سفر وزیر امور خارجه روسیه به عربستان و اردن مورد توجه رسانه ها و تحلیلگران مسائل خاورمیانه قرار گرفت. بسیاری از رسانه ها این سفر را نشان دهنده اعتراف عربستان و اردن به تغییر موازنه قدرت به نفع نظام سوریه پس از دخالت نظامی روسیه به شمار آورده اند. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار و مذاکره با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و «عادل الجبیر» همتای سعودی روز یکشنبه راهی اردن شد.

مذاکرات لاوروف در عربستان و اردن بر حل و فصل بحران‌های منطقه و خاورمیانه به ویژه اوضاع سوریه و ایجاد مناطق کاهش تنش و تلاش برای تشکیل هیات متحد مخالفان سوری متمرکز شد. او در امان پایتخت اردن با «عبدالله دوم» پادشاه این کشور و «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود دیدار وگفت وگو کرد.
به گزارش نامه نیوز، این گزارش دربردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که درباره سفر لاوروف به عربستان و اردن در رسانه های عربی منتشره شده است.
** انتظارها از سفر لاوروف به عربستان و اردن
روزنامه «العرب» چاپ لندن و خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» با اشاره به سفر لاوروف به عربستان و اردن، نتیجه این سفر را برای کاهش تنش در سوریه مثبت ارزیابی کردند.
روزنامه العرب نوشت: اردن و عربستان در پرونده سوریه نقش اساسی را دارند. میان این دو کشور و روسیه زمینه مشترکی برای حل بحران سوریه وجود دارد. پیش بینی می شود لاوروف در سفر به اردن آخرین مرحله کاهش مناطق تنش در سوریه را پیش برد. همچنین او در سفر به ریاض بر روی موضوع ضرورت خرسند سازی مخالفان سیاسی نظام سوریه برای کاهش سطح مطالبات خود و همگرایی برای برپایی نشست آینده ژنو در ماه اکتبر تمرکز می کند. انتظار می رود این نشست آغازی برای حل سیاسی بحران سوریه باشد. در این زمینه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه هم چند روز پیش گفت به محض پایان یافتن نبرد در دیرالزور نیروهای نظام سوریه دست برتر را خواهند داشت. او گفت پس از آن باید برای تقویت آتش بس، کاهش مناطق تنش و آغاز روند سیاسی حل بحران سوریه اقدام کرد.
به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه، لاوروف ابراز امیدواری کرد دور آینده نشست آستانه که در ماه جاری میلادی برگزار می شود شاهد پیشرفت های تازه ای در برپایی منطقه کاهش تنش در ادلب باشد.
لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی با «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان در عربستان گفت: برپایی مناطق کاهش تنش در سوریه گام رو به جلوی مهمی است که در تقویت راه حل سیاسی و حل مسائل انسانی و ایجاد شرایط مناسب برای تقویت روند سیاسی حل بحران سوریه بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت موثر است.
لاوروف آغاز گفت و گوی سوری - سوری از طریق کمیته های آشتی ملی در مناطق کاهش تنش را عنصر بسیار مهمی دانست. او حمایت فعال روسیه از تلاش ها برای همسویی هیات های مخالفان برای آغاز گفت گو با نظام سوریه در ژنو را اعلام و تاکید کرد مردم سوریه باید خودشان سرنوشت و آینده خود را رقم زنند.

** چرایی همسو شدن اردن و عربستان با روسیه در پرونده سوریه
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن، «الرای» و «الغد» اردن هم با اشاره سفر لاوروف به عربستان و اردن و بررسی پرونده سوریه با مقام های این کشورها به نقش روسیه در سوریه اشاره کردند.
به نوشته روزنامه رای الیوم به نقل از «بلومبرگ» عربستانی ها هم مانند آمریکایی ها و اروپایی به حضور «بشاراسد» رئیس جمهوری سوریه در قدرت و ضرورت همکاری با روسیه برای پایان دادن به جنگ سوریه اعتراف کردند.
عربستان آخرین کشوری است که از درخواست تغییر نظام در سوریه چشم پوشی کرد. این اقدام عربستان با تلاش های موفق روسیه در حمایت از اسد همسو است. کشورهایی که با سوریه اختلاف داشتند اکنون برای حل موضوع باقی ماندن اسد در قدرت همکاری می کنند.
عربستان ماه پیش میزبان نشست گروه های مخالف سوریه بود. در این نشست تلاش شد مخالفان درباره حضور اسد در قدرت به توافق برسند. تغییر رویکرد عربستان درباره نظام سوریه در شرایطی است که نیروهای ارتش سوریه با پوشش هوایی روسیه توانسته اند طی دو سال گذشته بخش های گسترده ای از مناطق را از کنترل گروه های مسلح خارج سازند و این پیروزی ها ضربه ای را به شورشیان سوریه وارد می کند.
در این زمینه «مصطفی العانی» رئیس بخش دفاعی و امنیتی مرکز پژوهش های الخلیج دبی گفت به یقین عربستانی ها این موضوع را دریافته اند که روسیه تنها طرفی است که می تواند به تنش ها در سوریه پایان دهند.
به نوشته این روزنامه، «یحیی العریضی» سخنگوی هیات عالی مذاکره کنندگان ابراز نگرانی کرده است که عربستان با روسیه همنوا شود. او گفت تبلیغات گسترده ای برای اعتبار بخشیدن به نظام اسد در جریان است.
رای الیوم افزود: اوضاع میدان های نبرد به سود نظام سوریه و روسیه پیش می رود. این هفته نیروهای نظام سوریه توانستند به محاصره شهر راهبردی دیرالزور پایان دهند. در دیگر شهرها هم مخالفان نظام سوریه با شکست روبرو شده اند.
روزنامه الرای در گزارشی به قلم «فیصل ملکاوی» درباره سفر لاوروف به اردن نوشت: روسیه در بحران سوریه دست برتر را دارد. این موضوعی است که همه قدرت های منطقه ای و بین المللی به آن اعتراف می کنند. سفر وزیر امور خارجه روسیه به اردن این روزها اهمیت بالایی درباره اوضاع سوریه دارد. به ویژه در شرایطی است که موضع همه کنشگران حل بحران سوریه از راه سیاسی است.
به نوشته روزنامه الرای، از زمانی که روسیه برای حمایت از نظام سوریه در این کشور حضور نظامی پیدا کرد مسکو به بازیگر اساسی در سوریه تبدیل شد و کفه ترازو به نفع دولت سوریه سنگینی کرد. همچنین مسکو در شورای امنیت هفت بار به نفع سوریه قطعنامه ها را وتو کرد. در زمانی که دولت «اوباما» سیاست عقب نشینی از پرونده سوریه و منطقه را در دستور کار قرار داده بود مسکو به سرعت و به طور موثری این خلاء را پر کرد. این موضوع سبب شد که اوضاع نظامی و سیاسی جدیدی در سوریه به وجود آید که با اوضاع سه سال پیش از آن متفاوت باشد. زیرا پیش از این نیروهای مخالف نظام سوریه در روند بحران تاثیر گذارتر بودند. با همه این تحولات ، در بحران سوریه بازهم اردن روابط و هماهنگی خود با روسیه، آمریکا و دیگر قدرت های موثر در سوریه را حفظ کرد. این کشور همچنین روابط خود را با دولت سوریه حفظ کرد به طوری که سفارت اردن در دمشق و سفارت سوریه در امان هنوز هم باز است.

به نوشته این روزنامه، موضع سنجیده اردن سبب شده است که مسکو به امان اعتماد کند. در این روزهای سرنوشت ساز بحران سوریه لاوروف به امان سفر کرده است و با مقام های اردن برای تقویت روند حل سیاسی بحران سوریه و تضمین منافع دیدار و گفت و گو داشته است. زیرا اردن در توافق کاهش تنش در جنوب غرب سوریه یک طرف اساسی بوده است.

همه مسائل تازه در سفر لاوروف به اردن بررسی می شود. زیرا زمان سفر لاوروف به اردن مهم است. این سفر در زمانی انجام گرفت که قرار است به زودی نشست های آستانه و ژنو برای حل بحران سوریه برگزار شود و گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق متحمل شکست های بسیاری شده است. همچنین برپایی مناطق چهارگانه کاهش تنش تکمیل شده است و همه قدرت های منطقه ای و بین المللی در موضع گیری های خود از مخالفان نظام سوریه خواسته اند خود را با اوضاع جدید سازگار سازند.
به نوشته روزنامه الغد، تحلیلگران معتقدند اردن و روسیه درباره موضوع سوریه، ضرورت حفظ نظام سوریه، رسیدن به راه حل سیاسی، حمایت و افزایش مناطق کاهش تنش از راه سیاسی، نابودسازی گروه های تروریستی و بازگشت آرامش و ثبات به مرزهای اردن دیدگاه مشترکی دارند.
اردن، روسیه و آمریکا در ژوئن (خرداد ) در امان توافق نامه آتش بس در جنوب غرب سوریه و برپایی مناطق کاهش تنش را امضا کرده اند که این موضوع پیشرفت بزرگی در روند پایان دادن به بحران سوریه است.
در این زمینه «کامل ابوجابر» وزیر امور خارجه اسبق اردن معتقد است: سفر لاوروف روابط دوجانبه را تقویت خواهد کرد و با این سفر میان اردن و روسیه برای حل تنش های منطقه و برقراری امنیت و ثبات هماهنگی به وجود خواهد آمد. «توفق کریشان» معاون نخست وزیر سابق اردن هم به هماهنگی مواضع مسکو و امان درباره سوریه اشاره کرد و از ضرورت حل سیاسی بحران به عنوان تنها گزینه یاد کرد.
او با بیان اینکه روسیه افزون بر حضور در عرصه سیاسی و مذاکرات با دخالت نظامی موازنه قدرت را در سوریه به سود نظام تغییر داد بر ضرورت کاهش مناطق تنش سخن به میان آورد. معاون نخست وزیر سابق اردن در عین حال بر اهمیت تقویت روابط اردن و روسیه تاکید کرد.

کلیدواژه: سفر لاوروف به عربستان و اردن | وزیر امور خارجه | مناطق کاهش تنش | حل بحران سوریه | نظام سوریه | پرونده سوریه | کاهش تنش | حل سیاسی | برای حل

منبع: نامه نیوز

منبع این خبر، وبسایت namehnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۰۴۳۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • صدام با دلارهای کشورهای عربی به ایران حمله کرد
 • جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت:عراق با دلارهای کشورهای عربی و حمایت دیگر کشورها، ارتش خود را مجهز و با 12 لشکر زرهی و پیاده، 20 تیپ و بیش از 500 جنگنده به ایران حمله کرد. به گزارش خبرنگار مهر ، امیر حسین حسنی سعدی جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) در مراسم نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به وضعیت ارتش در ابتدای دوران دفاع مقدس اظهار داشت: با اینکه چندماه بیشتر از انقلاب اسلامی نمی‌گذشت، ضدانقلاب به پادگان مهاباد حمله و این پادگان را خلع سلاح کرد. وی افزود: ضدانقلاب پس از خلع سلاح پادگان مهاباد به سمت پادگان سنندج رفت تا این پادگان را هم خلع سلاح کند؛ اما نیروی زمینی ارتش مانع از این کار شد. سرلشکر حسنی سعدی با اشاره به شعار انحلال ارتش در اوایل انقلاب خاطرنشان کرد: هرچه که وفاداری ارتش به نظام جمهوری اسلامی ایران بیشتر می‌شد، شدت این شعارها هم بیشتر می‌شد، تا اینکه امام خمینی (ره) 29 فروردین را به عنوان «روز ارتش» نام‌گذاری کردند و فرمودند که ارتش باید در این روز در شهرها رژه برود و مردم هم باید از آن‌ها استقبال کنند. وی با اشاره به شکل‌گیری کودتای «نقاب» در ارتش گفت: این کودتا توسط خود نیروهای ارتش کشف و خنثی شد. جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) در ادامه به وضعیت ارتش عراق در ابتدای جنگ اشاره کرد و افزود: عراق با دلارهای کشورهای عربی و حمایت دیگر کشورها، ارتش خود را مجهز و با 12 لشکر زرهی و پیاده، 20 تیپ و بیش از 500 جنگنده به ایران حمله کرد. وی ادامه داد: وقتی که عراق حمله کرد، ارتش سازماندهی مجددش به خوبی شکل نگرفته و همچنین درگیر غائله ضد انقلاب در کردستان بود. در همین حال بود که صدام اعلام کرد قصد...
 • دومین بهار عربی در راه است
 • بیش از 6 سال از آغاز بهار عربی می‌گذرد؛ اما زندگی بسیاری از اعراب در مقایسه با شرایطی که در سال 2011 داشتند، بدتر شده است. در خاورمیانه و شمال آفریقا که دوسوم جمعیت در رده سنی 15 تا 29 سال هستند، بیکاری همه‌گیرشده است. در سراسر منطقه، حکام راه‌های مشارکت سیاسی مردم را مسدود ساخته‌اند و اعتراضات را با خشونت هرچه تمام‌تر پاسخ می‌دهند. حکومت مصر، عربستان و تا حدی مراکش، تجسم رژیم‌هایی هستند که احتمالا می‌توانند دوباره دستخوش تحولات یک بهار عربی دیگر قرار بگیرند. یک آتشفشان اجتماعی در حال شکل‌گیری است که دیر یا زود بالاخره فوران خواهد کرد. انقلاب یاس تونس که با اقدام اعتراضی یک دستفروش، در سال 2010 آغاز شد؛ زمینه‌ساز سلسله جنبش‌هایی در سراسر خاورمیانه بود که در اغلب موارد به نتیجه دلخواه منتهی نشد. بسیاری به «بهار عربی» امید بسته بودند، اما با گذشت 6 سال تنها ناامیدی برجای مانده‌‌ است. زمستان رکود اقتصادی منطقه را فراگرفته و بحران‌های سیاسی لیبی، سوریه و یمن را به جنگ‌های داخلی خونباری کشانده است. به گزارش دنیای اقتصاد، مصر، عراق و بحرین را در ناآرامی‌های گسترده درگیر ساخته و حکومت‌های عرب را از مراکش تا عربستان سعودی متزلزل کرده است. سازمان ملل سال گذشته هشدار داد وضعیت نابسامان اقتصادی، می‌تواند عامل بهار عربی تازه‌ای شود. آیا حکام عرب می‌توانند این شرایط را مدیریت کنند؟ ناآرامی‌های خیابانی، بیکاری و اقتصاد فاسد دولتی، جهان عرب را به گرداب حوادث فرو می‌برد. خروج از این گرداب نیازمند درایتی است که از حکام منطقه کمتر سراغ داشته‌ایم. پایگاه تحلیلی پروجکت سیندیکیت در مقاله‌ای شرایط کنونی و چالش‌های پیش ‌روی کشورهای عرب را بررسی کرده است. بیش از 6 سال از آغاز بهار عربی می‌گذرد، اما زندگی بسیاری از اعراب در مقایسه با شرایطی که در سال 2011 داشتند، بدتر شده است. در خاورمیانه و شمال آفریقا که...
 • لاوروف بار دیگر بر پایبندی روسیه به حفظ برجام تأکید کرد
 • خبرگزاري آريا - وزير امور خارجه روسيه يک بار ديگر بر پايبندي مسکو به حفظ برجام و ادامه توافق هسته‌اي فعلي تأکيد کرده است.به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري فارس، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه بار ديگر بر تعهد روسيه به حفظ پايداري توافق هسته اي ايران (برجام) تأکيد کرده است.بنا بر گزارش خبرگزاري «تاس»، نشست وزراي خارجه گروه 1+5 (روسيه، انگليس، چين، آمريکا، فرانسه و آلمان) و ايران روز گذشته در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل برگزار شد.بر اساس اين گزارش، وزارت خارجه روسيه در بيانيه‌اي که در صفحه فيس‌بوک اين وزارتخانه منتشر شده، اعلام کرده است: «لاوروف بارديگر بر تعهد روسيه به ادامه حمايت از پايداري برجام تأکيد داشته است».اين بيانيه همچنين مي‌افزايد، در اين نشست اخير، گزارش جديد «يوکيا آمانو» مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز مورد ملاحظه قرار گرفته است. اين سند تأکيد دارد که ايران به طور کامل به تعهدات خود ذيل برجام پايبند بوده است.وزير خارجه روسيه پس از ديدار روز سه‌شنبه خود با «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا نيز اعلام کرد، روسيه به برجام پايبند خواهد ماند و تمام تلاش خود را براي حفظ اجماع حاصل شده در خصوص برجام به کار خواهد بست.انتهاي پيام/.انتهاي پيام/.
 • لاوروف:تحریم های آمریکا بقای برجام را تهدید می کند
 • وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورها انتقاد کرد و نسبت به تبعات آن برای توافق هسته‌ای هشدار داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه نسبت به تبعات اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران هشدار داد.وی که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، گفت: «تحریم‌های یکجانبه آمریکایی که اثرات فراسرزمینی دارند، فاقد مشروعیت هستند.»لاوروف افزود: «همه با نگرانی شاهد این هستند که تحریم‌های مداوم ایالات متحده علیه ایران، که اثرات فراسرزمینی هم دارند، اجرای برجام را به خطر انداخته است.»وزیر خارجه گفت: توافق هسته‌ای با ایران اکنون «این توافق به عاملی مهم در ثبات منطقه تبدیل شده است.»مسئله توافق هسته‌ای با ایران در هفته‌های گذشته به مبحثی پرتکرار در مواضع مقامات بین‌المللی تبدیل شده است. در نشست مجمع عمومی سازمان ملل هم اغلب سخنرانان در پاسخ به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا، به حمایت از این توافق پرداخته‌اند.
 • لاوروف:روسیه برای تداوم موافقتنامه هسته ای تلاش می کند
 • سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد کشورش برای تداوم موافقتنامه هسته ای ایران و شش کشور قدرتمند تلاش می کند. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیماسرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد کشورش برای تداوم موافقتنامه هسته ای ایران و شش کشور قدرتمند تلاش می کند. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای افزود لاوروف گفت: « روسیه به تلاش برای تداوم موافقتنامه هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک ادامه می دهد.» در این بیانیه آمده است گزارش یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی کامل ایران به موافقتنامه هسته ای در نشست مشترک وزیران امور خارجه کشورهای گروه پنج بعلاوه یک و ایران بررسی شد. بر اساس این بیانیه ، در گزارش آمانو بر پایبندی کامل ایران به تعهداتش تاکید شده است و این امر شرایط را برای اجرای کامل مفاد این موافقتنامه فراهم می کند. وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد کشورش به تلاش برای تداوم موافقتنامه هسته ای ایران و شش کشور قدرتمند ادامه می دهد. ­
 • لاوروف:روسیه برای تداوم توافق هسته ای ایران و ۱ ۵ تلاش می کند
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل ازخبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد کشورش برای تداوم توافقنامه هسته ای ایران و شش کشور تلاش می کند. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای افزود: «روسیه به تلاش برای تداوم توافقنامه هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک ادامه می دهد.» در این بیانیه آمده است گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی کامل ایران به برجام در نشست مشترک وزیران امور خارجه کشورهای گروه پنج بعلاوه یک و ایران بررسی شد. بر اساس این بیانیه، در گزارش آمانو بر پایبندی کامل ایران به تعهداتش تاکید شده است و این امر شرایط را برای اجرای کامل مفاد این موافقتنامه فراهم می کند. انتهای پیام/ تلاش روسیه برای تداوم برجام
 • بازتاب سخنان رئیس جمهور در رسانه های عربی
 • به گزارش جماران، سخنرانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی داشت. الجزیره نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سازمان ملل گفت: هر طرفی که بخواهد توافق هسته‌ای را نقض کند با قاطعیت با آن برخورد خواهیم کرد. اسپوتنیک عربی نیز نوشت: رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی سازمان ملل گفت: توافق هسته‌ای برای یک یا دو کشور نیست بلکه برای تمام جامعه بین‌المللی است و این توافق نتیجه مذاکرات طولانی است. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در نشست سازمان ملل اعلام کرد که ایران تلاش می‌کند تا از توافق هسته‌ای محافظت کند اما اگر این توافق از سوی طرفی نقض شود پاسخ‌ها سریع و قاطع خواهد بود. شبکه نور لبنان نوشت: روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سازمان ملل تاکید کرد که به توافق هسته‌ای احترام می‌گذاریم اما اگر نقض شود ایران پاسخ خواهد داد. عرب ۴۸ نوشت: روحانی در سازمان ملل گفت که اظهارات ترامپ زشت و مملو از اتهام علیه ملت ایران است. روزنامه اخبارنا نوشت: روحانی، رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که دولت جدید آمریکا با نقض معاهدات بین‌المللی مصداق‌های خود را از دست داد. پایگاه خبری الفجر نوشت: رئیس‌جمهور ایران در نشست سازمان ملل گفت که اظهارات ترامپ جاهلانه و سخیف است. سی‌ان‌ان عربی نوشت: روحانی در سازمان ملل اعلام کرد که آمریکا باید دلایل نشر تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه را شرح دهد. پایگاه خبری صدی البلد نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی سازمان ملل اعلام کرد که دخالت‌های نظامی، تروریسم را در خاورمیانه تشدید می‌کند. العربیه نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سازمان ملل اعلام کرد که اگر توافق هسته‌ای نقض شود با قاطعیت پاسخ خواهیم داد.
 • بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب در رسانه های عربی زبان
 • تهران – ایرنا – سخنان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در واکنش به سخنان ضد ایرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی زبان داشت. به گزارش ایرنا، بازتاب این سخنان که در دیدار روز پنجشنبه رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با رهبر معظم انقلاب ایراد شد، در برخی رسانه ها به شرح زیر است:** خبرگزاری فرانسه: (آیت الله) خامنه ای، سخنان ترامپ را گانگستری خواند.به گزارش این خبرگزاری، (آیت الله) خامنه ای سخنان ترامپ را سخیف، ابلهانه، آشفته و به دور از واقعیت خواند و آن را سخنان کابویی و گانگستری نامید و ترامپ را متهم کرد که این سخنان ناشی از شجاعت وی نبود بلکه بیانگر انفعال، درماندگی و کوته نظری وی است.وی کینه رهبران آمریکا از ایران را حضور جمهوری اسلامی و نقش موثر آن را عامل شکست طرح های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه عنوان کرد.** بخش عربی شبکه خبری روسیا الیوم:(آیت الله) خامنه ای تیر (انتقاد) خود را روانه ترامپ کردبه گزارش این شبکه روسی، (آیت الله) خامنه ای با اشاره به این که نخبگان آمریکا از داشتن چنین رئیس جمهوری احساس شرم می کنند، افزود: سخنان سخیف، زشت، ابلهانه، سراسر غیرواقعیِ و دروغ رئیس جمهوری امریکا ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی از عصبانیت، درماندگی و سبک مغزی است.** بخش عربی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه(آیت الله) خامنه ای از علت خشم ترامپ در سخنرانی ضد ایرانی اش پرده برداشتاین خبرگزاری تاکید کرد: خشم، درماندگی رئیس جمهوری آمریکا وی را واداشت که اظهارات اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را ایراد کند.رهبر ایران در ادامه تصریح کرد: شکست آمریکایی ها در طرح خاورمیانه بزرگ، علت خشم آنهاست، چرا که آمریکایی‌ها از سالها قبل برای منطقه غرب آسیا طرح و نقشه داشتند و سه محور اصلی این...
 • رئیس پارلمان عربی خواستار تعویق همه پرسی منطقه کردستان شد
 • خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - مشعل السلمي رئيس پارلمان عربي از مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان عراق خواست همه پرسي براي جدايي کردستان از دولت مرکزي را به تعويق اندازد. پايگاه خبري اليوم السابع روز پنجشنبه گزارش داد، پارلمان عربي در بيانيه اي ارسال نامه تلگرامي السلمي به بارزاني را اعلام کرد. السلمي در اين نامه خطاب به بارزاني گفته که پارلمان عربي منتظر است تا همه پرسي جدايي منطقه کردستان از عراق با توجه به شرايط داخلي، بين المللي و منطقه اي کنوني که نياز به جايگزيني همه پرسي با نشستن بر سر ميز مذاکره براي دستيابي به يک راه حل مورد رضايت همه احزاب، به تعويق بياندازد.وي همچنين گفته بود اين همه پرسي لازم است براي امنيت و ايمني مردم عراق که همواره مشتاق به زندگي در يک دولت متحد بوده اند، به تعويق بيافتد. رئيس پارلمان عربي در اين نامه تاکيد کرد که پارلمان عربي همان طور که بر حفظ حقوق ملت عربي اصرار دارد بر حفظ حقوق مردم کُرد نيز تاکيد دارد.السلمي بر توجه پارلمان عربي به حمايت از تمامي مردم عراق بدون هيچ گونه تبعيض تاکيد کرد و از تلاش مقامات کُرد در مبارزه با تروريست ها و استقبال از آوارگان مناطق تحت سلطه تقدير کرد . مقامات کردستان عراق قصد دارند در 25 سپتامبر (3 مهر) مساله جدايي کردستان از دولت مرکزي عراق را در يک همه پرسي برگزار کنند. مقامات عراقي خواستار لغو همه پرسي شده و اعلام کردند اين اقدام با قانون اساسي اين کشور مغايرت دارد. خاورم**1408**1144مترجم: اکرم کرمي* انتشار دهنده: عليرضا جباري انتهاي پيام /*
 • سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید که کشورش شدیدا نگران سخنان
 • رییس‌جمهوری آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای با ایران است و مسکو ظن آن دارد که خود آمریکا یکی از معاهدات مهم کنترل تسلیحاتی را نقض کرده است. آفتاب‌‌نیوز : سخنان آقای لاوروف که در مصاحبه با رسانه‌های روسی گفته شده و روز چهارشنبه، ۲۹ شهریور، توسط وزارت خارجه آن کشور منتشر شد به خوبی اختلافات مسکو و واشینگتن در مورد موضوعات گوناگون را نشان می دهد و به این نکته اشاره دارد که تلاشهای اخیر برای بهبود مناسبات دو طرف موفقیت آمیز نبوده است.لاوروف که کشورش از جمله امضاکنندگان این توافق است گفت روسیه با این موضعگیری رئیس جمهور آمریکا درباره ی توافق هسته ای کاملا مخالف است.وزیر خارجه روسیه گفت: «بشدت نگران کننده است. ما از این سند و از این توافق دفاع خواهیم کرد که تمام جامعه بین المللی از آن اظهار رضایت کرده و حقیقتا امنیت منطقه و امنیت بین المللی را تقویت کرده است.»روسیه که با کره شمالی مرزهای مشترک دارد معتقد است مذاکره و دیپلماسی تنها راه حل بحران مربوط به برنامه موشکی و هسته‌ای آن کشور است.آقای لاوروف گفت:«اگر شما فقط محکوم و تهدید کنید، کشورهایی را که قرار است روی آنها تاثیر بگذاریم به خصومت وا خواهیم داشت.»خبرگزاری رویترز می افزاید اما وزیر خارجه روسیه شدیدترین انتقادات خود را در مورد احتمال نقض معاهده تاریخی کنترل تسلیحاتی سال ۱۹۸۷ توسط آمریکا مطرح کرد که هر دو کشور آمریکا و روسیه را از کاربرد موشک‌های میانبرد در سطح زمین منع می کند.مدتی پیش یک مقام ارشد دولت آمریکا متقابلا روسیه را به نقض معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد متهم کرده بود. ولی مسکو این اتهام را رد کرد.به گزارش خبرگزاری رویترز،آقای لاوروف ضمن اشاره به این نکته که مسکو نگرانی‌های خود در این زمینه را به آمریکا اطلاع داده افزود: «ما حداقل در سه جبهه ظن آن را داریم که آمریکا در حال توسعه سامانه‌های...
 • حضور آمریکا در شمال سوریه احتمال شعله ور شدن مناقشه عربی کردی را افزایش می دهد
 • «یوسف علی» کارشناس مسائل سوریه و فعال سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وضعیت فعلی کشورش گفت: سوریه در سال‌های اخیر و زمانی که مخالفان سیاسی دولت سعی داشتند با سرنگونی دولت این کشور با استفاده از ابزار نظامی، قدرت را در اختیار گرفته و به خواسته‌های خود جامه عمل بپوشانند، شاهد از میان رفتن صلح در مقیاس جغرافیایی خود شد. وی ادامه داد: پس از آغاز درگیری‌ها میان مخالفان مسلح، تعدادی از افراط‌گرایان نیز برای دستیابی به اهداف خود در میان این افراد حضور پیدا کردند. با شدت گرفتن درگیری‌ها زمینه لازم برای فعالیت گروه‌های تروریستی بزرگ‌تر همچون داعش و القاعده برای حضور در سوریه و اقدام‌های تروریستی در این کشور فراهم شد. یوسف علی ادامه داد: پس از حضور گروه‌ تروریستی داعش و عناصر سازمان تروریستی القاعده وضعیت در این کشور کاملا بی‌ثبات شد و حتی همان افرادی که با به آشوب کشیدن اوضاع، زمینه را برای حضور گروه‌های تروریستی در این کشور را فراهم کرده‌ بودند نه تنها به مقاومت در برابر تروریست‌ها نپرداختند بلکه راه فرار را امن‌ترین راه پیش روی خود دیدند. این کارشناس مسائل سوریه ادامه داد: ارتش سوریه و نیروهای متحد با عملیات‌ نظامی در میادین زمینی پیروزی‌های فراوانی به دست آوردند و بسیاری از اراضی این کشور را از سیطره تروریست‌ها آزاد کردند. در کنار فرماندهان و سربازان سوری و متحدان آن‌ها سرداران دیپلماسی این کشور نیز در مذاکرات صلح مختلف در پی به دست آوردن راه حلی مسالمت‌آمیز برای حل بحران و کاهش درگیری‌ها در سوریه هستند. وی تاکید کرد: این دو امر، دو بال اساسی برای بازگشت صلح به سوریه است چرا که نداشتن دست برتر در عرصه میدانی و عدم استیلا بر گروه‌های تروریستی در سوی دیگر یعنی در میز مذاکره قدرت چانه‌زنی دیپلمات‌های سوری را پایین خواهد آورد. یوسف علی افزود: از سوی دیگر نباید...
 • سهم پایین ایران از تجارت جهانی و کشورهای ذی نفع
 • گروه اقتصادی- احسان سلطانی: ايران سهم ناچيزي از تجارت جهاني و به تبع آن طرف‌هاي تجاري (خود) دارد. بزرگ‌ترين طرف تجاري ايران چين است كه با توجه به قاچاق و صادرات غير مستقيم از طريق امارات، ميزان صادرات آن به ايران بيش از مقداري است كه رسما اعلام مي‌شود. به گزارشبولتن نیوزبه نقل از کانال رصدتحلیل های روز،ايران سهم ناچيزي از صادرات به كشورهاي طرف تجاري اصلي خود در مقايسه با سهم امريكا از صادرات به اين كشورها دارد. در نتيجه اين كشورها حاضر به قبول ريسك بر سر تجارت با ايران نبوده و در صورت لزوم صرف‌نظر كردن از تجارت با ايران براي آنها هزينه چنداني در بر نخواهد داشت. مهم‌ترين دليل قدرت تجاري پايين ايران و تاثيرگذاري جهاني (و به خصوص منطقه‌اي) ناچيز تجاري ايران، تداوم اقتصاد تك‌محصولي نفتي يا متكي به صنايع با ارزش افزوده پايين (و در نتيجه با كمترين بهاي فروش و ارزش تجاري) است. محاسبات ابتدايي نشان مي‌دهد كه اگر فقط پتروشيمي، فولاد و سنگ آهن ايران به صورت محصولات نهايي صادر شود، ارزش صادرات كشور بيش از ۲ برابر مي‌شود. روند خام فروشي (شامل مواد خام و اوليه نفتي، صنعتي و معدني) ضمن آنكه ارزش و سهم بين‌المللي تجارت خارجي ايران را به حداقل مي‌رساند، حداقل بهره‌گيري از زنجيره‌هاي ارزش جهاني را حاصل اقتصاد ايران مي‌سازد. اين موضوع از سوي ديگر صادرات فرصت‌هاي شغلي را به همراه دارد. در اين شرايط كمترين ميزان درآمد (ارزش افزوده) اقتصادي ايجاد مي‌شود. روند توسعه صنعتي و اقتصادي ربع قرن اخير كه در 10 سال گذشته و همچنين ۴ سال اخير تشديد شده است، گسترش توليدات متكي به رانت منابع و انرژي و آب ارزان و عدم هرگونه توجه و حتي تضعيف صنايع پايين‌دستي و عدم تشكيل زنجيره‌هاي صنعتي و ايجاد عمق صنعتي است. تكيه بر اقتصاد تك محور متكي به نفت و گاز و...
 • روسیه در کشورهای حوزه نفوذ خود به تجار ایرانی کمک کند
 • رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی عنوان کرد: هنوز بازرگانان اصلی ما ورودی به کشور روسیه نداشته اند. انتظار ما این است که روسیه در کشورهایی که نفوذ دارد، به ما کمک کند. ما در حوزه امنیتی به روسیه کمک کرده ایم و انتظار این است که این کشور نیز به ما کمک کند. به گزارش ایسنا، محمدحسین روشنک امروز 30 شهریور ماه در سومین میز کشوری همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران با عنوان نشست مشترک ایران و روسیه در هتل میثاق مشهد، اظهار کرد: طبق آمارها روشن می شود که نه ما هنوز پذیرفته ایم و نه روسیه پذیرفته که طرف تجاری یکدیگر باشیم. هنوز نگاه ما به سمت روسیه به صورت طرف تجاری نیست. نگاه ما نگاه بازرگانی غربی است و ما هنوز به شرق نگاهی نداشته ایم. وی ادامه داد: هنوز بازرگانان اصلی ما ورودی به این کشور نداشته اند. انتظار ما این است که روسیه در کشورهایی که نفوذ دارد، به ما کمک کند. ما در حوزه امنیتی به روسیه کمک کرده ایم و انتظار این است که این کشور نیز به ما کمک کند. ما می خواهیم در حیات خلوت های روسیه حضور داشته باشیم. رئیس کمیسیون تجارت اتاق ایران خاطرنشان کرد: تجارت مانند سرمایه گذاری ساده نیست بلکه دریچه های آن به سختی گشوده می شود. دریچه تجاری یک کشور به کشوری دیگر نیازمند سال ها زمان است تا گشوده شود. متاسفانه دریچه ای که سال ها طول می کشد گشوده شود، با یک تصمیم سیاسی بسته می شود. وی با اشاره به اینکه نتیجه این تصمیمات بر بازرگانان تاثیرگذار است، تصریح کرد: ما پذیرفته ایم که باید نگاه خود را به سمت روسیه و شرق بازگردانیم. از روسیه نیز این انتظار وجود دارد؛ چراکه ما می توانیم شرکای سیاسی، امنیتی و اقتصادی قدرتمندی برای هم باشیم. ماشین آلات، صنایع غذایی و رب گوجه...
 • محورهای اصلی جمع بندی جلسه وزیران کشورهای ٥ ١
 • به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرامی خود نوشت: موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را بعهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را بدین صورت اعلام نمود. ١- در این جلسه همه پذیرفتند که تا بحال همه ی اعضای برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته ای، آژانس انرژی اتمی تا بحال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تایید کرده است که آخرین آن حدود ده روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است. ٢- دامنه ی شمول برجام بحث هسته ای ایران است. مباحث دیگری مطرح میشوند که اینها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود مورد بحث قرار گیرند. مثلا مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد. ٣- برجام بخوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین المللی با بحرانهای بزرگی از جمله بحران هسته ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل پذیرش نیست. ٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد اینست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند. ٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تاکید می کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود مورد بحث قرار گیرند. مثلا فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته ای و یک درگیری نظامی احتمالی را گرفت...
 • سبحانی فر:اولویت ایران ارتقای روابط با کشورهای همسایه است
 • تهران - ایرنا - رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان با بیان این که اولویت ایران، ارتقای روابط با کشورهای همسایه است، گفت: ایران اعتقاد دارد که ثبات و امنیت را باید خود کشورهای منطقه به دست بگیرند. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رمضانعلی سبحانی فر پنجشنبه شب در آئین بیست و ششمین سالگرد استقلال ارمنستان اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از همسایگان ارمنستان و از کشورهای تاثیرگذار در ثبات منطقه، به همه کشورهای منطقه احترام متقابل داشته و آرزوی ثبات و آرامش برای همه کشورها در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد. وی ادامه داد: بر اساس قانون اساسی، ایران اولویت خود را برای ارتقای روابط میان کشورهای همسایه قرار داده و ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ما است که ارتقای روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این کشور از اولویت های ایران است.سبحانی فر با بیان این که ایران بر تعمیق روابط میان کشورهای همسایه تاکید دارد گفت: جمهوری اسلامی اعتقاد دارد که ثبات و امنیت را باید خود کشورهای منطقه به دست بگیرند و امروز می بینیم که در منطقه آرامش و امنیت برقرار است و اولویت بعدی تحکیم روابط اقتصادی بویژه با کشورهای منطقه است.وی ادامه داد: روابط اقتصادی روز به روز شکوفاتر می شود و دولت یازدهم از زمان آغازبه کار خود روابط میان کشورها بیش از گذشته تحکیم را بخشیده و امروز شاهد رفت و آمدهای مقامات کشورها هستیم.سبحانی فر گفت: با برنامه اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و کشورهای واقع در جاده ابریشم که خط فرهنگی و پیشینه تاریخی دارند، با پیوستن همه این کشورها به پیمان اقتصادی اوراسیا قطعا می توان اقتصاد منطقه را ارتقا بخشید و اگر اقتصاد میان کشورهای منطقه مستحکم شود، امنیت و ثبات منطقه افزایش خواهد یافت. وی افزود: امید است روابطی که برقرار شده مستحکم شود تا همه کشورهای منطقه با ثبات بیشتر، در کنار...
 • سیاست باز اردن به روی سوریه پس از ناامیدی از کشورهای حاشیه خلیج فارس
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت: بازگشت رسمی سوریه به گذرگاه مرزی«نصیب» با اردن به موجب توافقنامه ای که روسیه در آن نقش بزرگی بازی کرد از جمله نتایج آزادی صد بازداشتی از افراد مسلح وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه بود و این بازگشت فقط به معنای گشایش مهم در روابط سوریه و اردن نیست بلکه بازگشت بارزترین منابع درآمدزای تجاری به دو کشور و برای لبنان و نیز برای ترکیه است زیرا این گذرگاه شاهرگ زمینی قوی برای رسیدن کالاهای این کشورها به منطقه خلیج فارس و بازارهای سودآور آن با هزینه هایی حمل و نقل ارزان تر و رقابتی است. تحویل گذرگاه به ارتش سوریه یعنی اینکه همه گذرگاه های مرزی سوریه با عراق و اردن کاملا امن شده است و فقط گذرگاه های سوریه با ترکیه به ویژه گذرگاه«باب الهوی» که در کنترل گروه هیأت تحریر الشام(جبهه النصره سابق) است باقی مانده است و برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که این کنترل در سایه تفاهم های روسیه، ترکیه و ایران که در آستانه طی نشست دور ششم از مذاکرات آستانه به آنها رسیدند، طولانی نخواهد بود. اردن که از بحران اقتصادی خفه کننده ای به دلیل عمل نکردن کشورهای حاشیه خلیج فارس به وعده های شان به اردن و توقف کلی کمک ها به این کشور و نیز دلایل دیگری از جمله فساد، رنج می برد به شدت به این گذرگاه که بیش از شش هزار محموله به سمت دو طرف از آن عبور می کنند نیاز دارد؛ و بازگشایی آن تجارت فیمابین کشورهای سوریه و اردن و نیز لبنان را تقویت می کند و ده ها و چه بسا میلیون ها دلار به عنوان عوارض عبور و غیره به خزانه تقریبا خالی اردن تزریق می کند. «ایمن علوش»کاردار سفارت سوریه در...
 • مسائل داخلی ما و روابط کشورهای منطقه جای دخالت بیگانگان نیست
 • خبرگزاري آريا - فراکسيون اميد مجلس طي پيامي در واکنش به سخنان ترامپ و نتانياهو، تصريح کرد: نه تنها مسائل داخلي کشور ما، بلکه حتي روابط کشورهاي منطقه نيز جاي دخالت بيگانگان و زورگويان نيست.به گزارش حوزه پارلماني خبرگزاري فارس،‌ در پي اظهارات دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا و بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم اشغالگر قدس در مجمع عمومي سازمان ملل متحد،‌ فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي پيامي صادر کرد.متن پيام اين فراکسيون به اين شرح است:بسم الله الرحمن الرحيمسخنراني هاي سرشار از خشم و بي منطق سران امريکا و رژيم صهيونيستي در سازمان ملل متحد و در مقابل ديدگان همه مردم جهان، به روشني نشان داد که متوليان پروژه ايران هراسي در جهان، چگونه با دستاني خالي، در حال تلاش براي پنهان کردن شکست اين پروژه هستند.صداي آنها در بين نمايندگان همه کشورهاي جهان، منزوي ترين صداها بود و تظاهر دروغين آنها درباره دلسوزي براي مردم ايران، چنانکه خود نيز به دروغ بودنش ايمان دارند، در ميان مردم ايران نيز جز براي دستمايه طنز و استهزاء، خريداري نيافت.باري مردم ايران، سالهاست که بدون چشمداشت به چنين سخنان مزورانه اي، راه خود را يافته اند و هرگاه نياز به تغييري داشته اند، صندوقهاي راي را محمل اين نياز دانسته‌اند.اينک فراکسيون اميد مجلس که نتيجه همين اراده بزرگ و ميل ترقي خواهانه ملت شريف ايران بوده است، با محکوم کردن سخنان رئيس جمهوري ايالات متحده امريکا و همچنين سخنان مضحک فردي که زمامداري اش در مناطق اشغالي، قائم به کشتار مردم و غصب اراضي آنهاست، اعلام مي کند که نه تنها مسائل داخلي کشور ما، بلکه حتي روابط کشورهاي منطقه نيز جاي دخالت بيگانگان و زورگويان نيست و ما همانگونه که در درون کشور خود با انتخاب دولتي مقتدر، مردمسالاري ديني را به بهترين نحو در معرض ديد جهانيان قرار داده ايم، در عرصه بين المللي نيز با ثبت برجام به عنوان نقطه...
 • دومین اجلاس مدیران عامل پست کشورهای عضو اتحادیه پستی جهانی به کارخود پایان داد
 • به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دراین اجلاس دکتر مهری معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، شرکت کرد این اجلاس با سخنرانی آرکادی دورکویچ معاون نخست وزیر روسیه آغاز به کار کرد. وی اظهار داشت: اقتصاد جهانی به لحاظ رشد فناوری به‌ ویژه در زمینه اطلاعات و ارتباطات تحول اساسی داشته و صنعت پست هم از این قاعده مستثنی نبوده است. رشد چشمگیر تجارت الکترونیک فرصت مغتنمی را برای ادارات پست به وجود آورده تا با ارائه خدمات نوین و جلب اعتماد و اطمینان مشتریان، کاهش ترافیک ناشی از ظهور فناوری اطلاعات در بخش پست‌نامه را جبران کنند. اقتصاد سنتی تبدیل به اقتصاد دیجیتال شده و در تمامی ابعاد زندگی افراد نفوذ پیدا کرده است. وی افزود: دولت‌ها باید زمینه رشد کسب و کارهای نوین و نیز دسترسی آحاد جامعه به خدمات را فراهم کنند. میلیون ها نفر در سراسر جهان از خدمات پستی بهره‌مند هستند و ادارات پست می‌توانند با توجه به گستردگی شبکه‌های ارتباطی خود، دولت‌ها را برای رسیدن به این مهم یاری کنند. این امر مستلزم اتخاذ یک رویکرد دیجیتالی توسط ادارات پست است. معاون نخست وزیر روسیه ادامه داد: بخش پستی باید با افزایش سطح کیفیت خدمات رضایت مشتریان خود را جلب کند .در بسیاری از کشورها زندگی بدون پست میسر نیست. برای فراگیر شدن این باور، تلاش فراوانی باید از جانب جامعه پستی صورت پذیرد. پس از معاون نخست وزیر روسیه، بشار حسین دبیرکل اتحادیه پستی جهانی طی سخنانی گفت: از پست روسیه بابت میزبانی این نشست مهم تشکر می کنم. اولین اجلاس سال گذشته در فرانسه برگزار شد که در طی آن موضوعات مختلفی در صنعت پست توسط بالاترین مقامات پستی کشورها مطرح گردید. وی سپس گفت: اتحادیه پستی جهانی در حال حاضر مشغول تدوین نقشه...
 • مدیرعامل شرکت رفاه:درپی جذب سرمایه گذاری بازرگانان کشورهای اسلامی در ایران هستیم
 • خبرگزاري آريا - کوالالامپور - ايرنا - عضو هيات مديره و مديرعامل شرکت فروشگاه هاي زنجيره اي رفاه که در هشتمين کنفرانس و نمايشگاه تجارت جهان اسلام در مالزي لوح برتر و جايزه کارآفرين نوآور کشورهاي اسلامي را دريافت کرد،گفت که اين شرکت درپي جذب سرمايه گذاري بازرگانان و تجار کشورهاي اسلامي در ايران است. `فرشيد گل زاده` مديرعامل شرکت فروشگاه هاي زنجيره اي رفاه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، تصريح کرد: فعاليت موفق شرکت رفاه به عنوان يک شرکت اسلامي مورد توجه شرکت کنندگان حاضر در هشتمين کنفرانس و نمايشگاه تجارت جهان اسلام قرار گرفت .علاوه براين رايزني هاي متعددي با فعالان اقتصادي کشورهاي اسلامي با هدف جذب سرمايه گذاري در کشور و همچنين انتقال دانش و فن آوري به ايران انجام شد. وي حضور در نمايشگاه جنبي اين کنفرانس را فرصت بسيار خوبي براي تبادل تجربيات و بيان خواسته هاي فعالان عرصه اقتصادي در ميان مسلمانان دانست و گفت که در چهار روز برگزاري اين کنفرانس بين المللي با تعداد زيادي از تجار موفق مسلمان گفت وگو شد که انتظار مي رود منجر به تقويت روابط بين المللي اقتصادي کشور شود. گل زاده در اين همايش بين المللي موفق به کسب لوح تقدير برتر و جايزه کارآفرين نوآور کشورهاي اسلامي شد. اين جايزه به کارآفريناني که کارکرد آنها در بخش هاي اقتصادي منجر به نتايجي مانند توسعه کمي و کيفي، اشتغال‌زايي ، استفاده ازفن آوري و نوآوري در توسعه و رونق کسب و کار شده باشد، تعلق مي گيرد. گل زاده با اشاره به اقدامات انجام شده در شرکت رفاه براي بازسازي اقتصادي آن، گفت که برنامه هاي تحول راهبردي اين فروشگاه ها از سال 93 آغاز و تاکنون ادامه دارد که طي اين مدت سبب شده ارزش سهام اين شرکت 270 درصد افزايش يابد. وي توجه به توسعه انساني را يکي از مهمترين...
 • فراکسیون امید:صدای ترامپ و نتانیاهو در بین نمایندگان همه کشورهای جهان منزوی ترین صداها بود
 • فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در پیامی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل را محکوم کرد. به گزارش جماران؛ در پیام فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در این باره آمده است: «بسم الله الرحمن الرحیم سخنرانی های سرشار از خشم و بی منطق سران امریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد و در مقابل دیدگان همه مردم جهان، به روشنی نشان داد که متولیان پروژه ایران هراسی در جهان، چگونه با دستانی خالی، در حال تلاش برای پنهان کردن شکست این پروژه هستند. صدای آنها در بین نمایندگان همه کشورهای جهان، منزوی ترین صداها بود و تظاهر دروغین آنها درباره دلسوزی برای مردم ایران، چنانکه خود نیز به دروغ بودنش ایمان دارند، در میان مردم ایران نیز جز برای دستمایه طنز و استهزاء، خریداری نیافت. باری مردم ایران، سالهاست که بدون چشمداشت به چنین سخنان مزورانه ای، راه خود را یافته اند و هرگاه نیاز به تغییری داشته اند، صندوقهای رای را محمل این نیاز دانسته اند. اینک فراکسیون امید مجلس که نتیجه همین اراده بزرگ و میل ترقی خواهانه ملت شریف ایران بوده است، با محکوم کردن سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا و همچنین سخنان مضحک فردی که زمامداری اش در مناطق اشغالی، قائم به کشتار مردم و غصب اراضی آنهاست، اعلام می کند که نه تنها مسائل داخلی کشور ما، بلکه حتی روابط کشورهای منطقه نیز جای دخالت بیگانگان و زورگویان نیست و ما همانگونه که در درون کشور خود با انتخاب دولتی مقتدر، مردمسالاری دینی را به بهترین نحو در معرض دید جهانیان قرار داده ایم، در عرصه بین المللی نیز با ثبت برجام به عنوان نقطه عطفی در تاریخ روابط بین الملل، ثابت کرده ایم که با منطق گفتگو و تاکید بر راهبرد برد-برد می توانیم پیام آور صلح و رفع منازعات در جهان باشیم. قطعا چنین ملت و...
 • مقامات کشورهای اروپایی به صراحت به من گفتند با مواضع ترامپ مخالفیم/ترامپ نمی داند توافق چیست
 • رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل امسال بسیار با سال‌های گذشته متفاوت بود گفت: امریکا در سازمان ملل منزوی ترین کشور بود. آفتاب‌‌نیوز : حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بدو ورود به تهران در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی است که صدای مردم ایران به جهانیان برسد اظهار کرد: جلسه سازمان همکاری های اسلامی برای رسیدگی به مسلمانان میانمار جلسه بسیار خوبی بود و سایر جلسات هم با مدیران رسانه ها، مقامات سیاسی و اندیشکده‌ها رهبران مسلمان ایرانیان مقیم آمریکا و ملاقاتهای فراوان با مقامات سایر کشورهای در جای خود محفوظ است.به گزارش آفتاب نیوز، وی افزود: اما تفاوت امسال این بود که دو نفر به یک گونه صحبت می کردند اما بیش از 190 کشور درست نقطه مقابل آنها حرف می زند. این کمتر در تاریخ سازمان ملل اتفاق می افتد که رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با چند موضوع، موضع گیری کرده و نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی مشابه همان حرفها را بزند اما هیچ کس این حرفها را تایید نکند.روحانی همچنین با بیان اینکه نه رسانه‌ها و نه مقامات کشورهای دیگر این مواضع ترامپ را تایید نکردند خاطر نشان کرد: بعد سخنرانی ترامپ مقامات کشورهای اروپایی به صراحت به من گفتند با مواضع ترامپ مخالفیم و آنها را قبول نداریم.رئیس‌جمهور ادامه داد: ترامپ خطاهای بزرگی کرد و اتهامات بی پایه و اساسی به کشور ما زد که نه در شان سازمان ملل بود و نه در شان رئیس‌جمهور یک کشور.رسانه‌های آمریکایی گفتند ترامپ حرف ناصحیحی در مکانی اشتباه و برای مخاطبینی اشتباه زد.وی علیه برجام حرف زد در حالیکه همه سازمان ملل به نفع برجام موضع گیری کرد او گفت توافق برجام توافق خوبی نیست اما همه کشورها گفتند توافق خوب است. روشن تر از این نمی شد انزوای آمریکا را دید. آمریکا منزوی...
 • آمریکا در برجام به دنبال تأمین منافع رژیم صهیونیستی است/ایجاد بی ثباتی نتیجه ورود آمریکا به کشورهای منطقه بوده است
 • خبرگزاري آريا - عضو فراکسيون اميد مجلس با بيان اينکه پيروي آمريکا از سياست‌هاي رژيم صهيونيستي مايه شرمساري است، گفت: آمريکا برخلاف ادعاهاي ترامپ در برجام منافع مردم اين کشور را دنبال نمي‌کند بلکه هدفش در برجام، تأمين منافع رژيم صهيونيستي است.جلال ميرزايي نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، با اشاره به اظهارات رئيس‌جمهور آمريکا در مجمع عمومي سازمان ملل گفت: ترامپ در سخنراني خود در مجمع عمومي در واقع به توجيه سياست‌هاي آمريکا پرداخت و از فرصت خود در اين جهت استفاده کرد. وي افزود: رئيس‌جمهور آمريکا در حالي عنوان مي‌کند که در ايران دموکراسي وجود ندارد که حدود چهار ماه از انتخاباتي در ايران مي‌گذرد که حدود 41 ميليون از شهروندان ايراني در آن شرکت کردند. در اين انتخابات خط بطلاني بر ادعاهاي آمريکاست که سعي مي‌کنند اينگونه القا کنند که در جمهوري اسلامي ايران دموکراسي وجود ندارد. عضو فراکسيون اميد مجلس اظهار داشت: امروزه افکارعمومي آمريکا نيز متوجه دموکراسي در ايران و دروغ بودن ادعاهاي مقامات آمريکايي در مورد ايران شده‌اند و مقامات آمريکايي از اين بيداري و از اين آگاهي عصباني هستند. ميرزايي خاطرنشان کرد: ترامپ در حالي ايران را متهم به حمايت از تروريسم مي‌کند که دولت‌ها و افکارعمومي جهان شاهد مقابله جمهوري اسلامي ايران با پديده شوم تروريسم بوده و هستند. ما هزينه‌هايي که ايران براي مبارزه با القاعده و داعش پرداخته، بسيار بيشتر از هزينه‌اي بوده که کشورهاي مدعي مبارزه با تروريسم در اين زمينه پرداخت کردند. وي با بيان اينکه آمريکايي‌ها از تروريسم به عنوان ابزاري براي تضعيف دولت‌هاي مستقل در منطقه و پيشبرد استراتژي خود استفاده کرده و مي‌کنند، افزود: آمريکا به دنبال استيلا بر کشورهاي منطقه خاورميانه است و چون جمهوري اسلامي ايران مانع سياست‌هاي آنها بوده و هست، بنابراين جمهوري اسلامي را به نوعي حمايت از تروريسم متهم مي‌کند و در...
 • عربستان:اسناد جدیدی برای محکومیت دوحه در دست داریم/قطر:کشورهای تحریم کننده سندی برای اتهامات ارایه نکردند
 • خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- وزير امورخارجه عربستان روز پنجشنبه بار ديگر با متهم کردن قطر به حمايت از تروريسم و دخالت در امور کشورهاي ديگر گفت: شواهد و اسنادي جديدي براي محکوم کردن قطر در اختيار داريم. به گزارش شبکه العربيه عربستان، `عادل الجبير` در حاشيه نشستي در نيويورک تصريح کرد: بحران قطر بايد از طريق شوراي همکاري حل شود.وي با بيان اينکه قطر بايد دست از حمايت از تروريسم بردارد و افراط گرايي، تحريک و دخالت در امور کشورهاي ديگر را متوقف کند افزود، ما شواهدي در محکوميت قطر در اختيار داريم.الجبير تصريح کرد: دوحه بايد به اصل مبارزه با تروريسم پايبند باشد.شيخ «تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر نيز در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک گفت، حفظ صلح اولويت سياست خارجي ماست.وي تصريح کرد: جهان از نبود نظامي براي اجراي قوانين بين المللي رنج مي برد و چهار کشور عربي محاصره کننده قطر (عربستان، امارات، مصر و بحرين) سعي در تحت الحمايگي قطر دارند.وي گفت: اين چهار کشور هيچ ادله و سندي براي متهم کردن قطر ارايه نکردند.وي در سخنان خود خواستار گفت و گو با اين کشورها بدون تعيين پيش شرط و احترام به حاکميت اين کشور شد.عربستان، امارات، بحرين و مصر روز پنجم ژوئن گذشته (15 خرداد96 ) با متهم کردن دوحه به حمايت از تروريسم، ونزديکي به ايران، روابط ديپلماتيک خود را با قطر قطع کردند.وزارت امورخارجه قطر با رد همه اين اتهامات تاکيد کرد که اين سه کشور با همکاري مصر، به دنبال تحميل قيموميت خود بر تصميمات ملي دوحه هستند. خاورم**9366*شبس*1613*مترجم:صغري رحيمي*انتشار دهنده: عبدالله غفاري انتهاي پيام /*
 • ترامپ سازمان ملل را با پایگاه هوایی امریکا اشتباه گرفت/نتیجه انفعال در برابر ترامپ خنثی شدن دیپلماسی ایران است/مشورت و آموزش ایران به کشورهای محور مقاومت میلیاردها تومان می ارزد
 • خبرگزاري آريا - دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه آمريکا با مصيبتي بزرگ مواجه شده است، گفت: ترامپ سازمان ملل را با پايگاه هوايي آمريکا اشتباه گرفته بود.به گزارش حوزه احزاب خبرگزاري فارس، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت در گفتگوي ويژه خبري شبکه دو سيما با بيان اين مطلب و با اشاره به سخنراني ترامپ در سازمان ملل، اين سخنان را خلاف عرف ديپلماتيک دانست و گفت: اين سخنان با عرف سخنراني همه روساي جمهور جهان متفاوت بود چرا که جنبه توهين و بي ادبي داشت.از يک طرف جاهلانه و نا آگاهانه و از طرف ديگر غير مسئولانه و ياغي گرايانه بود.دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: آقاي ترامپ به ملت ما و ملت هاي ديگر توهين و نسبت به جايگاه خود کاملا جاهلانه عمل کرد.رضايي با بيان اينکه ترامپ سازمان ملل را با پايگاه هوايي آمريکا اشتباه گرفته بود، افزود: سازمان ملل براي اين ايجاد شد که کشورها اختلافات خود را از طريق ديپلماسي حل و فصل کنند در حالي که زبان سخنان ترامپ ، زبان ديپلماسي نبود. او سازمان ملل را با پايگاه هوايي وسران کشورها را با سربازان آمريکايي اشتباه گرفته بود.وي با اشاره به وجود تناقضات فراوان در صحبت هاي ترامپ تصريح کرد:«از يک طرف وانمود مي کرد که مي خواهد به نفع ملت ايران صحبت کند ولي در طول يک سال گذشته تحريم هايي همچون عدم فروش هواپيما و محدوديت در صدور ويزا و محدوديت استفاده از اينترنت را عليه شهروندان و مردم ما برقرار کرد».دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه ترامپ از فقدان دموکراسي در ايران صحبت کرد، گفت: اين در حالي است که آمريکا در منطقه با ديکتاتورهاي مستبد متحد است و دوستان واقعي اش ديکتاتورهايي سابقه دارند که درکشورهايشان اصلا دموکراسي وجود ندارد.رضايي گفت: ترامپ از حقوق بشر صحبت مي کند، در حالي...