به گزارش ایلنا، با انجام بیش از دوهزار ساعت جلسات فنی و کارشناسی، از اوایل اردیبهشت‌ماه سال 1395 مذاکرات با شرکت توتال به منظور تهیه رئوس توافق (HOA) جهت توسعه و بهره‌برداری فاز 11 پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران آغاز شد، و این قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و مشارکت توتال، CNPCI (شرکت ملی نفت چین – بین‌الملل) و پتروپارس (به عنوان شریک ایرانی مشارکت) – (به ترتیب به نسبت 50/1%، 30% و 19/9% سهم) در تاریخ 12 تیرماه 1396به امضا رسید.

در راستای تنویر افکار عمومی و با توجه به ابهامات ایجاد شده پیرامون این قرارداد، محمد مشکین‌فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفتگوی تفصیلی با روابط‌عمومی این شرکت جزئیات این قرارداد را تشریح کرده و به مهمترین انتقادات و ابهامات موجود نیز پاسخ گفت.

از زمانی‌که بحث قرارداد با شرکت فرانسوی توتال مطرح شده است، مهمترین نکته‌ای که بسیاری از منتقدان مطرح کرده‌اند مسئله سابقه شرکت توتال در ایران و بدعهدی آن‌ها در توسعه پارس جنوبی با تاخیر 16 ساله در توسعه فاز 11 بوده است، در خصوص این موضوع و مسئله انصراف توتال از انجام پروژه چه تمهیداتی در این قرارداد اندیشیده شده است؟

قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی در قالب بیع متقابل در سال 1385با شرکت توتال پاراف شد ولی تنفیذ نگردید. مطابق مفاد این قرارداد (و سایر قراردادهای بیع متقابل)،شرکت توتال می‌بایست پس از انجام مطالعات مهندسی نسبت به اتخاذ تصمیم تجاری (FID) اقدام می‌کرد، لذا بلافاصله پس از انعقاد قرارداد ، مطالعات پایه و تفصیلی مهندسی این قراداد را در سال 2005 آغاز و تا اوایل سال 2007 تکمیل کرد. سپس در حدفاصل سالهای 2008-2007 ودر مرحله(FID)، با توجه به افزایش ناگهانی قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت کالا و خدمات، پیشنهاد افزایش مبلغ اجرای طرح توسعه فاز 11 از سوی شرکت فرانسوی به شرکت ملی نفت ایران ارائه شد و در اثنای مذاکرات ، به‌دلیل اعمال تحریم‌های بین المللی جدید علیه ایران، عملاً ادامه همکاری شرکت توتال با ایران غیرممکن گردید. بعد از این اتفاق، شرکت ملی نفت ایران قرارداد طرح توسعه فاز 11 را با شرکت ملی نفت چین (CNPC) منعقد کرد. بنابراین بیان این مطلب که توقف 16 ساله توسعه فاز 11 پارس جنوبی بدلیل بد عهدی شرکت توتال بوده است،‌ صحیح نیست.

علی‌رغم بسیاری از انتقادات به مدل جدید قراردادهای نفتی باید گفت که یکی از مزایای این نوع قرارداد‌ها در مقایسه با قراردادهای بیع‌متقابل، حذف مرحله (FID) است و لذا پس از امضای قرارداد، حق انصراف به دلیل عدم توجیه پذیری اقتصادی طرح، از پیمانکار سلب شده است.

باتوجه به توانمندی شرکت‌های داخلی در اجرای طرح‌های توسعه پارس جنوبی در بخش فراساحل و پالایشگاهی از فاز12 تا 24، چه ضرورتی برای حضور شرکت‌های خارجی در انجام تنها فاز باقیمانده یعنی فاز11 وجود دارد؟

در فرآیند انجام طراحی مطالعات پایه مهندسی طرح‌های پیشین توسعه میدان گازی پارس جنوبی موسوم به طرح‌های 35 ماهه توسط پیمانکاران ایرانی، نتایج مطالعات شرکت‌های بین‌المللی مانند توتال در طرح توسعه فازهای 3 – 2 پارس جنوبی بعنوان مبنای طراحی مورد استفاده قرار گرفته و لذا پیمانکاران ایرانی با استفاده از دانش مهندسی به کار رفته در فازهایی نظیر 2 و 3، نسبت به توانمند‌سازی دانش فنی خود و انجام طراحی تفصیلی اقدام کردند. یعنی در خلال طراحی‌ مهندسی میدان مشترک پارس جنوبی توسط شرکت‌های بزرگ بین‌المللی مثل توتال، انی، استات اویل و. . . ، میزان انتقال دانش و فناوری به شرکت‌های ایرانی در این رهگذر چنان وسیع بود که سبب تشکیل و رشد و گسترش شرکت‌های ایرانی زیادی شد و همین شرکت‌ها با پشتوانه اسناد و مدارک فنی موجود توانستند خلاء حضور شرکت‌های بین المللی را در زمان تحریم برطرف کنند. اما قطع ارتباط طولانی مدت مشاوران و پیمانکاران ایرانی با شرکت‌های بین المللی و دانش و فناوری روز طی قریب به 12 سال سبب کاهش بهره‌وری گردیده، به نحوی که بهره‌برداری از برخی از طرح‌ها باتوجه به زمان‌بندی 35 ماهه برای آنها در فازهای 13، 14 و 24-22 که منجر به نام‌گذاری آنها به طرح‌های 35 ماهه نیز شد، اکنون پس از گذشت 85 ماه از انعقاد قرارداد، هنوز محقق نشده و پیش‌بینی می‌شود که بهره‌برداری از این طرح‌ها حداقل تا 12 ماه آینده نیز به طول انجامد. پس به‌روزرسانی این دانش و فناوری در سایه حضور مجدد شرکت‌های بزرگ از ضروریات توسعه بهینه میادین مشترک از جمله میدان مشترک پارس جنوبی است. در قرارداد اخیر طرح توسعه فاز 11 نیز یکی از اهداف اصلی، دستیابی به دانش‌فنی طراحی و احداث سکوهای تقویت فشار در بخش فراساحل است که در حال حاضر در کشور وجود ندارد، به نحوی‌که پس از اجرای آن در یک طرح و با کسب دانش فنی و دسترسی به فناوری‌های مربوطه، اجرای آن در سایر طرح‌های پارس جنوبی مبتنی بر آموخته‌های علمی و تکنولوژیکی و با تکیه بر همت و توان پیمانکاران ایرانی میسر خواهد شد. ضمن اینکه، دستمزد پیمانکار (شرکت توتال) طی مدت 15 سال حضور در عملیات بهره‌برداری از سکوهای تولیدی فاز 11 ، ارتباط مستقیم با میزان تولید از این فاز داشته و به همین جهت پیمانکار تمامی تلاش خود را جهت نگهداشت تولید در حداکثر بازه زمانی ممکن به کار خواهد گرفت. بنابراین عملکرد مناسب پیمانکار که متکی بر دانش فنی روز دنیا است برای سایر طرح‌های پارس جنوبی نیز الگوبرداری و بصورت مؤثر موجب‌ حفظ و نگهداشت توان تولید در کل میدان پارس جنوبی خواهد شد. همچنین، عملیات تولید و نگهداری تاسیسات بخش فراساحل به دلیل ماهیت آن از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و هرگونه تعلل در آن موجب کاهش عمر تاسیسات و یا عدم پایداری تولید می‌گردد که به هیچ وجه به صلاح منافع ملی نیست. در این زمینه نیز مدیریت بهره‌برداری تاسیسات یک فاز پارس جنوبی از جانب شرکت توتال قابل الگوبرداری برای سایر فازها خواهد بود.

یکی دیگر از انتقادات کارشناسان به این قرارداد، عدم برگزاری مناقصه و واگذاری آن بصورت ترک تشریفات به این شرکت‌ها است، آیا این موضوع به شائبه غیرقانونی بودن این قرارداد دامن نمی‌زند؟

نگاهی اجمالی به نحوه واگذاری قراردادهای طرح‌های توسعه فازهای مختلف میدان پارس جنوبی طی 12 سال اخیر نشان می‌دهد که طرح‌های توسعه فازهای 13، 14، 16-15،19،21-20 و 24-22 توسط دولت‌های نهم و دهم و از طریق ترک تشریفات مناقصه منعقد گردیده است. در این راستا، لازم به توضیح است که براساس ماده 11 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب مجلس شورای اسلامی، واگذاری و اجرای طرح های مربوط به اکتشاف، توسعه، تولید، تعمیر و نگهداشت میادین مشترک نفت و گاز با تأیید وزیر نفت و فقط با رعایت آیین نامه معاملات شرکت ملی نفت ایران از شمول قانون برگزاری مناقصات مستثنی می‌باشد.

باتوجه به اینکه شرکت توتال شریک تجاری قطر در بهره‌برداری از این میدان مشترک می‌باشد، آیا امکان بهره‌برداری آنها از اطلاعات بخش ایرانی میدان به نفع رقیب قطری وجود ندارد؟

در حال حاضرشرکت توتال هیچگونه قرارداد مشاوره‌ای در خصوص مطالعه میدان پارس جنوبی با شرکت ملی نفت ایران ندارد و مذاکرات قراداد طرح توسعه فاز 11 نیز با استفاده از اطلاعات و مطالعات قرارداد بیع متقابل سال 2006 انجام شده است. از طرف دیگر، به دلیل انعقاد قرارداد محرمانگی، تمهیدات قانونی لازم در صورت به اشتراک‌گذاری هرگونه اطلاعات مربوط به بخش ایرانی، پیش‌بینی شده است.

همچنین، در حال حاضر به دلیل تعدد حفاری‌های انجام شده در هر دوسوی میدان به‌ویژه در بخش نوار مرزی و نیز حجم قابل توجه اطلاعات بدست آمده، هم طرف ایرانی و هم طرف قطری از مدل‌های مخزنی دقیق و با قابلیت پیش‌بینی رفتار مخزنی و به تبع آن برنامه‌ریزی جهت بهینه‌سازی توسعه و تولید از این میدان برخوردار می‌باشند که موجب کم اهمیت شدن نیاز طرفین به در اختیار داشتن اطلاعات کشور رقیب می‌گردد. شاهد این مدعا، مدل مخزنی فعلی میدان گازی پارس جنوبی ساخته شده توسط متخصصان ایرانی است که بخشی از میدان گنبد شمالی (بخش قطری میدان) را نیز در بر داشته که بر این اساس به خوبی اثر نحوه توسعه و تولید طرف قطری بر عملکرد میدان گازی پارس جنوبی قابل ارزیابی است.

در نتیجه، باور منطقی بر این است که طرف قطری نیز با در اختیار داشتن حجم قابل توجهی از اطلاعات اخذ شده از چاه‌های توصیفی و تولیدی میدان گنبد شمالی، به شناخت کاملی از نحوه عملکرد میدان و تاثیرپذیری آن از شرایط توسعه و تولید بخش مشترک مرزی میدان پارس جنوبی رسیده باشد. از اینرو طرح مباحثی همچون برنامه‌ریزی شرکت توتال جهت اخذ داده‌های طرف ایرانی و بکارگیری آنها جهت تغییر موازنه تولید به سود شرکت های فعال در سمت قطری، بدون پشتوانه فنی و تخصصی بوده و قابل پذیرش نمی‌باشد. با این وجود، اطلاعات قابل دسترسی توسط شرکت توتال حتی پس از توسعه فاز 11 نیز محدود به اطلاعات بلوک فاز11بوده که با توجه به اینکه تولید از بلوک قطری مقابل این فاز توسط رقبای شرکت توتال در میدان گنبد شمالی انجام می‌پذیرد، حداقل دغدغه‌های مرتبط با امکان سوء استفاده از این اطلاعات نیز مرتفع خواهد شد.

درخصوص اظهارات نخست وزیر اسبق ایتالیا به نقل از سران آمریکایی که توسط برخی از منتقدان مطرح شده است، آیا با توجه به جزئیات قرارداد امکان سوءاستفاده توتال از این قرارداد و جلوگیری از افزایش برداشت ایران از میدان مشترک وجود دارد؟

یکی از نکات جالب مطرح شده در انتقادات نسبت به عقد قرارداد طرح توسعه فاز 11، همین مسئله استناد به سخنان شفاهی نخست وزیر اسبق ایتالیا است که تازه به نقل از سران آمریکایی درخصوص مأموریت آنها به شرکت توتال جهت تأخیر در برداشت از فاز 11 یا حداکثر نمودن منافع شرکت های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی مطرح شده است. آیا رواست که اظهارات مکرر و مستند مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران درخصوص رعایت مصالح و منافع کشور در عقد قرارداد فاز11 مورد بی‌توجهی قرار گیرد و به سخنان شفاهی مقام اسبق یک کشورکه اتفاقا رقیب سنتی شرکت توتال در ایران است، استناد شود؟!

از طرف دیگر در این اظهار نظرها، نظارت کارفرما بر عملکرد پیمانکار در اجرای قرارداد به کلی نادیده انگاشته شده و چنان تصور شده که توتال قادر به تصمیم‌گیری درخصوص به حداکثر رساندن منافع شرکت های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی در طرف قطری میدان خواهد بود. بدیهی است که شرکت ملی نفت ایران به عنوان متولی توسعه میدان مشترک پارس جنوبی چنین اجازه‌ای به هیچ یک از پیمانکاران خود نخواهد داد و دستیابی به تولید گاز برابر با کشور قطر در همین میدان علی رغم وسعت کمتر این میدان مشترک در بخش ایرانی و تاخیر 10ساله در آغاز فرآیند توسعه طرف ایرانی نشان دهنده مدیریت هوشمندانه و مؤثر مجموعه وزارت نفت جمهوری اسلامی‌ ایران بر ذخایر ارزشمند نفت و گاز کشور می‌باشد.

برخی از کارشناسان معتقدند که نیازی به حضور شرکت توتال در بخش فراساحل فاز11 نیست و می‌توان از خط لوله 42 اینچ دریایی و جایگزینی نصب ایستگاه‌های فشار افزا در خشکی استفاده کرد، چقدر امکان اجرایی شدن این ایده وجود دارد؟

بخش اول طرح توسعه فاز 11 شامل دو سکو و 30 حلقه چاه است که توسط دو رشته خط لوله 32 اینچ دریایی به سیلابه‌گیر پالایشگاه فازهای8-6 و 12 متصل می‌شود. درخصوص بکارگیری خط لوله با قطر بزرگتر، مطالعاتی قبلا توسط شرکت ملی نفت ایران انجام شده است که مبین عدم توجیه پذیری استفاده از آن به دلیل اندازه غیر متعارف، مشکلات عملیاتی (تغییر رژیم جریان و غیره) و همچنین تحمیل هزینه‌های اضافی به طرح می‌باشد. شایان ذکر است، استفاده از لوله‌های قطورتر در سایر طرح‌های توسعه‌ای پارس جنوبی نیز پیش از این توسط پیمانکاران متعددی مورد تایید قرار نگرفته است. بعلاوه، طراحی ایستگاه‌های فشار افزایی و محل قرار گیری آنها در دریا یا خشکی کماکان در دست مطالعه می‌باشد. هرچند نتایج اولیه این مطالعات، دلالت بر احداث و نصب آنها در دریا دارد. همچنین با توجه به اینکه مقرر گردیده تولید از بلوک‌های مخزنی پارس جنوبی تا حداقل فشار ممکن (30 بار) ادامه یابد، انتقال گاز از طریق خط لوله دریایی بدون نصب کمپرسور تقویت فشار در بخش فراساحل، عملاً غیر ممکن می‌باشد.

آیا توتال در طرح توسعه فازهای 2و3 پارس جنوبی با برداشت از لایه‌های مستقل مخزن و عدم برداشت از لایه‌های مشترک به نفع قطر، به ایران خیانت کرده است؟

میدان مشترک گازی پارس جنوبی و یا گنبد شمالی، در برگیرنده چهار لایه مخزنی K1، K2، K3 و K4 بوده که تمامی این لایه‌ها در دو سمت مرز آبی ایران و قطر گسترش داشته و بین دو کشور مشترک می‌باشد. بر این اساس، مفهومی تحت عنوان لایه مستقل مخزنی در این میدان وجود ندارد. لذا مباحث مطرح شده پیرامون برنامه‌ریزی توتال جهت تولید از لایه‌های مخزنی مستقل در بخش ایرانی میدان و عدم تولید از لایه‌های مخزنی مشترک، فاقد توجیهات فنی بوده و از پایه بی اساس است.

در خصوص انتقاد به سابقه و عملکرد توتال در فازهای 2و3 پارس جنوبی، برنامه‌ریزی این شرکت در جهت توسعه بلوکهای مخزنی در بخش غیر مرزی میدان پارس جنوبی مطرح شده است، نقشه طراحی توسعه میدان به چه شکل بوده است و آیا این ادعا صحت دارد؟

در خصوص محل قرارگیری بلوک مخزنی فازهای 2 و 3 و فاصله آنها از مرز باید اشاره نمود که بلوک مخزنی فاز 2، کاملا در محدوده نوار مرزی و بلوک مخزنی فاز 3 در ردیف دوم از خط مرزی قرار گرفته است. با مطالعه سوابق توسعه در میدان گنبد شمالی نیز درخواهیم یافت که اولین بلوک توسعه یافته (بلوک آلفا) در ردیف دوم و غیر مرزی کشور قطر قرار دارد. مشابه این امر در خصوص عدم مشبک کاری لایه K1 نیز وجود دارد، بطوری‌که شرکت توتال در طرح‌های توسعه‌ای اجرا شده در قطر نیز به دلایل فنی مانند پرهیز از افزایش میزان سولفید هیدروژن (H2S) در سیال تولیدی و نیز جلوگیری از ایجاد جریان متقاطع بین لایه‌ای، چندین سال پس از شروع تولید و حصول افت فشار در لایه K4، نسبت به مشبک کاری لایه K1 اقدام نموده است. لذا عنوان این موضوع که شرکت توتال با نیت بهره‌مندی بیشتر کشور رقیب، از مشبک کاری لایهK1 در بخش ایرانی خودداری نموده ، صرفا یک بهانه غیرتخصصی و بدون دانش فنی است.

در همین راستا، نکته قابل توجه دیگر آنست که در برخی دیگر از پروژه‌های سمت قطری میدان که توسط پیمانکارانی غیر از توتال توسعه یافته‌ نیز تا سالهای متمادی پس از شروع تولید، صرفا سه لایه مخزنی K2 الی K4 در تولید بوده، چه اینکه در بلوکهای 4 و 5 میدان گازی پارس جنوبی که با مشارکت Agip – Eni توسعه یافته نیز همین استراتژی عدم تولید از لایه K1 توسط پیمانکار اجرا شده است.

بنابراین با این استدلال در طرح توسعه فاز 1 میدان گازی پارس جنوبی که توسط شرکت ایرانی پتروپارس بعنوان پیمانکار شرکت ملی نفت ایران اجرا گردید، علی‌رغم مرزی بودن این فاز، برداشت اولیه تنها از لایه K4 صورت می‌گرفته که باتوجه به موارد مطرح شده توسط منتقدین قرارداد اخیر فاز 11، این شرکت ایرانی نیز می‌بایست متهم به قصور در تأمین منافع ملی گردد.

اخیرا از سوی برخی از کارشناسان اینطور عنوان شده است که با استفاده از اطلاعات طرح توسعه فاز 11 طرح افزایش 30 درصدی تولید از بخش قطری این میدان ارائه شده است، آیا امکان وقوع این اتفاق به دلیل انعقاد این قرارداد وجود دارد؟

میزان ذخیره قابل برداشت در سمت قطری با سهم دو سوم از کل میدان مشترک در حدود 900 تریلیون فوت مکعب اعلام شده است. در طول سالیان گذشته، فعالیت‌های اکتشافی و توصیفی متعددی در میدان گنبد شمالی صورت گرفته است بطوریکه پیش از انعقاد قرارداد طرح توسعه فاز 11 با شرکت توتال، مقامات شرکت نفت قطر برنامه توسعه ناحیه‌ای جدید در میدان گنبد شمالی با ظرفیت تولید 2 میلیارد فوت مکعب در روز را اعلام نمودند. لذا طرح‌های احتمالی‌بخش قطری درخصوص هرگونه افزایش تولید، ارتباطی با قرارداد توتال در طرح توسعه فاز 11 ندارد کما اینکه بلوک مذکور از نظر جغرافیایی نیز در فاصله بسیار دوری از بلوک مخزنی طرح توسعه فاز 11 قرار دارد.

در پایان باتوجه به اولویت و اهمیت برداشت حداکثری از این میدان مشترک اگر نکته‌ای در خصوص این قرارداد و همکاری با شرکت‌های بین‌المللی وجود دارد عنوان کنید.

ضمن حمایت از توان ملی و تقویت همه‌جانبه شرکت‌های داخلی که از اولویت‌های مهم مجموعه وزارت نفت می‌باشد، که همواره نیز در سال‌های گذشته آن را اثبات کرده است، در حال حاضر طرح‌های توسعه شش فاز 13، 14 و 22،23،24 که باوجود پیش‌بینی 35 ماهه برای بهره‌برداری که با تبلیغات زیاد و حمایت ملی در اختیار پیمانکاران ایرانی قرار گرفته، تاکنون با گذشت 85 ماه هنوز به سرانجام نرسیده و پیش بینی می‌شود 12 ماه دیگر نیز به زمان نیاز دارد.

و با توجه عدم النفع هر فاز پارس جنوبی که روزانه بالغ بر 5 میلیون دلار است، درحال حاضر درخصوص این شش فاز باقیمانده روزانه 30 میلیون دلار و در مجموع حدود 50 میلیارد دلار بابت تاخیر در بهره‌برداری از این میدان مشترک عدم‌النفع حادث شده است.

و در حال حاضر نیز عدم‌النفع فاز 11 پارس جنوبی که معادل 2 فاز استاندارد است روزانه 10 میلیون دلار بوده که به منظور حفظ منافع ملی و جلوگیری از هدررفت سرمایه کشور و برای جلوگیری از افت فشار میدان مشترک پارس جنوبی در سال‌های آینده، نیاز به بهره‌گیری از تجربه و دانش فنی یک شرکت بین‌المللی احساس می‌شد و پیشنهاد ما به شرکت ملی نفت این بود که حتماً پیمانکاران ایرانی در توسعه حداقل یکی از فازهای پارس جنوبی از تجربه و تکنولوژی یکی از شرکت‌های بین‌المللی بهره‌ بگیرند تا در سال‌های آینده با الگوبرداری از روش آن شرکت، برای نگهداشت تولید سایر فازها نیز اقدام کنند، که به‌همین منظور بعد از همه توافق‌نامه‌های اصولی که میان شرکت ملی نفت و شرکت‌های خارجی منعقد شد، توتال تنها شرکتی بود که به صورت جدی پای امضای قرارداد ایستاد

امیدوارم این توضیحات موجب رفع ابهاماتی گردد که عمدتاً ناشی از عدم اطلاع صحیح از واقعیات و نیز اهداف بلند مدت شرکت ملی نفت ایران بوده است، تا بیش از این به منافع ملی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد نشود.

کلیدواژه: قرارداد طرح توسعه فاز 11 | میدان مشترک پارس جنوبی | میدان گازی پارس جنوبی | میدان گنبد شمالی | پیمانکاران ایرانی | شرکت ملی نفت ایران | بهره برداری | میدان پارس جنوبی | طرح های توسعه | طرح توسعه فاز | فاز 11 پارس جنوبی | میدان مشترک | شرکت های بین | انعقاد قرارداد | بخش فراساحل | برنامه ریزی | توسط پیمانکار | پارس جنوبی | شرکت توتال | بین المللی | پارس جنوبی | پارس جنوبی | توسعه فازهای | مطرح شده | توتال در طرح | پیش بینی | حال حاضر | بخش ایرانی | بلوک مخزنی | شرکت ها | منافع ملی | توسط شرکت | طرح ها | طرف قطری | دانش فنی | خط لوله

منبع: ایلنا

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۰۰۲۹۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

در همین زمینه

 • احمد توکلی در نامه ای خواستار شد بررسی جامع نتایج کنکور سراسری و رفع ابهامات داوطلبین معترض
 • به گزارش الف؛ متن این نامه بدین شرح است: جناب آقای دکتر خداییمعاون محترم وزیر علوم و ریاست سازمان سنجش و آموزش کشورسلام علیکمحسب اخبار واصله به دیده‌بان شفافیت و عدالت، تعدادی از داوطلبان کنکور سراسری به نتایج این آزمون معترضند. عمده اعتراض این داوطلبان به عدم قبولی در دانشگاه یا قبولی در رشته- محلی پایین تر از حد انتظار مربوط می‌شود (بر اساس تجربیات و آمارهای سال های گذشته). لذا دستور فرمایید تا برای جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق داوطلبان؛ بررسی جامعی صورت پذیرد و با شفاف‌سازی این موضوع ابهامات داوطلبان برطرف شود.از اقدام به جای آن سازمان در پذیرش اعتراضات داوطلبان ورود به مراکز عالی آموزشی سپاسگزاریم. به گزارش الف؛ داوطلبین کنکور سراسری سال‌جاری چند روز گذشته نسبت به نتایج اعلام شده، کنکور سراسری معترض بودند.
 • جزئیات ۱/۵ میلیارد یورو قرارداد ایران با اتریش و دانمارک
 • به گزارش فارس، به نقل شادا، محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران که در راس هیاتی برای مذاکره و نهایی کردن قراردادهای اعتباری با اتریش و دانمارک به وین سفر کرده است، با مقامات مختلف اقتصادی آن کشور، شامل وزیر دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس کنترل بانک اتریش (OKB)دیدار و ملاقات کرد. در این دیدارها که از سوی سفارت کشورمان در اتریش هماهنگ شده بود، عراقچی معاونت ارزی بانک مرکزی و سفیر کشورمان نیز حضور داشته و درباره راهکارهای گسترش روابط مالی، بانکی و سرمایه گذاری بین دو کشور گفت‌وگو و مذاکره شد. وزیر دارایی اتریش ضمن استقبال از حضور معاون وزیر امور اقتصادی دارایی کشورمان در اتریش و امضای قرارداد مالی یک میلیارد یورویی با اوبر بانک، از اینکه اولین قرارداد با این سطح در اروپا، با اتریش نهایی و امضا می شود اظهار خوشوقتی کرد و آن را عاملی برای توسعه روابط فنی و اقتصادی و بانکی بین دو کشور دانست. رئیس کل بانک مرکزی اتریش هم در ملاقات با محمد خزاعی، ضمن روبه پیشرفت دانستن روابط بانکی بین دو کشور آمادگی خود را برای ارتقا همکاری‌ با بانک مرکزی کشورمان اعلام کرد. در این ملاقات عراقچی نیز ضمن اشاره به ملاقات‌های خود با برخی بانک‌های مهم اتریشی و افتتاح حساب نزد آنها، آمادگی بانک مرکزی برای اقدامات بیشتر را اعلام نمود.   معاون وزیر اقتصاد کشورمان، در ملاقات با رئیس کنترل بانک اتریش و معاون وی، ضمن قدردانی از همکاری بسیار خوب آن بانک در ارائه پوشش‌های تضمینی به بانکهای اتریش برای کار با ایران، بر ضرورت توسعه این همکاری‌ها تاکید کرد و یاد آور شد که پس از لغو تحریمها، OKB اولین موسسه ای بود که ایران نسبت به تسویه معوقات بانک‌های ایرانی ناشی از عدم امکان نقل و انتقالات مالی به آن بانک اقدام...
 • جزئیات امضای دو قرارداد مهم تأمین مالی با بانک های اروپائی
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران؛ غلامرضا پناهی گفت: به ثمر رسیدن این قراردادها که مراحل بررسی و مذاکرات آن ها بیش از یک سال با هماهنگی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، تحت نظارت و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت تعدادی از بانک های کشور به ویژه مشارکت فعال بخش بین الملل بانک ملی ایران انجام شده، می تواند کمک بسیار مهمی به رشد و توسعه اقتصادی کشور کند.وی افزود: این قراردادها نشان از اطمینان بانک ها و مؤسسات مالی خارجی به ثبات، استحکام و امنیت شرایط اقتصادی کشور در بلند مدت است.پناهی اظهار داشت: بانک ملی ایران از مدتی قبل روابط کارگزاری خود را با بانک های «اوبر» و «دانسکه» با ارز یورو آغاز کرده و آمادگی دارد با استفاده از تجربه و توان تخصصی خود، درخواست های مشتریان برای دریافت خدمات مختلف به ویژه انجام پروژه های عمرانی و تولیدی، زیست محیطی و مدیریت آب و انرژی های نوین را طبق ضوابط و مقررات قبول و عاملیت کند.
 • جزئیات امضای دو قرارداد تأمین مالی بانک های کشور
 • پول‌نیوز - عضو هیات مدیره و معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران که برای امضای دو قرارداد تأمین مالی میان مدت و بلند مدت با دو بانک «اوبر» اتریش و «دانسکه» دانمارک و نیز انجام برخی مذاکرات به همراه هیات بانکی جمهوری اسلامی ایران به اتریش سفر کرده بود، جزئیاتی از این قرارداد را اعلام کرد.به گزارشگروه بانک و بیمهپول‌نیوز، غلامرضا پناهی گفت: به ثمر رسیدن این قراردادها که مراحل بررسی و مذاکرات آن ها بیش از یک سال با هماهنگی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، تحت نظارت و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت تعدادی از بانک های کشور به ویژه مشارکت فعال بخش بین الملل بانک ملی ایران انجام شده، می تواند کمک بسیار مهمی به رشد و توسعه اقتصادی کشور کند.وی افزود: این قراردادها نشان از اطمینان بانک ها و مؤسسات مالی خارجی به ثبات، استحکام و امنیت شرایط اقتصادی کشور در بلند مدت است.پناهی اظهار کرد: بانک ملی ایران از مدتی قبل روابط کارگزاری خود را با بانک های «اوبر» و «دانسکه» با ارز یورو آغاز کرده و آمادگی دارد با استفاده از تجربه و توان تخصصی خود، درخواست های مشتریان برای دریافت خدمات مختلف به ویژه انجام پروژه های عمرانی و تولیدی، زیست محیطی و مدیریت آب و انرژی های نوین را طبق ضوابط و مقررات قبول و عاملیت کند.
 • جزئیات قرارداد تأمین مالی بانک های کشور با بانک های اروپایی
 • گروه اقتصادی: غلامرضا پناهی گفت: به ثمر رسیدن این قراردادها که مراحل بررسی و مذاکرات آن ها بیش از یک سال با هماهنگی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، تحت نظارت و مدیریت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت تعدادی از بانک های کشور به ویژه مشارکت فعال بخش بین الملل بانک ملی ایران انجام شده، می تواند کمک بسیار مهمی به رشد و توسعه اقتصادی کشور کند. به گزارش بولتن نیوز، وی افزود: این قراردادها نشان از اطمینان بانک ها و مؤسسات مالی خارجی به ثبات، استحکام و امنیت شرایط اقتصادی کشور در بلند مدت است. پناهی اظهار کرد: بانک ملی ایران از مدتی قبل روابط کارگزاری خود را با بانک های «اوبر» و «دانسکه» با ارز یورو آغاز کرده و آمادگی دارد با استفاده از تجربه و توان تخصصی خود، درخواست های مشتریان برای دریافت خدمات مختلف به ویژه انجام پروژه های عمرانی و تولیدی، زیست محیطی و مدیریت آب و انرژی های نوین را طبق ضوابط و مقررات قبول و عاملیت کند.
 • کدخدایی:قانون اقدام متقابل لازم الاجراست/بررسی مصادیق رجل سیاسی همچنان در حال بررسی است
 • به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسکانیوز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست‌خبری که پیش از ظهر امروز شنبه اول مهر برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین(ع) و نیز گرامیداشت اول مهر بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی و نیز هفته دفاع مقدس، در پاسخ به این سوال که دیوان عدالت اداری می‌تواند حکم تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد را صادر کند یا خیر؟ گفت: بنده توضیحات در این خصوص را هنگام بررسی اصل مصوبه اعلام کرده‌ام. آنچه که فقهای شورای نگهبان اعلام نظر کرده‌اند، نسبت به افراد و اشخاص نیست و مربوط به تبصره قانون شوراهاست؛ ذیل ماده مربوط را فقهای شورای نگهبان اعلام نظر شرعی کردند. وی افزود: اینکه دیوان عدالت اداری چه اقدامی انجام دهد، مربوط به این دیوان است و از این به بعد نیز این موضوع ارتباطی به شورای نگهبان ندارد و قبلا درباره ذیل تبصره قانون انتخابات شوراها اعلام نظر شده و ما در شورای نگهبان درباره اشخاص اظهارنظر نمی‌کنیم. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا قانون اقدام متقابل و متناسب با اقدامات آمریکا در برجام ایراداتی داشته که امروز اجرا نمی‌شود، گفت: اگر این قانون ایرادات شرعی و حقوقی داشت، شورای نگهبان حتما اعلام نظر می‌کرد، اینکه سیاست‌های کلی را رهبر انقلاب ابلاغ می‌فرمایند، لازم الاتباع است و همه مسئولان باید آن را راهبرد خود قرار دهند و براساس آن عمل کنند. کدخدایی درباره بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، اظهار داشت: اعضای شورای نگهبان مشغول بررسی این طرح هستند و با توجه به اینکه شورای نگهبان فعلا نتوانسته اعلام نظر کند، قانون اقدام متقابل لازم‌الاجراست و پس از جمع‌بندی اعلام نظر نهایی می‌کنیم. به گزارش ایسکانیوز وی در پاسخ به این سوال که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که از فقهای شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور...
 • قرارداد موقتی های نفت را ساماندهی کنید
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، علی گلمرادی (نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی) در نامه‌ای خطاب به وزیر نفت، خواستارِ ساماندهیِ قرارداد موقتی‌های این وزارتخانه شد. در متن این نامه که به تاریخ ۳۰ شهریورماه نوشته شده؛ آمده است: همانطور که استحضار دارید تعداد قابل توجهی از کارکنان آن وزارتخانه از سال ۱۳۹۰ تاکنون تحت عنوان نیروهای قرارداد موقت صنعت نفت، علیرغم نقش ارزنده در فعالیت‌های سازمانی متاسفانه به علت بلاتکلیفی از حقوق و مزایای بسیار ناچیز در قیاس با سایر کارکنان آن مجموعه برخوردار می‌باشند. بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید پیرو مذاکرات و پیگیری‌های قبلی با معاونت منابع انسانی، نسبت به ساماندهی و حل مشکلاتی ایشان، اقدامات جدی به عمل آورند.
 • هندانوویچ در آستانه تمدید قرارداد با اینتر
 • سمیر هندانوویچ، دروازه بان اینتر در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد. به گزارش "ورزش سه"، وبسایت‌های گاتزتا دلو اسپورت و FCInterNews مدعی شدند که تنها جزئیات کوچکی در مسیر تمدید قرارداد هندانوویچ باقی مانده و دو طرف بر سر کلیات به توافق نهایی رسیده اند. هندانوویچ سال 2012 به اینتر پیوست و این در حالیست که تمام دوران بازیگری اش را در ایتالیا سپری کرده است. او سال 2004 به اودینزه پیوست و به صورت قرضی در تیم‌های ترنیسو، لاتزیو و ریمینی حضور یافت. در صورتی که او قراردادشرا با اینتر تمدید کند، از لحاظ زمان حضور به چهارمین گلر تاریخ اینتر تبدیل خواهد شد. اینتر میلان سمیر هاندانوویچ
 • هاندانوویچ در آستانه تمدید قرارداد با اینتر
 • دروازه‌بان اسلوونیایی نراتزوری در آستانه تمدید قرارداد با اینتر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس گزارش روزنامه ایتالیایی «گاتزتا دلو اسپورت» و سایت «اف‌سی اینتر نیوز»، سمیر هاندانوویچ در آستانه تمدید قراردادش با باشگاه اینتر تا سال 2021 است. طبق این گزارش‌ها طرفین به توافق کلی دست یافته‌اند و تنها توافق نهایی بر سر جزئیات باقی مانده و اعلام رسمی تمدید قرارداد به زودی صورت می‌گیرد.این دروازه‌بان 33 ساله با امضای قرارداد جدید سالیانه دستمزدی 3 میلیون یورویی دریافت خواهد کرد. هاندانوویچ که در سال 2012 از اودینزه به اینتر ملحق شد، با قرارداد جدید تبدیل به چهارمین دروازه‌بان تاریخ اینتر از حیث حضور طولانی مدت در این باشگاه خواهد شد. پیش از این والتر زنگا (12 سال)، آنجلو فرانزوسی (10 سال) و فرانچسکو تولدو (9 سال) در اینتر حضور داشته‌اند.قرارداد کنونی هاندانوویچ با اینتر تا سال 2019 است.انتهای پیام/ R1015161/P35350/S3,28/CT10
 • اینتر در آستانه تمدید قرارداد هندانوویچ
 • به گزارش ایلنا ،سمیر هندانوویچ در آستانه تمدید قراردادش با باشگاه اینتر تا سال 2021 است. طبق این گزارش‌ها طرفین به توافق کلی دست یافته‌اند و تنها توافق نهایی بر سر جزئیات باقی مانده و اعلام رسمی تمدید قرارداد به زودی صورت می‌گیرد.هندانوویچ سال 2012 به اینتر پیوست و این در حالیست که تمام دوران بازیگری اش را در ایتالیا سپری کرده است. این دروازه‌بان 33 ساله با امضای قرارداد جدید سالیانه دستمزدی 3 میلیون یورویی دریافت خواهد کرد. هندانوویچ که در سال 2012 از اودینزه به اینتر ملحق شد، با قرارداد جدید تبدیل به چهارمین دروازه‌بان تاریخ اینتر از حیث حضور طولانی مدت در این باشگاه خواهد شد.
 • قرارداد سه جانبه ساخت و تعمیر کشتی
 • اقتصاد>صنعت - ایدرو گام نخست را در قرارداد سه جانبه ساخت و تعمیر کشتی های پهن پیکر را برداشت به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از ایدرونیوز ، رئیس هیات مدیره شرکت ساخت و تعمیر کشتی گسترش پارس هرمزگفت : این شرکت در جهت ارایه خدمات ساخت و تعمیر سفری و ادواری انواع شناورهای متوسط و بزرگ و سازه های دریای و فراساحلی در حوض های خشک ، کنار اسکله و لنگرگاه ،‌رنگ امیزی بدنه ، تعمیر و سرویس کلیه تجهیزات و ماشین آلات و شناورها و سازه های دریایی ، تغییر کاربری ،‌تعمیرات الکتریکی ،‌الکتریکی و مخابراتی ، تدارکات کشتی و انواع شناورها تاسیس و به ثبت نهایی رسید . محمد مومن بیک افزود : این شرکت پیرو تفاهم مشترک بین ایدرو، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش تشکیل گردید که سهم هر یک به ترتیب ۲۰، ۴۰ و ۴۰ درصد است و بخشی از سهام شرکت های نفتکش و کشتیرانی مقرر گردیده به شرکای منتخب خارجی صاحب نام واگذار شود. وی اظهار داشت : در این راستا سرمایه گذاری در امر طراحی ،‌ساخت و تولید ، مونتاز انواع شناور و یا قسمتی از آنها ، با مشارکت شرکت های داخلی و شرکت های صاحب نام خارجی انجام می گیرد . 39224 کلید واژه‌ها : کشتی (ابزار حمل‌ونقل در آب) - صنعت -
 • قرارداد تامین مالی با بانک های اروپایی
 • دو قرارداد جداگانه تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی ایران به ارزش ۱.۵میلیارد یورو بین اوبربانک اتریش و دانسکه دانمارک با مسئولان بانک مرکزی ایران به امضا رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، قرارداد نخست را مقامات «اوبر بانک» اتریش با مسئولان 14 بانک ایرانی امضا کرده اند. به موجب این قرارداد یک میلیارد یورویی ، منابع بانک اتریشی برای تامین مالی طرح های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده اند، تخصیص خواهد یافت. قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی بین ۱۰ بانک ایرانی با «دانسکه بانک» دانمارک دیگر دستاورد سفر هیات بانکی ایران به قلب اروپا بود که در اقامتگاه سفیر ایران در شهر وین به امضای مسئولان این بانک و طرف های ایرانی رسید. دو قرارداد امضا شده با اتریش و دانمارک، نخستین قراردادهای تأمین مالی از منابع بانکی اروپایی در دوران پسابرجام به شمار می‌رود.پیش از این ایران 2قرارداد جداگانه با کره‌جنوبی و چین امضا کرده بود.
 • قرارداد ۵۰۰میلیون یورویی بانک دانمارکی با ایران
 • قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی بین ۱۰ بانک ایرانی با «دانسکه بانک» دانمارک امضا شد.به گزارش مهر، قرارداد ۵۰۰ میلیون یورویی بین ۱۰ بانک ایرانی با «دانسکه بانک» دانمارک با حضور سید احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی، محمد خزاعی رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی، عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک های ایرانی منعقد شد.در جریان سفر معاون ارزی این بانک و هیئت بانکی ایران به اروپا، عصر امروز قرارداد تامین مالی معادل ٥٠٠ میلیون یورو بین بانک های کشاورزی، ملت، پاسارگاد، سپه، پارسیان، سامان، تجارت، ملی ایران، صنعت و معدن و اقتصاد نوین با «دانسکه بانک» دانمارک امضا شد.امضای این قرارداد دقایقی قبل در محل اقامتگاه سفیر ایران در وین صورت گرفت.«دانسکه بانک» در ۱۶ کشور دنیا حضور دارد و علاوه بر خدمات بانکی برای مشتریان شخصی، تجاری و نهادی، خدماتی در حوزه بیمه و مسکن نیز ارائه می کند.به موجب این قرارداد، منابع بانک دانمارکی برای تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده اند، تخصیص خواهد یافت.همچنین سید احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی و محمد خزاعی رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی در جریان سفر خود با «اوالد نووتنی» رییس کل بانک مرکزی اتریش و «هانس یورگ شلینگ» وزیر دارایی این کشور دیدار کردند. در این دیدارها بر توسعه مناسبات بانکی و اقتصادی بین دو کشور تاکید شد.لازم به ذکر است این قرارداد، دومین قرارداد اروپایی پسابرجام است که ساعاتی پس از امضای قرارداد یک میلیارد یورویی ۱۴ بانک ایرانی با «اوبر بانک» اتریش، به امضای طرفین رسید.
 • قرارداد سفیدی با تیم ماشین سازی امضا کردم
 • تبریز - مربی تیم فوتبال ماشین سازی تبریز گفت: قرارداد سفیدی با تیم ماشین سازی امضا کردم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا باغ آبادی عصر امروز جمعه با حضور در تمرین تیم ماشین سازی تبریز، اولین جلسه تمرینی خود را با این تیم سپری کرد. باغ آبادی در خصوص حضور خود در تیم ماشین سازی به عنوان مربی و در کنار رسول خطیبی به خبرنگاران اظهار کرد: مربیگری شغل شریفی است و من ورزش را کار مقدسی می دانم و اعتقاد دارم از هر گوشه ورزش که بگیری، نوعی عبادت انجام دادی. تبریز شهر خودم است و من ۱۳ سال جوانی ام را در ماشین سازی سپری کرده ام. وی ادامه داد: رسول خطیبی یک مرد شجاع است و وقتی از من درخواست کمک کرد، با تمام وجود پذیرفتم و برای خودم وظیفه دانستم که بار دیگر به ماشین سازی بیایم. من پیش از این دو بار، به عنوان سرمربی به ماشین سازی آمده ام که در هر دو بار به لحاظ مالی و تیمداری دچار مشکل و بحران بود. این بار اما الحمدلله با حضور آقای زنوزی، وضعیت به مراتب بهتر است و من بخاطر تعصبی که به ماشین سازی دارم، به این درخواست، نه نگفتم. باغ آبادی عنوان کرد: به نظر من کسی که اهل ورزش است و برای ورزش، ارزش قائل است، پست و سمت برایش مهم نیست و من حتی اگر به عنوان تدارکات که پست شریفی است، به ماشین سازی می آمدم بازهم افتخار می کردم. وقتی خطیبی از من خواست به ماشین سازی بیایم، برای خودم وظیفه دانستم و قراردادم را سفید امضا کردم. وی افزود: ما می توانیم ثابت کنیم که در تبریز هم نیروهای بومی باهم اتحاد دارند. این کار باید از یک جایی شکل بگیرد و شروع کند. ما باید قدر همدیگر را بدانیم. اینجا در تبریز استعدادهای زیادی چه...
 • رسانه سعودی دلیل عدم تمدید قرارداد برانکو را فاش کرد
 • روزنامه الریاض عربستان با اعلام آغاز فروش بلیت‌های بازی دیدار الهلال و پرسپولیس در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا دلیل عدم تمدید قرارداد برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سرخپوشان را فاش کرد! به گزارش مشرق، به نقل از روزنامه الریاض عربستان، فروش بلیت‌های بازی تیم‌های الهلال و پرسپولیس از ساعت 16 امروز (شنبه) در مقر باشگاه عربستانی آغاز می‌شود و تا ساعت 22 ادامه دارد. این روند فروش در شهر ابوظبی به عنوان محل میزبانی بازی نیز ادامه خواهد یافت. قیمت بلیت‌ها از 35 ریال سعودی آغاز می‌شوند که شامل 12500 صندلی می‌شوند. بلیت‌های 200 ریالی نیز برای 2018 صندلی در نظر گرفته شده‌اند. بلیت‌های گران‌قیمت 600 ریالی (معادل 612 هزار تومان) برای 320 نفر تماشاگر تعبیه شده است. روزنامه الریاض سپس از پرواز اختصاصی امشب کاروان تیم فوتبال الهلال به ابوظبی خبر داد تا مهیای رویارویی با پرسپولیس شوند. در آخرین تمرین تیم الهلال که عصر دیروز برگزار شد 2 بازیکن غایب بودند. نواف العابد به دلیل مصدومیت همچنان به تمرینات اختصاصی ادامه می‌دهد. حفیظ نیز در تمرین غایب بود. این رسانه عربستانی سپس با اشاره به مصدومیت بیرانوند و عدم تمدید قرارداد برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس نوشته است: علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم پرسپولیس در تمرینات 2 روز قبل مصدوم شده و امروز وضعیت او برای بازی برابر الهلال مشخص می‌شود. همچنین برانکو ایوانکوویچ تمدید قراردادش با باشگاه پرسپولیس را تا زمان پایان 2 بازی رفت و برگشت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا و مشخص شدن صعود یا عدم صعود رد کرده است. دیدار رفت تیم‌های الهلال و پرسپولیس سه‌شنبه هفته جاری در ورزشگاه محمد بن زاید شهر ابوظبی، پایتخت امارات به میزبانی تیم عربستانی برگزار می‌شود. زمان بازی برگشت نیز 25 مهر ماه خواهد بود. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • ادعای رسانه سعودی درباره قرارداد برانکو
 • فروش بلیت‌های بازی تیم‌های الهلال و پرسپولیس از ساعت 16 امروز (شنبه) در مقر باشگاه عربستانی آغاز می‌شود و تا ساعت 22 ادامه دارد. این روند فروش در شهر ابوظبی به عنوان محل میزبانی بازی نیز ادامه خواهد یافت. قیمت بلیت‌‌ها از 35 ریال سعودی آغاز می‌شوند که شامل 12500 صندلی می‌شوند. بلیت‌های 200 ریالی نیز برای 2018 صندلی در نظر گرفته شده‌اند. بلیت‌های گران‌قیمت 600 ریالی (معادل 612 هزار تومان) برای 320 نفر تماشاگر تعبیه شده است. روزنامه الریاض سپس از پرواز اختصاصی امشب کاروان تیم فوتبال الهلال به ابوظبی خبر داد تا مهیای رویارویی با پرسپولیس شوند. در آخرین تمرین تیم الهلال که عصر دیروز برگزار شد 2 بازیکن غایب بودند. نواف العابد به دلیل مصدومیت همچنان به تمرینات اختصاصی ادامه می‌دهد. حفیظ نیز در تمرین غایب بود. این رسانه عربستانی سپس با اشاره به مصدومیت بیرانوند و عدم تمدید قرارداد برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس نوشته است: علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم پرسپولیس در تمرینات 2 روز قبل مصدوم شده و امروز وضعیت او برای بازی برابر الهلال مشخص می‌شود. همچنین برانکو ایوانکوویچ تمدید قراردادش با باشگاه پرسپولیس را تا زمان پایان 2 بازی رفت و برگشت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا و مشخص شدن صعود یا عدم صعود رد کرده است. دیدار رفت تیم‌های الهلال و پرسپولیس سه‌شنبه هفته جاری در ورزشگاه محمد بن زاید شهر ابوظبی، پایتخت امارات به میزبانی تیم عربستانی برگزار می‌شود. زمان بازی برگشت نیز 25 مهر ماه خواهد بود.
 • راموس در آستانه تمدید قرارداد با رئال مادرید
 • سرخیو راموس، کاپیتان رئال مادرید، پس از دنی کارواخال، کریم بنزما، مارسلو و ایسکو، ستاره بعدی خواهد بود که قراردادش را با باشگاه تمدید خواهد کرد. به گزارش "ورزش سه"، حالا نوبت کاپیتان رئال مادرید است که قرارداد جدیدی با باشگاه امضا کند و تا سال 2021 در این تیم ماندنی شود. او سال 2015 قراردادش را با رئال تا سال 2020 تمدید کرده بود؛ ولی باشگاه رئال قصد دارد یک سال دیگر به مدت زمان قرارداد کاپیتان خود بیفزاید. این بدین معنی است که در صورتی که راموس تا پایان قراردادش در رئال بماند، 17 فصل را در رئال سپری کرده که دستاورد فوق العاده ای محسوب می‌شود. او در این مدت دستاوردهای فوق العاده ای به خصوص به عنوان کاپیتان به دست آورده و مطمئنا نامش در تاریخ باشگاه رئال مادرید به عنوان یکی از ارزشمندترین بازیکنان باقی خواهد ماند. سرخیو راموس رئال مادرید
 • جانشین علیمنصور اوکی داد/امشب یا فردا قرارداد ثبت می شود
 • به گزارش خبرنگار گروه ورزشی ایسکانیوز، مسوولان باشگاه استقلال پس از جدایی منصوریان با جانشینان داخلی و خارجی او وارد مذاکره شده اند و در آخرین خبر شنیدیم که مظلومی با استقلالی ها به توافق رسیده و حتی وی دیداری هم با افتخاری داشته و برنامه هایش را به مسوولان تحویل داده است. با توجه به شناختی که مظلومی از استقلال و بازیکنان قدیمی این تیم دارد مسوولان باشگاه درصددند تا با او قرارداد امضا کنند.استقلالی ها با جذب مظلومی از هزینه های میلیاردی هم جلوگیری می کنند تا در فصل جدید مربی دلخواهشان را به خدمت بگیرند. خود مظلومی هم امروز تایید کرد که با استقلال به توافق رسیده و بعید نیست او امروز یا فردا قرارداد خود را با استقلال رسمی کند. 600 فوتبال مظلومی استقلال منصوریان افتخاری
 • توفیقى:رقم اعلام شده در مورد قرارداد فاتح تریم شایعه است
 • به گزارشخبرنگار فوتبال و فوتسالگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، پندار توفیقى درباره وضعیت استقلال گفت: از طرف باشگاه استقلال بابت نتایج ضعیف عذرخواهى می کنم. استقلال جایگاهش اینجا نیست و در طول فصل تغییرات زیادى را نظاره گر خواهیم بود. او ادامه داد: باشگاه استقلال این پتانسیل را دارد که با بازیکنان خوبى که جذب کرده بتواند بهترین نتایج را رقم بزند. توفیقى افزود: منصوریان فرزند و ثمره استقلال است و او زحمات زیادی کشیده و روزی هم که از فوتبال خداحافظی کرد در استادیوم آزادی برای او سنگ تمام گذاشتند. هیچ وقت دوست نداشتیم منصوریان از استقلال جدا شود، اما به هر حال این اتفاق افتاد. او افزود: با توجه به نشستى که منصوریان با مدیران داشت در نهایت توافق شده بود که اگر نتایج خوبی حاصل نشود این تصمیم گرفته شود و در نهایت منصوریان پس از بازى با ذوب آهن تصمیم گرفت استعفاء دهد. معاون باشگاه استقلال گفت: مک درموت به عنوان سرمربى موقت تیم را تمرین مى دهد، اما با توجه به محرومیت وی در دیدار با سپیدرود عبداللهى و مصطفوى روى تیمکت حضور دارند و با توجه به نشستى که فردا برگزار مى شود درباره نیمکت تصمیم گرفته مى شود و کما اینکه گزینه هایى در هیئت مدیره در حال بررسى است و امیدوارم بهترین گزینه انتخاب مى شود. توفیقى بیان کرد: آنچه که مسلم است و با توجه به آخرین صحبت هایى که با اعضاى هیئت مدیره انجام دادم، گزینه مد نظر براى هیئت مدیره گزینه خارجى روزمه دار و درجه یک بین المللى است. او عنوان کرد: در مورد فاتح تریم، افتخارى به طور رسمى اعلام کرد و مذاکرات شروع شده، اما هنوز به نتیجه نرسیده و طبیعتا گزینه هاى دیگر هم در صورت تایید هیئت مدیره مذاکره با آن‌ها شروع مى شود. او درباره مذاکره با حسین فرکی بیان کرد: گزینه‌های متعددی...
 • عدم تصمیمگیری در مورد تمدید قرارداد اوپک تا پایان امسال
 • وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، روز جمعه اعلام کرد که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر تولیدکنندگانن، تا ماه ژانویه تصمیمی مبنی بر تمدید یا عدم تمدید قرارداد کاهش تولید نفت نخواهند گرفت.به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، نواک در پاسخ به سوالی راجع به زمان احتمالی برای تصمیم گیری درمورد تمدید قرارداد اوپک، گفته است: "من باور دارم که ماه ژانویه، زودترین زمانی ست که ما واقعا می توانیم در مورد وضعیت بازار صحبت کنیم."او در مصاحبه ای پس از نشست امروز سران اوپک در وین، این حرف ها را گفته است. نمایندگان سازمان کشورهای صادر کننده نفت، روسیه و برخی از تولیدکنندگان دیگر امروز در وین گرد هم جمع شده بودند تا در مورد تمدید قرارداد اوپک که از ماه ژانویه امسال آغاز شده است، گفتگو کنند.در تاریخ ۲۵ می سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.وزیر نفت کویت گفته است: "از نشست قبلی ما در ماه جولای تا کنون، بازار نفت رشد بسیار خوبی داشته است. اکنون به خوبی روشن است که بازار به سمت متعادل شدن در حرکت است.”در سه ماه گذشته هر دو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت، بیش از ١٥ درصد به دلیل کاهش میزان تولید افزایش داشته اند. در سه ماهه سوم امسال قیمت نفت ۱۵.۵ درصد افزایش داشته که این می تواند به معنی قویترین رشد قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال ۲۰۰۴ تا به امروز باشد. برچسب ها: قرارداد اوپک ، تولید نفت ، الکساندر نواک ، وین خبرهای مرتبط ثابت ماندن قیمت نفت در آخرین روز هفته؛ تجار منتظر نتیجه...
 • ترابوزان رقیب استقلال در امضای قرارداد با فاتح تریم
 • گزینه اول استقلالی ها برای جانشینی منصوریان مستعفی در حال دور شدن از این باشگاه تهرانی است. به گزارش "ورزش سه"، رسانه های ترکیه دقایقی قبل در آخرین خبرها پیرامون آینده فاتح تریم از نزدیک شدن سرمربی سابق تیم ملی این کشور به باشگاه سرشناس ترابوزان اسپور خبر دادند و مدعی شدند هیچ بعید نیست امپراطور با امضای قراردادی دو ساله هدایت این تیم را برعهده بگیرد و در ترکیه ماندنی شود. سایت hurriyet ترکیه نوشت:« بعد از شکست 4-3 مقابل آنالیااسپور صبر طرفداران ترابوزان به سر آمد تا جایی که با سر دادن شعارهایی خواهان استعفای ارسان اونال سرمربی ناکام تیم شدند تا با ایجاد تغییرات شوک مثبتی به تیم آنها در سوپرلیگ ترکیه وارد شود». این سایت در ادامه با اشاره به کاندیداهای جانشینی این مربی ناکام مدعی شد، فاتح تریم همان طور که از هفته قبل در تیررس شایعات برای هدایت ترابوزان اسپور قرار گرفته بود، حالا جدی ترین گزینه برای هدایت این تیم بحران زده است که هر روز فاصله اش با صدرنشینان ترکیه بیشتر از قبل می شود. Hurriyet ترکیه در پایان گزارش خود با اشاره به کامنت های طرفداران در استقبال از فاتح تریم نوشت:« بسیاری از طرفداران ترابوزان اسپور از مطرح شدن نامی همچون فاتح تریم به شدت استقبال کردند و مدعی هستند حضور امپراطور می تواند آنها را در مسیر تکرار قهرمانی و افتخارآفرینی قرار دهد، چون فاتح تریم فردی جاه طلب و کاریزماتیک برای جنگ برای قهرمانی است». با این شرایط و همین طور قدرت مالی که ترابوزان اسپور در راه تامین هزینه های قرارداد با فاتح تریم دارد به نظر می رسد استقلالی ها یک گام دیگر از توافق با این مربی سرشناس و 64 ساله ترک تبار دور شده باشند؛ به خصوص که شایعاتی به گوش می رسد مبنی بر این که آخرین پیام تریم...
 • بانک سامان با اوبربانک اتریش قرارداد همکاری منعقد کرد
 • گروه اقتصادی: این قرارداد به ارزش یک میلیارد یورو برای تأمین مالی پروژه‌های بخش خصوصی و دولتی کشورمان، پس از دریافت مجوزهای لازم اخصاص خواهد یافت. به گزارش بولتن نیوز، براساس این گزارش، بانک سامان به همراه 13 بانک ایرانی دیگر در چارچوب توافق بانک مرکزی کشورمان با اوبربانک، موفق به امضاء این قرارداد شده است.گفتنی است، قرارداد با اوبربانک اتریش نخستین قرارداد تأمین مالی بانک‌های ایرانی با بانک‌های اروپایی پس از برجام است.مشتریان برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره استفاده از این فرصت، می‌توانند به شعب منتخب ارزی بانک سامان در سراسر کشور مراجعه کنند یا ازطریق شماره تلفن‌های 23095501-021 و 23095504-021 یا ایمیل intamail@sb24.com پرسش‌ها و درخواست‌های خود را مطرح کنند.
 • گزینه بعدی رئال مادرید برای تمدید قرارداد مشخص شد عکس
 • باشگاه رئال مادرید قصد دارد به زودی قرارداد کاپیتان این تیم را تمدید کند. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو،باشگاه رئال مادرید طی چند هفته اخیر نگاه عاقلانه‌ای به آینده این باشگاه داشته و چند بازیکن کلیدی‌اش مانند دنی کارواخال، کریم بنزما، ایسکو و مارسلو را برای تمدید قرارداد متقاعد کرده است.نشریه اسپانیایی مارکا در گزارشی از نقشه‌های سران رئال برای تمدید قرارداد بازیکن باسابقه این تیم خبر داد. سرجیو راموس حال گزینه جدید باشگاه برای تمدید قرارداد است و او طی چند روز آینده قراردادش را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ امضا می‌کند. راموس در سال 2015 قراردادش را تا 2020 تمدید کرد اما باشگاه می‌خواهد این بازیکن برجسته را یک سال دیگر در اختیار داشته باشد. این بدان معنا است که با پایان قرارداد راموس او به مدت 17سال در ترکیب رئال مادرید است که باورکردنی نیست.
 • بانک صنعت و معدن اولین قرارداد فاینانس اروپایی را امضاء کرد
 • به گزارش ایلنا؛ پس از امضای قراردادهای خطوط اعتباری فاینانس با برخی از بانکها و موسسات مالی هند، چین، کره جنوبی و روسیه و با عنایت به فضای اعتماد به وجود آمده پس از برجام، بانک صنعت و معدن به همراه چند بانک دیگر قرارداد فاینانس در قالب موافقتنامه کلی را با اوبِر بانک اتریش امضا کرد. این قرارداد امروز با حضور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان سرمایه گذاری‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی توسط تعدادی از بانکهای ایرانی از جمله بانک صنعت و معدن در شهر لینز اتریش امضا شد. بر اساس این قرارداد، اوبربانک اتریش، ۸۵ درصد ارزش کالا و خدماتی که توسط فروشندگان اتریشی به خریداران ایرانی ارائه می گردد را فاینانس می‌کند.
 • برداشت گام نخست در قرارداد سه جانبه ساخت و تعمیر کشتی های پهن پیکر
 • تین‌نیوز | ثبت و تاسیس شرکت ساخت و تعمیر کشتی گسترش پارس هرمز سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران پیرو تفاهم نامه با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL ) و شرکت ملی نفتکش (NITC)، شرکت سهامی خاص ساخت و تعمیر کشتی گسترش پارس هرمز را به ثبت رساند. به گزارش مارین نیوز، رئیس هیات مدیره شرکت ساخت و تعمیر کشتی گسترش پارس هرمز، گفت: این شرکت در جهت ارایه خدمات ساخت و تعمیر سفری و ادواری انواع شناورهای متوسط و بزرگ و سازه های دریای و فراساحلی در حوض های خشک، کنار اسکله و لنگرگاه ،‌رنگ امیزی بدنه، تعمیر و سرویس کلیه تجهیزات و ماشین آلات و شناورها و سازه های دریایی، تغییر کاربری، ‌تعمیرات الکتریکی، ‌الکتریکی و مخابراتی، تدارکات کشتی و انواع شناورها تاسیس و به ثبت نهایی رسید. محمد مومن بیک افزود: این شرکت پیرو تفاهم مشترک بین ایدرو، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش تشکیل گردید که سهم هر یک به ترتیب ۲۰، ۴۰ و ۴۰ درصد است و بخشی از سهام شرکت های نفتکش و کشتیرانی مقرر گردیده به شرکای منتخب خارجی صاحب نام واگذار شود. وی اظهار داشت: در این راستا سرمایه گذاری در امر طراحی،‌ ساخت و تولید، مونتاز انواع شناور و یا قسمتی از آنها، با مشارکت شرکت های داخلی و شرکت های صاحب نام خارجی انجام می گیرد.
 • انعقاد قرارداد صادرات ۱۰ میلیون دلاری مازندران با تجار روسی
 • رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت که گشایش نمایشگاه کالاهای صادراتی این استان در ولگوگراد روسیه منجر به انعقاد قرارداد 10 میلیون دلاری با تاجران این کشور شد. عبدالله مهاجر افزود: در این نمایشگاه فرش ساوین و شرکت سیمان نکاء موفق به انعقاد قرارداد با تجار روسی برای صادرات شدند.وی سهم شرکت فرش ماشینی را از این قرارداد 3/5 میلیون دلار و شرکت سیمان را حدود 7 میلیون دلار اعلام کرد.دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مازندران ادامه داد: تفاهم‌نامه‌های دیگری نیز برای صادرات کالاهای ایرانی با روس‌ها منعقد شده که به دلیل برخی سخت‌گیری‌ها تحقق آن به زمان نیاز دارد.مهاجر تعرفه گمرکی، گران بودن حمل و نقل کالا و صدور مجوز برای کالاها از سوی روس‌ها را مهمترین موانع صادرات کالاهای این استان به روسیه اعلام کرد.وی اظهارداشت : مازندران افزون بر 6 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی دارد که زمینه خوبی برای صادرات به روسیه است.وی اضافه کرد : تاکنون به دلیل تعرفه گمرکی و سخت‌گیری روس‌ها امکان کمی برای صادرات این محصولات به روسیه ایجاد شده است.میزان مبادلات تجاری کشورمان با روسیه درسال 2016 حدود 2/2 میلیارد دلار بود که سهم کشورمان از این مبادلات حدود 300 میلیون دلار است.سال گذشته 500 میلیون دلار کالا از گمرکات مازندران به خارج از کشور صادر شد که بخشی از این صادرات به کشور روسیه انجام شده و لبنیات بیشترین محصول صادراتی مازندران به این کشور است.نمایشگاه مازندران در ولگوگراد روسیه اوایل شهریور ماه امسال برگزار شد.