محمدمهدی شریعتمدار معتقد است که وضعیت فرهنگی اجتماعی لبنان تقاوت‌های زیاده با جامعه ایران دارد. لبنان بر خلاف ایران شاهد تکثر ادیان و گروه‌های مختلف است؛ در چنین شرایطی تساهل و تسامح لازمه زیست اجتماعی می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، لبنان شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاصی دارد.

علایق این کشور و مردمش به انقلاب اسلامی و رهبران کشورمان از امام خمینی(رحمت الله علیه) تا امام خامنه‌ای(مد ظله العالی) شرایط ویژه‌ای را از لحاظ اثرگذاری فرهنگی فراهم کرده است.

کتاب‌ها و سخنرانی مقامات و نویسنده‌های ایرانی به سرعت در لبنان ترجمه و تکثیر می‌شود. در چنین شرایطی با یک رایزنی سهل و ممتنع مواجهیم؛ سهل از این جهت که نهادهای خصوصی و جوانان دغدغه‌مند لبنانی بخش زیادی از مسیر رایزنی را به صورت آتش به اختیار طی کرده‌اند و خودشان مروج فرهنگ مقاومت شده‌اند؛ ممتنع از این جهت که راه ها و کارهای بسیاری برای رایزنی تراز جمهوری اسلامی در کشوری که پیشرو و طلایه دار فرهنگ مقاومت اسلامی است، باقی مانده و در حال انجام است.

محمدمهدی شریعتمدار دو سال است که مسئولیت رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان را عهده‌دار است. او در جایگاهی قرار گرفته که پیش از آن یک خون پاک بر زمین ریخته است. حجت الاسلام ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی اسبق کشورمان در لبنان بود که بر اثر حمله تروریستی مزدوران رژیم صهیونیستی به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت به شهادت رسید.

بخش اول گفت‌وگوی تسنیم با محمدمهدی شریعتمدار در ادامه منتشر می‌شود.

تسنیم: لبنان یکی از کشورهایی بوده است که پس از پیروزی انقلاب، نام آن بیش از همه مورد توجه بوده است. ارتباط فرهنگی ما با لبنان، از زمان صفویه شروع می‌شود و علمای زیادی از این کشور توسط دولت صفویه به ایران می‌آیند. اما آنچه که نام لبنان را بیش از همه برای ما پر رنگ می‌کند اتفاقات پس از انقلاب است که کسی در آن تردیدی ندارد. درباره فضای فرهنگی که در لبنان وجود دارد صحبت کنیم.

پیشینه روابط فرهنگی بین ایران و لبنان حتی به پیش از دوران صفویه برمی‌گردد. حتی به عنوان یک مثال می‌توان گفت که اگر گویش لبنانی را نگاه کنید، چندین جا وجود دارد که مانند زبان فارسی است. در دوران صفویه طبق بسیاری از مطالعات حدود 94 نفر از علمای لبنان در ایران حضور داشتند. بخشی شناخته شده هستند. مانند شیخ بهایی، محقق کرکی، شیخ لطف الله و. . . .

بهترین رایزن‌های نظام پهلوی هم در لبنان بودند/پس از انقلاب اسلامی شاهد جهش در روابط فرهنگی ایران و لبنان بودیم

البته درباره انگیزه‌ها و نتایج حضور علمای جبل العامل در دوران صفوی در ایران صحبت بسیار است و کتب زیادی در این حوزه نوشته شده است. بدون شک پس از انقلاب ما شاهد جهشی در روابط فرهنگی دو کشور بودیم اما قبل از انقلاب و در دوران ستمشاهی هم توجه دستگاه‌های مختلف شاهنشاهی به نظام لبنان به دلایل زیادی بیش از سایر کشورهای منطقه بوده است. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین و بهترین عوامل رایزن فرهنگی پهلوی نیز نسبت به سایر کشورهای منطقه در لبنان بوده است. بخش دیگر هم می‌تواند حساسیت رژیم شاهنشاهی نسبت به دو مساله باشد. اول مبارزان ایرانی که در لبنان چه در گروه‌های فلسطینی و چه در گروه‌های شیعه آن مناطق آموزش می‌دیدند و دوم هم مربوط به حساسیت رژیم شاه به منطقه غرب آسیا، رژیم صهیونیستی و روابط با آن مطرح بوده است. بنا به این دو دلیل و دلایل دیگری، در زمان شاه نیز لبنان از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر کشورهای منطقه برخوردار بوده است.

بیش‌ترین الهام بخشی انقلاب اسلامی در لبنان بوده است

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بیشترین الهام بخشی انقلاب در سطح خارج از مرزهای ایران، در لبنان بوده است. لبنان کشوری بود که جامعه شیعی آن به دلیل اقدامات امام موسی صدر، نو برخاسته بود و بعد از آغاز جنبش اسلامی در لبنان، 3-4 جریان که از جنبش اسلامی حمایت می کردند، پیش از انقلاب و همزمان با آن شروع به رشد و فعالیت کردند. انقلاب اسلامی اولا باعث جهش قابل توجهی در جریان جنبش اسلامی شد، ثانیا رشد قابل توجهی در جامعه شیعی نو برخاسته محروم ایجاد کرد و ثالثا توانست در کل مردم، انقلابی ایجاد کند. بنابراین به صراحت می توانیم بگوییم که انقلاب اسلامی ایران بیشترین الهام بخشی را در لبنان داشته است.

مسیحیان لبنان، جمهوری اسلامی را تنها نیرویی می‌دانند که حافظ هویت و وجودیت‌شان در برابر تکفیری‌ها است

موضوع فلسطین به عنوان موضوع محوری امت اسلامی است و رویارویی مستقیم با رژیم صهیونیستی که در جنوب آن انجام می‌شد، مجموعه فعل و انفعالات، اشغال ها و مبارزات و . . . توسط لبنان بود. در حقیقت مبارزه با رژیم صهیونیستی در 30 -40 سال اخیر، بعد از جنگ‌های عرب و اسرائیل، عمده تحولات در لبنان بوده است. دلیل آن هم به خاطر حضور فلسطینی‌ها، فعل و انفعالات بین دو کشور و مقاومت بوده است. از آن جایی که موضوع فلسطین نیز به عنوان موضوع محوری در ایران مطرح است، این موضوع مشترک به عنوان عامل دوم الهام بخشی انقلاب اسلامی ایران مطرح بوده است و البته موضوع سوم هم، پیدایش مقاومت اسلامی و حزب الله در لبنان و نقش فرا ملی جبهه مقاومت است.

این ارتباط منحصر در جامعه شیعی و جامعه مقاومت نمانده است و امروز بخش‌هایی از اهل سنت، همراه و همگام با جمهوری اسلامی و جریان مقاومت هستند. در میان مسیحیان نیز به عنوان یک پدیده کاملا استثنایی، بخش قابل توجهی از مسیحیان لبنان، هم پیمان با جریان مقاومت هستند. حتی با توجه به مسائلی که در منطقه رخ داد و حملاتی که علیه کلیسا در مناطق تکفیری‌ها و تندروها شد، امروز مسیحیان لبنان تنها نیرویی را که می‌گویند میتواند حافظ موجودیتشان و هویت آن ها باشد، جمهوری اسلامی ایران می‌دانند.

جامعه لبنان، جامعه متنوع به لحاظ دینی، مذهبی، سیاسی و فرهنگی است/ بسیاری از مسیحیان از مسلمانان همراه‌تر هستند

من در مورد جامعه‌ای صحبت می‌کنم که روزگاری، خود را حاکم مطلق بر لبنان می‌دانسته است. آن ها خودشان را مالک و صاحب لبنان می دانند. شما می‌دانید که هنوز هم تقسیم پست هایی مثل ریاست جمهوری، کارمندان اداری و . . در لبنان براساس موضوعات فرقه‌ای و طایفه‌ای صورت می‌گیرد و پست های مهم هم‌چنان در اختیار مسیحیان است. در چنین کشوری که مسیحیان حاکم اول و زمامدار کشور بودند، اکنون این نگاه که ذکر کردم نسبت به جمهوری اسلامی ایجاد شده است. آیا معنای این موضوع این است که همه‌جامعه لبنان، در کنار مقاومت و . . . هستند؟ خیر این چنین نیست.

جامعه لبنان، جامعه متنوع به لحاظ دینی، مذهبی، سیاسی و فرهنگی است. ما بسیار مسیحیانی را داریم که از بسیاری از مسلمانان، همراه‌تر با مقاومت هستند و از آن طرف مسیحیان را داریم که همراه نیستند. البته شیعیان بسیار کمی وجود دارند که با مقاومت همراه نباشند و از حزب الله فاصله دارند. البته این موضوع به معنای این نیست که همه‌ی شیعیان عضو جریان مقاومت هستند. دقت کنید که بین هوادار و عضو فرق وجود دارد. البته در جامعه شیعه لبنان جریانی را نمی توان یافت که بگوییم در برابر حزب الله ایستاده است. گاهی تلاش‌هایی توسط افرادی انگشت شمار انجام شده است که نتیجه ای نداشته است.

فضای حاکم بر مناسبات سیاسی لبنان، دموکراسی توافقی است

در میان اهل سنت دو طیف مختلف اصلی داریم که یکی طرفدار مقاومت است و دیگری مخالف آن است. کار به جایی می‌رسد که در بعضی مناطق یا اردوگاه ها خبر می‌رسد که تعدادی از مخالفان به داعش و معارضین مسلح پیوسته است. در مسیحیان نیز چنین است. مثلا جریانی به نام جریان ملی آزاد به رهبری عون را داریم که کاملا همراه با مقاومت هستند و خدمت بسیاری کرده اند اما در مقابل جریانی هم مثل جریان سمیر جعجع را داریم که مخالف است. طبعا این مناسبات در جایی که چند دینی و چند مذهبی بوده و به گونه‌ای فضای دموکراسی حاکم است، طبعا دموکراسی توافقی است. در این دموکراسی، همه باید در جایی از اصول و هنجارهای خود کمی کوتاه بیایند تا به توافق برسند و گرنه امکان توافق وجود ندارد و در این صورت تعادل اجتماعی و سیاسی به هم خورده و منجر به تنش ها و درگیری‌ها می شود. آن چه که از سال 1975 مبنی بر جنگ‌های داخلی در لبنان تا به امروز شاهد بودیم، همین بوده است. هر جا که این تعادل به هم می‌خورد، شاهد تنش‌ها و درگیری‌ها هستیم.

بنابراین اگر آن نقطه توافق و تعادل برقرار باشد، یعنی همه طرف‌ها براساس یک فصل مشترک هایی توافق کرده اند و این بدین معنی است که برای مثال جریان مقاومت اصولی دارد که بدان پایبند است اما در جاهایی نکاتی وجود دارد که باعث می‌شود تا آن مجبور شود که سیاست های خود را تغییر داده و یا مسکوت بگذارد. در حضور مردمی و اجتماعی نیز همین است. برای مثال در مراسم هایی که حزب الله برگزار می کند، همه مردم حضور دارند. مثلا باحجاب هست و بی‌حجاب هم هست. شاید چنین موضوعی در هنجارهای امروز ایران، قابل پذیرش نباشد.

لبنان، جامعه‌ای است که می‌تواند پیش‌ران جمهوری اسلامی در آینده منطقه باشد

بنابراین جامعه لبنان پس از انقلاب اسلامی، بیش‌ترین نزدیکی و همراهی را با انقلاب اسلامی داشته و شاید در آینده بخش قابل توجهی از پیش‌رانی انقلاب اسلامی ایران، در خارج از مرزهای ایران صورت بگیرد. امروز نقش نیروهای فرا مرزی در پیش‌رانی انقلاب ایران نقش پر رنگ تری نسبت به گذشته دارد و با این پیش فرض، جامعه ای که می تواند این پیش رانی را بکند، لبنان است. این یک واقعیت است و در کنار آن حقیقت دیگری هم وجود دارد و آن این است که تنوع سیاسی، فرهنگی و . . در لبنان به گونه‌ای است که برای ایجاد تعادل اجتماعی نیازمند توافق و اجرای دموکراسی توافقی است و این موضوع الزامات خود را دارد. باید این دو موضوع را همیشه در نظر داشته باشیم تا بتوانیم اتفاقات اجتماعی لبنان را تحلیل کنیم.

تسنیم: همان طور که گفتید افرادی هستند که شاید از نظر ظاهری با جریان حزب الله سنخیت نداشته باشند اما پرچم حزب الله و عکس سید حسن نصر الله را به همراه دارند. این به دلیل تساهل و تسامحی که در فرهنگ لبنانی‌ها وجود دارد اتفاق می‌افتد؟ انگیزه افراد از این حضور چیست؟ انگار این موضوع در لبنان یک فرهنگ جا افتاده‌ای هست و کسی با آن مشکلی ندارد. حتما فرهنگ دینداری و روابط اجتماعی لبنانی‌ها با ما فرق دارد. در مورد این هنجار کمی توضیح بدهید و بگویید آدمی که تاحدودی در فرهنگ ما ناهنجار است، دل بسته چه چیزی در جریان مقاومت شده که پایبند آن است؟ جریان مقاومت چگونه او را می‌پذیرد؟

دقت داشته باشید که باید هر اصطلاحی را که به کار می‌بریم، در فضای گفتمانی مجموعه ادبیات آن جامعه باشد. تساهل و تسامح در جامعه اسلامی امروز ایران، نزد بخش قابل توجهی از جامعه و جریانات رسمی رایج و مسلط در جامعه شاید بار منفی داشته باشد و به معنای عدول از اصول تلقی شود. در جامعه لبنان این گونه نیست و به دو دلیل این موضوع را مطرح می‌کنم. دلیل اول این است که جامعه ایران، جامعه متکثری به لحاظ دینی نیست و کل اقلیت های دینی ما به 100 یا 150 هزار نفر نمی‌رسد، این رقم نسبت به 80 میلیون جمعیت کم است. البته این که حقوق این افراد باید حفظ شود، در جای خود است و من به لحاظ اجتماعی صحبت می‌کنم.

مساله‌ی اول جامعه لبنان، چگونگی هم زیستی جریان های مختلف مذهبی و سیاسی است

مناسبات اجتماعی در ایران به لحاظ تنوع دینی و چند فرهنگی شکل نمی گیرد چرا که این موضوع اصلا مساله ایران نیست. نکته دوم این است که در این جا حاکمیت دینی و اسلامی وجود دارد. در حالی که در لبنان با یک جامعه متنوع فرهنگی و دینی مواجه هستیم. مساله اول جامعه لبنان این است که چگونه با هم هم‌زیستی داشته باشیم. این موضوع یک اصل اجتماعی است و چون جامعه باید براساس نظم و جامعه پیش برود، بنابراین جز اصول هنجاری آن نیزمی‌شود و فقط یک ضرورت اجتماعی نیست. علاوه بر این، در لبنان حاکمیت دینی نداریم و تصور برقراری یک حاکمیت دینی کمی سخت است. شما این موضوع را در گفتگوی حزب الله به عنوان مهم ترین جریان دینی طرفدار انقلاب اسلامی ‌می‌بینید که به لحاظ اعتقادی، بی گمان معتقد به حاکمیت دین در جامعه است و به عدم جدایی دین از سیاست معتقد است اما در عرصه عمل، آیا این را به عنوان یک راهبرد در هدف خود اعمال می کند؟ خیر. چرا که جامعه‌ آن جا چنین چیزی را نمی‌پذیرد و شدنی نیست. می‌بینید که در ادبیات رسمی‌شان می گویند که ما براساس واقعیت موجود، راهی را انتخاب می کنیم که به آرمان های ما نزدیک باشد. در حقیقت هیچ وقت در لبنان مطالبه حکومت اسلامی یا تنظیم قوانین براساس شریعت اسلامی نمی کند چرا که نمی‌تواند چنین چیزی بخواهد.

تساهل و تسامح در لبنان لازمه زیست اجتماعی است

حزب الله دو پست وزارتی دارد. یکی از آن ها وزیر ورزش و جوانان است و دیگری وزیر کشاورزی است. آیا در وزارت ورزش اتفاقاتی نمی افتد که با هنجار های اسلامی موافق نباشد؟ اتفاق می‌افتد. آیا میتوانیم مسئولیت این را بگیریم؟ بنابراین در این جا تساهل و تسامح که شما می‌گویید، تبدیل به اصل می‌شود و الزام زیست اجتماعی می‌شود. وقتی شما از این عبارت استفاده می کنید، مخاطب ایرانی به دنبال فضایی می‌رود که در ایران اجرا می‌کنیم و می‌اندیشیم. در فضای لبنان با آن ویژگی‌ها که برشمردم، حضور یک آدم غیر مذهبی در جشن حزب الله طبیعی است. به شما بگویم که همه‌ جریانات سیاسی با افتخار در جشن حزب الله شرکت می‌کنند. برای مثال در همین مراسم اخیر که پنجشنبه دو هفته قبل برگزار شد، همه حضور داشتند. مسیحی، بی حجاب و سایر گروها و فرهنگ‌ها در این جشن شدیدا ابراز احساسات می‌کردند.

سید حسن نصر الله پدیده‌ استثنایی جهان معاصر است

حال اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که چرا این افراد می‌آیند و در جشن‌ها شرکت میکنند به این دلیل است که آقای سید حسن نصرالله، پدیده‌ استثنایی جهان معاصر است. بدون شک، کار عظیمی که امام خمینی(رحمه الله علیه) در طول تاریخ انجام داد، بی نظیر بوده است. رهبری مقام معظم رهبری و مدیریت فوق العاده ایشان چه در عرصه داخل و چه در عرصه خارج از ایران، بی نظیر است. مدیریت پرونده های حساس که نه فقط ایران بلکه تمام دنیا درگیر‌ آن است، کار بسیار سختی است که ایشان انجام‌می‌دهند.

سید حسن نصرالله جمله جالبی دارد که می‌گوید «هر کس برگ فلسطین را در دست داشته باشد، برنده منطقه و حاکم آن است». خب امروز برگ فلسطین و مدیریت منطقه در دست مقام معظم رهبری است.

عربستان می‌خواهد قدرت برتر منطقه باشد اما ایران دنبال منطقه قدرت‌مندتر در برابر دشمن خارجی است

دو تئوری وجود دارد که قدرت برتر در منطقه را تعیین می کند. این همان موضوعی است که عربستان تلاش می کند تا با رسیدن به آن، قدرت برتر بودن در منطقه را به دست بیاورد. به نظرمن، جمهوری اسلامی ایران دنبال منطقه قدرتمندتر در برابر عناصر خارجی است. نه این که در داخل منطقه چه کسی قدرتمندتر است بلکه قدرتمندتر بودن در برابر عناصر خارجی که شاید اولین آن‌ها رژیم صهیونیستی باشد. وقتی میخواهی قدرت برتر در منطقه باشی، بدین معنا است که با سایر قدرت‌های منطقه رقابت و نزاع کنی. در این صورت از دشمن اصلی باز می مانی و در برهه‌ای با دشمن هم پیمان بشوی تا علیه رقیب خود در منطقه برای سرکوب آن تلاش کنی. راهبرد جمهوری اسلامی ایران این چنین نیست و به دنبال اقتدارگرایی در برابر دیگر کشورهای منطقه نیست. راهبرد جمهوری اسلامی ایران این است که منطقه قدرتمندتر در برابر دشمن بسازد.

حزب‌الله پاسخ بغض‌های فروخفته مردم سرکوب شده منطقه است

بنابراین، امروز سید حسن نصر الله تبدیل به یک پدیده شده است و مظهر عزت و اقتدار ملت های منطقه است. او نوعی پاسخ و جبران به بغض‌های فروخورده‌ای است که مردم سرکوب شده و ناامید شده منطقه از تحقق یک پیروزی و مبارزه با رژیم صهیونیستی انتظار دارند. در مبارزه فلسطین، در مقابله با نیروهای تکفیری و مقاومت نیز هم‌چنین است. او مظهر عزت و مایه افتخار هر انسانی است که در منطقه زندگی می‌کند. این حرف ها فراتر از مباحث دین، مواضع سیاسی و . . . است. بنابراین شما می‌بینید که در جریانات اخیر، یک بار حزب الله رژیم صهیونیستی را از خاک لبنان بیرون کرد، یک بارمناطق اشغال شده جنوب لبنان را که چیزی درحدود 20 سال اشغال بود را به صورت کلی پاکسازی کرد و حزب الله توانست این مناطق از جنوب لبنان را پس بگیرد. امروز علیه تکفیری‌ها و برای پاکسازی مناطق مرزی شرق لبنان نقش مهمی را ایفا کرد. اگر چه ممکن است در جایی عملکرد آن محل اختلاف باشد اما در این که حزب الله توانست مناطق اشغالی توسط داعش در لبنان را آزاد کند و آن را از شر تروریست‌ها و تکفیری‌ها خلاص کند، مورد تقدیر است و کسی نمی تواند حرفی بزند.

حزب‌الله به عنوان مظهر آزادی، عزت و شرافت تمام شهروندان لبنانی شناخته می‌شود

امروز می‌بینید که جایگاه و شأنی که حزب الله و سید حسن نصرالله حتی درمیان بعضی از نیروهای سیاسی مخالف خود دارد قابل انکار نیست و بعضی‌شان به نوعی تایید کردند، بعضی‌شان سکوت کردند و بعضی‌شان تلویحی گفتند. حداقل دیگر نمی‌توانند به اقای نصر الله اعتراض کنند. حزب الله و سیدحسن نصرالله منهای این که مقاومت اسلامی هستند، نگاه اسلامی به مسائل دارند و صراحتا می گویند که ما پیرو ولایت فقیه هستیم، به عنوان مظهر عزت و آزادی و شرافت هر انسان و شهروند لبنانی شناخته می‌شوند و لذا می‌بینید که همه در آن جا حضور دارند.

تسنیم: نکته جالب این جا است که در لبنان و برطبق قانون شما اجازه ندارید که به دختر زیر 18 سالتان بگویید که چه بپوشد و یا روسری سر کند یا خیر. اما این نوجوان، محبت حزب الله را در دل دارد و بدون این که کسی حرفی به او بزند، سعی می‌کند خود را شبیه آن کند. این موضوع باعث می شود که در نظر من جامعه لبنانی جامعه ایده آلی باشد در حالی که وقتی با لبنانی‌ها حرف می‌زنیم می‌گویند که ما آرزوی جامعه شما را داریم تا بتوانیم به راحتی بقیه را قانع کنیم. در صحبت‌هایتان راجع به فضای فرهنگی و سیاسی لبنان صحبت کردید و اشاره کردید واکنش به عکس‌هایی که از حضور افراد بی حجاب در جشن های حزب الله پخش می شود، به دلیل عدم شناخت و آگاهی جامعه ایرانی نسبت به آن چه است که از قدیم در لبنان رخ داده است. وجود فرقه‌های مختلف در لبنان نشان می دهد که در ایران آگاهی بسیار کمی نسبت به جامعه لبنان وجود دارد. به نظر شما چگونه می‌توان این عدم آگاهی را تلطیف کرد یا برطرف کرد و آگاهی بیشتری نسبت به این فضا ایجاد کرد؟ این عدم آگاهی نسبت به جامعه ایرانی توسط جامعه لبنانی هم وجود دارد؟

نکته اول این است که مسائل ما در منطقه و آینده ما خیلی فراتر از این است که بگوییم کی روسری دارد و کی ندارد. ما امروز داعیه دار نقش برتر امت اسلامی در آینده جهان هستیم و داعیه دار ساختن تمدن نوین اسلامی و تمدن نوین بشری و انسانی هستیم. نکته دوم این است که نباید تحت تاثیر فضای شبکه‌های اجتماعی قرار نگیریم. من معتقد هستم که مساله آگاهی، به طور نسبی و به ویژه در میان جامعه نخبگانی ایران، نسبت به مسائل منطقه و لبنان در سطح بالاتری نسبت به بقیه جهان وجود دارد. در حقیقت من اعتقادی به عدم آگاهی ندارم. آگاهی نسبت به مسائل منطقه و لبنان و به ویژه در میان نخبگان ما بالاتر از حوزه های دیگر است. حال این که بگوییم بالاتر از سطح عادی است یا خیر، بحث دیگری است.

حضور بین المللی و منطقه ای ما در فاز رسانه‌ای به درستی شکل نگرفته است

در مورد این که چه می‌شود کرد، باید بگویم که نقش اصلی را رسانه‌ها دارند. رسانه‌های ما هنوز در معیار و مقیاس یک رسانه بین المللی نبوده و کمتر کار کردند و هنوز هم با معیارها و مقیاس‌های داخلی همه چیز را می‌سنجیم. این موضوع سنجش درستی نیست یا بهتر بگویم دقیق نیست. هنوز حضور بین المللی و منطقه ای ما در فاز رسانه ای به درستی شکل نگرفته است. برای مثال ما هنوز یک خبرنگار فعال بین المللی برای این که بتواند این ارتباط را ایجاد کند، نداریم. به نظر من رسانه ها نه در واکنش به آن چه که امروز در شبکه های اجتماعی به صورت مقطعی صورت می‌گیرد، بلکه باید به صورت یک راهبرد کار کنند. اگر ما بپذیریم که لبنان بیشترین اثرپذیری را از انقلاب اسلامی داشته است و بیش‌ترین پیشرانی را میتواند ایفا کند، ما هم باید به عنوان رسانه تمهید گر و پل ارتباطی این دو جامعه باشیم و در شناخت دو جامعه نسبت به دیگر کمک کنیم. چه در لبنان و چه در جاهای دیگر.

البته سایر نهاد ها هم همین طور هستند. یکی از آن ها رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان است و بقیه نهادهایی که ممکن است نقش سیاسی یا فرهنگی میتوانند داشته باشند. اما همین فعالیت این مراکز و رایزن فرهنگی‌، اگر توسط رسانه‌ها خوب پوشش داده نشود و انتقال داده نشود، در حد فعالیت یک نهاد در یک محل باقی می‌ماند. این نهادهای فرهنگی نقش مهمی دارند، من بیشتر می‌خواهم به نقش رسانه‌ها تکیه کنم و رسانه ها میتوانند این شناخت و این ارتباط را فراهم کنند.

تسنیم: به نظرتان این که رسانه‌ها در این بعد و در این فاز دارای اشکال هستند، چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

بحث طولانی دارد. در ایران به گونه‌ای میتوان گفت که رسانه ها در یک چارچوب حرکت کرده اند. همیشه یک جریانی بر این کشور حاکم بوده و امکان تنوع فرهنگی و رسانه ای که میتواند رقابت ایجاد کند و رشد رسانه‌ای ایجاد کند، خیلی کمتر شده است. البته در سال های اخیر پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم.

خاطرم هست که در زمان شاه، تک حزبی را رایج کردند و حزب رستاخیر ایجاد شد. بعدا دیدند که نمیتوان تک حزبی جلو رفت چرا که آن با فضای جهان معاصر و تمدن ما نمی‌خورد. بنابراین آمدند و در داخل یک حزب، دو جناح و دو گرایش را ایجاد کردند و همیشه این دو گرایش با هم در قابت بودند. این در حد 5درصد تفاوت ایجاد می کرد. در حقیقت اگر یک اسلام گرا میخواست که یک رسانه اسلامی داشته باشد، نمیتوانست. بنابراین چون تنوع وجود نداشت و رقابتی نبود، در نتیجه امکان رشد نداشتیم. اکنون حوزه نزدیک به ما جهان عرب است. بخشی از کشورهای عربی به عنوان کشورهای راست تلقی می‌شدند و بخشی هم به عنوان کشورهای چپ تلقی می شدند و اگر کسی نمیتوانست در عربستان سعودی کار کند، به لیبی و سوریه و. . می‌رفت.

تولیدات ما منحصر در مخاطبان خودمان است و امکان محک خوردن آن را در سطح بین المللی ایجاد نکرده‌ایم

هم‌چنین مانع زبانی یکی دیگر از دلایل است که بسیار مهم است. محصولات و تولیدات ما منحصر در مخاطبان خودمان است و امکان محک خوردن ان ها در سطح

کلیدواژه: جمهوری اسلامی ایران | جریان مقاومت هستند | لبنان بوده | رژیم صهیونیستی | مسیحیان لبنان | انقلاب اسلامی | کشورهای منطقه | تساهل و تسامح | رایزن فرهنگی | روابط فرهنگی | لبنان بود | تکفیری ها | پس از انقلاب | برای مثال | جامعه ایران | حسن نصرالله | جامعه لبنان | اکران عمومی | سید حسن نصر | رسانه ها | رسانه ای | الهام بخشی | قابل توجهی | توافق نامه | قدرت برتر | برگزار شد | بیش تر | ساز و کار | نصر الله | رسانه ها | حزب الله | جامعه ای | دو کشور | بین دو

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۷۳۳۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • دولت در ترویج حجاب پیشگام باشد/دشمن با تجزیه عراق در پی ساختن اسرائیل جدید در منطقه است
 • خبرگزاری میزان- عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان در پایان مراسم اختتامیه اجلاسیه سوم این مجلس از ضرورت توجه بیشتر دولت به قصه فاجعه‌بار حجاب و مشکلات و معضلات فضای مجازی سخن گفت. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، امروز (چهارشنبه) پس از پایان مراسم اختتامیه اجلاسیه سوم مجلس خبرگان با حضور در جمع خبرنگاران پیرامون مصوبات و موضوعات مطرح شده در این اجلاسیه اظهار کرد: در جریان اجلاسیه سوم مجلس خبرگان چهار جلسه برگزار شد و در طی آن‌ها نطق‌های قبل از دستور انجام شد و دو الی سه طرح مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: در مجموع اعضای مجلس خبرگان در این اجلاسیه چند طرح را تصویب کردند. آیت‌الله خاتمی افزود: حدود ۳۰ نفر از اعضای خبرگان که عمدتاً از اعضای جدیدالورود بودند عضو هیچ یک از کمیسیون‌های ۶ گانه این مجلس نبودند و با توجه به این که کمیسیون سیاسی مجلس خبرگان وظایف و مسئولیت‌ها امور زیادی را برای انجام در دست دارد تصمیم بر این گرفته شد که دو کمیسیون دیگر نیز به کمیسیون سیاسی اضافه شود که یک کمیسیون ناظر بر امور فرهنگی و اجتماعی و کمیسیون دیگر ناظر بر امور اقتصادی باشد. عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان تصریح کرد: افزایش تعداد کمیسیون‌های مجلس خبرگان از ۶ کمیسیون به ۸ کمیسیون که با قید دو فوریت در این اجلاسیه به تصویب رسید مهم‌ترین مصوبه اجلاسیه سوم بود و البته برخی از مواد این مصوبه به کمیسیون آیین‌نامه جهت بررسی و تصویب ارجاع شده است. وی با بیان این که طرح اصلاح آیین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان در دست بررسی است افزود: مطابق با این طرح اصلاحی ۶ ماه قبل از انتخابات دور بعد خبرگان، باید تدارک انتخابات مجلس خبرگان دیده شود به‌گونه‌ای که ۳ ماه مانده به تشکیل دوره خبرگان بعدی کار انتخابات تمام شده...
 • مراسم تکریم آیت الله نوری همدانی در لبنان برگزار شد
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، مراسم تکریم آیت الله نوری همدانی دیروز از سوی مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در ساختمان این مجلس برگزار شد. آیت الله عبدالامیر قبلان رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان، جمیل حایک نماینده رئیس دفتر سیاسی جنبش امل، شیخ علی جابر نماینده سید حسن نصرالله، محمد فتحعلی سفیر ایران، حامد الخفاف نماینده آیت الله سیستانی، سید حیدر حکیم نماینده آیت الله سید محمد سعید حکیم، شیخ حسن التمیمی نماینده آیت الله یعقوبی، شیخ علی الخطیب نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان، محمد مهدی شریعتمداری رایزن فرهنگی ایران و جمعی از علمای لبنان در این مراسم حضور داشتند. آیت الله قبلان در این دیدار ضمن خیرمقدم به آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: ایران پناهگاه ملت و خانواده و برادر ما به شمار می آید و دژی برای همه مسلمانان است. ما باید از ایران محافظت کنیم تا همچنان تکیه گاه و امید همه ملت های مظلوم در هر زمان و مکانی باشد. این عالم لبنانی ایران را رکنی اساسی برای امت اسلامی خواند و تصریح کرد: ایران دغدغه مسلمانان را دارد و امید و مدافع اسلام و مسلمانان به شمار می آید. الگوی این کشور اهل بیت(ع) است و ما در کنار این کشور ایستاده ایم. سپس آیت الله نوری همدانی به سخنرانی درباره تمدن اسلامی و اهمیت آن در جهان پرداخت و گفت: متاسفانه امت اسلامی پس از تهاجم فرهنگی، نظامی، فکری، اقتصادی و سیاسی غرب و استکبار علیه جوامع اسلامی در حالت انحطاط قرار دارد. غرب بر جوامع اسلامی و اندیشه و عقیده حاکمان و پادشاهان ضعیفی که از اسلام و قرآن دور شده اند، تسلط یافته است. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران توانست امت اسلامی را متحد کرده و میان علمای مخلص برای بازگشت عظمت اسلام همکاری ایجاد کند. ما وظیفه داریم وحدت را تحکیم و ارتباطات...
 • دشمنان حضور ایران در سوریه را مانع رسیدن به اهداف خود می دانند
 • فرمانده تیپ نیرو مخصوص میرزا کوچک خان نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه امروز وظیفه اصلی ما ایستادگی در مقابل دشمن است گفت: دشمنان حضور ایران اسلامی در سوریه را مانع رسیدن به اهداف خود می‌دانند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از لنگرود، سردار حسین مصطفی‌پور عصر امروز در نشست با خبرنگاران شرق گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: امروز رزمندگان اسلام در جبهه‌های مقاومت با تاسی از دوران دفاع مقدس در مقابل دشمنان ایستاده و فرهنگ ناب شهادت را سرلوحه کار خود قرار دادند.وی افزود: امروز سرچشمه جوشان دفاع مقدس باعث شده که مردم کشورهای اسلامی در قالب گروه‌های رزمنده با نام فاطمیون، حیدریون، حشدالشعبی، حزب الله در مقابل دشمنان اسلام و متجاوزین ایستادگی کنند.سردار مصطفی‌پور تصریح کرد: این گروه‌های مقاومت در حقیقت زمینه سازان ظهور حضرت ولی عصر(عج) هستند که وعده الهی را محقق می‌سازند و زیر بنای ظهور آن حضرت را پایه گذاری می‌کنند.فرمانده تیپ نیرو مخصوص میرزا کوچک خان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه امروز وظیفه اصلی ما ایستادگی در برابر دشمنان است گفت: همه باید در حد توان خود به وظایفی که عهده داریم به درستی عمل کنیم.سردار مصطفی‌پور با اشاره به اینکه جنگ هشت ساله توسط رژیم صدام به ایران اسلامی تحمیل شد افزود: همه ابرقدرت‌ها در دوران 8 سال دفاع مقدس از عراق در مقابل کشورمان حمایت کردند اما امام راحل با توکل بر خدا در مقابل دشمنان ایستاد.وی گفت: ملت بزرگ ایران هم به دلیل اینکه عمق واقعیت‌ها و اخلاص امام را دیدند در راه دفاع از انقلاب‌اسلامی و نظام مقدس جمهوری‌اسلامی از همه چیز خود گذشتند و در مقابل دشمن متجاوز ایستادگی کردند.فرمانده تیپ نیرو مخصوص میرزا کوچک خان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز هم شهدای مدافع حرم که در زمان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی سنی نداشته یا هنوز به...
 • دشمن به دنبال گرفتن عناصر قدرت از ایران است
 • جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران گفت: دشمن به دنبال آن است که عناصر قدرت را از ایران بگیرد؛ این عناصر، عناصر قدرت جمهوری اسلامی هستند و به هیچ عنوان نباید آن‌ها را با کلک تعامل و مذاکره به دشمن داد. به گزارش ایسنا، حجت‎الاسلام والمسلمین حاجی صادقی در دوره تربیتی مبلغ بسیج با عنوان هادیان بصیرت در مجتمع یاوران مهدی(عج) گفت: دشمنان انقلاب از دوره صدر اسلام شیوه مذاکره را به عنوان یکی از کارآمدترین روش‎ها برگزیده بودند و توانسته بودند چالش‎های زیادی برای انقلاب و اسلام ایجاد کنند. وی افزود: ترامپ که امروز بیان می‎کند که برجام بدترین قرارداد است به این نتیجه رسیده است که آمریکا به آن‌چه که دنبال آن بوده رسیده است و از این به بعد برجام به ضرر آمریکا است. وی گفت: اوباما در جلسه تودیع خود گفت که با تعامل ایران را چنان متوقف کردیم که با هیچ اسلحه‎ای نمی‎توانستیم این کار را انجام دهیم؛ اگر با بمب اتمی می‎توانستند مراکز هسته ای را بزنند ایران برای دو سال متوقف می‌شد ولی با مذاکرات برای همیشه متوقف شد. جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه تصریح کرد: آن‌ها بیان می‎کنند که ابرقدرتی به نام شوروی را با تعامل شکستیم؛ می‌گویند برای نابودی شوروی تقابل شوروی با خود را از سطح ایدئولوژیک به استراتژیک تنزل دادیم؛ نیکسون ۴۷۰ هفته کتاب نوشته است که لیبرالیسم غربی در مقابل سوسیالیسم شکست می‌خورد و بر همین دلیل این سطح را به بحث استراتژیک تنزل دادیم. وی اظهار کرد: دشمنان بیان می‎کنند که در ایران هم باید این بحث را از ایدئولوژی به شیوه‎ها بکشانیم؛ دشمنان بیان می‌کنند صدها موسسه پژوهشی دولتی و غیر دولتی را مامور کرده‎اند که بزرگترین تهدیدات مرتبط به آمریکا را بازشناسی و ارایه کند. وی افزود: به همین منظور دفتری در کاخ سفید به این موارد را بررسی کرد و اولین دشمنی...
 • ماجرای جدال با بنی صدر برای مقابله با دشمن
 • مشاور عالی فرمانده ناجا در همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و شهادت گفت: بنی صدر سنگ اندازی زیادی در سالهای اولیه جنگ ایجاد می کرد که در جریان یکی از بازدید هایش از خط مقدم با او به مجادله پرداختیم. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, سردار سید مجتبی عبدالهی مشاور عالی فرمانده ناجا در همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و شهادت که صبح امروز پنجشنبه با حضور جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح و دوران دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد, در خصوص نقش کمیته انقلاب اسلامی, شهربانی و ژاندارمری در دوران دفاع مقدس گفت: در زمان اول انقلاب کمیته انقلاب اسلامی با فرماندهی مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی تشکیل شد و این کمیته در هر مسجد و به فرماندهی امام جماعت آن مسجد گسترش یافت و در تمامی استانها برای رسیدگی به امور مردم فعالیت می کرد.وی افزود: درهمین حین با شروع فعالیت های ضد انقلاب در کردستان نیروهای کمیته به همراه ژاندارمری و شهربانی برای مقابله با آنها عازم کردستان شدند. با آغاز جنگ تحمیلی نیز به دستور امام خمینی(ره) نیروهای داوطلب با جمعیتی بالغ بر 1400 نفر برای مقابله با رژیم بعث عراق به جبهه جنوب اعزام شدیم.عبداللهی با بیان اینکه با کمترین سلاح و تجهیزات در مقابل دشمن به مبارزه می پرداختیم, گفت: مردم نقش اصلی را در پیروزی بر علیه دشمن ایفا می کردند و با حضور خود و روحیه دادن به رزمندگان آنها را در این مسیر همراهی می کردند.فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به سنگ اندازی بنی صدر در سالهای اولیه جنگ, بیان کرد: یک روز در خط در حال مقابله با دشمن بودیم که اعلام کردند بنی صدر قرار است اینجا بیاید. وقتی که آمد و ما از نبود اسلحه و مهمات به او گله کردیم او ما را فاسد خواند و ما هم که سر...
 • روحانی در سازمان ملل:ادبیات ترامپ جاهلانه زشت و کینه توزانه بود/ایران در مواجهه با نقض برجام العمل متناسب و قاطع خواهد داشت/ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر به فتح جدید داریم
 • رییس‌جمهور گفت:‌ دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آن‌که به ثبات و امنیت کمک کند موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شده است.به گزارش عصرایران به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی چهارشنبه‌شب در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل هم‌چنین در پاسخ به اظهارات مداخله‌جویانه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا اظهار داشت: ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه ومشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود بلکه درتقابل باخواسته امروز ملت‌ها ازاین اجلاس-یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله باجنگ وتروریسم- قرارداشت.با اشاره به اینکه به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت اظهار کرد: اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.وی افزود: توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، از جمله توانمندی های موشکی، تنها جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگیری از ماجراجویی بیخردان هدف گذاری شده است.رییس‌جمهور همچنین ادامه داد: با صدای بلند اعلام می­‌کنم که اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است. اعتدال نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ اعتدال نه بی تفاوتی است و نه پرخاشگری. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ کس نمی‌پذیریم.متن کامل سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل به شرح زیر است:بسم الله‌الرحمن‌الرحیمآقای رئیس،آقای دبیرکل،عالیجنابان،خانم­ها و آقایان،مایلم در آغاز سخنم انتخاب...
 • امیری:امیدوار رضایی فتح الله زاده قریب و آصفی برای نجات استقلال پیش قدم شوند/دلم برای منصوریان سوخت
 • به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، پس از تساوی استقلال مقابل ذوب آهن و مطابق پیش بینی های قبلی علیرضا منصوریان از سمت خود استعفا داد و کنار رفت. علی امیری معاون سابق باشگاه استقلال و مدیرعامل کنونی باشگاه نساجی با اشاره به اتفاقات رخ داده در استقلال گفت: پس از جدایی از استقلال و تا به امروز سعی کردم در مورد این تیم و شرایط آن حرفی نزنم. در حال حاضر هم من خدمتگزار تیم استانم نساجی مازندران هستم و تمرکزم روی موفقیت این تیم پرطرفدار قائم شهری است ولی چهارشنبه شب خیلی دلم به حال علیرضا منصوریان سوخت. وی ادامه داد: ناراحت شدم چون این فوتبال رحم ندارد. او هم با این استعفا کوچک نمی شود و اتفاقا به نظر من یکی مثل علیرضا منصوریان خیلی مربی بزرگی می شود چون درس های بزرگی از سرمربیگری همین استقلال گرفت. او زحمت خود را برای استقلال کشید. می خواهم از حافظ وام گرفته و خطاب به او بگویم که: چرخ گردون گر دو روزی بر مراد ما نگشت، دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور. امیری با اشاره اشاره به شرایط کنونی استقلال یادآور شد: به عنوان عضو کوچکی که زمانی در خدمت استقلال بودم باید بگویم جو و اتمسفر کنونی به نفع این تیم نیست. هواداران استقلال سختی های زیادی کشیده اند و حالا این شرایط به وجود آمده است. برای فردایی بهتر برای استقلال همه دوستداران، هواداران، پیشکسوتان و بازیکنان این تیم باید متحد شوند. معاون سابق باشگاه استقلال تهران افزود: این حرفی بود که امروز یک راننده آژانس استقلالی طی مسیر به من زد. او که ظاهرا مرا شناخته بود درخواست کرد از همه بزرگان استقلال از جمله آقایان امیدوار رضایی، فتح الله زاده، قریب، آصفی و ... بخواهم پیش قدم شده و همه را دعوت به اتحاد و همدلی کنند تا استقلال دوباره آقای فوتبال ایران...
 • سامان قدوس:سوئدی ها مرا وطن فروش می دانند
 • صراط:بازیکن جدید تیم ملی فوتبال ایران در مصاحبه‌ای درباره حضور در ایران به صحبت پرداخت.به گزارش ایسنا، وقتی کارلوس کی‌روش در سال 2011 به تیم ملی ایران آمد، بازیکنان دو رگه که قبلا کمتر شاهد حضور آن‌ها در تیم ملی بودیم، به تیم ملی ایران دعوت شدند. آخرین بازیکنی که توسط کارلوس کی‌روش به تیم ملی دعوت شده، سامان قدوس است که قرار بود برای تیم ملی سوئد به میدان برود اما ایران را انتخاب کرد تا شانس حضور مستقیم در جام جهانی را داشته باشد.قدوس درباره دعوت تیم ملی ایران و محبوبیتش گفت: من در یک هفته 27 هزار فالوور اینستاگرام به دست آوردم. بعد از آنکه نامم در رسانه‌های ایران مطرح شد و به تیم ملی دعوت شدم هزاران کامنت و فالوور در اینستاگرام برای من ایجاد شد که این نشان از بعد رسانه‌ای تیم ملی ایران می‌دهد. علاقه‌مندان به فوتبال در ایران بسیار عاشق این رشته ورزشی هستند و شما این را در رفتارهای روزمره مردم می‌توانید ببیند. بعد از حضور در ایران فالوورهای من در اینستاگرام از 5 هزار به 32 هزار رسید.بعد از آنکه قدوس تیم ملی ایران را انتخاب کرد، واکنش‌های منفی زیادی در سوئد متوجه او شد و خیلی‌ها این دعوت او را زیر سوال بردند. لژیونر ایرانی درباره این موضوع گفت: درباره حضور در تیم ملی ایران باید بگویم که من قرار نبود بین یک خودروی فراری قرمز و آبی یکی را انتخاب کنم. سوئدی‌ها من را وطن‌فروش صدا می‌زنند. چنین رفتارهایی را در بعضی از مردم سوئد دیدم. البته بعضی‌ها هم بودند که به انتخاب من احترام گذاشتند. به هر حال این انتخاب فردی من بود و دوست ندارم کسی آن را زیر سوال ببرد. خودم دوست دارم زندگی کنم. آسیبی به کسی نزدم. من حتی سر دو راهی هم قرار نگرفتم. ایران از من درخواست کرد و من هم به...
 • مهاجری:بازی تراکتورسازی پدیده جذاب خواهد بود
 • سرمربی تیم فوتبال پدیده خراسان معتقد است تقابل تیمش با تراکتورسازی تبریز جذاب و تماشایی خواهد بود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از تبریز، رضا مهاجری در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل تراکتورسازی اظهار داشت: خوشحالم که یک بار دیگر به شهر تبریز و به بین پرشورها آمدم. فردا یک بازی جذاب خواهد بود.ادامه دارد ... R1402/P1015145/S3,27/CT11
 • طرح جذاب مرکز تفریحی فیلیپین با برج های چرخان محیط زیستی
 • یک شرکت پاریسی طرحی برای مرکز تفریحی در سواحل فیلیپین ارائه کرده که در آن برج هایی چرخان ساخته می شود. این طرح دارای فناوری های حافظ محیط زیست است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، شرکت پاریسی Vincent Callebaut Architectures همیشه طرح هایی خارق العاده برای ساختمان های حافظ محیط زیست ارائه می کند. یکی از آخرین طرح های این شرکت مرکز تفریخی Nautilus Eco-Resort در فیلیپین است. این طرحشامل ساختمان های متحرک و فناوری های حافظ محیط زیست است. همچنین تولید انرژی را نیز تضمین می کند. طرح مذکور قرار است در یکی از مناطق ساحلی فیلیپین ساخته شود و در کل شامل ۱۲ برج چرخان توریستی با ارتفاع های متفاوت است. این برج ها همراه با چرخش خورشید حرکت می کنند. در این طرح چند پاویون پراکنده ساخته می شوند که مرکز آنها یک ساختمان چوبی با سقفی پوشیده از گیاهان است. در داخل مرکز تفریحی استخر، آزمایشگاه علمی، مدرسه ابتدایی، مکانی برای نگهداری کودکان و سالن ورزشی برای جوانان در نظر گرفته شده است. در این طرح فناوری های حافظ محیط زیست مختلفی وجود دارد مانند توربین های زیر آبی که انرژی امواج را جذب می کنند، یا گیاهان روی درختان و سقف برای بهبود تهویه ساختمان. روی نما و سقف ساختمان نیز پنل های خورشیدی نصب می شود. علاوه براین موارد آب باران در این سازه جمع آوری و دوباره استفاده می شود.
 • زنان شورا بدون پروتکل حجاب
 • روزهای انتخاباتی بروشورها و تصاویر زیادی از زنان نامزد برای شورای شهر تهران و شهرهای دیگر به مخاطبانشان می‌رسید که در آنها زنانی عموما جوان، با پوشش‌هایی متفاوت از آنچه برای زنان مسئول و مدیر معمول است و بیشتر به حجاب زنان عموم جامعه نزدیک است، حضور داشتند. تصور عام این است که این روند تنها برای تبلیغات انتخاباتی است و هرکدام از آنها که در انتخابات برنده شوند، خیلی زود همان فرم همیشگی زنان مدیر و مسئول را که تاکنون بوده، رعایت می‌کنند؛ اما این‌بار این‌گونه نشد. از میان شش زن شورای شهر تهران که به‌نحوی الگویی برای شوراهای دیگر شهرها هستند، سه زن حجاب چادر ندارند و مانند بسیاری از زنانی که نمایندگی‌شان را در شورای شهر دارند، پوششان مانتو و روسری است.به گزارش شرق، انتخاب حجاب به‌جز چادر سال‌ها قبل از سوی الهه کولایی در کسوت نمایندگی مجلس دوره ششم به شکلی به چالش کشیده شد؛ آن زمان ریاست مجلس از او خواسته بود برای حضور در مجلس از چادر استفاده کند؛ اما او گفته بود در پوسترهای تبلیغاتی، مردم من را با این ظاهر دیده‌اند و حالا با همین پوشش در همه اماکن ازجمله سر کلاس درس و دانشگاه و مجلس می‌روم.آن‌طور که تجربیات دولت‌های مختلف اصولگرا و اصلاح‌طلب و اعتدالی نشان داده، این موضوع ربطی به گرایش دولت‌ها ندارد. شاید پذیرش‌هایی که تاکنون در برابر چادر برای حضور در مسئولیت وجود داشته، به دلیل مخالفت‌نکردن زنان قبلی برای حفظ مسئولیتشان بوده است. به‌ عبارت دیگر، زنان زیادی با این توجیه که مهم حضور یک زن در این مسئولیت است و دیگر ظاهر با چادر یا بی‌چادر تفاوتی ندارد، این حق انتخاب را برای خود حذف می‌کنند. انتخاب لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور دولت دوازدهم، اتفاق خوبی برای کابینه بود؛ اما خیلی زود این انتخاب به حواشی منتهی شد که سؤالات زیادی را ایجاد کرد.خانم جنیدی...
 • پیام تسلیت سید حسن خمینی در پی رحلت حضرت آیت الله راستی کاشانی:آن عالم وارسته لحظه اى امام و دوستداران امام را تنها نگذاشت و در همه این سالها با شجاعتى مثال زدنى در مقابل تهمت هاى دشمنان امام ایستاد
 • در پی درگذشت فقیه بزرگوار حضرت آیت الله راستی کاشانی، یادگار گرامی امام راحل پیام تسلیتی را صادر کرد. به گزارش جماران، متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پی می آید: بسمه تعالى درگذشت مجاهد نستوه و فقیه عالى مقام حضرت آیت الله حاج شیخ حسین راستى کاشانى رحمة الله علیه و حشره الله مع اولیائه موجب اندوه و تأثر همه ى آشنایان ایشان شد. آن عالم وارسته از سالهاى حضور امام خمینى در نجف اشرف تا روزهاى پس از انقلاب لحظه اى امام و دوستداران امام را تنها نگذاشت و در همه ى این سالها با شجاعتى مثال زدنى در مقابل تهمت هاى دشمنان امام ایستاد. صلابت و صداقت را در اثر تقواى الهى بر جان و روح خویش مستولى ساخت و بدون چشم داشت به زرق و برق دنیا، در کمال آزادگى از آنچه حق مى شناخت دفاع کرد. آیت الله راستى با عشق به پیامبر(ص) و اهل بیت طاهرینش (ع) زیست و با توسل به ایشان و صبر و طاقتى کم نظیر ، بیمارى و درد را تحمل کرد. رحمت خدا بر ایشان باد. اینجانب درگذشت این فقیه مجاهد را به محضر حضرت بقیة الله الاعظم (س) و حوزه هاى علمیه و همسر و خانواده معزز ایشان به خصوص به برادر فاضل و اندیشمندم حضرت حجة الاسلام و المسلمین على راستى دامت توفیقاته تسلیت عرض مى نمایم و از خداى سبحان براى ایشان ثواب صابران را مسئلت دارم. سید حسن خمینى
 • نظرمحمدی:فردا شاهد نبرد جذاب تیم های شمالی و جنوبی خواهیم بود
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ علی نظرمحمدی در نشست خبری قبل از دیدار مقابل استقلال خوزستان در چارچوب هفته هفتم لیگ برتر، گفت: سپیدرود در راستای شرایط خوبی که در چند هفته اخیر در لیگ برتر داشته است تلاش می‌کند فردا موفق شود. از بازی با پیکان روند امتیاز گیری ما آغاز شد و در این چند هفته گل نخوردیم. امیدوارم فردا بازیکنان با تعصب سپید رود حملات استقلال خوزستان را خنثی کنند و شرایط را به سود خودمان باز گردند. وی افزود: آنها یک مربی خوب، جوان، کاربلد و باهوش فوتبال ایران را دارند که توانایی خود را ثابت کرده است. شرایط این تیم با ویسی بهترین از این خواهد شد. ما می‌خواهیم چند شکست متوالی ابتدای لیگ را جبران کنیم. در بهترین شرایط روحی روانی هستیم. عزم مان را جزم کردیم تا با کیفیت بازی کنیم و با روحیه آماده بازی هفته آینده مقابل تیم پایتخت نشین شویم. نظرمحمدی افزود: به شرایط خودمان نگاه می‌کنیم و کاری به وضعیت استقلال خوزستان و بازی این تیم مقابل ذوب‌آهن نداریم، آن بازی یک اتفاق بود، ما بازی‌های قبلی استقلال خوزستان را آنالیز کردیم و اعتقاد داریم دیدار مقابل ذوب‌آهن یک اتفاق بوده است. ما بعد از پیروزی مقابل پیکان و نفت روند امتیازگیری‌مان آغاز شده است و فردا شاهد نبرد جذاب تیم‌های شمالی و جنوبی خواهیم بود. سپیدرود حریف قدری به نام گرما دارد که باید در بازی فردا این مسئله را هم به خوبی مدیریت کنیم. سرمربی سپید رود در رابطه با مشکلات مالی تیمش اظهار داشت: در سه فصل اخیر که هدایت سپیدرود را برعهده داشتم، این تیم مشکلات مالی زیادی داشته و دائم در مورد آن صحبت کردم. ما تنها تیمی هستیم که حامی مالی و اسپانسر نداریم. مسئولان استانی و شهر مثل شهرداری، مدیرکل، شورای شهر، استانداری، هیأت فوتبال و... همه‌گونه حمایت کرده‌اند. اصلی‌ترین حامی...
 • برد ۶ گله نوجوانان ایران مقابل بوتان
 • به گزارش ایلنا،تیم ملی زیر 16 سال کشورمان امروز از ساعت 17 به مصاف نوجوانان بوتان رفت و در نهایت توانست با نتیجه شش بر صفر پیروز این میدان شود. علیرضا باویه در دقایق ۱۲و ٤٢، احمد شریعت زاده در دقایق ۵۳،٦٧،٩٢ و شروین رضایی در دقیقه٩١ برای ایران گلزنی کردند. ملی پوشان نوجوان در اولین دیدار خود به مصاف لبنان رفت که سه بر صفر پیروز میدان شد.
 • برخی مسئولان ظرفیت ندارند/نمی دانند چه موضوعی را در چه زمانی مطرح کنند
 • عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: صحبت‌های سخیف رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل آبروی این کشور را پیش جهانیان برد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی عضو مجلس خبرگان رهبری در حاشیه تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان‌های امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارات ترامپ عنوان کرد: قبل از آنکه ما بخواهیم سخنان ترامپ را محکوم کنیم از نگاه افکار عمومی جهان، آزادگان، دولت‌ها و ملت‌ها محکوم است. ملت بزرگ ایران به میثاق‌ها پایبند است و بدعهدی و دشمنی برخی از دولت‌ها را به ویژه آمریکا را همیشه در ذهن دارد.وی با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب ما شاهد دشمنی‌هایی هستیم که آمریکا علیه ما روا داشته است، گفت: دست آ‌مریکا را در ناامنی‌های منطقه کاملا می‌بینیم چرا که پیش از این هم حامی القاعده، داعش و گروه‌های تروریستی بوده است. گروه‌های تکفیری و تروریستی ساخته نظام استکباری آمریکاست، وقتی که وزیر امور خارجه وقت آمریکا صراحتا از ایجاد داعش و گروه‌های تکفیری خبر می‌دهد جای هیچ تردیدی باقی نمی‌ماند.تولیت آستان قدس با تاکید بر اینکه سخنان سخیف و بی‌اعتماد ترامپ از جایگاه سازمان ملل جز بی‌آبرویی برای آمریکا و کنار رفتن پرده بی‌هویت حقوق بشر آن‌ها چیزی برای این کشور ندارد، خاطرنشان کرد: به نظر من ملت بزرگ ایران برابر این حرکت باید نوعی مقابله به مثل داشته باشد.وی افزود: همچنین پیش پرداخت‌هایی که در برجام داشته‌ایم کاملا ملت ما را مصمم می‌کند که قاطعانه برخورد کنیم. در مقام عمل و اجرا شورای نظارت بر برجام مواضع را کاملا رصد کند و متناسب با این مواضع اقدامات لازم را انجام دهد.رئیسی با اشاره به اینکه مواضع رهبری و دولت بسیار قاطع است، تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید احساس کنند که ایران کشوری نیست که با کشورهای دیگر مقایسه شود ما یک قدم از حقوق ملت خود عقب نشینی نخواهد...
 • پیروزی پرگل ایران مقابل قرقیزستان
 • به گزارش وانانیوز، تیم ملی فوتسال ایران در سومین بازی خود در بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا و اقیانوسیه از ساعت 10:30 به وقت ایران به مصاف قرقیزستان رفت و با نتیجه 10 بر صفر به برتری رسید. گل های ایران را سعید عباسی دقایق (9، 11، 18، 23 و 32)، فرید روزبهانی توکلی (17، 24 و 34)، علی حسن زاده (27) و احمد اسماعیل پور (39) به ثمر رساندند. تیم ایران پیش از این تیم های تاهیتی و اردن را شکست داده و به مرحله بعد صعود کرده بود. دیدار بعدی ایران شنبه هفته آینده خواهد بود. در جریان این دیدار در حالی که دقایق ابتدایی بازی فوتسال ایران و قرقیزستان در جریان بود، محمد شجری پس از برخورد با بازیکن حریف پشت سرش به زمین خورد و بیهوش شد. در حالی که همه اعضای تیم ایران و حتی قرقیزستانی ها نگران حال شجری بودند، این بازیکن حرکتی از خود نشان نداد و به بیرون انتقال داده شد. علی کفاشیان رئیس کمیته فوتسال آسیا نیز در سالن حضور دارد و نگران حال بازیکن فوتسال ایران بود. پس از اینکه بازی دوباره شروع شد، برای لحظاتی بازی تحت تاثیر مصدومیت شجری بود. انتهای پیام/س
 • پیروزی پرگل فوتسال ایران مقابل قرقیزستان
 • به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان تیم ملی فوتسال ایران در سومین بازی خود در بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا و اقیانوسیه از ساعت 10:30 به وقت ایران به مصاف قرقیزستان رفت و با نتیجه 10 بر صفر به برتری رسید. گل های ایران را سعید عباسی دقایق (9، 11، 18، 23 و 32)، فرید روزبهانی توکلی (17، 24 و 34)، علی حسن زاده (27) و احمد اسماعیل پور (39) به ثمر رساندند. تیم ایران پیش از این تیم های تاهیتی و اردن را شکست داده و به مرحله بعد صعود کرده بود. دیدار بعدی ایران شنبه هفته آینده خواهد بود. انتهای پیام/ برتری تیم فوتسال ایران مقابل قرقیزستان
 • شکست تیم فوتبال دانشجویان ایران مقابل ژاپن
 • تیم فوتبال دانشجویان ایران در دومین دیدار خود در مسابقات آسیایی به مصاف تیم ژاپن رفت و شکست خورد. به گزارش خبرگزاری مهر، تیم فوتبال دانشجویان ایران در دومین دیدار خود در چهارمین دوره مسابقات فوتبال دانشجویان آسیا عصر امروز پنجشنبه، در ورزشگاه «گوان» کره جنوبی به مصاف تیم ژاپن B رفت که در پایان تیم ایران با دو گل مغلوب تیم حریف شد. دانشجویان کشورمان در سومین دیدار خود در گروه دوم مسابقات، روز یکشنبه ساعت ۱۲ به وقت محلی در ورزشگاه گوان به مصاف تیم کره B می‌رود. تیم ایران در اولین دیدار خود برابر تایوان به تساوی ۲ به ۲ رسیده بود. چهارمین دوره مسابقات فوتبال دانشجویان آسیا طی روزهای ۲۷ شهریور تا ۶ مهرماه در شهر « تبک» کره جنوبی با حضور ۱۰ تیم برگزار می‌شود.
 • ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی به فتح جدید داریم
 • سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد. آفتاب‌‌نیوز : سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل لحظاتی پیش آغاز شد.ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم. نه از موضع فرقه‌ای و قومی، که از موضعی انسانی، اخلاقی و استراتژیک.- ایران نه می خواهد، امپراتوری تاریخی اش را احیا کند و نه می خواهد، مذهب رسمی اش را حاکم کند و نه می خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند.- ما به استواری فرهنگ مان، حقیقت مذهب مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که، هرگز نمی خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم.- ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد می شویم و با عقلها سخن می گوئیم.- شعر میخوانیم و با حکمت سخن می گوئیم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان مان هستند.- ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم.- ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!
 • تساوی تیم منتخب فوتبال دانشجویان ایران مقابل تایوان
 • تهران- ایرنا- تیم منتخب فوتبال وزارت بهداشت، در نخستین گام از چهارمین دوره مسابقات فوتبال دانشجویان آسیا به مصاف تیم تایوان رفت که در پایان دو تیم به نتیجه مساوی 2 بر 2 رضایت دادند. به گزارش ایرنا به نقل از فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، در اولین روز از چهارمین دوره مسابقات فوتبال دانشجویان آسیا در کره جنوبی تیم منتخب فوتبال وزارت بهداشت، به مصاف تیم تایوان رفت که در پایان بازی تیم با نتیجه 2 بر2 به پایان رسید .بنابراین گزارش در نیمه نخست در دقیقه 12 تیم تایوان نخستین گل این بازی را وارد دروازه تیم منتخب وزارت بهداشت کرد و بازی در پایان نیمه نخست با تک گل، تایوانی‌ها به پایان رسید .در نیمه دوم تیم ایران موفق شد توسط «رامین نوروزی» در دقیقه 57 از روی نقطه پنالتی گل خورده را جبران کند .در دقیقه 80 بازی، نیز این بار تیم منتخب فوتبال وزارت بهداشت بود که موقعیتی عالی روی دروازه تیم تایوان خلق کرد و در این صحنه، «اشکان مولودی» توانست دروازه تیم حریف را به لرزه در آورد. اما برتری دو بر یک تیم ایران تنها 8 دقیقه، دوام داشت چرا که تیم حریف توانست در دقیقه 88 نتیجه را 2 بر 2 مساوی کند. و در نهایت بازی مساوی به پایان رسید .تیم منتخب فوتبال وزارت بهداشت در دومین دیدار خود در گروه B مسابقات فردا پنجشنبه ساعت 16 به وقت محلی در ورزشگاه گوان به مصاف تیم ژاپنB می‌رود.چهارمین دوره رقابت های فوتبال دانشگاه های آسیا 27 شهریور لغایت 6 مهرماه سال جاری در کشور کره جنوبی برگزار می‌شود.برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.ورزشی * 1528 **1368خبرنگار: حسن تمیمی** انتشار: خیراله شفیعی
 • پیروزی ساده تیم ملی فوتسال مردان ایران مقابل قرقیزستان
 • خبرگزاری میزان- دیدار تیم ملی فوتسال کشورمان مقابل قرقیزستان با برتری شاگردان ناظم‌الشریعه به پایان رسید. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تیم ملی فوتسال کشورمان در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیا - ازبکستان، امروز ( چهارشنبه)‌ از ساعت 10:30 به مصاف قرقیزستان رفت.این دیدار با نتیجه 10 بر صفر به سود تیم کشورمان به پایان رسید. گل‌ها: سعید عباسیر(۹ و ۱۱و ۱۸ و ۲۳ و ۳۲) - فرهاد توکلیر(۱۷ و ۲۴ و ۳۴)- کادیروفر(گل‌به‌خودی ۲۷)- احمد اسماعیل پورر(39)انتهای پیام/
 • حجاب:گروهی از معارضان سوری با باقی ماندن اسد در مرحله انتقالی موافقند
 • رئیس هیئت عالی مذاکره‌کننده مخالفان سوری از موافقت گروهی از معارضان سوری با باقی‌ماندن اسد در مرحله انتقالی خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ریاض حجابرئیس هیئت عالی مذاکره‌کننده مخالفان سوری در گفت‌وگو با الجزیره تصریح کرد: ما از هرگونه عملیات نظامی ترکیه و ارتش آزاد سوریه علیه القاعده در ادلب حمایت می‌کنیم.وی افزود: گروهی از معارضان با باقی ماندن بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه بر سر قدرت در مرحله انتقالی موافق هستند.حجاب گفت: واقعیتی که برخی از آن سخن می‌گویند، نباید شامل باقی ماندن جنایتکار در مرحله انتقالی باشد.انتهای پیام/* R36348/P36447/S8,90/CT10
 • بورس سبزپوش به استقبال پاییز رفت/تخت گاز خودرویی ها در جاده حافظ
 • به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ در هفته ای که گذشت شاخص کل بورس از 83 هزار و 523 واحد به 85 هزار و831 واحد رسید که می توان گفت با رشد چشمگیری همراه بود، همچنین شاخص کل (هم وزن) روند صعودی را در پیش گرفت و از 17 هزار و 546 واحد به 17 هزار و 951 واحد رسید. سعید خدایی در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز درباره رشد چشمگیر شاخص کل در بازار سرمایه گفت: بازار در هفته ای که گذشت به دلیل اخبار مثبتی که منتشر شد و نیز افزایش قیمت های جهانی، روند مثبتی را پشت سر گذاشت. او در ادامه بیان کرد: در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت های جهانی تا حدودی با کاهش همراه بودند اما از ابتدای هفته کاری قیمت ها در بازار جهانی با رشد همراه شدند و به دلیل افزایش قیمت فلزات اساسی و کامودیتی ها بازار روند صعودی را در پیش گرفت. خدایی به دیگر دلیل تاثیر گذار بر رشد بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: پایبندی اکثریت کشورها بر برجام و برقراری ثبات سیاسی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه بوده است. کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع برتر گفت: فلزات اساسی، معدنی ها و پالایشگاهی ها با روند مثبت همراه بودند و بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند. او با تاکید بر روند خودرویی ها در هفته ای که گذشت، گفت: در هفته ای که گذشت خودرویی ها تا حدودی مثبت بودند اما روز گذشته خودرویی ها با رشد بسیار زیادی به معاملات پایان دادند و اکثریت نماد آنها صف خرید بودند. خدایی پیش بینی خود از روند بازار سرمایه در هفته ای که گذشت را اینگونه بیان کرد: ورود به کانال 85 هزار جایگاه بسیار حساسی را برای شاخص در بازار سرمایه ایجاد کرده است، در صورتی که خبرهای...
 • سرخط روزنامه های لبنان پنجشنبه ۳۰ شهریور
 • بیروت – ایرنا –ابراز مخالفت ها با سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره اقامت دائم پناهجویان سوری در کشورهای همسایه، پاسخ حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترامپ درباره توافق هسته ای و ادامه بحث ها درباره همه پرسی استقلال کردستان عراق، مهمترین موضوعات روزنامه های لبنان در روز پنجشنبه سی ام شهریور است. **الاخبار: - فرصت المشنوق(وزیر کشور) در شرف اتمام: کارت هوشمند پَر!- تشدید مسابقه نفتی در دیرالزور - گادی آیزنکوت: به خاطر حفظ آرامش به لبنان حمله نمی کنیم - پاسخ روحانی به ترامپ: ممکن است توافق هسته ای به دست افراد تازه کار در سیاست فروبپاشد**النهار: - بحران سرد بین عون و ترامپ در نیویورک - تهران وعده واکنش قاطعانه به لغو توافق هسته ای داد- مقتدا صدر خواستار بازدید از العوامیه شد اما بن سلمان نپذیرفت- کرکوک منطقه داغ در آستانه همه پرسی استقلال کردستان **البناء: - پاسخ محکم روحانی و انتقاد اروپایی ها از دعوت کنندگان به لغو توافق هسته ای با ایران - ادلب: ضد حمله ارتش؛ مسکو: النصره 850 نفر از نیروهایش را از دست داده است- پارلمان لبنان سخنان ترامپ درباره اقامت دادن دائمی به پناهجویان را محکوم کرد - مکرون و ترامپ: تقسیم کار یا آغاز استقلال؟ **الجمهوریه: - پیامدهای موضع ترامپ و سخنرانی عون - احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد- فرار دو تروریست از اردوگاه عین الحلوه و آماده باش ارتش- عناوین سخنرانی عون در سازمان ملل- محمود عباس: ترامپ درباره سازش جدیت دارد **المستقبل: - طرح ابتکاری فواد معصوم ترمزی در برابر همه پرسی کردستان - تاکید ترامپ بر اتخاذ تصمیم درباره توافق هسته ای بدون افشای جزئیات- به کمک قانون اساسی و اجماع ملی اقامت دائمی پناهجویان در کار نیست - نیروهای سوریه دموکراتیک: عملیات الرقه به مرحله پایانی رسیده است خاورم*390*2054
 • آیت الله اعرافی:سابقه آیت الله راستی کاشانی در فعالیت های حوزوی و انقلابی درخشان است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از قم، مدیر حوزه‌های علمیه با صدور پیامی ارتحال آیت‌الله راستی کاشانی را تسلیت گفت. در پیام تسلیت آیت‌الله علیرضا اعرافی آمده است: خبر ارتحال عالم مجاهد و روحانی وارسته حضرت آیت‌الله حاج شیخ حسین راستی کاشانی(ره)از اعضای محترم جامعه مدرسین موجب تأثر و تألم گردید. در این پیام افزوده شده است: آن عالم ربانی در طول عمر پربرکت خویش ضمن تعلیم علوم الهی و پرورش نفوس مستعده، منشاء برکات بسیار اجتماعی و سیاسی به‌ویژه در سیاست‌گذاری و راهبری امور کلان حوزه‌های علمیه بودند و سابقه‌ای درخشان از فعالیتهای دینی، حوزه‌ای و انقلابی در کارنامه آن عالم فرزانه نمایان است. در پایان این پیام تاکید شده است: ضمن عرض تسلیت ارتحال این فقیه عالیقدر به محضر قدسی حضرت بقیه‌الله الاعظم(عج)، مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی)، مراجع عظام تقلید(دامت برکاتهم)، حوزه‌های علمیه، شاگردان، بیت آن فقید سعید و آقازادگان ارجمند، از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم رضوان الهی و رحمت واسعه و برای بازماندگان محترم شکیبایی و پاداش الهی مسألت دارم. انتهای پیام/ج/
 • پیام رضایی برای درگذشت آیت الله راستی کاشانی
 • دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با صدور پيامي درگذشت آيت الله حسين راستي كاشاني ، از پيشگامان نهضت امام خميني(ره) و عضو پيشين مجلس خبرگان رهبري را تسليت گفت.متن پيام دكتر محسن رضايي بدين شرح است:متن پيام دكتر محسن رضايي بدين شرح است:انالله و انا الیه راجعونمرد جهاد و اجتهاد، عالم وارسته و فقیه والامقام، یار و همراه صدیق و صمیمی امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری، آیت الله حاج شیخ حسین راستی کاشانی، پس از عمری مجاهدت در راه خدا و ترویج معارف نورانی و حياتبخش اسلام، به لقاءالله پیوست.آن مرد بزرگ، از پیشتازان نهضت امام خمینی بود که از آغازین روزهای قیام امام راحل(ره)، دعوت رهبر کبیر انقلاب را لبیک گفت و تا واپسین روزهای عمر پر برکت خود، لحظه اي از حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی دریغ نورزید.در عظمت آیت الله راستی همین بس، که امام راحل(ره) در وصف ایشان فرمود: "آقای راستی کسی است که در نجف، مرا از غربت خارج کرد."آیت الله راستی کاشانی در طول دوران دفاع مقدس، صمیمانه از رزمندگان و فرماندهان جبهه ها حمایت نمود.اینجانب، سوگمندانه، رحلت این عالم عارف و معلم بزرگ اخلاق، دینداری و سیاست را به محضر مبارک حضرت ولیعصر(عج) ، مقام معظم رهبری، مراجع عالیقدر تقلید، جامعه محترم مدرسین، حوزه های علمیه و عموم ملت ایران، به ویژه به مردم صمیمی، ولایتمدار و انقلابی کاشان و نیز به بیت مکرم و آقازادگان ارجمند، شاگردان، ارادتمندان و دست پروردگان ایشان، صمیمانه تسلیت عرض نموده، از درگاه حضرت حق، برای آن فقیه گرانمایه و سالک الی الله، علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و دوام توفیق، طلب می کنم.محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام