دانشمند هسته‌ای آمریکا که به‌دلیل انجام تحقیقات علمی مستقل درباره حوادث ۱۱ سپتامبر از تدریس در دانشگاه منع شده است، می‌گوید ۹۹ درصد از شواهد انفجار در ساختمان‌های تجارت جهانی از بین برده شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ساعت 8:46 دقیقه صبح 16 سال پیش در چنین روزی، در 11 سپتامبر سال 2001، ساختمان‌های تجارت جهانی در منطقه «منهتن» جنوبی شهر نیویورک شاهد اتفاقاتی بود که معادلات روابط بین‌المللی را دچار تحولاتی شگرف کرد.

برخورد پرواز شماره 11 خطوط هوایی آمریکا به ضلع شمالی برج‌های دوقلوی تجارت جهانی تنها یکی از 4 اتفاق حیرت‌آوری بود که فصل جدیدی در سیاست خارجی آمریکا و روابط بین‌المللی کشورهای دیگر گشود که با جنگ‌های آمریکا و عراق در افغانستان آغاز شدند.

برخورد پرواز شماره 175 شرکت «یونایتد ایرلاینز» به برج شمالی ساختمان‌های تجارت جهانی در ساعت 9:03 دقیقه، اصابت یک شیء پرنده (که دولت آمریکا می‌گفت هواپیمای مسافربری بوده است) در ساعت 9:37 دقیقه به ساختمان پنتاگون و سقوط پرواز شماره 93 شرکت «یونایتد ایرلاینز» در ساعت 10:03 دقیقه در منطقه «شانکسویل» در ایالت «پنسیلوانیا» حوادث دیگری بودند که پس از حادثه اول رخ دادند.

دولت آمریکا به‌فاصله کوتاهی اعلام کرد هواپیماهای آمریکایی را 19 هواپیماربا از گروه القاعده ربوده‌اند. این روایت، اگرچه در ابتدا مورد قبول واقع شد اما مدتی بعد در معرض چالش‌های سختی از جانب دانشمندان رشته‌های مختلف علوم قرار گرفت.

محققان 11 سپتامبر طی 13 سال گذشته با آنکه از لحاظ زوایه‌های نگاه تخصصی به حوادث این روز به‌شدت با یکدیگر متفاوت بوده و تخصص‌هایی از مهندسی عمران و معماری گرفته تا علوم تخریب، فیزیک هسته‌ای، خلبانی، علوم مخابرات و غیره داشته‌اند همواره در یک نقطه به نتایج همسانی رسیده‌اند: نهادهای فدرال مأمور برای ارائه گزارش‌های رسمی از حوادث 11 سپتامبر یعنی «کمیسیون بررسی وقایع 11 سپتامبر»، «سازمان مدیریت بحران فدرال»، «مؤسسه ملی استاندارد و فناوری» و سازمان «اف‌بی‌آی» در شرح‌نگاری‌های خود از وقایع این روز، صادق نبوده‌اند.

پروفسور «استیون جونز»، فیزیکدان هسته‌ای، نظریه‌پرداز و استاد دانشگاه «بریگم یانگ» آمریکا از جمله مهم‌ترین محققان 11 سپتامبر است که به‌خاطر انجام تحقیقات مستقل و علمی و به‌دور از هیاهوهای سیاسی از طرفی از طرف گروه‌های حقیقت‌یاب 11 سپتامبر مورد تقدیر قرار گرفته اما از طرف دیگر به همین دلیل از تدریس در دانشگاه منع و از سال 2006 به‌دستور مقامات دانشگاه بازنشسته شده است.

آقای «جونز» قبل از آغاز تحقیقات درباره حوادث 11 سپتامبر به‌خاطر نظریه پردازی در حوزه «همجوشی هسته‌ای توسط کاتالیزهای میونی» فرد شناخته شده‌ای در دنیای علم فیزیک هسته‌ای بود اما در سالهای گذشته اضافه شدنش به جنبش‌های تحقیقاتی مستقل و حقیقت‌یاب 11 سپتامبر وزن خاصی به این جنبش‌ها بخشیده است تا آنجا که نهادهای دولتی آمریکا در مواردی در پاسخ به تحقیقات ایشان وادار به تجدید نظر در گزارش‌های رسمی خود شده‌اند.

تسنیم در سال‌های قبل به‌بهانه سالروز 11 سپتامبر گفت‌وگویی اختصاصی با دکتر «جونز» انجام داد و نظر وی را درباره جنبه‌های مختلف بیش از 10 عنوان مقاله پژوهشی که ایشان در مجله‌های معتبر علمی درباره وقایع این روز به چاپ رسانده‌اند جویا شد.

گفت‌وگو با این دانشمند آمریکایی را با یکی از مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف ایشان با گزارش رسمی «مؤسسه ملی فناوری و استاندارد» یعنی ریزش برج‌های دوقلوی تجارت جهانی به‌فاصله 56 و 102 دقیقه بعد از اصابت هواپیماها آغاز می‌کنیم. آقای «جونز» و برخی از دیگر کارشناسان علم تخریب و مهندسی عمران معتقدند ساختمان‌های تجارت جهانی که از سازه‌های محکم فولادی ساخته شده بودند نمی‌توانند تنها بر اثر آتش‌سوزی ناشی از اصابت هواپیماها ــ چنان‌که در گزارش‌های رسمی عنوان شده ــ فروریخته باشند.

آنها فرضیه «تخریب مهندسی‌شده» با بمب‌های از قبل جاسازی شده را به‌استناد برخی شواهد فیزیکی قابل قبول‌ترین فرضیه برای تبیین علت ریزش ساختمان‌ها مطرح کرده‌اند. در حال حاضر نکته‌ای که هم دانشمندان حقیقت‌یاب 11 سپتامبر و هم دولت آمریکا بر سر آن توافق دارند این است که برج‌‌های 110 طبقه‌ای تجارت جهانی به‌گونه‌ای ساخته شده بودند که توان مقاومت در برابر اصابت تصادفی و احتمالی هواپیماهای بوئینگ 707 را که قصد فرود در فرودگاهی در نزدیکی‌های منتهن داشتند داشته باشند، اما اختلاف دو طرف در آنجاست که دولت آمریکا می‌گوید آتش‌سوزی ایجاد شده در ساختمان‌ها توانسته در نهایت منجر به ریزش آنها شود، در حالی که آقای جونز و همکاران ایشان نظر دیگری دارند.

چرا برج‌های دوقلو فرو ریختند؟

جونز در همین ارتباط به خبرگزاری تسنیم می‌گوید: «نکته اینجاست که طبق آنچه ما و دولت آمریکا با آن توافق داریم برج‌های تجارت جهانی باید در برابر اصابت هواپیماها مقاومت می‌کردند. روایت رسمی آمریکا در حال حاضر این است که آتش‌سوزی ایجاد شده در برج‌ها برای فروپاشی کامل آنها به‌گونه‌ای که می‌بینیم، کافی بوده است».
وی می‌افزاید: «علی‌رغم این، حتی مؤسسه ملی استاندارد و فناوری هم هماهنگ با یافته‌های تیم تحقیقاتی ما اعتراف کرده است که قادر نیست توضیح کاملی درباره فروپاشی کامل برج‌ها ارائه دهد».

دولت از بررسی شواهد مواد منفجره در بقایای برج‌های دوقلو طفره رفته است

یکی از مهم‌ترین یافته‌های تحقیقاتی پروفسور جونز در سال 2005 کشف یک ماده منفجره قدرتمند به‌نام «ترمیت» در مخروبه‌های ساختمان‌های تجارت جهانی بر اساس آزمایش روی چهار نمونه متفاوت از مخروبه‌های برج‌های دوقلو و ساختمان شماره 7 بوده است. از جمله انتقادات آقای جونز به گزارش مؤسسه ملی استاندارد و فناوری این است که این نهاد فدرال آمریکا در گزارشی که درباره ریزش ساختمان‌های تجارت جهانی بعد از اصابت هواپیماها ارائه کرده هرگز شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره یا ترمیت در سازه‌های فولادی به جا مانده از ساختمان‌های تجارت جهانی را بررسی نکرده است.

از ایشان می‌پرسم چرا تأکید دارند که «مؤسسه ملی استاندارد و فناوری» به‌نمایندگی از دولت «باید» این کار را انجام می‌داد زیرا فرضیه انفجار مهندسی‌شده ممکن است آن‌قدر دور از ذهن باشد که اصلاً دولت نیازی به بررسی بقایای مواد منفجره در سازه‌های فولادی ندیده باشد؛ در پاسخ می‌گوید: «برای تحقیقات درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی یک مجموعه دستور العمل مهم به‌نام NFPA 921 وجود دارند».

وی در توضیح درباره لزوم پیروی مؤسسه مورد نظر از این دستورالعمل‌ها می‌گوید: «مؤسسه ملی استاندارد و فناوری باید این دستورالعمل را رعایت می‌کرد؛ در NFPA 921 به‌صراحت قید شده لازم است محققان هنگام تحقیق درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی، شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره را مورد بررسی قرار دهند و انجام بررسی برای یافتن بقایای ماده منفجره ترمیت به‌طور خاص ذکر شده است».

آقای جونز می‌افزاید: «ممکن است آنها دلایلی منطقی برای انجام این کار داشته باشند، اما در این صورت هم طبق مفاد NFPA 921 لازم است آنها پرونده‌ای با عنوان معافیت باز و دلایل مورد نظرشان برای امتناع از انجام این تحقیقات را ذکر کنند. اما آنها نه پرونده معافیت باز کرده‌اند و نه شواهد مربوط به وجود مواد منفجره یا بمب‌های آتش‌زا را بررسی کرده‌اند. بنابراین، اینکه این بررسی‌‌ها انجام نشده‌اند، خلاف دستورالعمل مورد نظر و غیرقانونی بوده است».

99 درصد شواهد به جا مانده از ساختمان‌های تجارت جهانی تخریب شدند

محققان علوم ساختمانی برآورد کرده‌اند برای ساختن برج‌های دوقلو از 200 هزار تن سازه‌های فولادی استفاده شده است. پس از حوادث 11 سپتامبر «مؤسسه ملی استاندارد و فناوری» 236 سازه فولادی به جای مانده از مخروبه‌های ساختمان‌های تجارت جهانی را برای انجام تحقیقات به آزمایشگاه برد و گزارش داد حرارت ناشی از سوخت هواپیما باعث ذوب سازه‌های فولادی به کار رفته و در نهایت باعث فروپاشی ساختمان شده است.

پروفسور جونزو همکاران وی اما ضمن رد این فرضیه که حرارت ناشی از سوخت هواپیما و آتش‌سوزی توانسته باشد سازه‌های فولادی را ذوب کند به اینکه دولت آمریکا بقیه سازه‌های فولادی غیر از این 236 قطعه را به دولت چین فروخته و آنها را ذوب کرده هم اشکال وارد و ادعا می‌کنند واشنگتن به‌عمد شواهدی را که می‌تواند پرده از انفجار در ساختمان‌ها بردارد از بین برده است.

در همین راستا از این استاد بازنشسته آمریکایی سؤال شد: «با توجه به اینکه در علم از روشهای نمونه‌گیری برای تحقیق درباره مسائل استفاده می‌شود آیا فکر نمی‌کنید می‌توان به نتایج تحلیل‌های به دست آمده از این 236 سازه فولادی اعتماد کرد؟ فکر می‌کنید که از مابقی سازه‌های فولادی می‌توان به چه نتایجی رسید که به دست آوردن آنها از همین 236 قطعه امکان‌پذیر نیست؟ ضمن اینکه اگر دولت یا هرکس دیگری تلاش می‌کند در تحقیقات روی این سازه‌ها ممانعت ایجاد کند، چرا اصلاً به مؤسسه ملی استاندارد و فناوری اجازه دسترسی به این 236 قطعه داده شده است؟».

آقای جونز در پاسخ می‌گوید: «سؤال اینجاست که شما چطور می‌توانید بگویید که محققان دولت از روشی غیرجانبدارانه برای نمونه‌گیری استفاده کرده‌اند؟ این را به خاطر داشته باشید که آنها به‌صراحت می‌گویند تحقیقات لازم برای یافتن شواهد مواد منفجره را انجام نداده‌اند. بنابراین، احتمال دارد که آنها نمونه‌های مشکوک و آغشته به مواد منفجره را کنار گذاشته باشند و تنها 236 نمونه عاری از مواد منفجره را برای تحقیقات انتخاب کرده باشند».

وی در ادامه تصریح کرد: «این را هم به خاطر داشته باشید که جمعی از مهندسان با بیان اینکه انتقال بیش از 99 درصد سازه‌های فولادی با کشتی به آسیا برای ذوب کردن در حکم تخریب شواهد حادثه 11 سپتامبر است با این قضیه به‌شدت مخالفت کردند اما صدای‌شان به جایی نرسید. افراد دولت، به‌عوض حواسشان به این بود که این شواهد ذوب شوند. از بین بردن شواهد از یک صحنه جرم، اقدامی بسیار مشکوک است».

سقوط آزاد برج‌های دوقلو با جاسازی بمب در ساختمان‌ها میسر شد

موضوع بعدی گفت‌وگو با این نظریه‌پرداز آمریکایی بحث مربوط به سقوط برج‌های دوقلو و ساختمان شماره 7 تجارت جهانی در 11 سپتامبر سال 2001 است. منتقدان سرعت سقوط این دو برج ظرف تنها 11 (برج اول) و 9 ثانیه (برج دوم) را مشکوک می‌دانند و می‌گویند این برج‌ها اصطلاحاً با سرعت «سقوط آزاد» فروریخته‌اند. به‌گفته آنها، در حالت عادی سرعت سقوط برج‌ها باید بسیار کندتر از این بود چرا که دخالت عواملی از جمله مقاومت هوا و یا برهم‌کنش قسمت‌های در حال فروریزی ساختمان باعث اختلال در فروپاشی ساختمان و در نتیجه آهستگی این فرایند می‌شود.

اما برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در روز 11 سپتامبر با سرعتی فروریختند که گویا عاملی از داخل ساختمان در حال «شارژ» کردن حرکت رو به پایین آنهاست. پروفسور جونز و بسیاری از دیگر محققان حقیقت‌یاب 11 سپتامبر می‌گویند این عامل، «بمب‌های جاسازی شده در ساختمان» بوده است.

پروفسور جونز در پاسخ به این پرسش که آیا فرضیه «انفجار مهندسی‌شده» تنها فرضیه قابل قبول برای سقوط آزاد این برج‌هاست، می‌گوید: «مؤسسه ملی استاندارد و فناوری اعتراف کرده که برج‌ها کاملاً با سرعت سقوط آزاد فرو ریخته‌اند یعنی با شتابی نزدیک به سقوط آزاد. ساختمان 47طبقه‌ای شماره 7 هم با ارتفاعی بیش از 100 فوت با شتاب سقوط آزاد پایین آمد و مؤسسه ملی استاندارد و فناوری هم بالاخره بعد از تحقیقات من و دیوید چندلر که خواستار بررسی شواهد شدیم، به این موضوع اعتراف کرده است».

وی ادامه می‌دهد: «ریزش ساختمان شماره 7 با شتابی برابر سقوط آزاد مستلزم این است که تمام سازه‌های فولادی و سیمانی این ساختمان از مسیر کنار زده شوند تا سقف ساختمان بتواند با این سرعت پایین بیاید. سقوط آزاد یعنی اینکه جرم مورد نظر آزادانه و بدون اینکه چیزی حرکتش را متوقف یا آهسته کند، پایین می‌آید. هنگام ریزش یک ساختمان توده‌های موجود در مسیر باید مسیر سقوط را کند کنند اما این اتفاق، طبق همان چیزی که مؤسسه ملی استاندارد و فناوری خودش تحلیل و اعتراف می‌کند برای این ساختمان 100فوتی رخ نداد».

این استاد دانشگاه آمریکا سخنانش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «آیا می‌توان سیمان و تیرهای فولادی مربوط به ساختمانی با بیش از 8 طبقه را با آتش‌سوزی از بین برد؟ پاسخ منفی است و مؤسسه ملی استاندارد و فناوری حتی به این سؤال که این‌همه مواد چطور در طول مسیر کنار زده شده‌اند، پاسخ نمی‌دهد. اما مواد منفجره می‌توانند سازه‌های سیمانی و فولادی را از مسیر کنار بزنند تا اجازه دهند سقف ساختمان با سرعت سقوط آزاد پایین بیاید».

دادگاه‌های بین‌المللی باید درباره حوادث 11 سپتامبر تحقیق کنند

در ادامه از آقای جونز می‌‌پرسم چه دلیلی دارد که دولت یا افرادی دیگر خواسته باشند داخل ساختمان بمب کار گذاشته باشند، که ایشان در پاسخ می‌گوید: «سؤال شما به انگیزه‌های این کار مربوط می‌شود.

من به‌عنوان دانشمند تنها شواهد فیزیکی را مورد بررسی قرار می‌دهم و آزمایش‌هایی انجام می‌دهم تا حقیقت را بدانم. وقتی بحث از انگیزه‌هاست این دیگر چیزی نیست که من به‌عنوان محقق علمی به آن پاسخ دهم».

این استاد دانشگاه ادامه داد: «به همین خاطر است که من و سایر دانشمندان، مهندسان و معماران خواستار آن شده‌ایم که یک نهاد قضایی با اختیار صدور حکم احضار در این باره تحقیقات کیفری انجام دهند. این تنها راه مسالمت‌آمیزی است که از طریق آن می‌توان فهمید چه‌کسی در ساختمان‌ها بمب کار گذاشته و چه انگیزه‌ای از انجام این کار داشته است».

آقای جونز در سال 2007 در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین بدون اشاره به نام هیچ نهاد یا سازمان دولتی گفته بودند فکر می‌کنند برخی نهادهای دولتی در حوادث 11 سپتامبر دست داشته‌اند. ایشان در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز هم همین نظر را دارند، می‌گویند: «به‌نظر من این هم چیزی است که یک نهاد قضایی باید به آن پاسخ دهد. چنین دادگاه یا تحقیقاتی می‌تواند توسط دادگاه‌های بین‌المللی انجام شود».

مجموعه‌ای از اتفاقات عجیب و غریب در 11 سپتامبر

این استاد دانشگاه آمریکایی با بیان اینکه فکر می‌کنند انجام این تحقیقات قضایی «ضروری» است، بار دیگر تأکید کردند که شواهد زیادی نشان‌دهنده جاسازی مواد منفجره در ساختمان‌ها در روز 11 سپتامبر بوده است؛ ایشان می‌گویند: «از کار انداختن پدافندهای هوایی آمریکا در همان روز و فروش سهام‌های شرکت‌های هواپیمایی یونایتد ایرلاینز و آمریکن‌ ایرلاینز و بسیاری از حوادث عجیب و غریب دیگر در روز 11 سپتامبر نمی‌توانند اتفاقی بوده باشند».

پروفسور استیون جونز در پایان با بیان اینکه او و همکارانش تحقیقات درباره جنبه‌های مختلف حوادث 11 سپتامبر را ادامه می‌دهند ابراز امیدواری کرد روزی بتواند حقایق این روز معمابرانگیز آمریکا را برای همگان بازگو کند.

مصاحبه از: احسان مال‌احمدی

انتهای پیام/

R36444/P36447/S8,1128/CT1

کلیدواژه: laquo مؤسسه ملی استاندارد و فناوری | ساختمان های تجارت جهانی | حقیقت یاب 11 سپتامبر | سازه های فولادی | اصابت هواپیماها | ساختمان ها | برج های دوقلو | حوادث 11 سپتامبر | تجارت جهانی | تجارت جهانی | مواد منفجره | استاد دانشگاه | روز 11 سپتامبر | بین المللی | پروفسور جونز | دولت آمریکا | آتش سوزی | هسته ای | سازه ها | سقوط آزاد | سرعت سقوط | آقای جونز | برج ها | مورد نظر | جونز raquo | شماره 7

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۵۴۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

در همین زمینه

 • واکنش نیکی هیلی به هشدار وزیر خارجه آلمان درباره خروج آمریکا از برجام:ایران می گوید مرگ بر آمریکا نه مرگ بر آلمان
 • او به خبرنگاران گفت بعد از امضای هر توافقی، باید آن را دوباره بررسی کرد که آیا، آن توافق موثر بوده است یا خیر و با توجه به اقدامات مخرب ایران در منطقه از جمله حمایت از تروریسم و قاچاق سلاح، باید دید که آیا برجام موثر بوده است یا خیر. خانم هیلی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آلمان که روز پنجشنبه گفت اگر آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شود، کره شمالی نسبت به مذاکره برای ترک برنامه هسته ای دلسرد می شود، گفت ایران «مرگ بر آلمان» نمی گوید، بلکه «مرگ بر آمریکا» می گوید و رئیس جمهوری آمریکا نیز باید به کنگره بگوید که آیا ادامه حضور در این توافق به نفع امنیت مردم آمریکا است یا خیر. سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت آمریکا نمی خواهد که توافق هسته ای با ایران، این کشور را به یک کره شمالی دیگری، تبدیل کند. به گفته او توافق های بد با کره شمالی موجب شد که پیونگ یانگ بتواند دست به تولید تسلیحات هسته ای بزند. نیکی هیلی گفت رئیس جمهوری آمریکا طبق قانون این کشور باید ماه آینده میلادی به کنگره آمریکا بگوید که آیا تصدیق می کند توافق برجام به نفع امنیت ملی آمریکا است یا اینکه چنین چیزی را تصدیق نمی کند. به گفته نیکی هیلی، توافق هسته ای با ایران مجوزی برای انجام اقدامات غلط این کشور در حوزه های مختلف نبوده است. فارس
 • وزیر خارجه آمریکا می گوید از تصمیم ترامپ درباره برجام بی خبر است
 • خبرگزاري آريا - تهران – ايرنا – وزير امور خارجه آمريکا خبر داد که دونالد ترامپ تصميم خود در مورد برجام را به هيچکس و حتي او اطلاع نداده است. به گزارش تارنماي شبکه آمريکايي سي بي اس، تيلرسون که پس از نشست وزيران امور خارجه 1+5 و ايران با خبرنگاران گفت و گو مي کرد با وجود بي اطلاعي از تصميم ترامپ در مورد برجام مدعي شد که رئيس جمهوري آمريکا بسيار اهل مشورت است و توافق هسته اي را بررسي مي کند تا ببينيد منافع مردم آمريکا را لحاظ مي کند يا خير.به گزارش ايرنا، پيشتر ترامپ در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل به خبرنگاران گفته بود که تصميم خود را در مورد برجام گرفته است. او با اين حال نگفت که تصميم اش چه بوده وتنها به اين جمله اکتفا کرد: تصميم گرفته ام.ترامپ بايد در 16 اکتبر (24 مهر)، پايبندي ايران به برجام را مورد تائيد قرار دهد و در صورت تصديق نکردن اين مساله، کنگره آمريکا 60 روز زمان خواهد داشت تا در مورد اعمال مجدد تحريم هاي تعليق شده ايران به موجب توافق هسته اي، تصميم گيري کند.روزنامه وال استريت ژورنال پنجشنبه شب (به وقت محلي) گزارش داد تيلرسون از دونالد ترامپ خواسته است که در گزارش ماه آينده خود به کنگره، پايبندي ايران به برجام را تاييد کند و سپس به دنبال اعمال تغييرات لازم در اين توافق باشد.اروپام**3092**1908 مترجم: سيّد منصور جاويد** ناشر : افشار دارابي انتهاي پيام /*
 • مارک زاکربرگ می گوید به دنبال ریاست جمهوری آمریکا نیست
 • خبرگزاري آريا - مارک زاکربرگ، مديرعامل فيسبوک طي چند وقت اخير دست به حرکاتي زده که سبب شده برخي گمان ببرند وي مي خواهد در آينده نزديک، وارد رقابت براي رياست جمهوري ايالات متحده بشود. وي اخيراً به صحبت درباره اين شايعات پرداخته و مي گويد اگرچه فعاليت هايش در مقابل انظار عموم ممکن است سياسي به نظر برسد، اما وي چنين ديدگاه و هدفي ندارد.مديرعامل فيسبوک ماموريت خود را تبديل کردن جهان به جايي بهتر مي داند و مي گويد سفرهايش به ايالات مختلف آمريکا صرفاً براي بهبود وضعيت خود و فيسبوک نبوده و مي خواهد به مردم آمريکا چهره واقعي فيسبوک را نشان داده و از وضعيت زندگي آنها با خبر شود.زاکربرگ براي مدت هاي طولاني رويکردي سياسي نسبت به تشکيلات و قوانيني که برابري و عدالت را براي مردم عادي به ارمغان مي آورند داشته است و به ارزش هايي باور دارد که طي چند ماهي که از رياست جمهوري ترامپ مي گذرد، به سختي دنبال شده اند. زاکربرگ همچنين به مقابله با نژادپرستي از طريق پلتفرم کمپاني خود شهرت دارد و به فعاليت هايي نظير جمع آوري پول براي کمپين مقابله با ممنوعيت برنامه Deferred Action for Childhood Arrivals مي پردازد.اگرچه با توجه به اين فعاليت ها، طبيعي به نظر مي رسد که مردم تصور کنند وي به دنبال رياست جمهوري است، زاکربرگ مي گويد چنين هدفي ندارد. اگر به صورت تئوري، مديرعامل فيسبوک وارد رقابت انتخاباتي براي رياست جمهوري شود، به گفته تحليلگران به منابع کافي براي رقابت با دونالد ترامپ در سال 2020 ميلادي دسترسي دارد.
 • آمریکا با تشکیل داعش به دنبال نابودی دنیای اسلام است
 • وزیر سابق اطلاعات گفت: استکبار پس از اینکه در جنگ اقتصادی نتوانست به نتیجه برسد امروز آمریکا و هم‌پیمانانش با تشکیل داعش به دنبال نابودی دنیای اسلام هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی صبح امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح در گرگان اظهار داشت: لشکر 25 کربلا در دوران دفاع مقدس توانست افتخارات بسیاری را به نمایش گذارد و نیروهای مسلح ما در آن دوران افتخارات بزرگی را از خود به جای گذاشتند.وی افزود: دوران دفاع مقدس تنها جنگ نظامی با دشمن نبود بلکه در همه ابعاد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی نیز کشور ما درگیر شده بود که خوشبختانه در همه زمینه ها مردم ایران اسلامی سرافراز شدند.وزیر سابق اطلاعات تصریح کرد: در دهه 60علاوه بر جنگ در مرزها، حرکات منافقین و توطئه‌های آنها در داخل کشور را شاهد بودیم که همه این‌ها توسط استکبار هدایت می‌شد.وی اظهار کرد: متاسفانه برخی در کشورموفقیت‌ها و مقاومت‌هایی که در یک دوره نزدیک 40 ساله در انقلاب اسلامی به وجود آمد و تجربه‌ها و دستاوردهای بزرگ به‌دست آمد را مورد بی‌توجهی قرار می‌دهند و به دنبال تحریف این موضوع هستند.وزیر سابق اطلاعات تصریح کرد: موفقیت‌های دیروز و امروز نظام اسلامی و مردم ایران اسلامیدشمن را عصبانی کرده است.مصلحی گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدسعربستان بیش از 40 میلیارد دلار به صدام کمک کرد و کشورهای خلیج فارس در مجموع 70 میلیارد دلار به صدام کمک کردند.وی با اشاره به تشکیل سپاه با هدف پاسداری از انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای انقلاب، اظهار کرد: یک بخش کوچکی از کار سپاه مباحث نظامی است و امروز استکبار به دنبال آن است که به سپاه آسیب بزند.مصلحی تاکید کرد: استکبار و به خصوص آمریکا رو به نابودی است و امروز یکی از موسسات آمریکایی کار پژوهشی انجام داده که وضعیت آمریکا به چه سمتی می‌روددر یکی از مباحث به صراحت...
 • پیش بینی مشاور مقام معظم رهبری درباره نابودی آمریکا
 • حجت‌الاسلام حیدر مصلحی صبح امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح که در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس، مقاطعی که ما در میادین نبرد با مشکل مواجه می‌شدیم، لشکر 25 کربلا که از نیروهای انقلابی استان‌ مازندارن و گلستان امروز بوده است، از موفقیت‌ها و پیروزی‌های بزرگی برخوردار بود. وی ادامه داد: نیروهای مسلح ما در دوران دفاع مقدس افتخارات بزرگی را خلق و هشت سال جنگ را به یک مکتب بزرگ در ابعاد مختلف برای ارائه یک حرکت بزرگ انقلابی تبدیل کردند. مصلحی گفت: ما در دوران دفاع مقدس در تمام ابعاد امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی درگیر بودیم و در همه این ابعاد موفقیت‌های بزرگی برای مقابله با دشمن داشتیم و اینگونه نبود که در دوران دفاع مقدس تنها یک جنگ نظامی با دشمن داشته باشیم. مشاور مقام معظم رهبری در سپاه خاطرنشان کرد: در دهه 60، علاوه بر جنگ در مرزها، حرکات منافقین و توطئه‌های آنها در داخل کشور را شاهد بودیم که همه این‌ها توسط استکبار هدایت می‌شد. مصلحی تصریح کرد: یکی از نکات قابل توجه آن دهه، وجود 17 هزار شهید ترور است که بخش عمده آن در زمان دفاع مقدس انجام شد و سطح ترورها از سطح رئیس جمهور تا به یک کفاش در محله می‌رسید. برخی به دنبال تحریف دستاوردهای 40 ساله انقلاب هستند وی اضافه کرد: با کمال تاسف باید بگویم که برخی در کشور، موفقیت‌ها و مقاومت‌هایی که در یک دوره نزدیک 40 ساله در انقلاب اسلامی به وجود آمد و تجربه‌ها و دستاوردهای بزرگ بدست آمد را مورد بی‌توجهی قرار می‌دهند و به دنبال تحریف این موضوع هستند. وزیر سابق اطلاعات تصریح کرد: موفقیت‌های دیروز و امروز نظام اسلامی و مردم ایران اسلامی، دشمن را عصبانی کرده است. مصلحی گفت: برخی‌ها امروز به دنبال القای شبهه برای نسل جوان هستند که برای چه جنگ را ادامه...
 • از زیباترین صحنه سخنرانی ترامپ در سازمان ملل تا تهدید کره شمالی به نابودی خفت بار آمریکا و مرگ ثروتمندترین زن جهان
 • به گزارشگروهبین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان،اخباری از چهار گوشه جهان که هفته گذشته بیش از همه مورد توجه کاربران قرار گرفتند را در ادامه با کلیک برروی آنها بخوانید: ثروتمندترین زن جهان درگذشت+ تصاویر ظریف: اگر آمریکا امتیاز می خواهد ما هم امتیاز می خواهیم زنی که ادعا می‌کند همسر پنهانی سیسی و چاوز بوده است+ تصاویر رهبر کره شمالی حین سخنرانی ترامپ در سازمان ملل کجا بود؟+ تصاویر موگرینی: توافق هسته‌ای فقط هسته‌ایاست ظریف و تیلرسون برای اولین بار دور یک میز نشستند+ تصاویر کره شمالی صحبت‌های ترامپ در سازمان ملل را به «واق واق کردن سگ» تشبیه کرد وزیر خارجه آمریکا: ایرانی‌ها مردمی تحصیل‌کرده و پیچیده هستند تهدید کره شمالی به «نابودی خفت‌بار آمریکا» چهره مستاصل رئیس‌دفتر ترامپ هنگام سخنرانی او!+ عکس تیلرسون: برجام اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود واکنش‌های جهانی به نخستین سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تکرار ادعاهای ضدایرانی ترامپ؛ این بار در مجمع عمومی سازمان ملل زیباترین صحنه سخنرانی ترامپ در سازمان ملل! + فیلم پایکوبی شهرک‌نشینان صهیونیست بر سر مزار حضرت ابراهیم (ع) + فیلم کشته شدن آدمخوار آفریقایی در حال ارتکاب جرم+ تصاویر با ترین‌های جهان آشنا شوید+ تصاویر صرف هزینه‌های گزاف برای شبیه شدن به دختر رئیس‌جمهور آمریکا!+ تصاویر جنگ آمریکا و ایران تا چه حد محتمل است؟ استفاده از تصویر ملانیا ترامپ برای تبلیغ آموزشگاه زبان+ تصاویر تولید دمپایی‌هایی با نقش توییت‌های متناقض دونالد ترامپ+ تصاویر گزارش تلخ واشنگتن‌پست از شرایط مسلمانان روهینگیا کره شمالی: می‌خواهیم به نقطه‌ای برسیم که آمریکا جرأت صحبت کردن درباره گزینه نظامی را نداشته باشد انتهای پیام /
 • رسانه دولتی چین:خروج آمریکا از توافق هسته ای پیام بدی به کره شمالی می دهد
 • به گزارش جماران؛ رسانه دولتی چین در گزارشی تاکید کرد: خروج آمریکا از توافق هسته ای نه تنها به اعتبار این کشور لطمه می‌زند بلکه تلاش ها برای مذاکره با پیونگ یانگ ر ا نیز دشوار می‌کند و به کره شمالی می فهماند که قابل اعتماد نیست. چاینا دیلیرسانه دولتی چین در سرمقاله امروز خود با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته ای گزارش داد: اگر آمریکا از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 خارج شود نه تنها به اعتبار خود آسیب وارد می‌کند بلکه پیگیری مذاکره با کره شمالی درباره مساله هسته ای این کشور را بسیار دشوارتر خواهد کرد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل توافق هسته‌ای را یک شرمساریبرای آمریکا و توافق یک سویه توصیف کرد. رسانه دولتی چین در ادامه گزارش خود آورده است: واشنگتن با آسیب زدن به توافق هسته ای با ایران نه تنها یک شرمساری برای خود به وجود می آورد بلکه این پیام را به پیونگ یانگ ارسال می کند که اگر شما می خواهید پای میز مذاکره بیایید آمریکا در پایبندی به هیچ توافقی قابل اعتماد نیست. طبق قوانین آمریکا رییس جمهور موظف است هر نود روز یک بار گزارشی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه دهد. آنطور که گزارشات نشان می‌دهد ترامپ برخلاف میل باطنی‌اش دو بار پایبندی ایران را مورد تایید قرار داده و قرار است اواسط ماه اکتبر بار دیگر گزارشی درباره عمل کردن ایران به تعهداتش به کنگره ارائه کند. چاینا دیلی همچنین گزارش داد: ترامپ در حالی برای یافتن راهی جهت عدم تایید پایندی ایران به توافق هسته ای تلاش می کند که آژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها تایید کرده که این کشور کاملا به تعهداتش عمل می‌کند.
 • دو مذاکره کننده هسته ای آمریکا:دولت ترامپ مثل همیشه به دنبال راهی احمقانه است
 • به گزارش جماران؛ دو عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در یادداشتی رویکرد رئیس جمهور کشورشان در قبال برجام برای نابود کردن این توافق را احمقانه و خطرناک توصیف کردند که نتیجه‌ای جز انزوای آمریکا و بی اعتبار شدن این کشور به همراه ندارد. ویلیام برنز و جیک سولیوان، دو مذاکره کننده پیشین آمریکا در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز به بررسی رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پرداختند که گفته است از این توافق خوشش نمی‌آید و مایل است از آن خارج شود. برنز و سولیوان در یادداشت مشترک خود با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا درخصوص سیاست‌های ایران در منطقه خاورمیانه نوشتند: در یک دنیای ایده‌آل، ما دانش چرخه سوخت هسته‌ای ایران را حذف می‌کردیم، زرادخانه موشکی این کشور را از بین می‌بردیم، استفاده ایران از نیروهای نیابتی در منطقه را متوقف می‌کردیم و در مجموع این کشور را به یک قدرت منطقه‌ای مهارپذیرتر تبدیل می‌کردیم، اما ما در جهانی ایده‌آل زندگی نمی‌کنیم. دیپلماسی نیازمند سازش‌های دشوار است و توافق هسته‌ای به بهترین گزینه‌های ممکن دست پیدا کرد. دیپلماسی مانع از جنگی دیگر در خاورمیانه شد و یک بحران مشابه را که اکنون با کره شمالی با آن مواجهیم، رفع کرد. با این حال، پس از دو سال تایید مکرر پایبندی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی‌مان، سیاست خارجی آمریکا بر سر یک دو راهی برای اتخاذ تصمیمی مهم و ضروری قرار دارد. این دو مقام سابق آمریکا در ادامه با طرح ادعایی دیگر علیه ایران تصریح کردند: راه هوشمندانه این است که اتحاد میان قدرت‌های جهان و گذاشتن بار اثبات پایبندی بر دوش ایران حفظ شود. این به معنی همکاری با شرکا برای اجرای مستمر توافق، تقویت تحریم های غیرهسته‌ای ایران که حمایت از تروریسم و برنامه موشکی را هدف قرار می‌دهد، همکاری...
 • چاینا دیلی:خروج آمریکا از توافق هسته ای پیام بدی برای کره شمالی دارد
 • رسانه دولتی چین در گزارشی تاکید کرد: خروج آمریکا از توافق هسته ای نه تنها به اعتبار این کشور لطمه می‌زند بلکه تلاش ها برای مذاکره با پیونگ یانگ ر ا نیز دشوار می‌کند و به کره شمالی می فهماند که قابل اعتماد نیست. به گزارش ایسنا، چاینا دیلی رسانه دولتی چین در سرمقاله امروز خود با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته ای گزارش داد: اگر آمریکا از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 خارج شود نه تنها به اعتبار خود آسیب وارد می‌کند بلکه پیگیری مذاکره با کره شمالی درباره مساله هسته ای این کشور را بسیار دشوارتر خواهد کرد. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل توافق هسته‌ای را یک شرم‌ساری برای آمریکا و توافق یک سویه توصیف کرد. رسانه دولتی چین در ادامه گزارش خود آورده است: واشنگتن با آسیب زدن به توافق هسته ای با ایران نه تنها یک شرمساری برای خود به وجود می آورد بلکه این پیام را به پیونگ یانگ ارسال می کند که اگر شما می خواهید پای میز مذاکره بیایید آمریکا در پایبندی به هیچ توافقی قابل اعتماد نیست. طبق قوانین آمریکا رییس جمهور موظف است هر نود روز یک بار گزارشی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای به کنگره ارائه دهد. آنطور که گزارشات نشان می‌دهد ترامپ برخلاف میل باطنی‌اش دو بار پایبندی ایران را مورد تایید قرار داده و قرار است اواسط ماه اکتبر بار دیگر گزارشی درباره عمل کردن ایران به تعهداتش به کنگره ارائه کند. چاینا دیلی همچنین گزارش داد: ترامپ در حالی برای یافتن راهی جهت عدم تایید پایندی ایران به توافق هسته ای تلاش می کند که آژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها تایید کرده که این کشور کاملا به تعهداتش عمل می‌کند. انتهای پیام
 • برنی سندرز:توافق هسته ای باید حفظ شود/آمریکا در روابطش با ایران و عربستان بازنگری کند
 • سناتور ارشد آمریکایی ضمن تاکید بر این‌که آمریکا باید روابط خود با ایران از سر بگیرد، گفت: باید توافق هسته‌ای حفظ شود. به گزارش ایسنا، برنی سندرز، سناتور دموکرات آمریکایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اینترسپت، گفت: آمریکا نباید به حمایت بی‌چون و چرای خود از عربستان سعودی ادامه دهد و بهتر است روابط خود با ایران را از سر بگیرد. بنا بر این گزارش، سندرز در جریان کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری در سال 2016 برای ارائه این ایده که آمریکا باید به سرعت به سمت عادی‌سازی روابط خود با ایران پیش رود، مورد شدیدترین انتقادات قرار گرفت. سندرز در این گفت‌وگو تاکید کرد: یکی از زمینه‌هایی که آمریکا باید در سیاست خارجی خود در مورد آن بازنگری کند روابط با ایران و عربستان سعودی است. بنا به دلایلی که مهم‌ترین آن کلمه سه حرفی "نفت" است، آمریکا چشم خود را بر این حقیقت که عربستان یک کشور دیکتاتوری بوده و نقش بسیار مخربی در منطقه دارد، بسته است. ما بارها با آنها کنار آمده‌ایم، اما در عوض با ایران که انتخابات برگزار می‌کند و جوانان آن خواستار تعامل بیشتر با غرب هستند، مقابله می‌کنیم. سندرز همچنین از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد و گفت: باید توافق هسته‌ای ایران را حفظ کنیم. در واقع این توافق نشان‌دهنده نمونه واقعی یک رهبری آمریکایی است. انتهای پیام
 • دو مذاکره کننده هسته ای آمریکا:دولت از حماقت های خطرناکش دست بردارد و به توافق پایبند بماند
 • دو عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در یادداشتی رویکرد رئیس جمهور کشورشان در قبال برجام برای نابود کردن این توافق را احمقانه و خطرناک توصیف کردند که نتیجه‌ای جز انزوای آمریکا و بی اعتبار شدن این کشور به همراه ندارد. به گزارش ایسنا، ویلیام برنز و جیک سولیوان، دو مذاکره کننده پیشین آمریکا در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز به بررسی رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پرداختند که گفته است از این توافق خوشش نمی‌آید و مایل است از آن خارج شود. برنز و سولیوان در یادداشت مشترک خود با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا درخصوص سیاست‌های ایران در منطقه خاورمیانه نوشتند: در یک دنیای ایده‌آل، ما دانش چرخه سوخت هسته‌ای ایران را حذف می‌کردیم، زرادخانه موشکی این کشور را از بین می‌بردیم، استفاده ایران از نیروهای نیابتی در منطقه را متوقف می‌کردیم و در مجموع این کشور را به یک قدرت منطقه‌ای مهارپذیرتر تبدیل می‌کردیم، اما ما در جهانی ایده‌آل زندگی نمی‌کنیم. دیپلماسی نیازمند سازش‌های دشوار است و توافق هسته‌ای به بهترین گزینه‌های ممکن دست پیدا کرد. دیپلماسی مانع از جنگی دیگر در خاورمیانه شد و یک بحران مشابه را که اکنون با کره شمالی با آن مواجهیم، رفع کرد. با این حال، پس از دو سال تایید مکرر پایبندی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی‌مان، سیاست خارجی آمریکا بر سر یک دو راهی برای اتخاذ تصمیمی مهم و ضروری قرار دارد. این دو مقام سابق آمریکا در ادامه با طرح ادعایی دیگر علیه ایران تصریح کردند: راه هوشمندانه این است که اتحاد میان قدرت‌های جهان و گذاشتن بار اثبات پایبندی بر دوش ایران حفظ شود. این به معنی همکاری با شرکا برای اجرای مستمر توافق، تقویت تحریم های غیرهسته‌ای ایران که حمایت از تروریسم و برنامه موشکی را هدف قرار می‌دهد، همکاری...
 • بارزانی:بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره ایم
 • رئیس اقلیم کردستان عراق فشارهای بین‌المللی برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی مقابل آزادی هستند.به گزارش ایسنا، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت: همه‌پرسی استقلال در موعد خود برگزار می‌شود و تصمیم دست خود مردم است. این همه‌پرسی تنها برای تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست. ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه‌پرسی را رد می‌کنیم.وی افزود:‌ از بغداد و جامعه جهانی دعوت می‌کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند.مسعود بارزانی در جمع حامیان خود تاکید کرد: قطع بودجه از سوی بغداد به منزله عملیات انفال جدید علیه کردستان است.بارزانی در این سخنرانی سعی کرد بغداد و جامعه جهانی را مطمئن سازد که همه‌پرسی با هدف احترام به حق کردها در استقلال است.وی با اشاره به ایران و ترکیه تاکید کرد: اقلیم کردستان طی ۲۵ سال گذشته روابط خوبی با کشورهای همجوار داشت آیا این مدت برای مذاکره با ما بر سر حل بحران کافی نبود که فورا این کشورها زبان تهدید را در پیش گرفتند.بارزانی همچنین از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تشکر کرد و گفت: نیروهای پیشمرگ فداکاری زیادی داشتند اما بغداد آنها را رها کرد.وی خواستار برخورد به نحو احسن با آوارگان در کردستان عراق شد.رئیس اقلیم کردستان عراق خطاب به طرفدارانش گفت: شما باید روز ۲۵ سپتامبر به پای صندوق‌های رای بروید و سرنوشتتان را تعیین کنید. کشور شما یک کشور فدرالیسم دموکرات خواهد بود.آخرین هشدار ترکیه به بارزانیاین در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه‌پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند.این...
 • گاندی چه می گوید خواندنی شد
 • به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، نشر ماهی به تازگی کتاب "گاندی چه می‌گوید؟ "( درباره‌ی عدم خشونت، مقاومت و شجاعت)، اثر نورمن فینکلشتاین با ترجمه محمد واعظی‌نژاد منتشر کرده است. نورمن فینکلشتاین در این کتاب کم‌حجم به بررسی آرای سیاسی مهاتما گاندی، رهبر بزرگ هند، و مشخصا آموزه پرهیز از خشونت او می‌پردازد. نویسنده ادعا می‌کند در طول دهه‌های اخیر از این آموزه گاندی سوءتعبیر شده و در بسیاری موارد به انفعال ختم شده است،‌ در حالی که نوشته‌ها و عملکرد گاندی تفسیری خلاف این را به ما نشان می‌دهد. نورمن فینکلشتاین، استاد علوم سیاسی است که بیشتر به خاطر مخالفت‌هایش با سیاست‌های دولت اسرائیل مشهور است. پدر و مادر او از بازماندگان هلوکاست هستند. کتاب گاندی چه می‌گوید؟ ( درباره‌ی عدم خشونت، مقاومت و شجاعت) با ترجمه محمد واعظی‌نژاد در ۱۱۲ ،صفحه رقعی و با قیمت۹۰۰۰ تومان به کتابفروشی ها رسید. ۵۰۲ گاندی چه می گوید نشر ماهی محمد واعظی نژاد
 • هشدار ترکیه به اربیل/بارزانی:بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم
 • بین الملل>خاورمیانه - ایسنا نوشت: رئیس اقلیم کردستان عراق فشارهای بین‌المللی برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی مقابل آزادی هستند. مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت: همه‌پرسی استقلال در موعد خود برگزار می‌شود و تصمیم دست خود مردم است. این همه‌پرسی تنها برای تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست. ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه‌پرسی را رد می‌کنیم.وی افزود:‌ از بغداد و جامعه جهانی دعوت می‌کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند.مسعود بارزانی در جمع حامیان خود تاکید کرد: قطع بودجه از سوی بغداد به منزله عملیات انفال حدید علیه کردستان است.بارزانی در این سخنرانی سعی کرد بغداد و جامعه جهانی را مطمئن سازد که همه‌پرسی با هدف احترام به حق کردها در استقلال است.وی با اشاره به ایران و ترکیه تاکید کرد: اقلیم طی ۲۵ سال گذشته روابط خوبی با کشورهای همجوار داشت این مدت برای مذاکره با ما بر سر حل بحران کافی نبود که فورا این کشورها زبان تهدید را در پیش گرفتند.بارزانی همچنین از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تشکر کرد و گفت: نیروهای پیشمرگ فداکاری زیادی داشتند اما بغداد آنها را رها کرد.وی خواستار برخورد به نحو احسن با آوارگان در کردستان عراق شد.رئیس اقلیم کردستان عراق خطاب به طرفدارانش گفت: شما باید روز ۲۵ سپتامبر به پای صندوق‌های رای بروید و سرنوشتتان را تعیین کنید. کشور شما یک کشور فدرالیسم دموکرات خواهد بود.آخرین هشدار ترکیه به بارزانیاین در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه‌پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و...
 • حسن سلطانی از گویندگی خبر در سال های جنگ می گوید:پای صحبت گوینده پیام آژیر خطر در زمان جنگ
 • خبرگزاري آريا - اين صدا همچنان پخش مي‌شد تا زماني که از تهران و از ستاد جنگ نوار اعلام وضعيت قرمز براي همه مراکز فرستاده شد و نواري که با صداي من پخش مي‌شد، حذف گرديد.گروه جهاد و مقاومت مشرق - «شنوندگان عزيز توجه فرماييد، صدايي که هم اکنون مي‌شنويد وضعيت قرمز يا وضعيت خطر است و معني و مفهوم آن اين است که به پناهگاه‌ها و نقاط امن پناه ببريد.» شايد خيلي‌ها به خصوص مردم اهواز روزهايي را که جنگ با تمام نامردي‌اش، رخ عيان کرد، با اين پيام به خاطر داشته باشند؛ پيامي که در ابتدا «حسن سلطاني» گوينده خبر و مجري باسابقه صدا و سيما بعد از به صدا درآمدن آژير خطر آن را مي‌خواند. سلطاني اگرچه از سال 58 به صداوسيما يا همان راديو و تلويزيون انقلاب اسلامي ايران مي‌رود، اما يک سال بعد دست سرنوشت او را راهي خوزستان کرده و از قضا نخستين روزهاي جنگ را در مرکز راديو و تلويزيون اهواز سپري مي‌کند. روزهايي که معتقد است هر کسي در هر عرصه‌اي که مشغول به فعاليت بود، درگير جنگ و يک رزمنده به تمام عيار مي شد. او اگرچه براي گويندگي خبر پا به مرکز اهواز مي‌گذارد؛ ولي با نواخته شدن شيپور جنگ، پا را از گويندگي فراتر گذاشته و حتي براي گرفتن گزارش به مناطق عملياتي نيز مي‌رود... گزارش‌هايي که چاشني تمام آنها اشک و حسرت بوده و چه خاطره‌هايي که از آنها ندارد. معتقد است به کار براي دفاع مقدس عشق مي‌ورزيده حالا چه در گويندگي خبر باشد چه در نويسندگي و چه در گزارشگري از جنگ... مي‌گويد: «من هرچه ياد گرفتم در آن دوران بود. دوراني که ضبط ناگرا را مي‌انداختم روي دوشم و از مناطق جنگي گزارش راديويي و تلويزيوني تهيه مي‌کردم. من آن روزها در راهي قدم گذاشته بودم که جز رسيدن به شهادت، پاياني براي آن نمي‌خواستم؛...
 • بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم/هشدار ترکیه به اربیل درباره عواقب وخیم استقلال
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره همه ‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت:همه‌پرسی استقلال در موعد خود برگزار می‌شود و تصمیم دست خود مردم است؛ این همه‌پرسی تنها برای تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست، ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه‌پرسی را رد می‌کنیم. وی افزود:‌ از بغداد و جامعه جهانی دعوت می‌کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند. این در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه‌پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند. این شورا در پایان نشست خود به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای تأکید کرد، دولت اقلیم کردستان باید از این تصمیم صرف نظر کند، تا اینکه زمان آن برسد. بکر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه اظهار داشت: برای آخرین بار از کردستان عراق می‌خواهیم عقلانی رفتار کرده و فکر برگزاری همه‌پرسی را از سرش بیرون کند؛ما همچنین مخالف تعویق برگزاری همه‌پرسی هستیم باید این همه‌پرسی برای همیشه لغو شود. بوزداغ افزود: دوست نداریم تحریمی را اعمال کنیم، اما اگر لازم باشد این کار را خواهیم کرد. دولت ترکیه در این نشست مجموعه تدابیری را در واکنش به همه‌پرسی اتخاذ کرد که فعلا از افشای آنها امتناع کرده و گفته، هنوز زود است، درباره آن صحبت شود. بوزداغ تأکید کرد: همه راه‌ها را در صورت برگزاری یا لغو همه‌پرسی بررسی کردیم، ترکیه بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد و طرح‌هایی برای رویارویی با تمام خطرات دارد، امیدواریم مجبور نشویم از این راه‌حل‌ها استفاده کنیم.
 • مجری جدید کافه از این برنامه می گوید/تلویزیون سانسورهای خودش را دارد
 • فرهنگ>تلویزیون - امید روحانی منتقد سینما که اجرای سری جدید برنامه «کافه فیلم» را بر عهده گرفته است می‌گوید امیدوار است پخش این برنامه در جهت بالا رفتن سطح توقع و سلیقه مردم باشد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پخش سری جدید برنامه «کافه فیلم» با اجرای امید روحانی از شبکه آی‌فیلم آغاز شده است. پیش از امید روحانی محمد صادقی اجرای سری قبلی این برنامه را بر عهده داشت که روحانی در این باره توضیح داد: «تاجاییکه من در جزیان هستم و به من گفته شد قرارداد گروه با آقای صادقی تمام شده بود، کار ایشان در برنامه پایان یافته بود و به همین دلیل من برای اجرا به برنامه دعوت شدم.» او ادامه داد: «اگر غیز از این بود من حتما خودم را موظف می‌دانستم که از آقای صادقی اجازه بگیرم و اگر ایشان هنوز در برنامه بودند من چنین پیشنهادی را نمی پذیرفتم. اما همانطور که گفتم کار استاد صادقی برای اجرای آن تعداد برنامه تمام شده بود و از من خواستند که برای اجرای سری جدید بروم.» این منتقد سینما درباره سری جدید برنامه توضیح داد: «اولین بخش این برنامه که ضبطش را از چندی پیش شروع کردیم و هنوز هم تمام نشده، مربوط به هفته دفاع مقدس است که پخش آن از پنج شنبه به مدت یک هفته با فیلم‌های این ژانر آغاز می‌شود.» روحانی در ادامه درباره انتخاب فیلم‌هایی که در برنامه نمایش داده می‌شوند و مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند یادآور شد: « واقعیت‌اش این است که دست کسی برای این مورد باز نیست و انتخاب فیلم‌ها مستلزم چندین عامل است، یکی از مهمترین آنها اینکه تلویزیون رایت و حق پخش کدامیک از فیلم‌ها را داشته باشد. بنابراین از میان لیسیتی که آنها دارند و اجازه نمایش دارند سعی می‌کنیم فیلم‌های انتخاب شوند که تازگی بیشتری داشته باشند. در این...
 • بررسی وضعیت تحریم های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته ای/احتمال بازگشت تحریم ها از اوایل سال ۲۰۱۸/تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا
 • آنچه به نظر می‌رسد این است که رئیس‌جمهور آمریکا آماده آن می‌شود تا در ماه اکتبر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام و به‌تبع آن از این توافق خارج شود. اما اکنون سؤال اساسی برای بسیاری از تحلیلگران این است که در صورت خروج آمریکا از این توافق چه بر سر تحریم‌های ایران خواهد آمد؟ به گزارش «تابناک» 15 اکتبر درراه است و در این تاریخ ترامپ باید گزارش سوم دولت خود در رابطه با وضعیت اجرای توافق هسته‌ای از سوی ایران را به کنگره ارائه کند. در صورت آنکه ترامپ گزارش خود را مبنی بر عدم پایبندی ایران به توافق ارائه کند، سناریوهای متفاوتی در مورد تحریم‌های ایران وجود خواهد داشت. نشریه پلاتز در گفتگو با چند تن از متخصصان تحریم این مسئله را موردبررسی قرار داده است. اقدامات کاخ سفید اگر ترامپ عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند می‌تواند در ادامه این روش اقدام به صدور یک دستور اجرایی برای اجرای مجدد تحریم‌های ایران که از سوی آمریکا وضع‌شده نماید. اوباما طبق دستور اجرایی خود تحریم‌های دریایی، نفتی و تحریم برخی بخش‌های دیگر را در اجرای برجام تعلیق کرده بود. ترامپ تاکنون تعلیق این تحریم‌ها را تمدید کرده بود اما اکنون قادر است با یک دستور اجرایی بازگشت همه تحریم‌های ایران که معلق شده بود را در دستور کار قرار دهد و مجدداً حالت قانونی به آن‌ها بدهد. این موضوع را الیزابت روزنبرگ و پیتر هارل متخصصان مرکز مطالعات امنیتی جدید آمریکا بیان کرده است. به گفته آن‌ها: در این صورت کاخ سفید یک‌راه قانونی مشخص برای بازگرداندن تحریم‌ها از طریق استفاده از اختیارات رئیس‌جمهور و قدرت وی در این زمینه خواهد داشت. حتی این احتمال وجود دارد که ترامپ همچنان این تحریم‌ها را معلق نگاه داشته اما اقدام به وضع تحریم‌های جدید در زمینه‌های دیگر کند و برای مثال تحریم...
 • بارزانی:بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم/هشدار ترکیه به اربیل درباره عواقب وخیم استقلال
 • رئیس اقلیم کردستان عراق فشارهای بین‌المللی برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی مقابل آزادی هستند. به گزارش ایسنا، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت: همه‌پرسی استقلال در موعد خود برگزار می‌شود و تصمیم دست خود مردم است. این همه‌پرسی تنها برای تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست. ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه‌پرسی را رد می‌کنیم. وی افزود:‌ از بغداد و جامعه جهانی دعوت می‌کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند. آخرین هشدار ترکیه به بارزانی این در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه‌پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند. این شورا در پایان نشست خود به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای تاکید کرد، دولت اقلیم کردستان باید از این تصمیم صرف نظر کند تا اینکه زمان آن برسد. بکر بوزداغ، سخنگوی دولت ترکیه اظهار داشت: برای آخرین بار از کردستان عراق می‌خواهیم عقلانی رفتار کرده و فکر برگزاری همه‌پرسی را از سرش بیرون کند. ما همچنین مخالف تعویق برگزاری همه‌پرسی هستیم باید این همه‌پرسی برای همیشه لغو شود. بوزداغ افزود: دوست نداریم تحریمی را اعمال کنیم اما اگر لازم باشد این کار را خواهیم کرد. دولت ترکیه در این نشست مجموعه تدابیری را در واکنش به همه‌پرسی اتخاذ کرد که فعلا از افشای آنها امتناع کرده و گفته، هنوز زود است درباره آن صحبت شود. بوزداغ تاکید کرد: همه راه‌ها را در صورت برگزاری یا لغو همه‌پرسی بررسی کردیم ترکیه براساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد و طرح‌هایی برای رویارویی با تمام خطرات دارد...
 • بارزانی:بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم/کردها آماده پرداختن هر بهایی برای آزادی هستند
 • رئیس اقلیم کردستان عراق فشارهای بین‌المللی برای لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی مقابل آزادی هستند.به گزارش ایسنا، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت: همه‌پرسی استقلال در موعد خود برگزار می‌شود و تصمیم دست خود مردم است. این همه‌پرسی تنها برای تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست. ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه‌پرسی را رد می‌کنیم.وی افزود:‌ از بغداد و جامعه جهانی دعوت می‌کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند.مسعود بارزانی در جمع حامیان خود تاکید کرد: قطع بودجه از سوی بغداد به منزله عملیات انفال حدید علیه کردستان است.بارزانی در این سخنرانی سعی کرد بغداد و جامعه جهانی را مطمئن سازد که همه‌پرسی با هدف احترام به حق کردها در استقلال است.وی با اشاره به ایران و ترکیه تاکید کرد: اقلیم طی ۲۵ سال گذشته روابط خوبی با کشورهای همجوار داشت این مدت برای مذاکره با ما بر سر حل بحران کافی نبود که فورا این کشورها زبان تهدید را در پیش گرفتند.بارزانی همچنین از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تشکر کرد و گفت: نیروهای پیشمرگ فداکاری زیادی داشتند اما بغداد آنها را رها کرد.وی خواستار برخورد به نحو احسن با آوارگان در کردستان عراق شد.رئیس اقلیم کردستان عراق خطاب به طرفدارانش گفت: شما باید روز ۲۵ سپتامبر به پای صندوق‌های رای بروید و سرنوشتتان را تعیین کنید. کشور شما یک کشور فدرالیسم دموکرات خواهد بود.آخرین هشدار ترکیه به بارزانیاین در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه‌پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند.این شورا در...
 • شاه بلوط گیلان رو به نابودی
 • ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان گفت: با وجود بیماری سوختگی به نام آتشک که به جان درختان شاه‌بلوط گیلان افتاده است،این گونه ارزشمند گیاهی رو به نابودی است. دکتر ابراهیم آذرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:امید است به منظور حفظ و احیای شاه بلوط آلوده شده با بیماری سوختگی در سالی که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال سرلوحه آن است، برنامه‌ریزیهای کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت صورت بگیرد. وی افزود: شاه‌بلوط یک گونه نادر ارزشمند صنعتی و دارویی جنگل هیرکانی (جنگل‌های شمال ایران) است و مهم‌ترین مناطق تولید شاه ‌بلوط در گیلان ویسرود شفت، سیاه‌مزگی تالش، قلعه‌رودخان فومن، شفارود رضوانشهر، شاه‌بلوط محله بازکیاگوراب لاهیجان است. ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان ادامه داد: میوه شاه بلوط از نظر طب سنتی گرم و خشک بوده و دارای ترکیبات اسید چرب، نشاسته، ازت، ویتامین ب، فیبر، منیزیم، تانن، آسین، فلاونوئید، آمینواسید و برخی از املاح معدنیاست. دکتر آذرپور با اشاره به جایگاه متمایزی که شاه بلوط ایران نسبت به شاه بلوط اروپا و سایر نقاط دنیا دارد، خاطر نشان کرد: نحوه مصرف میوه شاه بلوط در دنیا به سه صورت آب پز، بخار پز و خام است.این میوه برای کاهش چربی و کلسترول خون، تنظیم تعادل عصبی، درمان کم خونی، زخم معده، بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از سرطان‌ها مناسب است. در طب سنتی از برگ و پوست شاه بلوط برای درمان برونشیت، اسهال، سیاه سرفه، تب و بواسیر استفاده می‌شود. آذرپور تاکید کرد: علت اصلی تخریب رویشگاه های شاه بلوط گیلان، بیماری سوختگی (آتشک) است که بسیاری از درختان شاه بلوط را مبتلا ساخته است. ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان با اشاره به اینکه این بیماری علاوه ‌بر جوانه‌ها، ساقه‌ها و شاخه‌های درخت شاه بلوط را نیز در هر اندازه‌ای که باشند آلوده می‌کند، خاطرنشان کرد: حفاظت از درختان سالم شاه بلوط...
 • نابودی داعش را تا ۲ ماه دیگر جشن می گیریم
 • سردار سلیمانی در اربعین شهید مرتضی حسین‌پور:فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: نابودی داعش نزدیک است و تا 2 ماه دیگر نابودی این شجره خبیثه را جشن می‌گیریم و ایران، روسیه، سوریه و عراق باید این جشن را برپا کنند. به گزارش خبرگزاری فارس از لنگرود، سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی عصر پنج‌شنبه در مراسم اربعین فرمانده جبهه مقاومت شهید «مرتضی حسین‌پور» در گلزار شهدای شلمان لنگرود با بیان اینکه شهید مرتضی حسین‌پور یکی از مجاهدانی بود که مهر و علاقه‌اش در کشورهای سوریه، عراق و لبنان ریشه دوانده بود و این به‌دلیل تأثیرات ایشان در این کشورها بود، تصریح کرد: ‌این شهید بزرگوار سن کمی داشت اما تاثیرات فراوانی برجای گذاشت و حماسه‌آفرینی کرد.وی با اشاره به اینکه شهید حسین‌پور به‌حرمت حضرت معصومه(س) فامیلی جهادی خود را «قمی» نهاد و نام حسین را به‌جهت راه امام حسین(ع) انتخاب کردند، عنوان داشت: انسان‌ها در بحران‌ها شخصیت خود را نشان می‌دهند و هر‌چقدر این بحران‌ها سخت‌تر باشد، نشان از قدرت احاطه انسان بر بحران‌ها دارد.فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با برشمردن ‌ویژگی‌های بارز شهید حسین‌پور، از «قدرت» و «شجاعت در سختی‌ها» و «مدیریت بحران‌ها» به‌عنوان ویژگی بارز این شهید بزرگوار یاد کرد و ادامه داد: ‌شهید حسین‌پور هرچه بحران سخت‌تر می‌شد، تسلطش بر آن بحران بیشتر می‌شد و هجمه و فشار دشمن هیچ تاثیری بر ‌وی نگذاشت.وی با بیان اینکه شهید حسین‌پور در شب شهادتش چهار بار مجروح شد، گفت: این شهید با مدیریتش جان 100 نفر را نجات داد، این تابلوی زیبای معرفی جوان ایرانی است که باید الگو و مایه افتخار همه باشد.سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه شهید حججی هم در زیر تیغ، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داد و این عملکرد برای همگان افتخار است، بیان کرد: ‌شهید حججی ‌توانست در میدان جنگ و در زیر تیغ چاقو خم به ابرو نیاورد و تابلوی...
 • آتشک شاه بلوط گیلان را رو به نابودی می برد
 • گیلان-ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان گفت: با وجود بیماری سوختگی به نام «آتشک» که به جان درختان شاه‌بلوط گیلان افتاده است، این گونه ارزشمند گیاهی رو به نابودی است. به گزارش قدس آنلاین، ابراهیم آذرپور گفت: امید است به منظور حفظ و احیای شاه بلوط آلوده شده با بیماری سوختگی در سالی که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال سرلوحه آن است، برنامه‌ریزیهای کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت صورت بگیرد. وی افزود:شاه‌بلوط یک گونه نادر ارزشمند صنعتی و دارویی جنگل هیرکانی (جنگل‌های شمال ایران) است و مهم‌ترین مناطق تولید شاه ‌بلوط در گیلان ویسرود شفت، سیاه‌مزگی تالش، قلعه‌رودخان فومن، شفارود رضوانشهر، شاه‌بلوط محله بازکیاگوراب لاهیجان است. ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان ادامه داد:میوه شاه بلوط از نظر طب سنتی گرم و خشک بوده و دارای ترکیبات اسید چرب، نشاسته، ازت، ویتامین ب، فیبر، منیزیم، تانن، آسین، فلاونوئید، آمینواسید، برخی از املاح معدنی و... است. شاه‌بلوط گیلان جایگاه ممتازی در دنیا دارد آذرپور با اشاره به جایگاه متمایزی که شاه بلوط ایران نسبت به شاه بلوط اروپا و سایر نقاط دنیا دارد،خاطر نشان کرد: نحوه مصرف میوه شاه بلوط در دنیا به سه صورت آب پز، بخار پز و خام است. وی افزود: این میوه برای کاهش چربی و کلسترول خون، تنظیم تعادل عصبی، درمان کم خونی، زخم معده بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از سرطان‌ها مناسب است. در طب سنتی از برگ و پوست شاه بلوط برای درمان برونشیت، اسهال، سیاه سرفه، تب و بواسیر استفاده می‌شود. آذرپور تاکید کرد: علت اصلی تخریب رویشگاه های شاه بلوط گیلان، بیماری سوختگی (آتشک) است که بسیاری از درختان شاه بلوط را مبتلا ساخته است حفاظت از درختان سالم شاه بلوط ضروری است ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻮم زراﻋﺖ و اﺻﻼح ﻧﺒﺎﺗﺎت اﯾﺮان با اشاره به اینکه این بیماری علاوه ‌بر جوانه‌ها، ساقه‌ها و شاخه‌های درخت شاه بلوط را...
 • عواقب نابودی برجام به دست ترامپ چه خواهد بود
 • رویداد۲۴- دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا روز سه‌شنبه صحنه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل به پا کرد. او نه مانند نیکیتا خروشچف در سال 1960 کفش خود را به روی میز کوبید و نه مانند یاسر عرفات در سال 1974 از تفنگ و شاخه زیتون گفت. اما ترامپ به روش خود آرامش مخاطبان را با یک سخنرانی شگفت‌آور و جنگ طلبانه برهم زد.به گزارشرویداد۲۴به نقل از واشنگتن‌پست، او در ابتدا با «مرد موشکی» خواندن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را مسخره کرد و بعد به او هشدار داد که اگر آمریکا تحریک شود، «کره شمالی را کاملاً نابود» خواهد کرد. اما شاید مسئله نگران‌کننده‌تر تهدید تلویحی ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ایران بود. حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به روش خود به صحبت‌های ترامپ پاسخ داد: «اگر در هر شرایطی آمریکا تصمیم به نقض توافق بگیرد... این بدان معنا است که دست ما برای هرگونه اقدامی که به نفع کشورمان تشخیص دهیم کاملاً باز است.»این شرایط یادآور سال 2002 است، زمانی که آمریکا تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای با کره شمالی گرفت و بهترین فرصت برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای کره شمالی را بر باد داد. اگر ترامپ از تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای در پانزدهم اکتبر امتناع کند، نتیجه همان خواهد بود: یک کشور دیگر با تسلیحات هسته‌ای دور برد که قابلیت ضربه زدن به آمریکا را دارد.توافقی که در سال 2015 با ایران نهایی شد به شکل قابل‌توجهی مشابه توافق مورد مذاکره با کره شمالی در سال 1994 است- از نظر پیدایش، مفهوم و مقاومت سیاسی که با آن روبرو شد.هر دو داستان با بلندپروازی هسته‌ای آغاز شد. هم ایران و هم کره شمالی زمانی که تحت‌فشارهای بین‌المللی قرار گرفتند، برنامه هسته‌ای خود را متوقف کردند. البته برخی تفاوت‌ها وجود دارند. کره شمالی یک برنامه با پایه پلوتونیوم را پیگیری می‌کرد درحالی‌که تمرکز اصلی ایران بر...
 • مصر:نابودی داعش در عراق هدف نهایی نیست
 • به گزارشبولتن نیوز،«سامح شکری» در سخنانی در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، گفت که نابودی داعش در عراق هدف نهایی نیست. «أحمد أبوزید» سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر گفت که شکری در این نشست تأکید کرد که وقت آن رسید تا موضع بین‌المللی علیه همه طرف‌هایی که حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای از تروریسم بعمل می‌آورند و به پناهگاهی امن برای تروریست‌ها تبدیل شده‌اند، اتخاذ شود. به نوشته روزنامه القدس‌العربی، در این نشست «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق به نمایندگی از سوی «حیدر العبادی» نخست‌وزیر این کشور و تعدادی از وزرای خارجه گروه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش حضور داشتند.
 • وعده سردار سلیمانی جشن نابودی داعش تا دو ماه دیگر
 • به گزارش خبرگزاری برناگیلان ؛فرمانده نیروی قدس سپاه در مراسم اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی ملقب حسین قمی گفت: وقتی شهید حججی به شهادت رسید پیامی صادر کردم و در آن تاکید کردم تا سه ماه دیگر ریشه داعش را می‌خشکانیم الان هم می‌گویم نابودی داعش نزدیک است و تا دو ماه دیگر نابودی این شجره خبیثه را جشن می‌گیریم و ایران و روسیه و سوریه و عراق باید این جشن را برپا کنند. سردار سلیمانی گفت: سه عامل بر حضور ایران در دفاع از سوریه و عراق و مقابله با داعش موثر است. در برخی موارد دیپلماسی جواب نمی‌دهد. اگر دیپلماسی در برخی موارد جواب می‌داد امام علی و امام حسین علیهما السلام از همه بهتر اهل دیپلماسی بودند. فرمانده دلیر سپاه قدس افزود: در مورد تروریست‌های منطقه راهی جز مقابله نیست، چرا آیت الله العظمی سیستانی و آیت الله خامنه‌ای دستور مقابله دادند؟ در شنود شنیدم که دو جوان داعشی با ناراحتی به هم می‌گفتند نوبت من بود که عملیات انتحاری انجام دهم، اما نوبت مرا به دیگری داده است. وی علت دوم حضور ایران در دفاع از حرم را دور نگه داشتن ایران از این خطر بزرگ دانست و افزود: داعش عراق و شام را پلی برای رسیدن به 3 علت حضور ایران در دفاع از حرم؛ - در مورد تروریست‌های منطقه راهی جز مقابله نیست - دور نگه داشتن ایران از این خطر بزرگ - هدف دشمن برای از بین بردن استقلال و موجودیت ایران ایران می‌داند، ما می‌توانستیم بنشینیم ببینیم عراق و سوریه کی سقوط می‌کند و به ما برسند؟ هیچ انسان هوشمندی این موضوع را قبول نمی‌کند. فرمانده سپاه قدس، عامل سوم را معطوف به هدف دشمن برای از بین بردن استقلال و موجودیت ما دانست و افزود: در این زمینه راهی جز ایستادگی وجود ندارد. سردار سلیمانی با تجلیل از فداکاری‌ها و...