | افزایش کارایی | ساخت های لازم | هزار حلقه چاه | استان اصفهان | سرمایه گذاری | نامه همکاری | سرمایه گذار | پایه گازسوز | برقدار کردن | اجرایی شدن | وزارت نیرو | تفاهم نامه | برای اجرای | شرح ذیل | دار کردن 10 | اجرای طرح | عقد تفاهم | کاهش مصرف | وزارت نفت | منعقد شده | انجام شده | ایجاد زیر | حمل و نقل | تهیه پیش | پایه گاز | زیر ساخت

منبع: شانا

منبع این خبر، وبسایت www.shana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۱۱۰۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • با هزینه هایی که دولت دارد اقتصاد مقاومتی یک شوخی است/۹۸ درصد درآمد دولت صرف حقوق کارکنان شده است
 • بودجه عمرانی به عنوان پیشران موتور اقتصادی دولت به شمار می آید و برای اینکه بتوان اشتغال زایی در کشور ایجاد کرد و همچنین رکود حاکم بر جامعه را از میان برد، باید نگاه دولت به هزینه کردها عوض و منابع تخصیص داده شده به موارد عمرانی بیش از هر چیز دیگری اهمیت داده شود.به گزارش «تابناک»؛ متأسفانه در سال های گذشته، سهم بودجه عمرانی از سفره بودجه کل کشور کمتر شده است، به گونه ای که در سال گذشته، سهم بودجه عمرانی به 12 درصد از کل بودجه کشور رسید؛ اما از همین 12 درصد نیز تنها 74 درصد آن به عمران کشور تخصیص یافت. با این حال، در اواخر سال گذشته، دولت اعلام کرد که سهم بودجه عمرانی را برای سال 96 افزایش خواهد داد.در آن زمان، دولت وعده داد که سال 96 بالغ بر 62700 میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای یا به عبارت دیگر اعتبارات مربوط به طرح های عمرانی اختصاص داده خواهد شد، این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل، حدود 10 درصد افزایش نشان می داد.هرچند بودجه عمرانی در سال جاری مطابق قانون بودجه کل کشور افزایش را نشان می داد، همین میزان بودجه نسبت به هزینه های جاری دولت کاهش چشمگیری داشت، به طوری که از 12 درصد به 10 درصد رسید؛ اما آمارهای جدید نشان می دهد، همین سهم اندک بودجه نیز تنها یک بیستم به طرح های عمرانی اختصاص پیدا کرده و بیش از 98 درصد از پرداخت های دولت، صرف هزینه های جاری، یا به عبارت دیگر پرداخت حقوق و دستمزد شده است.غلامرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص این موضوع گفته است: تحقق درآمدها به دولت اجازه می دهد تا دولت این بودجه را صرف هزینه های عمرانی کند؛ یعنی ابتدا باید درآمد وارد خزانه شود، تا دولت بتواند آن را...
 • فرهنگ سازی برای مصرف درست آب امری ملی است
 • اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم با عنوان «پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو/ وزارت نفت مسابقه بهره‌وری آب برگزار می‌کند» توضیحاتی ارائه داد. به گزارش شانا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، خبرگزاری تسنیم، روز یکشنبه (26 شهریورماه) ضمن انتشار خبری با عنوان «پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو/ وزارت نفت مسابقه بهره‌وری آب برگزار می‌کند» در حالی مدعی دخالت وزارت نفت در امور مربوط به وزارت نیرو شده است که اگر کمی جستجو می‌کردند و انصاف به خرج می‌دادند هیچگاه از باب گشایش در قافیه، این‌گونه پای وزارت نفت و کفش وزارت نیرو را به زعم خود به‌ هم جفت و جور نمی‌کردند. برگزاری مسابقه نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع بهره‌وری آب، بر اساس بند (ب) اقدام‌های اجرایی بخش یازدهم برنامه جامع بهره‌وری کشور، مصوب هیئت وزیران و ابلاغ شده از سوی معاون اول رئیس جمهوری در تاریخ 11 شهریورماه 94، برای سومین سال پیاپی از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی کشور بازتاب داده شد. وزارت نیرو نیز همچون 2 سال پیش از این و در راستای عمل به این تکلیف قانونی و کمک به ارتقای فرهنگ بهره‌وری و شناساندن آن به عنوان یک ارزش در جامعه خصوصا در میان کودکان و نوجوانان، برگزاری این مسابقه را با شعار «کار درست را درست انجام دهیم» در سطح صنعت نفت در چهار رده سنی برای کودکان و نوجوانان 4 تا 16 سال برنامه‌ریزی کرده است. سرانجام برگزیدگان این مسابقه نقاشی اواخر مهرماه مشخص و آثار برتر به سازمان ملی بهره‌وری ایران معرفی خواهند شد، حال چگونه خبرگزاری تسنیم از برگزاری چنین مسابقه‌ای به این نتیجه رسیده که پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو رفته خود از جمله شگفتی‌هاست. امیدواریم خبرگزاری تسنیم ضمن رعایت اصول حرفه‌ای و...
 • فرهنگ سازی برای مصرف صحیح آب امری ملی است
 • اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم با عنوان «پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو/ وزارت نفت مسابقه بهره‌وری آب برگزار می‌کند» توضیحاتی ارائه داد. به گزارش شانا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، خبرگزاری تسنیم، روز یکشنبه (26 شهریورماه) ضمن انتشار خبری با عنوان «پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو/ وزارت نفت مسابقه بهره‌وری آب برگزار می‌کند» در حالی مدعی دخالت وزارت نفت در امور مربوط به وزارت نیرو شده است که اگر کمی جستجو می‌کردند و انصاف به خرج می‌دادند هیچگاه از باب گشایش در قافیه، این‌گونه پای وزارت نفت و کفش وزارت نیرو را به زعم خود به‌ هم جفت و جور نمی‌کردند. برگزاری مسابقه نقاشی کودکان و نوجوانان با موضوع بهره‌وری آب، بر اساس بند (ب) اقدام‌های اجرایی بخش یازدهم برنامه جامع بهره‌وری کشور، مصوب هیئت وزیران و ابلاغ شده از سوی معاون اول رئیس جمهوری در تاریخ 11 شهریورماه 94، برای سومین سال پیاپی از سوی سازمان ملی بهره‌وری ایران برای اجرا به همه دستگاه‌های اجرایی کشور بازتاب داده شد. وزارت نیرو نیز همچون 2 سال پیش از این و در راستای عمل به این تکلیف قانونی و کمک به ارتقای فرهنگ بهره‌وری و شناساندن آن به عنوان یک ارزش در جامعه خصوصا در میان کودکان و نوجوانان، برگزاری این مسابقه را با شعار «کار درست را درست انجام دهیم» در سطح صنعت نفت در چهار رده سنی برای کودکان و نوجوانان 4 تا 16 سال برنامه‌ریزی کرده است. سرانجام برگزیدگان این مسابقه نقاشی اواخر مهرماه مشخص و آثار برتر به سازمان ملی بهره‌وری ایران معرفی خواهند شد، حال چگونه خبرگزاری تسنیم از برگزاری چنین مسابقه‌ای به این نتیجه رسیده که پای وزارت نفت در کفش وزارت نیرو رفته خود از جمله شگفتی‌هاست. امیدواریم خبرگزاری تسنیم ضمن رعایت اصول حرفه‌ای و...
 • تولید ظروف یکبار مصرف ۳ برابر افزایش یافت/ظرف یکبار مصرف گیاهی دروغ است
 • رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم و افزایش تقاضا برای خرید ظروف یکبار مصرف به منظور توزیع نذورات، میزان تولید این ظروف به ۳ برابر افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران،سیدرحیم مقیمی اظهار کرد: همه ساله با نزدیک شدن به ایام محرم و افزایش میزان نذورات و افزایش تقاضا برای خرید ظروف یکبار مصرف برای تامین بازار و مواجه نشدن با کمبود کالا میزان تولید این اقلام افزایش می یابد.وی در خصوص خرید سفره های یکبار مصرف زیرپله ای با شروع ایام پرمصرف این کالا هشدار داد و تصریح کرد: سفره های تولید شده در کارگاه های غیرمجاز، به دلیل نداشتن استاندارد، می توانند ضرر جانی به همراه داشته باشند.مقیمی، رنگ کرمی این کالا را نشانه اصلی غیراستاندارد بودن آن ذکر کرد و گفت: مصرف کنندگان باید کالایی را خریداری کنند که برند آن بر روی ظروف و سفره یک بار مصرف حک و علامت استاندارد هم دریافت کرده باشد.رئیساتحادیه صنف پلاستیک با اشاره به آشفتگی بازار در خصوص عرضه سفره ها و ظروف غیراستاندارد به خصوص در ایام نزدیک به محرم ادامه داد: سازمان بازرسی کشور، برای مقابله با این معضل باید نظارت بیشتری داشته باشد.مقیمی، کربنات استفاده شده در این قبیل کالاها را دلیل رنگ تیره و غیراستاندارد بودن آن دانست و افزود: یکی دیگر از علائم سفره های غیراستاندارد، قیمت کم آن است که به دلیل استفاده زیاده از کربنات،هزینه هایش کاهش و قیمت آن نیز کم می شود.وی شفافیت را از نشانه های اصالت کالا دانست و گفت: ظروف یکبار مصرفی که با نام گیاهی عرضه می شود نیز،کذب است.مقیمی در خصوص تاثیر افزایش قیمت مواد اولیه بر اجناس تولیدی گفت: با افزایش قیمت مواد اولیه و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، در برخی از...
 • خانه ای در ورامین سوخت
 • خانه ای مسکونی در حوالی یکی از روستاهای ورامین در آتش سوخت اما حضورآتش نشانان مانع گسترش حریق به دیگرخانه ها شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، سخنگوی سازمان آتش نشانی ورامین گفت: ماموران آتش نشانی دقایق پیش و بلافاصله پس از اطلاع از وقوع آتش سوزی به محل حادثه در حوالی روستای عبدل آباد ورامین اعزام شدند. بهنام کرمانی افزود: آتش نشانان ایستگاه شماره دو به سرعت حریق را مهار و به ایمن سازی محیط اقدام و از گسترش آن جلوگیری کردند. وی با بیان اینکه هم اکنون علت وقوع این حادثه در دست بررسی است گفت: خوشبختانه این آتش سوزی تلفات جانی نداشته است . ورامین در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران قرار دارد.
 • تبدیل زباله به سوخت جت
 • به گزارش ایسکانیوز، خطوط هواپیمایی"بریتیش"(British) اعلام کرده است که قصد دارد مجموعه‌ای از زباله‌دان‌های متشکل از زباله‌های خانگی و کارخانه بازیافت را در اختیار گرفته و آنها را به سوخت جت برای ناوگان هوایی خود تبدیل کنند. این طرح که در حال حاضر با مشارکت شرکت سوخت‌های تجدید پذیر شرکت "ولوسیس" (Velocys) در حال بررسی و ارزیابی است، بخشی از برنامه‌ای است که برای کاهش 50 درصدی انتشار آلاینده‌ها از ناحیه ناوگان هوایی تا سال 2050 طراحی شده است. شرکت هواپیمایی "بریتیش" می‌گوید اولین کارخانه تصفیه پساب تحت اختیار این شرکت، هر سال صدها تن ضایعات خانگی را گرفته، دفن کرده و آنها را به سوخت تجدیدپذیر پاک تبدیل می‌کند. این مواد زائد شامل پوشک بچه، ظروف پلاستیکی مواد غذایی و بسته بندی‌های مواد غذایی می‌شود. انتظار می‌رود سوخت تولید شده در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، تولید گازهای گلخانه‌ای را حدود 60 درصد کاهش داده و سالانه کاهش حدود 60 هزار تنی انتشار دی اکسید کربن را به ارمغان آورد. انتظار می‌رود که این کارخانه تا زمانی که در حال اجرا است، سوخت کافی برای هر هواپیمای مسافربری "787 Dreamliner" را از لندن به سن خوزه و لندن به نیواورلئان تامین کند. این پروژه موجب تغییرات قابل توجهی شده است. برای مثال هفته گذشته، وزارت حمل و نقل بریتانیا، مجموعه‌ای از تغییرات را در مورد مجوز سوخت‌های تجدید پذیر سیستم حمل و نقل اعمال کرد. این تغییرات مبنی بر این است که سوخت پایدار جت در حال حاضر انگیزه اصلی در راه تلاش برای ارتقای سیستم هواپیمایی پاک است. نباید انتظار داشت که سوخت پروازها به زودی توسط سوخت زیستی تامین شود، چرا که این پروژه هنوز در مرحله مطالعه امکان‌سنجی قرار دارد. منبع: ایسنا
 • چرا مردم از سوخت CNG استقبال نمی کنند
 • با نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل تابستان، حجم سفرها افزایش یافته است و این افزایش تعداد سفرها باعث افزایش میزان مصرف سوخت در این روزها شده است تا آنجا که در روز شانزدهم شهریور ماه امسال رکورد مصرف بنزین در سال 96 شکسته شد. کارشناسان عوامل مختلفی را در مصرف بالای بنزین دخیل دانسته اند اما مهمترین عامل در این زمینه عدم استفاده از CNG به عنوان سوخت، شناخته شد. اما علت عدم استقبال مردم از CNG به عنوان یک سوخت پاک چیست؟به گزارش تابناک اقتصادی، در هفته گذشته شرکت ملی پخش فرآورده ‌های نفتی اعلام کرد با ثبت مصرف ۱۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر مصرف بنزین در روز شانزدهم شهریور ماه، رکورد مصرف بنزین در سال جاری شکسته شد. پیش از این، بیشترین مصرف بنزین در روز 12 فروردین ماه 96 با حجم 102.4 میلیون لیتر ثبت شده بود.رکورد زنی مصرف بنزین باعث شد تا کارشناسان عوامل مختلفی را در این موضوع دخیل بدانند اما شاید عدم مصرف CNG متهم ردیف اول این موضوع شناخته شد. سید محمد رضا موسوی خواه مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در زمینه مصرف پایین CNG در کشور عنوان داشت که روزانه بیش از 40 میلیون مترمکعب ظرفیت توزیع گاز CNG در خودروها را داریم اما از این میزان تنها حدود 21 میلیون مترمکعب مورد استفاده قرار می گیرد و به عبارتی نیمی از ظرفیت CNG کشور بلااستفاده است. آمارها نیز نشان می دهد که تنها 3 درصد از میزان مصرف سوخت کشور به CNG اختصاص دارد. علت بی رونقی بازار CNG و عدم استقبال مردم از این سوخت پاک چیست؟جواب این سئوال را می توان در نامه محمد شریعتمداری رئیس صنعت، معدن و تجارت به اسحاق جهانگیری جستجو کرد. شریعتمداری بعد از رکوردشکنی مصرف بنزین طی نامه ای با موضوع "اصلاح نرخ سوخت گاز طبیعی CNG"...
 • ۲۸ هکتار از مراتع شهرستان اراک در آتش سوخت
 • سرهنگ منصور بهزادی شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش از ظهر امروز در پی اعلام آتش سوزی در پلاک انجیرک شهرستان اراک چهار گروه سه نفره از یگان حفاظت منابع طبیعی استان مرکزی به محل اعزام و پس از پنج ساعت تلاش موفق شدند، این آتش سوزی را در ساعت 16 مهار و از بروز خسارت های بیشتر به اراضی طبیعی شهرستان جلوگیری کردند.وی ادامه داد: علت وقوع این آتش سوزی توسط کارشناسان اداره کل منابع طبعی استان مرکزی در دست بررسی است. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان مرکزی از مردم خواست: در صورت مشاهده هرگونه دود و آتش سوزی در مراتع استان با شماره 1504 اداره کل منابع طبیعی تماس گرفته و بازرسان این اداره کل را در جریان آن قرار دهند.178 هکتار از اراضی استان مرکزی در پنج ماه امسال دچار حریق شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 860 هکتار بود، 80 درصد کاهش یافته است. از مجموع آتش سوزی هایی که در این مدت در مراتع استان مرکزی اتفاق افتاد 49 و چهار دهم هکتار مربوط به اراضی شهرستان اراک است. استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.1955/3075/خبرنگار:مهدی عظیمی**انتشاردهنده: حسین مهدی زاده
 • بررسی راهکارهای تقویت اقتصاد استان سمنان
 • راهکارهای تقویت اقتصاد استان سمنان در سه بخش تعاونی ها، بیمه و اتاق های اصناف در کارگروه تخصصی اقتصادی بررسی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، استاندار سمنان در این جلسه برون رفت از نقش کم رنگ تعاونی ها از چرخه اقتصاد را از سیاست های جدی دولت برشمرد و گفت : مسئولان و کارشناسان اقتصادی استان موظف شدند تا دو هفته آینده گزارش جامعی از سهم تعاون در اقتصاد استان و طرح های ارتقاء آن تهیه و ارائه کنند.محمدرضا خباز به رتبه بیست و یکم استان سمنان از نظر سهم شرکت های بیمه گر در کشور اشاره و تصریح کرد : با اینکه از نظر جمعیت استان سمنان در رتبه 29 قرار دارد و فقط دو استان کم جمعیت تر از سمنان وجود دارد اما از نظر سهم بیمه در شرایط مساعدی هستیم.خباز در عین حال تاکید کرد : طبق مصوبات این نشست به دنبال ترسیم روند رو به رشدی هستیم که سهم بیمه از اقتصاد استان افزایش یافته و به رتبه 15 کشور برسیم.استاندار سمنان یکی از وظایف این کارگروه تخصصی را ورود و بررسی ریز موضوع های مربوط به مراودات اداری و اقتصادی بین دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی و نهادهای مانند اتاق اصناف و انجمن های صنفی عنوان و خاطرنشان کرد : این ساختار برای تسهیل و تسریع در روند انجام امور اداری و اجرایی طرح های اقتصادی اجرا خواهد شد.
 • نرخ فروش انواع مکمل سوخت و روغن خودرو جدول
 • به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، قیمت انواع مکمل سوخت و روغن خودرو در بازاربه شرح زیر است: باشگاه 110
 • ضرورت تسلط نسبی مدیران بیمه بر حقوق و اقتصاد
 • به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بیمه مرکزی، عبدالناصر همتی در آیین گشایش نخستین دوره آموزش تخصصی «مدیریت بیمه ویژه مدیران کلیدی» تاکید کرد: صنعت بیمه به مدیران حرفه ای و چند بعدی نیازمند است. مدیران این صنعت علاوه بر دانش بیمه ای باید تسلط نسبی بر امور مالی، مدیریت ریسک، حقوق، اقتصاد و سایر رشته های مرتبط داشته باشند. وی هدف از برگزاری این دوره آموزشی را تربیت مدیران حرفه ای دانست و گفت: این دوره ها به گونه ای طراحی شده است که کارگاهی و متفاوت از دوره های کلاسیک برگزار شود تا آموزش کاربردی داشته باشیم. همتی افزود: با توجه به آیین نامه حاکمیت شرکتی، مدیران کلیدی صنعت بیمه باید از سطح قابل توجهی از دانش برخوردار باشند تا بتوانیم مشکلات این صنعت را حل کنیم و مدیریت شرکت های بیمه به سمت هدایت بر اساس دانش، علم و دور اندیشی باشد. انتهای پیام
 • اهل مذاکره ایم اما از موضع برابر و احترام متقابل/ادبیات رئیس جمهور امریکا در شان سازمان ملل نبود
 • فرارو- سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد. به گزارش فرارو، حسن روحانی روز چهارشنبه در جمع سران کشورهای شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با بیان اینکه ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض می کند ولی در مواجهه با نقض آن، دست بسته نیست، گفت:اگر توافق برجام به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، دنیا فرصت بزرگی را از دست می دهد.اهم سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازان ملل به شرح زیر است:چهار ماه پیش در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیش از 41 میلیون ایرانی یعنی 73 درصد واجدان شرایط، با حضور خود در پای صندوق‌های رای، یک بار دیگر به برنامه اینجانب برای اعتدال، و احترام به «حقوق بشر و حقوق شهروندی» در سیاست داخلی، و اتخاذ خط مشی «تعامل سازنده» در سیاست خارجی و پیشرفت در، مسیر تحول اقتصادی اطمینان کردند. این رای حاصل بلوغ سیاسی - اجتماعی جامعه‌ای بود که تنها چهار دهه است حکومتی مردم‌سالار و آزاد را تجربه می کند. این رای صرفاً انتخاب یک رییس جمهور نبود، بلکه یک سرمایه‌گذاری بزرگ سیاسی، از سوی مردمی بود که، بزرگترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.حقوق بشر و حقوق شهروندی، در کنار اسلام‌خواهی و عدالت‌جویی، از مهم‌ترین خواسته‌های مردم ایران در طول بیش از یکصد و پنجاه سال گذشته و به ویژه در انقلاب اسلامی سال 1357 بوده است. دولت من در دوره قبل، همزمان با پیشبرد مذاکرات هسته‌ای در عرصه خارجی، برای تدوین حقوق شهروندی در عرصه داخلی نیز تلاش نموده و «منشور حقوق شهروندی» را اعلام، و برای اجرا ابلاغ نمود. تحقق این منشور در راستای خواسته‌های مردمی بود که 111 سال پیش، انقلاب مشروطیت و 39 سال پیش انقلاب اسلامی را، علیه رژیم‌های خودکامه و دیکتاتور، و به منظور دستیابی...
 • وزیر اقتصاد:سامانه صیاد گامی مثبت در بهبود فضای کسب و کار است
 • وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت : سامانه صیاد گامی مثبت در جهت بهبود فضای کسب و کار است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ مسعود کرباسیان با اشاره به رونمایی از سامانه صیاد گفت: الکترونیکی کردن شبکه بانکی را می‌توان پایه اصلی اجرای دولت الکترونیک دانست. وزیر اقتصاد، چک‌های برگشتی را یکی از دغدغه های مهم مردم و مسئولان در بخش‌های مختلف دولت دانست و تاکید کرد: بانک‌ها به اعتبار اینکه متقاضی چک در پی تعامل مالی سالم اقدام به درخواست چک می کند این خدمات را به متقاضیان ارائه می کنند ؛ این خدمتی با تقاضای بالا اگر بدون پشتوانه وارد بازار شود ضمن بی اعتمادی به شبکه بانکی، باعث بروز فساد و به هم ریختگی فضای کسب و کار و تبعات متعدد ناشی از آن خواهد شد. وی افزود: بنابراین الکترونیکی کردن شبکه بانکی که می توان آن را پایه اصلی اجرای دولت الکترونیک دانست ، می تواند کمک بسیاری به تقویت اعتماد عمومی نسبت به شبکه بانکی، شفاف سازی فضای تعاملات مالی، ایجاد فضای امن تبادلات مالی و در نهایت بهبود فضای کسب و کار کند. وی بر تسریع اجرای چنین طرح هایی در مسیر تحقق دولت الکترونیک تاکید کرد.
 • قوه قضاییه به تخلفات انتخاباتی با قاطعیت رسیدگی کند/مسئولان در قبال نقض برجام توسط آمریکا اقدامات متقابل انجام دهند
 • رویداد۲۴-مجلس خبرگان رهبری در پایان سومین اجلاسیه‎ی خود با گرامی‎داشت اعیاد ارزشمند گذشته‎ی قربان و غدیر؛ ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان را به ساحت مقدّس امام زمان «اروحنا فداه»، مقام معظّم رهبری«مدّظلّه العالی» و پیروان دلداده‎ی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت می‎گوید.متن بیانیه به شرح ذیل است: بسم الله الرحمن الرحیم مجلس خبرگان رهبری در پایان سومین اجلاسیه‎ی خود با گرامی‎داشت اعیاد ارزشمند گذشته‎ی قربان و غدیر؛ ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان را به ساحت مقدّس امام زمان «اروحنا فداه»، مقام معظّم رهبری«مدّظلّه العالی» و پیروان دلداده‎ی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت می‎گوید و با اتّکاء به لطف لایزال الهی، خط مستقیم امامت و ولایت و پشتوانه‎ی مردم‎سالاری دینی، نکات زیر را مورد تأکید قرار می‎دهد: ۱. «عاشورا»، نماد مبارزه با ظلم و استکبار و «سیّدالشهداء(ع)»، الگوی برجسته‎ی انسانیّت در همه‎ی عرصه‎هاست. در این الگو، مبنا، بازگشت به ارزشهای اصیل اسلامی است. حضرت امام«قدّس الله نفسه الزّکیه» نیز بر این اساس و با پشتیبانی مردم، قیام خود را آغاز کرد و اصلِ «ولایتِ فقیه» در دوران غیبت را از مهجوریت رهانید، انقلاب را به پیروزی رساند و جنگ تحمیلی را به دفاع مقدس مبدّل ساخت و حضرت آیت‎الله خامنه‎ای«دام ظلّه العالی» خلف صالح امام نیز با اقتدای به سیّدالشهداء(ع) در دنیای پرتلاطم و منطقه‎ی پرآشوب کنونی، کشتی نظام اسلامی را هدایت و بر ساحل امنیّت و آرامش، رساند. خبرگان ملّت با تأکید بر زنده نگهداشتن شعائر حسینی، از مبلّغان، مدّاحان و گردانندگان محترم هیئآت مذهبی می‎خواهد، مجالس عزاداری امام حسین(ع) را بیش از پیش در جهت اهداف قیام و امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند و از امور خرافی و موجب وهن اسلام و خلاف شأن، پرهیز نمایند تا ان شاءالله شاهد ارتقای معنویت و شور و شعور حسینی در جامعه‎ اسلامی‎مان باشیم. ۲. ایران اسلامی در ماه‎هایی که گذشت شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری...
 • قوه قضاییه به تخلفات انتخاباتی با قاطعیت رسیدگی کند/از مسئولان انجام در قبال نقض برجام توسط آمریکا اقدامات متقابل انجام دهند
 • به گزارش ایلنا، متن بیانیه به شرح ذیل است: بسم الله الرحمن الرحیم مجلس خبرگان رهبری در پایان سومین اجلاسیه‎ی خود با گرامی‎داشت اعیاد ارزشمند گذشته‎ی قربان و غدیر؛ ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان را به ساحت مقدّس امام زمان «اروحنا فداه»، مقام معظّم رهبری«مدّظلّه العالی» و پیروان دلداده‎ی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت می‎گوید و با اتّکاء به لطف لایزال الهی، خط مستقیم امامت و ولایت و پشتوانه‎ی مردم‎سالاری دینی، نکات زیر را مورد تأکید قرار می‎دهد: ۱. «عاشورا»، نماد مبارزه با ظلم و استکبار و «سیّدالشهداء(ع)»، الگوی برجسته‎ی انسانیّت در همه‎ی عرصه‎هاست. در این الگو، مبنا، بازگشت به ارزشهای اصیل اسلامی است. حضرت امام«قدّس الله نفسه الزّکیه» نیز بر این اساس و با پشتیبانی مردم، قیام خود را آغاز کرد و اصلِ «ولایتِ فقیه» در دوران غیبت را از مهجوریت رهانید، انقلاب را به پیروزی رساند و جنگ تحمیلی را به دفاع مقدس مبدّل ساخت و حضرت آیت‎الله خامنه‎ای«دام ظلّه العالی» خلف صالح امام نیز با اقتدای به سیّدالشهداء(ع) در دنیای پرتلاطم و منطقه‎ی پرآشوب کنونی، کشتی نظام اسلامی را هدایت و بر ساحل امنیّت و آرامش، رساند. خبرگان ملّت با تأکید بر زنده نگهداشتن شعائر حسینی، از مبلّغان، مدّاحان و گردانندگان محترم هیئآت مذهبی می‎خواهد، مجالس عزاداری امام حسین(ع) را بیش از پیش در جهت اهداف قیام و امر به معروف و نهی از منکر قرار دهند و از امور خرافی و موجب وهن اسلام و خلاف شأن، پرهیز نمایند تا ان شاءالله شاهد ارتقای معنویت و شور و شعور حسینی در جامعه‎ اسلامی‎مان باشیم. ۲. ایران اسلامی در ماه‎هایی که گذشت شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بود. مجلس خبرگان رهبری، از حضور پرشور مردمِ بصیرِ کشورمان در این دو انتخابات، قدردانی کرده، خداوند منّان را به خاطر وجود ملتی فهیم و نظامی سرافزار، شاکر است و با تأکید...
 • رییس بیمه مرکزی:تسلط نسبی مدیران بیمه بر حقوق و اقتصاد لازم است
 • تهران- ایرنا- رییس کل بیمه مرکزی در آیین گشایش نخستین دوره آموزش تخصصی «مدیریت بیمه ویژه مدیران کلیدی» گفت: مدیران این صنعت علاوه بر دانش بیمه ای باید تسلط نسبی بر امور مالی، مدیریت ریسک، حقوق، اقتصاد و سایر رشته های مرتبط داشته باشند. به گزارش ایرنا از تارنمای بیمه مرکزی، «عبدالناصر همتی» در این آیین که ظهر امروز (چهارشنبه) آغاز شد، تاکید کرد صنعت بیمه به مدیران حرفه ای و چند بعدی نیازمند است. وی هدف از برگزاری این دوره آموزشی را تربیت مدیران حرفه ای دانست و گفت: این دوره ها به گونه ای طراحی شده است که کارگاهی و متفاوت از دوره های کلاسیک برگزار شود تا آموزش کاربردی داشته باشیم.همتی افزود: با توجه به آیین نامه حاکمیت شرکتی، مدیران کلیدی صنعت بیمه باید از سطح قابل توجهی از دانش برخوردار باشند تا بتوانیم مشکلات این صنعت را حل کنیم و مدیریت شرکت های بیمه به سمت هدایت بر اساس دانش، علم و دور اندیشی باشد.در این نشست سرپرست پژوهشکده بیمه، اعلام کرد: برای تعیین چارچوب این دوره با موسسه های معتبری همچون چارتر لندن، موسسه بیمه مالزی، سازمان مدیریت صنعتی و... مذاکره شد.«امیر صفری» افزود: این دوره 126 ساعته از سی ام شهریور برای 24 نفر از مدیران و کارشناسان صنعت بیمه از سوی پژوهشکده بیمه برگزار می شود.به گزارش ایرنا، رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران پانزدهم شریورماه گفت: با توجه به صدور بیش از 50 میلیون بیمه نامه و پرداخت بیش از پنج میلیون مورد خسارت در سال، باید فضای مناسبی برای فعالیت فعالان صنعت بیمه فراهم باشد.برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید: ‏IRNAeco@اقتصام*9186*1961*خبرنگار: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود
 • اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است/سلاح های مرگبار صادراتی و تحریم های ظالمانه زیبا نیستند صلح و عدالت زیبا است/اهل مذاکره ایم اما از موضع برابر و احترام متقابل
 • خبرگزاري آريا - رييس جمهور اعتدال را منش و روش ملت بزرگ ايران دانست و با تاکيد بر اينکه دنيا و ايران مسير صلح را برگزيده اند و برجام مسير صلح است، تصريح کرد: دولت جديد آمريکا با پيمان شکني و نقض تعهدات بين المللي، فقط اعتبار جهاني خود را مي شکند.به گزارش خبرگزاري آريا ،حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني روز چهارشنبه در جمع سران کشورهاي شرکت کننده در مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک با بيان اينکه ايران اولين کشوري نخواهد بود که برجام را نقض مي کند ولي در مواجهه با نقض آن، دست بسته نيست، گفت:اگر توافق برجام به دست «نااهلان عرصه سياست» از بين برود، دنيا فرصت بزرگي را از دست مي دهد.متن کامل سخنان ريس جمهور به اين شرح است:بسم الله الرحمن الرحيمآقاي رييس،آقاي دبيرکل،عاليجنابان،خانم‌ها و آقايان،مايلم در آغاز سخن انتخاب رياست مجمع و همچنين دبير کلّي جناب آقاي گوتِرِش را، تبريک بگويم و براي ايشان در انجام مأموريت سنگيني که برعهده گرفته‌اند، آرزوي موفقيت نمايم.چهار ماه پيش در دوازدهمين دوره از انتخابات رياست جمهوري در ايران، بيش از 41 ميليون ايراني يعني 73 درصد واجدان شرايط، با حضور خود در پاي صندوق‌هاي راي، يک بار ديگر به برنامه اينجانب براي اعتدال، و احترام به «حقوق بشر و حقوق شهروندي» در سياست داخلي، و اتخاذ خط مشي «تعامل سازنده» در سياست خارجي و پيشرفت در، مسير تحول اقتصادي اطمينان کردند. اين راي حاصل بلوغ سياسي - اجتماعي جامعه‌اي بود که تنها چهار دهه است حکومتي مردم‌سالار و آزاد را تجربه مي کند. اين راي صرفاً انتخاب يک رييس جمهور نبود، بلکه يک سرمايه‌گذاري بزرگ سياسي، از سوي مردمي بود که، بزرگترين پشتوانه نظام جمهوري اسلامي به شمار مي‌روند.حقوق بشر و حقوق شهروندي، در کنار اسلام‌خواهي و عدالت‌جويي، از مهم‌ترين خواسته‌هاي مردم ايران در طول بيش از يکصد و پنجاه سال گذشته و...
 • آماده سازی حرم حضرت معصومه س برای سوگواری سالار شهیدان
 • به گزارشگروه شهروند خبرنگارباشگاه خبرنگاران جوان؛ به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) عاشقان اهل بیت شروع به آماده‌سازی و سیاه‌پوش کردن حرم حضرت فاطمه معصومه (س) کردند که فیلم آن را مشاهده می‌نمایید. منبع: محمدمهدی - قم کد ویدیو دانلود فیلم اصلی برای آموزش اصول تصویربرداری خبری برای شهروندخبرنگاران اینجا کلیک کنید انتهای پیام/ فیلمی از سیاه‌پوش کردن حرم فاطمه معصومه (س) برای ایام محرم
 • طلاب و روحانیون نقش موثری در فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی دارند
 • اراک- مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: طلاب و روحانیون نقش موثری در فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی در جامعه دارند و می طلبد این موضوع را مورد توجه قرار دهند چرا که یکی از پایه های توسعه است. به گزارش خبرنگار مهر، یوسف یوسفی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش طلایه داران تبلیغ استان مرکزی در اراک اظهار داشت:به دلیل استفاده بیش از حد از منابع طبیعی، سند جامعی با عنوان سند ارتقاء فرهنگ سازی حفاظت از منابع طبیعی تهیه شده که طی آن ۴۸ دستگاه اجرایی باید برای حفاظت از این منابع همکاری کنند و در این سند شرح وظایف تمامی دستگاه ها مشخص شده است. وی افزود: توسعه پایدار بر پنج سرمایه اساسی در دنیا استوار است که شامل سرمایه فیزیکی، نیروی انسانی، منابع طبیعی، سرمایه های مالی و در نهایت اجتماعی می شود. یوسفی ادامه داد: بنابراین برای تحقق توسعه پایدار در هر جامعه ای بایستی استفاده صحیح از این پنج سرمایه الگوی اساسی در آن جامعه باشد. مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی بیان کرد: براساس شواهد و مطالعات انجام شده شاهد تغییر اقلیمی و سیر نزولی بارش ها در سطح جهانی و ملی طی حدود ۱۵ سال گذشته بوده ایم که نشان از استفاده بی رویه از سرمایه منابع طبیعی دارد در حالی که منابع طبیعی کالای مصرفی و یا تجدیدپذیر نیست. یوسفی خاطرنشان ساخت: بنابراین اگر مسئله حفاظت از منابع طبیعی را نادیده بگیریم با تخریب منابع روبه رو خواهیم بود و یکی از پنج رکن اساسی توسعه از بین خواهد رفت در حالی که برای پیشرفت باید همه این سرمایه ها با نسبتی مشابه ارتقا یابند. مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی به چندین نکته در رابطه با فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: قانون مداری در مناطق روستایی در زمینه ی تخریب و تصرف اراضی ملی...
 • آغاز تولید آزمایشی کارخانه گندله سازی مجتمع بوتیای کرمان
 • تولید آزمایشی کارخانه گندله‌سازی مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان کرمان با ۵۰‌درصد تولید اسمی خود در حال انجام است. به گزارش خبرگزاری تسنیماز کرمان، علی بابایی سرپرست فرمانداری شهرستان کرمان از مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان کرمان و پروژه‌های صنعتی و معدنی این مجتمع بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات و روند پیشرفت فیزیکی این پروژه قرار گرفت.در این بازدید محمدرضا خسروی‌راد مدیر‌عامل شرکت فولاد بوتیای ایرانیان با ارائه گزارشی از وضعیت پروژه‌های در حال احداث در این مجتمع صنعتی و معدنی اظهار‌داشت: تولید آزمایشی کارخانه گندله‌سازی مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان کرمان با 50‌درصد تولید اسمی خود در حال انجام است.وی با اشاره به اینکه از مزیت‌های این مجتمع کاهش مصرف انرژی و کاهش فوق‌العاده مصرف آب است گفت: کارخانه گندله‌سازی به ظرفیت 2.5 میلیون تن از سال 92 عملیات اجرایی آن شروع شده و در خرداد‌ماه 96 راه‌اندازی آزمایشی شده است.مدیر‌عامل شرکت فولاد بوتیای ایرانیان با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر با 50 درصد ظرفیت اسمی خود کار می‌کند و تا یک ماه آینده به ظرفیت اصلی خود می‌رسد افزود: محصول آن به بزرگترین کارخانجات تولید فولاد در کشور ارسال شده و همه با اشتیاق این محصول را مصرف می‌کنند.وی از بهره‌برداری از خط ریلی راه‌آهن در این مجتمع خبر داد و خاطر‌نشان کرد: این شرکت یکی از 14 شرکت زیر‌مجموعه هلدینگ خاورمیانه یعنی میدکو است و ماموریت آن ایجاد کارخانجات تولید گندله، آهن اسفنجی و فولاد است.خسروی‌راد با بیان اینکه حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه 4 هزار میلیارد تومان است که حدود سه هزار میلیارد تومان آن صرف پروژه‌های زیرساختی می‌شود گفت: با بهره‌برداری کامل از پروژه حدود دو هزار نفر به‌صورت مستقیم و 20 هزار نفر به‌صورت غیر‌مستقیم صاحب شغل می‌شوند.وی با اشاره به اینکه فضای سبز اطراف کارخانه در فاز اول هزار متر مربع و در فاز بعدی 120 هکتار با همکاری محیط زیست در...
 • نوسازی و مقاوم سازی خوابگاههای دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا گزارش
 • خوابگاههای دانشجویی دخترانه و پسرانه دانشگاه بوعلی سینا ، نوسازی و مقاوم سازی شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز همدان ، معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی سینا گفت : این خوابگاهها شامل ۴۰۰ اتاق با ظرفیت هزار و ۶۰۰ تخت است.آقای عمادی افزود : محوطه خوابگاه ها هم با هزینه ای افزون بر۴۰ میلیارد ریال بازسازی شده است .حدود دوازده هزار دانشجو در سیصد رشته فعال دانشگاه بوعلی سینا مشغول تحصیل هستند.دانشگاه بوعلی سینا دارای هفده واحد خوابگاه است . دانلود
 • ایمن سازی مدارس به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار گیرد
 • بیرجند - ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به فصل بازگشایی مدارس، ایمن سازی مدارس باید به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار گیرد. به گزارش روز چهارشنبه اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمد فرهادی در جلسه شورای هماهنگی ترافیک استان به منویات مقام معظم رهبری در خصوص حوادث و تلفات جاده ای اشاره کرد و افزود: موضوع راهها ، خودرو و خودروساز و پلیس راه از مولفه های مهم در بروز حوادث جاده ای هستند که باید همواره مورد توجه دست اندرکاران امر قرار گیرد.وی ساماندهی سرویس مدارس را مورد تاکید قرار داد و گفت: خط کشی معابر بویژه در ورودی مدارس باید مورد توجه آموزش و پرورش و دستگاه های ذیربط قرار گیرد این در حالی است که این امر به فرمانداران استان نیز ابلاغ شده است.سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، به ساماندهی ایستگاه های صلواتی با توجه به نزدیک شدن به ماه محرم اشاره کرد و ادامه داد: متولیان امر در این رابطه باید ضوابط مشخص شده را رعایت کنند.فرهادی اظهار کرد: رعایت موازین بهداشتی در این ایستگاه ها از دیگر مواردی است که باید به صورت جدی مورد تاکید متولیان امر قرار داشته باشد.وی ادامه داد: در سال جاری اولویت تخصیص اعتبار از محل جرائم به خرید و نصب دوربین اختصاص خواهد یافت.سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasanکانال تلگرام: irnabirjand@* 6054* خبرنگار و انتشار- مریم پنجابی
 • افزایش مصرف گاز مایع
 • مصرف گاز مایع از سال ۹۱ تا ۹۵ در استان کهگیلویه و بویراحمد ۲ برابر افزایش داشته است. دانلود دانلود
 • مسئولان برای فرهنگ سازی پرداخت زکات در خراسان جنوبی تلاش کنند
 • قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: زکات مهمترین توجه به خلق خدا و یک تکلیف الهی است بنابراین باید از این فرصت برای فرهنگ سازی در زمینه زکات استفاده کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حجت‌الاسلام غلامحسین نوفرستی ظهر امروز در شورای زکات استان اظهار داشت: بسیاری از مشکلات امروز جامعه به خصوص در عرصه اقتصادی به دلیل نبودن نگاه خدایی است.وی با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و صفر افزود: زکات مهمترین توجه به خلق خدا و یک تکلیف الهی است بنابراین باید از این فرصت برای فرهنگ‌سازی در زمینه زکات استفاده کرد.قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: شورای زکات باید در همه روستاهای استان تشکیل شود ونیاز است که موضوع معافیت مالیاتی نیز برای زکات دهندگان پیگیری شود.نوفرستی تصریح کرد: در بحث زکات دو نگاه اعم از حکومتی و فردی وجود دارد بنابراین زمانی که حکومت اسلامی برقرار شد رسیدن به دستاوردها تنها وظیفه کارگزاران نیست بلکه تک‌تک افراد می‌توانند در حکومت اسلامی به دستاوردها برسند.وی نخستین دستاورد حکومت اسلامی را امنیت در سایه دین عنوان کرد و خاطرنشان کرد: همچنین دومین دستاورد جمهوری اسلامی این است که مردم در پناه حکومت دینی باید متمکن بوده و احساس رضایت کنند.قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه حکومت اسلامی در عین دینداری مردم می‌تواند مشکلات اقتصادی را برطرف کند یادآور شد: تحقق این امر نیاز به نگاه حکومتی دارد.نوفرستی با بیان اینکه کارگزاران نظام باید به گونه‌ای عمل کنند تا این بخش از دستاوردهای حکومت اسلامی خود را نشان دهد اظهار داشت: باید به سمتی حرکت کنیم که نشان دهیم حکومت اسلامی می‌تواند در همه عرصه‌ها گام‌های مفیدی بردارد.وی با بیان اینکه سومین دستاورد حکومت اسلامی خداگرایی است افزود: در جامعه اسلامی باید نگاه همه افراد جامعهخدایی باشد.انتهای پیام/ R41348/P1486/S6,56/CT11
 • استاندارخراسان شمالی:حرفه روزنامه نگاری واجد مسئولیت سنگین گفتمان سازی است
 • بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی حرفه روزنامه نگاری را واجد مسئولیت سنگین گفتمان سازی توصیف کرد و گفت: رسانه ها باید عملکرد خود را با معیارهایی مثل قدرت جریان سازی و گفتمان سازی در جامعه محک بزنند. به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، محمدرضا صالحی در دیدار عصر چهارشنبه در دیدار مدیران روزنامه «خراسان شمالی، با اشاره به نگاه حمایتی خود به رسانه ها خاطرنشان کرد: روز معارفه ام به عنوان استاندار اعلام کردم که هیچ دستگاه دولتی حق ندارد از رسانه ها شکایت کند و به دلیل همین نگاه و رویکرد بوده است که در این مدت، از اشتباه های رسانه ها چشم پوشی کرده و فقط گاهی به ارائه توضیحات در خصوص مطالب مطرح آن ها اکتفا کرده ایم.وی که خود از فعالان و پیشکسوتان عرصه رسانه محسوب می شود، نقدپذیری را نه فقط یک نقطه قوت برای مدیران، بلکه بالاتر از آن، یک وظیفه دینی دانست و تصریح کرد: نتیجه ارتقای سواد رسانه ای برای خبرنگاران، افزایش قدرت جریان سازی رسانه ها و برای مدیران، بالا بردن میزان سعه صدر آنان است و در این راستا برنامه هایی در دست اجرا داریم.صالحی با تأکید بر اهمیت و ضرورت آسیب شناسی رسانه ای در استان، از رسانه ها خواست با تنظیم مناسب اخبار و گزارش های خود، امید و نشاط را در مردم تقویت کنند.به گفته مقام عالی دولت دوازدهم در استان، دولت یکی از ارکان اصلی نظام جمهوری اسلامی و اطلاع رسانی درباره دستاوردهای آن هم یکی از راه های امیدآفرینی در جامعه و تقویت کننده مسیر رشد و توسعه ایران اسلامی است.وی بهره برداری از طرح هایی به ارزش بیش از 770 میلیارد تومان در فاصله دهه فجر پارسال تا پایان هفته دولت امسال در استان را گوشزد کرد و از هدف گذاری های کلان برای رشد و توسعه این...
 • افزایش دو برابری مصرف گاز ال/پی/جی در استان
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛رئیس شرکت توزیع و پخش فرآوردهای نفتی استان با بیان اینکه مصرف گاز ال .پی .جی از ۶ هزار تن در سال ۹۱ به ۱۱ هزار تن در سال ۹۵ افزایش یافته است گفت: علت افزایش مصرف گاز مایع در استان افزایش روز افزون خودروهای ال .پی. جی سوز است. مسعودی افزود: از سال ۹۱ تاکنون تعداد زیادی از مناطق فاقد شبکه گاز و روستا‌ها، گازرسانی شده و این در حالی است که مصرف گاز مایع نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه حدود دو برابر افزایش یافته است. وی مهمترین هدف تامین و توزیع گاز ال. پی .جی یا همان گاز مایع را تامین سوخت مردم در مناطق فاقد شبکه گازرسانی و جلوگیری از قطع جنگل‌ها در این مناطق عنوان کرد. رئیس شرکت توزیع و پخش فرآوردهای نفتی وجود دلالان و عاملان غیر مجاز را یکی دیگر از علل افزایش مصرف گاز ال. پی. جی در استان دانست و اضافه کرد: تاکنون ۵۰ عامل غیر مجاز و بدون شناسنامه در استان شناسایی شده که این افراد این فرآورده نفتی را خارج از شبکه توزیع عرضه کرده و همین عامل باعث شده که این سوخت به دست مصرف کننده واقعی نرسد. معاون بازرسی اداره کل صنعت – معدن و تجارت استان هم گفت: بیش از ۵۰ درصد از سیلندرهای گاز ال .پی. جی در استان خارج از شبکه توزیع عرضه می‌شود. جانی پورعلت افزایش عرضه خارج از شبکه توزیع گاز ال. پی. جی در استان را تخلفات جایگاه داران دانست و افزود: تاکنون ۱۶ جایگاه دار متخلف به دلیل عرضه سیلندر خارج از شبکه شناسایی و پلمپ شده است. معاون فنی اداره کل استاندارد استان هم گفت: نصب سیلندر ال. پی. جی در خودرو‌ها خطرساز بوده و این کار غیر قانونی و غیر استاندارد است. موسویان با اشاره به اینکه هیچکدام از...