«محمدهادی ذاکرحسین»مدیر مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران و پژوهشگر دکترای حقوق کیفری بین‌المللی در دانشگاه تیلبرگ هلند طی یادداشتی، به بررسی ابعاد گوناگون و ظرفیت‌های موجود در پرونده جنایات دولت میانمار علیه مسلمانان این کشور پرداخت.

در بخشی از این یادداشت علاوه بر تشریح وضعیت فعلی و افعال مجرمانه صورت گرفته در میانمار، به لزوم کنشگری حقوقی جمهوری اسلامی ایران در ابعاد بین‌المللی در خصوص جنایات میانمار اشاره شده که از آن تحت عنوان «جنگ حقوقی» یاد شده است.

متن این یادداشت به شرح ذیل از نظر خواهد گذشت:

موج جدید حملات علیه مسلمانان در میانمار که متعاقب حمله مسلحانه یک گروه شبه نظامی به پلیس مرزی میانمار برخاسته، مطالبه‌گری برای تحقق عدالت کیفری نسبت به قربانیان مسلمان میانمار را رقم زده است. اقلیت مسلمان ساکن در کشور «اتحادیه جمهری میانمار» (برمه) پس از استقلال این کشور از بریتانیا در سال ۱۹۴۸ میلادی، همواره در معرض آزار و ایذای اکثریت بودایی این کشور آسیایی بوده‌اند. در این میان، مردم روهینگیا که در استان مسلمان‌نشین «راخین» در غرب میانمار ساکن هستند در معرض بیشترین تهاجم‌ها قرار داشته‌اند. عدم اعطای تابعیت میانماری به مسلمانان روهینگیا، مطابق قانون تابعیت ۱۹۸۲ میلادی، و به دلیل عدم به رسمیت شناختن مسلمانان به عنوان یک اقلیت قومی، به بی تابعیتی مسلمانان انجامیده است که خود زمینه‌ساز نقض‌های فاحش حقوق بشر اقلیت مسلمان مانند آزادی تردد و بهره‌مندی از امکانات تحصیلی و درمانی شده است.

سازمان «دیده بان حقوق بشر» در گزارش‌های متعدد خود اقدام به مستند‌سازی نقض‌های گسترده و نظام‌مند حقوق مردم روهینگیا از سوی نیروهای امنیتی دولت میانمار کرده است. سوزاندن محل‌های سکونت، اعدام‌های بدون محاکمه، تجاوز و دیگر اشکال خشونت‌های جنسی از جمله مواردی است که از سوی این سازمان مردم نهاد بین‌المللی مستندنگاری شده است. بسته بودن مرزهای میانمار بر روی سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای بین‌المللی جهت بررسی وضعیت اقلیت مسلمان و امدادرسانی به ایشان، بحران جاری در این کشور را شدت بخشیده است.

آنچه که این روزها در میانمار می‌گذرد، رفتارهای سازنده شدیدترین جرایم بین‌المللی مورد نگرانی جامعه جهانی به مثابه یک کُلاست که قواعد آمره‌ای هستند و نقض آنها بنابر حقوق بین‌الملل، موجبات مسئولیت کیفری فردی مرتکبان آن را فراهم می‌کند. جرم «ایذا و تعقیب» یک اقلیت مذهبی، از جمله رفتارهای سازنده «جرایم علیه بشریت» است که بنابر مستندات و گزارش‌های موجود، اقلیت مسلمان میانمار قربانیان آن هستند. بنابر اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی، جرم ایذا و تعقیب عبارت است از «نقض‌های حقوق بنیادین یک اقلیت مذهبی که به صورت گسترده یا نظام‌مند و متعاقب یک خط مشی دولتی یا سازمانی ارتکاب می‌یابد، به شرط آنکه به همراه رفتارهای مجرمانه دیگری مانند قتل، تجاوز و شکنجه صورت پذیرد».

الگوی رفتاری نیروهای امنیتی میانمار و افراطیون بودایی در مقابله با مسلمانان میانمار، اتهام ارتکاب جرایم علیه بشریت از رهگذر تعقیب و ایذا را به صورت جدی متوجه مرتکبان این جرم می‌کند. البته جرایم علیه بشریت در میانمار، منحصر به جرم ایذا و تعقیب نیستد و رفتارهای مجرمانه دیگری مانند قتل، کشتار، خشونت‌های جنسی و انتقال اجباری جمعیت را نیز شامل می‌شود. سازمان عفو بین‌الملل نیز با زمینه‌سنجی بحران میانمار، وجود یک مخاصمه مسلحانه غیر بین‌المللی میان ارتش میانمار و گروه‌های مسلح مخالف دولت مانند ارتش آراکان را محتمل دانسته است. در صورت احراز مخاصمه مسلحانه غیر بین‌المللی، نقض‌های فاحش حقوق بشردوستانه نیز می‌تواند به ارتکاب جرایم جنگی بیانجامد که سیاهه رفتارهای مجرمانه نیروهای دولت میانمار علیه اقلیت مسلمان را مانند هدف قرار دادن جمعیت غیر نظامی، افزایش می دهد. لازم به ذکر است بنا بر «مدل مسئولیت فرمانده» که از مدل‌های مسئولیت کیفری در نظام عدالت کیفری بین‌المللی است، اطلاع مقام ارشد سیاسی یا فرمانده نظامی از وقوع جرایم بین‌المللی از سوی نیروهای تحت کنترل، و عدم اقدام پیشینی به قصد پیشگیری و یا عدم اقدام پسینی با هدف تنبیه و تعقیب مرتکبان، موجب انتساب جرایم واقع شده به آن مقام ارشد لشکری یا کشوری خواهد شد؛ حتی در صورتی که ارتکاب این جرایم بدون امر و فرمان و یا زمینه‌سازی آن مقام ارشد صورت گرفته باشد.

در ارتباط با جرم نابودسازی جمعی (نسل‌کشی) باید به آستانه بالای اثباتی این جرم توجه کرد. نابودسازی جمعی مسلمانان در میانمار نیازمند احراز «سوء قصد خاص» برای از بین بردن و نابود کردن فیزیکی مسلمانان دارد که البته با مفهوم «پاکسازی قومی» که عبارت از انتقال و کوچاندن اجباری یک جمعیت از یک جغرافیای خاص است، دارای مرزبندی است. هرچند عدم اثبات نسل‌کشی از مسئولیت مرتکبان جرایم علیه بشریت نمی‌کاهد لیکن اثبات آن می‌تواند در کنار مسئولیت کیفری فردی مرتکبان جرم نابودسازی جمعی، مسئولیت بین‌المللی دولت میانمار را نیز به همراه آورد. این نکته را هم می‌بایست افزود که جلب اتهام ارتکاب نسل‌کشی در مراحل تحقیقاتی و پیش دادرسی نیازمند آستانه اثباتی منعطف‌تری نسبت به مرحله دادرسی و اثبات مسئولیت کیفری است. چنانکه دادرسان دیوان کیفری بین المللی در ارتباط با پرونده «عمر البشیر، رییس جمهور سودان» که متهم به ارتکاب نسل‌کشی است، عنوان کرده‌اند که انتساب اتهام نسل‌کشی به البشیر می‌بایست یک احتمال معقول باشد و لازم نیست که لزوماً تنها احتمال موجود باشد که به آستانه قطعیت برسد. جلوگیری دولت میانمار در امداد رسانی به مسلمانان بی‌خانمان که منتهی به مرگ و میر تدریجی ایشان شود می‌تواند «مصداق تحمیل شرایط سخت زندگی» باشد که از رفتارهای سازنده جرم نسل‌کشی است و در صورت احراز قصد نابودسازی تمام یا بخشی از جمعیت مسلمان در میانمار می‌تواند به تحقق عنوان مجرمانه نسل کشی نیز انجامد.

جامعه بین‌المللی در مواجهه با ایذای مسلمانان در میانمار تاکنون اقدامات مختلفی را انجام داده است هرچند که میزان تاثیر آنها مطلوب نبوده است. با این حال، باید توجه داشت که در حوزه اقدامات حقوقی، جامعه بین‌المللی دارای انفعال و عدم اقدام نبوده است بلکه از ظرفیت‌های موجود خود تا حدی استفاده کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

سابقه میانمار در نقض حقوق بشر به خصوص در ارتباط با اقلیت‌ها موجب شده است که شورای حقوق بشر سازمان ملل، و پیش از آن کمیسیون حقوق بشر ملل‌متحد، از سال‌ها پیش اقدام به تعیین گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در میانمار و تمدید سالیانه ماموریت‌های وی کند. گزارشگر ویژه شورا در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار در حال حاضر خانم «لی» (از جمهوری کره) است که ماموریت وی در مارس ۲۰۱۶ میلادی از سوی شورای حقوق بشر ملل متحد برای تداوم نظارت بر وضعیت حقوق بشر در میانمار و ارزیابی پیشرفت اجرای پیشنهادات گزارشگر ویژه و شورای حقوق بشر، تمدید شده است. گزارشگر ویژه در آخرین گزارش‌های منتشر شده خود در سال ۲۰۱۶ میلادی، به وضعیت حقوق بشر اقلیت‌ها به خصوص مسلمانان در استان راخین اشاره کرده و نسبت به تبعیض ساختاری و محرومیت مسلمانان از بسیاری از حقوق خود ابراز نگرانی کرده است.

شیوع ادبیات نفرت و ترویج و برانگیختن خشونت علیه اقلیت مسلمان از مواردی است که مورد نگرانی گزارشگر ویژه واقع شده است. لازم به گفتن است که در میانمار، مسلمانان ساکن آن کشور را «بنگالی» - به دلیل اعتقاد به ریشه‌های بنگلادشی ایشان- و مهاجران غیرقانونی می‌خوانند که خطری برای نژاد و آیین میانمار به شمار می‌روند.

همین مرزبندی با ایشان و برانگیختن خشونت علیه ایشان، زمینه ساز قربانی شدن مسلمانان بوده است. تغییر قانون تابعیت ۱۹۸۲ میلادی و برقراری آشتی ملی و انسجام میان جمعیت‌ها و قومیت‌های مختلف در میانمار از توصیه‌های گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر بوده است. متعاقب برخاستن موج اخیر حملات علیه مسلمانان نیز، گزارشگر ویژه در اظهاراتی نسبت به تشدید زنجیره خشونت‌ها و لزوم گسستن آن در میانمار تاکید کرده است.

علاوه بر گزارشگر ویژه، در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، متعاقب درخواست «کمیساریای عالی» حقوق بشر ملل متحد، یک گروه چهارنفره از سوی شورای حقوق بشر برای مصاحبه با روهینگیاهای پناه آورده به بنگلادش، به آن منطقه اعزام شدند. قربانیان و شهود در این مصاحبه‌ها، پرده از جنایت‌ها و ددمنشی‌های بسیاری برداشتند. از کشتار کودکان دختر و پسر، تا مضروب کردن‌های منتهی به مرگ و تجاوز جنسی دسته‌جمعی و ناپدیدسازی مسلمانان و حتی تخریب و غارت اموال. از جمله موارد مورد اشاره واقع شده در این مصاحبه‌ها «شکنجه روحی مسلمانان به خصوص کودکان از طریق اجبار ایشان به مشاهده رنج و آلام وارده به دیگران» بوده است. گزارش هیات مصاحبه کننده در انتها عنوان می‌کند که اطلاعات گردآوری شده این نگرانی را ایجاد می‌کند که آنچه علیه مسلمانان در حال انجام است در راستای خط مشی است که یک گروه مذهبی برای بیرون راندن خشونت آمیز گروه مذهبی دیگر به کار بسته‌اند.

در آخرین اقدام، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مارس ۲۰۱۷ میلادی، اقدام به تاسیس یک هیات سه نفره حقیقت‌یاب کرد تا اقدام به تعیین حقایق مرتبط با نقض‌های حقوق بشر در میانمار با هدف پیگیری مسوولیت کیفری مرتکبان این جرایم کند. به‌رغم درخواست‌های متعدد شورا و الزام دولت میانمار در قطعنامه مربوطه به همکاری کامل با هیات حقیقت یاب تاکنون اجازه ورود هیات به قلمروی سرزمینی میانمار را نداده است.

لازم به ذکر است که تعقیب کیفری مرتکبان جرایم بین المللی متعاقب انجام تحقیقات و عموما پس از ایجاد کمیته ها و هیات های حقیقت یاب صورت می پذیرد. مستند سازی جرایم واقع شده در میانمار، به دلیل نامعین بودن زمان مناسب برای پیگیری کیفری مرتکبان جرایم علیه مسلمانان ضروری ترین اقدام، در حال حاضر می باشد. مرتکبان جرایم بین المللی عموما هم جرایم ارتکابی خود را انکار می کنند و هم به صورت سازمان یافته اسناد و مستندات این جرایم را معدوم و پنهان می سازند تا امکان تعقیب کیفری خود در آینده دور یا نزدیک را ناممکن سازند. اقدامات شورای حقوق بشر ملل متحد در این راستا مغتنم است و می بایست با حمایت کامل جامعه جهانی همراه باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد مطابق منشور سازمان ملل، اختیار مداخله در بحران هایی که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می اندازد دارا می باشد. شورای امنیت تاکنون درمورد بحران میانمار موفق به اقدام نشده است که عمده دلیل آن مخالفت دولت های چین و روسیه با مداخله شورا در میانمار می باشد. در ماه های اخیر،‌به عنوان نمونه، دولت انگلستان در چند نوبت اقدام به روی میز قرار دادن بحران میانمار در شورای امنیت نموده است که با مخالفت شدید چین و روسیه روبرو شده است. در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز، پیشنویس ارایه شده از سوی آمریکا در محکومیت برخورد حکومت میانمار با اقلیت ها با وتوی روسیه و چین روبرو شده بود. عدم اتفاق نظر در شورای امنیت در مورد وضعیت میانمار، کارآمدی این نهاد را در رعایت حقوق قربانیان مسلمان در میانمار متزلزل ساخته است.

دیوان کیفری بین‌المللی

این روزها به دلیل وجود دیوان کیفری بین‌المللی به عنوان تنها محکمه دایمی کیفری در عرصه بین‌الملل، هرکجا جنگ و جنایتی برپاست، نگاه‌ها به سمت دیوان دوخته می‌شود. با این حال صلاحیت دیوان محدود است و همین عدم شناخت حدود صلاحیتی دیوان، می‌تواند انتظارات نابجایی درباره آن رقم بزند که عدم پاسخ دهی به آنها به مشروعیت‌زدایی از دیوان نزد افکار عمومی می‌انجامد.

صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی محدود به جرایم ارتکاب یافته در قلمروی سرزمینی یک دولت عضو و یا ارتکاب یافته توسط اتباع آن می‌باشد. میانمار عضو دیوان کیفری بین‌المللی نمی‌باشد و بنابراین دیوان فاقد صلاحیت سرزمینی یا شخصی برای ورود به بحران میانمار است. در مواجهه با بحران جاری در یک کشور غیر عضو، تنها شورای امنیت ملل متحد است که مطابق سند موسس دیوان، (اساسنامه رم) می‌تواند با ارجاع یک وضعیت به دیوان، صلاحیت این نهاد را نسبت به جرایم ارتکاب یافته در قلمروی سرزمینی دولت غیر عضو نیز گسترش دهد. در همین راستا، اخیرا برخی از حقوقدانان ایرانی در نامه‌ای به زبان فارسی (که خود از حیث شکلی امر نامتعارفی در نامه نگاری‌های رسمی است) از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی درخواست کرده بودند تا شورای امنیت را نسبت به ارجاع وضعیت میانمار به دیوان متقاعد سازد.

این درخواست علاوه بر آنکه به واقعیت‌های جاری در شورای امنیت و مخالفان ورود شورا به ماجرای میانمار توجهی ننموده است، به این امر نیز الفتاتی نداشته که رویه دادستان دیوان، عدم همراهی با رایزنی با شورای امنیت برای تامین نظر شورا جهت ارجاع یک وضعیت به دیوان می‌باشد، چراکه چنین مطالبه گری و چانه زنی را خلاف استقلال و بی طرفی دادستان در امر تعقیب جرایم بین‌المللی در یک وضعیت خاص بر می‌شمارد. علاوه بر آنکه؛ مطابق اساسنامه رم، چنین تکلیف و تعهدی هم بر دوش دادستان دیوان نیست و این عاملان بیرون از دیوان هستند که می توانند یک وضعیت را به دادستان دیوان ارجاع داده یا توجه آو را به یک بحران جلب نمایند. بنابراین، از پیش مشخص است که چنین درخواستی به دلیل عدم مطابقت با رویه های دادستانی دیوان مسموع نمی باشد. این نیز باید افزوده شود که حمایت از اقدام شورای امنیت برای ارجاع یک وضعیت به دیوان در صورتی قابل قبول است که یک حمایت غیر موردی باشد تا حامیان چنین اقدامی دچار اتخاذمعیارهای دوگانه نشوند. حمایت از اقدام شورای امنیت در بحران میانمار حمایت تلویحی از اقدام شورا در ارجاع وضعیت های مشابه مانند وضعیت سوریه به دیوان است که مشخص نیست ایا نویسنده و امضا کنندگان این نامه به چنین دلالتی هم التزام داشته باشند.

علی رغم بسته بودن دستان دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در ماجرای میانمار به دلیل عدم عضویت این دولت در دیوان، دادستان دیوان هنوز می‌تواند اقدامی اتخاذ کند که جنبه‌های نمادین آن اهمیت دارد. بنابر قواعد آیین دادرسی و ادله دیوان، دادستان می‌تواند از طریق دبیرخانه این سازمان بین‌المللی، از یک دولت غیر عضو درخواست نماید که صلاحیت دیوان را به صورت موردی بپذیرد. چنین درخواستی، می تواند اثر بازدارنده نیز به همراه داشته باشد و ارسال هشداری برای میانمار باشد مبنی بر آنکه رفتارهای آن مورد رصد دفتر دادستان دیوان می باشد. در واقع حتی اگر شورای امنیت هم وضعیت میانمار را ارجاع دهد، بدون همیاری و همکاری دولت محلی، توفیقات دیوان امر بعیدی به نظر می رسد چنانکه تجربه ناموفق دیوان در قضایای لیبی و سودان به دلیل عدم همکاری دولت محلی و عدم حمایت های بعدی شورای امنیت، موید این گمانه است. لذا اگر بنا بر رایزنی و فشاری باشد می بایست بیشتر منصرف به دولت میانمار برای جلب همکاری آن باشد. هرچند حتی در فرض عدم همکاری، صرف ورود دیوان در یک بحران انسانی می تواند به ثبت شدن جنایت و جلوگیری از انکار آن انجامد.

ایران و بایدها

در دنیای امروز، مکانیسم‌های موجود برای تعقیب جرایم بین‌المللی اندک و کم ظرفیت هستند. حاکمیت ملی دولت ها، علی رغم همه تهدیدهایی که نسبت به حدود و ثغور آن شده است هنوز هم نقش مهمی در معادلات بین‌المللی دارند. صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی به عنوان تنها مکانیسم کیفری در دسترس، دارای صلاحیت جهانی نمی‌باشد بلکه صلاحیت آن از سوی دولت‌های عضو تفویض می‌گردد. این بدان معناست که عدم عضویت یک دولت در دیوان مانع سترگی در مداخله دیوان در بحران‌های جاری در قلمروی سرزمینی آن دولت خواهد بود. تبعیت شورای امنیت از ملاحظات سیاسی و قطب بندی های متفاوت در آن نیز، مانع از آن است که اتفاق نظر برای ارجاع یک وضعیت به دیوان به آسانی شکل بگیرد. بیشتر و پیشتر از میانمار، جامعه جهانی تلاش کرده است تا مسیر مداخله دیوان در سوریه را از رهگذر شورای امنیت هموار سازد. امری که تاکنون موفقیت آمیز نبوده است و دورنمای موفقیت در آن نیز روشن نیست. این وضعیت در مورد میانمار نیز صادق است.

در چنین فضایی که اقدامات بین‌المللی در تحقق عدالت کیفری با تنگنا روبروست؛ البته می‌بایست اقدامات تمهیدی و حداقلی مانند مستند سازی جرایم و جمع‌آوری و نگاه داری ادله را انجام داد تا هر زمان که امکان تحقق عدالت کیفری فراهم بود بتوان از ان ادله و مستندات استفاده نمود. سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی مانند عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر در مورد میانمار از مدت‌ها قبل فعال بوده‌اند و گزارش‌دهی‌های ایشان در ایجاد حساسیت جامعه جهانی در این باره بی تاثیر نبوده است. شورای حقوق بشر نیز قدم های اولیه را به این منظور برداشته است و نیاز است تا با حمایت از آن و فشار بر دولت میانمار مسیر ورود شورا گشوده شود تا پس از تحقیقات، فرصت تعقیب کیفری فراهم شود.

در چنین وضعیتی جامعه ایران می‌تواند به مانند رویه غالب خود در گذشته، تنها نظاره گر باشد و بر طبل محکومیت در سطح داخلی بکوبد و با متهم کردن دیگران به عدم اقدام، خود نیز اقدام عملی ننماید و یا آنکه می‌تواند عزم خود را برای ورود به «جنگ حقوقی» با هدف دفاع از قربانیان بی صدای مسلمان در میانمار و دیگر مناطق جنگ زده جزم کند و به منصه ظهور برساند.

الف) ایجاد گروه های مستند ساز برای گردآوری ادله حقوقی مثبته ارتکاب جرایم بین المللی و اعزام آن ها به منطقه برای مستند نگاری جرایم واقع شده و ثبت اظهارات قربانیان و شهود و صدا بخشیدن به آنان و به گوش جهانیان رساندن این مستندات گام کوچک اما موثری در حمایت از قربانیان میانمار به شمار می رود. نهادهایی که عموما به عدم اقدام متهم می شوند لاقل در موضوع مستند سازی و رصد جرایم واقع شده علیه مسلمانان اقداماتی انجام داده اند که نبود آن ها حتی می توانست به بی اطلاعی ما انجامد. جنگ حقوقی به مانند یک جنگ واقعی نیازمند بهره مند بودن از نیروهای متخصص و حضور منطقه ای و میدانی است.

ب) دیپلماسی حقوقی و سیاسی ایران نیز می‌بایست با ایجاد موج مطالبه‌گری در این حوزه، موانع موجود در این مسیر را نیز با هدف کنار زدن هدف گذاری نماید. چین و روسیه از مخالفان ورود شورای امنیت هستند و روابط حسنه ایران با این کشورها می تواند ظرفیتی باشد برای دیپلماسی ایران تا به نفع قربانیان مسلمان در میانمار مورد استفاده واقع شود. در همین راستا، مطالبه گری از دبیرکل سازمان ملل متحد در راستای استفاده از اختیارات خود ذیل ماده ۹۹ منشور ملل متحد مبنی بر جلب توجه شورای امنیت به موضوعی که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می اندازد قابل توصیه می باشد. به خصوص آنکه از کارکردهای اصلی ماده ۹۹، هشدارهای زودهنگام و پیشگیرانه دبیرکل نسبت به تهدیدات صلح و امنیت بین المللی است که جرایم بین المللی شدید داخل در آن می باشد. همچنین مطالبه گری از دبیرکل جهت ایجاد یک هیات حقیقت یاب در ارتباط با فجایع میانمار که مطابق با اعلامیه حقیقت یابی سازمان ملل در حوزه صیانت از امنیت و صلح بین المللی در حوزه اختیارات دبیرکل می باشد می تواند فشار بین المللی بر دولت میانمار را تشدید کند تا شاید مسیر همکاری این دولت با جامعه جهانی را هموار سازد.

ج) نگارنده پیش از این بارها بر این مهم تاکید کرده است که جایگاه جنگ حقوقی و حمایت حقوقی از مستضعفان در دکترین سیاست خارجی ایران می بایست به تفصیل و تصریح مشخص شود تا بر اساس آن نگاه راهبردی، اقدامات لازم با جدیت صورت پذیرد. سازمان کنفرانس اسلامی نیز پیش از این نسبت به ماجرای میانمار ورود داشته است لیکن قطعنامه سازمان فاقد بند و بعد عدالت کیفری بوده است. ایران می بایست از این فرصت استفاده نماید و زمینه ساز رقم خوردن قطعنامه ای از سوی کنفرانس اسلامی و مانند آن برای پرداختن جامع به بحران میانمار و از آن جمله وضعیت مرتکبان جرایم بین المللی و قربانیان آن ها باشد.

د)یکی از اقدامات حقوقی که می تواند از سوی دولت ایران در راستای بین المللی ساختن ابعاد جنایات در حال وقوع در میانمار انجام شود، شکایت بردن به دیوان بین المللی دادگستری از دولت میانمار به دلیل نقض کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرم نابودسازی جمعی (نسل کشی) می باشد. هر دو دولت ایران و میانمار عضو کنوانسیون می باشند. مطابق کنوانسیون، دولت های عضو متعهد به پیشگیری از ارتکاب جرم نسل کشی و تعقیب مرتکبان آن در فرض وقوع این جرم می باشند. بنابر تصریح خود کنوانسیون مرجع دعاوی برخاسته از کنوانسیون دیوان بین المللی دادگستری است که پیش از این در این موضوع و حوزه نیز در ماجرای جنگ بالکان و نسل کشی صربرنیتسا ورود داشته است. ایران می تواند با توانمند سازی مستندات خود و تمهید مقدمات لازم، جنگ حقوقی موثری علیه دولت میانمار آغاز نماید که می تواند اثرات مثبتی هم به نفع قربانیان مسلمان داشته باشد.

ه) اقدام دیگر برای درگیر ساختن جامعه جهانی و به خصوص مجمع عمومی ملل متحد، پیمودن راهی شبیه آنچه در ماجرای سوریه تجربه شد می باشد یعنی ایجاد یک مکانیسم برای گردآوری ادله و مستندات مرتبط با جرایم علیه مسلمانان در میانمار. همانطور که عنوان شد، با در دسترس نبودن برگزاری محکمه و محاکمه ای برای به عدالت سپردن جنایتکاران در

کلیدواژه: دیوان کیفری بین المللی | ارجاع یک وضعیت به دیوان | مسلمانان در میانمار | حقوق بشر در میانمار | جرایم بین المللی | مسلمان در میانمار | جرایم بین المللی | جرایم علیه بشریت | بین المللی | قربانیان مسلمان | سازمان ملل متحد | قلمروی سرزمینی | نابودسازی جمعی | جرایم واقع شده | شورای حقوق بشر | وضعیت حقوق بشر | علیه مسلمانان | مرتکبان جرایم | مسئولیت کیفری | دادستان دیوان | بحران میانمار | اقلیت مسلمان | دولت میانمار | گزارشگر ویژه | صلاحیت دیوان | حقوق بشر ملل | شورای امنیت | عدالت کیفری | جامعه جهانی | دلیل عدم | نسل کشی | جنگ حقوقی | عدم اقدام | مستند ساز | حقیقت یاب | حقوقی raquo | نسل کشی | دولت ها

منبع: ایلنا

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۷۶۷۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • پشت پرده سیاسی اقتصادی یک نسل کشی/آمریکا چگونه مسلمانان میانمار را قربانی رقابت خود با چین می کند
 • آمریکا تلاش دارد با استفاده از بی‌ثباتی در مناطق جنوب شرق آسیا، علاوه بر این که تنش و التهاب در مرزهای چین را گسترش می‌دهد، زمینه‌ و مقدمات حضور نظامی خود در این منطقه را نیز فراهم کند. سرویس جهان مشرق - این روزها فضای رسانه‌ای خوبی در رابطه با کشتار جمعی و نسل‌کشی مسلمانان بی‌گناه و بی‌پناه میانمار به دست ارتش نظامی این کشور به راه افتاده است، فضایی که اگر باعث کنار گذاشتن حمایت دولت آمریکا از ارتش و دولت میانمار شود ، می‌تواند به توقف کشتارها و خونریزی‌ها علیه مسلمانان در این کشور بینجامد. در میان مواضع کشورهای مختلف نسبت به تحولات میانمار، باید گفت عجیب ترین نکته در مواضع مربوط به دولت آمریکا است که در عین حال که نسل کشی و کشتار جمعی در این کشور را محکوم می کند، اما همچنان از حمایت دولت و ارتش آن به عنوان عامل اصلی این نسل کشی دست بر نمی دارد. در همین رابطه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گذشته در سخنانی تأکید کرد: میانمار با لحظه‌ای سرنوشت ساز رو به‌ رو است و باید خشونت علیه جمعیت روهینگیا را متوقف کند. میچ مک‌کانل رهبر اکثریت سنای آمریکا نیز در سخنانی تأکید کرد: با آنگ سان سوچی رهبر میانمار صحبت کردم و وی گفت در حال تلاش برای رساندن کمک به مسلمانان روهینگیا است که از خشونت‌های اخیر آسیب دیده‌اند. وی افزود: سوچی موافق لزوم دستیابی سریع و فوری به مناطق آسیب‌دیده از خشونت‌های اخیر و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه بوده است. مک‌ کانل پیش از این تأکید کرده بود: من از قطعنامه‌ای که آنگ سان سوچی رهبر میانمار را هدف قرار می‌دهد، حمایت نخواهم کرد، قطعنامه‌ای که علیه رهبر میانمار به‌خاطر بدرفتاری با مسلمانان روهینگیا بوده است. پشت پرده برنامه های آمریکا در میانمار نگاهی به اهداف پشت پرده سیاست گزاران آمریکایی در قبال...
 • خودکفایی با اعتماد به مردم محقق می شود/ماجرای انتخاب آیه برای آرم سپاه پاسداران
 • وزیر سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس با اعتماد به مردم به پیروزی و خودکفایی دفاعی رسیدیم اکنون نیز برای خود کفایی در همه نیازها باید به مردم اعتماد کنیم. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, سردار محسن رفیق دوست وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس در همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و شهادت که صبح امروز پنجشنبه با حضور جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح و دوران دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد, در سخنانی در خصوص تشکیل سپاه پاسداران گفت: زمانی که به فرمان امام خمینی (ره) سپاه تشکیل شد به عنوان اولین سپاهی به این نهاد مقدس وارد شدم که در آن زمان زیر نظر دولت موقت فعالیت می کردیم و پس از وجود مشکلاتی این نهاد زیر نظر شورای انقلاب به ادامه فعالیت پرداخت.رفیق دوست با اشاره به استفاده از آیه‌ای از قرآن کریم برای لوگوی سپاه، درباره چگونگی انتخاب این آیه گفت: در یکی از جلسات، شهید کلاهدوز مامور شد تا آیه ای را برای استفاده در آرم سپاه انتخاب کند. او قرآن را باز کرد و آیه« و اعدوا ماستتعطم ...» آمد. زمانی که به این آیه برخوردیم با خود گفتیم باید نهادی را درست کنیم که دشمنان ما از آن بترسند.سپاه در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: کشوری که در آن دوران نه ارتش و سپاه منسجمی داشت, امروز آن آیه الهی تحقق پیدا کرده و موجب آن شده که ابر قدرت هایی مانند آمریکا از قدرت نظامی و موشک های ما بترسند.سردار رفیق دوست در ادامه تصریح کرد: اگر می بینید به خودکفایی دفاعی رسیدیم دلیلش آن است که به مردم اعتماد کردیم و اگر می خواهیم در همه نیازها به خودکفایی برسیم باید به مردم اعتماد کنیم.وی با اشاره به نقش ولایت فقیه در پیروزی انقلاب و راهبری این انقلاب گفت:...
 • حکم جالب دادگاه کیفری اردبیل
 • کد ویدیو دانلود فیلم اصلی برچسب ها: توییترگرام
 • شکایت کیفری بازیکن نفت از مدیران سابق
 • مهاجم نفتی ها پس از اینکه متوجه تغییر بندهای قرارداد خود و دست بردن در آن شد شکایتی کیفری را علیه مدیران سابق نفت به راه انداخت. به گزارش "ورزش سه"، عیسی آل کثیر از جمله بازیکنان خوب و موثر نفتی ها در لیگ هفدهم محسوب می شود. او که در دور قبل بازی ها نتوانست آن طور که باید و شاید به بازی بپردازد از ابتدای فصل جاری توانسته گل های فراوانی برای نفتی ها به ثمر برساند و موثرترین بازیکن این تیم لقب بگیرد. اتفاق عجیبی حول قرارداد این بازیکن باعث شد تا وی دست به کار و برای احقاق حق خود راهی دادگاه شود. جریان از این قرار است که آل کثیر اخیرا متوجه به وجود آمدن تغییراتی در قرارداد خود با نفت شد و معتقد است مدیران سابق این تیم با کم و زیاد کردن برخی بندها و مفادها، قرارداد وی را تغییر داده اند. تغییراتی که مورد تایید او نبوده و به همین دلیل آل کثیر از طریق برادر خود که وکیل است اقدام به تنظیم یک شکایت کیفری علیه مدیران سابق این تیم کرد و آن را تقدیم دادگاه کرد تا در مکانی خارج از مسیر فوتبالی و کمیته انضباطی به این مسئله رسیدگی شود. نفت تهران عیسی آل کثیر
 • ایستادگی نظام جمهوری اسلامی در مقابل استکبار برای اجرای عدالت الهی است
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،حجت الاسلام سیدعلی موسوی‌نژاد امروز در آیین معارفه رئیس دادگستری و دادستان گلپایگان اظهار داشت: برای پیروی از منویات امام حسین(ع) از فرصت ماه محرم برای خودسازی استفاده شود. وی افزود: قیام امام حسین(ع) برای احیای و اجرای عدالت بود، زیرا در صورتی که عدالت در جامعه اجرا نشود گذراندن زندگی در جامعه دچار هرج و مرج می‌شود. معاون قضایی اداره‌کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی مردم تحت لوای ولی فقیه زمان مقام معظم رهبری لبیک‌گویان هستند، گفت: مردم با اعتقاد به امام حسین(ع) نظامی ایجاد کردند و برای حفظ نظام تلاش کردند تا جایی حاصل آن 8 سال دفاع مقدس بود و کربلای دیگر اتفاق افتاد. وی با بیان اینکه امروز اقتدار و توانمندی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد شده دنیا را حیرت زده کرده است، تصریح کرد: زمانی دو ابرقدرت شرق و غرب برای دنیاطلبی در جهان در مقابل یکدیگر می‎ایستادند، اما امروز دو ابرقدرت ایران بر اساس ولایت فقیه و نظام سلطه به سرکردگی استکبار جهانی وجود دارد. موسوی‌نژاد افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی نه برای دنیاطلبی بلکه در سایه اسلام برای اجرای عدل و عدالت الهی در مقابل استکبار جهانی و جنایت‌های رژیم صهیونیستی ایستادگی می‌کند. وی با بیان اینکه قدرت باید ذی‌المقدمه تحقق عدل الهی باشد و نظام مقدس جمهوری اسلامی مقدمه‌ای برای تحقق عدل الهی در جهان است، بیان داشت: حرکت محسن حججی از خطه نجف‌آباد اصفهان به سمت سوریه ذی‌المقدمه اجرای عدل الهی است که توانست نظام سلطه را به خاک ‌بنشاند. معاون قضایی اداره‌کل دادگستری استان اصفهان گفت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی جوانان زیادی مانند شهید محسن حججی در خانواده‌ها تربیت می‌شوند، که می‌توانند بساط نظام سلطه را در هم پیچند. وی با اشاره به اینکه آنچه یک جوان نجف‌آبادی (شهید حججی) را...
 • پرداخت سود سهام عدالت در مهرماه/لزوم انجام مراحل انحصار وراثت برای واریز سود
 • خبرگزاری میزان- مرحله اول واریز سود سهام عدالت در نخستین هفته مهر ماه به حساب مشمولین واریز خواهد شد و وارث باید برای دریافت سود متوفیان خود، مراحل انحصار وراثت را به طور کامل انجام دهند. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، میزان سود پرداختی در مرحله نخست و اینکه کدامیک از 18 گروه مشمول سهام عدالت در اولویت دریافت آن هستند، تا هفته آینده مشخص می شود. این در حالی است که برآورد اولیه سازمان خصوصی این است که میزان سود برای کسانی که یک میلیون تومان سهام دارند را بین 130هزار تا 150 هزار تومان است. اگر فرد مشمول بدهی خود تا سقف یک میلیون تومان را به حساب سازمان خصوصی واریز نکرده و حدود 500 هزار تومان سهام در اختیار داشته باشد، حدود نیمی از این مبلغ را به عنوان سود دریافت خواهد کرد. همچنین از 47 میلیون نفر مشمول سهام عدالت که در قید حیات هستند، حدود 32 میلیون و 500 هزار نفر شماره شبای خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده اند، از افراد باقیمانده خواست تا هرچه سریعتر نسبت به انجام این کار اقدام کنند. علاوه بر این از میان 18 گروه شغلی مشمول سهام عدالت، خبرنگاران و طلاب در صدر افرادی هستند که تاکنون از وارد کردن شماره شبای خود به سامانه خودداری کرده اند و در مقابل مشمولان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و نیز روستاییان و عشایر بیشترین استقبال را از این کار داشته اند. در نخستین مرحله واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان، افرادی که تاکنون شماره شبا وارد نکرده اند، برای این کار اقدام کنند زیرا در هفته های اخیر که واریز شدن سود سهام عدالت در رسانه ها بازتاب یافته، حدود 2.5 میلیون نفر به سامانه مراجعه کرده و شماره شبای حساب بانکی خود را وارد کرده اند. وراث متوفیان مشمول سهام عدالت...
 • کشتار مسلمانان میانمار ناشی از سیاست غلط آمریکا و اسرائیل است/دولت های اسلامی موضعی جدی در برابر جنایات دردناک میانمار اتخاذ کنند
 • امام جمعه اهل سنت مسجد طوبی شهرستان خاش گفت: کشتار مسلمانان میانمار ناشی از سیاست غلط آمریکا و اسرائیل است و باید جهان اسلام از قتل عام مسلمانان میانمار جلوگیری کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مولوی عبدالرشید شهنوازی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: مسلمانان میانمار در فجیح ترین وضع به قتل عام می رسند و این درد بزرگیست و واقعا اسفناک است در هیچ یک از ادیان الهی سوختن انسان جایز نبوده و نیست و این فاجعه کشتار مسلمانان کار استکبارجهانی و اسرائیل و کفر است که می خواهند با احساسات مسلمانان بازی و مسلمانان را دچار بحران کنند و به اهداف پلیدشان که همان ضربه زدن به اسلام و قرآن است، دست پیدا کنند اما باید این آرزو را با خود به گور ببرند. وی بیان کرد: کجایند مردان سازمان ملل، کجایند آنهای که ادعای حقوق بشریت را دارند، چرا سکوت کردند سران ممالک اسلامی آیا مسلمانان میانمار انسان نیستند، چه دلیلی دارند که سکوت کرده اند. مولوی شهنوازی با بیان اینکه قلبم به درد آمد از اینکه مسلمانها را سوختند و وجودم آتش گرفت؛ تصریح کرد: چرا عربستان زیر دست امریکا و اسرائیل است و چرا مسلمانان را می کشند و آیا فکر نمی کنند که فردای قیامت باز خواست خواهند شد. وی خاطرنشان کرد: مسلمانان میانمار به چه جرمی که باچنین وضع وحشتناکی سوزانده شدند آیا جرم آنها اسلام بود آیا مسلمان بودن جرم است؟ امام جمعه اهل سنت مسجد طوبی شهرستان خاش با بیان اینکه متاسفانه انسانیت جایگاهی در میان متکبران و استعمارگران ندارد، گفت: استعمارگران به دلیل متکبر بودن و نداشتن فطرت انسانیت به چنین کارهای ناشایست و فاقد شعور انسانیت دست می زنند، سوزندان یک انسان واقعا دردناک است و انسان به خودش بنگرد و با خودش فکر کند آیا عقل...
 • تلاش بی بی سی فارسی برای کوچک نمایی نسل کشی در میانمار
 • بی‌بی‌سی فارسی با شگردهای خبری مقصر اصلی نسل‌کشی در میانمار را مسلمانان معرفی می کند. به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مشرق ، بی‌بی‌سی با کوچک‌نمایی نسل‌کشی در میانمار، در گزارش‌های مربوط به حملات ارتش این کشور علیه مسلمانان، از پسوند «واکنش» استفاده می‌کند تا به نوعی مقصر اصلی ماجرا را مسلمانان معرفی کند.اقدامات وحشیانه و ضدبشری ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در جنوب غرب این کشور، واکنش‌های جهانی زیادی به‌ویژه از سوی مسلمانان را برانگیخت. تصاویر و اخبار رسیده از سوی رسانه‌ها در ایران نیز موجی از همدردی و البته خشم نسبت به این اقدام ضد بشری را ایجاد کرد. در این میان اما رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور و در رأس همه آنها بی‌بی‌سی فارسی هم وارد شدند تا با رویکرد و جهت‌دهی ضداسلامی و انگلیسی خود، مأموریت‌شان را در قبال نسل‌کشی مسلمانان بی‌گناه و مظلوم روهینگیا اجرا کنند؛ مأموریتی که کاملاً منطبق بر اهداف آمرین و عاملان جنایت‌ها در جهت کاستن از فشار افکار عمومی علیه دولت میانمار است.بی‌بی‌سی فارسی در عین حال که سعی می‌کند با خبرهای متعدد از اطلاع‌رسانی در مورد این حادثه عقب نماند و بعداً به سانسور متهم نشود، نتوانست در مقابل موج انزجار مخاطبان فارسی‌زبان و مسلمان در قبال این حادثه، رویکردی مخالف اتخاذ کند و به همین دلیل مانند همیشه با تکنیک‌های عملیات روانی و فریب مخاطب سعی کرد تا در عین حال که ظاهری بی‌طرف و حتی دلسوز نسبت به مسلمانان قتل‌عام شده میانمار ارائه می‌کند، به جهت‌دهی افکار مخاطبان فارسی‌زبان بپردازد.تظاهر به بی‌طرفیهمان‌طور که گفته شد، اولین تکنیک مورد استفاده بی‌بی‌سی «تظاهر به بی‌طرفی» بود که با همان روش‌های معمول این رسانه یعنی انتقال دیدگاه‌های مورد نظرش از زبان نظامیان، سیاست‌مداران و عاملان این حادثه اعمال گردید.بررسی همه خبرهای درج شده در این رسانه انگلیسی به خوبی نشان می‌دهد که...
 • دومین محموله کمک های ایران برای مسلمانان میانمار ارسال شد
 • دومین محموله کمک های بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران حاوی اقلام زیستی، بهداشتی، درمانی و غذایی برای کمک به مردم مسلمان میانمار صبح پنج شنبه از پایگاه شکاری شهید لشگری به بنگلادش ارسال شد. به گزارش خبرگزاری مهر ، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: دومین محموله کمک بشر دوستانه ایران برای مسلمانان روهینگیایی شامل پتو، چادر کامل امدادی، کنسرو مرغ، کنسرو لوبیا، دارو و تجهیزات پزشکی به وزن ۳۰ تن است. مرتضی سلیمی ادامه داد: پیش از اعزام این دو محموله کمک های بشر دوستانه امدادی گروه تخصصی ارزیاب عالی هلال احمر ایران پس از بررسی های لازم، ضروری ترین نیازهای مسلمانان روهینگیایی میانمار مستقر در اردوگاههای اوخیا، تن کالی و کوتوبالانگو در جنوب غربی بنگلادش و مرز میانمار این نیازسنجی را انجام دادند. وی توضیح داد: در زمان حاضر ضروری ترین نیازهای مردم مسلمان میانماری اقلام زیستی شامل چادر، کفش و دمپایی، زیرانداز، کلمن آب، بسته های ظروف غذاخوری، اقلام بهداشتی مصرفی، سرویس های بهداشتی، حمام های صحرایی، آب آشامیدنی سالم و بسته های غذایی آماده برای شرایط اضطراری عمومی و پیچیده است. سلیمی اضافه کرد: همچنین در بررسی های انجام شده از سوی گروه ارزیاب عالی جمعیت هلال احمر از تنها مرکز درمانی ایجاد شده در مسیر منتهی به این اردوگاه ها در شهر اوخیا مشخص شد، اصلی ترین نیازها و اقلام مورد نیاز این مرکز، داروهای اورژانسی، داروهای بیماران قلبی و تنفسی، وسایل یک بار مصرف پزشکی، وسایل و تجهیزات انجام عمل های جراحی کوچک، دستگاه های سترون کردن وسایل جراحی ( اتوکلاو)، کیف های کمک های اولیه و ارائه خدمات بهداشتی پایه و خدمات درمانی سرپایی(BHCU) ارزیابی شده است. وی تصریح کرد: در ارزیابی انجام شده از سوی نیروهای متخصص و زبده هلال احمر مشخص شد، مهاجرت و آوارگی اجباری مسلمانان روهینگیایی میانمار به کشور بنگلادش بر جنبه های مختلف زندگی این...
 • سانحه ای اندوهبار برای کاروان کمک های بشر دوستانه مسلمانان میانمار
 • سانحه تصادف کامیون حامل کمک های بشردوستانه برای مسلمانان آواره روهینگیا در بنگلادش 9 قربانی بر جا گذاشت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر اساس گزارش ها از بنگلادش، این حادثه که در شهر مرزی کاکس بازار روی داد.قربانیان این سانحه عمدتا از کارگران هستند.علت حادثه ناتوانی راننده در کنترل کامیون اعلام شده است. در خبری دیگر صدها بودایی با یورش به کاروان حامل کمک های بشردوستانه برای مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در شمال غربی میانمار تلاش کردند مانع از رسیدن آن به دست آوارگان مسلمان شوند. به گزارش خبرگزاری رویترز از سیتوه، به گفته یک شاهد، مهاجمان به سمت این کاروان، بمب های آتش زا پرتاب کردند ولی دخالت نیروهای پلیس میانمار و تیراندازی هوایی آنها باعث پراکنده شدن آنها شد. این کاروان که توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ سازماندهی شده بود عازم مناطق شمالی این ایالت آشوبزده راخین بود.اقدامات سرکوبگرانه ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا از اواخر ماه اوت باعث شده است تا کنون بیش از 420 هزار مسلمان از میانمار به سمت کشور همسایه یعنی بنگلادش فرار کنند. هزاران روهینگیایی نیز در داخل میانمار به سبب ترس از اقدامات سرکوبگرانه نظامی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند و به غذا و سایر مایحتاج اولیه دسترسی ندارند. یک مقام دولتی میانمار روز پنجشنبه گفت عصر روز چهارشنبه صدها نفر تلاش کردند مانع از حرکت یک کشتی شوند که در حال بارگیری حدود پنجاه تن کمک انساندوستانه در اسکله ای در شهر سیتوه در ایالت راخین بود. مهاجمان که برخی از آنها میله های چوبی و فلزی به دست داشتند، بمب های آتشزا پرتاب کردند و نیروهای پلیس مجبور شدند برای پراکنده کردن آنها اقدام به تیراندازی هوایی کنند. دفتر اطلاع رسانی دولت میانمار از بازداشت هشت نفر در این زمینه خبر داد. سخنگوی صلیب سرخ هنوز در این باره اظهارنظر نکرده...
 • دومین محموله کمک های بشر دوستانه ایران برای مسلمانان میانمار ارسال شد
 • تهران- ایرنا- دومین محموله کمک های بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران حاوی اقلام زیستی، بهداشتی، درمانی و غذایی برای کمک به مردم مسلمان روهینگیای میانمار صبح امروز (پنجشنبه) از پایگاه شکاری - ترابری شهید سرلشکر خلبان حسین لشکری به بنگلادش ارسال شد. به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر روز پنجشنبه در حاشیه اعزام این محموله امدادی در جمع خبرنگاران گفت: دومین محموله کمک بشر دوستانه ایران برای مسلمانان روهینگیایی شامل پتو، چادر کامل امدادی، کنسرو مرغ، کنسرو لوبیا، دارو و تجهیزات پزشکی به وزن 30 تن است.مرتضی سلیمی ادامه داد: پیش از اعزام این دو محموله کمک های بشر دوستانه امدادی گروه تخصصی ارزیاب عالی هلال احمر ایران پس از بررسی های لازم، ضروری ترین نیازهای مسلمانان روهینگیایی میانمار مستقر در اردوگاههای اوخیا، تن کالی و کوتوبالانگو در جنوب غربی بنگلادش و مرز میانمار این نیازسنجی را انجام دادند.وی توضیح داد: در زمان حاضر ضروری ترین نیازهای مردم مسلمان میانماری اقلام زیستی شامل چادر، کفش و دمپایی، زیرانداز، کلمن آب، بسته های ظروف غذاخوری، اقلام بهداشتی مصرفی، سرویس های بهداشتی، حمام های صحرایی، آب آشامیدنی سالم و بسته های غذایی آماده برای شرایط اضطراری عمومی و پیچیده است.سلیمی اضافه کرد: همچنین در بررسی های انجام شده از سوی گروه ارزیاب عالی جمعیت هلال احمر از تنها مرکز درمانی ایجاد شده در مسیر منتهی به این اردوگاه ها در شهر اوخیا مشخص شد، اصلی ترین نیازها و اقلام مورد نیاز این مرکز، داروهای اورژانسی، داروهای بیماران قلبی و تنفسی، وسایل یک بار مصرف پزشکی، وسایل و تجهیزات انجام عمل های جراحی کوچک، دستگاه های سترون کردن وسایل جراحی ( اتوکلاو)، کیف های کمک های اولیه و ارائه خدمات بهداشتی پایه و خدمات درمانی سرپایی(BHCU) ارزیابی شده است.وی تصریح کرد: در ارزیابی انجام شده از سوی نیروهای متخصص و زبده هلال احمر...
 • ارسال دومین محموله کمک های بشردوستانه ایران برای مسلمانان میانمار
 • به گزارش جماران؛ دومین محموله کمک های بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران حاوی اقلام زیستی، بهداشتی، درمانی و غذایی برای کمک به مردم مسلمان روهینگیای میانمار صبح امروز (پنجشنبه) از پایگاه شکاری - ترابری شهید سرلشکر خلبان حسین لشکری به بنگلادش ارسال شد. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر روز پنجشنبه در حاشیه اعزام این محموله امدادی در جمع خبرنگاران گفت: دومین محموله کمک بشر دوستانه ایران برای مسلمانان روهینگیایی شامل پتو، چادر کامل امدادی، کنسرو مرغ، کنسرو لوبیا، دارو و تجهیزات پزشکی به وزن 30 تن است. مرتضی سلیمی ادامه داد: پیش از اعزام این دو محموله کمک های بشر دوستانه امدادی گروه تخصصی ارزیاب عالی هلال احمر ایران پس از بررسی های لازم، ضروری ترین نیازهای مسلمانان روهینگیایی میانمار مستقر در اردوگاههای اوخیا، تن کالی و کوتوبالانگو در جنوب غربی بنگلادش و مرز میانمار این نیازسنجی را انجام دادند. وی توضیح داد: در زمان حاضر ضروری ترین نیازهای مردم مسلمان میانماری اقلام زیستی شامل چادر، کفش و دمپایی، زیرانداز، کلمن آب، بسته های ظروف غذاخوری، اقلام بهداشتی مصرفی، سرویس های بهداشتی، حمام های صحرایی، آب آشامیدنی سالم و بسته های غذایی آماده برای شرایط اضطراری عمومی و پیچیده است. سلیمی اضافه کرد: همچنین در بررسی های انجام شده از سوی گروه ارزیاب عالی جمعیت هلال احمر از تنها مرکز درمانی ایجاد شده در مسیر منتهی به این اردوگاه ها در شهر اوخیا مشخص شد، اصلی ترین نیازها و اقلام مورد نیاز این مرکز، داروهای اورژانسی، داروهای بیماران قلبی و تنفسی، وسایل یک بار مصرف پزشکی، وسایل و تجهیزات انجام عمل های جراحی کوچک، دستگاه های سترون کردن وسایل جراحی ( اتوکلاو)، کیف های کمک های اولیه و ارائه خدمات بهداشتی پایه و خدمات درمانی سرپایی(BHCU) ارزیابی شده است. وی تصریح کرد: در ارزیابی انجام شده از سوی نیروهای متخصص و زبده هلال احمر مشخص...
 • ارسال دومین محموله کمک های ایران به میانمار توسط هواپیمای۷۴۷نیروی هوایی ارتش/ارسال کمک ها به میانمار ادامه خواهد داشت
 • خبرگزاري آريا - سخنگوي ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: هواپيماي747 ارتش حامل دومين محموله کمک‌هاي ايران به ميانمار ظهر امروز در فرودگاه بنگلادش به زمين نشست.امير شاهين تقي‌خاني سخنگوي ارتش جمهوري اسلامي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه امنيتي دفاعي خبرگزاري فارس با اشاره به اقدامات ارتش در جهت کمک به مسلمانان مظلوم ميانمار اظهارداشت: اولين محموله کمک‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي که بالغ بر 40 تن از نيازمندي‌هاي مسلمانان مظلوم ميانمار بود جمعه 24 شهريور توسط يک فروند هواپيماي 747 نيروي هوايي ارتش ارسال شد و توسط هلال احمر به دست آوارگان ميانمار رسيد.وي افزود: دومين محموله امروز ساعت 6:10 دقيقه صبح بعد از مراحل بارگيري که شب گذشته با بسته‌بندي خاص انجام شده بود، به مقصد فرودگاه بنگلادش عازم شد که ساعت 13:30 دقيقه امروز در اين فرودگاه به زمين نشست و طي 3 ساعت گذشته اين بار تخليه شد تا به دست مردم مسلمان ميانمار برسد.تقي‌خاني با بيان اينکه در اين پرواز، نيروي هوايي ارتش مثل هميشه پيشگام و پيشتاز بود، خاطرنشان کرد: نيروي هوايي توانست اين مأموريت نظام مقدس جمهوري اسلامي را به درستي و دقت انجام دهد و به اذعان همه دستگاه‌ها و نهادها و به ويژه هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران، نيروي هوايي پيشگام‌ترين دستگاه‌ها براي کمک به مردم ستم ديده جهان است.وي افزود: محموله 30 تني که امروز ارسال شد ترکيبي از نيازمندي‌هايي بود که توسط هلال احمر جمهوري اسلامي ايران جمع‌آوري و ارسال شده بود و کمک‌هايي که کارکنان داوطلب ارتش اعم از نيروي زميني، دريايي و هوايي و پدافند در اقدامي خودجوش جمع‌آوري کرده بودند در اين محموله توسط هواپيماي 747 نيروي هوايي ارتش به سلامت به مقصد رسيد.سخنگوي ارتش جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه اين برنامه ادامه دارد و قرار است چندين مرحله ديگر نيز پرواز انجام شود، گفت: مجموعه ارتش نه تنها در زمان تحميل جنگ بلکه در زمان...
 • وعده معاون رئیس جمهوری میانمار برای مجازات ناقضان حقوق بشر
 • وان تیو معاون رئیس جمهوری میانمار وعده داده، دولت این کشور با ناقضان حقوق بشر قاطعانه برخورد خواهند کرد. این درحالی است که دولت میانمار خود به کشتار نظام‌مند روهینجاها متهم است. به گزارش ایسنا، با ادامه انتقادهای جهانی از نحوه عملکرد ارتش میانمار در استان راخین، معاون رئیس جمهوری میانمار در سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل وعده داده است که با کسانی که در جریان درگیری در استان راخین مرتکب نقض حقوق بشر شده باشند، برخورد خواهد شد. وان تیو، معاون رئیس جمهوری میانمار که ریاست هیئت اعزامی این کشور به اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را برعهده دارد در سخنرانی خود در این مجمع گفت که به نیروهای نظامی و امنیتی در استان راخین "دستور اکید" داده شده است تا در عملیات علیه شورشیان مسلمان در این ایالت "تمامی اقدامات لازم" را برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان انجام دهند. به گزارش بی‌بی‌سی، سال گذشته آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار در نشست سالانه مجمع عمومی سخنرانی کرد اما هفته گذشته، مقامات دولت گفتند که به دلیل "فشار کاری در داخل" به جای او معاون رئیس جمهوری در این اجلاس حضور خواهد داشت. معاون رئیس جمهوری میانمار گفت، در صورتی که تخلفی از سوی نیروهای دولتی یا هر کس دیگری روی داده باشد، دولت آن را پیگیری و عامل آن را مجازات خواهد کرد. وی گفت که فقط مسلمانان روهینجیا نیستند که از محل درگیری بین ارتش و شورشیان مسلح گریخته‌اند بلکه اقلیت‌های دیگر هم در میان آوارگان هستند و مقامات دولتی می‌خواهند از دلیل فرار آنان آگاه شوند. وان تیو گفت که مقامات میانمار از "شرایط جاری در راخین به شدت نگران هستند" و افزود که "به نیروهای نظامی و انتظامی دستور داده شده است تا در عملیات خود علیه شورشیان مقررات خودداری از آسیب به جان و مال غیرنظامیان را به طور...
 • دومین محموله کمک های انسان دوستانه کشورمان برای مسلمانان میانمار ارسال شد
 • خبرگزاري آريا - دومين محموله کمک‌هاي بشر دوستانه جمهوري اسلامي ايران براي پناهجويان مسلمان ميانماري بامداد امروز، پس از اخذ مجوزهاي لازم به کشور بنگلادش اعزام شد.به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري فارس، دومين محموله کمک‌هاي بشر دوستانه جمهوري اسلامي ايران به پناهجويان مسلمانميانماري، با مداد امروز، پس از اخذ مجوزهاي لازم توسط يک فروند هواپيماي باري به کشور بنگلادش ارسال شد.اين محموله 30 تني، شامل «300 دستگاه چادر»، بيش از «5500 تخته پتو»، «10 هزار کنسرو» و «يک تنُ دارو و تجهيزات پزشکي» است.انتهاي پيام
 • معاون ترامپ:درخواست اقدام فوری سازمان ملل برای بحران میانمار
 • معاون رئیس‌جمهور آمریکا ضمن آنکه تاکید کرد، رئیس‌جمهور کشورش از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد تا برای پایان خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینجای میانمار اقدامی جدی و سریع انجام دهد، این بحران را تهدیدی برای جهان اعلام کرد.به گزارش ایسنا، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سخنرانی در نشست شورای امنیت حول محور اصلاحات حفاظت صلح، ارتش میانمار را متهم کرد که به حملات شبه‌نظامیان به پاسگاه‌های ارتش با بی‌رحمی کامل، سوزاندن روستاها و بیرون راندن مسلمان روهینجا از خانه‌هایشان واکنش نشان داده است.وی افزود: اگر همانطور که عدالت می‌گوید این خشونت‌ها متوقف نشود اوضاع بدتر خواهد شد و این مساله بذر نفرت و آشوب را می‌کارد که ممکن است برای نسل‌ها این منطقه را درگیر خود سازد و صلح و آرامش همه ما را تهدید کند.این اظهارات مایک پنس جدی‌ترین واکنش دولت آمریکا به ناآرامی‌ها در استان راخین میانمار بوده که از ۲۵ اوت سال جاری میلادی آغاز شده و ۴۲۲ هزار مسلمان روهینجایی را وادار ساخته تا به بنگلادش نقل مکان کنند و از حملات ارتش که سازمان ملل آن را پاکسازی قومی می‌نامد، فرار کنند.دیپلمات‌ها می‌گویند، اگر وضعیت بهتر نشود ممکن است شورای امنیت بیانیه رسمی‌ای را ایراد کند اما بعید است که چین و روسیه با یک اقدام جدی‌تر که نیازمند تصویب یک قطعنامه است، موافقت کنند.مایک پنس بار دیگر از ارتش میانمار خواست تا به خشونت‌ها پایان داده و از تلاش‌های دیپلماتیک برای یک راه حل بلندمدت برای مسلمانان روهینجا حمایت کند.
 • خشونت های ضد مسلمانان در میانمار مسئله جدیدی نیست/ریشه اصلی کشتار مسلمانان میانمار به تاریخ استعماری کشور و افزایش ملی گرایی بورمن برمی گردد
 • کارشناس ارشد مسائل سیاسی و روابط بین الملل با بیان اینکه خشونت های ضد مسلمان در میانمار چیز جدیدی نیست، گفت: ریشه اصلی کشتار مسلمانان میانمار در تاریخ استعماری کشور افزایش ملی گرایی بورمن است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح زاگرس ،در روزهایی که مسلمانان میانمار از درگیری های شدید رنج می کشند و رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از اکتفا کردن دبیرکل سازمان ملل به محکوم کردن جنایات در میانمارخواستار افزایش فشار سیاسی، اقتصادی و تجاری کشورهای مسلمان بر دولت میانمار شدند ذکر چندین نکته که کمتر مورده توجه قرار گرفته است و در مورد مردم مظلوم مسلمان میانمار قابل ذکر است حایز اهمیت می باشد. میانمار چندین سال است که درگیر شورش‌هایی است که یکی از علل اصلی آن اختلاف میان مسلمانان و بوداییان است. در ماههای اخیر مسلمانان روهینگیایی بیش از پیش بدلیل تفاوت های مذهبی و قومی به طور گسترده ای در معرض آزار و اذیت قرار گرفته اند. اغلب مسلمانان روهینگیا در اردوگاه‌های استان راخین زندگی می‌کنند و بدون اجازه دولت مرکزی اجازه خروج از استان راخین را ندارند.روهینگیایی‌ها شهروند میانمار محسوب نمی‌شوند چراکه هنگامی که در سال ۱۹۶۲ میلادی نظامیان از طریق یک کودتا قدرت را در میانمار به دست گرفتند، همه شهروندان ملزم به داشتن کارت شناسایی ملی شدند اما به روهینگیایی‌ها فقط کارت هویتی داده شد که آنان را «خارجی» معرفی می‌کرد و در نتیجه امکان تحصیل و کار آنان را محدود می‌کرد در تجزیه و تحلیل خشونت اخیر، بسیاری از رسانه های غربی بر نقش ارتش و شخصیت رهبر واقعی، آونگ سان سوچی متمرکز شده اند. وضعیت او به عنوان یک برنده جایزه صلح نوبل به طور گسترده ای از زمان آخرین شواهد ظلم و ستم بیشتر مطرح شده است. بطور فزاینده ای دشوار است که باور کنیم که عوامل...
 • پرواز دومین بویینگ ارتش به بنگلادش/بارگیری کمک های جمعیت هلال احمر برای مردم میانمار
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - با پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ نیروی هوایی ارتش دومین محموله کمک های انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران برای آوارگان مسلمان میانمار ارسال شد. امیرسرتیپ دوم خلبان ستاد محمد تسویه چی فرمانده پایگاه شکاری شهید لشگری مهرآباد با اعلام این خبر افزود: این محموله که شب گذشته توسط هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ نیروی هوایی ارتش بارگیری شد، بامداد امروز پنجشنبه (۳۰ شهریور) از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد بندر چیتاگون بنگلادش به پرواز درآمد. امیر تسویه چی گفت: در دومین محموله ارسالی به کشور بنگلادش حدود ۳۰ تن اقلام غذایی، دارویی، پتو، چادر و زیراندار که توسط جمعیت هلال احمر و ارتش جمهوری اسلامی ایران جمع آوری، بسته بندی و بارگیری شده بود، به کشور بنگلادش ارسال شد. وی تصریح کرد: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علی رغم تحریم‌های چهل ساله دشمنان همچنان با اقتدار و بالندگی آماده است تا با انجام هرگونه ماموریت محوله و به عنوان یک نیروی پیشگام، خدمتگزار انقلاب اسلامی و مردم عزیز باشد و به انجام این نوع ماموریت ها که با هدف کمک به مسلمانان مظلوم جهان انجام می گیرد، افتخار می کند. نخستین محموله کمک های ارسالی به آوارگان مسلمان میانمار، جمعه ۲۴ شهریور توسط هواپیمای ۷۴۷ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مقصد بنگلادش ارسال شده بود. 2727 کلید واژه‌ها : میانمار - ارتش جمهوری اسلامی ایران - بنگلادش -
 • صادرات یک میلیارد دلاری همدان محقق شود
 • استاندار همدان با تأکید بر لزوم معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان همدان گفت: صادرات یک میلیارد دلاری همدان محقق شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، محمدناصر نیکبخت پیش از ظهر امروز در کمیسیون تنظیم بازار استان همدان ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار داشت: واقعه کربلا شهادت و آزادگی را به آزادگان دنیا آموخت.وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس نیز نشأت گرفته از حماسه کربلا و دفاع از حقانیت و حقوق ملت ایران، حفظ تمامیت ارضی، دین و نظام است، افزود: رشادت‌های رزمندگان و ایثارگران در جبهه‌های نبرد با دشمن سبب شد که دنیا برای همیشه حساب دیگری برای جمهوری اسلامی ایران باز کند.نیکبخت با بیان اینکه امروز جاهل دیگری نظیر صدام با کلام بسیار ناپسند درباره ایران صحبت می‌کند که این‌ها همه نشأت گرفته از ترس و وحشت آن‌ها نسبت به ایران و آثار دفاع مقدس است، گفت: با نقش‌آفرینی رزمندگان و ایثارگران در جبهه نبرد دشمنان می‌دانند که حق هیچ‌گونه تهدید و تعرضی بر علیه ایران ندارند.استاندار همدان با تأکید بر اینکه سخنان علمی، بشردوستانه و عارفانه رئیس‌جمهور در سازمان ملل در پاسخ به صحبت‌های ناپسند ترامپ سبب شد تا دنیا بیش از بیش به حقانیت ایران پی برد، تصریح کرد: رئیس‌جمهور ایران با صحبت‌های خود در سازمان ملل تأکید داشتند که ایران نه تنها به دنبال رقص شمشیر نیست بلکه هدف ما برقراری اعتدال و گفت‌وگو با دنیا است.نیکبخت با اشاره به اینکه ایران در صحنه بین‌الملل جایگاه کم‌نظیری دارد، بیان کرد: ایران کشوری است که همواره به دنبال حفظ حقوق بشر بوده است.وی با بیان اینکه در ایام ماه محرم و صفر باید تلاش کنیم که مردم در رفاه باشند، اظهار داشت: امکانات و مایحتاج مورد نیاز مردم در این ماه‌ها تأمین و در بازار توزیع شود.استاندار همدان با تأکید بر اینکه ماه...
 • پیشرفت اقتصادی کشور با تکیه بر نخبگان محقق می شود
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآنی(ایکنا) از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی،نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد صبح امروز در دیدار با برخی نخبگان استان یزد اظهار کرد: خداوند متعال همه علوم و استعدادها را در وجود انسان قرار داده و شکافتن صندوق این استعداد و علوم نیاز به یک کلید رمز دارد.وی ادامه داد: علومی که ما در این دنیا فرا می‌گیریم به این صورت نیست که ما یک سری مسائل را در ذهن خود انبار کنیم و سپس به بیان آن بپردازیم چرا که اگر به این صورت بود اولا ما هیچ تفاوتی با ضبط صوت نداشتیم و ثانیا هیچ شکوفایی در زندگی انسان‌ها به وجود نمی‌آمد.نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: این که امام خمینی(ره) می‌فرمودند ما می‌توانیم هم به دلیل همین استعدادهایی است که خداوند در وجود ما قرار داده و در صورتی که این استعدادها و علوم را بروز دهیم تمام پیشرفت‌های عالم را به دست می‌آوریم.ناصری یزدی به سفارش دین مبین اسلام به فکر کردن اشاره کرد و ادامه داد: این سفارش و تاکید ویژه اسلام به تفکر برای این است که انسان اگر به تفکر بپردازد و در مسائل مختلف دقیق شود خیلی از مشکلاتی که در جامعه وجود دارد را برطرف می‌کند و پیشرفت‌های بسیار چشمگیری دست پیدا می‌کند.امام جمعه یزد گفت: یکی از مهمترین شاخصه‌های تفکر، دستیابی به رشد و پیشرفت است و این موضوع باید هم در نیروی انسانی و هم در دیگر مسائل جامعه به خوبی دیده شود.وی با انتقاد از سیستم حرکتی در ادارات و کارخانه‌ها و بخش‌های مختلف جامعه، گفت: متاسفانه شرایط کشور ما به این صورت است که یک نفر به عنوان کارگر، معلم و یا پست‌های مختلف دیگر وارد کار می‌شود و عمدتا پس از گذشت 30 سال با همان عنوان بازنشسته می‌شود، یعنی هیچ تغییری در وی ایجاد نشده است.وی افزود:...
 • محقق کردن برنامه های پیشگیری و درمان اعتیاد با کمک مداحان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازلرستان؛ بیرانوند، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: مداحان تاثیرگذارترین شبکه‌های اجتماعی بر جامعه هستند و نفوذ کلام آن‌ها در این ایام به گونه‌ای است که می‌توان نهایت استفاده را از آن‌ها داشت و به خداوند نزدیک‌تر شد. وی ادامه داد: یکی از هدف‌های قیام امام حسین (ع) موضوع امر به معروف و نهی از منکر بود و مداحان را می‌توان راهروان راستین امام حسین (ع) دانست. دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان عنوان کرد: در موضوع امر به معروف و نهی از منکر، اعتیاد منکر است که ریشه خانواده‌ها و جوانان که سرمایه‌های ما هستند را از بین می‌برد. بیرانوند با اشاره به اینکه طبق آموزه‌های دینی در زمان‌های مختلف از مداحان استفاده شده است، گفت: این امر کمک می‌کند تا جامعه از مواد مخدر و روانگردان پاک شود. وی با یادآوری اینکه بازگشتن از مصرف مواد مخدر کار خیلی سختی است، تصریح کرد: طبق رویکرد جمهوری اسلامی، که رویکردی مردمی، اجتماعی و همگانی است، سیاست‌های یازده‌گانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را طبق فرمود: ه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در همه جهت‌ها است. این مسوول گفت: اعتقاد داریم که موضوعاتی مثل پیشگیری، درمان و صیانت از بهبود یافتگان را می‌توان با کمک مداحان محقق کرد. انتهای پیام/ د با کمک مداحان می‌توان برنامه‌های پیشگیری و درمان اعتیاد محقق کرد
 • پیشرفت کشور با تکیه بر نیروها و نخبگان داخلی محقق می شود
 • یزد ـ نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاکید بر لزوم پشرفت‌های جدی در کشور گفت: پیشرفت کشور با تکیه بر نیروها و نخبگان داخلی محقق می شود. به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمدرضا ناصری ظهر امروز در دیدار با جمعی از نخبگان استان یزد با اشاره به تاکید دین مبین اسلام بر تفکر اظهار داشت: سفارش و تاکید ویژه اسلام به تفکر برای این است که انسان اگر به تفکر بپردازد و در مسائل مختلف دقیق شود، بسیاری از مشکلات موجود در جامعه را برطرف و به پیشرفت‌های بسیار چشمگیری دست پیدا می‌کند. امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین شاخصه‌های تفکر، دستیابی به رشد و پیشرفت است و این موضوع باید هم در نیروی انسانی و هم در دیگر مسائل جامعه به خوبی دیده شود. وی با انتقاد از سیستم حرکتی در ادارات و کارخانه‌ها و بخش‌های مختلف جامعه بیان کرد: متاسفانه شرایط کشور ما به این صورت است که یک نفر به عنوان کارگر، معلم و یا پست‌های مختلف دیگر وارد کار می‌شود و پس از گذشت ۳۰ سال با همان عنوان بازنشسته می‌شود، یعنی هیچ تغییری در وی ایجاد نشده است. ناصری افزود: در ارتباط با مسائل مختلف به ویژه مسائل علمی و اقتصادی باید توجه داشته باشیم که پیشرفت زمانی محقق می‌شود که ما به نیروها و استعدادهای داخلی تکیه داشته باشیم و از ظرفیت نخبگان برای پیشرفت کشور استفاده کنیم. امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد لزوم بهره مندی جوانان از روحیه انقلابی بیان کرد: روحیه انقلابی به این معنی نیست که همیشه شمشیر به دست داشته باشیم بلکه روحیه انقلابی به معنای جدی بود و تلاش انقلابی در عرصه‌های مخلتف علمی، صنعتی و موارد مختلف دیگر است. ناصری تصریح کرد: یکی از اقدامات بسیار مهمی که در...
 • پیشرفت اقتصادی کشور تنها با تکیه بر نخبگان داخلی محقق می شود
 • نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه پیشرفت اقتصادی کشور تنها با تکیه بر نخبگان داخلی محقق می‌شود، گفت: جلوی واردات با تولید مشابه با کیفیت کالاهای خارجی گرفته شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار با برخی نخبگان استان یزد با اشاره به اینکه انبیای الهی آمدند تا دفینه‌های عقلی و آن چیزهایی که در ذات انسان گذاشته شده را برجسته کنند، اظهار داشت: خداوند متعال همه علوم و استعدادها را در وجود انسان قرار داده و شکافتن صندوق این استعداد و علوم نیاز به یک کلید رمز دارد.وی خاطرنشان کرد: علومی که ما در این دنیا فرا می‌گیریم به این صورت نیست که ما یک سری مسائل را در ذهن خود انبار کنیم و سپس به بیان آن بپردازیم چرا که اگر به این صورت بود اولا ما هیچ تفاوتی با ضبط صوت نداشتیم و ثانیا هیچ شکوفایی در زندگی انسان‌ها به وجود نمی‌آمد.نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: این که امام خمینی(ره) می‌فرمودند ما می‌توانیم هم به دلیل همین استعدادهایی است که خداوند در وجود ما قرار داده و در صورتی که این استعدادها و علوم را بروز دهیم تمام پیشرفت‌های عالم را به دست می‌آوریم.ناصری یزدی به سفارش دین مبین اسلام به فکر کردن اشاره کرد و ادامه داد: این سفارش و تاکید ویژه اسلام به تفکر برای این است که انسان اگر به تفکر بپردازد و در مسائل مختلف دقیق شود خیلی از مشکلاتی که در جامعه وجود دارد را برطرف می‌کند و پیشرفت‌های بسیار چشمگیری دست پیدا می‌کند.امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین شاخصه‌های تفکر، دستیابی به رشد و پیشرفت است و این موضوع باید هم در نیروی انسانی و هم در دیگر مسائل جامعه به خوبی دیده شود.وی با انتقاد از سیستم حرکتی در ادارات و کارخانه‌ها و بخش‌های مختلف جامعه، گفت:...
 • ۴ مأموریت ویژه دبیرخانه اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان سمنان محقق شد
 • دبیر ستاد برگزاری اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان با اشاره به تحقق ۴ مأموریت ویژه دبیرخانه این ستاد گفت: کتاب سفید پوشان حماسه‌ساز در سمنان منتشر شد. علی یعقوبی در حاشیه اختتامیه دومین اجلاسیه 96 شهید بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان در تالار جمعیت هلال‌احمر استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: مجموعه بهداشت و درمان به‌ویژه در استان سمنان در طول دفاع مقدس، جزو تأثیرگذارترین مجموعه‌‌ها بود.وی با اشاره به اینکه درخشندگی مجموعه بهداشت و درمان برای خدمت به ملت بزرگ ایران و اسلام پس از دفاع مقدس نیز همچنان ادامه بافت عنوان کرد: پس از اتمام دفاع مقدس، قشر فرهیخته بهداشت و درمان کشور در ادامه مجاهدات خود، در خدمت به مردم و محرومان پیشتاز بوده است.دبیر ستاد برگزاری اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان با اشاره به برگزاری نخستین اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس این استان در آذرماه سال 1394 بیان کرد: دبیرخانه دائمی این اجلاسیه پس از برگزاری نخستین سال آن، در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان شکل گرفت.یعقوبی با اشاره به اینکه اشاعه فرهنگ غنی دفاع مقدس یکی از اهداف تشکیل این دبیرخانه بود بیان کرد: برای برگزاری دومین اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان بیش از 350 ساعت جلسه در ستاد این اجلاسیه برگزار شد.وی با اشاره به تعریف چهار مأموریت مهم در این ستاد گفت: برای تحقق این چهار مأموریت چهار کمیته در دبیرخانه ستاد برگزاری اجلاسیه شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان ایجاد شد و امروز با افتخار می‌توان اعلام کرد که هر چهار مأموریت این دبیرخانه محقق شده است.جمع‌آوری آمار و اطلاعات درباره ایثارگران و شهدای بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان، انتشار کتاب بهداری دفاع مقدس با نگرش‌های مختلف، شکل‌گیری بهداری رزم مانند برپایی...
 • درمان رگ به رگ شدن و کبودی ها چگونه است
 • خبرگزاري آريا - کبودي زماني رخ مي دهد که عروق خوني کوچک و يا رشته هاي عضلاني پاره شده و خون به اطراف بافت وارد شود و رگ به رگ شدن به علت آسيب ديدن رباط و معمولا به خاطر کشش و يا يک حرکت غير طبيعي در مفصل به وجود مي آيد.رگ به رگ شدن و کبودي ها چه هستند؟رگ به رگ شدن باعث درد، ورم و عدم توانايي حرکت در عضو آسيب ديده مي شود. همچنين ممکن است عضو آسيب ديده کبود نيز شود.کبودي زماني رخ مي دهد که عروق خوني کوچک و يا رشته هاي عضلاني پاره شده و خون به اطراف بافت وارد شود. اين حالت باعث متورم و کبود شدن آن ناحيه مي شود.رگ به رگ شدن به علت آسيب ديدن رباط و معمولا به خاطر کشش و يا يک حرکت غير طبيعي در مفصل به وجود مي آيد.کبودي زماني رخ مي دهد که يک ضربه شديد به يکي از اعضاي بدن وارد شود و باعث پاره شدن عروق خوني در آن ناحيه شود.در مورد رگ به رگ شدن چه بايد کرد؟اگر شما با رگ به رگ شدن مواجه شويد اغلب احساس درد خواهيد کرد.مهمترين نکات براي درمان رگ به رگ شدن عبارتند از: محافظت، استراحت، يخ، فشار و بالا نگه داشتنمحافظت: ازعضو آسيب ديده در مقابل بروز آسيب هاي بيشتر محافظت کنيد.استراحت: استراحت مهم است و در تسريع درمان عضو رگ به رگ شده موثر است. از آنجا که ممکن است خونريزي تا 24 ساعت ادامه داشته باشد، بهتر است به مدت يک تا دو روز به عضو آسيب ديده استراحت بدهيد.سعي کنيد در هنگام خواب عضو رگ به رگ شده را در يک موقعيت ثابت نگه داريد، به عنوان مثال مي توانيد در رگ به رگ شدن پا، به کمک دو عدد بالش اين کار را انجام دهيد.يخ: از آنجا که بافت رگ...
 • حسینی چگونه کاپیتان استقلال شد
 • ورزش>لیگ برتر - سورپرایز داشتن ترکیب منصوریان به اتفاقی عادی تبدیل شده است. هر هفته می‌توانید منتظر یک سورپرایز باشید و قطعا سرمربی استقلال شما را ناامید نمی‌کند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سورپرایز این هفته منصوریان اما یک اتفاق ویژه‌است. به تغییر ترکیب و اضافه یا کم شدن بازیکنی ارتباطی ندارد بلکه در انتخاب کاپیتان است. منصوریان، حسین حسینی را به عنوان کاپیتان استقلال در بازی حساس مقابل ذوب‌آهن انتخاب کرد. اتفاقی که با هیچ معیاری قابل توجیه نیست. اگر معیار سابقه بازی را در نظر بگیریم، حسینی با انجام ۹ بازی در استقلال، فقط از بازیکنان جدید این تیم بیشتر بازی کرده است. اگر سن و سال را در نظر بگیریم، گزینه مورد نظر پادوانی خواهد بود. مدافعی که دومین سال حضورش در استقلال را می‌گذراند. اگر بخواهیم تجربه و سابقه ملی را در نظر بگیریم، وریا غفوری بازیکنی است که این معیار را دارد. اگر حتی بخواهیم تعداد سال‌های حضور در استقلال را در نظر بگیریم نورافکن با ۵ سال حضور در تیم‌های پایه و بزرگسالان استقلال، بیشتر از حسینی که چهارمین سال حضورش در این تیم را می‌گذارند مستحق بستن بازوبند است. اگرچه در غیاب چهار کاپیتان اصلی تیم و بقیه بازیکنان باتجربه، طبیعی است بازوبند به بازیکنی برسد که سابقه زیادی در استقلال نداشته باشد اما در میان تمام گزینه‌ها، حسینی دور از ذهن‌ترین گزینه خواهد بود. مگر این که به غیر از معیارهای نامبرده، پای معیار دیگری در میان باشد. شاید منصوریان بعد از جانشینی حسینی درون دروازه به جای شماره یک، بخواهد بازوبند را هم به جانشین او بدهد و این حرکت او پیام‌های زیادی را برای مهدی رحمتی داشته باشد. دروازه‌بانی که بعد از اتفاقات برنامه نود قطعا روابط حسنه‌ای با سرمربی ندارد و اختلافات پنهان آنها بیش از هر زمان دیگری علنی شده است. 256 43 کلید واژه‌ها...