به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری امروز 20 شهریورماه این وزارتخانه با اشاره به حوادث اخیر میانمار و کشتار مسلمانان این کشور اظهار کرد: وزارت بهداشت ایران نگران اتفاقات رخ داده در میانمار است، برخی از بیماری‌ها ممکن است در این کشور شیوع پیدا کند، ضمن این که ما این وضعیت را رصد می‌کنیم اقداماتی را آغاز کرده و در صورت صلاحدید وزارت خارجه آنها را رسانه‌ای می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به ادامه جنگ در یمن عنوان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به شدت نگران یمن و فاجعه‌ای که در این کشور رخ می‌دهد هست؛ از سوی دیگر ما نگران شیوع وبا هستیم و اقداماتی را برای این نگرانی انجام داده‌ایم.
قائم مقام وزارت بهداشت در ادامه به وضعیت سلامت جمعیت ایران پرداخت و گفت: طبق آخرین سرشماری جمعیت ایران 79 میلیون و 900 هزار نفر است که 59 میلیون و 200 هزار نفر در شهرها و 20 میلیون و 730 هزار نفر در روستاها زندگی می‌کنند و نسبت شهرنشینی به روستانشینی در حال حاضر 74 به 26 است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 24 میلیون و 175 هزار خانوار در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود ۸. ۵ خانوار یک نفره 20. 7خانوار دو نفره 28. 4 خانوار سه نفره و 14. 75 خانوار پنج نفره در کشور وجود دارند.
حریرچی با بیان اینکه از دهه 70 رشد جمعیت منفی در روستاها را شاهد بودیم، گفت: علت عمده این موضوع مهاجرت است. همچنین هرم سنی جمعیت ما از سنین جوانی به هرم سنی میانسالی در حال تغییر است و بالاترین رده سنی ما از نظر درصد در سنین 30 الی 34 سال قرار دارد. در سال 1365، 45. 5 درصد از جمعیت ما در سنین صفر تا 14 سال بودند، اما این میزان در سال 95به 24 درصد کاهش یافته است. این در حالیست که میزان سنین 30 الی 64سال از 25. 1 به 44. 8 درصد در سال 95 رسیده است. در عین حال از سال 65 تا کنون افراد بالای 60 سال کشور از 3. 1 درصد به 6. 1 درصد افزایش یافته است.
قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه افزایش میزان امید به زندگی در کشور رخ داده است، گفت: به طور میانگین میزان کلی امید به زندگی در ایران 74. 6 و میانگین امید به زندگی سالم نیز 64. 8 سال است.
حریرچی با اشاره به وقوع 327 هزار و 525 فوت در سال گذشته، گفت: اولین علت این مرگ و میرها بیماری قلبی و عروقی، علت دوم سرطان‌ها و سومین علت نیز تصادفات است؛ به طوریکه 67 هزار و 171 نفر به دلیل سکته‌های حاد قلبی، 33 هزار نفر به دلیل سکته‌های حاد مغزی و 15 هزار نفر به دلیل سرطان‌ها در سال 95 فوت کرده‌اند و شاهد تغییر تابلوی مرگ و میر در کشور هستیم. البته باید توجه کرد که در شاخص‌های مربوط به سلامتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم؛ به طوریکه میزان مرگ و میر نوزادان در هر 1000نفر را به زیر 10 نفر کاهش دادیم.
مشکل در برخی از شاخص‌های مربوط به سلامتی که مربوط به رفتار مردم است
حریرچی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از شاخص‌های مربوط به سلامتی که مربوط به رفتار مردم است مشکل داریم، گفت: در سال 85، 44 درصد از افراد بالای 18 سال دچار اضافه وزن یا چاقی بودند، اما اکنون این تعداد به 70 درصد رسیده و خطرناک است. همچنین شیوع چاقی و اضافه وزن به کودکان زیر پنج سال نیز رسیده است؛ به طوریکه 13. 7 درصد از این کودکان یا چاق‌اند یا اضافه وزن دارند. در میان سنین 13 تا 18 سال نیز 20. 5 درصد از افراد دچار چاقی یا اضافه وزن‌اند، یعنی از هر پنج نفر، یک نفر. در عین حال شیوع مصرف مواد دخانی در سال 90 به 14 درصد رسیده بود که اکنون توانستیم رشد آن را کنترل کنیم.
وی ادامه داد: از طرفی فعالیت فیزیکی ناکافی در افراد بالای 18 سال 80 درصد و در سنین 13 تا 18، 48. 7 درصد است. شیوع بیماری فشار خون نیز در حال افزایش است. بر این اساس از هر چهار نفر یک نفر فشار خون دارند که اکثرا هم از این بیماری اطلاع ندارند. البته ما در کشور دستاوردهایی مانند کاهش بیماری‌های عفونی، کاهش مرگ و میر نوزادان و . . . را داشته‌ایم، اما با تغییر حرکت جمعیت به سوی مسن شدن شهرنشینی و تغییر عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ما ایرانی‌ها رفتارمان تغییر کرده و سبک زندگی ایرانی اسلامی را رعایت نمی‌کنیم و این موضوع باعث شده که بیماری‌هایی چون فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی ایجاد شود. بنابراین هر ایرانی باید از خانواده و اجتماع خودش اصلاح را شروع کند و دولت هم باید عوامل اقتصادی و اجتماعی موثر بر سلامت را به سمت مثبت تغییر دهد.
وی یادآور شد: متاسفانه یکی از مشکلات ما در آینده نگهداری افراد سالمند خواهد بود و این روندی است که در برخی کشورها پیش آمده است. حال وقتی که بعد خانوار کاهش می‌یابد دیگر فرزندی وجود ندارد تا از افراد سالمند مراقبت کند. در عین حال امید به زندگی نیز افزایش یافته و در نتیجه بیماری‌های دوران پیری بیشتر می‌شوند. بنابراین ما چاره‌ای نداریم که هم خانوارها را برای نگهداری افراد پیر خانواده مجهز کنیم و هم مراکزی را برای آنها تامین کنیم.
نظارت وزارت بهداشت در مورد محصولات تراریخته شدید است
حریرچی در ادامه به موضع وزارت بهداشت در رابطه با محصولات تراریخته پرداخت و عنوان کرد: وضوع محصولات تراریخته یک موضوع جهانی است و با توجه به اینکه مصرف مواد غذایی بشری دچار کمبود شده‌اند روندی در کل دنیا وجود دارد که به سمت اصلاح نژاد محصول رفته‌اند. حال برخی از این محصولات مانند سویا در بازار جهانی به طور انحصاری تراریخته‌ هستند.
وی افزود: کار وزارت بهداشت اطمینان از سلامت هر محصول غذایی است که در کشور تولید شده و یا وارد می‌شود. بر این اساس اطمینان می‌دهم که هر محصولی که به طور قانونی در بازار موجود است از نظر استانداردهای سلامتی تاییدیه وزارت بهداشت را دریافت کرده است؛ حال درباره محصولات تراریخته این بررسی‌ها با دقت بیشتری انجام می‌شود. در عین حال بررسی‌های میدانی را هم در سطح بازار انجام می‌دهیم.
حریرچی درباره اظهار نظر رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر سلامت برنج تولیدی تراریخته گفت: دانشگاه علوم پزشکی یزد آزمایش‌هایی را بر روی این محصول انجام داده و نتیجه آن را اعلام کردند. آنطور که من شنیده‌ام این محصول مشکلی نداشته است.
معاون کل وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه ویزیت همزمان چندین بیمار توسط یک پزشک تخلف است، عنوان کرد: نظام پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی می توانند نظارت کنند. باید توجه کرد که ما در برخی مناطق کشور و در بخش دولتی با کمبود پزشک عمومی و متخصص مواجهیم و گاهی بنا به ضرورت و از روی ناچاری چنین شرایطی رخ می‌دهد؛ چرا که تعداد متخصصین ما کم بوده و توزیع آنها هم به دلیل محدودیت‌هایی که وزارت بهداشت دارد نامتقارن است. حتی در بیمارستان‌های ارجاعی برخی شهرهای بزرگ هم پزشک ما در یک شیفت کاری باید ۵۰ تا ۶۰ بیمار را ویزیت کند که منجر به تراکم می‌شود و ما از این بابت از مردم عذرخواهی می‌کنیم و امیدوارم با تدابیری مانند بومی گزینی این مسئله حل شود. در عین حال با توسعه متوازن و بهبود شرایط زیست در مناطق محروم و با محرومیت زدایی می‌توان بخش عمده‌ای از این مسئله را حل کرد.
قطع ارتباط مالی پزشک و بیمار ضروری است
سخنگوی وزارت بهداشت سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه وزیر بهداشت با انجمن بیهوشی و وقایع گفت: ما با واقعی سازی تعرفه‌ها موافق هستیم همانطور هم که منتخبین جدید نظام پزشکی نیز اعلام کرده اند، قطع رابطه مالی بین بیمار و پزشک مطرح است. پزشکان ما قریب به اتفاق در شرایط جنگ، تحریم و . . . اجازه نداده‌اند مشکلی برای مردم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه این جلسه مبتنی بر تفاهم و همکاری بوده است، اظهار کرد: در مورد اینکه اعلام شده برخی از متخصصان بیهوشی در استان‌هایی همچون شیراز از بیهوشی بیماران امتناع کرده‌اند، تصریح کرد: بعید می‌دانم چنین شده باشد و امیدوارم خبر واقعی نباشد. باید این مسئله بررسی شود و بعد در این رابطه اظهارنظر کرد بعید میدانم چنین مواردی رخ دهد.
ماجرای ژن خوب در انتصابات وزارت بهداشت
حریرچی در پاسخ به سوالی که برخی از انتصابات در دانشگاه‌های علوم پزشکی گزارش شده بر اساس ژن خوب است و شایستگی‌ها در نظر گرفته نمی شود، گفت: برخی از درخواست‌ها که انجام می شود حتی اگر مطابق ضوابط باشد به دلیل بعضی از انعکاس‌ها ممکن است آن را انجام ندهیم. هیچ اقدام غیر قانونی که منجر به ظلم یا امتیاز برای کسی باشد، انجام نمی شود. سخنگوی وزارت بهداشت در مورد درخواست نمایندگان مجلس از مسئولان وزارت بهداشت برای انتصاب افرادی خاص برای رؤسای شبکه های بهداشتی و درمانی گفت: گاهی در محیط مفاهمه این اقدام صورت می‌گیرد. نمایندگان مجلس صدای مردم‌اند و انتظاراتی برای بهبود شرایط خدماتی مردمانشان دارند از طرفی نیز هرجا انتصابی باشد به دلیل فضای رقابتی قضاوت‌هایی نادرست صورت می گیرد.


کلیدواژه: محصولات تراریخته | وزارت بهداشت | امید به زندگی | عین حال | بیماری ها | اضافه وزن | هزار نفر

منبع: ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۱۰۹۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • آخرین وضعیت گزینه های تصدی ریاست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در وزارت بهداشت
 • معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به مطرح شدن شش گزینه برای تصدی ریاست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: رئیس جدید این دانشگاه با هماهنگی وزیر و استاندار از میان این شش نفر انتخاب می‌شود. دکتر علی‌حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت انتخاب رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اظهار کرد: در حال حاضر شش گزینه برای تصدی ریاست این دانشگاه مطرح شده‌اند که هر شش نفر از افراد محترم، خوب و باسابقه در این حوزه هستند و مصاحبه از این گزینه‌ها در وزارت بهداشت انجام شده است. وی ادامه داد: معمولا وزیر بهداشت در خصوص انتخاب رئیس دانشگاه علوم پزشکی با استاندار هماهنگی می‌کند. اما البته در دوره قبل که دکتر ایدنی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انتخاب و منصوب شدند، این هماهنگی با استاندار وقت انجام نشده بود. در این دوره با هماهنگی وزیر و استاندار، رئیس این دانشگاه انتخاب خواهد شد. معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با تأکید بر اهمیت ارتقای سطح علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: رئیس جدید این دانشگاه باید موضوع ثبت علمی این دانشگاه را به عنوان یکی از اولویت‌های خود مدنظر قرار دهد. انتظار بسیار مهم ما از رئیس جدید، ارتقای سطح علمی دانشگاه و گسترش آزمایشگاه‌ها و حوزه‌های مختلف این دانشگاه است. حسین‌زاده عنوان کرد: همچنین در حوزه بهداشت و درمان از رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی اهواز انتظار می‌رود در راستای طرح تحول سلامت، طوری عمل کند که شاهد خدمات بیشتری به مردم محروم و ارتقای کیفی بیمارستان‌ها از نظر سطح بهداشتی باشیم. وی ادامه داد: همچنین انتظار می‌رود رئیس جدید این دانشگاه، همتی به خرج دهد و در مناطق محروم‌تر، خدمات بهداشتی و درمانی را بیشتر ارائه دهد. معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در خصوص بیان کرد: پس از اجرای طرح بیمه سلامت، اکثر...
 • ۱۵ درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کشور مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران است
 • معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه این دانشگاه 15 درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کل کشور را در خود جای داده است، گفت: اساتید و دانشجویانی که که در این دانشگاه فعالیت می کنند، با تولید بیش از 5 هزار مقاله در سال، حدود 33 درصد مقالات علوم پزشکی کشور را به خود اختصاص داده اند. به گزارش ایسنا، دکتر محمد جلیلی در مراسم آغاز سال تحصیلی 96 که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران قدمت 165 ساله دارد و در حال حاضر دارای 11 دانشکده فعال و 110 گروه آموزشی است که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند. وی گفت: 16 بیمارستان که 7 بیمارستان عمومی و 9 بیمارستان تک تخصصی و سه شبکه بهداشت و درمانی زیرمجموعه این دانشگاه قرار دارند که عرصه را برای بالندگی و تربیت دانشجویان فراهم می کند. دکتر جلیلی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرای 750 دانشجوی بین الملل است، خاطرنشان کرد: بالغ بر 1700 عضو هیات علمی که همگی از اساتید برجسته کشور هستند، در این دانشگاه فعالیت می کنند و وظیفه تعلیم و تربیت 12 هزار دانشجو را برعهده دارند. وی گفت: این دانشگاه از حیث پژوهشی 15 درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کل کشور را در خود جای داده است و اساتید و دانشجویانی که که در این دانشگاه فعالیت می کنند، با تولید بیش از 5 هزار مقاله در سال حدود 33 درصد مقالات علوم پزشکی کشور را به خود اختصاص داده اند. به گزارش وبدا، دکتر جلیلی گفت: این دانشگاه در رتبه سنجی ها جایگاه خاصی دارد و در رتبه بندی های جهانی از بین 800 دانشگاه برتر دنیا، رتبه 74 را در حوزه آموزش کسب کرده است. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: با توصیفات و تعاریفی...
 • ۱۵ درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کل کشور مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران است
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از وبدا، دکتر محمد جلیلی در مراسم آغاز سال تحصیلی 96 که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران قدمت 165 ساله دارد و در حال حاضر دارای 11 دانشکده فعال و 110 گروه آموزشی است که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند. وی گفت: 16 بیمارستان که 7 بیمارستان عمومی و 9 بیمارستان تک تخصصی و سه شبکه بهداشت و درمانی زیرمجموعه این دانشگاه قرار دارند که عرصه را برای بالندگی و تربیت دانشجویان فراهم می کند. دکتر جلیلی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرای 750 دانشجوی بین الملل است، خاطرنشان کرد: بالغ بر 1700 عضو هیات علمی که همگی از اساتید برجسته کشور هستند، در این دانشگاه فعالیت می کنند و وظیفه تعلیم و تربیت 12 هزار دانشجو را برعهده دارند. وی گفت: این دانشگاه از حیث پژوهشی 15 درصد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کل کشور را در خود جای داده است و اساتید و دانشجویانی که که در این دانشگاه فعالیت می کنند، با تولید بیش از 5 هزار مقاله در سال حدود 33 درصد مقالات علوم پزشکی کشور را به خود اختصاص داده اند. دکتر جلیلی گفت: این دانشگاه در رتبه سنجی ها جایگاه خاصی دارد و در رتبه بندی های جهانی از بین 800 دانشگاه برتر دنیا، رتبه 74 را در حوزه آموزش کسب کرده است. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: با توصیفات و تعاریفی که از دانشگاه شد، انتظار می رود، دانشجویان جدیدالورود تلاش خود را در جهت هر چه بهتر شدن جایگاه دانشگاه به کار گیرند. دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • پیام سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها
 • سرپرست وزارت علوم نهادینه شدن ایده «دانشگاه به مثابه کانون گفت و گوی ملی و ائتلاف اجتماعی» را از جمله راهبردهای اساسی این وزارتخانه در دوران جدید توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، سید ضیاءهاشمی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، پیامی صادر کرد. بخش هایی از این پیام به شرح زیر است : نظام بزرگ آموزش عالی کشور با بیش از چهار میلیون دانشجو، با مسائل و چالش‌هایی نیز روبروست که وظیفه ما و شما گام برداشتن در جهت حل آنهاست. مهم ترین این وظائف ارتقای منزلت و سرمایه اجتماعی دانشگاه، تقویت مرجعیت نهاد علم در تصمیم‌گیری و مشارکت در حل مسائل کشور است. اهتمام به ارتقای کیفی، تقویت انگیزه‌های تحصیلی و ‌امید دانشجویان به آینده، مدیریت و کنترل مهاجرت نخبگان، برنامه ریزی و تدبیر لازم برای مسائلی از قبیل مدرک‌گرایی و بیکاری فارغ‌التحصیلان ضرورت فعلی ماست. یکی از اصلی‌ترین انتظارات ما از دانشگاه، تولید دانش و رشد فناوری برای حل مشکلات و تحقق استقلال و اعتلای کشور است. دانشگاهی می‌تواند بانی و باعث استقلال کشور باشد که به طریق اولی از موهبت استقلال برخوردار باشد. الگوی آموزش عالی در جوامع پیشرفته نیز همین است: دانشگاه محترم، مستقل، مقتدر و سربلند. از سوی دیگر دانشگاه مهد عدالت طلبی و آزادی‌خواهی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها بر نقش دانشگاه در پیگیری عدالت و آزادی تاکید کرده‌اند. اما امروز باید دید دانشگاه‌های ما به لحاظ تحقق عدالت و آزادی چه وضعیتی دارند؟ آیا توانسته‌ایم به یک نظام آموزش عالی مبتنی بر عدالت و انصاف دست پیدا کنیم؟ شاخص‌های عدالت پروری در روند جذب دانشجو، جذب استاد و توسعه کمی و کیفی آموزش عالی رعایت شده است؟ آموزش عالی ما توانسته است امکانات و امتیازات خود را بر مبنای صلاحیت و شایستگی...
 • جشن دانش آموختگی ۲۸ دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 • مراسم تحلیف ۲۸ دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با حضور هیئت رئیسه، اعضا هیئت علمی، اساتید، دانشجویان و خانواده آنها، برگزار شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازکرددانش،رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای مراسم، ضمن خیر مقدم و تبریک این جشن به دانشجویان و خانواده آنان گفت: از امروز مسئولیت آموزشی شما دانشجویان تمام شده و با قرائت سوگندنامه، مسئولیت حرفه‌ای و حفظ جان و سلامت انسان‌ها توسط شما شروع می‌شود و باید به مفاد سوگندنامه و اصول آن تا پایان کار طبابت خود پایبند باشید. نیکخو با یادآوری رازداری، احترام به حقوق بیماران و ترجیح منافع آنان بر منافع شخصی، دانشجویان را به ارتقا سطح علمی خود و بازنماندن از علم روز دنیا تشویق کرد. حجت الاسلام و المسلمین عارضی مسئول دفتر نمایندگی نهاد ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز ضمن تبریک این جشن به دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه گفت: جشن دانش آموختگی شاید برای دانشجویان سایر رشته‌ها مراسم نمادین باشد اما مراسم تحلیف جزء برنامه آموزشی دانشجویان رشته پزشکی است چرا که با حفظ نفس و جان انسان‌ها سرو کار دارد. حجت الاسلام و المسلمین عارضی با تاکید بر ضرورت داشتن سه ویژگی خیرخواهی، تقوا و اجتهاد برای پزشکان، افزود: در قرآن مبین ۹۵۰ بار کلمه تعقل و تفکر بکار رفته که نشانه اهمیتی است که دین اسلام برای دانش قائل است و این نیازمند داشتن مزاج سالم است. وی با بیان اینکه امام شافعی (رضی ا... عنه) طبابت را یکی از شریفترین علوم دانسته، اظهار داشت: در پایان دانشجویان را به تشکیل و حفظ خانواده و خلوت با خدا توصیه می‌کنم؛ چرا که حرفه بسیار سخت پزشکی نیاز به یاری خدا و آرامش دارد. شعبان سپهر معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم...
 • آیین دانش آموختگی دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد
 • به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، آیین دانش آموختگی دانشجویان ورودی مهر 89رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در سالن پردیس این دانشگاه برگزار شد. در قالب این برنامه دانش آموختگان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین فارغ التحصیلی خود را جشن گرفتند. در این برنامه، دکتر داود محمدی، نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی، دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دکتر نوید محمدی، رییس دانشکده پزشکی، سخنرانی کردند. هر یک از سخنرانان در سخنانی جداگانه ضمن تبریک به فارغ التحصیلان بریا آنها در ادامه راه و ورود به حرفه پزشکی آرزوی موفقیت کردند.
 • راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز توسط وزارت بهداشت و علوم
 • به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدرضا آی در نخستین سمپوزیوم تازه‌های نقشه‌برداری مغز ایران گفت: تحقیقات در زمینه علوم شناختی در چند سال اخیر با سرعت بالا در حال پیشرفت است و از طرفی وجود تجهیزات برای انجام تحقیقات در این زمینه امری الزامی است. وی ادامه داد: در واقع هدف از تأسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز فراهم‌سازی بستری مناسب جهت استفاده از امکانات و تجهیزات لازم برای تحقیقات در زمینه‌های مختلف علوم شناختی و نقشه‌برداری مغز است. رییس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز افزود: امکاناتی که مختص یک دانشگاه خاص نبوده و متعلق به همه پژوهشگران و دانشگاه‌های سراسر کشور است در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز تهیه شده و این آزمایشگاه جزء اولین مؤسساتی است که به صورت مشترک بین وزارت علوم و وزارت بهداشت شکل گرفت. آی افزود: آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز یک مؤسسه دولتی مستقل است که به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود و نیاز به تعیین جایگاه کنونی آن بسیار ضروری محسوب می‌شود. همچنین هدف آزمایشگاه ارائه خدمات یکسان و گسترده به همه مراکز دانشگاهی و پژوهشی است. رئیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز گفت: با توجه به شعار ما که توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز است بر آن شدیم تا با برپایی سمپوزیومی با عنوان اولین سمپوزیوم تازه‌های نقشه‌برداری مغز ایران به تبادل اطلاعات و ارتقای علمی این حوزه پس از اولین سالگرد تأسیس این آزمایشگاه بپردازیم. آی یادآورشد: هدف کلان ما ارتقای موقعیت ایران در سطح منطقه‌ای، ملی، بین‌المللی و تقویت توان رقابتی پژوهشگران و فناوران در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی از طریق فراهم‌آوری زمینه‌های فعالیت در تصویربرداری مغز، تحریک و پردازش مغز و ... است. انتهای پیام/
 • ۴۵۰ دانشجوی جدید در دانشگاه علوم پزشکی پذیرش می شوند
 • دکتر پرویز پدیسار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این 450دانشجو در مقاطع دکترای عمومی پزشکی و دندانپزشکی و همچنین مقطع کارشناسی رشته های علوم آزمایشگاهی، بهداشت عمومی، بهداشت حرفه ای، بهداشت محیط، هوشبری، اتاق عمل، مدیریت خدمات بهداشتی، پرستری، مامایی و فوریت های پزشکی پذیرفته شده اند.وی همچنین از پذیرش و ثبت نام 35 دانشجوی دستیاری پزشکی در هشت رشته تخصصی این دانشگاه خبر داد و گفت: در سال جاری در هر کدام از رشته های تخصصی زنان و زایمان، روانپزشکی و بیماری های داخلی چهار دانشجو و در هر کدام از رشته های تخصصی بیماری های عفونی و گرمسیری و بیماری های قلب و عروق به تفکیک سه دانشجو پذیرفته شده اند. پدیسار ادامه داد: پنج دانشجوی دستیاری پزشکی در رشته تخصصی جراحی عمومی و 6نفر نیز در هر کدام از رشته های تخصصی کودکان و بیهوشی از سال تحصیلی جدید مشغول به تحصیل خواهند شد. وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی قزوین هم اکنون دارای 152 دانشجو مشغول به تحصیل در مقطع دستیاری پزشکی در هشت رشته تخصصی پزشکی،شامل زنان و زایمان،روانپزشکی،بیماری های داخلی،بیماری های عفونی و گرمسیری،بیماری های قلب و عروق،کودکان،بیهوشی و جراحی عمومی است. پدیسار در ادامه همچنین به پذیرش دانشجوی رشته پزشکی خواب کودکان در مقطع فلوشیپ اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال جاری برای دومین سال متوالی به عنوان تنها دانشگاه کشور در این رشته و مقطع دانشجو می پذیرد. معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: آمار پذیرفته شدگان و زمان ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد نیز به زودی اعلام خواهد شد.دانشگاه علوم پزشکی قزوین با پنج دانشکده پزشکی، پرستاری و مامایی،پیراپزشکی،دندانپزشکی و بهداشت دارای حدود سه هزار دانشجو،600 نفر در 35 رشته کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی پزشکی و دندانپزشکی،پنج مرکز تحقیقات بالینی،277 هیات علمی، 2 شرکت دانش بنیان ثبت شده و چهار...
 • ارتقای سطح کیفی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد
 • معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با اشاره به ارتقای سطح کیفی خوابگاه‌های دانشجویی گفت: خوابگاه پسران به محدوده پردیس دانشگاه با ظرفیت ۲۲۰ دانشجو انتقال یافته و یک خوابگاه استیجاری تعطیل شده است. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با اشاره ارتقای سطح کیفی خوابگاه‌های دانشجوییگفت: خوابگاه پسران به محدوده پردیس دانشگاه با ظرفیت ۲۲۰ دانشجو انتقال یافته و یک خوابگاه استیجاری تعطیل شده است.فریمان ابراهیم زاده اظهار داشت: پیش بینی می‌شود با بهره گیری از خوابگاه جدید و مجهز ۱۶ آذر ویژه پسران، از این پس حداقل مشکلات را در این حوزه داشته باشیم.وی افزود: سیاست دانشگاه پوشش صددرصدی دانشجویان غیر بومی در خوابگاه هاست و تا کنون این مهم اجرایی شده است.ابراهیم زاده در پایان گفت: سطح کیفی خوابگاه‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید ارتقاء یافته است.
 • پذیرش ۴۴۰ دانشجوی جدید در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، صدراله محرابی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد امروز، دوم مهرماه از پذیرش بالغ بر 440 نفر در 28 رشته مختلف علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد.وی افزود: رشته دستیار تخصصی، قریب ۴۰ نفر در ۸ رشته کارشناسی ارشد، ۱۳۴ نفر در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و 250 نفر در ۱۴رشته کاردانی و کارشناسی این دانشگاه پذیرفته شدند.معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دانشجویان دستیار تخصصی از ۲۰ شهریورماه با برگزاری کارگاه‌های مختلف توانمندسازی فعالیت خود را شروع کردند، گفت: در سایر رشته‌ها به جز کارشناسی ارشد که ثبت نام آنان به صورت حضوری در ۱۰ مهرماه انجام و ثبت‌نام اینترنتی از طریق سایت مدیریت آموزش از بیست و هشتم تا سی و یکم شهریور ماه سال جاری انجام شده، ثبت نام حضوری و شروع کلاس‌ها از دوم تا چهارم مهر ماه جهت گروه‌های مختلف انجام می‌شود.محرابی یادآور شد: به علت افزایش ظرفیت رشته پزشکی عمومی امسال برای اولین بار در دانشگاه برای دو نیم سال مهر و بهمن دانشجوی پزشکی پذیرش شده است.وی در پایان از دانشجویان درخواست کرد، ضمن حفظ اخلاق و رعایت قوانین آموزشی با تلاش و جدیت جهت کسب دانش و معرفت و یادگیری مهارت‌های عملی منطبق با نیازهای جامعه تلاش کنند.
 • سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه معرفی شد
 • کرمانشاه- طی مراسی با حضور قائم مقام وزیر بهداشت، سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه معرفی شد. به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تقدیر و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با حضور قائم مقام وزیر بهداشت امروز یکشنبه در سالن اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) برگزار شد. در این مراسم محمودرضا مرادی به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه معرفی و از زحمات حسین کریم تقدیر شد. چندی پیش وزیر بهداشت طی حکمی، محمودرضا مرادی را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه منصوب کرد. پیش از این حسین کریم، ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه را عهده دار بود.
 • مراسم سوگواری محرم در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود
 • همزمان با فرارسیدن ماه محرم و شهادت حضرت امام حسین (علیه السلام) مراسم سوگواری و عزاداری دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی ایران سه شنبه ۴ مهر برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، همزمان با فرارسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر، شهادت سومین امام و پیشوای شیعیان، سرور و سالار شهیدان و آزادگان جهان حضرت امام حسین (علیه السلام) مراسم سوگواری و عزاداری دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی ایران (اساتید، کارکنان و دانشجویان) سه شنبه ۴ مهرماه ساعت ۱۰:۱۵ صبح از جوار مزار شهدای گمنام آغاز می شود. این مراسم با مداحی، نوحه خوانی و ذکر مصیبت در مسجد امام حسین (علیه السلام) ادامه پیدا خواهد کرد و دانشگاهیان با شرکت در این مراسم معنوی ضمن ابراز غم و اندوه بر مصیبت حضرت ابا عبدالله الحسین و یاران با وفایش از اجر معنوی و برکات آن بهره مند خواهند شد.
 • بیش از ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد مشغول به تحصیل هستند
 • سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری، آغاز سال تحصیلی را تبریک گفت و اظهار کرد:هم اکنون دو هزار و ۵۱۵ دانشجو در کلیه مقاطع تحصیلی این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز، دکتر ارسلان خالدی فر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: بدون شک لازمه اقتدار و افتخار غرور آمیز ایران اسلامی و پیشرفت کشور، ورود به عرصه های علمی و پژوهشی و تلاش اصحاب علم و دانش است و آغاز سال تحصیلی، فرصتی برای شتاب دهی به فعالیت های علمی و علم آموزی است. وی در ادامه اظهار امیدواری کرد وگفت: اساتید و دانشجویان گرامی در هر نقطه ای از ایران اسلامی با پشتکار و عزم و اراده ای پولادین در راستای دستیابی به اهداف علمی، فرهنگی و اجتماعی گام بردارند. دکتر خالدی فر، دانایی را برترین مزیت و فضیلت برشمرد و افزود: آغاز فصل پاییز، نماد بهار علم و دانش است و دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و جامعه علمی کشور در فضایی پرشور فصل جدیدی از علم آموزی را آغاز می نمایند. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شروع این فصل از علم آموزی، پویایی و پژوهشگری را به تمامی دانشگاهیان، علی الخصوص دانشجویان ورودی جدید تبریک وخیرمقدم عرض نمود و از خداوند برای همه این عزیزان توفیق حرکت در مسیر دانش و کسب مهارت برای خدمت به هم نوعان را طلب نمود. دکتر خالدی فر گفت: امید است با همت وتلاش کلیه اساتید وکارکنان دانشگاه و تلاش دانشجویان این دانشگاه همچون سالیان گذشته در عرصه ارتقاء سطح علمی دانشجویان و اساتید و کیفی سازی آموزش ها و کسب رتبه های برتر علمی و پژوهشی و راه یابی دانشجویان و اساتید به مدارج عالی علمی موفق عمل نماید. وی با...
 • کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی کردستان در زمینه ارزیابی عملکرد
 • به گزارش ایلنا، محی الدین سجادی با اعلام این خبر، گفت: طبق اعلام رسمی سازمان برنامه و بودجه استان کردستان در سال 95 دانشگاه علوم پزشکی کردستان در زمینه ارزیابی عملکرد توانسته مقام نخست را در بین تمامی دستگاه های اجرایی کسب کند. وی با بیان اینکه برنامه ارزیابی عملکرد در راستای اجرای بند (الف) و (ب) ماده (3) آئین نامه اجرایی مواد (81) و (82) گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری به منظور سنجش موفقیت دستگاه‌ها در زمینه تحقق اهداف و وظایف محول شده و نیز تکالیف تعیین شده در زمینه نقشه راه و برنامه جامع اصلاح نظام اداری،همه ساله با همکاری دستگاه‌های اجرایی توسط سازمان، اجرایی شده و مبنای سنجش فعالیت دستگاه‌ها قرار می گیرد. سجادی افزود: ارزیابی عملکرد فرایندی است که با انجام آن یک سازمان می تواند از نقاط ضعف و قوت خود آگاه شده و همچنین تهدیدات و فرصت‌های محیطی را شناخته و با تدوین استراتژی لازم باعث پیشرفت و اعتلای خود شود. مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: شاخص‌های اختصاصی ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی کشور شامل محورهای درمان، بهداشت، تحقیقات و فناوری، آموزش، غذا و دارو و… هستند. وی برنامه‌هایمهندسی نقش و ساختار دولت، دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری، مدیریت سرمایه انسانی،خدمات عمومی در فضای رقابتی، صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری و استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد را از جمله شاخص های عمومی این ارزیابی برشمرد. سجادی در پایان از ریاست دانشگاه و معاون توسعه و مدیریت و منابع و تمامی کارکنان قدردانی کرد.
 • آغاز سال تحصیلی دانشجویان علوم پزشکی گیلان
 • به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازرشت؛شاهرخ یوسف زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: مراسم توجیهی 574 نفر از دانشجویان جدید الورود 8 دانشکده پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت، پیراپزشکی، پرستاری، مامایی و پردیس بین الملل صبح امروز در سالن دکتر معین دانشکده بهداشت رشت برگزار شد. وی در این مراسم از افزایش پذیرش رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی جدید خبر داد و افزود: همچنین امسال در مقاطع فوق تخصص 3 رشته بیهوشی، جراحی عروق و گوارش نیز به رشته های دانشگاه علوم پزشگی گیلان افزوده شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 5هزار دانشجو در 8دانشکده دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول به تحصیل هستند. شاهرخ یوسف زاده تصریح کرد: سال گذشته نیز در مقطع PHD 3 رشته به دانشگاه علوم پزشکی افزوده شد. در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین امیر چهری، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این مراسم با اشاره به اهمیت علم آموزی گفت: دانشجویان باید از هر فرصتی برای علم آموزی استفاده کنند و اندوخته ها و دانش خود را برای پیشرفت جامعه ارائه دهند. انتهای پیام/ع برگزاری مراسم توجیهی دانشجویان جدید الورود دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 • درخواست اساتید علوم پزشکی شیراز برای ادامه فعالیت رئیس دانشگاه
 • شیراز _ ۱۵۰ نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواستار ادامه فعالیت رئیس این دانشگاه شدند. دکتر محمد رضا پنجه شاهین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گو با خبرنگار مهر،در این زمینه اظهار داشت: مدیریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز موضوع مهمی است و سکان مدیریت این دانشگاه باید در اختیار افراد دلسوز ، خدوم و با تجربه باشد ، مدیریت دانشگاه نیاز به از خودگذشتگی ، ایثار و وقت گذاشتن دارد و با عافیت طلبی جور در نمی آید ، دکتر ایمانیه در سالهای مدریت یان دانشگاه نشان داده است که بیش از آنک به فکر خود و خانواده و عافیت باشد به فکر دانشجویان و دانشگاه و توسعه و پیشرفت دانشگاه بوده است . این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: درخواست ۱۵۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از رییس این دانشگاه نیز همین است که برای ابقا و پذیرش دوباره این مسئولیت از خودگذشتگی کند و شتاب بخش چرخ توسعه و پیشرفت دانشگاه که در سالهای اخیر به گردش درآمده است باشد. دکتر پنجه شاهین اضافه کرد: پدران و مادران و والدین دانشجویان که فرزندان خود را برای تحصیل به دانشگاهها می فرستند با اعتماد به سازنده بودن محیط دانشگاهها و با اعتماد به اینکه فرزندانی رشید تر ، بالغ تر ، با علم و آگاهی بیشتر و صالح تر تحویل می گیرند به مسوولان دانشگاهها اعتماد می کنند. وی یادآور شد:دانشگاه علوم پزشکی شیراز ازجمله دانشگاههایی است که به برکت وجود مسئولان خدوم و دلسوز به ویژه در دوره مدیریت دکتر ایمانیه از هیچ کوششی برای تعالی و ترقی و پیشرفت و جلوگیری از انحراف دانشجویان فروگذار نکرده است ، اطمینان به این امر موجب گردید که ۱۵۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخواست خود را...
 • موفقیتی دیگر برای حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 • سنندج - حوزه درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در اعتبار بخشی دور سوم بیمارستانهای استان در سال ۹۶ به موفقیت دست یافت. هومن قصری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه های حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: خوشبختانه معاونت درمان با اجرایی کردن درست سیاست ها و برنامه های کاری موفقیتی دیگر را کسب کرد. وی گفت: از ابتدای بهمن ۹۵ تا پایان خرداد ۹۶ ارزیابی بیمارستان های تابعه دانشگاه بر اساس برنامه اعتبار بخشی ملی توسط ارزیابان وزارت متبوع بعمل آمد که کردستان جزو استانهای برتر کشور قرار گرفت. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: علیرغم تغییرات گسترده و بنیادی در سنجه های اعتباربخشی دور سوم و نیز زمان محدود ما بین ارسال سنجه های جدید اعتبار بخشی تا زمان شروع ارزیابی ها و تغییرات مکرر در بدنه مدیریتی و کارشناسان شاغل در بیمارستانها و همچنین فشردگی کاری ناشی از نگرش عملکردی در سنجه های جدید این معاونت این موفقیت کسب شد. وی به برنامه های اجرا شده در این بخش اشاره کرد و یادآور شد: با اتخاذ تدابیر مناسب از جمله برگزاری کارگاه ها، کلاسهای آموزشی، آموزش حضوری رابطین اعتبار بخشی، پاسخگویی تلفنی در کل ساعات شبانه روز به سوالات همکاران، انجام پایش های متعدد جهت هر بیمارستان حداقل سه پایش و انجام یک پایش نهایی یک هفته قبل از ارزیابی نهایی توسط تیم کارشناسی اقدام به استقرار و نهادینه سازی فرایند اعتبار بخشی در تمام بیمارستانها در سطح استان نمود که اعلام نتایج اعتبار بخشی توسط وزارت متبوع موید این موضوع است.
 • سرپرست وزارت علوم:دیگر نمی توان گفت فضای دانشگاه امنیتی است
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - وزارت علوم گفت: قطعا فضای دانشگا‌ها مثل قبل از آغاز دولت یازدهم نیست. امروز دیگر نمی‌توان گفت فضای دانشگاه امنیتی است ولی به هر حال همه مطالبات هم اجابت نشده است. سیدضیاء هاشمی در گفتگو با خبرآنلاین درباره انتقاد اصلاح طلبان از نحوه مدیریت و بی توجهی به عرصه آموزش عالی کشور و دانشگاه ها در دولت یازدهم گفت: هر مجموعه ای قضاوت خود را باید از طریق سخنگویش بیان کند. به هر حال همه دوستان این را قبول دارند که در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی در مجموعه دانشگاه ها و وزارت علوم انجام شد اما در عین حال کسی مدعی نیست به همه اهداف دسترسی حاصل شده است. وی افزود: همه قبول دارند، فضای دانشگاهی کشور در پایان دولت یازدهم از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی تفاوت زیادی نسبت به آغاز دولت یازدهم کرد. ما معتقدیم در ادامه راه باید تلاش بیشتری انجام دهیم تا خیلی از دغدغه هایی که نیاز به کار بیشتری دارد، برطرف شود. سرپرست وزارت علوم با اشاره به تفاوتهای عرصه آموزش عالی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم گفت: فضای دانشگاه بازتر، سامان علمی قوی تر و انگیزه و رضایتمندی اساتید و دانشجویان خیلی بیشتر شد و عمرانی و بازسازی دانشگاه ها رشد قابل توجهی داشت. وی در پاسخ به این سئوال که به وزارت علوم دولت های نهم و دهم انتقاد این بود که فضای دانشگاه امنیتی شده است، در دولت یازدهم و در ادامه دولت دوازدهم فضا چه طور شد و چه روالی خواهد داشت؟ توضیح داد: بسیاری از مجامع دانشجویی در دولت یازدهم توسعه پیدا کردند. روزهای 16 آذر در چهارسال گذشته با حضور آقای رئیس جمهور در فضای بسیار باز، آزاد و پرشور برگزار شد، در حالیکه قبل از دولت یازدهم این طور نبود. بسیاری از اتحادیه های انجمن های علمی شکل...
 • ایده دانشگاه به مثابه کانون گفت و گوی علمی در وزارت علوم نهادینه می شود
 • به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، متن کامل پیام دکتر هاشمی بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم فرارسیدن بهار علم و دانش را به خانواده بزرگ آموزش عالی کشور، استادان، پژوهشگران، فناوران، کارکنان و دانشجویان گرامی و به ویژه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه‌ها صمیمانه تبریک می­گویم. همچنین بر خود لازم می دانم به نمایندگی از جامعه دانشگاهیان، از زحمات بی‌دریغ مسئولان آموزش عالی کشور در سالیان گذشته تشکر و قدردانی نمایم. فرصت را غنیمت می‌دانم تا به بهانه شروع سال جدید تحصیلی، نکاتی چند را با دانشگاهیان عزیز در میان بگذارم: ۱- دانشگاه در ایران از زمان تاسیس همواره یکی از کانون‌های مهم تحولات جامعه ایرانی در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی،اقتصادی و سیاسی در دوران‌های مختلف تاریخ بوده‌است و بر همین مبناست سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی )ره) که فرمودند: «دانشگاه مبدا همه تحولات است» و از همین روست که رهبر معظم انقلاب نیز به دانشگاه‌ها عنایت ویژه دارند و مسائل آن را با دقت پیگیری می‌نمایند. ۲- در طول چهار دهه گذشته آموزش عالی، فراز و نشیب‌های فراوانی را از سرگذرانده است و به توفیقات چشمگیری نیز دست یافته است. گسترش چندین برابری نسبت دانشجویان و فارغ التحصیلان آموزش عالی و به تبع آن درج نام بلند کشورمان به عنوان یکی از پیشتازان تولید علم در جهان و نیز افزایش آگاهی‌های سیاسی، اجتماعی و شهروندی مردم از جمله این توفیقات است. اما نظام بزرگ آموزش عالی کشور با بیش از چهار میلیون دانشجو، با مسائل و چالش‌هایی نیز روبروست که وظیفه ما و شما گام برداشتن در جهت حل آنهاست. مهم ترین این وظائف ارتقای منزلت و سرمایه اجتماعی دانشگاه ، تقویت مرجعیت نهاد علم در تصمیم‌گیری و مشارکت در حل مسائل کشور است. اهتمام به ارتقای کیفی، تقویت انگیزه‌های تحصیلی و ‌امید دانشجویان به آینده، مدیریت و کنترل مهاجرت نخبگان، برنامه ریزی و تدبیر لازم...
 • افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه شیراز با حضور سرپرست وزارت علوم
 • ۴ طرح عمرانی دانشگاه شیراز با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال با حضور سید ضیاء هاشمی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بهره برداری رسید. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، 4 طرح عمراني دانشگاه شيراز با اعتبار ۲۴۰ ميليارد ريال با حضور سيد ضياء هاشمي، سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به بهره‌برداري رسيد.آیین گشایش این طرح‌ها به صورت ویدئو کنفرانس در تالار شهید دستغیب مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز با حضور استاندار فارس، سرپرست دانشگاه شیراز، مسئولان استانی و اساتید دانشگاه‌های استان ترتیب یافت.سید علی اکبر صفوی، قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز در این آیین بیان داشت: این طرح‌های عمرانی در زمینه‌های علم و فناوری، رفاهی، تفریحی و ورزشی و خوابگاه دانشجویی است که با اعتباری بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال اجرا شده است.وی ادامه داد: "برج نوآوری" از جمله طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز است که با اعتبار ۱۱۲ میلیارد ریال در زمینی به مساحت هفت هزار و ۵۷۰ متر مربع و در مدت پنج سال ساخته شده است. این برج محل استقرار مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه، مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان است.صفوی اظهار داشت: بازسازی و بهسازی خوابگاه شهدای دانشگاه شیراز - ویژه دانشجویان متاهل - در مساحتی نزدیک به ۲۸۰۰ متر مربع از دیگر طرح‌های عمرانی این دانشگاه که مورد بهره برداری قرار گرفت. این مجموعه شامل ۵۲ واحد خوابگاه دانشجویان متاهل است که برای بازسازی و بهسازی آن، ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است.قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز تصریح کرد: بهره برداری از پیست تارتان زمین چمن در پردیس ارم دانشگاه شیراز به عنوان بزرگترین پیست استاندارد وزارت علوم در جنوب کشور از دیگر طرح‌های عمرانی افتتاح شده در سفر دکتر سیدضیاء هاشمی به شیراز است که برای اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است.سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین پیش از افتتاح رسمی این طرح‌های عمرانی، از بخش‌های مختلف مجتمع...
 • عقد تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه آمستردام هلند و دانشگاهای علوم پزشکی تهران و سمنان
 • تفاهم‌نامه چند جانبه‌ای بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، سمنان و آمستردام هلند در راستای توسعه همکاری‌های مشترک ملی و بین‌المللی منعقد شد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در راستای ارتقای وضعیت موجود و نیل به اهداف عالیه دانشگاه و در راستای بین المللی سازی دانشگاه و به منظور استفاده بهینه از پتانسیل، ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود دانشگاه‌ها، تفاهم نامه همکاری مشترک بین این سه دانشگاه منعقد شد.اهم موضوعات این تفاهم نامه تبادل تجربیات در مورد سرطان به ویژه سرطان‌های استخوان و سرو گردن و مهندسی ترمیمی بافت‌های سرطانی، سلامت دهان و دندان و نیز نقش تغذیه در سرطان‌ها بود.دراین نشست از دانشگاه تهران دکتر نوروزی و دکتر عابدینی و از دانشگاه آمستردام هلند پروفسور هلدر و پروفسور فروزانفر حضور داشتند.گفتنی است، دانایی، معاون آموزشی دانشگاه، رشیدی پور، معاون تحقیقات و فنآوری، کوخایی، مدیر اطلاع رسانی و شبکه پژوهش، هوشمند، صفری مدیر امور بین الملل دانشگاه در این نشست رئیس دانشگاه را همراهی کردند.
 • رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس تحت نظر هستند/وضعیت جسمی ۳ نفر نسبتا وخیم است
 • قدرت اخوان اکبری ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از اردبیل، اظهار کرد: تمامی 32 مصدوم حادثه واژگونی اتوبوس در گردنه حیران تحت نظر هستند و تنها حال 3 نفر از آنها نسبتا وخیم است. وی گفت: این حادثه که در ساعت 9:55 دقیقه صبح امروز اتفاق افتاد خوشبختانه تلفات جانی نداشته است و 3 نفر مصدوم اصلی این حادثه تحت مراقبت‌های ویژه در بیمارستان فاطمی اردبیل قرار دارند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: مصدومان حادثه در اولین دقایق حادثه توسط 6 آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس به بیمارستان فاطمی اردبیل انتقال داده شدند که 29 مصدوم این حادثه به صورت سرپایی یا مداوا شدند و یا در حال مداوا هستند. انتهای پیام/ن
 • پیام سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی
 • سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، نهادینه شدن ایده "دانشگاه به مثابه کانون گفت و گوی ملی و ائتلاف اجتماعی" را از جمله راهبردهای اساسی این وزارتخانه در دوران جدید توصیف کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل پیام دکتر سید ضیاء هاشمی بدین شرح است:بسم الله الرحمن الرحیمفرارسیدن بهار علم و دانش را به خانواده بزرگ آموزش عالی کشور، استادان، پژوهشگران، فناوران، کارکنان و دانشجویان گرامی و به ویژه پذیرفته شدگان جدید دانشگاه‌ها صمیمانه تبریک می ­گویم.همچنین بر خود لازم می‌دانم به نمایندگی از جامعه دانشگاهیان، از زحمات بی‌دریغ مسؤولان آموزش عالی کشور در سالیان گذشته تشکر و قدردانی نمایم.فرصت را غنیمت می‌دانم تا به بهانه شروع سال جدید تحصیلی، نکاتی چند را با دانشگاهیان عزیز در میان بگذارم:۱ - دانشگاه در ایران از زمان تأسیس همواره یکی از کانون‌های مهم تحولات جامعه ایرانی در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در دوران‌های مختلف تاریخ بوده است و بر همین مبناست سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند: «دانشگاه مبداء همه تحولات است» و از همین روست که رهبر معظم انقلاب نیز به دانشگاه‌ها عنایت ویژه دارند و مسائل آن را با دقت پیگیری می‌نمایند.۲ - در طول چهار دهه گذشته آموزش عالی، فراز و نشیب‌های فراوانی را از سرگذرانده است و به توفیقات چشمگیری نیز دست یافته است. گسترش چندین برابری نسبت دانشجویان و دانش آموختگان آموزش عالی و به تبع آن درج نام بلند کشورمان به عنوان یکی از پیشتازان تولید علم در جهان و نیز افزایش آگاهی‌های سیاسی، اجتماعی و شهروندی مردم از جمله این توفیقات است؛ اما نظام بزرگ آموزش عالی کشور با بیش از ۴ میلیون دانشجو، با مسائل و چالش‌هایی نیز روبروست که وظیفه ما و شما...
 • جشن دانش آموختگی دانشجویان پزشکی علوم پزشکی کردستان برگزار شد
 • مراسم تحلیف ۲۸ دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با حضور هیئت رئیسه، اعضا هیأت علمی، اساتید، دانشجویان و خانواده آنها، برگزار شد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،مراسم تحلیف ۲۸ دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با حضور هیئت رئیسه، اعضا هیأت علمی، اساتید، دانشجویان و خانواده آنها، برگزار شد.نیکخو،رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ابتدای مراسم، ضمن خیر مقدم و تبریک این جشن به دانشجویان و خانواده آنان گفت: از امروز مسئولیت آموزشی شما دانشجویان تمام شده و با قرائت سوگندنامه، مسئولیت حرفه‌ای و حفظ جان و سلامت انسان‌ها توسط شما شروع می‌شود و باید به مفاد سوگندنامه و اصول آن تا پایان کار طبابت خود پایبند باشید. نیکخو با یادآوری رازداری، احترام به حقوق بیماران و ترجیح منافع آنان بر منافع شخصی، دانشجویان را به ارتقا سطح علمی خود و بازنماندن از علم روز دنیا تشویق کرد.حجت الاسلام و المسلمین عارضی مسئول دفتر نمایندگی نهاد، ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز ضمن تبریک این جشن به دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه گفت: جشن دانش آموختگی شاید برای دانشجویان سایر رشته‌ها مراسم نمادین باشد، اما مراسم تحلیف جزء برنامه آموزشی دانشجویان رشته پزشکی است چرا که با حفظ نفس و جان انسان‌ها سرو کار دارد.حجت الاسلام و المسلمین عارضی با تاکید بر ضرورت داشتن سه ویژگی خیرخواهی، تقوا و اجتهاد برای پزشکان، افزود: در قرآن مبین ۹۵۰ بار کلمه تعقل و تفکر بکار رفته که نشانه اهمیتی است که دین اسلام برای دانش قائل است و این نیازمند داشتن مزاج سالم است".وی با بیان اینکه امام شافعی (رضی ا... عنه) طبابت را یکی از شریفترین علوم دانسته، اظهار داشت: در پایان دانشجویان را به تشکیل و حفظ خانواده و خلوت با خدا توصیه می‌کنم؛ چرا که حرفه بسیار سخت پزشکی نیاز به یاری خدا و آرامش دارد.اجرای کلیپ، موسیقی، قرائت بیانیه...
 • دیدار سرپرست وزارت علوم با رئیس فرهنگستان علوم
 • سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌گو کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی در این دیدار با تجلیل از مقام و فعالیت‌های علمی دکتر رضا داوری اردکانی به عنوان یکی از برجسته‌ترین فرهیختگان کشور در حوزه علوم انسانی کشور گفت: استفاده از دانش و ظرفیت علوم انسانی به اثرگذاری بیشتر سایر علوم در جامعه کمک می‌کند.وی تأکید کرد: وقتی از پیوند دانشگاه با جامعه و صنعت صحبت می‌شود که راهبرد و شعار اصلی وزارت علوم در دوره جدید است، نمی‌توان از نقش علوم انسانی غفلت کرد، زیرا در تمام سازمان‌ها و صنایع به علومی مانند مدیریت رفتار سازمانی و روانشناسی صنعتی نیاز داریم.هاشمی با اشاره به برگزاری اجلاس ۲ روزه رؤسای دانشگاه‌های کشور گفت: در این اجلاس چندین عضو کابینه دولت دوازدهم حضور یافته و سخنرانی کردند و جمع بندی همه سخنرانان این بود برای پیشرفت در همه بخش‌های کشور باید از توان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استفاده کرد.سرپرست وزارت علوم تأکید کرد: باید کلیت نظام علم و فناوری و بخش آموزش عالی جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کند وگرنه نظام مدیریت اجرایی کشور آسیب می‌بیند.دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم نیز در این دیدار ضمن قدردانی از حضور دکتر سید ضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم در فرهنگستان علوم گفت: نزدیک به ۶ دهه به کار معلمی مشغول بوده ام و به آن افتخار می‌کنم.وی توجه نهادهای تصمیم گیری کشور به حوزه علوم انسانی را خواستارشد و تأکید کرد: بدون توجه به علوم انسانی در به کارگیری فناوری نیز دچار مشکل خواهیم شد و علت پیشتاز بودن کشوری مانند ژاپن در آسیا، توجه کافی به علوم انسانی است.رئیس فرهنگستان علوم گفت: فن آوری به تنهایی نمی‌تواند نیازهای جامعه و مسائل روزمره ما را رفع کند و...
 • اسامی ۵ گزینه جدی وزارت علوم/احتمال معرفی همزمان وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در هفته جاری
 • محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به عدم معرفی وزرای علوم و نیرو به مجلس و همچنین با تاکید بر آغاز به‌کار مجدد جلسات علنی مجلس پس از تعطیلات تابستانی سه‌هفته‌ای از امروز خاطرنشان کرد: تا این لحظه خبر قطعی و دقیقی در این رابطه به دست‌مان نرسیده است اما همچنان منتظریم که این مهم محقق شود. لزوم معرفی هرچه سریع‌تر وزیر علوم به مجلس وی درباره احتمال معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این رابطه خبر دقیقی در دست نیست اما توقع‌مان این است که وزیر پیشنهادی علوم هرچه سریع‌تر به مجلس معرفی شود. گزینه‌های وزارت علوم به گزینه‌های مرحله نخست معرفی وزرای پیشنهادی محدود شده‌اند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های مطرح شده برای وزارت علوم یادآور شد: بنابر اطلاع بنده، نمایندگان از رییس‌جمهوری درخواست کرده‌اند که گزینه‌های وزارت علوم را به گزینه‌های قبل از معرفی کابینه محدود کرده و بر همان افرادی که تا پیش از این مطرح بودند، تمرکز شود. معرفی وزیر زن در وزارت علوم چندان محتمل نیست نماینده اصلاح‌طلب مردم خرم‌آباد با تاکید بر این‌که گزینه‌های مطرح شده عمدتاً با مسائل مختلف آموزش‌عالی و مدیریت دانشگاه‌ها آشنایی دارند، در واکنش به موضوع ارائه برنامه از سوی الهام امین‌زاده، و در پاسخ به سوالی درمورد احتمال معرفی یک وزیر زن در وزارت علوم گفت: حقیقت این است که بنده و فراکسیون امید از این‌که دولت و رییس‌جمهوری خواستار ادا کردن حق زنان، و نه سهم آنان هستند، استقبال کرده و می‌کنیم اما واقعیت این است که آن‌چه درباره احتمال معرفی وزیر زن در وزارت علوم مطرح می‌شود، چندان محتمل نبوده اما به هر حال این موضوع نیز مطرح است. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وزارت علوم با چالش‌های پیچیده و اساسی روبرو است و لازم است رییس‌جمهوری...