به گزارش «رویداد ۲۴» و به نقل از مهر
2017-09-11@08:30:44 GMT

وزارت راه و شهرسازی در تحلیلی از بازار مسکن در مرداد ماه امسال اعلام کرد: میانگین قیمت خرید و فروش آپارتمان مسکونی در تهران، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر مترمربع بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اداره کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت امور مسکن و ساختمان وازرت راه و شهرسازی در گزارش تحولات بازار مسکن و اجاره بهای واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در مرداد ماه ۱۳۹۶ از افزایش ۲۳.

۸ درصدی حجم معاملات مسکن در این ماه نسبت به ماه قبل از آن (تیر ماه ۹۶) خبر داد.

در این گزارش با اشاره به معامله ۱۸ هزار و ۳۰۱ واحد مسکونی در تهران در ماه گذشته، این تعداد معامله را ۵. ۹ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته (مرداد ۹۶) عنوان کرده است.

بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، منطقه ۵ تهران با انجام ۲ هزار و ۶۹۸ فقره معامله بیشترین و منطقه ۱۹ با داشتن تنها ۱۰۹ فقره معامله، کمترین تعداد خرید و فروش مسکن را به خود اختصاص داده اند.

همچنین بیشترین رشد از نظر تعداد معاملات مسکن را منطقه ۶ تهران با رشد ۳۹. ۱ درصدی ثبت کرد و کمترین نرخ رشد معاملات مسکن را منطقه ۱۶ با ۱۹. ۹ درصد رشد پشت سر گذاشت.

میانگین قیمت آپارتمان در تهران؛ هر متر ۴میلیون و ۶۰۰هزارتومان

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن (بام) وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در پایتخت در طول یک ماه گذشته، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می شود که نسبت به تیر ماه، رشد ۷ دهم درصدی داشته؛ اما نسبت به مرداد ماه سال گذشته، این رشد معادل ۶. ۳ درصد برآورد می شود.

گفتنی است منطقه یک تهران با متوسط قیمت هر متر مربع، ۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و منطقه ۱۸ با ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای آپارتمان، به ترتیب بیشترین و کمترین قیمت خرید و فروش را به نام زده اند. با این حال منطقه ۲ نسبت به مرداد ماه ۹۵ بیشترین افزایش قیمت را داشته که ۱۲. ۷ درصد رشد بوده است اما منطقه ۱۲ تهران کاهش ۲ درصدی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نسبت به پارسال را تجربه کرد.

از دیگر ویژگی های معاملات مسکن مرداد ماه در بزرگترین کلانشهر خاورمیانه، استقبال تهرانی ها از خرید آپارتمان مسکونی در منطقه ۵ بوده است که میزان خرید در این منطقه با ۱۶. ۱ درصد سهم از خرید و فروش بازار وبیشترین میزان خرید و استقبال از واحدهای مسکونی تا ۵ سال عمر با۴۶. ۷ درصد سهم از خرید و فروش بازاربوده است. با این حال واحدهای مسکونی ای که در بازه قیمتی ۳ تا ۳. ۵ میلیون تومانی و با فراوانی۱۲. ۵ درصد قرار دارند، بیشتر مورد اقبال خریداران مسکن بوده اند.

همچنین الگوی مصرف نشان می دهد واحدهای با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی بیشترین متقاضی خرید با ۷۱هزار مورد داشته است . ضمن اینکه بیشترین تقاضا برای واحدهای مسکونی با بازه قیمتی ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان بوده که این قیمت ها، ۷. ۶ درصد خانه های مورد معامله در مرداد ماه امسال بوده اند.

بازار اجاره بها

بر اساس اعلام اداره کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در تهران در طول مرداد ماه ۱۳۹۶، تعداد ۱۴ هزار و ۴۸۷ فقره اجاره مسکن به ثبت رسید که نسبت به تیرماه امسال، ۴. ۷ درصد و نسبت به مرداد ماه سال قبل، ۱۰. ۶ درصد کاهش داشته است.

متوسط اجاره بهای هر متر مربع آپارتمان در تهران در طول ماه گذشته (مرداد ۹۶) معادل ۲۸ هزار و ۱۱۷ تومان (رهن و اجاره) برآورد شد که گرچه نسبت به تیرماه امسال رشد اندکی (۱. ۳) را نشان می دهد، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل (مرداد ۹۵) رشدی معادل ۱۵. ۱ درصد داشته است.

رشدتنها ۲ درصدی معاملات نسبت به پارسال

تحولات بازه زمانی یکم فروردین تا ۳۱ مرداد ۹۶ در حوزه بازار مسکن نشان می دهد: در مجموع ۷۱ هزار و ۵ فقره خرید و فروش مسکن در مدت مذکورانجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (یکم فروردین تا ۳۱ مرداد ۹۵) رشد اندک ۱. ۹ درصدی در تعداد معاملات و با دستیابی به رقم ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به عنوان میانگین قیمت هر متر مربع، رشد نسبتا محسوس ۵. ۵ درصدی در قیمت را شاهد بوده ایم.

همچنین حجم ثروت جابه جا شده در این مدت (۵ ماهه نخست ۹۶) ۲۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان صرفا در بخش آپارتمان های مسکونی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۱. ۱ درصد بیشتر بوده است.

در این مدت (۵ ماه نخست امسال) ۵۸ هزار و ۶۲۸ فقره اجاره نامه به امضا رسیده که ۸. ۳ درصد بیشتر از ۵ ماهه اول سال ۹۵ بوده و با رسیدن به میانگین قیمتی ۲۶ هزار و ۹۹۱ تومان برای هر متر مربع (رهن و اجاره)، ۱۵. ۳ درصد خانه ها گرانتر از ۵ ماه اول سال ۹۵ اجاره شده اند.

اقتصاددان: رشد بازار مسکن ادامه دارد/ شوک قیمتی نداریم

علی اصغر بدری در گفت وگو با خبرنگار مهر در تحلیلی از گزارش بازار مسکن ماه گذشته اظهار کرد: این گزارش نشان می دهد روند صعودی معاملات مسکن ادامه می یابد.

رئیس انجمن اقتصاد شهری ایران ادامه داد: با توجه به سیکل های رونق و رکود بازار مسکن، متوجه می شویم در طول ماه های گذشته شوک های ریز قیمتی در بازار مسکن از قبیل افزایش صدور پروانه های ساختمانی، افزایش معاملات و افزایش ملایم میانگین قیمت هر متر مربع را از تابستان پارسال تا به حال تجربه کرده ایم که با احتساب تورم، این افزایش با شیب ملایم را می توان به توقف افزایش قیمت ها همراه با افزایش معاملات دانست که نشان دهنده تمایل مردم به افزایش خرید مسکن مصرفی است.

وی با اشاره به توقف رشد مسکن در ماه های ابتدایی امسال به دلیل همزمانی با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سپس ادامه روند رو به رشد آن، گفت: ماه های گذشته بازار مسکن آرامشی را تجربه کرد که برخی به اشتباه از آن با عنوان رکود یاد می کنند در حالی که روند صعودی افزایش معاملات مسکن را شاهد بوده ایم. دلیل آن هم عدم انجام معاملات سفته بازانه و تقاضای دلالی مسکن بوده است.

این اقتصاددان با اشاره به باقی ماندن سرمایه های سرگردان در بانک ها به شکل سپرده های بانکی برای کسب سود، تصریح کرد: سیگنال های مثبتی که بازار مسکن در طول ماه های گذشته به دلالان نشان داده و همچنین مشکلاتی که مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز داشته اند و از سویی اصرار بانک مرکزی نسبت به رعایت افتتاح سپرده های بانکی با سود ۱۵ درصد در بانک ها، چنین برآورد می شود که احتمال بازگشت دلالان و سفته بازان به بازار مسکن در ماه های آتی وجود دارد.

وی یکی دیگر از دلایل بازگشت دلالان به بازار مسکن را احتمال فراوان کاهش سود تسهیلات در پی کاهش تورم و سود سپرده ها دانست و خاطرنشان کرد: بازارهای هم عرض به خصوص ارز و طلا اگرچه در حال حاضر از سوی سفته بازان نشانه رفته اند، اما تجربه نشان می دهد این بازارها ویژه سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند و در دو تا سه ماه آینده انتظار داریم تا سرمایه های سرگردان از بازار مسکن سر در بیاورند.

این تحلیل گر بازار مسکن با اشاره به وجود ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در دست ساخت از یک سو و ۲. ۵ میلیون خانه خالی و همین تعداد واحد در دست ساخت در کشور، گفت: بنابراین فعلا علی رغم پیش بینی ورود دلالان به بازار مسکن، با مازاد عرضه مواجهیم که این خانه های خالی می توانند بخشی از سرمایه سرگردان دلالان و سفته بازان را به خود جذب کند. درنتیجه اگرچه با افزایش شدید تقاضا ممکن است مواجه شویم، اما این افزایش ناگهانی تقاضا به افزایش ناگهانی و شوک آور قیمتی مسکن منجر نخواهد شد. چراکه خانه های خالی بخشی از سرمایه های سرگردان به خود جذب کرده و این اقدام ضرباهنگ افزایش ناگهانی و شوک آور مسکن را خواهد گرفت و سبب می شود تا با افزایش ۵۰ یا ۶۰ درصدی قیمت مسکن که در پایان دهه ۸۰ شاهد آن بودیم، مواجه نشویم.

کلیدواژه: وزارت راه و شهرسازی | قیمت هر متر مربع | واحدهای مسکونی | مدت مشابه سال | معاملات مسکن | میانگین قیمت | خرید و فروش | نشان می دهد | متوسط قیمت | هزار تومان | بازار مسکن | ماه گذشته | ماه امسال | مرداد ماه | خانه ها | ۱ درصد

منبع: مهر

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۸۴۳۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • قیمت آپارتمان در منطقه اکباتان تهران جدول
 • اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه اکباتان تهران طی شهریور ماه 96است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات املاک ایران می باشد:
 • مظنه اجاره بهای آپارتمان نوساز در تهران جدول
 • اقتصاد آنلاین-علی کیوان پناه: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده رهن آپارتمان نوساز در مناطق شهری تهران طی شهریور ماه 96 است. بنابر عرف بازار، در ازای کم کردن یک میلیون تومان از ودیعه، 30 هزار تومان به اجاره‌بهای ماهیانه اضافه می شود. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:
 • افزایش قیمت نفت با احتمال تمدید قرارداد اوپک
 • روز چهار شنبه، قیمت نفت افزایش یافت. علت افزایش قیمت ها، صحبت های وزیر نفت عراق مبنی بر تلاش اوپک و شرکایش برای کاهش بیشتر تولید در جهت ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا می باشد. این امر موجب شده است که در روز چهارشنبه، برای قیمت نفت بیشترین رشد در سه ماهه سوم سال در ۱۳ سال گذشته ثبت شود.به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۴۸ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۶۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۴ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۰.۰۲ دلار صورت گرفت.قیمت نفت در سه ماهه سوم امسال ۱۵.۵ درصد افزایش داشته است که این می تواند به معنی قویترین رشد قیمت نفت در سه ماهه سوم سال، از سال ۲۰۰۴ تا به امروز باشد.ANZ Research طی یادداشتی آورده است: "بهبود زمینه های اقتصاد کلان منجر به تقویت رشد تقاضا برای نفت طی چند ماه آینده خواهد شد و اگر اوپک پایبندی خود به قرارداد کاهش تولید را افزایش دهد، قیمت های بالاتر نیز خواهد رفت."جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، روز سه شنبه در کنفرانسی مربوط به حوزه انرژی گفت: سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر تولید کنندگان گزینه های زیادی را در نظر دارند که شامل تمدید قرارداد کاهش تولید نیز می شود، اما هنوز زود است که برای بعد از زمان پایان قرارداد، در ماه مارچ ۲۰۱۸، تصمیمی گرفته شود.در تاریخ ۲۵ می سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت...
 • افزایش قیمت سکه در بازار/دلار ۳۸۹۲ تومان شد جدول
 • به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، قیمت سکه تمام که در طول این هفته به سمت کاهش حرکت کرده بود امروز معکوس شد و به سمت گرانی پیش رفت و به یک میلیون و ۲۴۷ هزار تومان رسید. همچنین نیم سکه ۶۴۰ هزار تومان، ‌ربع سکه ۳۵۳ هزار تومان و سکه گرمی ۲۴۷ هزار تومان عرضه می‌شود. از سوی دیگر هر گرم طلای ۱۸ عیار که در سه روز اول هفته روند نزولی داشت، روز گذشته افزایش یافت اما در بازار امروز دوباره کاهشی شد و حدود ۱۲۲ هزار تومان فروخته می‌شود. هر مثقال طلا نیز با روند نزولی حدود ۵۲۸ هزار تومان قیمت دارد. دلار آمریکا در ادامه روند نزولی در روزهای گذشته امروز هم به همین مسیر ادامه داد و ۳۸۹۲ تومان داد و ستد می‌شود. باشگاه: در میان سایر ارزها یورو ۴۷۱۷ تومان، پوند انگلستان ۵۲۶۷ تومان، ‌لیر ترکیه ۱۱۴۶ تومان و یوان چین ۶۲۹ تومان عرضه می‌شود. نوع طلا قیمت تفاوت قیمت نسبت به روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۱ هزار و ۹۲۰ تومان ۳۲۳ تومان کاهش مثقال طلا ۵۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان ۱۴۰۰ تومان کاهش اونس طلا در بازار ۱۳۱۳ دلار و ۱۰ سنت ۵ دلار افزایش نوع سکه سکه تمام طرح جدید یک میلیون و ۲۴۷ هزار تومان ۶۰۰۰ تومان افزایش نیم سکه ۶۴۰ هزار تومان ۲۰۰۰ تومان کاهش ربع سکه ۳۵۳ هزار تومان ۱۰۰۰ تومان افزایش سکه گرمی ۲۴۷ هزار تومان بدون تغییر نوع ارز دلار آمریکا ۳۸۹۲ تومان ۵ تومان کاهش یورو ۴۷۱۷ تومان ۱۱ تومان افزایش پوند انگلستان ۵۲۶۷ تومان ۹ تومان کاهش لیر ترکیه ۱۱۴۶ تومان ۱۱ تومان کاهش یوان چین ۶۲۹ تومان ۴ تومان کاهش درهم امارات ۱۰۷۲ تومان بدون تغییر
 • با ۱۰ میلیون تومان چه خودرویی می توان خرید/قیمت انواع ظروف یکبار مصرف در آستانه ماه محرم
 • به گزارش خبرنگار نبض بازارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مهم‌ترین عناوین نبض بازار امروز به شرح زیر است: سکه طرح قدیم گران شد/ دلار سه هزار و 891 تومان سکه طرح قدیم یک میلیون و 244 هزار و 800 تومان و سکه طرح جدید یک میلیون و 209 هزار تومان به فروش رسید. آخرین قیمت پیاز و سیب زمینی در میادین میوه و تره بار سیب زمینی استانبولی، درجه یک در بازار میادین میوه و تره بار با قیمت 3 هزار تومان به فروش می‌رسد. افت قیمت ورق سیاه در بازار آهن هر کیلو ورق سیاه 20، در بازار با قیمت 2 هزار و 390 تومان به فروش می رسد. آخرین تغییرات قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار مرغ کشتار، در بازار با میانگین قیمت 7 هزار و 19 تومان به فروش می‌رسد. واردات 21 تن عطرپاش چقدر ارز از کشور خارج کرده است؟ بر اساس آمار گمرک در 5 ماهه نخست سال 1396 قریب به 21 تن عطرپاش و پاشنده های آرايشی، وارد کشور شده است. رهن یک خانه ویلایی دربست چقدر آب می خورد؟ یک خانه ویلایی 470 متری در محدوده نیاوران ، با مبلغ 200 میلیون تومان ودیعه و ماهانه 30 میلیون تومان اجاره معامله می شود. لیست قیمت اتومبیل های کارکرده 10 میلیون تومانی میتسوبیشی لنسر، مدل 1992، با کارکرد 300,000 کیلومتر در بازار با قیمت 10 میلیون تومان معامله می شود. نرخ فروش جوجه چینی در میادین میوه و تره بار جوجه چینی، در بازار میادین میوه و تره بار با قیمت 14 هزار تومان به فروش می‌رسد. نرخ فروش بلیت هواپیما بلیت هواپیما معراج ، از مبدا تهران به مقصد کیش با قیمت 350 هزار تومان به فروش می رسد. Dodge سواری در مناطق آزاد ایران چقدر تمام می شود؟ دوج چلنجر، تیپ...
 • تجربه آقای دکتر وخانم مهندس از زندگی با ۱ میلیون تومان در تهران
 • صراط: حتما بارها جملات این چنینی به گوش‌تان خورده است که:«با دو یا سه میلیون حقوق نمی‌شود زندگی کرد، به خصوص در شهری مثل تهران» اما هانیه قهرمانی و همسرش دو سال است که با حقوق یک میلیون تومانی در تهران زندگی می‌کنند و حتی توانستند در این مدت برای خودشان پس اندازی هم جمع کنند. هانیه قهرمانی متولد سال ۷۲ دانشجوی رشته مهندسی فتونیک و همسرش متولد سال ۶۹ دانشجوی دکترای رشته علوم سیاسی است. این زوج خوشبخت که تا چند ماه دیگر مادر و پدر می‌شوند، نقشه‌های زیادی برای آینده فرزند اول‌شان دارند. هانیه خانم و همسرش به این جمله عمیقا معتقد هستند که «روزی هر کس را خدا می‌رساند». در ادامه گفت‌وگوی فردا را با این مادر دهه هفتادی درباره فوت و فن‌های مدیریت اقتصادی‌ در طی دو سال زندگی مشترک می‌گوید.وقتی با همسرم ازدواج کردم او یک دانشجو با کار پروژه‌ای بود هانیه قهرمانی درباره ماجرای ازدواج با همسرش چنین می‌گوید:«من و همسرم وقتی در اواسط سال ۹۳ ازدواج کردیم، هر دو دانشجو بودیم. ایشان کارشناسی ارشد و من کارشناسی. کاری هم به صورت رسمی نداشتند و فقط به صورت پروژه‌ای کار انجام می‌دادند. خانواده‌هایمان در جریان هدفمندی زندگی هردویمان بودند. پدرم در ابتدای امر با من صحبت کرد و از شرایط همسرم برایم گفت. من و همسرم هم‌دانشگاهی بودیم و هر دو خانواده‌های بسیار مذهبی و معتقدی داریم. اخلاق پدرم این طور نبود که خواستگار خوب را به خاطر نداشتن پول و کار رد کند، اما در مرحله تحقیق بسیار سخت‌گیر بودند» به جای عروسی یک ولیمه ساده دادیم و حتی حلقه‌هایمان از جنس نقره بودقهرمانی در ادامه درباره جشن عقد و عروسی‌شان می‌گوید:«وقتی ازدواج می‌کردیم من ۲۱ ساله و همسرم ۲۴ ساله بود. آن موقع درآمد متوسط همسرم ماهی ۵۰۰ هزار تومان بود. ما برخلاف رسم معمول خانواده‌هایمان جشن آنچنانی‌ای نگرفتیم. خانواده‌ها در ابتدا...
 • قیمت انواع خودرو لوکس در بازار تهران جدول
 • اقتصاد آنلاین - محمد نقدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای لوکس و وارداتی در سطح بازار پایتخت طی شهریور ماه 96 است که ممکن است تا 5 درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
 • قیمت جدید انواع خودرو تویوتا در بازار تهران جدول
 • اقتصاد آنلاین - محمد نقدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو تویوتا در سطح بازار پایتخت طی شهریور ماه 96 است که ممکن است تا 5 درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
 • نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس:نرخ بیکاری در استان بوشهر از متوسط کشوری بالاتر است/استان بوشهر به دلیل ضعف مدیریت سیاسی به رشد متوازن نرسیده است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، سید کمال‌الدین شهریاری عصر امروز در حاشیه بازدید میدانی که با حضور مدیرعامل هلدینگ پیدکواز مجموعه منطقه ویژه پارس شمالیدر دو حوزه شهرستان دشتی و تنگستانانجام شد، اظهار داشت: امروز یکی از چالش‌های نظام و کشور بحث اشتغال است، به‌ خصوص در منطقه‌ای که مسؤولیت نمایندگی بر عهده دارم، معضل اشتغال بیشتر از جاهای دیگر احساسمی‌شود. وی افزود: استان بوشهر با بیش از یک‌ میلیون نفر جمعیت، منابع و ذخایر فراوانی در اختیار دارد که اگر این منابع و ذخایر به شکل عادلانه در سطح این استان تقسیم شود، مردم کل استان بوشهر ثروتمندترین مردم ایران می‌شوند. نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در استان ثروتمند بوشهر که جمعیت آن به‌ اندازه دو شهر حاشیه اطراف تهران می‌شود، اگر یک مدیریت مؤثر و به هنگام و از حداقل استانداردهای مدیریت بهره‌مند باشد می‌تواند به راحتی این استان را مدیریت کند. شهریاری عنوان کرد: استان بوشهر به دلیل ضعف مدیریت‌های سیاسی، اداری از سال‌های گذشته بدین سو، نتوانسته به رشد متوازن خود برسد. وی با بیان اینکه بیکاری معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به بار می‌آورد، توضیح داد: استان بوشهر به‌ عنوان پایتخت انرژی و ثروتمندترین استان کشور دارای نرخ بیکاری 18 درصدی در شهرستان تنگستان و 15 درصدی در شهرستان دشتی است که حتی از نرخ متوسط بیکاری کشور نیز بالاتر است. نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نرخ بیکاری در شهرستان عسلویه نیم درصد است و کمترین نرخ بیکاری در سطح کشور را داشته و از نظر اشتغال مقام اول را دارد. وی اضافه کرد: به‌ عنوان نماینده مردم به خاطر احساس مسؤولیت ملی و منطقه‌ای نسبت به بحث اشتغال و نیروی انسانی به‌خصوص جوانان نگران هستم. شهریاری تأکید کرد: دغدغه من این است که از ظرفیت‌های پارس شمالی به‌ عنوان...
 • نرخ قطعی آپارتمان در اصفهان جدول
 • اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در استان اصفهان در شهریور ماه 96 است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه بازار املاک ایران می باشد:
 • نرخ قطعی آپارتمان در شهر شیراز جدول
 • نقی کاظمی پور-اقتصاد آنلاین: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در شهر شیراز در شهریور 96 است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:
 • مظنه آپارتمان در منطقه نظام آباد جدول
 • اقتصاد آنلاین-نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه نظام آباد تهران طی شهریور ماه96 است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:
 • قیمت انواع بنز در بازار/برای خرید هندزفری چقدر باید هزینه کرد/افت قیمت طلا در بازار
 • خبرگزاری میزان- خبرگزاری میزان طی 24 ساعت گذشته اخباری در خصوص مظنه خودرو جیلی، قیمت خودرو بنز، قیمت سکه، شاخص بورس، قیمت انواع پنیر فله و صنعتی، ارز بین بانکی و قیمت انواع هندزفری منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، خبرگزاری میزان طی 24 ساعت گذشته اخباری در خصوص مظنه خودرو جیلی، قیمت خودرو بنز، قیمت سکه، شاخص بورس، قیمت انواع پنیر فله و صنعتی، ارز بین بانکی و قیمت انواع هندزفری منتشر کرده است. مظنه خودرو جیلی در بازار قیمت برخی از خودروهای جیلی در بازار به شرح جدول زیر است: صعود ارزش 27 ارز در بازار بین بانکی/دلار در صدر گرانی ارزش 8 ارز در حالی روند نزولی به خود گرفته که ارزش دلار همچون روز گذشته با روند مثبت روبرو شده است. برای خرید هندزفری چقدر باید هزینه کرد؟ قیمت برخی از هندزفری ها به شرح زیر است: قیمت انواع پنیر فله و صنعتی در بازار بر اساس نرخنامه سازمان مدیریت میادین میوه‌وتره‌بار قیمت انواع پنیر فله و صنعتی به شرح زیر است: مظنه خودرو بنز در بازار مظنه خودرو بنز در بازار به شرح جدول زیر است: افت قیمت طلا در بازار/ سکه طرح امامی گران شد در بازار امروز طلا و سکه، هر گرم طلا 18 عیار با افت قیمت نسبت به روز گذشته به ارزش 121 هزار و 574 تومان معامله شد. شاخص برای سه روز متوالی صعود کرد شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات بیست و نهمین روز شهریور ماه با 488 واحد رشد به پله 85 هزار و 832 واحدی رسید. انتهای پیام/
 • آزمون به ترکیب روبین کازان بازگشت عکس
 • روبین کازان در دیدار با اورنبورگ از مهاجم ایرانی خود در ترکیب بهره می‌برد. به گزارش "ورزش سه"، در یکی از بازی‌های مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی روسیه تیم اورنبورگ دسته دومی از ساعت ۱۶:۳۰ امروز میزبان روبین کازان لیگ یکی است. سردار آزمون بعد از بازی‌های تیم ملی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی، در فهرست مسابقه روبین کازان قرار نگرفت ولی سه روز قبل به‌عنوان تعویضی برابر اورال به میدان رفت اما امروز از ابتدا در خط حمله کازانی‌ها مقابل اورنبورگ بازی می‌کند. این دیدار نخستین بازی یاران آزمون در فصل جدید جام حذفی روسیه است. روبین کازان سردار آزمون
 • بازگشت شیاطین سرخ به دوران فرگی تایم
 • به گزارش "ورزش سه"، بعد از به پایان رسیدن دوران پرافتخار فرگوسن، اگرچه سرمربیانی مانند دیوید مویس و لوییس فان خال هدایت این تیم را بر عهده داشتند اما روزهای شیرین گذشته هرگز تکرار نشد و هواداران چشم به انتخاب مورینیو داشتند تا فرگوسنی دیگر برای یونایتدها لقب بگیرد.نیمه قرمز شهر فصل را همانند رقیب همشهری خود فوق العاده آغاز کرده و در شرایطی که آنها در همه چیز برابرند، به نظر مورینیو و گواردیولا شانس های اول قهرمانی جزیره لقب گرفته اند.برای آن دسته از هوادارانی که بازی های یونایتد را در دهه 90 و دهه ابتدایی هزاره جدید دنبال می کردند مشخص بود که تیم فرگی در دقایق پایانی بسیار بی رحم بوده و بارها دروازه حریفان را باز می کند.زیر نظر فرگوسن، شاگردان او عادت داشتند بارها جریان بازی را در دقایق پایانی و حتی اوقات تلف شده پیروز شده و یا به تساوی بکشانند که به یادماندنی ترین آن بی شک بازگشت تاریخی آنها در فینال سال 1999 نوکمپ برابر بایرن مونیخ است.اما حالا و در فصل دوم حضور مورینیو در اولدترافورد، این رویه شیرین برای یونایتدها در حال تکرار شدن است. از 16 گل شیاطین سرخ در فصل جاری، 9 گل این تیم در دقایق پایانی و 15 دقیقه آخر مسابقه به ثمر رسیده که آمار شگفت انگیزی به شمار می آید.در این میان شاید تنها رقیب آنها برای رسیدن به این آمار فوق العاده، حریف همشهری این تیم یعنی منچسترسیتی است که تا به حال موفق به زدن 6 گل در ربع آخر مسابقه شده است.بعد از این 2 تیم مدعی شهر منچستر، آرسنال با زدن 2 گل در رتبه سوم قرار دارد و به نظر می رسد بعد از دورانی که دقایق پایانی به "فرگی تایم" مشهور بود، دیگر هیچ تیمی قادر به رسیدن به این رکورد فوق العاده نبوده است.شاگردان مورینیو فصل...
 • احتمال خروج آمریکا از برجام ۵۰ ۵۰ است
 • وزیر خارجه انگلستان گفت لندن دائما به آمریکا توصیه می کند که از توافق هسته ای با ایران خارج نشود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلستان روز چهارشنبه گفت لندن از آمریکا خواسته است که از برجام خارج نشود. وی که با روزنامه «گاردین» گفت وگو می کرد، گفت: «دائما به آمریکایی ها توصیه می کنیم که این توافق را پاره نکنند.» جانسون افزود: «باید به شما بگویم که احتمال اینکه این کار را انجام دهند، ۵۰-۵۰ است.» وزیر خارجه انگلستان همچنین گفت یکی از مأموریت های دشوار پیش روی او، تلاش برای بهبود روابط ایران و عربستان است. روابط دو کشور نزدیک به دو سال است که قطع شده است. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در سخنرانی اش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، توافق هسته ای با ایران را توافقی «یکجانبه» و «مایه شرم» ایالات متحده توصیف کرد. اظهارات ترامپ گمانه زنی ها در مورد احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران را که سال ۲۰۱۵ به دست آمد، تقویت کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای تعهدات هسته ای توافق را بر عهده دارد، تاکنون دستکم هفت بار پایبندی کامل ایران به برجام را تائید کرده است.
 • عمر البشیر آوارگان سودانی را به بازگشت به خانه دعوت کرد
 • «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان با اشاره به اینکه جنگ تأثیرات منفی بر مردم داشته اما اکنون آشتی برقرار شده است، از آوارگان خواست تا به خانه‌ها، مزارع و روستاهای خود بازگردند. خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور سودان از آوارگانی که در نتیجه درگیری‌های مسلحانه بین نیروهای سودانی و شورشیان منطقه دارفور خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، خواست تا به خانه‌هایشان بازگردند.«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان با اشاره به اینکه جنگ تأثیرات منفی بر مردم داشته اما اکنون آشتی برقرار شده است، از آوارگان خواست تا به خانه‌ها، مزارع و روستاهای خود بازگردند.البشیر افزود که وضعیت دارفور در حال بهتر شدن است اما این بهبودی هرگز کامل نخواهد شد مگر اینکه تمامی سلاح‌ها جمع‌آوری شود و سلاح تنها در اختیار نیروهای نظامی باشد.طبق گزارش وبگاه «النشره»، عمر البشیر روز سه‌شنبه (دیروز) برای نشان دادن آمادگی کشورش جهت رفع تحریم‌هایی که آمریکا از 20 سال پیش بر این کشور اعمال کرده است، از دارفور بازدید کرد.با نزدیک شدن به 12 اکتبر و پایان مهلت تعیین شده از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای رفع تحریم‌های اعمال شده علیه سودان از سال 1997، خارطوم به رفع این تحریم‌ها امیدوار است.با وجود اینکه سودان به حصول پیشرفت در 5 مورد توافق با دولت «باراک اوباما» برای رفع تحریم‌ها تأکید دارد اما وزارت خارجه آمریکا رفع این تحریم‌ها را به «کارنامه حقوق بشر» سودان منوط کرده و آن را به تعویق انداخته است.
 • بالاخره منصوریان رضایت داد بازگشت بیت سعید به پست اصلی خود
 • به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، با اعلام ترکیب اصلی استقلال مقابل ذوب‌آهن و عدم حضور علی قربانی در ترکیب، حسن بیت سعید با نظر سرمربی تیم به نوک حمله آبی‌ها منتقل شده است و دیگر در نقش وینگر به میدان نخواهد رفت. بیت‌سعید که پست اصلی‌اش مهاجم نوک است و در استقلال خوزستان در این پست عملکرد خوبی داشت، در فصل جدید با تصمیم منصوریان به عنوان وینگر بازی کرده است که در این ناحیه از زمین نتوانسته توانایی‌های خود را نشان دهد و انتقالش به پست شماره 9 می‌تواند یک تغییر تاکتیکی برای آبی‌پوشان باشد که احتمال موثر بودن آن وجود دارد. باید دید بیت سعید که پیراهن شماره 7 استقلال را بر تن دارد در پست جدید می‌تواند به ناکامی در ترکیب استقلال پایان دهد یا نه.
 • احتمال توافق بر سر تعویق همه پرسی اقلیم
 • منابع سیاسی کرد در اقلیم کردستان از گشایش احتمالی در پرونده بغرنج همه‌پرسی استقلال خبر داده‌اند و گفته شده به احتمال زیاد بارزانی پس از دیدار امروز خود با فواد معصوم و دیگر مقامات کرد تعویق برگزاری همه پرسی را اعلام خواهد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، مسئولان حزب اتحادیه میهنی کردستان، یکی از دو قدرت تصمیم گیرنده در شمال عراق می‌گویند بازگشت امروز فواد معصوم، رئیس‌جمهور کرد عراق به سلیمانیه برای مذاکره با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق است و معصوم حامل پیشنهادهای جدیدی از سوی بغداد است که می‌تواند به پایان بحران میان اقلیم و دولت مرکزی بینجامد. بنا به گفته این افراد، مسئولان دولت مرکزی به معصوم این اطمینان را داده‌اند که خواسته‌های رهبران کرد را تا آنجا که مخالفتی با قانون اساسی نداشته باشد برآورده خواهند کرد. این گمانه‌زنی‌ها پس از اظهارات اخیر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق که به نیویورک سفر کرده رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. مسئولان کرد می‌گویند العبادی موافقت کرده تا به درخواست کردها در قالب ایجاد نظام کنفدرالی در عراق رسیدگی کند. امروز یک منبع مطلع اعلام کرد، فواد معصوم و مسعود بارزانی و نیز هیرو طالبانی یکی از رهبران دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق در سلیمانیه گرد هم آمدند. این منبع مطلع گفت: نشست در سلیمانیه در حضور این سه مقام و تعدادی از مسئولان کرد برگزار شده است. این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت:‌ حاضران در این نشست طرح فواد معصوم را برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل و مساله همه‌پرسی را بررسی خواهند کرد که به احتمال زیاد به تعویق انداختن همه‌پرسی را به همراه خواهد داشت. هیچ یک از مسئولان رسمی نه در بغداد و نه در اقلیم کردستان این مساله را تایید یا رد نکرده‌اند و همه منتظرند تا ببینند دیدار میان...
 • احتمال غیبت کریمی مقابل پرسپولیس
 • به گزارش وانانیوز، روز آینده تیم سپاهان در شرایطی از میهمان خود در ورزشگاه نقش جهان پذیرایی می کند، که بدون محروم به این دیدار حساس رسیده است.البته علی کریمی که در دیدار برابر فولادخوزستان بلافاصله پس از عقد قرارداد با سپاهان وارد زمین شده بود، در نیمه دوم دچار مصدومیت شد و هنوز به آمادگی کامل نرسیده است.اخوان سرپرست سپاهان در خصوص مصدومیت کریمی به ورزش سه گفت:« کریمی از ناحیه مچ پا دچار مشکل است و در طول هفته تمرینات فیزیوتراپی داشته؛ شرایط این بازیکن برای حضور در دیدار مقابل پرسپولیس هنوز مشخص نیست.»
 • احتمال تعویق همه پرسی کردستان قوت گرفت
 • یک منبع کردی اعلام کرد که «مسعود بارزانی» پس از دیدار با «فؤاد معصوم» تصمیم گرفته است تا تأخیر در برگزاری همه پرسی را اعلام کند. خبرگزاری فارس: در حالیکه «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق برای دیدار با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق بعد از ظهر امروز وارد سلیمانیه شد، یک منبع کردی مطلع به پایگاه خبری بغداد الیوم، گفته است که بارزانی تصمیم گرفته تا تأخیر در برگزاری همه‌پرسی را اعلام کند.به ادعای وی، این تصمیم بارزانی پس از بررسی ضمانت‌های دولت بغداد به کردستان صورت می‌گیرد.پیش از این «عبدالباری زیباری» نماینده عضو «حزب اتحاد میهنی کردستان» درباره دیدار فؤاد معصوم و بارزانی، گفته بود که این دیدار در مسأله مربوط به مذاکرات اربیل و بغداد سرنوشت‌ساز است.او گفته بود که بارزانی به سلیمانیه سفر کرد تا مسأله همه پرسی را در طی دیدار با رهبران حزب اتحاد میهنی کردستان از جمله «هیرو احمد» همسر «جلال طالبانی» به سرانجام برساند.
 • لندن:احتمال خروج آمریکا از برجام ۵۰ ۵۰ است
 • وزیر خارجه انگلستان گفت لندن دائما به آمریکا توصیه می‌کند که از توافق هسته‌ای با ایران خارج نشود. به گزارش فارس، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلستان روز چهارشنبه گفت لندن از آمریکا خواسته است که از برجام خارج نشود. وی که با روزنامه «گاردین» گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «دائما به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم که این توافق را پاره نکنند.» جانسون افزود: «باید به شما بگویم که احتمال اینکه این کار را انجام دهند، ۵۰-۵۰ است.» وزیر خارجه انگلستان همچنین گفت یکی از مأموریت‌های دشوار پیش روی او، تلاش برای بهبود روابط ایران و عربستان است. روابط دو کشور نزدیک به دو سال است که قطع شده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در سخنرانی‌اش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، توافق هسته‌ای با ایران را توافقی «یکجانبه» و «مایه شرم» ایالات متحده توصیف کرد. اظهارات ترامپ گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را که سال ۲۰۱۵ به دست آمد، تقویت کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که وظیفه نظارت بر حسن اجرای تعهدات هسته‌ای توافق را بر عهده دارد، تاکنون دستکم هفت بار پایبندی کامل ایران به برجام را تائید کرده است.
 • جانسون:احتمال خروج آمریکا از برجام ۵۰ ۵۰ است
 • وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه احتمال خروج آمریکا از برجام 50 ـ 50 است، گفت: بارها از واشنگتن خواسته‌ایم که توافق هسته‌ای با ایران را پاره نکند. به گزارش ایسنا، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگو با روزنامه گاردین تاکید کرد که لندن وظیفه دارد روابطی قوی با متحد شماره یک خود و قدرتمندترین کشور دنیا، یعنی آمریکا داشته باشد. جانسون بدون اینکه اختلاف‌نظر خود با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را پنهان کند، گفت: ما به طور مکرر از آمریکایی‌ها خواسته‌ایم که توافق را پاره نکند. من می‌توانم بگویم که احتمال خروج آنها 50-50 است. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: سخت‌ترین و حساس‌ترین مساله‌ای که در سیاست خارجی با آن روبه‌رو هستم تلاش برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی است. انتهای پیام
 • انگلیس:احتمال خروج آمریکا از برجام ۵۰ ۵۰ است
 • وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه احتمال خروج آمریکا از برجام 50 ـ 50 است، گفت: بارها از واشنگتن خواسته‌ایم که توافق هسته‌ای با ایران را پاره نکند.به گزارش ایسنا، بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌وگو با روزنامه گاردین تاکید کرد که لندن وظیفه دارد روابطی قوی با متحد شماره یک خود و قدرتمندترین کشور دنیا، یعنی آمریکا داشته باشد.جانسون بدون اینکه اختلاف‌نظر خود با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را پنهان کند، گفت: ما به طور مکرر از آمریکایی‌ها خواسته‌ایم که توافق را پاره نکند. من می‌توانم بگویم که احتمال خروج آنها 50-50 است.وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار کرد: سخت‌ترین و حساس‌ترین مساله‌ای که در سیاست خارجی با آن روبه‌رو هستم تلاش برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی است.
 • درخواست بازگشت بیمه خدمات درمانی مددجویان روستایی
 • مدیرکل کمیته امداد استان گلستان با توجه به اولویت امروزه جامعه در دیدار با نماینده مجلس شورای اسلامی استان خواستار بازگشت بیمه خدمات درمانی مددجویان روستایی شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازپاسرو؛دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان امروز ( چهارشنبه ، 29 شهریور ماه 96) برای پیگیری و رسیدگی به مشکل نیازمندان با مدیر کل کمیته امداد استان گلستان دیدار کرد. امان اله حسین پور مدیرکل کمیته امداد استان گلستان در این دیدار با اشاره به پاسخگویی 85 درصد مکاتبات دفاتر نمایندگان مجلس با این نهاد برای رسیدگی به امور نیازمندان گفت: کمیته امداد استان گلستان به منظور تعامل و همکاری با نمایندگان مجلس به تمامی مراجعان مددجو به دفاتر نمایندگان، خدماتی در حوزه ی اشتغال، درمان، مسکن، جهیزیه و هزینه تحصیل ارائه کرده است. حسین پور در ادامه با تاکید بر کمک نمایندگان مجلس،خواستار بازگشت بیمه خدمات درمانی مددجویان روستایی شد و گفت: در دولتهای گذشته تشکیل یک سازمان مرکزی بیمه تحت عنوان بیمه ایرانیان باعث حذف بیمه خدمات درمانی مددجویان ساکن روستاها و مناطق کمتر از 20 هزار نفر جمعیت شد در همین راستا این نهاد در این دیدارخواستار حل مشکل حوزه درمان مددجویان شد. وی همچنین به حل بیمه اجتماعی مددجویان برای توانمندی سازی آنها تاکید کرد وگفت: در شرایط امروز جامعه مجلس شورای اسلامی می تواند با ارائه ی طرحی، منابع حمایتی موجود در کشورهمچون سود سهام عدالت و هدفمندی یارانه ی دهک های بالا را در اختیار کمیته امداد قرار دهد تا تامین اعتبار بیمه اجتماعی این نهاد صورت گیرد. وی افزود: افزایش اعتبار بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار و طرح های اشتغال زایی این نهاد زمینه ی ارائه خدمات بهتر به نیازمندان و اقشار کم درآمد را فراهم می آورد. مدیرکل کمیته امداد استان گلستان همچنین در این دیدار خواستار رسیدگی به تعیین وضعیت اقساط...
 • بازگشت نخبگان از خارج در دستور کار دولت قرار گرفت
 • سرپرست وزارت علوم گفت: بازگشت نخبگان در دستور کار دولت قرار گرفته تا علاوه بر جلوگیری از مهاجرت نخبگان تولید علم نیز در کشور سرعت گیرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، سید ضیاء هاشمی امشب در نشست خبری به مسائل مربوط به دانشگاه‌ها پرداخت و اظهار داشت: یکی از ضرورت‌ها برای ارتقای کیفیت و بهره‌برداری از دانش‌های نوین علمی استفاده از ظرفیت‌های آزمایشگاه‌های دانشگاهی است و به همین منظور تجهیز آزمایشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.وی گفت: با تجهیز و به روزرسانی آزمایشگاه‌ها دانشجویان و استادان می‌توانند برای ارائه تحقیقات علمی خود بدون هیچ مشکلی به فعالیت‌های تحقیقاتی ادامه دهند.سرپرست وزارت علوم با اشاره به مشکل بخش آزمایشگاهی دانشگاه شیراز افزود: با انعقاد تفاهمنامه با بخش غیردولتی مشکل آزمایشگاه بخش فیزیک این دانشگاه حل شده و دانشجویان این دانشگاه می‌توانند با استفاده از این آزمایشگاه‌ به فعالیت تحقیقاتی خود ادامه دهند.هاشمی با اشاره به تاکید دولت بر توجه به نخبگان دانشگاهی بیان کرد: بازگشت نخبگان در دستور کار دولت قرار گرفته تا علاوه بر جلوگیری از مهاجرت نخبگان تولید علم نیز در کشور سرعت گیرد به همین منظور زمینه بازگشت و فعالیت آنان در مراکز علمی و دانشگاهی فراهم شده است.وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر علوم انسانی عنوان کرد: وزارت علوم بر همین اساس زمینه توجه و تحصیل در علوم انسانی را مدنظر قرار دارد و اگر به دنبال جامعه‌ای پویا و اندیشمند هستیم باید به این حوزه در دانشگاه‌ها توجه خاص شود.سرپرست وزارت علوم با اشاره به کاهش جمعیت دانشجویی در مقطع کارشناسیافزایش مراکز علمی و دانشگاهی را محور بحث خود قرار داد و گفت: افزایش این مراکز در برخی از موارد سبب کاهش کیفیت آموزشی شده و به همین منظور متولیان امر باید تلاش کنند تا موسسات علمی و دانشگاهی به استانداردهای روز نزدیک باشند.انتهای پیام/ R41382/P1377/S6,61/CT11