قصد داریم بابیان و پاسخ سؤال‌های متداول درباره حصر، افکار عمومی و مدیریت ناخودآگاهشان توسط رسانه‌ها را به چالش بکشیم و این جمله را بیان کنیم: «بهترین مدیر برای ذهن هر فرد، خود آن فرد است».

سرویس سیاست مشرق - مسئله حصر از آن قبیل مواردی است که به یکی از اولویت‌های مهم دولت‌مردان کشور تبدیل‌شده است و البته سعی شده، اهمیت آن را به جامعه نیز سرایت دهند.

صرف‌نظر از این‌که مهم‌ترین بخش در فرآیند مدیریت اسلامی، اولویت‌بندی مسائل است و یک مدیر شایسته و توانا باید از چنان‌قدرتی برخوردار باشد که بتواند مسائل فرعی را از مسائل اصلی تشخیص دهد. با توجه به موارد گفته‌شده، مقام معظم رهبری به‌مراتب عملکرد بهتری در عرصه مدیریت اسلامی نسبت به دولت‌مردان داشته‌اند و باجرئت می‌توان گفت که ایشان به مفهوم مدیریت اسلامی در زمان کنونی بیش از هر شخص دیگری توجه داشته‌اند.

درحالی‌که در اغلب سخنان مقام معظم رهبری سخن از اشتغال و اقتصاد بوده است و مسئله اصلی کشور می‌دانستند، عده‌ای با سو استفاده از مسئله حصر و راه انداختن جنگی رسانه‌ای سعی دارند، حصر را مسئله اصلی کشور جلوه دهند. نکته دیگر در ارتباط با مدیریت حکیمانه رهبری این است. علاوه بر این، ایشان هیچ‌گاه تسلیم این‌گونه فشارهای رسانه‌ای نشدند اما هم‌زمان نسبت به افکار عمومی بی‌تفاوت نبودند و در سخنرانی‌هایشان سعی داشته‌اند با طرح مفاهیمی چون مسائل اصلی و فرعی و… افراد سودجو را به چالش کشانند.

در این مجال قصد داریم بابیان و پاسخ سؤال‌های متداول درباره حصر، افکار عمومی و مدیریت ناخودآگاهشان توسط رسانه‌ها را به چالش بکشیم و این جمله را بیان کنیم: «بهترین مدیر برای ذهن هر فرد، خود آن فرد است». امیدواریم خوانندگان محترم با ارائه نظرهایشان ما را در مسیر رشد که همان مسیر مدیریت اسلامی است، یاری کنند.

حصر سران فتنه؛ واقعیت‌ها و مبانی قانونی

مدتی است که مسئله حصر سران فتنه بار دیگر از سوی برخی از فتنه‌گران سابق و جریان رسانه‌ای آن‌ها طرح می‌شود؛ اهداف و برنامه‌های این جریان از طرح مجدد مسئله حصر بر آگاهان سیاسی روشن است و افکار عمومی نیز در این زمینه نیازمند روشن گری است. متن حاضر تلاش می‌کند تا به‌اختصار مسئله حصر و مبانی قانونی آن و نیز فرآیند حصر سران فتنه را موردبحث و بررسی قرار دهد. همچنین تلاش خواهد شد که به برخی از مهم‌ترین سؤالات مطرح در این زمینه پاسخ داده شود. سؤالاتی که متن حاضر به جواب آن‌ها می‌پردازد عبارت‌اند از:

حصر چیست؟

آیا حصر در ادبیات دینی و سیره حکومتی معصومان علیهم‌السلام ریشه و مشابهی دارد؟

آیا حصر سران فتنه قانونی صورت گرفته است؟

فرآیند حصر سران فتنه چه بود؟

چرا عده‌ای دوباره به دنبال طرح مسئله حصر هستند؟

آیا تداوم حصر به ضرر نظام اسلامی و خلاف مصلحت نیست؟

آیا زمان آن نرسیده که این افراد محاکمه شوند؟

چرا سران فتنه مورد رأفت نظام اسلامی قرار نمی‌گیرند؟

حصر چیست؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که حصر چیست و به چه معنی است. حصر درواقع نوعی از مجازات و تدبیر تنبیهی و نیز تدبیری برای پیش‌گیری از تکرار جرم توسط مجرمانی است که قبلاً مرتکب جرائمی‌شده‌اند. به لحاظ نوع مجازات حصر مفهومی نزدیک به حبس و تبعید دارد و در میانه‌ی این طیف قرار می‌گیرد. در حبس فرد مجرم در مکان خاصی نگهداری می‌شود که در آن مکان تحت نظارت بوده و اختیاری برای ترک آن مکان بدون اجازه مسئولان قانونی (قاضی یا زندانبان) ندارد. در اسلام مجازات حبس وجود داشته و زندان و زندانی کردن برخی از مجرمان نیز وجود داشته است. البته می‌توان بیان داشت که زندان در اسلام به گستردگی امروزین آن نبوده است و مجرمان محدودی را در احکام اولیه اسلامی محکوم‌به حبس کرده‌اند. البته در زمان حکومت حضرت علی علیه‌السلام نیز کوفه زندان داشته است و برخی از مجرمان در حبس نگهداری می‌شده‌اند. (البته تفصیل بحث از حبس از موضوع متن حاضر خارج است. )

مجازات تبعید نیز در احکام اسلامی سابقه داشته و دارد. تبعید به معنی آن است که برای مجازات و نیز پیش‌گیری از تکرار جرم و برای از میان بردن مقدمات و شرایط یک جرم، فرد خاطی به‌جای خاصی دور از محل وقوع جرم یا محل زندگانی معمول خود فرستاده می‌شود. هدف از تبعید آن است که فرد علاوه بر تنبیه شدن، زمینه تکرار جرم را از دست بدهد. گاه در برخی از جرائم مجازات حبس و تبعید باهم جمع می‌شود و فرد به حبس در مکانی دور از محل زندگی اولیه خود محکوم می‌گردد.

بااین‌همه باید توجه داشت که حصر مجازاتی در میان حبس و تبعید است. در حصر فرد در یک محل خاص زندانی نمی‌شود و شرایط زندان با سخت‌گیری‌های خاص آن بر او اعمال نمی‌شود. از سوی دیگر به‌جایی دوردست نیز فرستاده نمی‌شود، بلکه روابط خاصی از فرد مجرم قطع و ممنوع می‌گردد. به‌عنوان‌مثال فرد محصور می‌تواند (ممکن است) حق زندگی در خانه و کاشانه معمول خود را داشته باشد و حتی ارتباطات معمول خود را با اعضای خانواده و اطرافیان خود داشته باشد و یا حتی به سفر رفته و مسافرت داشته باشد، اما حق ارتباط با برخی اشخاص و یا انجام برخی کارهای خاص را ندارد.

مثلاً فردی که به خاطر جرم آشوب گری و یا توطئه امنیتی و یا سیاسی حصر شده است، حق مسافرت و یا شرکت در میهمانی‌های شخصی و خانوادگی را دارد اما حق شرکت در جلسات حزبی با مجرمان سیاسی سابق و یا اقدامات سیاسی را ندارد. البته حصر به‌واسطه سیال بودنی که دارد با اقدامات فرد محکوم قابل‌افزایش و کاهش است. مثلاً اگر فرد همکاری لازم را با مجریان قانونی داشته باشد ممکن است میزان آزادی‌های شخصی او بسیار افزایش یابد و اگر برعکس تلاش کند تا از روابط خانوادگی و میهمانی‌های شخصی و مسافرت‌های تفریحی خود نیز برای تکرار جرم خود استفاده کند، میزان آزادی شخصی او کاهش و دایره حصر تنگ می‌شود.

با این حساب حصر به مجازات جدیدی از نوع تحت نظارت مراجع قانونی بودن نزدیک می‌شود اما دقیقه شبیه آن نیست.

با توجه به‌اختصار بودن این متن، در توضیح چیستی حصر به همین میزان اکتفا می‌شود.

آیا حصر در ادبیات دینی و سیره حکومتی معصومان علیهم‌السلام ریشه و مشابهی دارد؟

همان‌طور که حبس و تبعید در حکومت‌های گذشته و نیز در حکومت معصومانی مانند حضرت علی علیه‌السلام سابقه داشته است و مجرمانی به حبس و یا تبعید محکوم‌شده‌اند، برخی از صاحب‌نظران به‌صراحت بیان می‌دارند که حصر نیز در حکومت حضرت علی علیه‌السلام سابقه داشته است و حضرت برخی از مجرمانی را که ایجاد آشوب و ناامنی در جامعه کرده و امنیت جامعه اسلامی را به خطر انداخته بودند حصر کردند.

به‌عنوان‌مثال یکی از متخصصان برجسته تاریخ اسلام آقای دکتر محمدحسین رجبی دوانی دراین‌باره بیان می‌دارد: «بنابراین کار این‌ها (طلحه و زبیر و عایشه در جنگ جمل) مقابله بود و در آن شکی نیست ولی امیرالمؤمنین (ع) که می‌دانست خیلی از مردم هنوز توجیه نشدند. اگرچه حق سران آن فتنه و بازمانده فتنه‌گران، مرگ بود و امیرالمؤمنین (ع) بعد از جنگ جمل دستور داد، فراری‌ها را تعقیب نکنید، زخمی‌ها را نکشید و کاری به آن‌ها نداشته باشید، خود عایشه که از رئوس این جریان بود را با احترام، در حصر قرارداد که عایشه دیگر حق نداشته باشد به فتنه‌انگیزی‌های خود ادامه دهد.

حضرت ۴۰ خانم اهل بصره را دستور داد که لباس مردانه بپوشند و صورت‌های خود را بپوشانند و او را از بصره به مدینه ببرند و حق ندارند از آن شهر بیرون بیاید و همان‌جا باید بمانند تا آخر خلافت امیرالمؤمنین (ع) ما دیگر تحرکی از عایشه بر ضد امیرالمؤمنین (ع) نمی‌بینیم. در حقیقت امیرالمؤمنین (ع) او را در یک حصری قرارداد و از مجازات خود صرف‌نظر کرد. نه اینکه حق او مجازات نیست. داریم که وقتی امیرالمؤمنین (ع) او را سرزنش کرد که این چه فتنه‌ای بود؟ خلاف دستور پیغمبر بیرون آمدی و این وضع را پیش آوردی، تقاضای عفو کرد و امیرالمؤمنین (ع) هم به حرمت جایگاه همسری پیغمبر (ص) و هم اینکه مصالح حکومت این‌گونه ایجاب می‌کرد، او را مجازات نکرد و با احترام به مدینه برگرداند. «

آیا حصر سران فتنه قانونی صورت گرفته است؟

در نظام جمهوری اسلامی روال محکوم کردن افراد به مجازات قانونی در حالت عادی قوه محترم قضائیه است. همین امر باعث شده است که برخی تصور کنند که اقدام به حصر سران فتنه از سوی نهادی غیر از قوه قضائیه خلاف قانون و امری غیرقانونی است. این امر حاصل بی‌توجهی به روندهای دیگر تصمیم‌گیری و اقدام در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

برای توضیح بیشتر این زمینه شایسته است که توضیحی در باب شورای عالی امنیت ملی و نهادهایی ازاین‌دست در سطوح پائین تر در کشور داده شود.

شورای عالی امنیت ملی یک‌نهاد قانونی است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به‌صراحت معرفی و مبنای تصمیم‌گیری در موارد صلاحیت خود قرارگرفته است. اصل ۱۷۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که فصل سیزدهم قانون اساسی را به‌تنهایی تشکیل می‌دهد و اصل بسیار مهمی است چنین مقرر می‌دارد: «به‌منظور تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و حاکمیت‏ ملی‏ “شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏” به‏ ریاست‏ رئیس‌جمهور، با وظایف‏ زیر تشکیل‏ می‌گردد.

‎‎‎‎‎‎۱ – تعیین‏ سیاست‌های‏ دفاعی‏ - امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاست‌های‏ کلی‏ تعیین‌شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری‏.

‎‎‎‎‎‎۲ – هماهنگ‏ نمودن‏ فعالیت‌های‏ سیاسی‏، اطلاعاتی‏، اجتماعی‏، فرهنگی‏ و اقتصادی‏ در ارتباط با تدابیر کلی‏ دفاعی‏ – امنیتی‏.

‎‎‎‎‎‎۳ – بهره‌گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای‏ مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی‏.

اعضای‏ شورا عبارت‌اند از:

- رؤسای‏ قوای‏ سه‌گانه‏

- رئیس‏ ستاد فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح‏

- مسئول‏ امور برنامه‌وبودجه‏

- دو نماینده‏ به‏ انتخاب‏ مقام‏ رهبری‏

- وزرای‏ امور خارجه‏، کشور، اطلاعات‏

- حسب‏ مورد وزیر مربوط و عالی‌ترین‏ مقام‏ ارتش‏ و سپاه.

‎‎‎‎‎‎شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ به‌تناسب‏ وظایف‏ خود شوراهای‏ فرعی‏ از قبیل‏ شورای‏ دفاع‏ و شورای‏ امنیت‏ کشور تشکیل‏ می‌دهد. ریاست‏ هر یک‏ از شوراهای‏ فرعی‏ با رئیس‌جمهور یا یکی‏ از اعضای‏ شورای‏ عالی‏ است‏ که‏ از طرف‏ رئیس‌جمهور تعیین‏ می‌شود. حدود اختیارات‏ و وظایف‏ شوراهای‏ فرعی‏ را قانون‏ معین‏ می‌کند و تشکیلات‏ آن‌ها به‏ تصویب‏ شورای‏ عالی‏ می‌رسد. مصوبات‏ شورای‏ عالی‏ امنیت‏ ملی‏ پس‏ از تائید مقام‏ رهبری‏ قابل‌اجراست. »

مشخص است که این اصل مهم قانون اساسی تهدیدهای داخلی و خارجی را در موضوع کار این شورا قرارداد است.

شوراهای همانند این شورا در سطوح پائین تر در کشور به شرح زیر است: شورای امنیت کشور که در سطح پائین تر قرار می‌گیرد. شورای تأمین استان که در سطح هر استان فعالیت می‌کند. شورای تأمین شهرستان که در سطح هر شهرستان عمل می‌کند. البته باید توجه داشت که این شوراها به لحاظ اداری و اجرایی دقیقه زیر نظر شورای عالی امنیت ملی قرار نمی‌گیرند اما به لحاظ محتوایی و نحوه عملکرد در سطح پائین تر در همان شاکله عمل می‌کنند.

روند کار شورای عالی امنیت ملی را جناب آقای حسن روحانی (ریاست محترم جمهوری کنونی) در کتاب (امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای) خود به‌خوبی توضیح داده‌اند. در این کتاب هرچند مسئله اصلی دیپلماسی هسته‌ای بوده است اما نویسنده به اقتضاء مسئولیت خود که بیش از دو دهه دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است روند کار شورا را توضیح داده است.

به‌اختصار اگر بخواهیم روند کار شورای عالی امنیت ملی را توضیح دهیم چنین است که اگر این شورا مسئله‌ای را مسئله امنیت ملی تشخیص بدهد آن را در دستور کار خود قرار می‌دهد و با توجه به حضور روسای قوا و نیز مسئولان عالی‌رتبه کشور در آن نهادهای دیگر از ورود به آن مسئله نهی می‌شوند.

به‌عنوان صرفاً یک مثال در این زمینه، مسئله توزیع آب کشاورزی در کشور در صلاحیت وزارت نیرو و مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی و برخی نهادهای ازاین‌دست است. اما اگر در مورد خاصی مسئله توزیع آن در میان دو استان به درگیری و زدوخورد میان مردم کشیده شد و روال‌های معمول (نیروی انتظامی و دستگاه قضایی و مسئولان امنیتی استانی) نتوانستند مسئله را حل کنند به‌نحوی‌که مثلاً در بحران انتقال آب از اصفهان به یزد رخ داد، با ملی شدن مسئله و امنیتی شدن آن شورای عالی امنیت ملی به این پرونده ورود می‌کند. وقتی شورای عالی امنیت ملی به پرونده ورود کرد با توجه به حضور رئیس قوه قضائیه و وزیر کشور و رئیس‏ ستاد فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح، دیگر دادگستری استان اصفهان یا یزد حق ندارد دراین‌باره تصمیم بگیرد و استاندار یزد و اصفهان نمی‌توانند تعیین‌کننده ماجرا باشند.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی این استان‌ها باید به دستورات شورا تمکین کنند. طراحی هوشمندانه شورای عالی امنیت ملی به‌گونه‌ای است که حسب مورد عالی‌ترین مقامی که آن مسئله به‌طور عادی در حیطه آن قرار می‌گرفته نیز به شورای دعوت می‌شود و ازاین‌جهت نظرات کارشناسی آن بخش نیز موردتوجه قرار می‌گیرد. شورای عالی امنیت ملی دبیرخانه‌ای دائمی و فعال دارد که بتواند از ورود مسائل غیر مرتبط با امنیت ملی به این شورا جلوگیری کند و نیز دقت نماید که مسائلی که به امنیت ملی کشور مربوط است به‌صورت بخشی و با نگاهی جزءنگر مورد تصمیم‌گیری واقع نشود.

این امر اصلاً مسئله عجیب‌وغریب یا ناآشنایی نیست. به‌عنوان یک مثال مشهور دراین‌باره بسیاری از مردم به خاطر دارند که شهرداری تهران یک طبقه از پاساژ مشهور علاءالدین در تهران را غیرقانونی می‌دانست و با طی روال قانونی از قوه قضائیه حکم تخریب آن را گرفت. اما شورای تأمین استان تهران اجرای این حکم را خلاف امنیت شهر دانست و جلوی آن را گرفت.

بر این اساس اگر شورای عالی امنیت ملی با طی روال و روند قانونی خود مسئله‌ای را مسئله امنیت ملی تشخیص داد و نسبت به آن تصمیمی گرفت و این تصمیم مورد تائید عالی‌ترین مقامات نظام اسلامی که از سوی قانون اساسی برای این تصمیمات انتخاب‌شده‌اند قرار گرفت، کسی نمی‌تواند این تصمیم را غیرقانونی بخواند و یا نهادی حق ندارد که از این تصمیم تخطی و یا تخلف کند.

در ماجرای فتنه ۸۸ و سران این فتنه که فتنه‌گری خود را تا سال ۱۳۸۹ نیز ادامه دادند شورای عالی امنیت ملی با طی مراحل و روال‌های خود تصمیم به حصر سران فتنه‌گرفته است و این تصمیم به‌هیچ‌وجه غیرقانونی نیست و دستگاه قضا نیز باوجود حضور رئیس محترم قوه قضائیه در این شورای عالی موظف به تبعیت از تصمیمات این نهاد است. البته لازم است که در بخش بعدی به لحاظ تاریخی روند حصر سران فتنه را به‌اختصار بیان کنیم.

فرآیند حصر سران فتنه چه بود؟

مهم است که بدانیم تصمیم شورای عالی امنیت ملی به حصر سران فتنه به بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ مربوط می‌شود. باید دقت داشت که فتنه ۸۸ در اثر انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ آغاز شد که دو نفر از شکست‌خوردگان این انتخابات نتیجه آن را نپذیرفتند و حاضر به شکایت به شورای نگهبان و نهادهای قانونی دیگر نیز نشدند.

آقایان موسوی و کروبی که در این انتخابات رأی پیروزی نیاورده بودند، حاضر نشدند از طریق قانونی به شورای نگهبان شکایت کنند و یا تخلفاتی را که مدعی آن بودند از طریق قوه قضائیه دنبال کنند. در عوض این افراد از طرفداران خود خواستند که به خیابان بیایند و با اردوکشی خیابانی خواهان ابطال انتخابات شدند. در ابتدای امر یعنی در خردادماه ۱۳۸۸ جمع کثیری از طرفداران این دو کاندیدا در تهران و شهرهای معدود دیگری به خیابان آمدند اما همان‌طور که مشخص بود این اقدام غیرقانونی به‌زودی زمینه‌ساز ناامنی و ناآرامی در کشور شد و با شکل‌گیری برخی خشونت‌های خیابانی افرادی در کشور کشته شدند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ در خطبه‌های نماز جمعه تهران نسبت به عواقب رفتارهای غیرقانونی تذکر دادند و بیان داشتند که آشوب گری و اردوکشی خیابانی به‌جای روند صندوق رأی و روال قانونی انتخابات کار غلطی است و همگان را از آن نهی کردند. اما متأسفانه آقایان موسوی و کروبی به این روند ادامه دادند. این امر باعث شد که حقیقتاً یک بحران امنیت ملی در کشور ایجاد شود.

نظام جمهوری اسلامی در برخورد با فتنه و بحران سازی امنیت ملی این فتنه‌گران با نهایت آرامش و رأفت و تدبیر برخورد کرد. این امر را می‌توان با یک آمار ساده و مقایسه اولیه روشن کرد. در کل ۸ ماه فتنه ۸۸ از ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ تا ۲۵ بهمن ۱۳۸۸ در کل کشور قریب به ۹۰ نفر کشته شدند. هرچند حتی جان یک نفر نیز آن‌قدر اهمیت دارد که نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود اما باید توجه داشت که از این ۹۰ نفر قریب به ۴۰ نفر آن از نیروهای سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند. همین امر نشان می‌دهد که نظام در پی سرکوب خشن و بی‌توجه نبوده است و ملاک رفع حجاب فتنه بوده است. در حوادثی شبیه به این در دیگر کشورها در یک روز کشتارهای وسیع صورت می‌گیرد که مثلاً در ماجرای درگیری‌های مصر در یک روز در همین سال‌های اخیر وزارت بهداشت مصر تعداد کشتگان را ۶۳۸ نفر که ۵۹۵ نفرشان غیرنظامی و ۴۳ نفرشان پلیس بوده‌اند، و تعداد زخمی‌ها را حداقل ۳۹۹۴ نفر اعلام کرد. این آمار یک روز از بحران امنیت ملی در کشور مصر است که حکومت آمریکا نیز در نهایت سرکوب مردم و طرفداران مرسی از سوی السیسی را تائید کرد.

البته بحث از روند تدبیر فتنه ۸۸ در جمهوری اسلامی نیازمند مجال واسعی است. اما نکته مهم این است که با حضور میلیونی مردم در ۹ دی در سراسر کشور فتنه ۸۸ با شکست مواجه شد و در نهایت با عدم موفقیت بحران سازی مجدد در بهمن ۱۳۸۸ فتنه فروکش کرد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که نظام اسلامی در نهایت درایت و رأفت تا این زمان و مدت‌ها بعدازاین سران فتنه را دستگیر و بازداشت و یا زندانی نکرد. آقایان موسوی و کروبی در طول سال ۱۳۸۸ تا بهمن ۱۳۸۹ آزاد بودند، بیانیه می‌دادند، علیه دولت قانونی کشور و نهادهای قانونی نظام شعار می‌دادند و در مراسم‌های ختم کشته شدن و یا حتی در مواردی در ختم‌های دروغین افرادی که زنده بودند شرکت می‌کردند و نظام را به انواعی از اتهامات متهم کردند و حتی مدعی شدند که در زندان‌های نظام شکنجه و تجاوز صورت گرفته و از هر تلاشی برای بر هم زدن نظام اسلامی کوتاهی نکردند.

حصر سران فتنه به بهمن سال ۱۳۸۹ بازمی‌گردد. ماجرا این بود که در ۲۶ آذر ۱۳۸۹با خودسوزی فردی به اسم بوعزیزی در کشور تونس تحرکی در کشورهای اسلامی مختلف صورت گرفت که بیداری اسلامی یا بهار عربی نام گرفت و به‌مرور به انقلاب در تونس، مصر، لیبی، یمن، بحرین و … منجر شد. این تحرکات در زمستان سال ۱۳۸۹ اوج گرفت و به برکناری حکومت در برخی از این کشورها منجر شد. در همین راستا در کشور سوریه نیز گروه‌هایی به شبیه‌سازی بیداری اسلامی اقدام کردند و تلاش کردند به همین بهانه با کمک‌های خارجی حکومت سوریه را براندازی کنند. در این زمان آقایان موسوی و کروبی در ایران که آزاد بودند نیز خواستار شبیه‌سازی همین روند در ایران شدند. آن‌ها با استفاده از سردرگمی اولیه در تشخیص ماهیت متفاوت این جریان‌ها در کشورهای مختلف تلاش کردند که مردم را به شورش خیابانی دعوت کنند و تصور می‌کردند که با توجه به جو منطقه‌ای می‌توانند دوباره ایران اسلامی را ناامن کرده و به مقاصد خود در براندازی نظام برسند.

در این شرایط بود که در بهمن ۱۳۸۹ بعد از بیانه‌های جدید آقایان موسوی و کروبی شورای عالی امنیت ملی تصمیم به حصر این افراد گرفت. موسوی و کروبی در طول سال ۸۸ بارها و بارها ده‌ها بیانیه داده بودند و در نهایت با شکست فتنه خودبه‌خود ساکت شده بودند و در حصر نبودند، اما آغاز یک فتنه جدید با بهانه بیداری اسلامی و بهار عربی، چیزی بود که می‌توانست دوباره منجر به کشته شدن مردم شود.

شایان‌ذکر است که مطابق اخبار سایت‌های ضدانقلاب و حامیان فتنه، در پی اعلامیه موسوی و کروبی در ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ تحت عنوان دعوت مردم به حمایت از انقلاب تونس و مصر و اعلام مخالفت با نهادهای قانونی ایران، مسئولان وزارت کشور از غیرقانونی بودن هر تجمعی تحت این عنوان خبر دادند اما آقایان موسوی و کروبی اعلام کردن که نیاز به هیچ مجوزی ندارند و دعوت به انجام این تجمع کردند که در پی خشونت‌های این تجمع غیرقانونی این سایت‌ها مدعی هستند که سه نفر کشته و چندین نفر زخمی شده‌اند.

پس این حرف غلط و نادرست که موسوی و کروبی را به خاطر انتقاد به احمدی‌نژاد حصر کردند و چنین ادعایی حرف باطلی است. مسئولان وقت شورای عالی امنیت ملی که در حصر نظر داشتند شامل افرادی مثل جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور فعلی است که در آن زمان خود عضو شورا و از منتقدین احمدی‌نژاد بودند.

چرا عده‌ای دوباره به دنبال طرح مسئله حصر هستند؟

مسئله دیگری که باید به آن جواب داد این است که چرا عده‌ای در شرایط حاضر مسئله حصر را مطرح می‌کنند و با شایعه‌سازی در غیرقانونی بودن آن تلاش می‌کنند که از این امر یک مسئله روز بسازند. در کنار احتمال بی‌اطلاعی و جهل و ناآگاهی در مورد برخی از افراد، به نظر می‌رسد که عده‌ای از مطرح کنندگان این امر دنبال یک برنامه سازمان‌یافته برای تطهیر فتنه‌گران سال ۱۳۸۸ هستند.

این افراد که خود نیز در فتنه دخیل بوده‌اند به دنبال آن هستند که از ناآگاهی افکار عمومی از علل و تاریخ حصر و … چنین جلوه دهند که نظام اسلامی دو پیرمرد و یک پیرزن بی‌گناه را که مشکلات جسمی و سلامتی دارند به‌صورت غیرقانونی از آزادی محروم کرده است و به آن‌ها فشار می‌آورد. هدف این جریان آن است که عمل کاملاً قانونی نظام اسلامی را غیرقانونی جلوه دهند این در حالی است که حصر چنان‌که توضیح داده شد کاملاً قانونی و با روالی که پیش‌ازاین نیز در نظام وجود داشته و هیچ اشکالی بر آن نبوده است رخ‌داده است. به‌عنوان‌مثال حصر آقای منتظری در سال ۱۳۷۶ توسط شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت که آقای خاتمی رئیس‌جمهور وقت ریاست آن را بر عهده داشت و وزرای ایشان عضو آن بودند و آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم کنونی نیز دبیر آن بودند.

آیا تداوم حصر به ضرر نظام اسلامی و خلاف مصلحت نیست؟

باید توجه داشت که درهرصورت اقداماتی که این افراد انجام داده‌اند برای کشور هزینه داشته است. هزینه‌ی گزافی که باجان برخی از ایرانیان و ایجاد ناامنی و صدمه به نظام اسلامی و حمله به اعتبار آن و زیر سؤال بردن سلامت انتخابات و … پرداخته‌شده است کم نیست. درواقع فتنه‌گران سال ۸۸ انواعی از صدمات را بر کشور بار کردند که یکی از آن‌ها تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران بود که برخی از همین فتنه‌گران به آمریکا و غرب پیام می‌دادند که تحریم را تشدید کنید تا ما بتوانیم بیشتر بر حکومت ایران فشار بیاوریم.

در این شرایط حتماً حصر و وضعیتی که این افراد مسبب آن بودند هزینه دارد. اگر این افراد در حصر نیز بمیرند حتماً هزینه‌های دیگری بر نظام اسلامی بار می‌شود و برخی از فتنه‌گران حامی آن‌ها به این بهانه‌ها دوباره چالش‌ها و مشکلاتی را ایجاد خواهند کرد. کسی منکر این نیست که اقداماتی که این افراد کردند و در نتیجه به حصر آن‌ها منجر شد برای ایران و نظام اسلامی هزینه داشته و دارد. اما آیا راه‌حل کاستن از این هزینه‌ها این است که این مجرمان که در شورای عالی امنیت ملی کشور محکوم‌به حصر شده‌اند آزاد شوند؟ مسلم است که اگر این افراد بدون پرداخت هزینه و بدون آنکه به گناه خود اعتراف کنند و اشتباهات خود را بپذیرند آزاد شوند نه‌تنها از نظام اسلامی متشکر و ممنون نخواهند بود بلکه مدعی خواهند شد و با پررویی هر چه تمام‌تر ادعاهای باطل خود درگذشته را تکرار و بر آن‌ها پافشاری خواهند کرد. درواقع آزاد کردن این فتنه‌گران هزینه‌ی بیشتری دارد. راه‌حل مسئله هزینه‌هایی که این فتنه‌گران می‌آفرینند این نیست که آن‌ها را آزاد کنیم تا دوباره بتوانند به فتنه‌گری روی‌آورند و از نظام اسلامی طلبکار نیز بشوند و مدعی شوند که این زمان از سال ۱۳۸۹ تاکنون را نیز که در حصر گذرانده‌اند باید نظام برای آن‌ها جبران کند.

راه‌حل درست آن است که این افراد از خطایی که کرده‌اند و فتنه سازی و کشته سازی‌هایی که کردند اظهار ندامت و پشیمانی کنند و در آن زمان که برخی از طرفداران ناآگاه و فریب‌خورده ایشان نیز متقاعد شدند که این افراد با فتنه سازی در مسیر اشتباه رفتند، تازه زمان محاکمه‌ی آن‌ها فرابرسد و دستگاه قضایی به جرائم آن‌ها رسیدگی قضایی بکند.

آیا زمان آن نرسیده که این افراد محاکمه شوند؟

برخی چنین مطرح می‌کنند که حصر این افراد در شرایط امنیتی و سیاسی خاص سال ۱۳۸۹ بوده و در آن زمان درست بوده است و با گذر زمان و عوض شدن اوضاع دیگر نیازی به تداوم آن نیست. این افراد مدعی هستند که در شرایط کنونی خصوصاً هنگامی‌که برخی از این محصوران خواستار محاکمه در دستگاه قضایی شده‌اند بهتر آن است که حصر پایان یابد و این افراد محاکمه شوند.

در پاسخ به این مسئله باید چند نکته را مطرح کرد. اول این‌که حصر اقدامی قانونی بوده و نهاد قانونی که حصر را اعمال کرده است یعنی شورای عالی امنیت ملی، خودش آن نهاد صلاحیت‌داری است که می‌تواند در مورد لزوم تداوم حصر یا برداشته شدن آن تصمیم بگیرد. مطرح کنندگان این سؤال غالباً همان کسانی هستند که درجاهای دیگر به‌غلط مدعی هستند که حصر کاری غیرقانونی و یا فراقانونی بوده است. ازاین‌جهت

کلیدواژه: شورای عالی امنیت ملی | افراد محاکمه شوند | آقایان موسوی و کروبی | باید توجه داشت | موسوی و کروبی | مدیریت اسلامی | جمهوری اسلامی | مدعی هستند | حصر سران فتنه | دستگاه قضایی | نظام اسلامی | تصمیم بگیرد | افکار عمومی | قانون اساسی | حبس و تبعید | قوه قضائیه | خرداد ۱۳۸۸ | رئیس جمهور | خواهند شد | بهمن ۱۳۸۹ | صورت گرفت | مسئله حصر | داشته اند | فتنه گران | تکرار جرم | فتنه گری | کشته شدن | آن بودند | پائین تر | سال ۱۳۸۹ | آیا حصر | فتنه ۸۸ | شده اند | ی آن ها | عده ای

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۹۰۶۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند/سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸/حکم سران فتنه کمتر از اعدام یا حبس ابد نیست
 • این جنبش سبز باصطلاح می‌خواست بگوید ما اعتراض داریم به انقلاب، خودشان را به عنوان یک انقلاب مطرح کردند علیه جریان دیکتاتوری. همین ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمایت کردند. مهمان دومین ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، یکی از جعبه سیاه‌های جنگ هستند که راجع به ایشان کمتر صحبت شده است. از ایشان به عنوان رمز اصلی در پیروزی در عملیات والفجر ۸ نام می‌برند. از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون سمت های مختلف و حساس امنیتی و اطلاعاتی را دارا بودند و هم اکنون هم یکی از همین سمتهای حساس را در اختیار دارند. در ادامه مشروح گفتگو محمد حسین رنجبران با سردار نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان می‌گذرد. مهمترین محورهای مطرح شده در این برنامه به این شرح است: *واکنش سازمان مجاهدین به انتصاب آیت‌الله راستی کاشانی *جریان بهزاد نبوی در سازمان مجاهدین، بدنبال جدایی دین از سیاست بودند *ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند *دولت آنچنان که باید و شاید از جنگ پشتیبانی نمی‌کرد *اگر طرح سپاه پذیرفته می‌شد، فاو از دست نمی‌رفت *ماجرای خرید خودروی نو برای حفاظت رهبری و تذکر رهبر انقلاب *سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸ *رهبر انقلاب، سیدحسن نصرالله را فرزند خودشان می‌دانند که کار بزرگی دارد انجام می‌دهد *واکنش دادستان وقت تهران به تاکید رهبری برای پیگیری کهریزک *فتنه‌گران در سال ۸۹ به جبهه‌النصره نامه نوشتند *اگر شورای عالی امنیت ملی حصر را بردارد، حق قوه قضائیه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد تصور نمی‌کنم. *** مجری: سلام و خیلی متشکر که این وقت را در اختیار ما قرار دادید؛ نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ایران و آزادی خواهان تبریک عرض می‌کنم. سوال: چرا شما به...
 • سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸/ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند/اگر طرح سپاه پذیرفته می شد فاو از دست نمی رفت/حکم سران فتنه کمتر از اعدام یا حبس ابد نیست
 • این جنبش سبز باصطلاح می‌خواست بگوید ما اعتراض داریم به انقلاب، خودشان را به عنوان یک انقلاب مطرح کردند علیه جریان دیکتاتوری. همین ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمایت کردند. سرویس سیاست مشرق - مهمان دومین ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، یکی از جعبه سیاه‌های جنگ هستند که راجع به ایشان کمتر صحبت شده است. از ایشان به عنوان رمز اصلی در پیروزی در عملیات والفجر ۸ نام می‌برند. از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون سمت های مختلف و حساس امنیتی و اطلاعاتی را دارا بودند و هم اکنون هم یکی از همین سمتهای حساس را در اختیار دارند. در ادامه مشروح گفتگو محمد حسین رنجبران با سردار نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان می‌گذرد. مهمترین محورهای مطرح شده در این برنامه به این شرح است: *واکنش سازمان مجاهدین به انتصاب آیت‌الله راستی کاشانی *جریان بهزاد نبوی در سازمان مجاهدین، بدنبال جدایی دین از سیاست بودند *ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند *دولت آنچنان که باید و شاید از جنگ پشتیبانی نمی‌کرد *اگر طرح سپاه پذیرفته می‌شد، فاو از دست نمی‌رفت *ماجرای خرید خودروی نو برای حفاظت رهبری و تذکر رهبر انقلاب *سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸ *رهبر انقلاب، سیدحسن نصرالله را فرزند خودشان می‌دانند که کار بزرگی دارد انجام می‌دهد *واکنش دادستان وقت تهران به تاکید رهبری برای پیگیری کهریزک *فتنه‌گران در سال ۸۹ به جبهه‌النصره نامه نوشتند *اگر شورای عالی امنیت ملی حصر را بردارد، حق قوه قضائیه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد تصور نمی‌کنم. *** مجری: سلام و خیلی متشکر که این وقت را در اختیار ما قرار دادید؛ نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ایران و آزادی خواهان تبریک عرض می‌کنم....
 • جانشین سازمان اطلاعات سپاه در گفتگو تلویزیونی مطرح کرد:سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸/ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند/اگر طرح سپاه پذیرفته می شد فاو از دست نمی رفت/حکم سران فتنه کمتر از اعدام یا حبس ابد نیست
 • خبرگزاري آريا - اين جنبش سبز باصطلاح مي‌خواست بگويد ما اعتراض داريم به انقلاب، خودشان را به عنوان يک انقلاب مطرح کردند عليه جريان ديکتاتوري. همين ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمايت کردند.سرويس سياست مشرق - مهمان دومين ويژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، يکي از جعبه سياه‌هاي جنگ هستند که راجع به ايشان کمتر صحبت شده است. از ايشان به عنوان رمز اصلي در پيروزي در عمليات والفجر 8 نام مي‌برند. از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون سمت هاي مختلف و حساس امنيتي و اطلاعاتي را دارا بودند و هم اکنون هم يکي از همين سمتهاي حساس را در اختيار دارند.در ادامه مشروح گفتگو محمد حسين رنجبران با سردار نجات، جانشين سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان مي‌گذرد.مهمترين محورهاي مطرح شده در اين برنامه به اين شرح است:*واکنش سازمان مجاهدين به انتصاب آيت‌الله راستي کاشاني*جريان بهزاد نبوي در سازمان مجاهدين، بدنبال جدايي دين از سياست بودند*ارتش و سپاه هيچگاه با هم اختلاف نداشتند*دولت آنچنان که بايد و شايد از جنگ پشتيباني نمي‌کرد*اگر طرح سپاه پذيرفته مي‌شد، فاو از دست نمي‌رفت*ماجراي خريد خودروي نو براي حفاظت رهبري و تذکر رهبر انقلاب*سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشوراي 88*رهبر انقلاب، سيدحسن نصرالله را فرزند خودشان مي‌دانند که کار بزرگي دارد انجام مي‌دهد*واکنش دادستان وقت تهران به تاکيد رهبري براي پيگيري کهريزک*فتنه‌گران در سال 89 به جبهه‌النصره نامه نوشتند*اگر شوراي عالي امنيت ملي حصر را بردارد، حق قوه قضائيه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمي کمتر از اعدام يا حبس ابد تصور نمي‌کنم.***مجري: سلام و خيلي متشکر که اين وقت را در اختيار ما قرار داديد؛نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ايران و آزادي خواهان تبريک عرض مي‌کنم. سوال: چرا شما به عنوان رمز پيروزي عمليات والفجر 8 شناخته شديد؟نجات: تسامح شده! ما هيچ...
 • جانشین سازمان اطلاعات سپاه در گفتگو تلویزیونی مطرح کرد:ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند/اگر طرح سپاه پذیرفته می شد فاو از دست نمی رفت/سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸/حکم سران فتنه کمتر از اعدام یا حبس ابد نیست
 • خبرگزاري آريا - اين جنبش سبز باصطلاح مي‌خواست بگويد ما اعتراض داريم به انقلاب، خودشان را به عنوان يک انقلاب مطرح کردند عليه جريان ديکتاتوري. همين ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمايت کردند.سرويس سياست مشرق - مهمان دومين ويژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، يکي از جعبه سياه‌هاي جنگ هستند که راجع به ايشان کمتر صحبت شده است. از ايشان به عنوان رمز اصلي در پيروزي در عمليات والفجر 8 نام مي‌برند. از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون سمت هاي مختلف و حساس امنيتي و اطلاعاتي را دارا بودند و هم اکنون هم يکي از همين سمتهاي حساس را در اختيار دارند.در ادامه مشروح گفتگو محمد حسين رنجبران با سردار نجات، جانشين سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان مي‌گذرد.مهمترين محورهاي مطرح شده در اين برنامه به اين شرح است:*واکنش سازمان مجاهدين به انتصاب آيت‌الله راستي کاشاني*جريان بهزاد نبوي در سازمان مجاهدين، بدنبال جدايي دين از سياست بودند*ارتش و سپاه هيچگاه با هم اختلاف نداشتند*دولت آنچنان که بايد و شايد از جنگ پشتيباني نمي‌کرد*اگر طرح سپاه پذيرفته مي‌شد، فاو از دست نمي‌رفت*ماجراي خريد خودروي نو براي حفاظت رهبري و تذکر رهبر انقلاب*سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشوراي 88*رهبر انقلاب، سيدحسن نصرالله را فرزند خودشان مي‌دانند که کار بزرگي دارد انجام مي‌دهد*واکنش دادستان وقت تهران به تاکيد رهبري براي پيگيري کهريزک*فتنه‌گران در سال 89 به جبهه‌النصره نامه نوشتند*اگر شوراي عالي امنيت ملي حصر را بردارد، حق قوه قضائيه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمي کمتر از اعدام يا حبس ابد تصور نمي‌کنم.***مجري: سلام و خيلي متشکر که اين وقت را در اختيار ما قرار داديد؛نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ايران و آزادي خواهان تبريک عرض مي‌کنم. سوال: چرا شما به عنوان رمز پيروزي عمليات والفجر 8 شناخته شديد؟نجات: تسامح شده! ما هيچ...
 • سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸/اگر طرح سپاه پذیرفته می شد فاو از دست نمی رفت/ماجرای نامه فتنه گران به جبهة النصره در سال ۸۹
 • این جنبش سبز باصطلاح می‌خواست بگوید ما اعتراض داریم به انقلاب، خودشان را به عنوان یک انقلاب مطرح کردند علیه جریان دیکتاتوری. همین ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمایت کردند. به گزارش جهان نيوز، مهمان دومین ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، یکی از جعبه سیاه‌های جنگ هستند که راجع به ایشان کمتر صحبت شده است. از ایشان به عنوان رمز اصلی در پیروزی در عملیات والفجر ۸ نام می‌برند. از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون سمت های مختلف و حساس امنیتی و اطلاعاتی را دارا بودند و هم اکنون هم یکی از همین سمتهای حساس را در اختیار دارند. در ادامه مشروح گفتگو محمد حسین رنجبران با سردار نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان می‌گذرد. مهمترین محورهای مطرح شده در این برنامه به این شرح است: *واکنش سازمان مجاهدین به انتصاب آیت‌الله راستی کاشانی *جریان بهزاد نبوی در سازمان مجاهدین، بدنبال جدایی دین از سیاست بودند *ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند *دولت آنچنان که باید و شاید از جنگ پشتیبانی نمی‌کرد *اگر طرح سپاه پذیرفته می‌شد، فاو از دست نمی‌رفت *ماجرای خرید خودروی نو برای حفاظت رهبری و تذکر رهبر انقلاب *سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸ *رهبر انقلاب، سیدحسن نصرالله را فرزند خودشان می‌دانند که کار بزرگی دارد انجام می‌دهد *واکنش دادستان وقت تهران به تاکید رهبری برای پیگیری کهریزک *فتنه‌گران در سال ۸۹ به جبهه‌النصره نامه نوشتند *اگر شورای عالی امنیت ملی حصر را بردارد، حق قوه قضائیه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد تصور نمی‌کنم. *** مجری: سلام و خیلی متشکر که این وقت را در اختیار ما قرار دادید؛ نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ایران و آزادی خواهان تبریک عرض می‌کنم....
 • سران فتنه محاکمه شوند حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد نمی گیرند/ماجرای نامه فتنه گران به تروریستهای جبهة النصره در سال ۸۹
 • رییس سازمان اطلاعات سپاه گفت: این حق قوه قضاییه است که اینها را محاکمه کند. علی القاعده این نوع جرایم هم اگر برود قوه قضاییه فرد محاکمه بشود، من بعید میدونم حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد به این افراد بخورد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار نجات جانشین رییس سازمان اطلاعات سپاه با حضور در برنامه دستخط به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل اظهارات وی در این باره به شرح ذیل است:مجری: سلام و خیلی متشکر که این وقت را در اختیار ما قرار دادید؛ نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ایران و آزادی خواهان تبریک عرض می‌کنم. س: چرا شما به عنوان رمز پیروزی عملیات والفجر 8 شناخته شدید؟ نجات: تسامح شده! ما هیچ نقشی در پیروزی والفجر 8 نداشتیم. آنی که پیروز بود و پیروزی را به مردم ایران هدیه کرد در راس و اول خدا بوده است، بعد هم رهبری داهیانه حضرت امام بود که هرچه داریم از آن پیر دیر ما بود و آن رهبر عاقل و رهبر محکم و با صلابت ما بود و اگر نفس مسیحایی ایشان نبود، یک لحظه این نفس را از جبهه ها قطع می‌کرد، ما هیچ پیروزی در جبهه ها نداشتیم. عملیات والفجر هشت طرحی بود که فرماندهی جنگ به این نتیجه رسید که با دشمن در نقطه ای درگیر بشود که بتواند غافلگیری را انجام بدهد. به دنبال تجاربی که فرماندهی جنگ در عملیات خیبر و بدر داشت، به این نتیجه رسیده بود که ما از لحاظ امکانات و تجهیزات نظامی با دشمنی که تا دندان توسط هم ابر قدرتهای شرق و غرب مسلح شده بود و ارتجاع منطقه هم به ما کمک می‌کرد، ما باید در جایی عملیات انجام می‌دادیم و حمله می‌کردیم که او غافلگیر بشود. منطقه فاو به خاطر ویژگی‌هایی که داشت، می‌توانستیم دشمن...
 • سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸
 • این جنبش سبز باصطلاح می‌خواست بگوید ما اعتراض داریم به انقلاب، خودشان را به عنوان یک انقلاب مطرح کردند علیه جریان دیکتاتوری. همین ها از زندان نامه نوشتند به جبهه النصره و از آنها حمایت کردند. سرویس سیاست مشرق - مهمان دومین ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس، یکی از جعبه سیاه‌های جنگ هستند که راجع به ایشان کمتر صحبت شده است. از ایشان به عنوان رمز اصلی در پیروزی در عملیات والفجر ۸ نام می‌برند. از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون سمت های مختلف و حساس امنیتی و اطلاعاتی را دارا بودند و هم اکنون هم یکی از همین سمتهای حساس را در اختیار دارند. در ادامه مشروح گفتگو محمد حسین رنجبران با سردار نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه از نظرتان می‌گذرد. مهمترین محورهای مطرح شده در این برنامه به این شرح است: *واکنش سازمان مجاهدین به انتصاب آیت‌الله راستی کاشانی *جریان بهزاد نبوی در سازمان مجاهدین، بدنبال جدایی دین از سیاست بودند *ارتش و سپاه هیچگاه با هم اختلاف نداشتند *دولت آنچنان که باید و شاید از جنگ پشتیبانی نمی‌کرد *اگر طرح سپاه پذیرفته می‌شد، فاو از دست نمی‌رفت *ماجرای خرید خودروی نو برای حفاظت رهبری و تذکر رهبر انقلاب *سفارش آقا درباره سران فتنه در روز عاشورای ۸۸ *رهبر انقلاب، سیدحسن نصرالله را فرزند خودشان می‌دانند که کار بزرگی دارد انجام می‌دهد *واکنش دادستان وقت تهران به تاکید رهبری برای پیگیری کهریزک *فتنه‌گران در سال ۸۹ به جبهه‌النصره نامه نوشتند *اگر شورای عالی امنیت ملی حصر را بردارد، حق قوه قضائیه است که سران فتنه را محاکمه کند؛ حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد تصور نمی‌کنم. *** مجری: سلام و خیلی متشکر که این وقت را در اختیار ما قرار دادید؛ نجات: عرض سلام و ادب دارم. هفته دفاع مقدس را به شما و مردم ایران و آزادی خواهان تبریک عرض می‌کنم....
 • ماجرای نامه سال ۸۹ سران فتنه به جبه النصره/جنبش سبز قرار بود ۲۵ خرداد در میدان آزادی چادر بزنند
 • جانشین سازمان اطلاعات سپاه با بیان اینکه اگر طرح سپاه پذیرفته می‌شد، فاو از دست نمی‌رفت، گفت: فتنه‌گران در سال ۸۹ به جبهه‌النصره نامه نوشتند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سردار حسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه با حضور در برنامه دست خط به سوالات مجری این برنامه پاسخ داد.متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:س: چرا شما به عنوان رمز پیروزی عملیات والفجر ۸ شناخته شدید؟نجات: تسامح شده! ما هیچ نقشی در پیروزی والفجر ۸ نداشتیم. آنی که پیروز بود و پیروزی را به مردم ایران هدیه کرد در راس و اول خدا بوده است، بعد هم رهبری داهیانه حضرت امام بود که هرچه داریم از آن پیر دیر ما بود و آن رهبر عاقل و رهبر محکم و با صلابت ما بود و اگر نفس مسیحایی ایشان نبود، یک لحظه این نفس را از جبهه ها قطع می‌کرد، ما هیچ پیروزی در جبهه ها نداشتیم.عملیات والفجر هشت طرحی بود که فرماندهی جنگ به این نتیجه رسید که با دشمن در نقطه ای درگیر بشود که بتواند غافلگیری را انجام بدهد. به دنبال تجاربی که فرماندهی جنگ در عملیات خیبر و بدر داشت، به این نتیجه رسیده بود که ما از لحاظ امکانات و تجهیزات نظامی با دشمنی که تا دندان توسط هم ابر قدرتهای شرق و غرب مسلح شده بود و ارتجاع منطقه هم به ما کمک می‌کرد، ما باید در جایی عملیات انجام می‌دادیم و حمله می‌کردیم که او غافلگیر بشود.منطقه فاو به خاطر ویژگی‌هایی که داشت، می‌توانستیم دشمن را غافلگیر کنیم. اولین و مهمترین خصوصیت منطقه فاو، رودخانه اروند بود. رودخانه اروند رودخانه سرکش و مهار نشدنی است که در بعضی جاها عرض آن حدود یک کیلومتر و در جاهایی به حدود ۵۰۰ متر می‌رسد. این رودخانه دارای جزر و مد است در موقعی که جزر میشود سرعت آب به سرعت زیاد می‌شود بعضی...
 • فتنه گران در سال ۸۹ به جبهه النصره نامه نوشتند
 • صراط:سردار حسین نجات، جانشین سازمان اطلاعات سپاه با حضور در برنامه دست خط به سوالات مجری این برنامه پاسخ داد. به گزارش مهر متن کامل این گفتگو به شرح زیر است: س: چرا شما به عنوان رمز پیروزی عملیات والفجر ۸ شناخته شدید؟ نجات: تسامح شده! ما هیچ نقشی در پیروزی والفجر ۸ نداشتیم. آنی که پیروز بود و پیروزی را به مردم ایران هدیه کرد در راس و اول خدا بوده است، بعد هم رهبری داهیانه حضرت امام بود که هرچه داریم از آن پیر دیر ما بود و آن رهبر عاقل و رهبر محکم و با صلابت ما بود و اگر نفس مسیحایی ایشان نبود، یک لحظه این نفس را از جبهه ها قطع می‌کرد، ما هیچ پیروزی در جبهه ها نداشتیم. عملیات والفجر هشت طرحی بود که فرماندهی جنگ به این نتیجه رسید که با دشمن در نقطه ای درگیر بشود که بتواند غافلگیری را انجام بدهد. به دنبال تجاربی که فرماندهی جنگ در عملیات خیبر و بدر داشت، به این نتیجه رسیده بود که ما از لحاظ امکانات و تجهیزات نظامی با دشمنی که تا دندان توسط هم ابر قدرتهای شرق و غرب مسلح شده بود و ارتجاع منطقه هم به ما کمک می‌کرد، ما باید در جایی عملیات انجام می‌دادیم و حمله می‌کردیم که او غافلگیر بشود. منطقه فاو به خاطر ویژگی‌هایی که داشت، می‌توانستیم دشمن را غافلگیر کنیم. اولین و مهمترین خصوصیت منطقه فاو، رودخانه اروند بود. رودخانه اروند رودخانه سرکش و مهار نشدنی است که در بعضی جاها عرض آن حدود یک کیلومتر و در جاهایی به حدود ۵۰۰ متر می‌رسد. این رودخانه دارای جزر و مد است در موقعی که جزر میشود سرعت آب به سرعت زیاد می‌شود بعضی اوقات تا ۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت آب می‌رسد که اگر یک غواص بخواهد عبور بکند غواص را آب می‌برد. نکته دوم این...
 • استکبار جهانی با طرح موضوع استقلال کردستان در صدد ایجاد فتنه است
 • یزد - امام جمعه یزد گفت: استکبار جهانی این بار با طرح موضوع استقلا کردستان در صدد ایجاد فتنه جدید در منطقه است. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نمازجمعه یزد با گرامیداشت ایام هفته دفاع مقدس و همزمانی آن با فرا رسیدن ماه محرم الحرام اظهار داشت: همانگونه که امام راحل نیز فرمودند؛ این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. وی با تاکید بر لزوم بهره گیری از این ایام و تلاش برای ترویج فرهنگ عاشورا بیان کرد: مراسم سوگواری امام حسین (ع) مذهب تشیع را بیمه کرده و به واقع اصلی ترین عامل حفظ مکتب تشیع، فرهنگ و مکتب عاشورا است. ناصری تصریح کرد: همانگونه که ائمه اطهار نیز تاکید داشته اند، عزاداری عاشورا تنها نباید جنبه عزاداری و گریستن داشته باشد بلکه باید جنبه های سیاسی آن نیز حفظ شود و از ظرفیت این مراسم برای جلوگیری از آسیب به دین اسلام و مکتب تشیع استفاده شود. خبر تکمیل می شود...
 • سران کشورهای اروپایی از آمریکا فاصله بگیرند
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،سردار رحیم صفوی در پیش خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، گفت: درقرن حاضر با مواضع تند رییس‌جمهور آمریکا افول قدرت این کشور حتمی و با حول و قوه الهی قطب جهان اسلام با بیش از یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان، 75 درصد ذخایر نفت جهان و 57 درصد ذخایر گاز جهان و با داشتن یک خدا، یک پیامبر و یک کتاب در حال شکل‌گیری است. وی ابراز امیدواری کرد: قطب جهان اسلام با وحدت مسلمانان مقابل رژیم صهیونیستی شکل بگیرد. مشاور عالی مقام معظم رهبری با بیان این‌که قطب دیگری از قدرت در حال شکل گرفتن است، ادامه داد: قدرت آسیایی مرکب از چین، هند، روسیه و ایران قطب دیگر قدرت جهانی است و آمریکا از شکل‌گیری این قدرت عصبانی است. صفوی از سران کشورهای اروپایی خواست تا از آمریکا فاصله بگیرند و از طریق برجام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران مستحکم کنند. مشاور عالی مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: ایران با روحیه حسینی و عاشورایی و رهبری حکیمانه و عزت‌مند امام خامنه‌ای با وحدت و انسجام ملی راه خودش را برای رسیدن به پیشرفت‌های مادی و معنوی و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی ادامه می‌دهد و سخنان غیرعقلانی رییس‌جمهور آمریکا موجب تنفر روشنفکران مردم آمریکا و ملل جهان خواهد شد. وی در بخشی دیگر از سخنان‌اش خطاب به دولت‌های پس از انقلاب با طرح این پرسش ک دولت‌های پس از جنگ تا چه اندازه از پتانسیل و روحیه بسیجی برای پیشرفت و آبادانی کشور بهره برده‌اند؟ افزود: امام در آن مقطع 2.5 میلیون جوان بسیجی را عازم جبهه کردند و این جوانان از همه اقشار و اصناف مختلف سرنوشت جنگ را به پیروزی رساندند. نیروهای مسلح امنیت پایدار را در کشور ایجاد کردند تا دولت‌ها به آبادانی، پیشرفت و رفع مشکلات مادی و معنوی بپردازند و مردم به...
 • ایران به عنوان جزیره ثبات خاری در چشم سران استکبار است
 • فرماندار شهرستان قدس با بیان اینکه ایران به عنوان جزیره ثبات خاری در چشم سران استکبار است گفت:‌ همه دنیا بداند مردم کشور ما با تأسی از آموزه‌های دینی هرگز اجازه نمی‌دهد که یک اجنبی در خاک این کشور قدم بگذارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرقدس، سید مهدی محمدی صبح امروز همزمان با نخستین روز از آغاز هفته دفاع مقدس در مراسم رژه لجستیک نیروی مسلح و یگان‌های ویژه سپاه پاسداران شهرستان قدس که با حضور خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و مسئولان شهرستان برگزار شد اظهار داشت: هفته دفاع مقدس یادآور خون‌هایی است که به پای شجره طیبه شهدا در راستای دفاع جانانه از هجوم وحشیانه دشمن به کشورمان ریخته شده است.وی افزود: دشمن در یک جنگ نابرابر زمانی به کشورمان هجوم آورد که نیروهای مردمی و بسیجی ما به صورت نوپا و از کمترین ادوات و فنون جنگی هم برخوردار نبودند؛ اما عراق با حمایت نظامی آمریکا و سایر متحدانش نتوانستند در مقابل مجاهدان ما ایستادگی کند.فرماندار قدس در ادامه عنوان کرد: در شرایط کنونی که در دهه چهارم پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران قرار داریم همچنان کشور ما تحت فشار تحریم‌ها و هجمه‌های دشمنان قرار دارد؛ اما ذره‌ای از تمامیت ارضی کشور خود کوتاه نیامدیم، در صورتی که پیش از انقلاب در هر جنگ و یورشی بخشی از خاک کشورمان تجزیه ‌شد.محمدی با بیان اینکه هم اکنون کشور ما به عنوان یک قدرت منطقه در دنیا مطرح است خاطرنشان کرد: هم اکنون تمام کشورهای منطقه در حالت جنگ و ناآرامی به سر می‌برند؛ اما ایران به عنوان جزیره ثبات و امنیت همچون خاری در چشم آمریکا و سایر سران استکبار حضوری تأثیرگذار در دنیا دارد.وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخواسته از فرهنگ غنی اسلام است، که این ملت بصیر نیز همواره ثابت کرده‌اند که پای ولایت، رهبری و این نظام ایستاده‌اند.فرماندار شهرقدس ضمن انتقاد...
 • نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:سران کشورهای ۱ ۵ سر عقل بیایند/مسئولان شهری فضای محرم را پررنگ تر کنند
 • به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی ظهر امروز در خطبه‌های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه بجنورد با اشاره به نفرت جوامع نسبت به آمریکا گفت: با صحبت‌های رییس جمهور امریکا در سازمان ملل ملت این کشور تحقیر شد و آبروی مردمش را به خطر انداخت. نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی رییس جمهور امریکا را لازم دانست تا از ملت ایران عذرخواهی کند و از یاوه گویی دست بردارد. امام جمعه بجنورد آمریکا را به خاطر دخالت‌های نابجا در امور سایر کشورها رو به سقوط اعلام کرد و گفت: جبهه مقاومت مسیر خود را یافته است و به گفته سردار سلیمانی تا چند ماه آینده داعش نابود و از صحنه روزگار پاک می‌شود. وی همچنین با اشاره به آغاز محرم الحرام بر ایجاد فضای عاشورایی در شهر و استان تاکید کرد و به مسولان شهری تذکر داد که از جمع‌آوری ایستگاه‌های صلواتی خودداری کنند و حال و هوای محرم را در کوچه و بازار جاری کنند. یعقوبی افزود: حقیقت امام حسین، همان حقیقت پیامبر است و احترام به امام حسین به احترام به پیامبر اکرم است که اگر کوتاهی در حق اباعبدالله بشود کوتاهی در حق پیامبر گرامی اسلام است. امام جمعه بجنورد تصریح کرد: اگر امام حسین نبود اسلام راستین پشت ابرها مانده بود. نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی عاشورا را الگویی در دفاع مقدس دانست و نشانه آن را شعارهای لبیک یا حسین در زمان جنگ بیان کرد. وی افزود: نورانیت دفاع مقدس از عاشورا است و در زمان عملیات‌های جنگ، برای به دست آوردن سربندهای یا حسین تلاش‌های زیادی اتفاق می‌افتاد. امام جمعه بجنورد به مداحان تاکید کرد تا به مناسبت تقارن دفاع مقدس و محرم الحرام بر تبیین رسم شهیدان، ایثارشان و از خودگذشتگی‌های آنان بپردازند و گفت: دفاع مقدس همان بازخوانی عاشورا است. یعقوبی در رابطه با برخی شبهات مطرح شده...
 • حقیقت هایی درباره مومیایی ها
 • گزارش کامل از گزیده‌خبرهایامروز«تابناک با تو»را با کلیک بر تیتر و یا عکس آن بخوانید.حقیقت هایی درباره مومیایی ها راحت به این مردان بگویید: «نه» سالاد کلم با سس ارده، لذیذ و مقوی جوراب‌های حاشیه‌ساز آقای نخست وزیر+عکس چهره منصوریان بعد از اعلام خبر استعفا +عکس واکنش تند خانم بازیگر به شایعه خبر ازدواجش +عکس رهبر کره شمالی زمان سخنرانی ترامپ کجا بود؟ +تصاویر سازمان ملل عکس دردسرساز را حذف کرد +عکس نگار جواهریان در کنار پدرش +عکس قربانی اسیدپاشی اصفهانی ازدواج کرد +عکس یک ایرانی رکورد گینس را در دبی شکست +عکس دیدنی‌های امروز؛ پنجشنبه 30 شهریور ممنوعیت نام های خارجی برای نوزادانرئیس جمهوری که پسرش را تهدید به قتل کرد ریزش قیمت طلا و دلار در بازار +جدول گردوخاک و بارش باران در کشور افزایش فوتی‌ها و مصدومان انفجار قم +اسامی مصدومان چرا بچه‌ها نباید مجازات اعدام را تماشا کنند؟ تنها استانی که کتاب درسی رایگان توزیع می‌کند
 • محرومیت پرسپولیس واقعیت دارد/طارمی هم ۴ ماه محروم شد
 • محرومیت باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی واقعیت دارد. آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پرسپولیسی ها در آستانه بازی با الهلال عربستان با حكم سنگین فیفا مواجه شده اند. فیفا این باشگاه را به دلیل عدم پرداخت پول مانوئل ژوزه، از دو پنجره نقل و انتقالات محروم كرده است.همچنین مهدی طارمی هم به دلیل شكایت باشگاه ریزه اسپور تركیه چهار ماه محروم شده است.البته باشگاه پرسپولیس این خبر را تكذیب كرده و گفته كه نامه ای به دست آن ها نرسیده است. اما این حكم از سوی فیفا صادر شده و به دست فدراسیون فوتبال هم رسیده است اما فعلا به دلیل دو روز تعطیلی پایان هفته و همچنین شوكی كه وارد شده، این خبر اعلام رسمی نشده است.
 • سخنان ترامپ برخلاف تمام واقعیت های موجود در ایران است
 • ورامین- امام جمعه موقت ورامین گفت: سخنان ترامپ برخلاف تمام واقعیت های موجود در ایران است. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی در خطبه های نماز جمعه امروز ورامین فرا رسیدن ماه محرم را تسلیت گفته و افزود: همه باید سعی کنیم، تا شاگرد خوبی برای مکتب عاشورا باشیم، شیوه های عزاداری باید مشروع باشد، در عزاداری ها سینه زنی، نوحه خوانی، گریه و اشک و بیان فضایل اهل بیت علهم السلام را انجام دهید و از مسائلی که موجب وهن مذهب می شود، پرهیز کنید،نباید حرام شرعی و اعمالی که سبب تحقیر مذهب می شود، در عزاداری ها نفوذ پیدا کند. وی اضافه کرد: باید در عزاداری ها چشم دشمنان را کور و توطئه های آن ها را خنثی کنیم و لذا راه اندازی دسته های عزاداری در خیابان ها و معابر موضوعیت داشته و از مهم ترین شعائر محرم است، از هم اکنون تمام هیات ها برای حضور دسته های عزاداری در خیابان ها در روز عاشورا برنامه ریزی کرده و این شعائر را حفظ کنند. امام جمعه موقت ورامین سپس به آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ایثارگری، فداکاری و استقامت و جهاد عزت مندانه ۸ ساله ملت ایران در برابر دنیای استکبار در تاریخ این کشور نظیر ندارد، ما تنها با صدام طرف نبودیم، بلکه با تمام دنیای کفر و استکبار طرف بودیم، تمام باطل یک طرف بود و ملت ما یک طرف، انقلاب اسلامی تازه پیروز شده و ارتش دچار نابسامانی بوده و آمادگی جنگ در کشور وجود نداشت، اما دفاع جانانه ملت ایران اعجاب همه جهانیان را بر انگیخت. وی با بیان این که ملت ایران با اتکا به قدرت لایزال الهی و اطاعت از ولایت فقیه در ۸ سال دفاع مقدس سربلند شد، گفت: دفاع مقدس زمینه ساز پیروزی های دیگر و بیداری مسلمانان جهان شد، ما...
 • توکلیان:نتایج پاریس واقعیت کشتی ایران نبود
 • مربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان این که نتایج جهانی پاریس واقعیت کشتی ایران نبود گفت:قطعا کادر فنی تیم ملی از حضور کشتی‌گیران ترسو که نمی‌توانند غیرت ایرانی را به نمایش بگذارند جلوگیری خواهد کرد. به گزارش مشرق، امیر توکلیان درباره آخرین وضعیت تیم ملی کشتی آزاد ایران در آستانه اعزام به رقابت‌های داخل سالن آسیا در عشق آباد ترکمنستان اظهار کرد: بازی‌های داخل سالن آسیا مانند بازی‌های آسیایی از سطح بالایی برخوردار است و همه حریفان درجه یک و عنوان‌دار جهان و المپیک پا به این رقابت‌ها می‌گذارند. بیش‌تر کشورهای شرکت کننده با ترکیب اصلی به این رقابت‌ها می‌آیند و سطح کیفی مسابقات بالاست. امیدوارم تیم ایران نتایج خوبی در این رقابت‌ها کسب کند تا بار دیگر قدرت کشتی ایران را نشان بدهیم. مربی تیم ملی کشتی آزاد افزود: تیم ایران با ترکیبی جوان پا به این رقابت‌ها می‌گذارد و ۶ نفر از کشتی گیران اعزامی ایران برای نخستین‌بار است که در رقابت‌های رسمی به روی تشک می‌روند. انتخابی تیم ملی این فرصت را در اختیار جوانان گذاشت که خود را به کادر فنی تیم ملی نشان بدهند و اعتماد کادر فنی را جلب کنند. ما تمامی نفرات دوم رقابت‌های انتخابی را برای حضور در این رویداد انتخاب کرده‌ایم و پای قانون انتخابی ایستاده‌ایم. نفرات اعزامی ۴۰ روز در اردو بوده‌اند و امیدوارم بتوانیم مانند بسیاری از رویدادها بار دیگر با کسب نتایج خوب دل مردم را شاد کنیم. او درباره انتقادات به نتایج تیم ملی کشتی آزاد در رقابت‌های جهانی پاریس نیز خاطرنشان کرد: کشتی ورزش مظلومی است چرا که وظیفه این رشته، قهرمانی و مدال‌آوری تحت هر شرایطی شده است اما هیچ گاه اتاق فکری از سوی مسوولان تشکیل نشده که این نتایج چگونه به‌دست آمده است. قبول دارم در رقابت‌های جهانی اشتباهاتی داشتیم که به کسب این نتایج منجر شد اما مطمئن باشید نتایج جهانی...
 • سخنان ترامپ در سازمان ملل واقعیت سیاست آمریکا را روشن کرد
 • تهران- ایرنا- امام جمعه بخش جوادآباد ورامین گفت: سخنان سخیف، بی مغز و دیوانه وار ترامپ در سازمان ملل، واقعیت سیاست های خصمانه آمریکا را روشن کرد. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام حسین رضاپور در خطبه های این هفته نماز جمعه بخش جوادآباد با اشاره به سخنان ترامپ در سازمان ملل افزود: این که امروز رئیس جمهور آمریکا دیوانه وار سخنان سخیف و بی مغزی را در مقابل چشم جهانیان بر زبان جاری می کند، ناشی از عصبانیت شدید آنها از شکست های پی در پی از تفکر شیعی برخاسته از محرم و صفر است. وی خاطر نشان کرد: آمریکا همان کشوری است که صدام ملعون و حزب بعث را تشویق به حمله به ایران کرد و با خسارت صدها میلیارد دلاری با ذلت و خواری در مقابل تفکر شیعه شکست خورد. وی اظهار کرد: آمریکا با سیاست هایی که برخاسته از خوی ددمنشی آنان است، صدها میلیارد دلاربرای اشغال افغانستان و عراق صرف می کند تا به ایران ضربه وارد کند ولی در آخر دیدند که افغانستان و عراق به دامن ایران بازگشتند.رضا پور گفت: آمریکا کشوری است که اسرائیل را تشویق کردند تا لبنان را 24 ساعته اشغال کند ولی دید که تفکر شیعی حزب الله آن ارتش قدرتمند را ذلیلانه مجبور به عقب نشینی کرد و این شکست امروز نصیب داعش و تکفیری ها شده است.وی بیان کرد: آمریکا که همواره در صدد ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی است امروز به دنبال طرح صهیونیستی رفراندوم، در کردستان عراق است و یقینا در این توطئه نیز شکست می خورد.امام جمعه جوادآباد اظهار کرد: آمریکا که در تمامی این توطئه ها و سیاست های خصمانه چاره ای جز شکست نداشته، از نظام و ملت ایران عصبانی است و باعث می شود تا رئیس جمهورش حرفهایی خارج از عقل و تفکر بر زبان جاری کند که این...
 • همه پرسی استقلال کردستان عراق غیر قانونی است
 • شورای امنیت ملی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق غیر قانونی و غیر قابل قبول است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، شورای امنیت ملی ترکیه از مقامات اقلیم کردستان عراق خواست که پیش از اینکه فرصت از دست برود، از برگزاری همه پرسی دست بردارند و ترکیه آماده مشارکت در حل و فصل مسائل بین بغداد و اقلیم از طریق گفتگو است. شورای امنیت ملی ترکیه در جلسه امروز خود که به منظور بررسی همه پرسی استقلال اقلیم برگزار کرده بود، عنوان کرد: برگزاری همه پرسی دارای پیامدهای ناگواری است که به شمال عراق و کل منطقه آسیب خواهد زد. این شورا تصریح کرد، اگر همه‌ پرسی برگزار شود، ترکیه حق خود بر اساس قوانین بین ‌المللی را که با تقویت و تمدید حضور نظامی در عراق موافق است، محفوظ می ‌داند. همه ‌پرسی استقلال کردستان قرار است روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار شود. مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان امروز در جریان سخنرانی تبلیغاتی خود در شهر اربیل گفت که بعد از برگزاری همه ‌پرسی با بغداد وارد مذاکره خواهد شد.
 • ترکیه:همه پرسی استقلال کردستان عراق غیر قانونی است
 • شورای امنیت ملی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق غیر قانونی و غیر قابل قبول است.به گزارش صدای ایران از مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، شورای امنیت ملی ترکیه از مقامات اقلیم کردستان عراق خواست که پیش از اینکه فرصت از دست برود، از برگزاری همه پرسی دست بردارند و ترکیه آماده مشارکت در حل و فصل مسائل بین بغداد و اقلیم از طریق گفتگو است.شورای امنیت ملی ترکیه در جلسه امروز خود که به منظور بررسی همه پرسی استقلال اقلیم برگزار کرده بود، عنوان کرد: برگزاری همه پرسی دارای پیامدهای ناگواری است که به شمال عراق و کل منطقه آسیب خواهد زد.این شورا تصریح کرد، اگر همه‌ پرسی برگزار شود، ترکیه حق خود بر اساس قوانین بین ‌المللی را که با تقویت و تمدید حضور نظامی در عراق موافق است، محفوظ می ‌داند.همه ‌پرسی استقلال کردستان قرار است روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار شود.مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان امروز در جریان سخنرانی تبلیغاتی خود در شهر اربیل گفت که بعد از برگزاری همه ‌پرسی با بغداد وارد مذاکره خواهد شد
 • مدافعان حقوق کودک از ظرفیت قانونی استفاده نمی کنند
 • دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه مدافعان حقوق کودک از ظرفیت قانونی استفاده نمی‌کنند گفت که طبق قانون سمن‌ها می‌توانند شکایت کنند و دادگاه مکلف است شکایت آنها رابپذیرد. به گزارش ایسنا، مظفر الوندی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان که اخیرا از سوی برخی اعضای شورای شهر تهران انتقاداتی را به همره داشت، گفت: کلمه جمع آوری، نقض حقوق کودک است و تجربیات متعددی از سالهای گذشته داشتیم که جواب نداد به همین دلیل باید از منشاء تولید این پدیده شروع به کار کنیم وگرنه در خیابان هیچ افتاقی نمی افتد چرا که امروز جمع می کنند و و فردا دوباره همین رویه است. وی با تاکید بر ضرورت شناسایی صحیح منشا آسیب‌ها گفت: در برخی استان‌ها مداخلاتی در محل آسیب‌ها شروع شد و ارگان‌های مختلف در قالب یک کمیته مشترک در محل آغاز آسیب که کودکان خیابانی به خیابان می آیند مداخلاتی داشتند که موثر بود به همین منظور برخی سامان‌دهی‌ها یا جمع آوری‌ها که امروز شاهد سخن گفتن از آنها هستیم جواب نمی‌دهد. دبیر مجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک به آیین‌نامه‌های مصوب در رابطه با سامان دهی کودکان کار و خیابان اشاره و تصریح کرد: متاسفانه به مبانی قانونی که از قبل تجربه شده توجهی نمی شود. ما در این خصوص آیین نامه مرتبط با شورای ساماندهی کودکان خیابان و کار داریم که وزارت رفاه متولی آن است و در سال 84 مصوبه سامان دهی به تصویب دولت رسید و یک دستمایه قانونی خوبی است و اگر بر اساس همان مصوبه فعالیت‌ها انجام شود، بسیاری از کارها درست می شود. الوندی با انتقاد از اینکه شیوه فعلی جمع آوری کودکان کار و خیابان شیوه درستی نیست، اظهار کرد: در ماده 45 قانون حمایت از خانواده ذکر شده که هر تصمیم...
 • طاهری:هر وقت رای به دستمان برسد اقدامات قانونی را انجام می دهیم
 • مدیر باشگاه پرسپولیس می‌گوید:‌ هنوز رایی از سوی فیفا به دست این باشگاه نرسیده است علی اکبر طاهری در گفت‌وگو با ایسنا درباره خبر محرومیت باشگاه پرسپولیس از نقل و انتقالات و همین‌طور محرومیت طارمی اظهار کرد:‌ هنوز هیچ رایی به دست ما نرسیده که بخواهیم اظهار نظر دقیقی در این باره داشته باشیم. پیش از این بارها و بارها در مصاحبه‌ها هشدارهایی در این زمینه داده بودیم اما به هر حال باید منتظر باشیم تا رای به دستمان برسد و سپس اقدامات قانونی خودمان را انجام دهیم. او در پاسخ به این سوال که آیا باشگاه به این رای اعتراض خواهد کرد یا خیر گفت: همان‌طور که گفتم حکمی به ما نداده‌اند که بر اساس آن اقدام کنیم. مطمئنا باشگاه با پیگیری‌های قانونی به دنبال حل مساله خواهد بود. او درباره این که در شرایط حساس چنین رایی صارد شده است گفت:‌ نگران هیچ چیزی نیستیم. مطمئن باشید بازیکنان ما با قدرت بیشتری به مصاف الهلال می‌روند. انتهای پیام
 • دولت به شکل گیری شرکت های کاغذی در گمرک وجاهت قانونی داد
 • یک کارشناس گمرکی گفت: دولت به عنوان بازوی اجرائی حاکمیت با تدوین و اجرای یک ماده، عملاً به یک فعل غیر قانونی فعالیت شرکت‌های کاغذی در گمرک وجاهت قانونی بخشیده است. حسین ارس‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: پس از اضافه شدن یکهزار کارگزار در سال 95 به چرخه ترخیص کالا از گمرک کشور و افزایش تعداد کارگزاران به حدودسه هزار نفر، رئیس ‌وقت گمرک از کارگزاران در جهت تخصصی کردن امور گمرکی و نیز واگذاری ترخیص کالای شرکت‌های حقوقی به کارگزاران گمرک، جهت از بین رفتن کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و شرکت‌های کاغذی و روشن‌تر شدن وضعیت ترخیص کالا و مالیات آنها حمایت کرد.این کارشناس گمرکی افزود: با این‌حال دولت به عنوان بازوی اجرائی حاکمیت با تدوین و اجرای یک ماده، باعث و عامل تضییع حقوق کارگزاران گمرکی شده و رسما و قانونا به افراد غیر متخصص به صرف داشتن شخصیت حقوقی امکان ورود به حیطه تخصصی امور گمرکی داده است و عملاً به یک فعل غیرقانونی وجاهت قانونی بخشیده است.ارس زاده با بیان اینکه اوج ترویج بی‌قانونی در تبصره این ماده قانونی قابل مشاهده است گفت: حتی جهت مراجعه به مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی از جمله کمیسیون اختلافات گمرکی و کمیسیون تجدید نظر که خود عملاً نوعی محاکم قضائی هستند الزامی به داشتن هیچ پروانه‌ای نیست و افراد می‌توانند هر شخصی را به وکالت از خود به این محاکم معرفی کنند.وی ادامه داد: با بررسی آمار واردات و صادرات کشور متوجه می‌شویم که بخش عمده‌ای از واردات و صادرات چه از لحاظ حجمی و چه ارزشی توسط‌اشخاص حقوقی صورت می‌گیرد که آئین‌نامه اجرایی به آنها اختیار داده تا عملیات گمرکی را از طریق کارمندان خود انجام دهند. به این ترتیب ، شرکتهای کاغذی بسیاری بدون داشتن پروانه تخصصی کارگزاری ثبت و شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌اند. این کارشناس گمرکی اضافه کرد: این شرکتها با...
 • واقعیت تبلیغات دولتی ها دستاورد جدید برجامی/دولت هر ایرانی را ۲ میلیون تومان بدهکار خارجی ها کرد
 • خبرگزاري آريا - اين روزها اخبار متعددي از انعقاد قراردادهاي فاينانس با آب و تاب فراوان به عنوان دستاورد برجام منتشر مي‌شود؛ اما آنچه مسئولان دولتي از مزايا و ويژگي‌هاي آن صحبت مي‌کنند، با واقعيت فاصله دارد. سرويس اقتصاد مشرق - به نوشته رسانه‌هاي دولتي، ايران 20 ماه پس از آغاز اجراي برجام توانسته نزديک به 45 ميليارد دلار قرارداد تامين مالي خارجي (فاينانس) با بانک هاي چين، کره جنوبي، هند و روسيه امضا کند و حدود 10 ميليارد دلار ديگر نيز در حال نهايي شدن است. رسانه‌هاي دولتي در حالي دريافت 45 ميليارد دلار فاينانس (که قرار است به 55 ميليارد دلار افزايش يابد) را موفقيت محض و دستاورد برجام جلوه مي‌دهند که به آن سوي ماجراي دريافت فاينانس اشاره‌اي نمي‌کنند.دولتي‌ها به مردم نمي‌گويند که فاينانس به معناي جذب سرمايه‌گذاري خارجي نيست، بلکه وام خارجي است. مسئولان دولتي به مردم نمي‌گويند که کشورمان بايد اين وام‌ها را به اضافه سودش به کشورهاي پرداخت‌کننده، بازپرداخت کند. طبيعتا از آنجا که دولت ايران براي دريافت اين وام‌ها تضمين داده، اين پول هنگفت بايد از منابع حاصل از اجراي پروژه‌ها يا خزانه دولت بازپرداخت شود.محاسبات نشان مي‌دهد دولت دوازدهم با دريافت 45 ميليارد دلار فاينانس از خارج، هر ايراني را بيش از 2.1 ميليون تومان بدهکار کرده است.بر اساس مانورهاي اخير دولت دوازدهم، تاکنون قرارداد 45 ميليارد دلار وام خارجي (فاينانس) به امضا رسيده که معادل 171 هزار ميليارد تومان مي‌شود. بدين ترتيب هر ايراني بيش از 2 ميليون و 100 هزار تومان بابت اين وام‌هاي خارجي بدهکار شده است.اگر همانطور که دولتي‌ها گفته‌اند اين رقم به 55 ميليارد دلار برسد، معادل 209 هزار ميليارد تومان وام خارجي است و اگر سود بازپرداخت آن را هم لحاظ نکنيم، فقط براي اصل اين وام‌ها سهم هر ايراني بيش از 2.6 ميليون تومان بدهي خارجي خواهد بود.البته اگر سود اين وام‌ها را هم محاسبه...
 • تصرف فضاهای ورزشی شهر قزوین توسط شهرداری قانونی انجام شده است
 • مدیرعامل سازمان فرهنگی - ورزشی شهرداری قزوین گفت: تصرف فضاهای ورزشی قزوین توسط این نهاد دارای مصوبه شورای شهر بوده و انتظارات اهالی بلوار پرستار قزوین نابه‌جا و غیرمنطقی است. سعید وزیری‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین،درباره درخواست برخی از شهروندان بلوار پرستار قزوین مبنی بر بازپس‌گیری زمین ورزشی واقع در این بلوار اظهار داشت: تصرف فضاهای ورزشی قزوین دارای مصوبه شورای شهر و انتظارات اهالی بلوار پرستار قزوین نابه‌جا و غیرمنطقی است.وی افزود: فضاهای عمومی شهر برای استفاده همه مردم است و تنها اهالی یه محل نمی‌توانند بر روی زمینی که در نزدیکی محل سکونت آنهاست ادعای مالکیت داشته باشند، این در حالی است که برای عمران و آبادانی، این زمین‌ها بر اساس قانون به بخش خصوصی واگذار شده‌اند.مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با بیان اینکه این موضوعات در کمیسیون ماده پنج شورای شهر قزوین مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود عنوان کرد: زمین‌های عمومی ورزشی برای اینکه دارای متولی باشد و اگر اتفاقی در آن رخ داد بتوانیم پیگیری کنیم به بخش خصوصی واگذار شده است.وزیری‌نژاد خاطرنشان کرد: در حالی که این زمین‌ها به دو بخش تقسیم شده و بخشی از آن هم برای ورود عموم بدون پرداخت ورودی آزاد است تا از این طریق شهرداری به وظیفه خود در ایجاد فضای ورزش‌های همگانی عمل کرده باشد.وی همچنین درباره سوله ورزشی که به عنوان سالن بدنسازی به بخش خصوصی اجاره داده شده است بیان کرد: این سالن بر اساس تفاهمنامه شهرداری و سپاه استان احداث شده است و حق بهره‌برداری از آن تا 6 سال برای سپاه استان است.مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین اظهار داشت: زمین ورزشی موجود در بلوار پرستار قزوین هم به هیئت اسکیت اجاره داده شده است در حالی که اهالی بلوار پرستار می‌توانند به صورت رایگان از این زمین استفاده کرده و به صورت رایگان نیز آموزش ببینند.وزیری نژاد با...
 • واکنش طاهری به محرومیت پرسپولیس و طارمی:هر وقت رای به دستمان برسد اقدامات قانونی را انجام می دهیم
 • در گفت‌وگو با ایسنا درباره خبر محرومیت باشگاه پرسپولیس از نقل و انتقالات و همین‌طور محرومیت طارمی اظهار کرد:‌ هنوز هیچ رایی به دست ما نرسیده که بخواهیم اظهار نظر دقیقی در این باره داشته باشیم. پیش از این بارها و بارها در مصاحبه‌ها هشدارهایی در این زمینه داده بودیم اما به هر حال باید منتظر باشیم تا رای به دستمان برسد و سپس اقدامات قانونی خودمان را انجام دهیم. او در پاسخ به این سوال که آیا باشگاه به این رای اعتراض خواهد کرد یا خیر گفت: همان‌طور که گفتم حکمی به ما نداده‌اند که بر اساس آن اقدام کنیم. مطمئنا باشگاه با پیگیری‌های قانونی به دنبال حل مساله خواهد بود. او درباره این که در شرایط حساس چنین رایی صارد شده است گفت:‌ نگران هیچ چیزی نیستیم. مطمئن باشید بازیکنان ما با قدرت بیشتری به مصاف الهلال می‌روند.