تهران- ایرنا- روزنامه آرمان در گفت وگو با اسماعیل گرامی مقدم نوشت: این منطقی است که اصلاح‌طلبان ضمن انتقاداتی که باید نسبت به دولت داشته باشند، کارگروه‌هایی را در جهت همکاری بیشتر و ارائه مشورت‌های موثر‌تر به دولت برای گام‌های بعدی و ادامه فعالیت‌های خود داشته باشند.

در ادامه در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم: دولت دوم حسن روحانی در شرایطی آغاز به کار کرده که اصلاح‌طلبان در عین حمایت‌های همیشگی گلایه‌هایی نیز دارند.

مسائلی مانند چینش کابینه دوازدهم و نحوه تعامل دولت با آنها موجب شده که برخی بخواهند میان اصلاح‌طلبان و رئیس‌جمهور شکاف ایجاد کنند. برای بررسی عملکرد دولت، ارتباط با اصلاح‌طلبان و ارزیابی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری، اسماعیل گرامی مقدم، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب اعتماد ملی، با «آرمان» گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.

**اخیرا مطرح شده که کارگروه‌هایی از سوی اصلاح‌طلبان برای مشورت با دولت ایجاد گردد. ارزیابی شما چیست؟
جریان اصلاحات در همه مقاطع همکاری خود را با دولت اعلام کرده است. اصلاح‌طلبان به‌رغم اینکه انتقاداتی دارند علاقه‌مند هستند که دولت را حمایت و همراهی کنند. اصول مشترک بین دولت آقای روحانی و اصلاح‌طلبان ایجاد آرامش اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با نگاه اصلاح‌طلبانه و با حذف منافع ملی است.

نکته دیگر این است که اصلاح‌طلبان این دولت را از آن خود دانسته و اساسا به قدرت رسیدن این دولت را حاصل استقامت و پایداری جناح مقابل و راه انداختن ماشین انتخاباتی بسیار منظم برای رأی آوری می‌دانند و در اینکه دولت را از آن خود بدانند، خود را محق می‌پندارند. یکی دیگر از عللی که اصلاح‌طلبان خود را ملزم به حمایت از دولت می‌دانند و با آن همکاری می‌‌کنند، این است که در صورتی که این دولت در برنامه‌ها ناکام باشد و نتواند آن‌طور که باید برنامه‌های خود را پیش ببرد، اثرات این عدم توفیق به جریان اصلاح‌طلب و معتدل نیز نسبت داده می‌شود.

بنابراین اصلاح‌طلبان برای اینکه به افق بعد از 1400نیز با برنامه‌ریزی دقیق نگاه کنند نیاز دارند که این دولت موفق باشد تا در سایه این موفقیت اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان نیز ادامه داشته باشد. بنابراین فکر می‌کنم این منطقی است که اصلاح‌طلبان ضمن انتقاداتی که باید نسبت به دولت داشته باشند، کارگروه‌هایی را در جهت همکاری بیشتر و ارائه مشورت‌های موثر‌تر به دولت برای گام‌های بعدی و ادامه فعالیت‌های خود داشته باشند.

**اصلاح‌طلبان همواره به نقد مشفقانه و دلسوزانه نسبت به دولت پرداخته‌اند، اما بعضا برخی از حامیان دولت انتقاد سازنده آنها را حاشیه‌ای یا سهم‌خواهی از دولت تلقی می‌کنند. ارزیابی شما از این موضوع چگونه است؟
برخی از حامیان دولت که جریان نسبتا کم طرفداری هستند و نوار باریکی از حامیان آقای روحانی را تشکیل می‌دهند متاسفانه بدین علت که حلقه اول مشاوران دولت هستند بیشترین سهم‌خواهی را در سایه حداقل حمایت خود از دولت مطرح می‌کنند. بسیاری از اصولگرایان حامی دولت گیوه‌هایشان را نکشیدند و حمایت تمام عیار نکردند و تا روزهای پایانی انتخابات قبل از کناره‌گیری آقای قالیباف همراه او بودند. در حقیقت در مورد این افراد می‌توان اصطلاح رایج در بین سیاسیون را مطرح کرد که دونبش بودند.

این اصلاح‌طلبان بودند که با تمام سرمایه اجتماعی و سیاسی خود وارد انتخابات شدند و ماشین انتخابات را به حرکت درآوردند تا آقای روحانی پیروز انتخابات شود. از سوی دیگر سهم‌خواهی به خودی خود دارای ایراد و اشکال نیست، بلکه آنچه اشکال دارد سهم‌خواهی غیر معقول و توقعی بیجاست. اتفاقا سهم‌خواهی برخی از اقلیتی که حامی آقای روحانی هستند بیش از حمایتشان است، اما بیشترین سهم را در این دولت گرفتند. این در حالی است که اصلاح‌طلبان به دلیل اینکه دولت را در جهت حفظ منافع ملی می‌دانند منافع ملی را به منافع حزبی و جریانی خود ترجیح دادند و با متانت از رفتار غیر مترقبه‌ای که آقای روحانی داشت و سهم بیشتری به جریان اصولگرای معتدل داد، عبور کردند. آنها اکنون نیز بیشتر به دنبال حمایت از دولت هستند تا دولت بتواند سروسامانی به سیاست و اقتصاد و کشور دهد. بنابراین سهم‌خواهی ایرادی ندارد. اگر اصلاح‌طلبان هم سهم‌خواهی می‌کنند نه از برای خود بلکه در راستای برآورده کردن مطالبات ملت است.

**رئیس‌جمهور در مقاطع مختلف وعده‌هایی داد که به قول خود او عملی نشد. به نظر شما چه موانعی پیش روی آقای روحانی بوده است؟
آقای روحانی اعتقاد وافری به اصلاحات، تغییرات، نقش بانوان و حضور آنها در مجامع ورزشی، ارکان قدرت، دولت و بااهمیت دانستن نقش جوانان دارد و هرکجا توانسته اثرگذار بوده است. از طرف دیگر ما نباید فراموش کنیم که در سال 92 در چه شرایطی بودیم و اکنون در چه شرایطی هستیم، اما واقعیت این است که آقای روحانی با فشارهایی مواجه است. رئیس‌جمهور حتما می‌خواست که در کابینه از چند تن از بانوان استفاده کند، اما واقعیت و حساسیت‌هایی در برخی بخش‌های مهم وجود دارد و منجر به این شده که آقای روحانی نتوانست به این مطالبه مردمی عمل کند.

معتقدم آقای روحانی علاوه بر اولویت‌هایی که در حوزه سیاست خارجی دارد باید در 4سال آینده در اولویت‌های خود چرخش ایجاد کنند و سیاست داخلی را در اولویت اصلی خود قرار دهد. این مطالبه اصلی مردم است و در صورتی که بدان پاسخ داده نشود در 4سال آینده هر هزینه‌ای که اصلاح‌طلبان بپردازند حتما طیف حامیان اصولگرای آقای روحانی نیز همان هزینه را خواهند داد. آنچه برای اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی حائز اهمیت است حکایت از این دارد که از دولت و برنامه‌‌هایش حمایت شود، اما ارتباط مردم با جریانات سیاسی و احزاب سیاسی روزبه‌روز تقویت شود.

**مهم‌ترین وزارتخانه‌ای که مشخصا سیاست داخلی را دنبال می‌کند وزارت کشور است. ارزیابی شما از رویکرد اصلاح‌طلبان به این وزارتخانه چیست؟ چه اندازه اهمیت دارد که استانداران از نیروی انسانی اصلاح‌طلب باشند؟
اینکه آقای رحمانی فضلی رأی بالایی آوردند نتیجه حمایت اصلاح‌طلبان از او بود، مذاکراتی که پشت سر گذاشته شد و این روند ادامه پیدا کرد و متعاقب آن رأی بالایی که برای وزیر کشور رقم زده شد برای دولت و آقای رحمانی فضلی یک پیروزی محسوب می‌گردد. آقای رحمانی فضلی در میان اصولگرایان از چهره‌های خدمتگزار، پاکدست، اهل مدارا، مصالحه و مشورت است. قاعدتا همین ویژگی‌ها موجب شده تا اصلاح‌طلبان نیز به او و هوش نمایندگان اعتماد کنند. البته منظور آقای رحمانی فضلی از این سخن که گفته با نظر نمایندگان استانداران را تغییر خواهد داد مشورت با نمایندگان بوده تا اینکه صرفا با نظر آنها به تغییر یا عدم تغییر استانداری بپردازد. این شیوه‌ای است که از ابتدای انقلاب مرسوم بوده و وزرای کشور برای اینکه انتصابی معقول، بدون تنش و همه جانبه را برای استان داشته باشند با نمایندگان مجلس نیز به مشورت پرداخته و مذاکراتی را انجام می‌دهند.

با این همه به نظر می‌رسد تعداد زیادی از استانداران تغییر کنند. خیلی بعید است که این تغییرات تا آخر شهریور به پایان برسد، چون برای هر استان کارهای کارشناسی لازم است و کارگروه‌هایی که برای استان‌ها کار می‌کنند در این زمان بسیار کوتاه نمی‌توانند به شخص مورد نظر دست یابند، از این رو این تغییرات تا 3 ماه آینده ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر این کارگروه‌ها مطالبی بیان می‌کنند تحت این عنوان که سن استانداران 10 سال کاهش یابد، یا برای استان‌های محروم استاندار با تجربه منصوب گردد، بدین جهت به نظر می‌رسد این گزینش در چند ماه آینده ادامه پیدا خواهد کرد و اصلاحات زیادی در استانداری‌ها توسط وزیر کشور انجام شود.

**با توجه به مسائلی که در ارتباط با شورای عالی سیاستگذاری مطرح است و انتقاداتی که بعضا از این شورا ا انجام شده و می‌شود لزوم بازنگری در ساختار شورای عالی را تا چه حد می‌دانید؟
شورای عالی سیاستگذاری قابل نقد است، اما عملکرد این شورا قطعا موفق و قابل قبول بوده است. به هر حال با تمام نقدها و نقص‌هایی که به شورای عالی سیاستگذاری وارد بوده و هست، این شورا در انتخابات 92، 94 جریان اصلاحات را پیروز انتخاب کرده اما واقع امر این است که جریان اصلاحات در شورای عالی سیاستگذاری نیز با محدودیت‌هایی مواجه بوده است. مثلا در انتخابات مجلس دهم به جهت عدم تایید صلاحیت اکثر اصلاح‌طلبان دست شورای عالی خالی بود، بنابراین چاره‌ای نداشت از چهره‌هایی استفاده کند که اگرچه شش دانگ اصلاح‌طلب محسوب نمی‌شدند اما تندرو هم نبودند، اصولگرا هستند اما تندرو نیستند، اصلاح‌طلب هستند اما آرمانگرا نیستند و رویکرد اعتدالی دارند.

تمام این مسائل موجب شد تا شورا لیستی را طراحی کرد و مطالباتی را از سوی مردم مطرح کرد تا مردم اعتماد کنند. در انتخابات شورای شهر شرایط متفاوت بود، بدین علت که ناظران تعداد بیشتری از اصلاح‌طلبان را تایید صلاحیت کردند و در این انتخابات چهره‌های بسیار ارزشمند و با سابقه‌ای نامزد ورود به انتخابات شدند. در این انتخابات دست اصلاح‌طلبان به حدی باز بود که دست به هر گزینشی می‌زدند و تعداد بسیاری از اصلاح‌طلبان خارج لیست قرار می‌گرفتند.

از سوی دیگر شورای عالی حضور بیشتر زنان در عرصه‌های حکومتی و اجتماعی را تصویب کرده بود که در این انتخابات سهمیه‌ای را به زنان و جوانان تخصیص دادند تا در راستای مطالبات مردم و جریان اصلاحات حرکت کرده باشند. تمام اینها منجر به لیستی شد که به شورا راه پیدا کرد، البته روند مقداری قابل نقد است که در اجرایی شدن مطالبات اصلاح‌طلبان نباید افراط و تفریطی صورت گیرد. به نظر می‌رسد دعواهایی که در خصوص شورای عالی سیاستگذاری است بیشتر سهم احزاب سیاسی است.

بدین جهت اصلاح‌طلبان باید به سمتی حرکت کنند که رفته‌رفته احزاب سیاسی درجه‌بندی شوند و بر اساس درجه بندی سهمیه خاصی به آنها در انتخابات مجلس و شوراها تعلق بگیرد. به نظر می‌رسد با کارگروهی که در شورای عالی سیاستگذاری تشکیل داده شده، نقدهایی که وارد می‌شود و نواقصی که وجود دارد به حداقل برسد. این شورا تا کنون در صحنه واقعی سیاسی ایران نقش موثری داشته و نقش ائتلافی این شورا در ائتلاف احزاب سیاسی موثر و مفید بوده است. از این رو اگر بخواهیم بگوییم تنها کارکرد شورای عالی سیاستگذاری به حداکثر رساندن ائتلاف اصلاح‌طلبان بوده، این بزرگ‌ترین موفقیت آنها بوده است.

**در سالیان گذشته اصلاح‌طلبان به انسجام و یکپارچگی خوبی دست یافته‌اند و در تمام انتخابات‌های گذشته موفق ظاهر شدند. تهدیدها و فرصت‌های این انسجام را چگونه می‌بینید؟
پیروزی‌هایی که اصلاح‌طلبان به‌دست آوردند تنها به حمایت و پشتیبانی از مطالبات مردم اختصاص نمی‌یاید، بلکه عملکرد ضعیف و فاجعه بار جناح راست و جناح محافظه‌کار در دولت‌های نهم و دهم موجب شد که مردم با سرعت بالا از اصولگرایانی که حامی آقای احمدی‌نژاد و تندروها بودند، فاصله بگیرند و دور شوند و تنها پناهگاه خود را جریان اصلاحات بدانند و زیر خیمه اصلاح‌طلبان جمع شوند. بنابراین با حمایت گسترده در این انتخابات‌ها روشن شد که گرایش و رویکرد قاطبه مردم ایران اصلاح‌طلبانه است. بدین جهت باید اصلاح‌طلبان با حمایت از این دولت و برجسته کردن و تکرار مطالبات مردم اعتماد آنها را همچنان پشت سر خود داشته باشند. ما می‌دانیم که این دولت 6 دانگ اصلاح‌طلب نیست، اما برای حفظ منافع ملی، برای اینکه جریان تندرو به قدرت برسد و برای آرامش مردم، از این دولت حمایت می‌کنیم.

**به عنوان عضو شورای عالی سیاستگذاری آینده کاری شورای شهر پنجم و آقای نجفی به عنوان شهردار تهران را چگونه تحلیل می‌کنید؟
واقعیت این است که 21 نفر از اعضای شورای پنجم با کوله باری از تجارب گذشته و دانش روز توانستند تصمیم منطقی و کاملی را اتخاذ کنند و انتخاب آنها واقعا قابل ستایش است که 21 نفر اجماعا به یک شهردار اصلاح‌طلب، پاکدست و با تجربه‌ای مثل آقای نجفی رأی دادند. آقای نجفی از نوادر مدیران کشور است که در هرکجا که حضور داشته چه در آموزش و پرورش و چه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با رویکرد اصلاح‌طلبی منشأ خدمات ماندگاری بوده است. بنابراین همه امیدوارند آقای نجفی با دانش و پشتکار و پشتوانه این21 رأی بتواند فساد اداری و اقتصادی را در این نهاد پرهزینه به حداقل برساند.

*منبع: روزنامه آرمان، 1396. 6. 20
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

کلیدواژه: شورای عالی سیاستگذاری | اصلاح طلبان | آقای رحمانی فضلی | اصلاح طلبان | جریان اصلاحات | نظر می رسد | کارگروه هایی | جریان اصلاح | داشته باشند | احزاب سیاسی | آقای روحانی | کارگروه ها | آقای نجفی | سهم خواهی | منافع ملی | موجب شد

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۶۹۳۷۴۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • دولت برای ایجاد اشتغال متوسل به نذورات مردم شد
 • طرح « نذر اشتغال» جدیدترین طرح دولت برای ایجاد اشتغال است که دولت در این طرح دست به دامان نذورات مردم برای اشتغالزایی شده است. به گزارش جهان نيوز؛ ایجاد اشتغال در حال حاضر یکی از ضرورت های اصلی کشور است چرا که روند بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی رو به رشد است و این روزها چالش اصلی در حوزه بیکاری وجود صدهاهزار جوان فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار است، اما به‌دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بسیاری از آنها بیکاری‌های طولانی‌مدت را تجربه می‌کنند. در بازار کار برخی به‌دلیل داشتن تخصص‌ها و مهارت‌های ویژه یا گاهی شانس، پارتی و آشنابازی و مواردی از این دست فوراً جذب بازار کار می‌شوند ولی با شرایط فعلی خیلی از فارغ التحصیلان امکانورود به بازار کاررا ندارند و به‌دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بیکاری آنها طولانی‌مدت می‌شود. دولت بارها طرح های مختلف اشتغالزایی را تجربه کرده است اما متأسفانه تا کنون هیچ کدام از طرح ها به نتیجه مثبتی که منجر به کاهش نرخ بیکاری شود نرسیده است. یکی از جدید ترین طرح های اشتغالی دولت طرح « نذر اشتغال» است. در این طرح دولت دست به دامان نذورات مردم برای ایجاد اشتغال شده است. اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امیدبا اشاره به برخیطرح های این واحد مالی برای کمک به سرمایه گذاری های خرد و کلان اقشار مختلف مردم، درباره طرح « نذر اشتغال» گفت: بر اساس این طرح افرادی که مایلند باقیات الصالحات برجا بگذارند، می توانند از خدمات این صندوق استفاده کنند. مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید بر لزوم الگو برداری از روش های موثر و مفید دوران دفاع مقدس در امر تولید و اشتغال تاکید کرد. نور الله زاده افزود: مردم می توانند حتی مبلغ 10 هزار تومانی خود را برای اشتغال یا ازدواج جوانان نذر کنند و از طریق سامانه #88*4*...
 • دولت دست به دامان نذورات مردم برای ایجاد اشتغال شده است
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ ایجاد اشتغال در حال حاضر یکی از ضرورت های اصلی کشور است چرا که روند بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی رو به رشد است و این روزها چالش اصلی در حوزه بیکاری وجود صدهاهزار جوان فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار است، اما به‌دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بسیاری از آنها بیکاری‌های طولانی‌مدت را تجربه می‌کنند. در بازار کار برخی به‌دلیل داشتن تخصص‌ها و مهارت‌های ویژه یا گاهی شانس، پارتی و آشنابازی و مواردی از این دست فوراً جذب بازار کار می‌شوند ولی با شرایط فعلی خیلی از فارغ التحصیلان امکان ورود به بازار کار را ندارند و به‌دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بیکاری آنها طولانی‌مدت می‌شود. دولت بارها طرح های مختلف اشتغالزایی را تجربه کرده است اما متأسفانه تا کنون هیچ کدام از طرح ها به نتیجه مثبتی که منجر به کاهش نرخ بیکاری شود نرسیده است. یکی از جدید ترین طرح های اشتغالی دولت طرح « نذر اشتغال» است. در این طرح دولت دست به دامان نذورات مردم برای ایجاد اشتغال شده است. اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به برخی طرح های این واحد مالی برای کمک به سرمایه گذاری های خرد و کلان اقشار مختلف مردم، درباره طرح « نذر اشتغال» گفت: بر اساس این طرح افرادی که مایلند باقیات الصالحات برجا بگذارند، می توانند از خدمات این صندوق استفاده کنند. مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید بر لزوم الگو برداری از روش های موثر و مفید دوران دفاع مقدس در امر تولید و اشتغال تاکید کرد. نور الله زاده افزود: مردم می توانند حتی مبلغ 10 هزار تومانی خود را برای اشتغال یا ازدواج جوانان نذر کنند و از طریق سامانه #88*4* پیگیر مسیر به هدف رسیدن نذر خود باشند. در این طرح، مردم می توانند از نحوه به مقصد رسیدن مبلغ اهدایی خود مطلع شوند....
 • بررسی افزایش سقف تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن و کاهش نرخ سود در کارگروه هیات دولت
 • معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: به پیشنهاد وزارت راه کارگروهی در دولت مشغول بررسی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات، دوره بازپرداخت و کاهش مدت زمان انتظار دریافت تسهیلات صندوق یکم در دولت است. به گزارش قدس آنلاین، حامد مظاهریان امروز در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: یکی از گروه‌های اصلی هدف در خانه دار شدن، خانه اولی‌ها هستند. وی ادامه داد: طبق تجربه گروه‌هایی که برای بار اول می‌خواهند خانه‌دار شوند همه هزینه خرید خانه را به صورت پول نقد ندارند، بنابراین باید در کنار پس‌انداز از طریق تسهیلات بانکی به آنها کمک کرد. مظاهریان اظهار داشت: در این راستا ضروری است ۸۰ درصد قیمت مسکن از طریق بانک به متقاضیان خانه اولی تسهیلات پرداخت شود و ۲۰ درصد هم به صورت نقد آورده آنها باشد و این مبتنی بر آن باشد که بانک‌ها بر پس‌اندازهای آینده حساب کنند. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه صندوق پس‌انداز یکم دو سال است که فعالیت می‌کند، افزود: در حال حاضر ۲۶۰ هزار نفر خانوار در این صندوق پس‌انداز کردند. وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ۸ درصد در بافت فرسوده و ۹ و نیم درصد در دیگر مناطق است و هر ۶ ماه یک برابر میزان سپرده تسهیلات داده می‌شود. مظاهریان افزود: سیاست ما این است که رقم تسهیلات را افزایش و زمان انتظار دریافت تسهیلات کاهش و همچنین مدت زمان بازپرداخت اقساط افزایش یابد. وی گفت: در مرحله اول پیشنهاد اولیه این بود که افزایش یک برابری در ازای هر ۶ ماه به ۵ ماه کاهش یابد. یعنی زمان ماندن نقدینگی به جای یک سال، ۱۰ ماه شود. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: نرخ سود تسهیلات...
 • بررسی افزایش سقف تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن و کاهش نرخ سود در کارگروه هیأت دولت
 • به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حامد مظاهریان امروز در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: یکی از گروه‌های اصلی هدف در خانه دار شدن، خانه اولی‌ها هستند. وی ادامه داد: طبق تجربه گروه‌هایی که برای بار اول می‌خواهند خانه‌دار شوند همه هزینه خرید خانه را به صورت پول نقد ندارند،بنابراین باید در کنار پس‌انداز از طریق تسهیلات بانکی به آنها کمک کرد. مظاهریان اظهار داشت: در این راستا ضروری است 80 درصد قیمت مسکن از طریق بانک به متقاضیان خانه اولی تسهیلات پرداخت شود و 20 درصد هم به صورت نقد آورده آنها باشد و این مبتنی بر آن باشد که بانک‌ها بر پس‌اندازهای آینده حساب کنند. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه صندوق پس‌انداز یکم دو سال است که فعالیت می‌کند،افزود: در حال حاضر 260 هزار نفر خانوار در این صندوق پس‌انداز کردند. وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم 8 درصد در بافت فرسوده و 9 و نیم درصد در دیگر مناطق است و هر 6 ماه یک برابر میزان سپرده تسهیلات داده می‌شود.  مظاهریان افزود: سیاست ما این است که رقم تسهیلات را افزایش و زمان انتظار دریافت تسهیلات کاهش و همچنین مدت زمان بازپرداخت اقساط افزایش یابد. وی گفت: در مرحله اول پیشنهاد اولیه این بود که افزایش یک برابری در ازای هر 6 ماه به 5 ماه کاهش یابد. یعنی زمان ماندن نقدینگی به جای یک سال، 10 ماه شود. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: نرخ سود تسهیلات در حال حاضر همان 8 و 9 و نیم درصد برای صندوق پس‌انداز یکم است و این کمترین میزان سود تسهیلات بانکی و مناسب است اما قطعا هر چه نرخ سود کاهش یابد اقساط هم کاهش می‌یابد. در...
 • تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی منشأ بوی نامطبوع در کرمانشاه
 • شب گذشته در برخی محلات کرمانشاه بوی نامطبوعی مانند بوی گاز پیچیده شد که منجر به بستری شدن ۶ نفر شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه شب گذشته به‌ دلیل استنشاق و پیچیده شدن بوی نامطبوعی در برخی محلات کرمانشاه تعدادی از شهروندان با مرکز فوریت‌های پزشکی کرمانشاه تماس گرفته و به‌ دلیل مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.به‌دنبال این اتفاق صبح امروز ستاد مدیریت بحران در محل استانداری کرمانشاه تشکیل و کارگروهی متشکل از شرکت گاز، محیط‌زیست و شهرداری برای پیگیری ماجرا و یافتن دلیل آن تشکیل شد.مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اشاره به تشکیل کمیته بررسی در استانداری، اظهار داشت: با دستور استاندار این کارگروه در مدت یک هفته باید این مسئله را بررسی کند.محمودیان با بیان اینکه پخش این بوی بد از ساعت دو بامداد گذشته آغاز شد، گفت: ساکنان محلات شریعتی، کسری، دلگشا، بازرگانی، صادقیه و کیهانشهر این بو را احساس کردند.وی از تشکیل اکیپ‌هایی از شرکت گاز و محیط‌زیست برای بررسی علت این موضوع خبر داد و افزود: تا یک هفته آینده این موضوع بررسی و علت آن به اطلاع استاندار و مردم خواهد رسید.مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اشاره اینکه نظرات مختلفی در رابطه با دلیل این بوی بد بیان شده است، اظهار کرد: نشت گاز از لوله‌های گاز، فاضلاب و بوی پسماند طرح بازیافت زباله از جمله این نظرات مختلف است که در دست بررسی است.مدیرکل مرکز فوریت‌های پزشکی استان کرمانشاه از مسمومیت 6 نفر از همشهریان در شب گذشته خبر داد و اظهار داشت: به دلیل پیچیدن بوی نامطبوع در برخی نقاط شهر 6 نفر از همشهریان راهی بیمارستان شدند.مدرسی با اشاره به اینکه علت انتقال این افراد به اورژانس مسمومیت ناشی از بوی گاز و نامطبوع بود، گفت: خوشبختانه مسمومیت این افراد جدی نبوده و همگی تا صبح امروز مرخص شدند.وی اظهار کرد: پنج نفر شب گذشته به‌صورت سرپایی...
 • بررسی عملکرد دولت ها در کاهش فاصله طبقاتی فاصله فقیر و پولدار در کدام دولت ها بیشتر شد/دولت روحانی رکورددار افزایش ضریب جینی جدول
 • خبرگزاري آريا - عملکرد دولت‌هاي پس از انقلاب بر اساس شاخص ضريب جيني نشان مي‌دهد دولت‌هاي ميرحسين موسوي و حسن روحاني، بدترين عملکرد را از لحاظ اين شاخص داشته‌اند. سرويس اقتصاد مشرق - حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پنجشنبه در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، به مسئله «عدالت، مبارزه با فقر و تقسيم صحيح ثروت» اشاره کردند و از آن در زمره مسائل اصلي انقلاب و مسائلي که نيازمند ارزيابي و مطالبه‌گري خبرگان است، نام بردند.ايشان درباره اين مسئله فرمودند:«يکي از چيزهايي که از اوّل در انقلاب مطرح بوده است، مسئله عدالت است. عدالت يعني کم کردن فاصله بين فقير و غني در کشور و مبارزه با فقر در کشور و تقسيم درست ثروت در کشور. اين غير از تفکّرات مارکسيستي است؛ اين غير از تساوي و برابري‌اي است که سوسياليست‌ها يا کمونيست‌ها بيان مي‌کنند؛ اين نظر اسلام است؛ منابع اسلامي و مدارک اسلامي همه تأييد و تأکيد مي‌کند بر اين معنا. نه اينکه ما دست بگذاريم روي ثروتِ ثروتمندان و بخواهيم اين ثروت را از اينها بگيريم؛ نه، بلکه بايستي کشور را جوري اداره بکنيم که فاصله بين فقير و غني کم بشود. خب، اين مسئله بسيار مهمي است و امروز در دنيا هم مطرح است؛ اين «ضريب جيني» که در دنيا مطرح است و امروز جزو معيارها و شاخص‌هاي اقتصادي است، همين است؛ در واقع، به يک معنا فاصله بين فقير و غني است. ما بايد نگاه کنيم ببينيم در اين زمينه -از نظر اسلام- چقدر پيش رفته‌ايم، چقدر حرکت کرده‌ايم؛ چرا اين‌جور شده. محاسبه کنيم اينها را.»شاخص ضريب جيني که رهبر انقلاب در ديدار با خبرگان به آن اشاره کردند، عددي است بين صفر و يک. ضريب جيني صفر برابري کامل را نشان مي‌دهد (به طور مثال جايي که همه درآمد يکسان دارند) و ضريب جيني يک نشان‌دهنده حداکثر نابرابري است (به طور مثال...
 • ۸۰ درصد مصوبات کارگروه گردشگری اردبیل اجرا نمی شود
 • اردبیل – مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: متأسفانه ۸۰ درصد مصوبات کارگروه گردشگری استان اجرا نمی‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، کریم حاجی‌زاده صبح یکشنبه در جلسه کارگروه گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: با وجود پیگیری‌های مکرر، گردشگری تنها کارگروهی است که بیش از ۸۰ درصد مصوبات آن اجرا نمی‌شود. وی افزود: این در حالی است که گردشگری از محورهای توسعه استان قلمداد شده و به دلیل اینکه فرابخشی است اجرای برنامه‌های آن نیازمند مشارکت دستگاه‌های متولی عضو کارگروه است. مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص ضرورت مطالعه گردشگری پایدار اردبیل ادامه داد: مطالعه اهمیت ویژه داشته و عنصر برنامه‌ریزی است که سال‌ها است به ضرورت آن تأکید داریم. حاجی‌زاده با بیان اینکه شرح خدمات گردشگری استان احصا شده اما محدودیت اعتباری دارد، متذکر شد: سال ۸۲ طرح جامع گردشگری استان توسط دانشگاه تهران مطالعه شده که البته در مرحله شناخت بوده و راهبرد ندارد. وی یادآور شد: در سفر رئیس‌جمهور به اردبیل به قابلیت‌های تاریخی و طبیعی اردبیل اشاره و به ضرورت مطالعه آن با کمک مشاور خارجی تأکید شده است و این مطالعات مورد تأکید است. به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان بررسی‌ها نشان می‌دهد، مسافران خارجی علاقه‌مند به بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و گردشگری عشایر هستند و برای جذب گردشگر خارجی می‌بایست به این دو حوزه توجه شود. ضرورت حضور اردبیل در نمایشگاه های گردشگری حاجی‌زاده همچنین به ضرورت حضور اردبیل در نمایشگاه‌های گردشگری خارجی و بین‌المللی تأکید کرد و افزود: متأسفانه به دلایل مختلف از جمله ناهماهنگی و عدم تأمین اعتبار اردبیل موفق به حضور در برخی نمایشگاه‌ها نشده است. وی با ذکر مثالی به نمایشگاه IBT آلمان که دومین نمایشگاه بزرگ گردشگری در سطح جهان است اشاره و تصریح کرد: تاکنون موفق به حضور در این نمایشگاه نشدیم. مدیرکل میراث فرهنگی استان شرط توسعه پایدار و بازاریابی برای گردشگری را حضور در نمایشگاه‌های شناخته شده...
 • پیشنهاد جالب برای ایجاد وقف جدید در حوزه
 • داور پنجمین جشنواره ملی عکس «وقف چشمه همیشه جاری» خواستار ایجاد وقف جدید در حوزه عکس و ثبت تصویر شد. به گزارش گروه اجتماعیخبرگزاری دانشجو،مسعود زنده‌روح کرمانی در اختتامیه پنجمین جشنواره ملی عکس «وقف چشمه همیشه جاری» اظهار کرد: این جشنواره در سالهای قبل نشان داد رفتار اعتقادی و دینی جامعه در حوزه وقف مانند چشمه است که می‌تواند آبادانی و سازندگی را به ارمغان آورد؛ موضوع وقف می‌تواند فرهنگ، تغییر و رشد را در پی داشته باشد.وی با اشاره به رشد ۱۵۸ درصدی آثار راه‌یافته به این جشنواره گفت: دوره اول از آرشیوهای عکس هنرمندان انتخاب شد و قریب به ۷۰ درصد آثار آرشیو شده به دبیرخانه راه یافت، اما امسال ۹۰ درصد تولید عکس در حوزه وقف صورت گرفته و این مایه افتخار است.داور جشنواره ملی عکس وقف با بیان اینکه معاونت فرهنگی سازمان اوقاف فرزندی را رشد داده که حال پنج سال دارد، اما دیگر متعلق به او نیست و متعلق به جامعه هنری است، تصریح کرد: اکنون جامعه هنری می‌داند که وقف چیست.زنده‌روح کرمانی با اشاره به اینکه واقف یک عاشق است، یادآور شد: مدیرکل اوقاف همدان در این جلسه از ۷۵۰ مورد نیت وقف نام برد که حالا باید سازمان اوقاف ۷۵۱ وقف را با اضافه کردن «عکس» ایجاد کند تا همه بدانند چه زمینه و عرصه‌ای برای این فرهنگ متعالی وجود دارد.
 • کارگروه موسیقی حماسی تشکیل جلسه می دهد/معرفی شرکت کنندگان
 • کارگروه موسیقی حماسی به عنوان یکی از کارگروه های پانزده گانه گفتمان ملی در چارچوب طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه تشکیل جلسه می‌دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه کارگروه موسیقی حماسیکه در روز یکشنبه دوم مهرماه در سالن جلسات حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود «وضعیت موسیقی حماسی در ایران و جهان» و «راهکارهای استفاده منظم و اثربخش از موسیقی حماسی برای ارتقا روحیه و نشاط ملی» مورد بررسی قرار می گیرد. این در حالی است که اساتید و هنرمندان موسیقی کشور به فراخور زمان به این کارگروه دعوت و از دیدگاه، نظرات و تجربیات آنها استفاده خواهد شد. در نخستین جلسه این کار گروه، محمدعلی انصاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان موسیقی کشور از جمله محمد گلریز، سالار عقیلی، هادی آرزم، سید محمد میرزمانی، حسام الدین سراج، تقی ضرابی، بابک رضایی، کیوان محمدی و صابر نائبی و جمعی از مدیران موسیقی کشورحضور دارند. طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه برآن است تا با هماهنگی بین تمامی سازمان ها، نهادها و دستگاه ها از ابزار هنری و ادبی به صورت منسجم در سطح کشور برای ارتقای روحیه، نشاط ملی و امید بخشی به جامعه استفاده کند.
 • دشمن برای ایجاد اختلال در نظم عزاداری ها برنامه دارد
 • رئیس شورای هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی با بیان اینکه در استان هزار و ۲۶۷ هیئت مذهبی وجود دارد که از این تعداد ۲۹۶ هیئت در بیرجند است گفت: دشمن برای ایجاد اختلال در نظم عزاداری‌ها برنامه‌ دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، غلامرضا عباسی‌مقدم صبح امروز در دیدار آیت‌الله عبادی با مسئولان هیئت‌های مذهبی اظهار داشت: هیئت‌های مذهبی یکی از عظیم‌ترین تشکل‌ها است که در طول تاریخ بوده و جریان عاشورا را نسل به نسل منتقل کردند.وی افزود: هیئت‌های مذهبی همیشه در صحنه بوده و دشمن هم همیشه تلاش کرده است تا برای این تشکل عظیم برنامه‌ریزی کند.رئیس شورای هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی با بیان اینکههمواره باید از موضوعات آگاه بوده و هیچگاه از دشمن غافل نشد و نباید هیچگاه در برابر دشمن بی‌تفاوت باشیم، افزود:باید دقت شود که در هیئت‌های مذهبیافرادی برای نظم بخشیدن مشخص شود و در هر هیئتی یک نفر را به عنوان مسئول امنیت معرفی شود و ما نیز آمادگی هماهنگی برای آموزش خواهیم داشت.وی با بیان اینکه 92 هزار هیئت مذهبی در کشور داریم اظهار داشت: از سال گذشته تاکنون در هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی برنامه‌ریزی خوبی شده و در برنامه‌های قرآنی جمع‌خوانی داشته‌اند.رئیس شورایهیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی گفت: همان طور که در اعیاد شاد بوده و برنامه‌های مختلف برگزار می‌شود باید در ایام عزاداری ائمههم برنامه‌ریزی درستی باشد.عباسی‌مقدم با بیان اینکه نباید از نفوذ دشمن غافل شد افزود: سنج و طبل‌ها نباید زیاد باشد و طبل‌های هیئت‌ها باید دارای کد شناسایی باشند و دشمن همیشه در صدد اخلال در هیئت‌ها است.وی اظهار داشت: برای ایستگاه‌های صلواتی نیز از طریق کانال هیئت معرفی شوند و بعد از مجوز هیئتاقدام شود و نباید بلندگوهای هیئت‌ها تا پاسی از شب روشن نگه داشته شودو از آن جایی که هر ساله خانم‌ها در بیرجند در شب عاشورا شمع روشن می‌کنند امسال حق روشن کردن شمع در پارک‌ها...
 • از ایجاد هرگونه محدودیت برای مراسم عزاداری ها باید جلوگیری کرد
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز مشهد ،آیت الله علم الهدی امروز در چهاردهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان افزود: گسترش شعائر دینی و مذهبی ضروری است و از ایجاد هرگونه محدودیت برای مراسم عزاداری‌ها باید جلوگیری کرد. وی گفت: رعایت مسائل امنیتی در عزاداری‌ها ضروری است، اما باید به نحوی مدیریت و. برنامه ریزی کرد که مسایل امنیتی اجرای برنامه‌های مذهبی در محرم و صفر را در مشهد محدود نکند. امام جمعه مشهد پیشنهاد کرد از سال اینده در طرحی ملی هیات‌های عزاداری در شب اول محرم با حضور در مشهد برای عزاداری‌های محرم و صفر از حضرت رضا ع. کسب اجازه و اذن عزا بگیرند. استاندار خراسان رضوی هم در این جلسه با تاکید بر لزوم با شکوه برگزار کردن عزاداری‌های حسینی پیشنهاد کرد مردم بخشی از نذورات خود در این ماه را به کمک به مسلمانان مظلوم میانمار اختصاص دهند. انتهای پیام//ف.ج برگزاری چهاردهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی
 • ایجاد دیوار حائل برای تجمعات مردمی مقابل مجلس
 • به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، درحالی که همزمان با آغاز به کار مجدد مجلس شورای اسلامی پس از ۳ هفته تعطیلات تابستانی، بار دیگر گروه‌های مختلف مردمی با حضور در مقابل ساختمان «خانه ملت» سعی در بیان مطالبات خود به نمایندگان و وکلایشان در مجلس داشتند، جمعی از تجمع‌کنندگان نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به حواشی مربوط به سهمیه ایثارگران در کنکور امسال اعتراض کرده و خواستار رسیدگی سازمان سنجش آموزش کشور شدند. این در حالی است که حجت‌الاسلام شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اخیرا در گفت‌وگو با ایلنا هرگونه افزایش سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران را تکذیب کرد. در این میان و در مدت ۳ هفته‌ای که جلسات علنی مجلس به‌دلیل تعطیلات تابستانی برگزار نمی‌شد، ساختمان پارلمان و محوطه بیرونی این ساختمان در محلی که به تجمعات مردمی اختصاص داشت، دست‌خوش تغییراتی جدید شده است. بر این اساس، درحالی که محیط بیرونی این محوطه باز بود و این تجمعات در معرض دید تمامی رهگذرها و عابران پیاده قرار داشت، حال با ایجاد دیوارها و نرده‌های بلندی پیرامون این محوطه، عملاً فضای باز محل تجمعات مردمی مقابل مجلس، به فضایی بسته تبدیل شده است. در پی حمله تروریستی گروهک تکفیری داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی در خردادماه امسال، تدابیر امنیتی جدید و جدی‌‌تری در این ساختمان درنظر گرفته شد و در مقاطعی سخنانی درخصوص تغییر در نحوه حضور مردم در مجلس برای ملاقات با نمایندگان مطرح شد. همچنین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تهیه طرحی در راستای ارتقای سطح امنیتی مجلس، از اعمال این تغییرات خبر داد. حال، به نظر می‌رسد ایجاد این تغییرات در ساختمان مجلس نیز در راستای این طرح باشد. این درحالی است که پس از حمله به مجلس، تجمعات مردمی برای چندماه برگزار نشده بود.
 • سیرجان مدلی جدید برای ایجاد زیرساخت های گردشگری در کرمان است
 • به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان محمود وفایی در دیدار با نماینده مردم شهرستان های بردسیر و سیرجان در مجلس شورای اسلامی افزود: ثبت جهانی شهرستان سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم، نقطه عطفی برای مسئولان استان است که باید آن را به فال نیک گرفت و برای فعالیت های بعدی این شهرستان تلاش بیشتری بکار برد. وی تصریح کرد: رشد و تعالی سیرجان جز در تعامل با مردم نبوده که باید به عنوان یک مدل ارتباطی برای دیگر شهرستانهای استان بکار برده شود. وی به حمایت ها و همکاری های شهباز حسن پور نماینده مردم شهرستان سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، ارگانها و دستگاههای مرتبط در راستای ثبت جهانی سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم اشاره و عنوان کرد: بسیار خرسندم که در این مقطع از زمان در کنار برخی از مسئولان خدوم استان کرمان سهمی برای ارائه خدمت به مردم این دیار دارم. گلیم شیریکی‌ پیچ از شاخص‌ ترین دست ‌بافته ‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در 25 کیلومتری مرکز شهرستان سیرجان است. استان کرمان در طول فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد ثبت جهانی پنج اثر تاریخی و جاذبه طبیعی روستای تاریخی و دستکند میمند، کویر لوت شهداد، قنات های گوهر ریز چوپار، قاسم آباد و اکبرآباد بم بوده است. سیرجان در فاصله 180 کیلومتری غرب کرمان قرار دارد. خبرنگار: کمیل بهشتیان ** انتشاردهنده: نجمه حسنی*7429/3029
 • کار برانکو برای ایجاد آرامش در تیم سخت است/طارمی راه قانونی را انتخاب نکرد
 • ناصر محمد خانی در گفت و گو با خبرنگار ایسکانیوز در مورد بازی پرسپولیس و الهلال عربستان گفت: الهلال تیم بسیار قوی و یکدستی است و توانسته به این مرحله از بازی ها برسد اما شرایط پرسپولیس بسیار خوب و رو به جلو بوده و توانایی عبور از این تیم را در این 2 بازی رفت و برگشت دارد تا بتواند راهی فینال لیگ قهرمانا آسیا شود، پرسپولیس لیاقت حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را دارد. وی در ادامه تصریح کرد: نبود چند بازیکن پرسولیس از جمله کامیابی نیا، سید جلال، شایان مصلح و ... در تیم بسیار احساس می شود و کار برانکو را برای آرامش بخشیدن به تیم را بسیار سخت تر می کند، اما سرمربی تیم می تواند بازیکنان جایگزین را در تیمش قرار دهد و تیم را از لحاظ شرایط روحی و روانی به بازی برساند. وی در خصوص شرایط پیش آمده برای طارمی بیان کرد: هم باشگاه و هم طارمی در بوجود آمدن چنین شرایطی مقصر هستند، باشگاه باید بعد از فسخ قرار داد بازیکن پی گیر اتفاقات بعد از آن می شده و طارمی نیز باید فسخ قرار داد از مبادی قانونی پی گیری میکرد. وی در پایان ابراز امید واری کرد که این مشکل هرچه زودتر حل شود. 602 فدراسیون ورزش ایران
 • گردشگری می تواند برای شهرستان سمیرم اشتغال پایدار ایجاد کند
 • به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، گفتنی است بیش از چهل نفر از مسئولین ،دهیاران و شورای اسلامی بخش وردشت شهرستان سمیرم طی تور دوروزه از نزدیک با فرصت‌های اقتصادی شهرستان در بخش گردشگری و کشاورزی آشنا شدند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان ، علی کرباسی زاده نایب رییس کمیسیون گردشگری و برند شهری اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت: شهرستان سمیرم دارای پتانسیل‌های بسیاری در بخش گردشگری است و صنعت گردشگری می‌تواند اشتغال پایدار برای جوانان این شهر فراهم کند. وی کار فصلی در بخش باغات سیب را تهدید اشتغال پایدار سمیرم برشمرد و گفت: کاشت و برداشت سیب در فصولی از سال انجام می‌شود و در فصل‌های دیگر فرصتی برای کار و فعالیت وجود ندارد . وی اقلیم ،آب‌وهوای مطلوب و فرهنگ عشایری سمیرم را بهترین جاذبه گردشگری سمیرم عنوان کرد و گفت: وجود جاذبه‌های طبیعی در کنار فرهنگ اصیل عشایر می‌تواند زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی را فراهم کند. کرباسی زاده به تجربه شهر ابیانه در جذب گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: وجود خانه‌های قدیمی ،لباس‌های محلی و فرهنگ اصیل عامل جذب گردشگران داخلی و خارجی به این شهر شده است .و نرخ بیکاری این شهر را به سفر رسانده است . عادل دهدشتی مشاور کمیسیون گردشگری و برند شهری اصفهان در این نشست گفت : برای ایجاد و توسعه صنعت گردشگری باید از خود بپرسیم که چه گردشگرانی جذب این شهر می‌شوند ؟چه چیز برای ارایه به گردشگر داریم و چه چیزی برای میزبانی بهتری کمبود داریم؟ وی تصریح کرد: پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند برنامه مدونی برای توسعه صنعت گردشگری شهرستان سمیرم طراحی کند. پرچمی محقق و پژوهشگر فرهنگی در این نشست خواستار مشارکت مردم و مسئولین شهرستان سمیرم برای توسعه اقتصادی به‌ویژه در بخش گردشگری شد و گفت: توسعه این شهرستان جز با عزم و...
 • سرمایه گذاری شرکت چینی برای ایجاد کارخانه متانول در ایران
 • نماینده ویژه رئیس‌جمهور فیلیپین در رأس هیئت تجاری فیلیپینی- چینی در اتاق ایران با رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ غلامحسین شافعی در این دیدار، با اشاره به عضویت ایران و فیلیپین در سازمان‌های منطقه‌ای گفت: حضور تأثیرگذار ایران در اکو و فیلیپین در آ. سه. آن می‌تواند همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای را افزایش دهد و دو کشور می‌توانند در کشورهای ثالث در منطقه آ. سه. آن و اکو با یکدیگر همکاری کنند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران؛ حوزه‌های نساجی، معادن، داروسازی، طلا، وسایل الکترونیکی و ساختمان را از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری ایران و فیلیپین بیان کرد.شافعی افزود: دو کشور با ظرفیت‌های متنوع خود همچنین می‌توانند در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی، سدسازی، ساختمان‌سازی، شبکه گازرسانی و اکتشاف نفت با یکدیگر همکاری داشته باشند.رئیس اتاق ایران همچنین بر لزوم فعال شدن کمیسیون مشترک دو کشور تأکید کرد و گفت: فعال شدن کمیسیون مشترک دو کشور در شرایط فعلی کمک فراوانی به مناسبات اقتصادی می‌کند.شافعی تبادل هیئت‌های اقتصادی میان دو کشور را ضروری دانست و گفت:: هیئت‌های اقتصادی بیشتری باید بین دو کشور مبادله شوند تا ضمن شناخت بیشتر از ظرفیت‌های اقتصادی یکدیگر، از فرصت‌های موجود استفاده بیشتری کنند.نماینده ویژه رئیس‌جمهور فیلیپین در این نشست گفت:: در این سفر دو هدف عمده را دنبال می‌کنیم، به دنبال خرید نفت خام از ایران برای مدت طولانی هستیم و همچنین قصد داریم کارخانه متانول را با خرید مواد اولیه و خام از ایران در منطقه پارس ایجاد کنیم.دن شیا افزود: برای احداث یک واحد پتروشیمی در فیلیپین به خرید نفت به مدت ۲۰ تا ۲۵ سال نیاز داریم و می‌خواهیم این نفت را از ایران وارد کنیم.شیا همچنین از مطالعات امکان‌سنجی برای احداث کارخانه متانول با سرمایه‌گذاری اولیه ۱. ۲ میلیارد دلار و در مساحت ۱۰۰ هکتاری در منطقه پارس خبر داد.وی گفت: قصد داریم...
 • خدابخشی:پیگیر ایجاد سامانه ای برای شفافیت مالی مسئولان هستیم
 • محمد خدابخشی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوزدر مورد ایجاد سامانه ای برای شفافیت دریافتی مسئولان گفت: ما در فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه توسعه کشور پیگیر این موضوع هستیم. وی تصریح کرد: این تبصره از قانون برنامه ششم را در دستور کار قرار دهیم تا پیگیری کنیم. خدابخشی در مورد تبصره 29 برنامه ششم اظهار داشت: این تبصره برای ایجاد شفافیت است که دولت مکلف شد تا تمامی پرداختی ها برای همه نهاد ها چه نقدی و غیر نقدی در این سامانه باشد. 303 شفافیت مالی مجلس مسئولان
 • حمایت از سرمایه گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان خمین است
 • فرماندار خمین با بیان اینکه حمایت از سرمایه‌گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان خمین است گفت: اعتبارات شهرستان نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از خمین، سیدمهدی ساداتی ظهر امروزدرجلسه شورای اداری شهرستان کهدر محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد با اشاره به اولویت‌های فعالیت مدیران در این شهرستان اظهار داشت:امروز حمایت از سرمایه‌گذار برای ایجاد اشتغال مهمترین اولویت مسئولان شهرستان خمین است که قطعا در سال 96 این مهم را با جدیت و تلاش بسیار پیگیری خواهیم کرد.وی اشاره به اظهارات رئیس جمهور آمریکا در باره ایران و پاسخ رئیس جمهور کشورمان به سخنان سخیف ترامپ در خصوص ملت ایران افزود: سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل فریاد رسای ملت ایران بود و نشان داد تمدن و فرهنگ ایرانی با پاسخی محکم و کوبنده در دهان یاوه گوی آمریکا می‌زند.ساداتی با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس تصریح کرد: دوران هشت ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این مرز و بوم، به عنوان یکی از حساس ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان خواهد درخشید.فرماندار خمین با تبریک بمناسبت آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس گفت: در سال تحصیلی جدید تعداد 18هزار و500 دانش آموز در مقاطع تحصیلی مختلف در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند و تعداد هزار و 490 معلم نیز کار آموزش این دانش آموزان را عهده‌دار خواهند بود.فرماندار شهرستان خمینبا تاکید بر لزوم اتحاد و انسجام مسئولان شهرستان جهت سازندگی و توسعه خمین افزود: دولت تدبیر و امید از همه ظرفیت‌های خود برای کاهش نرخ بیکاری و توسعه و پیشرفت این شهرستان استفاده کرده است که تکمیل محورهای مواصلاتی، قرار دادن نام خمین در بین مناطق کمتر...
 • ایجاد کمیسیونی مستمر برای بررسی نظرات و به روزرسانی آئین نامه مسابقات
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، برنامه این هفته افق رادیو قرآن، به موضوع چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن که در ارومیه برگزار شد، اختصاص داشت که طی این برنامه که با اجرای محمدرضا پورمعین به روی آنتن زنده رادیو قرآن رفت.ولی‌الله یاراحمدی، خادم‌القرآن، فعال و پیشکسوت قرآنی و رئیس سابق مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در رابطه با برگزاری چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در پاسخ به این سؤال که به نظر شما نقش مسابقات قرآن به عنوان یک فعالیت فرهنگی تا چه میزان در کشور ما مؤثر است و مسابقات قرآنی چه تأثیراتی را در جامعه ما دارد؟، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهیدان هشت سال جنگ تحمیلی، با بیان اینکه شهدا و ایثارگران به عنوان عاملان واقعی قرآن محسوب می‌شوند، اظهار کرد: واقعا برگزاری مسابقات قرآنی به عنوان بزرگترین رویداد قرآنی کشور یک فعالیت ماندگاری است که از ابتدای انقلاب اسلامی با شکلی متفاوت نسبت به قبل از انقلاب اجرایی می شود و یکی از افتخارات سازمان اوقاف و نیز جامعه قرآنی است.وی با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران یکی دستاورد معنوی برای نظام اسلامی است و در طول این چهل سال نیز علی‌رغم فراز و نشیب‌های فراوان در دوره‌های مختلف، نقش خود را در عمل برای گسترش و ترویج فرهنگ قرآنی به‌خوبی عمل کرده است، افزود: این مسابقات به عنوان یک برنامه بزرگ تبلیغی موجب کشف استعدادها و زمنیه‌سازی برای رشد آن‌ها و الگوسازی در جامع شده است که همه این‌ها به نوعی در فرایند برگزاری مسابقات رشد کرد‌ه‌اند و باعث شده است که امروز دست ما از نظر تعداد قرآنیان و اساتید و نیز کیفیت فعالیت‌های قرآنی پر باشد.پیشکسوت قرآنی کشور با بیان اینکه بنده واقعا متاسف هستم که برخی دوستان نسبت به مسابقات قرآن به‌ویژه مسابقات اخیر نگاه یک بعدی دارند، تصریح کرد: ما نباید انتظار...
 • باران چشمه:نوراللهی تا ۲۹ آذر سرباز است/شرایط مناسب تری برای سربازان قهرمان ایجاد می شود
 • به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، سردار مهرعلی باران چشمه در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به اجرایی شدن قانون سرباز قهرمان تاکید کرد و توضیح داد: با توجه به تصویب قانون سرباز قهرمان توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، دستورالعمل اجرایی شدن آن توسط وزارت ورزش و جوانان، وزارت دفاع و تربیت بدنی نیروهای مسلح تهیه شد. رئیس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح افزود: نکاتی در خصوص اجرای قانون سرباز قهرمان در سامانه موجود است که نیاز به بازنگری دارد که امیدوارم پس از این بازنگری شرایط مناسب تری برای سربازان قهرمان ایجاد شود. وی با اشاره به این قانون که شامل حال قهرمانان المپیکی دارای مدال طلا، نقره و برنز، قهرمانان اول و دوم مسابقات جهانی و نفرات اول مسابقات آسیایی، می شود، گفت: کماکان ورزشکارانی که عضو تیم های ملی هستند پس از گذراندن دوره آموزشی مقدماتی در اختیار فدراسیون ها قرار می گیرند. باران چشمه خاطر نشان ساخت: نکته دیگر این که برخی ورزشکاران هم در سطح ملی نیستند و در لیگ های برتر کشور فعالیت دارند؛ با ایجاد پایگاه های قهرمانی درسطح نیروهای مسلح تلاش کرده ایم در این باشگاه ها و پایگاه های قهرمانی به کارگیری شوند تا بتوانند فعالیت حرفه ای خود را ادامه دهند. رئیس سازمان تربیت بدنی نیروهای مسلح همچنین در خصوص مجوز خروج از کشور احمد نوراللهی اظهار داشت: با پیگیری‌های مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان مجوز خروج از کشور این بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس برای بازی مقابل الهلال عربستان صادرشد اما در هر صورت وی سرباز و تا تاریخ 29 آذرماه سال جاری در اختیار نیروهای مسلح است. 604 سردار باران چشمه سرباز قهرمان بازیکنان سرباز باران چشمه بازیکنان سرباز
 • اتوبوس های فرسوده در صف ایجاد حادثه برای دانشجویان/هیچ مرکز درمانی ای در دانشگاهی که خارج از شهر است وجود ندارد
 • دبیر شورای صنفی دانشگاه ارومیه از نبود هیچگونه خدمات درمانی و بهداشتی در خوابگاه دختران انتقاد کرد و گفت: دانشگاه در خارج از شهر قرار دارد و اگر برای دانشجویی اتفاقی بیافتد باید او را به درمانگاه های شهر که با فاصله از دانشگاه هستند منتقل کنیم. سید علیرضا کوچکی دبیر کل شورای صنفی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو بیان کرد: هزینه های جاری یک دانشجو در دانشگاه گیلان بر اساس نرخ های مصوب صندوق رفاه دانشجویی است و شهریه ها طبق تصویر زیر اخذ خواهند شد:کوچکی ادامه داد: دانشگاه گیلان به عنوان برزگترین دانشگاه شمال کشور و با حدود 17000 جمعیت دانشگاهی اکنون با برخی مشکلات صنفی روبروست. یکی از مشکلات اصلی که در دانشگاه وجود دارد مربوط به اداره نقلیه دانشگاه است. با توجه به اینکه پردیس اصلی دانشگاه در فاصله ۵ کیلومتری از شهر قرار دارد و همچنین دانشکده هایی چون علوم پایه و یا تربیت بدنی از سایت اصلی دانشگاه جدا هستند ، حمل و نقل مسئله‌ی حائز اهمیتی برای دانشجویان است. مشکل از اینجا آغاز میشود که اتوبوس های دانشگاه بسیار فرسوده هستند بطوری که برخی بخش های آن به طور کامل بر اثر پوسیدگی از بین رفته است و حتی پلیس اجازه تردد به این اتوبوس ها خارج از مسیر دانشگاه را نمی‌دهد.دبری شورای صنفی دانشگاه ارومیه عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات عدم دسترسی به اینترنت دانشگاه در مجموعه خوابگاهی پسران است. همچنین نبود هیچگونه خدمات درمانی و بهداشتی در خوابگاه دختران از مسائلی است که می‌تواند در دانشگاه مسئله ساز شود. زیرا دانشگاه در خارج از شهر قرار دارد و اگر برای دانشجویی اتفاقی بیافتد باید او را به درمانگاه های شهر که با فاصله از دانشگاه هستند منتقل کنیم.وی افزود: البته برای انتقال بیمار از دانشگاه یک دستگاه آمبولانس فرسوده وجود دارد که بیمار باید کنار راننده...
 • گشت زنی پلیس در اطراف مدارس و مراکز آموزشی/با افرادی که برای دانش آموزان مزاحمت ایجاد کنند برخورد می شود
 • فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای تمهیدات ترافیکی و انتظامی ویژه بازگشایی مدارس با حضور هدفمند پلیس در استان خبر داد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازصبح زاگرس،سردار مهدی انصاری در گفت و گو با این پایگاه خبری اظهار داشت: پلیس کهگیلویه و بویراحمد با توجه به قرار گرفتن در آستانه سال تحصیلی جدید و بازگشائی مدارس، طرح ارتقای امنیت در اطراف مراکز آموزشی این استان را اجرا می کند. وی افزود: در سال تحصیلی جدید پلیس به‌ صورت محسوس و نامحسوس برای افزایش ضریب امنیت دانش آموزان در اطراف مدارس فعالیت خواهد کرد و ماموران انتظامی این استان آمادگی لازم برای ایجاد نظم و امنیت و روان‌سازی‌ ترافیک را دارند. فرمانده انتظامی استان اضافه کرد: به حول و قوه الهی با قانونمندی رانندگان، حضور پررنگ و هدفمند پلیس و رعایت هنجارهای ترافیکی جاده های درون شهری ایمن و کم خطری در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد. این مقام ارشد انتظامی با اشاره به نقش مهم والدین در پیشگیری از حوادث ترافیکی برای دانش آموزان در مسیر منزل تا مدرسه و بالعکس گفت: همکاری لازم را با مسئولان مدارس در انتخاب سرویس های ویژه نقل و انتقال دانش آموزان داشته باشند و پلیس راهنمایی و رانندگی برابر وظایف ذاتی خود علاوه بر انتظام بخشی به عبور و مرور ساماندهی سرویس های مدارس را نیز با جدیت پیگیری می کند. وی با اشاره به اینکه والدین و دانش آموزان همکاری لازم را با مأموران راهنمائی و رانندگی مستقر در تقاطع ها و میادین، مقابل مدارس، گشتی ها و ... برای داشتن رفت و آمد سالم و امن داشته باشند بیان کرد: هنگام تعطیلی مدارس، از توقف دوبله و چند لایه در مقابل مدارس جدا اجتناب، تا مشکلات عبور و مرور معابر فوق برای سایر شهروندان بوجود نیاید و توجه داشته باشید هرگونه...
 • پیشنهادی به دولت برای انتخاب وزیر علوم
 • حجم بالای اعتراض‌ها به مشکلات صنفی و افزایش آمار معضلات اجتماعی در سطح دانشگاه‌ها، نشان از کم توجهی مسئولین ذی‌ربط به امور صنفی و فرهنگی دانشجویان را دارد. به گزارش مشرق، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور طی بیانیه‌ای به مناسبت شروع سال تحصیلی و بازگشایی مراکز علمی و دانشگاه‌ها اعلام کرد: مهم‌ترین مطالبه امروز دانشجویان از رییس جمهور در آغاز سال تحصیلی، معرفی گزینه‌ای مناسب جهت تصدی این وزارتخانه به مجلس است. پیشنهاد می‌شود جهت کمک به رفع مشکلات فضای دانشگاه، به جای انتخاب گزینه‌های سیاسی و نیروهایی که سعی بر تحمیل خود در این جایگاه دارند، گزینه‌ای با «رویکرد علمی» را معرفی کرده تا آرامش به دانشگاه‌های کشور بازگردد و بخشی از مشکلات کشور نیز از این طریق حل شود. در ابتدای این بیانیه آمده است: فرارسیدن پاییز، آغاز سال جدیدی را در فضای علمی کشور نوید می‌دهد و فضای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بار دیگر به جنب و جوش می‌افتد. از این رو ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به دانشجویان، بیان نکاتی اجمالی پیرامون وضعیت دانشگاه‌ها در آغاز سال تحصیلی 96-97 را برخود لازم می‌دانیم. امروز کلاس‌های درس دانشگاه‌ها در حالی تشکیل شدند، که وزارت علوم، همچنان دچار بی‌ثباتی در مدیریت و آشفتگی اوضاع است و متأسفانه مسئولان آموزش عالی کشور، بیش از مسائل علمی، سرگرم مباحث سیاسی و تلاش برای تصاحب جایگاه‌های دولتی هستند. مهم‌ترین مطالبه امروز دانشجویان از ریاست محترم جمهور در آغاز سال تحصیلی، معرفی گزینه‌ای مناسب جهت تصدی این وزارتخانه به مجلس محترم شورای اسلامی است. پیشنهاد می‌شود جهت کمک به رفع مشکلات فضای دانشگاه، به جای انتخاب گزینه‌های سیاسی و نیروهایی که سعی بر تحمیل خود در این جایگاه دارند، گزینه‌ای با «رویکرد علمی» را معرفی نموده تا آرامش به دانشگاه‌های کشور بازگردد و بخشی از مشکلات کشور نیز از این طریق حل شود. ...
 • دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم به وعده هایش عمل کند
 • کرمان - نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به وعده های دولت در زمینه حل مشکلات اقتصادی مردم گفت: اقدامات انجام شده کافی نیست و باید تلاش بیشتری انجام شود. به گزارش خبرنگار مهر، سید یحیی جعفری پیش از ظهر شنبه در دیدار معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: سامان بخشیدن به وضع آموزش و پرورش کار سختی است. وی گفت: آموزش و پرورش از لحاظ گستردگی در راس قرار دارد و اداره امور مربوط به آموزش و پرورش کار سختی است و به تنهایی ممکن نیست مگر با همکاری همکاران توفیق حاصل شود. جعفری با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبر در خصوص اجرای سند تحول بنیادین عنوان کرد: اگر عدالت در همه جا به ویژه آموزش و پرورش اجرا شود همه مشکلات حل می شود اما این کار سختی است و مردم ما هنوز به شیوه های قبلی عادت دارند. نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در طول تاریخ کم و بیش وجود داشته و اکنون هم وجود دارد این است که پیام های مکتب را چه کسانی باید به جامعه منتقل کنند. وی تاکید کرد: امام خمینی (ره) با نفوذ کلام بعد از سال ها و قرن ها حکومت شاهنشاهی در ایران موفق به جذب مردم شدند. آیت الله جعفری با اشاره به اینکه مردم به دلیل اینکه در زمینه های اقتصادی مشکل دارند به ما اشکال می گیرند، گفت: گرفتاری جامعه در زمینه اقتصادی کم نیست و دولت در این زمینه وعده هایی داده و کارهای انجام شده اما خیلی فاصله است تا آنجایی که توقع از دولت می رود. نماینده ولی فقیه در استان کرمان تصریح کرد: جمعیت کشور اکنون ۸۰ میلیون نفر است مسکن، اشتغال، و ...مسائل ضروری کشور ما است رئیس جمهور در این زمینه کم کاری انجام نداده اما باز هم کمبودها خود...
 • برنامه ویژه دولت برای افزایش سطح اشتغال در کشور
 • رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از سه برنامه اساسی دولت تدبیر و امید در خصوص افزایش سطح اشتغال مناطق شهری و روستایی خبر داد . به گزارش ایسنا، «حمیدرضا نصیری زاده» در نشست با «محمد رضا صباغیان» نماینده حوزه انتخابیه مهریز، «سید محمد رستگاری» فرماندار مهریز و اعضای شورای معاونین که ظهر امروز در محل سازمان برگزار شد، با اشاره به نامگذاری امسال به «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، تصریح کرد: دولت در این خصوص سه برنامه ملی برای افزایش سطح اشتغال در کشور دارد . وی بیان کرد: برنامه ملی اشتغال فراگیر، برنامه تدوین سند توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها براساس ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه و پرداخت تسهیلات به مشاغل روستایی براساس قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایر در دستور کار دولت قرار دارد . رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گفت: با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، نظر مساعد مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی، یک و نیم میلیارد دلار معادل پنج هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی با نرخ صفر درصد به امر اشتغال مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافته است . نصیری‌زاده گفت: علاوه بر این پنج هزار میلیارد تومان از منابع بانکی با نرخ 18 درصد به اشتغال مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر تزریق خواهد شد . این مقام مسئول عنوان کرد: در مجموع 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ میانگین 9 درصد به این موضوع اختصاص یافته که با استناد به قانون تسهیلات اعطایی در مناطق روستایی و عشایری سه درصد از 9 درصد سود تسهیلات از طریق یارانه اعطایی سازمان برنامه و بودجه کشور و آورده قرض‌الحسنه بانک‌های عامل تامین خواهد شد . وی گفت: تسهیلات اختصاص یافته به این برنامه با تنفس یک ساله و بازپرداخت شش ساله خواهد بود و...
 • کمک های دولت برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست
 • گرگان – مدیرکل بهزیستی گلستان گفت: کمک‌های دولتی برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست و انتظار بیشتری داریم. به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم غفاری ظهر شنبه در جلسه شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان گلستان، اظهار کرد: ۲۰ هزار نفر در سامانه بهزیستی گلستان تحت پوشش هستند که با احتساب خانواده‌های آنها به ۱۰۵ هزار نفر می‌رسند. وی افزود: در تلاش هستیم که خدمات بهتری به مددجویان ارائه کنیم اما کمک‌های دولتی برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست و انتظار ما از دولت بیشتر است. ۹۰ میلیون تومان مشارکت نقدی خیرین به مددجویان بهزیستی در گلستان مدیرکل بهزیستی گلستان با اشاره به عملکرد ۶ ماه نخست این نهاد در استان گفت: سه هزار و ۵۱۳ بسته مواد غذایی میان مددجویان توزیع و ۷۶ میلیون تومان فطریه در ماه رمضان جمع آوری شد. غفاری تصریح کرد: در عید قربان امسال ۸۱ میلیون تومان نذورات از خیرین جمع آوری و مردم هم لوازم خانگی میان مددجویان توزیع کردند. وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون ۹۰ میلیون تومان مشارکت نقدی توسط خیرین استان داشته‌ایم و موسسات هم ۲۳۰ میلیون تومان کمک نقدی و ۱۴۳ میلیون تومان کمک غیر نقدی داشته‌اند.