مراسم سی و هشتمین سالگرد رحلت آیت الله طالقانی با حضور سید مهدی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی، محمدمهدی عبدخدایی، مورخ و سعید مهدوی‌کنی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع) در مسجد هدایت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه روز گذشته، ۱۹ شهریور ماهبه مناسبت سی و هشتمین سالگردآیت‌الله طالقانی، مراسمی در مسجد هدایت تهران با حضور سید مهدی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی، محمدمهدی عبدخدایی، مورخ و محمدسعید مهدوی‌کنی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع)برگزار شد.

در این مراسم مهدی طالقانی ضمن خیرمقدم به کسانی که هر ساله این مراسم را برگزار می‌کنند و عرض تشکر از مرکز تاریخ معاصر ایران و بنیان مسجد هدایت اظهار کرد:ایشان گفته‌اند که هم من و هم امام(ره) حاضر هستیم در پشت تانک‌ها بنشینیم و با دشمن مبارزه کنیم.

مهدی طالقانی با بیان اینکه خیلی از ددغدغه های ایشان برای انقلابهنوز حاصل نشده است، گفت: ایشانبرای تصویب شوراها بسیار پافشاری کردند. البته در مسائلی به جاهایی رسیده‌ایم ولی اگر ایشان زنده بودند و این اختلاف‌های سیاسی و حقوق‌های نجومی را می‌دیدند، برایشان قابل تحمل نبود.

آرزوی طالقانی این بود که همه با هم برادرانه زندگی کنند

وی ادامه داد: آرزوی ایشان برای ملت ایران این بود که همه با هم برادرانه زندگی کنند و کسی دستش در جیب فرد دیگری نباشد؛ فقیر، کارتن‌خواب و فاحشه در این مملکت نباشد. امیدواریم که در این مملکت واقعاً این مسائل وجود نداشته باشد.

فرزند آیت‌الله طالقانی با اشاره به یکی از مصاحبه‌هایشدربارهفوت آیت اللهطالقانی، گفت: از من پرسیدند آیا ما به فوت مرحوم پدرم مشکوک هستیم ودر جواب گفتم بله ما مشکوک هستیم و حالا دیگر ما را رها نمی‌کنند. ما یک چیزی گفتیم، آنها دست‌بردار نیستند. از حضور شما عزیزان سپاسگزاری می‌کنم و فقط قصد داشتم مقداری از درد و دل خود را گفته باشم.

طالقانی می خواست جامعه را به هویت خویش بازگرداند

در ادامه برنامه محمدمهدی عبدخدایی گفت: قرن بیستم،قرن بی‌خدایی است؛قرنی است که بسیاری از فلاسفه به انکار خدا پرداختند؛ نمونه‌ آن کارل مارکس و پیدایش کمونیسم در قرن بیستم بود؛ اینها خدا و دین را قبول نداشتند. در آن زمان در ایران روزنامه‌هایی چاپ می‌شد که خدا را مسخره می‌کرد. این افکار پدیده دوران بیست ساله رضاخانی بود. رضاخان تلاش می‌کرد هویت شیعی را از ما بگیرد. وقتی که هویت را از ما گرفتند، قطعاً غارتمان می‌کنند؛ ملتی که دین ندارد، زود غارت می‌شود.

وی با اشاره به شعار «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند» گفت: چرا می‌گویند ما اهل کوفه نیستیم؟ چون ما را داشتند اهل کوفه بار می‌آوردند. اینکه می‌بینید آمریکایی‌ها همه جا ظلم می‌کنند به خاطربی‌هویتی است. بعد از کشف آمریکا توسط کریستف کلمب، جواهرات زیادی از آمریکا به اسپانیا رفت. در آن سال زراعت در اسپانیا کم شد؛ پول و طلا بود ولی گندم نبود. اقتصادی که در آن سرمایه وپول هست، اما گندم نیست. چنین جریانی در مدینه اتفاق افتاد. در آن دورهوقتی که ایران و مصر فتح شد، از تمام این کشورها به مدینه طلا وارد شد. در سال پنجم خلافت خلیفه دومدر مدینه قحطی شد. این قحطی به خاطر نیامدن نذورات آسمانی نبود. عُمر خواست دو کار انجام دهد؛ یکی اینکه شهری بسازد که این شهر پادگان نظامی باشد و بتواند این شهر، سوریه، مصر و ایران را کنترل کند. در آن زمان عراق انبار غله خاورمیانه بود. به سعد ابن ابی وقاص دستور داد کوفه را بنا کند. از قبایل مختلف در آنجا آدم آوردند. آن افراد در قبایل خودشان هویت داشتند، ولی بعد از آمدن به شهر جدید، دیگر هویت نداشتند؛ کوفه شد شهر بی‌هویت.

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام ادامه داد: با یک فتوای میرزای شیرازی در آن دوران که ایران هفت و نیم میلیون نفر جمعیت داشت، قلم پایِ انگلستان را شکستند. هندوستان ۴۰۰ میلیونی را غارت کردند، ایران هفت و نیم میلیون نفری را نتوانستند؛ آنها از طریق رضاخان وارد شدند، نفت ما را به انگلستان دادند، راه‌آهنی که ساختند، باعث قحطی ایران شد. نوشته‌های علی دشتی تلاش داشت جامعه را بی‌هویت کند، خواستند ما را از نظر هنری بی‌هویت کنند. اولین کار استعمار این است که ما را بی‌هویت کند. جامعه‌ای که بی‌هویت شد، غارت می‌شود. محمد عبده وقتی به آفریقا می‌رود به عُلمای آفریقایی می‌گوید آفریقایی باشید. طالقانی از کسانی بود که می‌خواست جامعه را به هویت شیعی خودش برگرداند؛ هویتی که بعد از دوران مشروطه، توسط طالقانی‌ها با نوشته‌هایشان ایجاد شد.

عبدخدایی افزود: تا مدت‌ها تفسیر قرآن منسوخ شده بود. اولین کسی که شروع به تفسیر قرآن کرد، طالقانی بود. آنها تلاش کردند آن هویتی که استعمار تلاش کرده بود از ما بگیرد را به ما برگردانند. احمد کسروی را به وجود آوردند. او می‌خواست هویت باستان‌گرایی را ایجاد کند. رضاخان گفته بود هر زرتشتی خواست من را ببیند، بدون گرفتن وقت می‌تواند بیاید. زمین‌های تهرانپارس را برای زرتشتیان تقسیم کردند.

وی در پایان گفت: در چهارراه گلوبندک اولین سینما را می‌سازند، قبل از شروع فیلم یک نفر را می‌آورند که قومیت‌های مختلف را مسخره کند. مهمترین کاری که امام(ره) و آیت‌الله طالقانی کردند، بازگشت به هویت تشیع بود. آن زمانی که هویت دارید، آمریکانمی‌تواند کاری کند. آنها بی‌هویت‌تر از انگلیسی‌ها هستند، رهبرانی که این هویت را برگردادند، امام (ره) و طالقانی بودند، آنها ما را به تشیع برگردانند. در زمان شاه، لات جاهل ما هم هویت داشت اما جاهل آمریکایی بی‌هویت است؛ لذا ما مرحوم آیت‌الله طالقانی را پاس می‌داریم و فوت ایشان را بعد از ۳۸ سال گرامی می‌داریم چون به ما هویت داد.

دانشجویان و روشنفکران پای منبر تفسیر قرآن طالقانی

در ادامه این مراسم سعید مهدوی کنی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع) گفت: مجالس مرحوم طالقانی باآیاتی از قرآن کهاشاره به شکسته شدن بنیاد طاغوت داشت آغاز می شد و ایشاناین آیات را همیشه در آغاز و پایان صحبت هایشان می خواندند.

وی افزود: آیت الله طالقانی موضوع پرداختن به قرآن و تفسیر قرآن را به یک شیوه جدیدپایه گذاشتند و جمع زیادی از جوانان و روشنفکران را به پای تفسیر همین آیات در این مسجد آورد.

مهدوی کنی ادامه داد: دعوت پیامبران به توحید و بعثت و نفی طاغوت، کلماتی بود که ایشان در همین مسجد ادا می کردند و مردم را با این مفاهیم آشنا می کردند. قرآن از کسانی که چنین دعوتی کردند، همواره یاد می کند و ما هم بنا به عمل به این سنت قرآنی در این جا جمع شده ایم تا از ایشان یاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در قرآن اگر قصه و ذکری هست، قصه و ذکر کسانی است که در اقامه حق و نفی طاغوت قدم برداشته اند. این که ما در چنین محلی جمع می شویم و یاد آن بزرگوار را گرامی می داریم برای روشن کردن بیان توحید است.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: چیزی که باعث شد من اینجا بیایم، شباهت های بسیار زیادی است که از مرحوم پدر و ایشان سراغ دارم. زمانی که از مرحوم طالقانی حرف می زنم گویی از پدر خود حرف می زنم.

مهدوی کنی افزود: این شخصیت بزرگوار مانند بسیاری از علمای زمان خودش، فضای حوزه و موقعیت خوب خودش را در قم رها کرد و به تهران آمد. مطالبی که ایشان، در مورد زندگی شان نوشته اند بسیار جالب و قابل توجه است. ایشان بهچنین جایی آمدند و امام جماعت شدند. بعد از آن یکی یکی جوانان آمدند پای منبر ایشان وپای صحبت های ایشان بخش عمده ای از جمعیت، جوانان دانشجو بودند که زمانی کلاً با مسجد قهر کرده بودند اما ایشان محفلی را پدیدآورد که جمع زیادی از دانشجویان آمدند و در کنار این دانشجوها، عده ای از طلاب قم هم می آمدند و در مجلس ایشان می نشستند.

وی اظهار داشت: بسیاری از علمانشستن کنار دانشجوی کرواتی را کسر شأن می دانستند و خیلی از دانشجویان، علما را سنبل عقب ماندگی می دانستند و حاضر نبودند کنار هم بنشینند اما با تلاش شهید بهشتی و مرحوم طالقانی فرصتی پیش آمد که این اتحاد به وجود بیاید.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) افزود: یکی از ویژگی های مرحوم طالقانی، ویژگی وحدت بخشی ایشان بود. امام، ایشان را وجودی آرام بخش توصیف کردند. در حال حاضر مشابه این شخصیت مقام معظم رهبری و حاج آقا تهرانی است. اینها کسانی هستند که می توانند یک نوع آرامش در عین اینکه مثل شیر می خروشند را ایجاد کنند. دوستان در کنار اینها آرامش می گیرند.

مهدوی کنی گفت: این شخصیت بزرگوار یکپارچه آتش بود و انقلابی بود، دائماً علیه شاه می خروشید و حرفش را می زد اما مردم در اطرافش در آرامش بودند. این افراد در جامعه ایجاد وحدت می کنند. بعضی ها می خواستند ایشان را به خودشان وصل کنند، ایشان همه کسانی را که به وی امید داشتند را فرامی خواند، با همه این حرفها می گفت بگذارید بیایند. وقتی که از بعضی از آنها ناامید شد، موضع خود را اعلام کرد و خواست به آنها کمک نشود. ایشان هر جا شائبه ای بود آن را رفع می کرد. می خواستند ایشان را مقابل امام(ره) قرار دهند اما بعد از چند روز که همه دنبال ایشان بودند متوجه شدند که پیش امام بوده اند. می گفتند هر وقت ناامیدی به سراغ من می آید امام(ره) مرا شارژ می کند.

وی بیان کرد: در زمانی که مرحوم طالقانی زندان بود، صلابتی که در ایشان بود باعث می شد که گردن کشان هم در مقابل ایشان سرفرود آورند. چیزی که ایشان را متأثر می کرد آن بود که جوانانی را می دید که دچار انحراف فکری شده بودند. تلاش می کرد با آنها قبل از اعدام صحبت کند و نگذارد با این افکار از دنیا بروند. بعضی هم علیه ایشان در زندان تبلیغات می کردند اما ایشان دلسوزی می کرد. تحمل مشکلات دیگران برایش سخت بود. بعضی ها به این میزان از صبوری او ایراد می گرفتند.

رئیس دانشگاه امام صادق(ع) ابراز کرد: ایشان در ابراز عقاید دینی شان دست از باور و عقاید توحیدی و قرآن و اصول دین دست بر نمی داشت. اعتقادشان در رفتار این بود که باید با ملایمت رفتار کرد. مارکسیست ها به زندان آمدند و با گروه های مبارز مسلمان اتحادی به وجود آورند و این اتحاد باعث شد که عده ای از مبارزان مسلمان به سوی عقاید آنان گرایش پیدا کنند. امام(ره) فرمودند مارکسیست ها نجس هستند. این مسئله باعث شد که اینها یک تبلیغات وسیعی را ایجاد کنند. می گفتند شاه را نجس نمی دانند، مارکسیست ها را نجس می دانند.

وی ادامه داد: آقای طالقانی اصرارشان این بود که این مسئله را بزرگ نکنیم که باعث شود گروه های مسلمان از لج ما به سمت آنها بروند. شهید مطهری تحریم قطعی کرده بودند اما مرحوم آیت الله طالقانی اعتقاد داشتند تا وقتی که امیدی به بازگشت هست، یک کاری نکنیم که آنها به سمت ما نیایند.

مهدوی کنی در خاتمه خاطرنشان کرد: مرحوم طالقانی مورد قبول مارکسیست ها بود نه به لحاظ عقاید دینی اش بلکه به لحاظ سابقه مبارزاتی ایشان. جایگاه و شأن شان این بود که درها و پل ها را برای کسانی که می خواستند برگردند باز می گذاشت. ایشان فرصت های زیادی را برای وحدت در فضای اجتماعی ایجاد کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: ما روحانیون هم باید در حال حاضر یک چنین شیوه ای داشته باشیم. ما هرگز از راهی را که امام و مقام معظم رهبری برای ما ترسیم کرده اند، خارج نخواهیم شد. امروز بازخوانی افراد بزرگی که فرصت هایی برای ایجاد وحدت فراهم می کردند، ضرورت دارد و باید یادشان گرامی داشته شود و در فضای علمی به تناسب گروه ها به نوعی از آنها استفاده شود که ایجاد یک حرکت در زیر یک پرچم فراهم شود.

کلیدواژه: رئیس دانشگاه امام صادق ع | آیت الله طالقانی | مرحوم طالقانی | مهدی طالقانی | مارکسیست ها | تفسیر قرآن | ادامه داد | مهدوی کنی | امام ره | بی هویت

منبع: مهر

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۶۲۲۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • استاندار قم:آیت الله راستی کاشانی عمر خویش را در راه تبلیغ دین سپری کرد
 • قم - ایرنا - استاندار قم در پیامی ضمن تسلیت ارتحال آیت الله حسین راستی کاشانی آورده است: این عالم ربانی و یار دیرین امام و رهبر معظم انقلاب، سال های متمادی از عمر خویش را در راه تبلیغ دین و نشر معارف نورانی اسلامی سپری کرد. در پیام سید مهدی صادقی که نسخه ای از آن عصر جمعه در اختیار ایرنا قرار گرفت آمده است: ارتحال ملکوتی عالم فرزانه مرحوم مغفور آیت الله «حاج شیخ حسین راستی کاشانی» رحمت الله علیه موجب تاسف و تاثر گردید.پیام ادامه یافته است: آیت الله راستی کاشانی در مسندهای مختلف، منشاء خدمات گرانسنگی بود.استاندار قم در این پیام فقدان این عالم فرهیخته را به حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، رهبر معظم انقلاب ، مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، حوزه های علمیه خاصه بیت شریف آن بزرگوار، تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن عالم عامل، طلب غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان معزز، صبر و اجر جمیل خواستار شده است.آیت الله حاج‌ شیخ‌ حسین‌ راستی‌ کاشانی‌ در سال‌ 1306 در شهرستان‌ کاشان‌ به‌ دنیا آمد. وی‌، تحصیلات‌ ابتدایی‌ را تا پایه ششم‌ در شهر کاشان‌ به‌ پایان‌ رسانید و به‌ دلیل شوق‌ فراوان‌ به‌ کسب‌ معارف‌ اسلامی‌ و علوم‌ دینی‌، راهی‌ حوزه‌ علمیه‌ کاشان‌ شد. دروس‌ دوره ادبیات‌ و بخشی‌ از دروس‌ سطح‌ را نزد استادان‌ مشهور آن‌ دیار آموخت‌ و سپس‌، عازم‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ شد.وی‌ از نخستین‌ روزهای‌ نهضت‌، به‌ جمع‌ مبارزان‌ پیوست‌ و همواره‌ با اطاعت‌ از رهنمودهای‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) به‌ افشاگری‌ ماهیت‌ شوم‌ خاندان‌ پهلوی‌ و تلاش‌ برای‌ استقرار نظامی‌ اسلامی‌ با بهره‌گیری‌ از معارف‌ اهل‌ بیت‌ (ع‌) پرداخت.آیت الله راستی‌، با عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، جزء فعالان‌ این‌ مجموعه‌ شد و امضای‌ او در زیر بسیاری‌ از اعلامیه‌ها و بیانیه‌هایی‌ که‌ بر ضد...
 • رئال مادرید هرگز مرا نمی خواست
 • به گزارش وانانیوز، پیر امریک اوبامیانگ در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران از تمامی پیشنهادات رسمی و غیر رسمی خود در فصل تابستان رونمایی کرد و درباره تک تک آنها و دلایل رد پیشنهادات همچنین ماندن در دورتموند سخن گفت. اوبامیانگ در خصوص شایعه پیشنهاد نجومی رئال مادرید اسپانیا نیز گفت: این پیشنهاد روزنامه مارکا مادرید بود نه پیشنهاد باشگاه رئال مادرید، آنهافقط بلد بودند شوی رسانه‌ای به راه بیندازند. مادرید هرگز مرا نمی‌خواست و هر بار که هوادارانش دلخور می‌شدند نام من در تیتر اول روزنامه‌های مادرید دیده می‌شد. به اشتباه گمان می‌کردند می توانند با این روش تاثیرگذار باشند. من در نهایت در دورتموند ماندم چون به سود من نبود درباره پیشنهادی فکر کنم که وجود خارجی نداشت.
 • اوبامیانگ:رئال مادرید هرگز مرا نمی خواست
 • ستاره بوروسیادورتموند آلمان گفت: رئال مادرید هرگز مرا نمی‌خواست و از نام من برای متقاعد کردن هواداران خود استفاده می‌کرد. به گزارش مشرق، پیر امریک اوبامیانگ در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران از تمامی پیشنهادات رسمی و غیر رسمی خود در فصل تابستان رونمایی کرد و درباره تک تک آنها و دلایل رد پیشنهادات همچنین ماندن در دورتموند سخن گفت. اوبامیانگ در خصوص شایعه پیشنهاد نجومی رئال مادرید اسپانیا نیز گفت: این پیشنهاد روزنامه مارکا مادرید بود نه پیشنهاد باشگاه رئال مادرید، آنهافقط بلد بودند شوی رسانه‌ای به راه بیندازند. مادرید هرگز مرا نمی‌خواست و هر بار که هوادارانش دلخور می‌شدند نام من در تیتر اول روزنامه‌های مادرید دیده می‌شد. به اشتباه گمان می‌کردند می توانند با این روش تاثیرگذار باشند. من در نهایت در دورتموند ماندم چون به سود من نبود درباره پیشنهادی فکر کنم که وجود خارجی نداشت. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • اظهارات ابلهانه ترامپ هویت دولتمردان این کشور را نشان داد
 • دامغان - دادستان کل کشور ضمن محکوم کردن اظهارات اخیر ترامپ گفت: مطالب سخیف و ابلهانه رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر هویت و شخصیت دولتمردان این کشور را نشان داد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری شامگاه پنج‌شنبهدر یادواره ۲۰ شهید روستای نعیم‌آباد دامغان به میزبانی حسینیه اعظم این روستا بابیان اینکه عاشورای حسینی دانشگاه بزرگ و مکتبی انسان‌سازاست، بیان کرد: عزاداری امام حسین(ع) پیونددهنده پیروان امامت و ولایت محسوب می‌شود لذا همه ما پیروان اباعبدالله(ع) باید تلاش کنیماز برکات بی‌انتها و مکتب انسان‌ساز عاشورا درس بگیریم. وی اضافه کرد: عزاداری امام حسین(ع) دارای دستاوردهای فراوانی برای شیعیان است لذا شرکت در آن بهترین راه آشنایی با سیره امام حسین (ع) و قیام ایشان است. عضو شورای عالی قضایی کشور بابیان اینکه فهم و درک حادثه عاشورا برای همه ما مهم است، گفت: مهم‌ترین موضوع در بحث حادثه عاشورا فهم و درک این حادثه است و لازم است تا بیشتر موردتوجه قرار گیرد و ما باید از مکتب امام حسین (ع) بهترین درس را بگیریم چراکه نخستین بُعد زیبای قیام ایشان رساندن پیام عاشورا به جامعه است. منتظری بابیان اینکه در محافل و مجالس عزاداری امام حسین(ع) گریه کردن ثواب و ارزش فراوان دارد اما رساندن پیام آن حضرت دارای اهمیتی ویژه است، بیان کرد: بزرگ‌ترین درس قیام امام حسین (ع) مبارزه با ظلم است که باید در بین جوانان ما این هدف والای امام، شناسانده شود چراکه حرکت در مسیر نظام انقلاب اسلامی ایران و ایستادگی در مقابل دشمنان به‌ویژه استکبار جهانی از ثمرات خون شهدا و مولایشان یعنی اباعبدالله است. وی با اشاره به شرایط کنونی جامعه و ضرورت ترویج بصیرت دینی و سیاسی مردم، خاطرنشان کرد: امروزه عده‌ای نابخرد در فضای مجازی علیه شهدا به‌ویژه شهدای مدافع حرم مطلب می‌نویسند که باید برای این عده از افراد تأسف خورد چراکه در مسیری غلط قدم برمی‌دارند. دادستان کل...
 • دیدار بسیجیان و مسئولین شهرستان با امام جمعه هرسین/حجت الاسلام اجرایی:دفاع مقدس هویت ملت ماست
 • در آستانه هفته دفاع مقدس جمعی از بسیجیان شهرستان به همراه مسئولین با امام جمعه هرسین دیدار کردند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از دیوانگاه، در آستانه هفته دفاع مقدس جمعی از بسیجیان شهرستان به همراه مسئولین با امام جمعه هرسین دیدار کردند. حجت الاسلام اجرایی امام جمعه شهرستان هرسین در این جلسه ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: دشمن خیلی دارد کار می کند تا ما را از انقلاب و ولایت جدا کند، قبلاً ابزار دشمن کم بود اما امروز زیاد شده و داخل جیب ما قرار دارد. ایشان افزود: از فضای مجازی و وسایل ارتباط جمعی خوب استفاده کنیم و مواظب نقشه های دشمن نیز باشیم، جوان باید در میدان های مختلف حضور داشته باشد ولی بصیرت و دشمن شناشی را فراموش نکند. امام جمعه هرسین تصریح کرد: دفاع مقدس هویت و یکی از مهمترین گنجینه های ماست و لازم است که جوانان سرگذشت آنرا مطالعه کنند و تفاوت دفاع مقدس را با سایر جنگ ها بدانند حجت الاسلام اجرایی در ادامه اظهار داشت: ما دفاع مقدس را گرامی می داریم به خاطر اینکه هویت ماست و پیروزی ما در دفاع مقدس برکات فراوانی داشت که از انجمله، خودباوری و هویت ، رویش ها ، تحقیر دشمن و صدور انقلاب بود . وی افزود: مسئولین بدانند که جوان های ما مشکل دارند در خط هستند اما مشکل اشتغال دارند و حل این مشکل کار جهادی نیاز دارد و از رطفی جوانان هم باید کاهلی و سستی را کنار بگذارند و دنبال فرصت های شغلی باشند. در ابتدای این مراسم سرهنگ محمدی فرمانده سپاه ناحیه هرسین و امیر شاه آبادی فرماندار هرسین نیز...
 • امر به معروف و نهی از منکر در جامعه احیا شود
 • اهر - امام جمعه اهر گفت: امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه احیا شود. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله جواد حاجی زاده ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته اهر با بیان اینکه هفته اول ماه محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است، اظهار داشت: به امر به معروف و نهی از منکر باید به موقع اقدام کرد چرا که انسان زمان فرصت سوزی ندارد. وی ادامه داد: امام حسین(ع) شهید امر به معروف و نهی از منکر است و در واقع قیام خونین کربلا بر پایه این امر مهم بود و ما شیعیان عشق و علاقه ای که به سیدالشهدا داریم باید به فریضه امر به معروف و نهی از منکر توجه ویژه ای داشته باشیم. حاجی زاده با اشاره به اینکه توده مردم یک وظیفه مهمی همچون تذکر لسانی دارد، تاکید کرد: برخی ها در نفی استکبار تردید دارند در حالی که استکبار ستیزی در قرآن کریم نیز قید شده است. عزاداری های محرم در شان امام حسین(ع) باشد امام جمعه اهر افزود: امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای است که بیش از پیش بایستی مورد توجه قرار گیرد در زمانی که گناه بی داد می‌کند توجه به این فریضه می تواند نسخه ای شفابخش برای ما باشد. وی با ذکر این که با شروع ماه محرم الحرام عشق و علاقه مردم به امام حسین(ع) شعله ور تر می‌شود، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی را که به دست آورده ایم که یک نظام مردمی است. وی در ادامه با اشاره به توهین ترامپ به ملت ایران، اظهار کرد: سخنان رئیس جمهور دیوانه آمریکا در سازمان ملل که علیه نطام جمهوری اسلامی و ملت ایران نسنجیده و از عصبانیت بود. عزاداری های ماه محرم باید مملو از عاشقان آن حضرت باشد...
 • نقش روحانیون ومبلغین در جامعه مهم و تاثیرگذار است
 • فرماندار سپیدان نقش روحانیون ومبلغین را در جامعه مهم و تاثیرگذار برشمرد و اظهار داشت:علما و مبلغان دین در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی حضور پرشور و تاثیرگذاری داشته ودارند که نمونه از این حضور را در پیروزی انقلاب اسلامی دیدیم. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مارگون ؛همایش طلایه داران تبلیغ با حضور شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان ، حجت الاسلام سید عبدالرحمن موسوی انور امام جمعه شهرستان ،حجت‌الاسلام محمد صادق مهرابی مدیر کل تبلیغات فارس،حجت الاسلام احسانی فر رئیس اداره تبلیغات اسلامی سپیدان،مبلغین، مسئولین هیئت های مذهبی ، مداحان وجمعی از هیئت امناء مساجدشهرستان در مسجد جامع شهر اردکان سپیدان برگزار شد. شبیر زارع خفری فرماندار سپیدان در این همایش ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت امام حسین (ع)وهمچنین گرامیداشت هفته دفاع مقدس نقش روحانیون ومبلغین را در جامعه مهم و تاثیرگذار برشمرد و اظهار داشت:علما و مبلغان دین در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی حضور پرشور و تاثیرگذاری داشته ودارند که نمونه از این حضور را در پیروزی انقلاب اسلامی دیدیم. وی با بیان اینکه فعالان فرهنگی با استفاده از ابزارهای مختلف می توانند جامعه را به سمت سعادت پیش ببرند، تصریح کرد: علمای دین با ارائه آموزه های دینی و ترویج سبک زندگی اسلامی نقش موثری در فراهم کردن امنیت اخلاقی و اجتماعی دارند. فرماندار سپیدان همچنین وحدت در برابر دشمنان اسلام را برای مسلمانان ضروری دانست وافزود: تبعیت از خط ولایت، زمینه های وحدت وهمدلی را برای مردم فراهم کرده است ،عالمان دین نیز با تبیین منویات مقام معظم رهبری می توانند در جامعه وحدت آفرین باشند. در ادامه حجت‌الاسلام موسوی انور امام جمعه شهرستان سپیدان بیان داشت: یکی از عوامل مؤثر در پیروزی نهضت اسلامی در ایران، نقش‌آفرینی هئیت حسینی در آن بود و هیئت حسینی که حامل پیام عاشورا بودند...
 • جامعه امروز نیازمند درس های عاشورا است
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی حجت‌الاسلام سید کاظم طباطبایی، امام جمعه کاشمر، ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کاشمر در مصلای این شهر با تسلیت فرارسیدن ماه محرم و ایام شهادت سرور و سالار شهیدان بر فلسفه عزاداری و زنده نگه داشتن حماسه کربلا اشاره کرد و گفت: زنده نگه داشتن حماسه کربلا با برگزاری عزاداری، مراسم و برنامه‌ها و سینه زنی‌ها امکان پذیر است.وی افزود: کسانی که نتوانستند به خوبی از فرصت محرم استفاده کنند و شأن و شئون امام حسین(ع) را در عزاداری‌ها حفظ کنند موجب گردید دشمنان به دنبال تضعیف دین باشند به همین خاطر تاکنون به عزاداری و مراسم های سید‌الشهدا حملات بسیاری شده است.طباطبایی با اعلام اینکه متاسفانه افراد بی اطلاع به خصوص نسل جوان تحت تاثیر شبهات و اقدامات دشمنان قرار می گیرند، بیان کرد: هر چند تاکنون نتوانسته‌ایم حماسه کربلا را به خوبی زنده نگه داریم اما اگر می‌گوئیم این حماسه باید در اذهان بماند چون نباید جبهه حق جنایات ستمگران را فراموش کند. وی با اشاره به اینکه دشمنان انتظار دارند جبهه حق، جنایات ستمگران مشمول مرور زمان شده و فراموش گردد و سپس تبرئه تاریخ و ناآگاهی نسل های آینده شوند، اظهار کرد: نهضت و حماسه عاشورا و فداکاری خونینی که در تاریخ اسلام و بشریت آن با رهبری امام معصوم و فرزند پیامبر اتفاق افتاد نباید فراموش شود.خطیب جمعه کاشمر با بیان اینکه اگر این فراموشی اتفاق بیفتد مردم دشمن، مبارزه و مقاومت را فراموش خواهند کرد، بیان کرد: باید روحیه شهادت طلبگی و ایثارگری در مردم زنده بماند.وی حماسه کربلا را حماسه فداکاری و مقاومت در برابر ظلم دانست و عنوان کرد: چون جنگ حق و باطل تا قیامت باقی می ماند به همین خاطر نیازمند الگو هستیم.طباطبایی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم نسل آینده را به مقاومت، صبر و مبارزه دعوت...
 • فرهنگ عاشورایی در جامعه تبیین شود
 • ارومیه- امام جمعه شهرستان بوکان گفت: تقارن هفته دفاع مقدس با ماه محرم فرصت مناسبی برای تبیین فرهنگ ایثار و مقاومت و شهادت و فرهنگ عاشورا به نسل‌های جدید است. به گزارش خبرنگار مهر، ماموستا عبدالرحمن خلیفه زاده ظهر جمعه در جمع نمازگزاران بوکان اظهارداشت: هفته دفاع مقدس هم باید مانند محرم زنده نگه داشته شود چون در دوران ۸ سال دفاع مقدس رزمندگان با پیروی از رهبری هوشمندانه امام خمینی(ره) در برابر دشمنی که به صورت متحد با کشورهای منطقه وارد جنگ شده بودند، امام حسین (ع) را الگوی خود قرار دادند و حسینی وار جنگیدند. وی ادامه داد: ماه محرم فرصت مناسبی برای انتقال فرهنگ اسلامی و دینی به مردم به ویژه به نسل جوان و نوجوان است که باید با انجام برنامه‌های مختلف جوانان را با دین اسلام که دین رحمانیت است آشنا کرد. خطیب نماز جمعه بوکان با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: وظیفه هر مسلمانی است که امر به معروف و نهی از منکر کند و به درستی و اصولی دیگران را هم به این کار تشویق کند نه با خشونت که دشمنان از آن به اسلام خشن نام ببرند. وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه امروز با اشاره به برگزاری انتخابات کردستان عراق خاطر نشان کرد: اقلیم کردستان باید از برگزاری این همه پرسی بپرهیزد چون به ضرر دولت ایران و عراق است بلکه باید با رایزنی مشکلات را حل کنند.
 • فراگیری علم سربلندی انسان و جامعه را در پی دارد
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازکرمان؛ آیت الله جعفری نماینده ولی فقیه در استان کرمان در خطبه های نماز جمعه کرمان امنیت و اقتدار امروز کشور را ارزنده توصیف کرد. خطیب جمعه کرمان ضمن تسلیت ایام سوگواری محرم بر فراگیری علم و دانش با ذکر حدیثی از امام حسین(ع)تاکید کردوافزود: فراگیری علم و دانش سربلندی انسان وجامعه را در پی خواهد داشت۰ آیت الله جعفری قناعت را راه دیگر حل و کاهش مشکلات دانست و بر بکارگیری این مسئله در زندگی روزمره تاکید کرد ۰ وی قناعت را در مصرف آب و برق ضروری دانست و افزود: کارهای زیادی در این باره انجام شده اما لازمه خروج از بحرانها قناعت است که این مهم از خصوصیت بارز امام حسین ع است۰ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان همچنین با گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس حمله دشمن در آغاز جنگ تحمیلی را ناجوانمردانه دانست و گفت :در آن زمان انقلاب نوپا بود و نیروهای نظامی انسجام چندانی نداشتند اما رزمندگان اسلام متشکل از ارتش و سپاه با پشتوانه ایمان وفداکاری مردم و رهنمودهای امام راحل اقتدار خود را به نمایش گذاشتند و پیروز شدند ۰ وی توان و اقتدار امروز را ارزنده توصیف کرد و گفت دشمنان هم پیش بینی کرده اند که در برابر این اقتدار شکست میخورند. آیت الله جعفری با اشاره آغاز سال تحصیلی به دست اندرکاران آموزش و پرورش توصیه کرد:در زمینه آموزش و تحصیل و تعلیم و تربیت دقت داشته باشند۰ وی چهارم مهر سالروز شکست حصر آبادان را گرامی داشت و از حضور مردم در مراسم رژه امروز هم تشکر کرد. نماز وحدت بخش جمعه امروز هم در مصلی امام علی (ع)شهر کرمان اقامه شد. نماز گزاران کرمانی امروز پس از اقامه نماز جمعه در پی اهانت رئیس جمهور مستکبر آمریکا علیه ملت غیور ایرانراهپیمایی اعتراض امیز کردند. انتهای...
 • گزارشی سیاهپوشان جامعه مداحان تهران
 • به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چهارشنبه 29 شهریور در آستانه ماه محرم، هیئت سیاهپوشان جامعه مداحان تهران، با حضور مداحان و شاعران اهل بیت (ع) به استقبال ماه عزا رفتند. اجتماع بزرگ جامعه مداحان تهران با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی، غلامرضا سازگار، مهدی آصفی، یدالله بهتاش و سید علی سادات رضوی در حسینیه فاطمه الزهرا (س) میدان سپاه برگزار شد. گزارش تصویری این مراسم در ادامه می توانید مشاهده کنید. انتهای پیام/
 • سربازان حسین همه جاپا به رکباند چه در گهواره چه در جامعه
 • همایش شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم ، همزمان با سراسر کشور در حسینیه عاشقان ثارالله زاهدان در حال برگزاری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز سیستان وبلوچستان، امروز مادران زاهدانی با پوشیدن لباس سبز بر تن کودکانشان , در این مراسم گفتند:لقمه حلال دادن ،شیرحلال دادن راز ورمز پرورش سربازحسین است
 • امر به معروف و نهی از منکر باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود
 • فرمانده سپاه سقز قبل از خطبه های نماز جمعه ضمن تبریک فرارسیدن هفته امر به معروف و نهی از منکر، نمازگزاران را به انجام این فریضه الهی دعوت کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازگولان سقز، سرهنگ یعقوب صفاری با بیان اینکه همه پیامبران آمر به معروف و ناهی از منکر بودند گفت: این مهم یکی از شعارهای اسلامی به شمار می آید. صفاری با اشاره به آیه ی ۱۱۰ آل عمران گفت: این آیه به خوبی اهمیت امر به معروف و نهی از منکر را بیان کرده است، لذا بهترین امت بودن به شعار دادن نیست. وی تصریح کرد: امتی که در زمینه اصلاح جامعه بشری خود از امر به معروف و نهی از منکر استفاده می کند از بهترین امت ها به شمار می آید. فرمانده سپاه سقز در ادامه به برخی از منکرات در جامعه خصوصا بدحجابی، بیکاری جوانان و ... پرداخت و از مسئولین ذی ربط خواست تا برای آنها تدابیری اندیشیده شود و پیگیری های لازم انجام گیرد. صفاری با بیان اینکه فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر باید به یک فرهنگ تبدیل شود، گفت: هر ساله هفته اول ماه محرم بعنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. همچنین هرسال برای آن شعاری انتخاب می شود که امسال ستاد با شعار 《نهضت حسینی، امر به معروف و نهی از منکر و ارزش های اسلامی》 برنامه های خود را آغاز کرده است. وی خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر نباید مختص یک روز یا یک هفته باشد بلکه باید در تمامی روزهای سال و لحظات توسط مسلمانان ادا شود. فرمانده سپاه سقز و دبیر امر به معروف و نهی از منکر در پایان برنامه هایاین هفته را تشریح و افزود: ستاد...
 • امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای واجب در جامعه اسلامی
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کرمانشاه، آیت‌الله مصطفی علما، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کرمانشاه با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور آمریکا، گفت: سخنان ترامپ ناشی از سبک مغزی و عصبانیت وی از اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.وی با اشاره به ماه محرم و آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر بر ترویج امر به معروف و نهی از منکر به‌ویژه در بین مسئولین تأکید کرد.آیت‌الله علما امر به معروف و نهی از منکر را فریضه‌ای واجب در جامعه اسلامی دانست.امام جمعه کرمانشاه افزود: رعایت امر به معروف و نهی از منکر موجب ایجاد آرامش و امنیت جامعه خواهد شد.وی به آغاز هفته دفاع مقدس اشاره و اظهار کرد: انتقال تجارب و خاطرات هشت سال دفاع مقدس به نسل جوان مورد تأکید است.امام جمعه کرمانشاه در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری در دانشگاه انتظامی اشاره کرد و افزود: نیروی انتظامی برقرار کننده امنیت در کشور است و همواره در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی و نسبت به برقراری نظم و امنیت اقدام کرده است.آیت‌الله علما تصریح کرد: نیروی انتظامی در مسیر اهداف، وظایف خود و نظام تلاش می‌کند.نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه درپایان بر انقلابی بودن و انقلابی ماندن تأکید کرد.
 • توسعه جامعه باید از آموزش و پرورش آغاز شود
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز لرستان؛ خادمی در دیدار مدیرکل و جمعی از کارکنان ستادی آموزش و پرورش استان، دستگاه تعلیم و تربیت را مهمترین مجموعه کشور عنوان کرد و افزود: توسعه جامعه، متضمن توسعه و پیشرفت آموزش و پرورش است. وی اضافه کرد: توسعه جامعه باید از آموزش و پرورش آغاز شود و بدون توسعه و پیشرفت این دستگاه نمی‌توان توسعه سایر بخش‌ها را تصور کرد و شاهد بود. خادمی با اشاره به گزارش های مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: این آمارها بیانگر این واقعیت است که کارهای بسیار خوبی در دستگاه آموزش و پرورش انجام شده است. استاندار لرستان در ادامه گفت: با وجود تمام فعالیت‌ها در برخی از عرصه‌ها مانند نرخ بی‌سوادی و میانگین نمرات نهایی با میانگین کشور فاصله وجود دارد و باید برای رفع آن تلاش کرد. وی افزود: ما به آموزش و پرورش باور و اعتقاد داریم و برای پیشرفت و توسعه آن از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم. خادمی به توسعه متوازن هدایت تحصیلی اشاره کرد و افزود: باید برای گرایش کاذب دانش آموزان به رشته‌هایی مانند علوم تجربی برنامه داشت و آنها را به سمت رشته‌های فنی و مهارتی هدایت کرد. استاندار لرستان عدم تعادل در هدایت تحصیلی دانش آموزان را عامل بسیاری از معضلات اجتماعی برشمرد و گفت: تعادل در رشته‌های تحصیلی یکی از سیاست‌های محوری است که باید به دقت دنبال شود. وی در ادامه گفت: هدف‌گذاری برای ارتقای میانگین نمرات نهایی دانش آموزان و ارتقای قبولی‌های کنکور ازجمله مواردی است که می‌تواند ما را به ارتقای کیفیت آموزش رهنمون سازد. خادمی در پایان سخنان خود از حضور خیرین در مدرسه‌سازی و تعلیم و تربیت تقدیر کرد و گفت: برای افزایش مشارکت خیرین هم باید برنامه مدون و منسجم داشت. انتهای پیام/ د برای پیشرفت لرستان باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده ‌کنیم
 • دفاع مقدس مانند عاشورا به جامعه و جوانان الگو می دهد
 • فرمانده سپاه انصار الرضا (ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه دفاع مقدس مانند عاشورا به جامعه و جوانان الگو می‌دهد گفت: دفاع مقدس جوانان مسلمان و مومنان سراسر دنیا را شیفته کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سردار سرتیپ دوم پاسدارعلی قاسمی ظهر امروز در مراسم سخنرانی پیش خطبه های نماز جمعه شهرستان بیرجند اظهار داشت: جنگی را که صدام به اشاره آمریکا آغاز کرد قرار بود مرکز تشیع باشد و محیط های تشیع را از بین ببرد.وی هدف دیگر از جنگ را جلوگیری از پیروزی معنوی انقلاب اسلامی دانست و افزود: معلوم شده بود انقلاب اسلامی بیداری اسلامی را در کشورهای غرب آسیا به وجود آورده است و ایران اسلامی این پیروزی معنوی را در کشورهای اسلامی عهده دار خواهد شد.فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی هدف سوم را به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی و صلح کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی بیان کرد و تصریح کرد: امروز هزینه اداره رژیم صهیونیستی را یا صهیونیست‌ها و یا عرب های جاهل می‌دهند.قاسمی با اشاره به اینکه کشورهای عربی قرار بود در گذشته رژیم صهیونیستی را نابود کنند اما امروز پشتیبان و نوکر اینرژیم هستند بیان کرد: امروز تمام تلاش آنان این است که ایران اسلامی تغییر یابد.وی با بیان اینکه از دیدگاه آنان باید ایران از صحنه جهان حذف شود خاطرنشان کرد: دفاع مقدس در امتداد عاشورا و برگرفته از حماسه حسینی است و همچنین در جبهه ها حرکت های رزمی ما بر اساس راه امام حسین(ع)است.فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین شعار همه رزمندگان و تمام برنامه های طول سال رزمندگان در میادین دفاع مقدس عاشورایی بود.قاسمی با بیان اینکه دفاع مقدس در طول 8 سال بر مبنای حرکت و راه حسینی بود اظهار داشت: امروزه حماسه حسینی و حرکت عاشورا ماندگار شدند و همچنین امروزه الگوی جوانان حزب الله کشورهای مختلف و لشکرهای مردمی...
 • عده ای با روش بنی امیه مانع اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه می شوند
 • امام‌جمعه کرج گفت: امر به معروف و نهی از منکر باید واجب اجتماعی شود ولی عده‌ای با روش بنی‌امیه آن را اجرا نمی‌کنند و کوتاهی صورت می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، آیت‌الله سیدمحمدمهدی حسینی‌همدانی در خطبه‌های نماز جمعه امروزکرج با تاکید بر اینک مومنان باید مراقب زبانخود باشند اظهار داشت: جدل بخشی از مشاجره است که قسمتی از آن مذموم است و بین مراء و جدال تفاوت‌هایی وجود دارد. در معنای جدل این است که رد و بدل سخن برای غلبه بر دیگری برای مسائل علمی است.ویبا بیان اینکهزمانی فردی قصد دارد نادانی را ارشاد کند و در مسیر درست قرار دهد، افزود: ارشاد گمراهاز بزرگترین پایه‌های دینی است و یک انسان را در مسیر الهی قرار می‌دهد و این در سورهمائده بیان می‌شود که اگر یک فرد را زنده کنیم به مثابه زنده کردن تمام بشریت است.امام‌جمعه کرج با اشاره به اینکه در برخی اوقات شیطان محرکجدل استگفت: در مواقعی افرادی با جدل در کسب سودجویی گام برمی‌دارند و در قرآن آمده است کسانی که کافر می‌شوند و در آیه‌های قرآن جدل می‌کنند و نکته مهم این است که مخاطب جدل باید پذیرش منطقحق را داشته باشد ولی اگر مخاطب لجوج وشرور بود و بر باطل پافشاری داردباید بحث را با او قطع کرد.ویبا نهی پرخاشگری در جدال بیان کرد: این رفتار برای آگاه کردن و هدایت فرد هیچ وقت پاسخ نمی‌دهد و او را بر باطل استوار‌تر می‌کند و شرع مقدس این روش را حرام می‌داند و آنچه قرآن ما را دعوت می‌کند جدال احسن است.حسینی‌همدانیبا بیان اینکه یکی از امور اهل ایمان تکریم ائمه معصومین (ع) است،گفت: زیارت امام معصوم بسیار سفارش شده است و زیارت اهل قبور و امام‌زادگان سبب آثار خوبی در جامعه می‌شود و 80 امامزاده در البرز وجود دارد که باید مردم با زیارت آن‌ها، امام زادگان را تکریم کنند و...
 • لزوم احیای امر به معروف در جامعه/اظهارات ترامپ ابلهانه بود
 • ساری- امام جمعه موقت ساری با گرامیداشت ایام محرم و لزوم احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، احیای اسلام ناب محمدی را هدف اصلی قیام عاشورا بیان کرد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام یوسف یوسف پور در خطبه های نمازجمعه ساری، با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تصریح کرد: همه باید نسبت به احیای امر به معروف در جامعه تلاش کنیم. وی با بیان اینکه ترک امر به معروف و نهی از منکر خطرات جدی برای جامعه ایجاد می کند، افزود: فلسفه قیام عاشورا و امام حسین (ع) حفظ اسلام ناب محمدی بوده است. وی دربخشی از سخنانش با عنوان اینکه حضرت امام حسین (ع) چهره کریه یزیدیان را به خوبی نشان داده است از وی به عنوان شهید امر به معروف و نهی از منکر یاد کرد. امام جمعه موقت ساری، همچنین با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل و تهمت هایش نسبت به ایران، این اظهارات را بی اساس و ابلهانه برشمرد و گفت: ملت مسلمان ایران همواره برابر زورگویی های دشمنان ایستاده و دفاع مقدس نماد مقاومت و ایستادگی ملت ایران است. حجت الاسلام یوسف پور اظهارات ترامپ در سازمان ملل متحد را ابلهانه و نشانه سبک مغزی وی دانست و گفت: آمریکا در همه زمینه ها شکست خورده و این اظهارات نشانه ضعف و استیصالی این رئیس جمهور است. امام جمعه موقت ساری، خواستار برگزاری مناسب و پرشور برنامه های عزاداری سالار شهیدان در محرم شد و تاکید کرد: باید نسبت به برگزاری نماز ظهر عاشورا اهتمام و توجه کافی داشته باشیم. وی برلزوم حفظ و انتقال ارزشهای ناب دفاع مقدس به نسل های مختلف جامعه تاکید کرد و امنیت و آرامش امروز را مرهون رشادتها و ایثارگری های دوران دفاع مقدس برشمرد. حجت الاسلام یوسف...
 • عکس هم نشینی علی لاریجانی و دبیرکل جامعه روحانیت در نماز جمعه
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - ایرنا تصویری از علی لاریجانی در کنار آیت الله موحدی‌کرمانی و مصباحی‌مقدم دبیرکل و سخنگوی جامعه روحانیت را در صف نمازجمعه تهران منتشر کرده است 29216 کلید واژه‌ها : محمد علی موحدی کرمانی - نماز جمعه - علی لاریجانی - غلامرضا مصباحی مقدم -
 • توان هسته ای رژیم صهیونیستی منبع نگرانی جامعه بین المللی است
 • نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی ،گفت: توانمندی هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی همواره منبع نگرانی جامعه بین المللی است. به گزارش خبرگزاری مهر، در نشستعصر پنجشنبه ۳۰/۶/۹۶ شصت و یکمیناجلاسکنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که درمقر سازمان ملل در وین در حال برگزاری است، قطعنامه اجرای پادمانهای آژانسدر خاورمیانه ارائه و به تصویب رسید. بر اساس اینقطعنامهکهبا آرای مثبت۱۲۳کشور عضو، رای ممتنع آمریکا و کاناداو تنها رای مخالفرژیماسرائیلبه بند دو قطعنامه(پیوستن به ان پی تی)به تصویب کنفرانس رسید،از رژیم اسرائیلبعنوان تنها غیرعضومعاهده عدم اشاعه سلاحهای هسته ای(NPT)خواسته است کهبه این معاهدهبپیوندد و تاسیسات هسته ای خود را تحت پادمانهای جامع آژانس قرار دهد.در این نشست همچنین علاوه بر موضوع اجرای پادمانهای آژانس در خاورمیانه، موضوع توانمندیهسته ایرژیماسرائیلنیز مطرحشد و نماینده ونزوئلا مواضع جنبش عدم تعهد در این زمینه را ارائهکرد. رضا نجفی سفیر و نمایندهدائم کشورمان در ویننیزدر سخنرانیهایجداگانهخود پیرامون دو موضوعیادشدهاظهار داشت که توانمندیهسته ایرژیم اسرائیل با ابعاد نظامیبه اثبات رسیده آنهموارهمنبع نگرانی جامعه بین المللی بوده است. وی افزود: از سال ۱۹۸۲ آژانس بین المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه های متعدد از این رژیم خواسته است تا به معاهده عدم اشاعه سلاحهای هسته ای بپیوندد و تمامی تاسیسات هسته ای خود را تحت پادمانهای جامع آژانس قرار دهد. علاوه بر این، سند نهایی کنفرانس بازنگری این معاهده در سال ۲۰۱۰ نیز ضمن تایید مجددضرورتالحاق اسرائیل به این معاهده، قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای این رژیم تحت پادمانهای آژانس را مورد تاکید قرار داده است. نماینده کشورمان با یادآورینادیده انگاشتن نگرانیهای مشروع جامعه بین المللی توسط رژیم صهیونیستی از طریق اجتناب از پیوستن به معاهده عدم اشاعه سلاحهای هسته ای تصریح کرد که این رژیم با حمایت آشکارآمریکا و غرببه شکلی مستمر در حال توسعه توانمندیهای هسته ای نامشروع خود از طریق مشارکت غیرقانونی با برخی از دولتهاودر تقابل آشکار با...
 • پیشرفت های نظام مقدس جمهوری اسلامی باید در جامعه بازگو شود
 • زنجان-استاندار زنجان با بیان اینکه عملکرد نظام جمهوری اسلامی در همه حوزه ها قابل دفاع است، گفت: پیشرفت های نظام مقدس جمهوری اسلامی باید در جامعه بازگو شود. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از استانداری زنجان؛ اسدالله درویش امیری در هشتاد و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد، افزود: انقلاب اسلامی ایران، کارنامه درخشان و مثبتی در همه حوزه ها دارد که این موفقیت ها و کارنامه درخشان باید در بین همه آحاد مردم تبیین و اطلاع رسانی شود. وی تاکید کرد: مسئولین باید پیشرفت های بزرگی که در نظام جمهوری اسلامی و هم ردیف با جوامع توسعه یافته به دست آمده است را در میان جوانان به ویژه نسل سوم و چهارم کشور بازگو کنند. درویش امیری به موفقیت های کسب شده کشور در حوزه های مختلف اشاره کرد و ادامه داد: با معرفی خدمات ارزشمند نظام، مردم باید بدانند که کشور در حوزه توسعه علم و پژوهش، صنعت و سرمایه گذاری و سایر حوزه ها از چه جایگاهی در میان سایر کشورهای جهان برخوردار بوده و تاکنون چه دستاوردهایی داشته است. استاندار زنجان با بیان اینکه به طور مثال در سال های اخیر پیشرفت های مهمی در حوزه صنعت ریلی در کشور به دست آمده است، تصریح کرد: باید دستاوردها و خدمات کشور که گاهی برای خود مسئولان نیز پنهان است، به درستی بررسی، تبیین و اطلاع رسانی شود. درویش امیری ادامه داد: با تحولاتی که امروز در دنیا به وجود آمده و دنیای امروز متفاوت تر از آنچه در گذشته بود، شده است؛ هر روز شاهد موفقیت های چشمگیری در حوزه ها و عرصه های مختلف در سطح دنیا هستیم و افراد به راحتی می توانند اطلاعات و موفقیت های کسب شده را از طریق فضای مجازی...
 • تاثیر نهضت امام حسین ع بر دفاع مقدس در جامعه تبیین شود
 • فرمانده سپاه هشترود گفت: با توجه به تقارن آغاز هفته دفاع مقدس با ماه محرم برنامه‌های این هفته رنگ و بوی محرم به خود می‌‌گیرد و علاوه بر اجرای برنامه‌های ویژه ماه محرم ابعاد نهضت امام حسین(ع) و تأثیر بر دفاع مقدس به جامعه تشریح و تبیین می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از هشترود،سرهنگ پاسدار احمد تقی‌پور ظهر امروز در حاشیه برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی هشترود در گفت‌وگوبا خبرنگاران اظهار کرد: امسال هفته دفاع مقدس را همزمان با ماه محرم آغاز می‌کنیم و این همزمانی را به فال نیک می‌گیریم زیرا آنچه باعث شد رزمندگان به پیروزی برسند اتکا به آموزه‌های عاشورایی بود و تا زمانی که فرهنگ عاشورا در کشور حاکم است پیروزی با ماست و تا ارزش‌ها در کشور جاری باشد می‌توانیم در برابر دشمنان به موفقیت برسیم.وی افزود: با توجه به تقارن آغاز هفته دفاع مقدس با ماه محرم، برنامه‌های این هفته رنگ و بوی محرم به خود خواهد گرفت و علاوه بر اجرای برنامه‌های ویژه ماه محرم ابعاد نهضت امام حسین(ع) و تأثیر بر دفاع مقدس به جامعه تشریح و تبیین خواهد شد.فرمانده سپاه هشترود در ادامهجنگ هشت سال دفاع مقدس و پیروزی مردم ایران را حاصل رشادت‌های جوانان شهید دانست و گفت: هفته دفاع مقدس تداعی‌کننده جان‌فشانی و ایثار جوانان برومند انقلاب اسلامی در جنگ هشت‌ساله تحمیلی است.تقی پور تصریح کرد: هفته دفاع مقدس به عنوان یک حرکت حیاتی در فرهنگ مقاومت و پایداری نهادینه شده استکه در سایه‌سار ولایت در راستای وحدت و قدرت نیروهای مسلح شاهد شکوفایی و دستاوردهای عظیم آن در عرصه‌های مختلف فرهنگی و علمی هستیم.وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت هفته دفاع مقدس و لزوم بزرگداشت رشادت‌ها، یادآور شد: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت‌های ملت ایران در مقابل دشمنان است و به همین دلیل باید به بهترین شکل ممکن ایام این هفته را گرامی داشت.فرمانده سپاه هشترود...
 • عزاداری ماه محرم فرصتی برای ارتقاء سطح فرهنگ و دانش دینی جامعه
 • حجت‌الاسلام محمدرضا خوشخو، مدیر بنیاد مهدی موعود(عج) خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی گفت: اهل منبر و مداحان باید تلاش کنند در ایام محرم شور و شعور حسینی را در کنار هم به جامعه منتقل کنند. وی اظهار کرد: باید از فرصت منبر در ایام محرم در جهت ارتقاء سطح فرهنگ و دانش دینی عموم جامعه بهره برد و تنها در جهت افزایش شور و احساس از آن استفاده نکرد و شور و شعور را در کنار هم داشت. مدیر بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) خراسان‌جنوبی بیان کرد: یکی از مؤلفه‌های جلسه عزاداری مطلوب زمان مناسب است و نباید در ساعات انتهای شب که مردم خسته و کسل هستند برگزار شود چرا که اگر مردم آمادگی نداشته باشند، نتیجه مطلوب را نخواهیم داشت. خوشخو ادامه داد: درباره محتوای منبر نیز باید گفت تنوع مطالب از ضروریات است، نباید آنگونه باشد که فقط از سیاست سخن بگوییم و نه آن‌گونه که بی‌توجه به اتفاقات سیاسی پیرامون فقط از احکام و مصائب و.. بگوییم. وی افزود: نکته دیگری که در منبرها باید مد نظر قرار گیرد بیان دست‌آوردها و نعمت‌هایی است که در اثر انقلاب اسلامی و با تأسی از قیام عاشورا به دست آورده‌ایم که بی‌شک یکی از این نعمت‌ها موضوع امنیت است. مدیر بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) خراسان‌جنوبی گفت: البته مردم انتظار دارند که در کنار بیان دست‌آوردها، از مشکلات آنان و برخی آسیب‌هایی که وجود دارد نیز سخن گفته شود که انتظار به حقی است. خوشخو با اشاره به اینکه ایام محرم همزمان با هفته امر به معروف و نهی از منکر است اظهار کرد: هدف قیام امام حسین(ع) حفط ارزش‌های دین از کانال امر به معروف بود که ما نیز باید به این واجب شرعی توجه داشته باشیم. وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر رفتار...
 • امام جمعه سنندج:امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه فرهنگ سازی کنیم
 • سنندج - ایرنا - امام جمعه سنندج اجرای فریضه الهی و واجب امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه هر مسلمان دانست و گفت: همه باید برای احیا و فرهنگ سازی این فریضه الهی در جامعه تلاش کنیم. به گزارش خبرنگار ایرنا، ماموستا عبدالرحمن خدایی در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به آغاز ماه محرم و همچنین هفته دفاع مقدس اظهار کرد: خداوند در آیه 104 سوره آل عمران به وضوح مسلمانان را به امر به معروف و نهی از منکر امر فرموده است که نشان دهنده اهمیت این فریضه در اسلام است.وی افزود: جامعه اسلامی نباید از فریضه امر به معروف و نهی از منکر خالی باشد چرا که در صورت بی توجهی به این امر مهم و واجب، فساد بر اجتماع غالب می شود.ماموستا خدایی با بیان اینکه همواره باید جماعتی وجود داشته باشد که دیگران را به این فرضیه رهنمون کنند، اضافه کرد: خداوند به کسانی که آمران به معروف و ناهیان از منکر هستند، رستگاری دنیا و قیامت را ارزانی خواهد کرد.وی احساس مسئولیت در مقابل رفتار دیگران را نیز ضروری دانست و یادآور شد: در سایه امر به معروف و نهی از منکر می توان شاهد جامعه ای سالم بود.امام جمعه سنندج محرم را ماه ایثار و شهادت خواند و گفت: فرصت این ماه را غنیمت شمرده، از گناهان گذشته توبه کرده و جهاد اکبر (امر به معروف و نهی از منکر) را سر لوحه زندگی خود قرار دهیم.ماموستا خدایی ادامه داد: به فرموده پیامبر(ص) روزه گرفتن در دهم ماه محرم، کفاره گناهان است بنابراین نسبت به این امر، کوتاهی نکنیم.وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بانکداری اسلامی اشاره و اظهار کرد: بانکداری، مهمترین بخش اقتصادی هر کشور است و این بانکداری در جامعه ما باید اسلامی باشد.ماموستا خدایی با بیان اینکه امام خمینی(ره) و رهبر...
 • حذف برچسب قیمت محصولات غذایی باعث آسیب پذیری دهک های پایین جامعه می شود
 • عضو کمیسیون صنایع مجلس، با بیان اینکه با حذف برچسب قیمت محصولات غذایی دهک‌های پایین جامعه آسیب می‌بینند ،گفت: با اجرایی شدن این بخشنامه، سبد غذایی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نادر‌ قاضیپور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به بخشنامه حذف برچسب نرخ قیمت از روی محصولات غذاییاظهار داشت: برای کنترل نرخ مواد غذایی در بازار باید نرخی به عنوان نرخ پایه تعیین شود تا براساس این نرخ پایه،دستگاه‌های نظارتی بتوانند با نظارت نرخ کالاهای غذایی را در بازار کنترل کنند.وی با بیان اینکه با اجرایی شدن این بخشنامه دهک‌های پایین جامعه آسیب می‌بینند افزود: مواد غذایی به‌طور مستقیم با معیشت مردم سر‌و‌کار دارند، لذا با اجرایی شدن این بخشنامه، سبد غذایی مردم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.عضو کمیسیون صنایع مجلس، با تاکید بر اینکه حذف قیمت از روی محصولات غذایی لایه‌های پایین جامعه را متضرر می‌کند، گفت: حذف قیمت روی اجناس سبب به وجود آمدن اختلاف بین مصرف کنندگان و فروشندگان می‌شود.قاضی پوربا بیاناینکه با این اقدام ثبات قیمت‌گذاری کالاها بههم می‌ریزد و زمینه را برای سوء استفاده کنندگان فراهم می‌کندتصریح کرد: اگر اجناس بدون درج قیمت در بازار توزیع شود فضا برای افزایش نرخ های غیرمنطقی در بازار مهیا می‌شود.نماینده مردم ارومیه در مجلس، با بیاناینکه پس از سر‌کشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه در یکی از جلسات کمیسیون صنایع به بررسی این بخشنامه می‌پردازیمعنوان کرد: در جلسه مذکور نظرات منتقدان و استدلال موافقان را شنیده و با حضور مسئولان ذیربط ابعاد مختلف آن را بررسی می‌کنیم.انتهای‌ پیام/ R1385/P1361/S1,15/CT1
 • توانمندی هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی همواره منبع نگرانی جامعه بین المللی
 • خبرگزاري آريا - نجفي توانمندي هسته اي نظامي اسرائيل را منبع نگراني جامعه بين المللي خواند و گفت: اين رژيم با حمايت آشکار آمريکا و غرب در حال توسعه اين توانمنديها از طريق مشارکت غيرقانوني با برخي از دولتها و در تقابل آشکار با مقررات بين المللي است.به گزارش گروه سياست خارجي خبرگزاري فارس، در نشست عصر پنجشنبه 30/6/96 شصت و يکمين اجلاس کنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي که در مقر سازمان ملل در وين در حال برگزاري است، قطعنامه اجراي پادمانهاي آژانس در خاورميانه ارائه و به تصويب رسيد.بر اساس اين قطعنامه که با آراي مثبت 123 کشور عضو، راي ممتنع آمريکا و کانادا و تنها راي مخالف رژيم اسرائيل به بند دو قطعنامه (پيوستن به ان پي تي) به تصويب کنفرانس رسيد، از رژيم اسرائيل بعنوان تنها غيرعضو معاهده عدم اشاعه سلاحهاي هسته اي (NPT) خواسته است که به اين معاهده بپيوندد و تاسيسات هسته اي خود را تحت پادمانهاي جامع آژانس قرار دهد. در اين نشست همچنين علاوه بر موضوع اجراي پادمانهاي آژانس در خاورميانه، موضوع توانمندي هسته اي رژيم اسرائيل نيز مطرح شد و نماينده ونزوئلا مواضع جنبش عدم تعهد در اين زمينه را ارائه کرد. رضا نجفي سفير و نماينده دائم کشورمان در وين نيز در سخنراني هاي جداگانه خود پيرامون دو موضوع يادشده اظهار داشت که توانمندي هسته اي رژيم اسرائيل با ابعاد نظامي به اثبات رسيده آن همواره منبع نگراني جامعه بين المللي بوده است.وي افزود: از سال 1982 آژانس بين المللي انرژي اتمي با تصويب قطعنامه هاي متعدد از اين رژيم خواسته است تا به معاهده عدم اشاعه سلاحهاي هسته اي بپيوندد و تمامي تاسيسات هسته اي خود را تحت پادمانهاي جامع آژانس قرار دهد. علاوه بر اين، سند نهايي کنفرانس بازنگري اين معاهده در سال 2010 نيز ضمن تاييد مجدد ضرورت الحاق اسرائيل به اين معاهده، قرار گرفتن کليه...