ممانعت از ورود زنان به استادیوم آزادی در بازی ایران و سوریه، بار دیگر این بحث را مطرح کرد که مبنای شرعی این ممانعت چیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، پیش‌تر زنان کره‌ای به راحتی توانسته بودند تماشاگر بازی ایران و کره باشند ولی این‌بار ورود زنان مسلمان سوری به ورزشگاه، در حالی که زنان مسلمان ایرانی پشت درهای استادیوم آزادی باقی ماندند، وضعیتی غریب را رقم زد که جای تامل و بازاندیشی دارد.

گفت‌وگوی زیر با محسن غرویان، استاد حوزه علمیه قم، با انگیزه واکاوی مبانی شرعی مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها انجام شده است.

مخالفت پاره‌ای از روحانیان با ورود زنان به ورزشگاه، مبنای فقهی‌اش چیست؟

مبنا ایجاد مفسده اخلاقی است تحت عنوان اختلاط زن و مرد که موجب فساد اخلاقی و روابط نامشروع شود یا زمینه‌های گناه، فساد و فحشا را فراهم کند. اما تعیین مصداق این اختلاط بسیار دشوار است. این به طور کلی روشن است که زن و مرد نباید با یکدیگر روابط خلاف شرع داشته باشند اما مصادیق اختلاط‌هایی که زمینه این گناه را فراهم می‌کند، محل بحث است. این اختلاط‌ها در کجا حادث می‌شوند؟ در خیابان و بازار هم بین زن و مرد اختلاط وجود دارد. الان در مکه هم اختلاط بین زن و مرد وجود دارد. مردان با بدن عریان در حال حج‌اند و زنان هم در کنار آنها هستند و تماس بدنی بین مردان و زنان، به علت ازدحام، اتفاق می‌افتد اما فقها اشکال نمی‌کنند و چنین حج و طوافی را صحیح می‌دانند. مردان اهل سنت نیمی از بدن‌شان لخت است و زن‌ها هم اگرچه حجاب دارند ولی به هر حال در معرض ازدحام جمعیت و تماس بدنی با مردانند. ولی فقها اشکال نمی‌کنند و می‌گویند در آن جا کسی به فکر گناه نیست. یعنی زنان و مردانی که در آن اختلاط به سر می‌برند، نیت گناه کردن ندارند و در حال عبادتند. بنابراین از همین جا یک ملاک در اختیار قرار می‌گیرد و آن اینکه، نیت گناه نباید در کار باشد. از این جهت در میادین ورزشی هم اگر صرفا تماشای عادی یک مسابقه ورزشی در کار باشد، کسی نیت گناه کردن ندارد. چنانکه خانم‌ها در مسابقات والیبال در اردبیل، در ورزشگاه حضور داشتند و زمینه گناه هم فراهم نشد. اگر مسیرهای رفت و آمد موجب اختلاط نشود، حضور زنان در ورزشگاه فی حد نفسه اشکالی ندارد. به خصوص اگر خانواده‌های ورزشکاران هم در ورزشگاه باشند، این امر انگیزه‌بخش و شورآفرین است.

پس می‌فرمایید همانطور که هیچ کس با نیت گناه به مکه و حج نمی‌رود، هیچ کس هم با نیت گناه کردن به ورزشگاه نمی‌رود. اگر بخواهد گناه کند، هزار جای دیگر می‌تواند برود.

بله، اگر نیت گناه نباشد هیچ اشکالی ندارد.

این حساسیتی که نسبت به حضور زنان در ورزشگاه وجود دارد و چندان هم در توجیه فقهی آن استدلالی نشده، بیشتر آبشخور سیاسی دارد یا فرهنگی یا چه؟

حساسیت‌ها به خاطر این است که حضور زنان در ورزشگاه، تا حدی خلاف عرف جامعه مذهبی ما است. چون تا حالا زنان در میادین ورزشی حضور نداشته‌اند و این امر یک اتفاق نسبتا تازه است، حساسیت‌ها بالاست؛ وگرنه هیچ مبنای علمی و مبنای فقهی یا شرعی دقیق و روشنی ندارد. اما به هر حال خلاف عرف جامعه تلقی می‌شود و همین موجب حساسیت شده. وگرنه الان در جمهوری اسلامی، زنان به عنوان داور یا عکاس یا خبرنگار یا پزشک در میادین ورزشی مردان حضور دارند و کارشان را انجام می‌دهند و هیچ امر ناشایستی هم رخ نمی‌دهد. مهم همان نداشتن نیت گناه است. حضور در ورزشگاه به قصد تماشای یک ورزش ملی و با احساسات پاک ملی و میهنی صورت می‌گیرد و جایی برای حساسیت وجود ندارد. اگر حضور زنان در ورزشگاه به گونه‌ای باشد که با مردان در یک جایگاه نباشند و جایگاه زنان و خانواده‌ها مجزا باشد، آن حساسیت عرفی مذکور رفع خواهد شد.

در بحث مخالفت با برگزاری کنسرت در مشهد، برخی به این نکته اشاره می‌کنند که عرف شهر مذهبی مشهد به گونه‌ای است که کنسرت در مشهد نباید برگزار شود. بر همین اساس نمی‌توان گفت فضای ورزشگاه آزادی هم لزوما نباید عین فضای شهرهای بسیار مذهبی قم و مشهد باشد؟ یعنی همین توجه به تفاوت عرف، مبنای ورود زنان به ورزشگاه‌ها شود .

اتفاقا این از نظر فقهی و حقوقی بحث خوبی است که عرف یعنی چه و عرف را چه کسی تعیین می‌کند؟ در همین مسابقه ایران و سوریه دیدیم که خانم‌های سوری با همان عرف خودشان وارد ورزشگاه شدند و هیچ مساله‌ای هم پیش نیامد. باید دید این عرف را چه کسی تعیین می‌کند. آیا الان عرف جوان‌های شهر مشهد اقتضا می‌کند که هیچ کنسرتی در این شهر برگزار نشود؟ این سوال را باید از خود جوانان و مردم مشهد سوال کنیم، یا از راه‌های دیگری عرف جوانان شهر مشهد را بفهمیم که چیست. شاید بررسی کنیم و معلوم شود که جوانان مشهد هم مثل جوانان تهران متقاضی برگزاری حضور در کنسرت‌ها باشند. باید این ملاک مشخص شود که عرف را چه کسی تعیین می‌کند. ما راسا نمی‌توانیم نظر خودمان را به عنوان عرف یک شهر یا یک کشور معرفی بکنیم.

یعنی می‌فرمایید یک روحانی مقیم یک شهر کوچک یا سنتی، منطقا نباید عرف فلان قسمت ورزشی شهر تهران را تعیین کند؟

بله. اتفاقا فقها و اساتید ما همیشه می‌گویند فقه دقیق نیازمند آن است که بین مردم باشید و عرف مردم را خودتان بالعیان لمس کنید. در منزل نشستن و حکم فقهی برای جامعه بیرون عرف مردم دادن، درست نیست. فقیه باید خودش در متن مردم باشد. بر این اساس، تشخیص عرف تهران و جوانان تهران یا مشهد یا شیراز یا اصفهان، باید از میان خود این جوانان مشخص شود و مطابق با واقع باشد. از این جهت، ما می‌بینیم که برگزاری کنسرت در تهران امری عادی است چراکه این امر خلاف عرف مردم تهران نیست. به هر حال تعیین عرف باید دقیق باشد.

اگر همین حرف فقها که فقیه برای تشخیص عرف باید در متن باشد، عملا پذیرفته شود، کم‌کم به سمت نوعی کثرت‌گرایی فقهی حرکت نخواهیم کرد؟

عناوین را باید با احتیاط به کار ببریم. البته عرف نباید خلاف بین باشد. یعنی اختلاف بین و روشنی با ضروریات دین داشته باشد. ما نمی‌خواهیم بگوییم هر عرفی به صرف اینکه عرف مردم است، ولو که ضد ضروریات دین باشد، شرعا معتبر است. رسیدن به این نکته که عرف کجاها حجت شرعی و فقهی است و کجاها نیست، مستلزم بحث‌های دقیق و گسترده است. مثلا ما در باب معاملات می‌بینیم که فقها بسیاری از معاملات عرفی را معاملات شرعی می‌دانند ولو که از بعضی جهات واجد اشکالاتی در این معاملات باشد. البته این هم بحث مفصلی است و من خودم در درس‌های فقهی‌ام و در شرح مکاسب اینها را نوشته‌ام. اما در مواردی از معاملات که اساس آنها خلاف شرع نیست، فقها به عرف ارجاع می‌دهند. مثلا خرید و فروش سبزیجات، چون قیمت سبزیجات چندان بالا نیست، بدون وزن‌کشی دقیق هم می‌تواند انجام شود. اما خرید و فروش طلا و نقره باید با وزن‌کشی بسیار دقیق انجام شود و اگر نتیجه وزن‌کشی مبهم باشد، معامله باطل و فاسد است. فقها بعضی چیزها را به عرف ارجاع می‌دهند و مثلا می‌گویند عرف در مورد خرید و فروش سبزیجات مسامحه دارد. اما درباره خرید و فروش شراب، فقها هیچ‌وقت نمی‌گویند اگر در جایی خرید و فروش شراب عرفی است، پس این معامله بلااشکال است.

در دهه ٦٠ به نقش‌آفرینی بازیگران زن در سینمای ایران، از این حیث ایراد گرفته می‌شد که زن نباید بدود چراکه اندامش تکان می‌خورد. الان مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز می‌گویند ورزشگاه جایی است برای بالاپایین پریدن و ابراز هیجان؛ و این حرکت بیش از حد زنان، محرک است.

الان عصر و زمان ما متفاوت از زمانی است که دویدن یک هنرپیشه زن محرک بود. الان محرک‌های خیلی قوی‌تر و شدیدتری وجود دارد که به هوا پریدن تماشاگران زن در ورزشگاه‌ها، در مقایسه با آن محرک‌ها، اصلا تحریک‌کننده نیست. یعنی همین جا هم باید ببینیم که آیا ابراز هیجان زنان و دختران در ورزشگاه‌ها، مصداق «امر محرک» است یا نه. مادرخانم بنده تعریف می‌کرد که در دوره جوانی‌اش، برخی از فقها می‌گفتند نوشتن برای زن حرام است چراکه مرد نامحرم خط او را می‌بیند و اگر مرد نامحرم خط یک زن را ببیند، این امر مصداق گناه است. حالا شما ببینید از آن زمان تا این زمان، تفکر افراد چقدر عوض شده است. در مساله دویدن یا ابراز هیجان فیزیکی زنان، اگر مقتضیات زمان را در نظر بگیریم، نظریات فقهی کاملا تغییر می‌کند.

وقتی که دولت احمدی‌نژاد ورود زنان به ورزشگاه را آزاد اعلام کرد، برخی از مراجع به این امر اعتراض کردند‌و نهایتا رهبری هم دستور دادند دولت مطابق نظر مراجع عمل کند. مبنای این ممانعت، فرهنگی بود یا سیاسی یا فقهی؟

در این قبیل امور، مسائل فقهی و فرهنگی و سیاسی دخالت نامحسوس دارند و موضع‌گیری‌ها گاهی مخلوطی از این عوامل و انگیزه‌هاست. الان مساله ورود زنان به ورزشگاه‌ها، یکی از مطالبات اجتماعی مردم شده و از اقتضائات زمان کنونی ما است. در زمان آقای احمدی‌نژاد، جدا از مراجع، آقای مصباح‌یزدی هم حساسیت نشان دادند. آقای مصباح نامه نوشتند و نامه را به آقای بی‌ریا و آقای تهرانی دادند و گفتند این نامه را سریع به آقای احمدی‌نژاد برسانید تا مجوز ورود زنان به ورزشگاه لغو شود. در آن زمان، آیت‌الله مصباح احساس کردند که آن تصمیم احمدی‌نژاد، از باب قداست‌شکنی است یا به چنین نتیجه‌ای می‌انجامد و به همین دلیل آن نامه را نوشتند. حساسیت‌های آقای مصباح و مراجع مناسب شرایط همان زمان بود اما الان شرایط عوض شده است و حضور زنان در ورزشگاه‌ها فی حد نفسه مطرح است و این عمل فی‌نفسه اشکال شرعی ندارد. البته برخی فقها به حواشی زمین ورزش نظر دارند و می‌گویند فحش‌های رکیکی که در حواشی میدان مسابقه رد و بدل می‌شود، شرایط ورزشگاه را به گونه‌ای می‌کند که ورزشگاه مناسب حضور زنان نیست. اما از این حیث فرقی بین زنان و مردان وجود ندارد. مردان هم شرعا حق ندارند فحش بدهند یا بنشینند و فحش‌های رکیک دیگران را گوش کنند. همچنین پرتاب کردن اشیا به سمت بازیکنان یا دیگر تماشاگران نیز اشکال شرعی دارد. چنین مفاسدی نه برای زنان جایز است نه برای مردان. اما اگر این‌ چیزها نباشد، نفس حضور در ورزشگاه و تماشای یک مسابقه فوتبال یا والیبال، شرعا نه برای مردان ممنوع است نه برای زنان.

برخی هم این دلیل را اقامه کرده‌اند که دیدن بدن مردان بر زنان شرعا حرام است ولی اگر این تماشا به واسطه تصویر باشد، اشکالی ندارد. یعنی زنان فقط از طریق تلویزیون می‌توانند بدن مرد را ببینند نه مستقیما در ورزشگاه.

این استدلال تمامی نیست؛ چون موضوع مهم تحریک شدن است و اتفاقا تحریک شدن از طریق تصویر، حالا چه تصاویر ورزشی چه تصاویر فیلم‌های سینمایی، خیلی بیشتر است. دوربین از نزدیک بدن ورزشکاران را نشان می‌دهد ولی تماشاگری که در ورزشگاه حضور دارد، فاصله‌ای سی، چهل متری - گاهی حتی فاصله‌ای صد متری - با بازیکنان دارد. چه کسی قبول می‌کند که دیدن یک بازیکن فوتبال، از فاصله‌ای پنجاه متری زمینه‌ساز گناه است؟ بنابراین، استدلال مذکور تمام و کامل نیست و نمی‌تواند مبنای ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها باشد.

کلیدواژه: حضور زنان در ورزشگاه | ورود زنان به ورزشگاه | ورزشگاه ها | احمدی نژاد | خرید و فروش | نیت گناه | عرف مردم | زن و مرد | چه کسی

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۷۷۰۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • تاج:مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ندارم
 • «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال گفت: شخصا هیچ مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارد، ولی این موضوع نیازمند تصمیم گیری کلان است.به گزارش ایرنا به نقل از فدراسیون فوتبال، تاج در عین حال تاکید کرد که حضور بانوان در ورزشگاه ها نیازمند تصمیم گیری کلان و تدبیری ویژه است.در ماه های اخیر درخواست هایی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها مطرح شده و وزارت ورزش و جوانان نیز آمادگی خود را برای بسترسازی فرهنگی این موضوع اعلام کرده است.
 • تاج:مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارم
 • تهران- ایرنا- «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال گفت: شخصا هیچ مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارد، ولی این موضوع نیازمند تصمیم گیری کلان است. به گزارش ایرنا به نقل از فدراسیون فوتبال، تاج در عین حال تاکید کرد که حضور بانوان در ورزشگاه ها نیازمند تصمیم گیری کلان و تدبیری ویژه است.در ماه های اخیر درخواست هایی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها مطرح شده و وزارت ورزش و جوانان نیز آمادگی خود را برای بسترسازی فرهنگی این موضوع اعلام کرده است.برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.ورزشی**9129**1368تنظیم کننده: مهدی رهبر**انتشار: خیراله شفیعی
 • مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارم
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از فدراسیون فوتبال؛ تاج در عین حال تاکید کرد که حضور بانوان در ورزشگاه ها نیازمند تصمیم گیری کلان و تدبیری ویژه است. در ماه های اخیر درخواست هایی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها مطرح شده و وزارت ورزش و جوانان نیز آمادگی خود را برای بسترسازی فرهنگی این موضوع اعلام کرده است.
 • تاج:با حضور زنان در ورزشگاه ها مخالفتی ندارم
 • خبرگزاري آريا - مهدي تاج رييس فدراسيون فوتبال گفت: شخصا هيچ مخالفتي با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارد، ولي اين موضوع نيازمند تصميم گيري کلان است.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از فدراسيون فوتبال، تاج در عين حال تاکيد کرد که حضور بانوان در ورزشگاه ها نيازمند تصميم گيري کلان و تدبيري ويژه است.در ماه هاي اخير درخواست هايي براي حضور خانواده ها در ورزشگاه ها مطرح شده و وزارت ورزش و جوانان نيز آمادگي خود را براي بسترسازي فرهنگي اين موضوع اعلام کرده است.
 • تاج:شخصا مخالف حضور زنان در ورزشگاه نیستم
 • رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که موضوع حضور بانوان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها یک موضوع کلانی است که اجرای آن نیازمند تصمیم‌گیری همه جانبه است. تاج تاکید دارد که اگر نظام در مورد این موضوع به جمع بندی برسد، او به عنوان فدراسیون فوتبال آماده اجرای این تصمیم است.به‌ گزارش ‌ایسنا، موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها از جمله مسائلی است که در طی سال‌های گذشته مباحث مختلفی را به همراه داشته است. حاشیه‌های دیدار تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر سوریه به این موضوع دامن زد و اکنون با طرح مجدد بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موضوع از سوی افکار عمومی و مسئولان دولتی در حال‌ پیگیری است.حضور بانوان در ورزشگاه‌ها قطعا نیازمند اتخاذ تدابیر و راهکارها و فراهم کردن زیر ساخت‌هایی است که باید پیش از اجرا برای آن باید تدبیری اندیشید. جایگاه اختصاصی، امکانات رفاهی، سرویس بهداشتی، ایاب و ذهاب، بازگشت شبانه از استادیوم و ناهنجاری‌های فرهنگی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که این روزها در مسیر موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خودنمایی می‌کند.مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: شخصا به عنوان رییس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد که باید پیش از اجرایی شدن به آنها فکر شود.وی افزود: روز سه‌شنبه هفته‌ جاری نشستی در وزارت کشور در این خصوص برگزار شده و از مسئولان کشوری اعم از دولت، نیروی انتظامی، نهادهای نظارتی و امنیتی، وزارت ورزش و جوانان و ... در آن حضور داشته‌اند. در این جلسه درباره موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی شده است. جمع بندی این جلسه نیز مشکلات زیر ساختی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بوده که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی درباره آن تصمیم‌گیری شود.تاج تاکید کرد: موضوع ورود بانوان و یا خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها از جمله...
 • تاج:حضور زنان در ورزشگاه ها درگرو تصمیم گیری همه جانبه است
 • رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که موضوع حضور بانوان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها یک موضوع کلانی است که اجرای آن نیازمند تصمیم‌گیری همه جانبه است. تاج تاکید دارد که اگر نظام در مورد این موضوع به جمع بندی برسد، او به عنوان فدراسیون فوتبال آماده اجرای این تصمیم است. موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها از جمله مسائلی است که در طی سال‌های گذشته مباحث مختلفی را به همراه داشته است. حاشیه‌های دیدار تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر سوریه به این موضوع دامن زد و اکنون با طرح مجدد بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موضوع از سوی افکار عمومی و مسئولان دولتی در حال‌ پیگیری است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، حضور بانوان در ورزشگاه‌ها قطعا نیازمند اتخاذ تدابیر و راهکارها و فراهم کردن زیر ساخت‌هایی است که باید پیش از اجرا برای آن باید تدبیری اندیشید. جایگاه اختصاصی، امکانات رفاهی، سرویس بهداشتی، ایاب و ذهاب، بازگشت شبانه از استادیوم و ناهنجاری‌های فرهنگی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که این روزها در مسیر موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خودنمایی می‌کند. مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، درباره بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: شخصا به عنوان رییس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد که باید پیش از اجرایی شدن به آنها فکر شود. وی افزود: روز سه‌شنبه هفته‌ جاری نشستی در وزارت کشور در این خصوص برگزار شده و از مسئولان کشوری اعم از دولت، نیروی انتظامی، نهادهای نظارتی و امنیتی، وزارت ورزش و جوانان و ... در آن حضور داشته‌اند. در این جلسه درباره موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی شده است. جمع بندی این جلسه نیز مشکلات زیر ساختی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بوده که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی درباره آن تصمیم‌گیری شود. تاج تاکید کرد: موضوع ورود...
 • تاج:حاکمیت درباره ورود زنان به ورزشگاه ها به نتیجه برسد فدراسیون آن را اجرا خواهد کرد
 • رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که موضوع حضور بانوان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها یک موضوع کلانی است که اجرای آن نیازمند تصمیم‌گیری همه جانبه است. تاج تاکید دارد که اگر نظام در مورد این موضوع به جمع بندی برسد، او به عنوان فدراسیون فوتبال آماده اجرای این تصمیم است. به‌ گزارش ‌ایسنا، موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها از جمله مسائلی است که در طی سال‌های گذشته مباحث مختلفی را به همراه داشته است. حاشیه‌های دیدار تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر سوریه به این موضوع دامن زد و اکنون با طرح مجدد بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موضوع از سوی افکار عمومی و مسئولان دولتی در حال‌ پیگیری است. حضور بانوان در ورزشگاه‌ها قطعا نیازمند اتخاذ تدابیر و راهکارها و فراهم کردن زیر ساخت‌هایی است که باید پیش از اجرا برای آن باید تدبیری اندیشید. جایگاه اختصاصی، امکانات رفاهی، سرویس بهداشتی، ایاب و ذهاب، بازگشت شبانه از استادیوم و ناهنجاری‌های فرهنگی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که این روزها در مسیر موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خودنمایی می‌کند. مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: شخصا به عنوان رییس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد که باید پیش از اجرایی شدن به آنها فکر شود. وی افزود: روز سه‌شنبه هفته‌ جاری نشستی در وزارت کشور در این خصوص برگزار شده و از مسئولان کشوری اعم از دولت، نیروی انتظامی، نهادهای نظارتی و امنیتی، وزارت ورزش و جوانان و ... در آن حضور داشته‌اند. در این جلسه درباره موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی شده است. جمع بندی این جلسه نیز مشکلات زیر ساختی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بوده که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی درباره آن تصمیم‌گیری شود. تاج تاکید کرد: موضوع ورود بانوان و...
 • آیت الله علوی گرگانی باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه ها گرفته شود/روحانی هوشیار باشد
 • آیت‌الله علوی‌گرگانی در دیدار با مشاور حقوقی رئیس جمهوری با ورود زنان به ورزشگاه ها مخالفت کرد و گفت:حتما جلوی این کار گرفته شود. آفتاب‌‌نیوز : آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید عصر یکشنبه در دیدار مشاور رئیس جمهوری در حقوق شهروندی گفت: اخیرا مطلع شدیم که مسئولان کشور یواش یواش زمزمه می کنند که در صورت امکان زمینه حضور خانم ها در مسابقه های کشتی و مسائلی که مربوط به ورزشگاه ها است فراهم شود.وی با انتقاد از برخی تلاش های در حال انجام برای فراهم کردن زمینه حضور بانوان در ورزشگاه ها گفت : باید حتما جلوی این کار گرفته شود.آیت الله علوی گرگانی گفت: حضور بانوان در ورزشگاه ها مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد.آیت الله علوی گرگانی با بیان اینکه این گونه اقدامات بی احترامی به خون هزاران شهید گلگون کفن است افزود: برخی به دنبال بدعت گزاری در جامعه هستند که به نام رئیس جمهور تمام می شود که در این خصوص آقای روحانی باید هوشیار باشد.منبع: انتخاب
 • تاج:مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارم
 • رییس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید که موضوع حضور بانوان و خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها یک موضوع کلانی است که اجرای آن نیازمند تصمیم‌گیری همه جانبه است. تاج تاکید دارد که اگر نظام در مورد این موضوع به جمع بندی برسد، او به عنوان فدراسیون فوتبال آماده اجرای این تصمیم است.به‌ گزارش ‌ایسنا، موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها از جمله مسائلی است که در طی سال‌های گذشته مباحث مختلفی را به همراه داشته است. حاشیه‌های دیدار تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر سوریه به این موضوع دامن زد و اکنون با طرح مجدد بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها موضوع از سوی افکار عمومی و مسئولان دولتی در حال‌ پیگیری است.حضور بانوان در ورزشگاه‌ها قطعا نیازمند اتخاذ تدابیر و راهکارها و فراهم کردن زیر ساخت‌هایی است که باید پیش از اجرا برای آن باید تدبیری اندیشید. جایگاه اختصاصی، امکانات رفاهی، سرویس بهداشتی، ایاب و ذهاب، بازگشت شبانه از استادیوم و ناهنجاری‌های فرهنگی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که این روزها در مسیر موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خودنمایی می‌کند.مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، اظهار کرد: شخصا به عنوان رییس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد که باید پیش از اجرایی شدن به آنها فکر شود.وی افزود: روز سه‌شنبه هفته‌ جاری نشستی در وزارت کشور در این خصوص برگزار شده و از مسئولان کشوری اعم از دولت، نیروی انتظامی، نهادهای نظارتی و امنیتی، وزارت ورزش و جوانان و ... در آن حضور داشته‌اند. در این جلسه درباره موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی شده است. جمع بندی این جلسه نیز مشکلات زیر ساختی ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بوده که باید پیش از اتخاذ هر تصمیمی درباره آن تصمیم‌گیری شود.تاج تاکید کرد: موضوع ورود بانوان و یا خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها از جمله...
 • مهدی تاج:مخالف حضور بانوان در ورزشگاه ها نیستم
 • رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد که شخصا مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارد اما در عین حال گفت که باید در این زمینه تدبیری ویژه اندیشیده شود. به گزارش خبرگزاری مهر، حضور بانوان در ورزشگاه ها و برنامه ریزی برای تحقق آن یکی از جدیدترین برنامه هایی است که فدراسیون فوتبال به آن ورود کرده است طوریک نایب رئیس بانوان این فدراسیون اعلام کرده که «در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی ها برای حضور بانوان در ورزشگاه هاآغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. البته اینکهاین اتفاق نیاز به صبر و تحمل و دوری از هیاهو دارد.» در همین رابطه مهدی تاج رئیس فدارسیون فوتبال اعلام کرد که مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارد. رئیس فدراسیون فوتبال البته تاکیدکرده است کهاین مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد.
 • حرکت منطقی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها آغاز شده است
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از فدراسیون فوتبال؛صوفی زاده درباره حضور زنان سوری در دیدار ایران و سوریه در ورزشگاه و حضور نداشتن زنان ایرانی گفت: من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه ها و گفت وگوهای مستقیم و نامه ها دریافت کردم، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهمان در ورزشگاه هستیم، اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذیربط و حضور بانوان ایرانی بوجود نیامده است. وی در پاسخ به این سوال که «آیا این اتفاق قرار نیست، (حضور بانوان در ورزشگاه ها) رخ دهد؟»، گفت: قطعا چرا؛ ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم، در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. نایب رئیس سوم فدراسیون فوتبال درباره اینکه چه مشکلاتی بر سر راه حضور زنان در ورزشگاه ها وجود دارد، اظهار داشت: وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی و البته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها دارد؛ آنچه مسلم است وزیر ورزش و جوانان و رییس فدراسیون فوتبال با توجه به اشراف و تسلط به مسایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور با برنامه عمل کرده اند و به دنبال این هستند که با فراهم آوردن شرایط و حفظ شان و منزلت بانوی باوقار ایران زمین، روند حضور آنان را در ورزشگاه ها فراهم سازند. وی ادامه داد: با این وجود به نظر می رسد جامعه نباید در این حق خود عجله داشته باشد و رسانه...
 • تاج:حضور بانوان در ورزشگاه نیازمند تصمیم گیری کلان است
 • ورزش>فوتبال - همشهری آنلاین:رئیس فدراسیون فوتبال با تاکید بر اینکه مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ندارد، گفت: این موضوع نیازمند تصمیم کلان است. به گزارش مهر، پس از دیدار تیم ملی فوتبال ایران برابر سوریه و حضور بانوان سوری در ورزشگاه و بیرون ماندن بانوان ایرانی، فضای متفاوتی به منظور تلاش برای رفع موانع حضور بانوان ایرانی در ورزشگاها شکل گرفت. مهدی تاج رئیس این فدراسیون در تازه‌ترین موضع گیری خود پیرامون این موضوع به سایت فدراسیون گفت: شخصا به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد. در همین زمینه: ادامه رایزنی‌ها برای حضور بانوان در استادیوم‌ها ۶۱.۱ درصد مردم ایران موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند
 • آغاز برنامه ریزی برای حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها
 • نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها آغاز شده است گفت: این اتفاق نیاز به صبر و تحمل و دوری از هیاهو دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال معتقد است حرکت منطقی به سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها که یک مطالبه عمومی محسوب مَی شود ، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش برای برنامه ریزی برای این مهم ادامه دارد. لیلا صوفی زاده در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها در گفتگو با سایت فدراسیون فوتبال به موارد مختلفی اشاره کرد؛ * بازی ایران - سوریه را در حالی سپری کردیم که بانوان کشور مهمان حضور داشتند اما بانوان ایرانی امکان حضور نداشتند؟ - بله، من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه ها و گفتگوهای مستقیم و نامه ها دریافت کردم ، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهممان در ورزشگاه هستیماما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذی ربط و حضور بانوان ایرانی هنوز بوجود نیامده است. * آیا این اتفاق قرار نیست رخ دهد؟ - قطعا چرا ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم. در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. *در حال حاضر چه مشکلی وجود دارد؟ - وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی و البته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها دارد. آنچه...
 • شروع برنامه ریزی برای حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها
 • نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها آغاز شده است گفت: این اتفاق نیاز به صبر و تحمل و دوری از هیاهو دارد. خبرگزاری مهر: نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال معتقد است حرکت منطقی به سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها که یک مطالبه عمومی محسوب مَی شود ، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش برای برنامه ریزی برای این مهم ادامه دارد.لیلا صوفی زاده در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها در گفتگو با سایت فدراسیون فوتبال به موارد مختلفی اشاره کرد؛بازی ایران - سوریه را در حالی سپری کردیم که بانوان کشور مهمان حضور داشتند اما بانوان ایرانی امکان حضور نداشتند؟بله، من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه ها و گفتگوهای مستقیم و نامه ها دریافت کردم ، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهممان در ورزشگاه هستیم اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذی ربط و حضور بانوان ایرانی هنوز بوجود نیامده است.آیا این اتفاق قرار نیست رخ دهد؟- قطعا چرا ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم. در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم.در حال حاضر چه مشکلی وجود دارد؟- وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی و البته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها دارد. آنچه مسلم است دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و مهندس تاج...
 • رئیس فدراسیون فوتبال:مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارم
 • رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد مخالفتی با حضور بانوان در ورزشگاه ها ندارد. به گزارش خبرنگار مهر، پس از دیدار تیم ملی فوتبال ایران برابر سوریه و حضور بانوان سوری در ورزشگاه و بیرون ماندن بانوان ایرانی، فضای متفاوتی به منظور تلاش برای رفع موانع حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه ها شکل گرفت و مسئولان در تلاش هستند تا زیرساخت های این اتفاق را فراهم کنند. فدراسیون فوتبال نیز در همین راستا تلاش می کند تا زمینه حضور بانوان در ورزشگاه را فراهم کند. مهدی تاج رئیس این فدراسیون در تازه ترین موضع گیری خود پیرامون این موضوع به سایت فدراسیون گفته است:شخصا به عنوان رییس فدراسیون فوتبال مخالفتی با حضور بانوان ندارم، اما این مهم نیازمند تصمیم‌گیری کلان و تدبیری ویژه‌ دارد.
 • صوفی زاده:مردم ایران آمادگی حضور بانوان در ورزشگاه ها را دارند
 • نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال گفت: شکی نیست که مردم با فرهنگ و اصیل ایران در جایگاهی هستند که ورزشگاه‌های ما آمادگی میزبانی از بانوان و خانواده‌ها را داشته باشند. به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون فوتبال، نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال معتقد است حرکت منطقی به سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که یک مطالبه عمومی محسوب می‌شود، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش برای برنامه‌ریزی برای این مهم ادامه دارد. صوفی‌زاده درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به موارد مختلفی اشاره کرد که ادامه می‌آید: * بازی ایران - سوریه را در حالی سپری کردیم که بانوان کشور مهمان حضور داشتند، اما بانوان ایرانی امکان حضور نداشتند؟ بله، من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آن‌ها را از رسانه‌ها و گفت‌وگوهای مستقیم و نامه‌ها دریافت کردم، اما درباره حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین‌المللی و پروتکل‌ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهمان در ورزشگاه هستیم، اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذی‌ربط و حضور بانوان ایرانی هنوز به‌وجود نیامده است. * آیا این اتفاق قرار نیست رخ دهد؟ قطعا چرا؛ ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها اهمیت می‌دهیم، در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه‌ریزی‌ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. * در حال حاضر چه مشکلی وجود دارد؟ وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی والبته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها دارد. آن چه مسلم است دکتر سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و تاج، رییس فدراسیون فوتبال با توجه به اشراف و تسلط به مسایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی...
 • صوفی زاده:حرکت منطقی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها آغاز شده است
 • تهران- ایرنا- «لیلا صئفی زاده» نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال، اعلام کرد، حرکت منطقی به سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها که یک مطالبه عمومی محسوب می شود، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش در راستای برنامه ریزی این مهم ادامه دارد. به گزارش ایرنا از فدراسیون فوتبال، صوفی زاده درباره حضور زنان سوری در دیدار ایران و سوریه در ورزشگاه و حضور نداشتن زنان ایرانی گفت: من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه ها و گفت وگوهای مستقیم و نامه ها دریافت کردم، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهمان در ورزشگاه هستیم، اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذیربط و حضور بانوان ایرانی بوجود نیامده است.وی در پاسخ به این سوال که «آیا این اتفاق قرار نیست، (حضور بانوان در ورزشگاه ها) رخ دهد؟»، گفت: قطعا چرا؛ ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم، در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم.نایب رئیس سوم فدراسیون فوتبال درباره اینکه چه مشکلاتی بر سر راه حضور زنان در ورزشگاه ها وجود دارد، اظهار داشت: وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی و البته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها دارد؛ آنچه مسلم است وزیر ورزش و جوانان و رییس فدراسیون فوتبال با توجه به اشراف و تسلط به مسایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور با برنامه عمل کرده اند و به دنبال این...
 • توضیحات نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال درباره حضور زنان در ورزشگاهها
 • نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اظهار داشت: حرکت منطقی به‌سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که یک مطالبه عمومی محسوب می‌شود، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش برای برنامه ریزی برای این مهم ادامه دارد. صوفی‌زاده دراین خصوص به موارد مختلفی اشاره کرد. متن این مصاحبه را بخوانید: * بازی ایران با سوریه را در حالی سپری کردیم که بانوان کشور میهمان حضور داشتند، اما بانوان ایرانی امکان حضور نداشتند؟ بله، من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه‌ها و گفت وگوهای مستقیم و نامه‌ها دریافت کردم ، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل‌ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران میهمان در ورزشگاه هستیم، اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذی‌ربط و حضور بانوان ایرانی به‌وجود نیامده است . * آیا این اتفاق قرار نیست رخ دهد؟ قطعا چرا؛ ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها اهمیت می‌دهیم، در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه‌ریزی‌ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. * در حال حاضر چه مشکلی وجود دارد؟ وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش, عزم جدی و البته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها دارد. آنچه مسلم است سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان و تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، با توجه به اشراف و تسلط به مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور با برنامه عمل کرده‌اند و به دنبال این هستند که با فراهم آوردن شرایط و حفظ شان و منزلت بانوی باوقار ایران‌زمین، روند حضور آنان را در ورزشگاه‌ها فراهم سازند....
 • صوفی زاده:به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال معتقد است حرکت منطقی به سمت تحقق موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که یک مطالبه عمومی محسوب می شود، آغاز شده و در فدراسیون فوتبال که نهاد متولی این رشته است تلاش برای برنامه ریزی برای این مهم ادامه دارد. دکتر صوفی زاده در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها به موارد مختلفی اشاره کرد: بازی ایران -سوریه را در حالی سپری کردیم که بانوان کشور مهمان حضور داشتند، اما بانوان ایرانی امکان حضور نداشتند؟ بله، من متوجه حق بانوان ایرانی هستم و بارها مطالبات آنها را از رسانه ها و گفتگوهای مستقیم و نامه ها دریافت کردم ، اما در خصوص حضور بانوان کشور سوریه باید عنوان کنم که ما در ابعاد بین المللی و پروتکل ها موظف به فراهم آوردن حضور تماشاگران مهمان در ورزشگاه هستیم، اما هنوز امکان هماهنگی با تمامی مراجع ذی ربط و حضور بانوان ایرانی هنوز بوجود نیامده است. آیا این اتفاق قرار نیست رخ دهد؟ قطعا چرا. ما به مطالبه عمومی برای حضور خانواده ها در ورزشگاه ها اهمیت می دهیم، در این زمینه حتی در فدراسیون فوتبال برنامه ریزی‌ها آغاز شده است و در صدد فراهم آوردن ساز و کارهایی هستیم که به محض موافقت با حضور بانوان در ورزشگاه ها، برنامه این حضور را نیز اعلام کنیم. در حال حاضر چه مشکلی وجود دارد؟ وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه متولی ورزش عزم جدی والبته منطقی و به دور از هیاهو برای فراهم آوردن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه ها دارد. آنچه مسلم است دکتر سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان و مهندس تاج، رییس فدراسیون فوتبال با توجه به اشراف و تسلط به مسایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور با برنامه عمل کرده اند و به دنبال این هستند که با فراهم آوردن شرایط و حفظ شان و...
 • هیچ محدودیتی برای حضور اقشار در جمنا وجود ندارد/پیگیری عضویت کاندیداهای اصولگرا
 • رضا روستا آزاد در گفت‌‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به نشست مشترک کمیته اقشار جمناگفت: نشست اقشار جبهه مردمی در قالب یک کلاس آموزشی و رفع ابهامات اعضا برگزار و در این نشستساختار و تشکیلات جبهه مرور شد. دور جدید فعالیت‌‌ها از اول مهرماه دبیر کمیته اقشار جبهه مردمی انقلاب اسلامی، افزود: انتظارات و روش‌‌های عملی و مبانی فعالیت‌ها مورد بحث قرارگرفت تا بتوانیم از اول مهرماه دوره جدید فعالیت‌ها را سازماندهی کنیم. او ‌بیان‌کرد: مقرر شد تا به صورت هفتگی پیشرفت کار را رصد کرده تا با هماهنگی دبیران کانون‌های قشری بتوانیم مسیر آینده را هموارتر کنیم. روستا آزاد با اشاره به انتقادهایی که به جبهه مردمی در زمینه تحت پوشش قرار ندادن همه اقشارمی‌شود، گفت: از دیدگاه کانون‌های قشری می‌توانم بگویم که همه احزاب بدنه تخصصی دارندکه این بدنه انواع قشرهای فرهنگیان، دانشگاهیان، کارگران و غیره را پوشش می‌دهدو به دلیل اینکه مجامع کانونی جمنا کاملا باز است، کلیه کسانی که با آرمان‌ها و جهت‌گیری‌ها و راهبردهای جبهه مردمی همراه هستند می‌توانند در بخش مجمع ورود کنند و برای شوراها نامزد شوند و از این طریق نامزد مدیریت شوراها شوند. او در ادامه با بیان‌ اینکه برای حضور اقشار در جمنا هیچ محدودیتی وجود ندارد،گفت: همه احزاب و گروه‌ها مانند جامعه اسلامی مهندسین، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، جامعه اسلامی کارگران و ... می‌توانند در قشرهای تخصصی ورود کنند و در مجامع حاضر شوند و از این طریق مسیر حضور در لایه‌های بالاتر جبهه مردمی و تصمیم‌گیری‌ها را طی کنند. عضویت کاندیداهای اصولگرا در جمنا روستا آزاد با اشاره به بحث عضویت کاندیداهای اصولگرا مانند رییسی، قالیباف، در جبهه مردمی، گفت: تا آنجایی که اطلاع دارم این موضوع پیگیری شده و پیشرفت خوبی هم داشته است.
 • توصیه رهبر انقلاب به مداحان در آستانه ماه محرم/احمدی نژاد خطاب به ترامپ:بی ادب بی فرهنگ/چرا روحانی وعده حضور زنان در کابینه را مطرح کرد/فرزند کروبی:ضرغامی با ادامه حصر موافق نیست
 • تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد؛ خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبرهایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر‌ به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.رصد‌خانه «تابناک»، جایی است که خبرهایی ‌گاه غیررسمی و ‌گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، ‌برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبرهایی که ‌گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و ‌گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه ‌می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری ‌هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند.در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.وعده شیرین سردار سلیمانی برای نابودی داعشفرمانده نیروی قدس سپاه گفت: تا دو ماه دیگر نابودی داعش را جشن می‌گیریم.سردار سلیمانی در مراسم اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی ملقب حسین قمی اظهار کرد: وقتی شهید حججی به شهادت رسید پیامی صادر کردم و در آن تاکید کردم تا سه ماه دیگر ریشه داعش را می‌خشکانیم الان هم می‌گویم نابودی داعش نزدیک است و تا دو ماه دیگر نابودی این شجره خبیثه را جشن می‌گیریم و ایران و روسیه و سوریه و عراق باید این جشن را برپا کنند.احمدی‌نژاد به خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!محمود احمدی نژاد به اظهارات سخیف ترامپ واکنش نشان داد.متن یادداشت محمود احمدی نژاد به شرح زیر است:بسم الله الرحمن الرحیماللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیهاندیشه خود برتر بینی و سلطه گری دولتمردان آمریکا بار دیگر...
 • برکناری یا ادامه کار حاتمی در تیم ملی ربطی به بازیکنان ندارد/به رفتن به لیگ چین فکر می کنم/لیگ برتر بسکتبال ایران شرایط خوبی ندارد
 • خبرگزاری میزان- ملی‌پوش بسکتبال ایران گفت: در انتخاب شدن یا نشدن، برکناری یا ادامه کار حاتمی به عنوان سرمربی تیم‌ملی بازیکنان نمی‌توانند ارتباطی داشته باشند. ارسلان کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، با ابراز نارضایتی از شرایط فعلی لیگ برتر بسکتبال ایران در سال جاری اظهار کرد: وقتی قرار است لیگ‌برتر بسکتبال با هشت تیم باشگاهی شروع به کار کند و 2 تیم هم تنها از بسکتبالیست‌های سرباز استفاده کنند قطعا نمی‌توان شرایط خوبی را برای این لیگ در نظر گرفت. قطعا با این شرایط بسکتبالیست‌های کشورمان شراطی خوبی نخواهند داشت و خیلی از بسکتبالیست‌های کشورمان بدون تیم خواهند ماند و خانه‌نشین می‌شوند. وی افزود: این اتفاقات باعث می‌شود آنها بالاجبار در لیگ یک بازی کنند و کاری هم نمی‌توان برای آنها کرد. برخی تیم‌ها به لیگ‌برتر آمدند اما هیچ پولی به بازیکنان ندادند، همین مسئله باعث شد تیم‌های خوبی مثل دانشگاه آزاد از لیگ‌برتر کنار بروند. تیمی که توانسته بود مقام سوم فصل پیش را کسب کند حیف است که این گونه منحل شود. من اخبار را دنبال نمی‌کنم اما طبق شنیده‌ها می‌دانم که شرایط خوب و ایده‌آلی را نمی توان برای لیگ‌برتر بسکتبال ایران در نظر گرفت. امیدوارم هر چه زودتر مشکلات لیگ بسکتبال کشورمان حل شود. کاظمی همچنین درباره فعالیت مهران حاتمی به عنوان سرمربی‌ تیم ملی بسکتبال گفت: درباره انتخاب حاتمی به عنوان سرمربی تیم ملی نمی‌توانم نظری بدهم. چون از عهده من خارج است. فقط می‌توانم این را بگویم که او یکی از مربیان خوب بسکتبال در ایران است و از اینکه توانستم با او همکاری کنم خوشحالم. افتخار بزرگی بود که با او همکاری کردم. وی درباره وجود برخی اختلاف‌ها در بین جامعه بسکتبال مبنی بر استفاده از مربی خارجی یا ایرانی برای تیم ملی، تصریح کرد: هر کسی نظر خود را دارد، چه بازیکن باشد چه مسئول اما قطعا...
 • اجرای فاز دوم حمایت از خانواده های کودکان بازمانده از تحصیل در اولویت قرار دارد/ارائه دستاوردهای زنان سرپرست خانوار در یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی
 • به گزارش خبرنگارحوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در هفته ای که گذشت شاهد رویدادهایی بود که در ادامه به آن می پردازیم. اجرای فاز دوم حمایت از خانواده‌های کودکان بازمانده از تحصیل در اولویت قرار دارد مجتبی عبداللهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، اظهار کرد: شهرداری تهران در راستای اجرای طرح جهاد مهربانی ضمن شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، رسیدگی به خانواده های آنان را به عنوان خانواده های نیازمند در دستور کار قرار داده است که فاز نخست آن در سال گذشته توسط مناطق 22 گانه شهر تهران اجرا شده و فاز دوم آن نیز در حال انجام است. اجرای 18 عنوان برنامه در مدارس پایتخت به مناسبت استقبال از مهر مجتبی عبداللهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه 18 عنوان برنامه از بیستم شهریورماه، تا بیست و پنجم مهرماه سال جاری در مدارس شهر تهران برگزار می شود، گفت: در این حوزه هماهنگی و همکاری در برگزاری جشن مهر در مراکز تحصیلی و آموزشی، همکاری در تجهیز کتابخانه‌های مراکز آموزشی، همکاری در تجهیز، بهسازی و زیباسازی نمازخانه‌های مراکز تحصیلی و آموزشی، ارائه برنامه‌های آموزشی و ترویجی با رویکرد آگاهی به حقوق و تکالیف شهروندی و همکاری در کاهش آسیب‌های اجتماعی مراکز تحصیلی و آموزشی صورت می گیرد. ساخت 2 کمپ ماده 16 خاورشهر و سعید آباد جاجرود توسط شهرداری تهران رضا قديمى مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه شهرداری تا پیش از قانون برنامه ششم توسعه و براساس توافقات قبلی، در بحث تامین زیرساخت ها با نهادها و سازمانهای دست اندرکار همکاری می کرد، گفت: تامین فاز دوم کمپ اخوان و کمپ شفق، از جمله همکاری های شهرداری در این حوزه بود. ضمن این که مراکز اقامتی بهبودی خاورشهر و سعید آباد جاجرود نیز از جمله زیر ساخت هایی است...
 • شرایط بد مالی باشگاه مانع از حضور سرمربی خارجی خوب در استقلال/بازی با نام ها و درنهایت حضور یک ایرانی روی نیمکت
 • خبرگزاری میزان- با توجه به شرایط مالی باشگاه استقلال به نظر می‌رسد این باشگاه توان پرداخت قرارداد مربیان خوب خارجی مثل تریم و فاریاس را ندارد. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، بعد از استعفای منصوریان از سرمربیگری آبی‌ها، مسئولان این باشگاه به دنبال جذب مربی خارجی برای تیمشان هستند. در همین راستا مسئولان استقلال در تلاش هستند تا مربی خوب خارجی را برای هدایت تیمشان انتخاب کنند که در این میان رضا افتخاری، مدیرعامل باشگاه، اعلام کرده فاتح تریم اصلی ترین گزینه است اما در این میان یک مشکل بزرگ وجود دارد. ظاهرا بستن قرارداد با این مربی برای استقلال چیزی حدود 20 میلیارد تومان آب می‌خورد و مشکل بزرگ استقلالی‌ها این موضوع است. سرجیو فاریاس هم دیگر گزینه آبی هاست که قیمت این مربی هم بالا است. بر همین اساس و با توجه به شرایط فعلی مالی این باشگاه و بدهی‌هایی که دارد دور از ذهن نیست که یک مربی داخلی تا پایان فصل روی نیمکت استقلال بنشیند. در همین راستا از حسین فرکی و پروزی مظلومی به عنوان گزینه‌های داخلی استقلال نام برده می‌شود. انتهای پیام/
 • اوقات شرعی ۳۱شهریور ماه به افق قم
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازقم؛اوقات شرعی به افق قم امروزجمعه 31شهریور ماه 1396 به شرح زیر است : اذان صبح: 04:31:59 طلوع آفتاب: 05:54:42 اذان ظهر: 11:59:06 غروب آفتاب: 18:03:31 اذان مغرب: 18:21:21 نیمه شب: 23:17:45 انتهای پیام/ش
 • اوقات شرعی ۳۱ شهریور به افق ایلام
 • به گــزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازایلام،اوقــات شــرعی