آیت‌الله طالقانی طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «هیچکس حق ندارد مرا به ضدانقلاب بودن متهم کند. من هروقت احساس ضعف در ایمانم بکنم؛ چهره امام که یادم می‌افتد در ایشان ذوب می‌شوم.»

خبرگزاری تسنیم: محمود بازرگانی مدرس رشته جامعه‌شناسی تاریخی و از مبارزان سیاسی پیش از انقلاب است که تجربه دو سال حبس در زندان‌های رژیم ستمشاهی را در کارنامه خود دارد ، به بهانه سالروز درگذشت آیت‌الله طالقانی مصاحبه ای با او انجام دادیم که در زیر می آید:

ابتدا درباره اینکه چرا مرحوم طالقانی در میان مبارزان سیاسی علیه رژیم پهلوی مورد احترام است؟

آیت‌الله طالقانی در سال 1289 در روستای گلیرد از توابع طالقان متولد شد.
از کودکی بسیار باهوش بود و از بچه‌های هم‌دوره خود بیشتر می‌فهمید و اساتید ایشان در حوزه علمیه متفقاً نبوغ ایشان را تایید می‌کردند. پدر ایشان از علمای مبارز بودند و رضاخان بارها برای تطمیع ایشان هدایایی ارسال کرد؛ رضاخان بسیاری از روحانیون که در فشار مالی بودند را با این روش‌ها از راه مبارزه خارج می‌کرد اما پدر آیت‌الله طالقانی فریب رضاخان را نخورد و آیت‌الله طالقانی با توجه به هوشمندی که داشت؛ حرکات پدرش را درک کرد و از آن الگو گرفت؛ به نحوی که به راحتی ظلم را می‌شناخت و قادر به تبیین آن بود.

آیت‌الله طالقانی یک روحانی معمولی، روضه‌خوان و امام جماعت معمولی نبود. دور اول مبارزات وی در زمان رضاخان و اوج سرکوب مخالفان توسط او در سال‌های 1317 تا 1320 بود که آیت‌الله طالقانی به افشاگری علیه رضاخان می‌پردازد. دور دوم مبارزات ایشان از سال 1320 تا 1332 بود که عمده‌ترین فعالیت مبارزاتی ایشان تشکیل انجمن‌های اسلامی بود. پس از ماجرای ترور شاه، بسیاری از فعالیت‌های سیاسی ممنوع می‌شود و در همین دوره آیت‌الله طالقانی مبارزه سیاسی را در قالب انجمن‌های اسلامی درمی‌آورند که طی آنها به روشنگری می‌پرداختند؛ انجمن‌های دانش‌آموزی، معلمی و از همه مهم‌تر انجمن‌های اصناف که در آن دوره آیت‌الله طالقانی تلاش می‌کند بازاریان را به شکل منسجم علیه حکومت بشوراند که نقش موثری هم در وراندازی رژیم ایفا کردند.

ویژگی دیگر دور دوم مبارزات آیت‌الله طالقانی ارتباط با مردم بود. آیت‌الله طالقانی متواضع‌ترین روحانی بود که در تهران زندگی می‌کرد؛ درب خانه ایشان همیشه به روی مردم باز بود و مردم به راحتی برای مسائل و مشکلات‌ خود به نزد ایشان می‌آمدند. دور بعدی مبارزات ایشان مربوط به سال‌های 32 تا 40 است که ایشان یک مرکز مهم روشنگری در مسجد هدایت واقع در خیابان جمهوری فعلی را راه‌اندازی می‌کند؛ این مسجد در نوع خودش بی‌نظیر بود.

آیت‌الله طالقانی در فاصله بین دو نماز برای مردم سخنرانی می‌کرد؛ پس از نماز عصر و نماز عشا پذیرای صحبت‌های مردم می‌شد و جلسات تفسیر قرآن داشت؛ صندوق‌های قرض‌الحسنه را با همکاری بازاریان راه‌اندازی کردند که بسیاری از مشکلات اقتصادی اهالی آن منطقه را برطرف می‌کرد و از همه‌ مهم‌تر این که ارتباطات زیرزمینی آیت‌الله طالقانی با مبارزان سیاسی در مسجد هدایت شکل می‌گیرد. هم‌چنین در این دوره ایشان آثار ارزنده‌ای همچون «اسلام مالکیت»، «حکومت از نظر اسلام»، «ترجمه و شرح 81 خطبه از نهج‌البلاغه» و تفسیر قرآن با عنوان «پرتوی از نور» را منتشر کرد.

آیت‌الله طالقانی عوامل وجود استبداد را هفت عدد می‌دانست که من این‌ها را از منابع مختلف استخراج کرده‌ام. اول جهل ملت نسبت به وظایف حقوق عمومی که ایشان حقوق مالکیت عمومی را از آیات قرآن دریافت می‌کرد و اعتقاد داشت اگر این جهل مردم از بین برود استبداد خود به خود نابود می‌شود. دوم «وجود استبداد دینی» که توسط علمای درباری اعمال می‌شد. سوم «نفوذ پرستش شاه» که فرمان شاه را معادل فرمان خدا معرفی می‌کردند؛ آیت‌الله طالقانی به شدت با شخصیت‌پرستی مخالف بود و زمانی که اعضای مجاهدین ایشان را «پدر طالقانی» خطاب می‌کردند هم مقابل این غلو کردن آنها ایستاد.

چهارم «بروز اختلافات دینی، سیاسی و طبقاتی» که آیت‌الله طالقانی اعتقاد داشت وجود این اختلافات در جامعه موجب جلوگیری مردم از مبارزه با حاکمیت می‌شود. پنجم «استبداد طبقاتی» ایشان به شدت با بروز اشرافیت در جامعه مخالف بود؛ ایشان حتی با وجود دارا بودن درجه مرجعیت هیچ‌گاه خود را بالاتر از سایر روحانیون نمی‌دیدند و بروز این اختلافات را موجب عدم پیشرفت می‌دانستند.

ششم «قوه قهر و ایجاد وحشت و ضجر» که ایشان به شدت با اقدامات وحشیانه ساواک مخالف بودند و درباره این مورد در تفسیر نهج‌البلاغه خود به طور مفصل تبیین کردند. هفتم «تسلط بر اموال عمومی و قوای نظامی و انتظامی» که ایشان اعتقاد داشتند اسلام باید بر اموال عمومی و قوای نظامی و انتظامی مسلط باشند تا این‌ها در اختیار اسلام باشد نه پادشاه.

آیت‌الله طالقانی حتی برای هدایت کمونیست‌ها و مارکسیست ها وقت می‌گذاشت

ارتباطات آیت‌الله طالقانی با جبهه ملی و نهضت آزادی چگونه بود؟

مبارزات جبهه ملی مشی خطرآمیز نداشت؛ به گمان خودشان در حال مبارزه با حاکمیت بودند اما سعی داشتند از طریق مجلس، شاه را کنترل کنند و اعتقاد داشتند که شاه باید سلطنت کند نه حکومت. از سال 40 به بعد برخی اشخاص همچون سحابی و بازرگان با جدا شدن از جبهه ملی‌، نهضت آزادی را تشکیل دادند؛ آنها نیز نظام پادشاهی را قبول داشتند و علیه شخص شاه اقدامی نمی‌کردند.

آیت‌الله طالقانی هیچ‌گاه از اعضای جبهه ملی نبود اما با آنان ارتباط داشت؛ پیش‌تر عرض کردم که درب منزل آیت‌الله طالقانی همیشه به روی اقشار مختلف مردم باز بود و ایشان هیچ‌گاه کسی را از درب منزلش نمی‌راند و حتی برای هدایت کمونیست‌ها و مارکسیست ها وقت می‌گذاشت و این کار را در زندان هم انجام می‌داد. البته ارتباط آیت‌الله طالقانی با نهضت آزادی خیلی بیشتر از جبهه ملی بود زیرا اعضای نهضت آزادی همچون بازرگان و سحابی معتقد به مبانی اسلام، رساله ، تقلید و اجتهاد بودند در صورتی که جبهه ملی اعتقاد زیادی به اجتهاد نداشت؛ به همین دلیل آیت‌الله طالقانی با اعضای نهضت آزادی همکاری می‌کرد؛ اما این همکاری به این معنی نبود که نظام پادشاهی را قبول داشته باشد. آیت‌الله طالقانی در جلسات جبهه ملی نیز شرکت می‌کرد.

ارتباط آیت‌الله طالقانی با اعضای سازمان مجاهدین از کجا شروع شد؟

در دورانی که آیت‌الله طالقانی امام جماعت مسجد هدایت بود؛ اقدام به برگزاری کلاس‌های تفسیر قرآن کرد. در این کلاس‌ها دو چهره شاخص شرکت داشتند که از دانشجویان نخبه بودند یکی محمد حنیف‌نژاد و دیگری سعید محسن؛ این‌ها تا سال 44 عضو نهضت آزادی بودند. این دو زمانی که در زندان قزل‌قلعه محبوس بودند با آیت‌الله طالقانی هم‌بند می‌شوند و در آن دوران ارتباط نزدیکی با ایشان برقرار می‌کنند. محسن و حنیف‌نژاد در زندان به این نتیجه می‌رسند که نهضت آزادی توانایی مبارزه با شاه را ندارد و تصمیم به جدایی از نهضت آزادی می‌گیرند.

ایشان معتقد بود که از هر کسی که در حال مبارزه با رژیم است باید حمایت کرد اما در عین حال نباید از هدایت آنها غافل شد. بنابراین حتی مارکسیست‌ها و توده‌ای‌ها نیز برای مشاوره به نزد آیت‌الله طالقانی می‌آمدند یعنی دایره هدایت ایشان تنها محدود به نیروهای مذهبی نبود.

تهدید آیت الله طالقانی توسط سازمان مجاهدین خلق

حنیف‌نژاد و محسن که سر کلاس‌های تفسیر آیت‌الله طالقانی حاضر می‌شدند؛ آیات قرآن را به شکل متفاوتی می‌فهمیدند و بیشتر سراغ آیات مربوط به جهاد می‌رفتند و حتی در کتاب‌هایی که بعدها نوشتند نیز محور مباحث‌شان بیشتر روی آیات جهاد بود. تا سال 49 هیچ اسمی از سازمان مجاهدین خلق نبود و این‌ها تحت عنوان «سازمان آزادی‌بخش ایران» فعالیت می‌کردند و تا سال 49 مشغول تکمیل مانیفست خود بودند تا این که در سال 50 نام سازمان مجاهدین خلق را در زندان برای خود انتخاب کردند.

حنیف‌نژاد و محسن در سال 51 اعدام می‌شوند و از پایه‌گذاران اصلی سازمان مجاهدین مسعود رجوی و موسی خیابانی و تعدادی دیگر باقی می‌مانند. عده‌ای از سران مجاهدین در بیرون از زندان تصمیم می‌گیرند که مارکسیست شوند و در بیانیه‌ای موسوم به بیانیه سبز این اعتقادات خود را آشکار می‌کنند که این بیانیه به زندان هم وارد می‌شود و در آن زمان آیت‌الله طالقانی در زندان بود یکی از مسئولین مجاهدین به نام وحید افراخته از بیرون زندان به آیت‌الله طالقانی پیغام می‌دهد که «اگر واکنشی به مارکسیست‌شدن ما نشان دهی تو را می‌کشیم» با این وجود آیت‌الله طالقانی به همراه آیت‌الله منتظری، آیت‌الله انواری و آیت‌الله ربانی شیرازی بر علیه آنها اعلامیه ارتداد و نجاست را صادر کرد.

عده‌ای از عوامل مجاهدین همچون لبافی‌نژاد و شریف‌واقفی حاضر نشدند که مارکسیست شوند و توسط وحید افراخته ترور شدند. پس از ورود این بیانیه به زندان اعضای مجاهدین به دو دسته تقسیم شدند. عده‌ای رسماً اعلام کردند که مارکسیست شدند و عده ای همچون رجوی‌، خیابانی، محسن مخملباف و وحید لاهوتی اعتقاد مارکسیستی خود را پنهان کردند و نماز می‌خواندند اما اعتقادی به روحانیت، اجتهاد و تقلید نداشتند.

آیت‌الله طالقانی در زندان به خاطر مارکسیست‌شدن این جوانان مسلمان بسیار ناراحت شد و تلاش بسیاری کرد که این‌ها را به راه بیاورد. اما آنها آن‌قدر بر مواضع خود پافشاری کردند که منجر به صدور اعلامیه ارتداد و نجاست شد و ما در زندان وسایل شخصی خود همچون دمپایی و بند رخت و حتی اتاق‌ها و غذاها را از آنها جدا کردیم یعنی این‌ها چون مانند کمونیست‌ها وجود خدا را انکار می‌کنند نجس هستند. البته ساواک هم از این ماجرا نهایت سوءاستفاده را کرد و زندانیان را به جان هم انداخت. آیت‌الله طالقانی در زندان با اعضای مجاهدین قطع رابطه کرد.

ماجرای مارکسیست اسلامی چه بود؟

مارکسیست اسلامی لقبی بود که عوامل رژیم برای تخریب وجهه مجاهدین به آنها نسبت می‌دادند تا بگویند که نماز و حجاب آنها ظاهرسازی است.

پس از انقلاب ارتباط آیت‌الله طالقانی با اعضای سازمان مجاهدین چگونه بود؟

دور بعدی ارتباط آیت‌الله طالقانی با اعضای مجاهدین مربوط به زمانی بود که در آبان 57 آیت‌الله طالقانی از زندان آزاد می‌شوند و به منزل خود در خیابان تنکابن محدوده پیچ شمیران می‌روند. از اینجا به بعد ارتباط آیت‌الله طالقانی با مجاهدین یک‌طرفه می‌شود به این شکل که اعضای سازمان مجاهدین همچون خیابانی، ابریشمچی و رجوی برای استفاده ابزاری از آیت‌الله طالقانی به دیدار ایشان می‌رفتند؛ اما ایشان هیچ‌گاه به دیدار آنها نرفت.

پس از پیروزی انقلاب اعضای مجاهدین تلاش بسیاری می‌کنند تا آیت‌الله طالقانی را جذب خودشان کنند و از آن به بعد ایشان را «پدر طالقانی» خطاب کردند تا ایشان را به عنوان پدر معنوی و سیاسی خود جلوه دهند. آیت‌الله طالقانی نیز با توجه به رویکرد تفرقه‌افکنی و ایجاد وحدت میان نیروهای انقلابی که داشتند؛ مجاهدین را از خود طرد نکردند اما مرتباً آنها را نصیحت می‌کردند و سعی داشتند امام را در محوریت امور قرار دهند تا اتحاد حفظ شود و رژیم شاه جرئت بازگشت را به خود ندهد.

آیا اعضای مجاهدین با روحانیون دیگری هم ارتباط داشتند؟

آنها با شیخ علی تهرانی هم رابطه داشتند. در کل هر کدام از روحانیون که با امام مشکل پیدا می‌کرد؛ اعضای مجاهدین دورش را می‌گرفتند اما ویژگی آیت‌الله طالقانی این بود که امام را مراد خودش می‌دانست.

بسیاری از مطالبی که از قول آیت‌الله طالقانی در نشریه مجاهد چاپ می‌کردند جعلی بود

آیت‌الله طالقانی که شاهد انحرافات اعضای سازمان مجاهدین بود چرا جلوی فعالیت آنها را نگرفت؟

جلوی‌شان را گرفت؛ منتها آنها اخبار کذب زیادی را درباره آیت‌الله طالقانی منتشر می‌کردند. مثلاً گفتند که رابطه آیت‌الله طالقانی با امام مکدر شده و به روستا رفته که آیت‌الله طالقانی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچکس حق ندارد مرا به ضدانقلاب بودن متهم کند. من هروقت احساس ضعف در ایمانم بکنم؛ چهره امام که یادم می‌افتد در ایشان ذوب می‌شوم. » مجاهدین نتوانستند آیت‌الله طالقانی را مصادره کنند. بسیاری از مطالبی که از قول آیت‌الله طالقانی در نشریه مجاهد چاپ می‌کردند جعلی بود. حتی در ماجرای دستگیری محمدرضا سعادتی که برای روس‌ها جاسوسی می‌کرد؛ مجاهدین تلاش بسیاری کردند تا دست‌خطی مبنی بر برائت او از آیت‌الله طالقانی بگیرند اما موفق نشدند.

در زمان پس از انقلاب که اعضای مجاهدین به مبارزه مسلحانه و بمب‌گذاری پرداختند؛ آیت‌الله طالقانی فوت کرده بود. سه چهار روز مانده به پیروزی انقلاب اعضای مجاهدین با یورش به پادگان‌ها سلاح‌ها را به مراکز مخفی خود منتقل می‌کردند. آیت‌الله طالقانی اطلاعیه‌های بسیاری مبنی بر لزوم تحویل سلاح‌ها صادر کرد و تلاش بسیاری کرد که اعضای مجاهدین پس از انقلاب به سمت مبارزه مسلحانه نروند. در کل آیت‌الله طالقانی حرکات مجاهدین پس از انقلاب را تایید نکرد و خانم اعظم طالقانی بارها در مصاحبه‌ها این نکته را ذکر کرده‌اند. الان ما باید بررسی کنیم که آیت‌الله طالقانی چه بیانیه‌هایی را برای اعضای مجاهدین صادر کرد؟ و در دیدارهایی که مجاهدین با ایشان داشتند چه نکاتی بیان شده است؟

ارزش شخصیت آیت‌الله طالقانی را باید با ادله ثابت کرد؛ امام خمینی که نماز جمعه را پایه‌گذاری می‌کنند ایشان را به امامت جمعه تهران منصوب می‌کنند؛ تریبون نماز جمعه تهران در آن مقطع، بسیار مهم بود و مورد دیگر این که امام طی حکمی آیت‌الله طالقانی را عضو شورای انقلاب می‌کنند؛ مورد دیگر این که امام ایشان را به عنوان یکی از اعضای اولیه مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب می‌کند. مجموع این عوامل اثبات می‌کند که آیت‌الله طالقانی دارای چه شخصیت والایی بوده و امام از بابت ایشان خاطرجمع بوده است؛ بنابراین مجاهدین خلق هرگز نتوانستند از آیت‌الله طالقانی استفاده ابزاری کنند. شخصیت آیت‌الله طالقانی به گونه‌ای بود که تمام گروه‌ها و احزاب ایشان را قبول داشتند.

اما ایشان هرگز قدمی جلوتر از امام برنداشت و همیشه امام برایش نقش محوری داشت به نحوی که در سال 50 که 9 نفر از اعضای مرکزی سازمان مجاهدین دستگیر می‌شوند؛ آیت‌الله طالقانی روی کاغذ سیگار با جوهر نامرئی برای امام که در نجف تبعید بودند نامه می‌نویسد که «این‌ اشخاصی که دستگیر شدند اصحاب کهف بودند» اما امام هیچ پاسخی به این نامه نمی‌دهد؛ آیت‌الله طالقانی که عکس‌العمل امام را دیدند دیگر پیگیر ماجرا نشدند. ماندگاری شخصیت آیت‌الله طالقانی به این خاطر بود که خود را بالاتر از امام نمی‌دانست. در حال حاضر روحانیون زیادی هستند که خودشان را بالاتر از رهبری می‌بینند؛ این ها از قطار انقلاب می‌افتند.

امام به آیت‌الله طالقانی لقب ابوذر زمان را داد. ابوذر همیشه علیه ظلم اعتراض می‌کرد و به روشنگری مردم می‌پرداخت. برای تبیین شخصیت آیت‌الله طالقانی باید دیدگاه‌ها امام درباره ایشان را بررسی کرد. او مبارزی نستوه بود یعنی تمام زندگی‌اش را در راه مبارزه گذاشته بود؛ ما کمتر کسی را این‌گونه داشتیم. آیت‌الله طالقانی هم سیاست مبارزه را داشت و هم رژیم زورش نرسید که ایشان را به شهادت برساند. آیت‌الله طالقانی سنگ صبور بسیاری از زندانیان بود و افراد بسیاری را از چنگال مارکسیسم نجات داد. آیت‌الله طالقانی شخصیت عجیبی داشت. به جرئت می‌توانم بگویم که در عمرش حتی یک حرف خطا هم نزد.

کلیدواژه: ارتباط آیت الله طالقانی | آیت الله طالقانی با اعضای | شخصیت آیت الله طالقانی | اعضای سازمان مجاهدین | آیت الله طالقانی | آیت الله طالقانی | آیت الله طالقانی | آیت الله طالقانی | اعضای مجاهدین | پس از انقلاب | تلاش بسیاری | مجاهدین خلق | اعتقاد داشت | نهضت آزادی | حنیف نژاد | جبهه ملی | هیچ گاه | عده ای

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۴۸۰۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • واژه ای محترم به نام صداقت
 • وین رونی به دو سال محرومیت از رانندگی و 100 ساعت خدمات اجتماعی محکوم شد تا ثابت شود قانون با هیچ عنصری (هرچند شناخته شده یا محبوب) تعارف ندارد.کشیده شدن مسی و رونالدو به دادگاه فرار مالیاتی هم شاهدی دیگر بر این ادعاست که قانونی که ضمانت اجرایی داشته باشد، نه شهرت فرد که عمل او را می‌شناسد. مصداق برای این دست از اتفاقات اجتماعی کم نداریم؛ اما اینکه چرا وقتی همین قوانین پا به جغرافیای ما می‌گذارند، استثناپذیر می‌شوند، پرسشی است که پاسخی برای آن نیست؟خورخه لوییز بورخس آرژانتینی معتقد است «صداقت، شاید همان سنگ محکی باشد که بتوان با آن عیار فرهنگ جامعه را سنجید». این عبارت شاید کامل نباشد؛ اما تعریف درستی به ما می‌دهد. بی‌تردید باید این پنج حرفی ارزشمند را بیشتر تمرین کنیم تا در همه حوزه‌‌ها بخصوص ورزش فوتبال، درست و کم‌عیب عمل کنیم.اگر این حلقه مفقوده را پیدا کنیم، ورزش در مسیری حرکت می‌کند که باید. دیگر خبری از قربانی کردن رشته‌ها برای منافع شخصی افراد نخواهد بود. اگر صداقت داشته باشیم، شاید قبول کنیم برای منصبی که آن را پذیرفته‌ایم، مناسب نیستیم... می‌پذیریم اگر شکستی داشته‌ایم به دلیل ناآگاهی و نقص دانش ما و نمایش مناسب حریف بوده...گناهانمان را راحت‌تر می‌بینیم و به آن اعتراف می‌کنیم و انکار اشتباهات را نمی‌پذیریم... اگر صداقت داشته باشیم، می‌پذیریم کمبودهایی داریم که باید با مطالعه و تحقیق و تلاش جبران شان کنیم نه با دفن کردن حقیقت.اگر در برنامه‌های تلویزیونی شاهد منازعاتی هستیم که همه سعی در برائت خود و گناهکار جلوه دادن دیگری دارند، شاید به بیگانگی ما با این واژه محترم دارد. شاید به این دلیل که تلاش نمی‌کنیم کمی با خود و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، صادق باشیم. بی‌تردید اگر قرار باشد در فضایی شفاف، همه حقیقت را ببینیم، می‌پذیریم که جای خالی بعضی از آدمها، چقدر در فضای ورزش...
 • مروری بر حمایت های فرانسه از سازمان تروریستی منافقین
 • به گزارش بولتن نیوز، در سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی سازمان مجاهدین خلق همه توان خود را به کار گرفته بود تا بتواند اوضاع کشور را آشفته کند و با تشنج‌آفرینی بتواند به مطامع خود دست پیدا کند و برای این تنش‌آفرینی هم از سوی بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی حمایت می‌شد تا جایی که رئیس سازمان محاهدین خلق (منافقین) به این نتیجه رسید باید فرار را بر قرار ترجیح دهد و ایران را ترک کند و کانون اصلی تحرکات ضد ایرانی را از در سایر کشورها قرار دهد. در همین راستا به همراه بنی‌صدر، رئیس جمهور معزول با پرواز فرار به فرانسه رفت و برای مدتی در آنجا سکونت کرد. بر همین اساس می‌توان گفت اولين جایی که در حمايت از ضدانقلاب و این سازمان تروریستی نقش‌آفريني کرد، "فرانسه" بود. فرانسه به عنوان يکي از داعيه‌داران حقوق بشر اصلي‌ترين حمايت‌ها را از ضدانساني‌ترين جنايت‌ها عليه مردم ايران داشت که بازخواني آن‌ ابعاد ديگري از حاميان تروريسم در جهان را نشان مي‌دهد. *** فرانسه؛ پناهگاه جلاد دهه شصت *** با توجه به اینکه اولین حامیان ترورهای سازمان مجاهدین خلق فرانسه بود باعث شد روابط ایران و فرانسه تیره‌تر شود و هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه 4 اسفند 60 حمایت‌های فرانسه از منافقین را محکوم کند. رئیس وقت مجلس شورای اسلامی گفت: « این جنایتکارها امروز در فرانسه جمع شده‌اند و مشترکا توطئه می‌ریزند... آمریکا هم بوده و مراکزی را در تهران شناسایی کردیم که در همین رابطه پول از آمریکا گرفتند و در همین راه پول خرج کردند که به‌ظاهر کمونیست هم نیستند اما مسئولیت مشترک ما برای همه این جنایتکارها قائلیم و خصوصا امروز فرانسه که مرکز تجمع این جنایتکارها شده؛ بختیار، بنی‌صدر، رجوی، اویسی، ازهاری و عبور و مرور رضا پهلوی و امثال اینها که ما می‌دانیم اینها همه آنجا هستند و...
 • هرگز سنگرهای پشت جبهه راخالی نگذارید که منافقین در آنها نفوذ کنند
 • شهید احمد میر محکم در وصیت‌نامه خود می‌نویسد: ای امت امام هرگز سنگرهای پشت جبهه راخالی نگذارید که منافقین در آنها نفوذ کنند. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا,روزگاری رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) در مورد وصیت نامه شهدا می‌فرمود: «این وصیت‌نامه‌‏هایى که این عزیزان می‌نویسند مطالعه کنید. 50 سال عبادت کردید، و خدا قبول کند، یک روز هم یکى از این وصیت‌نامه‏ ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.» چند سال پیش بود که رهبر معظم انقلاب هم در یکی از دیدارهای رسمی‌شان به خواندن وصایای شهدا توصیه داشتند.ایشان در این زمینه فرمودند: «این وصیت‌نامه‌هایی که امام می‌فرمودند بخوانید، من به این توصیه‌ ایشان خیلی عمل کرده‌ام. هرچه از وصیت‌نامه‌های همین بچه‌ها به دستم رسیده - یک فتوکپی، یک جزوه - غالباً من اینها را خوانده‌ام؛ چیزهای عجیبی است. ماها واقعاً از این وصیت‌نامه‌ها درس می‌گیریم. این‌جا معلوم می‌شود که درس و علم و علم الهی، بیش از آنچه که به ظواهر و قالب‌های رسمی وابسته باشد، به«حکمت معنوی»- که ناشی از نورانیت الهی است - وابسته است. آن جوان خطش هم بزور خوانده می‌شود، اما هر کلمه‌اش برای من و امثال من، یک درس راهگشاست و من خودم خیلی استفاده کرده‌ام...وقتی معنویت هست، دلها مجذوب آن می‌شود. وقتی دل‌ها مجذوب شد، نیروها به دنبال دل‌ها و اراده‌ها حرکت می‌کند. وقتی این‌طور شد، بزرگ‌ترین قدرت‌ها نمی‌توانند یک ملت را شکست بدهند. برادران! این واقعیت در ایران اتفاق افتاد؛ بزرگترین قدرت‌های دنیا نتوانستند ایران را شکست بدهند.» اعجازهای نهفته در کلام این مردان خدا گنجینه‌ای از حکمت آن‌هاست که میدان جهاد در راه خدا به آن دست یافتند. مرور خطوط این وصایا ضروری است.شهید والامقام احمد میر محکمبه همراه برادرش محمود، در عملیات فاو حضور داشتند. محمود در عملیات چشمش مجروح شد و احمد او را سوار قایق می کند، او را به عقب برمی گرداند و خودش...
 • بیش از ۱۶ هزار نخبه ایران اسلامی توسط گروهک های منافقین به شهادت رسیدند
 • جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیا گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن به واسطه تشکیل و تغذیه حزب‌ها و گروهک‌های منافقین در کوشه کنار کشور توانست بیش از ۱۶ هزار نخبه انقلابی ایران اسلامی را به شهادت برساند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین،مراسم رژه گرامیداشت هفته دفاع مقدس شهرستان آبیک با حضور سردار سالار آبنوش جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیا و جمعی از فرماندهان و مسئولان شهرستان آبیک برگزار شد.سردارآبنوش در این مراسم با اشاره به این نکته که بیش از 16 هزار نخبه ایران اسلامی توسط گروهک‌های منافقین به شهادت رسیدنداظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن ابتدا با آشوب‌های داخلی و محلی سعی در کنترل انقلاب اسلامی داشت تا جایی که به واسطه تشکیل و تغذیه حزب‌ها و گروهک‌های منافقین در کوشه کنار کشور توانست بیش از 16 هزار نخبه انقلابی ایران اسلامی را به شهادت برساند.وی افزود: ابرقدرت‌های جهان با تغذیه گروهک‌هایی در کشور سعی در به انحراف کشاندن انقلاب اسلامی و در نهایت سقوط آن داشتند در حالی که نیمی از این گروهک‌ها کمونیستی و نیمی دیگر لیبرال بودند دست به ترور شخصیت‌ها و نخبه‌هایی همچون نمایندگان مجلس، رئیس جمهور و نیروهای موثر انقلابی زدند.جانشین قرارگاه خاتم‌الانبیا با تاکید به این نکته که در هشت سال دفاع مقدس ایران اسلامی در مقابل تمام مستکبران جهان ایستادگی کردگفت: اگر از هشت سال دفاع مقدس به عنوان جهان جهانی یاد شود اغراق نشده است چرا که در هشت سال دفاع مقدس ملت مظلوم ایران تنها به جرم انقلابی‌گری در برابر 90 کشور ایستادگی کرد که اسناد تمام آنها موجود است.وی تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی بیش از 50 کشور کمک مالی، تسلیحاتی به عراق می‌کردند، در حالی که ایران اسلامی در زمان جنگ از هر جهت تحریم بود در زمان تبادل اسرای جنگ ایران از 21 کشور جهان اسیر جنگی داشت که تحویل کشور عراق داد، پس از جنگ...
 • انسان و قدرت انتخاب گری اش
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) تبیان نوشت: انسان موجودى است كه با انتخاب خود صورت و سيرت زندگى خويش را مى‌آفريند و ايمان و كفر را بر خود رقم مى‌زند.( إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَ إِمَّا كَفُورًا ) قرآن ، انسان / ۳ ما او را راهبری نمودیم ، خواه سپاسگزار باشد و خواه ناسپاس.خداى متعال انسان را به مسيرى كه او را به غايت مطلوب يعنى حق مى‌رساند، راهبری نموده و به مسيری كه بر انسان واجب است كه در زندگى دنيايى‌اش آن را بپيمايد تا با پيمودن آن به سعادت دنيا و آخرت برسد ارائۀ طریق کرده است ؛ و البته راهى كه خداى سبحان انسان را بدان هدايت كرده راهى است اختيارى، و شكر و كفرى كه بر هدايت مذكور مترتب است، در اختيار انسان قرار داده شده است و هر انسانى به هريك از آن دو كه بخواهد مى‌تواند متّصف شود و اكراه و اجبارى در كار نيست.مقدّرات انسان قبل از هر چيز و هركس در دست خود انسان است و هرگونه تغيير و دگرگونى در خوشبختى و بدبختى مردمان در درجه نخست به خود ايشان بازگشت مى‌كند.قضاى الهى چنين است كه آن‌چه به انسان مى‌رسد بازگشت به خود انسان مى‌كند و نتيجه و محصول ميل و اراده و عملكرد خود اوست.عوامل مؤثر در تربيت: وراثت، اقسام محيط اعم از خانه و خانواده، رفاقت و معاشرت، مدرسه، اجتماع، وسايل ارتباط جمعى، محيط جغرافيايى و طبيعى و ديگر محيط‌ها، سختى‌ها و شدايد، كار و عوامل ماوراى طبيعت هيچ‌كدام بر آدمى مسلّط نيستند. اين‌ها همه تأثيرگذارند، نه مسلّط؛ و حاكميت و تسلّط اين عوامل تابع خواست و اراده و انتخاب آدمى است.اگر جز اين بود مسئوليت‌پذيرى انسان، و ارسال رسل و انزال كتب، و نويد و تهديد، و هدايت و تربيت، و رهيافت و بازخواست، و نكوداشت و مجازات، همه و همه بى‌معنا مى‌گرديد.شريف رضى آورده...
 • کرمانشاه در حسرت انتخاب شهردار
 • کرمانشاه- ایرنا- در حالی که انتخاب شهردار یکی از وظایف و اولویت هایی است که برای اعضای شورای شهر تعیین شده، اعضای شورای شهر کرمانشاه هنوز نتوانسته اند به جمع بندی دقیقی در این خصوص برسند. به گزارش خبرنگار ایرنا، در روزهای ابتدای شهریور مراسم تحلیف اعضای شورای اسلامی شهرهای مختلف کشور برگزار و به فاصله کوتاهی شهرداران آن ها نیز مشخص شدند، اما این اتفاق در خصوص شهرداری کرمانشاه هنوز رخ نداده است.در حالی که وزیر کشور احکام شهرداران تهران، قم، مشهد، یزد، اهواز، بوشهر، خرم آباد، خمینی شهر، خوی، ساری، سبزوار و نجف آباد را صادر کرده و احکام بسیاری دیگر از شهرداران دیگر نیز در آستانه صدور قرار دارد، کرمانشاه هنوز شهردار خود را نشناخته است.پس از برگزاری مراسم تحلیف و ادای سوگند توسط اعضای شورای شهر، مهمترین دستور کار آن ها انتخاب شهردار بود تا برنامه های خود را برای چهار سال آینده کلانشهر کرمانشاه آغاز کنند، اما هنوز نمایندگان مردم در خصوص انتخاب شهردار به نتیجه نرسیده اند.پس از ادای سوگند توسط اعضای شورای شهر، انتخاب شهردار به جلسه علنی بعد موکول شد و 20 شهریور برای این کار درنظر گرفته شد تا سرانجام پس از اما و اگرهای بسیار کرمانشاه شهردار خود را بشناسد. جلسه 20 شهریور نیز با حضور 11 عضو شورا در ساختمان شیشه ای تالار بورس با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد اما پس از کمتر از 20 دقیقه جلسه علنی به غیرعلنی تبدیل شد و پس از حدود یک ساعت و نیم بحث و تبادل نظر نمایندگان مردم در شورا به این تصمیم رسیدند که جلسه انتخاب شهردار به زمان دیگری موکول شود. **برای انتخاب شهردار باید وقت بیشتری گذاشت سیداحسان احسانی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمانشاه در این جلسه با بیان اینکه خوب است برای انتخاب شهردار وقت بیشتری در نظر گرفته شود تا با...
 • در هنگام انتخاب همسر شتابزده عمل نکنید
 • خبرگزاري آريا - ازدواج مهمترين رخداد زندگي يک فرد استازدواج مهمترين رخداد زندگي يک فرد است و اگر در هنگام انتخاب همسر دقت لازم صورت نگيرد و يا شتابزده عمل گردد ممکن است مسير زندگي از جاده اصلي منحرف شده و به ناکجا آباد منتهي گردد.در فرهنگ و رسوم جامعه ما بعد از مراسم خواستگاري و توافقات اوليه دوراني به عنوان نامزدي وجود دارد که از اين دوران به عنوان زماني براي درک، و شناخت بهتر زوجين از يکديگر، خانواده ها،روحيات و... ياد مي شود.در بسياري از موارد ديده شده است که زوج هايي که براي طلاق به دادگاه ها مراجعه کرده اند مي گويند در دوران نامزدي متوجه وجود مشکل در رابطه شان شده اند، امّا به دلايلي آن را مطرح نکرده اند، دلايلي همچون تغيير دادن همسر بعد از ازدواج، رفتن آبرو و انگشت نما شدن، علاقه مندي بيش از حد، ترس از مطرح کردن مشکلات، بي اهميت جلو دادن موضوع، و بسياري ديگر از اين نوع دلايل که اگر در همان دوران مطرح مي گرديد بسياري از آنها با يک مشاوره ساده و يا همکاري و کمک بزرگترها و والدين قابل حل بود و تبديل به معضلي براي ادامه زندگي آنها نمي گرديد. در اين دوران دختر و پسر بايد تمام دقت و تلاش خود را در شناخت طرف مقابلشان داشته باشند و احساسي عمل نکنند. و در دوران نامزدي است که بايد عقلانيت بر احساس غلبه داشته باشد.توصيه مي شود در دوران نامزدي با هر کدام از موارد زير که برخورد داشتيد به راحتي از آن نگذريد و مسئله را کاملا ً حلاجي کرده و در صورت لزوم از کمک مشاورين و خانواده ها استفاده نماييد.- اعتياد به مواد مخدر : ممکن است در طول دوران خواستگاري و تحقيقات قبل از ازدواج اعتياد فرد مشخص نگردد و در دوران نامزدي با بيشتر شدن رابطه ها و...
 • نام نویسی انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز بندرعباس،بر اساس اعلام این سازمان : صادرکنندگان می توانند اصل مدارک و مستندات خود را تا پایان وقت اداری روز شنبه پانزدهم مهر به دبیرخانه کارگروه انتخاب صادرکنندگان استانی سازمان صنعت ، معدن و تجارت هرمزگان واقع درانتهای خیابان طلوع ارسال کنند یا با شماره تلفن 33673018تا 20 اموربازرگانی تماس بگیرند . صادر کنندگان می توانندبا مراجعه به سامانه الکترونیکی nemoonesh.tpo.irِ نام نویسی کنند. انتهای پیام/ف اعلام زمان نام نویسی برای انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی
 • بی اطلاعی استقلالی ها از انتخاب سرمربی جدید
 • در شرایطی که رضا افتخاری اعلام کرده فاتح تریم گزینه اصلی سرمربیگری در استقلال است، شنیده می‌شود اعضای هیئت مدیره از روند انتخاب سرمربی جدید تیم بی اطلاع هستند و این خود افتخاری است که با گزینه های مختلف و یا نماینده‌های آنها مانند فاتح تریم و سرجیو فاریاس مذاکره می‌کند. خبر دیگر از استقلال اینکه قرار است وزیر ورزش و جوانان شنبه با اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال جلسه برگزار کند و پس از این جلسه هم در روز یکشنبه هیئت مدیره باشگاه تشکیل جلسه می‌دهند و یکی از مواردی مهمی که در این جلسه مطرح می‌شود، تعیین تکلیف سرمربی جدید تیم است.
 • جعل نامه برای انتخاب سرمربی استقلال سند
 • در روزهایی که استقلال سرمربی ندارد بازار دلال‌بازی برای انتخاب مربی و معرفی سرمربیان مختلف به شیوه‌های گوناگون به این باشگاه داغ شده است. به گزارش مشرق، در حالی که علیرضا منصوریان روز پنج‌شنبه از سرمربیگری استقلال استعفا کرد برخی دلالان بلافاصله د ست به کار شده و برای معرفی مربیان خود به مسئولان باشگاه استقلال دست به هر کاری می‌زنند. روز گذشته خبر از فعالیت‌ها و لابی‌های پشت پرده برای انتخاب اسکوچیچ به عنوان مربی استقلال مطلبی را به رشته تحریر درآوردیم و امروز خبر می‌رسد یکی از نامه‌های ارسالی باشگاه استقلال به سازمان لیگ جعل شده و در آن دعوتنامه برای سرجیو فاریاس ارسال شده است. این در حالی است که باشگاه استقلال چندی پیش نامه‌ای را به حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ از طریق پندار توفیقی ارسال کرد و آن نامه رسانه‌ای شد، حالا همان نامه بوسیله فتوشاپ دستکاری شده و به اسم دعوتنامه برای فاریاس رسانه‌ای شده است جالب اینجاست که مسئولان باشگاه استقلال مدعی هستند با سرجیو فاریاس مذاکره کرده و او یکی از گزینه‌ها است. اما به نظر می‌رسد دلالان با جعل نامه باشگاه استقلال سعی در پیاده کردن اهداف دیگری داشته باشند. نکته جالب اینجا است که در دعوتنامه سرجیو فاریاس که از بک‌گراند آن تغییرات فتوشاپی کاملا مشخص است نام سیدرضا افتخاری به صورت فارسی حک شده؛ در حالی که معمولا در چنین نامه‌هایی نام مدیرعامل و سمت او با زبان انگلیسی تایپ می‌شود. نامه ارسالی باشگاه استقلال به سازمان لیگ به شرح زیر است: نامه رسانه‌ای شده در قالب دعوتنامه به سرجیو فاریاس به شرح زیر است: انتهای پیام/ک منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • بر اساس فرایند تیم ملی کشتی آزاد را انتخاب کردیم
 • به گزارش وانانیوز، محمد طلایی در گفت‌وگویی، درباره شرایط آزادکاران برای حضور در بازی‌های داخل سالن آسیا گفت:‌ تمرینات خوبی را در این مدت پشت سر گذاشته‌ام و بچه‌ها از آمادگی مطلوبی برخوردار هستند. هر آنچه که مربوط به ما است انجام داده‌ایم و فقط می‌ماند تلاش بچه‌ها و نتیجه در روز مسابقه، که دست خداست.وی درباره مصدومیت عزت‌اله اکبری و اینکه با پای بانداژ شده تمرینات را پیگیری می‌کرد گفت: مصدومیت همواره جزئی از کشتی بوده و هست و قهرمانان زیادی با همین مصدومیت و آسیب‌دیدگی‌ها از سکوی قهرمانی بالا رفته‌اند؛ یاراحمدی هم در مسابقات جهانی فرانسه با مصدومیت کشتی گرفت. مصدومیت اکبری چندان جدی نیست و مشکلی برای حضور در بازی‌های داخل سالن نخواهد داشت. با برنامه‌ریزی کادر پزشکی تلاش می‌کنیم که مشکلی برای حضور در مسابقات نداشته باشد.سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درخصوص ترکیب تیم اعزامی به عشق‌آباد عنوان کرد: سعی کردیم بر اساس فرایند انتخابی تیم ملی کشتی آزاد عمل کنیم و بر این اساس با تلفیقی از نفرات جوان و کم‌تجربه در کنار نفرات با تجربه‌ای مانند داداش‌پور و اکبری که البته مدتی از عرصه رقابت‌ دور بودند گام به میدان خواهیم گذاشت؛ نفراتی که آینده کشتی آزاد هستند و می‌توانند در جمع مدعیان قرار گیرند.انتهای پیام/س
 • مصر به عنوان رئیس گروه ۷۷ برای سال ۲۰۱۸ انتخاب شد
 • الجزیره- ایرنا- مصر روز جمعه در چهل و یکمین نشست سالانه وزیران کشورهای عضو گروه 77، به عنوان رئیس این گروه برای سال 2018 میلادی انتخاب شد. به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری «الفجر»، سامح شکری وزیر خارجه مصر در این نشست، از اکوادور به دلیل تلاش برای ارتقای این گروه در مدت ریاستش تشکر کرد و گفت: این روزها اقتصاد جهانی در حال گذر از مرحله بسیار حساسی است و در این مرحله چالش های اقتصادی، اجتماعی بی سابقه ای وجود دارد که این ضرورت گفت و گو و همکاری کشورهای عضو این گروه را افزایش می دهد.گروه 77 در سال 1964 میلادی، توسط 77 کشور در حال توسعه در شهر ژنو سوئیس تأسیس شد. مقر این سازمان در نیویورک آمریکا واقع شده‌است.نخستین اجلاس سطح وزیران این گروه در سال 1967 در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد که منشور در این اجلاس تدوین شد. اکنون 132 کشور و از جمله جمهوری اسلامی ایران در گروه 77 عضویت دارند اما با همان نام اولیه شناخته می‌شود.این سازمان محملی برای بیان و ارتقای منافع جمعی کشورهای در حال توسعه و افزایش قدرت مذاکره این کشورها در سازمان ملل متحد در زمینه مسائل اقتصادی و امکانی برای افزایش همکاری فنی و اقتصادی میان کشورهای مزبور است.خاورم **2041**3404**مترجم: سید شاهپور حسینی**انتشار: محسن اسماعیلی
 • بی تفاوتی مظلومی نسبت به انتخاب سرمربی در استقلال
 • مظلومی که به هر حال همیشه نامش در روزهای این چنینی شنیده می شود، حالا می تواند مدعی باشد که اگر منصوریان جانشین وی نمی شد، او می توانست نتایج بهتری نسبت به سرمربی پیشین استقلال بگیرد. اما حالا کار به جایی رسیده که به نظر نمی رسد از بین مربیان ایرانی کسی شانس هدایت استقلال را داشته باشد؛ حتی پرویز مظلومی که هنوز در ته ذهن خود عقیده دارد اتفاقات روزهای آخر سرمربیگری عامل اصلی حذفش در فینال جام حذفی است. پرویز مظلومی در تماس تلفنی ای که با او داشتیم با لحنی از سر بی حوصلگی گفت: اصلا علاقه ای ندارم درباره استقلال حرف بزنم. هر چند تمام عشق و علاقه من استقلال است؛ اما خودم میدانم که گفتن هر حرفی در چنین شرایطی ممکن است موجب سوء تعبیر شود و عده ای تصور کنند که من از نتایج ضعیف و ناکامی تیم خوشحالم و برای برگشتن خودم تلاش می کنم. من فقط می توانم بگویم مثل تمام هواداران استقلال از ناکامی های اخیر و همینطور استعفا منصوریان ناراحتم و از همه اینها بدتر صحبتهای سخیفی بود که در برنامه90مطرح شد و بحث و جدل ناجور میان ارکان باشگاه استقلال باعث شد که همه استقلالی ها دچار یک شوک روحی شوند. من بیشتر از این حرفی ندارم و برای تیم محبوب،م استقلال آرزوی موفقیت می کنم.
 • منوچین:میان تجارت با آمریکا یا کره شمالی یکی را انتخاب کنید
 • وزیر خزانه داری آمریکا می گوید شرکت های خارجی از این پس باید میان تجارت با آمریکا یا کره شمالی یکی را انتخاب کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا می گوید شرکت های تجاری سراسر جهان باید بین تجارت با آمریکا یا کره شمالی، تنها یکی را انتخاب کنند. وی در این باره گفت: شرکت های خارجی در انتخاب خود مختارند اما نمی توانند همزمان هر ۲ گزینه را برگزینند. گفتنی است در حالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز پنجشنبه از وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی خبر داد، شرکت های خارجی را نیز از داد و ستد با پیونگ یانگ منع کرد. این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز برای وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی، به توافق اولیه دست یافته است.
 • نیروهای بومی برای پست های مدیریتی لرستان انتخاب شوند
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز لرستان؛ رستم کوشکی، عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد گفت: نمایندگان مجلس ظرفیت بالایی داشته و از طریق ارتباط با وزرا می‌توانند کارهای بزرگی را برای شهر خرم‌آباد انجام دهند. وی در ادامه گفت: در چارچوب قانون کاری انجام نشده و بایستی فراتر از قانون عمل کرد و از آنجا که محل‌های فراوانی برای کمک به شهرداری خرم‌آباد وجود داشته، اما متاسفانه تاکنون کمک موثری در این راستا انجام نشده است. عضو شورای اسلامی شهر خرم‌آباد با اشاره به رایزنی نمایندگان مجلس با وزارت‌خانه‌ها، گفت: با توجه به رایزنی‌هایی که نمایندگان مجلس با وزارت‌خانه داشته می‌توان برای حل بسیاری از مشکلات از جمله حل مسئله زیرگذر بهارستان گام‌های موثری برداشت. کوشکی گفت: استان لرستان دارای ظرفیت‌ها و نیروهای انسانی توانمندی است و لذا از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود که اجازه ورود نیروهای غیر بومی را برای پست‌های مدیریتی به استان ندهند. انتهای پیام/ د نباید نیروهای غیر بومی برای پست‌های مدیریتی لرستان انتخاب شوند
 • هاشمیان:پشت انتخاب اکثر مربیان خارجی در ایران دلال ها هستند
 • ورزش>لیگ برتر - وحید هاشمیان درباره حضور مربیان خارجی در ایران گفت که انتخاب اکثر آنها کار دلال‌ها است. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ وحید هاشمیان، مهاجم سابق تیم‌ملی و پرسپولیس که این روزها در آلمان به مربیگری می‌پردازد، درباره حضور مربیان خارجی در ایران گفت: ‹‹ پشت پرده انتخاب خیلی از مربیان خارجی در فوتبال ایران که می‌روند و دوباره برمی‌گردند، دلال‌ها هستند. ›› هاشمیان همچنین در رابطه با پرسپولیس و برانکو نیز گفت: ‹‹ امیدوارم پرسپولیس بتواند با مربی خوبی چون برانکو به مقام قهرمانی برسد. ›› 43257 کلید واژه‌ها : لیگ برتر هفدهم - وحید هاشمیان - باشگاه پرسپولیس -
 • نشست شورای شهر رودان برای انتخاب شهردار بی نتیجه ماند
 • به گزارش ایرنا، رئیس شورای شهر رودان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: شورای شهر برای تصدی پست شهرداری رودان، 9 گزینه را مد نظر داشت که از میان این گزینه ها، سه گزینه انتخاب شدند.محمد زاهدی افزود: گزینه های نهایی برنامه های خود را در تاریخ 26 شهریور ماه 96، به شورای شهر اعلام کردند.وی ادامه داد: براساس برنامه زمان بندی مقرر شده بود گزینه های نهایی امروز جمعه 31 شهریور ماه 96 در نشست علنی با حضور رسانه ها، از برنامه های خود دفاع کنند که به علت عدم حضور دو نفر از اعضای شورای شهر، نشست شورا برای انتخاب شهردار بی نتیجه ماند.زاهدی با تاکید بر انتخاب فردی متخصص، کارآمد و توانمند برای تصدی پست شهرداری رودان، خاطر نشان کرد: شورای شهر تمام توان و تلاش خود را به کار خواهد بست تا ظرف روزهای آینده شهرداری توانمند و کارآمد برای شهر رودان انتخاب و معرفی کند.محمد صادقی، سید عبدالوهاب هاشمی و شهرام آرمان سه گزینه نهایی برای تصدی سمت شهرداری شهر رودان هستند.7196/7408 خبرنگار: طیبه رحیمی * انتشار: محمد جهانگیریان
 • نکته هایی برای انتخاب و نصب پرده مناسب دکوراسیون منزل
 • خبرگزاري آريا - نکته هايي براي انتخاب و نصب پرده در دکوراسيون منزل در ادامه با ما همراه باشيد تا 9 نکته در رابطه با پرده مناسب را با شما در ميان بگذاريم. نکته هايي براي انتخاب و نصب پردهنکته هايي براي انتخاب و نصب پرده, همان طور که مي‌دانيد پرده و پنجره يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي اتاق‌ خانه‌ شما هستند. هر تعداد پنجره و هر طرح و نقشي که براي پوشاندن آنها انتخاب مي کنيد، تاثير بسياري در چيدمان و دکوراسيون خانه شما خواهند داشت. با ما همراه باشيد تا 9 نکته در رابطه با پرده مناسب را با شما در ميان بگذاريم.پرده را متناسب با اثاث منزل انتخاب کنيدبايد بدانيد که در اتاق چهار عنصر کف، سقف، ديوار و مبلمان وجود دارند، اما تنها يکي از آنها مي‌تواند بدرخشد و در چشم ظاهر شود و نقش عناصر ديگر مکمل است.پس به طور مثال، اگر رنگ پرده قهوه‌اي است، نبايد مبلمان يا کاناپه هم قهوه‌اي باشد و بر عکس.نکته هايي براي انتخاب و نصب پردهاگر رنگ پرده قهوه‌اي است، نبايد مبلمان يا کاناپه هم قهوه‌اي باشد و بر عکسپرده ها را به سقف آويزان کنيدبه طور کلي بايد براي دسترسي راحت، از سقف تا محل نصب پرده دو سانتيمتر فاصله در نظر بگيريد.نکته هايي براي انتخاب و نصب پردهاز سقف تا محل نصب پرده دو سانتيمتر فاصله در نظر بگيريدقد پرده را تا کف در نظر بگيريدطول پرده کاملاً سليقه‌اي است. اما بهتر است آنها با اندکي فاصله از زمين نصب کنيد. مدل هاي مدرن بين 7 تا 10 سانتيمتر از کف فاصله دارند. همچنين مي توانيد آنها را تا سطح زمين نصب کنيد و به نوعي ظاهر تميزتري براي خانه ايجاد کنيد.نکته هايي براي انتخاب و نصب پردهمدل هاي مدرن پرده بين 7 تا 10 سانتيمتر از کف فاصله دارندبه عرض ميله پرده توجه کنيددر بهترين حالت، عرض...
 • شرکت های تجاری باید از بین آمریکا و کره شمالی تنها یک کشور را انتخاب کنند
 • خبرگزاری میزان- منوچین گفت: شرکت های خارجی در انتخاب خود مختارند اما نمی توانند همزمان هر ۲ گزینه آمریکا یا کره شمالی را برگزینند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان،به نقل از فرانس پرس، استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا می گوید شرکت های تجاری سراسر جهان باید بین تجارت با آمریکا یا کره شمالی، تنها یکی را انتخاب کنند. وی در این باره گفت: شرکت های خارجی در انتخاب خود مختارند اما نمی توانند همزمان هر ۲ گزینه را برگزینند. گفتنی است در حالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز پنجشنبه از وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی خبر داد، شرکت های خارجی را نیز از داد و ستد با پیونگ یانگ منع کرد. این در حالی است که اتحادیه اروپا نیز برای وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی، به توافق اولیه دست یافته است. انتهای پیام/
 • انتخاب دبیر بخش هنرهای تجسمی جشنواره هنری پارسی زبانان اروپا
 • به گزارش خبرگزاری برنا ؛تا کنون، نقاشی و عکاسی دو رشته انتخاب شده در بخش هنرهای تجسمی این فستیوال خواهد بود. هنرمندان پارسی زبان این دو رشته می توانند به دنبال انتشار فراخوان این بخش در هفته پیش رو ثبت نام کرده و در دو بخش کارگاه های آموزشی و مسابقه به مدت یک هفته حضور به هم می رسانند. برگزارکنندگان این فستیوال بزرگ امید دارند تا ابعاد مختلف فرهنگ و هنر غنی پارسی زبانان را به جهانیان معرفی کنند و با ایجاد ارتباط منسجم میان هنرمندان داخل و خارج از کشور ضمن اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند آنها، تعامل میان هنرمندان فرهیخته را بیش از پیش گسترش دهند.
 • هاشمیان:پشت انتخاب بسیاری از مربیان خارجی در ایران دلال ها هستند/امیدوارم پرسپولیس با برانکو قهرمان آسیا شود
 • مربی تیم فوتبال زیر ۱۷ ساله‌های هامبورگ معتقد است پشت پرده انتخاب خیلی از مربیان خارجی در فوتبال ایران که می‌روند و دوباره بر می‌گردند، دلال‌ها هستند. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، وحید هاشمیان با جدیت خاصی کلاس‌های مربیگری خود را پشت سر گذاشت و توانست مدرک پرولایسنس را هم دریافت کند. او حالا پس از بررسی شرایط مختلف، از امسال کار مربیگری خود را به صورت جدی‌تر آغاز کرد و اکنون در تیم زیر 17 ساله‌های هامبورگ به عنوان مربی مشغول به فعالیت است. هاشمیان که کار جدی خود را در باشگاه هامبورگ پیگیری می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص شرایطی که در مربیگری دارد، وضعیت تیم زیر 17 سال هامبورگ و مسائلی از این دست صحبت کرد و البته بسیار گلایه‌مند بود که صحبت‌های او در خصوص فوتبال و فلسفه آن بازخوردی در فوتبال ایران ندارد و به نوعی صحبت درباره این مسائل بی‌فایده است. مشروح گفت‌وگوی مربی ایرانی باشگاه هامبورگ را در ادامه می‌خوانید:تسنیم: بالاخره پس از تحمل سختی‌های زیاد و حضور در کلاس‌های مربیگری، کار رسمی خود را مدتی است در تیم زیر 17 ساله‌های هامبورگ آغاز کردید. در این خصوص توضیح می‌دهید؟برای وارد شدن به مربیگری همیشه درها برای من باز بود و می‌شد این کار را زودتر آغاز کنم، اما باید چند مورد را در نظر می‌گرفتم. اینکه انتخاب خوبی داشته باشم و کنار خانواده‌ام بمانم. این مسائل باعث می‌شد که انتخاب برای من سخت شود. قبل از پیوستنم به تیم زیر 17 ساله‌های هامبورگ نیز، حدود 6 ماه در تیم‌های پایه این باشگاه بودم که این مدت هم به نوعی خودش دوره‌ای برای یادگیری بود.تسنیم: مسلماً آلمان و باشگاهی مانند هامبورگ مثل فوتبال ایران نیست که مربیان در روز 3، 4 ساعت کنار تیم حضور داشته باشند. شرایط شما به چه شکل است؟دقیقاً همین‌طور است، چون به طور...
 • بی اطلاعی اعضای هیئت مدیره استقلال از روند انتخاب سرمربی جدید/برگزاری نشست پس از جلسه با وزیر
 • خبرگزاری میزان- جلسه هیئت مدیره باشگاه استقلال پس از جلسه با وزیر ورزش و جوانان، روز یکشنبه برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در شرایطی که رضا افتخاری اعلام کرده فاتح تریم گزینه اصلی سرمربیگری در استقلال است، شنیده می‌شود اعضای هیئت مدیره از روند انتخاب سرمربی جدید تیم بی اطلاع هستند و این خود افتخاری است که با گزینه های مختلف و یا نماینده‌های آنها مانند فاتح تریم و سرجیو فاریاس مذاکره می‌کند. خبر دیگر از استقلال اینکه قرار است وزیر ورزش و جوانان شنبه با اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال جلسه برگزار کند و پس از این جلسه هم در روز یکشنبه هیئت مدیره باشگاه تشکیل جلسه می‌دهند و یکی از مواردی مهمی که در این جلسه مطرح می‌شود، تعیین تکلیف سرمربی جدید تیم است. انتهای پیام/
 • مراسم شیرخوارگان حسینی در مصلای تهران برگزار شد/آیت الله صدیقی:تا این عزاداری ها انتخاب مردم است هیچ قدرتی نمی تواند آن را خاموش کند
 • مراسم شیرخوارگان حسینی در مصلای تهران با حضور خیل کثیری از عاشقان سید الشهدا (ع) آغاز شد. به گزارش جهان نيوز، اولین جمعه، هر ماه محرم برای مادرانی که یک سال صبر می کنند تا شیرخواره خود را نذر اهل بیت (ع) کنند، معنای دیگری دارد. صبح امروز مورخ ۳۱ شهریور مصادف با یکم محرم الحرام، نخستین سالی است که با اولین جمعه این ماه همزمان شده است و خبرنگاران هم مثل هر سال با قلم خود و دوربین‌هایی که عظمت مظلومیت اهل بیت (ع)، خاصه حضرت علی اصغر (ع) را نشان می‌دهند، راهی مصلی های بزرگ شهر شده‌اند. در ادامه مشروح گزارش همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی تهران را بخوانید. پانزدهمین همایش شیرخوارگان حسینی، با اجرای سید وحید مرتضوی و اجرای گروه تواشیح آغاز شد. این مراسم به صورت زنده از شبکه دو سیما پخش می‌شود. آیت الله کاظم صدیقی در آغاز مراسم ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) در خصوص مظلومیت​ حضرت علی اصغر (ع) گفت: شما مادران امروز به این نیت آمدید که با رباب همدردی کنید و از همین کودکی اسم‌شان را در زمره سربازان امام زمان (ع) قرار بدهید. وی در ادامه‌ بیان کرد: رمز ماندگاری عاشورا شخصیت والای امام حسین (ع) است؛ چراکه امام حسین (ع) زبان انقلاب زمانه خود را جذب کرد. اساس حرکت امام حسین (ع) ایمان و عشق بود و خدایی آمده بودند. نیامده بودند که دنیا را به دست بگیرند. آنجایی که عشق و ایمان باشد اسارت و پر و بال انسان را آزاد می‌کند. انتخاب یاران امام حسین (ع) برای حضور در کربلا از روی فشار نبود، بلکه از روی اختیار و انتخاب بود. خطیب نمازجمعه تهران در ادامه اظهار داشت: اگر انقلاب ایران هم توانست دست اجانب را کوتاه کند، به این دلیل بود که امام خمینی (ره) امام حسین(ع) را سرلوحه کار خود...
 • بی اطلاعی اعضای هیئت مدیره استقلال از روند انتخاب سرمربی جدید/برگزاری نشست پس از جلسه با وزیر ورزش
 • خبرگزاری میزان- جلسه هیئت مدیره باشگاه استقلال پس از جلسه با وزیر ورزش و جوانان، روز یکشنبه برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در شرایطی که رضا افتخاری اعلام کرده فاتح تریم گزینه اصلی سرمربیگری در استقلال است، شنیده می‌شود اعضای هیئت مدیره از روند انتخاب سرمربی جدید تیم بی اطلاع هستند و این خود افتخاری است که با گزینه های مختلف و یا نماینده‌های آنها مانند فاتح تریم و سرجیو فاریاس مذاکره می‌کند. خبر دیگر از استقلال اینکه قرار است وزیر ورزش و جوانان شنبه با اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال جلسه برگزار کند و پس از این جلسه هم در روز یکشنبه هیئت مدیره باشگاه تشکیل جلسه می‌دهند و یکی از مواردی مهمی که در این جلسه مطرح می‌شود، تعیین تکلیف سرمربی جدید تیم است. انتهای پیام/
 • انتخاب شهردار غیر بومی به معنای نادیده گرفتن توانمندیهای نیروهای بومی نیست
 • ملک محمودی گفت: انتخاب شهردار غیر بومی در الیگودرز بر اساس ارزیابی برنامه ها و سوابق وی بوده وبه معنای نادیده گرفتن توانمندیهای گزینه های بومی نیست . به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی محمد ملک محمودی رییس شورای شهر الیگودرز در خصوص دلایل انتخاب مهندس همایون دینارانی بعنوان شهردار الیگودرز گفت: پس از اینکه مهندس موسویان از حضور در سمت شهرداری الیگودرز منصرف شد شورای شهر برنامه های تمام گزینه های بومی و غیر بومی را مورد بررسی قرار داد و در نهایت برنامه های مهندس دینارانی مورد پذیرش اکثریت اعضای شورای شهر قرار گرفت و بعنوان شهردار الیگودرز انتخاب شد. وی ادامه داد: شهردار منتخب شورای پنجم علاوه بر برنامه، ارتباطات خوبی در سطح کلان دارد و در کمترین زمان فعالیت خود را آغاز خواهد نمود. ملک محمودی با رد ادعای دخالت افرادی بیرون از مجموعه شورای شهر در انتخاب شهردار گفت: شورای شهر بعنوان نهادی مستقل تصمیم گیری می کند و هیچ فشاری از بیرون برای انتخاب شهردار و دیگر مصوبات و تصمیم گیری ها وجود ندارد. رییس شورای شهر الیگودرز ضمن قدردانی از تمامی گزینه های بومی و غیر بومی گفت: با توجه به شرایط شهرداری الیگودرز امروز کسی باید در راس این نهاد قرار گیرد که علاوه بر برنامه حداقل سابقه شهرداری داشته باشد. وی افزود: انتخاب گزینه غیر بومی به معنی نادیده گرفتن توانمندیهای گزینه های بومی نیست و از این عزیزان انتظار داریم با هدف خدمت به الیگودرز شورای شهر را از نظرات و پیشنهادات سازنده خود محروم نکنند. وی با اشاره به اینکه شهردار باید برنامه محور باشد گفت: ملاک ما برنامه های شهردار منتخب می باشد که نسبت به دیگر گزینه ها قابل توجه بود و در سالهای قبل شهردارانی در الیگودرز مشغول شدند که در شهرهای کوچک شهردار بودند اما با اقبال...
 • قوت گرفتن احتمال انتخاب رییس کرمی به عنوان رییس جمعیت هلال احمر
 • به گزارش ایلنا، تاکنون 4 نفر کاندیدای این مسئولیت شده اند که سید رضا رییس کرمی از بخت بسیار بالایی برای احراز این پست برخوردار است. بر اساس اطلاع خبرنگار ما، پس از نامزدی رییس کرمی برای احراز این مسئولیت، اقبال شخصیت های شورای عالی به گونه ای است که احتمال انتخاب رییس کرمی را بسیار بالا برده است. رییس کرمی از شخصیت های خوشنام، نیروهای متدین، ارزشی و انقلابی و معتدل است که ریاست بخش پزشکان ستاد دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 96 را بر عهده داشت و در سازماندهی این ستاد نقشی پررنگ و موفق ایفا کرد. رییس کرمی فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه تهران و استاد این دانشگاه ، متخصص کودکان و فوق تخصص روماتولوژی کودکان است که دارای سوابق روشنی در مدیریت نهادهای انقلابی، فرهنگی و دانشگاهی از جمله معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران،ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم،معاونت درمان هلال احمر و همچنین جهاد دانشگاهی است. رییس کرمی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران است که حائز بیشترین تعداد رای در انتخابات نظام پزشکی اخیر در استان قم شد. در حال حاضر سید امیر محسن ضیایی ریاست هلال احمر را بر عهده دارد که از این‌ سمت استعفاء داده است.