به نظر می‌رسد بخشی از موج عظیمی که این روزها در اصرار به حضور زنان در ورزشگاه‌ها ایجاد شده، تلاش برخی شهروندان و به ویژه مردان برای «روشنفکرنمایی» است و نباید چندان به فلسفه سازنده آنها دل خوش کرد. آفتاب‌‌نیوز : رسول بهروش در یادداشتی در روزنامه تماشاگران امروز نوشته است:
یک- «حتی اگر فقط یک زن در سراسر ایران دوست داشته باشد برای تماشای فوتبال راهی ورزشگاه شود، باید حق او را بدهیم و زمینه‌ای فراهم کنیم که او بتواند به این فعالیت سالم و عاری از زیان بپردازد»‌؛ این مطلب استثنائا از نتیجه‌گیری شروع می‌شود.

پس از دیدگاه نویسنده مشکلی با اصل حضور زنان در استادیوم‌ها وجود ندارد اما در جزئیات بحث‌های فراوانی قابل طرح است که نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آنها عبور کرد.

دو- به نظر می‌رسد بخشی از موج عظیمی که این روزها در اصرار به حضور زنان در ورزشگاه‌ها ایجاد شده، تلاش برخی شهروندان و به ویژه مردان برای «روشنفکرنمایی» است و نباید چندان به فلسفه سازنده آنها دل خوش کرد. به هر حال این یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای آن است که نشان بدهیم آدم‌های مدرن و متمدنی هستیم و دغدغه‌های دگراندیشانه اجتماعی داریم‌؛ ضمن آنکه این روش –نه البته برای همه مدافعان آن- می‌تواند شیوه‌ای مطلوب برای جلب توجه مخاطبان خاص هم قلمداد شود! مشخصاً اینکه روزی صد بار داد بزنیم «زنان را به ورزشگاه راه بدهید» خیلی راحت‌تر از آن است که واقعاً شهروند سالم و بی‌آزاری باشیم، در خیابان و فضای مجازی چشم‌چرانی نکنیم، از حریم دیگران رد نشویم، آشغال‌مان را کف آسفالت نریزیم، راه و بیراه بقیه مردم را قضاوت نکنیم و سرمان به کار خودمان باشد. آنها را هیچکس نمی‌بیند اما پست‌ها و توییت‌های حمایت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها، کاملاً توی «چشم» است و می‌تواند کارایی تبلیغاتی بالایی داشته باشد. در نظرسنجی برنامه نود گزینه ورود زنان به استادیوم به عنوان جدی‌ترین درخواست از وزیر ورزش بیشترین رأی را می‌آورد اما خیلی از همان مردمی که چنین گزینه‌ای را پیامک کرده‌اند، در اماکن عمومی رکیک‌ترین الفاظ را به زبان می‌آورند و بدترین رفتارهای مدنی را مرتکب می‌شوند. بالاخره ما همین مردمیم‌؛ مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی نود که از کره مریخ نیامده‌اند!

سه- اگر اینقدر که مردها روی ورود زنان به استادیوم اصرار دارند خود زن‌ها مایل به استیفای چنین حقی بودند، قطعاً تا به حال در این زمینه گشایشی حاصل شده بود. در حال حاضر شاید بیش از دوسوم محتوایی که در این زمینه تولید می‌شود، توسط مردهاست. چه در عالم ستاره‌ها و چه در دنیای شهروندان عادی، عمدتاً این مردها هستند که غم پشت در ماندن زنان را می‌خورند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در تاریخ معاصر ایران زنان به وضوح نشان داده‌اند اگر «واقعا» چیزی را بخواهند، آن را به دست می‌آورند. حق طلاق، انتخاب محل سکونت، کار کردن بیرون از خانه، به روزرسانی نرخ مهریه، پاک شدن سابقه طلاق از شناسنامه و حتی مسئله «حجاب» از جمله مهم‌ترین امتیازاتی بوده که در چند دهه گذشته زنان با اصرار خودشان آن را به صورت قانونی یا عرفی تصاحب کرده‌اند. اگر در دهه شصت تصویری از پوشش امروز زنان ایرانی در پیاده‌روهای تهران و سایر شهرهای بزرگ به مردم نشان می‌دادی و سوگند می‌خوردی که این ایران 30سال بعد است، احتمالاً تو را به جنون متهم می‌کردند اما نه گشت ارشاد و ون‌هایش، نه صداوسیما و برنامه‌هایش و نه شهرداری و بنرهایش نتوانستند حجاب را به همان شکل و سبک و سیاقی که دولتمردان دوست دارند بین زنان تثبیت کنند. به همین منوال اگر اشتیاق زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها هم جدی بود، حتماً در همه این سال‌ها به آن دست می‌یافتند. در همین ماجرای اخیر بعد از آن همه هیاهو، فقط 10زن ایرانی در بازی با سوریه پشت درهای استادیوم آزادی تجمع کردند و خواهان حضور در ورزشگاه شدند، در حالی که اگر این تعداد 10هزار یا پنج هزار یا حتی یکهزار نفر بود، قطعاً موضوع همین حالا در نهادهای مهم کشوری مورد بررسی قرار می‌گرفت. البته این مسئله صرفا منحصر به جامعه ایرانی نیست‌؛ چنان‌که در بسیاری از کشورهای اروپایی با وجود سابقه چندده ساله حضور هر دو جنس در ورزشگاه‌ها هم نرخ استقبال زنان از مسابقات فوتبال قابل مقایسه با مردان نیست.

چهار- طنز ماجرا این است‌؛ بسیاری از مردانی که در حمایت از حضور زنان در ورزشگاه گریبان پاره می‌کنند، خودشان تجربه چندانی از حضور در این محیط ندارند و بعضا سال‌هاست که سری به ورزشگاه محل برگزاری یک بازی مهم نزده‌اند. بنابراین نمی‌توان بر این جماعت خرده گرفت که چرا اینقدر سهل و آسان در مورد ضرورت فوری حضور زنان در ورزشگاه سخن می‌گویند و مثلاً طوری حرف می‌زنند که انگار اگر همان یک مأمور نیروی انتظامی از جلوی در کنار برود، همه مشکلات حل است. به شهرستان‌ها و بسیاری از ورزشگاه‌های دور از شهر مثل یادگار تبریز و غدیر اهواز و ثامن مشهد و فولادشهر اصفهان کاری نداریم‌؛ شما فکر می‌کنید در همین ورزشگاه آزادی با این مختصات، خروج امن چند هزار زن در ساعات ابتدایی شب و به منزل رسیدن مطمئن تمام آنها پروژه راحتی است؟ تردیدی نیست که روزی باید به سمت ایمن‌سازی فضا برای حضور زنان حرکت کنیم اما امروز شرایط تحقق این مهم به هیچ‌وجه فراهم نیست. یادتان باشد ما داریم در مورد جامعه بیماری حرف می‌زنیم که در آن «یک دوست» آتنای هفت ساله و معصوم را در چند قدمی پدرش ربود‌؛ جامعه‌ای که حجم اخبار زشت و تکان‌دهنده‌اش در مورد تجاوز به دختران خردسال هر روز بیشتر و عجیب‌تر می‌شود. کاش اولویت‌ها را درست تشخیص بدهیم و این همه زوری را که برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌زنیم صرف ایمن‌سازی مراکز شهر و معابر عمومی کنیم‌؛ جایی که یک تبعه خارجی نتواند ماه‌ها دختران ایرانی را در کنار ایستگاه متروی شهید باقری در جوی آب سرنگون کند، آزار جنسی بدهد و البته تا زمان تلاش‌های خودجوش خانواده چهارمین قربانی، گرفتار قانون نشود. جایی که یک پدربزرگ به واسطه آموزش ندیدن بچه‌های بی‌گناه این سرزمین و فقدان چتر حمایتی محکم بر فراز سر آنها نتواند نوه خردسالش را طعمه لذتجویی‌های کثیف و سرکوب شده‌اش قرار بدهد و یک ناپدری مریض و بی‌شرف بیش از 70بار به دختر بچه همسرش تجاوز نکند. بعضی کارها، پروژه‌ها، فشارها و آموزش‌ها واقعاً نیاز بیشتری به اراده جمعی ایرانیان دارد‌؛ اراده‌ای که بخش عمده‌ای از آن امروز فقط معطوف به گذراندن زنان از گیت‌های ورودی ورزشگاه‌ها شده است.

پنج- کاش از پس این همه پافشاری مردانه برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها، کمی بوی مهربانی و نوع‌دوستی حقیقی (و نه تبلیغات و نمایش دادن) به مشام می‌رسید. کاش رفتارهای سازنده اجتماعی‌مان متعادل بود و در آن صورت می‌فهمیدیم که جامعه به شکل واقعی و متوازن رو به پیشرفت است. مثلاً کاش همین‌طورکه مردان از همه قماش به آب و آتش می‌زنند که مجوز حضور زنان در استادیوم‌ها را بگیرند، زنان هم کمپینی در مورد زندانیان مهریه تشکیل می‌دادند و برای رهایی چند هزار سرپرست خانوار در بند تلاش می‌کردند. کاش در همه این سال‌ها تقلای مختصری می‌دیدیم از چند بانوی سرشناس و سوپراستار که موج شتابنده «کاسبی مهریه» را تقبیح کنند و به فالورهای پرشمارشان گوشزد کنند تاوان عشق و جنون، غل و زنجیر نیست. همزمان با موج اخبار مربوط به پشت در ماندن زنان ایرانی در بازی با سوریه، خبر دیگری داشتیم در مورد زنی که فقط 24روز بعد از آغاز زندگی مشترک به بهانه چاق بودن همسرش(!) درخواست طلاق داده و مهریه 500 سکه‌ای‌اش را به اجرا گذاشته اما آیا هرگز کسی کمپینی برای «نه» گفتن به این مدل وقیحانه از اخاذی تشکیل داده؟ اگر حضور زنان در ورزشگاه با منع از سوی دولتمردان مواجه است، مصایب پرشمار مهریه و چیزهایی شبیه آن به عادات و آداب خود مردم مربوط می‌شود و صددرصد ریشه اجتماعی دارد اما چون حرف زدن در این مورد خیلی روشنفکرانه به نظر نمی‌رسد و حتی ممکن است بوی تحجر و سنت بدهد، کسی لام تا کام سخن نمی‌گوید.

شش- منع ورود بانوان به ورزشگاه‌ها یک دغدغه زنانه فرعی است که امروز با شدتی عجیب اولویت پیدا کرده و در کانون توجهات قرار گرفته اما درست در همین شرایط انواع دغدغه‌های جدی مردانه در همین جامعه وجود دارند که به هیچ گرفته می‌شوند‌؛ از گرفتاری رکورد و بیکاری و ورشکستگی کارخانه‌ها و قاچاق کالا که تبعاتش عمدتاً مردان را به عنوان مسئول سنتی تأمین خانواده آزار می‌دهد تا رنج کهنه‌ای به نام خدمت سربازی اجباری و همگانی که در ساختار اداری کشور ایران به مسئله‌ای لاینحل می‌ماند. در همین روزهایی که خبر پشت در ماندن چند زن ایرانی در مقابل ورزشگاه‌ها به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل شد، خبرهای تلخ و جداگانه‌ای داشتیم در مورد به رگبار بسته شدن سربازان وظیفه بی‌گناه توسط تعدادی از هم‌خدمتی‌های‌شان که بدون شرایط روانی استاندارد لباس رزم پوشیدند و به سیم آخر زدند. به آن اخبار چقدر توجه شد؟ در مورد این دو سال عمر مفید جوانان ایرانی که به جای صرف در راه مهارت‌آموزی و کمک به اتصال مفید آنها به بازار کار و صنعت در مسیر رژه و سینه‌خیز و کلاغ‌پر می‌گذرد چقدر محتوا تولید شده؟ در ضرورت قوی بودن بنیه نظامی و دفاعی کشور جای کوچکترین تردیدی نیست اما آیا واقعاً هنوز شیوه سربازی اجباری بهترین و به صرفه‌ترین راه برای رسیدن به این هدف است؟ ما در مورد این مسائل چقدر سخن می‌گوییم و در مورد حضور زنان در استادیوم‌ها چقدر جدل می‌کنیم؟ البته که هیچ مشکلی نباید ما را از پرداختن به مشکلی دیگر بر حذر بدارد اما منصفانه قضاوت کنید که با شرایط کنونی جامعه ایرانی، بحث راهیابی آزادانه زنان فوتبال‌دوست به سکوی استادیوم‌ها در چه اولویتی از دغدغه‌های شهروندی و حتی جنسیتی قرار دارد؟ کاش پشت این بحث‌های شیک و خوشرنگ، نگرانی خالص ما برای همنوعان و هموطنان‌مان وجود داشت اما افسوس که در بخش بزرگی از غائله، رد پای تلاش برای خودنمایی و جلب توجه و تحسین‌های مجازی احساس می‌شود. آخرش هم کار به جایی می‌رسد که دولتمردان دلسوز می‌توانند با نشاندن فیلتر شده تعدادی زن در برخی ورزشگاه‌های ایران، ژست انجام تکلیف بگیرند و ادعا کنند تمام مطالبات جامعه نسوان را پرداخت کرده‌اند. منتظر بمانید و آن روز را ببینید!

کلیدواژه: حضور زنان در ورزشگاه ها | استادیوم ها | برای حضور

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۶۲۳۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • تصاویر حضور زنان عربستانی در استادیوم ورزشی برای اولین بار
 • چند رسانه‌ای>عکس - در روز جشن ملی عربستان، به زنان سعودی اجازه داده شد تا برای اولین بار به استادیوم بیایند و جشن را از نزدیک تماشا کنند. آنها پیش از این حتی برای شرکت در چنین جشن هایی نیز اجازه ورود به استادیوم نداشتند. منبع: AFP, GettyImages, Reuters 67265 کلید واژه‌ها : عربستان -
 • نکته درباره آزادی هایی و استادیوم رفتن زنان عربستانی
 • برگزاری مراسم کنسرت، اجرای نمایش‌های متفاوت و از همه مهم‌تر و خبرساز‌تر اجازه ورود زنان برای نخستین بار به استادیوم ملک فهد در ریاض اتفاقات شگفت‌انگیزی خواهد بود که تا روزهای آینده، سرزمین عربستان شاهد آن خواهد بود. سرویس بین‌الملل فردا؛ مهدی خلسه:مراسم هشتاد و هفتمین سالگرد تاسیس پادشاهی عربستان سعودی که قرار است در پایان این هفته در عربستان برگزار شود، خبر از وقوع رویدادهای جدید و تغییر رویه حکام این کشور در اداره امور فرهنگی و تفریحی می‌دهد. برگزاری مراسم کنسرت، اجرای نمایش‌های متفاوت و از همه مهم‌تر و خبرساز‌تر اجازه ورود زنان برای نخستین بار به استادیوم ملک فهد در ریاض اتفاقات شگفت‌انگیزی بود که سرزمین عربستان شاهد آن است.۱- جشن‌های ملی سعودی به عنوان بخشی از طرح‌های دولت سعودی برای بالا بردن غرور ملی و افزایش کیفیت زندگی مردم است. اقداماتی که آخرین رونمایی‌های دولت عربستان از طرح کلان اصلاحات موسوم به چشم انداز ۲۰۳۰ هستند و قرار است عربستان درهای جدیدی از اقتصاد غیرنفتی و سبک زندگی باز را به مردم خود ارائه دهد. حکام سعودی قصد آغاز اصلاحات در ساختار روحانیت دینی سنتی و جلوگیری از نفوذ مسائل دینی به اموری، چون آموزش و پرورش و قانون را دارند و برای تغییر عناصر هویت ملی از مولفه‌های مذهبی و آنچه که خود اسلام تاریخ گذشته می‌خوانند، تلاش می‌کنند. البته باید توجه داشت که مساله ورود زنان به استادیوم، حتی اگر از برنامه‌های اصلی تیم محمد بن سلمان در طرح اصلاحات باشد، محصولی جز ترویج غربگرائی ناقص و ضد دین در کشوری که زنان سال‌ها به خاطر برداشت غلط علمای وهابی از حقوق اولیه و بسیار اساسی‌تری مثل حق رانندگی و بسیاری از حقوق مهم در مسائل خانوادگی محروم هستند، نخواهد داشت.۲- برگزاری باشکوه مراسم روز ملی عربستان از جمله اموری بود که تا قبل از امسال به خاطر تخریب روحیه مذهبی در سرزمین اسلام،...
 • شکاف دستمزد زنان و مردان در انگلیس افزایش یافت
 • به گزارش پارس نیوز، بنا به مطالعات انجام شده از سوی دو موسسه« اکسپرت اچ آر» و موسسه مدیریت «چترد» دستمزد مردان در انگلیس در سطوح مدیریتی 26.8 درصد بیشتر از زنان در این کشور است. این رقم نشان می‌‌دهد که اختلاف حقوق مردان و زنان در سطوح مدیریتی بسیار بیشتر از متوسط آن در کل بازار اشتغال انگلیس است. این آمار از طریق مطالعه دستمزد 118 هزار مدیر در 423 سازمان در انگلیس بدست آمده است. به طور کلی اختلاف پرداخت بین زنان و مردان در میان افراد شاغل در انگلیس 18.1 درصد است، بدین معنا که در قبل کار برابر و در سطوح کاری برابر مردان انگلیسی 18.1 درصد حقوق بیشتری نسبت به زنان دریافت می کنند. اختلاف پرداخت بین مدیران زن و مرد در انگلیس در مطالعه قبلی که صورت گرفته بود 23.1 درصد بود. اختلاف در پرداخت بین زنان و مردان مدیر در قشر میانی انگلیس بیشتر از این رقم است چرا که متوسط درآمد مدیران مرد 42745 پوند و متوسط درآمد زنان مدیر 30038 پوند برآورد شده است.
 • چهارمی تیم شطرنج مردان و نهمی تیم زنان در پایان دور چهارم بخش سریع
 • نمایندگان ایران در رقابت های شطرنج بخش سریع بازی های داخل سالن آسیا در چهار دور به رقابت پرداختند. به گزارش ایسنا، در دهمین روز از بازی های داخل سالن آسیا شطرنج‌بازان ایرانی از بخش سریع و تیمی چهار دور را پشت سر گذاشتند. تیم مردان ایران در پایان دور چهارم بخش سریع با 6 امتیاز در رده چهارم و بعد از تیم های ترکمنستان، ویتنام و چین قرار گرفت. تیم پسران زیر 23 سال با 4 امتیاز در رده هفتم ، تیم زنان ایران با 3 امتیاز در رده نهم و تیم دختران زیر 23 سال با 4 امتیاز در رده هفتم قرار دارند. ترکیب تیم ایران در بخش سریع دختران زیر ۲۳ سال را سارا خادم الشریعه و مبینا علی نسب تشکیل می دهند. این تیم در دور نخست مقابل امارات 2 بر صفر و در دور دوم مقابل ازبکستان 1.5 بر 0.5 پیروز شدند. تیم دختران زیر 23 سال ایران در دور سوم مقابل چین 0.5 بر 1.5 و در دور چهارم مقابل قزاقستان با نتیجه صفر بر 2 شکست خوردند. ترکیب تیم ایران در بخش سریع زنان را آتوسا پورکاشیان و میترا حجازی پور تشکیل می دهند. آنها در دور اول در مصاف با تیم تاجیکستان 2 بر صفر پیروز اما در دور دوم در مصاف با تیم چین با نتیجه 0.5 بر 1.5 شکست خوردند. این تیم در دور سوم مقابل قزاقستان به تساوی یک بر یک رسید و در دور چهارم برابر هند با نتیجه 0.5 بر 1.5 شکست خورد. تیم ایران در بخش سریع مردان با ترکیب احسان قائم مقامی و پویا ایدنی در دور اول به مصاف امارات رفت و ۱.۵ بر ۰.۵ پیروز شد. این تیم در دور دوم به نتیجه یک بر یک رسید اما در دور سوم 1.5 بر 0.5 مقابل اندونزی پیشی گرفت. آن ها در دور چهارم...
 • آغاز ششمین دوره لیگ پومسه استان اصفهان در دو گروه مردان و زنان
 • به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، ششمین دوره لیگ پومسه استان اصفهان جام جانبازان هشت سال دفاع مقدس در گروه مردان از 21مهرماه و در گروه زنان از 28 مهرماه در خانه تکواندو استان آغاز خواهد شد. متقاضیان شرکت در لیگ پومسه بانوان و آقایان استان می بایست هرچه سریع تر نسبت به ثبت نام اولیه و تحویل مدارک خود اقدام نمایند. گفتنی است در بخش انفرادی رده‌های سنی کمتر از 12 سال، 12 تا 14 سال، 15 تا 17 سال، 18 تا 30 سال، 31 تا 40 سال، 41 تا 50 سال و 51 تا 60 سال به رقابت خواهند پرداخت، در بخش ابداعی رده‌های سنی کمتر از 12 سال،12 تا 14 سال، 15 تا 17 سال، 18 تا 30 سال و بالای 31 حضور پیدا می‌کنند و در بخش تیمی نیز رده‌های سنی کمتر از 14 سال، 15 تا 17 سال، 18 تا 30 سال بر روی شیاپ‌چانگ می روند.
 • این ویتامین برای مردان خطرناک است
 • طبق یک مطالعه جدید، مصرف ویتامین B که تا پیش از این به نظر می‌رسید در برابر ابتلا به سرطان از افراد محافظت می‌کند، با افزایش 2 تا 4 برابری ریسک ابتلا به سرطان ریه در مردان ارتباط مستقیم دارد.محققان این مطالعه تأکید دارند که مصرف این ویتامین ریسک سرطان ریه را تنها در مردان و به خصوص مردان سیگاری افزایش می‌دهد. این مطالعات که توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته است، نشان می‌دهد مصرف ویتامین B، رشد سلول‌های سرطانی را که از قبل به واسطه استفاده از دخانیات آغاز شده‌اند، تشدید کند.پژوهش‌ها بر روی 77 هزار فرد بزرگسال در رده سنی 50 تا 76 سال که بین سال‎های 2000 تا 2002 ثبت‌ نام کرده بودند ثابت کرد، مردان سیگاری که دوز بالای ویتامین‌های B6 و B12 را در مکمل‌های فردی خود مصرف می‌کردند، در مقایسه با مردانی که مکمل مصرف نمی‌کردند 30 تا 40 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه بودند.در این پژوهش، مردان سیگاری چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار داشتند؛ در این مطالعه زنان نیز تحت بررسی قرار گرفتند که چنین نتیجه‌ای درباره آن‎ها مشاهده نشد، لذا محققان تأکید می‌کنند که مردان با مصرف این ویتامین خود را در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار می‌دهند.بر اساس نتایج به دست آمده، خطر ابتلا به سرطان ریه در مردان بالای 40 سال بیشتر است. صندوق تحقیقات جهانی سرطان توصیه می‌کند، مردم به منظور جلوگیری از سرطان تنها به یک رژیم غذایی کامل بسنده کنند و طوری تغذیه کنند که نیاز به مصرف مکمل‌ها نباشد؛ آنها به راحتی می‌توانند با مواد غذایی نیاز خود را برطرف کنند.
 • راز هایی برای جوان ماندن مردان
 • امروزه همه انسان‌ها می‌خواهند که جوان‌تر از سن واقعی‌شان به نظر برسند و دیرتر پیر شوند، و مردان هم از این قاعده مستثنا نیستند. مطالعات اخیر هم نشان می‌دهند که میزان مراجعه مردان به مراکز زیبایی برای انجام دادن جراحی‌های پلاستیک، کاشت مو، تزریق بوتاکس و... در سال‌های اخیر روبه‌افزایش بوده است. با این‌حال، لزومی ندارد که همه مردان برای جوان‌تر شدن به مراکز زیبایی مراجعه کنند، چون رعایت توصیه‌های زیر در خانه می‌تواند پیری را از آنان دور نگه دارد. شروع با مراقبت از پوست اولین چیزی که مورد توجه همه قرار می‌گیرد، پوست شما است. طبق گزارش Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology، جذابیت و جوانی مردان بیش از هر چیزی براساس حالت و کیفیت پوست آن‌ها مورد قضاوت واقع می‌شود. پس می‌توانید با پیروی از قواعد ضدپیری زیر، جذابیت مردانه خودتان را افزایش بدهید: محافظت در مقابل نور خورشید تماس بیش از حد با نور خورشید، کیفیت پوست شما را پایین می‌آورد و باعث شکل‌گیری چین‌وچرک‌ها و لکه‌های پوستی می‌شود. همه این عوامل، شما را پیرتر از سن واقعی‌تان نشان می‌دهند. پس اگر قصد دارید که زیر نور خورشید قدم بزنید یا مجبور هستید که در این شرایط قرار بگیرید، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. مرطوب‌سازی پوست هر روز از مرطوب‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های ملایم برای جوان‌سازی پوست استفاده کنید. خشکی پوست، نشانه‌های پیری را در صورت و بدن تشدید می‌کند، ولی مرطوب‌سازی این مشکل را برطرف می‌سازد. زیاد آب بنوشید نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز به حفظ آب مورد نیاز پوست کمک می‌کند، کیفیت پوست را افزایش می‌دهد و درنتیجه پوست را جوان‌تر می‌کند. مصرف مایعات کافی در درازمدت از اهمیت ویژه‌ای در حفظ جوانی پوست برخوردار است. قواعد ظاهری و پوشیدن لباس‌های مناسب سن بیشتر از همه به ظاهر شما مربوط می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید با کمک...
 • ایثار مردان ایرانی الگویی ماندگار برای ملل آزادی خواه و مستقل جهان است
 • تهران - ایرنا - بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌ های دفاع مقدس به مناسبت تشییع شهید حججی در بیانیه ‌ای ایثار دلیر مردان ایران را در تمامی دوران، الهام‌ بخش و الگویی ماندگار برای ملل آزادی ‌خواه و مستقل جهان برشمرد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، این بنیاد به مناسبت تشییع شهید مدافع حرم «محسن حججی» بیانیه‌ ای به شرح زیر صادر کرد: بار دیگر عطر ایثار و شهادت فضای ایران اسلامی را معطر و عطرآگین کرده است. تشییع پیکر مطهر شهید «محسن حججی» مدافع نستوه، مقاوم و شجاع حرم اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که حماسه «سر» را سر داد و گذشتن از سر را بار دیگر متجلی ساخت دوباره مردمان بصیر ایران اسلامی را به شور و شعف این حماسه و صلابت و اخلاص فداکارانه رهنمون ساخته است.در ادامه این اطلاعیه آمده است: شهید سرافراز و جهادگر فرهنگی قهرمان و پرتلاش شهید محسن حججی نشان و حجتی است بر همگان که قدردان غیرت و مردانگی مدافعان حرم وحریم‌مان باشیم، قدردان مردان مردی که سر می‌دهند اما نستوه و استوار در برابر دشمنان اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) و ایران اسلامی ایثار و مقاومت می‌کنند تا آرمان‌هایمان به سرانجام برسد و سرزمین، ملت و خانواده‌های عزیزمان در امنیت و آسایش باشند.بنیاد حفظ آثار در این اطلاعیه با تبریک و تسلیت شهادت شهیدمحسن حججی به محضرحضرت بقیه الله الاعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام عظمای ولایت و رهبری حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی)، خانواده محترم و معزز این شهید و آحاد ملت انقلابی و شهیدپرور ایران اسلامی تاکید کرده است: اقرار رسانه‌های منطقه ‌ای و فرامنطقه ‌ای به استقامت، پایداری و شجاعت وصف ‌ناپذیر و کم‌ نظیر آن شهید والامقام در برابر گروه تروریستی تکفیری و صهیونیستی داعش...
 • فرزندآوری مانعی برای اشتغال زنان نیست
 • نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرزند آوری برای زنانی که در مرحلۀ بارداری و شیردهی هستند، نباید منجر به اخراج آن‌ها از محل کارشان شود. وی افزود: به همین منظور مجلس وظیفه دارد تا از طریق قانون اقداماتی را در رابطه با وضعیت کاری زنانی که بچه‌دار می‌شوند، انجام دهد. نمایندۀ مردم بستان آباد اظهار داشت: اگر در این رابطهخلأ قانونیوجود داشته باشد، وظیفۀ مجلس و قوۀ قضاییه است تا با رایزنی این خلأ را جبران کنند. گفتنی است،در پی شکایتی مبنی بر ابطال دستورالعمل شماره 49517-93/3/19، بخشنامه مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی برممنوعیت اخراج زنان کارگردر ایاممرخصی زایمان و دوران شیردهی(تا پایان دوسالگی کودک)، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وارد رسیدگی شد. هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از انجام بررسی‌های لازم، بخشنامه مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی برممنوعیت اخراج زنان کارگردر ایاممرخصی زایمان و دوران شیردهی(تا پایان دوسالگی کودک) را ابطال کرد.
 • پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم
 • به گزارش ایلنا، شهیندخت مولاوردی در نشست بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: من همیشه پیگر دغدغه‌ها کودکان کار و خیابان بودم؛ متوجه‌ام که در سمن‌هایی که برای مشکلات کودکان تشکیل می‌شود تلاش دارید صدای کسانی باشید که صدایشان به جایی نمی‌رسد. وی ادامه داد: کارتان بسیار ارجمند است. رابط و حلقه واسط دولت و مردم هستید و سعی مى‌کنید رابطه میان آن ها را حفظ کنید. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به رایزنی‌‌های خود اظهار داشت: با ربیعی، وزیر کار، تعاون و امور اجتماعی صحبت کرده‌ام و قرار است جلسه‌ای بگذارند که منم حضور داشته باشم. جلسه‌ای هم با رئیس بهزیستی خواهم داشت. یازده دستگاه در سال ٨٤ وظیفه پیدا کردند درباره این موضوع کار کنند. مولاوردی افزود: بهزیستی ادعا می‌کند تنها سازمانی است که کارش را انجام داده و مابقی شانه‌خالی کردند. از بهزیستی به من گفتند در حال تدوین آیین‌نامه و بسته‌ای با دستگاه‌های مختلف هستند. وی با بیان اینکه از مرداد ماه برنامه همکاری بیشتر با سمن‌ها را آغاز کرده‌اند، تصریح کرد: اما ناگهان متوجه می‌شوند قرارگاه اجتماعی ایجاد و تصمیم اکثریت بر آن شده تا همچین طرحی را دستورکار خود قرار دهند. بهزیستی هم این طرح را برای کم‌شدن آسیب کودکان قبول کرده است. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: قول می‌دهم پیگیری‌های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام دهم. نامه‌ای را با امضا ابتکار و جنیدی به مجلس فرستادیم تا زودتر طرح‌های مربوطه انجام شود. مولاوردی با بیان اینکه این حساسیت‌ها و اعتراضات قطعا به گوش مسئولان می‌رسد، خاطرنشان کرد: هیچ تعصبی وجود ندارد حتما پیگیر این موضوعات هستم و در جلسه چهارشنبه مراتب اعتراضات به این طرح را به هیات دولت اعلام می‌کنم. فکر نکنید خوشحالیم همه عصبانی هستیم. علت اصلی و اینکه ریشه‌ها کجاست را می‌دانیم و دنبالش هستیم....
 • فرزندآوری نباید مانعی برای بازگشت زنان به محیط کار شود
 • وحدتی هلان، نمایندۀ مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگارحوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با مرخصی زایمان و دوران شیردهی اظهار کرد: زنانیکه بچه‌دار می‌شوند، نباید اضطراب اخراج شدن از محل کار خود را داشته باشند.وی افزود: به همین منظور مجلس وظیفه دارد تا از طریق قانون اقداماتی را در رابطه با وضعیت کاری زنانی که بچه‌دار می‌شوند، انجام دهد.نمایندۀ مردم بستان آباد اظهار داشت: اگر در این رابطه خلأ قانونی وجود داشته باشد، وظیفۀ مجلس و قوۀ قضاییه است تا با رایزنی این خلأ را جبران کنند. گفتنی است،در پی شکایتی مبنی بر ابطال دستورالعمل شماره 49517-93/3/19، بخشنامه مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ممنوعیت اخراج زنان کارگر در ایام مرخصی زایمان و دوران شیردهی (تا پایان دوسالگی کودک)، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وارد رسیدگی شد. هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از انجام بررسی‌های لازم، بخشنامه مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ممنوعیت اخراج زنان کارگر در ایام مرخصی زایمان و دوران شیردهی (تا پایان دوسالگی کودک) را ابطال کرد. انتهای پیام/ فرزندآوری مانعی برای اشتغال زنان نیست
 • نمونه ای از سیاست گذاری برای حل معضل اجتماعی موردی تعرض به زنان
 • پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- حسین سوزنچی- در آیه 58 تا 61 سوره مبارکه احزاب آمده است: «وَ الَّذینَ یُؤْذُونَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ بِغَیْرِ مَا اکْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتاناً وَ إِثْماً مُبیناً؛ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلایُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛ لَئِنْ لَمْ یَنْتَهِ الْمُنافِقُونَ وَ الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْمُرْجِفُونَ فِی الْمَدینَةِ لَنُغْرِیَنَّکَ بِهِمْ ثُمَّ لا یُجاوِرُونَکَ فیها إِلاَّ قَلیلا؛ مَلْعُونینَ أَینَما ثُقِفُوا أُخِذُوا وَ قُتِّلُوا تَقْتیلاً» نمونه‌ای قرآنی از سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی برای حل معضل اجتماعی در مساله تعرض به زنان، ابتدا زشتی و پلیدی این رفتار را روشن کرد (آموزش فرهنگی و اجتماعی) و آثار وجودی این رفتار (ملعون شدن) را هم برشمرد (استفاده از تعبیر «لعنت» علاوه بر تهدید اخروی، تعمیق آموزش‌های قبلی نیز هست؛ یعنی نشان می‌دهد این رفتار شما، تاثیراتی عمیق در وجودتان می‌گذارد و شما را از رحمت خدا دور می‌کند) سپس یک دستورالعمل صریح اجرایی به خود زنان داد (وجوب حجاب کامل و متین) و البته فلسفه آن را هم بیان کرد تا فایده آن برای خویش را دریابند و به انجام آن تشویق شوند (این نوع پوشش برای این است که به عفت شناخته شوند تا مورد اذیت قرار نگیرند) سپس یک قانون اجتماعی وضع کرد و مجازات‌های سنگینی برای کسانی که درصددند آن تعرض به زنان همچنان ادامه داشتند، قرار داد. ثمره اجتماعی برای تربیت و سعادت بشر، و حفظ جامعه، نمی‌توان صرفاً به تبلیغ و گفتگو و خودسازی اکتفا کرد؛ نمی‌توان تنها به صورت انفرادی از تک‌تک افراد خواست که ظواهر دینی و دستورهای شرعی‌ را رعایت کنند؛ و نمی‌توان تنها به وضع قوانین و اجرای خشک دستورها و مقررات دل بست. تاملی در جامعه خویش یکی از مشکلات اجتماعی ما این است که برخی جناح‌های فکری، تنها و تنها یکی از این مولفه‌ها را مهم...
 • دولت نگاه ویژه ای برای افزایش سهم مدیریت جوانان و زنان در دستگاه های اداری دارد
 • به گزارش ایلنا، جمشید انصاری عصر امروز در نشست شورای اداری استان ایلام اظهار کرد: کاهش نیروی انسانی در بدنه دستگاه‌های دولتی به میزان 15 درصد و توسعه برنامه دولت الکترونیک و هوشمندسازی نظام اداری و تشکیل میز خدمت در ادارات برای ارائه خدمات به مردم از برنامه‌های دولت به‌منظور کاهش هزینه‌های دولت و تسریع در خدمات رسانی به مردم است. انصاری افزود: کاهش تفاوت پرداخت‌ها تا میزان 20 درصد در مشاغل مشابه در دستور کار دولت قرار دارد و نیز دولت نگاه ویژه‌ای برای افزایش سهم مدیریت جوانان و زنان در دستگاه های اداری دارد.رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اظهار کرد: سن مدیریت در دستگاه های اداری باید از 48 سال به 40 سال کاهش یابد و 30 درصد مدیریت ها باید به زنان اختصاص داده شود.انصاری ادامه داد: ارتقای شاخص های بهبود زندگی در کشور به ویژه رونق اقتصادی و اشتغال از اهداف و برنامه های دولت دوازدهم است.وی نرخ اشتغال جمعیت کشور در سال جاری را 41 درصد ذکر کرد و افزود: نرخ جمعیت شاغل کشور در سال گذشته 39 درصد بوده و این امر بیانگر رشد اشتغال در کشور است.به گفته وی طبق گزارش های مرکز آمار کشور نرخ تورم هفت درصد است و دولت توانسته تورم را مدیریت کند، هرچند باید درآمد خانوارهای ایرانی نسبت به هزینه ها و شرایط اقتصادی کشور افزایش و میزان هزینه های زندگی نیز کاهش یابد.وی با بیان اینکه تحقق اهداف دولت با همکاری همه دستگاه های دولتی میسر و امکان پذیر است، تاکید کرد: تغییر و تحول در ساختار نظام اداری و اجرایی کشور یک التزام و امر ضروری است.انصاری گفت: سال گذشته برای بودجه عمومی کشور 238 هزار میلیارد تومان هزینه شد که دولت برای تامین این مقدار هزینه بخشی از این اعتبار به رقم 36 هزار میلیارد تومان در حوزه جاری و عمرانی را در...
 • حضور اجتماعی زنان باعث رشد جامعه و فرزندان می شود/نگاه زنانه دید دقیق و ضروری برای رشد یک جامعه است
 • به گزارش حوزه مجلسگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست تخصصی و عمومی «بررسی نقش زنان در فعالیت های اجتماعی» با حضور پروانه سلحشوری نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در سرای محله شریعتی جنوبی واقع در منطقه 19 تهران به میزبانی مجمع مشورتی تحصیلکردگان این منطقه و مجمع پیشتازان منشور شهروندی برگزار شد.پروانه سلحشوری با گرامیداشت هفته دفاع مقدس به حضور زنان در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: زنان با حضور در جبهه‌های حق بر علیه باطل به این مشارکت اجتماعی لبیک گفته بودند و بعضا در ایام محرم نیز حضور و مشارکت چشمگیر این بانوان را می توان مشاهده کرد. رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور بانوان در مشارکت‌های اجتماعی در منطقه 19 گفت: موضوع مشارکت های اجتماعی در این محله به خوبی دیده می شود. بعضا در خانواده های مذهبی دیده می شود که از حضور بیش از حد بانوان در جامعه جلوگیری می شود؛ ما خوشبختانه مفتخریم که در دین اسلام زن و مرد پا به پای هم در قعالیت های اجتماعی مشارکت داشته و دارند. وی با اشاره به ضرورت حضور بانوان در عرصه اجتماعی گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس زنان از زیور آلات و کالای گران بهای خود می گذشتند و برای رزمندگان خرج می کردند. ما در جنگ پزشکان زن و یا حتی زنان سرباز بسیاری در جنگ داشتیم. زنان در پشت صحنه جبهه های جنگ با معنی کلمه پشتیبانی کامل را انجام می دادند.سلحشوری بیان داشت: بی تفاوتی اجتماعی بیشترین آسیب را به جامعه وارد می کند. برای داشتن توسعه پایدار، جوامع محلی ما باید توانمند شوند و با مشارکت اجتماعی زنان و مردان این امر امکان پذیر است. نگاه زنانه، دید دقیق و ضروری برای رشد یک جامعه است. وی با بیان اینکه متاسفانه شهر و محلات ما بیشتر با...
 • زنان ایران اسلامی در دفاع مقدس الگوی زنان دنیا بودند
 • به گزارش ایرنا، مریم مجتهدزاده روز دوشنبه در همایش همراهان حماسه جاوید با عنوان نقش زنان در دفاع مقدس در حسینیه نمایشگاه رزمی فرهنگی دفاع مقدس اردبیل با اشاره به نقش زنان در دوران دفاع مقدس افزود: اگر مجاهدت‌های زنان کشورمان در دوران هشت سال دفاع مقدس نبود حماسه‌ای به عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی ممکن نبود و نقش بانوان در آزادگی و عزت کشور غیرقابل کتمان است.وی زنان ایران اسلامی را شیر زنان دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: زنان و بانوان کشورمان پا به پای مردان غیرتمند در همه صحنه ها حضور پررنگ داشتند به طوری که امروز زنان سایر کشورهای اسلامی آنان را الگوی خود قرار داده اند.وی اظهار کرد: نام زنان و بانوان عفیف کشورمان در افتخارات بدست آمده این سرزمین عجین است و همواره می درخشد و اگر همت والای آنها نبود شاید انگیزه جهاد، مبارزه و مقاومت در دلها می خشکید.مجتهدزاده اضافه کرد: زنان با الگو قرار دادن حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) در ایام دفاع مقدس یاریگر و روحیه بخش مردان با اخلاص و با شرف و غیرت کشورمان بودند و امروز هم باید این روحیه در بین زنان تقویت شود تا شاهد پیشرفت کشور و غلبه بر مشکلات جاری در ایران اسلامی باشیم.رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: امروز دشمنان قسم خورده این مرز و بوم با استفاده از شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی درصدد هستند تا با ایجاد شک و تردید در بین ملت به اهداف پلید و شوم خود برسند و با القای بعضی مسائل نادرست و زیر سوال بردن گذشته پر افتخار کشور در 38 سال گذشته مردم را بی انگیزه و بی تفاوت کنند.وی افزود: امروز زنان جامعه اسلامیمان رسالت سنگینی دارند تا با انجام وظیفه خود به درستی دشمنان و در راس آن استکبار جهانی...
 • رئیس سازمان نشر ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس:زنان هدایتگر رزمندگان دفاع مقدس در مسیر پیروزی بودند
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مریم مجتهدزاده، صبح امروز در مراسم گرامیداشت مادران و همسران شهدای عملیات رمضان که در حسینیه نمایشگاه دفاع مقدس اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: بانوان در دوران دفاع مقدس با الگوگیری از حضرت زینب (س) پا به پای مردان حماسه‌ای ماندگار خلق کرده وجهانیان را در بهت و حیرتی عجیب فرو بردند. وی با اشاره به خصوصیات بانوان انقلابی که نسبت به سرنوشت کشور احساس تکلیف می‌کنند، افزود: در حالی که تعریف از زن در کشورهای غربی به عنصری که در حاشیه قرار گرفته و در خدمت سرمایه‌داری جدید است، محدود شده است؛ بانوان ایرانی در طول دوران دفاع مقدس الگوی جدیدی از صبر و جهاد و فداکاری را به جهانیان ارائه کردند و با مهر و محبت مثال زدنی، روحیه جهاد و شجاعت را دربین رزمندگان اسلام پدید آوردند. رئیس سازمان نشر ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس با اشاره به اینکه اگر چنین زنان و خواهرانی نبودند، انگیزه جهاد در دل‌ها خشک می‌شد، ادامه داد: بانوان در طول تاریخ دفاع مقدس سنگر خانواده را به خوبی حفظ کردند و قلم و بیان از وصف چنین زنان تاریخ‌سازی قاصر است. مجتهدزاده با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی و معرفی بیشتر چنین بانوان فداکاری، بیان کرد: زنان ایرانی سرود مقاومت و دفاع از کشور را در درون خانواده‌های خود نواختند تا عزت و امنیت کشور را به عنوان یک ارزش در خانواده تبیین کنند. وی نقش زنان در شکل‌گیری دفاع مقدس را تعیین‌کننده دانست و توضیح داد: جوانان به دنبال یافتن الگوهای مناسب اخلاقی و انسانی هستند و با بازسازی و بازیابی شخصیتی و زندگینامه خانواده شهیدان، معارف و صفات اخلاقی خانواده‌های رزمندگان انقلاب اسلامی روشن خواهد شد. رئیس سازمان نشر ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس ادامه داد: زنان احیا‌کننده و حافظ انقلاب اسلامی بوده و به عنوان محرک پیدایش انقلاب و پیروزی در...
 • حبس ۳۰۰ کودک فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی
 • نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها حاکی از افزایش بازداشت کودکان فلسطینی توسط نظامیان صهیونیستی است. خبرگزاری تسنیم: مرکز مطالعات اسرای فلسطین تاکید کرد که اشغالگران صهیونیست طی چند ماه گذشته به بازداشت کودکان فلسطینی در کرانه باختری، به ویژه شهرهای الخلیل و قدس شدت بخشیده اند.این نهاد فلسطینی در گزارشی اعلام کرد: نظامیان صهیونیست ماهیانه به طور متوسط 12 کودک فلسطینی را اسیر می کنند.در این گزارش می خوانیم که 300 کودک فلسطینی در حال حاضر در زندان های صهیونیستی به حبس کشیده شده اند که این اقدام با تمامی قوانین و موازین بین المللی تضاد دارد.طبق این گزارش، ماموران اسرائیلی کودکان اسیر را به شیوه های مختلف شکنجه می کنند و از آنان بازجویی به عمل می آورند.
 • شورش در زندان کالیفرنیا ۱ کشته بر جای گذاشت
 • وقوع درگیری میان دستکم ۱۶۰ نفر از زندانیان محبوس در ندامتگاهی واقع در ایالت کالیفرنیا آمریکا ۱ کشته و ۸ مجروح به دنبال داشت. به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، شورش در زندانی واقع در بخش مرکزی ایالت «کالیفرنیا» آمریکا یک کشته و ۸ زخمی بر جای گذاشت. در این شورش دستکم ۱۶۰ زندانی حضور داشتند و در جریان آن هیچ یک از افراد کادر انتظامی زندان آسیب ندیدند. گفتنی است این شورش کمی پیش از ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی آغاز شد و مهار آن از سوی نیروهای امنیتی تنها ۱۰ دقیقه طول کشید. ندامتگاه مردانه کالیفرنیا که در سال ۱۹۵۴ میلادی تاسیس شد، ۴۲۰۰ زندانی را در خود جای داده و در ۳۰۵ کیلومتری شمال لس آنجلس واقع شده است.
 • آمادگی برای آماده سازی تهران برای استقبال از شهید حججی
 • به گزارش حوزه دانشگاهیگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ستاد دانشجویی استقبال از پیکر شهیدحججی در اطلاعیه‌ای آمادگی خود را برای آماده سازی فضای شهری تهران جهت استقبال از پیکر این شهید بزرگوار اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: به استحضار ملت عزیز و قدرشناس ایران اسلامی می‌رساند اینک که به مدد مولای بی کفن حضرت ابا عبدالله الحسین شرایط تشییع پیکر مطهر سرباز سرافراز وطن شهید محسن حججی فراهم گردیده است؛ ستاد استقبال دانشجویی در نظر دارد برنامه آماده سازی فضای شهری تهران را اجرا نماید. همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه تصریح شد: بدین وسیله از همه هیات دانشجویی، ایستگاه‌های عزاداری سطح شهر و سایر گروه‌های فرهنگی جهت همکاری در برگزاری هرچه بهتر این برنامه دعوت به عمل می‌آید. جزییات برنامه‌های سطح شهر متعاقبا اعلام خواهد شد. شماره 09366280473 برای بهتر و هماهنگ شدن اقدامات اعلام می‌شود. انتهای پیام/ اطلاعیه آمادگی برای آماده سازی فضای شهر تهران جهت استقبال از پیکر شهید حججی
 • نبود حسین کعبی خللی برای سپیدرود/استقلال برای جبران می آید
 • رشت- سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت با اشاره به نبود حسین کعبی در بازی با استقالال تهران، غیبت وی را خلل برای تیم دانست و گفت: استقلال با توجه به شرایط برای جبران نتایج گذشته می آید. به گزارش خبرنگار مهر، علی نظرمحمدی در کنفرانس خبری پیش از بازی سپیدرود رشت در برابر استقلال تهران که غروب دوشنبه برگزار شد، با اشاره به بازی سخت پیش رو، اظهار کرد: شرایط حریف به گونه‌ای است که در افکار عمومی، حریف ما را بی برنامه و ضعیف نشان می دهند.وی با بیان اینکه استقلال سال گذشته در بازی های آسیایی شرکت کرده بود، افزود: این تیم دارای بازیکنان سطح بالایی بوده که برای تبرئه و نشان دادن خود پای به میدان می گذارند.سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت با اشاره به رکورد گل نخوردن این تیم در چهار رقابت اخیر لیگ برتر، خاطرنشان کرد: تمام تمرکز خود را بر حفظ روند نتیجه گیری تیم در هفته های اخیر گذاشته ایم.نظرمحمدی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد غیبت حسین کعبی نیز گفت: نبود کاپیتان حسین کعبی خللی در ترکیب محسوب می شود و امیدوارم همچون بازی های گذشته جانشینان او عملکرد مناسبی داشته از خود به نمایش بگذارند.وی باخت در دربی گیلان را شوک بزرگی برای تیم سپیدرود عنوان و تصریح کرد: در مورد وضعیت غلامرضا رضایی هیئت مدیره و مدیرعامل باشگاه طبق قانون برخورد می کنند.سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت همچنین ادامه داد: بازیکنانی نظیر توحید غلامی و میرجوان هم دارای فراز و نشیب در عملکردشان بودند.وی با اشاره به جذب ۱۳ بازیکن جدید برای تیم سپیدرود در سال جاری، یادآورشد: برای هماهنگی هرچه بیشتر بین بازیکنان قدیمی و جدید نیازمند سه ماهه فرصت بودیم که طی شد.
 • از تدبیر برای عدم ورود ریزگردها به حوزه فرهنگ تا رستاخیزی برای یک
 • خبرگزاري آريا - نخستين نشست خبري وزير ارشاد در حالي برگزار شد که سيدعباس صالحي به سوالات اهالي رسانه مصداقي پاسخ نداد.به گزارش خبرنگار کتاب و ادبيات خبرگزاري فارس، سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نخستين نشست خبري خود، با گراميداشت هفته دفاع مقدس و ماه محرم اظهار داشت: آنچه در اين يک ماه انجام شده اعتقادم اين است رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسي است و مسئولان بايد ببينند چه کرده‌اند، ما مسئولان هر مقدار خود را در معرض اين قضاوت قرار دهيم؛ بيشتر بهره مي‌بريم.*3 هدف، 9 مسئله و ٤٠ برنامه با شعار گفت‌وگو، حقوق و هويت فرهنگي در دولت دوازدهموي افزود: برنامه‌اي که از ناحيه وزرا به مجلس ارائه مي‌شود؛ اول براي راي اعتماد است يا براي اينکه عمل شود، نگاه بنده به اعتبار اينکه برداشت شخصي من از اخلاق اين است مجلس بر مبناي راي اعتماد طبعا برنامه را بايد به عنوان عمل نگاه کند.وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادمه گفت: پس از راي اعتماد نظرات اصلاحي مکمل به اعتبار سرعت زمان گاهي همپوشاني‌ها و نظرات اصلاحي را دريافت کردم و ويرايش نهايي انجام شد در آنچه الان داريم 3 هدف، 9 مسئله و ٤٠ برنامه را در دولت دوازدهم در ارشاد با شعار گفت‌وگو، حقوق و هويت فرهنگي داريم.صالحي افزود؛ اين سه بسته و چهل برنامه در فضاي ارشاد کليد اقداماتش زده شده، به همه معاونت‌ها و مديريت‌ها نامه ارسال شده و مسئوليت‌ها با ستاره مشخص شده تا اقدامات خود را متناسب با آن ارايه دهند. اميدواريم به سه تا پنج اقدامات اساسي برسيم پاره‌اي از اقدامات ستاره دار و مهم و برخي اقدامات جاري برسيم. اميدواريم تا پايان مهرماه بسته اقدامات ما کامل شده باشد هم تعهدات ما نسبت به هنر و فرهنگ و رسانه و هم مجلس و هم نقشه راه با اين چشم‌انداز عملياتي شود. اميدواريم تا پايان مهر...
 • معشوره برای لرستان تهدید نیست/سدی برای تامین آب کشکان
 • خرم آباد - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان تاکید کرد: تلقی برخی از سد معشوره به عنوان یک تهدید برای شهرستان های پلدختر و چگنی، تصور اشتباهی است. رضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رودخانه کشکان دارای انشعابات و سرشاخه های متعددی است که سد معشوره در محلی به نام «تنگ گاوشمار» بر روی یکی از سرشاخه های آن احداث می شود. وی گفت: میانگین آبدهی بلند مدت رودخانه کشکان معادل یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون متر مکعب در سال است و هدف از احداث سد معشوره فقط کنترل و ذخیره حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب یا به عبارتی یک شانزدهم از سیلاب های فصلی رودخانه کشکان است گفت: اگر این سیلاب ها در فصل زمستان مهار و ذخیره نشوند در مدت چند ساعت از لرستان خارج می شوند. مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه احداث سد معشوره هیچ گونه ضرر و زیانی برای شهرستان های پلدختر و دوره چگنی ندارد خاطر نشان کرد: تلقی برخی از سد معشوره به عنوان یک تهدید برای شهرستان های پلدختر و چگنی، تصور اشتباهی است. میرزایی با بیان اینکه سد معشوره یک فرصت و ظرفیت استانی برای توسعه بخشی از استان لرستان است گفت: همانطور که در تابستان سال جاری با رهاسازی آب سد ایوشان آب رودخانه کشکان به درستی مدیریت و از خشک شدن این رودخانه جلوگیری شد، سد معشوره هم در فصول گرم و خشک سال می تواند کمبود آب رودخانه کشکان را در پایین دست تامین کند. وی با بیان اینکه تکمیل مطالعات سد معشوره به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران واگذار شده است گفت: در تکمیل مطالعات و طراحی ابعاد جدید سد معشوره بر لحاظ کردن تامین آب حق آبه برای پایین دست و ایستگاههای پمپاژ دارای مجوز که از آب به هنگام رودخانه در حوزه های شهرستانهای...
 • خلأ غیبت حسین کعبی برای سپیدرود/استقلال برای جبران می آید
 • رشت- سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت با اشاره به نبود حسین کعبی در بازی با استقلال تهران، غیبت وی را خلأ برای تیم دانست و گفت: استقلال با توجه به شرایط برای جبران نتایج گذشته می‌آید. به گزارش خبرنگار مهر، علی نظرمحمدی در کنفرانس خبری پیش از بازی سپیدرود رشت در برابر استقلال تهران که غروب دوشنبه برگزار شد، با اشاره به بازی سخت پیش رو، اظهار کرد: شرایط حریف به گونه‌ای است که در افکار عمومی، حریف ما را بی برنامه و ضعیف نشان می دهند.وی با بیان اینکه استقلال سال گذشته در بازی های آسیایی شرکت کرده بود، افزود: این تیم دارای بازیکنان سطح بالایی بوده که برای تبرئه و نشان دادن خود پای به میدان می گذارند.سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت با اشاره به رکورد گل نخوردن این تیم در چهار رقابت اخیر لیگ برتر، خاطرنشان کرد: تمام تمرکز خود را بر حفظ روند نتیجه گیری تیم در هفته های اخیر گذاشته ایم.نظرمحمدی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد غیبت حسین کعبی نیز گفت: نبود کاپیتان حسین کعبی خللی در ترکیب محسوب می شود و امیدوارم همچون بازی های گذشته جانشینان او عملکرد مناسبی داشته از خود به نمایش بگذارند.وی باخت در دربی گیلان را شوک بزرگی برای تیم سپیدرود عنوان و تصریح کرد: در مورد وضعیت غلامرضا رضایی هیئت مدیره و مدیرعامل باشگاه طبق قانون برخورد می کنند.سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت همچنین ادامه داد: بازیکنانی نظیر توحید غلامی و میرجوان هم دارای فراز و نشیب در عملکردشان بودند.وی با اشاره به جذب ۱۳ بازیکن جدید برای تیم سپیدرود در سال جاری، یادآورشد: برای هماهنگی هرچه بیشتر بین بازیکنان قدیمی و جدید نیازمند سه ماهه فرصت بودیم که طی شد.
 • شهید حججی برای ما حجت است/برای انتخاب مسیر درست دیر نیست
 • به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، امیر سرلشکر عطاء‌‌الله صالحی جانشین رئس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه مراسم استقبال رسمی از پیکر پاسدار مدافع حرم شهید محسن حججی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهید حججی با تاکید بر خودسازی و یاری از خداوند متعال برای موفقیت در راه درستی که انتخاب کرده بود باوجود داشتن کودکی خردسال و با عشق قدم در این مسیر گذاشت. جانشین رئس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: امام حسین(ع) چون با خدای خود معامله کرده بود، باعث شد نهضتش اکنون فناناپذیر شود. سرلشکر صالحی خاطرنشان کرد: شهید حججی هم که با این شکل، آن هم در محرم و هفته دفاع مقدس به میهن بازگشته برای ما این حجت را دارد که هر وقت بخواهیم می توانیم راهمان را انتخاب کنیم و دیر نیست. انتهای پیام/ هر وقت بخواهیم می توانیم راهمان را انتخاب کنیم و دیر نیست
 • مخوف ترین و رعب آورترین زندان های صدام تصاویر
 • به گزارش جام نیوز، کتاب «شبیه صدام»، مجموعه خاطرات معلمی عراقی به نام میخاییل رمضان است ‏که به خاطر شباهت شگفت‏‌آور به صدام، در سال ۱۹۷۹ توسط یکی از نزدیکانش به حزب بعث معرفی و پس از انجام عمل‏ جراحی تا سال ۱۹۹۷ نقش صدام را در عرصه‏‌های اجتماعی، سیاسی و نظامی بازی کرد. وی در همین سال با کمک کُردهای عراق و سازمان سیا به ترکیه فرار کرده و از آن‏جا به ایالات متحده‏ رفت. میخائیل رمضان با این شباهت توانست ۱۹ سال نقش صدام را در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و نظامی بازی کند. او در کتاب خاطرات خود با عنوان عربی «شبیها صدام: فقه الرجل الذی بقی ۱۹ عام شبیه الصدام» که عنوان برگردان آن در ایران «شبیه صدام» است، اسرار زیادی را فاش می‌کند. او حتی با حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر و یاسر عرفات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ملاقات می‌کند، بدون اینکه آن دو پی ببرند که او صدام واقعی نیست. شبیه صدام از جبهه جنگ عراق با ایران و روزهای اشغال کویت دیدارهای متعددی داشته است. دیدارهای راوی با صدام، زندگینامه صدام، انجام تمریناتی برای ‏تقلید رفتار، حرکات و سخن گفتن صدام، جنگ با ایران و دیدار راوی از جبهه‏‌های جنگ به جای صدام و شرح مجروح شدن وی، حکایت‌های رعب‏‌آوری از جنایت‌های صدام، وجود بدل‏‌های دیگری از صدام، کینه‏‌توزی‌ها و دشمنی‏‌های‏ صدام با شیعیان، ترور یکی از شبیه‏‌های صدام، تحلیل اندیشه صدام و شخصیت او، محاصره تسلیحاتی‏ ایران از جانب آمریکا، ربوده‏ شدن همسر و فرزندان راوی، آزمایش ‏سلاح‏ میکروبی بر اسیران زن ایرانی توسط صدام، اشغال‏ کویت، دستور صدام مبنی بر حمله شیمیایی به حلبچه و شرح فرار راوی، مهمترین موضوع‌های مطرح شده در کتاب‌اند. این اثر از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و مطالعه آن، می‌تواند در شناخت رازهای ناگفته‌ای از نحوه عملکرد دیکتاتور عراق و...
 • کتاب زندان موصل دائره المعارف اسارت است
 • خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب «زندان موصل» گفت: این کتاب را دایره‌المعارف اسارت می‌دانم؛ چراکه هر جا راوی داستان اسم و نامی را مطرح کرده، سعی کردم گویاسازی کاملی انجام دهم که این گویاسازی‌ها با بهره‌گیری از منابع مکتوب و غور در کتاب‌های خاطرات دیگران صورت گرفته است. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، جواد کامور بخشایش، نویسنده کتاب «زندان موصل»، در حاشیه مراسم نقد این کتاب در بجنورد اظهار کرد: این کتاب جزو ادبیات اردوگاهی و اسارتگاهی بوده و شامل خاطرات حدود 9 سال اسارت علی‌اصغر رباط جزی، راوی داستان در اردوگاه‌های موصل یک و دو و سه است. وی با بیان اینکه رباط جزی در اسارت یک شخصیت ویژه فرهنگی دارد و می‌توان گفت که مرکز ثقل فعالیت‌های فرهنگی در اردوگاه‌های مختلف است، افزود: فعالیت‌های فرهنگی راوی داستان در ایجاد روحیه و انگیزه کسانی که در اردوگاه‌ها شرایط سخت زندان و اسارت را تاب نمی‌آورند بسیار تأثیرگذار است. کامور بخشایش اضافه کرد: در دوران اسارت عنصر نامه، سرود و تئاتر در کنار محورهای اصلی و اساسی معنوی، ازجمله عناصری هستند که توانستند برای اسیران شرایطی را ایجاد کنند که آن ها بتوانند در برابر انواع شکنجه‌های جسمی و روحی عوامل رژیم بعث مقاومت کنند. وی ادامه داد: رباط جزی با وجود همه شکنجه‌هایی که برای هر اسیری صورت می‌گیرد و شکنجه‌های لحظه‌به‌لحظه و شکنجه‌هایی که عوامل عراقی خودشان برنامه‌ریزی می‌کردند، در اردوگاه‌های موصل یک، دو، سه و چهار تأثیرگذاری بسیار جدی داشته و می‌توان به‌عنوان رهبر فرهنگی از او یاد کرد. او با اشاره به سابقه فرهنگی و عقیدتی رباط جزی در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: رباط جزی اطلاعات عمیق علمی و عمدتاً مذهبی در حوزه‌های مختلف دارد و قبل از انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب جزو معلمان عقیدتی و سخنرانان مذهبی بود که در مجالس، مساجد...