خبرگزاري آريا - سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص درخواست مسعود بارزاني از ايران براي ميانجي‌گري ميان اقليم کردستان و بغداد، ابراز اميدواري کرد که عقلانيت و درايت در مجموعه منطقه کمک کند وضعيت پيچيده امروز در اين نقطه حساس از جهان بيش از اين پيچيده‌تر نشود.
به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي روز دوشنبه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالي در رابطه با گزارش روزنامه ديلي‌تلگراف مبني بر اين‌که "مقامات انگليس نگران‌اند که پيشرفت ناگهاني کره شمالي در توسعه تسليحات هسته‌اي‌اش در نتيجه کمک مخفيانه ايران حاصل شده باشد"، گفت: اين مساله حرف و ادعايي بي‌جا بوده و قابل اعتنا نيست.

در برخي از رسانه‌ها ادعاهاي بسياري مطرح مي‌شود که درست نيستند در نتيجه پرداختن به آنها تلف کردن وقت است.
وي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با اين‌که قرار است رفراندوم اقليم کردستان عراق در موعد مقرر برگزار شود اين در حالي است که آقاي بارزاني در مصاحبه‌اي که داشتند از ايران درخواست کردند براي پايان دادن به اختلاف ميان اربيل و عراق به آنها کمک کنند، پاسخ دولت ايران به اين خواسته آنها چيست؟ خاطرنشان کرد: ما علاقه‌مند هستيم مذاکراتي که از گذشته بين اربيل و بغداد آغاز شده بود ادامه پيدا کند و اين مذاکرات بتواند به نتايج مثبتي بينجامد.
قاسمي تاکيد کرد: مواضع جمهوري اسلامي ايران در خصوص عراق، حاکميت ملي و تماميت ارضي اين کشور و هم‌چنين وضعيت رفراندوم بيان شده و من ديگر آن را تکرار نمي‌کنم. اميدوارم هستم عقلانيت و درايت در مجموعه منطقه کمک کند وضعيت پيچيده امروز در اين نقطه حساس از جهان بيش از اين پيچيده‌تر نشود. جمهوري اسلامي ايران تا حد توان با توجه به ارتباطات خوبي که با اکراد، دولت مرکزي و ساير گروه‌ها و شخصيت‌هاي عراقي داشته و دارد تلاش مي‌کند بتواند تا حد زيادي از بروز برخي بحران‌ها که مي‌تواند تا حد زيادي مخرب و خطرناک باشد جلوگيري کند.
اگر کشوري در اجراي تعهدات برجامي خود کوتاهي کند تاوان سنگيني مي‌پردازدسخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به اين سوال که رييس سازمان انرژي اتمي به تازگي در مصاحبه با مجله اشپيگل اعلام کرده که اگر آمريکا از توافق برجام خارج شود و اروپايي‌ها به برجام متعهد بمانند، ممکن است ايران همچنان با اروپا به برجام ادامه دهد، گفت: برجام يک توافق دوجانبه نيست، بلکه يک توافق چندجانبه است که با قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل مورد تاييد اين سازمان قرار گرفته است.
وي افزود: به طور قطع موفقيت برجام به رعايت تمامي تعهدات از سوي تمامي کشورهاي متعهد منوط است.
قاسمي گفت: اگر کشوري در اجراي تعهدات خود کوتاهي کند و تعهداتش را به هر دليلي انجام ندهد بايد تاوان سنگيني به خاطر عدم اجراي تعهداتش بپردازد. حالا اين کشور مي‌تواند آمريکا يا هر کشور ديگري باشد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: همان‌طور که قبلا بيان شده است ايران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود و در مقابل نقض برجام توسط هر کشور ديگري عکس‌العمل‌هاي لازم را خواهد داشت و نقض برجام توسط ديگران را تحمل نمي‌کند.
وي تاکيد کرد: بقاء و اجراي موفقيت‌آميز برجام به متعهد ماندن و اجراي دقيق تعهدات توسط تمامي کشورهاي متعهد است و هر کشوري که نتواند يا نخواهد تعهدات خود را اجرا کند حتما با تاوان و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري مواجه مي‌شود.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در ادامه اين نشست در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌که بعد از بازي ايران و سوريه برخي حواشي به وجود آمده و تعدادي از منابع خارجي اعلام کردند که فدراسيون فوتبال سوريه از ايران به خاطر الزام تماشاگرانش به رعايت حجاب شکايت کرده و اين مسائل در حالي است که ايران در چند سال گذشته حمايت جدي از سوريه در مبارزه با تروريسم داشته است؟ تصريح کرد: با ارتباط دادن مسائل ورزشي با سياست‌هاي ايران در سوريه موافق نيستم. آن‌چه در يکي دو روز اخير در رسانه‌ها مطرح شده، اشتباه بوده و من از چنين شکايتي اطلاع ندارم.
وي گفت: به نظر مي‌رسد آن‌چه فدراسيون سوريه دنبال مي‌کند تلاش براي گرفتن امتيازات ورزشي بيش‌تر براي مسائل آتي خود است.
قاسمي تاکيد کرد: تا جايي که مي‌دانم مسائلي که در رسانه‌ها در مورد اين قضيه مطرح شده است با واقعيت منطبق نيست.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي در مورد مشکلات ايجاد شده براي دو مدرسه ايراني در شارجه و ابوظبي امارات متحده عربي، تصريح کرد: برخلاف برخي از اظهارنظرها مساله ايجاد شده را سياسي نمي‌دانم. اين موضوع قديمي است و يکي دو سالي است که برخي از موضوعات فني بين اين مدارس و مقامات شارجه و ابوظبي وجود داشته است. مسائل فني از جمله مسائل مربوط به ساختمان اين مدارس، مديريت آن، کتب درسي و چگونگي مديريت اين مدارس با توجه به قوانين داخلي ابوظبي و شارجه مطرح است.
وي خاطرنشان کرد: اميدواريم با توجه به مذاکراتي که در حال انجام است دو طرف بتوانند به تفاهم‌هاي لازم دست پيدا کنند.
قاسمي گفت: مدرسه شارجه تعطيل شده و همان‌طور که گفتم اميدواريم با مذاکراتي که در حال انجام است مجدد شاهد آغاز فعاليت اين مدرسه باشيم. مدرسه ابوظبي نيز هنوز به کار خود ادامه مي‌دهد و مشکل اساسي که به وجود آمده مربوط به مدرسه ايراني در شارجه است.
از درخواست طرف ژاپني درباره موضوع کره شمالي در سفر به ايران اطلاعي ندارمهمکاري ايران و کره شمالي در حوزه هسته‌اي موضوعي نسنجيده و دور از واقعيت استسخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين سوال که هفته گذشته شاهد سفر نماينده نخست‌وزير ژاپن به تهران بوديم و بعد از اين سفر رسانه‌هاي ژاپني مطرح کردند که هيات ژاپني در سفر به تهران از مقامات ايراني خواسته است که نسبت به آزمايشات اتمي کره شمالي موضع‌گيري کند، ولي ايران اين اقدام را انجام نداده و در پي اين امر در روزهاي اخير شاهديم که برخي از رسانه‌هاي غربي بين ايران و آزمايشات اتمي و هيدروژني کره شمالي به دنبال ايجاد روابطي هستند، گفت: همان‌طور که شما اشاره کرديد ما اخيرا سفر فرستاده ويژه نخست‌وزير ژاپن به تهران را داشتيم و به طور قطع در جريان اين سفر بحث کره شمالي و بحراني که در شبه جزيره ايجاد شده يکي از موضوعات بوده که توسط دو کشور در مورد آن گفت‌وگو انجام شده است ولي اين‌که طرف ژاپني در جريان اين ملاقات‌ها خواسته مشخصي از ايران مطرح کرده باشد از اين موضوع اطلاعي ندارم و آنچه که شما مطرح کرديد موضوع جديدي است.
وي ادامه داد: موضوع شبه جزيره موضوع مهمي است و حتما در جريان اين مذاکرات دو طرف نظرات خود را براي يکديگر تبيين کرده‌اند. آن‌چه که در وضعيت شبه جزيره و وضعيت جهاني شاهد آن هستيم وضعيتي پيچيده و شايد خطرناک است.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان بيان کرد: وضعيت جديد در شبه جزيره کره و مباحثي که در مورد آزمايش موشک‌هاي اتمي و هيدروژني مطرح شده بر نگراني‌هاي جهاني در سطح وسيعي افزوده است و ممکن است باعث يکسري تنش‌ها شود.
وي خاطرنشان کرد: آن‌چه که رسانه‌ها پيرامون همکاري‌هاي ايران و کره شمالي در اين زمينه مطرح مي‌کنند گفتاري نسنجيده و دور از واقعيت است. ما در اين خصوص هيچ ارتباطي با کره شمالي نداشته‌ايم و مواضع جمهوري اسلامي ايران پيرامون تسليحات کشتار جمعي مواضع روشن و شفاف است که از گذشته بر آن تاکيد داشته‌ايم.
به گزارش ايسنا، خبرنگاري از سخنگوي وزارت خارجه در مورد برگزاري نشست آستانه 6 که قرار است اواخر شهريور ماه در پايتخت قزاقستان برگزار شود، پرسيد که وي در پاسخ گفت: آستانه 6 در ادامه مباحث آستانه 5 است و بايد مواردي که در نشست قبلي مطرح شده مورد پيگيري قرار گيرد و نهايي شود.
وي گفت: قبل از آغاز نشست اصلي آستانه 6 در روز نخست، اجلاس کارشناسان سه کشور برگزار مي‌شود و اميدواريم مباحثي که از جلسات قبل باقي مانده نهايي شود و مرزها، حدودها و نيروهاي ناظر براي مناطق کاهش تنش مشخص شوند و طرح‌هايي که در اين زمينه مطرح هستند روند اجرايي به خود بگيرند.
قاسمي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد حذف برخي از اپليکيشين‌هاي ايران از اپ‌ استور و تحريم‌هايي که در اين زمينه بر روي اپليکيشين‌هاي ايران اعمال شده و آخرين پيگيري‌ها براي حل اين موضوع، گفت: اين تحريم‌ها ربطي به برجام ندارد و مربوط به ساير تحريم‌هايي است که آمريکايي‌ها اعمال کرده‌اند.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: تا آنجا که مي‌دانم وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در حال پيگيري اين موضوع هستند.
وي در ارتباط با پيگيري جدي پروژه ايران‌هراسي از سوي آمريکايي‌ها و تهديدهايي که آنها به طور متوالي براي خروج از برجام مطرح مي‌کنند، گفت: همان‌طور که پيش از اين گفتيم آمريکايي‌ها تلاش دارند ايران را از مزاياي برجام محروم کنند البته در اين زمينه موفقيت چنداني نداشتند و نمونه آن توافقاتي است که بين ايران و کشورهاي اروپايي و همچنين کشورهاي آسيايي منعقد شده است.
قاسمي با اشاره به نوسانات موضع‌گيري‌هاي مقامات آمريکايي در ارتباط با مسائل بين‌المللي، بيان کرد: اين نوسانات الزاما فقط در مورد برجام نيست بلکه مجموعه سياست‌هاي آمريکا در حوزه اروپا و جهان متغير است و اين تا حدود زيادي عرصه جهاني را با دشواري‌هاي زيادي مواجه کرده است.
سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي در مورد سفر ظريف به نيويورک و احتمال برگزاري نشست وزراي خارجه 1+5 در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل، تصريح کرد: آقاي ظريف در راس هيات بلندپايه براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل مثل سال‌هاي گذشته به نيويورک سفر مي‌کند. براي انجام ديدارهاي احتمالي ايشان با ديگر مقامات شرکت‌کننده در اين اجلاس در حال برنامه‌ريزي هستيم.
وي در مورد تهديدهاي اخير اسرائيل عليه ايران و اظهارات جديد يکي از مقامات اين رژيم مبني بر اينکه اسرائيل به تنهايي نمي‌تواند با ايران مقابله کند و بايد آمريکايي‌ها نيز در اين ارتباط اسرائيل را همراهي کنند، گفت: سياست‌هاي آمريکا در منطقه روشن است. آنها با پيش بردن پروژه‌اي چون ايران‌هراسي و مطرح کردن اتهامات عليه ايران نفس مي‌کشند و زندگي مي‌کنند. آنها همواره به دنبال اين هستند که يک دشمن فرضي براي خود داشته باشند و در اين چارچوب خطر ايران را برجسته مي‌کنند تا از خزانه ديگر کشورها بهره‌مند شوند.
قاسمي خاطرنشان کرد: نبايد اين اظهارات را خيلي جدي گرفت و به آن توجهي نشان داد.
نماينده آمريکا در سازمان ملل به دليل اهداف و اميال شخصي عليه برجام اقدام مي‌کند سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالي در مورد ادعاهاي اخير نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل در ارتباط با برجام و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، تصريح کرد: برجام چارچوب‌هاي خود را دارد و همه چيز در چارچوب برجام ديده شده است از جمله در مورد بازرسي‌ها و نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران. از اين رو هيچ کس نمي‌تواند تفاسير خودساخته و برداشت‌هاي شخصي‌اش از برجام را مطرح کند و فکر مي‌کنم آژانس نيز با توجه به شان و جايگاه خود نمي‌تواند و اجازه نمي‌دهد که ديگران برايش تعيين تکليف کنند و اميال خود را تحميل کنند.
قاسمي خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد نماينده آمريکا در سازمان ملل به دليل اهداف و اميال شخصي خود دست به اقداماتي مي‌زند که باعث ايجاد زحمت بيشتر براي خود او مي‌شود و حاصل چنداني نيز به همراه ندارد.
اين خبر تکميل مي‌شود.

کلیدواژه: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان | پاسخ به سوالی | خارجه کشورمان | کره شمالی | آمریکایی ها | همان طور | سازمان ملل | شبه جزیره | نقض برجام | مطرح شده | رسانه ها | هسته ای

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۴۸۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • فرانسه:مذاکره مجدد درباره برجام به بن بست می رسد/آلمان:امیدوار بودیم بشار اسد سقوط کند اما شکست خوردیم
 • خبرگزاري آريا - سفراي کشورهاي اروپايي در واشنگتن به بررسي آينده برجام پرداختند و به رغم نشان دادن مواضع ناهمسو در خصوص بازمذاکره بر سر برجام، بر سر مقابله با اقدامات منطقه‌اي ايران همصدا بودندبه گزارش گروه مانيتورينگ بين‌الملل خبرگزاري فارس، سفراي تروئيکاي اروپايي در واشنگتن و سفير اتحاديه اروپا در اين کشور روز دوشنبه در نشستي در انديشکده شوراي آتلانتيک مواضع خود درباره توافق هسته‌اي ايران را در بحبوحه نگراني‌ها از اقدامات دولت آمريکا از آن ابراز کردند. «ژرارد آرو»، سفير فرانسه، «کيم داروش»، سفير انگليس، «پيتر ويتيگ»، سفير آلمان و «ديويد ساليوان»، سفير اتحاديه اروپا حاضران در اين نشست بودند. سفير اتحاديه اروپادر پاسخ به سوالي درباره واکنش اين اتحاديه به اقدام احتمالي دولت ترامپ براي خروج از اين توافق هسته‌اي گفت: «به سوالات فرضي پاسخ نمي‌دهم ولي ما تا وقتي که اين توافق پابرجا و اجرايي بماند، به آن پايبند خواهيم ماند. اعتقاد داريم که مرگ برجام، ضرري بزرگ خواهد بود.»«ساليوان»، در ادامه گفت: «ما مشکلات متعددي با ايران داريم ولي در صورت دستيابي ايران به سلاح اتمي، حل هيچ يک از اين مشکلات، آسان‌تر نمي‌شود.»سفير فرانسه، «ژرارد آرو» گفت: «توافق هسته‌اي به مسئله‌اي بسيار فني مي‌پرداخت و لذا در آن به ديگر مسائل پرداخته نشد. با اين حال، هيچ يک از بندهاي توافق، ما را از مواجهه با با چالش‌هايي که ايران در برابر ما مي‌گذارد، منع نمي‌کند.»وي با نقل قول از «امانوئل ماکرون»، رئيس‌جمهور فرانسه تصريح کرد: «رئيس‌جمهور ماکرون هم گفته که ما آماده همکاري با شرکاي منطقه‌اي خود براي برخورد با حمايت ايران از تروريسم و برنامه موشکي اين کشور هستيم.»سفير فرانسه درباره مفاد مشهور به «غروب آفتاب» در برجام، يعني محدوديت‌هايي در اين توافق عليه ايران که پس از گذشت چندين سال منقضي مي‌شوند هم اظهارنظر کرد و گفت: «ايران حتي پس از سال 2025 هم عضو ان‌پي‌تي خواهد بود و پرتکل الحاقي...
 • دیگران حق تعیین تکلیف درباره سیاست های دفاعی مان را ندارند/برجام یا به همین شکل می ماند یا نخواهد بود/همه پرسی در اقلیم اقدامی غلط و بی ثبات کننده
 • سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان با تأکید بر تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق، تصریح کرد: هر اقدامی که مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی این کشور باشد، از نگاه ما اقدامی نابجا و غلط است. به گزارش جهان نيوز؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله حسین(ع)، هفته دفاع مقدس را گرامی داشت. *سرکنسول ایران در اربیل احضار نشده وی در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات دیگر ایران از جمله در زمینه اقتصادی در پی همه‌پرسی در اقلیم کردستان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران مرزهای خودش را در پی تقاضای دولت عراق و یادداشتی که دیروز از وزارت خارجه این کشور دریافت کردیم که خواسته بودند مرزهای عراق را با کنترل کامل مسدود کنیم، مسدود کرد. وی همچنین خبر احضار سرکنسول ایران در اربیل که دیروز در برخی رسانه‌ها مطرح شد را تأیید نکرد. *حمله‌ای صورت نگرفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی اخبار منتشر شده روز گذشته توسط رسانه‌های غربی درباره حمله توپخانه‌ای ایران به اقلیم کردستان عراق را نادرست و غلط خواند و افزود: چنین اتفاقی نیفتاده بود. وی انتشار این اخبار را فضاسازی در آستانه همه‌پرسی در اقلیم کردستان خواند که اهداف مشخصی را دنبال می‌کرد و افزود: آنها علاقه‌مند بودند ایران را درگیر برخی مسائلی که مطرح نیست، بکنند. قاسمی در ادامه سیاست ایران در قبال همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق را که بارها از سوی مقامات کشورمان و از جمله سخنگو بیان شده بود، مورد اشاره قرار داد و گفت: مواضع ما روشن بوده و هست. ما بر تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و روند تحولات دموکراتیک در درون عراق مصر هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم و هر اقدامی که مغایر با ثبات، امنیت و تمامیت ارضی دولت همسایه ما...
 • خرازی:برای همه سناریوهای برجامی آمادگی داریم/اظهارنظر درباره برجام ۲۰۲۵ برای ایران مطلوب نیست
 • رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به نزدیک‌تر شدن روابط تهران و پاریس، در خصوص توافق هسته‌ای تاکید کرد :برای همه سناریوهای برجامی آمادگی داریم.به گزارش ایسنا، سیدکمال خرازی در نشست مشترک با میشل دوکلو، مدیرکل آکادمی دیپلماسی فرانسه که با حضور جمعی از صاحبنظران و پژوهشگران روابط خارجی در محل شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، درباره شبهه‌افکنی‌های غرب درباره برنامه موشکی ایران گفت: این یکی از مسائلی است که اروپایی‌ها باید دقت کنند که مخالفت با برنامه موشکی ایران راه به جایی نخواهد برد. ما بر سر مسایل امنیتی و دفاعی حاضر نیستیم هیچ گامی به عقب برداریم.اقدامات ایران در سوریه نتیجه بخش بوده استخرازی با تاکید بر اهمیت نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه گفت: کسی نمی‌تواند نقش جدی ایران در مبارزه با تروریسم را انکار کند و کسانی هم که مدعی هستند ایران نقش بی‌ثبات‌کننده دارد، نمی‌توانند این واقعیت را کتمان کنند که ایران در حمایت از دولت‌های سوریه و عراق در مقابله با داعش و جبهه النصره نقش جدی داشته است و اگر امروز شاهد پیروزی‌های دولت سوریه و عراق و شکست تروریسم در منطقه هستیم، به دلیل نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم است. چنانکه اگر ایران کمک نمی‌کرد، امروز ما شاهد لیبی دوم در سوریه بودیم که در آن جنگ‌های گسترده داخلی شکل گرفته بود. بنابراین باید گفت که اقدامات ایران در سوریه نتیجه بخش بوده است، به طوری که امروز نه تنها تروریست‌های سوریه در حال شکست خوردن هستند، بلکه آرامش نسبی نیز در عراق و سوریه برقرار شده است.رئیس شورای راهبردی درباره آینده بحران در سوریه تاکید کرد: خواست ایران برقراری یک دولت دموکراتیک در سوریه با رای مردم است، البته باید مراقب بود که خلاء نبود یک دولت مقتدر در دوران انتقالی شرایط را برای حضور مجدد تروریست‌ها فراهم نکند. برای تحقق این هدف ، نمایندگان...
 • سفیر اتحادیه اروپا:مرگ برجام ضرری بزرگ خواهد بود/سفیر فرانسه آماده همکاری برای برخورد با سیاست های منطقه ای ایران هستیم/سفیر آلمان مذاکره مجدد بر سر برجام امکان پذیر نیست/سفیر انگلیس در نتیجه برجام امن تر هستیم
 • اندیشکده «شورای آتلانتیک» به عنوان یکی از تاثیرگذارترین اتاق های فکر در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بخش مجزایی از تحقیقات خود را به تحلیل ها و انتشار گزارش های راهبردی درباره مسائل گوناگون مربوط به ایران- چه تحولات داخلی کشور و چه امور منطقه ای و بین المللی- اختصاص دارد. به گزارش تابناک، سفرای اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان در آمریکا امشب در شورای آتلانتیک در خصوص «نوع نگاه اروپا و همسایگان ایران به برجام و فرجام این توافق» سخن گفتند. دیوید سالیوان؛ نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتنابتدا «دیوید سولیوان» سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا سخن گفت. مجری از سولیوان پرسید که در صورت خروج آمریکا از برجام، اتحادیه چه می‌کند؟سفیر اتحادیه اروپا پاسخ داد: «به سوالات فرضی پاسخ نمی‌دهم ولی ما تا وقتی که این توافق پابرجا و اجرایی بماند، به آن پایبند خواهیم ماند. اعتقاد داریم که مرگ برجام، ضرری بزرگ خواهد بود.»سولیوان در مقام ارائه شواهد بیشتر برای لزوم حفظ برجام گفت: «ما مشکلات متعددی با ایران داریم ولی در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، حل هیچ یک از این مشکلات، آسان‌تر نمی‌شود.» نماینده اتحادیه اروپا در ادامه گفت؛ ایران سومین کشوری است که علیه آن بیشترین تحریم اعمال شده است. تا زمانی که توافق هسته‌ای ایران کارساز باشد، نیازی برای اصلاح یا تغییر آن و یا مذاکره مجدد بر سر آن وجود ندارد. درباره مسائل دیگر (غیرهسته‌ای) آماده گفت‌وگو با طرف آمریکایی برای مقابله با رفتارهای ایران هستیم. ایران کشوری است که ما هنوز علیه آن تحریم داریم. سولیوان اضافه کرد؛ راهبرد چندلایه‌ای، متشکل از تحریم و دیپلماسی برای مقابله با رفتارهای ایران در منطقه داریم. معتقدیم که بایستی به این رفتارها پرداخت اما خارج از برجام. جرارد آرود؛ سفیر فرانسه در واشنگتندر ادامه «ژرارد آرود» سفیر فرانسه سخن گفت. وی به پیشنهاد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور کشورش در خصوص لزوم مذاکره با...
 • آیا برجام آخرین سند اعتماد به آمریکاست/براساس این گزارش ترامپ زیر برجام خواهد زد
 • خروج از بن بست هسته ای به دولت احمدی نژاد رسید و همزمان با حضور اوباما در کاخ سفید، دولت خوشبین بود تا با میانجیگیری ترکیه و برزیل پرونده هسته ای به سرانجام برسد. در اردیبهشت 1389، ایران، ترکیه و برزیل توافقنامه ای را امضا کردند که بر اساس مفاد توافق، برای تسهیل همکاری های هسته ای، جمهوری اسلامی ایران موافقت می کند که 1200 کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده در ترکیه به امانت بگذارد. گروه سیاسی جهان نيوز: روند پرونده هسته ای ایران در اوایل دولت یازدهم به ناگهان تغییر کرد و خوشبینی و اعتماد به آمریکا و دیدن کدخدا برای حل مشکل، اساس کار مذاکرات شد. مذاکراتی که به برجام ختم شد ولی پس از دوسال، ترامپ قصد دارد آنرا پاره کند. به گزارش جهان نيوز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در میانه گفتگوهای دولت ایران و 1+5 که با آب و تاب زیادی همراه بود، در بیاناتی راه حل خروج از مشکلات اقتصادی را در داخل کشور ارزیابی کردند:«کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان تنها راه علاج مشکلات اقتصادی انجام دهند.»( 9/2/ 94) البته تجربه نیز به عینه همین امر را ثابت کرده و دستاوردهایی که با اتکا به دانش و توان ایرانی به سرانجام رسیده اند، در حال حاضر به ابزارهای قدرت و پرستیژ کشور تبدیل شده اند. از جمله توان موشکی ایران که باعث بهت جهان شده است. روابط ایران و آمریکا با وقوع انقلاب وارد بحران و درنهایت قطع روابط شد. مخالفت و تلاش برای براندازی حکومت اسلامی از جمله اهداف اولیه دولت واشنگتن در تقابل با ایران بوده و همچنان نیز به روش هایی در حال انجام است. ولی این خصومت ها و وجود دیوار بی اعتمادی باعث نشد...
 • علیزاده:اصلاح طلبان و حامیان دولت از برجام گوساله سامری ساختند/مشکلات منطقه ای با برجام یک و دو و سه حل نمی شود/ترامپ از توافق هسته ای خارج نخواهد شد همهمه ها برای دوشیدن بیشتر عربستان است
 • علی علیزاده گفت: با تمام احترام باید بگویم که طرفداران دولت به ویژه در بخش‌های تبلیغاتی از برجام یک گوساله سامری ساخته بودند و آن را یک امر مقدس دانستند که می‌تواند نیازهای ما را برآورده کند. از سوی دیگر مخالفان برجام به نظر من از کلیت این توافق نقدی نامنصفانه کردند و با عنوان ساده لوحی و اشتباه تیم مذاکره کننده به آن‌ها تاختند که این هم درست نبود. گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو-رضا حیدری؛ علی علیزاده که به دلیل حضور شبکه دولتی انگلیسی (BBC) در میان رسانه‌های ایران شناخته می‌شود فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه «میدلسکس» در انگیس هست. خودش می‌گوید که بیش از ۱۷ سال است که به ایران نیامده و از هم دوره ای‌ها او تنها یک نفر بازگشته است. وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد به ایران برگردد به گوشه‌ای خیره شد و سعی کرد احساس خود را پنهان کند، اما غم چهره او در پس مانیتور هم به راحتی قابل تشخیص بود، بعد به شوخی جواب داد که دوست ندارد او را توی گونی کنند!بیش از یک هفته طول کشید که شرایط مصاحبه مهیا شود. موضوع این گفتگو «برجام» است. او صریح و سریع صحبت می‌کند و در صدد آن نیست که کسی را مقصر معرفی کند. معتقد است که حامیان رسانه‌ای دولت از برجام گوساله سامری ساخته اند و باید از آن قداست زدایی شود و از سوی دیگر رفتار رسانه‌ای مخالفان برجام را نمی‌پسندد. برجام را یک فرصت تاریخی برای وحدت و همبستگی کشور می‌داند و معتقد است بعد از سال‌ها این فرصت پیش آمده که مردم ایران کنار یکدیگر قرار بگیرند و متوجه شوند که تمام خوشبختی و بدبختی‌ها ما به به امریکا و اروپا وابسته نیست.آنچه که می‌خوانید حاصل گفتگوی یک ساعته ما با اوست که بخشی از آن بنابر درخواست خود ایشان برای...
 • توافق هسته ای توافقی است که هیچ کس آن را دوست ندارد/تائید برجام توسط رئیس جمهور آمریکا بخشی از برجام نیست/نظارت آژانس بر برنامه غنی سازی ایران دائمی و همیشگی خواهد بود
 • شب گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشومان در شبکه خبری سی آن آن آمریکا و در برنامه فرید زکریا دست به مصاحبه‌ای زد که طی آن مسائلی در خصوص توافق هسته‌ای، سخنرانی ترامپ در سازمان ملل و همچنین تحولات اخیر منطقه‌ای را مورد ارزیابی و بحث قرارداد. به گزارش «تابناک» ظریف طی این مصاحبه با فرید زکریا بیان کرد که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، مقامات ایرانی چه اقداماتی را در دستور کار قرار خواهند داد. وی با اشاره به تلاش‌هایی برای متهم کردن ایران به دست‌یابی به سلاح اتمی در خفا، این مسائل را هراس پراکنی عمومی خطاب کرد و تأکید کرد که ایران هم در قالب NPT و هم در قالب توافق هسته‌ای و برجام خود را متعهد می‌داند که از تلاش برای رسیدن به سلاح اتمی خودداری کند. متن مصاحبه ظریف و زکریا را در زیر می‌خوانید: فرید زکریا: دانلد ترامپ معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران یک‌طرفه‌ترین قراردادی است که تاکنون ایالات‌متحده وارد آن شده است. شما این توافق را به مذاکره گذاشتید. آیا این سخنان ترامپ را به‌عنوان یک تعارف در نظر می‌گیرید؟ ظریف: در حقیقت نه، چون من هیچ‌وقت اعتقادی به بازی با حاصل جمع صفر نداشته‌ام. به نظر من وقتی‌که همه ما اهداف خود را در جهتی قابل‌دستیابی و حصول تعریف کردیم، موفق به رسیدن به توافق شدیم. به‌جای تعریف اهداف متناقض و متقابل باهم ما تصمیم گرفتیم که یک هدف داشته باشیم، و آن این بود که ایران باید یک برنامه هسته‌ای داشته باشد که هیچ‌گاه هدف از آن رسیدن به سلاح هسته‌ای نباشد. این هدفی بود که ما تصمیم به رسیدن به آن گرفتیم. هر دو طرف یعنی ایران و 5 + 1 تصمیم به رسیدن به این هدف گرفتیم و به توافقی رسیدیم که هیچ‌کس آن را دوست نداشت. و این موضوعی بسیار خوبی...
 • علیزاده:اصلاح طلبان و حامیان دولت از برجام گوساله سامری ساختند/مشکلات منطقه ای با برجام یک و دو و سه حل نمی شود/کسانی که از ظریف قهرمان ملی ساختند تیم جلیلی را تخریب می کردند
 • علی علیزاده گفت: با تمام احترام باید بگویم که طرفداران دولت به ویژه در بخش‌های تبلیغاتی از برجام یک گوساله سامری ساخته بودند و آن را یک امر مقدس دانستند که می‌تواند نیازهای ما را برآورده کند. از سوی دیگر مخالفان برجام به نظر من از کلیت این توافق نقدی نامنصفانه کردند و با عنوان ساده لوحی و اشتباه تیم مذاکره کننده به آن‌ها تاختند که این هم درست نبود. گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو-رضا حیدری؛ علی علیزاده که به دلیل حضور شبکه دولتی انگلیسی (BBC) در میان رسانه‌های ایران شناخته می‌شود فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه «میدلسکس» در انگیس هست. خودش می‌گوید که بیش از ۱۷ سال است که به ایران نیامده و از هم دوره ای‌ها او تنها یک نفر بازگشته است. وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد به ایران برگردد به گوشه‌ای خیره شد و سعی کرد احساس خود را پنهان کند، اما غم چهره او در پس مانیتور هم به راحتی قابل تشخیص بود، بعد به شوخی جواب داد که دوست ندارد او را توی گونی کنند!بیش از یک هفته طول کشید که شرایط مصاحبه مهیا شود. موضوع این گفتگو «برجام» است. او صریح و سریع صحبت می‌کند و در صدد آن نیست که کسی را مقصر معرفی کند. معتقد است که حامیان رسانه‌ای دولت از برجام گوساله سامری ساخته اند و باید از آن قداست زدایی شود و از سوی دیگر رفتار رسانه‌ای مخالفان برجام را نمی‌پسندد. برجام را یک فرصت تاریخی برای وحدت و همبستگی کشور می‌داند و معتقد است بعد از سال‌ها این فرصت پیش آمده که مردم ایران کنار یکدیگر قرار بگیرند و متوجه شوند که تمام خوشبختی و بدبختی‌ها ما به به امریکا و اروپا وابسته نیست.آنچه که می‌خوانید حاصل گفتگوی یک ساعته ما با اوست که بخشی از آن بنابر درخواست خود ایشان برای...
 • سفیر اتحادیه اروپا:مرگ برجام ضرری بزرگ خواهد بود/سفیر فرانسه آماده همکاری برای برخورد با سیاست های منطقه ای ایران هستیم/سفیر آلمان مذاکره مجدد بر سر برجام امکان پذیر نیست
 • اندیشکده «شورای آتلانتیک» به عنوان یکی از تاثیرگذارترین اتاق های فکر در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بخش مجزایی از تحقیقات خود را به تحلیل ها و انتشار گزارش های راهبردی درباره مسائل گوناگون مربوط به ایران- چه تحولات داخلی کشور و چه امور منطقه ای و بین المللی- اختصاص دارد. به گزارش تابناک، سفرای اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان در آمریکا امشب در شورای آتلانتیک در خصوص «نوع نگاه اروپا و همسایگان ایران به برجام و فرجام این توافق» سخن گفتند. دیوید سالیوان؛ نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتنابتدا «دیوید سولیوان» سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا سخن گفت. مجری از سولیوان پرسید که در صورت خروج آمریکا از برجام، اتحادیه چه می‌کند؟سفیر اتحادیه اروپا پاسخ داد: «به سوالات فرضی پاسخ نمی‌دهم ولی ما تا وقتی که این توافق پابرجا و اجرایی بماند، به آن پایبند خواهیم ماند. اعتقاد داریم که مرگ برجام، ضرری بزرگ خواهد بود.»سولیوان در مقام ارائه شواهد بیشتر برای لزوم حفظ برجام گفت: «ما مشکلات متعددی با ایران داریم ولی در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، حل هیچ یک از این مشکلات، آسان‌تر نمی‌شود.» نماینده اتحادیه اروپا در ادامه گفت؛ ایران سومین کشوری است که علیه آن بیشترین تحریم اعمال شده است. تا زمانی که توافق هسته‌ای ایران کارساز باشد، نیازی برای اصلاح یا تغییر آن و یا مذاکره مجدد بر سر آن وجود ندارد. درباره مسائل دیگر (غیرهسته‌ای) آماده گفت‌وگو با طرف آمریکایی برای مقابله با رفتارهای ایران هستیم. ایران کشوری است که ما هنوز علیه آن تحریم داریم. جرارد آرود؛ سفیر فرانسه در واشنگتندر ادامه «ژرارد آرود» سفیر فرانسه سخن گفت. وی به پیشنهاد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور کشورش در خصوص لزوم مذاکره با ایران برای سال‌های پس از انقضای برجام پرداخت.آرود گفت: «توافق هسته‌ای به مسئله‌ای بسیار فنی می‌پرداخت و لذا در آن به دیگر مسائل پرداخته نشد. با این حال، هیچ...
 • سرنوشت برجام
 • وقتی از آقای دکتر بهرام قاسمی درباره آن میپرسم که اگر آمریکا یکطرفه از برجام خارج شود، آیا ایران با اروپا ادامه می دهد؟ پاسخ میدهد به این راحتی نیست که ترامپ بیاید جلوی دوربین ها و یک قرارداد چندجانبه را پاره پاره کند. خود آنها بهتراز هرکسی می دانند که عواقب برهم زدن برجام چه خواهد بود. چیزی که ما امضا کرده ایم یک قرارداد ۲جانبه با امریکا نبوده است. قدس آنلاین- وقتی از آقای دکتر "بهرام قاسمی" درباره آن میپرسم که اگر آمریکا یکطرفه از برجام خارج شود، آیا ایران با اروپا ادامه می دهد؟ پاسخ میدهد به این راحتی نیست که ترامپ بیاید جلوی دوربین ها و یک قرارداد چندجانبه را "پاره پاره" کند. خود آنها بهتراز هرکسی می دانند که عواقب برهم زدن برجام چه خواهد بود. چیزی که ما امضا کرده ایم یک قرارداد ۲ جانبه با امریکا نبوده است. برجام تعهدی میان ایران و گروه ۵+۱ و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی است. اروپاییان بهتر از هرکسی می دانند که نه آمریکا و نه غرب توان برهم زدن یکطرفه برجام را نخواهند داشت. با تهدیدها و رفتار غیر منتظره ترامپ، سرنوشت برجام این روزها به مهمترین مساله مورد توجه رسانه های داخلی و جهانی تبدیل شده است. سرنوشت برجام، همه پرسی اقلیم کردستان عراق، مسلمان کشی در میانمار، رابطه با عربستان سعودی، نزاع کره شمالی و آمریکا، طرح ممنوعیت اظهار نظر افراد غیر مرتبط، وزیر خارجه به مجلس، کارکرد شورای عالی نظارت بر برجام از مهم ترین محورهای گفتگوی ما با ایشان است. ضمن تشکر از وقتی که در اختیار بنده قراردادید، همانطور که مستحضر هستید ترامپ چند روز پیش زمانی که تعلیق تحریم های ما را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید می کرد، گفت خواهید دید که یک ماه و نیم دیگر چه اتفاقی...
 • ترامپ از برجام کنار نمی کشد
 • روزنامه آمریکایی «کریستین ساینس مانیتور» در مطلبی راجع به آخرین تحولات توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی بعد از لفاظی‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: این احتمال وجود دارد که ترامپ دست‌کم تا ماه‌های آینده به توافق با ایران پایبند باشد و شرکای آمریکا را با بیان اینکه او کاستی‌های شدیدی را در این توافق می‌بیند، به چالش بکشد. البته برخی مقام‌های ارشد و کارشناسان منطقه‌ای نزدیک به کاخ سفید عنوان می‌کنند که لفاظی‌های شدید ترامپ به معنای قصد او در کنار کشیدن از توافق هسته‌ای با ایران نیست. «جیمز جفری» سفیر سابق آمریکا در عراق و مشاور امنیت ملی در دولت «جورج بوش» رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده می‌گوید: «فکر نمی‌کنم ترامپ قصد خروج از توافق را داشته باشد. به نظرم وی قصد دارد رویکرد جامع‌تر بین‌المللی را در قبال ایران اتخاذ کند. مشاوران ارشد ترامپ به مشکلاتی که به واسطه خروج از توافق ایجاد می‌شود، ‌اشراف دارند. بنابر این فکر می‌کنم جهت‌گیری او ماندن در توافق بوده اما در پی فشار گسترده‌تر نیز است.» جیمز جفری ادامه داد: می‌ترسم که ما جنگ لفظی با ایران را نیز ادامه بدهیم اما اینها نیز این کشور را مهار نکنند.
 • علاقه ی دولتی ها به برجام کم شده
 • پس از گذشت يك سال و نيم از اجراي برجام و در حاليكه آمريكا در حال استفاده حداكثري از ظرفيت هاي روح و جسم آن است، مسئولين ما، تازه يادشان افتاده برجام قرار نبوده « شق القمر » كند. اين، گفته وزير امور خارجه ايران است. ظريف چندي پيش مدعي شد كه اين منتقدان بودند كه با بزرگنمايي برجام، انتظارات مردم را بالا بردند. البته شايد جناب ظريف فراموش كرده باشد كه دكتر روحاني بود كه «همه چيز» و حتي « آب خوردن ملت » را به توافق احتمالي گره زد و دقيقا خود او بود كه توقعات براي مردم ايجاد كرد تا ميوه آن را در انتخابات بچيند و الا منتقديني كه مدام مي گفتند برجام راه حل كشور نيست، چه زماني منافع حاصل از آن را بزرگنمايي كردند؟ جداي اين مسئله اما، از ظريف در جايگاه يك ديپلمات كارگشته كه روحاني از او با عنوان « برند » ياد مي كند، بسيار بعيد است در شرايطي كه كشور بايد از تمام ظرفيت برجام استفاده كند، با بي ربط نشان دادن عدم رفع تحريم هاي باقي مانده به برجام، پتانسيل آن را محدود نشان دهد و توان چانه زني كشور را براي مواجهه با بدعهدي آمريكا كم نمايد. آمريكا_ حداقل در ٦ ماه اخير _ با سه حربه در حال استفاده بيشينه از ظرفيت هاي برجام است. آمريكا تلاش مي كند تا از طرفي با سو استفاده از تفسير پذيري « متن » برجام، به ايران براي اخذ مجوز بازرسي هاي « هركجا- هرزمان » فشار بياورد، از طرف ديگر با استفاده از واژه نه چندان واضح « روح » برجام برنامه ي موشكي ايران را تحت شعاع قرار دهد و در تازه ترين اتفاق، با اشاره به « مقدمه » ي برجام، حتي حضور ايران در سوريه را هم مغاير برجام نشان دهد و از مجموع اين ها،...
 • پشت پرده خروج آمریکا از برجام
 • در حالی این روزها برجام روی دستان امریکایی ها و متحدان اروپایی شان بالا و پایین می شود که دولت جدید آمریکا سعی می کند مقامات اروپا را در جهت اهداف خاصی با خود همراه سازد. طبق آن چه در کنگره امریکا مصوب شده است، هر ۹۰ روز یک بار، رئیس جمهور این کشور باید درباره روند پایبندی ایران به برجام، گزارش خود را اعلام کند و ترامپ در روزهای قبل ضمن انجام این کار، تحریم های دیگری را هم علیه ایران امضا کرد. موعد بعدی ارائه گزارش، طی روزهای آینده و در ماه اکتبر خواهد بود. رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا، در جهت هدف خاص آمریکا در برجام که همانا تجدیدنظر در آن است، تمام تلاش خود را صرف کرد تا سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای با ایران را به تمدید محدودیت های این توافق راضی کند. پس از آن، رویترز با استناد از منابع آگاه اعلام کرد که دولت ترامپ در حال آماده سازی طرحی است که به وسیله آن فشارها را بر تهران برای جلوگیری از برنامه های موشکی بالستیک و حمایت از شبه نظامیان در عراق و سوریه افزایش دهد و به زعم یک مقام ارشد دولت آمریکا «این طرح یک استراتژی گسترده ای درباره طیف وسیعی از فعالیت های شرورانه ایران در حوزه های مالی، حمایت از تروریسم، بی ثبات سازی منطقه بویژه در سوریه، عراق و یمن را در بر می گیرد.» همچنین جاسوسی سایبری و گسترش بالقوه طرح های هسته ای ایران را نیز در بر گرفته و در پی آن است تا در صورتی که ایران توافق هسته ای را نقض کند تحریم های اقتصادی سخت تری علیه ایران وضع کند. علاوه بر موارد ذکر شده، این طرح به نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا در خلیج فارس اجازه می دهد که در صورت تعرض قایق...
 • هیئت نظارت بر برجام فعال شد
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، درباره گلایه اخیر رهبر انقلاب از هیات نظارت بر اجرای برجام گفت: بعد از آن زمان، کار هیات نظارت سرعت بیشتری پیدا کرده است. به گزارش مشرق، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در پاسخ به این سوال که با توجه به گلایه و تذکر چندی قبل رهبر انقلاب، آیا اقدامات هیات نظارت بر اجرای برجام را در مقابل نقض برجام کافی می‌دانید یا خیر، اظهار داشت: بعد از آن زمان، کار هیات سرعت بیشتری پیدا کرده و آقای دکتر ولایتی هم چندین بار نسبت به مسائل اتفاق افتاده، اعلام موضع کرده است. وی در عین حال تاکید کرد: به نظر می رسد با توجه به اینکه آمریکایی ها به طور مستمر در حال مشکل‌آفرینی هستند، اطلاع‌رسانی در رابطه با تصمیمات هیات نظارت بر برجام یک ضرورت جدی است. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که صرفنظر از موضوع اطلاع‌رسانی آیا اصل تصمیمات را کافی می دانید یا خیر، تصریح کرد: آنها تصمیمات را متناسب با تحولات اتخاذ می‌کنند و باید ببینیم این تصمیمات چه خواهد بود. بروجردی همچنین در مورد تهدیدات اخیر ترامپ و اینکه گفته است در ماه اکتبر تصمیمش را درباره برجام اعلام می‌کند،گفت:اگر آنها بخواهند بازی را به هم بزنند، قطعا پیامدهای قابل توجهی خواهد داشت؛ باید منتظر باشیم تا ببینیم چه می‌کنند. رهبر معظم انقلاب در ماه رمضان امسال و در دیدار با مسئولان نظام، با یادآوری بدعهدی‌های آمریکا در اجرای برجام گفتند: «آن جمعی که معین شده‌اند برای نظارت بر برجام - که رئیس محترم جمهور است، رئیس محترم مجلس است، وزیر محترم خارجه است و چند نفر دیگر هستند- واقعاً در این مسئله دقّت کنند!یعنی باید دقّت کنند، باید مراقبت بکنند ببینند چه اتّفاقی دارد می‌افتد. بالاخره ما یک مواردی را ذکر کردیم؛ بنده...
 • آیا برجام آخرین سند اعتماد به آمریکاست
 • خروج از بن بست هسته ای به دولت احمدی نژاد رسید و همزمان با حضور اوباما در کاخ سفید، دولت خوشبین بود تا با میانجیگیری ترکیه و برزیل پرونده هسته ای به سرانجام برسد. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، روند پرونده هسته ای ایران در اوایل دولت یازدهم به ناگهان تغییر کرد و خوشبینی و اعتماد به آمریکا و دیدن کدخدا برای حل مشکل، اساس کار مذاکرات شد. مذاکراتی که به برجام ختم شد ولی پس از دوسال، ترامپ قصد دارد آنرا پاره کند. به گزارشجهان نیوز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در میانه گفتگوهای دولت ایران و 1+5 که با آب و تاب زیادی همراه بود، در بیاناتی راه حل خروج از مشکلات اقتصادی را در داخل کشور ارزیابی کردند:«کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان تنها راه علاج مشکلات اقتصادی انجام دهند.»( 9/2/ 94) البته تجربه نیز به عینه همین امر را ثابت کرده و دستاوردهایی که با اتکا به دانش و توان ایرانی به سرانجام رسیده اند، در حال حاضر به ابزارهای قدرت و پرستیژ کشور تبدیل شده اند. از جمله توان موشکی ایران که باعث بهت جهان شده است. روابط ایران و آمریکا با وقوع انقلاب وارد بحران و درنهایت قطع روابط شد. مخالفت و تلاش برای براندازی حکومت اسلامی از جمله اهداف اولیه دولت واشنگتن در تقابل با ایران بوده و همچنان نیز به روش هایی در حال انجام است. ولی این خصومت ها و وجود دیوار بی اعتمادی باعث نشد تا پالس هایی از دو سو برای برقراری روابط و حل برخی از مسائل ساطع نشوند. اما بر اساس یک سنت دیرینه، هر زمان که مسئولانی در کشور برای بهبود روابط، خروج از مشکلات اقتصادی و ... با آمریکا ارتباطاتی چه...
 • برجام آخرین سند اعتماد به آمریکاست
 • حسن روحانی و محمدجواد ظریف، چهره هایی که از دهه شصت تا به امروز نقش های تاثیرگذاری در سیاست خارجی ایران داشته اند. به گزارش مشرق، روند پرونده هسته ای ایران در اوایل دولت یازدهم به ناگهان تغییر کرد و خوشبینی و اعتماد به آمریکا و دیدن کدخدا برای حل مشکل، اساس کار مذاکرات شد. مذاکراتی که به برجام ختم شد ولی پس از دوسال، ترامپ قصد دارد آنرا پاره کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در میانه گفتگوهای دولت ایران و 1+5 که با آب و تاب زیادی همراه بود، در بیاناتی راه حل خروج از مشکلات اقتصادی را در داخل کشور ارزیابی کردند:«کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان تنها راه علاج مشکلات اقتصادی انجام دهند.»( 9/2/ 94) البته تجربه نیز به عینه همین امر را ثابت کرده و دستاوردهایی که با اتکا به دانش و توان ایرانی به سرانجام رسیده اند، در حال حاضر به ابزارهای قدرت و پرستیژ کشور تبدیل شده اند. از جمله توان موشکی ایران که باعث بهت جهان شده است. روابط ایران و آمریکا با وقوع انقلاب وارد بحران و درنهایت قطع روابط شد. مخالفت و تلاش برای براندازی حکومت اسلامی از جمله اهداف اولیه دولت واشنگتن در تقابل با ایران بوده و همچنان نیز به روش هایی در حال انجام است. ولی این خصومت ها و وجود دیوار بی اعتمادی باعث نشد تا پالس هایی از دو سو برای برقراری روابط و حل برخی از مسائل ساطع نشوند. اما بر اساس یک سنت دیرینه، هر زمان که مسئولانی در کشور برای بهبود روابط، خروج از مشکلات اقتصادی و ... با آمریکا ارتباطاتی چه مستقیم و چه غیرمستقیم گرفته اند، نتیجه همین سرنوشتی است که برای برجام در حال...
 • بولتون:ترامپ فورا از برجام خارج شود
 • خبرگزاري آريا - نماينده اسبق آمريکا در سازمان ملل گفت، ترامپ بايد به طور کامل از توافق هسته اي ايران خارج شود.به گزارش خبرگزاري صداوسيما، به نقل از پايگاه اينترنتي بريت بارت، جان بولتون مدعي شد: اين فاجعه بارترين توافقي بود که آمريکا با آن موافقت کرد. اين توافق براي آمريکا، دوستان و متحدانش مضر است. اين توافق براي مردم ايران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از اين توافق خارج شويم. وي افزود: به نظرم اين احتمال وجود دارد که آيت‌الله‌ها توافق اتمي را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانيم آنها به سرعت به طرف رسيدن به توانايي هسته اي پيش خواهند رفت.
 • امکان شکایت در برجام وجود ندارد
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر ، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول...
 • نشست شورای آتلانتیک با محوریت برجام
 • به گزارش پارس نیوز، نشست شورای آتلانتیک با موضوع توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5، امروز (دوشنبه) با حضور سفرای فرانسه، آلمان، انگلیس و «دیوید سالیوان»، نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتن، پایتخت آمریکا، برگزار شد. سفرای فرانسه، آلمان، انگلیس و نماینده اتحادیه اروپا در این نشست، حمایت خود را از برجام اعلام کردند. سالیوان در این نشست بر پایبندی اتحادیه اروپا به برجام تا زمانی که این توافق کارآیی داشته باشد، تأکید کرد. نماینده اتحادیه اروپا همچنین، تصریح کرد میان امضاکنندگان توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، درباره نحوه اجرای آن اختلاف‌نظری وجود ندارد. با این وجود، سالیوان خاطرنشان کرد اختلاف میان طرف‌های برجام با ایران بر سر مسائل منطقه خاورمیانه است. نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا همچنین افزود بروکسل آماده همکاری با واشنگتن برای مقابله با اقدامات ایران در دیگر زمینه‌هاست. کیم داروش، سفیر انگلیس در آمریکا، در این نشست تأکید کرد برنامه جامع اقدام مشترک باعث امن‌تر شدن (جهان) شده است و بنابراین لندن از این توافق حمایت می‌کند. پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در واشنگتن، نیز با اشاره به اینکه شرکت‌های آلمانی به سبب اعمال تحریم‌های (هسته‌ای) علیه ایران میلیاردها دلار ضرر کرده‌اند، از عادی‌سازی روابط میان ایران و دیگر کشورها و فراهم شدن امکان مبادلات تجاری با این کشور براساس مفاد برجام ابراز رضایت کرد. ویتیگ همچنین هشدار داد آمریکا در صورت خروج احتمالی از برجام، امکان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از دست خواهد داد. از سوی دیگر، ژرارد آرود، سفیر فرانسه در واشنگتن، در ادامه لحن خصمانه این‌روزهای دولت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور و با طرح ادعاهایی بی‌اساس، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و افزود پاریس آماده است برای مقابله با برنامه‌های موشکی تهران و آنچه او حمایت کشورمان از تروریسم خواند، با متحدان منطقه‌ایش همکاری کند. ژرارد آرود همچنین تأکید کرد ایران پس از...
 • طراحی جدید پخت و پز جدیدی برای برجام در راه است
 • روزهای آینده روزهای پرسر و صدایی برای برجام خواهد بود، به نظر می‌رسد پخت و پز جدیدی در راه است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، صحبت هایی که در روزهای گذشته در نیویورک از زبان مقامات آمریکایی و اروپایی رد و بدل شد ، نشان از احتمال پخت و پزی جدید دارد که شاید در روزهای اینده بوی آن بیشتر به مشام برسد. اما گذشته از این موضوع ، حدود 2 ماه پیش کنگره آمریکا قانونی را با اکثریت آراء تصویب کرد که ازآن بعنوان مادر تحریم ها یا قانون کاتسا یاد شده است.قانونی که قرار است تا یک ماه دیگر اجرایی شود و دست رییس جمهور آمریکا را برای دور زدن برجام و بازگرداندن تحریم هایی که بواسطه برجام تعلیق شده بودند ، به بهانه های دیگر ، باز می کند ضمن آنکه به رییس جمهور آمریکا اجازه تحریم های جدید را نیز می دهد. دانلود دانلود
 • برجام هنوز توسط آمریکایی ها نقض نشده است
 • تین‌نیوز | عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید دارد که سخنان ترامپ در مورد بازنگری برجام و اظهارات تند وی در مجمع عمومی سازمان ملل شعاری بیش نیست. محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به دستور ترامپ مبنی بر بازنگری برجام و عدم حمایت کشورهای اروپایی طرف مقابل با این چنین دستورات، گفت: بعید به نظر می‌رسد ترامپ دست به اقدامات احمقانه چون نقض برجام دست زند، سخنان شعارگونه وی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تنها در پاسخ به اظهارات ضد آمریکایی ایران بود که در جایگاه دشمنی طبیعی به نظر می‌رسد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هنوز نتیجه ملموسی درباره نقض برجام احساس نشده هرچند موارد و اقدامات صورت گرفته مخالف روج برجام است، منع فروش هواپیما به ایران نیز با روح برجام ناسازگار است اما نقض این توافقنامه محسوب نمی‌شود. عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نَص برجام نباید خدشه دار شود، افزود: اظهارات ترامپ از نظر حقوق بین‌الملل نگران کننده نیست، ترامپ برای ایجاد ترس و نشان دادن قدرت خود اقدام به طرح مباحثی علیه ایران یا بازنگری برجام کرده است.
 • مذاکره مجدد در خصوص برجام غیرممکن است
 • به گزارش بولتن نیوز، سفرای اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان در آمریکا امشب در شورای آتلانتیک در خصوص «نوع نگاه اروپا و همسایگان ایران به برجام و فرجام این توافق» سخن گفتند. ابتدا «دیوید سولیوان» سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا سخن گفت. مجری از سولیوان پرسید که در صورت خروج آمریکا از برجام، اتحادیه چه می‌کند؟ سفیر اتحادیه اروپا پاسخ داد: «به سوالات فرضی پاسخ نمی‌دهم ولی ما تا وقتی که این توافق پابرجا و اجرایی بماند، به آن پایبند خواهیم ماند. اعتقاد داریم که مرگ برجام، ضرری بزرگ خواهد بود.» سولیوان در مقام ارائه شواهد بیشتر برای لزوم حفظ برجام گفت: «ما مشکلات متعددی با ایران داریم ولی در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، حل هیچ یک از این مشکلات، آسان‌تر نمی‌شود.» در ادامه «ژرارد آرود» سفیر فرانسه سخن گفت. وی به پیشنهاد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور کشورش در خصوص لزوم مذاکره با ایران برای سال‌های پس از انقضای برجام پرداخت. آرود گفت: «توافق هسته‌ای به مسئله‌ای بسیار فنی می‌پرداخت و لذا در آن به دیگر مسائل پرداخته نشد. با این حال، هیچ یک از بندهای توافق، ما را از مواجهه با با چالش‌هایی که ایران در برابر ما می‌گذارد، منع نمی‌کند.» سفیر فرانسه به نقل قول از ماکرون هم روی آورد و گفت: «رئیس‌جمهور ماکرون هم گفته که ما آماده همکاری با شرکای منطقه‌ای خود برای برخورد با حمایت ایران از تروریسم و برنامه موشکی این کشور هستیم.» وی سپس به بند مشهور به غروب آفتاب یعنی همان بند انقضای برجام در سال 2025 پرداخت و گفت: «ایران حتی پس از سال 2025 هم عضو ان‌پی‌تی خواهد بود و پرتکول الحاقی را اجرا خواهد کرد و حق ساخت سلاح هسته‌ای نخواهد داشت. اگر به سمت ساخت سلاح هسته‌ای برود ما حق بازگرداندن تحریم‌ها را خواهیم داشت.» «پیتر ویتیگ» سفیر آلمان در آمریکا هم در این نشست سخن...
 • برجام و منطقه محور مذاکرات ظریف در روز نهم
 • محمد جواد ظریف صبح دوشنبه به وقت محلی با عبدالقادر مساهل وزیر خارجه الجزایر دیدار کرد. دو طرف در این دیدارها درباره روابط دو جانبه، برجام و مسائل منطقه ای همچون کردستان عراق، سوریه، یمن، خلیج فارس و دیگر موضوعات مورد علاقه از محورهای گفت وگوی دو مقام بود. **دیدار با معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد وزیر امور خارجه ایران همچنین با حضور در طبقه سی و پنجم سازمان ملل به دیدار جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد رفت. در این دیدار که سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی هم حضور داشتند درباره برجام و مسائل منطقه ای به ویژه وضعیت سوریه، یمن، عراق و میانمار تبادل نظر شد. **دیدار با وزیر خارجه اندونزی رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی هم در طبقه سوم به انتظار نشسته بود تا دیداری خصوصی با رئیس دیپلماسی ایران داشته باشد. روابط دو جانبه و موضوع کمک های انسان دوستانه به مسلمانان میانمار بخشی از این گفت و گو را تشکیل داد. محمد جواد ظریف تا روز پنج شنبه در نیویورک خواهد بود.
 • خروج از برجام العمل متناسب ایران را در پی دارد
 • رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه گفت: هرگونه خروج از برجام عکس‌العمل متناسب جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد. به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم،کاظم جلالیرئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه در دیدار«میشل دوکلو» رئیس آکادمی دیپلماسی فرانسه با اشاره به توسعه روابط ایران و فرانسه بعد از برجامدر زمینه اقتصادی،گفت:دو کشور دارای ظرفیت‌های اقتصادی بالایی به‌ویژه در زمینه انرژی، ارتباطات، حمل و نقل و خودروسازی هستند که بعد از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 بخشی از این ظرفیت‌ها به‌کار گرفته شده استوموجب ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور شده است.ویافزود: با توجه به اراده سیاسی مقامات عالی‌رتبه دو کشور برای احیای همکاری‌های فیمابین، امیدواریم شاهد توسعههرچه بیشترروابطایران و فرانسهو بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در حوزه سیاسی و اقتصادی باشیم.رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسهبا اشاره به اوضاع پرآشوب منطقه، ادامه داد:خطر افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا مستلزم توجههمه کشورهایی است که قصد مبارزه جدی با این پدیده شوم را دارند.جلالی یادآور شد: حل مسئله تروریسم لزوم نگاه عمیق به ریشه‌های فکری وفرهنگی این قضیه را می‌طلبد و مبارزه نظامی به تنهایی نمی‌تواند موجب ریشه‌کن کردن کامل گروه‌های تروریستی شود.وی همچنین به امکانات مالی و نظامی قابل توجه گروه‌های تروریستی فعال در منطقه اشاره کرد و افزود:توانایی مالی و امکانات گسترده نظامی گروه‌های تروریستی،حکایتازپشتیبانی و کمک‌های برخی از کشورهای منطقه به گروه‌های تروریستی دارد، لذا مبارزه مؤثربا تروریسمباید بر قطع این کمک‌ها نیز تمرکز داشته باشد.رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسهبا اشاره به سخناندونالدترامپ درباره خروج از برجام ادامه داد:با توجه به اینکهطرفتوافق هسته‌ای ایران فقط با آمریکا نیستوطرف‌های توافق6 کشورهستند،سخنان رئیس‌جمهور آمریکابی‌منطق وغیرعقلاییاست، اماهرگونه خروج از برجام عکس‌العمل متناسب جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد.جلالیتصریح کرد: مواضع آقای ماکرون درباره حفظ برجام در سازمان ملل متحد قابل توجه و مهم بود و در همین راستا با...
 • اصلاح طلبان از برجام گوساله سامری ساختند
 • صراط: علی علیزاده که به دلیل حضور شبکه دولتی انگلیسی (BBC) در میان رسانه‌های ایران شناخته می‌شود فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه «میدلسکس» در انگیس هست. خودش می‌گوید که بیش از ۱۷ سال است که به ایران نیامده و از هم دوره ای‌ها او تنها یک نفر بازگشته است. وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد به ایران برگردد به گوشه‌ای خیره شد و سعی کرد احساس خود را پنهان کند، اما غم چهره او در پس مانیتور هم به راحتی قابل تشخیص بود، بعد به شوخی جواب داد که دوست ندارد او را توی گونی کنند! بیش از یک هفته طول کشید که شرایط مصاحبه مهیا شود. موضوع این گفتگو «برجام» است. او صریح و سریع صحبت می‌کند و در صدد آن نیست که کسی را مقصر معرفی کند. معتقد است که حامیان رسانه‌ای دولت از برجام گوساله سامری ساخته اند و باید از آن قداست زدایی شود و از سوی دیگر رفتار رسانه‌ای مخالفان برجام را نمی‌پسندد. برجام را یک فرصت تاریخی برای وحدت و همبستگی کشور می‌داند و معتقد است بعد از سال‌ها این فرصت پیش آمده که مردم ایران کنار یکدیگر قرار بگیرند و متوجه شوند که تمام خوشبختی و بدبختی‌ها ما به به امریکا و اروپا وابسته نیست. آنچه که می‌خوانید حاصل گفتگوی یک ساعته ما با اوست که بخشی از آن بنابر درخواست خود ایشان برای شرایط حال مخاطب حذف شد تا متن کوتاه‌تر باشد. همان‌طور که می‌دانید دولت یازهم در برجام با دو راهبرد رفع تمامی تحریم‌ها و دور کردن سایه جنگ از ایران وارد مذاکرات شد، به نظر شما این دو راهبرد محقق شد؟ در تحلیل مسئله برجام و صحبت کردن در خصوص آینده آن ما دچار یک دو قطبی جناجی هستیم. به این صورت که دولت روحانی و اصلاح‌طلبان نزدیک ایشان بیش...
 • موگرینی:در مورد برجام دوباره مذاکره نمی کنیم
 • «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت انجام مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران، ممکن نیست. وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز برجام را توافقی موثر دانست که نیازی به مذاکره مجدد در خصوص آن وجود ندارد. موگرینی با اشاره به روند ۱۲ ساله دستیابی به توافق هسته ایران گفت طی دو سالی که از عمر این توافق می گذرد مدعی شد در این مدت این توافق از تلاش ایران برای دستیابی یه سلاح اتمی جلوگیری کرده است. به گفته وی اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده است و به اهدافش رسیده است، باید از آن محافظت کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این رئیس جمهور آمریکا، فرانسه، روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که به برجام نظارت دارد، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده و این نهاد تاکنون هفت بار عملی شدن آن را تایید کرده است. منبع:مهر