مبحث مربوط به سلامت برنج‌های تراریخته، ممنوعیت ویزیت همزمان چند بیمار در مطب، نبود طبی با عنوان طب اسلامی و روایی و جلسه وزیر بهداشت با نمایندگان متخصصان بیهوشی پیرامون انتقادات تعرفه‌ای آنها، از جمله مباحثی بود که قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت به آنها پرداخت.

خبرگزاری ایسنا: دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره مشکل متخصصین بیهوشی گفت: در روز گذشته وزیر بهداشت با همکاران بیهوشی جلسه‌ای مبتنی بر تفاهم و همکاری داشتند و مباحثی در این جلسه مطرح شد.
باید توجه کرد که طبق بررسی که در دبیرخانه شورای عالی بیمه و کمیسیون اجتماعی دولت انجام گرفت و با توجه به مقتضیات مختلف و نظراتی که وجود داشت، کتاب تعرفه‌های نسبی در شهریور ماه تغییراتی کرد.

وزارت بهداشت، موافق واقعی شدن قیمت خدمات پزشکی است

لزوم قطع رابطه مالی میان بیمار و پزشک

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت با واقعی سازی تعرفه‌ها موافق است، افزود: حال سازمان‌های بیمه گر چه آنهایی که حق بیمه می‌گیرند و چه آنهایی که تابع بودجه دولتی هستند، باید بتوانند این تعرفه‌ها را تامین کنند. بنابراین واقعی‌سازی قیمت خدمات مورد نظر وزارت بهداشت است. همانطور که منتخبین جدید سازمان نظام پزشکی هم در موارد مختلف اعلام کردند، قطع رابطه مالی میان بیمار و پزشک مورد نظرمان است و همه پزشکان هم معتقدند که افزایش تعرفه نباید منجر به فشار مالی به بیماران شود. بنابراین تقویت بودجه بیمه‌ها ضروری است و باید بدانیم که در یک محیط مفاهمه کارها بهتر پیش می‌روند. از طرفی پزشکان ما سابقه درخشانی داشتند و در شرایط جنگ و فشارهای مالی اجازه ندادند که فشاری به مردم وارد شود.

حریرچی ادامه داد: فراموش نکنیم که در دهه شصت بسیاری از بیمارستان‌های دولتی نوبت‌های هفت تاهشت ماهه داشتند و مجبور بودیم بیماران را برای یک جراحی قلب باز به لندن یا پاریس اعزام کنیم. این در حالیست که اکنون تعداد اعزام بیماران به خارج از کشور کمتر از هشت نفر است.

بعید می‌دانم متخصصان بیهوشی در شیراز دست از کار کشیده باشند

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه متخصصان بیهوشی در چند بیمارستان خصوصی و دولتی شیراز دست از کار کشیده‌اند و جراحی‌های غیر ضرور انجام نمی‌شود، گفت: بعید می‌دانم که چنین اقدامی انجام شده باشد و امیدوارم که این خبر واقعی نباشد. بعید می‌دانم که همکاران‌مان چنین کاری انجام داده باشند و اگر هم مسئله‌ای وجود داشته باشد فکر می‌کنم به زودی حل می‌شود. البته ما خودمان هم تحت فشار هستیم. از طرفی وقتی بیماری بستری می‌شود حتی اگر با یک ساعت تاخیر کارش انجام شود، درست نیست.

وی درباره نظارت‌های وزارت بهداشت بر روی چنین اقداماتی گفت: هم وزارت بهداشت، هم دانشگاه‌های علوم پزشکی و هم گروه‌های تخصصی نظارت لازم را انجام می‌دهند و اگر کسی در ساعات قانونی خدمت ارائه نکند با آن برخورد می‌کنیم. البته فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی افتاده باشد.

حریرچی با بیان اینکه ما حدود ۱۰۰۰ بیمارستان داریم که اکثر آنها بدون خدشه کارشان را انجام می‌دهند، گفت: اگر هم اتفاقی از این دست رخ داده باشد در موارد جزئی بوده است. البته ما باید بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا ببینیم قضیه چه بوده و بعد اظهار نظر کنیم.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره موضع وزارت بهداشت در خصوص طب سنتی اسلامی گفت: در این زمینه بررسی‌های کامل و جامعی انجام شده و شاید زدن این حرف کار آسانی نباشد، اما کسی از مقام معظم رهبری در دفاع از اسلام بالاتر نیست. باید پرسید آیا ایشان در سیاست‌های ابلاغی چه نامی بر روی طب سنتی گذاشته‌اند. در سیاست‌های کلی سلامت طب سنتی با عنوان «طب سنتی ایرانی» آورده شده و کلمه اسلامی وجود ندارد.

حریرچی افزود: ما در این زمینه نظرمان مشخص است. البته اینکه ائمه ما قادر به کرامت و شفاعت هستند، شکی نیست. اینکه ائمه ما می‌توانستند بیماران را شفا دهند و معجزه داشتند، مسئله جداگانه‌ای است اما ما با علم بشری و روز دنیا صحبت می‌کنیم. در عین حال علمای اسلام درباره احادیث طبی اظهار نظرهای متفاوتی انجام داده‌اند؛ به طوریکه گفته شده برخی از این احادیث سند درستی ندارند و یا اکثرشان مربوط به حوزه پیشگیری و سبک زندگی است. باید بدانیم که ائمه ما در زمان خودشان هم به طبیب مراجعه می‌کردند و از علم روز آن زمان استفاده می‌کردند. باید پرسید آیا اگر بوعلی سینا در زمان کنونی بود بر اساس کتاب خودش کار می‌کرد؟ بوعلی سینا از قرون گذشته مواردی را می‌دانست که بر اساس علم و تجربه تقریبا همه آنها را دگرگون کرد.

حریرچی تاکید کرد: حرف‌هایی که درباره شفای فلان سرطان یا یک بیماری شدید زده می‌شود و برخی اعلام می‌کنند که این بیماری‌ها را در یک جلسه درمان می‌کنیم، تخلف است حتی اگر با نیت خیر انجام شود. هر چند که در این موارد برخی از افراد شائبه‌های مالی دارند و برای این درمان‌ها قراردادهای چندمیلیونی می‌بندند و یا داروهایی را به قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می‌فروشند. بنابراین وظیفه وزارت بهداشت این است که با هر چیزی که به سلامت مردم آسیب می‌زند برخورد کند. البته علمای زیادی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. متاسفانه عده‌ای هم می‌گویند که طب روایی دارند و بر اساس روایت‌ها افراد را درمان می‌کنند. اینکه تعدادی فکر کنند می‌توانند از یک سری نوشته استفاده کرده و به قداست ائمه ما ضرر بزنند، درست نیست. باید توجه کرد که در بند ۱۲ سیاست‌های کلی سلامت عنوان طب سنتی ایرانی آمده و کلمه اسلامی را به دنبال نداشته است و چنین کاری سهوا انجام نشده بلکه با علم انجام شده است.

سلامت برنج تراریخته آری یا خیر؟

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره موضوع محصولات تراریخته گفت: موضوع محصولات تراریخته یک موضوع جهانی است و با توجه به اینکه مصرف مواد غذایی بشری دچار کمبود شده‌اند روندی در کل دنیا وجود دارد که به سمت اصلاح نژاد محصولات رفته‌اند. حال برخی از این محصولات در بازار جهانی به طور انحصاری تراریخته‌اند مانند سویا.

وی افزود: کار وزارت بهداشت اطمینان از سلامت هر محصول غذایی است که در کشور تولید شده و یا وارد می‌شود. بر این اساس اطمینان می‌دهم که هر محصولی که به طور قانونی در بازار موجود است از نظر استانداردهای سلامتی تاییدیه وزارت بهداشت را دریافت کرده است. حال درباره محصولات تراریخته این بررسی‌ها با دقت بیشتری انجام می‌شود. در عین حال بررسی‌های میدانی را هم در سطح بازار انجام می‌دهیم.

وی درباره اظهار نظر رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر سلامت برنج تراریخته گفت: آزمایش‌هایی را بر روی این محصول انجام داده و نتیجه آن را اعلام کردند. آنطور که من شنیده‌ام این محصول مشکلی نداشته است.

ویزیت همزمان چند بیمار با هم تخلف است

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ویزیت همزمان چندین بیمار از سوی یک پزشک گفت: متاسفانه این موضوع اتفاق جدیدی نیست و از نظر ما تخلف محسوب می‌شود و متاسفانه در برخی موارد خصوصا در بخش خصوصی که کمبود قابل توجه نداریم هم دیده می‌شود. ما از پزشکان درخواست داریم که این کار را انجام ندهند. در عین حال از مردم می‌خواهیم که در مواجهه با چنین موضوعی اعلام نظر کنند و بر حفظ محرمانگی اسرار بیمار تاکید کنند. البته نظارت در این زمینه بر عهده نظام پزشکی است و واحدهای مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشکی هم می‌توانند این نظارت را انجام دهند.

وی ادامه داد: البته باید توجه کرد که ما در برخی مناطق کشور و در بخش دولتی با کمبود پزشک عمومی و متخصص مواجهیم و گاهی بنا به ضرورت و از روی ناچاری چنین شرایطی رخ می‌دهد؛ چرا که تعداد متخصصین ما کم بوده و توزیع آنها هم به دلیل محدودیت‌هایی که وزارت بهداشت دارد نامتقارن است. حتی در بیمارستان‌های ارجاعی برخی شهرهای بزرگ هم پزشک ما در یک شیفت کاری باید 50 تا 60 بیمار را ویزیت کند که منجر به تراکم می‌شود و ما از این بابت از مردم عذرخواهی می‌کنیم و امیدوارم با تدابیری مانند بومی گزینی این مسئله حل شود. در عین حال با توسعه متوازن و بهبود شرایط زیست در مناطق محروم و با محرومیت زدایی می‌توان بخش عمده‌ای از این مسئله را حل کرد.

حریرچی درباره زمانی که طبق قانون یک پزشک باید برای ویزیت بیمار در نظر بگیرد، گفت: طبق مصوبه دولت متوسط زمان ویزیت برای پزشک عمومی حداقل 15 دقیقه، برای پزشک متخصص حداقل 20 دقیقه، برای پزشک فوق تخصص حداقل 25 دقیقه و برای روانپزشک حداقل 30 دقیقه زمان ویزیت مشخص شده است.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتصابات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: آقای دکتر میری از روسای دانشگاهی هستند که چهره بهداشت و درمان استان را به طرز معنی داری تغییر دادند و بنا به اعلام استاندار موفق‌ترین عملکرد را در بین دستگاه‌های استان و در حوزه استانی داشته‌اند. باید توجه کرد که انتصاباتی که انجام می‌شود مخالفان و موافقان خود را دارد، اما ما در برخی از انتصابات‌مان هم نظارت‌های موردی را انجام می‌دهیم.

وی درباره درخواست انتصاب فرد خاصی در این استان گفت: این موضوع فقط یک درخواست است که بررسی شده و اگر طبق تعهدات باشد ممکن است انجام شود. باید توجه کرد که در این مورد هیچ اتفاق غیرقانونی که منجر به ظلم شدن به کسی شود و یا به فردی امتیاز خاصی داده شود به هیچ عنوان اتفاق نخواهد افتاد. البته قاعدتا نمایندگان مجلس به عنوان صدای مردم انتظاراتی را برای بهبود شرایط خدماتی مردم مطرح می‌کنند و درباره مسئولین منطقه‌ای اعلام نظر می‌کنند، اما مسئله مهم این است که این اتفاق در یک فضای مفاهمه رخ دهد. در عین حال ممکن است اختلاف نظرهایی هم وجود داشته باشد اما باید بدانیم که جامعه ما به آرامش و امید نیاز دارد و نباید همه چیز را سیاه نشان دهیم.

ادامه دارد

کلیدواژه: حریرچی در پاسخ | باید توجه | متخصصان بیهوشی | وزارت بهداشت | عین حال | انجام شده | بررسی ها | طب سنتی | ائمه ما

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۹۲۱۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • اظهارات جرج کلونی درباره هیلاری کلینتون و ماجرای چهار بار گریه در یک روز
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از دیلی میل، جرج کلونی گفت معتقد است هیلاری کلینتون فرد کاملا مناسبی برای ریاست جمهوری نبود. کلونی ۵۶ ساله که قبلا گفته بود هیلاری کیفیت و شایستگی این کار را دارد، حالا می‌گوید هیلاری مهارت‌های ارتباطی برای این کار را نداشت. وی گفت کیفیت این کار را داشتن به معنای این نیست که ضرورتا شما بهترین انتخاب برای ریاست جمهوری باشید. فیلمساز برنده جایزه اسکار که از حامیان هیلاری کلینتون در انتخابت ۲۰۱۶ رییس جمهوری آمریکا بود و برای او یک مراسم جمع‌آوری کمک مالی نیز ترتیب داد، گفت معتقد است او مناسب کاخ سفید نبود. این بازیگر مشهور که به تازگی پدر شده در مصاحبه‌ای با «دیلی بیست» گفت باور دارد که این نامزد دموکرات واجد شرایط این کار و شایسته انجام این کار بود، اما او در زمینه برقراری ارتباط‌ با مهارت نبود و برخی از همراهان او هم همین نقیصه را داشتند. کلونی گفت: به نظر من او حتی شایستگی بیشتری از همسرش داشت، اما در مسایل ارتباطی موفق نبود و این یک حقیقت مسلم است. وی افزود: وقتی او سخنرانی می‌کرد هیچگاه آنقدر که باید اوج نگرفت، ولی این به معنی آن نیست که او نمی‌توانست یک رییس جمهوری خوب باشد. من از او حمایت کردم زیرا باید از فردی حمایت می‌کردیم تا جلو برود و آن زمان او کسی بود که باید به جلو حرکت می‌کرد. این فیلمساز و فعال حقوق بشر گفت چندین دوست و آشنای لیبرال داشته که اعتقاد داشتند کلینتون نبرد شدیدی در پیش دارد. کلونی اظهار کرد: خیلی ناامیدکننده بود زیرا هرگز ندیدیم که او در این بازی با حرارت باشد. من این را دیدم و دوستان متعدد لیبرال داشتم که می‌گفتند او در این کار خوب نیست و من دیدم و فهمیدم اما همچنان فکر می‌کنم اگر او مرد بود انتخابات اینقدر دو قطبی...
 • ۱۰ نکته درباره ماجرای عضو زرتشتی شورای شهر یزد
 • عصر ایران؛ مهرداد خدیر- نه حقوق دان ام و نه زرتشتی اما به عنوان یک ایرانی و یک روزنامه نگار نمی توان به موضوع پیش آمده برای عضو زرتشتی شورای شهر یزد نپرداخت و بر آن درنگ نکرد.ماجرا از این قرار است که در پی شکایت فردی به نام علی اصغر باقری کاندیدای ناکام انتخابات شوراها در یزد دیوان عدالت اداری رأی به توقف فعالیت سپنتا نیک نام منتخب مردم یزد در شورای این شهر داده است. چرا؟ چون او زرتشتی است و در عنوان شورا واژه اسلامی هم آمده و تصمیمات شورا برای مردم مسلمان لازم الاتباع است.هر چند ابلاغیه هنوز به دست او نرسیده و رایزنی هایی در جریان است اما به بهانه این اتفاق می توان بر 10 نکته درنگ کرد:1- پیشینه ماجرا را شاید بتوان در ابلاغیه فروردین ماه دبیر شورای نگهبان جُست که در آن از هیأت های نظارت بر انتخابات شوراها خواسته بود صلاحیت نامزدهای اقلیت های مذهبی را در انتخابات شوراها تأیید نکنند.به دنبال آن اما با دخالت و پی گیری شخص رییس مجلس شورای اسلامی و این واقعیت که روند تأیید صلاحیت کاندیداهای شورای شهر به شورای نگهبان ارتباطی ندارد موضوع حل شد و نامزدهای اقلیت مذهبی مجال کاندیداتوری یافتند و در شهری چون یزد به عضویت شورا هم درآمدند. این بار اما یک کاندیدا که انتخاب نشده به دیوان عدالت اداری شکایت بُرده و از این راه وارد شده است. امری که بی سابقه است و چنانچه در هر شهر و روستا و به هر بهانه دیگر ادامه و استمرار یابد می تواند تکرار شود و یک بدعت به حساب آید.2- درست است که در عنوان شورا واژه «اسلامی» هم آمده اما به این معنی نیست که اعضای آن همه باید الزاما مسلمان باشند. کما این که در «مجلس شورای اسلامی» نیز اقلیت های مذهبی نماینده دارند و در قانون گذاری...
 • اظهارات فائزه هاشمی درباره ازدواج موقت
 • روزنامه شهروند مصاحبه‌ای با فائزه هاشمی انجام داده است.بخشهایی از این مصاحبه را می خوانید:پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم. خب قبلا من آن‌قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم‌وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد و به‌ نظر هم می‌رسد که این ماجرا می‌خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد.من در ٢٦ اردیبهشت امسال ممنوع‌الخروج شدم.شاید تصور می‌شود که ما اسنادی را از اسرار نظام در اختیار داریم که می‌خواهیم منتشرش کنیم در حالی ‌که چنین چیزی نیست؛ آقای‌ هاشمی عاقل‌تر و باتدبیرتر و سیاستمدارتر از این بود که بخواهد اسنادی را برای ما به جا بگذارد. حداقل من یکی که هیچی ندارم. حالا اگر بر فرض هم اسنادی باشد، با تکنولوژی امروز لازم به خروج از کشور برای انتشار آنها نیست. به ‌نظر می‌رسد با شایعات و گزارش‌ها و پرونده‌هایی که برای من درست کرده‌اند، به دنبال این هستند که عامل بیگانه، جاسوس و در این مایه‌ها چیزی دربیاورند.من همیشه به بابا می‌گفتم چرا ما زن وزیر نداریم، عضو زن مجمع تشخیص یا رئیس زن دانشگاه و خیلی از سمت‌های دیگر را نداریم. جواب ایشان این بود که خود زنان به زنان رأی نمی‌دهند، شما چه انتظاری دارید؟ می‌گفت اگر شما به خودتان رأی بدهید الان همه مجلس زن بودند. حرف درستی هم بود ولی البته من جوابی هم به ایشان می‌دادم و می‌گفتم خب چرا زنان به زنان رأی نمی‌دهند؟ چون زن‌ها هم را نمی‌شناسند. هر کس که در رسانه‌هاست، معمولا مردم آن را می‌شناسند و به او رأی می‌دهند و رسانه‌ها نیز پر است از صدای مسئولان که عمدتا مردان هستند.من فکر می‌کنم بین کاندیداها، محسن گزینه مناسبی برای شهرداری بود و فکر می‌کنم مردم به شهردارشدن محسن رأی دادند. این موضوعی است که این‌روزها زیاد...
 • برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام از روی نادانی است
 • صادق خان شهردار لندن از حزب کارگر روز یکشنبه اعلام کرد استقبال از سفر رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به انگلیس یک اشتباه است چرا که برخی اظهارنظر وی درباره اسلام از روی نادانی است. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما؛ صادق خان شهردار لندن از حزب کارگر روز یکشنبه اعلام کرد استقبال از سفر رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به انگلیس یک اشتباه است چرا که برخی اظهارنظرهای وی درباره اسلام از روی نادانی است. شهردار لندن پیش از این نیز مخالفت صریح خود را با بازرگان میلیاردر آمریکایی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده و تدابیر محدود کننده ای را که ترامپ قصد داشت بر ضد اتباع شش کشور اسلامی اعمال کند، محکوم کرده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، صادق خان در سخنرانی خود در کنوانسیون حزب کارگر انگلیس تصریح کرد تصمیم ترزا می نخست وزیر انگلیس برای پذیرش دونالد ترامپ در سفر دولتی به انگلیس یک اشتباه است. وی افزود برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام به حرفهای یک نادان شباهت دارد.
 • مطهری:وزارت خارجه درباره اظهارات موگرینی اعلام نظر کند
 • به گزارش صدای ایران، نایب رییس مجلس از وزارت امور خارجه خواست اعلام کند که آیا ایران اعتراضی به روند اجرای برجام داشته یا نه؟بر اساس این گزارش، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس گفت: بنا بر اظهارات فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هیچ یک از طرف‌های ایران و ۱+۵ نسبت به روند اجرای برجام اعتراضی نداشته اند. این در حالی است که با توجه به اظهارات صریح آقای ظریف، مقام معظم رهبری و مواردی مثل منع تحریم فروش هواپیما، آمریکا برجام را نقض کرده است.وی افزود: وزارت امور خارجه باید روشن کند که آیا با وجود این موارد از نقض برجام، آیا ایران اعتراض داشته یا خیر؟ ما در ایام محرم قرار داریم و شعار امام حسین(ع) این بود که زیر بار ظلم نمی روم. البته همه مسئولان ما منسجم در برابر ظلم مقاومت کرده و می کنند اما در اصل قضیه نقض برجام که برای همه روشن است باید پاسخ روشنی درباره اظهارات موگرینی داده شود.سلیمی در بخش دیگر از تذکر خود یادآور شد: ما در مجلس قانون اقدام متقابل ایران در اجرای برجام را تصویب کرده‌ایم. چرا به قانون مصوب مجلس عمل نمی شود؟علی مطهری که اداره بخشی از جلسه امروز مجلس را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: ما نیز ار وزارت امور خارجه می خواهیم پاسخ دهد که آیا ایران اعتراضی به روند اجرای برجام داشته یا نه، البته ما هیئت نظارت بر اجرای برجام را هم داریم که انتظار می رود توضیحات شفاف تری ارائه کنند.
 • اظهارات اسدی درباره شکایت آلمانی ها بابت لغو دربی
 • حمیرا اسدی درباره بحث شکایت آلمانی ها از ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال به دلیل لغو دربی این کشور اظهار کرد: تاکنون هیچ حکمی دراین مورد به فدراسیون فوتبال ارسال نشده است و بعید می دانم چنین حکمی در اختیار ۲ باشگاه قرار گرفته باشد چراکه یک نسخه از احکام محرومیت بین المللی باشگاه ها در اختیار فدراسیون فوتبال قرار می گیرد که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. *میزبان دیدار ایران و توگو با هماهنگی کی روش مشخص می شود او درمورد لغو دیدار دوستانه تیم ملی ایران با توگو در کازان روسیه گفت: از آنجاییکه بیشتر بازیکنان تیم ملی توگو لژیونر هستند، فدراسیون فوتبال این کشور نتوانست در زمان مناسب روادید روسیه را برای آن ها دریافت کند. به همین دلیل این بازی در کازان برگزار نمی شود. رئیس دپارتمان امور بین الملل فدراسیون فوتبال در پایان خاطرنشان کرد: بین ۵ تا ۶ گزینه برای میزبانی این بازی مدنظر فدراسیون هستند که طبق هماهنگی با کارلوس کی روش به زودی میزبان دیدار ایران و توگو مشخص می شود.
 • شهردار لندن:برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام از روی نادانی است
 • بین الملل>اروپا - واحد مرکزی خبر نوشت: صادق خان شهردار لندن از حزب کارگر روز یکشنبه اعلام کرد استقبال از سفر رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به انگلیس یک اشتباه است چرا که برخی اظهارنظر وی درباره اسلام از روی نادانی است. شهردار لندن پیش از این نیز مخالفت صریح خود را با بازرگان میلیاردر آمریکایی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده و تدابیر محدود کننده ای را که ترامپ قصد داشت بر ضد اتباع شش کشور اسلامی اعمال کند، محکوم کرده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، صادق خان در سخنرانی خود در کنوانسیون حزب کارگر انگلیس تصریح کرد تصمیم ترزا می نخست وزیر انگلیس برای پذیرش دونالد ترامپ در سفر دولتی به انگلیس یک اشتباه است. وی افزود برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام به حرفهای یک نادان شباهت دارد. 52311 کلید واژه‌ها : انگلیس -
 • درخواست مطهری از وزارت خارجه برای اعلام نظر درباره اظهارات موگرینی
 • نایب رییس مجلس از وزارت امور خارجه خواست اعلام کند که آیا ایران اعتراضی به روند اجرای برجام داشته یا نه؟ به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در تذکری در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس گفت: بنا بر اظهارات فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هیچ یک از طرف‌های ایران و ۱+۵ نسبت به روند اجرای برجام اعتراضی نداشته اند. این در حالی است که با توجه به اظهارات صریح آقای ظریف، مقام معظم رهبری و مواردی مثل منع تحریم فروش هواپیما، آمریکا برجام را نقض کرده است. وی افزود: وزارت امور خارجه باید روشن کند که آیا با وجود این موارد از نقض برجام، آیا ایران اعتراض داشته یا خیر؟ ما در ایام محرم قرار داریم و شعار امام حسین(ع) این بود که زیر بار ظلم نمی روم. البته همه مسئولان ما منسجم در برابر ظلم مقاومت کرده و می کنند اما در اصل قضیه نقض برجام که برای همه روشن است باید پاسخ روشنی درباره اظهارات موگرینی داده شود. سلیمی در بخش دیگر از تذکر خود یادآور شد: ما در مجلس قانون اقدام متقابل ایران در اجرای برجام را تصویب کرده‌ایم. چرا به قانون مصوب مجلس عمل نمی شود؟ علی مطهری که اداره بخشی از جلسه امروز مجلس را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: ما نیز ار وزارت امور خارجه می خواهیم پاسخ دهد که آیا ایران اعتراضی به روند اجرای برجام داشته یا نه، البته ما هیئت نظارت بر اجرای برجام را هم داریم که انتظار می رود توضیحات شفاف تری ارائه کنند. انتهای پیام
 • کتاب خانواده مسلمان و فضای مجازی در بوته نقد متخصصان
 • فرهنگ>ادبیات - همشهری آنلاین:دو استاد برجسته علوم ارتباطات و جامعه‌شناسی کتاب خانواده‌ مسلمان و فضای مجازی تازه‌ترین اثر دکتر سعیدرضا عاملی استاد شاخص ارتباطات دانشگاه تهران را به نقد می‌کشند. به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، دکتر یونس شکرخواه استاد دانشگاه، روزنامه‌نگار با سابقه و سردبیر همشهری‌آنلاین و یونس نوربخش جامعه‌شناس و استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران دو سخنران این نشست تخصصی هستند که ساعت ۱۶:۳۰ روز دوشنبه سوم مهر 1396 در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود. دفتر نشر فرهنگ اسلامی به تازگی کتاب خانواده‌ مسلمان و فضای مجازی را به قلم دکتر سیدسعیدرضا عاملی رییس دانشکده مطالعات جهان، استاد گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عضو جدید شورای عالی فضای مجازی منتشر کرده است. دغدغه‌ اصلی نویسنده این کتاب بهره‌گیری از فضای مجازی برای توسعه و پیشرفت و تسهیل زندگی مردم و ارتقای فرهنگ و تصحیح روابط بین‌فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی است. این اثر با هدف بازتعریف فضای مجازی مفید، موثر، سالم و پویا برای خانواده‌ی مسلمان نوشته شده است تا در پرتو این مباحث، هم به جنبه‌های آموزشی برای چگونگی استفاده از این فضا پرداخته شود و هم خانواده‌ها با ظرفیت‌ها و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی نسبت به اعضای خانواده خود در گروه‌های سنی و جنسی متفاوت آشنا شوند. نشست ویژه‌ نقد و بررسی کتاب خانواده‌ مسلمان و فضای مجازی با حضور دکتر یونس شکرخواه، دکتر یونس نوربخش و دکتر سعیدرضا عاملی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود. در همین زمینه: معرفی کتاب خانوادة مسلمان و فضای مجازی معرفی و بررسی کتاب فلسفۀ فضای مجازی کتاب مقررات روابط عمومی منتشر شد
 • از تهدید جراحان تا کاهش تعرفه های بیهوشی
 • وزارت بهداشت در راستای کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها تعرفه متخصصان بیهوشی را به میزان ۲۵ درصد کاهش داده که حواشی بسیاری به همراه داشته است. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، طرح تحول نظام سلامت با هدف کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم و کم شدن مشکلات حوزه سلامت از سال 93 به اجرا درآمد؛ این طرح بزرگ ملی با وجود تمام محسناتی که داشت به دلیل نبود منابع پایدار مالی، بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها و مطالبات شرکت‌های دارویی و تامین تجهیزات، مشکلاتی را در زنجیره ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است.وزارت بهداشت به تازگی برای کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در منابع با تشکیل جلسه‌ای کاهش تعرفه متخصصان بیهوشی را تا 25 درصد ابلاغ کرده است، ابلاغیه‌ای که بدون مشورت با اعضای انجمن و به صورت خودسرانه انجام شده است.سعید شاکر عضو انجمن بیهوشی ایران در این رابطهاظهار کرد: در سال 93 طرح تحول میزان سلامت با تمام مسائل و مشکلات موجود در کشور اجرا شد و در آن زمان که من در شهر شوش دانیال یکی از مناطق محروم کشور مشغول گذراندن طرح بودم این پروژه بزرگ حوزه سلامت متاسفانه به درستی اجرا نشد.افزایش تقاضای عمل‌های جراحی پس از طرح تحول سلامتوی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت یک کار کارشناسی نبوده و به همین دلیل در اجرای آن دچار مشکلاتی شد گفت: بر اساس این طرح سهم پرداختی مردم در خدمات بهداشتی و درمانی بسیار کاهش پیدا کرد و در مناطق محروم و روستایی میزان پرداختی از جیب مردم به 5 درصد و در نقاط شهری به 10 درصد رسیده است.شاکر با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت تعداد عمل‌های جراحی و غیرضروری 5 برابر افزایش پیدا کرده است افزود: تقاضا برای عمل‌های جراحی زیبایی و غیرضروری به دلیل کاهش هزینه‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و سهم پرداختی بیمه‌ها...
 • چقدر از ماشین بیهوشی های کشور آمریکایی هستند
 • به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،بر اساس آمار گمرک در 5 ماهه نخست سال 1396 قریب به 6 تن ماشين بيهوشی، به ارزش ریالی 47741276785 و ارزش دلاری 1471316 وارد کشور شده است. کشور آلمان با صادرات 4 تن ماشين بيهوشی، با ارزش ریالی 32116633625 و ارزش دلاری 989720 و همچنین کشور آمریکا نیز با صادر کردن قریب به یک تن ماشين بيهوشی، به ارزش دلاری 191046 و ارزش ریالی 6196576480 جزو کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می کنند. انتهای پیام/ واردات بیش از 6 تن ماشین بیهوشی در 5 ماهه نخست امسال
 • ماجرای زنی که در جنگ شیمیایی شد
 • امیر زاوش نویسنده و کارگردان کارگردان «ماه هفتم» درباره استقبالی که تا امروز از این اثر نمایشی شده است گفت: این نمایش از ۲۱ شهریورماه اجرای عمومی خود را در خانه نمایش اداره تئاتر آغاز کرده و با توجه به اینکه این نمایش در اداره تئاتر که مخاطب کمتری از ایرانشهر و تئاتر شهر دارد به صحنه می رود و معمولا مخاطبان ذهنیتی از پیش مشخص شده نسبت به آثار دفاع مقدس دارند، اما تا امروز کار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. وی درباره داستان و مضمون نمایش بیان کرد: این نمایش اثری ضدجنگ است که تاثیر و عواقب اتفاقات جنگ را در زمان حال به تصویر می کشد و با ذهنیتی که مخاطبان معمولا از چنین آثاری دارند، متفاوت است. این اثر نمایشی داستان زندگی زنی است که در زمان جنگ تحمیلی امدادگر بوده و باوجود بارداری اش شیمیایی شده است. سال ها بعد دخترش بزرگ شده اما به دلیل عوارض ناشی از شیمیایی شدن مادرش توانایی مادر شدن ندارد و مدام فرزندانش سقط می شوند. همین مساله باعث شده که او وضعیت نامناسب روانی پیدا کند چون او در شکل گیری وضعیت فعلی اش نقشی نداشته و افراد دیگری باعث بروز این مشکلات برای وی شده اند. زاوش یادآور شد: در نمایش «ماه هفتم» چالش بین مادری که به دنبال آرمان هایش رفته و فرزندی که به این دلیل ناقص شده است، وجود دارد. پزشک معالج دختر پیشنهاد رحم اجاره ای را مطرح می کند اما به دلیل اینکه احتمال دارد نطفه نیز ناقل بیماری باشد کسی این کار را نمی پذیرد تا اینکه در نهایت مادر دختر این ریسک را به خاطر دخترش می پذیرد و جنین دخترش را در رحمش پرورش می دهد. وی متذکر شد: در این نمایش ۲ چالش مادری که نطفه دخترش را در رحمش پرورش می دهد و دیگر مشکلاتی که...
 • ماجرای فرار بنی صدر از خرمشهر
 • به گزطارش جهان نیوز،جانشین قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء در برنامه دست خط:ماجرای فرار بنی صدر از خرمشهر دریافت.mp4
 • ماه هفتم ماجرای زنی است که در جنگ شیمیایی شده است
 • به گزارش بولتن نیوز، امیر زاوش نویسنده و کارگردان کارگردان «ماه هفتم» درباره استقبالی که تا امروز از این اثر نمایشی شده است گفت: این نمایش از ۲۱ شهریورماه اجرای عمومی خود را در خانه نمایش اداره تئاتر آغاز کرده و با توجه به اینکه این نمایش در اداره تئاتر که مخاطب کمتری از ایرانشهر و تئاتر شهر دارد به صحنه می رود و معمولا مخاطبان ذهنیتی از پیش مشخص شده نسبت به آثار دفاع مقدس دارند، اما تا امروز کار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. وی درباره داستان و مضمون نمایش بیان کرد: این نمایش اثری ضدجنگ است که تاثیر و عواقب اتفاقات جنگ را در زمان حال به تصویر می کشد و با ذهنیتی که مخاطبان معمولا از چنین آثاری دارند، متفاوت است. این اثر نمایشی داستان زندگی زنی است که در زمان جنگ تحمیلی امدادگر بوده و باوجود بارداری اش شیمیایی شده است. سال ها بعد دخترش بزرگ شده اما به دلیل عوارض ناشی از شیمیایی شدن مادرش توانایی مادر شدن ندارد و مدام فرزندانش سقط می شوند. همین مساله باعث شده که او وضعیت نامناسب روانی پیدا کند چون او در شکل گیری وضعیت فعلی اش نقشی نداشته و افراد دیگری باعث بروز این مشکلات برای وی شده اند. زاوش یادآور شد: در نمایش «ماه هفتم» چالش بین مادری که به دنبال آرمان هایش رفته و فرزندی که به این دلیل ناقص شده است، وجود دارد. پزشک معالج دختر پیشنهاد رحم اجاره ای را مطرح می کند اما به دلیل اینکه احتمال دارد نطفه نیز ناقل بیماری باشد کسی این کار را نمی پذیرد تا اینکه در نهایت مادر دختر این ریسک را به خاطر دخترش می پذیرد و جنین دخترش را در رحمش پرورش می دهد. وی متذکر شد: در این نمایش ۲ چالش مادری که نطفه دخترش را در رحمش پرورش می دهد...
 • ۲ نکته درباره پلاسکو/ضرورت تشکیل کمیته درباره برج های قدیمی
 • عضو شورای شهر تهران از ضرورت تشکیل کمیته ای جدی در مورد حادثه پلاسکو سخن گفت. به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری پس از ارائه گزارش کمیته ملی بررسی حادثه پلاسکو گفت: این حادثه برای همه تلخ بود و یک دغدغه جدی در حوزه رعایت اصول ایمنی تشکیل داد. وی افزود: در سطح حاکمیت، دولت، مجلس و شورا بعد از حادثه بم اتفاقاتی افتاد که شاهد تغییرات آیین نامه زلزله و ساختمان بودیم و امیدواریم بعد از حادثه پلاسکو هم شاهد تغییرات متعدد باشیم. عضو شورای شهر تهران با اشاره به تشکیل کمیته های مختلف گفت: سه کمیته در شورا خروجی های ارزشمندی داشت، کمیته دولت هم بدون نگاه سیاسی صرفا در حوزه کارشناسی ورود کرد و مورد اقبال قرار گرفت و کمیسیون مجلس هم نظرش را ارائه داد. سالاری اضافه کرد: بخشی از مشکلات به ذینفعان حادثه برمی گردد یعنی کسبه ای که آسیب دیدند. شورا باید با بنیاد مستضعفان حل کند که بخشی از آن به آینده برمی گردد. این عضو شورای شهر با بیان اینکه دو دهه است که مقررات ملی ساختمان تصویب شده است، گفت: بسیاری از ساختمان های بلند قبل از این تاریخ ساخته شده است پیشنهاد من این است که کمیته ای تشکیل شود که با مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان که به ایمنی ساختمان می پردازد در این زمینه ورود پیدا کند.
 • ماجرای حضور رهبرانقلاب در یک گشت رزمی
 • صراط: جانشین قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء گفت: وضعیت روز چنین حکم می‌کند که در سوریه به این ترتیب حضور داشته باشیم. به گزارش تسنیم، امیرسرلشگر حسین حسنی سعدی جانشین قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء شنبه شب با حضور در برنامه تلویزیونی دستخط به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این گفتگو به ذشرح ذیل است:س:سلام، خوش آمدید؛ من می‌خواهم از دوشنبه 31 شهریور 59 شروع کنم. زمانی که به همراه شهید نامجو در دانشکده افسری بودید و ساعت یک بعد از ظهر صدای انفجار را شنیدید. حسنی: آن زمان من سرهنگ دوم، فرمانده تیپ دانشجویان دانشگاه افسریه امام علی (ع) بودم و سرهنگ نامجو هم فرمانده دانشگاه افسری بود. برنامه طبق معمول انجام می‌شد. به مسجد دانشگاه برای نماز ظهر و عصر رفته بودیم. از مسجد به سمت ستاد دانشگاه برمی‌گشتیم، از پله‌های ستاد که داشتیم بالا می‌رفتیم، وارد ستاد دانشگاه که شدیم چند انفجار شنیدیم. به دفتر سرهنگ نامجو رفتم و گفت که آقا این انفجاری که شنیده شد حمله عراق به جمهوری اسلامی ایران بود و فرودگاه‌های ما را بمباران کردند و حمله زمینی خود را آغاز کرده است. من هم با ارتش رفتم اجازه گرفتم که باید آماده می‌شدیم به سمت اهواز برویم. روز دوم مهر تقریبا ساعت دو بعدازظهر به طرف فرودگاه مهرآباد حرکت کردیم. فرودگاه مهرآباد رفتیم و نیروی هوایی هم تقریبا 12-10 فروند هواپیمای 330 آماده کرده بود. ما خودمان با اولین گردان و اولین پرواز حرکت کردیم. س: کلا چقدر نیرو توانستید در این 48 ساعت جمع کنید؟ حسنی: تقریبا 5 گردان پیاده سبک، حدودا 900 نفر جمعا ستاد و پشتیبانی و گردان سازماندهی کردیم. س: آن موقع که شروع کردید فکر می‌کردید، یک عرصه 8 ساله را پیش رو داشته باشید؟ حسنی: اصلا، نه؛ چنین تصوری که جنگ بخواهد 8 سال به طول بیانجامد، نداشتیم. هیچوقت نمی‌شد چنین پیش‌بینی کرد ولی بالاخره...
 • درسی که از ماجرای اکوئیفاکس گرفتیم
 • نزدیک به یک ماه پیش بود که شرکت اکوئیفاکس، بعنوان یکی از سه آژانس برتر که درباره اعتبار مصرف‌کنندگان در آمریکا گزارش می‌دهد، اعلام کرد که هکرها به اطلاعاتی از این شرکت دسترسی پیدا کردند که احتمال می‌رود اطلاعات خصوصی ۱۴۳ میلیون کاربر آمریکایی در معرض سوء استفاده قرار بگیرد. به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت king۵، اخبار و گزارش‌هایی که طی ماه‌های اخیر از حملات سایبری و هک به بانک ها و موسسات بزرگ تجاری و اقتصادی شنیده‌ایم، همگی حاکی از یک اتفاق بسیار ناخوشایند و وحشتناک در حال وقوع هستند. بدیهی است که هیچ کس و هیچ سازمانی دیگر از گزند خطرات و تهدیدهای حملات سایبری در امان نبوده و نخواهد بود و معلوم نیست این تهدید رو به رشد، تا چه زمانی قرار است به طول بیانجامد. درسی که همه دولتها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی باید از ماجرای اکوئیفاکس و موارد مشابه بگیرند، آن است که در جهان امروزی و مدرن، هکرها و مجرمان سایبری قادر خواهند بود هر نوع اطلاعاتی را که می خواهند بدست بیاورند و دیگر چیزی بعنوان اطلاعات محرمانه معنا نخواهد داشت. بعنوان مثال، تاکنون سرورهای وزارت خارجه کره جنوبی 8263 بار مورد حمله سایبری قرار گرفته است همچنین سرورهای وزارت خارجه ایتالیا نیز در سال جاری بارها مورد حملات سایبری قرار گرفته اند. دولت سوییس نیز چند هفته پیش بود که اعلام کرد سرورهای وزارت دفاع این کشور تحت تاثیر یک بدافزار معروف، مورد حمله سایبری قرار گرفته است. این گونه حملات که با هدف دسترسی به اطلاعات حساس این وزارت خانه‌ها صورت می‌گیرد، آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری به اطلاعات آن بخش وارد خواهد کرد و متاسفانه آمار و ارقام آن هم رو به رشد است. وزارت دفاع و امور خارجه کشورهای متعددی همچون سوئیس، ایتالیا و کره جنوبی در چند ماه گذشته چندین بار مورد هجوم...
 • واکنش ها به اظهارات الجبیر در سازمان ملل
 • معارضان عربستانی، اظهارات وزیر خارجه سعودی در سازمان ملل درباره مسئله فلسطین را بیانگر قریب‌ الوقوع بودن عادی‌سازی روابط میان این رژیم و اشغالگران قدس قلمداد کردند. خبرگزاری تسنیم: عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته است نزاع عربی اسرائیلی طولانی‌ترین نزاعی است که منطقه در تاریخ معاصر آن شاهد است، ادامه نزاع عربی اسرائیلی هیچ توجیهی ندارد به ویژه در سایه توافق بین المللی درباره راه حل مبتنی بر دو دولت، و متکی به قطعنامه‌های بین المللی و ابتکار عربی(طرح سازش ارائه شده از سوی رژیم آل سعود)به اینکه دولت مستقل فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی تشکیل شود.یک معارض عربستانی در توئیتی نوشته است پس از این اظهارنظر وزیر خارجه سعودی، گمان می‌کنم که عادی‌سازی کامل در روابط میان حکومت سعودی با رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر از آن چیزی است که ما تصور می‌کردیم، روابط سری قدیمی میان آنها اخیرا علنی شد.با توجه به آنچه سه ماه پیش مجتهد افشاگر معروف اخبار و گزارش‌های مربوط به پشت پرده آل سعود درباره نقش عادل الجبیر در عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل گفته بود، وی امروز در سازمان ملل هیچ توجیهی برای ادامه نزاع عربی اسرائیلی نمی‌بیند یعنی بر ضرورت سازش با رژیم اشغالگر تاکید می‌کند.کاربری در توئیتر اینگونه نوشته است : اعلام رسمی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، بهانه عادی‌سازی،‌وجود توافق بین المللی درباره راه حل است، در گذشته، زمین در مقابل صلح بود و ائتلاف ضد تروریسم حماس(آل سعود، جنبش مقاومت حماس را تروریستی خوانده است)اما کاربری که به نظر می‌رسد به نفع ارتش سایبری ایجاد شده از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فعالیت می‌کند، در اظهارنظر عجیبی مدعی شده است که پیامبر(ص) با یهودیان معاهده منعقد کرد، بنابراین هیچ مشکلی ندارد اگر ما با اسرائیل معاهده(سازش) منعقد کنیم.کاربر دیگری هم به طنز یا از روی جدیت چنین نوشته است...
 • واکنش ها به اظهارات جبیر در سازمان ملل
 • معارضان عربستانی، اظهارات وزیر خارجه سعودی در سازمان ملل درباره مسئله فلسطین را بیانگر قریب‌ الوقوع بودن عادی‌سازی روابط میان این رژیم و اشغالگران قدس قلمداد کردند. به گزارش تسنیم، عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته است نزاع عربی اسرائیلی طولانی‌ترین نزاعی است که منطقه در تاریخ معاصر آن شاهد است، ادامه نزاع عربی اسرائیلی هیچ توجیهی ندارد به ویژه در سایه توافق بین المللی درباره راه حل مبتنی بر دو دولت، و متکی به قطعنامه‌های بین المللی و ابتکار عربی(طرح سازش ارائه شده از سوی رژیم آل سعود)به اینکه دولت مستقل فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شرقی تشکیل شود. یک معارض عربستانی در توئیتی نوشته است پس از این اظهارنظر وزیر خارجه سعودی، گمان می‌کنم که عادی‌سازی کامل در روابط میان حکومت سعودی با رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر از آن چیزی است که ما تصور می‌کردیم، روابط سری قدیمی میان آنها اخیرا علنی شد. با توجه به آنچه سه ماه پیش مجتهد افشاگر معروف اخبار و گزارش‌های مربوط به پشت پرده آل سعود درباره نقش عادل الجبیر در عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل گفته بود، وی امروز در سازمان ملل هیچ توجیهی برای ادامه نزاع عربی اسرائیلی نمی‌بیند یعنی بر ضرورت سازش با رژیم اشغالگر تاکید می‌کند. کاربری در توئیتر اینگونه نوشته است : اعلام رسمی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، بهانه عادی‌سازی،‌وجود توافق بین المللی درباره راه حل است، در گذشته، زمین در مقابل صلح بود و ائتلاف ضد تروریسم حماس(آل سعود، جنبش مقاومت حماس را تروریستی خوانده است) اما کاربری که به نظر می‌رسد به نفع ارتش سایبری ایجاد شده از سوی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فعالیت می‌کند، در اظهارنظر عجیبی مدعی شده است که پیامبر(ص) با یهودیان معاهده منعقد کرد، بنابراین هیچ مشکلی ندارد اگر ما با اسرائیل معاهده(سازش) منعقد کنیم. کاربر دیگری هم به طنز یا...
 • ماجرای تشنه لبی حضرت رقیه س
 • محمدهادی طیبی از مداحان شناخته شده استان مرکزی گفت: عصر روز یازدهم محرم وقتی حضرت رقیه(س) فهمید امام حسین(ع) با لب تشنه شهید شده ‌آب ننوشید و همچنان لب تشنه بود. به گزارشخبرگزاری تسنیمازاراک،بی‌شک انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و درخشش جوانان مسلمان این مرز و بوم در عرصه نبرد و شهادت، یکی از برجسته‌ترین پیامدهای نهضت خون رنگ عاشورا است.امام خمینی(ره) با آگاهی از نقش سرنوشت‌ساز فرهنگ عاشورا در بافت اجتماعی مردم ایران، شور حسینی را در دل‌ها به تلاطم درآورد و معظم‌له توانستندانقلاب اسلامی را با تکیه بر همین زلال معرفت، به پیروزی برساند و از این رو خود می‌فرمودند انقلاب اسلامی ایران پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن بود.از این رومقام معظم رهبری با نگرشی جامعه شناختی به مسئله عاشورا فداکاری و شهادت‌طلبی را در این واقعه، علت تامّه این جنبش می‌داند و آن را در مقایسه با سایر نهضت‌های اسلامی پیش و پس از آن، قیامی منحصر به فرد معرفی می‌کند و به نظر رهبرمعظم انقلاب اسلامی، فداکاری یاران اباعبدالله(ع) سبب شد، عاشورا نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ بشریت، به الگویی جاودانه تبدیل شود.در آستانه ماه محرم الحرامخبرگزاری تسنیماستان مرکزی با برپایی حسینیه رسانه‌ای با حضور خطبا و مادحین اهل بیت(ع) ضمن بررسی ابعاد حادثه عاشورا، اهمیت و بایدها و نبایدهای عزاداری حسینی و مقتل خوانی را به وهله اجرا درآورد.در چهارمین گفت‌و‌گو و برنامه رسانه‌ای با دعوت از محمدهادی طیبی از مداحان شناخته شده استان مرکزیو از پیرغلامان سیدالشهدامسائل مرتبط با عزاداری حسینی به بحث و بررسی گذاشته شد.مشروح گفت‌و‌گو و مدیحه‌سرایی محمدهادی طیبی از مداحان شناخته شده استان مرکزیو از پیرغلامان سیدالشهدادرخبرگزاری تسنیمدر زیر می‌آید:تسنیم: باتوجه به تاثیر ذاکران در برانگیختن احساسات و عواطف دینی پیروان اهل بیت، از نظر شما جایگاه و رسالت مداحان چگونه تعریف می‌شود؟هدف اصلی که مداحان باید دنبال کنند تعظیم شعائر اسلامی است و هدف...
 • مدیریت خیریتی و ماجرای طارمی
 • يكي از نشانه‌هاي مديريت ناكارآمد «عدم ثبات فكري و عملكرد اندك» است. آن‌ها معمولا سعي مي‌كنند ديگران را مقصر بدانند يا آن را به قضا و قدر بسپارند. مقالات متعددي در اين باره وجود دارد، بسياري از اين مديران با توسل به مكانيسم دفاعي، سعي در كنترل منتقدان خود دارند.نمونه اين دست مديران در ورزش و فوتبال ايران فراوان است. سال‌هاست اين مديران تلاش مي‌كنند فوتبال ايران را مديريت كنند،‌ يكي ليست را به AFC ارسال نمي‌كند و موجبات حذف استقلال را فراهم مي‌كند، بعدي تراكتورسازي را از فصل نقل و انتقالات محروم و ديگري پرسپوليس را در آستانه حساس‌ترين بازي تاريخش به سرنوشتي نامعلوم دچار مي‌كند.مهدي طارمي علاوه بر دق دادن هواداران در اوت زدن توپ‌هايي كه به سادگي مي‌توان وارد دروازه كرد، اين بار گل به خودي زده. او كه با هزار سلام و صلوات در ابتداي فصل راضي شد در پرسپوليس بماند، اين بار با ندانم كاري موجبات محروميت باشگاه را نيز فراهم كرده است. حال تصور كنيد يك بازيكن از اين شرايط سواستفاده كند و مبلغ قراردادش را دو برابر، مهدي طارمي مي‌تواند پاسخگوي آسيبي كه به باشگاه مي‌زند، باشد؟طارمي درباره اتفاق رخ داده گفته حتما خيريتي در كار بوده است، طارمي گناهي ندارد، مشكل اين است كه مديريت در فوتبال ايران «مديريت خيريتي» است. يك روز وزير تصميم مي‌گيرد مديرعاملي استقلال را به افتخاري خيرات بدهد و تركاشوند، معاون اقتصادي باشگاه و خمارلو مديريت روابط عمومي را از طاهري خيرات بگيرد. شما مي‌توانيد اشتباه كنيد و ديگران را مقصر بدانيد. هر اتفاقي رخ داد قطعا خيريتي در كار بوده است.مديريت اشتباه در ورزش ايران سال‌هاست كه روزگار سياهي را براي هواداران به وجود آورده است. كاش رسانه‌ها هم بتوانند ازادانه و بدون توجه به تهديد‌هاي برخي از مديران، هواداران و بوقچي‌ها انتقاد كنند و وقتي در دادسراي رسانه‌ حاضر شدند بگويند خيريتي در كار بوده....
 • سیر تا پیاز ماجرای محرومیت مهدی طارمی
 • ورزش>لیگ برتر - خبرگزاری میزان جزئیاتی از اتفاقاتی را منتشر کرد که منجر به حکم محرومیت مهدی طارمی شده است. داستان محرومیتمهدی طارمیو باشگاهپرسپولیستوسط فیفا هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند و هر روز یک نکته از این قضیه روشن می‌شود. محرومیتی که قطعا از سوی فیفا اعمال می‌شود و به نظر می‌رسد باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی شانسی برای شکستن رای فیفا در این پرونده نداشته باشند. وقتی چنین پرونده‌ای با چنین حکمی صادر می‌شود یعنی عواملی دست به دست هم داده‌اند تا این اتفاقات رخ بدهد، یعنی نفراتی به زبان عامیانه «گاف» داده‌اند و فیفا هم بدون هیچ رحمی حکم صادر کرده است.در این پرونده خاص سه مورد قابل بحث وجود دارد. پولی که یک هوادار متمول به طارمی و رضاییان پرداخت کرد، دلیل محرومیت طارمی و البته دلیل محرومیت باشگاه پرسپولیس. در این گزارش قصد داریم که در خصوص این سه مورد مطالبی را عنوان کنیم که خواندنش خالی از لطف نیست. پول عابربانک کجا رفت؟ بعد از اینکه اعلام شد مهدی طارمی و باشگاه پرسپولیس به خاطر شکایت باشگاه ریزه اسپور ترکیه از سوی فیفا محروم شده‌اند یکی از هواداران معروف پرسپولیس در صفحه شخصی‌اش مدعی شد در داستان بازگشت طارمی و رضاییان ملبغ یک میلیارد و ششصد میلیون تومان به این ۲ بازیکن پول پرداخت کرده و حالا مسئولان باید پاسخ بدهند که این پول‌ها چه شده است.پس از مطرح شدن این ادعا، این سوال مطرح شد که پول پرداختی این هوادار کجا خرج شده است. اما جالب است بدانید که سرنوشت این پول هنگفت چه بوده است.مهدی طارمی و رامین رضاییان به ترتیب با قرارداد‌های ۷۰۰ و ۴۰۰ هزار یورویی به تیم ریزه اسپور ترکیه پیوسته بودند. بعد از اینکه مهدی طارمی اعلام می‌کند قصد بازگشت به ایران و به پرسپولیس را دارد یک نسخه از قرارداد توسط باشگاه پرسپولیس به...
 • ماه هفتم ماجرای زنی است که در جنگ شیمیایی شده است/اثری گزنده
 • کارگردان «ماه هفتم» از مطرح کردن ۲ چالش در این اثر نمایشی سخن گفت و یادآور شد در این نمایش تاثیر و عواقب اتفاقات جنگ در زمان حال به تصویر کشیده می‌شود. امیر زاوش نویسنده و کارگردان کارگردان «ماه هفتم» درباره استقبالی که تا امروز از این اثر نمایشی شده است به خبرنگار مهر گفت: این نمایش از ۲۱ شهریورماه اجرای عمومی خود را در خانه نمایش اداره تئاتر آغاز کرده و با توجه به اینکه این نمایش در اداره تئاتر که مخاطب کمتری از ایرانشهر و تئاتر شهر دارد به صحنه می رود و معمولا مخاطبان ذهنیتی از پیش مشخص شده نسبت به آثار دفاع مقدس دارند، اما تا امروز کار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. وی درباره داستان و مضمون نمایش بیان کرد: این نمایش اثری ضدجنگ است که تاثیر و عواقب اتفاقات جنگ را در زمان حال به تصویر می کشد و با ذهنیتی که مخاطبان معمولا از چنین آثاری دارند، متفاوت است. این اثر نمایشی داستان زندگی زنی است که در زمان جنگ تحمیلی امدادگر بوده و باوجود بارداری اش شیمیایی شده است. سال ها بعد دخترش بزرگ شده اما به دلیل عوارض ناشی از شیمیایی شدن مادرش توانایی مادر شدن ندارد و مدام فرزندانش سقط می شوند. همین مساله باعث شده که او وضعیت نامناسب روانی پیدا کند چون او در شکل گیری وضعیت فعلی اش نقشی نداشته و افراد دیگری باعث بروز این مشکلات برای وی شده اند. زاوش یادآور شد: در نمایش «ماه هفتم» چالش بین مادری که به دنبال آرمان هایش رفته و فرزندی که به این دلیل ناقص شده است، وجود دارد. پزشک معالج دختر پیشنهاد رحم اجاره ای را مطرح می کند اما به دلیل اینکه احتمال دارد نطفه نیز ناقل بیماری باشد کسی این کار را نمی پذیرد تا اینکه در نهایت مادر دختر این ریسک را به...
 • اظهارات علیرضا تابش در اکران افتتاحیه یه وا
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومى بنیاد سینمایى فارابى، در ابتداى این مراسم خانم «شوشانیک میرزاخانیان» رییس مرکز سینمایى ارمنستان با خیرمقدم به حضار، گفت: باید خشنودى خود را به مناسبت اکران فیلم سینمایى «یه وا» در شهرهاى «ایروان»، «گومرى» ، «آشتاراک» ، «گریس» ابراز کنم. گردهمایى امشب ما یکى از مهمترین اتفاقات هنرى شهر ایروان است و باعث اتفاق مبارکى شده و ما در روزهای آتى شاهد عقد تفاهم‌نامه سینمایى بین ایران و ارمنستان خواهیم بود. وى با تقدیر از تلاش و حمایت‌هاى بنیاد سینمایى فارابى در ساخت این فیلم، از حضور علیرضا تابش در این مراسم قدردانى کرد و گفت : همکارى با ایران در ساخت فیلم «یه وا» تجربه ارزشمندى براى سینماى ارمنستان است و هنرمندان و مردم ما در انتظار دیدن این فیلم هستند. رییس مرکز سینمایى ارمنستان با تقدیر از «آناهید آباد» کارگردان، «تقى علیقلى زاده» تهیه کننده و سایر هنرمندان و عوامل فیلم سینمایى «یه‌وا» گفت: این فیلم سرآغاز همکاری‌های سینمایی با ایران است و نتیجه این همکاری، ما را برای ادامه کارهاى مشترک دلگرم می‌کند. در ادامه این مراسم، آناهید آباد کارگردان فیلم سینمایى «یه وا» در سخنانى به تجربه خود و همکارانش در تولید این فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم «یه وا» نتیجه بضاعت و توانایی‌هاى سینمایی گروه ایرانى و نیروى خلاق هنرمندان ارمنستانى است. امیدوارم پیام انسانى و اخلاقى فیلم در ذهن و جان هر مخاطبى روى کره زمین آشنا و شنیدنى باشد. وى حمایت‌هاى مرکز سینماى ارمنستان و بنیاد سینمایى فارابى را در تولید این فیلم مهم توصیف کرد و گفت: از عوامل ایرانى و همراهانم در این فیلم که امروز در این مراسم حاضر نیستند به خصوص «تقى علیقلى‌زاده» تهیه کننده فیلم تشکر می‌کنم. علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابى دیگر سخنران مراسم افتتاحیه فیلم، از حضور وزیر فرهنگ ارمنستان و سفیر جمهورى اسلامى و هنرمندان...
 • جدیدترین اظهارات بارزانی در آستانه همه پرسی
 • «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در آستانه برگزاری همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق نشست خبری در اربیل برگزار کرد.به گزارش فارس، وی در این نشست خبری گفته که ما در سال 2003 پس از جنگ آمریکا علیه عراق و سقوط رژیم صدام امیداور بودیم که مرحله جدیدی در عراق آغاز و نظام فدرالی و دموکراتیک در این کشور تشکیل شود.رئیس منطقه کردستان عراق افزود: اگر مشارکت استان های کردستان برای تشکیل قانون اساسی جدید عراق در سال 2005 نبود، قانون اساسی در این کشور تشکیل نمی شد.بارزانی تصریح کرد: اما پس از سال 2003 همه مناطق عراق علیه کردستان عراق شد و بغداد از پرداخت حقوق و بودجه پیشمرگه از سال 2007 خودداری کرد.رئیس منطقه کردستان عراق گفت: برای رسیدن به حل مشکلات بین دولت مرکزی عراق و اربیل تلاش زیادی انجام دادیم، اما این تلاش موفقیت آمیز نبود. اقدامات بغداد ما را مجبور کرد که همه پرسی را اجرا کنیم.مسعود بارزانی اعلام کرد که همه پرسی نخستین گام مردم کردستان برای تعیین سرنوشتشان است. همه پرسی برای مشخص کردن مرزها نیست و ما به گفت‎و‎گوی باز با بغداد تمایل داریم.رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه تاکید کرد که اربیل در اجرای همه پرسی قاطع است و تحت فشار تهدیدات قرار نمی‏‎گیرد، چراکه فقط گزینه جدایی است که اهداف ما را محقق می کند و مشکلات کردستان پس از جدایی کاهش می‏‏‎یابد.رئیس منطقه کردستان عراق افزود: ما خواهان داشتن بهترین روابط با همسایگان خود هستیم و با آنها بر اساس قوانین بین المللی همکاری خواهیم داشت.مسعود بارزانی گفت: برای پیش نویس قانون اساسی جدید دولت کردستان عراق تلاش خواهیم کرد.وی اعلام کرد که ما خواستار داشتن و ساختن رابطه جدید با بغداد بر اساس حسن همجواری هستیم، زیرا روابط و همکاری جاری با شکست مواجه شد.بارزانی خاطرنشان کرد که کردها پس از همه پرسی با بغداد درباره چگونگی...
 • چرا در ۴۰ سالگی به دانشگاه آمدم/ماجرای یک عشق ناتمام
 • دلشان مکانیک می‌خواست و خواندم و دلم ادبیات می‌خواست و.... همیشه همینطور است. چیزی را که دوست نداری مجبوری تحمل‌ش کنی و چیزی را که دوست داری تحمل‌ش نمی‌کنند. گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-مهران عزیزی، در این اتاق تاریک و در این نیمه‌شب خنک شهریوری، چشمم در صفحه‌ی نمایشگر رایانه‌ی پیر و خسته‌ام، به برنامه‌ی درسی ترم اول است و پلک نمی‌زنم. بیست و پنج سال پیش، من به استناد نامه‌ها و کارنامه‌ها، شاگرد اول دوره‌ی سوم راهنمایی بودم با میانگین نمره‌های بیست و یک دوجین افتخار و عنوان درسی و علمی که در حقیقت صاحب افتخارش مدرسه‌ام بود و پدر. آن روزها رشته‌ات را باید همان اول دبیرستان انتخاب می‌کردی و آینده‌ات را روی همان انتخابت بنا می‌کردی. من با همه‌ی کودکی، بی که با کسی حرفی زده‌باشم، خودم سنگ‌هام را واکنده بودم با خودم و انتخابم را کرده‌ بودم و پیه تبعات‌ش را به تنم مالیده‌بودم و فقط مانده بود آفتابی‌اش کنم. پدر، خودش دبیر بود و درس می‌داد و از اوضاع ما که چه کرده‌ایم و می‌کنیم بی‌خبر نبود و لابد او هم انتخاب‌ش را کرده‌بود برای من. شب پیش از روزی که قرار بود مسیر آینده‌ام از تحصیل در علوم‌تجربی یا ریاضی‌فیزیک یا علوم‌انسانی آغاز بشود، همان سر سفره‌ی شام، بی که چشمم به چشم پدر بیفتد، گفتم که قرار من با خودم و تصمیم قطعی من تحصیل در علوم‌انسانی است. سرم پایین بود و با قاشق و بشقاب خالی ور می‌رفتم اما می‌دانستم سکوت سنگین پدر و بی‌قراری مادر، قصه‌ی درازی در آستین دارد. آماده بودم. پدر آینده را روشن نمی‌دید و جو تحصیل در علوم‌انسانی را نمی‌پسندید و معتقد بود فراری‌ها و جامانده‌ها و وامانده‌ها توی آن کلاس‌ها جمع‌اند. تا دو و سه‌ی شب من گفتم و او گفت و آخرش هم کوتاه نیامد و فقط گفت: من نمی‌دانم. خودت می‌دانی. صبح شد و...