آمارهای مربوط به خودکشی در ایران نشان می دهد در هر دو ساعت و۱۸ دقیقه یک نفر خوکشی می کند که در مقایسه با آمارهای جهانی شرایط بحرانی نیست اما در برخی مناطق میزان خودکشی رو به افزایش است.

خبرگزاری مهر: در جهان سالانه حدود هشت هزار نفر به علت خودکشی جان خود را ازدست می دهند، که این آمار گواهی است بر آنکه در هر ۴۰ ثانیه یک نفر به علت خودکشی از دست می رود.
این در حالی است بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران در زمره کشورهایی با کمترین میزان مرگ و میر ناشی از خودکشی محسوب می باشد.

طبق آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۵ ، میزان مرگ و میر ناشی از خودکشی در هلند ۲۲. ۲ مورد، در روسیه و بلژیک ۲۰ مورد، در فرانسه ۱۷ مورد، در فنلاند ۱۶ مورد، در سوییس ۱۵ مورد، در دانمارک ۱۲ مورد به ازای هر صد هزار نفر جمعیت کشور می باشد، این در حالی است که این میزان در ایران ۳. ۶ مورد به ازای هر صد هزار نفر برآورد شده است.

میزان خودکشی در کشور بحرانی نیست

بر اساس بانک جامع اطلس مسائل اجتماعی کشور در ایران میزان مرگ و میر مشکوک به خودکشی در سال ۹۴ ، حدود ۴ هزار و ۲۹ نفر بوده است. این عدد بدین معنا است که در ایران به ازای هر دو ساعت و ۱۸ دقیقه یک نفر جان خود را به علت خودکشی از دست می دهد، در واقع آمار اعلام شده از سوی سازمانهای پزشکی قانونی و نیروی انتظامی نیز، بر بحرانی نبودن خودکشی در کشور صحه می گذارند.

روزبه کردونی مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفه اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد میزان خودکشی در ایران گفت: نکته مهم و قابل بحث اینکه مرگ و میر خودکشی در کشور رو به کاهش است ولی اقدام به خودکشی بعضاً در برخی مناطق رو به افزایش است که البته بررسی چرایی بروز این نکته، نیازمند تحلیل دقیق تر از سوی جامعه شناسان و روانشناسان دارد.

وی افزود : بر اساس اعلام پزشکی قانونی میزان مرگ و میر مشکوک به خود در سال ۹۴ حدود ۵. ۱ مورد می باشد، که این میزان نسبت به سال ۹۳ حدود ۳. ۵ درصد کاهش یافته است. این میزان طی سال های اخیر نوسانات متعددی را تجربه کرده است.

گزارش پزشکی قانونی نشان می دهد میزان مرگ‌ومیر مشکوک به خودکشی اگرچه طی سال های ۹۰-۹۲، روند فزاینده‌ای را تجربه‌کرده‌است، اما در سال ۹۳ کنترل شده و در سال ۱۳۹۴ با ۳. ۵ درصد کاهش، به میزان ۵. ۱ مورد به‌ازای هر یک‌صدهزار نفر رسیده است.

رشد آمار خودکشی در سال ۹۴

مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آمارهای موجود خودکشی اظهار داشت: این در حالی است که بر اساس گزارش نیروی انتظامی، میزان اقدام به خودکشی در همان سال، حدود ۶ مورد به ازای هر صد هزار نفر بوده که نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۵ درصد رشد داشته است. در واقع این آمار از افزایش تمایل به اقدام به خودکشی در کشور طی سال های ۹۳-۹۴ حکایت می کند. اگرچه این موارد کمتر منجر به مرگ افراد شده است.

به گفته وی ، با توجه به به رویکرد نوین سیاستی در خصوص کنترل و کاهش مسائل اجتماعی که در دستور کار دفتر امور آسیب های اجتماعی قرار گرفته است، آنچه حایز اهمیت است، رصد قربانیان، و مطالعه ویژگی های آنها که در نهایت منجر به تهیه پروفایلی دقیق از افرادی که با این مسائل اجتماعی مواجه شده اند می باشد. در واقع طراحی تصویر صحیح و دقیقی از افراد آسیب دیده و قربانیان این مسئله اجتماعی و همچنین شناسایی نقاط آسیب خیز خودکشی در کشور، اولین گام برای تدوین سیاست اجتماعی جهت پیشگیری از رشد خودکشی در جامعه و کنترل میزان آن محسوب می شود.

تدوین اطلس اجتماعی کشور

کردونی به تدوین اطلس مسائل اجتماعی کشور اشاره کرد و افزود: این اطلس به عنوان نظام آماری جامع مسایل اجتماعی کمک شایانی داشته است.

به در مورد میزان خودکشی در استانها نیز گفت: اطلس مسائل اجتماعی کشور نیز نقاط آسیب خیز خودکشی را در کشور به خوبی نشان داده بطوریکه استان ایلام طی ده سال اخیر بیشترین میزان خودکشی در کشور را به خود اختصاص داده است. میزان مرگ و میر خودکشی در ایلام در سال ۹۴ حدود سه برابر میانگین میزان مرگ و میر خودکشی در کشور می باشد.

شاخص های گزارشهای جهانی نشان می دهد که الگوی جنسی خودکشی در کشور همانند اکثر نقاط جهان است که بر طبق آن نرخ خودکشی در بین زنان کمتر از مردان بوده است. در واقع از بین متوفیات مرگ و میر مشکوک به خودکشی حدود ۷۰ درصد آنها مرد و تنها ۳۰ درصد آنها زنان بوده اند.

همچنین به لحاظ الگوی سنی، نکته قابل تامل، جوان بودن قربانیان است، حدود ۳۳ درصد آنها جمعیت زیر ۲۴ درصد و ۱۷ درصد بین گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال می باشد و نکته جالب توجه دیگر ، شیوه اقدام به خودکشی در بین این افراد می باشد. حدود ۵۱ درصد از خودکشی ها از طریق روش حلق آویز، ۱۸ درصد با مسمومیت سم و ۹ درصد با روش سوختگی جان خود را از دست داده اند.

مدیرکل آسیبهای اجتماعی وزارت تعان ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اگرچه میزان خودکشی در کشور بحرانی نمی باشد، اما خودکشی در ایلام شرایط بحرانی را تجربه می کند. بر اساس نقشه توزیع پراکندگی خودکشی در کشور می توان کانون اصلی خودکشی را رصد کرد. کانون اصلی خودکشی ها در غرب و جنوب غرب کشور می باشد.

وی به راهکارهای پیشگیری از آسیب خودکشی اشاره کرد و گفت: به منظور تدوین سند سیاستی برای کنترل و کاهش خودکشی به عنوان یک مسئله اجتماعی، در گام اول باید پدیده خودکشی از طریق جمع آوری داده های متقن و دقیق، به عنوان یک مسئله اجتماعی مورد بررسی قرار گیردو در گام دوم نیز باید به شناسایی عوامل خطر بپردازیم. تدوین مطالعه ای که در آن بتوان علل این پدیده را دریافت. اینکه چرا رفتار خودکشی در جامعه اتفاق می افتد و چه کسانی از آن تاثیر می پذیرند؟ در گام سوم به طراحی مداخلات و همچنین ارزیابی آن ها می پردازیم. اینکه چه مداخله ای می تواند اثر گذار باشد و برای چه افرادی؟ و پیاده سازی و اجرا، گام آخر می باشد. که درآن بعد ارزیابی تاثیر و اثربخشی مداخلات، موارد موثر تقویت و اجرایی می شود.

کلیدواژه: میر مشکوک به خود | میزان خودکشی | اقدام به خودکشی | مورد به ازای | میزان مرگ و میر | خودکشی در کشور | مسائل اجتماعی | اجتماعی کشور | سال ۹۴ | هزار نفر | بر اساس

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۴۸۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • آمار خودکشی دانشجویی در سال گذشته
 • جامعه>آسیب‌ها - ایرنا نوشت: رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار خودکشی دانشجویی در سال گذشته تحصیلی کمتر از 10 مورد بود، گفت: اما حتی یک مورد خودکشی نیز برای وزارتخانه قابل قبول نیست و مصمم به صفر رساند این آمار هستیم. مجتبی صدیقی با اشاره به طرح سنجش سلامت دانشجویان سرتاسر کشور گفت: طرح سنجش سلامت روان برای تمامی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌ها همچون سال های گذشته از اول مهر ماه آغاز شده است. وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت دانشجویان به مدت ۱۵ روز ادامه دارد، گفت: بر اساس طرح سنجش سلامت، تمامی دانشجویان از نظر سلامت روان مورد بررسی قرار می گیرند و افرادی که مشکل خاصی داشته باشند، برای درمان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند. صدیقی گفت: طرح سنجش سلامت به منظور بیماریابی و کشف نیازهای درمانی بر اساس سال های گذشته برای تمامی دانشجویان جدیدالورود انجام می شود و دانشجویان تحت معاینه پزشکی، دندانپزشکی، کنترل علایم حیاتی، تعیین سطح بینایی، سنجش قد و وزن، واکسیناسیون، مشاوره روانی و غیره قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین امسال برای تمامی دانشجویان خوابگاهی، پرونده سلامت ایجاد خواهد شد. وی ادامه داد: این پرونده متناسب طرح پایش سلامت دانشجویان انجام خواهد شد و دانشجویانی که مشکلات سلامتی داشته باشند تحت پوشش این پرونده درمان قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: طرح پایش سلامت، ضمن ارزیابی سلامت، شناسایی افراد در معرض خطر و آسیب پذیر و ارائه خدمات مورد نیاز به آنها را بررسی می کند و با تشکیل شناسنامه سلامت، راه را برای آموزش سبک زندگی سالم و تبیین راهکار‌های پیشگیرانه برای آنان، روشن می‌کند. صدیقی با اشاره به خبر هفته گذشته دانشجویی که قصد خودکشی از پشت بام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشت...
 • خودکشی دانشجویی در سال گذشته کمتر از ۱۰ مورد بود
 • تهران - ایرنا - رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار خودکشی دانشجویی در سال گذشته تحصیلی کمتر از 10 مورد بود، گفت: اما حتی یک مورد خودکشی نیز برای وزارتخانه قابل قبول نیست و مصمم به صفر رساند این آمار هستیم. مجتبی صدیقی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با اشاره به طرح سنجش سلامت دانشجویان سرتاسر کشور اظهار داشت: طرح سنجش سلامت روان برای تمامی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌ها همچون سال های گذشته از اول مهر ماه آغاز شده است.وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت دانشجویان به مدت ۱۵ روز ادامه خواهد داشت، گفت: بر اساس طرح سنجش سلامت، تمامی دانشجویان از نظر سلامت روان مورد بررسی قرار می گیرند و افرادی که مشکل خاصی داشته باشند، برای درمان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.صدیقی تصریح کرد: طرح سنجش سلامت به منظور بیماریابی و کشف نیازهای درمانی بر اساس سال های گذشته برای تمامی دانشجویان جدیدالورود انجام می شود و دانشجویان تحت معاینه پزشکی، دندانپزشکی، کنترل علایم حیاتی، تعیین سطح بینایی، سنجش قد و وزن، واکسیناسیون، مشاوره روانی و غیره قرار می گیرند.رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: همچنین امسال برای تمامی دانشجویان خوابگاهی، پرونده سلامت ایجاد خواهد شد.وی ادامه داد: این پرونده متناسب طرح پایش سلامت دانشجویان انجام خواهد شد و دانشجویانی که مشکلات سلامتی داشته باشند تحت پوشش این پرونده درمان قرار می گیرند.رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: طرح پایش سلامت، ضمن ارزیابی سلامت، شناسایی افراد در معرض خطر و آسیب پذیر و ارائه خدمات مورد نیاز به آنها را بررسی می کند و با تشکیل شناسنامه سلامت، راه را برای آموزش سبک زندگی سالم و تبیین راهکار‌های پیشگیرانه برای آنان، روشن می‌کند.صدیقی با اشاره به خبر هفته گذشته دانشجویی که قصد خودکشی از پشت بام سازمان...
 • آمار خودکشی دانشجویان درسال گذشته
 • رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار خودکشی دانشجویی در سال گذشته تحصیلی کمتر از 10 مورد بود، گفت: اما حتی یک مورد خودکشی نیز برای وزارتخانه قابل قبول نیست. به گزارش مشرق، مجتبی صدیقی روز یکشنبه با اشاره به طرح سنجش سلامت دانشجویان سرتاسر کشور اظهار داشت: طرح سنجش سلامت روان برای تمامی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌ها همچون سال های گذشته از اول مهر ماه آغاز شده است. وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت دانشجویان به مدت ۱۵ روز ادامه خواهد داشت، گفت: بر اساس طرح سنجش سلامت، تمامی دانشجویان از نظر سلامت روان مورد بررسی قرار می گیرند و افرادی که مشکل خاصی داشته باشند، برای درمان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند. صدیقی تصریح کرد: طرح سنجش سلامت به منظور بیماریابی و کشف نیازهای درمانی بر اساس سال های گذشته برای تمامی دانشجویان جدیدالورود انجام می شود و دانشجویان تحت معاینه پزشکی، دندانپزشکی، کنترل علایم حیاتی، تعیین سطح بینایی، سنجش قد و وزن، واکسیناسیون، مشاوره روانی و غیره قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: همچنین امسال برای تمامی دانشجویان خوابگاهی، پرونده سلامت ایجاد خواهد شد. وی ادامه داد: این پرونده متناسب طرح پایش سلامت دانشجویان انجام خواهد شد و دانشجویانی که مشکلات سلامتی داشته باشند تحت پوشش این پرونده درمان قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: طرح پایش سلامت، ضمن ارزیابی سلامت، شناسایی افراد در معرض خطر و آسیب پذیر و ارائه خدمات مورد نیاز به آنها را بررسی می کند و با تشکیل شناسنامه سلامت، راه را برای آموزش سبک زندگی سالم و تبیین راهکارهای پیشگیرانه برای آنان، روشن می‌کند. صدیقی با اشاره به خبر هفته گذشته دانشجویی که قصد خودکشی از پشت بام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داشت نیز گفت: این فرد،...
 • آمار خودکشی دانشجویان ایرانی زیر ۱۰ مورد
 • به گزارش گروه باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آمار خودکشی دانشجویی در سال گذشته تحصیلی کمتر از 10 مورد بود، گفت: اما حتی یک مورد خودکشی نیز برای وزارتخانه قابل قبول نیست و مصمم به صفر رساند این آمار هستیم. مجتبی صدیقی با اشاره به طرح سنجش سلامت دانشجویان سرتاسر کشور اظهار داشت: طرح سنجش سلامت روان برای تمامی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌ها همچون سال های گذشته از اول مهر ماه آغاز شده است. وی با بیان اینکه طرح سنجش سلامت دانشجویان به مدت ۱۵ روز ادامه خواهد داشت، گفت: بر اساس طرح سنجش سلامت، تمامی دانشجویان از نظر سلامت روان مورد بررسی قرار می گیرند و افرادی که مشکل خاصی داشته باشند، برای درمان به مراکز مشاوره دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند. صدیقی تصریح کرد: طرح سنجش سلامت به منظور بیماریابی و کشف نیازهای درمانی بر اساس سال های گذشته برای تمامی دانشجویان جدیدالورود انجام می شود و دانشجویان تحت معاینه پزشکی، دندانپزشکی، کنترل علایم حیاتی، تعیین سطح بینایی، سنجش قد و وزن، واکسیناسیون، مشاوره روانی و غیره قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: همچنین امسال برای تمامی دانشجویان خوابگاهی، پرونده سلامت ایجاد خواهد شد. وی ادامه داد: این پرونده متناسب طرح پایش سلامت دانشجویان انجام خواهد شد و دانشجویانی که مشکلات سلامتی داشته باشند تحت پوشش این پرونده درمان قرار می گیرند. رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: طرح پایش سلامت، ضمن ارزیابی سلامت، شناسایی افراد در معرض خطر و آسیب پذیر و ارائه خدمات مورد نیاز به آنها را بررسی می کند و با تشکیل شناسنامه سلامت، راه را برای آموزش سبک زندگی سالم و تبیین راهکار‌های پیشگیرانه برای آنان، روشن می‌کند. صدیقی با اشاره به خبر هفته گذشته دانشجویی که قصد خودکشی از پشت بام سازمان امور دانشجویان...
 • اقدام به خودکشی دختر جوان ساعاتی قبل بر سر پل امام حسین ع مشهد
 • دریافت 3 MB اقدام به خودکشی دختر جوان ساعاتی قبل بر سر پل امام حسین(ع) مشهد که با تلاش آتش نشانان ناکام ماند.
 • فرصت مرد جوان برای صحبت از دلایل خودکشی اش/حبیب الله دانش از تفاوت کار با حرفه ای ها و هنرجویان گفت
 • فرهنگ>تئاتر - «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتللو» که تا پنجم مهر تمدید شد، فرصتی است برای اتللو تا به تنهایی روی صحنه بیاید و از دلایل خودکشی‌اش بگوید. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتللو» که قرار بود تنها تا 31 شهریور روی صحنه برود، تا پنجم مهر به اجرای خود در مکتب تهران ادامه خواهد داد. در خلاصه داستان این مونولوگ با بازی محمدرضا ترابی آمده است؛ بازیگر نقش اتللو خودش را روی صحنه کشته است و اکنون فرصتی یافته تا علت را برای مخاطبینش توضیح دهد. بنابراین قصه زندگی‌اش را که موازی همان نقشی است که در آن بازی می‌کند، بیان خواهد کرد. «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتللو» را محسن رهنما با نگاهی آزاد به «اتللو»ی شکسپیر نوشته است. در این تراژدی، اتللو به همسر خود دِزدِمونا شک می‌کند و بی آنکه مسئله را با خودش در میان بگذارد، بی‌رحمانه او را می‌کشد اما بعد از قتل به بی‌گناهی همسرش پی می‌برد که بسیار دیر است و درنتیجه، دست به خودکشی می‌زند. کارگردانی مونولوگ «چند درجه سوتفاهم در مقیاس اتللو» که دیدنش به کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود، بر عهده حبیب‌الله دانش است. دانش در مورد سابقه اجرای این اثر در خارج از تهران توضیح داد: «این نمایش در دو نوبت در سال 93 و 95 در تالار هنر اصفهان اجرا و در هر دو نوبت با استقبال مردم و هنرمندان روبه‌رو شد. به نظرم نمایشی که در خارج از تهران با استقبال عمومی روبه‌رو بوده می‌تواند زنده بماند و مجددا اجرا شود تا مخاطبینی در شهرهای دیگر هم آن را ببینند. همین‌طور اگر اثری در تهران تولید شده و موفق بوده، بهتر است در باقی شهرها هم اجرا شود.» او در مورد این که آیا به اهدافی که از ابتدای اجرای این اثر در...
 • آن ساعت های آخر اباعبدالله باز همان است
 • خبرگزاری میزان- می‌گویند وقتی ناپلئون در مسکو دچار آن حادثه شد، گفت: افسوس که طبیعت چند ساعت با من مخالفت کرد. دیگری دستش را بهم می‌زند و می‌گوید: روی تو ای روزگار سیاه باد که ما را به این شکل درآوردی. به گزارش خبرگزاری میزان، هرکس دیگری، هر شخصیت تاریخی در شرایطی قرار بگیرد که حسین‌بن علی (ع) در شب عاشورا قرار گرفت، یعنی در شرایطی که تمام راه‌های قوت و غلبه ظاهری بر دشمن بر او بسته باشد و قطعاً بداند که خود و اصحابش به دست دشمن کشته می‌َشوند، در چنین شرایطی زبان به شکایت باز می‌کند و این را تاریخ گواهی می‌دهد. جملاتی می‌گویند نظیر «تف بر این روزگار»، «افسوس که طبیعت با من مساعدت نکرد». می‌گویند وقتی ناپلئون در مسکو دچار آن حادثه شد، گفت: افسوس که طبیعت چند ساعت با من مخالفت کرد. دیگری دستش را بهم می‌زند و می‌گوید: روی تو ای روزگار سیاه باد که ما را به این شکل درآوردی. اما حسین‌بن‌علی اصحابش را جمع می‌کند چنانکه گویی روحش از هر شخص موفقی بیشتر موج می‌زند، و می‌فرماید: «اثنی عَلَی اللهِ اَحسَنَ الثَناءِ و اَحمَدُهُ علَی السَراءِ و الضَراءِ اللهُم انی اَحمدُکَ عَلی اَن اَکرَمتَنا بانُبُوَةِ وَ عَلَمتَنا القُرآنَ وَ فَقَهتَنا فِی الدین» مثل اینکه تمام محیط برایش مساعد است و واقعاً هم مساعد بود؛ آن شرایط برای کسی نامساعد است که هدفش حکومت دنیوی باشد. برای کسی که حتی حکومت و همه چیز را در راه حق و حقیقت می‌خواهد، و می‌بیند در راه خودش قدم برداشته، محیط مساعد است. او جز سپاس و شکر چیز دیگری نمی‌بیند. از شعارهای روز عاشورای حسین (ع) یکی این است:اَلمَوتُ اَولی مِن رُکوبِ العارِ وَالعارُ اَولیل مِن دخولِ النارِ تا آخرین لحظه‌ها عملش، حرکاتش، سکناتش، سخنانش، تمام حق‌خواهی، حق‌پرستی و موجی از حماسه است. شب تاسوعا که برای آخرین بار به او عرضه می‌دارند:...
 • ساعت ۵ عصر و یک بام و دوهوای اکران در محرم
 • روزنامه شرق نوشت: مدتی قبل بیانیه‌ای از سازمان سینمایی، تکلیف اکران برخی فیلم‌ها در ایام ماه محرم را روشن کرد. بیانیه‌ای که طبق آن نمایش فیلم‌های «نهنگ عنبر ٢»، «ساعت ٥ عصر»، «اکسیدان» و «من و شارمین» متوقف می‌شود. در متن نامه مدیرکل سینمای حرفه‌ای خطاب به رئیس شورای صنفی اکران نوشته شده: «از آنجایی‌که نمایش فیلم‌های شاد و طنز در ایام ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان شایسته و جایز نمی‌باشد و درحال‌حاضر درباره برخی فیلم‌های سینمایی به احتمال قوی این هم‌زمانی صورت خواهد گرفت؛ بنابراین خواهشمند است اقدامات مقتضی دراین‌باره صورت گیرد».مدت زمان زیادی از رسانه‌ای‌شدن این ابلاغیه نگذشت که علی سرتیپی، مدیرعامل فیلمیران، اعلام کرد فیلم مهران مدیری که با نام فیلمی کمدی نمایشش را آغاز کرد و به گفته کارگردانش کمدی متفاوتی نیز هست، تغییر ژانر داد و سرتیپی عنوان کرد فیلم مهران مدیری کمدی نیست و شامل حال دستورالعمل وزارت ارشاد مبنی بر توقف فیلم‌های کمدی نمی‌شود و نمایش فیلم می‌تواند در ایام محرم ادامه داشته باشد!. برخلاف ادعای سرتیپی، فیلم‌نامه «ساعت ۵ عصر» تیر ۹۳ با تأکید بر ژانر کمدی در بانک فیلم‌نامه خانه سینما ثبت شده و آبان ۹۵ هم پروانه ساخت آن باز هم در گونه کمدی صادر شده است.از اکران نخستین ساخته سینمایی مهران مدیری «ساعت ٥ عصر»، چند هفته‌ای گذشته و با وجود تبلیغات وسیع تلویزیونی و محیطی، تنها در هفته‌های نخست اکران توانست مخاطبانش را به سالن‌های سینما بکشاند و به مرور دچار افت فروش در گیشه شد و نتوانست رکورد‌شکنی در گیشه را که سازندگانش انتظار داشتند، به ثبت برساند. بااین‌حال، این فیلم سینمایی نیز به روزهای انتهایی اکرانش نزدیک می‌شود و مشخص نیست به چه دلیل توجیه غیرکمدی‌بودن فیلم برای ادامه اکران در ماه محرم در نظر گرفته شده است.فیلم «من و شارمین» هم از دیگر فیلم‌هایی است که اکرانش در روزهایی که فیلم‌های کمدی از نمایش...
 • همه پرسی کردستان عراق در ساعت صفر
 • جهان>خلیج‌ فارس - پس از مدت‌ها مذاکره، بحث و هشدار همه‌جانبه اقلیم کردستان عراق سرانجام امروز شاهد برگزاری همه‌پرسی جدایی است که می‌تواند آینده این منطقه را تا مدت‌ها در هاله‌ای از ابهام فرو ببرد و آتش خشونت و درگیری را در عراق بار دیگر شعله‌ور کند. براي كردهاي عراق جمع شدن در ميدان‌ها با لباس‌هاي سنتي و شعار دادن براي تشكيل آنچه جمهوري كردستان مي‌نامند صحنه‌ آشنايي است اما تحليلگران اعتقاد دارند كه كردستان عراق در فرداي اين همه‌پرسي ديگر نمي‌تواند انتظار روزهايي مانند گذشته را داشته باشد. روز گذشته 3 حزب اصلي منطقه كردستان عراق بار ديگر تأييد كردند كه امروز همه‌پرسي جدايي ازجمله در منطقه‌ مورد مناقشه كركوك برگزار مي‌شود. مقام‌هاي كردستان عراق براي برگزاري اين همه‌پرسي امروز را تعطيل رسمي اعلام كرده‌اند. در بيانيه‌اي كه پس از شايعاتي درباره تعويق همه‌پرسي منتشر شد حزب دمكراتيك كردستان، حزب اتحاديه ميهني كردستان و اتحاديه اسلامي كردستان برگزاري همه‌پرسي در منطقه مورد مناقشه كركوك را مورد توجه خاصي قرار داده‌اند.حزب گوران (تغيير) و حزب جماعت اسلامي اعلام كرده‌اند كه با اين همه پرسي مخالفند و آن را تحريم كرده‌اند. منطقه نفت خيز كركوك يكي از مناطق مهمي است كه پس از برگزاري همه‌پرسي احتمال بالاي درگيري و جنگ ميان نيروهاي پيشمرگه و ارتش عراق در آن وجود دارد و در كنار مقابله با داعش احتمال شعله‌ور شدن آتش ديگري ديده مي‌شود. شنبه شب انفجاري مهيب كركوك را لرزاند كه كشته شدن حداقل ۳ پيشمرگه كرد و زخمي شدن ۵ نفر ديگر را به‌دنبال داشت. به خاطر احتمال خشونت روز گذشته واشنگتن به اتباع خود در عراق هشدار داد. در بيانيه سفارت آمريكا آمده است: شهروندان آمريكايي نبايد به مناطق مورد مناقشه بين دولت عراق و كردستان ازجمله كركوك سفر كنند. همچنين رفت‌وآمد كارمندان سفارت محدود خواهد شد. همچنين روز گذشته يك منبع در استان نينوا از مسدود شدن جاده...
 • ساعت کاری جدید باغ کتاب
 • ساعات کار باغ کتاب از آغاز سال تحصیلی جدید به 9 تا 21 تغییر کرد و همزمان با تاسوعا و عاشورا حسینی تعطیل است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب، باغ کتاب تهران شنبه و یکشنبه هم زمان با تاسوعا و عاشورای حسینی تعطیل است.جمعه 7 مهر هم خدمات دهی از ساعت 9 تا 17 است.ساعت بازدید از باغ کتاب تهران با آغاز سال تحصیلی جدید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 21 و پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل از ساعت 9 تا 22 است.
 • ۵۷ بار حمله هوایی عربستان به یمن در ۲۴ ساعت
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، جنگنده‎های ائتلاف سعودی طی ساعات گذشته سلسله حملاتی را علیه تعدادی از مناطق یمنی انجام دادند که در پی آن خسارت‎های مالی سنگین عمومی و خصوصی به اهالی این مناطق وارد شده است. جنگنده‎های سعودی طی 24 ساعت گذشته دو بار منطقه «الحفا» در صنعاء و پنج بار منطقه جربان در سنحان را هدف قرار دادند. جنگنده‎های ارتش عربستان همچنین دو بار منطقه بنی حسن در منطقه عبس و دو بار نیز منطقه مستبا و کشر را هدف قرار دادند و بیش از 19 بار نیز دو منطقه حرض و میدی استان حجه را بمباران کردند. یک منبع امنیتی دیگر یمن گفته که عربستان سه بار به منطقه «مندبه» در منطقه باقم استان صعده و یک بار نیز به یکی از مناطق منطقه الصلو در تعز حمله کرد. جنگنده های سعودی 23 بار نیز به شهر الربوعه در عسیر واقع در جنوب عربستان حمله کردند.
 • پیش فروش هایما اس٥ از ساعت ١١ امروز
 • مدیرعامل ایران خودرو خراسان از آغاز پیش فروش هایما اس ۵ از ساعت ۱۱ امروز خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زاهدی فر در مراسم رونمایی از خودروی هایما اس٥ گفت: تولیدات ایران خودروی خراسان بر پژو ٤٠٥ و اس یو وی ها متمرکز شده است که بر این اساس، تلاش داریم به صورت ظرفیت کامل کار کرده و اکنون پژو ٤٠٥ روزانه در ٦٠٠ دستگاه تولید می شود و قرار است هر سال یک محصول جدید اس یو وی را به سبد تولید اضافه کنیم. وی افزود: در سال ٩٤ موفق شدیم هایما اس ٧ را تولید کردیم و امسال هایما اس ٥ را معرفی خواهیم کردیم این در حالی است هایما در چین تحت لیسانس مزدا تولید می شده و بعد از آن هم، از سوی شرکت FAW خریداری شده است. مدیرعامل ایران خودرو خراسان افزود: قطعه سازی خراسان ٢٥ درصد در تامین صنایع داخلی کشور سهم دارد بنابراین تولید خودروهایی که از قطعات تولیدی استان استفاده می کنند منجر به اشتغالزایی و افزایس رونق صنعت قطعه سازی شده است. وی تصریح کرد: قرار بود هایما اس ٥ سال آینده نعرفی شود ولی به دلیل تنوع محصول در رنج قیمتی هایما امیال تولید و عرضه خواهیم کرد. گفتنی است هایما اس٥ بعنوان محصول جدید ایران خودرو با حجم موتور ١٤٩٧ سی سی و سیستم سوخت یورو ٥ قرار است با پیش پرداخت ٣٧ میلیون تومانی و سود انصراف ١٤ درصدی آبان و آذر امسال به بازار عرضه می گردد.
 • ساعت عجیب و جالب با موقعیت مکانی
 • «اِتا کلاک»، ساعتی است که با استفاده با تکیه بر سیستم عصبی بدن انسان می تواند موقعیت مکانی افرادی که برایتان اهمیت ویژه ای دارند را ردیابی کند. گروهی که اینساعت عجیب و جالبرا طراحی نموده، ترکیبی از مهندس، مخترع، هنرمند و تکنولوژیست است. هدف از ساخت این گجت جالب توجه، نمایش زمان نیست بلکه قرار است موقعیت جغرافیایی شخصی که برای کاربر از اهمیت بسیاری برخوردار است را به وی نشان دهد. یک عقربه نشان‌دهنده فردی است که با وی در تماس هستید و عقربه دیگر، مقصد وی را نشان می دهد. The Eta Clock به شما نشان می دهد که افراد مهم زندگی شما در کجا حضور دارند. این ساعت با اپ موبایلی قابل کنترل است. برای این منظور، مخاطب شما باید این اپ را روی موبایل خود دانلود و نصب کرده و از طریق آن، موقعیت مکانی خود را با شما به اشتراک بگذارد. هر کاربری می تواند حریم خصوصی خود را به دلخواه تنظیم کند. لازم به اشاره است که این اطلاعات بیشتر از دو روز در گجت باقی نمی مانند و از این رو، اطلاعات جغرافیایی کاربران توسط کمپانی سازنده ضبط و ذخیره نمی شود. اینساعتدر حال حاضر در دو جنس چوب گردو و بلوط عرضه می شود و حداکثر برای ۶ کاربر به طور همزمان قابل استفاده است.
 • قاتل کمتر از ۶ ساعت پس از قتل در برازجان دستگیر شد
 • بوشهر- ایرنا- فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: فردی که متهم است با شلیک اسلحه یک شهروند برازجانی را به قتل رسانده بود در مدت کمتر از 6 ساعت پس از حادثه شناسایی و دستگیر شد. به گزارش ایرنا، سردار خلیل واعظی شنبه شب درجمع خبرنگاران افزود: این متهم ظهر روز شنبه در یک منزل مسکونی در یکی از خیابانهای مرکزی شهر برازجان پس ازیک مشاجره با فردی دیگر با شلیک اسلحه وی را به قتل رسانده و متواری شده بود.وی اضافه کرد: با حضور کارآگاهان پلیس آگاهی و بررسی میدانی محل حادثه، تلاش های اطلاعاتی و پلیسی به منظور شناسایی مخفیگاه های احتمالی قاتل فراری در دستور کار قرار گرفت.واعظی ادامه داد: قاتل که در درگیری با مقتول با ضربات تبر از ناحیه پا مصدوم شده بود به یکی از شهرهای شمالی استان متواری و دوباره به شهر برازجان برگشته و در هنگام ورود به یکی از مراکز درمانی در یک عملیات پلیسی دستگیر شد.وی گفت: متهم دستگیر شده ضمن اعتراف به بزه انتسابی علت آن را اختلاف شخصی با مقتول عنوان کرد.واعظی یادآور شد: با همکاری خانواده قاتل، سلاح بکار رفته در قتل نیز کشف شد.7212/6043**خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه
 • دستگیری قاتل در کمتر از ۲ ساعت در سراوان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناززاهدان،سرهنگ احمد طاهری جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان در بیان جزئیات دقیق این خبر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره قتل نوجوان ۱۵ ساله درنزدیکی یکی از مدارس شهر ماموران انتظامی شهرستان جهت بررسی موضوع اعزام شدند. وی افزود: ماموران پس از بررسی صحنه جرم دریافتند مقتول با یکی از همکلاسی‌های خود در مدرسه مشاجره و درگیری پیدا کرده و در این درگیری قاتل که یک دانش آموز ۱۵ ساله بوده با ضربه چاقو وی را به قتل رسانده و بلافاصله از محل متواری شده است. این مقام انتظامی تصریح کرد: کاراگاهان پلیس آگاهی شهرستان در تعاقب پایش‌های اطلاعاتی و اقدامات پلیسی، هویت قاتل را شناسایی و آن را در یک عملیات ضربتی در کمتر از ۲ ساعت در مخفیگاهش دستگیر کردند. در پایان افزود: متهم پس از تشکیل پرونده مقدماتی جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقام قضائی شد. انتهای پیام/ع قتل در سراوان
 • پیش بینی جوی نسبتا پایدار تا ۷۲ ساعت آینده
 • به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری، نقشه‌های پیش یابی بیانگر جوی نسبتاً پایدار طی سه روز آینده در سطح منطقه می‌باشد. در این مدت، آسمان استان صاف تا کمی ابری و گاهی همراه با وزش باد پیش بینی می‌شود. همچنین برای صبح فردا دوشنبه ۳ مهر ۹۶ شاهد روند کاهشی نسبی دما خواهیم بود. انتهای پیام/خ
 • جنگنده های سعودی ظرف ۲۴ ساعت ۷۴ بار بر سر مردم یمن بمب ریختند
 • در ادامه جنایت‌ها علیه مردم بیگناه یمن، خبر رسیده سعودی‌ها طی 24 ساعت، 74 بار شهرهای یمن را مورد حملات هوایی قرار‌ داده و شمار زیادی از مردم را قتل‌عام کرده‌اند. جنگنده‎های سعودی روز شنبه، 74 بار به شهرهای مختلف یمنی در استان «صعده» و «حجه» و مناطق «نجران» و «عسیر» حمله کردند. به گزارش خبرگزاری رسمی یمن «سبأ»، منابع محلی یمن اعلام کردند که جنگنده‌های سعودی طی شش نوبت، کانال آب‌رسانی منطقه «ولد مسعود» در منطقه «سحار» استان صعده در شمال یمن را هم بمباران کردند. در استان «حجه» واقع در غرب یمن نیز جنگنده‌های سعودی به مناطق «حرض» و «میدی» حمله کردند. یک منبع محلی یمن در این باره گفته «این دو منطقه روز شنبه بیش از 20 بار بمباران شدند.» نیروی هوایی سعودی همچنین دو پایگاه «الشرفه» و «الشبکه» تحت کنترل نیروهای یمنی را 24 بار و پایگاه «الطلعه» در منطقه نجران در جنوب عربستان را دو بار هدف قرار‌داد. آپاچی‎های عربستان نیز روز شنبه بیش از 22 بار به پایگاه «سهوه» در منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان حمله کردند.عادل الجبیر: راه حل بحران یمن نظامی نیست!حملات وحشیانه آل سعود به یمن در حالی صورت می‌گیرد که «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان در سخنرانی مضحک خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفته: «حوثی‌ها و طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن با حمایت ایران تهدیدی علیه ثبات یمن به شمار می‌روند.» وزیر خارجه عربستان این را هم گفته که «راه کار نظامی بحران در یمن را حل نمی‌کند و ما از روند سیاسی در این کشور حمایت می‌کنیم(!) «الجبیر بدون‌اشاره به حملات ائتلاف متجاوز کشورش علیه یمن مدعی شد: «عربستان کمک‌های زیادی طی سال‌های گذشته به یمن ارائه داده است.»(!)اما در واکنش به این حملات وحشیانه یگان موشکی ارتش و انصارالله یمن، شنبه‌شب یک فروند موشک بالستیک «قاهر ام 2» را به سمت پایگاه هوایی «ملک...
 • ۱۴۸۰ کیلو تریاک و هروئین طی ۴۸ ساعت در اصفهان کشف شد
 • اصفهان - فرمانده انتظامی اصفهان گفت: از مهم‌ترین دستاوردهای اجرای طرح ذوالفقار ۱ در اصفهان طی ۴۸ ساعت گذشته کشف یک هزار و ۴۸۰ کیلوگرم انواع مخدر شامل هزار کیلو تریاک و ۴۸۰ کیلو هروئین بود. به گزارش خبرنگار مهر، سردار مهدی معصوم بیگی پیش از ظهر یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت گزارش عملکرد عملیات ذوالفقار ۱ برگزار شد با اشاره به اینکه در نخستین گام در آغاز فعالیت در استان اصفهان راه‌اندازی قرارگاه اقدام و عمل را در دستور کار قرار دادیم، اظهار داشت: برای این امر اتاق‌های فکر و قرارگاه مرکز استان تشکیل شد، قرارگاه شهرستان‌های هدف و در گام سوم قرارگاه در کل استان اصفهان نیز به زودی راه‌اندازی می شود. وی با اشاره به اینکه در نخستین عملیات قرارگاه مرکز استان طی ۴۸ ساعت دستاوردهای خوبی را در حوزه کشف مواد مخدر، سلاح سرد و گرم و دستگیری باندهای مختلف داشتیم، تصریح کرد: از مهم‌ترین دستاوردهای اجرای طرح ذوالفقار ۱ در اصفهان طی ۴۸ ساعت گذشته کشف یک هزار و ۴۸۰ کیلوگرم انواع مخدر شامل هزار کیلو تریاک و ۴۸۰ کیلو هروئین بود. فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به اینکه این محموله مواد مخدر از شرق کشور وارد استان اصفهان شده بود، ابراز داشت: قرار بود این محموله به استان‌های تهران، کرمان و شهرهای شمالی انتقال یابد. متلاشی شدن پنج باند و دستگیری ۷۹ قاچاقچی مواد مخدر در ۴۸ ساعت گذشته وی تصریح کرد: با کشف این میزان مواد مخدر پنج باند بزرگ قاچاق مواد مخدر استان اصفهان منهدم و ۷۹ نفر نیز در این عملیات دستگیر شدند. سردار معصوم‌بیگی در ادامه به کشف قاچاق کالا طی ۴۸ ساعت گذشته نیز اشاره کرد و افزود: در این بخش نیز انواع کالاهای قاچاق از جمله برنج، پوشاک، لوازم التحریر، خودرو و ... نیز به ارزش ۳۵ میلیارد تومان کشف و توقیف شد، اضافه کرد:...
 • خرید یک ست ساعت زنانه و مردانه چقدر تمام می شود
 • به گزارش خبرنگار نبض بازارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، لیست قیمت ست های ساعت مردانه و زنانه در بازار به شرح زیر است: انتهای پیام/ لیست قیمت برخی از ست های ساعت مردانه و زنانه
 • کاهش ساعت اجرای طرح ترافیک در هسته مرکزی مشهد
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز مشهد ، سید مهدی امامی میبدی گفت: طرح ترافیک در هسته مرکزی شهر مشهد اجرا می‌شود تا شاهد کاهش ترافیک در این قسمت از شهر باشیم. وی افزود: در شش ماهه اول امسال با توجه به حضور زائران در شهر مشهد طرح ترافیک از ساعت 7 تا ساعت 23 اجرایی شد. مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: همچنین در حال حاضر با توجه به آغاز فصل پاییز و شش ماهه دوم سال ساعت طرح ترافیک کاهش پیدا کرده است. امامی میبدی گفت: بر این مبنا ساعت طرح ترافیک از ساعت 8 تا 20 خواهد بود. انتهای پیام// م.م کاهش ساعت اجرای طرح ترافیک در مشهد
 • اعلام نتایج رشته های باآزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد از ساعت ۱۴
 • نتایج رشته های با آزمون کارشناسی ناپیوسته ۱۳۹۶دانشگاه آزاداسلامی امروز یکشنبه ۲ مهر اعلام می‌شود. به گزارش ایسنا، کلیه داوطلبانی که اقدام به انتخاب رشته درآزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی نموده اند، میتوانند از ساعت ۱۴ امروز با مراجعه به سامانه این مرکزبه نشانی www.azmoon.com از نتیجه انتخاب خود مطلع شوند. پذیرفته شدگان میتوانند با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی sanjesh.iau.ac.ir نسبت به مدارک لازم جهت ثبت نام آگاهی یابند. انتهای پیام
 • جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان خبر داد دستگیری قاتل در کمتر از ۲ ساعت در سراوان
 • احمد طاهری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیس 110 مبنی بر وقوع یک فقره قتل نوجوان 15 ساله درنزدیکی یکی از مدارس شهر ماموران انتظامی شهرستان جهت بررسی موضوع اعزام شدند. وی افزود: ماموران پس از بررسی صحنه جرم دریافتند مقتول با یکی از همکلاسی های خود در مدرسه مشاجره و درگیری پیدا کرده و در این درگیری قاتل که یک دانش آموز 15ساله بوده با ضربه چاقو وی را به قتل رسانده و بلافاصله از محل متواری شده است. این مقام انتظامی تصریح کرد: کاراگاهان پلیس آگاهی شهرستان در تعاقب پایش های اطلاعاتی و اقدامات پلیسی، هویت قاتل را شناسایی و آن را در یک عملیات ضربتی در کمتر از 2 ساعت در مخفیگاهش دستگیر کردند. جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان در پایان خاطر نشان کرد: متهم پس از تشکیل پرونده مقدماتی جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقام قضائی شد. انتهای پیام/خ
 • اعلام نتایج انتخاب رشته های باآزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد از ساعت ۱۴
 • نتایج انتخاب رشته‌های با آزمون کارشناسی ناپیوسته ۱۳۹۶دانشگاه آزاداسلامی امروز یکشنبه ۲ مهر اعلام می‌شود. آفتاب‌‌نیوز : کلیه داوطلبانی که اقدام به انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی نموده‌اند، میتوانند از ساعت ۱۴ امروز با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.com از نتیجه انتخاب خود مطلع شوند.به گزارش ایسنا، پذیرفته شدگان میتوانند با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی sanjesh.iau.ac.ir نسبت به مدارک لازم جهت ثبت نام آگاهی یابند.
 • برگزاری ۶۰۰ ساعت کلاس آموزشی سیار برای زنان عشایر آذربایجان غربی
 • شهلا تاجفر روز یکشنبه در جلسه کارگروه زنان و خانواده آذربایجان غربی افزود: برنامه آموزش سیار و توانمند سازی بانوان عشایر استان برای اولین بار در سطح کشور در بخش های آموزش خیاطی، گیاه شناسی و قالیبافی در شهرستان های ارومیه، خوی، ماکو، سلماس و نقده را اجرا کردیم.وی ادامه داد: با اعلام سازمان امور عشایری، 47 درصد عشایر بی سواد مختص زنان است و باید این مشکلات را حل و برطرف کنیم.وی اظهار کرد: 40 درصد محصولات صنایع دستی استان توسط بانوان عشایر تولید می شود و به همین منظور نمایشگاهی مختص محصولات بانوان عشایر را در اواخر مهرماه سال جاری در محل نمایشگاهی پارک جنگلی ارومیه برگزار می کنیم.مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی بیان کرد: توانمندسازی زنان از اولویت های مهم کارگروه های زنان و خانواده به شمار می رود زیرا این امر پیش نیاز توسعه کشور در زمینه های مختلف به شمار می رود.تاجفر تقویت مشاغل عشایری را یکی از ساختارهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد: حضور زنان کار آفرین و زنان سرپرست خانوار در عرصه تولید علاوه بر خودکفایی زنان می توانند در تولید نقش اساسی داشته باشند و در این استان 2 هزار زن کارآفرین وجود دارد که می تواند در توسعه اشتغال استان موثر باشد.به گزارش ایرنا ایجاد بانک اطلاعاتی بانوان عشایر و برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات بانوان عشایر در ارومیه از مصوبات این جلسه بود.در ادامه این جلسه نمایندگان علوم پزشکی، سازمان امور عشایری و آموزش و پروش به بیان نظرات و انتقادات خود پرداختند .8135/2093 ** خبرنگار: شهین بیدادرس ** انتشاردهنده: صابر چهرقانی
 • محرم امسال چه مدل مویی مد شده/ساعت ۷ صبح روز عاشورا برای حالت دادن موهایشان با من تماس گرفتند
 • به گزارش خبرنگار ایسکانیوز، بوی اسپند در خیابان ها می پیچد، صدای طبل و سنج در هر نقطه ای از شهر نیز شنیده می شود، باز دیگر محرم فرا رسیده و شهر را سیاه پوش کرده است. مردم در هیئت ها،مساجد کنار هم جمع می شوند تا عزاداری کنند. اینجا یکی از خیابان های معروف منطقه 7 تهران است، جایی که بسیاری از افراد تصمیمی می گیرند در ایام محرم به آن جا بروند و عزاداری کنند، جایی که هیئت های معروفی دارد، حسینه سبلان ، هیئت یازهرا و... ، جایی که شب علی اصغر(ع) بر تن کودکان لباس سقا می پوشانند و به مادران سربند و چادر عربی میدهند، جایی که شب فوت قاسم بن الحسن(ع) فضا را گلباران می کنند،تعزیه خوانی در روز عاشورا هم که طرفداران خود را دارد. اینجا یکی از معروف ترین خیابان های منطقه 7 تهران است، ساعت حدود 8 شب و هوا تاریک .گوشه ای ایستاده ام و منتظرم تا عزاداری ها شروع شود، بار سومی است که دو دختر با آرایش نامتعارف و موهای سشوار کشیده از مقابلم می گذرند، شاید سنشان به زحمت به 18 سال برسد، یکی در گوش دیگری چیزی می گوید و صدای خنده شان باعث می شود نگاه ها به سمتشان جلب شود، می خواهند به آن سمت خیابان بروند، صدای بوق ماشین ها،سوت موتورسواران و خنده دختران در هم می پیچد. «چرا بعضی از جوانان حرمت این ایام را نگه نمی دارند؟ » با صدای یک خانم تقریبا 60 ساله خودم می آیم، می گوید:« به اسم شرکت در مراسم عزاداری با ظاهری نامتعارف خیابان ها را متر می کنند، معلوم نیست به خانواده هایشان چه گفته اند؟! خدا به راه راست هدایتشان کند...» نمی دانم چه باید بگویم سری تکان می دهم و به سمت قسمت شمالی خیابان حرکت می کنم. برای محرم امسال چه...
 • جزئیات عملیات امداد و نجات طی ۲۴ ساعت گذشته/نجات ۱۵ مصدوم در سوانح ترافیکی
 • شاهین فتحی در گفت و گو با ایسکانیوز با اشاره به گزارش عملیات امداد‌و‌نجات طی ٢٤ساعت گذشته گفت: تعداد کل ماموریت هایی که توسط ماموران جمعیت هلال احمر صورت گرفت، 96 مورد بود که طی آن به 174 نفر از هموطنان امدادرسانی شد. وی ادامه داد: گفتنی است امدادگران طی 24 ساعت گذشته موفق به نجات 77 نفر از هموطنان شدند همچنین 57 نفر به مراکز درمانی منتقل شده و 92 نفر خدمات امدادی دریافت کردند. معاون عملیات امداد و نجات گفت: در زمان مذکور 10 عملیات رهاسازی توسط امدادگران صورت گرفت که طی آن 15 مصدوم در سوانح ترافیکی نجات داده شدند. 701 امداد و نجات هلال احمر شاهین فتحی مصدوم سوانح ترافیکی