ساعت 5 عصر گوشه‌ای از شهر مرا فرا می‌خواند، باید راهی شوم، راهی خانه ای که حدود 800 روز سایه همسر و پدر را بر سر خود ندیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ ساعت 5 عصر گوشه‌ای از شهر مرا فرا می‌خواند، باید راهی شوم، راهی خانه ای که حدود 800 روز سایه همسر و پدر را بر سر خود ندیده است.

خانواده شهید جواد جهانی حرفهای زیادی برای گفتن دارند، باید زودتر از موعد آنجا باشم، نباید وقت کم بیاید، باید دو گوش شوم و یک دهان، باید کمتر بگویم تا زمان بخرم برای شنیدن درد و دل های فراغ.

هوا روشن است و خورشید سوسو می کند که درب منزل شهید جهانی که حالا تبدیل به بیت الشهدا شده است می‌رسیم؛ عکس شهید جهانی که با اقتدار ایستاده اند و لبخند شکوه و پیروزی بر لب دارند روی در خودنمایی می‌کند.

در باز است، بعید می دانم برای ما گشوده شده باشد بلکه فکر می کنم درب بیت الشهدا به روی همه هم محلی ها نه، هم شهری ها نه بلکه به روی همه باز است.

پس از در ورودی پرده ای نصب شده است، پرده ای که صلابت یک مرد را به تصویر می‌کشد چرا که عکسی از شهید جواد جهانی به آن آویز است، شاید هم پرده خود را به ایستادگی این مرد گره زده.

وارد منزل که حالا بیت الشهدا شده می شویم، مادر و همسر شهید با لبخند و نگاه های آمیخته با محبت از ما استقبال می کنند؛ مادر بی تاب گفتن و ما بی تاب شنیدن.

35 سال زندگی، یک عمر خاطره

معصومه صبری، مادر شهید جواد جهانی کلام خود را با «بسم ربّ الشهداء و الصدیقین» آغاز کرده و می‌گوید: پسرم7 دی 1360 به دنیا آمد و و 22 آبان 95 دعوت حق را لبیک گفته و به مقام رفیع شهادت نائل شد؛ جواد از کودکی با بچه‌های دیگر فرق داشت، فهمیده، نترس و شجاع بود.

او که خاطرات کودکی فرزند شهیدش را در ذهن مرور کرده لبخند عمیقی می‌زند به بلندای قامت رشید فرزندش و ادامه می‌دهد: جواد 12 ساله که شد برای بسیج فعال اسم نوشت، حرفش را قطع می‌کند انگار خاطرات همچون پرده سینما از مقابل چشمانش می‌گذرند چرا که یکباره می‌گوید: پسرم روزهای وفات همیشه مقید بود لباس سیاه به تن کرده و در مساجد و جلسات شرکت کند؛ همچنین همواره در کارهای فرهنگی وسیاسی فعال بود؛ هنوز نماز به جواد واجب نشده بود که شروع به خواندن نماز کرد و از آن موقع هرگز نماز خواندنش ترک نشد.

جواد فرزند ارشد خانواده و صاحب دو برادر و یک خواهر است؛ این را مادر شهید جهانی گفت و ادامه داد: در شهادت پسرم، پدرش نقش ویژه داشت زیرا که لقمه حلال به خانه می‌آورد.

مادر از ازدواج فرزند شهیدش اینگونه می‌گوید: جواد سال 80 هنوز سربازی نرفته و شغلی هم نداشت که به من گفت نیت ازدواج دارد و اگر خانواده برایش خواستگاری نروند در صورتی که وارد گناه و معصیت شود ما باید جوابگو باشیم، من هم با پدرش صحبت کردم و عروسمان که همسایه رو به رویی ما بود را انتخاب کردیم زیرا جواد دوست داشت همسرش مومن باشد و اینگونه قسمت شد و ازدواج صورت گرفت.

مریم خلقی، همسر شهید جهانی به مادر شهید جهانی نگاه می‌کند، مادری که قد خمیده کرد تا فرزندش مردانه و با صلابت بایستد؛ او نیز همچون مادرشوهرش کلام خود را با جمله «بسم ربّ الشهداء و الصدیقین» آغاز کرده و با افتخار از همسری شهید بدون مرز، می‌گوید: مهمترین ملاک من برای ازدواج ایمان همسرم بود با این وجود پدرم ملاک های زیادی در نظر داشتند.

و خدایی که همه چیز را درست کرد

او که برق عشق را می توان در عمق چشمانش دید، خاطرات روز خواستگاری را مرور کرده و بیان می‌کند: خاطرم هست هر چه پدرم از جواد برای خانه و شغل می پرسید او پاسخ می‌داد:«خدا درست می کنه» تا اینکه پدرم گفت:«هر چی که من پرسیدم، میگین خدا درست می کنه خودتون می خواین چی کار کنید؟» و جواد در پاسخ به پدرم گفت:«باز هم خدا درست می کنه؛ تمام سعی خودم رو می‌کنم که دخترتون رو خوشبخت کنم. » از این رو می‌توان به قاطعیت گفت که جواد از لحاظ ایمانی واقعا پسر خوبی بود.

همسر شهید جهانی حالا کمی صدایش می‌لرزد؛ اما حتی خم به ابرو نمی‌آورد، انگار دلش را سپرده است به خدایی که شهیدش نزد اوست و روزی داده می‌شود، او ادامه می‌دهد: جواد اهل کار بود و همواره عشق به زندگی داشت و مرا واقعا پسندیده و خواسته بود.

نماز جماعتی که هیچ گاه قطع نشد

خلقی ادامه می‌دهد: خاطرم هست اولین روز عقد شهید جواد جهانی گفت با هم نماز جماعت بخوانیم و از من خواست تا آخر عمر این نماز جماعت را ادامه دهیم؛ او اینها را که می‌گوید سکوت می‌کند، شاید دارد عمری را یاد می کند که خیلی زود به انتهای آن رسید، اشک نمی ریزد؛ اما همچون یک مرد در خود می‌شکند.

همسر شهید جهانی از مهریه‌اش اینگونه می‌گوید: خانواده ام مهریه را 300 سکه در نظر گرفته بودند؛ اما من 114 سکه را پیشنهاد کردم؛ خنده‌ای خفیف کرده و ادامه می‌دهد: شنیده بودم زنانی روز قیامت با حضرت زهرا(س) محشور می شوند که مهریه شان را به همسرشان بخشیده باشند از این رو روز مرد تمام مهریه را به همسرم بخشیدم.

همسر شهید جهانی سکوت می‌کند، خاطرات ریز و درشت عاشقانه از پیش چشمانش عبور می‌کند؛ سکوتش ادامه دارد. سکوتی ادامه دار. نگاهمان بر روی عروس خانه شهید جهانی خیره مانده؛ اما مادر سکوت را می‌شکند، شاید می‌خواهد کمی عروسش را با خاطرات خوش فرزندش تنها بگذاریم.

شهید جهانی، شهید رسانه بدون مرز

معصومه صبری، مادر شهید جهانی می‌گوید: 6 آبان 94 اولین تاریخ اعزام جواد بود، آن زمان در قسمت آگهی روزنامه خراسان فعالیت داشت، از این رو می‌توان گفت جواد، شهید رسانه است.

مادر شهید جهانی ادامه می‌دهد: من و پدرش بر این عقیده بودیم که چون جواد بچه کوچک دارد و همسرش خیلی جوان است لازم نیست سوریه برود و می‌تواند در شهر خودمان فعالیت‌هایی انجام دهد که خدا به سبب آن به او پاداش دهد ولی جواد می‌گفت:«باید بروم چون در سوریه به ما احتیاج دارند، اگر من نجنگم مدیون حضرت فاطمه زهرا(س) می‌شوم و نمی توانم جواب ایشان را بدهم اگر شما می توانید جوابگوی آن حضرت باشید من نمی روم. »

مادر سکوت کرده، بغض گلویش را سخت نگاه می‌دارد تا مبادا اشکی از گوشه چشمانش روانه شود، به زمین چشم دوخته است، شاید دارد با نگاهش سجده شکر می کند بابت فرزندی که خدا به او عطا کرده است؛ او ادامه‌ می‌دهد: من و پدرش گفته بودیم برای رفتن به سوریه از ما خداحافظی نکند از این روبه سوریه می رفت؛ اما برای خداحافظی از ما نمی‌آمد، دفعه آخر اما جواد برای خداحافظی آمد.

مادر بیان می‌کند: جواد همیشه می‌گفت:«مادرم برای رفتنم به سوریه راضی نیست؛ اما اگر من بروم مادرم راضی می‌شود. می‌گفت:«من فقط از مادرم می ترسم که راضی نیست» من هم همیشه به جواد می‌گفتم که من ناراحتی قلبی دارم اگر تو بروی و برای من اتفاقی بیافتد تو باید جواب بدهی. این‌ها را می‌گفتم که نرود اما او راه خود را ادامه می داد.

صبری خاطرات پسرش از کودکی تا سن شهادتش را زیر و رو کرده و می‌گوید: جواد همیشه می‌گفت:«من که عمر زیاد نمی کنم پس چه خوب است که در راه حق جان دهم زیرا نمی خواهم به مرگ طبیعی از دنیا بروم. »

مادر شهید جهانی با افتخار از پسرش یاد کرده و ادامه می‌دهد: همیشه به جواد می گفتم برای مملکت خودش بجنگد این در حالی است که اگر بچه های ما به جنگ نمی رفتند هرگز داعش اجازه نمی داد ما در امنیت کامل باشیم از این رو به پسرم افتخار می کنم زیرا با عشق به مقام رفیع شهادت نائل شد و حضرت زینب(س) و حضرت زهرا(س) خودشان به خانواده صبر عطا کرده‌اند.

مادر به عروسش خیره می‌شود، شاید می خواهد گواه حرف خود را در چهره عروسش هم ببیند. همسر شهید جهانی صبورانه به من نگاه می‌کند، آن قدر آرام و بی تلاطم است که می توان ساعت ها با او به گفت و گو نشست.

مریم خلقی، همسر شهید جهانی می‌گوید: 15 سال از ازدواجمان گذشته بود که جواد راهی سوریه شد و ثمره این وصلت فاطمه 13 ساله و علی 9 سال است.

تلاش شهید جهانی برای پیوستن جهت مقابله با گروهک ریگی شرق کشور

او ادامه می‌دهد: جواد از همان اول علاقه داشت در مجموعه سپاه فعالیت کند؛ خاطرم هست هر زمان جواد مستندهای شهید آوینی را تماشا می‌کرد چشم هایش بارانی می‌شد و می گفت کاش در دوره هشت سال دفاع مقدس زندگی می‌کرد تا اسلام را یاری کند؛ تا اینکه گروهک ریگی شرق کشور را نا امن کرد، آن زمان جواد خیلی تلاش کرد که با بچه های بسیج یا با پیوستن به سپاه به مناطق اعزام شود اما موفق نشد.

خلقی ادامه می‌دهد: دو سال برای اعزام به سوریه پیگیر بود و همیشه می‌گفت می‌خواهد به سوریه برود و من فکر می‌کردم این حرف او شوخی است. همسر شهید جهانی سرش را به زیر می‌اندازد، چشمانش را برای لحظه ای می بندد و سکوت میان ما حاکم می‌شود.

ثانیه‌هایی که حریف خاطرات نمی‌شوند

شاید دارد گذر زمان را به سخره می‌گیرد چرا که ثانیه ها هیچ گاه حریف قَدَری برای خاطره‌ها نمی‌شوند. او سکوت را شکسته و ابراز می‌کند: در جلسه خواستگاری جواد گفت اگر روزی برای کشور جنگ پیش بیاید حتما برای دفاع عازم می‌شود و من نیز در پاسخ گفتم اگر برای کشور جنگ پیش بیاید و شما قصد رفتن نکنید من خود شما را راهی می کنم.

همسر شهید جهانی این را که می‌گوید خنده خفیفی می‌کند و من در پس خنده‌هایش «خنده تلخ من از گریه غم‌انگیز تر است» را خواندم. او ادامه داد: شهید جواد جهانی پیگیر اعزام سوریه که شد من گفتم راضی نیستم که برود و او گفت:«من از همان اول با شما در روز خواستگاری شرط کرده بودم. » و من به او گفتم برای کشور خودمان بجنگ نه کشوری دیگر و او تنها یک جمله از امام خمینی(ره) را در پاسخ به من گفت «اسلام مرز ندارد و هر جا ندای مسلمانی شنیدی باید بروی. »

خلقی اظهار می‌کند: شهادت پدر امام رضا(ع) بود که جواد گفت به رفتن او به سوریه رضایت بدهم چون هیچ گاه دوست نداشت به مرگ طبیعی از دنیا برود؛ اما من از رضایت دادن امتناع کردم و او گفت:«یا موسی بن جعفر(ع) خودتان به دل این زن بیندازید که اجازه رفتن مرا بدهد. » زیرا رضایت من واقعا برایش مهم بود.

او ادامه می‌دهد: همان شب خواب دیدم با جواد به سوریه رفته‌ایم و جواد با لباس شخصی با پاسداران به خط مقدم رفت و من به همراه چند زن عرب به پناهگاه رفتیم، در خواب چند سرباز آمدند و گفتند اینجا تخریب می‌شود و این آزمایش الهی است که ما باید از شما دفاع کرده و تا آخرین قطره خون برای دفاع از ناموس بجنگیم و سپس در پناهگاه را بستند و رفتند؛ در خواب خیلی ترسیدم و گوشه ای پناه گرفته و دست هایم را رو به آسمان بلند کرده و گفتم خدایا چرا من اجازه نمی‌دادم همسرم برای دفاع از کشورهای همسایه اعزام شوند؛ همان موقع از خواب بلند شدم و این اولین تلنگر بود که من برای اعزام همسرم رضایت بدهم.

مادر شهید اسدی الگوی همسر شهید جهانی

در نگاه همسر شهید جهانی هیچ ردی از پشیمانی به چشم نمی‌آید گویی مصمم تر از گذشته است. او اضافه می‌کند: جواد همواره ما را با خانواده شهدای مدافع حرم آشنا می کرد، به ویژه با خانواده شهید جاوید الاثر شهید اسدی که مرا به خانه این شهید برد و گفت دوست دارم با مادر شهید اسدی آشنا شوید زیرا چند فرزند این مادر مدافع حرم هستند و همیشه می‎گفت الگوی من باید مادر شهید اسدی باشد تا آنجا که من هم دوست داشتم همسرم در این راه شرکت کند.

خلقی از اصرار همسرش برای رضایت یاد کرده و می‌گوید: جواد همیشه می گفت دعا کنم که قسمت بشود راهی سوریه شود؛ خاطرم هست با هم به مجلس شهید مرتضی عطایی رفتیم مراسم وداع بود و همسرم که دوست صمیمی شهید مرتضی عطایی بودند عاشقانه دوستش را بدرقه کرد، در آن مراسم رو به من گفت:«اگر شما از ته دل دعا کنید حتما قسمت می شود برای بار چهارم هم به سوریه اعزام شوم. »

پس از پایان مراسم جواد از من پرسید که آیا برای او دعا کردم و من در جواب گفتم بله زمانی که دست مادر شهید را بوسیدم به مادر شهید عطایی گفتم دعا کنند برای ما نیز چنین سعادتی قسمت شود. آنجا جواد گفت:«خدا خیرت بده خوشحالم شریک زندگیم با من همدل شده. »

همسر شهید جهانی ابراز می‌کند: جواد آن چنان عاشق شهادت بود که من او را به نام «شهید زنده» در تلفن همراهم ذخیره کرده بودم. خاطرم هست یک روز جواد به دنبال گوشی‌اش می گشت که دید به این نام در تلفن همراهم ذخیره شده و من گفتم «چون عاشق شهادت هستی برای من شهید زنده محسوب می شوی. »

همسری به نام «شریک جهادم، مسافر بهشتم»

خلقی سرش را به زیر می‌اندازد، ثانیه ثانیه خاطرات خوش شهید جواد جهانی از پیش چشمانش عبور می‌کند، چشمانش اما یک دنیا حرف عاشقانه دارد؛ او ادامه می‌دهد: دفعه چهارم که می خواست به سوریه اعزام شود به من گفت از تلفن همراهش به خودم زنگ بزنم، تماس که گرفتم متوجه شدم مرا به نام «شریک جهادم، مسافر بهشتم» ذخیره کرده است.

همسر شهید جهانی این ها را می‌گوید و من در ذهن خود جواد و جهاد و بهشت را ترسیم کرده و خاطرات تشییع را مرور می‌کنم که در آن مراسم همسر شهید جهانی از خانواده شهید اسدی یاد می‌کند.

خلقی می‌گوید: شهید محمد اسدی جایگاه ویژه دارد زیرا جاوید الاثر بوده و گمنام محسوب می شود و قطعا شهدای گمنام درجه و رتبه بالاتری نسبت به شهدای دیگر دارند و حضرت فاطمه زهرا(س) همیشه مادر این چنین شهدایی خواهند بود. او با عشق از شهدای گمنام یاد می‌کند، آن چنان عشق به شهدای جاویدالاثر دارد که ناخواسته خنده خفیفی می‌کند و ادامه می‌دهد: به نظرم حضرت زهرا(س) به صورت ویژه به شهدای گمنام سر می زنند.

همسر شهید جهانی ابراز می‌کند: میان شهدای ایرانی مشهد، شهید اسدی شهید جاوید الاثر است و قبل اعزام به سوریه به پدر و مادرش گفته بود که حتی اگر پیکرش بازنگشت قوی و آماده باشند تا برای همه مردم الگو شوند. شهید اسدی گفته بود:«دوست دارم مادرم مثل مادر وهب باشد» تا آنجا که در وصیت نامه اش نوشته بود:«دوست دارم پیکرم هیچ گاه بازنگردد تا زمانی که امام زمان(عج) ظهور کنند و من از کنار قبر بی بی رجعت کرده و در رکاب امام(عج) باشم. »

علاقه شهید جهانی به شهید برونسی

خلقی از شهید اسدی با تحسین یاد می‌کند؛ اما کلامش تشنه گفتن از جوادی است که او را شریک جهاد خود خطاب می‌کرد؛ همسر شهید جواد جهانی اظهار می‌کند: جواد از میان شهدای هشت سال دفاع مقدس خیلی به شهید برونسی علاقه داشت و همیشه می گفت پدرم همچون شهید برونسی بنا است و نان حلال کسب می‌کند، همچنین جواد به شهید خلقی که عموی من هستند علاقه زیادی داشت تا آنجا که در راهپیمایی ها عکس شهید را در دست می‌گرفتند.

نگاهش به فرش خیره می‌ماند، سکوت می‌کند، نفس عمیقی می‌کشد و تجدید قوا می‌کند برای گفتن از عشقی که حالا همیشه دو متر با او فاصله دارد. خلقی بیان می‌کند: جواد اولین کربلایی را که رفت به نیت شهدا بود و هربار به سوریه اعزام می‌شد قرآن تو جیبی عموی شهیدم را به همراه خود می برد؛ اما دفعه آخر که رفت . . . ، تماس گرفت که عجله ای حرکت کرده و من فراموش کردم قرآن عمویم را با او همراه کنم.

همسر شهید جهانی نگاهش را از ما دریغ می‌کند، شاید هنوز حسرت آن روز آخر که جوادش را با عجله راهی دفاع از حرم حضرت زینب(س) کرده بود بر دلش مانده، شاید دارد دو دو تا چهار تا می‌کند تا روزهای نبودن جهانش را چگونه باید تاب بیاورد. مادر می‌خواهد عروس جوانش را با حرف‌هایش آرام کند، پس می‌گوید: اگر دو پسر دیگرم هم بخواهند برای دفاع بروند حتما اجازه خواهم داد اما اجازه اصلی را باید همسران آنها بدهند، چه یکی چه سه تا، همه فرزندانم فدای سر حضرت رقیه(س) و زینب(س)؛ این را که می‌گوید به عروسش خیره می‌شود شاید می خواهد مطمئن شود دل او آرام گرفته باشد.

آرزوی شهادت مادر شهید جهانی

مادر شهید جهانی ادامه می‌دهد: همه روزی خواهند مرد پس چه خوب است در راه حق به شهادت برسند؛ این را که می‌گوید ادامه می‌دهد: به پسرم حسودیم می‌شود زیرامقام بالایی دارد به همین خاطر همیشه به جواد می گویم برایم دعا کند تا من هم به شهادت برسم زیرا عاشق شهادت هستم و دوست دارم شهید شوم.

همسر شهید جهانی صحبت مادر را که می‌شنود به یاد علاقه شهید به شهادت افتاده و می‌گوید: جواد خیلی به شهادت علاقه‌مند بود تا آنجا که بچه ها فهمیده بودند پدرشان عاشق شهادت است؛ خاطرم هست روزی کنار پسرمان علی نشسته بود که گفت کاش پسر من هم بزرگ بود تا همچون تیپ فاطمیون که برخی پدر و پسر هستند، من هم با پسرم اعزام می شدم.

او ادامه می‌دهد: یک بار جواد مرا صدا زد و گفت اگر پدر و مادر هر دو برای بچه دعا کنند دعا گیرا خواهد بود پس دستش را روی سر علی کشید و برای شهادتش دعا کرد و از من هم خواست تا از جان و دل برای علی دعا کنم، من هم دست کشیدم و گفتم الهی شهادت قسمت همه شود، جواد همیشه می‌گفت:«دوست دارم علی هم در رکاب آقا امام زمان(عج) و در راه مبارزه با اسرائیل به درجه شهادت نائل شود. »

خلقی ادامه می‌دهد: همه مادران فرزند خود را بیشتر از همسر دوست دارند؛ اما من همیشه به جواد می گفتم:«من اول شما، بعد شما و بعد شما و بعدها بچه ها رو دوست دارم. » و جواد هم می‌گفت:«دل به دل راه داره، با وجود اینکه دوست دارم مدام برای دفاع سوریه باشم اما وابستگی به شماست که من را به ایران و به خونه می کشونه. »

همسر شهید جهانی خاطرات عاشقانه را مرور می‌کند اما حتی خم به ابرویش نمی‌آورد؛ گویی که شهادت همسرش از او مرد روزهای سخت خلق کرده. او بیان می‌کند: جواد همیشه می‌گفت:« عاشق شهادت هستم اما تا از شما دل نکنم به شهادت نمی رسم. »

او ادامه می‌دهد: خاطرم هست جواد پارسال در اعتکاف شرکت داشت، تماس گرفت و گفت:«درسته من از مسجد نمی تونم بیرون بیام ولی دلم برای شما تنگ شده، نمی خوای به من سر بزنی؟» من هم که حاضر و آماده رفتن بودم به محل اعتکاف رفتم و دیدم شهید جهانی از شدت دلتنگی جلوی در ایستاده است. همان موقع صدای روحانی مسجد می آمد که از مدافعان حرم می گفت که آنها از همه چیز گذشتند که توانستند پرواز کنند همان لحظه جواد گفت شاید به این خاطر به شهادت نرسیده است که هنوز نتوانسته از من دل بکند.

همسر شهید جهانی عاشقانه‌هایشان را سر به زیر تعریف می‌کند، او سرش را بالا آورده و عنوان می‌کند: جواد همیشه دوست داشت از یاران امام زمان(عج) باشد و جالب اینجاست که شماره اعتکافش 313 بود که این را به فال نیک گرفت.

شهادت پدر آرزوی پسر/ بابا عاشق شهادت بود

خلقی از کنار آمدن فرزندانش با فراق و شهادت پدر اینگونه می‌گوید: جواد آنقدر عاشق شهادت بود که من خوشحال بودم که به هدفش رسید و هیچ نگران نبودم که روزی بچه ها از من بپرسند چرا اجازه دادم پدرشان به سوریه برود؛ یک بار از علی پرسیدم دوست داشتی من یا پدرت شهید می شدیم و او در جواب همین سوال را از من پرسید و من پاسخ دادم:«دوست داشتم همه شهید می شدیم. » اما علی گفت دوست داشت پدرش شهید می‌شد چون عاشق شهادت بود خاطرم جمع شد که پسرم می داند پدرش عاشق جهاد و شهادت بود.

او می‌گوید: سر مزار شهید جهانی رفتیم که علی از من پرسید:«اگر بابا الان اینجا بودن آیا اجازه می‌دادید دوباره به سوریه بروند یا نه؟» و من در پاسخ به سوال علی گفتم بیشتر از دفعه های قبل اجازه می دادم چون جواد همیشه می گفت سوریه آخرین هدفش نیست بلکه هدفش یمن، آزادسازی فلسطین و نابود سازی اسرائیل است.

همسر شهید جهانی از همسرش نه در گذشته بلکه در حال یاد می‌کند، تعجب مرا که می‌بیند عنوان می‌کند: شهیدان از ما زنده تر هستند از این رو فکر نمی کنم همسرم میان ما نیست بلکه همیشه در منزل با ایشان صحبت می‌کنم و حتی ظرف غذا و قاشق برایش می گذارم.

او اینها را می‌گوید و من با نگاهم تمام خانه را زیر و رو می‌کنم به دنبال نشانه ای از حیات شهید؛ او همین جاست، میان تمام خاطراتش که با هر تکه‌شان هزار هزار انسان را عاشق و شیدا می‌کند و دوباره تجلی می‌یابد در مدافعی دیگر.

ادامه دارد. . .

گزارش از سعیده حیه‌در

انتهای پیام/

کلیدواژه: جواد همیشه می گفت | او ادامه می دهد | ادامه می دهد | همیشه به جواد | همسر شهید جهانی | شهید جواد جهانی | مادر شهید جهانی | عاشق شهادت بود | شهید جهانی | تا آنجا | خاطرم هست | برای دفاع | دوست داشت | دوست دارم | شهید اسدی | من گفت | من پرسید | جواد گفت | laquo دوست | جواد هم | هیچ گاه | زهرا س | بچه ها

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۷۵۴۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • استمرار حیات اسلام به واسطه قیام امام حسین ع است
 • امام جمعه شهریار با اشاره به ویژگی‌های مکتب عاشورا گفت: تداوم حیات اسلام به واسطه قیام امام حسین(ع) است و امروز نه تنها در دل مومنان بلکه در دل تمام آزادمردان عشق به امام حسین (ع) موج می‌زند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهریار، حجت‌الاسلام والمسلمین موسی سالمی در خطبه‌های نماز دشمن‌شکن جمعه این هفته شهریار ضمن گرامیداشت ماه محرم و هفته دفاع مقدس و دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: امتیازات امام حسین (ع) به حدی است که در کلام نگنجد.وی افزود: یکی از ویژگی‌ها این است که همه امامان بعد از ایشان از نسل این بزرگوار هستند، امتیاز دوم اینکه تداوم حیات اسلام به واسطه قیام این بزرگوار است و دیگر اینکه شعله‌های محبت او در دل مومنان قرار دارد و به واقع مومنی نداریم که گرمای عشق به امام حسین(ع) در دلش وجود نداشته باشد و امروز نه تنها در دل مومنان بلکه در دل تمام آزادمردان عشق به امام حسین (ع) موج می‌زند.امام جمعه شهریار با اشاره به دیگر ویژگی‌های امام حسین(ع) تصریح کرد: شفا در تربت و اینکه دعا زیر بقعه این بزرگوار اجابت می‌شود از دیگر ویژگی‌های این امام بزرگور است و از دیگر امتیازات این امام همام عشقی است که عموم مردم به وی دارند و در مسیر تعالیم و مکتب این بزرگوار قدم برمی‌دارند.سالمی در خطبه دوم نماز عبادی - سیاسی جمعه بیان کرد: بالاترین رمز پیروزی ممالک اسلامی وجود و برکت محرم و صفر و وجود عزیز امام حسین (ع) است.وی با اشاره به مناسبت‌های هفته پیش‌رو گفت: مناسبت‌های متعددی در این هفته داریم که امروز روز اول از هفته دفاع مقدس و فردا آغاز سال تحصیلی جدید است که همه اینها با با ماه محرم تقارن پیدا کرده است.امام جمعه شهریار با اشاره به تلاش دشمن برای ضربه زدن به ایران عنوان کرد: :جنگ تحمیلی به...
 • یک هزار و ۲۰۰ مبلغ دینی به مناطق مختلف استان قزوین اعزام شدند
 • حجت الاسلام والمسلمین عباس نظری روز جمعه در جمع خبرنگاران حاضر در همایش شیرخوارگان حسینی افزود: این افراد تا 12 محرم در مناطق از پیش مشخص شده مستقر و به ترویج احکام و مسایل دینی می پردازند.وی اظهارکرد: از این تعداد 220 نفر مبلغ از قم که متشکل 172 نفر آقا و 48 نفر خانم و مابقی مبلغان استان می باشند.حجت الاسلام نظری اظهارکرد: ماه محرم فرصت ممتازی برای توسعه فرهنگ دینی و آشنا کردن جوانان با معارف و سبک زندگی اسلامی است.حجت الاسلام نظری از محرم به عنوان فرصتی برای آشنایی بیشتر با ائمه اطهار (ع) یاد کرد و گفت: مکتب اهل بیمت عصمت و طهارت، زیباترین جلوه های دینی را برای ما به نمایش گذاشته است که اوج آن در محرم و صفر دیده می شود.وی، احیای ارزش های اسلامی و سنت های حسنه، حق گرایی، استکبار ستیزی، ایثار و شهادت طلبی، صله رحم و عیادت از بیماران را از دیگر نکاتی عنوان کرد که روحانیون و مبلغان با حضور در مکان های مذهبی و هیات های عزاداری ماه محرم بر توجه به آنها از سوی مردم تاکید می کنند.این مسئول با بیان اینکه اعزام بعدی مبلغین در دهه آخر ماه صفر است، افزود: در استان قزوین هزار و 400 مسجد وجود دارد که با وجود تکایا و حسینیه ها این تعداد روحانی جوابگوی نیازهای مردم نیست و تنها بخشی از هیات ها را پوشش می دهد.حجت الاسلام نظری، یکی از اقدام های سازمان تبلیغات اسلامی در آستانه ماه محرم را ساماندهی مبلغان و مبلغات خواند و اظهارکرد: در این راستا نشست توجیهی مبلغان با عنوان همایش طلایه داران تبلیغ نیز برگزار شده است.وی اضافه کرد: مبلغان و روحانیون با حضور در هیات های مذهبی و عزاداری های حسینی، قیام عاشورا و هدف آن را روایت می کنند که این فرصت مناسبی برای شناخت امام حسین (ع) و...
 • رئیس جمهور ترکیه:نیروهایمان را به ادلب سوریه اعزام می کنیم
 • به گزارش جماران؛ رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: در چارچوب توافقنامه‌هایی مبنی بر ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، نیروهایمان را در استان ادلب واقع در شمال سوریه مستقر خواهیم کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شهر نیویورک طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز اظهار کرد: توافقنامه ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه یک ایده برجسته است، این طرح مبنی بر اینست که روس‌ها حفظ امنیت خارج ادلب را بر عهده می‌گیرند و ترکیه همین کار را در داخل استان انجام می‌دهد. اردوغان گفت: آنکارا در راستای برقراری امنیت جهت اجرای توافقنامه کاهش تنش در استان ادلب، نیروهای جدیدی را به این استان اعزام خواهد کرد. رئیس جمهور ترکیه افزود: این ماموریت آسان نیست و ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گام‌های بعدی که باید برای ریشه‌کن‌ کردن تروریست‌ها و بازگشت صلح به سوریه اتخاذ شوند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.
 • فعالیت های کمیته امداد موجب رضایت امام زمان عج است سخنان ترامپ در سازمان ملل نماد سرخوردگی آمریکا بود
 • به گزارش ایرنا، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی روز پنجشنبه در دیدار مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم و هیات همراه، افزود: فعالیت های کمیته امداد از ابتدای پیروزی نهضت اسلامی روز به روز گسترش یافته و تنها خداوند است که می تواند پاداش خدمت به محرومان را برای امام خمینی (ره) که عامل ایجاد این نهاد بودند و سایر خدمتگزاران صادق آن به حساب آورد.وی بیان کرد: کمیته امداد امروز بدون هیچ گونه جناح بندی سیاسی و منافع مالی، تنها برای کمک به محرومان جامعه در صحنه حاضر است و در راستای سیاست های نظام و رهبر معظم انقلاب برای کاهش فقر و حمایت از اقشار ضعیف به فعالیت می پردازد.وی با اشاره به اهمیت فعالیت های فرهنگی در نهاد انقلابی کمیته امداد، ادامه داد: برنامه ریزی و آموزش، دو عامل مهم موفقیت فعالیت های فرهنگی است که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان کمیته امداد قرار گیرند تا نتیجه اقدامات ایشان علاوه بر مسائل مادی بر روح و روان محرومان جامعه نیز تاثیر گذاری لازم را داشته باشد.آیت الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: این مقام آمریکایی به جای 15 دقیقه سخنرانی 40 دقیقه صحبت کرد و بیش از نصف آن را به موضوع ایران اختصاص داد؛ این مساله نشان می دهد ایران اسلامی امروز به اقتداری مثال زدنی در سطح جهان دست یافته و کشوری که می تواند رقیب آمریکا باشد و آن را به زانو درآورد تنها ایران است.وی افزود: روزگاری نمایندگان مجلس ایران را نیز آمریکایی ها تعیین می کردند اما امروز وضعیت این کشور به جایی رسیده است که رئیس جمهوری آمریکا در برابر آن ناتوان می شود و نمی داند در برابر عزت ایران اسلامی چه بگوید تا جایی که خود آمریکایی نیز...
 • فعالیت های کمیته امداد موجب رضایت امام زمان عج است/سخنان ترامپ در سازمان ملل نماد سرخوردگی آمریکا بود
 • قم – ایرنا – رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: فعالیت های کمیته امداد امام خمینی (ره) در بخش های مختلف برای خدمت رسانی مطلوب به نیازمندان جامعه موجب رضایت امام زمان (عج) است و دعای خیر ایشان را برای نظام اسلامی در پی دارد. به گزارش ایرنا، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی روز پنجشنبه در دیدار مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم و هیات همراه، افزود: فعالیت های کمیته امداد از ابتدای پیروزی نهضت اسلامی روز به روز گسترش یافته و تنها خداوند است که می تواند پاداش خدمت به محرومان را برای امام خمینی (ره) که عامل ایجاد این نهاد بودند و سایر خدمتگزاران صادق آن به حساب آورد.وی بیان کرد: کمیته امداد امروز بدون هیچ گونه جناح بندی سیاسی و منافع مالی، تنها برای کمک به محرومان جامعه در صحنه حاضر است و در راستای سیاست های نظام و رهبر معظم انقلاب برای کاهش فقر و حمایت از اقشار ضعیف به فعالیت می پردازد.وی با اشاره به اهمیت فعالیت های فرهنگی در نهاد انقلابی کمیته امداد، ادامه داد: برنامه ریزی و آموزش، دو عامل مهم موفقیت فعالیت های فرهنگی است که باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان کمیته امداد قرار گیرند تا نتیجه اقدامات ایشان علاوه بر مسائل مادی بر روح و روان محرومان جامعه نیز تاثیر گذاری لازم را داشته باشد.آیت الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: این مقام آمریکایی به جای 15 دقیقه سخنرانی 40 دقیقه صحبت کرد و بیش از نصف آن را به موضوع ایران اختصاص داد؛ این مساله نشان می دهد ایران اسلامی امروز به اقتداری مثال زدنی در سطح جهان دست یافته و کشوری که می تواند رقیب آمریکا باشد و آن را به زانو درآورد تنها...
 • تریم با نصف دستمزد سابقش برای آمدن به استقلال رضایت می دهد
 • به گزارش وانانیوز، به نقل از سایت «فوتومک» ترکیه،فاتح تریم، سرمربی سابق تیم ملی ترکیه با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال این کشور خواهان تسویه حساب با او شد. تریم در ماه ژوئن گذشته نیز مطالبات خود را از فدراسیون ترکیه خواسته بود. با توجه به قراردادی که تریم در تاریخ 15 نوامبر 2013 با فدراسیون ترکیه امضا کرد قرار شد وی سالیانه حقوق 3 و نیم یورویی داشته باشد. تریم که کارش با ترکیه تمام شده است مطالبات 16 ماه اش را نخواسته بلکه مطالبات 12 ماه اخیر خود را خواسته است. تریم با رئیس فدراسیون ترکیه در تاریخ 26 ژوئن یعنی دو ماه پیش به توافق شفاهی رسیده بود تا 3 و نیم میلیون یورو خود را بگیرد. اما این مطالبات از سوی فدراسیون ترکیه پرداخت نشد در نتیجه وی به وسیله وکیلش هشداری را به فدراسیون ارسال کرد. تریم این بار به خاطر بد عهدی فدراسیون ترکیه به جای 12 ماه همان 16 ماه طلبش را درخواست کرد که مبلغ 4.6 میلیون یورو می‌شود. این خبر درحالی است فاتح تریم بنا به گفته مدیر عامل باشگاه استقلال تهران گزینه اصلی هدایت این تیم است. یکی از خبرنگاران مشهور ترکیه نیز روز گذشته جزئیات پیشنهاد آبی ها به تریم را فاش کرد و مدعی شد که استقلال پیشنهاد مبلغ 5 میلیون یورو(20 میلیارد تومان) به مدت 3 سال را به او داده یعنی حقوق سالیانه بیش از یک و نیم میلیون یورو است. با تفاسیر و این افشاگری استقلال پیشنهادی به تریم داده است که این سرمربی سرشناس در زمان هدایت ترکیه 2 برابر این مبلغ را سالیانه می‌گرفت و باید منتظر ماند این سرمربی ترکیه‌ای به نصف دستمزد سابقش برای آمدن به استقلال رضایت می دهد.
 • روسیه:۸۷ درصد اراضی تحت اشغال داعش در سوریه آزاد شدند
 • وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بیش از ۸۷ درصد از اراضی تحت اشغال گروه تروریستی داعش در سوریه، آزاد شده است. به گزارش جماران به نقل از «روسیا الیوم» وزارت دفاع روسیه امروز –جمعه- اعلام کرد که از آغاز عملیات نظامی نیروهای روس در سوریه، در مجموع ۸۷ و چهار دهم درصد از مناطق سوریه که تحت اشغال گروه تروریستی داعش بود، آزاد شده است. وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که این آمار از آغاز عملیات روسیه در سوریه در تاریخ بیستم سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون است. بر اساس آمار منتشر شده، در حملات هوایی روسیه هشت هزار و ۳۳۲ مرکز فرماندهی، ۱۷ هزار و ۱۹۴ مورد از استحکامات دفاعی، ۵۳ هزار و ۷۰۷ مرکز تجمع عناصر تروریست، ۹۷۰ پایگاه نظامی، شش هزار و ۷۶۹ انبار مهمات و تجهیزات، ۲۱۲ چاه نفتی در اختیار داعش، ۱۸۴ پالایشگاه نفت، ۱۳۲ ایستگاه پمپاژ سوخت و کاروان حمل سوخت و ۹ هزار و ۳۲۸ مرکز عناصر تروریست مورد حمله قرار گرفته و منهدم شده است.
 • اعزام نیروهای بیشتر پلیس به کاتالونیا برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی
 • وزارت کشور اسپانیا امروز (جمعه) از ارسال نیروهای دولتی بیشتر به کاتالونیا برای حفظ نظم و حصول اطمینان از برگزار نشدن همه‌پرسی منع شده استقلال، خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاتالویا که قصد دارد در روز اول اکتبر برای جدایی از اسپانیا همه‌پرسی برگزار کند، نیروهای پلیس مستقل خود را دارد، با این وجود نیروهای پلیس دولتی نیز در سراسر این منطقه پایگاه‌هایی دارند و معمولا با پلیس‌های مستقل کاتالونیا همکاری می‌کنند. وزارت داخلی این کشور به شمار دقیق نیروهای منتقل شده به کاتالونیا اشاره نکرد اما رسانه‌های اسپانیا اعلام کردند، ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تن از نیروهای پلیس دولتی به این منطقه رسیده و یا در راه هستند. این نیروها به حدود ۵۰۰۰ نیروی دولتی و ۱۷ هزار نیروی مستقل مستقر در این منطقه، ملحق خواهند شد. وزارت کشور اسپانیا در بیانیه‌ای اظهارکرد: این نیروها موظف به نظارت بر فضاهای عمومی و حفظ نظم هستند و در صورت برگزاری این همه‌پرسی غیرقانونی، واکنش نشان خواهند داد. این نیروهای عزام شده به عنوان پشتیبان پلیس کاتالونیا در صحنه حضور دارند. به دلیل کمبود محل اقامت و نیز برای جلوگیری از بروز درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس، برخی از این نیروها در سه کشتی اجاره شده توسط دولت اسپانیا و بعضی دیگر در بندرگاه‌های بارسلونا و تاراگونا اقامت‌ دارند. وزارت کشور اسپانیا به نیروهای پلیس در کاتالونیا اعلام کرده است که از ۲۰ سپتامبر تا ۵ اکتبر مجاز به استراحت نیستند. دولت کاتالونیا اوایل هفته گذشته مسئولان اسپانیا را برای حمله نیروهای پلیس به اداره‌های کاتالونیا و بازداشت مقامات آن‌ها و کنترل اداره دارایی این منطقه توسط وزارت دارایی اسپانیا، محکوم کرد. کارلس پوگدمون، رهبر منطقه کاتالونیا، در پی تجمع ده‌ها هزار تن از مردم در خیابان‌های بارسلونا و درخواست حق رای، روز گذشته اعلام کرد، فرایند همه‌پرسی را ادامه خواهد داد و به ممنوعیت دادگاه...
 • اهال منبر شهادت امام حسین ع را زنده نگه دارند/با زنده نگه داشتن مجلس عزاى امام حسین ع اسلام زنده مى ماند
 • خبرگزاري آريا - آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، بخشي از بيانات امام خميني (ره) درباره عاشورا در صحيفه نور جلد 13 در تاريخ 14 آبان سال 1359 به شرح زير است: مجالس عزا بايد باشد و اهل منبر بايد اين شهادت امام حسين (ع) را زنده نگه دارند و ملت بايد با همه قدرت، اين شعائر اسلامي را خصوصاً‌ اين (مجالس) را زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده مي‌شود.«انا من حسين» که روايت شده است که پيغمبر فرموده است، اين معنايش، معنا اين است که حسين مال من است و من هم از او زنده مي‌شوم. از او (زنده) شده است. اين همه برکات از شهادت ايشان است؛ با اينکه دشمن مي‌خواست آثار را از بين ببرد!آنها در صدد بودند که اصل بني‌هاشمي در کار نباشد. «لعِنَت هاشِمُ بِالکَذا» اين حرف بود! آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است. اين مجالس را حفظ کنيد.انتهاب پيام/
 • کمک بیش از ۷۰۰ میلیون تومانی حامیان تهرانی به ایتام و فرزندان محسنین/تسهیلات ویژه برای مردانی که با زنان سرپرست خانوار ازدواج کنند
 • به گزارشحوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کمیته امداد امام خمینی(ره) در هفته ای که گذشت شاهد رویدادهایی بود که در ادامه به آن می پردازیم. کمک بیش از 700 میلیون تومانی حامیان تهرانی به ایتام و فرزندان محسنین محسن ولیئی مدیر کل کمیته امداد استان تهران با بیان اینکه 5 هزار و 104 حامی از فرزندان سادات تحت حمايت كميته امداد استان تهران حمايت می‌كنند و اين حاميان طی چهار ماهه نخست امسال، 765 ميليون و 600 هزار تومان به فرزندان معنوی خود كمک كرده‌اند، تصریح کرد: متوسط سرانه دریافت نقدی ماهيانه برای هر يتيم 260 هزار تومان و برای هر یک از فرزندان محسنين 110 هزار تومان است. نذورات قربانی تهرانی‌ها به یک میلیارد و 300 میلیون تومان رسید محسن ولیئی مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به همیاری و همکاری مردم نیکوکار و حامیان طرح اکرام و مراکز نیکوکاری در روز عید قربان اظهار کرد: امسال بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان گوشت قربانی، نذورات و کمک‌های مردم سراسر استان در عید قربان جمع آوری شد. اولویت ساخت مسکن برای مددجویان کمیته امداد با مناطق محروم است سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه اولویت برخورداری از خدمات مسکن برای مددجویان در مناطق روستایی، محروم، مرزی، شهرستان‌های زیر 100 هزار نفر جمعیت و مناطق در معرض آسیب بلایای طبیعی است، تصریح کرد: در سال 95 حدود 400 میلیارد تومان برای تامین مسکن مددجویان هزینه شده است و اعتبار حوزه مسکن کمیته امداد در سال 96 با استفاده از اعتبارات دولتی، جمع آوری صدقات، مشارکت خیران و منابع اختصاصی این نهاد به یک هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. تهیه بسته‌ تحصیلی 70 هزار تومانی برای دانش‌آموزان مناطق محروم فاطمه رهبر معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به کمک های این نهاد...
 • اهل منبر شهادت امام حسین ع را زنده نگه دارند/با زنده نگه داشتن مجلس عزاى امام حسین ع اسلام زنده مى ماند
 • خبرگزاري آريا - آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي خبرگزاري ميزان، بخشي از بيانات امام خميني (ره) درباره عاشورا در صحيفه نور جلد 13 در تاريخ 14 آبان سال 1359 به شرح زير است: مجالس عزا بايد باشد و اهل منبر بايد اين شهادت امام حسين (ع) را زنده نگه دارند و ملت بايد با همه قدرت، اين شعائر اسلامي را خصوصاً‌ اين (مجالس) را زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده مي‌شود.«انا من حسين» که روايت شده است که پيغمبر فرموده است، اين معنايش، معنا اين است که حسين مال من است و من هم از او زنده مي‌شوم. از او (زنده) شده است. اين همه برکات از شهادت ايشان است؛ با اينکه دشمن مي‌خواست آثار را از بين ببرد!آنها در صدد بودند که اصل بني‌هاشمي در کار نباشد. «لعِنَت هاشِمُ بِالکَذا» اين حرف بود! آنها مي‌خواستند اصل اسلام را ببرند و يک مملکت عربي درست کنند و اين کارشان اسباب اين شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمين توجه پيدا کردند که نه، قضيه، قضيه عربيت و عجميت و فارسيت و اينها نيست؛ قضيه خدا و اسلام است. اين مجالس را حفظ کنيد.انتهاب پيام/
 • ابراز نگرانی موگرینی از تقسیم سوریه/برای حمایت از شهروندان مناطق آزاد شده سوریه آمادگی داریم
 • خبرگزاری میزان- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست بحران سوریه گفت: برای حمایت کردن از شهروندان در مناطق آزاد شده سوریه آمادگی داریم. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، به نقل از یورونیوز، در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشستی در خصوص بحران سوریه برگزار شد. در این نشست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل متحد در سوریه نیز حضور داشتند. موگرینی در این نشست گفت: تقسیم سوریه به افزایش نگرانی‌ها در منطقه منجر می‌شود. وی خاطرنشان کرد: به محض آنکه به راه حلی برای بحران سوریه زیر نظر سازمان ملل متحد دست پیدا کنیم بازسازی این کشور را آغاز خواهیم کرد. موگرینی خاطرنشان کرد: برای حمایت کردن از شهروندان در مناطق آزاد شده سوریه آمادگی داریم. استفان دی میستورا نیز در این نشست گفت: پایگاه‌های تروریست‌های داعش در دیرالزور و رقه در آستانه سقوط نهایی است. وی ادامه داد: ما طی نشست‌های آستانه به توافقی در خصوص کاهش درگیری در سوریه دست پیدا کردیم. دی میستورا گفت: روند آستانه به پایان موفقیت آمیز خود نزدیک می‌شود. پس از مذاکرات آستانه باید به طور مستقیم به نشست‌های ژنو بازگردیم. انتهای پیام/
 • روز شهادت امام حسین روز حزن و اندوه عظیم است/هیئت های مذهبی نسبت به توطئه دشمن هوشیار باشند
 • امام‌جمعه اصفهان گفت: روز شهادت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام روز حزن و اندوه عظیم است به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازصاحب نیوز؛آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های امروز نماز جمعه اصفهان با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام اظهار کرد: با آغاز ماه محرم، هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر شروع می شود. نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان یکی از عذاب‌های الهی را عذاب خودفراموشی عنوان کرد، گفت: خداوند در آیه‌های 18 و 19 سوره مبارکه حشر فرموده‌است ای انسان‌ها تقوای الهی پیشه کنید و هرکسی مراقب باشد که چه چیزی را برای فردا خود پیش می‌فرستید… از آن‌هایی نباشید که خدا را فراموش می‌کنید و خدا کاری کند که خودتان را فراموش کنید. وی با اظهار اینکه اعمال متقیان قبول‌شده در درگاه خدا است، خطاب به خانواده‌ها، اظهار کرد: فرزندانتان را قبل از ورود به زمان تکلیف شرعی با آداب صحیح اسلامی و ادای درست واجبات آشنا کنید. آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه نماز مقبول، بازدارنده از گناهان است، گفت: اگر با کارهای خوب، کارهای بدانجام داده شود، هیچ ذخیره‌ای برای آخرت نفرستاده‌اید. امام‌جمعه اصفهان با تأکید بر تقواپیشه کردن به همه مسلمانان، اظهار کرد: آدمی باید مراقب اعمالی که انجام می‌دهد باشد؛ همان‌گونه که حسنات گناه را از بین می‌برد، گناه نیز چنین اثری بر کارهای شایسته می‌گذارد. وی گران‌فروشی، دروغ، بی‌انصافی، بی‌حیایی، ترویج فساد و… را به زباله توصیف کرد و گفت: مبادا خودتان را تبدیل به زباله‌دان چنین زباله‌هایی کنید. آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به وفات آیت‌الله راستی کاشانی، گفت: این شخص خدمات زیادی را پس از انقلاب ارائه کردند. نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به حمله ددمنشانه صدامیان به کشور اسلامی ایران، اظهار کرد: پس از هشت سال نظام جمهوری اسلامی بر عراق و تمامی...
 • شهادت سید سالار شهیدان برای دفاع از امر معروف و نهی از منکر فیلم
 • خطیب نماز جمعه اهواز ،امام حسین (ع) درراه دفاع از امر معروف ونهی از منکر از جان و مال خودایثار کردند به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز خوزستان، آیت الله محسن حیدری با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس و هفته امربه معروف و نهی از منکر گفت نهضت عاشورابا ایثار گری شهدا کربلا توانست تمام جهان را تکان دهد و رزمندگاندفاع مقدس در ایران با تاسی از شهدائ کربلا توانستند بار دیگر حقانیت خود را به جهانیان اثبات کنند وی در ادامه با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، این شروع مجدد بهار علم آموزی را به دانش آموزان و متولیان آموزش وپرورش تبریک گفت همه مسولان باید برای تربیت آینده سازان مملکت تلاش شبانه روزی داشته باشند امام جمعه موقت اهوازدر ادامه افزود : سخنان ترامپ در سازمان ملل از سر قدرت نیست بلکه از سر ضعف و زبونی است آیت الله حیدری افزودحالا باید به سخنان ابلهانه اخیر رئیس جمهور امریکا پاسخ داد وماهیچ حرفی با امریکا و کشورهای بیگانه نداریم و فقط به سخنان رهبر فرزانه ی خود گوش میدهیم و اطاعت می کنیم ودربرابر استکبار جهانی می ایستیم . فرمانده سپاه حضرت ولیعصر سخنران بیش از خطبه های نماز جمعه با اشاره به هفته دفاع مقدس به رشادتهای رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس گفت فتنه های امریکا در طول این دوران باعث ایجاد دشمنی میان کشورهای مسلمان بوده است سردار حسن شاهوار افزود یکی از نمونه بارز این فتنه گری حمله رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی در 8 سال دفاع مقدس بود
 • ۸ تغییر بدن بعد از ازدواج
 • ازدواج، حتی بدون آن که خودتان بفهمید، شما را به سمت یک زندگی سالم تر پیش می برد. برترین ها: ازدواج یکی از مهمترین بخش های زندگی است که نه تنها از نظر روحی بلکه از نظر فیزیکی نیز بر ما تاثیر می گذارد. بنابراین زمانی که شما به شریک زندگی تان جواب «بله» می دهید، باید منتظر تغییراتی باشید که در ادامه مطلب به آنها اشاره کرده ایم.استرس شما کمتر می شودحتما شما قبل از ازدواج استرس های زیادی را تجربه کرده اید، از برنامه ریزی های عروسی گرفته تا سر و کله زدن با دیگران در مورد چگونگی برگزاری مراسم و... اما همین که زندگی مشترک تان را آغاز می کنید، همه چیز به آرامش می رسد. تحقیقات ثابت کرده افراد متاهل کمتر از مجردها استرس دارند.بعد از ازدواج دیگر شما نگران انتخاب نیمه گمشده تان نیستید، اولویت های زندگی تان تغییر می کند و بسیاری از ترس ها و نگرانی هایتان پایان می یابد که نتیجه آن کاهش سطح استرس تان است.زندگی سالم تری داریدازدواج، حتی بدون آن که خودتان بفهمید، شما را به سمت یک زندگی سالم تر پیش می برد. به عنوان مثال همسرتان شما را متقاعد می کند که در زمان بیماری هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید، غذاهای سالم تری مصرف کنید، سیگار را کنار بگذارید یا این که ورزش را در برنامه روزانه تان بگنجانید. در واقع ازدواج از شما فرد سالم تری می سازد. به بیان دیگر، حال که زندگی شما وابسته به فرد دیگری است، شما آن را جدی تر می گیرید و به سلامت فیزیکی تان اهمیت بیشتری می دهید.اضافه وزن پیدا می کنیددرست است که شما زندگی سالم تری خواهید داشت، اما اگر فعالیت بدنی تان کم باشد، باید با وزن ایده آل تان خداحافظی کنید.از آنجا که شما در زندگی مشترک، استرس کمتری دارید و...
 • مرادی:حوادث شهادت مسلم بن عقیل ع درس آموز ولایتمداری برای امت اسلامی است فیلم
 • مداح پیشکسوت و پیرغلام امام حسین(ع) با بیان اینکه حوادث شهادت مسلم بن عقیل(ع) درس‌آموز ولایتمداری برای امت اسلامی است گفت: مداحان باید معرفی سیره و شخصیت امام حسین(ع) را در محرم به معرفی کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک،بی‌شک انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و درخشش جوانان مسلمان این مرز و بوم در عرصه نبرد و شهادت، یکی از برجسته‌ترین پیامدهای نهضت خون رنگ عاشورا است.امام خمینی(ره) با آگاهی از نقش سرنوشت ساز فرهنگ عاشورا در بافت اجتماعی مردم ایران، شور حسینی را در دل ها به تلاطم درآورد و معظم له توانستندانقلاب اسلامی را با تکیه بر همین زلال معرفت، به پیروزی برساند و از این رو خود می‌فرمودند انقلاب اسلامی ایران پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن بود.از این رومقام معظم رهبری با نگرشی جامعه شناختی به مسئله عاشورا فداکاری و شهادت طلبی را در این واقعه، علت تامّه این جنبش می‌داند و آن را در مقایسه با سایر نهضت‌های اسلامی پیش و پس از آن، قیامی منحصر به فرد معرفی می کند و به نظر رهبرمعظم انقلاب اسلامی، فداکاری یاران اباعبدالله(ع) سبب شد، عاشورا نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ بشریت، به الگویی جاودانه تبدیل شود.در آستانه ماه محرم الحرام خبرگزاری تسنیم استان مرکزی با برپایی حسینیه رسانه‌ای با حضور خطبا و مادحین اهل بیت(ع) ضمن بررسی ابعاد حادثه عاشورا، اهمیت و بایدها و نبایدهای عزاداری حسینی و مقتل خوانی را به وهله اجرا درآورد.در نخستین گفت‌و‌گو و برنامه رسانه‌ای با دعوت از علیرضا مرادی از پیشکسوتان عرصه مداحی و از پیرغلامان سیدالشهدا مسائل مرتبط با عزاداری حسینی به بحث و بررسی گذاشته شد.مشروح گفت‌و‌گو و مدیحه‌سرایی علیرضا مرادی از پیشکسوتان عرصه مداحی و از پیرغلامان سیدالشهدادر خبرگزاری تسنیم در زیر می‌آید:تسنیم:فکر می‌کنید اهمیت مراسم عزای حسینی در چیست؟مرادی: مراسم عزاداری امام حسین(ع) باید تبدیل به رسم امام حسین گردد ونباید تنها...
 • روحانی:بزرگترین انگیزه مردم برای ایثار و شهادت تابلوی حماسه عاشورا بود
 • تهران- ایرنا- رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آغاز محرم الحرام و عاشورا و تاسوعای حسینی گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس همواره یکی از بزرگترین انگیزه های مردم برای ایثار و شهادت، تابلوی حماسه عاشورا و کربلا بود. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز جمعه در آیین گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس و رژه نیروهای مسلح در جوار حرم حضرت امام خمینی (ره) با اشاره به آغاز ماه محرم الحرام و تقارن آن با هفته دفاع مقدس افزود: ماه محرم ماه ایثار و شهادت است و مردم ایران 37 سال قبل در برابر یک تجاوز سبوعانه و خشونت بار به پیروی از سالار شهیدان و اقتدا به امام شهیدا، امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا به همه وجود از شرف، تمامیت ارضی و عزت خود به خوبی دفاع کرده است.ادامه دارد...سیام**1053**2025خبرنگار: حمید شریفی کیا**انتشار: لیلا جودی
 • افزایش ۲۵۰ درصدی تسهیلات ازدواج در نهاوند
 • نهاوند - ایرنا - رئیس اداره ورزش و جوانان نهاوند گفت: در پنج ماهه نخست سال جاری میزان پرداخت وام ازدواج به متقاضیان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 250 درصد افزایش داشته است. به گزارش ایرنا محرم روزبه روز پنجشنبه در ستاد ساماندهی امور جوانان نهاوند افزود: میزان وام ازدواج پرداختی در پنج ماهه اول امسال 152 میلیارد و 700 میلیون ریال است.وی ادامه داد: در پنج ماه سال گذشته 501 فقره وام ازدواج به متقاضیان پرداخت شد که این رقم امسال با سه برابر افزایش به یک هزار و 509 فقره افزایش یافت ضمن اینکه در این مدت تعداد معرفی شدگان به بانک از 710 مورد سال گذشته به یک هزار و 870 نفر رسیده است.دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان نهاوند گفت: تاکنون برای فعالیتهای اجتماعی جوانان نسبت به ثبت هشت سمن اقدام شده که اولین اعتبار نامه یکی از این سمن ها صادر و بر این اساس یک خانه جوان نیز در شهرستان افتتاح شده است.روزبه در ارتباط با آمار ازدواج و طلاق در این شهرستان گفت: در 6 ماه اول سال جاری یک هزار و 207 مورد ازدواج و 133 مورد طلاق به ثبت رسیده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در بحث ازدواج 40 درصد کاهش و در زمینه طلاق نیز 40 درصد کاهش داشته است.رئیس مجمع خیرین ازدواج نهاوند نیز گفت: به منظور فرهنگ سازی در خصوص ترویج ازدواج به سبک ایرانی اسلامی در نظر است طرح 313 به اجرا در اید و به این تعداد از زوجین جهیزیه داده شود.حجت الاسلام گودرز سیفی افزود: زمین مورد نیاز برای ایجاد پارک زوج جوان آماده سازی شده است که با اجرای این طرح توسط هر کدام از زوجین درختی کاشته می شود و شناسنامه آن درخت به نام آنها صادر می شود و آنان در هفته در پارک حضور...
 • ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان عکس
 • به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد. او چهارمین قربانی مهرماه ٩٣ اصفهان بود. او حادثه اسیدپاشی را این‌گونه تعریف می‌کند: «٢٣مهر ١٣٩٣ بود.٢۴سال و ١٠ماهه بودم. وقت دندانپزشکی داشتم با ماشین راه افتادم و رفتم به سمت خیابان توحید اصفهان. ترافیک سنگینی بود.عجله داشتم و منتظر بودم ماشین‌ها آرام آرام جلو بروند. دنبال جای پارک می‌گشتم. آن موقع شیشه ماشین را بالا کشیده بودم و صدای ضبط ماشین هم کم بود. گرمم شده بود. برای همین شیشه ماشین را پایین کشیدم. همان لحظه احساس کردم یک عالمه آب داغ رویم ریختند. شوکه شدم و می‌سوختم. هنوز هم وقتی این اتفاق یادم می‌آید، تنم می‌لرزد و حالم بد می‌شود. آن لحظه فقط جیغ می‌کشیدم و نمی‌دانستم چه شده است.به خودم آمدم و دیدم فایده‌ای ندارد. باید بهترین کار را انجام می‌دادم. سریع ماشین را از جایی که ترافیک شده بود جابه‌جا و سر خیابان مهرداد پارک کردم، از نخستین مغازه‌دار خواهش کردم کمکم کند، گفتم به من اسید پاشیده‌اند ولی توجهی نکرد.» او در ادامه می‌گوید: «مغازه دیگری که رفتم روسری‌فروشی بود. همه مردم آمده بودند بیرون. به فروشنده گفتم کمکم کنید.من را بردند داخل مغازه کمی آب ریختند ولی فایده‌ای نداشت چون اسیدی که روی من ریخته شده بود ١٠٠ درصد خالص بود. اگر کلی آب هم می‌ریختند باز هم آثار فجیعش را روی صورتم می‌گذاشت. می‌گفتم «تورو خدا به من بگید صورتم رفته؟» احساس می‌کردم گوشت صورتم از بدنم جدا می‌شود. رفتم داخل مغازه و کمکم کردند. لباسم را درآوردند و آب سِرُم ‌ریختند. به اورژانس زنگ زدند. گفتم به خانواده‌ام اطلاع دهید. ٢٠ دقیقه طول کشید تا آمبولانس رسید. همان شب گفتند دوباره در اصفهان اسیدپاشی شده است ولی نمی‌دانستم چهارمین...
 • شباهت مسلم بن عقیل و امام حسین ع در تشنگی/کربلایی درون کوفه/روایت مظلومیت حضرت مسلم بن عقیل ع/بسته مداحی ویژه شهادت/فیلم تصاویر اینفوگرافی
 • مسلم پس از چهل روز بررسی اوضاع کوفه، نامه‏ ای به این مضمون به امام حسین علیه‏ السلام نوشت: «آنچه می ‏گویم حقیقت است. اکثریت قریب به اتفاق مردم کوفه آماده پشتیبانی شما هستند؛ فورا به کوفه حرکت کنید». امام که از احساسات عمیق کوفیان با خبر شده بود، تصمیم گرفت به سوی این شهر حرکت کند. به گزارش گروه فرهنگ جهان نيوز، حامد زبیراوی، مسلم، نخستین شهید واقعة کربلاست. شهادت او کمی پیش تر از حادثه کربلا رخ داده است و شب نخست ماه محرم به پاس فداکاری و جان فشانی های این سفیر شهید راه سرخ، شب حضرت مسلم بن عقیل نام نهاده شده است. مسلم الگوی محبت و وفاست. او عاشقی دل باخته بود که تا آخرین لحظه از عشق پاک خود به حسین(ع) دست بر نداشت و در اوج بی وفایی کوفیان به مولایش وفادار ماند. جناب مسلم بن عقیل بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن هاشم برادرزاده حضرت علی علیه السلام است. مسلم همسر رقیه دختر حضرت علی علیه السلام است که مادرش کلبیه بود. وی به سال 60 ه.ق شهید گشت و از اجله بنی هاشم و کسی است که سید الشهداء او را به لقب ثقه ملقب فرموده. وی صاحب رأی و علم و شجاعت بوده و در مکه اقامت داشت. چون مردم کوفه اطاعت خود را نسبت به امام حسین علیه السلام اعلام داشتند. حسین بن علی او را روانه کوفه ساخت که به نام آن حضرت از اهالی کوفه بیعت بگیرد . اما یزید، عبیدالله بن زیاد را به حکومت کوفه فرستاد و عبیدالله مردم را از بیعت حسین علیه السلام منع و آنان را متفرق کرد و مسلم را به شهادت رساند. روایت مظلومیت حضرت مسلم بن عقیل علیه السلام - آیت الله جوادی آملی حفظه الله علیه ... دریافت.mp3 مسلم بن عقیل پیش از واقعه عاشورا بنابر...
 • قدرت های جهان برای تضعیف و نابودی ایران بسیج شدند
 • بوشهر - فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: قدرت‌های جهان برای تضعیف و نابودی ایران بسیج شدند. به گزارش خبرنگار مهر، سردار علی رزمجو در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته بوشهراظهار داشت: هفته دفاع مقدس با بازگشایی مدارس متقارن است و دانش‌آموزان در سنگر علم و دانش مانند دفاع مقدس و رزمندگان سلحشور برای دفاع از انقلاب پرورش داده می شود. وی افزود: مردم استان بوشهر امروز یک بار دیگر اقتدار خود را در کنار نیروهای مسلح در مراسم رژه به نمایش گذاشتند. فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر عنوان کرد: از جمله مهمترین دستاوردهای حماسه هشت سال دفاع مقدس، عشق و ایثار و استواری در مرزهای ایران اشاره کرد. وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس مبارزه ایران با قدرت‌های جهان بود. فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: امروز خدا را شاکریم که به واسطه حماسه‌آفرینی رزمندگان، مردم، خون شهیدان، جانبازان و نیروهای مسلح قدرت‌های بزرگ جهان در هم شکسته شده است. رزمجو تصریح کرد: امروز توان ایران در جهان زبانزد است و قدرت‌های جهان برای نابودی ایران بسیج شدند اما تاکنون نتوانستند در برابر ایران پیروز شود.
 • مسلمانان خواستار ایجاد یک رسانه اسلامی برای آمریکای لاتین شدند
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، شرکت کنندگان در 30امین اجلاس بین‌المللی «مسلمانان آمریکای لاتین و کارائیب» در سائوپائولو بزرگترین شهر برزیل، خواستار راه اندازی یک پخش رسانه‌ای اسلامی برای کشورهای آمریکایی لاتین شدند که شامل ابزار بصری، صوتی و تصویری باشد. آن‌ها همچنین بر اهمیت پیوستن به رشته‌های اسلامی و اسلام حرفه‌ای بین‌المللی برای گسترش فضیلت و ارزش‌ها، حفظ هویت اسلامی و مبارزه با سوءتفاهمات و تصورات غلط درباره اسلام تاکید کردند. این همایش با همکاری مرکز صدای اسلامی در آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب برگزار شده‌ بود. شرکت کنندگان در این همایش در بیانیه نهایی به ارزش والای خانواده در جوامع اسلامی و اهمیت آن در جامعه تاکید کرده و توصیه‌هایی برای توجه به آموزش قرآن مجید به جوانان، ایجاد مدارس و مهدکودک ها برای آموزش، حفظ و قرائت قرآن مجید ارائه دادند. این بیانیه‌ به نیاز برای ایجاد مدارس اسلامی تاکید ورزید و آن را شیوه‌ای مهم برای حفظ هویت اسلامی جوانان مسلمان دانست. ترویج زبان عربی و توسعه آن میان اعضای جامعه اسلامی نیز به عنوان یک ابزار نهایی برای حفظ ارزش‌های اسلامی اعلام شد. شرکت کنندگان از مرکز اسلامی آمریکای لاتین نیز خواستند دوره‌های علمی برگزار کرده و وب‌سایت‌هایی برای ایجاد شفافیت پیرامون مفاد خانواده در اسلام از دیدگاه فقهی ایجاد کند. آنها همچنین خواستار طراحی جزوه‌های آموزشی برای خانواده‌های مسلمان در برزیل شدند تا در رابطه حقوق و وظایف اجتماعی برای آنان شفافیت سازی شود. بیانیه نهایی همچنین از اقلیت‌های مسلمان در آمریکای لاتین خواست برای حفظ آیین‌های مذهبی، ارزش‌های اخلاقی و هویت اسلامی در کشورهایشان از طرق قانونی و مشروع به پا خیزند و تلاش داشته باشند تا قوانینی که نقض حقوق مذهبی یا مخالف اسلام در زمینه خانواده، زنان و جامعه هستند را اصلاح کنند.
 • اعزام نیروی کار به خارج فرصت است یا تهدید
 • هفته گذشته بود که علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحبت هایی را پیرامون اعزام نیروی کار به خارج از کشور انجام داد. راهکاریی که به نظر می رسد در شرایط فعلی کشور و با وجود افزایش تعداد بیکاران، راهکاریی مناسب باشد. اما چه مشکلاتی بر سر راه اعزام نیروی کار به خارج از کشور وجود دارد؟ و آیا این راهکار برای اقتصاد کشور یک تهدید است یا فرصت؟به گزارش تابناک اقتصادی، در مورخه 28 شهریور 1396 علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست مشترک با کارآفرینان و صاحبان صنایع کشور آلمان درباره آخرین وضعیت اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت: مقوله اعزام نیروی کار را از سال 93 آغاز کردیم اما واقعیت این است که شرایط سیاسی به گونه ای نبود که بتوانیم در این زمینه پیشرفت حاصل کنیم. وی ادامه داد: در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور با کشورهایی مانند استرالیا، کره، قطر و امارات به طور مستقیم و با برخی کشورها مانند کانادا به طور غیرمستقیم مذاکره داشتم و تلاش کردیم این مقوله را در دستور کار قرار دهیم.این صحبت های علی ربیعی یک بار دیگر باعث شد تا نگاه ها به سوی اعزام نیروی کار به خارج جلب و از آن به عنوان یک راهکار برون رفت از معضل بیکاری یاد شود. معضلی که چندین سال است گریبان اقتصاد کشور را گرفته و با ورود اقتصاد کشور به دوران رکود، جدی تر هم شده است. آمارها نشان می دهند که در طی سال های اخیر جمعیت بیکاران کشور هیچگاه از 2.4 میلیون نفر کمتر نشده و اگر بخواهیم افراد با اشتغال ناقص را به این جمعیت بیافزایم آمارها بدتر نیز خواهد شد و وضعیت فعلی اقتصاد کشور نیز قادر به حل این مشکل نیست. البته باید گفت موضوع اعزام نیروی کار به خارج موضوع جدیدی...
 • اردوغان:ترکیه به ادلب نیرو اعزام می کند
 • رئیس جمهور ترکیه می گوید با استناد به توافق مناطق کاهش تنش، تامین امنیت ادلب به آنکارا واگذار شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با «رویترز» از تصمیم آنکارا برای اعزام نیرو به «ادلب» در شمال سوریه خبر داد و آن را بخشی از توافق مناطق کاهش تنش توصیف کرد که یک ماه پیش در مذاکرات آستانه حاصل شد. گفتنی است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه هفته آینده به ترکیه سفر می کند و انتظار می رود مناطق کاهش تنش از اصلی ترین موضوعات مورد بحث میان طرفین باشد. به گفته اردوغان، طبق توافق مناطق کاهش تنش، قرار شده روسیه تامین امنیت مناطق خارج از ادلب و ترکیه داخل ادلب را برعهده بگیرند. وی همچنین از تحریم به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق نام برد.
 • نیروهای ترکیه به ادلب اعزام می شوند
 • به گزارش ایلنا، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه گفته است که نیروهای نظامی این کشور در چارچوب توافق «منطقه کاهش تنش» در ادلب شمال سوریه مستقر می‌شوند. اردوغان در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» گفته است که در جریان سفر هفته آینده «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه به آنکارا، با وی در این خصوص بیشتر مذاکره خواهد کرد. اردوغان گفت: «مناطق کاهش تنش، یک ایده امیدوارکننده است. براساس این توافق روسیه امنیت خارج از ادلب را تامین می‌کند و ترکیه امنیت داخل ادلب را تامین خواهد کرد.» وی تصریح کرده است: «اما این کار آسانی نیست …. با پوتین در خصوص برداشتن گام‌های لازم برای از بین تروریسم برای همیشه و برقرار صلح، بیشتر مذاکره خواهیم کرد.» هفته گذشته، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور با ایران و روسیه برای اعزام ناظرانی به بخش‌های مرزی منطقه کاهش تنش در ادلب در شمال سوریه توافق کرده است. حضور نیروهای ترکیه در ادلب بخشی از یک توافق گسترده‌تر بین مسکو، آنکارا و تهران است که بر اساس آن چهار منطقه کاهش تنش در نواحی مختلف سوریه شکل می‌گیرد.
 • اردوغان:نیروهایمان را به ادلب اعزام خواهیم کرد
 • رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: در چارچوب توافقنامه‌هایی مبنی بر ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه، نیروهایمان را در استان ادلب واقع در شمال سوریه مستقر خواهیم کرد. به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شهر نیویورک طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز اظهار کرد: توافقنامه ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه یک ایده برجسته است، این طرح مبنی بر اینست که روس‌ها حفظ امنیت خارج ادلب را بر عهده می‌گیرند و ترکیه همین کار را در داخل استان انجام می‌دهد. اردوغان گفت: آنکارا در راستای برقراری امنیت جهت اجرای توافقنامه کاهش تنش در استان ادلب، نیروهای جدیدی را به این استان اعزام خواهد کرد. رئیس جمهور ترکیه افزود: این ماموریت آسان نیست و ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیهگام‌های بعدی که باید برای ریشه‌کن‌ کردن تروریست‌ها و بازگشت صلح به سوریه اتخاذ شوند،مورد بررسی قرار خواهیم داد. انتهای پیام