ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ رقابت های کشتی قهرمانی نوجوانان جهان از 13 تا 19 شهریور در آتن پایتخت یونان برگزار شد و فرنگی کاران ایران با دو مدال طلای محسن مدهنی و مهران سعادتی فر در وزن های 58 و 76 کیلوگرم، نقره مصطفی کاید خورده در وزن 63 کیلوگرم و دو مدال برنز محمد نصرتی و سید مجتبی حسینی در وزن های 85 و 100 کیلوگرم و با 50 امتیاز و با 14 امتیاز کمتر از روسیه، نایب قهرمان جهان شد.


این تیم سال گذشته و در کشور گرجستان با 2 طلا و دو نقره و 68 امتیاز بعد از 20 سال قهرمان جهان شده بود.
البته اتفاقات و حاشیه های پیش از حضور این تیم در رقابت های جهانی یعنی درگیری علیرضا لرستانی (سرمربی) با موسی طباطبایی (سرپرست) و کنار گذاشتن آنها از تیم ملی به طور حتم تاثیر به سزایی در نتیجه به دست آمده دارد.
کسب عنوان قهرمانی سال 2016 و نایب قهرمانی در سال 2017 نشان مسیر صحیح کشتی فرنگی در رده سنی پایه در سال های اخیر دارد.
تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران نیز در این پیکارها با مدال طلای مهدی عشقی در وزن 54 کیلوگرم، نقره عباس فروتن در وزن 85 کیلوگرم و سه برنز محمد نخودی، میثم زارع و سید مهدی هاشمی در وزن های 69، 76 و 100 کیلوگرم و با 53 امتیاز در حالی در رده چهارم جهان قرار گرفت که سال گذشته و در گرجستان با یک مدال طلا و دو نقره و با 37 امتیاز هشتم شده بود که صعود چهار پله ای در این زمینه داشتند.
البته از ناداوری صورت گرفته در برخی مبارزه نمایندگان ایران که بگذریم در صورتی که محمد خدابخشی و یا امیرحسین مقصودی نمایندگان وزن های 50 و 63 کیلوگرم از جدول رقابت ها حذف نمی شدند، به طور حتم ایران می توانست به روی یکی از سکوی های قهرمانی قرار گیرد.
به طور حتم غلامرضا محمدی از مربیان با تجربه و کارکشته کشتی ایران به همراه کادر فنی با انگیزه خود برای کشف استعدادها و آموزش آنان به زمان و فرصت کافی نیاز دارند تا بتوانند برنامه های خود را پیاده کنند.
کارشناسان کشتی معتقدند که از دل همین رقابت ها و از بین مدال آوران و حتی کشتی گیرانی که به مدال دست نیافتند می توان نخبه ها و استعدادهای نابی را کشف کرد که تا سال ها می توانند برای کشورمان مدال آوری کنند.
چه بسا بسیاری از کشتی گیران در رده های سنی نوجوانان و جوانان صاحب مدال های جهانی شدند اما در رده بزرگسالان نتوانستند توفیقی کسب کنند و هیچ نام و نشانی نیز از آنها باقی نمانده است.
این موضوع نشان می دهد که شرایط کار در رده های سنی نوجوانان و جوانان با بزرگسالان به طور کلی فرق می کند و آموزش صحیح و اصولی کشتی گیران در رده های سنی پایه و حمایت از آنها با اعزام به رقابت های بین المللی، آنها را از هر لحاظ آماده حضور در رده سنی بزرگسالان می کند. برنامه ای که فدراسیون کشتی در سال های اخیر توانسته با اعزام کشتی گیران رده های سنی به مسابقات بین المللی انجام دهد و خوشبختانه با استعدادهای موجود می توان آینده درخشانی را برای کشتی کشورمان پیش بینی کنیم.
از موضوعات قابل توجه کشتی قهرمانی نوجوانان جهان که در رقابت های بزرگسالان جهان در فرانسه و همچنین جوانان جهان در فنلاند چشمگیر بود، سرمایه گذاری بسیار سنگین آمریکا و ژاپن در هر دو رشته آزاد و فرنگی است و نتایج نمایندگان آنان در همه رده های سنی نشان می دهند که برنامه ریزی گسترده ای را در این زمینه طراحی کرده اند که البته نباید از قدرت های دائمی این رشته چون روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، اوکراین، بلاروس و سایر کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی غافل شد، چرا که کشورهای مختلف با توجه به تغییر رویکرد اتحادیه جهانی و کمیته بین المللی المپیک، چشم به مدال های المپیکی کشتی دوخته اند.
*تاریخچه حضور تیم های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان ایران در پیکارهای قهرمانی جهان
کشتی آزاد: مسابقه های کشتی قهرمانی نوجوانان جهان در رشته آزاد در سال 1975 برای نخستین بار برگزار شد که این رقابت ها پس از پنج سال تعطیلی دوباره در سال 1980 برگزار شد. این رقابت ها در سال های 1981، 1984، 1985، 1986، 1988 برگزار نشد و از سال 1989 تا 1999 به طور مرتب برگزار و از سال 2000 دوباره این مسابقات برای چند سال برگزار نشد.
- سال 1995 بوداپست مجارستان: ایران با یک نقره و دو برنز پس از تیم های روسیه و ترکیه بر سکوی سوم ایستاد.
- سال 1996 تهران: تیم ایران با 20 شرکت کننده در قالب دو تیم در این رقابت ها شرکت داشت که ایران A، روسیه و ایران B به ترتیب اول تا سوم شدند. تیم ایران در مجموع صاحب سه مدال طلا، چهار نقره و پنج برنز شد.
- سال 1997 ماریبور اسلوونی: ایرا با یک طلا، یک نقره و دو برنز بعد از روسیه و هندوستان، سوم شد.
- سال 1998 منچستر انگلستان: تیم ایران در این مسابقات شرکت نداشت.
- سال 1999 لودز لهستان: ایران با یک طلا، دو نقره و یک برنز بعد از روسیه و جمهوری آذربایجان سوم شد.
- سال 2011 سمباتهی مجارستان: ایران با دو طلا، دو نقره و 3 برنز و با طلسم شکنی بعد از روسیه، دوم شد. هند در جایگاه سوم قرار گرفت.
- سال 2012 باکو جمهوری آذربایجان: ایران با یک طلا و شش برنز پس از تیم های روسیه و جمهوری آذربایجان عنوان سومی جهان را کسب کرد.
- سال 2013 زرنیان صربستان: ایران با سه نقره و دو برنز و دو عنوان پنجمی سوم شد. روسیه و جمهوری آذربایجان قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- سال 2014 هومنه اسلواکی: ایران با دو مدال طلا و 5 مدال برنز نائب قهرمان جهان شد. روسیه قهرمان و آمریکا نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.
- سال 2015 سارایوو در بوسنی و هرزگوین: ایران با 2 مدال نقره و 4 برنز بعد از روسیه نایب قهرمان جهان شد.
- سال 2016 تفلیس گرجستان: ایران با یک طلا و دو نقره در رده هشتم جهان قرار گرفت. روسیه و آمریکا قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- سال 2017 آتن یونان: ایران با یک طلا، یک نقره و 3 برنز در رده چهارم قرار گرفت.

کشتی فرنگی: این مسابقات در سال های 1981، 1984، 1985، 1986 و 1988 برگزار نشده و از سال 1989 تا 1999 به طور مرتب برگزار شده و از سال 2000 این مسابقات مجددا برای چند سال برگزار نشد.
- سال 1996 تهران: تیم ایران با دو تیم در این رقابت ها شرکت داشت که تیم های ایران A و B در مجموع با کسب 4 مدال طلا، 4 نقره و شش برنز اول و سوم شدند و تیم روسیه نیز عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد.
- سال 1997 ماریبو اسلوونی: ایران با یک مدال طلا و سه برنز پس از روسیه عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد و تیم جمهوری آذربایجان نیز سوم شد.
- سال 1998 پروتوریا آفریقای جنوبی: ایران در این رقابت ها با کسب دو مدال برنز نتوانست روی سکو برود و تیم های روسیه، ترکیه و اوکراین به ترتیب اول تا سوم شدند.
- سال 1999 نایگوبینگ دانمارک: ایران با یک نقره و دو برنز چهارم شد. ترکیه، روسیه و گرجستان به ترتیب اول تا سوم شدند.
- سال 2011 سمباتهی مجارستان: تیم های جمهوری آذربایجان و روسیه در این مسابقات اول و دوم شدند و تیم ایران نیز عنوان سوم را کسب کرد.
- سال 2012 باکو جمهوری آذربایجان: ایران با دو نقره و دو برنز هشتم شد. جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه اول تا سوم شدند.
- سال 2013 صربستان: ایران با یک مدال طلا هشتم شد. روسیه، جمهوری آذربایجان و قرقیزستان اول تا سوم شدند.
- سال 2014 اسلواکی: ایران با یک طلا، یک نقره و 3 برنز سوم جهان شد. روسیه و جمهوری آذربایجان قهرمان و نائب قهرمان شدند.
- 2015 بوسنی هرزگوین: ایران با سه مدال طلا بعد از روسیه، نائب قهرمان جهان شد.
- 2016 تفلیس گرجستان: ایران با دو مدال طلا و دو نقره بعد از 20 سال قهرمان جهان شد. جمهوری آذربایجان و ترکیه نیز دوم و سوم شدند.
- 2017 آتن یونان: ایران با 2 طلا، یک نقره و 2 برنز نائب قهرمان جهان شد.

کلیدواژه: روسیه و جمهوری آذربایجان | اول تا سوم شدند | ایران با یک طلا | قهرمان جهان شد | نقره و دو برنز | طلا و دو نقره | بعد از روسیه | رقابت ها | نایب قهرمان | نائب قهرمان | رده های سنی | ایران با دو | کشتی گیران | مدال طلا | قرار گرفت | تیم ایران | برگزار شد | دو نقره | یک نقره | دو مدال

منبع: ایران اکونومیست

منبع این خبر، وبسایت iraneconomist.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۷۵۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • کسب ۳۰ مدال رنگارنگ حاصل تلاش کشتی گیران سنتی ایران
 • نمایندگان مردان و زنان کشورمان که در نخستین تجربه مهم خود پس از قرار گرفتن زیر نظر فدراسیون کشتی در پنجمین دوره رقابت های داخل سالن آسیا شرکت کرده بودند در مجموع در رشته های مختلف صاحب چهار مدال طلا، سه نقره و 23 برنز شدند. بنا براین گزارش مدال های کسب شده نمایندگان مردان ایران به شرح زیر است: -کشتی پهلوانی: مدال طلا: محمد نادری-احمدمیرزاپور- ارشک محبی - کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم - داود عوض زاده وزن 90 کیلوگرم -کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم -کشتی ترکمن گورش(بخش کلاسیک): مدال نقره: حامد میرزاپور در وزن 90 کیلوگرم -کشتی ترکمن گورش(بخش آزاد): مدال برنز:اسماعیل امیری، قاسم دازی و حبیب اله ترابی به ترتیب در اوزان 68، 75 و 82 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: عبدالله ایری نماینده وزن 100- کیلوگرم کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال برنز: محمد غلامی در وزن 70 کیلوگرم، محمد پروانه در وزن 100 کیلوگرم و عبدالواحد محمدی در وزن +100 کیلوگرم اما مدال های کسب شده در بخش بانوان نیز به شرح زیر می باشد: - کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و آسیه شجاعی در اوزان 50 و 70+ کیلوگرم - کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال نقره: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم مدال برنز: زهرا محمودی، زهرا مجدی و سعیده رحیمی به ترتیب در اوزان 60، 70 و 70+ کیلوگرم - کشتی ترکمن گورش(کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و ریحانه شیخیان در اوزان 52 و 58 کیلوگرم -کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: لیلا سالاروند وزن 65 کیلوگرم سعیده رحیمی دروزن +75 کیلوگرم، مریم احمدی نماینده وزن 75 کیلوگرم -کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال طلا: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم مدال نقره: الهه رضایی قلعه در وزن 75 کیلوگرم مدال برنز: آسیه شجاعی در وزن +75 کیلوگرم،...
 • کشتی فرنگی نیروهای مسلح جهان تیم ایران با ۵ مدال سوم شد
 • ورزش>کشتی و رزمی - همشهری آنلاین:تیم کشتی فرنگی نیروهای مسلح کشورمان در رقابت‌های جهانی لیتوانی با کسب یک مدال طلا و چهار برنز به عنوان سوم رسید. به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت‌های کشتی فرنگی نیروهای مسلح جهان روزهای 31 شهریور و اول مهرماه در شهر کلایپیدا در كشور لیتوانی برگزار شد و در پایان تیم ایران با یک مدال طلای محمد نوربخش در وزن 59 کیلوگرم، چهار مدال برنز مجید خلیلی، افشین بیابانگرد، وحید بابایی جعفری و مهدی فلاح در اوزان 66، 71، 75 و 85 کیلوگرم و 54 امتیاز به عنوان سوم دست یافت. تیم‌های روسیه با 59 و اوکراین با 59 امتیاز در این رقابت‌ها اول و دوم شدند. رده‌بندی نفرات برتر: 59 کیلوگرم: 1- محمد نوربخش (ایران) 2- میچال تروش (لهستان) 3- مراد ممدوف (آذربایجان) و ایوستاس پتراویسیوس (لیتوانی) 66 کیلوگرم: 1- کارن اصلانیان (ارمنستان) 2- الکسی کیانکین (روسیه) 3- جئوگ چول (کره جنوبی) و مجید خلیلی (ایران) 71 کیلوگرم: 1- آدام کوراک (روسیه) 2- آرمن یاکوبیان (ارمنستان) 3- ماکسیم یوتشنکو (اوکراین) و افشین بیابانگرد (ایران) 75 کیلوگرم: 1- گئورگیوس پروولارکیس (یونان) 2- المار نورالیف (اوکراین) 3- تیمور بردیف (بلاروس) و وحید بابایی جعفری (ایران) 80 کیلوگرم: 1- آندری آنتینیوک (اوکراین) 2- التون وزیرزاده (آذربایجان) 3- عظمت خاکولوف (روسیه) و رفیق مانوکیان (ارمنستان) 5- علی شریفی (ایران) 85 کیلوگرم: 1- ژان بلنیوک (اوکراین) 2- یوگنی سالیف (روسیه) 3- مهدی فلاح (ایران) و اسلام عباس اف (آذربایجان) 98 کیلوگرم: 1- نیکیتا ملنیکوف (روسیه) 2- اورخان نورایف (آذربایجان) 3- یوگنی ساوتا (اوکراین) و الیاس کاسمانن (فنلاند) ... 13- صمد کاظمی (ایران) 130 کیلوگرم: 1- مانتاس کنیستاتاس (لیتوانی) 2- ادگار خاچاطریان (ارمنستان) 3- واسیلی پرشین (روسیه) و هیکی نابی (استونی) 5- آرمان نظری (ایران) رده‌بندی تیمی: 1- روسیه 59 امتیاز 2- اوکراین 59 امتیاز 3- ایران 54 امتیاز 4- آذربایجان 48 امتیاز 5- ارمنستان...
 • قهرمان اسبق کشتی ایران و جهان در بخش مراقبت های ویژه بستری شد
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، عباس زندیهرمان اسبق کشتی آزاد جهان و پهلوان سابق کشورکه سابقه سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد را نیز در کارنامه کاری خود دارد، هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه بستری است و خانواده ایشان از مردم عزیز درخواست دارند ضمن دعای برای سلامتی پهلوان زندی از ملاقات وی اجتناب نمایند. خبرگزاری برنا، برای این پیشکسوت گرانقدر کشتی آرزوی سلامتی و طول عمر دارد.
 • ایران به روایت بزرگان ادبیات ایران
 • شهرها در هویت آدم‌ها اثر دارد، حالا اگر این فرد نویسنده یا شاعر شود، آثار این هویت را می‌توان در نوشت‌هایش دید، در این گزارش به تاثیر زادگاه در آثار نویسنده‌ها و شعرا نگاهی داریم. مجله مهر: شاید اگر نبود، همه برخورد ما با غزل عاشقانه می‌شد همان‌هایی که حافظ و سعدی قرن‌ها پیش گفته بودند؛ آن‌هایی که نه عکس و نه فیلمی از خودشان در خاطرمان داریم، آن‌هایی که روایت زندگی‌شان را ضد و نقیض شنیده‌ایم و به جز همین غزل‌های عاشقانه چیز دیگری نمی‌دانستیم. اما در همین قرن خودمان کسی آمد که هم برای‌مان از عشق نوشت و شعر عاشقانه گفت، هم اشعارش را با صدای خودش خواند. «سیدمحمدحسین بهجت تبریزی» برای کمتر کسی ناشناخته است. شهریار، عشق را در غزل‌هایی با نثری روان و سلیس برای‌مان نوشت و خواند؛ حالا حتی اگر عاشق هم نبوده باشی، «حالا چرا» را که می‌خوانی دلت می‌خواهد عاشق باشی، اصلا عاشق می‌شوی! بهانه گزارش ما این است که شهریار شاعر ترک زبان روزگارمان، با اینکه غزل‌های فارسی‌اش هوش از سرمان می‌برد، اما منظومه «حیدربابایه سلام» کهاز معروف‌ترین اشعار اوسترا که به زبان ترکی آذربایجانی گفته،منظومه‌ای که در آن کوه کوچک حیدربابا را مورد خطاب قرار داده در آن توصیف‌هایی بی‌نظیر از طبیعت و مردمان منطقه دارد. حالا به سراغ نویسنده‌ها و شعرایی رفتیم که ردِ پای زادگاهشان را می‌توان در میان آثار و کلماتی که بر کاغذ ردیف کرده‌اند، دید. نمایی از کوه حیدربابایه بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم هوشنگ مرادی کرمانی با اینکه بسیاری از ما هوشنگ مرادی کرمانی را با «قصه‌های مجید» و بی‌بی اصفهانی می‌شناسیم. اما مرادی‌کرمانی در روستای سیرچ در استان کرمان به دنیا آمده و با علاوه بر کتاب «شما که غریبه نیستید» که خاطرات خودش است، کتاب «بچه‌های قالیباف‌خانه» را هم که درباره زندگی کودکانی است که به دلیل وضعیت خانواده‌شان مجبور هستند...
 • قهرمان اسبق کشتی آزاد جهان بستری شد
 • عباس زندی قهرمان اسبق کشتی آزاد جهان و پهلوان سابق کشور به دلیل بیماری در بیمارستان بستری است. به گزارش خبرگزاری مهر، این پهلوان گرانقدر کشتی کشور هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه بستری است و خانواده وی از مردم عزیز درخواست دارند ضمن دعای خیر برای سلامتی پهلوان زندی از مراجعه به بیمارستان و ملاقات اجتناب کنند. این پیشکسوت گرانقدر سابقه سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد را نیز در کارنامه خود دارد.
 • سفیر عراق در ایران:هیچ کشوری در منطقه بدون کمک ایران نمی تواند با دشمن مقابله کند/جمهوری اسلامی ایران قلب مسلمانان جهان است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از قم، سید راجح الموسوی ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی موسسه آموزش عالی علوم و معارف که در سالن علامه عسگری دانشکده اصول دین برگزار شد، با اشاره به پیشینه قوی تاریخی ایران، اظهار کرد: برای من موجب افتخار است که در کشوری هستم که با کشور عراق دوست و همسایه است و می‌توانم در جلسه از صحبت‌های اساتید جامعة‌المصطفی استفاده کنم. وی افزود: در کشور ایران امام خمینی (ره) به عنوان زینت و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جامعه هستند که هر دو موجب عزت شیعه هستند و کلمه ولایت را به دوش می‌کشند. سفیر عراق در ایران با بیان اینکه در ایران از دانشجویان مهاجر به خوبی استقبال می‌شود، عنوان کرد: امام خمینی (ره) که بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران هستند جوانان را به مبارزه با خرافات و شبهات دینی دعوت می‌کردند، امروز این رسالت بزرگ به آیت‌الله خامنه‌ای رسیده است و یک درس بزرگ برای هر روز زندگی انسان است که در راستای شرافت انسانی تأثیر بسیاری دارد. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با ماه محرم، مطرح کرد: آیت‌الله خامنه‌ای از محرم به عنوان یک مناسبت بین‌المللی که درس‌های بسیاری برای همه اقشار مردم دارد یاد کردند و جمعیت پرشور زوار که هر ساله روز اربعین در کربلا به زیارت اباعبدالله (ع) می‌روند سند حقانیت ایشان است. راجح الموسوی از خدمات جامعةالمصطفی به دنیای اسلام یاد کرد و گفت: آیت‌الله خامنه‌ای با تلاش‌های بیش از 10 ساله خود توانسته است شرایطی را فراهم کند که دانشجویان در شرایطی که سایر کشورهای خاورمیانه درگیر جنگ هستند با آرامش درس بخوانید و در کلاس‌های درس حاضر شوند. وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به هر طریقی که بتواند به اسلام و مسلمانان کمک می‌کند و در سال‌های اخیر کمک‌های ایران در عرصه‌های ایستادگی در برابر دشمن در جبهه‌های جنگ و ترویج...
 • کشتی ایران تعلیق می شود
 • در چند هفته گذشته فدراسیون کشتی از ارسال اساسنامه اصلاحی و مورد تایید مجمع این فدراسیون به اتحادیه جهانی کشتی خبر داد و اعلام کرد منتظر تایید نهایی اتحادیه مذکور است. شنیده ها حاکی است اتحادیه جهانی به اساسنامه اصلاحی مذکور نیز ایراد گرفته و اعلام کرده به دلیل اینکه وزیر ورزش یا معاون وی عضو رای دهنده هستند این موضوع با اصول خودمختاری که در جنبش المپیک ذکر شده ، هم راستا نیست. گفته می شود این مهم ترین ایرادی است که اتحادیه جهانی کشتی به اساسنامه اصلاحی وارد کرده و اعلام کرده منتظر اصلاح این مورد در پیشنهاد جدید است. حال باید دید واکنش وزارت ورزش و فدراسیون کشتی به این موضوع چه خواهد بود و به این ترتیب سایه تعلیق همچنان بر سر کشتی کشور خواهد ماند. به گزارش ایسنا، اتحادیه جهانی کشتی چندی پیش با برشمردن یکسری ایرادات به اساسنامه فدراسیون کشتی خواستار رفع این ایرادات شد و تهدید کرد درصورتیکه این ایرادات مطابق نظر اتحادیه جهانی برطرف نشود، کشتی ایران را تعلیق خواهد کرد.
 • پایان کار تیم های ملی کشتی سنتی ایران
 • به گزارشبولتن نیوز، نمایندگان مردان و زنان کشورمان که در نخستین تجربه مهم خود پس از قرار گرفتن زیر نظر فدراسیون کشتی در پنجمین دوره رقابت های داخل سالن آسیا شرکت کرده بودند در مجموع در رشته های مختلف صاحب چهار مدال طلا، سه نقره و 23 برنز شدند. بنا براین گزارش مدال های کسب شده نمایندگان مردان ایران به شرح زیر است: کشتی پهلوانی: مدال طلا: محمد نادریاحمدمیرزاپور ارشک محبی کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم داود عوض زاده وزن 90 کیلوگرم کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم کشتی ترکمن گورش(بخش کلاسیک): مدال نقره: حامد میرزاپور در وزن 90 کیلوگرم کشتی ترکمن گورش(بخش آزاد): مدال برنز:اسماعیل امیری، قاسم دازی و حبیب اله ترابی به ترتیب در اوزان 68، 75 و 82 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: عبدالله ایری نماینده وزن 100 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال برنز: محمد غلامی در وزن 70 کیلوگرم، محمد پروانه در وزن 100 کیلوگرم و عبدالواحد محمدی در وزن +100 کیلوگرم مدال های کسب شده در بخش بانوان نیز به شرح زیر می باشد: کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و آسیه شجاعی در اوزان 50 و 70+ کیلوگرم کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال نقره: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم مدال برنز: زهرا محمودی، زهرا مجدی و سعیده رحیمی به ترتیب در اوزان 60، 70 و 70+ کیلوگرم کشتی ترکمن گورش(کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و ریحانه شیخیان در اوزان 52 و 58 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: لیلا سالاروند وزن 65 کیلوگرم سعیده رحیمی دروزن +75 کیلوگرم، مریم احمدی نماینده وزن 75 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال طلا: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرممدال نقره: الهه رضایی قلعه در وزن 75 کیلوگرممدال برنز: آسیه شجاعی در وزن +75 کیلوگرم، سحر غنی زاده...
 • سفیر عراق:ایران نباشد نمی توانیم بر دشمنان پیروز شویم/ایران یار و غم خوار تمام مسلمانان جهان است
 • سفیر عراق در ایران بابیان اینکه ایران یار و غم‌خوار تمام مسلمانان جهان است، گفت: اگر کشور ایران نباشد ما نمی‌توانیم بر دشمنان پیروز شویم به‌نوعی هیچ عملیاتی موفقیت‌آمیز نخواهد بود مگر اینکه مردم و بسیج در آن شرکت کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، سید راجح الموسوی ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی 96-97 موسسه آموزش عالی علوم و معارف که در سالن همایش‌های دانشگاه اصول دین برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ماه محرم اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری بیان کردند ماه محرم یک مناسبت بین‌المللی بوده که می‌توان درس‌های مهمی از آن گرفت.وی بابیان اینکه ماه محرم سبب اتحاد بین مسلمانان شده است، افزود: پیاده‌روی کیلومترها راه در اربعین حسینی، نشان از امنیت و حریت مسلمانان است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.سفیر عراق در ایران حوزه علمیه قم را مبین اندیشه ولایی معارف اسلامی خواند و عنوان کرد: نام کشور ایران و امام خمینی (ره) به‌نوعی با یکدیگر به هم‌آمیخته شده است.موسوی با اشاره به اینکه کشور ایران یار و غمخوار تمام مسلمانان جهان است، خاطرنشان کرد: کشور ایران چه از نظر دفاعی و چه از نظر علمی به تمام معضلات دنیای اسلام از جمله کشور عراق کمک می‌کند و از این بابت کشور عراق همیشه مدیون ایران است.وی ایران را قلب مسلمانان جهان نامید و ابراز کرد: همان‌طور که امام خمینی (ره) بیان کردند وای بر فردی که صدای مسلمانی را بشنود و به او کمک نکند، کشور ایران همواره گوش به صدا برای کمک کردن به مسلمانان جهان است.سفیر عراق در ایران به انقلاب ایران اشاره و بیان کرد: فقط فردی می‌تواند همه کارهایی که امام (ره) برای کشور ایران کرد، انجام دهد که متصل به خداوند باشد. دشمنان در تلاش‌اند که هویت ما را از بین ببرند اما ما با کمک خداوند توطئه دشمنان را از بین خواهیم...
 • تصاویر درخشش دختران کشتی گیر ایران
 • رقابت فینال وزن 55- کیلوگرم مسابقات آلیش کلاسیک بانوان بازی‌های داخل سالن آسیا در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شد که زهرا یزدانی موفق شد منزورایی مودیانووا از ازبکستان را شکست دهد و به اولین طلای کشتی سنتی بانوان ایران در بازی‌های داخل سالن دست یابد. یزدانی پیش از این در مسابقات کشتی‌های سنتی نیز صاحب مدال نقره شده بود و این دومین مدال او در این رقابت‌ها به حساب می‌آید. همچنین الهه رضایی دیگر نماینده ایران که در فینال حضور داشت با قبول شکست، نقره‌ای شد، سحر غنی‌زاده، ریحانه شیخیان و آسیه شجاعی هم به مدال برنز دست پیدا کردند. عکاس: جاوید نیک پور/ تسنیم
 • خواسته غیرمعقول اتحادیه جهانی کشتی از ورزش ایران
 • نایب‌‌رئیس ‌فدراسیون کشتی گفت: اتحادیه جهانی کشتی خواستار اصلاح بند ۵ اساسنامه پیشنهادی فدراسیون کشتی شد.حمید بنی‌تمیم با بیان این مطلب افزود: اتحادیه جهانی در نامه جدیدش درباره اساسنامه فدراسیون کشتی ایران، اعلام کرده به دقت نسخه جدید اساسنامه را مطالعه کرده و بیشتر ایرادات درخواست شده قبلی آن اتحادیه، در نسخه اصلاحی از سوی فدراسیون ایران، اصلاح شده است.بنی‌تمیم ادامه داد: اما اتحادیه جهانی در اظهارنظر مذکور، بند ٥ اساسنامه اصلاحی را که در آن نوشته شده وزیر ورزش (یا یکی از معاونان) به عنوان عضو رای‌دهنده در مجمع حضور دارد، با اساسنامه اتحادیه و اصول خودمختاری فدراسیون‌ها که در جنبش المپیک ذکر شده، مغایر دانسته است.وی تصریح کرد: همچنین اتحادیه جهانی کشتی در اساسنامه پیشنهادی به نحوه عضویت نمایندگان داوران، مربیان، نیروهای مسلح در مجمع ایراد گرفته شده است. موضوع را به مسئولان وزارت ورزش منعکس کرده‌ایم و امیدوارم برای جلوگیری از تبعات این مسئله، هرچه زودتر مجمع فوق‌العاده تشکیل و با اصلاح موارد اعلامی، پیشنهاد اصلاحی مجددی به اتحادیه جهانی کشتی منعکس گردد.طبق ادعای مسئولان فدراسیون کشتی، اتحادیه جهانی حضور وزیر ورزش (یا یکی از معاونان) به عنوان عضو رای‌دهنده در مجمع حضور دارد اتحادیه جهانی این بند را با اساسنامه اتحادیه و اصول «خودمختاری فدراسیون‌ها» که در جنبش المپیک ذکر شده، در تضاد می‌داند! این در حالی است که حتی فیفا با چنین بندی مخالفتی نداشته و وزارت ورزش یا نماینده آن در مجمع اکثر فدراسیون‌ها حق رای دارند، حالا اینکه چرا اتحادیه جهانی کشتی آن هم در زمانی که اختلافات مابین فدراسیون کشتی و وزارت ورزش بالا گرفته است چنین اصلاحیه‌ای برای اساسنامه پیشنهادی فدراسیون کشتی داده است، مشخص نیست؟!
 • پایان کار تیم های ملی کشتی سنتی ایران با ۴ مدال طلا ۳ نقره و ۲۳ برنز
 • به گزارش ایسکانیوز، نمایندگان مردان و زنان کشورمان که در نخستین تجربه مهم خود پس از قرار گرفتن زیر نظر فدراسیون کشتی در پنجمین دوره رقابت های داخل سالن آسیا شرکت کرده بودند در مجموع در رشته های مختلف صاحب چهار مدال طلا، سه نقره و 23 برنز شدند. بنا براین گزارش مدال های کسب شده نمایندگان مردان ایران به شرح زیر است: -کشتی پهلوانی: مدال طلا: محمد نادری-احمدمیرزاپور- ارشک محبی - کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم - داود عوض زاده وزن 90 کیلوگرم -کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم -کشتی ترکمن گورش(بخش کلاسیک): مدال نقره: حامد میرزاپور در وزن 90 کیلوگرم -کشتی ترکمن گورش(بخش آزاد): مدال برنز:اسماعیل امیری، قاسم دازی و حبیب اله ترابی به ترتیب در اوزان 68، 75 و 82 کیلوگرم کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: عبدالله ایری نماینده وزن 100- کیلوگرم کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال برنز: محمد غلامی در وزن 70 کیلوگرم، محمد پروانه در وزن 100 کیلوگرم و عبدالواحد محمدی در وزن +100 کیلوگرم اما مدال های کسب شده در بخش بانوان نیز به شرح زیر می باشد: - کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و آسیه شجاعی در اوزان 50 و 70+ کیلوگرم - کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال نقره: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم مدال برنز: زهرا محمودی، زهرا مجدی و سعیده رحیمی به ترتیب در اوزان 60، 70 و 70+ کیلوگرم - کشتی ترکمن گورش(کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و ریحانه شیخیان در اوزان 52 و 58 کیلوگرم -کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: لیلا سالاروند وزن 65 کیلوگرم سعیده رحیمی دروزن +75 کیلوگرم، مریم احمدی نماینده وزن 75 کیلوگرم -کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال طلا: زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم مدال نقره: الهه رضایی قلعه در وزن 75 کیلوگرم مدال برنز: آسیه شجاعی در...
 • ۱۶مدال رنگارنگ ره آورد تیم های کشتی بانوان ایران از عشق آباد
 • تیم های کشتی سنتی بانوان ایران با کسب یک مدال طلا، ۲ مدال نقره و ۱۳ مدال برنز در بازیهای داخل سالن آسیا به کار خود پایان دادند. به گزارش خبرگزاری مهر، بانوان کشتی گیر کشورمان که در نخستین تجربه مهم خود پس از قرار گرفتن زیر نظر فدراسیون کشتی در پنجمین دوره رقابت های داخل سالن آسیا در عشق آباد ترکمنستان شرکت کرده بودند در مجموع رشته های سنتی، صاحب یک مدال طلا، دو نقره و سیزده برنز شدند وشانزده مدال بدست آوردند. مدال های کسب شده نمایندگان ایران به شرح زیر است: کشتی با کمربند(بخش کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و آسیه شجاعی در اوزان ۵۰ و ۷۰+ کیلوگرم کشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال نقره: زهرا یزدانی در وزن ۵۵ کیلوگرم مدال برنز: زهرا محمودی، زهرا مجدی و سعیده رحیمی به ترتیب در اوزان ۶۰، ۷۰ و ۷۰+ کیلوگرم کشتی ترکمن گورش(کلاسیک): مدال برنز: لیلا سیاهوشی و ریحانه شیخیان در اوزان ۵۲ و ۵۸ کیلوگرم کشتی آلیش(بخش آزاد): مدال برنز: لیلا سالاروند وزن ۶۵ کیلوگرم سعیده رحیمی دروزن +۷۵ کیلوگرم، مریم احمدی نماینده وزن ۷۵ کیلوگرم کشتی آلیش(بخش کلاسیک): مدال طلا: زهرا یزدانی در وزن ۵۵ کیلوگرم مدال نقره: الهه رضایی قلعه در وزن ۷۵ کیلوگرم مدال برنز: آسیه شجاعی در وزن +۷۵ کیلوگرم، سحر غنی زاده در وزن ۶۵ کیلوگرم، ریحانه شیخیان در وزن ۶۰کیلوگرم
 • ۲۹ مدال رنگارنگ کشتی سنتی ایران در بازی های داخل سالن آسیا
 • تهران - ایرنا - تیم های کشتی سنتی مردان و زنان ایران در پنجمین دوره بازی های داخل سالن آسیا در ترکمنستان در مجموع موفق به کسب 29 مدال شامل 3 طلا، 3 نقره و 23 برنز شدند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از فدراسیون کشتی، بانوان کشتی گیر کشورمان که در نخستین تجربه مهم خود پس از قرار گرفتن زیر نظر فدراسیون کشتی در پنجمین دوره رقابت های داخل سالن آسیا شرکت کرده بودند در مجموع صاحب یک مدال طلا، دو نقره و 13 برنز شدند و تیم مردان نیز سه مدال طلا، یک نقره و 10 برنز گرفت.عملکرد بانوان در کشتی سنتی به این شرح است:کشتی با کمربند (بخش کلاسیک): مدال برنز - لیلا سیاهوشی و آسیه شجاعی در وزن های 50 و به اضافه 70 کیلوگرمکشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال نقره - زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم/ مدال برنز - زهرا محمودی، زهرا مجدی و سعیده رحیمی به ترتیب در وزن های 60، 70 و به اضافه 70 کیلوگرمکشتی ترکمن گورش (کلاسیک): مدال برنز - لیلا سیاهوشی و ریحانه شیخیان در وزن های 52 و 58 کیلوگرم کشتی آلیش (بخش آزاد): مدال برنز - لیلا سالاروند وزن 65 کیلوگرم، سعیده رحیمی در وزن به اضافه 75 کیلوگرم و مریم احمدی وزن 75 کیلوگرم کشتی آلیش (بخش کلاسیک): مدال طلا - زهرا یزدانی در وزن 55 کیلوگرم/ مدال نقره - الهه رضایی قلعه در وزن 75 کیلوگرم/ مدال برنز - آسیه شجاعی در وزن به اضافه 75 کیلوگرم، سحر غنی زاده در وزن 65 کیلوگرم، ریحانه شیخیان در وزن 60 کیلوگرم*بخش مردان:کشتی پهلوانی: مدال طلا - محمد نادری، احمد میرزاپور و ارشک محبیکشتی با کمربند (بخش آزاد): مدال برنز - یاسر محمدی در وزن 80 کیلوگرم و داود عوض زاده وزن 90 کیلوگرمکشتی با کمربند (بخش کلاسیک): مدال برنز - یاسر محمدی در وزن 80...
 • اولین طلای کشتی آزاد ایران در بازی های ترکمنستان/گلیج بر سکوی نخست ایستاد
 • نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم ایران مدال طلای کشتی ازاد داخل سالن آسیا را بر گردن آویخت. به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های کشتی آزاد بازی‌های داخل سالن آسیا در عشق آباد ترکمنستان،مجتبی گلیج نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم ایران در دیدار نهایی به مصاف رستم اسکندری دارنده مدال برنز آسیا، از تاجیکستان رفت و در پایان با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید و نخستین مدال طلای کشتی آزاد ایران در این رقابت‌ها را بر گردن آویخت. گلیج پیش از این در دور نخست با نتیجه ۸ بر یک چائوکیانگ یانگ از چین را از پیش رو برداشت، وی در دور دوم با نتیجه ۴ بر یک نوراحمد احمدی از افغانستان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. گلیج در این مرحله با نتیجه ۱۴ بر ۳ از سد یوسوپ ملیجایف از ترکمنستان گذشت و راهی دیدار فینال شد. پیش از این الیاسی در وزن ۷۴ کیلوگرم به مدال نقره رسید و نادر حاج آقانیا در وزن ۵۷ و فرزاد عموزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند. همچنین پیش از این حسین الیاسی نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در دیدار نهایی این وزن به مصاف بکزاد عبدالرحمن اف دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا از ازبکستان رفت و در پایان با نتیجه ۱۲ بر ۶ شکست خورد و مدال نقره این رقابت‌ها را از آن خود کرد.این نتیجه در حالی بدست آمد که الیاسی در پایان وقت نخست ۴ بر ۲ پیروز شد. الیاسی در دور نخست استراحت کرد،سپس در دور دوم با نتیجه ۱۱ بر صفر یلاس رنگول از پالائو را شکست داد. وی در دور بعد مقابل منگ هی جیگان از کشور چین را با نتیجه ۹ بر ۴ به پیروزی رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. الیاسی در این مرحله نیز با نتیجه ۱۰ بر صفر ژیگر ذاکیروف از...
 • ایران نایب قهرمان جهان شد
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، تیم ملی فوتبال هفت نفره کشورمان در رقابت های قهرمانی جهان به عنواب نایب قهرمانی دست یافت.ملی پوشان کشورمان در دیدار فینال مقابل تیم اوکراین به میدان رفتند و در حالی که نیمه اول با نتیجه صفر، صفر به پایان رسید، دمیترو مولوداستووف موفق شد در دقیقه 39 با به ثمر رساندن تک گل این دیدار، تیم اوکراین را به عنوان قهرمانی جهان برساند. در دیدار رده رده بندی نیز تیم های روسیه و انگلستان برای تصاحب عنوان سوم به مصاف هم رفتند و در نهایت تیم روسیه با نتیجه 2 بر صفر پیروز میدان شد و به عنوان سومی جهان دست یافت. تیم ملی ایران در گروه B با تیم های روسیه، آرژانتین و پرتغال هم گروه بود و در رقابت های مرحله گروهی، مقابل روسیه شکست خورد و دیدار با تیم های آرژانتین و پرتغال را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد. در این مرحله تیم ملی کشورمان مقابل تیم برزیل به میدان رفت و با شکست این تیم راهی نیمه نهایی شد. در دیدار نیمه نهایی انگلستان حریف ایران بود و ملی پوشان ایرانی با پیروزی قاطع مقابل این تیم به دیدار فینال راه یافتند. عبدالرضا کریمی زاده، حسن صفری، حسین تبریز (بوشهر)، صادق حسنی، امیر عزت دوست (گیلان)، مهدی جمالی (قم)، لطف اله جنگجو (مازندران)، عباس ترابی، محسن مختاری(مرکزی)، مسلم خزایی، جاسم بخشی، احسان معصوم زاده، امیر امجدیان (کرمانشاه)، حبیب اله حیدری مهر (زنجان)، 14 ملی پوش اعزامی به این مسابقات هستند. امین اله مانی، سرمربی تیم ملی و احمد جانعلی، مربی تیم ملی، هدایت ملی پوشان را بر عهده دارند و سجاد کرمی و مصطفی سلیمانی نیز به ترتیب به عنوان مربی بدن ساز و فیزیوتراپ، در کنار تیم حضور دارند و سرپرستی کاروان اعزامی نیز بر عهده ی...
 • ایران سومین تولیدکننده گاز جهان
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از گزارش ماه سپتامبر ؛«آمارهای مهم جهان انرژی» آژانس بین المللی انرژی، ایران 5.3 درصد تولید سه هزار و 613 میلیارد مترمکعبی جهان در سال میلادی گذشته را تولید کرد و پس از آمریکا و روسیه قرار گرفت. قطر در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد. آمریکا با تولید 749 میلیارد متر مکعب یا 20.7 درصد و روسیه با تولید 644 میلیارد متر مکعب یا 17.7 درصد گاز طبیعی به ترتیب برترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان در سال 2016 بوده اند. پس از آمریکا، روسیه و ایران، کشورهای کانادا با تولید 174 میلیارد مترمکعب یا 4.8 و قطر با تولید 165 میلیارد متر مکعب یا 4.6 درصد به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند. با این همه، کشورمان هنوز در فهرست کشورهایی که به طور خالص صادرکننده گاز طبیعی هستند جایی ندارد. بر اساس گزارش یاد شده، ایران همچنین سال گذشته در تولید نفت خام جایگاه پنجم جهان را به خود اختصاص داد و پس از عربستان سعودی، روسیه، آمریکا و کانادا قرار گرفت. در سال 2016 میلادی، ایران 200 تن یا 4.6 درصد تولید چهار هزار و 321 تنی نفت خام جهان را تولید کرد؛ سهم عربستان سعودی از این تولید 583 تن یا 13.5 درصد، روسیه 546 تن یا 12.6 درصد، آمریکا 537 تن یا 12.4 درصد و کانادا 220 تن یا 5.1 درصد بود. مطابق گزارش مذکور، متاسفانه سهم ایران از تولید برق هسته ای، برق آبی، برق بادی برق خورشیدی بسیار ناچیز است. بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی در سال 2015 میلادی، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین در تولید برق هسته ای پیشتاز جهان بوده اند. در تولید برق آبی، چین، کانادا، برزیل و آمریکا حرف نخست را در جهان می زنند. در تولید برق بادی، آمریکا، چین، آلمان و اسپانیا بهترین های...
 • ایران سومین تولیدکننده گاز جهان در سال۲۰۱۶ شد
 • آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماه سپتامبر خود از وضعیت تولید انرژی در جهان اعلام کرد، ایران با تولید 190 میلیارد مترمکعب گاز، سومین تولیدکننده جهان در سال 2016 بوده است. ایران 5.3 درصد تولید سه هزار و 613 میلیارد مترمکعبی جهان در سال میلادی گذشته را تولید کرد و پس از آمریکا و روسیه قرار گرفت. قطر در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، آمریکا با تولید 749 میلیارد متر مکعب یا 20.7 درصد و روسیه با تولید 644 میلیارد متر مکعب یا 17.7 درصد گاز طبیعی به ترتیب برترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان در سال 2016 بوده اند. پس از آمریکا، روسیه و ایران، کشورهای کانادا با تولید 174 میلیارد مترمکعب یا 4.8 و قطر با تولید 165 میلیارد متر مکعب یا 4.6 درصد به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند. با این همه، کشورمان هنوز در فهرست کشورهایی که به طور خالص صادرکننده گاز طبیعی هستند جایی ندارد. بر اساس گزارش یاد شده، ایران همچنین سال گذشته در تولید نفت خام جایگاه پنجم جهان را به خود اختصاص داد و پس از عربستان سعودی، روسیه، آمریکا و کانادا قرار گرفت. در سال 2016 میلادی، ایران 200 تن یا 4.6 درصد تولید چهار هزار و 321 تنی نفت خام جهان را تولید کرد؛ سهم عربستان سعودی از این تولید 583 تن یا 13.5 درصد، روسیه 546 تن یا 12.6 درصد، آمریکا 537 تن یا 12.4 درصد و کانادا 220 تن یا 5.1 درصد بود. مطابق گزارش مذکور، متاسفانه سهم ایران از تولید برق هسته ای، برق آبی، برق بادی برق خورشیدی بسیار ناچیز است. بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی در سال 2015 میلادی، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین در تولید برق هسته ای پیشتاز جهان بوده اند. در تولید برق آبی، چین، کانادا،...
 • فوتبال هفت نفره ایران نایب قهرمان جهان شد
 • در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان در آرژانتین، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران در مرحله فینال با شکست برابر اوکراین نایب قهرمان شد. به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های فوتبال هفت نفره قهرمانی جهان و در مرحله فینال این رقابت‌ها، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران با نتیجه یک بر صفر نتیجه را به اواکراین واگذار کرد و نایب قهرمان جهان شد. در دیدار رده رده‌بندی نیز تیم‌های روسیه و انگلستان برای کسب مقام سومی به مصاف یکدیگر رفتند که در نهایت تیم روسیه با نتیجه ۲ بر صفر پیروز میدان شد و به عنوان سومی جهان دست یافت. تیم ملی ایران در گروه B با تیم‌های روسیه، آرژانتین و پرتغال هم‌گروه بود و در رقابت‌های مرحله گروهی، مقابل روسیه شکست خورد و دیدار با تیم‌های آرژانتین و پرتغال را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد. در این مرحله تیم ملی ایران مقابل تیم برزیل به میدان رفت و با شکست این تیم راهی نیمه نهایی شد. در دیدار نیمه نهایی انگلستان حریف ایران بود که ملی‌پوشان ایران با شکست این تیم توانستند به مرحله فینال راه پیدا کنند و نایب قهرمان این رقابت‌ها شناخته شوند. انتهای پیام
 • تیم فوتبال ۷ نفره ایران نایب قهرمان جهان شد
 • تیم ملی فوتبال ۷ نفره ایران با شکست برابر اوکراین و کسب عنوان نایب قهرمانی به کار خود در مسابقات قهرمانی جهان پایان داد. به گزارش خبرنگار مهر، فینال مسابقات فوتبال ۷ نفره قهرمانی جهان میان دو تیم ایران و اوکراین برگزار شد که طی آن تیم ملی فوتبال ۷ نفره کشورمان با دریافت تنها یک گل مقابل حریف خود، متحمل شکست شد. ملی پوشان فوتبال ۷ نفره با متحمل شدن این شکست در رده دوم مسابقات قهرمانی جهان ایستادند. آنها در حالی در این دیدار شکست خوردند که در مرحله گروهی مسابقات در مصاف با روسیه نیز متحمل شکست شده بودند اما دیدار برابر آرژانتین و پرتغال را با برتری خود تمام کردند. در مرحله دوم نیز تیم فوتبال ۷ نفره ایران موفق به شکست برزیل شد سپس در مرحله نیمه نهایی با غلبه بر انگلستان راهی فینال شد.
 • فوتبال ۷نفره ایران نایب قهرمان جهان شد
 • در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان در آرژانتین، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران در مرحله فینال با شکست برابر اوکراین نایب قهرمان شد.به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های فوتبال هفت نفره قهرمانی جهان و در مرحله فینال این رقابت‌ها، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران با نتیجه یک بر صفر نتیجه را به اواکراین واگذار کرد و نایب قهرمان جهان شد.در دیدار رده رده‌بندی نیز تیم‌های روسیه و انگلستان برای کسب مقام سومی به مصاف یکدیگر رفتند که در نهایت تیم روسیه با نتیجه ۲ بر صفر پیروز میدان شد و به عنوان سومی جهان دست یافت.تیم ملی ایران در گروه B با تیم‌های روسیه، آرژانتین و پرتغال هم‌گروه بود و در رقابت‌های مرحله گروهی، مقابل روسیه شکست خورد و دیدار با تیم‌های آرژانتین و پرتغال را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد.در این مرحله تیم ملی ایران مقابل تیم برزیل به میدان رفت و با شکست این تیم راهی نیمه نهایی شد.در دیدار نیمه نهایی انگلستان حریف ایران بود که ملی‌پوشان ایران با شکست این تیم توانستند به مرحله فینال راه پیدا کنند و نایب قهرمان این رقابت‌ها شناخته شوند.
 • ایران نایب قهرمان رقابت های قهرمانی جهان شد
 • به گزارش وانانیوز، به نقل از فدراسیون جانبازان و معلولین، در ادامه رقابت های جهانی فوتبال هفت نفره در آرژانتین ملی پوشان کشورمان در دیدار فینال مقابل تیم اوکراین به میدان رفتند و در حالی که نیمه اول با نتیجه صفر، صفر به پایان رسید، دمیترو مولوداستووف موفق شد در دقیقه 39 با به ثمر رساندن تک گل این دیدار، تیم اوکراین را به عنوان قهرمانی جهان برساند. در دیدار رده رده بندی نیز تیم های روسیه و انگلستان برای تصاحب عنوان سوم به مصاف هم رفتند و در نهایت تیم روسیه با نتیجه 2 بر صفر پیروز میدان شد و به عنوان سومی جهان دست یافت. تیم ملی ایران در گروه B با تیم های روسیه، آرژانتین و پرتغال هم گروه بود و در رقابت های مرحله گروهی، مقابل روسیه شکست خورد و دیدار با تیم های آرژانتین و پرتغال را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد. در این مرحله تیم ملی کشورمان مقابل تیم برزیل به میدان رفت و با شکست این تیم راهی نیمه نهایی شد. در دیدار نیمه نهایی انگلستان حریف ایران بود و ملی پوشان ایرانی با پیروزی قاطع مقابل این تیم به دیدار فینال راه یافتند. عبدالرضا کریمی زاده، حسن صفری، حسین تبریز (بوشهر)، صادق حسنی، امیر عزت دوست (گیلان)، مهدی جمالی (قم)، لطف اله جنگجو (مازندران)، عباس ترابی، محسن مختاری (مرکزی)، مسلم خزایی، جاسم بخشی، احسان معصوم زاده، امیر امجدیان (کرمانشاه)، حبیب اله حیدری مهر (زنجان)، 14 ملی پوش اعزامی به این مسابقات هستند. امین اله مانی، سرمربی تیم ملی و احمد جانعلی، مربی تیم ملی، هدایت ملی پوشان را بر عهده دارند و سجاد کرمی و مصطفی سلیمانی نیز به ترتیب به عنوان مربی بدن ساز و فیزیوتراپ، در کنار تیم حضور دارند و سرپرستی کاروان اعزامی نیز بر عهده ی احسان باقری...
 • نایب قهرمانی تیم فوتبال هفت نفره ایران در جهان
 • در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان در آرژانتین، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران در مرحله فینال با شکست برابر اوکراین نایب قهرمان شد.در ادامه رقابت‌های فوتبال هفت نفره قهرمانی جهان و در مرحله فینال این رقابت‌ها، تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران با نتیجه یک بر صفر نتیجه را به اواکراین واگذار کرد و نایب قهرمان جهان شد.در دیدار رده رده‌بندی نیز تیم‌های روسیه و انگلستان برای کسب مقام سومی به مصاف یکدیگر رفتند که در نهایت تیم روسیه با نتیجه ۲ بر صفر پیروز میدان شد و به عنوان سومی جهان دست یافت.تیم ملی ایران در گروه B با تیم‌های روسیه، آرژانتین و پرتغال هم‌گروه بود و در رقابت‌های مرحله گروهی، مقابل روسیه شکست خورد و دیدار با تیم‌های آرژانتین و پرتغال را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد.در این مرحله تیم ملی ایران مقابل تیم برزیل به میدان رفت و با شکست این تیم راهی نیمه‌نهایی شد.در دیدار نیمه‌نهایی انگلستان حریف ایران بود که ملی‌پوشان ایران با شکست این تیم توانستند به مرحله فینال راه پیدا کنند و نایب قهرمان این رقابت‌ها شناخته شوند.
 • والیبال زنان انتخابی جهان/ایران به ویتنام هم باخت
 • تهران - ایرنا - تیم ملی والیبال زنان ایران در آخرین دیدار از مرحله دوم رقابت های انتخابی جهان به مصاف نماینده ویتنام رفت و با شکست در برابر نماینده این کشور به کار خود پایان داد. به گزارش روز یکشنبه فدراسیون والیبال، تیم ملی والیبال زنان که با ترکیبی جوان و با هدف کسب تجربه راهی تایلند شده بود، در آخرین دیدار مرحله دوم رقابت های والیبال زنان انتخابی جهان مقابل تیم ویتنام صف آرایی کرد و با نتیجه سه بریک نتیجه را به این حریف واگذار کرد.این تیم پیش از این در برابر تیم های تایلند، کره شمالی و کره جنوبی نیز باخته بود.مهسا صابری، شبنم علیخانی، ندا چملانیان، مینا روستا، فاطمه امینی، هاله متقیان و تهمینه درگزنی ترکیب آغازین تیم ایران در این دیدار بودند.دو تیم در حالی پا به زمین گذاشتند که هیچ یک شانسی برای صعود به رقابت های جهانی نداشتند و تایلند و کره جنوبی پیش از این صعود خود را مسجل کرده بودند.نکته قابل توجه در دیدار با ویتنام حضور «توی تران» بازیکن این تیم بود که امتیازآورترین بازیکن این رقابت ها است.ایران شروع خوبی در ست اول داشت و تعویض های مکرر سرمربی ژاپنی ویتنام نتوانست تاثیر در روند این دیدار داشته باشد و در نهایت این دختران ایران بودند که توانستند با نتیجه 26 بر 24 از سد ویتنام عبور کنند.در ست دوم ویتنام شروع خوبی داشت و در امتیاز 12 بر 6 دو برابر تیم ایران امتیاز کسب کرده بود. اما پیش از وقت استراحت فنی دوم ایران توانست به امتیاز 13 برسد و اختلاف امتیاز را کم کند، اما این روند ادامه پیدا نکرد و ست دوم 25 بر 22 به سود ویتنام به پایان رسید.هر دو تیم در ست سوم شروع پایاپایی داشتند و ایران با یک امتیاز اختلاف توانست وقت استراحت فنی اول را به پایان...
 • گام های ایران برای کسب میزبانی نشست۲۰۲۱ اتاق های بازرگانی جهان
 • تهران- ایرنا- نایب ‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تشریح مزیت ها و بایسته های کسب میزبانی نشست دوسالانه اتاق های بازرگانی جهان* در سال 2021، بر ضرورت همراهی نهادهای دولتی با بخش خصوصی برای پیشبرد این هدف تاکید کرد. «پدرام سلطانی» عصر امروز (یکشنبه) در نشست خبری «بررسی دستاوردهای نشست اتاق‌های بازرگانی جهان در سیدنی استرالیا» در پاسخ به ایرنا گفت: میزبانی از نشست دوسالانه اتاق های بازرگانی جهان، مزیت های زیادی مانند توسعه مراودات تجاری و اقتصادی برای ایران به همراه می آورد.دهمین نشست اتاق‌های بازرگانی جهان سه شنبه تا پنجشنبه هفته گذشته در سیدنی استرالیا برگزار شد. سلطانی درباره جزییات اقدام ها برای کسب میزبانی سال 2021، افزود: در سه روز مدت برگزاری این رویداد و مذاکره با مسوولان سایر اتاق های جهانی، همه آنها برای همکاری با ایران اشتیاق بسیاری نشان دادند.این مسوول تصریح کرد: همه آنها در عین حال اذعان کردند تا زمانی که ایران نتواند مشکل بانکی خود را با جهان حل و فصل کند، این گلوگاه مانعی برای توسعه تجاری است.وی ادامه داد: ما نیز در پاسخ به آنها اعلام کردیم اکنون مسیرهایی اگرچه با بانک های کوچک و متوسط باز شده است و در یک سال آینده این جریان تقویت می شود.سلطانی اضافه کرد: در این نشست از آنها دعوت کردیم به عنوان بخش خصوصی از بانک مرکزی کشور خود، برقراری ارتباط بانکی با ایران را بخواهند و آن را به عنوان یک ضرورت مطرح کنند.** رقابت با امارات برای میزبانی نشست 2021به گفته این مسوول، جمهوری اسلامی ایران میزبانی این رویداد در سال 2021 میلادی را خواستار شده و از آنجا که میزبانی این دوره بر عهده منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست باید با پنج کشور امارات، عمان، اردن، کنیا و اتیوپی به رقابت بپردازد.وی بیان داشت: سخت ترین رقابت با اتاق امارات متحده عربی خواهد بود،...
 • ایران شهریورماه میزبان ۲۷ رسانه خارجی از ۱۲کشور جهان بود
 • تهران- ایرنا- اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: شهریورماه امسال در مجموع برای 44 خبرنگار و عوامل خبری وابسته به 27رسانه خارجی از 12کشور جهان، مجوز روادید مطبوعاتی برای تردد در ایران صادر شده است. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، در ادامه تردد عوامل خبری رسانه های خارجی به ایران، شهریورماه 96 نیز جمع فراوانی از خبرنگاران، عکاسان، روزنامه نگاران، عوامل رادیو و تلویزیون برخی کشورها متقاضی حضور در جمهوری اسلامی برای تهیه خبر، گزارش و عکس بودند که برای شماری از آنها براساس نوع و زمان درخواست روادید مطبوعاتی برای تردد در ایران صادر شده است.براساس آمار موجود افغانستان، فرانسه، آمریکا و آلمان به ترتیب بیشترین کشور درخواست کننده حضور در ایران بوده اند.همچنین افغانستان با 11 نفر و 140 روز، فرانسه با 7 نفر و 42 روز، آمریکا با 3 نفر و 28 روز، آلمان با 2 نفر و 10 روز نیز به ترتیب بیشترین نفرات و ایام حضور در کشور ما را ثبت کردند.عوامل خبری رادیو و تلویزیون، خبرگزاریها، نشریات و مجلات، موسسات و پایگاههای خبری و اطلاع رسانی به ترتیب بیشرین رسانه های درخواست کننده به شمار می آیند که برای آنها روادید تردد موقت توسط اداره کل رسانه های خارجی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد صادر شده است. همچنین اسپانیا، هلند، کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور، ایتالیا و قطر نیز از دیگر کشورهای درخواست کننده حضور در ایران بوده اند که «روادید مطبوعاتی زمان دار» برای خبرنگاران «غیر مقیم» آنها صادر شده است.حدود ١٥٠ رسانه بین المللی دارای دفتر نمایندگی فعال در ایران هستند و رسانه های دیگری که در ایران دفتر ندارند، بنابر تقاضا، مجوز فعالیت زمان دار دریافت می‌کنند.این مجوزها حسب تقاضای رسانه ها، رسیدگی می شود؛ در مواردی پاسخ منفی یا مشروط داده می شود و در مواردی با درخواست آنها به...